ONS BLAD 1 1 I Bij Saigon in Indo- China gezonken FRANSCHE DUIKBOOT VERMIST s I I DU» Het nieuws van heden Rijksmiddelen Ootmarsum van voor De tentoonstelling Ons Leger Ex-burgemeester ambtenarengerecht DE KONINGIN BEZOEKT WEIDMANN TERECHT- GESTELD WERKVERSCHAFFING IN BEROEP TEGEN ZIJN ONTSLAG 2 HOTEL FRANSSEN Rsttssrast „DEN HOUT’’ VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 17 JUNI 1939 bevinden, ht. De H. Vader over de Katholieke Actie 5 G «tuigen ver hoor 1’ jfc Synagoge afgebrand i N»X\\\\\ttUIIII III! W///////ZM ai u JUX3EMEENE HUESCHE UEVENSVERZEKSRXNG-BCU. Leeuwarden Burmaniahuis De Empress of Britain naar New Found land Over de eérste 5 maanden 1939 ia de opbrengat ruim F millioen boven de raming CHAMBERLAIN’S PARAPLUIE WEER OP REIS? Verdediger trekt de waarheids liefde van wethouders in twijfel Hoe de vermissing werd ontdekt DIT NUMMER BESTAAT UIT 14 BLADZIJDEN GttOOT-NOORDHOLLMNDSCSE VMM IMS Amsterdam Van Brienanhuia Het Weer Prettige Veoxstie ^Schimmelpenning Maatregelen van orde te Praag Langdurig oponthoud bij de kanaal werken van de Gelderache Vallei iiiinmmiiimims Op 100 meter diepte /De Phénix, aan boord waarvan zich 71 man if na duikoefeningen niet meer hoven gekomen Grootsche weergave van wat onze landsverdediging zal beteekenen niet te handhaven** imiiiiiinmmiini Parijs wordt een luchtafweertentoonstelling gehouden. Soldaten brachten afweergeschut in stelling richtten barricaden en versperringen op „Van het grootste belang en dringende noodzakelijkheid” Deze ambtenaar was BsnMMhsstMbswsr 11 ■X Staatsspoor Den Haag J ooi- NDORDHOLLANDSCH DAGBLAD Beider garantie voor alle verzekerden TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 219 m. het voor O O 1 bar tier SIS weg rje Bonnlng- (Vervolg elders in dit nummer) Onze Romctnsche correspondent seinde d.d. te Juni* De Fransche duikboot Phenix wordt in de wateren van Indo-China vermist. Thans -weergalmen de hallen van Hout mat van hamerslagen, op den grond hurken militairen In hun werkplunje en bulten in de heete zon graven zij haM-ontkleed een net van loopgraven. Den Haag maakt zie'» op voor de legertentoonstelling. waarvan de deuren op 1 Juli zullen opengaan. De ontslagen burgemeester Ambtenarengerecht. VERSAILLES. 17 Juni. (Havas-A. N. P). Eugène Weidmann, die wegens het plegen van vijf moorden en medeplichtigheid aan een zesden moord ter dood was veroordeeld, is vanochtend te 4.33 uur terechtgesteld. PRAAG, 16 Juni Havas). De eigenaars van café's en restaurants te Praag zijn door de Gestapo bijeengeroepen om hun mede te deelen dat zij In het vervolg persoonlijk worden gesteld voor incidenten. Ge- dat De verdediger stelt de vraag, of de recher cheur drang heeft uitgeoefend, hetgeen get. ont kent. Wel heeft de burgemeester gezegd, dat hij enthousiast zou Ujn als de Dultschen hier zouden binnenrukken. Getuige handhaaft al zijn verklaringen afge legd tegenover den Rjjksrecbercheur. Vrijdagmiddag bezocht H. M. de Konin gin de werken, welke de provincie Utrecht uitvoert in de Gelderache vallei ten behoeve van den aanleg van het Vallelkangal I De volgende getuige is J. B. Reuwer, wethou der van Ootmarsum, die verklaart, alleen in de eerste jaren moeilijkheden te hebben gehad gen is van ven Ko stend op Zaterdag 18 nar vjsu: 7M.8 Vorige stead: 75L8 eèxa- i.l. de ïlom- n. M. Kers- k A. Hulst inge- tefizjj et zal 1418 laar lag- ider lad. hoon- uiper, la en VALRENBllG L. TeL M. Lift, alle comf.. k, en w. «tr. water alle 80 kam. Garage vrjj Vr. proep. en. lie. ekt Of om lï- rdt -V ch- >ad. em. «5 ^nsprakelük welke zich in hun lokalen kunnen voordoen. Ook is het ver boden liederen te zingen, welke „de orde zou- SaiiefariiX. erdam >t de edien- xonale >ezwa- raad voor- Oet heeft de woorden „inlijving bij Duitsch land” niet gehoord, maar de tendenz van de woorden van den burgemeester was wel erg Duitsch nationaal-socialistlsch. Door de jagers is er met derden over de uitlating gesproken en deze derden hebben de aangifte gedaan. Interpellatie-Wijnkoop in Kamer naar aanleiding van van minister De Wilde. 1939 was ruim Te Londen is een oefening gehouden in het alarmeeren der luchtafweerafdeelingen. De manschappen begeven zich op het eerste teeken per autobussen naar de aange wezen plaatsen a Eerste getuide is de heer B J. ter Kuile. fabri kant te Enschede, die na het afleggen van den eed eveneens eenige mededeelingen moet doen over de plaatsen van de gasten aan tafel bij het jachtdiner. gedurende hetwelk, aldus ge tuige, niet veel gedronken is. Voorts wijst get. naar de verklaring, welke hij heeft afgelegd bu zijn verhoor door den rijksrechercheur. PARIJS, 16 Juni. (Havas). Naar het Fransche ministerie van Marine mededeelt, heerscht ernstige ongerust heid omtrent het lot van de duik boot der eerste klasse „Phenix”, die op het oogenblik in Indo-China ge detacheerd is. De zee is ter plaatse ruim honderd meter diep, aldus meldt United Press aan haar bladen, «n indien de duikboot hier of mogelijkerwijze elders op nog grootere diepte gezonken is. zulljn de wanden geen weerstand hebben kunnen bieden aan den enormen druk, welken het water op het schip uitoefent. Br*Hjn geen reddingsapparaten aan boord, ■oodat slechts hulp kan worden geboden door de J’hénix" te lichten, hetgeen zooals ce ramp met de „Thetis heeft geleerd met troote moeilijkheden gepaard gaat. Wel voert de .Phenix” telefoonboelen mede, doch er wordt rekening gehouden mee de mogelijkheid, dat de bemanning geen tijd heeft gehad een dezer hielen naar de oppervlakte te sturen. De met'ingang van 1 Maart van dit jaar ontslagen burgemeester van Ootmarsum. jhr. E. L. M T J. von Bönnlnghausen. die door de Kroon van zijn functie ontheven werd, omdat hjj onnationale uitdrukkingefi zou hebben gebruikt, heeft met dit ontslag geen genoegen genomen In de eerste plaats heelt hij eenige dagen, nadat de ontslagbrief hem bereikte, zich tot H. M de Koningin gewend met het verzoek hem voor een nieuwe benoe ming tot burgemeester van Ootmarsum in aanmerking te doen komen en in de tweede plaats is hij bij het ambtenarengerecht in Arnhem in beroep gekomen tegen 't ontslag. Dit ambtenarengerecht kwam Vrijdag te Alme|oo bijeen om van de ontslagkwestie en wat daar omheen zit, kennis te nemen. STRESA, 16 Juni. (Stefazn.) Het is moge lijk dat de parapluie van Chamberlain aan net meer van Stresa zal verschijnen. In de gemeen te Gigesa, waar sedert een eeuw de paraplule- industrie bloeit, wordt binnenkort een tentoon stelling van parapluies en parasols geopend en men heeft het plan geopperd den Britschen premier uit te noodigen zijn beroemde parapluie in bruikleen af te staan. Veertien oorlogsschepen zetten echter het onderzoek voort, in de 4ioop althans de phuUs te kannen vaststellen, waar de ramp zich heeft voltrokken. De bemanning is voor het grootste deel uit Bretagne afkomstig. In marinekringen verklaart men. dat de voorraad zuurstof, welke zich aan boord be vindt, hoogstens voor 42 uren toereikend waa. De Fransche marine heeft het bericht over het verdwijnen der duikboot hedenmorgen ont vangen. De Phenix liep van stapel in 1930. en wordt gecommandeerd door kapitein Corvette Boecha- court. De Inhoud bedraagt 1379 ton, de lengte 92 meter en de breedte 8 meter 30. De motoren geven aan het vaartuig boven water een snelheid van 18 knoopen, terwijl zjj 8000 PK. ontwikkelen. Onder water bedraagt het vermogen der electromotoren 3000 P K., bij een snelheid van 10 knoopen. Het zal onzen lezers wel bekend zijd, dat dep* werken thans in hoofdzaak worden uitgevoerd in werkverschaffing. Het graafwerk geschiedt door werklooeen uit verschillende gemeenten. Thans zijn meer dan 1100 man tewerkgesteld, waar bu vrijen arbeid vermoedelijk machines zouden worden gebruikt. Onder directie van den Provincialen Waterstaat van Utrecht wordt het graafwerk verricht onder leiding van den Rijksinspecteur der Werkverschaffing, Boezaardt, die wordt terzijde de Nederlandsche Heide Mij. Op de brug In den hoogen weg beoosten Amersfoort werd H. M. te ongeveer kwart over twee opgewacht door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht, den hoofdinge nieur van den Prov. Waterstaat, ir. F. E. D. Enschede, en den Ir. van den Prov. Waterstaat, ir. E H Smid. Allereerst werd gereden naar de brug in den Horsterstraatweg. waar men brng was met het ontzoden van het terrein, dat tot Vallelkanaal' zal worden gegraven. Hier onderhield H. M. zich aanstonds op zeer gemoedelijke wijze met verschillende ar» helders Van den Horsterstraatweg begaf het gezelschap zich naar Krakhorst, waar het ka» naai in een verder stadium van ontwikkeling Is en de ontgraven grond met kruiwagens in den te maken dijk en de andere ophoogingen wordt gebracht. Van den juist ingevallen schafttijd maakte H. M. dadelijk gebruik om weer meerdere groe pen arbeiders aan te spreken, naar hun eigen lijke vak te Informeeren en tel van vragen te stellen, welke van Hare hooge belangstelling getuigden. Van Groot Krakhorst werd gereden naar de boerderij De Driftekker, ten Zuid oosten van Amersfoort. Vervolgens werd langs het in aanleg zijnde kanaal gewandeld, vla de Barneveldsche sluis, waar Ir. P. Boezaardt aan H M. werd voorgesteld Hier werd ook het graafwerk met grondvervoer door middel van klein spoormaterieel in oogenschouw genomen bCabij de brug in den Hoogen weg onderhield H M zich wederom met verschillende arbei ders. Ook hier bleek weer welke goede stem ming onder de werklieden op deze werken heerscht en hoe erkentelijk men is voor bet productieve werk dat hier aan zooveel werk- loozen wordt geboden. De tocht werd door prachtig zomerweer begunstigd. Tegen half vijf keerde H. M. naar SoestdUk terug. De duikboot Phenix moest zich van een punt aan' de Indo-Chineesche kust, gelegen op onge- Teer 300 kilometer ten Noorden van Saigon in de baal van Cam Ranh, naar een ander punt aan de kust begeven. Het vaartuig moest laat in den ochtend aan het eindpunt van den tocht aankomen. Toen de commandant van de Fransche vlootstrljdkrachten in het Verre Oos ten de Phenlx niet omstreeks bet verwachte tijdstip boven water zag komen, alarmeerde hij terstond alle schepen en watervliegtuigen van de Indo-Chineesche vlootbasis Nadat eenigen tijd gezocht was, moest men wel tot de conclusie komen, dat de Phenlx bij hat duiken door tot nu toe onbekende oorzaak uit haar evenwicht b moeten geraken en op den zeebodem ge- stooten. Tijdens het houden van oefeningen had de •■Phénix" door middel van signalen aan het T1aggeschlp der Fransche marine medegedeeld, dal >li een dulkmanoeuvre zou uitvoeren en een half uur onder water zou blijven Toen de boot De burgemeester heeft wel gesproken over de voordeelen van het systeem, maar met over de voordeelen van het verlies onzer onafhan kelijkheid. Get. meent, dat de burgemeester wel ontektl- sche dingen heeft gezegd b.v. nopens zijn militel- ristische en pro-Dultsche gezindheid, maar toch niet op dusdanige wijze, dat het gezelschap er aanstoot aan kon nemen. de Tweede het aftreden LONDEN, 16 Juni (Reuter). De ..Empress of Britain", aan boord waarvan het Britsche ko ningspaar huiswaarts keert, stoomt met volle vaart In Oosteljjke richting. De zon schijnt en de zee Is kalm De correspondent van Reuter verwacht, dat het schip morgenochtend te balt negen plaatselijken tijd Conception Baai op New Foundland zal bereiken. President Roosevelt heeft aan Koning George een telegram gezonden, waarin hij zijn vreugde uit over-het afgelegde bezoek en den Britschen vorsten een goede reis toewenscht. De H. Vader ontving gisteren in speciale audiëntie een groep van 47 priesters, die alhier een cursus hebben gevolgd betreffende de gees telijke leiding van de Katholieke Actie. De priesters behoorden tot 14 verschillende natio naliteiten. De H. Vader noemde In Zijn toe spraak de Katholieke Actie van het grootste belang en een dringende notfl&kelijkheid. ruchten, welke konden doen vermoeden, Pius XII aan de Katholieke Actie niet die be- teekenis hechtte, welke Paus Pius XI aan haar toekende, worden door deze uitspraken nog eens duidelijk weerlegd. Getuige deelt .mede, dat tijdens het jacht diner gesproken is over toestanden in Duitschland en hü blijft bij zijn verklaring, dat de burgemeester gezegd beeft: w Ik zou een inlijving bij Duitschland zeer toe juichen, het zou de eenige redding voor Nederland zijn”. Ook op een vergadering van S. en W. heeft de burgemeester gezegd: .Ais de Duitschers hier komen, marcheer ik mee", waarop de secretaris antwoordde: „Dan wordt U zeker gouwleider". Bezoek van H. M. de Koningin werkverschaffing bij Amersfoort. Door een gesprek over betere jachttoestanden in Duitschland is het gesprek over de politiek begonnen. Aldus antwoordt get. op een vraag van den verdedigei Op het diner zelf is wel een discussie ontstaan over de woorden van den burgemeester. De heer Mulder stelt nog enkele vragen, waaruit blijkt, dat deze get. zijn verklaring «oor den rijksrechercheur ten volle handhaaft. De volgende getuige is A. H. Ledeboer. fabri kant te Almeloo, eveneens een der gasten van het jachtdiner. Aan zijn rechterhand zat jhr. hausen. Er is tijdens het diner wel veel over Duitschland gesproken, waaruit bleek, dat kla ger het met veel wat in Duitschland geschiedde eens was Get heeft de gewraakte woorden niet gehoord, maar de tendenz van het gesprek was wei In dien geest. Over de uitlating Is wel ge sproken en men was algemeen van meenkig dat klager zijn mond voorbij heeft gepraat. Get. heeft zijn verklaringen voor den recher cheur noch gezien, noch hooren voorlezen. De rechercheur heeft een beroep gedaan op get.'s nationale gevoelens. Thans komt get. er tegen op, dat hjj verklaard zou hebben, dat de bur gemeester heeft gesproken over Inlijving bij Duitschland als redding voor Nederland. PRAAG, 16 Juni. (Havas) De synagoge te Frydeck in Moravisch Ostrawa fe door een brand vernield. tlgde van Bolivia. Dr. Gosalvez H. Vader zijn geloofsbrieven overhandigd. VOOR HET GEHEELE LAND: Koeler, meest zwaar bewolkt, plaataeijjk eenige regen met kans op onweer, zwakke tot matige veranderlijke wind. Zon op 4J7 onder 21X4. Licht op 21-54. Maan op 4.38 onder 21.94. N.M. 14X7 ^iiiiiiiiiiiiiiiinmiiiiniimiininiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiniiiiiiiiiii? De Rijksmiddelen hebben in de maand Mei opgebracht f 36.538.5 34, hetgeen f 271.882 beneden de raming is en f 4.864.970 minder dan over Mei 1938. Over de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst f 185.085.371, hetgeen f 1.033.288 meer is dan de ra ming over die periode en f 7.139.156 meer dan over dezelfde periode van 1938. Na een langdurigen duik, tijdens in den och tend van 15 Juni ter hoogte van de baal van Cam Ranh gehouden oefeningen, is de duik boot niet boven water gekomen. De vioot- strtjdkrachten in het Verre Oosten, alsmede te Indo-China gedetacheerde marinevaartulgen, hekken onmiddelHjk een onderzoek ingesteld, dat nog voortduurt en waaraan watervliegtui gen van de kolonie deelnemen. Dadelijk nadat het gewaarschuwd was heeft het ministerie van Marine den toestand ter kennis gebracht van de familieleden der bemanning. De bemanning van de Phenlx bestaat uit 71 officieren en minderen. aan de Mededeelingen van Tweede Kamercom- misaie over het Nederlandach-Duitach verdrag betreffende het kleine grens verkeer. Wilt ge U self in Den Haag tracteeren Ga dan in ,J>EN HOUT” dineeren. APARTE ZALEN VOOR DINERS Verder beeft Z. H. de Paus heden in plech tige audiëntie ontvangen Z: Exc. dr. Gabriel Gosalvez, buitengewoon gezant en gevolmach- heeft den In een korte samenkomst met de leden van het comité, dat de tentoonstelling voorbereidt, mochten wij eenige bijzonderheden vernemen omtrent de strekking en opzet dezer expositie. Ia totaal sullen twee groote hallen en de ter reinen buiten het gebouw worden benut. In de zaal der ijsbaan kunnen slechts lichte materialen worden geëxposeerd, waaronder In hoofdzaak vlaggen en vaandels, gasdienst-lnstrumenten. apotheek, zoeklichten, kampementsmateriaal, kleeding en voeding. In de groote hal met den betonnen vloer daarentegen zullen met mede werking van het Departement van Defensie en van buitenlandsche firma's zware stukken te zien zijn: pantserauto's, rups-tractors, vliegtuig motoren, militaire auto's enz. De geneeskundige dienst heeft zelfs een treinwagen als zieken transportwagen kunnen improviseeren om dezen aan het volk te toonen. Buiten worden tenten opgesteld en verdedi gingswerken aangelegd. De wel is waar te Kleine ruimte verbiedt hier alles tot ware verhoudin gen uit te breiden, maar zal toch voldoen en de hoofdzaken van de loopgraven-techniek uit te beelden. Mitrailleurnesten, betonnen schuil plaatsen. versperringen enz., die men van deze werken niet los kan denken, zullen Jiet geheel vervolmaken. De artillerle-inrichtlng krijgt het leeuwenaandeel in dit monumentale werk; naast haar verdienen de inzendingen van de Kon Ned Landmacht te worden genoemd. Het gevaarlijke goedje, dat met buskruit en wat anders ontplofbaars samenhangt heeft de commissie liever niet in de tentoonstelling onder gebracht. Daarover zal iets te lezen staan in een extra-tentoonstellingsnummer Ook heeft men aandacht besteed aan de doel matige voorlichting van hen. die toonen daar aan behoefte te hebben. Groepey, die daarvan tjjdlg kennis geven, zullen bij hun bezoek aoor militairen worden rondgeleid. Er zal in ieder geval steeds personeel aanwezig zijn, dat vol doende deskundigheid bezit om een en ander over de geëxposeerde zaken te vertellen. r Wat de prijzen betreft: men zie de daarvoor geëigende teclames. Militairen in uniform heeft men de grootst mogelijke faciliteiten toegedacht. Eén ding dient in het bijzonder vermeld. Al hoewel in ons leger nog veel oud materiaal aan wezig is. heeft men gemeend dit hier niet te moeten toonen. Integendeel, de nieuwaange- schafte, of nog aan te schaffen wapenen, klee ding enz. zullen hier te zien zijn. Men kan dus spreken van ons leger in de toekomst, dat leger waarvoor wij ons als vaderlanders groote offers moeten getroosten Om die wetenschap heeft het Departement van Defensie ook zijn groot; bereidheid tot medewerking getoond ir. F. gestaan door Over de eerste 5 maanden van de opbrengst der Rijksmiddelen f I millioen hooger dan de raming. onverwijld nasporingen in het werk gesteld, welke echter door het invallen van de duister nis ten zeerste werden belemmerd. De codbnan- dant van de Fransche vlootstrljdkrachten in het Verre Oosten had Inmiddels alle schepen en watervliegtuigen van de Indo-Chineesche vloot basis gealarmeerd. Nadat ook gedurende den volgenden dag de nasporingen vruchteloos waren gebleven ner gens had men een wrakstuk gevonden of olie vlekken op het water gezien gaf de comman dant der vloot bevel het onderzoek tot een grooter gebied uit te strekken, daar hij met de mogelijkheid rekening wilde houden, dat de .Phénix” door den sterken stroom, welke hier staat, was afgedreven. Ten slotte moest men wel tot de conclusie kooien, dat de onderzee boot bij het duiken door tot nu toe onbekende oorzaak uit haar evenwicht was geraakt en ge zonken. De volgende getuige is de heer J. A J. A. Joosten, notaris te. Ootmarsum en wethouder aldaar. Deze verklatart. dat de verhouding tus- schen den burgemeester en hem goed was. In de vergadering van B. en W. heeft de burge meester uitlatingen gedaan, welke get. ontoe laatbaar voorkwamen. Hij heeft daarvan niet meteen werk gemaakt, wegens de gevolgen welke hieraan voor Jhr. von Bönnlnghausen waren verbonden. Later heeft getuige een verklaring ondertee- kend, waarop de klacht tegen den burgemeester Is gevolgd. ten aanzien van de samenwerking met den burgemeester. Spreken over de politiek van den dag was op de vergadering van B. en W. geen gewoonte. Op een bepaalde vergadering in Sep tember j.l. echter heeft de burgemeester een uitlating gedaan, welke get. ontoelaatbaar voor kwam. Hu heett hierover met niemand gespro ken, noch aan Iemand geschreven. Wel heett get. een verklaring onderteekend van zijn colle ga, wethouder Joosten. In de vergadering van B. en W. heeft de burgemeester dezelfde uit latingen niet meer gedaan, hoewel hij wel eens meer een en ander heeft gezegd, wat verwon dering wekte. Maar deze get. heeft hiervan niet veel notitie genomen. Get. kan zich niets herinneren, dat de bur gemeester wethouder Joosten heeft geplaagd met zijn minder dapper gedrag. Get laat zich voorts loffelijk uit over het werk en het Initia tief van den burgemeester. Wegens een kwestie over bijzondere scholen bestonden er groote moeilijkheden tusschen den burgemeester en den pastoor. Op een vraag van mr. Muller verklaart get„ dat wethouder Joosten op de vergaderingen van B. en W nooit onder Invloed van sterken drank was. Daarna kwam ir. G Jannink, fabrikant te Enschede, als getuige. Hij heeft de jachtpartij gegeven, waarna het gezelschap in een hotel erwtensoep ging eten. Get. heeft, voor zoover zjjn herinnering gaat, een schema van de tafel gemaakt. De burgemeester zat aan get.’s rech terhand. Met papieren erbij bespreken president en ge tuige de situatie. Get. meent, dat de rijksrecher cheur het verhoor heeft afgenomen met een bepaalde tendenz. Get. kan zich niet herinne ren, dat de burgemeester de woorden „Inlijving bij Duitschland" heeft gebruikt. Het diner heeft geduurd tot tegen twaalf uur en men heeft daarbtf niet veel gedronken. g,. QNlï TTN

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1