Koolhoventoestel verongelukt Geen verdere maatregelen tegen Kladno I ONS BLAD Het nieuws van'heden Zijn bij eeti vrouw twist gedood De spanning om de douane te Danzig RYNBENDES ZEER OUDE GENEVER ▼oor den Man van Oud-Vaderlandsch ■lag. Ivoorkleurig Pittig. maar toch zacht "an smaak. DE DRIE INZITTENDEN GEDOOD ONDERZOEK HAD NOG GEEN RESULTAAT RUSTIGE ZONDAG VOOR KONING GEORGE VOOR SLECHTS Ik CENT noodig om deze annonce uitgeknip) in open Envelop ais drukwerk aan ons op te zenden, ontvangt IJ uitvoerige brochures over het HERSTEL van Uw HAARGROEI Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan: Dr. II. Nanning*» Pharm. Fabr. N.V., Den Haag VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 12 JUNI 1939 Duitsch-Póolsch incident VON NEURATH BESLUIT: Talrijke arrestaties Dader in arrest Duitscher maakt nood landing ii> Polen Hitler te Weenen VEERBOOT OMGESLAGEN -ZOEK RD Bij strand voor zonne baden neergestort FISK SAFTI- FLIGHT DIT NUMMER BESTAAT UIT 12 BLADZIJDEN Het W eeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiui^ NOQRDHOLLANDSCH DAGBLAD Poolsch douane-inspecteur door de LAND de vrye en te de St. Adelbertsvereeniging 4. O o EEN BETROUWBAAR REISGEZEL: Wanhopige reddingspogingen Tsjechische van LD FE ireaux Een Koch, vliegtuig Poolsche spionnen. Over de aanleiding van den vreeselyken twist is momenteel nog niets bekend. Wel weet men, dat zich in het gezin van den heer R. vroeger wel eens moeilijkheden had den voorgedaan, doch niemand heeft kun nen vermoeden, dat die tot dit gevolg zou den lelden. I LOÜR- 'eL 115 n gesl. I 3.25. IEMER ïzelllge 2.50. Imans, ntrum r 2.50. ■villa- tr. w. ■ning. surig In 10 best, lour" 2417. ime! 1502. ime sen. CAIRO. 10 Juni (DNa.) Op den by Mansurah is een veerboot omgeslagen, de 25 opvarenden zyn er 18 verdronken. N«1 Van Vreeselyk familie-drama op het historische kasteel Groot- Vaushartelt by Meer seen -«•- Iram- vrij. f 3.—; Wed. »r- le Stand op Maandag 10 uur vjn.: 753.8 Vorige stand: 7CU ension - op 1 prosp. JUYX. i 25 4» irman) odem., euken. 1SSEN. DANZIG, 18 Juni. (D.N.B.) De te Gdynia verschijnende „Kurjer Baltycki-” bericht, dat de Poolsche regeering besloten heeft 31 nieu we Poolsche douane-inspecteurs naar Danzig te zenden, aangezien de douane-Aeambten van Danzig niet voldoende hun plicht heb ben gedaan. Schitt. omg., zitjes, prosp. <ENS. iigen lons- aart. igres, wor- gehouden, pe te Ar- 78 luwe, onw., enz. :entr. rogel. 2984. n k. 3.— Het Koningspaar in de dorpskesk van Hydepark ^iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiii^ Per Liierkruik f 3.75 Het antwoord van Polen aan den Senaat van Danzig in de zaak der Poolsche douane-inspec teurs wordt door de Duitsche bladen een „ern stige bedreiging van Polen jegens stad’ genoemd. HYDEPARK (New York), 12 Juni (Reuter). Koning George en Koningin Elisabeth hebben den Zondag rustig doorgebracht als gasten va» president Roosevelt in Hydepark, het op 120 K.M. van de City gelegen buiten van den pre sident. In den morgen woonden zy een godsdienst oefening by in oe kleine dorpskerk, 's Middags werd een picnic gehouden in het park, terwyi de Zondagmiddag verder zonder drukke offi- cieele plechtigheden werd doorgebracht. Zonoag- avond begaven de Koning en de Koningin zich weer naar den koninkiyken trein, waarmee zy naar Canada terugkeeren. Het gebeurde heeft in dit Llmburgsche dorp en in wyde omgeving hevige ontsteltenis te weeg gebracht. In het plaatsje was het Zondag zeer druk en er waren talryke vreemdelingen samengekomen. De kermis was in vollen gang. Het nieuws van het drama verspreidde zich zeer snel en maakte het algemeen onderwerp van gesprek uit. Het 25-jarig bestaan van de Vereeniging ..Nederland in den vreemde” te Den Haag herdacht. Landdag van te Utrecht. De 75ste verjaardag van Richard Strauss gevierd Een nieuw incident heeft de Poolsch- Duitsche verhouding weer verscherpt. Een communiqué van het DN.B. meldt, dat Erwin Lubetzki, een man van 21 jaar, door de Poolsche grenswacht is doodgeschoten, toen hy een poging deed over de PoolscÈ- Duitsche grens te komen. werd dubbel groot, toen kwam vast te staan dat twee der verongelukten Vlisslngers waren: Van Tuen en De «Visser. Laatstgenoemde was havenmeester van Haamstede en was sinds korten U)d getrouwd. In Zeeuwsche korfbal- kringen was hy een bekende figuur. Volgens ooggetuigen zou de bestuurder van het vliegtuig een bocht, die hy boven het strand op betrekkeiyk lage hoogte maakte, te kort hebben genomen, waardoor het toestel af gleed met het bekende noodlottige gevolg. De wrakstukken zyn onder bewaking gesteld tot dat deskundigen zyn gearriveerd om een onder zoek in te stellen. - R. van Tyen. geboren 5 December 1919 te Vlissingen en G. Faber, geboren 13 Februari 1920 te Amsterdam, waren leerlingen van de ryksopleiding voor verkeersvliegers. Reeds zeer geruimen tijd waren zy in het bezit van het vliegbrevet A en zy zouden binnenkort hun op leiding voor verkeersvlieger hebben voltooid. Zy maakten dezen Zaterdagmiddag een oefen- vlucht met de „Krekel" van Schiphol via Haamstede naar Vlissingen. In Haamstede was De Visser in het vliegtuig gestapt om het laat ste gedeelte van de vlucht mede te mkken Het lot heeft echter gewild, dat de drie jongeman nen kort voor het eindpunt zyn verongelukt. WARSCHAU, 11 Juni (Havas) Een Duitsch vliegtuig heeft by Sjamotgii ten Noordwesten Van Koronowo een noodlanding gemaakt. De be stuurder verklaarde uit den koers te zyn ge laakt. Hy is gearresteerd en het toestel is in be- wel de niet om Von Neurath heeft besloten geen verdere maatregelen te nemen tegen Kladno; bij gevechten tusachen DQitschè én Tsje chische politie werd een Tsjechisch agent gedood. Slachtoffer van het ongeluk met de Nachtegaal” te Lochem ter aarde be steld. Kardinaal Faulhaber over den offermoed der priesters in den wereldoorlog. Koolhovenvliegtuig op het strand te Vlissingen neergestort; de drie inzitten den gedood. Tydens de begrafenis van den vermoorden Duitschen politiebeambte Wilhelm Kniest heeft zich, volgens Havas, een incident voorgedaan Een Tsjech reed in zyn auto dwars door den begrafenisstoet heen. Daar hy bovendien niet zyn hoed afnam, werd hy op den grond ge worpen, geslagen en geschopt, zyn auto werd door de Duitsche autoriteiten in beslag geno- tpen en hyzelf gearresteerd. Da lykkist van Kniest, bedekt met de haken kruisvlag, werd op het Wilson plein door de minderheid van het stadje, welke 500 personen telt op een bevolking van byna 20.000 zielen, begroet. De Tsjechische bevolking was by de begrafenis niet aanwezig. Volgens het officieele Duitsche communiqué wilde Lubetzki Polen verlaten en in Duitsch- land werk gaan zoeken; hy moest echter in het geheim over de grens trékken, omdat hij niet de verelschte papieren bezat. Naar United Press verneemt, heeft -de Duitsche'ambassadeur te Warschau, von Moltke, instructie ontvangen, tegen deze schietparty scherp te protesteeren De ambassadeur zal van de Poolsche regeering eischen, onmiddeliyk een onderzoek in te stel len, de schuldigen te bestraffen en aan de nage laten betrekkingen schadevergoeding uit te keeren In Duitsche kringen te Warschau vat men dit Incident zeer ernstig op, ofschoon, naar men meent, dit voorval niet tot een crisis zal leiden. DANZIG. 12 Juni De politie te Danzig heelt den Poolschen douane-inspecteur Li pinski gearresteerd. Toen het hoofd van de Poolsche douane de politie om nadere in lichtingen verzocht, kreeg hy slechts een weigerend antwoord. een rond- t door de De gearresteerde u^pecteur was reeds Vrydag JJ. niet op zyn post verschenen. Slechts by toeval zyn z’n superieuren er achter gekomen, dat hy door de politie gearresteerd was. Een kennis van Lipinski was toevallig van de ar restatie getuige en heeft het voorval aan de autoriteiten medegedeeld. Naar Havas verneemt wordt Lipinski van spionnage beschuldigd. De Poolsche autoriteiten weten nog niet, waar men hem heeft opgesloten en zetten het onderzoek voort,. Het toestel cirkelde kort na vier uur boven het Vlissingsche strand, waar het op dezen mooien. zomerschen Zaterdagmiddag erg druk was. Er werd druk gezwommen en zeer velen lagen in het zand te zonnen op het strandge- deelte van het bad. dat daarvoor is bestemd. Het toestel, dat zeer laag vloog, trok de be langstelling van allen, die op het strand ver koeling zochten Terwyi het .toestel een bocht maakte, zagen de menschen plotseling tot hun groote ontzetting, dat het kleine vliegtuig van een hoogte van circa 100 meter afgleed en ^naar beneden stortte. Met een geweldigen smak kwam het toestel op het strand terecht, op slechts zeer geringen afstand van de bad gasten. die op het afgezette gedeelte lagen te zonnen. Het mag een groot wonder worden genoemd, dat niemand door het neerstortende toestel werd getroffen. Van alle zyden renden de menschen naar de plaats, waar het toestel, dat onmiddeliyk na het neerstorten in brano was gevlogen, terecht was gekomen. Met zand, dat in een zoo overvloedige massa aanwezig was trachtte men het hoog oplaaiende vuur te doo- ven. doch aanvankelyk bleven deze pogingen zonder het gewenschte resultaat, omdat de vlammen 'n zoo groote hitte verspreidden, dat de brandende wrakstukken byna niet waren te naderen. TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 214 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct p regel; Ingezonden Mededeellngen 40 ct p 1 BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon namant wordt op aanvrage gaarne door onze Administratie verstrekt ^MNXXVMUllll lllf r Si Zondagmiddag heeft zich op het kas teel Groot-Vaushartelt, naby Meerssen, een familiedrama afgespeeld. Tijdens een twist heeft de bewoner, de zestig-jarige groot grondbezitter E. R-, zyn 42-jarige eehtge- noote, geboren v. d. D. de W„ met eenige revolverschoten van het leven beroofd. De gemeente-politie heeft den dader kort na het gebeurde gearresteerd en over gebracht naar de marechausseekazerne te Maastricht, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. PRAAG, 10 Juni. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Tengevol ge van de bemiddelingspogingen en het optreden van de Tsjechische be volking, alsmede van de maatregelen van de regeering van het protectoraat is het den ryksprotector Von Neurath mogelyk, na afloop van den vastge- ■telden termijn, 1 0 Juni, af te zien van de maatregelen, welke te Kladno zou den worden genomen. Even later verscheen de burgemeester Meerssen. de heer J. H. Visschers, vergezeld van een veldwachter, ter plaatse voor «het in stellen van ’n politioneel onderzoek. In den loop van den middag brachten de subst. officier van justitie te Maastricht, mr. J. H. H. Dautzen- berg, en de districtscommandant van de mare chaussee eveneens een bezoek aan het kasteel. De heer R. is eigenaar van het bekende kas teel Groot-Vaushartelt, éat zyn geschiedkun dige waarde o.m. ontleent aan het feit, dat het heeft toebehoord aan Koning Willem II. Het landgoed bestaat voor het grootste gedeelte uit boomgaarden, welke een oppervlakte beslaan van niet minder dan 150 H.A., zoodat de heer R. met recht de grootste boomgaardbezitter van ons land kan worden genoemd. Nadat hy vroe ger zyn bezit had verpacht, oefende hy de laat ste jaren de vruchtenteelt in eigen beheer uit, waartoe hy over een groot personeel beschikte. Zooals vanzelf spreekt, genoot de heer R groote bekendheid in deze streek, hoewel hy zich niet veel onder de bevolking bewoog. Het lichten van een onderzeeboot is niet zoo eenvoudig, als velen meenen. Dit bl(jkt wel uit de tot nu toe mislukte pogingen om de Engelsche duikboot „Thetis” naar boven te brengen. Hierboven een foto waarop men kan zien, hoe een gezon ken duikboot door middel van .Jcameelen" gelicht kan worden. De kameelen zijn een soort luchttanks. Zij worden zoo onder water gezet, dat z(j langs de duikboot komen te liggen. Vervolgens wordt door middel van gecomprimeerde lucht het water er uit geperst waarop de kameelen weer boven komen en het ge zonken schip mee omhoog trekken. In de praktijk gaat dit echter niet zoo gemakkelijk. Hierboven de Amerikaansche duikboot S 4, die in 1924 bzUcht werd. De vlag hangt halfstok, omdat de lijken van de bemanning nog aan boord zijn De stoffeiyke resten der slachtoffers zyn per brancard en per ziekenauto door leden van het Roode Kruis naar het Bethesdaziekenhuis te Vlissingen overgebracht. Toen de Vlissingsche brandweer werd geal armeerd, was zy juist met vele Nederlandsch» en Belgische gasten en autoriteiten in de nieuwe brandweerkazerne byeen ter feestelyke opening van dit nieuwe gebouw. Zaterdagmiddag ie ruim half vijf is de luchttaxi van de K.L.M., de Ph-A.J.K. „Krekel", een Koolhoven F.K.-43,* welk toestel ook gebruikt wordt voor de opleiding van ver keersvliegers, boven het Vlis singsche badsirand op ge ringe hoogte bij het maken van een bocht afgegleden en neergesiori. Het duurde nog geruimen tyd alvorens da identiteit van de drie slachtoffers kon worden vastgesteld. Groot was de ontroering, welke zich van de honderden, die het ongeluk voor hun oogen hadden zien gebeuren en met groote dapperheid hadden getracht hulp te bieden, I meester had gemaakt, doch deze ontroering WEENEN, 18 Juni (Havas). Zaterdagmiddag te half drie is Hitler onverwacht te Weenen aangekomen. De verraste bevolking van Weenen verzamelde zich voor hotel Imperial, waar de Führer zyn intrek had genomen. Hitler bracht Zondag een bezoek aan den Hof burg. In den. a vond woonde hy een opera voorstelling by in het Burgtheater. Een histo risch stuk, waarin de vernedering van den Duitschen Keizer Hendrik IV en zyn gang naar Canossa behandeld werden, werd voor dezen avond vervangen door een bjyspel. Na de operavoorstelling begaf hy zich met den componist Richard Strauss naar het kasteel Conenzel in de buurt van Weenen, waar een banket werd aangericht ter gelegenheid van den 75sten verjaardag van Strauss. Enkele dapperen trotseerden echter het vuur om te trachten de inzittenden uit het wrak te trekken, doch hoe moedig zy hierby ook te werk gingen, steeds dreven de vlammen hen weer terug. Daarby kwam nog. dat de in zittenden in het toestel vast bleken te zitten Terwyi de onmiddeliyk gewaarschuwde brand weer van -Vlissingen zich naar de plaats van de ramp spoedde, trachtten de omstanders nog een wanhopige poging te .doen het vliegtuig om te gooien. Zou dat lukken, dan was het misschien mogelyk de inzittenden te bevryden Inderdaad slaagde men er in het verongelukte en nog steeds brandende toestel gedeeltelyk om te trekken. Nu bleek het mogelyk te zyn een der inzittenden Van TUen uit het vliegtuig te trekken. Hy bleek reeds overleden te zyn. De Lokal - Anzeiger schryft: De douaneambtenaren zyn economische De bladen drukken een bericht af waarin wordt gezegd, dat de nota bewijst, dat Polen geen in cidenten in Danzig wil vermyden, doch er met alle middelen naar streeft deze uit te lokken Z. K. H. Prins Bernhard woonde Zondag in het stadion te Amsterdam een gedeelte van den Olympischen Dag bij. De hooge bezoeker op de tribune o Twee leerling-verkeersvliegers en een Ryksemployé van Haam stede de slachtoffers VOOR HET GEHEELE LAND: koel weer, zwaar bewolkt met opklarin gen, enkele regenbuien met kans op onweer, zwakke tot matige Westelijke tot Noordelijke wind. Zon op 4.38 onder 21.29 Licht op 2131 Maan op 1.47 onder 15.20 17 Juni N.M. hol Van- aan een ‘Ike hun ie r van Ant- Het was omstreeks vier uur, dat in het his torisch kasteel, gelegen temidden van heeriyk- groene landouwen, in de onmiddeliyke naby- heid van het vredige Geuldal. de harde droge knallen van een revolver weerklonken. In enkele oogenbllkken had zich een vreeseiyk drama in een der vertrekken van het kasteel voltrokken. Echteiyke oneenigheid had j den kasteelheer 'dusdanig In woede doen ontsteken, dat hy een (evolver greep en dit wapen op zyn vrouw richtte. Ondanks het ingrypen van zyn negen- tien-Jarigen zoon en achttlen-jarige dochter, die by het twistgesprek aanwezig waren, vuur de heer R. eenige malen. In de hartstreek ge troffen zeeg zyn vrouw ineen. De zoon slaagde er daarop in zyn vader te overmeesteren en hem het wapen af te nemen. De heer R. Jr. ontbood onmiddeliyk den arts Van Aubel uit Meerssen op het kasteel, die niet anders kon dan den dood van het slachtoffer vaststellen. Ook geesteiyke hulp was spoedig aanwezig, doch ook deze kon niet meer geboden worden. Tydens een twist tusschen de Duit sche en de Tsjechische politie te Nochod werd een Tsjechisch agent gedood I* nationale mderdag in Jaariyksche elation 8et e Tourlane. les gemaakt ^'«ngwek- instantlei ■hap er van »KPunt van voor andere ten op. ichoon aeer ten. nemers een >ordholland. de kas*.* •schap nch van Olden- Ierland’, naakt nur I werd te- oussen ver in het zoo in Bredlus' Het vliegtuig kwam terecht op het bad- gedeelte, vlak naast het strand voor zon nebaden, waar de badgasten op dat oogen- blik rug aan rug lagen te zonnen. Het toestel kwam met den neus naar voren en met een harden slag op het strand en vloog onmiddeliyk in brand. Toegesnelde badgasten, omstanders, ma trozen, soldaten en politic namen onmld- deliyk de blusschlng ter hand door middel van het werpen van zand In de hoogop- laalende vlammen. Enkele minuten later was ook de Vlissingsche brandweer op het strand aanwezig. De drie inzittenden, alle drie jongeman nen, konden kort hierna uit het toestel worden bevrijd. Zjj bleken reeds overleden te zjjn en hun lijken waren deerlijk ver minkt. Zjj moeten onmiddeliyk bij het neerstorten van het toestel gedood zijn geweest. Het waren twee leerlingen, van de rtjks- epieiding voor verkeersvliegers, de 19-jarige Van Tjjen uit Vlissingen en de eveneens 19-jarige Faber, woonachtig te Bovenkerk bij Amsterdam. De derde inzittende was de 25-jarige A. de Visser, ryksemployé van het vliegveld Haamstede. De gouwleider van Oost-Pruisen. Koch. en diens plaatsvervanger zyn per vliegtuig te Danzig aangekomen, waar zy den 40.000 man- xhappen per 88 hebben geïnspecteerd, die Zondag ter gelegenheid van de sportfeesten der 8.A. en SB. hebben gedefileerd. Voor den eersten keer nam ook de Ryksweer aan de fees ten deel. Duitschers staat echter niet alleen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een Tsjechisch politieman gedood bjj een twist tusschen Tsjechische Duitsche politiemannen te Nochod in het Noorden van Bohemen. In een vanavond gepubliceerd com muniqué wordt gezegd, dat de Tsjech door een schot werd gedood. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Duitsche en Tsjechische autoriteiten gezamenlijk. Het incident wordt toe geschreven aan een reeks betreurens- waardige gebeurtenissen. De rijkspro- tector Von Neurath heeft opdracht gegeven het onderzoek met de meeste gestrengheid en snelheid te houden. Alle personen, die erbij betrokken zijn, worden in hechtenis gehouden. Tntusschen was de Vlissingsche brandweer gearriveerd. Nu waren de vlammen spoedig ge- bluscht en kond n ook de lyken van de twee andere inzittenden uit de wrakstukken worden bevrijd. DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd oi Aan oeboden, geplaatst onder de Omroeper rubriek 10 ct- per reaal. Intiuschen heeït het onderzoek der Duitsche autoriteiten naar den moord op den Duitschen politieman nog geen resultaat opgeleverd. De Duitsche politie heeft Vrijdagnacht 150 per sonen gearresteerd waaronder een plaatse! yken redacteur vati de „Ceske Slovo", het orgaan der oude party van Be nes j, alsmede verscheidene advocaten, artsen financiers. Voorts heeft de politie een huiszoeking gedaan by het secreta riaat van de nationale solidariteit te Kladno. De Duitsche chef van net district Kladno heeft bepaald, dat de boete van 50.000 kronen, welke aan de stad Is opgelegd, eenerzyds voor 80 procent door de joden en anderzyds voor 20 pro cent door de aanhangers van Benesj betaalo moet worden. De beloonlng voor aanwijzing van de moordenaars is verhoogd tot 150.000 kronen De Tsjechische bladen vragen den Duit schers niet alle Tsjechen te willen beschuldi gen van den moord te Kladno. De „Ceska Slo vo” schryft, dat de hinderlaag niet het wapen is waarmede het Tsjechische volk voor zyn rechten strydt. Het schynt evenwel dat. hoe- moordenaar niet is ontdekt, de moord politieke redenen Is gepleegd. Men moet de Duitsche pers vragen niet het geheele Tsjechische volk van dezen moord te beschul digen, ook indien dc moordenaar een Tsjech is. De Nartdni Polltika schryft ook, dat de moord geen politieken achtergrond heeft en het blad verwerpt krachtig de aanvallen van de Duit sche pers op de eer van het Tsjechische volk. TM

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1