BEURS VAN AMSTERDAM jS&fut cUm 21 itejA, *)juhjL J I Alkmaar, 16 Juni S'l Wisselkoersen VRIJDAG 16 JUNI 1939 AGENDA Film worden Leerzame cijfers W'v moren niet mopperen DE KAASMARKT Apothekeradienat Baldadigheid Voorbeurs Gedrukt BURGERLIJKE STAND OFFICIEELE MEDEDEELINGEN Kunnen zij niet naar Artis?? Beurs-Th^rmometer Verkiezing Gemeenteraad VRIJDAG 16 JUNI 1939 K.J.M.V. „ST. GEORGE” m V. D. -propaganda Dames-retraite Bergen N. H. Honkbal Zomerfeest bij de Gezellen Ongelukje Wat in de komende vier jaar bereikt moet Personeel werkzaam in de kleeding-industrie INLICHTINGEN BUREAU I R.’ K. STAATSPARTIJ I AFD. ALKMAAR Programma Gem. Radio- distributie AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN 481% GEBOORTE - VERLOVING ONDERTROUW-CIRCULAIRES GROOTE KEUZE MODERNE LETTERSOORTEN P.OA. N.V. PATGLOP IS T entoonetellingen v i d a Allied Interoontln Rubber o 9 EUWS t inschrijven als donateur. Zaterdag 17 Juni ons j i j AMSTERDAM. 16 Juni 1939 ,0e- Hinderwet Vor slotk neden Vor 8k>tk 15 Juni 16 Juni Alkmaar. 15 Juni 1939. Burgemeester Wethouders Alkmaar. en van flauw aardigheid volgens zullen worden gehouden ten Opening Vorige Heden Slotkoersen Cert SAPPEUR 5420 3606 1163 3124 969 987 686 505 363 297 F. H VAN KINSCHOT. Burgemeester. A. KOEI.MA Secretaris. .flauw Oaaw fl*®w fl*ww flauw Van 1117 Juni; de apothee» van den heer B. H J. Schouten. Emmastraat 64. Radio PTT Nord parijs Radio 11.20—11.50. Londen 39 37 <4 45 42% 44 32 1.88% 9.90 6 42% 191% 127 130% 8 81 W 75 52% 4 99% 32 02% 42 46 39 37% 45 42% 44 32% I 88% 990 6 42% 8H 9% Het Comité Autotocht voor Ouden. Adres: Langestraat 87. Postrekening 171250 (ten name van den Secretaris van den Armenraad i 86 98 H 73 92% 96 A 93a 20A Opening Heden 86 98% 73 92% 96% 93% 20% 8 81 75 55 4 99 30 03 42 43 39 37% 45 42% 44 32% 1 88% 990 6 42% 75 55 4 99 32 05 42 45 39 37% 45 42% 44 32% l 88% 990 6 42% >89 126 129 8% 9H RJC.8.P. 8.D.A.P. Liberalen VB. AR C.H NSB RSAP Communisten Troelstrabew. 8 81 H 75 55 4 99% 32 02% 42 46 was. i de 1 d 1 Donderdagmiddag te omstreeks 5 uur vond een aanrijding plaats op den hoek van de Bo- terstraat en de Laat alhier tusschen een auto uit den Helder en den 9-jarigen wielrijder K. uit Alkmaar, doordat de jongen linksaf de Laat op wilde rijden en toen tegen den auto opreed.. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor; bet rijwiel bekwam eenige schade. Zondag en Maandag. 18 en 19 Juni, wil de Géaellenvereeniglng nog iets van zich laten boo- ren en zien. Zl) wil haar leden, hun ouders en de donateurs door deze feestavonden nog even herinneren aan het goede dat ook tijdens de voor het vereenigingsleven zoo moellüke zomer maanden door haar wordt verricht, door en voor de jonge mannen. De Gezellenvereeniglng heeft vier deviezen en waarvan bet eerste en voornaamste is: de Godsdienstzin Uit dit eerste devies komen har monisch voort de drie andere deviesen: arbeid- saamheid, eensgezindheid en vrooljjkheld. Zon- Vanwege de gemeenteraadsverkiezingen in 'n groot aantal plaatsen van onze Provincie zal de Retraite, die van 2023 Juni voor gehuwde da mes in het Retraitenhuls te Bergen gehouden zcu worden, eerst op Woensdagmorgen den 21sten Juni beginnen om half 11. Men kan dus eerst in de plaats van Inwoning den stemplicht vervullen. Men melde zich alsnog aan bü de Directie Wtoo-siwdio: Tentoonstelling van schilderijen STAD* j.l. Woensdag met wat het vergeljj- r eens Vorige Slotkoersen Wanneer wij de hierboven geschetste alge- meene tendenz nu eens gaan toepassen op de komende Alkmaarsche verkiezingen, dan krij gen wU een beeld, dat in vele opzichten hoop vol is. Laten wij als grondslag maar eens nemen de cijfers van de laatste Statenverkiezingen. Deae waren voor de voornaamste partijen: o x-" Donderdag te omstreeks 9 uur namiddags werd door eenige baldadige jongens een oude auto, bestemd voor de sloop, die voor een slooperlj op den Kanaaldijk stond in het water gereden. Met vereende krachten Is de auto weer op het droge gebracht. City: ,.Een onvergefelijke man". Alle dagen 8 uur. Victoria: .De onsterfelijke Wals". Alle dagen 8 uur. Woensdagavond was de opkomst der leden Uitstekend, bijna niemand ontbrak. De moderator en voorzitter spraken hierover bun voldoening uit. Spreker van dezen avond 'was het lid C. Smit, die het onderwerp behan delde ..Het Imperialisme". Op zeer leerzame wijze heeft hü verteld over de toestanden in de wereld van de laatste halve eeuw: over den drang naar expansie der volke ren. den honger naar wereldmacht. Hij Met de groote naties de revue passeerenEngeland, het koloniale wereldrijk bü uitstek. Frankrijk en Duitachland. Japan en Rusland. België Italië, al deze landen werden even onder de loupe genomen. O0 zeer Interessante wijze beschreef spr. de verwikkelingen, waarin vele staten zich bevin den. door hun Imperlalistischen drang, hoe de laatste jaren vooral Duitachland zijn verove ringszucht botviert, maar dan niet in koloniën, maar in het oude Europa. Hierna sloot de voorzitter, onder dank, het offlcieele gedeelte van dezen geslaagden avond. Een sappeur iemand, die prikkeldraad versperringen aanlegt is uiteraard veel ge wend, maar dat vrijwaart hem niet tegen alle schokjes van verbazing Zoo’n schokje kreeg ik van de week toch wel, toen ik de gemeen telijke aanplakborden voorbij kwam en een zeker geel biljet er aan geplakt zag, dat af komstig bleek van de Vrijzinnig-Democraten (Je hebt verschillende soorten democraten, vrijzinnig, sociaal, enz.) Nu vind ik het heel gewoon, dat de V D.'ers in deze dagen gele biljetten aanplakken, maar dat zij, als ko mende onmiddellijk na het denkende deel der natie, die biljetten zoo onnadenkend vol letters hebben gezet, gaf mij een klein be- vinkje In mijn beunen. Op dat stuk geel worden de voornaamste V. D.-candldaten aangeprezen als markt- koopwaar en onder mijnheer A. Sietsma, die 16 Jaar lang In den raad zit heel verdien stelijk staat de naam van mijnheer A Eriks, Westerweg 338. En achter dien naam staat het volgende proza: „Interesseert zich in de „Alkmaarsche Post" sedert lang voor het wel en wee van Alkmaar". Deze aanbe- Bjj besluit van )4 Juni 1939 is de beslissing op het verzoek van de N.V. Karperton Kaasfa- briek, alhier, omvergunning tot het ultbrelden van haar fabriek voor het verduurzamen van kaas in het perceel Kaarsemakersgracht nr. 1 verdaagd. Shell Onion OU Tidewater Hebber A dam Rubber Rynriaj Dell Batavia Rubber Serbadjadl 17.50—18.05. Radio Droitwlch 18 20—1850, Geboren: Simon W., z. van Simon P. Wokke en J. P M. Scholten; Willem G.. s. van Willem van den Ham en H. H. Vastenburg; Maria F. D„ d. van Melchior I. J. Hilckmann en F. Jon ker. OndertrouwdNlcolaas Bolten en* Geertruida M. Gaar thuis; Nicolaas J. Kaal en Cornelia Eiland; Hendrik Verhagen en Elisabeth C. Jon- gejan; Cornells Kuiper en Reina A. M. Groef- sema; Cornells Mazereeuw en Emke Roorda, Overleden: Jan van 't Hof. wed. van A. Kra mer, oud 75 jaar. Wjj hebben toen voor de deze cijfers de 21 gemeenteraadszetels verdeeld en kregen tot uitkomst: RKB.P. 9 zetels. S.D.A.P 5. VD. 3. Llb 1. AR. 1. CJI 1 en NSB. 1. Een scène uit de— ..Onsterfelijke wals", een film van Duvivus. die in Victoria wordt vertoond veling lijkt mij van twijfelachtige waarde, want wanneer bijvoorbeeld twee boertjes in den Hout op de apenbank politiek zitten te bedrijven, is dat nog geen garantie voor hun geschiktheid voor het raadslidmaatschap Maar afgezien daarvan: mijnheer Sietsma heeft bij de laetste begrootingsvergadering zijn volledige edelachtbare instemming be tuigd met het beleid van Burgemeester en Wethouders, terwijl mijnheer Eriks als redac teur van de Alkmaarsche Post steeds de zuur ste critiek op dat beleid ten beste heeft ge geven Die critiek dient thans als aanbeveling voor zijn candidatuur en moet dus worden beschouwd als echte V.D.-critiek, waarmee meteen de steeds geannonceerde neutrali teit van de A- P. in een hoek is geschopt. Wanneer bij de twee voornaamste V. D- candidaten, die wellicht allebei in den raad zullen komen, zulk een tegenstelling In de waardeering van het stadsbeleid bestaat, doet de leuz op het meergenoemde stuk geel papier: „Wie het wel meent met Alk maar stemt op da V.D" wat schril aan, af gezien van de vraag, of de V.D. in onzen raad zóóveel in de melk heeft te brokkelen, dat van haar het heil der stad kan afhangen- Het feit, dat de raadsverkiezingen land niet alle op denzeüden dag worden, geeft wel heden, b.v. bü het ultschrüven Staatsieenlngen 3% Ned Obllg 3% Nederl 1936 2% Nederl f 3% Ree 1937 3—3% Obllg 8% Indlë 1937 6%% Young! <MK-verkl> Banken Amsterd Bank Koloniale Bank Indische Bank Cert Handel-Mü Industrieën Onliever Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Patent Nieuwe Philips Ned. Ford Fokker tndustr. Anaconda Kennecott Bethlehem Steel U. 8 Steel Rep. Steel U 8 Leather Intern Nickel Stand. Brands Mijnbouw Alg. Exploitatie Radjang Lebong Kon OUe Ga boes Perlak Peudawa Continental OU Lün 1 Hilversum I Lijn 2 Hilversum II Lün 3 Keulen 8.00—10.20, 10.20— 11.20, ------ Reg. 11.50—12.50, Brussel VI. 12.50—14.20. Keu len 14.2014.55. Brussel Fr. 14.5516.20, Keulen 16.20— 18.20, Brussel VI. 18.20—20.20. Keulen 20 202035, Radio PTT Nord 20.35—20.50. Brus sel Fr. 20.50—22.50. Keulen 22.50—24.00. Lijn 4 Brussel VI. 8.00—B 20, Parijs Radio 9 20 —9.30. Radio PTT Nord 930—9.50. Luxemburg 9.5010.35, Londen Reg. 103511.50. Droitwlch 11.50— 13.20. Londen Reg. 13.20—13.50. Droitwlch 13.5014.50. Londen Reg. 143017.20. Droitwlch 1730—17.50. Parüs Radio PTT Nord 1806—18.20. Londen Reg. 18.5020.20. Droitwlch 20.2021.50. Londen Reg. 21.502206. Droitwlch 22.0524.00. Lün 5 Diversen. en teekenlngen van verschillende schilders. Alle aagen behalve Zondags geopend van 9 g .uur. in zich I en Na de betrekkelOke rust gedurende de laatste weken worden thans alle beurzen opnieuw door den internationalen toestand beïnvloed. De Duitsche troepenbeweging aan de grens van Slowakije, alsmede de mogelüke verscherping van de Dultsch-Poolsche kwestie wekken reeds eenige dagen bezorgdheid. De situatie wordt thans verzwaard door de berichten uit het Verre Oosten omtrent de Japansche blokkade van de Brltsche Concessie In Tientsin, waardoor niet alleen aan den Britschen handel, maar ook aan het prestige der Westersche mogendheden een zware slag wordt toegebracht. De Brltsche re- geering zal maatregelen nemen, zoodra de hoop op een redelüke oplossing is vervlogen Men meent te Londen en elders, dat. wanneer van De voorzitters der hoofdstembureaux van eik der drie kieskringen, waarin deze gemeente Is verdeeld voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad, brengen hiermede ter alge- meene kennis, dat op Vrüdag 21 Juni as., des voormlddags tien uur. openbare zittingen van die hoofdstembureaux zullen plaats hebben, tot 't vaststellen van den uitslag der. verkiezing van de leden van den Gemeenteraad In elk dier drie kieskringen. De zittingen stadhuise: die van het hoofdstembureau in den eersten kieskring in de Besognekamer; die van het hoofdstembureau in den tweeden kieskring in de Polderzaal en die van het hoofdstembureau in den derden kieskring in de trouwzaal 3e klasse. Alkmaar, 15 Juni 1939. De Voorzitters voomoemd. F. H. VAN KINSCHOT. O. VAN SLINGERLAND T BONSEMA de Brltsche protesten geen nota wordt geno men, er een politieke kwestie zou kunnen ont staan. waarbij de andere mogendheden betrok ken zün. Wallstreet ondervond gisteren gelijk andere beurzen den invloed van den internationalen toestand. Reeds op vorige dagen vielen vrij groote verkoopen waar te nemen. De liqui daties waren gisteren minder groot, maar toch voldoende, om een verdere scherpe koersdaling te doen ontstaan. Bovendien werd de markt ten ongunste beïnvloed door de verwachting dat de winst van de staalnüverheld in het tweede kwartaal minder groot zal zün. wegens den ver minderden afzet en de lagere prijzen In het telefonisch verkeer hedenochtend ten onzent was de stemming in verband met de jongste politieke berichten weer gedrukt. Het aanbod onder beroepshandelaren was echter niet groot en de handel verliep kalm. Steels en Bethlehem Steel boekten een verdere reactie van 6 7/8 respect, op 3535% en 44'-',—41% Republic Steel verloor 3 8 op 11%, Shell Union en Tidewater fractionee! lagen op respect. 8 5« en 9 5/8. Anaconda Copper moest 3/8 prijsgeven, op 18 Koninklijke Olie werd 2% 6 3 lager getaxeerd op 305 306. HVA 5 3 6 op 415418, Philips 3 op 196, A dam Rubber 1 k 4 op 188— 190, Unilever 1 op 133 en Aku circa op 34%. In het valutaverkeer was de gulden prijshou dend Het Pond Sterling en de Dollar hand haafden de vorige offUieele prüzen van gisteren op respect. 881%882 en 196 5/6188 7/16. Men schrüft ons: Door het bestuur van den R K Volksbond In samenwerking met het bestuur van den Mo dernen Bond, zal op Maandag 19 Juni asdes avonds 8 uur. In het gebouw van den heer A. Haring. Oudegracht 170 alhier, een vergade ring worden georganiseerd, waarop alle man nelijke en vrouwelüke personen, werkzaam In de kleeding-industrie. worden ultgenoodigd. Een tweetal sprekers ran de hoofdbesturen van den Modernen en van den Katholieken Bond van Kleermakers, zullen in deze verga dering het woord voeren over de groote nood zakelijkheid van een organisatie van werkne mers In de kledingindustrie, en tevens bespreken op welke wlize de zoo noodlge ver betering In de arbeidsvoorwaarden In bedoeld bedrüf tot stand kan worden gebracht Deze vergadering is dus voor de werknemers In het kleedingbedrüf wel van groot belang en de besturen van genoemde bonden verwachten dan ook zoowel van Katholieke als nlet-prln- clpleele arbeiders een groote opkomst. Men wordt tevens verzocht om collega's aan te spo ren deze vergadering te bezoeken. Dus hh. kleermakers en ook de vrouwelüke personen uit het kleedlngsbedrüf. allen as. Maandag 19 Juni, 's avonds 8 uur. naar de zoo belangrüke vergadering, welke wordt gehouden in het ge bouw van den heer A. Haring (St. Wllllbror- dus-gebouw>, Oudegracht 130. alhier Evenals bij vorige verkiezingen heeft het bestuur der R. K. Staats- 5 partij atd. Alkmaar een Inlichtin- S gen-Bureau geformeerd hetwelk zitting zal houden in ,,’t Gulden j Vlies" aan de Koorstraat en wel op a.s. Zaterdagavond 79 uur Zondagmiddag 111 uur Maandagavond 7t uur Dinsdagavond 79 uur i en op den verkiezingsdag, eWoens- dag 21 Juni, van ’s morgens half acht tot ’s namiddags 5 uur. f Alle gewenschte inlichtingen j worden verstrekt, terwijl er tevens gelegenheid bestaat dc namen en J adressen op te geven van zieken en 4 ouden van dagen, die op den ver- kiezingsdag gehaald moeten wor- den. Voor ‘n vlot verloop en om het halen naar ieders genoegen te doen plaats vinden, wordt vriéndelijk verzocht tevens het gewenschte i uur op te geven. Laten iedere zieke en alle ouden j van dagen, die maar even in staat zijn hun stemplicht te vervullen, dit ook doen; één stem meer of j minder kan ons een zetel schelen. Geen enkele stem mag noodeloos i verloren gaan, om den 8en en als het kan den 9den zetel te verove ren. De ijverige propagandisten ge troosten zich gaarne alle moeiten en opofferingen en zullen de zie ken en gebrekkigen helpen en steu- nen, zooveel als noodig is. Doch de namen en adressen moeten opge- geven worden. Een enkel briefje in de bus van den leider van het 4 Inlichtingen-Bureau, den heer Th. Dijkstra, Costerstraat 21, is ook al voldoende. neden Een echt zomersche kaasmarkt vandaag. Maar met een aanvoer, die weinig in overeen stemming Is met de traditie. Want inplaats van een stüging was er al weer daling gekomen tot 110.000 kg. Het schünt. dat de droogte van de laatste weken daar niet vreemd aan is. De prü- ren waren, hoewel op zichzelf nog zeer on vol- coende. Iets beter dan vorige weken. De uit stekende Mei-kaas werd weer verkocht om In de pakhuizen op te zetten. Zoodoende kon de prüs 'n halven gulden aan trekken. Hoogste markt was f 18. Met den tocht naar de duizend eilanden loopt het nog niet druk; jammer, want een vaart door het Langendüker water met zulk een weer is een waardig besluit van een bezoek aan de kaasmarkt. Maak< u vacantieplannen? Of heeft U de vacantle reeds achter den rug? Genoten? Natuurlükü U zoudt dat genot ook graag aan anderen gunnen, nietwaar? En zeker toch wel aan de Ouden van Dagen, die het jaar grootendeels binnen de vier muren van hun kamertje moeten doorbrengen. Welnu, offer dan iets voor het vacantiegenoe- gen van onze oudjes. Vele stadgenooten stelden hun auto beschik baar ot een bedrag voor het huren van de noo dlge autobussen. Anderen zegden versnaperingen toe of an dere consumptieartikelen voor de reis. Maar het comité zou zoo graag dit jaar den ouden van dagen een bezoek aan Artis gun nen.! D« toegangsprijs ofschoon voor dit doel reeds aanmerkelijk gereduceerd is echter nog zoodanig, dat zonder extra-büdragen deze on kosten munogelük bestreden kunnen worden'; En dit moet toch mogelük zün! Een kleine extra-büdrage van allen, die daar toe nog In staat zün en onzen oudjes kan een prettige vacantiedag worden bezorgd. Reikhalzend zien zü allen daarnaar uit. Oü suit hen toch niet tevergeefs laten ult- zjen? Woensdag 21 Juni 1939. Een belangrüke datum voor Alkmaar. Dan zal Immers de burgerü van onze goede •tad uitmaken welke personen gedurende de eerstvolgende vler-jarige pcriodee het stadsbe stuur zullen vormen. En die nieuwe regeer periode zal er niet een van de gemakkeUjkste zün! De flnancieele toestand van de stad is ver van rooskleurig. De werkloosheid is nog steeds abnormaal groot, het probleem der Jeugdige werkloozen is beklemmend. De stadsuitbreiding, het vestigen van nieuwe industrieën, het handhaxen van Alkmaar als centrum van Noord-Hollands Noorderkwartier, de electriclteltsvoorziening. de concentratie der gemeentebedrijven, enz., zün evenveel vraag stukken, die niet alleen aller aandacht over waard zün. doch voor alles punten van gemeen tebelang en gemeentezorg. welke In de komende periode voor een groot deel hun beslag zullen moeten krügen. Bovendien vragen kindertoeslag op de loo- nen van ambtenaren en werklieden In gemeen tedienst. de zorg voor een billüker achoolgeld- beffing voor het groote gezin om een bevredi gende oplossing, terwül de aanstelling van Ka tholieken In gemeentedienst niet meer angst- val ig zal moeten worden tegengehouden, waar- bü tot heden niet altijd alleen op bekwaamheid werd gelet! De dagelüksche leiding der gemeente zal bü dit alles op een vastaaneengesloten. sterke meerderheid moeten kunnen bouwen. Hoe is thans de situatie? De llnksche partijen zün in zich hopeloos verdeeld, onderling gekrakeel en persoonlijke kwesties deden in de ten einde loopende vier Jaren het aspect van den Raad telkens veran deren. Alleen de RK Staatspartü' bleek een hecht en eensgezind bloc. Zü gaat ook thans de verkiezing met kalme waardigheid tegemoet, zich bewust van haar kracht Dc achtste zetel zal zeker haar deel wordfen en daarmede zal zü haar rechtmatig deel der 21 zetets bezetten, ter wül gezien de huidige situatie ter linkerzüde. de negende zetel zeker geen illusie kan worden genoemd Een verblüdend teeken is dat ditmaal onze tüdelük afgedwaalde broeders der voor malige Volkspartij weder onze gelederen ver sterken. Daarom, in het belang van Alkmaar, kenne elke R.K. kiezer zün of haar plicht en stemme no. 1. van lijst. 1 en brengen daardoor een zoo groot mogelük aantal Katholieken In den Raad, tot heil van onze stad. in gehouden eens aanleiding tot moeilük- _.i van landelüke vergaderingen, het organiseeren van uitstapjes e.d maar er is toch ook nog wel een lichtkant van aan te wijzen. Wü bedoelen deze, dat uit de resultaten van andere plaatsen conclusies rijn te trekken, misschien wel lessen zün te leeren voor de eigen gemeente. Het is immers gewoonlük zóó. dat de politieke koers, welke het ééne deel van t land zeilt, óók gehouden wordt door het andere, plaatselüke afwijkingen natuurlijk voorbehouden. Er Is dan ook uit de nu bekende resultaten van een groot aantal mlddel-groote ge meen- dag en Maandag zal vooral de vroolijkheld wor den belaefd door een gezellig en gevarieerd pro gramma. dat door eensgezindheid en arbeid zaamheid tot stand is gekomen. Allen die eenlg verband met de Gezellenvereeniglng hebben, door lidmaatschap of donatie, hebben voor een van de genoemde avonden een ultnoodiglng en programma ontvangen. Degenen die ook aan het zomerfeest willen deelnemen, kunnen dit, door zich tot steun van het gezellenwerk te laten Dit sommetje gaat natuurlük as. Woensdag niet op. Allereerst al niet, omdat de N.S.B. niet meedoet en deze 686 stemmen, gedeeltelijk blanco of van onwaarde zullen zün. maar ander deels ook bü andere partijen terecht zullen ko men. Daardoor wordt de kiesdeeler, die 777 i iets lager, wat echter weinig gewicht In schaal legt Allereerst willen wü aannemen, dat de Com munisten en Troelstra-mannen geen voet aan den grond krügen en dat de R.S.A.P. door de ervaringen van de laatste 4 jaar in den raad weinig werfkracht heeft en zeker niet boven de 500 stemmen komt Deze, 3 groepen schakelen we bü de verdeeling dan ook uit. Zooals wü toen ook reeds berekenden, kregen de Katholieken hun 9den zetel met slechts 8 stemmen ten koste van den zesden S D.A P -zetel. Nu mogen wü gerust aannemen, dat het Woensdag wel enkele hónderden stemmen meer zal schelen, daarvoor zün de onderlinge verhoudingen In het roode kamp te precair. Het zal ook de V D. moeite kosten om de 2100 weer te bereiken. Hun candidatenlüst mist o.l. de noodlge aantrekingskracht om het veel ver der te schoppen. Eerder gelooven wü. dat men daar beneden blüft. Dan de beide Christehjke pertüen Wan neer de C.H.'s dezelfde namen op hun lüst zouden hebben als vorige maal (RingersVoge laar) dan zouden wü ze een goede kans gege ven hebben voor eenige honderden stemmen winst. Nu twüfelen wü daar wet wat aan en zal o.l. de felle heer Hoytink. voor wiens partü veel tam-tam gemaakt wordt, wel met den bult gaan strijken. Passen wü de optelsom Llb. 4- N.S.B ook in Alkmaar toe, dan komt mr de Groot cjs. zeker op ’n 1500 stemmen. Voor de katholieken is geen enkele reden aan te nemen, dat zü beneden de 5400 van April zullen blüven. Komen al deze voorspellingen uit, dan zou den wü ongeveer een volgende zetelverdeellng krügen: R.KS.P. 89 zetels. 8 D.A.P. 54 ze tels. Llb. 2 zetels, V.D. 3 zetels, A.R. 12 ze tels. CJI. 2—1 zetel. Maar, zal men ons tegenwerpen, hoe gaat het d#n met de nieuwe partü, «Ie onafhanke- lüken van wethouder Bonsema? Hier moeten wij bekennen, dat onze profetengave te kort schiet. De kleine wethouder is de groote X In het spel. Alleen dit kunnen wü vrü zeker zeggen: haalt hü ongeveer 650 stemmen, dan is zijn zetel binnen ten koste van een katholiek man daat of een der 8.DA.P. Ook een Christ, zetel kan het slachtoffer worden Deze heele prognose heeft natuurlek geen andere dan hypothetische waarde. Maar toch zün er een paar lessen uit te halen. Op dy eerste plaats deze, dat iedere stem op de katholieke lijst van de grootste waarde kan zün, ja kan beslissen over den 9den zetel. En ten tweede,,'dat niemand der onzen zich mïg laten verleiden door den schoonen. maar bedrieglüken schijn der z.g. Onafhankelüken. want iedere stem op die groep uitgebracht, is voor ons eigen succes dubbel gevaarlük. Welnu, met zulke goede kansen op een glorie rijke overwinning voor oogen, doet leder katho liek kiezeries) Woensdag as blijmoedig zün of haar plicht en stemt op no. 1 van lüst f. - - o- ten reeds op te m&ken, hoe de electorale wind waalt. Wie de cüfers van aandacht heeft bestudeerd met 1„; kingsmateriaal er naast, zqj het met ons zün, dat reeds nu mag worden vastgelegd, dat het getü de S.DA.P. bü deze verkiezingen niet gunstig is. Zetelverlies is aan de orde van den dag en wat misschien nog erger is. de percen tages vertoonen een min of meer ernstige in zinking. Wü zien hier tweeërlei oorzaak voor: eenerzyds een terugkeer van heel wat meeloo- pers naar de burgerlüke democratie (VJ>), anderzijds een afglijden van de meest llnksche elementen naar de extremistische portüen. Hierdoor is dan meteen verklaard de opmer- kelüke groei van de Vrijzinnig Democraten, een proces, dat sinds de laatste Kamerverkiezingen steeds verder voortschrijdt. Een ander verschünsel. het opmerken ter dege waard, is dat de Llb. Staatspartij zien handhaaft, ja -hier en daar zelfs weer groeit. Wü hebben de cüfers van een groot aantal ge meenten eens nagegaan en kwamen bü een be langrijk aantal tot de volgende merkwaardige ontdekking: tel de stemmencijfers in April bü de Statenverkiezingen behaald door NBB en Liberalen tezamen en ge hebt het cüfer van deze laatsten bü de gemeenteraadsverkiezingen! Zou het misschien tóch zoo zün. dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan en dat de Mus- sert-menschcn voor deze gelegenheid maar weer tot het demo-liberale vaderhuis terugge keerd zün? De beide Christelük-Protestantsche partijen als een geheel beschouwd, kunnen zich zeer behoorlijk handhaven met hier cn daar een be langrüke verschuiving echter ten voordeele van de Chr. Historische Unie. De Colün-payctiase raakt zeker wat uitgewerkt. En nu de Katholieken. AI is het nog te vroeg om te juichen de groote steden moeten im mers nog spreken er is toch alle reden tot voorloopige blijdschap. Er is winst in stemmen, in zetels en ook vrijwel algemeen een hooger percentage Helaas, geldt dit laatste niet overal. In en kele plaatsen heeft men zich de luxe veroor loofd de eenheid moedwillig te verbreken. Be halve. dat dit prestigeverlies beteekent waar blüft dan immers onze kracht als alle standen omvattende volkspartij? heeft het ook zetel verlies tengevolge Bü het huidige kiesstelsel is het nu eenmaal zoo, dat b.v. 6000 stemmen meer zetels opleveren dan 3 x 2000. Onze on- mlddelhjke omgeving kan daarover meepraten! Londen Berlün Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopennagen Stockholm Oalo N.-Y (cable Rome Praag Madrid De uitslagen van de Woensdag JJ. gehouden jeugdwedstrijden voor Honkbal zün: R.H.B.S. Alkmaar IIR K. Lyceum Alk. n 46 H.BB.A. Haarlem IR.K. Lyceum Alk. I R HBJ3. Alkmaar IR.K. Lyceum Alk. I R.H.B.S. Alkmaar IH.B.8. A Haarlem 110 H BS. A Haarlem IR.K. Lyceum Alk. II 152 R.K. Lyceum Alkm. IR.K. Lyc. Alk. II 1716 nederl. -ttaatsiaen uaa^da^ lemeenteieen p»üah<m6«n4 foungieentng prhabaWssM Phütps nMW Unuevef A/ta KontnJUV*6 B F 4 Amsterd Rubber Tabak Amerik waarden 104% 58 104 ?0% 144 54 2% 75% 98% 108 110 105 106 308% 15% 57% 6h 18 134% 82 34H 47% 199% 340 316 119 165% 121 130% 152 214 >13% 177 150 210% 115 176 18% 25 42% 35 H 11% 3Ó 36H 5,1 119 164 120 130% 305% 15% 57 74 1% 5% 11% 414 197 228 88 74% 5% 11-A 421 201 230 89% 71 145 *2* 75% 98% 108% 111 106% 105% .32% 83 34% 47% 195% 340 315 18A 24 rê 40 j.’ 34 A 11% 3 36% 5% Union Pacific Wabaah Brie Kansas City South South Railway Heineken's Bier Scheepvaart Java Ch Japan Holl Am Lün Kon Ned Stoomboot Scheepvaart-Unie Rott Uoyd 8t Nederland Suiker H. V A. Java Cultuur N. I. 8 Vorstenlanden Tabak Den Batavia Oude Dell Oostkust Senembah

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 14