De luchtroovers Hoitika van Emotielooze strijd achter Derny-motor en 1 into ^HILLEs w^aal van den daq I 1 Sportsnippers DE BELG DEKUYSSCHER WINNAAR J MAANDAG 12 JUNI 1939 CRITERIUM VAN SCHEVEN1NGEN KORFBAL De kweekmethode der 43-zege op Deetot boodschap R KOEPELSCHILDERING Boerderij in asch gelegd Aanvang dar werkzaamheden Tam voorprogramma P Van Amsterdam op de vijfde plaats Nederlandsche Opera stichting Motor op wandelaars ingereden Demmenie liet alt vierde vele kam pioenen van weg en baan fraai achter zich WESTERKW ARTIER KAMPIOEN VAN NEDERLAND OPVOLGER VAN KAMERLID VAN DER PUTT DE ZILVEREN MOEDIGE WEGWERKER GEHULDIGD itbare d 'I De vreemde tank-farming VOETBALLER OP HET VELD IN ELKAARfcGEZAKT Zuiderpier van IJmuiden voor het publiek vrij Vuur en wind tpeelden hun vernielend tpel te Velp Kind vlak voor een trein van den dood gered SCHUIT De eertte demarrage wat van Pellenaert Littchi trekt er tuttehenuit Geen ttryd van kampioenen I B E weten nomen. (Van onzen redacteur) elen I as (Nadruk verboden) 4 PELLENAERS ..wij schurken?" riepen de bestuurder vliegenier tegelijk uit. „Ik een suf jochie tl' gilde Piet. Maar de dikke wenkte met zijn hand van Jawel, het ia in orde hoor” en liep een inageren kerel van twee-meter-Uen lang tegemoet. dat je terug was uit niet. il alles zoo en unl genoeg herkend. (Wordt vervolgd) allee duurde slechts eenige seconden door A, Hruschka lert eren rave i M) Van Amsterdam reed, zooals gezegd. oen goe den koers en de jongste prof van het geheele veld, de Rotterdammer Demmenle. heeft ons werkelijk verrast door zijn rijden met beenen en hersens. Daar kunnen we nog veel plezier van beleven. Nederlander, dat hjj zich tenslotte wist te hand haven en als vijfde de finish bereikte. Als gevolg van dit overleg werd in het leven geroepen de „Nederlandsche Opera-stichting”, opgericht door de Wagnervereeniging, de Maat schappij tot Bevordering der Toonkunst en den Bond van Volksuniversiteiten. Voor de eerste maal werden als bestuursleden aangewezen de drie voorzitters der constltu- eerende instellingen, t.w. de heeren mr. dr. J. P. van Tienhoven, jhr. mr. dr E. A. van Bere- steyn en dr. K. T. Proost. mborg en —35 cent Ook de krachtmeting der 70 amateurs en on- afhankelijken over plm. 37 KM. Is geen groot- sche vertooning geworden. Zoo af en toe was er een korte ultloopppoging, waarbij Lodewjjks en Martens de hoofdrollen speelden, maar steeds werden de optimisten door het peloton weer tot orde geroepen. Het scheen dan ook op een ge- Bü den door de athletiekvereeniglng „Vlug en Lenig” georganiseerden wedstrijd in het ko- gelsllngeren bereikte H. Houtzager een afstand van 52 meter, hetgeen een Nieuw Nederlandsen record beteekent De suiderpler van IJmulden. die in verband met de ter plaatse genomen defenslemaatregelen is afgesloten, is van Zaterdag af tot nader order op Zaterdagmiddag van één uur tot zonsonder gang en des Zondags den geheelen dag weer voor het publiek opengesteld. Reeds vroeger hebben we mededeellngen ge daan over proeven, welke te Aalsmeer zullen worden verricht om de bruikbaarheid te onder zoeken der „tank-farmlng" voor het kweeken van bloemen en tuinbouwgewassen. nog dezen avond bjj ons thuis we blijven op tot elf uur! óf morgen vroeg, wanneer ik naar het kantoor ga; om half acht. Met de harteljjkste groeten. Uw dankbare, POLDI WIEBER. 3 6 f 6 5 I l I 0.00 003 000 oor ooi 0.00 ooi ooi 000 aoo ooo oio aoo ooo aoo aoo zij Hempel's theekopje opnam, om het weer te vullen, beefden haar handen en steelsgewijze wierp rij een angstigen bezorgden blik op haar man. Dit Majerus; 15. parsch dat je meerd woont. voer 77 ■t R il Handel kwellende Andagola hoe kan-ie an- l<de Matja nu aoo mooi wist, had anvoer, alvereo lichtere ■n prip handel anvoer. en, welks der vlazn- f 15.000 ig gedekt. snds Deze verwachtingen zijn in geen enkel opzicht bewaarheid. Op de eerste plaats was er van werkeljjken strijd geen oogenbllk sprake, al thans onder de grootmachten niet, en zoo kon men zien hoe onze landgenoot Jood Demmenie, die te elfder ure ook nog op zijn fiets werd geplaatst, door zijn energiek on volhardend werk een meer dan eervolle vierde plaats voor keten als Rossi, Kaers, Pelllsler, Majerus. Klnt en anderen kon bezetten. en be loon te: t voor af al» en bui- evelen: het H. menti- tieraan e acte altaar- ms tot iben in 'd vaak jebouw t paar Maar <n ttfd. ciborie ten is. 7 Gods d. we ig toch m den !e bui en. Terwijl de kinderen binnen zoo spraken, zaten buiten op een bank grootvader en grootmoeder. Het was heel stil om hen heen Alleen utt den stal kwam nog wat geluld, misschien wel van een moederdier. dat pijn had om haar kind. Diep voorovergebogen zaten de twee oudjes daar, de handen ineengevouwen, zooals zij ze in lang niet gehouden hadden. Maar nu bleef de kloeke hand ,vaB den man rusten in die van zijn vrouwke. zwijgend keken z(j naar het lachte rood varteen stervenden dag. met oogen, voch tig van tranen. Zy spraken geen woord. „Alles klaar voor de opname van Katajanka? Maak dan dat je gauw in je kleedkamer komt. We gaan zoo beginnen.” „We schijnen in een filmstad terecht gekomen te zijn, nu des te beter. De kleedkamer, set U, nietwaar? Aocoond meester, we toornen aoo terug.” Zonder veel strijd vormde zich weldra een kopgroep, waarin we reeds toen Dekuysscher. die later met grooten voorsprong zou winnen, ontdekten, maar de eerste viool wilde de Belg toen nog niet spelen. Zulks was bestemd voor van Amsterdam, die daarvan al spoedig den terugslag ondervond en reeds op de helft van den koers vrij vermoeid reed. Het pleit voor den Onze landgenootê mej. M. Rollin Couquer- que verloor in de eerste ronde van de interna tionale tenniskampioenschappen van Frankrijk van mej. Pannetier (Frankrijk) met 97, 2—6. 2—6. zameniyke sprint te zullen uitloopen. maar In den laatsten anderhalven kilometer was t ander maal Martens die er tusachenuit trok. Met on geveer 25 meter voorsprong op Jansen en Tl!- burgs ging de Rotterdammer als eerste over de streep. „Alma Loblng." Toen kwam het volgend ge sprek. „Kan Over onze landgenooten. die hierboven niet z(jn genoemd, nog het volgende: van Schijnde! en van der Broek staakten na enkele ronden, door tegenslag gedwongen, den strijd. Van der Vijver had reeds toen evengoed hetzelfde kun nen doen, want zooals verwacht maakte hit er niet veel van. Staats reed beslist teleurstellend; de verwachting, dat hij in dezen kamp een em- stlgen gooi naar de zege zou doen werd vol komen beschaamd. Jan Pijnenburg kon ook maar niet op dreef komen en gaf dan ook on geveer halverwege op. Groenewegen en Boeyen reden hun wedstrijd wel ten einde, maar brach ten er toch evenmin wat van terecht. 9 paar- e koeien raskslve- tere kal- 40 vette >tte var- tug. I. 520 10—9.70; naten B aten JÖ 925 dos schot- 50, kriel Dezer dagen kwam in het St. Petrus Canislus- Retraitehuis te Bergen (NH.) de schildering van den kapelkoepel gereed. Het was een zware taak voor den jongen Amsterdamschen kunst schilder Abraham Stokhof de Jong, de massale ronding met slechts weinig figuren te overspan nen. Deze zijn de drie Aartsengelen, afdalend van de H. Driedenheld. gesymboliseerd door drie gloeiende cirkels in den koepeltop: Gabriël. Raphael en MlchaëL Het nu gereed gekomene is het eerste onder deel van de eens geheel uit te voeren gedachte, dat heel de onzichtbare wereld van Engelen en heiligen zich aansluit bij de zichtbare hier op aarde, ter huldiging van God. Daar Ingevolge de gemaakte afspraak in .de R.K.S.P. de heer De Wjjkerslooth alleen voor den kieskring Utrecht als plaatsvervanger zou optreden, terwijl de vacature-Van der Putt geldt voor den kieskring 's Hertogenbosch. waarvoor het oud-Tweede Kamerlid Th. F. M. Schaepman eerste plaatsvervanger is. kan worden aangeno men, dat de heer De Wjjkerslooth voor de be noeming zal bedanken en dat de heer Schaep man derhalve in de vacature zal worden be noemd verklaard. Tijdens een vriendschappelyken voetbalwed strijd te Oost-Graftdijk is Vrijdagavond een der spelers, de 23-jarige B. Selle, plotseling in elkaar gezakt en enkele oogenblikken later overleden. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van den heer K. L. H.„van der Putt aks lid der Tweede Kamer, tot lid van die Kamer benoemd verklaard mr. K. L. C. M. I. baron de Wjjkerslooth de Weerdesteyn te Utrecht. in ds onlng vm i den 810- neer. Het jongetje !ers speel, e spoedig I. wist het behouden „Ik denk vrouwmenseh wend Zaterdag heeft de directie der Nederl. Spoor wegen den wegwerker J. van Baardwijk ont vangen en hartelijk gehuldigd voor zijn moedig optreden op 5 Mei. Hij was toen te Lage Zwaluwe met twee col lega's bezig verbeteringen aan den spoorweg Gegadigden worden uitgenood gd. zich onder bijvoeging van alle ter zake dienende beschei den vóór 16 Juni as. achrifteiyk aan te melden b(j het secretariaat der Nederlandsche Opera stichting. Gabrièl Metsustraat 30. Amsterdam. Onmiddeliyk na dezen datum zal de boven genoemde commissie nagaan, wie in aanmefking komen om door .haar te worden gehoord. Een onvergeteljjken Indruk hebben we overi gens van dezen wedstrijd niet meegenomen. In tegendeel. de Derny heeft In ons land bepaald zeer matig gedebuteerd en ondanks de vele klinkende namen, welke in het programma waren vermeld, is het een vrij eentonige be weging geworden. Wat is tenslotte voor een beroepsrenner van eenlg formaat een wedstrijd van even 100 km.t Op een dergelijk klein en bovendien zeer gemsdekelijk parket mag men toch verwachten, dat er een behoorlijke en felle strijd zsd worden geleverd. En vooral de Derny, waarmede Immers een snelheid van 60 km. kan worden bereikt, deed een aardigen strijd verwachten den reeds kansloos teruggezakt, bleek spoedig, dat het niet veel meer zou worden. Een der meest verwoede kemphanen, Wals, moest door bandenpech driemaal den strijd onderbreken en verdween eveneens in de verre achterhoede, ter wijl de andere heeren het zich niet overmatig tnoeiljjk maakten. Waarde Heer Hempel, Ik heb vandaag tweemaal vruchteloos bjj u aangebeld, om iets mede te deelen. dat u zeker interesseert. Uw huishoudster wil mij niet zeggen, waar ik u kan vinden Due moet ik u verzoeken, mij te komen opeoeken. ef rer Ves- 3 vette :w. 72- slacht- 260 -56, Ié 3 nuch- 5 00—1», arkens: 56—57, -55, per ms ge- De beslissingswedstrijd om het kampioenschap van Nederland tusschen Deetos en Westerkwar- tler, welke te Leiden is gespeeld, eindigde in een 43-overwlnning voor Westerkwartler, nadat Deetos bjj de rust een 32-voorsprong had ge- tri/irr» irkt 140— Groote ta 10A iVéO#. Handel Bestuurderen der stichting hebben aanstonds een commissie Ingesteld, die hun omtrent de praealabele kweeties van artistieken en techni- schen aard van voorlichting zal dienen; deze Toen was het de Zwitser Lltschl, die er van door ging. Na rondenlang het uit 6 of 8 man bestaande hoofdpeloton te hebben aangevoerd, kreeg de man uit de bergen, die uitstekend op zijn fiets zat. er genoeg van en ging er alleen vandoor. Achter hem reden behalve van Am sterdam en de krawig van achteren opgeklom men Demmenle. de Belgen Vissers. Klnt en Kaers. de Italiaan Rossi en de Franschman Ar- chambaud. Hoewel de groote heeren er niet aan dachten een achtervolging in te zetten, kon de Zwitser, die toch op een gegeven moment veer tien seconden voor lag. zich niet handhaven. Dat was vooral te danken aan den moedigen Demmenle. die vocht voor wat hjj waard was enaan Kaers. die Inmiddels een ronde was achtergeraakt en zich toen onledig hield met Dekuysscher op Litschi te trekken hetgeen o.l. tóch zou zjjn gebeurd en vervolgens het tempo in het peloton Ijverig drukte. Dekuyttcher triomfeert Vrijdagnacht om ongeveer twaalf uur is na bij sluis vier der Zuid-Willemsvaart onder de gemeente Veghel de 26-Jarige motorrijder H. Sineets uit Vught met zijn motor op een vjjftal wandelaars, dat midden op den weg liep, ge reden Smeets kwam te vallen en werd met een schedelfractuur. opgenomen en naar het zie kenhuis te Veghel overgebracht, waar hy in den loop van den nacht is overleden. By de aanrij ding werd nog gewond mejuffrouw K_, die slechts een lichte hoofdwonde en kleerscheuren opliep. Vóór ze naar hun bedjes gingen, hielden de kinderen ervan, eiken avond weer, nog even met elkander te praten Ze kropen dan dicht by den grooten haard en babbelden dan, zoo maar in het wilde weg. over koetjes en kalfjes, zooals dit heet ten onzent. Over alles wat hun maar in de gedachte ko men wou spraken zy, maar, of er een engel over waakte, het waren enkel prettige dingen, die hun te binnen schoten, dingen vol warmte en zonneschyn. dingen, waaraan liefde te pas kwam en hoop. Alles wat komen moest, was één groote vacantle en voor hen bestond er tusschen Kerst mis en Paschen geen Vastentijd, zooals voor de grooten. Wat ze spraken, kwam er gefluisterd uit. bijna niet te verstaan. En het gekke was, dat wat ze vertelden eigenlyk geen begin en geen eind had en dat het verhaal, of dat, waarop het dan leek, meestal maar als droog zand aan elkaar zat. Het gebeurde zelfs wel. dat alle kinderen. m*t vieren waren ze meest, tegelijk aan het vertellen waren, maar dat toch de een den ander niet In de war bracht. Allen toch leken wel tegelijk te schouwen in een mooie wereld ver weg. In zoo'n wereld, waar alles, maar dan ook alles, zelfs het stuntellgste verhaaltje mooi werd, wondermooi. In den zwakken schemer geleken alle kinde ren zoo veel op elkander dat het niet te zeggen was wie nu wel vier, wie tien, wie zes of wie acht jaar was. of het, bl) wijze van spreken. Klaas was of Piet of Marletje of Greet, die daar zaten en spraken, soms elk apart, soms, zooals al gezegd, allen tezamen en door elkander. Zóó leken ze op elkaar in dat schemerige licht, waar in hun mooie, groote oogen sterk glansden in de magere, bleeke gezichten. Op een avond echter werd dit vreedzaam tooneel van eiken avond weerasn wreedeiyk verstoord door iets, dat alle verhalen, alle le genden. alle verbeeldingen met een slag aan scherven sloeg. Met de post toch was het bericht gekomen, dat vader was gesneuveld, ergens ver-weg. op vreemden grond. Zoo hadden ze het gehoord: vader is gesneuveld, maar wie van hen vieren kon dat nu begrijpen? Kwam er in hun ver halen. In hun eigen wereldje daar bij den haard, dicht by het venster, waardoor de schemer drong in den avond, zooiets als sneuvelen voor? Wat is nou sneuvelen Kan dat praten, eten, werken, is dat goed of slecht, is dat een mensch of een dier, moet je daar bang voor zyn of is dat nusschien wel iets prettigs. Nee. iets prettigs zou 1 wel niet zyn. maar Ja. zoo heel droevig toch ook weer niet, was 1 eigenlyk wel iets, iets om te voelen en te be grijpen. te proeven en te tasten, te zien! Sneu velen. wat is nou sneuvelen. Daar stuitten hun gedachten op af. over dien muur konden hun gedachten niet heen. ..Maar wanneer komt vader dan terug?" vroeg de jongste. „Dat was we nou ook wat Hoe kan vader nou terugkomen als-ie gesneuveld is en dat heb Je toch net gehoord." ml 't oudste zusje veront waardigd Wie heeft nu gelijk, dachten de anderen, en die gesproken hadden, wisten ook al niet of ze commissie bestaat uit acht vertegenwoordigers van het Nederlandsche muziekleven in al zijn peledlngen. Intusschen hebben ook de verschillende for maliteiten. die met de oprichting verband Tiou- den. haar beslag gekregen, zoodat thans met de Jiractlsche Werkzaamheden een aanvang kan worden gemaakt. Tot deze werkzaamheden behoort in de eerste plaats het verkrygen van «en zoo vol- ledig mogeiyk overzicht van de krachten, die"'*' te zyner tyd hun medewerking aan een Ne derlandsche Opera zouden kunnen ver- leenen Als soodanig komen in aanmerking gan gers en zangeressen, alsmede personen waar uit te zyner tyd de artistieke en technische staf gevormd zal moeten worden. de „lekker vechten met den vijand „Wat is dat nu aan te brengen en zag tot zyn ontsteltenis dat. terwyi een sneltrein naderde, een kindje van drie jaar tusschen de rails liep. Met groot ge vaar voor eigen leven heeft hy het kind op he' laatste oogenbllk van een wissen dood te redden. Hy is door prof. Goudrlaan in de directie kamer ontvangen, waarbij teven sir. Hupkes. Ir. Driessen en dr. van der Zweep, resp. direc teur. chef van den dienst van weg en werken en chef der afdeellng personeelzaken, aanwezig waren. De badplaatsen eischen dit jaar wel hun aandeel op in het nationale sport leven. Nauwelijks zjjn in de Zand- voortsche duinen de ronkende motoren der eerste Nederlandsche auto-races verstomd, of op den Scheveningschen boulevard pruttelen de Derny's en be twisten elkaar in een veld van 26 ren ners de talrijke grootmachten van de Europeesche wielerwereld het Crite rium van Scheveningen. Hempel keek op de klok. X Was vijf minuten vóór elf uur. Dus te laat, om nog dien avond naar Hernals te gaan, waar de familie Wieser woonde. Maar den volgenden morgen stond hy juist om half acht voor de deur en Poldl liet geen minuut op zich wachten. Zy ging altyd te voet naar het kantoor, om>de voor haar gewondheid noodlge beweging te nemen, en daar de afstand nog al groot was, had men tijd' genoeg om te praten. Poldl kwam onmiddeliyk tot de zeek: Het betreft weer den man met de krijschende stem. Verbeeld u: het toeval wilde dat juist ik hem weer aansluiting moest geven ditmaal met no. 36551. En 1 was een vrouwenstem, die naar hem vroeg. Naar ik hoop toch weer geluisterd? Natuurlijk, om u plezier te doen. Ik dacht onmiddeliyk, dat het u sou intereeeeeren. Werden er namen genoemd, of alleen maar de telefoonnummers? En namen én nummers. Eerst belde no. 36551 de Centrale op. en vroeg aansluiting met no. 22600. Vandaar kwam eerst een vrouwen stem: Ja hier Helms Kurzreiter. Wie daar? Sichelfeld werd niet genoemd en lag ook ver van den aangeduiden weg. En Midden-Stiermarken, vooral Oraz, de schoone hoofdstad van 't land, wilt u niet aan doen? vroeg Hempel. Och, provinciesteden Meden over het alge meen niet veel merkwaardigs.... vooral als men van Weenen komt. Maar het prachtige landschep, de reis door geheel Opper-SUermarken. Interesseert my niet bUsonder. Men kan toch niet alles zien, en onze tyd is beperkt. Hempel was overtuigd, dat Andagola op dat oogenbllk loog. Hy duidde waarschUniyk een valschen weg aan. om den echten geheim te houden, en dat wierp een nog meer verdacht lieht op bet voorgenomen uitstapje. De over tuiging van Hempel werd nog versterkt door de houding van het echtpaar. Gedurende het kort gesprek had nameiyk Andagola als by toeval het gelaat half ge wend. zyn gewooniyk aoo open gezicht had plot seling een geheel andere uitdrukking aangeno men. Het was zwaar bewolkt; de hoeken van den mond trilden zenuwachtig en een somber vuur gloeide in de anders zoo kalme, sym pathieke oogen. Ook zyn vrouw kon zekere nerveuze opge wondenheid niet verbergen. Haar schoon gelaat was sen weinig Meeker dan gewooniyk. Toen er te gaan opzoeken. je dan tot een weldadigheidsinstelling. Maar wacht je my nog lastig te vallen, anders zou ik genoodzaakt zijn, je by de politie aan te klagen wegens afpersing.” „Otto!” „Loop naar de maan met je Otto!" „En nu....” „Wil of kun je my nieta geven, breng mU dan tenminste een bezoek, om met my over onze dierbare overledenen te spreken. In mijn ellende sou reeds dat voor my een.... „Ik heb er genoeg van!" viel haar de man met krijschende stem woedend in de rede. En Ik hoorde dat hy driftig de verbinding afbrak Wel, wat zegt u van dat allee, mijn heer Hempel? En het tempo! Dat was toch werkelyk be neden de verwachting, wanneer wy zulks maar niet al te scherp uitdrukken. Toegegeven, dat men in de verschillende bochten niet kon geven wat men wilde en dat hier geducht moest wor den afgeremd, maar dat er tenslotte slechts een gemiddelde van even boven de veertig werd ge reden, bewyst toch wel ten overvloede, dat hier vin eenlgen strijd geen sprake is geweest. De organisatoren verdienen hiervoor geen enkel verwijt, zij konden slechts de beste renners en- gageeren. meer niet. Maar de renners zelf heb ben het dezen middag al heel kalm aangedaan. Eerste klas coureurs reden een tweederangs wedstrijd. maar Hempel had het zeer duidelyk bemerkt, dat Andagola loog. De Argentijn wilds feitelijk naar 8perber-Eck en zyn vrouw wist, met welk doel hy daarheen ging. Zou het leven van mevrouw Von Turnwald nogmaals in gevaar verkeeren? Hempel had geen tyd om zich langer met die gedachte bezig te houden, want nam zyn gewoon voorkomen weer aan en wikkelde hem In een gesprek over de toebereidselen en aankoopen voor de reis. HU was weer even vriéndelijk en natuuriyk als tevoren en bood zelfs aan. Dr Merkler te ver gezellen by zyn bezoek aan eenige speciale winkels, waar hU zich alle benoodigdheden voor een reis in half-tropische landen kon aan schaffen. g, Naar ir. Koeman. Rykstuinbouwconsulent te Aalsmeer ons heeft medegedeeld, zouden aldaar reeds voorloopige proeven genomen zyn met het kweeken op gezuiverd zand, dat met voedlngs- oplosslngen werd doordrenkt. Het resultaat daarvan was zeer bevredigend. Verdere proeven zyn evenwel niet verricht en het zal zeker nog vele maanden duren, voor men de verdiensten der Amerikaansche kweek methode aan een uitvoerig onderzoek gaat on derwerpen. Dien avond vond Hempel in ztln kamer een aan ,Dr. Hans Merkler" geadresseerden brief; die was, zei het kamermeisje, een paar uren geleden door een besteller atgegeven aan het hotel. Het adres was blijkbaar van de ongeoefende en onwillige hand zyner huishoudster Kate; maar de omslag bevatte een tweede enveloppe met een klein briefje van Poldl Wieser. Dat briefje luidde als volgt: De uitslag luidt: 1. Mariens, 55 mln. 33 4/5 sec.; op 25 meter 2. M. Jansen; 3. Tllburgs; 4. v. Noort; 5. v. d. Berg; 6. Lodewyks; 7. Smits; I. Driessen; 9. Pynenburg; 10. Hocdyk. Eenlgen tyd geleden kon melding gemaakt worden van de beraadslagingen, die op initiatief der Wagnervereeniging plaats vonden tusschen deze vereenlglng. de Maatschappy tot Bevorde ring der Toonkunst en den Bond van Vo.zs- unlverslteiten. met het doel te geraken tot een door de drie genoemde Instellingen op te rich ten stichting, welke de totstandkoming van een Nederlandsche Opera stelselmatig zou voorbe- telden. Aan deze beraadslagingen werd deelgenomen door vertegenwoordigers van het Rijk en de ge meente Amsterdam, die hun instemming met den opzet der stichting betuigden en steun van overheidswege in uitzicht stelden. In het begin mocht men eenige hoop koeste ren dat het nog wel wat zou worden, want onze landgenoot Pellenaers had zich aanstonds ver beten op den kop gezet en beëindigde zyn eerste ronde van ruim 5 kilo meter met ongeveer 50 m voorsprong. Maar toen de Nederlander, van wien men een felle verdediging verwachtte, na drie ron- was al Dekuysscher peddelde er toen in zyn eentje verder rustig op los, vergrootte zyn voorsprong zlenderoogen en won na een solo-vlucht van ruim 20 kilometer met 1 minuut en twaalf seconden verschil Wardje Vissers was nog juist bij'-Uds aan de concurrentie van de sterk gedunde hoofdgroep ontsnapt en werd met voorsprong <6 seconden) tweede, vóór Archambaud. die aanvankelyk was teruggevallen, maar er tegen het einde nog eens een flink spurtje Inzette en daarmede Dem menle verraste. De volledige uitslag luidt: 1. Kamiel Dekuys scher, 2 uur 24 min. 54 2/5 seconden; 2. Ward Vissers; 3. Archambaud; 4. Demmenle; 5. Van Amsterdam; 6. Litschi; 7. Rossi; 8. M. Clemens (Luxemburg); 9. Montero (Spanje). Op één ronde: 10. Kaers; 11. 12. Knecht; 13. Marcel Kint; 14. Blasts; Romain Maes. Snelste ronde was de eerste ronde In 6 mln. 55.4 sec. Hempel had den Pollzelrat gelijk moeten •■ven, toen zy het resultaat van zyn onder houd met Andagola grondig bespraken. Na het voorgevallene sou Andagola door met zyn aanspraken voor den dag te komen onmiddeliyk en rechtstreeks verdenking op zich laden Aangezien de acte van afstand ver dwenen was en hy moest aannemen, dat men Gottfried Kluge’s dood als zelfmoord be schouwde, en niet hy. maar Meller rechtstreeks betrokken scheen te zyn bjj den dood van Wendland en Anna Mllden. veronderstelde hy ’^AcschynHjk. dat men van den oorspronkelij- •«n samenhang der dingen geen vermoeden had. Van dóór ook zyn onbeschroomde houding en optreden. Ook het voorgenomen uitstapje naar Stler- m*1 kon kwam, terwijl men thee dronk en ge- ^hlg praatte, herhaaldeiyk ter sprake. Andagola hcemde da plaatsen, waar hy en zijn vrouw ■Udan stilhouden en het eindpunt van de rate- »cse> tes« 't wel by het rechte eind hadden en daarom gingen ze maar, alle vier. „Nu. maar dan ga ik ook vechten," riep t zevenjarig broertje opeens, als om te doen mer ken dat-le er toch wel iets van begreep. „Puh, ben je toch zeker veel te klein voor, moet je toch zeker eerst een lange broek voor hebben,” kreeg-le ten antwoord. 't Oudste zusje, Meek, smal, ziekelyk, klein tje# in de voor haar te groote kleeren, vroeg dan en haar stem klonk heel naïef, daar uit een hoek in de schaduw: „Wat Is eigenlyk oor log? Weet jy dat misschien. Matja. dan moet JU dit ons eens vertellen." Matja voelde zich gevleid en met gewicht in zUn stem legde hy uit: Oorlog, moet je begrij pen. is zooiets waarin mannen mekaar met mes sen. zwaarden en geweren te lyf gaan en alle maal probeeren er zooveel van de tegenparty den hoek om te krijgen, snap je. En ze doen niks, want dan mag dat ..Nou. dan ga ik er zeker nair toe." zei jongste weer. Een van de meisjes vroeg: weer: de vyand? Hoe ziet die er uit? Heeft die soms horens?" „Natuuriyk. die heeft-ie vos! ders de vijand wezen antw< weer. b!U dat z'n zusje hem hiernïqe uit iets, waar hy niet goed raad mee’ geholpen. „Toch geloof ik dat niet van die horens," kwam er een stem uit het groepje ..Waarom zou-ie horens hebben, t zal toeft zeker wel zoo ie&iand wezen als wij, alleen een ziel zal hy niet hebben, neen, een vijand heeft geen ziel." zei weer een ander „Hoe zou dat eigenlyk gaan: sneuvelen? Zóó, achterover?" vroeg het jongste broertje, dat zich meteen vallen liet, om te demonstreerzn wat hy bedoelde. „Sneuvelen is zooveel als dat je doodgemaakt bent.” zei Matja heel ernstig. „En vader zou nog wel een geweer voor me meebrengen, mad-ie beloofd.” Dat kan-le toch niet, als ze 'em doodgemaakt hebben, zooals Matja zegt „Hebben ze vader dan doodgemaakt?” „Is hy heelemaal dood, nou?" ik uw huurder, den heer Bernstein spreken? Die woont Immers nog by u?" .Jawel." „Is hy thuis? Ik moet hem persoonlijk spre ken, dringend! Maar wees zoo goed, hem niet te zeggen, wie er aan de telefoon ia. Zeg maar, dat iemand hem onverwyid wil spreken." „Hy Is thuis, en tk zal hem roepen.” Na verloop van hoogstens een minuut hoorde ik de krijschende stem. Ik voelde een lichte huivering. Ja.... Vertel maar. Poldl, precies mogeiyk. De vrouwenstem zei bedeesd: „Ik ben het Otto je suster Alma" Waarop de man met de krijschende stem antwoordde: „Wat! jy waagt het weer, my te komen lastig vallen? En nog wel door de telefoon! Hoe weet jy, waar ik woon?" „Ik ben je nageslopen onlangs, toen je mj afwees en zelfs niet wilde bekennen myn broer bent. Ik heb toen geïnfor- in t huis en vernomen, dat je daar reeds vier maanden.” „Ongehoord. Ik heb je tooh duidelyk gnegd. dat ik je niet ken en nooit *n zuster heb gehad." „Hoe kun je zoo iets zeggen! Ik heb je goed al draag je nu een donkeren spits baard. Ook aan de moedervlek aan den hals heb ik je herkend Trouwens, hoe zou ik mijn eigen broer, met wien ik opgegroeid ben, niet herkennen, al heb ik hem sinds jaren niet ge- Vrydag ia te Velp naby Grave een brand uit gebroken In de grootste boerderij van het dorp, bewoond door de familie GUsbers. Het vuur was ontstaan In het achterhuis. Door den ster ken wind aangewakkerd zétte het in een mini mum van tijd de geneele boerdery in lichter laaie. De brandwees stond machteloos tegenover het vuur, zoodat het geheele gebouw verloren ging. Slechte eenlg huisraad werd gered. Het gedu peerde gezin bestaat uit man, vrouw en vyftlen kinderen, waarvan er elf in de ouderiyke wo ning verbleven, toen de brand uitbrak Zij konden echter nog tydig worden gered By familie en buren hebben zy onderdak ge vonden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt slechts gedeelteiyk de schade. zien! Ik wist Amerika „Genoeg! Je bent gek. Ik ben nooit in Ame rika geweest, en verbied je eens en voor al tijd...." „Wees toch niet zooi hard. Otto! Ik weet, dat er geen vergissing in het spel is, en je behoeft niet bang te sljn, dat ik je zal verraden, in ge- - val je weer redenen hebt om je verborgen te houden. Maar ik ben zoo arm en verlaten! Al onze verwanten zyn dood ook myn man en ik verkeer in de grootste ellende. Heb toch medelijden! Kom my opzoeken, 's nachts als je wilt, indien'je je schaamt voor my. Ik woon in Llebharstal nr. 18 by de weduwe Lagler.” niet asm een wildvreemd Ben je arm

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 19