Waarom Kinderbijslagen? De besprekingen met Moskou hebben gunstiger verloop II BEVEROL IDOZAN helpt Politieke amnestie in Duitschland I Ergernis rond de World’s Fair J VERRE OOSTEN NIET TER SPRAKE IETS OVER NATUUR RECHT WOENSDAG 21 JUNI 1939 Duitsch commentaar Met een gestolen auto op stap Kinderen stichtten i brand Oude dame opgelicht Vier verdachten voor de Arn hemache rechtbank Meisje doodgereden Financieele nood onder Beiersche geestelijken De nuntius te Warschau op het Vatikaan Van alle kanten komen Arbeider gedood klachten Boom op het hoofd gekregen Atlas van Blaeu verkocht OVERZICHT TWEEDE KAMER Lid van N.S.B. acht zich beleedig Scherpe critiek op de houding der Amerikaanache vak- vereenigingen Decreet van den Führer in verband met aanhechting van Sudeten- land en protectoraat Onder gealoten spoorboomen d oor gekropen Diefstal bü Gouda’s lichtfabrieken Het gezochte tweetal te Barneveld aangehouden PROCES TUSSCHEN TWEE PREDIKANTEN Indrukken uit Parya Gedurende 10 jaren nam magazijn meester materialen mede b - kar •B, De Levensduur van Uw auto Omvang der ver zekering De onderhandellngen worden uit- sluitend op een atrikt Euro- jteeachen grondslag gevoerd Spanje en de aa Seculariaatie van „Caritaa- V er band*’ ▼an OLIE VAN OLIESPECIALISTEN en een ▼er- Gezin mef moeite uit vuurzee M i Men schrijft uit New York: De een (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 20 Juni 1939 voorjaar 1940 dragen. btfzondeie eetlast? Heeft wel naar Aken de kat de bel heeft j nog wel een staartje zal De behandelingen van de zaken tegen de twee overige verdachten. W J. van B. en de vrouw Ca. Ma. H.. brachten ontstellende bijzonder heden aan het licht over deze weerzinwekken de oplichtingsaffaire. te nemen voor zijn restau- door de regeering der Ver- daartoe gestelde norm, den In Fransche diplomatieke kringen blijft men de grootste stilzwijgendheid in acht nemen ten aanzien van de besprekingen te Moskou. Dins dagavond kon echter in welingelichte kringen een zeker optimisme vastgesteld worden. Wat oe Fransch-Turksche onderhandellngen betreft, geeft men te kennen, dat deze bijna beëindigd zjjn. In groote trekken is namelijk overeens’emmlng bereikt, zij het ook dat som mige kwesties, die betrekking hebben op de waarborging van particuliere belangen in den Sandsjak, nog geregeld moeten worden. BERLIJN, 20 Juni (DNB) In de Stscrt. Is een decreet van den Führer gepubliceerd, waarbij kwijtschelding van straf wordt ver leend voor sommige politieke misdrijven In verband met den terugkeer van het Sude- tenge'oied tot Duitschland en het aanvaar den van het protectoraat over Bohemen en Moravlë. De politie te Barneveld heeft Dinsdagnacht den U-jarigen H. uit Berkel-Rodenrijs en het minderjarige meisje Pdat uit een inrichting te Rotterdam gevlucht was, gearresteerd. Het bleek het gezochte tweetal te zijn, dat, zooals gemeld, met een auto van een garage houder uit Berkel-Rodenr(js was verdwenen, terwijl H. zich Zondagnacht aan een aanslag op een benzinedepothouder te Apeldoorn had Schuldig gemaakt. Beiden zjjn ter beschlkkin van de Apeldoomsche politie gesteld. kunt U verdubbelen met Beverol bovensmering. U hebt dan ook minder benzine noodig, door de hoogere compressie en de mo tor loopt soepeler. tlterbes aset iwaatdop vee* 19 L benzine De bekende Atlas van Blaeu van 1663 is op oe voortgezette veiling ten huize „Gooilust" te *s Graveland, voor f3700 verkocht. Het werk blijft in Nederland. VATIKAANSTAD, 20 Juni. (Havas) Mgr. Cor- tosi, de pauselijke nuntius te Warschau, is van ochtend te Rome aangekomen. Hjj begaf zich onmiddelljjk naar het Vatikaan, waar hjj werd ontvangen door den Kardinaal-staatssecretaris Maglione. Vervolgens had bij een onderhoud met de verschillende hoofden van de departementen van de pauselijke secretarie. Vermoedelijk zal Mgr. Cortosl morgen door E. H. den Paus in audiëntie worden ontvangen. I oudere kapelaans bedragen successievelijk 2040 De Amsterdamsche predikant ds. L. O. W. Ekertng. lid van den NBB., heeft den secretaris van den bond van Nederlandsche predikanten, ds D. B. voor de civiele kamer van de Haag se he rechtbank gedagvaard, aangezien dr. E. zich in zijn eer en goeden naam aangetast acht te door (jen artikel in het orgaan van den bond predikanten in November Dinsdagavond om half zeven heeft zich te Zandvoort een tragisch ongeval voorgedaan, dat aan de 7-jarige Willy Nys uit de Helmersstraat aldaar het leven heeft gekost. Het meisje was ter hoogte van den bewaakten spoorwegovergang met vriendinnetjes aan het ballen. Haar bal rolde onder de gesloten spoorboomen op de rails. Toen 4c trein uit Zandvoort te 627 was vertrok ken en de spoorboomen gesloten bleven, omdat tezelfder tijd een trein uit Haarlem werd ver wacht, tilde het slachtoffertje een der spoor boomen op om haar bal te halen. Zij lette niet op den van Haarlem komenden eiectrlschen trein, waardoor zjj werd gegrepen. Zij was vrijwel op slag dood. de vergadering, deze In officieele kringen te Londen kwalificeert men deze berichten der Duitsche bladen als „geheel en al in strijd met de waarheid". De besprekingen met Moskou worden integendeel, aldus Reuter, uitsluitend op een strikt Europee- schen grondslag gevoerd. Daar werden aangetroffen talrijke bussen olie en benzine, straatlampen, vijlen, een partijtje schuurpapier, een wlnkelinventaris gelijk, waar van de waarde op circa 800 gulden wordt ge schat. De politie liet een vrachtauto en een grooten wagen van de gemeen tere inlging requlreeren, om alles naar het politiebureau te laten ver voeren. De 52-jarige chef-monteur. K.. werd aange houden en heeft een volledige bekentenis af- gelegd. loon verschillen principieel wel een en ander Doch zjj verschillen principieel niet van elkan der in zooverre als de rechtvaardige prijs het loon voor den menscheljjken arbeid uitsluit. In beginsel is bet dus ook rechtvaardig dat de kleine zelfstandigen in een kinderbjjslagverze- kering worden opgenomen Daar bestaan echter practlsche bezwaren tegen, aldus minister Rotnme. Een regeling te hunnen behoeve zou er heel anders moeten uitzien dan de regeling voor de loonarbeiders. Wanneer met deze rege ling eenlge ervaringen zijn opgedaan, kan wel licht daarnaast een parallelregellng voor de zelfstandigen worden ontabrpcn. Sedert eenigen tijd was de Goudsche politie op het spoor gekomen van diefstallen van goe deren uit de magazijnen van de gemeente- Hchtfabriek. Deze stonden onder beheer van een magazijnmeester, die tevens chef-monteur der lichtfabrieken is. Op vermoeden, dat deze chef-monteur sinds langen tijd materialen uit de fabriek meenam naar huis, stelde de poli tie een ondersoek in te zijnen huize, waar zij tot de verrassende ontdekking kwun, dat op zolder een groote voorraad materialen en goe deren lag opgestapeld. Uit goedlngelichte kerkelijke kringen te Ber lijn vernemen w|j, dat op het ministerie van Binnenlandsche Zaken een wet in voorbereiding :s tot de secularisatie van de Katholieke welda- digheldsvereeniglngen, het „Caritas-Verband". Aldus meldt United Press aan haar bladen Ook enkele andere vereenlgingen worden onder beheer van den staat gebracht, en met het Oa- ritas-Verband ingeschakeld in de nationaal- socialistlsche weldadigheidsorganisatle. Men verzekert, dat Goebbels en Himmler de voornaamste voorstanders van deze wet zjjn Zij zouden tevens wenschen, dat de Kerk ge plaatst werd onder de jurisdictie van den mi nister van Binnenlandsche Zaken, krachtens dc wet op vereenlgingen en het lidmaatschap van organisaties. In dit verband wordt gemeld, dat hooge autoriteiten reeds contact hebben gezocht met de verschillende kerkleiders. Beschouwt' men echter den arbeid niet als koopwaar, maar als iets, dat geheel opgaat in de persoon van den arbeidenden mensch, als het eenlge middel, waarover deze mensch be schikt om aan zijn behoeften te voldoen en zyn plichten na te komen, dan ligt de situatie zoo: dan rust op den arbeider individueel stellig de pilcht het gezin, dat hjj gevormd heeft door middel van zjjn arbeid daadwerkelijk te onderhouden, doch dan rust anderzijds op de gemeenschap de plicht bij de loonbepeling reke ning te houden met die verantwoordelijkheid van het Individu. Er is dus geen sprake van, dat kinderbijslagen de persoonlijke verant woordelijkheid ondermijnen of wegnemen. Zij voorkomen slechts de figuur, dat de gemeen schap, door een toonstelsel, ingesteld op het gemiddeld kindertal der loontrekkenden ook dwingend oplegt niet verder te gaan dan dat gemiddelde gezin. DAt is verschuiving van ver antwoordelijkheid. Het is gebleken, dat de diefstallen zich heb ben uitgestrekt over een periode van tien jaren. Van het gestolene is blijkbaar niets verkocht. Ook heeft de politie door dit onderzoek ontdekt, dat een andere monteur zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van een twaalftal lampen voor de straatverlichting. Ook deze monteur werd aangehouden en nadat hjj bij zjjn verhoor een volledige bekentenis heeft afgelegd, werd hij op vrije voeten gesteld. groote brieven-sorteermachine van de Nederlandsche P.T.T. is nu in volle werking op de wereldtentoonstelling en trekt de groote be langstelling, die zij verdient. Het heeft in de be doeling gelegen dat de inwerking-stelling op den openingsdag der tentoonstelling, 3 Mei, zou geschieden, doch het werk der Nederlandsche mecaniciens is zooals gemeld, In de war ge- “ttuurd en opgehouden. Men heeft de hooge heeren der Unions niet .kwaad" willen maken en daarom is er gezwegen, zoolang de tentoon stelling niet gereed was. Maar nu het zoo ver is, komt de critiek op deze houding aan alle kanten los. Inmiddels sloegen de vlammen uit de ramen en door het dak naar bulten, zoodat groot alarm werd geslagen. De politie-brandweèr tastte het vuur energiek aan zoodat de brand spoedig in hevigheid afnam. Er kon evenwel niet worden voorkomen, dat de bovenverdieping geheel uitbrandde. De be- een vrouw werden eenigen tjjd later door een nedenverdieping kreeg ernstige waterschade. In beide gevallen wordt de schade door verzekering gedekt. Hoe wil echter Engeland Rusland In het Verre Oosten helpen, wanneer het zooals thans te Tientsin niet eens zich zelf helpen kan. Deze Pijnlijke situatie kan men te Londen ook door besluiten in den geest van een struisvogelpolitiek niet wegcijferen. De rechtbank te Arnhem heeft Dinsdag een begin gemaakt met de behandeling van de be kende oplichtlngszaak, waarbij een vermogende, bejaarde dame te Arnhem, door een aantel personen voor een bedrag van f 25.000 A f 30.000 is benadeeld. B(j het afladen van boomen van een auto, ter hoogte van de vatenfabriek te Kloosterveen, is Dinsdagavond om zeven uur een ernstig on geluk gebeurd. De 25-jarige W Ax uit Smilde kreeg boom op het hoofd en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is per politlebrancard naar het Wllhelminazlekenhuis te Assen over gebracht. Te Londen kan men over de loopende onder- hanóelingen besluiten wat men wil, beslissend is enkel en alleen, wat Moskou als prijs voor zijn deelname aan de Brftsche omsingelings- politlek van de Britsche onderhandelaars elscht en dat is naar men weet niet weinig: namelijk het duidelijk vastleggen van de Britsche hulp- verleening aan Sovjet-Rusland ingeval van een conflict met Japon. rustig voort de onderhandellngen met Moskou in een belachelijk daglicht te plaatsen. Het persbureau, dat vermoedeljjk nog geen kennis heeft gekregen van officieele tegenspraak van Russische zijde, voorziet het démenti van het Foreign office van een reoactloneel commen- taar, waarin om. gezegd wordt: WU nemen gaarne aan. dat te Londen niet tot uitbreiding van het bondgenootschapspact tot het Verre Oosten besloten is. Want dat is het juist, waar Engeland zich van af wil maken, wat Moskou echter steeds weer verlangt. Thans heeft onze oud-landgenoot, de sedert tientallen jaren tot Amerikaan genaturaliseerde secretaris van de NederlandschAmerikaansche Kamer van Koophandel, dr. Neil van Aken, daarover een zeer hartig en onomwonden woord doen hooren. Db. van Aken heeft dit gecaan in zjjn functie van president van de ..Foreign government commissioners club”, de ver- eeniging waarbij alle buitenlandsche deelne mers aan de wereldtentoonstelling (op die van zes kleine LatljnschAmerikaansche staten na) zijn aangesloten. de vergelijkingsschaal moet liggen, dat wordt niet door de praestatle, maar door de be hoefte aangegeven. De behoefte-factor in het loon is dus zoo oud als de loonarbeid zelf. Zij bestond zélfs in den tijd toen de arbeid als koopwaar werd beschouwd Een deel der bemanning van de bij de kust van Indo-China gezonken Fransche duikboot „Phénix" met den scheepshond. Deze foto werd genomen kort voordat de onderzeeër aan de vlootoefentngen ging deelnemen De verdediger, mr Cremers uit Arnhem, c in zijn pleidooi de mogelijkheid niet ultaloo dat mej. Bdie met zoovele menschen heet' gesproken, geheel te goeder trouw van meening is. dat beide verdachten dingen hebben gedaan die zij in feite niet hebben gedaan, vroeg een lichtere straf. De rechtbank zal in alle zaken Dinsdag 27 Juni as. uitspraak doen. Het Duitsche Nleuwsbdreau gaat intuspchen' van Nederlandsche van het vorig jaar verschenen Eischer vorderde als vergoeding van de schade en tot betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden, een bedrag van f 1500. In Maart van dit jaar had ds. B. voor dit zelfde feit voor den Haagschen politierechter terecht gestaan en was tot een geldboete ver oordeeld. Nadat de zaak Dinsdag op de civiele rol van de Haagsche rechtbank was gebracht, werd zq voor verdere behandeling tot September van dit jaar uitgesteld. Wanneer de minister juist vooruitziet, zal de regeling van de kinderbijslagen. Indien zij voor spoedig de beide Kamers passeert, in het voor jaar 1940 in werking treden. Eerder niet, want vóór dat in werking treden moet nog een twin tigtal algemeene maatregelen van bestuur wor den ontworpen En dan. vroeg de heer van den Heuvel (AH.) zal het bedrijfsleven dan den last kunnen dragen. Wanneer de toestand voorjaar 1940 niet slechter is, dan nu, dan zal het bedrijfsleven die 1 pCt. wel degelijk kunnen dragen, ver zekerde de minister. En wie zegt, dat het een last wordt. Juridisch mogen de werkgevers de premie niet op hun arbeiders verhalen. Maar zal dat in feite steeds te weren zjjn? Wie kan op het oogenbllk met zekerheid zeggen wie de ongevallen-premie of de premie van de ziekteverzekering ultetndelijk betaalt: -de patroon of de arbeider. Dr. Voa be weert: de patroon. De heer van Houten (CD) zegt: de arbeider. Wie heeft nu gelijk» Of heb ben de heeren Kul)per en Amelink gelijk wan neer zij geen loondaling verwachten, omdat het normale accres van het totale loonbedrag door deae verzekering den grooten gezinnen toevalt, omdat dus de normale toename van het totaal vertoonde bedrag beter wordt verdeeld» Öat laatste is wellicht de beste viste. Aangezien dus de kinderbjjslagverzekerlng steunt op een toontheorie en niet op de ge dachte. dat de kinderen «uit de groote gezinnen der minder bedeelden wel wat steun kunnen gebruiken de opvatting van den heer Drees jSDAP) moet zij gelden voor alle loon klassen en is er geen enkele reden om bij een bepaalde grens te zeggen: hier houdt de rechtvaardigheid op. Dat Is de practijk van hei Rijk, dat allen ambtenaren tot den minister toe. kinderbij slagen verleent. Dat zal ook de practijk zijn van het ter behandeling zijnde ontwerp. Er is ook geen princlpieele reden, waarom da zelfstandigen niet in een kinderbijslag-verzeke ring zouden worden opgenomen. Zeker: zelf standigen leven van den prijs hunner produc ten en loontrekkenden van het toon voor hun arbeid en rechtvaardige prijs en rechtvaardig Zooals bekend is de politie te Arnhem er op het einde van 1938 in geslaagd, na een moeizaam recherchewerk, een oplichtersbende te ontmas keren. welke de Arnhemsche dame tot haar slachtoffer had uitgekozen en haar in den loop van enkele maanden, onder allerlei mooie verw halen, had bewogen tot afgifte van geldsbe- dragen, welke vaak eenlge duizenden ^uldenav beliepen. Door zich verdekt op te stellen in «een café waar de dame een onderhoud met de lenen der bende had. wist de politie twee van hen te arresteeren. Drie anderen twee mannen en U geen Vos. dan bedoelt hij daarmee niet de wetten der rede loose, dierlijke natuur, doch de wetten der redelijk-zedelijke natuur, die alleen de ge dragingen van den redelijk-zedelijk handelen den mensch bepalen. Daar is geen tegenstel ling tusschen het handelen overeenkomstig de wetten der natuur en het handelen overeen komstig de wetten der moraal. De mensch immers vindt den maatstaf der zedelijkheid in zijn natuur en wel in haar volledige en hiërarchische realiteit. Het is die opvatting omtrent „de wetten der natuur" die aan de overwegingen van den Minister ten grondslag liggen. En die opvatting is heelemaal niet specifiek Roomsch, zelfs niet specifiek christelijk; zij steunt op Aristotelisch-Thomlstl- tische wijsbegeerte, die de menschelijke rede tot uitgangspunt heeft. Roomsche opvattingen? Hoe komt de heer Zandt erbij, vroeg de heer Amelink (A. R-). Het streven naar kindertoe slagen is heelemaal geen monopolie van Rome. Patrimonium, het christelijk Werklieden verbond, ijvert al een kwart eeuw voor dezen vorm van verbetering in het loonstelsel. Loon naar behoefte in tegenstelling tot loon naar prestatie, vroeg de minister. Geen sprake van. Die tegenstelling speelt hier heelemaal geen rol. Die zou alleen een rol kunnen spelen als het erom ging of het loon uitsluitend naar de praestatie. geheel los van de be hoefte moet worden bepaald. En dat gebeurt niet alleen nóch in Nederland nóch elders, maar dat kin ook niet gebeuren. Immers, let men op de praestatie, dan vindt men alléén verhoudlngs- cjjfers. 'Deze arbeider praesteert tweemaal zoo veel als die ander, maar hoeveel nu die ander moet verdienen, hoe hoog de onderste basis van Bonnet heeft Dinsdagochtend den Spaanschen ambassadeur, den Franschen ambassadeur in Spanje, Pétain, en den Franschen resident-ge- neraal in Marokko, generaal Nogues, ontvangen De na deze besprekingen opgedane indruk schijnt verre van ongunstig te zijn. De Spaan- sche ambassadeur heeft den minister van Bui tenlandsche Zaken oa. de verzekering gegeven, dat de verklaringen ten gunste van een mili taire verbintenis tusschen Spanje en de as mogendheden, welke onlangs door een Ita- liaansch blad aan generaal Klndelan. den chef van de Spaansche luchtma^ht, waren toege schreven, geenszins met de werkelijkheia over eenkwamen. Generaal Nogues heeft van zijn kant aan Bonnet een werkelijke ontspanning in Spaansch Marokko en in de oetrekkingen tusschen de belde protectoraten kunnen rappor- teeren. en 2640 Rjjksmark, voor jongere kapelaans tua- schen 1800 en 2400 Rjjksmark. Tegelijkertijd moet de Kerk zoeken naar nieuwe bronnen van inkomsten, daar de ker kelijke bezittingen na de Inflatie zelfs bU de grootste snaarzaamheid de noodzakelijke gel den niet kunnen opbrengen, zelfs niet, wan neer van allen nieuwbouw wordt afgezien. De Kerk heeft daarom zich tfet de geloovigen ge wend met het dringende verzoek, in alle pa rochies het zoogenaamde „Algemeen Kerken- geld” in te voeren, wat hierin bestaat dat alle geloovigen met een eigen inkomen vanaf hun 21e jaar een jaarljjksche bijdrage van drie Rijksmark geven. In alle kerken zijn offerblok ken aangebracht „Voor Priesters. Godsdienst en Kerk." g Voorts was de aandacht van diplomatieke kringen ook gevestigd op Spaansche aangelegen heden. onder groote koppen en op de front-pagina af drukt. Het heeft op de vergadering, waar onze oud-landgenoot deze rede heeft uitgesproken zéér gespannen. De opgekropte ergernis brak zich baan. Zooals gezegd: Nu de Unions van- het ten toonstellingsterrein verdwenen zijn, komen de klachten eerst recht los en het ziet er uit, dat, nu dr. Van l aangebonden, de muis krijgen. MOSKOU, 20 Juni (Tass). Naar aanleiding van het door sommige bladen gepubliceerde bericht, volgens hetwelk de Sovjetregeering bü de on derhandelingen met Engeland Frankrijk sou staan op een garantie voor de Russische grenzen in het Verre Oosten, hetgeen een beletsel zou zjjn voor het tot stand komen van oen accoord, is het Sovjet-Russische persbureau Tass gemachtigd te klaren, dat dit bericht beslist van allen grond ontbloot en niet meer dan een verzinsel is. MÜNCHEN, 20 Juni. Met Ingang van 1 April 1939 werden de tot nu toe gebruikelijke staatssubsidies ter aanvulling van het inkomen der geestelijkheid in de zielzorg in Beieren af geschaft. Dit was voor de kerkeljjke autoritei ten een groote slag, daar de salarissen der gees telijkheid voor drie vierden teruggingen op deze bron van Inkomsten. De toch reeds bescheiden bezoldiging der geestelijken moest nu door de kerkeljjke autoriteiten opnieuw vermlndera worden. De nieuwe vastgestelde jaarlijksche bezoldiging vóór pastoors bedraagt vanaf 1 Juli 1939 2520 Rijksmark en loopt na dertig dienst jaren op tot 3420 Rjjksmark in grootere plaat sen, in parochies met minder dan 600 zielen echter tot 3060 Rijksmark De salarissen voor William Strang zou naar genoemd pers bureau meldt, vandaag reeds de nieuwe voor stellen met volkscommissaris Molotof bespre ken, terwijl minister-president Chamberlain voornemens is, Woensdag of Donderdag as in bet Lagerhuis eqn nadere verklaring af te leg gen en wel in den vorm van een antwoord op een door de oppositie gestelde vraag, „of een Britsch-Russlsche overeenkomst reeds bereikt Dr. Van Aken zeide onder andere: .Moeilijk heden en wrijving met de arbeiders hebben het den bultenlandschen deelnemers aan de wereld tentoonstelling zoo moeilijk gemaakt, dat geen van hen nog geneigd is weer aan een tentoon stelling in de Vereenigde Staten deel te nemen alvorens deze vergeten zal zijn." De heer Van Aken heeft er verder de aandacht op gevestigd, dat sommige deelnemers door toedoen van de Unions dubbel zooveel kosten hebben gehad als het bedrag, dat zjj voor de gereedmaklng hunner gebouwen hadden becijferd. Als typeerend voor beeld 'haalde hjj ojn. aan, dat, toen het Ita- Uaansche paviljoen weigerde, Amerikaansche koks en kellners aan rant boven de eenigde Staten volgenden dag een deel van het meubilair van dit restaurant vernield bleek te zjjn, zoodat er dag en nacht gewaakt moest worden Italië heeft zes electro-technische ingenieurs noodig gehad, om een speciale montage te verzorgen. Onder pressie van de Eectrical Workers Union moesten zes leden van deze Union „ter com pensatie” op de loonlijsten worden geplaatst, die zonder dat zjj een instrument o* werk tuig ter hand hebben genomen weekloonen van.... 250 tot 300 dollar moesten ontvangen. Roemenië had aan de Union-menschen een minimum van 200 dollar per week te betalen, een toon dat dikwijls opliep tot 300 en 400 dollar. Deze, door dr. Van Aken genoemde voorbeelden zijn met tientallen andere aan te vullen. Het verslag dat de „New-York Times” van deze redevoering, die een opsomming van onwederlegbare feiten was. heeft gegeven, be- *i»at ruim drie kolommen van deze krant en dit meest gezaghebbende blad der V. S. acht «eze klachten wel zóó belangrijk, dat zjj ze Inspecteur en een rechercheur der Arnhemsche politie in het postkantoor te Nice aangehouden. Vier leden van de bende stonden thans terecht t.w., de 46-jarige koopman W J. van B. uit Amsterdam, de 53-jarige Ca. Ma. M.. zonder beroep, laatstelijk wonende te Amsterdam, de 28-jarige koopman C. H. de Z. laatstelijk wonende te 's-Gravenhage en de 33-jarige koopman K. L. H. uit Amsterdam, allen gede tineerd in het huis van bewaring te Arnhem. Na getuigenverhoor otschte de officier van Justitie tegen C. H de Z wegens oplichting, meermalen gepleegd, een jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis sinds 17 November 1938. De verdediger, mr. P. v. t Hoft Stolk, vroeg onmiddelljjke in vrijheidstelling, hetgeen de rechtbank weigerde. Tegen den Amsterdamschen Koopman K. L H werd 1% jaar geëischt. eveneens wegens op lichting. meermalen gepleegd. Welke beginselen hebben den minister van Sociale Zaken geleid tot de indiening van zjjn ontwerp tot Invoering van een kinderbjjslag- verzekering? Beginselen van Rome, zooals Ds. Zajidt meende, die in flagranten strijd met wat onder velen van zjjn staatkundig gereformeerde partjjgenooten leeft, zich mordicus tegen hpt ontwerp verklaarde? Beginselen, die de moraal van het redelooze dier ten troon verheffen, zooals Dr. Vos (Lib.) zei? Beginselen van loon-naar-behoefte 1» te genstelling tot loon-naar-praestatie, zooals wel niet uitdrukkelijk in de Kamer, maar toch zeer nadrukkeljjk daarbuiten werd beweerd? Begin selen, die de persoonlijke verantwoordelijkheid van den mensch voor Zjjn gezin ondergravenl Niets van dat alles. Wanneer de minister in de toelichting tot zjjn voorstel spreekt over het recht van den mensch op de vorming van een gezin naar de wetten der natuur en over zjjn plicht een aldus ge vormd gezin te onderhouden, dan bedoelt hij daarmee, aldus bestreed pater Beaufort in een zeer principieel betoog de bewering van dr. Doordat kinderen met lucifers speelden, is Dinsdagmiddag te Leiden een felle uitslaande brand Ontstaan in het perceel Oude Rijn 84. waarvan de bovenverdieping wordt bewoond door de familie Van O. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de kinderen, die dezen brand veroorzaakt had den twee jongetjes van drie en vijf jaar ternauwernood de kamer konden verlaten. Het vuur verplaatste zich zoo vlug, dat na enkele oogenblikken de uitgang langs de trap was af gesloten en alle huisgenooten, een vrouw, haar twaalfjarig dochtertje en haar beide zoontjes, zich slechts met groote moeite door een raam i»n de achterzijde, en via tal van daken. In veiligheid wisten te brengen. Tegen ieder 'der beide verdachten vor derde de officier 2 jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van de preventie- hechtenis. Geen gevolg zal worden gegeven aan veroor- deelingcn wegens het lidmaatschap van de N S. D.A.P., de Sudeten-Duitsche partij, het Sude- ten-Duitsche Heimatfront e.d.. evenmin als aan veroordeelingen wegens daden begaan in den strjjd om het behoud van het Duitsche element. Voor andere daden, begaan uit politieke over wegingen. wordt kwijtschelding van straf ver leend, wanneer de straf niet meer dan twee jaar gevangenis bedraagt, hiervan uitgestoten is landverraad ten nadeele van het Duitsche Rjjk. Ook aan Tsjechen, die veroordeeld zijn wegens politieke misdrijven, wordt de straf kwijtgeschol den, tenzij zij zjjn veroordeeld wegens het ple gen van aanslagen met ontplofbare stoffen, waardoor menschen zjjn omgekomen, roof en moord. Eenzelfde regeling is getroffen voor het pro tectoraat Bohemen en Moravlë.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5