D I Kinderbijslag op het loon SLACHTOFFER VAN Het drama te Koedijk een „IDEE FIXE” Cnieland. VEEL INSTEMMING I u I VRIJDAG 16 JUNI 1939 i KANT EN KLAAR TOER SPITS PRIJS Rijbewijs teruggegeven Naar sane OVERZICHT TWEEDE KAMER Het Clearingkoerten mg van touringcar-bedrijf De ernstige aanrijding te Lonneker Steun aan de groote gezinnen Herdenking van majoor Thomson Auto op Sloterweg tegen boom gebotst Gering percentage in strijd met crisisinvoerwet Concurrentie der opgeheven wilde-buadienaten In een uitvoerig pleidooi heeft de verdediger vryapraak zonder bezwarende clausule gepleit b b G 'i I 1 EENS PIONIERS EN NOG STEEDS AAN DE Poppenhuis’ geveild Ordening in gtucadoortbedrijf Verdachte, die vier menachen doodreed, 4 Juli voor de rechtbank naar Zonden CONTINGENTEERING VAN JUTEPRODUCTEN Aangekocht door den Amater- damachen kunathandelaar Goudatikker EEN ZEEREISJE NAAR de ern- 1 bet Het meisje D. heeft zich nooit met kracht Het eenige, aldus spr.,-wat het Hof in de?e (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 15 Juni 1939 UI 9 >n* ia echter de bezwarende clausule over het be staan van het plan. ter te r In deze Ib is i# Koersen voor stortingen op 1# Juni tegen ver plichtingen, luidende in: Reichsmarken /75 3S, lires ƒ9.90. Op 4 Juli zal voor de Rechtbank in Almeloo behandeld worden de zaak tegen C. 8.. aie pp Hamelvaartsdag de aanrijding in Lonneker ver- oorzaakte, waarbij vier menschen het leven lie ten. „Ik ben mij," zegt de procureur-generaal, on der den invloed van zijn zwaren eisch, „vol komen van mjjn verantwoordelijkheid bewust, maar ik meen, dat voor dit vreeseljjk misdrijf slechts levenslang kan worden gevorderd." Onder doodsche stilte in de zaal requireert spreker vernietiging van het vrijsprekend vonnis en verdachte’s ver- oordeeling wegens poging tot moord èn moord tot levenslange gevangenisstraf. zaak kan doen, is het bevestigen van het vrij sprekende vonnis, zonder de clausule over het voornemen van verdachte om zijn vrouw te dooden. Het eenige bezwaar dat in breeden kring naar voren werd gebracht luidde: het ontwerp gaat niet ver genoeg. Men betreurt het zoowel rechtsch als linksch, dat de voorgestelde regeling alleen degenen omvat die in loondienst werken, niet óók de zelfstandigen, niet allen die sociaal be hoefte hebben aan een regeling als deze. De nationaal-soclalist Woudenberg, de katho liek Kuiper, de sociaal-democraat Drees en zelfs de liberaal Dr. Vos bien étonné de se trouver énsemble! vóelden dit als een lacune, die zoo spoedig mogelijk dient te worden aangevuld. Geen van hen echter, ook niet de heer Drees, voelde er behoefte aan door middel van amen dementen, die wel zéér diep in de materie zou den snijden of door middel van een motie, een uitspraak van de Kamer over een uitbreiding der verplichte kindertoeslagverzekering tot de zelfstandigen te vragen. Zij vertrouwen en wij vertrouwen gaarne met hen dat de Regeering in hun uitlatingen voldoende aanleiding zal vin den om een aanvulling van het thans behan delde ontwerp in deze richting, spoedig op sta pel te zetten. Uitgaande van de gedachte, dat het loon den arbeider in staat behoort te stellen het onder houd voor zich en de zijnen te verdienen, van de gedachte dat de organisatie der loonvorming hem in het algemeen niet mag belemmeren te voldoen aan zijn recht tot vorming van een ge zin naar de wetten der natuur en aan zjjn plicht een aldus gevormd gezin te onderhouden, heeft mr. Romme, kort na zijn optreden als mi nister van Sociale Zaken, een vóórontwerp kin- dètbjjslagverzekering bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt. Daarmee werd de kwestie van de kinderbijsla gen voor de derde maal van Regeeringszijde aan gesneden. Het eerste ontwerp voor een regeling van zulke bijslagen werd In 1922 ten departe- mente uitgewerkt; verder kwam het niet. In 34 werd een bescheiden voorontwerp, dat het mogelijk wilde maken in bedrijven, die reeds vrijwillig tot kindertoeslagen waren overgegaan, deze toeslagen voor alle werkgevers in zulk een bedrijf verplichtend te stellen, bij den Hoogen Raad van Arbeid ingediend. Dit tweede ontwerp bleef in dit stadium steken. De Hooge Raad sprak zich met de kleinst mogelijke meerderheid tegen het toepassen van het beginsel der ver- De eenigen, die zich tot dusverre ronduit er tegen verklaarden, waren de liberaal Dr. Vos en de heer Weltkamp (C.H.). Dr. Vos hield een héél uitvoerig betoog tegen hen, die de verant woordelijkheid van den arbeider voor zijn eigen daden willen ondermijnen. In Engeland heeft men den kinderbijslag gedurende de vorige eeuw als een soort armenzorg beschouwd. DAArom mag hier óók geen kinderbijslag komen! De on dernemers kunnen den extra last van deze nieu we verzekering een last van 18 A 25 millioen Ik ben er dan ook van overtuigd, zegt mr. De Groot geroerd, dat deze^nan abso luut onschuldig is. Verdachte heeft thans met zijn vrouw een gelukkig leven en ook zij is er van overtuigd, dat haar man on schuldig is. Met klem dringt pleiter aan op vrij spraak; bevestiging van het vonnis zonder Nogmaals: het ziet er zéér rooskleurig uit voor minister Romine's ontwerp. Gisternacht om ongeveer 4 uur is een perso nenauto. bestuurd door een bewoner van de Prinsengracht te Amsterdam, op den Sloter weg. nabij het dorp, tegen een boom gebotst. Zoowel de bestuurder als twee Inzittende mi litairen. die momenteel te Sloten dianst doen, werden gewond. Deze laatsten zijn naar hun post overgebracht en aldaar verbonden. De be stuurder. die er het minst erg aan toe was, kon naar zijp woning worden vervoerd. De auto werd ernstig gehavend en moest worden weg gesleept. Stuk voor stuk behandelde de verdediger dan de bewijsmiddelen, door den procureur-gene raal naar voren gebracht. Ik zie in deze getuige Maria D. een vrouw, roept pleiter uit. die getracht heeft ongeluk te brengen over verdachte. Zjj heeft samengespan nen met den journalist K., met wien zjj steeds overleg heeft gepleegd en zij kende het rap port. dat K. heeft gestuurd naar den officier. Op geraffineerde wijze heeft het meisje Maria D. den verdachte, een eenvoudlgen, ge trouwden man, verleid. Wanneer men de mid delen kent, die zjj gebruikte, rijzen ons de haren te berge/ Duidelijk is het. dat Maria onwaar heid heeft gesproken. Het.is een onmogelijk heid om aan te nemen, dat Maria niets gedaan zou hebben om de kinderen althans te redden, dat zij kalm een moordpartij op groote schaal door zou laten gaan, temeer daar het kinderen betreft, waarvan zij veel hield Dan bespreekt pleiter de gebeurtenissen in het ziekenhuis, waar het meisje D. verdachte zoogenaamd een stuk zou hebben laten teeke- nen. Ook dat is gehoord de verklaringen van de pleegzuster volkomen gefantaseerd. Mag men dan aan deze getuige zooveel waarde hech ten als de procureur-geneeraal heeft gedaan? Mag men daarop een veroordeeling vestigen? ..Neen en nogmaals neen” roept pleiter met klem uit. n naam Van het belang van onze volks gemeenschap vraag ik U voort te gaan met in uw kringen gelegenheid te bieden tof beginselvaste, godvreeaende scholing en vorming. Jhr. Ruys de Beerenbrouck by het gouden feest der Vrije Unlversitelt 1930. „Hoe reed verdachte?” vraagt pleiter zich af. Hoogst voorzichtig en met een zeer kalm gangetje. Waarom huurde hij een auto? Om dat dat voor hem met zijn gepote gezin, het goedkoopste was. daar hü per KM. slechts een gering bedrag betaalde. onmogelijk dragen. Als men het geld tóch wil. uitgeven, laat men het dan den ouden van dagen ten goede laten komen; dat is een ethisch be lang van allereerste orde! Als men den werk gevers dan tóch lasten wil opleggen, dan liever de lasten van een werkloosheidsverzekering, enzoovoort enzoovoort. De gewone liberale stok paardjes. De heer Weltkamp had ook bezwaar tegen het zwaarder belasten van den werkgever, de natuur de vrije hand moet laten, wij "Wel te verstaan: dat Philips zwaarder wordt belast kan hem geen zier schelen, maar daar zijn ook kleine boeren die landarbeiders in dienst hebben en die hebben het allerminst breed. Die kunnen geen één pet. missen. Dan zouden zij het slechter krijgen dan hun eigen ^personeel. Tegen dus. Zooals reeds gezegd: alles wijst erop, dat dit voorstel de Tweede Kamer met vlag en wimpel dóórstevent. Katholieken en sociaal-democraten hebben een allervriendelijkste schermutseling gevoerd over de vraag wie op grond van zijn be ginselen een kinderbijslagregeling het meest moest toejuichen. WIJ, zei de heer Kuiper (R.K.), wij hebben altijd den steun aan de groote ge vers" Blijkens het verslag aangaande de contlngen- tcerlng van juteproducten merkten eenige Tweede Kamerleden op. dat het autonome con tingent voor juteproducten is vastgesteld op slechts 10 pct. van den invoer in de basisjaren 193C en 1937. Naar hun oordeel strijdt de vast stelling van een zoo geringe percentage met den geest van de Crisisinvoerwet 1937. aangezien 1 niet in de bedoeling van den wetgever heeft gelegen, dat contingenten dusdanig beperkt wor den. dat •aij feiteiijk niet kunnen worden ge bruikt. De hier aan het woord zijnde leden drongen aan op een aanzienlijke verruiming van het au tonome contingent. Al degenen, die in loondienst staan van een onderneming of van een publiekrechtelijk lichaam, krijgen, onverschillig de hoogte van hun inkomen, voor ieder kind, te rekenen vanaf het derde, dat den leeftijd van 15 jaar nog niet heeft bereikt, een bijslag op het loon, die varieert van 10 tot 25 cent per arbeidsdag, al naar ge lang de hoogte van hun inkomen, doch zóó, dat deze bijslag op gemiddeld 3 pct. van het ver diende loon neerkomt. De gelden, noodig voor het uitkepen van deze toeslagen, worden geheel op gebracht door de werkgevers, die over het totale loonbedrag, dat zij aan al hun arbeiders ultkee- ren, een bepaalde premie, die ongeveer 1 pet. van dit loonbedrag zal beloopen, storten. Bjj de uitvoering van deze verzekering valt, meer dan bij die van andere sociale verzekeringen, de nadruk op de organen van het bedrijfsleven zelf. Verdachte heeft het geheele requisitoir staan de aangehoord. Ook bjj het uitspreken van den eisch bewaart hjj volkomen zijn kalmte. Het Hof gaat, alvorens den verdediger woord te geven, in raadkamer. De verdachte spreekt een oogenblik met zijn verdediger en gaat dan rustig zitten. Het O. M. heeft niet de onmlddellijke gevangenneming gevorderd. Nadat (jet Amsterdamsche Hof Donderdag in raadkamer geweest was betreffende den zwaren eisch tot levenslange gevangenis straf tegen den verdachte in het drama te Koedijk was het wóórd aan den verdediger, mr. C. H. de Groot uit Alkmaar, die onder doodsche stilte en onder groote spanning zjjn pleidooi begon. zinnen verdedigd; het groote gezin is een stuk christelijke cultuur, dat wjj hoogelijk waardee- ren. Neen, wjj, zei de heer Drees (S.D.A.P.), wij hebben immers steeds in onze beschouwingen over een rechtvaardig loon het behoefte-element voorop geplaatst, een element, dat in dit wets ontwerp zoo ruimschoots erkenning vindt. Al hebben wjj dan onze eigen opvattingen over de mate, waarin men in het huwelijk aan de wetten van hebben toch groot'respect voor menschen, die de verantwoordelijkheid voor een groot gezin op zich durven nemen. En wij komen dezen men schen ook graag tegemoet. Direct na heropening der zitting geeft president het woord aan den procureur-gene raal mr. dr. D. Reilingh voor het uitspreken van zjjn requisitoir. De heer Smeenk (A.R.) had vooral met vreug de geconstateerd, dat reeds bijna 2500 onderne mingen, omvattende ten naastebU 70.000 arbei ders, in collectieve contracten kinderbijslag- regelingen hadden verwerkt; dat bovendien de overheid zelf, het Rijk, de meeste provincies en enkele honderden gemeenten eveneens voor haar personeel klflderbjjslagregelingen troffen en dat er dus heelemaal geen nieuwlichterij, geen revolutionair denkbeeld in het ontwerp stak en hü er zich dus als Anti-Revolutlonnair zonder gewetensbezwaar mee kon vereenigen. Dan neemt pleiter de verklaringen over het ongeluk zelf onder de loupe. Deze man was een echte Zondagsrijder, een man zonder veel er varing op het gebied van automobilisme, maar iemand, die nu eenmaal in het bezit van een rijbewijs is. „Ik geef het u te doen, roept pleiter uit. om fleJ»-na een dergeljjk vreeselljk ongeluk precies te herinneren wat er gebeurd Is. Deze man hield zielsveel van zijn drie kinderen. Hij .was een goedige en vriendelijke vader voor zijn kinderen en het is dan ook volmaakt ónmoge lijk, dat deze man een dergelijk vreeselljk en geraffineerd misdrijf pleegt.” Het garnizoen te Groningen heeft Donderdag op plechtige wijze het feit herdacht, dat 25 jaar geleden majoor Thomson, diein ons land het laatste diende bjj het 12e regiment Infanterie te Groningen en voor wien op het voorplein van de Rabenhauptkazeme een gedenksteen is opgericht, in Albanié sneuvelde. Nadat de troep zich bij het gedenkteeken had opgefcteld. sprak de garnizoenscomman dant. luitenant-kolonel G. Stürm. een rede uit. waarin hü majoor Thomson herdacht a’s een groot Nederlander, een man die met onver schrokkenheid en volharding zijn plicht vervul de en bij de vervulling van dien plicht op zijp post sneuvelde als een held bij de verdediging van het terrein, waarvan de bewaking aan hem was toevertrouwd. Tenslotte legde overste Stürm een krans aan den voet van het monument neer. De verklaringen van get. K. noemde pleiter volkomen onbetrouwbaar. Dit is ter zitting ook wel overtuigend gebleken. Immers hjj ontkende, dat hij, een man met elf kinderen, trouwplan nen heeft met Marie D. en toch staat uit an dere getuigenverklaringen vast, dat dit wel zoo is. Toen eenige dagen voor Pinksteren het arrest van Hen Hoogen Raad kwam, waardoor het rijden van vaste diensten met wilde bussen een einde nam. zaten de wilde bus-ondernemers plotseling met hun wagenparken, die zij niet pioductief meer konden maken. Zij zagen uit naar andere exploitatiemogelijkheden en wierpen zich op het touringcarbedrjjf. dat- daardoor plot seling zjjn capaciteit zag stijgen met circa 40 procent. I bindendverklaring op kindertoeslagregelingen uit. Het derde ontwerp had meer succes. Nadat het op grond van de opmerkingen, in den Hoogen Raad te berde gebracht, eenige wijzigingen heeft ondergaan, belandde het verleden Jaar, twee weken voor Kerstmis, bij de Tweede Kamer. En alles wijst erop, dat het ook deze instantie veilig zal passeeren. De inhoud van het ontwerp komt in het kort hierop neer: De bedrijfsraad vóór het stucadoorsbedrijt heeft een verzoek tot verbindendverklaring van bepalingen van de collectieve arbeidsovereen komst voor dat bedrijf ingediénd. Dit verzoek met de daarbij behoorende stukken ligt tot èn met 5 Juli 1939 voor belanghebbenden ter in zage op de bureelen van de districtshoofden der arbeidsinspectie te Amsterdam,. Haarlem. 's-Gravenhage, Rotterdam, Utrecht. Breda. Maastricht. Deventer en Groningen, terwijl by het departement van Sociale Zaken vóór be langhebbenden, zoo lang de voorraad strekt, op aanvrage afschriften van het verzoek en'van de daarbij behoorende stukken verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen inwilliging van bedoeld verzoek kunnen vóór of op 5 Juli 1939 schrifte- ijk by den minister van Sociale Zaken worden ngebracht. In verband met verd.’s werk vraagt pleiter het Hof het rijbewijs van verdachte, dat bij de stukken te, terug te geven. Ten aanzien van het teruggeven van het rij bewijs refereert de procureur-generaal zich aan het oordeel van bet Hof. Over het verzoek -van den verdediger zegt de president, dat het teruggeven van het rij bewijs eigenlijk vooruitloopen op de uitspraak is Na raadkamer wordt het rijbewijs terugge geven. „Maar" zegt de president, „daar mag be treffende de uitspraak niets uit worden afge leid.” ..Meneer de president”, zegt verd, ,Jk wil alleen zeggen, dat ik volkomen onschuldig ben. Door een vreeselljk ongeluk verloor ik drie kinderen. Het Hof zal 29 Juni arrest wijzen. Verd.’s houding noemt de procureur-generaal onverschillig. Maar zegt pi. hü is immers niet schuldig, hü kén geen berouw hebben, hü kan er slechts spüt van hebben, ooit een ver houding met Maria D. te hebbefl gehad. PER MAATSCHAPPIJ „ZEELAND” •than Donderdag In Juli en Augustus STERK VERLAAGOA,SPOORBILJETTEN Reiskosten Vlisslngen Londen ,v.v twee nachten logies ih goed- hotel te Londen, maaltijden, sightseeing. f ALLES INBEGREPEN: J 5 XZ ondernemers, voonamelyk uit Amsterdam Haarlem, aanwezig waren. De voorzitter, de heer N. Brugman, achtte het noodzakelük. een deel van het in het bedrüf ge ïnvesteerde kapitaal af te schrijven. Dat zou dit jaar voor de meeste ondernemingen een ernstig verlies tengevolge hebben, maar daardoor zou men het volgende jaar reeds weer tot normale bedrüfscalculaties kunnen komen. Tevens stelde hü voor tot een plan te kotrién, dat naar hü verzekerde, de instemming van de verkeersinspectie had, en derhalve op steun van cverheidswege zou kunnen rekenen. Zün voorstel hield os. in: ten eerste alle tochten van langer dan één dag moeten zgn. verzorgde tochten, dus met logies en verzorging in den prys inbegrepen, zün. Ten tweede de dagtrips naar Antwerpen, hoewel eendaagsch, dienen eveneens verzorgd te zün. teneinde de mogelykheid. dat hiervan een verkapte wilde bus-dienst wordt gemaakt, tegen te gaan. Ten derde, de pryzen die golden vóór het arrest van den Hoogen Raad, dienen ge handhaafd te worden. Ten vierde, in den kortst mogelüken tüd zullen de touringcar-ondememers de verkeersinspectie en den minister een rapport doen toekomen, met een plan van ordening van het bedrüf. dat in bedrüfskringen zelf is ont staan. Na een uitvoerige discussie bleken veertig aan wezigen bereid hun medewerking aan de uitvoe ring van dit plan te geven en onderteekenden zü een verklaring in dien zin. waarby de ver gadering het voorbehoud maakte, dat iffrn er dan ook op rekende. dat van overheidswege maatregelen zouden worden getroffen om dege nen die vrijwillig aan saneering van het bedryf wilden medewerken, te beschermen tegen unfaire ccncurrentië, Een der aanwezigen stelde voor, in een eventueel te ontwerpen plan ook de arbeids voorwaarden dèi chauffeurs op te nemen. De voorzitter deelde nog mede, dat in den geest van wat mén hier wilde bereiken in Fries land reeds een regeling was tot stand gekomen met medewerking van de verkeersinspectie. Er zal in Noordltolland voor de nadere uitwerking een contact-commissie worden gevormd, waartoe men dezer dagen ook in de provincie Zuidhol- land zal overgaan. Daarnaast werd van Christelük-Hlstorische zyde door den heer Bakker instemming met het ontwerp betuigd. Zoodat er wel nauwelüks gerechtvaardigde twyfel aan de goede kansen van het ontwerp kan bestaan. Spr. ontveinst zich niet, dat het Hof voor 'n moeilüke beslissing staat in deze hoogst stige zaak, temeer, daar de Rechtbank 'n vrü- De rechtbank zegt in het e laatste jaren leefde Ds. Ling- beek in ruste, maar zijn reputatie als anti-papist „a tort et a tra- volgde hem in de stilte van het landelijke Voorthuizen, waar hij zich had gevestigd. Als slachtoffer van zijn anti- Roomsch „idee fixe” is hij zichzelf trouw en gelijk gebleven en dat wijst op een vastheid van karakter, waarvoor men menschelijk respect kan hebben, in zoo verre zij niet door bekrompenheid en kleinheid van geest werd bepaald. Het is misschien wel tragischer dan men denkt, dat deze merkwaardig kortzich tige politicus, die zichzelf de eenige niet blinde ziende waande, eigenlijk door nie mand ooit „au sérieux” is genomen, ter wijl hij toch sprak uit een eerlijk fana tisme, dat hjj zeer ernstig meende. Thans Is Ds. Lingbeek heengegaan en de Room- tchen, die hij met zooveel verspilden Ijver in Kamer. Staten en gemeenteraad heeft bestreden, zullen niet nalaten te bidden, dat het Eeuwige licht hem moge verlichten. ooals men heeft gelezen, is dezer y dagen op 72-jarigen leeftijd Ds. Ld C. A. Lingbeek in zijn woning te Voorthuizen plotseling overleden, en farmee is ^voorgoed uit het openbare leven een wel'niet zeer belangrijke, maar toch uitzonderlijke en -merkwaardige verschijning verdwenen. Hoe vaak heb ben wij ons niet geërgerd aan, maar ook geamuseerd met de welhaast maniakale hardnekkigheid, waarmee Ds. C. A. Ungbeek in Kamer, Provinciale Staten en gemeenteraad streed tegen de hem geen rust latende nachtmerrie van de Xg. „verroomsching van Nederland". In desen vruchteloozen en ietwat Don Qui- chotterigen strijd betrok hij allen zon der uitzondering, die niet als hij ge kweld werden door het spookbeeld fijner fantasie. Met dien anderen doorg$four- neerden anti-papist Ds. Kersten ïèefde bij op politiek-religieus gespannen voet en de anti-revolutionnairen en de Chris- telük-Historischen kregen met de Room- sshen vaak een veeg mee uit de pan van zijn alleen zuiver gewaande protes- tantsche orthodoxie. Hij zwoer bij zijn vereerden leermeester dr. Hoedemaker en was de leider en voorzitter van de niet bijster belangrijke Hervormd Gere formeerde Staatspartij, een der kruimel- partijtjes. die in 1937 hun afvaardiging in ’s lands vergaderzaal verloren. Zoowel voor het staatkundig als voor het gees telijk leven van ons land is de figuur van Ds. Lingbeek, hoe profetisch zijn baard er ook uitzag* onvruchtbaar ge bleven, omdat zij zich concentreerde op het negatieve, op het machteloos pro test. Altijd opnieuw reed hij zijn vaak lachwekkende stokpaardjes in de politie ke arena voor en verzorgde daardoor met doodeltjken ernst menig vroolijk num mer. De salarieering van de onderwij- zerskloosterlingen was een zijner meest geliefde onderwerpen, waarover hij niet kwam uitgepraat en dat hij bijna nooit verzuimde in zijn redevoeringen te pas en te onpas te brengen. tegen de plannen van verd. verzet. Integendeel heeft zü de verhouding voortgezet. Thans blükt uit niets, dat zü 'verd. onnoodig wil bezwaren iets dat zü zeer gemakkelük zou kunnen doen ZÜ [leeft geen enkele reden om onware beschul digingen te uiten, zü was Immers geenszins zün vüindln. In de verklaring van Maria D. is geen enkele zwakke plek te vinden. Het is natuurlük de vraag of dit voldoende is voor een veroordeeling en spr. meent deze vraag bevestigend te moeten beantwoorden By dit alles komt nog dat de manier om zün gezin kwijt te raken voor hém de eenige was Vergif, een schiet- of steekwapen waren uitgesloten Hier kon men en dat is ook gebleken den ken aan een ongeluk. Maar er zün meer be wijzen, die n.l. te putten zün, uit de omstandig heden. waaronder het ongeWk Is gebeurd. Uitvoerig besprak mr. Reilingh de getuigen verklaringen op dit gebied Verdachte beweert dat hü uitweek voor een hondje en toen slipte Dit heele verhaal komt spr. al zeer onaanne melijk voor. Niemand zal In zulke gevaarUjke omstandigheden voor een klein hondje ultwy- ken. temeer daar ter plaatse de berm betrek- keiyk smal is. Verd. is niet bilzonder nauw keurig bi< de béschrüvlng van zün eigen red ding. Sprong hü er uit. toen de auto al in hel water was, of eerder? Hü laat dat bü zün ver baal zooveel mogelük In het midden. Verd. was büna niet nat en dat zou zeer zeker wel het geval zün geweest als hü er uitgesprongen was toen de auto al in het water lag. Alles wijst er nu op. dat verdachte opzette- lük te water is gereden. Terugkomende op de relatie van Maria en K. meent spreker, dat M. niet onder Invloed van K. heeft gesproken. Nog bespreekt het OM. de vraag, waarom verdachte juist den gevaarlüken weg langs het breede en diepe kanaal heeft gekozen voor den terugweg. Er was een veel veiliger weg, die slechts 5 K.M. langer is. Verdachte speelde op 2 Januari, toen hü zün schoonouders bezocht, nog met zün kinderen, en dr. Hoeneveld noemt het psychisch onaan vaardbaar. dat verdachte enkele uren later die drie kinderen doodt. Dit komt spr. Inderdaad zeer vreemd voor, maar men dient niet te ver geten en dat vermeldt het rapport van dr Hoeneveld ook dat verdachte vlug vergeet en zeer oppervlakkig is. Ik kan het dan ook niet anders zien zegt mr. Reilingh dat verdachte op dién nood- lottigen avond opzettelük te water* is gereder, om zich in een slag van zün geheele gezin te ontdoen. Aan 8. is ten laste gelegd: dat hü op of om- •treeks 18 Mei 1939 in de gemeente Enschedé ■net ’n door hem bestuurden automobiel hoogst roekeloos en onvoorzichtig heeft gereden over de Oldenzaalschestraat (onder meer door met het verkeer ter plaatse in aanmerking genomen te grdote snefheio te rijden, door over het voor hem ter rechterzüde van genoem den weg gelegen rü wiel pad te rijden en door te tijden, terwyl hü verkeerde onder den invloed ?an het gebruik van alcoholhoudenden drank) waardoor het aan zün schuld te wüten is ge- retsI’ dat met dlen automobiel in botsing fc gekomen met de voetgangster Christina Elisa- beth Smit, met een kinderwagen, waarin zich bevond Willem Jan Smit, met de voetgangster Ajmigje Smink en met den wielrüder Albert Marinus Moddejonge, althans met diens rijwiel, *aardoor Willem Jan Smit, Annigje Smink en Albert Marinus Modoejonge direct, althans kort ba de aanrijding, en Christina Elisabeth Smit écnlge uren na de aanrydlng zijn overleden, zulks “twül nog geen twee jaren waren verloopen, sedert een vroegere veroordeeling van verdach- 23 Maart 1938 wegens overtreding van artikel 3 June to artikel 73 van het motor- en rijwielreglement gewezen door den kantonrech- (er te Enscheoé, onherroepelük was geworden. In deze zaak zün vüf getuigen opgeroepen. PER MAATSCHAPPIJ ..ZEELAND” dan eanan dag haan, dan daaropvolgandan dag tarug STERK VERLAAGDE RETOURS VAN ALLE STATIONS NAAR HARWICH incl. logias an ontbijt aan boord Inlichtingen bij de Stations, Reiebureaux en Maatschappij „Zeeland"te Vliteingen M W NT J M ai MMMM M M Dan citeerde de procureur-generaal de ge tuigenverklaring van pater de Hart O.FM. Maar deze verklaring kan geheel op een ver gissing. op een misverstaan of op verwarring van gesprekken berusten. Nog bespreekt mr. De Groot de psyche van verdachte aan de hand van het rapport van dr. Hoeneveld. Deze man is niet iemand, die kalm een moord beraamt en deze dan uitvoert De procureur-generaal voert om. aan. dat het meisje naar familie is gegaan, omdat ze thuis het vreeseiyke bericht niet wilde ontvangen. „Ze is zelfs op Oudejaarsavond niet thuis ge weest" zegt het O M. Maar om dat bericht niet thuis te hooren, had zü evengoed Nieuwjaars dag naar haar familie kunnen gaan. Onjuist noemde pleiter het verwüt van het O.M. dat verdachte een gevaarlüken weg heeft gekozen. De andere wegen waren langer, en mlnstena^even gevaarlük. Mr. De Groot heeft kaarten meegebracht en vol belangstelling bui gen de leden van het Hof zich over de kaart en gaan de wegen na, die misschien veiliger zouden zün geweest. En dan de plaats waar het ongeluk gebeurde. Er zün roept pleiter uit stukken, waar geen huis in de buurt staat. Daar had hü zün gezin kunnen vermoorden en geen lovende ziel zou in de buurt zjjn geweest om later vóór het Hof te getuigen. Bi^et beroemde ..Poppenhuis” van de familie hll. Donderdagmiddag In de veiling ten don™ ”9ooUu8t” te ’s-Graveland aangekocht o™ a Amsterdamschen kunsthandelaar goudstikker voor den prüs van f 8700. heer Goudstikker heeft het kunstwerk be- yoor ..Nüenrode". zoodat het voor ons wna behouden is gebleven. sprekend vonnis wees, haar vonnis, dat verdachte wel het plan heeft gehad om zün vrouw te dooden. Bij be vestiging zou verd. met een dentelük „vreeselük vrüsprekcnd” vonnis door het leven moeten gaan. Deze overweging in het vonnis zou een schandvlek voor zün leven zün. Moeilijk te be- oordeelen blüven de psyche van verd. en het meisje Maria D. De voornaamste getuige Is Maria D. en daar omheen groepeeren zich met den journalist K. aar het hoofd de andere getuigen. Tenslotte hebben nog enkele medici, o.w. een psychiater, hun indrukken weergegeven. De Officier van Justitie te Alkmaar heeft gezegd, dat Maria nooit op een onwaarheid is betrapt in deze zaak. Uitvoerig besprak de procureur-generaal de kwestie van de betrouwbaarheid van de hoofd getuige Maria D. Zoo is er b.v. de vraag van 't zetten van de handteekening onder de volmacht door verd. in het ziekenhuis. Maria zegt: de zuster bracht mü pen en inkt en ik Het verd. teekenen. De pleegzuster .ontkent dit. Dit ver schil in verklaring kan heel goed een vergissing van de zyde van de zuster zün en behoeft niet te zün gelegen in het onwaarheldspreken van verd. Dan bespreekt mr. Reilingh de gesprekken die tusschen verd. en Maria zün gevoerd. Zü heeft hem geruimen tyd vóór het drama ge zegd: zoo kan het niet doorgaan. Verd. heeft als antwoord daarop gesproken over verdrinken, al voegde hy er toen ook direct bü. dat hü dit voor zün geloof en geweten niet kon doen. Toch wordt de verhouding voortgezet en in middels leerde verd. een auto besturen. Verdachte zou volgens het meisje nog verder gegaan zün in zün gruwelüke voorspellingen. Hü zou haar gezegd hebben, dat hü op 2 Ja nuari een auto zou huren en dat hü op den terugweg in het water zou rijden. Een paar dagen daarvoor vertrekt Maria naar familie te Blokker, zü is voor dat famiUebezoek niet uit- genoodigd. Zü biyft daar Oudejaarsavond vie ren en laat haar ouders in Bergen alleen Op 2 Januari te 11 uur hoort zü het afschuwelüke bericht door de radio. Zü ging natuurlük naar familie, meent het OM., omdat zü vreesde zich thuis niet te kunnen beheerschen. De verklaring, die het meisje tegenover getuige K. heeft af- gelegd, komt in alle stadia overeen met de door haar af gelegde verklaringen. Het komt spr. dan ook voor, dat de verklaringen van Maria be trouwbaar zün. temeer, daar zü in hoofdzaak overeenkomen met de verklaringen van den priester, die een lang gespek met» verd. beeft gehad. Met honderd procent zekerheid kan dan ook worden aangenomen, dat verd. het voornemen heeft gehad om zijn vrouw te dooden. Er ontstond een overmatig aanbod van reis gelegenheid met touringcars en teneinde op dit voor hen nieuwe terrein met succes te kunnen concurreeren tegen de reeds jaren gevestigde tourlngcar-ondememingen. boden de voormalige wilde bus-ondernemers reizen aan tegen prijzen, die ver beneden de tot dusver daarvoor geldende tarieven lagen. Daarbü kwam, dat sommige voormalige wilde bus-ondernemers zgn. touringcartrlps zonder ver zorging gingen organiseeren tegen zoo lage prij zen, dat het publiek deze trips als normale ver- voergelegenheld ging gebruiken, zoodat hier^^ practise!) op clandestiene wyze nieuwe wilde diensten onder het mom van touringcar-trips ontstonden. Het spreekt vanzelf, dat de bona fide touringcar-ondememers dit met leede oogen aanzagen, evenals de ryksverkeers-lnspectie, die met de huidige voorschriften niet over de noo- re dige middelen beschikt om hieraan een einden te maken. De verkeersinspectie heeft zich in verbinding gesteld met eenige vooraanstaande touringcar- ondememers met de vraag, of uit het bedrüf zelf geen onderlinge regelingen zouden kunnen op komen om te geraken tot nor .na le toestanden en gezondmaking van het tourtagcarbedryf, waarbü de verkeersinspectie den noodlgen steun voor zoover vallende binnen de grenzen van haar bevoegdheden, toezegde. Als resultaat hiervan is te Amsterdam een büeenkomst gehouden van de voornaamste tou ringcar-ondememers uit Noordholland, waar 45 ondernemers, voonamelyk uit Amsterdam en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17