ONS BLAD Koolhoventoestel verongelukt I Geen verdere maatregelen tegen Kladno I Het nieuws van* heden bij een twist gedood De spanning om de douane te Danzig RYNBENDE'S ZEER OUDE GENEVER ▼oor den Man van Oud-Vaderlandaeh ■lag. Ivoorkleurig Pittig maar toch zacht '*n amaak. Zijn vrouw DE DRIE INZITTENDEN GEDOOD ONDERZOEK HAD NOG GEEN RESULTAAT RUSTIGE ZONDAG VOOR KONING GEORGE FISK SAFTI- FLIGHT VOOR SLECHTS 1h CENT noodlf om deze anaoïee uitfeknipt In open envelop als drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt U uitvoerige brochure* over het HERSTEL», Uw HAARGROEI Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aaa: Dr. H. Nanning's Pharm. Fahr. N.V., Den Haag VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 12 JUNI 1939 Duitsch-Poolsch incident I VON N EU RATH BESLUIT: Talrijke arrestaties Dader in arrest EEN BETROUWBAAR REISGEZEL: Wanhopige reddingapogingen Hitler te Weenen VEERBOOT OMGESLAGEN Duitscher maakt nood landing in Polen foolach douane-inapecteur door de politie der vrye atad gearreateerd Het Koningapaar in de dorpaherh van Hydepark Vreeaelyk familie-drama op het hiatoriache kaateel Groot- Vauahartelt by Meeraaen Bij strand voor zonne baden neergestort DIT NUMMER BESTAAT UIT 10 BLADZIJDEN De 7Sate verjaardag van Richard Strauaa gevierd Tydena een twiat tusschen de Duit sche en de Tajechiache politie te Nochod werd een Tajechiach agent gedood Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHis Twee leerling-verkeeravliegera en een Rykaemployé van Haam- atede de alachtoffera r?, ^B^Z^-ZZ^’^*** NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD Z. K. H. Prins Bernhard woonde Zondag in het stadion te Amsterdam een gedeelte van den Olympischen Dag bij. De hooge bezoeker op de tribune de een en de St. Adelbertsvereeniging O Tsjechische van Juni Oue». 'iaardlngm. D c -va» (k cldenten in Danzig wil vermijden, doch er met alle middelen naar streeft deze uit te lokken Koch, vliegtuig N«1 Van tavia. nllla. I I Per Liierkruik f 3.75 wel de niet om moet de Duitsche pers vragen niet het geheele Tsjechische volk van dezen moord te beschul digen, ook indien de moordenaar een Tsjech Is. De Naridni Politika schrijft ook, dat de moord geen politleken achtergrond heeft en het blad verwerpt krachtig de aanvallen van de Duit sche pers op de eer van het Tsjechische volk. DANZIG, 1» Juni. (D.NJI.) De te Gdynia venchUnende „Kurjer Baltycki" bericht, dat de Poolache regeering besloten heeft 31 nieu we Poobche douane-inspecteurs naar Danzig te lenden, aangezien de douane-beambten van Danzig niet voldoende hun plicht heb ben gedaan. Het vl^pgti gedeelte, vla! HYDEPARK (New York), 12 Juni (Reuter). Konlng George en Koningin Elisabeth hebben den Zondag rustig doorgebracht als gasten van president Roosevelt in Hydepark, het op 130 K.M. van de City gelegen buiten van den pre sident. In den morgen woonden zij een godsdienst oefening bü in oe kleine dorpskerk, 's Middags werd een picnic gehouden in het park, terwijl de Zondagmiddag verder zonder drukke offl- cieele plechtigheden werd doorgebracht. Zonoag- avond begaven oe Konlng en de Koningin zich weer naar den koninklijken trein, waarmee zij naar Canada terugkeeren. WARSCHAU, 11 Juni (Havas) Een Duitsch vliegtuig heeft bij SjamotgU ten Noordwesten Het gebeurde heeft in dit Limburgsche dorp en in wijde omgeving hevige ontsteltenis te weeg gebracht. In het plaatsje was het Zondag zeer druk en er waren talrijke vreemdelingen samengekomen. De kermis was in vollen gang. Het nieuws van het drama verspreidde zich zeer snel en maakte bet algemeen onderwerp van gesprek uit. Even later verscheen de burgemeester Meerssen. de heer J. H. Visschers. vergezeld van een veldwachter, ter plaatse voor het in stellen van 'n polltloneel onderzoek. In den loop van den middag brachten de subst. officier van justitie te Maastricht, mr. J. H. H. Dautzen- berg, en de districtscommandant van de mare chaussee eveneens een bezoek aan het kasteel. De heer R. is eigenaar van het bekende kas teel Groot-Vaushartelt, dat zijn geschiedkun dige waarde ojn. ontleent aan het feit, dat het heeft toebehoord aan Koning Willem II. Het landgoed bestaat voor het grootste gedeelte uit boomgaarden, welke een oppervlakte beslaan van niet minder dan 15Q H.A, zoodat de heer' R met recht de grootste boomgaardbezitter van ons land kan worden genoemd. Nadat hij vroe ger zijn bezit had verpacht, oefende hij de laat ste jaren de vruchtenteelt In eigen beheer uit, waartoe hij over een groot personeel beschikte. Zooals vanzelf spreekt, genoot de heer R groots bekendheid in deze streek, hoewel hü zich niet veel onder de bevolking bewoog. Over de aanleiding van den vreeselüken twist is momenteel nog niets bekend. Wel weet men, dat zich in het gezin van den lieer R. vroeger wel cens moeilijkheden had den voorgedaan, doch niemand heeft kun nen vermoeden, dat die tot dit gevolg «ou den leiden. atevl* t n R'dam 1 Gibraltu Ibraltgr. 1 Oieaaaat, Een nieuw incident heeft de Pooisch- Dultsche verhouding weer verscherpt. Een communiqué van het DJ4.B. meldt, dat Erwin Lubetzki, een man van 21 jaar, door de Poolsche grenswacht is doodgeschoten, toen hü een poging deed over de Poolsch- Duitache grens te komen. Intusschen heeïl het onderzoek der Duitsche autoriteiten naar den moord op den Duitschen politieman nog geen resultaat opgeleverd. De Duitsche politie heeft Vrijdagnacht 150 per sonen gearresteerd waaronder een plaatselüken redacteur van de „Ceske Slovo”, het orgaan der oude partij van Benesj, alsmede verscheidene advocaten, artsen financiers. Voorts heeft de politie een huiszoeking gedaan bü het secreta riaat van de nationale solidariteit te Kladno. De Duitsche chef van het district Kladno heeft bepaald, dat de boete van 50.000 kronen, welke aan de stad is opgelegd, eenerzljds voor 80 procent door de joden en anderzijds voor 20 pro- Benesj betaald aanwijzing tot 150000 CAIRO, 10 Juni (DN3.) Op den bij Mansurah is een veerboot omgeslagen, de 25 opvarenden zijn er 18 verdronken. Het toestel cirkelde kort na vier uur boven het Vllssingsche strand, waar het op dezen mooien, zomerschen Zaterdagmiddag erg druk was. Er werd druk gezwommen en zeer velen lagen in het zand te zonnen op het strandge- deelte van het bad. dat daarvoor is bestemd Het toestel, dat zeer laag vloog, trok de be langstelling van allen, die op het strand ver koeling zochten. Terwijl het toestel een bocht maakte, zagen de menschen plotseling tot hun groote ontzetting, dat het kleine vliegtuig van een hoogte van circa 100 meter afgleed en naar beneden stortte. Met een geweldigen smak kwam het toestel op het strand terecht, op slechts zeer gerlngen afstand van de bad gasten. die op het afgezette gedeelte tagen te zonnen. Het mag een groot wonder worden genoemd, dat niemand door het neerstortende toestel werd getroffen. Van alle zijden renden de menschen naar de plaats, waar het toestel, dat onmiddellük na het neerstorten in brano was gevlogen, terecht was gekomen. Met zand, dat in een zoo overvloedige massa aanwezig was trachtte men het hoog oplaaiende vuur te doo- ven, doch aanvankelük bleven deze pogingen zonder het gewenschte resultaat, omdat de vlammen *n zoo groote hitte verspreidden, dat xie brandende wrakstukken bijna niet waren te naderen. Kardinaal Faulhaber over den offermoed der priesters in den wereldoorlog. Koolhovenvliegtuig op het strand te Vlissingen neergestort; de drie inzitten den gedood. Duitscher» staat echter niet alleen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is Tsjechisch politieman gedood bij een twist tusschen Tsjechische Duitsche politiemannen te Nochod in het Noorden van Bohemen. In een vanavond gepubliceerd com muniqué wordt gezegd, dat de Tsjech door een schot werd gedood. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Duitsche en Tsjechische autoriteiten gezamenlijk. Het incident wordt toe geschreven aan een reeks betreurens- waardige gebeurtenissen. De rjjkspro- tector Von Neurath heeft opdracht gegeven het onderzoek met de meeste gestrengheid en snelheid te houden. Alle personen, die erbij betrokken zijn, worden in hechtenis gehouden. DANZIG, 12 Juni De politie te Danzig heeft den Poolschen douane-mspecteur Li pinski gearresteerd. Toen het hoofd van de Poolsche douane de politie om nadere in lichtingen verzocht, kreeg hjj slechts een weigerend antwoord. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 214 OE PRIJS OER AOVERTENTIEN badraag! 20 cl. p regal: Ingotonden Mededeelingen 40 cl p BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nament wordt op aanvrage gaarne door onrr- Admlnistratle verstrekt Tijdens de begrafenis van den vermoorden Duitschen politiebeambte Wilhelm Kniest heeft zich, volgens Havas, een incident voorgedaan. Een Tsjech reed in zün auto dwars door den begrafenisstoet heen. Daar hü bovendien niet «tjn hoed afnam, werd hjj op den grond ge worpen, geslagen en geschopt. Zün auto werd door de Duitsche autoriteiten in beslag geno men en hüzelf 'gearresteerd. De lijkkist van Kniest, bedekt met de haken kruisvlag, werd op het Wilsonpleln door de minderheid van het stadje, welke 500 personen telt op een bevolking van bijna 20.000 zielen, begroet. De Tsjechische bevolking was bü de r »lk te it»,. ra Ciua 1 Plymouth, ’aar Rdant viis«ingS; Southaa^. Het 25-jarig bestaan van de Vereeniging Nederland in den vreemde** te Den Haag^ herdacht. Landdag van te Utrecht. werd dubbel groot, toen kwam vast te staan dat twee der verongelukten Vlissingers waren: Van Tijen en De Visser. Laatstgenoemde was havenmeester van Haamstede en was sinds korten tüd getrouwd. In Zeeuwsche korf taal kringen was hü den bekende figuur. Volgens ooggetuigen zou de bestuurder van het vliegtuig een bocht, die hü boven het strand op betrekkelük lage hoogte maakte, te kort hebben genomen. waardoor het toestel af gleed met het bekende noodlottige gevolg. De wrakstukken zün onder bewaking gesteld tot dat deskundigen zijn gearriveerd om een onder zoek in te stellen. R van Tüen. geboren 5 December 1919 te Vlissingen en G. Faber, geboren 13 Februan 1920 te Amsterdam, waren leerlingen van de rüksoplelding voor verkeersvliegers R-eds zeer geruimen tijd waren zü in het bezit van het vliegbrevet A en zü zouden binnenkort hun op leiding voor verkeersvlieger hebben voltooid. Zü maakten dezen Zaterdagmiddag een oefen - vlucht met de „Krekel" van Schiphol via Haamstede naar Vlissingen In Haamstede was De Visser in het vliegtuig gestapt om het laat ste gedeelte van de vlucht mede te maken. Het lot heeft echter gewild, dat de drie jongeman nen kort voor het eindpunt zün verongelukt. aar Anat nla. do*. •«Kouth. Volo*. ‘r Malag. Hamburg. Gdynia. lope nh an* n iteS: WEENEN. 18 Juni (Havas). Zaterdagmiddag te half drie is Hitler onverwacht te Weenen aangekomen De verraste bevolking van Weenen verzamelde zich voor hotel Imperial, waar de Führer zün intrek had genomen. Hitler bracht Zondag een bezoek aan den Hof burg In den avond woonde hü een opera voorstelling bü in het Burgtheater. Een histo risch stuk, waarin de vernedering van den Duitschen Keizer Hendrik IV en zijn gang naar Canossa behandeld werden, werd voor dezen avond vervangen door een bijspel. Na de opera voorstelling begaf hü zich met den componist Richard Strauss naar het kasteel Conenzel in de buurt van Weenen, waar een banket werd aangericht ter gelegenheid van den 75sten verjaardag van Strauss. Slachtoffer van het ongeluk met de Nachtegaal" te Lochem ter aarde be steld. PRAAG, 10 Juni. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Tengevol ge van de bemiddelingspogingen en het optreden van de Tsjechische be volking, alsmede van de maatregelen van de regeering van het protectoraat is het den ryksprotector Von Neurath mogelijk, na afloop van den vastge- stelden termijn, 10 Juni, af te zien van de maatregelen, welke te Kladno zou den worden genomen. Het was omstreeks vier uur, dat in het his torisch kasteel, gelegen temidden van heerlük- groene landouwen, in de onmlddellüke nabij heid van het vredige Geuldal, de harde droge knallen van een revolver weerklonken. In enkele oogenblikken had zich een vreeselük drama in een der vertrekken van het kasteel voltrokken. Echtelüke oneenlgheid had den kasteelheer dusdanig in woede doen ontsteken, dat hü een revolver greep en dit wapen op zün vrouw richtte. Ondanks het ingrepen van zün negen- tien-jarigen zoon en achttlen-jarige dochter, die bü het twistgesprek aanwezig waren, vuur de heer R. eenige malen. In de hartstreek ge troffen zeeg zün vrouw ineen. De zoon slaagde er daarop in zün vader te overmeesteren en hem het wapen af te némen. De heer R Jr. ontbood onmiddellük den arts Van Aubel uit Meerssen op het kasteel, die niet anders kon dan den dood van het slachtoffer vaststellen. Ook geestelüke hulp was spoedig aanwezig, doch ook deze kon niet meer geboden worden. liet lichten van een onderzeeboot is niet zoo eenvoudig als velen meenen. Dit blijkt wel uit de tot nu toe mislukte pogingen om de Engelsche duikboot „Thetis” *aar boven te brengen. Hierboven een foto waarop men kan zien, hoe een gezon ken duikboot door middel van „kameelen" gelicht kan worden. De kameelen zijn een soort luchttanks. Zij worden zoo onder water gezet, dat zij langs de duikboot komen te liggen. Vervolgens wordt door middel van gecomprimeerde lucht het water er uit geperst, waarop de kameelen weer boven komen en het ge zonken schip mee omhoog trekken. In de praktijk gaat dit echter niet gemakkelijk. Hierboven de Amerikaansche duikboot S 4, die in 192! Belicht werd. De vlag hangt halfstok, omdat de lijken van de bemanning nog aan boord, zijn Zaterdagmiddag ie ruim ’half vijf is de luchttaxi van de K.L.M., de Ph-A.J.K. „Krekel*’, een Koolhoven F.K.-43, welk toestel ook gebruikt wordt voor de opleiding van ver keersvliegers, boven het Vlis- singsche badstrand op ge ringe hoogte bij het maken van een bocht afgegleden en neergestort. Het duurde nog geruimen tijd alvorens de identiteit van de drie slachtoffers kon worden vastgesteld Groot was de ontroering, welke zich van de honderden, die het ongeluk voor hun oogen hadden zien gebeuren en met groote dapperheid hadden getracht hulp te bieden, meester had gemaakt, doch deze ontroering J Enkele dapperen trotseerden echter het vuur om te trachten de inzittenden uit het wrak te trekken, doch hoe moedig zü hlerbü ook te werk gingen, steeds dreven de vlammen hen weer terug Daarbü kwam nog, dat de in zittenden in het toestel vast bleken te zitten Terwül de onmiddellük gewaarschuwde brand- weer van Vlissingen zich naar de plaats van j de ramp spoedde, trachtten de omstanders nog een wanhopige poging te doen het vliegtuig om te gooien. Zou dat lukken, dan was het misschien mogelijk de inzittenden te bevrüden Inderdaad slaagde men er in het verongelukte en nog steeds brandende toestel gedeeltelijk om te trekken Nu bleek het mogelük te zijn een der inzittenden Van Tijen uit het vliegtuig te trekken Hü bleek reeds overleden te zün. Zondagmiddag heeft zich op het kas teel Groot-Vaushartelt, nabij Meeraaen, een familiedrama afgespeeld. Tijdens een twist beeft de bewoner, de xestig-jarige groot grondbezitter E. R., zün 42-jarige echtge- noote, geboren v. d. D. de W-, met eenige revolverschoten van het leven beroofd. De gemeente-poiitie heeft den dader kort na het gebeurde gearresteerd en over gebracht naar de marechausseekazerne te Maastricht, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Het antwoord van Polen aan den Senaat van Danzig in de zaak der Poolsche douane-inspec- teurs wordt door de Duitsche bladen een „ern stige bedreiging van Polen jegens de vrije stad’ genoemd. Volgens het officieele Duitsche communiqué wilde Lubetzki Polen verlaten en in Duitsch- land werk gaan zoeken; hü moest echter In het geheim over de grens trekken, omdat hij niet de vereischte papieren bezat. Naar United Press verneemt, heeft de Duitsche ambassadeur te Warschau, von Moltke, instructie ontvangen, tegen deze schietpartij scherp te protesteeren De ambassadeur zal van de Poolsche regeering eischen. onmiddellük een onderzoek In te stel len, de schuldigen te bestraffen en aan de nage laten betrekkingen schadevergoeding uit te keeren. In Duitsche kringen te Warschau vat men dit incident zeer ernstig op, ofschoon, naar men meent, dit voorval niet tot een crisis zal leiden. Von Neurath heeft besloten geen verdere maatregelen te nemen tegen Kladno; bü gevechten tusschen Duitsche en Tsje chische politie werd een Tsjechisch agent gedood. Intusschen was de Vllssingsche brandweer gearriveerd. Nu waren de vlammen spoedig ge- biuscht en konden ook de lüken van de twee andere Inzittenden uit de wrakstukken worden bevrjjd. VOOR HET GEHEELE LAND: koel weer, zwaar bewolkt met opklarin gen. enkele regenbuien met kans op onweer. zwakke tot matige Westelüke tot Noordelijke wind. Zon op 4.38 onder 21.29 Licht op 2131 Maan op 1.47 onder 15.20 17 Juni N.M. tuig kwam terecht op het bad lak naast het strand voor zon nebaden, waar de badgasten op dat ©ogen blik rug aan rug lagen te zonnen. Het toestel kwam met den neus naar voren en met een harden slag op het strand en vloog onmiddellük in brand. Toegesnelde badgasten, omstanders, ma trozen. soldaten en politie namen onmid dellük de blussching ter hand door middel van het werpen van zand, in de hoogop- laaiende vlammen. Enkele minuten later was ook de Vllssingsche brandweer op het strand aanwezig. De drie inzittenden, alle drie jongeman nen, konden kort hierna uit het toestel worden bevrijd. Zü bleken reeds overleden te zün en hun lüken waren deerlük ver minkt. Zü moeten onmiddellük bü het neerstorten van het toestel gedood zü" geweest. Het waren twee leerlingen, van de rüks- opleidlng voor verkoetsvliegers, de 19-jarige Van Tüen uit Vlissingen en de eveneens 19-jarige Faber, woonachtig te Bovenkerk bü Amsterdam, De derde inzittende was de 25-jarige A. de Visser, rüksemployé van het vliegveld Haamstede. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd of Aan ueboden, geplaatst onder de Omroepe rubriek 10 ct- per regel. cent door de aanhangers van moet worden. De beloonlng voor van de moordenaars is verhoogd kronen De Tsjechische bladen vragen den Duit- schers niet alle Tsjechen te willen beschuldi gen van den moord te Kladno. De „Ceska Slo vo" schrüft, dat de hinderlaag niet het wapen Is waarmede het Tsjechische volk voor zün rechten strüdt. Het schünt evenwel dat, hoe- moordenaar niet is ontdekt, de moord politieke redenen Is gepleegd. Men De gouwleider van Oost-Prulsen, Koch, en diens plaatsvervanger zün per vliegtuig te Danzig aangekomen, waar zü den 40.000 man schappen per 8.S. hebben geïnspecteerd, die Zondag ter gelegenheid van de sportfeesten der S.A. en S.S. hebben gedefileerd. Voor den eersten keer nam ook de Rjjksweer aan de fees ten deel. De stoffelüke resten der slachtoffers zün per brancard en per ziekenauto door leden van het Roode Kruis haar het' Bethesdaziekenhuls te Vlissingen overgebracht. Toen de Vllssingsche brandweer werd geal armeerd, was zü juist met vele Nederlandsch» en Belgische gasten en autoriteiten In de nieuwe brandweerkazerne büeen ter feestelüke opening van dit nieuwe gebouw. De gw*WStêêrde inspecteur was reeds Vrüdag niet op zün post verschenen. Slechts bü toeval zün z'n superieuren er achter gekomen, dat hü door de politie gearresteerd was. Een kennis van Lipinski was toevallig van de ar restatie getuige en heeft het voorval aan de autoriteiten medegedeeld. Naar Havas verneemt wordt Lipinski van tplonnage beschuldigd. De Poolsche autoriteiten weten nog niet, waar men hem heeft opgesloten en zetten het onderzoek voort: De Lokal-Anzelger schrüft; De Poolsche douaneambtenaren zü'n economische spionnen. De bladen drukken een bericht af waarin wordt gezegd, dat de nota bewijst, dat Polen geen In- I 13 uur loesoc Pl»djo». Pladjoe. BaHk Pap. ^Haiphou». lik Pappan. te U Huurder verklaarde uit den koers te zün ge laakt. Hü is gearresteerd en het toestel is idbe- •lag genomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13