WES LAND AL AR I Van dag tot dag £1 KAMER VAN KOOPHANDEL markten VRIJDAG 16 JUNI 1939 - Westfriesche agenda ASSENDELFT BURGERBRUG 17 Juni ENKHU1ZEN EDAM 19 Juni ZIJPE R.E.O.—CONSTANTIUS Pr U GROOTEBROEK Hoorn OBDAM Koedyk SPANBROEK KROMMENIE Rondvraag U it geert WEERE De vergadering ZWAAGDIJK BOVENKARSPEL D.H.V.B. PROVINCIAAL NIEUWS Programma voor Zondag BEEMSTER De graan- en botermarkt te Alkmaar Gemeenteraads verkiezingen GEMEENTERAAD VAN HENSBROEK GEBOORTE - VERLOVING ONDERTROUW-CIRCULAIRES GROOTE KEUZE MODERNE LETTERSOORTEN P.OJL. N.V. PAYGLOP IS Bedryfttchade voor kleine zaken lieden in militairen dienst Geen subsidie aan het Centraal Ziekenhuis 18 Juni OUDE-NIEDORP van de Rio. M. J V. d de het H en Boon. T. Otto- school de een genieten. de gemeenteraadsver» de is een voor bate opre- Santeadag. Zondag 18 Juni aal een speld- jesdag worden gehouden ten bate van Santos Een ieder wordt aangespoord dit nuttige werk te steunen. Ge Dll P»i mu- voor da- Bi rc BA W DC G1 3 1 3 I 2 1 NOORD. Promotie en degradatie. REO 1Constantius 1. Wilskracht 2—WZ 2. St. Victor 1—ZAP 1. APO 2—H6V 3. Rio- (VOi- van het God" voor het dlstri- de Nationale Paasch- BurgerUJke stand. Geboren: Catharina Cornelia, d van Petrus Johannes Koortens en Catharina Cornelia Revers? Arie. z. van Pie ter Schaatsenberg en Neeltje Rens; Johannes, z. van Johannes Visser en Maria Jolianna van Schalk: Jannetje, d van Klaas Brak en Jan netje Duin. Getrouwd: Marlnus Waterman. 26 jr., land- arbc.der te Anna Paulowna en Catharina Adria na Margaretha Bos. 23 Jr.. zonder beroep, te Zype De kermis Donderdag kenmerkte zich als de dag" voor de massa. Het bezoek was dan ook drukker dan Woensdag toen de echte ker- mlsstemmlng er nog niet in zat, alhoewel we kunnen merken, dat de crisis zich nog laat ge voelen De dubbeltjes rollen niet meer zoo vlot als vroeger, toen de kermis in de ansjovisteelt viel Dan is er een st rooming die meent dat de kermissen hun glorietijd gekend hebben. On danks dat ziin er toch nog genoeg menschen die van het gewoel en het vroolyke gedoe hou den. zoodat er toch een gezellige drukte heersch- te. Van wanklank is tot nu toe niets te be speuren. Gelukkig! zelligen avond te organiseeren. Alzoo werd be sloten. Vervolgens werd een werkclub opgericht. Dezr club zal tot taak hebben een bevolkingsregister aan te leggen en bij te houden en vervolgens door sociale en politieke studie zich in staat te stellen anderen van voorlichting te kunnen dienen. Hierna rondvraag en sluiting. CENTRUM. Reserve 4e klasse A. De Meer 5DES 3. Reserve 4e klasse C. SVO 4Constantius 5. Promotie en degradatie. RODA 1—HBC 3. DES 1—IEV 1. DO6S 3—The Unity 3. DOSS 4—St. Pancratius 3. SJC 3—WSB 3. [amer. A. Schuur, irt dus niet meer terug Goed afgeloopen «Dinsdagmiddag had aan de Groote Sloot, halfweg Sint Maartensbrug, een aanrijding plaats tusschen den auto van Dr. Schmidt uit Alkmaar en eenige fietsende schoolkinderen. Door krachtig remmen wist de dokter erger te voorkomen. Een der kinde ren liep onbeduidende schrammen op. zien. Verder vraagt spr naar de woning by Man- Sint Jovefgezellen Zondag a.s. des namid dags om 1.15 uur ledenvergadering. De agenda vermeldt om Verkiezing van 4 commissaris sen. Candidaten zijn Fr Winter. A. Koopman. C. Jak. N. van Geldercn. P Kroon Cz. en P. Kerssens. Postauto verliest een wiel Een autobus der H A B O, welke den postdienst Alkmaar— Schagen onderhoudt, raakte Woensdagochtend al rijdende een wiel kwijt, dat in t riet der Groote Sloot terecht kwam. Daar de chauffeur kalm reed bleef de auto op den rijweg staan. Met een anderen auto is de post naar Schagen ge transporteerd Een ontijdig bad. Twee Medembllkker da mes. die zich, na inkoopan gedaan te hebben in Hoorn., naar huis begaven, geraakten ter hoogte van de boerderij „Veelust” te water, doordat by het passeeren jan een auto de rij- wielen in elkaar verward raakten. Het gevolg was. dat zy pardoes van den styien dyk in de gracht terecht kwamen. Gelukkig passeerde de heer de Moei met een luxe auto, die het geluk smaakte de drenkelingen uit het water te trek ken. Na by den heer Neefjes van den schrik be komen te zyn. konden zy. voorzien van schoone kleeren. haar zoo wreed onderbroken reis voort zetten. Voor Zondag as is alsnog in de Rijp vastgt- steld de prómotie-degradatlewedstryd tusschen de kampioen van afd. 1 Noord van den DJi.VB. en no. laatst van de 2e klasse I.V.C.B. Nog vry onverwachts heeft REO het kam pioenschap in haar afdeeling behaald en wy zyn benieuwd wat deze Noordhollanders er nu tegen den Amsterdamschen degradatle-candl- daat van terecht zullen brengen. Als scheidsrechter zal fungeeren de Haar lemmer F. Hoogewoonink. bijgestaan door de - neutrale grensrechters J. P. Dekker en H, van Heusden. De wedstrijd begint om 2 uur. Collecte De collecte, gehouden ten van de speeltuinver. alhier, heeft f 57.— bracht. Johann G. H. Scheper. 78 jaar, ongeh J M van Geilswyk, 64 jaar, echtgen 71 Jaar. Inspuitingen. De eerste inspuitingen tegen roodvonk en diphtherie zullen dat betreft Noord-Zype worden gehouden op Vrydag 30 Juni des namiddags te 3 uur. in de o.l. school te Oudesluis. De inspuitingen worden verricht door dr J. J Boerma te 't Zand. Een poging van den heer Grunwald om de Kamer in de bres te doen springen voor een zakenman in Den Helder, die tot 3 dagen hech tenis of f 100 boete was veroordeeld wegens overtreding van de arbeMfwet had geen succes, omdat de man desnoods telegrafisch of telefo nisch ontheffing van de bepalingen had kun nen vragen waarmee de inspectie tegenwoor dig. naar de meenlng van den voorzitter, niet karig is. zy zou ook in dit geval geen andere houding hebben aangenomen, omdat het hier betrof een opdracht ten behoeve van Defensie. De heer BONNET bracht nog ter sprake het antwoord van het departement van economi sche zaken op het door de Kamer gedane ver zoek te willen bevorderen, dat een invoercon tingent voor versche groenten in Frankrijk wordt vastgesteld. Hij betoogde, dat daar wel interesse bestaat voor onze groenten, mits die tegen niet te hoogen prijs verkrijgbaar zullen zyn. Daaraan kan worden tegemoet gekomen door het vaststellen van een invoercontingent, waarvan gebruik kan egmaakt worden op tijd stippen. dat de prijzen laag zyn. Na korte bespreking werd goedgevonden de kwestie te doen onderzoeken door de handels- commlssle Indien zy het zenden van een adres erover aan den minister wenscheUjk acht, zal zy vrijheid hebben zulks te doen. Tenslotte werden nog eenige spoorwegklach ten (vaak overstappen by een reis naar Haar lem. dure tarieven, afwezigheid van een kruier op het station Uitgeest en het materiaal op de lyn Alkmaar—Den Helder) naar voren gebracht, waarmee de heer de Kotster als lid van den Spoorwegraad rekening zal houden. Daarna volgde sluiting der openbare verga dering. Personalia Aan de Gem. Unlversitelt te Amsterdam slaagde voor het doctoraal-examen in de geneeskunde onze plaatsgenoot, de heer K. van Walbeek. poor een kleine misvatting zyn van den uit slag van de verkiezingen te Hoorn alleen de totalen vermeld Hier volgen nog eenige nadere byzonderheden. (De tusschen haakjes geplaatste cyfers heb ben betrekking op de verkiezingen van 19JS). Uitgebrachte st. 6574 (6153). Geldige st 6282 (5838). Van onw. 292. R.K. Staatsparty 2002 (1692); 8DAP. 1778 (1886); Liberale Staatsparty 615 (821); VU. 960 (486); AR. en C.H. 591 (453); CDU 85 (90); R.SA.P. 149 (9); Comm. 102 (109). De Raad zal dus bestaan uit: R.K.S.P. 5 (5), BD.A.P. 4 (5). Liberale Staatsparty 2 (3). VX>. 2 (1). AR. en CH. 2 (1). Gekozen zyn: R.K.S.P.: J. B van Bockx- meer, H. N. Kaldenbach, O. V. Lampe mr. J. P. Windhausen. G. J Haring: 8DAR: N J. Plomfier. H. Zyp, A. de Groot, M. C. Mag- chielse-Velthuis; Liberale Staatsparty: dr Ir. J. C. de Ruyter dg Wildt, N. Harder; V. D.; U- G. Dor hout. N. Bossert: AR. en CR.: P. M. le Lintel Hekkert. J. v. d. Pias. In den raad keeren dus niet meer terug: mej. G. Over en de heeren J. Klaas. F. Groot en C. J. F. Hendriks. Burgerlijke stand. Geboren: Ane J. z van H Smid en I. de Boer: Nicolaas P. z. van J. Oud en M H. Tichelaar Ondertrouwd: H. J. Koovlng en B de Wit; C. J. Sluis en S. de Graaff; P. Visser en T. E, Groot. Getrouwd: J. Roosendaal en B. Kooy. Overleden: J Schuyt. 31 j. echt, van M. Kor- naiynalUper. Nog meer regen! Het is merkbaar, dat de regenval van eenige dagen terug een gunstlgen invloed heeft gehad op de landeryen in de ge meente Zype. Evenwel is er voor deze lande ryen nog onvoldoende water gevallen. De tal rijke veehouders in Zijpe zouden met nog een flinken regenval zeer gebaat zyn. Kon. Ned. Zeil- en Roelvereeniging- Het is byna traditioneel dat op kermls-Zaterdag de jaariyksche kruistocht van de K. N Z. K. te Enkhulzen ligplaats zoekt. Dit jaar zal het echter niet geschieden! deze tocht is bepaald op 23 Juni a.s. ZUID Reserve 3e klasse A. GDB 3—WP 3. terrein WP. 4e klasse. A: WW 1— DHL 5. Promotie en degradatie Rava 1—VEP 1. Lenig en Snel 3GDA 3. Aeolus 3_Acüvitaa 3. BI8SCHOP8BEKER Deml-flnale. DEM 1—GDA I. Debatingclub -Dr Schaepman". Dezer da gen hield genoemde vereeniging haar gebrul- kelyke jaarvergadering in het vereenlglngsge- bouw. Met vreugde mocht, gezien’ het afgeloo pen seizoen, geconstateerd a'orden. dat de club in velerlei opzicht was gegroeid en vooruitge gaan Aan het jaarverslag van den secretaris ont- leenen wy het volgende: in het afgeloopen sei zoen werden g nieuwe leden by gewonnen. 19 btfeenkomsten werden gehouden, waarop een keur van onderwerpen besproken werd. We noemen: Indische dieren. Dr. Artens. Gezond- heidsregels Paul Krüger. TSjecho-Slowakye enz., door de leden om beurten verzorgd met daaropvolgend debat. Losse onderwerpen, waar over 3 minuten onvoorbereid gesproken moest worden, waren dikwijls zeer Interessant en leer zaam Zoo byvoorbeeld Sint Maarten. Bijgeloof, De Ijsvogel, Wanhoop. Kolendamp enz. Het kan niet anders of op deze wyze moet het doel der club (zelfontwikkeling en oefening lp spreekvaardigheid) bereikt worden. Voor het komende seizoen wordt een lijst sa mengesteld van nieuwe onderwerpen, waaruit de leden desgewenscht een keuze kunnen doen. Na rondvraag sloot de voorzitter met de ge- bruikeiyke groet Opdracht nieuwbouw. Aan den heer P Hof is opdracht verleend tot het bouwen van groote bloembollenschuur te Lutjebroek, rekening van den heer Paul Schaper De heer K. Kossen te Alkmaar had een schrij ven ingezonden met de vraag te willen nagaan of er geen aanleiding bestaat de tarieven voor de graan- en botermarkt te Alkmaar te wyzl- gen. De VOORZITTER zeide, dat adressant be toogt, dat de op de markt drukkende kosten, gezien de mindere onkosten in andere plaatsen, de vrees doen opkomen dat de Alkmaarsche markt zal verdwynen, De heer LIND betoogde dat alles moet wor den gedaan om te behouden wat er nog over is van de markten en daarom moet groote soepel heid worden toegepast ten aanzien van de vele bepalingen welke hier gelden voor het markt wezen. Dat achtte spr. belangryker dan de vraag of de markt eéh paar centen duurder is of niet. De heer GRONDSMA vroeg hem naar con crete mededeelingen over klachten van aan voerders over te weinig soepelheid, een vraag waarop de heer LIND geen direct antwoord kon geven, omdat hy zoo voor en na wei eens wat had gehoord. De VOORZITTER zei. dat de verplichting tot het betalen van entrée voor de markt en bo vendien het offeren van een bepaald bedrag per H.L. reden geeft tot ontevredenheid, omdat men in andere plaatsen niet anders dan de en trée betaalt. Het zou misschien wel Van belang zyn. als de marktgelden werden afgeschaft. De heer GRONDSMA zegde toe een onderzoek te zullen instellen, maar hy wenschte er op te wijzen, dat de gemeente reeds zeer veel op de markten toelegt, rekening houdende met het indirecte voordeel ervan. Na nog eenige besprekingen werd aangenomen een voofttel-Grondsma om een paar leden dei handelscommissie uit de Kamer een onderhoud te doen aanvragen met den directeur van he«. marktwezen. zeer groote de .landeigenaren, di« schade hebben ondervonden van het te laat ontvangen van specie uft de Mdensloot. De voorzitter antwoordde, dat daarover wel is gesproken, doch dat dit voor het bestuur een gevaariyk terrein is. want daar zitten consequenties aan vast. Tevens zeide d» voorzitter, dat besprekingen zullen worden ge houden in verband met aanvrage voor goed keuring van de Werkverschafflngsobjecten in den komenden winter Tegelykcrtyd zal ver gunning worden gevraagd voor wegwerken der uitgewonden specie. De voorzitter sloot hierna deze vergadering. ..Meisjeslyceum" en ..De roos van de Rio- rande" in het Wllsontheater te Hoorn (wé- .rssenen). 8.15 >iur in ..De Doelen" te Hoorn, jaan*. gadering van .Oud Hoorn”. 7 uur. Raad Andyk. St. .Ruef(, selien. Woensdagavond had de maandelyksche vergadering plaats der gezel len vereeniging De senior, de heer P. Biivoet, opende de vergadering met gebed en Kolptngs- groet. Spr heette allen welkom, in 't byzonder den vice-praeses. kapelaan A. C. v. d. Burg, alsmede den heer Karsten als lid van den raad van bestuur. De opkomst was. gezien de drukke werkzaAnheden op t land, zeer goed te noe men. waarover de senior zyn waardeering uit sprak. Aangaande het reisje, hetwelk door de gezellen is gemaakt op den 2en Pinksterdag, sprak de vice-praeses zyn tevredenheid uit, dat alles zoo ordelyk verloopen is. De film, die tydens de reis is gemaakt, mag heel goed ge slaagd heeten In den komenden herfst zal deze vertoond worden. Besloten werd voor even- tueele reisjes, het vervoer der bussen te ver- deelen jaar om jaar by de plaatseiyke onder nemers. Door den heer J. Reus werd verslag ultgebracht van de byeenkomst van de K.J.M.V. en de Sint Jozefgezellen te Leiden, waar door een drietal sprekers over de volgende onder werpen gesproken werd: 1. Het familieleven der jongeren in het huisgezin. 3 Emigratie 3 Bt- panslemogeiykheden binnen eigen grenzen. Door den penningmeester werd er op aange drongen. dat de leden op tyd de contributie betalen, anders komt het bestuur voor moeiiyk- heden te staan. Hierna volgde sluiting met ge bed en Kolptngsgroet. Aantal klesger. 1103. Geldige stemmen 963 (917). Van onw. 51 (32). R.K.S.P. 238 (268). S.D.A.P. 376 (334). Vrjje lyst 369 323). De nieuwe raad bestaat dus uit: R.K.SJ«. 2 (2). SD.A.P. 3 (3). Vrije lyst 2 (2). (Hierby dient te worden opgemerkt, dat de C. H. welke in 1935 samenging met de RKSP. zich thans met de vrije lyst heeft verbonden). Gekozen zyn: R.K.S.P. F. de Goede. A. Groen. S. D. A. p. p. Hart. Jb Bierman. Vrije Wst Jb. i In dén raad ki heer W. Visser (vrije lijst). ..Meisjeslyceum" en De roos van de Rio- grande" in het Wilsontheater te Hoorn (vol wassenen). Burgerlijke stand. Geboren: Cornelia W., x van Cornells Koopman en Catharina van Vriend: Hlerontmus A., X. van Petrus Beem- sterboer en Margaretha Hoogland; Maria A.. d. van Nicolaas de Vries en Maria van Knyn; Jacobus H.. z. van Simon Schagen en Louisa Renske Elisabeth van Drunen; Pranclacus M„ d. van Jacob Koenls en Anna Stam. Ondertrouwd en getrouwd: Gerrit Laan te Sybekarspel en Geertruida Petronella Jak te Sj^anbroek; Johannes Koornen te Berkhout en Alida Appel te Spanbroek: Peljrus Brink te Hensbroek en Cornelia Alida Appel te Span broek; Cornells Vriend te Berkhout en Anna Konlng te Spanbroek. Overleden: Pieter Klaver 70 j-, echtgenoot van Elizabeth Wynker. Jaarvergadering K. o. B. De voorzitter de heer O. Boon Jan. opent op de gebruikelijke wUze en laat het Jaar de revue passeeren Hoe wel geen promotiewedstrijden moesten gespeeld worden, had de competitie toch geen slecht re sultaat Dank wordt gebracht aan allen, die tot het welzyn van de vereeniging hebben mee gewerkt K Uit het jaarverslag blijkt, dat in het afge loopen jaar beslag werd gelegd op den wissel- beker De vereeniging telt in het geheel 56 le den. Elke veertien dagen werden bestuursver- Aantal kiezers 2064; geldige stemmen 1934 (1879); van onwaarde *47 (46). R.K. Staatepartij 922 (864); Neutr. Kiesver 369 (354); S.D.A.P. 387 385); Communisten 258 (234). De nieuwe raad bestaat dus uit: R.K. Staats party 5 (5); Neutr Kiesver. 2 (2); S.DJU>. 2 (2); Communisten 2 (2). Gekozen zyn: R.K. Staatsparty W. van der Stok. L. Klaver, N. Kortekaas, H Twaalfhoven Pzn. en Jac. Groen Klzn Neutr. Kiesver. K. Zaadnoordyk. en J. Koster Dzn.; S.D.A.P. H. B. Klngma en F. de Vries; Communisten J. Vrouwe en C. Twlsk. In den raad keéren niet meer terug A. v. d. Eng en A. Zonjee (R.K.), P Groot (Neutr.), en C. Krom, (SJ3ARJ. W-O.I- Po4<m-, Dinsdagavond werd ten lokale van den heer G. Ligthart vergaderd door de stemgerechtigde ingelanden van genoemden polder. Burgemeester Boema -presideerde voor de eer ste maal als dykgraaf deze vergadering Met leedwezen constateerde sor. de zeer geringe opkomst. Na de lezing van de notulen der vo rige vergadering door den secretarls-pennlng- meester, deelde deze^mede. dat 5 Mei inspectie heeft plaats gehad van het electrisch gemaal door het ingenieursbureau De Wit. Alles werd in prima staat bevonden. Thans echter, dus na 12 jaar. Meek, het wenscheiyk het vet in de kogellagers te vernieuwen, zoodat deza gede monteerd zullen moeten worden. Blykens het rapport der desbetreffende com missie is de rekening over 1938 in orde be vonden. De voorzitter bracht den heer D wynker dank voor diens arbeid. Tot leden der commissie, belast met het onderzoek der rekening 1939 werden benoemd de heeren C. Lakeman, D Wynker, en J, Bakker Sr. Hierna werd door den seoretaria-penning- meester aangeboden de begroottng over het jaar 1939. De uitgaven zyn geraamd op f'7599 de Inkomsten op f 419. Ten einde het nadeelig saldo weg te werken en de begrootlng in in komsten en uitgaven sluitend te maken, zullen de lasten per HA. resp zijn: voor de LUerpol- der f 16. Oosterkampen f 15 en Weaterkampen f 12 De heer W SUlkerman Informeerde naar bet verschil in dag- en nachttarief voor electr. stroom De secretaris zeide, dat hét tarief is: overdag 2H cent en s nachts 1H cent per K W Een voorstel om het bestuur te machtigen tot uitvoering der voorgenomen en geraamde wer ken werd aangenomen. Eveneens een bestuurs voorstel tot het sluiten van een versekering voor het waterschap, tegen schade, welke voor dit lichaam mocht voortvloeien uit handelingen of nalatigheden van den penningmeester, die in stryd zyn met het hem opgedragen beheer Een gespecificeerd voorstel tot vaststelling van pensioengrondslagen voor den dijkwerker Jan de Jong, waarby aan hem eerlang een be paald pensioen zou kunnen worden toegekend, ontmoette geen bezwaren. By de rondvraag verzocht de heer Slijker- man een pyischaal in de Moerbeek te willen aanbrengen, om den waterstand te kunnen con- troleeren. waarvoor toezegging volgde. Ten slotte informeerde de heer D. wynker ot het bestuur er nooit aan heeft gedacht een vergoeding toe te kennen aan hem en andere De raad van Hensbroek vergaderde Woens- Bagavond onder voorzitterschap van den heer 6 B. F. Kooiman. De voorzitter deelt mede, dat by zitting tan het Centraal Stembureau de raad in de oude samenstelling is herkozen Allen hebben de be noeming aangenomen. Ingekomen stukken 1. Van de bewaarschool te Spierdyk een ver zoek om subsidie. B. en W stellen voor, geen subsidie te ver ier nen. omdat ook. de scholei*van Obdam en H H. Waard dan gesubsidieerd moeten worden Het verzoek wordt afgewezen. 2. Van het Alkmaar' Ziekenfonds was be richt ontvangen dat voor verz na 16 April 1939 de z g.n 1 '3 regeling by werkloosheid niet geldt Voor kennisgeving aangenomen. 3 Een schrijven van het Hoog Heemraad schap waarby voor de as. stemming voor gemeente een nieuwe machtiging noodig Benoemd wordt wéderom burg Kooiman 4. Van Ged Staten de goedkeuring van rekening over 1937. In verband hiermede komen de borgstellingen Van den Gemeente Ontvanger en den Admini strateur van het G E B te verval en. 5 Van den minister van Blnnenlandsche Zaken en Financiën zyn de voorwaarden ont vangen. waaraan meet worden voldaan om voor een bijdrage in de kosten der gemeente huis houding in aanmerking te komen. B en W stellen voor hieraan te voldoen, daar de voorwaarden geen groote bezwaren op leveren De raad keurt een en ander goed, zoo dat de gemeente f 8850 op de begrootlng kan zetten als rykssteun - 6 Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat van het restant van het voorma ig G E B groot f 1600. geen torenuurwerk mocht worden aan geschaft. Dit moet worden gebruikt om het nadeelig saldo, dienst 1933. af te lossen. De voorzitter zegt, dat het nog niet is afge wezen en daarom stellen B en W. voor, om et een geldleening. groot f 1500 voor aan te gaan er. hiervoor de goedkeuring te vragen. De raad keurt het besluit goed; nu is «achten op Ged Staten 7. Van den minister was een schryven om trent B-steun Voor de werk oosen mag f 5 78 wordt verstrekt, voor de B-boeren en tuinders f 1.89; het aantal werkloozen is 16 en de B- boeren en tuinders 32. De kosten voor de ge meente bedraagt totaal f 64 Wordt toegestaan Als laatste Ingekomen stuk is er een verzoek om subsidie voor het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. Gevraagd wordt om, daar de 10 jaar voorby rijn, de toegestane subsidie, groot f 168. weder om te verleenen B. en W ste len voor, om de subsidie niet meer te verleenen. We hebben, aldus de voorzitter, de eerste 10 jaar subsidie gegeven met het doel het C. Z. op gang te helpen, doch voelen er nu niet voor, om als noodlijdende gemeente langer subsidie te ver eenen Wethouder Wit heeft op een vergadering in Alkmaar de voordeelen gehoord, doch is niet overtuigd terug gekomen. Alkmaar heeft zelf veel' voordeel van het ziekenhuis, en spr. is dan ook van meenlng. dat geen subsidie meer moet worden gegeven. Wethouder Oudejans drukt er zyn voldoening over uit. dat B en W tegen de subsidie zyn. Spr. heeft voor 10 jaar terug alles gedaan om het te. keeren, de Roomseh Katholieken redden zich zelf ook, laat het Centraal Ziekenhuis dat ook doen. De heer BOMMEZIJ vindt het treurig dat het C. Z. nog niet rendabel is. Besloten wordt geen subsidie te verleenen. Aan de orde is punt 5 der agenda: een voor stel van B en W om opnieuw by de regeering aan te dringen tot den bouw van een 3c lokaal by de O. L. School. De voorzitter deelt mede, dat er reeds een jaar lang meer dan 80 kinderen de school be zoeken De;eraad keurt goed, dat de noodige stappen worden gedaan. Een voorstel van B en W om de rente van de geldleening te verhoogen van 1 pCt. tot 1*1 pCt.. wordt goedgevonden. De heer Bommezy wil by rywiel bergplaats De voorzitter zal een en ander onder oogen Burgerlijke Stand By K B van 26 Met 1939 No 38 is toegestaan, dat Simon Petrus Pooyer zyn geslachtsnaam verandert in dien van „Por langer". Maria C.. dochter van J'. Kroon en N. Kil; Cornells J„ zoon van C. Kwakman en M. de Boer; Gerardus A.. zoon van K. Schilder en A Sul; Cornells P. M zoon van W. Zwarthoea en A Koning; Catharina M dochter v. S. Mo lenaar en A. Catharina Dekker; Divera A„ dochter van S. Molenaar en A. Catharina Dekker. Ondertrouwd. W. de Vries. 30 Jaar Berkhout. 25 jaar. Overleden Burgerlijke Stand Geboren: Jan. zoon v. S de Boer en D. Smit; Jacoba Johanna, d. v. L. Maar huis en J Oberdlek Ondertrouwd: D. Visser en D. Koornen. Overleden G de Boer, oud 57 jaren. echtge noot* van M. Pranger; Klaas Krijgsman, oud 86 jaar. echtgenoot van A. Lult. gaderingen gehouden, terwyi voor de club avonden steeds groote belangstelling bestond. De bestuursleden A H. Lerot en A Kuln wor den herkozen Tot lid van de kascommissie werd gekozen de heer Th Kok Uit het financieel verslag blykt dat er een nadeelig saldo is van f 121.Dezen' zomer zal er wederom een verloting worden gehouden. Na rondvraag volgt sluiting. Opening Muziek nis Onder blangstelllng is W oensdagavond zleknis geopend De toebereidselen het totstandkomen jvan dit bouwwerk teeren van ongeveer 10 Jaar geleden en daarom zal het voor den voorzitter van de muzlektent- commissie. den heer T Kluit, ongetwyfeld een groote vreugde geweest zyn. zyn woorden voor het eerst vanuit de nis te kunnen laten weer klinken. De heer Kluit richtte zyn welkomst woord tot burgemeester van Baar en mevrouw, wethouders, raadsleden, den gem .-secretaris en de leden van 5 plaatselyke zang- en muziekver- eentglngen Hy dankte de burgery voor den ondervonden steun en sprak de hoop uit, dat de muziektent een plaats mocht worden van waaruit vele goede kunst zou zyn te genieten. De burgemeester sprak eveneens over den langen tyd, welke de voorbereidingen hadden gevorderd, om de nis tenslotte voor „byna geo pend" te verklaren, want de opening zelf werd hierna verricht door mevr, van Baar, met het doorknippen van een lint. Door een dochtertje van een der besutursleden der commissie, den heer Jst. de Vries, werden mevr, van Baar hierby bloemen aangeboden. Het Kon. Edamsch Fanfarecorps genoot de eer als eerste zyn klanken vanuit de nis te doen schallen, waarna achtereenvolgens het Chr. Zangkoor „Looft den Heerhet Edamsch Mannenkoor „Excelsior", het Chr. Harmonie- gezelschap „Nut en Genoegen" en de R K. Zang- vereeniging St Cecilia, eveneens allen met een kort programma optraden. Ook gaf de gymnas- tiekvereeniging F. L. Jahn met de meisjes-, jongens- en damesafdeeling eenige rhythmische dansen ten beste. De accoustiek van de tent wa.s hierby uitstekend. Wat de muzikale prestaties der vereenlgingen betreft, kon men niet aan den indruk ontkomen, dat eenige vereenlgingen wel dreigen iets te hoog te grypen en boven hun technisch kunnen werken Men moge het een „oratio pro domo" noemen, doch een gun stige uitzondering hierop maakte en een prach tige muzikale prestatie leverde de RK Zang vereniging St. Cecilia, die met de belde num mers waarmede zy op 25 Juni as. naar het concours te Voorburg trekt, het grootste sucoes van den avond behaalde. Kath. Volksbond Maandag 19 Juli as des avonds om uur belangryke ledenvergadering in het R K Vereenlgingsgebouw Dien avond bestaat er gelegenheid tot het indienen van bezwaren naar aanleiding van de besluiten ge nomen op de centrale raadsvergadering van Mei j.L betreffende de contrtbutieverhooging van 2 cent, waarvoor men dan gratis ontvangt het weekblad ..Herstel”. .Meisjeslyceum” en ,De roos van de Rio. grande” in het Wilsontheater te Hoorn (vol wassenen). Vergadering B. K. Propagaadactab. De vergadering van deze club werd gehouden in de zaal van den heer R A. van Essen, onder lel- olng van den heer Jac. Poel. De voorzitter opende op de gebrulkeiyke wyze Ingekomen was een dankbetuiging Comité van „Actie voor bueeren van loten voor loterij. De propaganda voor klezingen werd in den breede besproken. Beslo ten werd circulaires te laten drukken. Voor hen die bezwaariyk op eigen gelegenheid hun stem plicht kunnen vervullen, zal wederom gelegen heid zyn rich per auto te laten vervoeren. De betrokkenen in het district Weet Beem- ster zullen worden afgehaald tusschen 8 en 10 uur. de betrokkenen In Noord Beemster tus- schen 10 en 13 uur Na den middag zy die In Midden en Z.-O. Beemster wonen. Dan kwam de viering van het zilveren jubi leum ter sprake. De secretaris kwam met de idee naar voren, een landdag voor Beemster en omliggende plaatsen te organiseeren. De voorzitter vindt dit wei mooi, maar zeer risrent, daar z.l. van de omliggende parochies weinig te verwachten Is. Spr. gaf er de voorkeur aan op bescheiden voet en in eigen kring een ge-, van H. van Duren; Aaltje Veerman, wed. van Jan Klouwer. ENKHUTZEN. 15 Juni. Vlachmarkt. Aaa dsa Viachafslag werd «(ingevoerd door 24 viartulgen 1500 pond koraal 0.170.30 per pond, door W vaartuigen 1400 pond hoekaal 0.22.50.36 per P- Het vlot deze week niet erg met de palingvië- achery. wet wel zyn oorzaak vindt in de koude der afgeloopen dagen. In het begin van de week Zwe men de kordere met nauwelyks 100 p. per vaar tuig binnen. De vrag la behoorlijk hetgeen dm prys ten goede komt. ENKHUIZEN. 15 Juni. Veiling Bloemenlust. Aardappelen: O rove Schotache 5.00—5.10. Groote Schotacbe 5.105.50. kleine Schotache 3 30S Mt Kriel 1.00 Allee per baal van 100 K O. Sla t»M per 100 stuks. De aanvoer van aardappelen neemt met den dag toe. Wegens gebrek aan uitvoermo- geiykheden bewegen de prljmn zich in dalende richting. Reeds Woensdag bleek het noodig de mi nimumprijzen vanwege de Ned. Groenten- m Frultcentrale vaet te stellen. Aan deze veiling we» dit voor grove en groote 16.de kleine f 3 en kriel f 1.— per 100 K.G. Geen enkel partijtje bleef echter onverkocht. TER AAR. 16 Juni Centrale veiling. 0 601.75. Doperwten 0.64—1.Capucyners 09e 1.15. Tulnboonen 0.70—1.Sntjboonen S3O— 3.95. Stek 1.90—3.40. NIEUWKOOP 15 Juni. Elerenveillng Aange™*™ werden 8200 eieren. Prijs 3.00—3.40. BOVENKARSPEL (Station) 15 Juni. ..De Tutt- bouw” Aardappelen Schotache fyne 2 502.75. Ky kleine 1.60—1.75. kriel o 50—0.86 per baal, aanveer 13.500 baal. MEDEMBLIK 15 Juni. Veillngvur ..St. Groote muizen 2.552S5, kleine muizen 1W— 190. kriel 100—4.10. HOOFDDORP. 15 Juni. Granen en zaden (BQ»; rennoteerlngenRogge 7.758.20 Chevalier s/rav 8.358.50. Wlntergerst 7.75—8 Haver 7 00— Dulveboonen 1314. Paardeboonen 9 009 35. or. Erwten 9.75—10 15. Gele mosterd 18—80. zaad 700—7.50. Karwijzaad 81—32. Blauwmaan zaad 34 5—25 5 - HEM-ZUnSRKOGGE. 15 Juni Aardappel^ ling. Aanvoer 76 nummers, Schotache grot 5 30. middelbaar 6.00—5.80. kleine 3 00—3 90. 1.40—190 DEN HELDER. 15 Juni. Gemeen telyke VUemu- slag. Aangebracht door korden: Tongen 0 7°^ per KG. BUne 0.550.45 per KG. Schol 1 7.(w— 5 50 per kist. Schol 2 330—3 30. Schar 1.80— per kist. Bot 4 80—3.78 per kist UITHOOBN. 18 Jugl- Op de Xaamnaj» den aangeveerd 91 partyen. Prijs Goudscn» le soort z m 3100—24 2de soort t. 31.Handel matig Na een vry uitvoerige bespreking, waarby er voldoening over werd uitgesproken dat de han del nu toch nog (biykens het Ingediende wets ontwerp) zal worden ingeschakcld in de over neming der landbouwcrisismaatregelen door be- dryfsgenooten, werd een adres der K. v. K. te Amsterdam, gewyd aan deze materie en gericht aan den minister van Economische Zaken, in handen van de commissie voor' verordeningen gesteld. Eezelfde beslissing werd genomen op een af schrift van een adres, door de Rotterdamsche Kamer gezonden aan den raad van ministers, inzake de richtiynen voor de economische ont wikkeling van Nederland in verband met de werkverschaffing. Een adres van de Kamer te Zaandam inzake de vergoeding voor bedryfsschade aan kleine zakenlieden in militairen dienst, gaf aanleiding tot uitvoerige beschouwingen over het onder de wapenen houden van personeel, dat men moel- iyk kan missen. Men was vaij oordeel dat er met de vervanging door anderen als militair geen vlugge vooruitgang wordt gemaakt. ofschoon de VOORZITTER er nog op wees, dat de aan vragen byzonder talrijk zyn en dat de toe loop van vrywllllgers te gering wis gebleken, zoodat andere maatregelen moesten worden genomen, waardoor de afhandeling der aan vragen weer langer duurt. De heer GRONDSMA geloofde, dat de be langhebbende patroons, w.o. hyself. allen on getwyfeld gaarne aanbieden de betrokken werkkracht by eersten oproep terug te bren gen. naar zyn garnizoen. Als het nog lang duurt, bestaat gevaar, dat verschillende werk gevers niet langer kunnen wachten en een anderen man opleiden voor het werk dat ver richt .werd door den thans als militair dienen den ondergeschikte. De heer Llnd zag hierin aanleiding om een pleidooi te houden voor het toetreden als do nateur tot de vereeniging tot steun van mili tairen. die na hun dlensttyd hun plaats door een ander zien Ingenomen. Hij veronderstelde, dat zulks van hoogerhand wel zal worden goedgevonden, zooals de K. ,v. K. toch net oorgstelllngsfonds mag steunen. De heer KUYPER zegde toe dit ter sprake te zullen brengen in de financleele commissie der Kamer. Het slot van de besprekingen was, dat de De gisteren ten stadhuize te Alkmaar gehou den vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier werd niet bygewoond door de heeren Moens. Bchmalz en Khiitman. laatstgenoemde wegens ongesteldheid. Dit verhinderde evenwel’niet»-dait hy den aanwezigen een tractatie aanbood als dankbetuiging voor de gelukwenschen namens de Kamer door het Bureau ervandaan zyn fir ma overgebracht by - haar 75-jarig bestaan. De Voorzitter, de heer ARNTZ, sprak ook nu nog een woord van gelukwensch aan het adres van genoemde firma, „die bekendheid geniet ook over onze grenzen". De voorzitter had ook nog tot een ander een gelukwensch te richten, Al. tot den secretaris, den heer Scheffel, die na lange en ernstige ziekte voor het eerst weer aanwezig was en zyn werkzaamheden weder heeft aangevangen, zy het voorlopig nog in be scheiden omvang. Hy sprak daarby den wensch uit. dat het herstel biyvend zal zyn en dat de heer S. nog lang zyn zeer gewaardeerde krach ten zal mogen kunnen geven aan de K. v. K. Dat de heer 8. aan het eind der vergadering daarvoor zyn dank betuigde, evenals voor de hem tydens zyn ziekte betoonde belangstelling, spreekt vanzelf. Een ander geluid Het de VOORZITTER hoe ren. toen hy het woord richtte tot den concier ge van het stadhuis, den heer Bakker, die op 1 Juli zyn dienst gaat verlaten om gezondheids redenen. De Voorzitter betuigde er zyn spyt over, dat de vriendeiyke en voorkomende stad huisbeambte heengaat en wenschte hem toe. dat hy nog vele jaren van de rust mag De heer B die uit den aard der zaak gewoon lijk niet spreekt ais hy ter vergadering van de K. v. K. de thee serveert, brak met deze zwyg- zaamheid en ultte zyn dank voor de steeds be toonde welwillendheid en de vriendeiyke woor den van thans. tel. is die voor bewoning geschikt7 De voorzitter heeft den betrokkene schrifte- lyk in kennis gesteld, dat de woning niet ge schikt is om te bewonen. Hierna sluiting. ..Meisjeslyceum" en .De roos van de ;rande” in het Wilsontheater te Hoorn wassenen). Kamer een adres over deze soldatenkwestie zal zenden aan den minister van Defensie. By het punt .Adres van de K. v. K. te Am sterdam aan de Tweede Kamer inzake het ont werp van wet tot wyzlging van de tariefwet en de wet op het statistlekrecht" gaf den heer BONNET aanleiding tot de verzuchting, dat zij elgeniyk neerkomt op een verschuiving van ar beidsgelegenheid, omdat door opbouw van het productle-apparaat de agrarische productie wordt benadeeld. Spr. trad hierover in byzon derheden. aantoonende. dat de uitvoer van land en tuinbouwproducten steeds geringer ^al wor den naarmate ons land minder zal betrekken uit het buitenland daar wy ons meer op de productie van tot dusver ingevoerde artikelen zouden toeleggen. De heeren. VALKERING en GRONDSMA slo ten zich hierby aan ten aanzien van bloembol len en zuivelproducten. De VOORZITTER stelde daartegenover dat in zyn branche de pryzen na de verhooging van het invoerrecht niet zyn gestegen, als gevolg van de concurrentie der buitenlandsche fabrie ken. die daartoe gedwongen worden door de op hen rustende verplichting tot export van een deel hunner productie als eenig middel om grondstoffen te kunnen krQgen. Het is hier dus de buitenlander die betaalt. De heer BONNETT was het hier niet mee eens en zette zyn standpunt uiteen. Door de verhoo ging der invoerrechten zullen onze producten duurder worden, waardoor de consumptie zal verminderen en dus de welvaart zal dalen. Tenslotte werd besloten het stuk in de han delscommissie der Kamer te brengen met ver zoek te onderzoeken 'of er aanleiding bestaat tot het zenden van een eigen adres over deze kwestie aan den minister. By het volgende punt .Rapport van den Economlsch-technischen dienst voor Noordhol- land van het onderzoek. Ingesteld met het doel vervaardiging van kleine yzerwaren in Ne derland te bevorderen.” deelde de heer BON NET mede, als lid van dien Ec.-Xechn. dienst, aan het adres daarvan bericht te hebben ge zonden dat h(j zich met het in dat rapport neer gelegde streven niet kon vereenigen op grond van de verplaatsing der arbeidskrachten der eene productie in een andere. Het stuk werd hierna voor kennisgeving aan genomen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2