Waarom Kinderbijslagen? De besprekingen met Moskou hebben gunstiger verloop II I BEVEROL IDOZAN helpt Politieke amnestie in Duitschland Ergernis rond de World’s Fair I VERRE OOSTEN NIET TER SPRAKE IETS OVER NATUUR RECHT WOENSDAG 21 JUNI 1939 Met een gestolen auto op stap Kinderen stichtten brand vuurzee Oude dame opgelicht hemache rechtbank Meisje doodgereden au op het Vat ik. Van alle kanten komen an Arbeider gedood klachten Boom op het hoofd gekregen OVERZICHT TWEEDE KAMER Financieele nood onder feeiersche geestelijken Diefstal bij Gouda’s lichtfabrieken Scherpe critiek op de houding der Amerikaanache vak- vereenigingen Decreet van den Führer in verband met aanhechting van Sudeten- land en protectoraat Gedurende 10 jaren nam magazyn- meeater materialen mede Gezin met moeite uil gered Het gezochte tweetal te Barneveld aangehouden De onderhandelingen worden uit fluitend op een atrikt Euro- peeachen grondslag gevoerd PROCES TUSSCHEN TWEE PREDIKANTEN Indrukken uit Parya Spanje en de aa De Levensduur van Uw auto Omvang der ver zekering Onder gealoten apoorboomen doorgekropen Lid van N.S.B. acht zich heleedig. De nuntius te War Duitsch commentaar Vier verdachten voor de Arn- Seculariaatie van „Caritaa- Ver band” Atlas van Blaeu verkocht M voor van OLIE VAN OtlESPECIALISTEN en een Doordat kinderen met lucifers Het Duitsche Nieuwsbureau gaat intusschen te Men schrift uit New York: De een t (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG. 20 Juni 1939 Heeft Een deel der bemanning van de bü duikboot „Phénix" met den scheepsi onderzeeër aan de hlootoefeningen ging deelnemen In Fransche diplomatieke kringen blijft men de grootste stilzwijgendheid in acht nemen ten aanzien van de besprekingen te Moskou. Dins dagavond kon echter in welingelichte kringen een zeker optimisme vastgesteld worden. Wat oe Fransch-Turksche onderhandelingen betreft, geeft men te kennen, dat deze bijna beëindigd zijn. In groote trekken is namelijk overeens’emming bereikt, zij het ook dat som mige kwesties, die betrekking hebben op de waarhprging van particuliere belangen In den Sandsjak, nog geregeld moeten worden. Voorts was de aandacht van diplomatieke kringen ook gevestigd op Spaansche aangelegen heden. BERLIJN, 20 Juni IDNB) In de Stscrt. Is een decreet van«den Führer gepubliceerd, waarbij kwijtschelding van straf wordt ver leend voor sommige politieke misdrijven in verband met den terugkeer van het Sude- tenge'oied tot Duitschland en het aanvaar den van het protectoaaat over Bohemen en Moravlë. De verdediger, mr in zijn pleidooi de nu dat mej. Bdie met De behandelingen van de zaken tegen de twee overige verdachten. W. J. van B. en de vrouw Ca. Ma. H., brachten ontstellende bijzonder heden aan het licht over deze weerzinwekker de opllchtingsaffaire. kunt U verdubbelen met Beverol bovensmering. U hebt dan ook minder benzine noodig, door de hoogere compressie en de mo tor loopt soepeler. Literbus met maatdop voer 10 L benzine trker -Piet VATIKAANSTAD, 20 Juni. (Havas) Mgr. Cor- tosi, de pauselijke nuntius te Warschau, is van ochtend te Rome aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk naar het Vatikaan, waar hij werd ontvangen door den Kardinaal-staatssecretarls Maglione. Vervolgens had hij een onderhoud met de verschillende hoofden van de departementen van de pauselijke secretarie. Vermoedelijk zal Mgr. Cortosi morgen door de vergadering, deze De bekende Atlas van Blaeu van 1663 Is op de voortgezette veiling ten huize „Gooilust” te ’s Graveland, voor f 3700 verkocht. Het werk blijft in Nederland. Dinsdagavond o Zandpoort een tral aan de 7-jarige w aldaar het leven hi hoogte van "den met vriendinnetjes aa> rolde onder de gesloten Toen de trein uit Zandvoó^t ken en de spoorboomen ge: tezelfder tijd een trein uit De Amsterdamsche predikant ds. L. C. W Ekering. lid van den NS B., heeft den secretaris van den bond van Nederlandsche predikanten, ds D. B. voor de civiele kamer van de Haag se he rechtbank gedagvaard, aangezien dr. E. zich in zijn eer en goeden naam aangetast acht te door een artikel in het orgaan van den bond van Nederlandsche predikanten in November van het vorig, jaar verschenen Eischer vorderde als vergoeding van de schade en tot betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden, een bedrag van f 1500. In Maart van dit jaar had ds. B. voor dit zelfde feit voor den Haagschen politierechter terecht gestaan, en was tot een geldboete ver oordeeld. Nadat de zaak Dinsdag op de civiele rol van de Haagsche rechtbank was gebracht, werd zy voor verdere behandeling tot September van dit jaar uitgesteld. Daar werden aangetroffen talrijke bussen olie en benzine, straatlampen, vijlen, een partijtje schuurpapier, een winkellnventaris gelijk, waar van de waarde op circa 800 gulden wordt ge schat. De politie liet fen vrachtauto en een groot* wagen van’ de gemeentereinlging requireeren, om alles naar het politiebureau teg laten ver voeren. De 52-jarige chef-monteur, K.. werd aange houden en heeft een volledige bekentenis af gelegd. Cremers uit Arnhem, d lOgelykheid niet uitsloot zovele menschen heett gesproken, geheel te goeder trouw van meenlng is. dat belde verdachten dingen hebben gedaan, die zjj in feite niet hebben gedaan, vroeg een lichtere straf. De rechtbank zal in alle zaken Dinsdag 27 Juni as. uitspraak doen. In officieele kringen te Londen kwalificeert men deze berichten der Duitsche bladen als „geheel en al in strijd met de waarheid". De besprekingen met Moskou worden integendeel, aldus Reuter, uitsluitend op een strikt Europee- schen grondslag gevoerd. loon verschillen principieel wel een en ander Doch zij verschillen principieel niet van elkan der in zooverre als de rechtvaardige prijs het loon voor den menschelijken arbeid uitsluit. In beginsel is het dus ook rechtvaardig dat de kleine zelfstandigen in een klnderbyslagverze- kering worden opgenomen Daar bestaan echter practische bezwaren tegen, aldus minister Rornme. Een regeling te hunnen behoeve zou er heel anders moeten uitzien, dan de regeling voor de loonarbeiders. Wanneer met deze rege ling eenige ervaringen zijn opgedaan, kan wel licht daarnaast een parallelregeling voor de zelfstandigen worden ontworpen. groote brieven-sorteermachine van de Nederlandsche P.T.T. is nu in volle werking op de wereldtentoonstelling en trekt de groote be langstelling, die zij verdient. Het heeft in de be doeling gelegen dat de inwerking-stelling op den openingsdag der tentoonstelling, 3 Mei. zou geschieden, doch het werk der Nederlandsche mecaniciens is zooals gemeld, in de war ge stuurd en opgehouden. Men heeft de hooge heeren der Unions niet „kwaad" willen maken en daarom is er gezwegen, zoolang de tentoon stelling niet gereed was. Maar nu het zoo ver is, komt de critiek op deze houding aan alle kanten los. - Metjtu^ahg van 1 JEi -^^--gebruikeiyke i^ van het l-._„. Zooals bekend is de politie te Arnhem er op het einde van 1938 in geslaagd, na een moeizaam recherchewerk.een oplic^ersbende te ontmas keren, welke de Amhemsche dame tot haar slachtoffer had uitgekozen en haar in den loop van enkele maanden, onder allerlei mooie ver halen, had bewogen tot afgifte van geldsbe dragen. welke vaak eenige duizenden guldens beliepen. Door zich verdekt op te stellen in een café waar de dame een onderhoud met de leaen der bende had, wist de politie twee van hen te arresteeren. Drie anderen twee mannen en een vrouw werden eenigen tyd later door een De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van de be kende oplichtingszaak, waarbij een vermogende, bejaarde dame te Arnhem, door een aantal personen voor een bedra’g van f 25.000 A f 30.000 is benadeeld. Het is gebleken, dat de diefstallen zich heb ben uitgestrekt over een periode van tien jaren. Van het gestoleneLls blijkbaar niets verkocht. Ook heeft de politie door dit onderzoek ontdekt, dat een andere monteur zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een twaalftal lampen voor de straatverlichting. Ook deze monteur werd aangehouden en nadat hy bij zijn verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd, werd hjj op vrije voeten gesteld. Te Londen kan men over de loopende onder handelingen besluiten wat men wil, beslissend is enkel en alleen, wat Moskou als prijs zijn deelname aan de Brftsche otnslngelings- tot het Verre Oosten besloten is. Want dat is bet juist, waar Engeland zich van af wil maken, wat Moskou echter steeds weer verlangt. n half zeven heeft zich [isjh ongeval voorgedaan, dat illy Nys uit de Helmersstraat aft gekost. Het meisje was ter ï^aakten spoorwegovergang het ballen. Haar bal (morboomen op de rails. te 6 27 was vertrok - toten bleven, omdat rtaarlem werd ver wacht, tilde het slachtoffertje' een der spoor boomen op om haar bal te halen. Zij lette niet op den van Haarlem komenden electrischen trein, waardoor zij werd gegrepen. Zy was vrijwel op slag dood. De- politie te Barneveld heeft Dinsdagnacht den 18-Jarigen H. uit Berkel-Rodenrys en het minderjarige meisje P., dat uit een Inrichting te Rotterdam gevlucht was, gearresteerd. Het bleek het gezochte tweetal te zijn, dat, zooals gemeld, met een auto van een garage houder uit Berkel-Rodenrijs was verdwenen terwijl H. zich Zondagnacht? aan een aanslag op een benzinedepothouder te Apeldoorn had schuldig gemaakt. Beiden zijn ter beschikkin van de Apeldoornsche politie gesteld. Hoe wil echter Engeland Rusland fn het Verre Oosten helpen, wanneer het zooals thans te Tientsin niet eens zich zelf helpen kan. Deze Pijnlijke situatie kan men te Londen ook door besluiten in den geest van een struisvogelpolitiek niet wegcijferen. Wanneer de minister juist vooruitziet, zal de regeling van de kinderbijslagen. Indien zij voor spoedig de beide Kamers passeert, in het voor jaar 1940 in werking treden. Eerder niet, want vóór dat in werking treden moet nog een twin tigtal algemeene maatregelen van bestuur wor den ontworpen En dan, vroeg de heer van den Heuvel (A.R.) zal het bedrijfsleven dan den last kunnen dragen. Wanneer de toestand voorjaar 1940 niet slechter is, dan nu, dan zal het bedrijfsleven die 1 pCt. wel degelijk kunnen dragen, ver zekerde de minister. En wie zegt, dat het een last wordt. Juridisch mogen de werkgevers de premie niet op hun arbeiders verhalen. Maar zal dat in feite steeds te weren zijn? Wie kan op het oogenblik met zekerheid zeggen wie de ongevallen-premie of de premie van de ziekteverzekering uiteindelijk betaalt: de patroon of de arbeider. Dr. Vos be weert: de patroon. De heer van Houten (CD) zegt: de arbeider. Wie heeft nu gelijk? Of heb ben de heeren Kuljper en Amehnk gelijk wan neer zij geen loondaling verwachten, omdat het normale accres van het totale loonbedrag door deze verzekering den grooten gezinnen toevalt, omdat dus de normale toename van het totaal vertoonde bedrag beter wordt verdeeld? Dat laatste is wellicht de beste visie. Bij het afladen van boomen van een auto, ter hoogte van de vatenfabriek te Kloosterveen, Is Dinsdagavond om zeven uur een ernstig on geluk gebeurd. De 25-jarige W Ax uit Smilde kreeg boom op het hoofd en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is per politlebrancard naar het Wllhelminaziekenhuis te Assen over gebracht. ■Sedert eenigen tijd was de Goudsche politie op het spoor gekomen van diefstallen van goe deren uit de magazijnen van de gemeente- lichtfabriek. Deze stonden onder beheer van een magazijnmeester, die tevens chef-monteur der lichtfabrieken is. Op vermoeden, dat deze chef-monteur sinds langen tijd materialen uit de fabriek meenam naar huis, stelde de poli tie een onderzoek in te zijnen huize, waar zjj tot de verrassende ontdekking kwam, dat op zolder een groote voorraad materialen en goe deren lag opgestapeld. en 2640 Ryksmark, voor jongere kapelaans tus- schen 1800 en 2400 Rljksmark. Tegelijkertijd moet de Kerk zoeken naar njeuwe bronnen van inkomsten, daar de ker kelijke bezittingen na de inflatie zelfs bij de grootste spaarzaamheid de noodzakelijke gel den niet kunnen opbrengen, zelfs niet, wan neer van allen nieuwbouw wefedt afgezien. De Kerk heeft daarom zich tot de geloovigen ge wend met het dringende verzoek, in alle pa rochies het zoogenaamde „Algemeen Kerken- geld” ir\ te voeren, wat hierin bestaat dat alle geloovigen met een eigen inkomen vanaf hun 21e jaar een jaarlljksche bijdrage van drie Rljksmark geven. In alle kerken zijn offerblok ken aangebracht „Voor Priesters, Godsdienst en Kerk.’’ politiek van de Britsche onderhandelaars eischt en dat is naar men weet niet weinig: namelijk het duidelijk vastleggen van de Britsche hulp- verleenlng aan Sovjet-Rusland ingeval van een conflict' met Japan. Uit goedingelichte kerkelijke kringen te Ber lin vernemen wy, dat op het ministerie van Binnenlandsche Zaken een wet in voorbereiding :s tot de secularisatie van de Katholieke welda- digheidsvereeniglngen, het „Caritas-Verband” Aldus meldt United Press aan haar bladen Ook enkele andere vereenlglngen worden onder beheer van den staat gebracht, en met het Ca- ritas-Verband ingeschakeld in de nationaal- sociallstische weldadigheidsorganisatle. Men verzekert, dat Goebbels en Himmler de voornaamste voorstanders van deze wet zyn Zy zouden tevens wenschen, dat de Kerk ge plaatst werd onder de jurisdictie van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, krachtens dc wet op vereenlglngen en het lidmaatschap van organisaties. In dit verband wordt gemeld dat hooge autoriteiten reeds contact hebben gezocht met de verschillende kerkleiders. MÜNCHEN, 20 Juni. April 1939 werden de tot staatssubsidies ter aanvullinj van het inkomen der geestelykheid In de zielzorg in Beieren af geschaft. Dit was voor de kerkelyke autoritei ten een groote slag, daar de salarissen der gees telykheid voor drie vierden teruggingen op deze bron van inkomsten. De toch reeds bescheiden bezoldiging der geestelijken moest nu door de kerkelijke autoriteiten opnieuw verminderd worden. De nieuwe vastgestelde jaarlyklche bezoldiging voor pastoors bedraagt vanaf 1 Juli 1939 2520 Ryksmark en loopt na dertig dienst jaren op tot 3420 Ryksmark in grootere plaat sen, m parochies met minder dan 600 zielen 1 echter tot 3060 Rljksmark De salarissen voor Z. H, den Paus in audiëntie worden ontvangen. I oudere kapelaans bedragen successievelijk 2040 Er kon evenwel niet worden voorkomen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. De be nedenverdieping kreeg ernstige waterschade. In I inspecteur en een rechercheur der Amhemsche beide gevallen wordt de schade door verzekering gedekt. Inmiddels sloegen de vlammen uit de ramen en door het dak naar buiten, zoodat groot alarm werd geslagen. De politie-brandweer tastte het vuur energiek aan zoodat de brand spoedig in hevigheitj afnam. Vos, dan bedoelt hy daarmee niet de wetten Nder redelooze, dierlyke natuur, doch de wetten der redeiyk-zedeiyke natuur, die alleen de ge dragingen van den redelyk-zedelyk handelen den mensch bepalen. Daar is geen tegenstel ling tusschen het handelen overeenkomstig de wetten der natuur en het handelen overeen komstig de wetten der moraal. De mensch immers vindt den maatstaf der zedeiykheid in zyn natuur en wel in haar volledige en hiërarchische realiteit. Het is die opvatting omtrent „de wetten der natuur” die aan de overwegingen van den Minister ten grondslag liggen. En die opvatting is heelemaal niet specifiek Roomsch, zelfs niet specifiek cnristelyk; zy steunt op Aristotelisch-Thomistl- tische wysbegeerte, die de menscheiyke rede tot uitgangspunt heeft. Roomsche opvattingen? Hoe komt de heer Zandt erby, vroeg de heer Amelink (A. R.). Het streven naar kindertoe slagen is heelemaal geen monopolie van Roqie. ‘Patrimonium, het christelyk Werklieden verbond. yvert al een kwart eeuw voor dezen vorm van verbetering in het loonstelsel. Loon naar behoefte in tegenstelling tot loon naar prestatie, vroeg de minister. Geen sprake van. Die tegenstelling speelt hier heelemaal geen rol. Die zou alleen een rol kunnen spelen als het erom ging of het loon uitsluitend naar de praestatie. geheel los van de be hoefte moet worden bepaald. En dat gebeurt niet allgen nóch in Nederland nóch elders, maar dat kón ook niet gebeuren. Immers, let men op de praestatie, dan vindt men alléén verhoudings- cijfers. Deze arbeider praeSteert tweemaal zoo veel als die ander, maar hoeveel nu die ander moet verdienen, hoe hoog de onderste basis van Aangezien dus de kinderbyslagverzekerlng steunt op een loontheorie en niet op de ge dachte, dat de kinderen uit de groote gezinnen der minder bedeelden wel wat steun kunnen gebruiken de opvatting van den heer Drees <SDAP) moet zy gelden voor alle loonklassen en is er geen enkele reden om by een bepaalde grens te zeggen: hier houdt de rechtvaardigheid op. Dat is de practyk van het Ryk, dat allen ambtenaren tot den minister toe, klnderby- slagen verleent. Dat zal ook de practyk zyn van het ter behandeling zljhde ontwerp. Er is ook gaen princlpieele reden, waarom de zelfstandigen niet in een kinderbyslag-verzeke- ring zouden worden opgenomen. Zeker: zelf standigen leven van den prijs hunner produc ten en loontrekkenden van het loon voor hun arbeid en rechtvaardige prys en rechtvaardig Thans heeft onze oud-landgenoot, de sedert entallan jaren tot Amerikaan genaturaliseerde :creta^,yan de NederlandschAmenkaansche Kamer van Koophandel, dr. Neil van Aken, daarover een zeer hartig en onomwonden woord doen hooren. Dr. van Aken heeft dit gedaan in zyn functie van president van de ..Foreign government commissioners cluj>*, de ver- eenlging waarby alle bultenlandsche Deelne mers aan de wereldtentoonstelling (op die van zes kleine LatynschAmerikaansche staten na) zyn aangesloten. Tegen ieder der beide verdachten vor derde de officier 2 jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van de preventies- hechtenis. e kust van Indo-China gezonken Fransche ind. Deze iNto wcfrd genomen kort voordat de rustig Voort de onderhandelingen met Moskou in een belachelyk daglicht te plaatsen. Het persbureau, dat vermoedeiyk nog geen kennis heeft gekregen van officieele tegenspraak van Russische zyde, voorziet het démenti van het Foreign office van een redactioneel commen taar, waarin om. gezegd wordt: Wu nemen gaarne aan, dat te Londen niet tot uitbreiding van het bondgenootschapspact Welke beginselen hebben den minister van Sociale Zaken geleid tot de indiening van zyn ontwerp tot Invoering van een kinderbtfslag- verzekering? Beginselen van Rome, zooals Ds. Zandt meende, die in flagranten stryd met wat onder velen van zyn staatkundig gereformeerde partygenooten leeft, zich mordicus tegen het ontwerp verklaarde? Beginselen, die de moraal van het redelooze dier ten troon verheffen, zooals Dr. Vos (Lib.) zei?' Beginselen van loon-naar-behoefte in te genstelling tot loon-naar-praestatie, zooals wel niet uitdrukkeiyk in de Kamer, maar toch zeer nadrukkeiyk daarbuiten werd beweerd? Begin selen, die de persoonlyke verantwoordelijkheid van den mensch voor zyn gezin ondergraven? Niets van dat alles. Wanneer de minister in de toelichting tot zyn voorstel spreekt over het recht van den mensch op de vorming van een gezin naar de wetten der natuur en over zyn plicht een aldus ge vormd gezin te onderhouden, dan bedoelt hü daarmee, aldus bestreed pater Beaufort in een zeer principieel betoog de bewering van dr. Bonnet heeft Dinsdagochtend den Spaanschen ambassadeur, den Franschen ambassadeur in* Spanje, Pétain, en den Franschen resident-ge- neraal in Marokko, generaal Nogues, ontvangen. De na deze besprekingen opgedane indruk schynt verre van ongurfstlg te zyn. De Spaan sche ambassadeur hegft den minister van Bui- tenlandsche Zaken oa. de verzekering gegeven, dat de verklaringen ten gunste van een mil!- taire verbintenis tusschen Spanje en de as mogendheden, welke onlangs door een Ita- liaansch blad aan generaal Kindelan, den chef van de Spaansche luchtmacht, waren toege schreven, geenszins met de werkeiykheio over eenkwamen. Generaal Nogues heeft van zyn kant aan Bonnet een werkeiyke ontspanning in Spaansch Marokko en in de betrekkingen tusschen de beide protectoraten kunnen rappor- teeren. de vergeiykingsschaal moet liggen, dat wordt niet door de praesratie, maar door de be hoefte aangegeven. De behoef te-factor in het loon is dus zoo oud als de loonarbeid zelf. Zij bestond zélfs in den tyd toen de arbeid als koopwaar werd beschouwd. U geen byaondere eetlust? onder groote koppen en op de front-pagina af drukt. Het heeft op de vergadering, waar onze oud-landgenoot deze rede heeft uitgesproken zéér gespannen. De opgekropte ergernis brak zich baan. Zooals gezegd: Nu de Unions van het ten toonstellingsterrein verdwenen zyn. komen de klachten eerst recht los en het ziet er naar uit, dat, nu dr. Van Aken de kat de bel heeft aangebonden, de muis nog wel een staartje zal krygen. X MOSKOU, 20 Juni (Tass). Naar aanleiding van het door sommige bladen gepubliceerde bericht, volgenz hetwelk de Sovjetregeering by de on- derhandelin^^ met Engeland Frankrijk zou staan op een garantie voor de Russische grenzen in het Verre Oosten, hetgeen een beletsel zou zijn voor het tot stand komen van een accoord, is het Sovjet-Russische persbureau Tass gemachtigd te ver klaren, dat dit bericht beslist van allen grond “ontbloot en niet meer dan een verzinsel is. Beschouwt men echter den arbeid niet als koopwaar, maar als iets, dat geheel opgaat in de persoon van den arbeidenden mensch, als het eenige middel, waarover deze mensch be schikt om aan zyn behoeften te voldoen en zyn plichten na te komen, dan ligt de situatie zoo: dan rust op den arbeider individueel stellig ce plicht het gezin, dat hy gevormd heeft door middel van zyn arbeid daadwerkelyk te onderhouden, doch dan rust anderzyds op de gemeenschap de plicht by de loonbepaling reke ning te houden met die verantwoordelykheid van het Individu. Er is dus geen sprake van, dat klr^derbyslagen de persoonlyke verant woordelykheid ondermynen of wegnemen. Zij voorkomen slechts de figuur, dat de gemeen schap, door een loonstelsel. Ingesteld op het gemiddeld kindertal der loontrekkenden ook cwingend oplegt niet verder te gaan dan dat gemiddelde gezin. Dit is verschuiving van ver antwoordelykheid. Wllliam Strang zou naar genoemd pers bureau meldt, vandaag reeds de nieuwe voor stellen met volkscommissaris Molotof bespre ken, terwyi minister-president Chamberlain voornemens is, Woensdag of Donderdag as. in het Lagerhuis een nadere verklaring af te leg gen en wel In den vorm van. een antwoord op een (joor de oppositie gestelde vraag, „of een Britsch-Russische overeenkomst reeds bereikt politie in het postkantoor te Nice aangehouden. Vier leden van de bende stonden thans terecht t.w., de 46-jarige koopman W. J. van B. uit Amsterdam, de 53-jarige Ca. Ma. M.. zonder beroep, laatstelyk wonende te Amsterdam, de 28-jarige koopman C. H. de Z. laatstelijk wonende te 's-Gravenhage en de 33-jarige koopman K. L. H. uit Amsterdam allen gede tineerd in het huis van bewaring te Arnhem. Na getuigenverhoor «>lschte de officier van Justitie tegen C. H. de Z. wegens oplichting, meermalen gepleegd, een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis sinds 17 November 1938. De verdediger, mr. P. v. ’t Hoff Stolk. vroeg onmiddeliyke in vrüheldstelling. hetgeen de rechtbank weigerde. Tegen den Amsterdamschen koopman K. L H. werd 1% jaar geëischt, eveneens wegens op lichting. meermalen gepleegd. speelden, is Dinsdagmiddag te Leiden een felle uitslaande brand ontstaan in het perceel Oude Ryn 84. waarvan de bovenverdieping wordt bewoond door de familie Van O. Het vuur greep zoo snel om zich .heen, dat de kinderen, die dezen brand veroorzaakt had den twee jongetjes van drie en vyf Jaar ternauwernood de kamer konden verlaten. Het vuur verplaatste zich zoo vlug, dat na enkele oogenblikken de uitgang langs de trap was af gesloten en alle hulsgenooten, een vrouw, haar twaalfjarig dochtertje en haar beidq zoontjes, zich slechts met groote moeite door een raam aan de achterzüde. en via tal van daken, in veiligheid wisten te brengen. Geen gevolg zal worden gegeven aan veroor- ceelingen wegens het lidmaatschap van de N.S. D.A.P., de Sudeten-Duitsche party. het„Sude- ten-Duitsche Heimatfront e.d., evenmin als aan veroordeelingen wegens daden begaan in den stryd oin het behoud van het Duitsche element. Voor andese daden, begaan uit politieke over wegingen. wordt kwytschelding van straf ver leend, wanneer de straf niet meer dan twee jaar gevangenis bedraagt. Hiervan uitgesloten is landverraad ten nadeele van het Duitsche Rijk. Ook aan Tsjechen, die veroordeeld zijn wegens politieke mlsdryven, wordt do straf kwytgeschol- den. tenzy zy zyn veroordeeld jegens het ple gen van aanslagen met ontplofbare stoffen, waardoor menschen zyn omgekomen, roof en moord. Eenzelfde regeling is getroffen voor het pro tectoraat Bohemen en Moravië. Dr. Van Aken zeide onder andere: „Moeliyk- heden en wryving met de arbeiders hebben het den buitenlandschen deelnemers aan de wereld tentoonstelling zoo moeiiyk gemaakt, dat geen van hen nog geneigd is weer aan een tentoon stelling in de Vereenigde Staten deel te nemen alvorens deze vergeten zal zyn.” De heer Van Aken heeft er verder de aandacht op gevestigd, dat sommige deelnemers door toedoen van de Unions dubbel zooveel kosten hebben gehad als het bedrag, dat zy voor de gereedmaking hunner gebouwen hadden becyferd. Als typeerend voor beeld haalde hy ojn. aan, dat. toen het Ita- liaansche paviljoen weigerde, Amenkaansche koksen kellners aan te nemen voor lijn restau rant boven de door de regeering der Ver eenigde Staten daartoe gestelde norm, den volgenden dag een deel van het meubilair van dit restaurant vernield bleek te zyn, zoodat er dag en nacht gewaakt moest worden Italië heeft zes electro-technlsche ingenieurs noodig gehad, om een speciale montage te verzorgen. Onder pressie van de Eectrical Workers Union moesten zes leden van deze Union „ter com pensatie" op de looniysten worden geplaatst, die zonder dat zy een Instrument of werk tuig ter hand hebben genomen weekloonen van.... 250 tot 300 dollar moesten ontvangen. Roemenië had aan de Unlon-menschen een minimum van 200 dollar per week te betalen, een loon dat dlkwyis opliep tot 300 en 400 dollar. Deze, door dr. Van Aken genoemde voorbeelden zyn met tientallen andere aan te vullen. Het verslag dat de „New-York Times” van deze redevoering, die een opsomming van onwederlegbare feiten was. heeft gegeven, be- •leat ruim drie kolommen van deze krant en dit meest gezaghebbende blad der V. S. acht deee klachten wel zóó belangrijk, dat zy ze in- sn. en, vk R la et n, m H

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13