Kinderbijslagen aangenomen De pers wenscht Dr. Colijn geluk met zijn verjaardag ’n Centraal vluchtelingenkamp AFGESTRAFT EEN NATIONALE FIGUUR ESQ5Cf.2VE^gNIC°°'Nj Het prototype Van een goed Nederlander X ar zij mat AMENDEMENTEN-MIDDAG LAAT DE JODEN VRIJ! DONDERDAG 22 JUNI 1939 OVERZICHT TWEEDE KAMER Lees goede boeken OVERZICHT EERSTE KAMER Koren op anti-semie- tischen molen Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde Commissionnair tot 2l/t jaar veroordeeld „Petra Prima” bedrieglijke bankbreuk Raad aan ouden en opvoeders (Van onsen parlementairen redacteur) DEN HAAG, 31 Juni 193» „De Avondpost” schreef reeds eerder: wijzigingen geen de oeten De Kernraad schrijft ons: moet de jeugd smaak voor lezen bü- Lnen, de (Van onzen parlementairen redacteur) DEN HAAG. 21 Juni 1939 W van der HoogtprUs aan den scha Het .Algemeen Handelsblad" poogt het suc ces van het leven van Colün te verklaren: Drie oorzaken heben volgens „de Nederlan der” Dr. Colün zoo hoog doen stügen: Pasquino in ..De Telegraaf” schetst Dr. Colün als het prototype van een goed Nederlander: Dr. Colün behoort tot de eersterangs figuren van bet staatkundige tooneel, aldus de ..Nieuwe Rotterdamsche Courant”: Trachten wü aan te geven hoe het komt, dat de flguur-Colün ver boven de grenzen van één partü Is uitgestegen, dan noemen wü daarvoor drie oorzaken. In de eerste plaats zün uitblinken op elk Volgens de „Leidsche Courant” is voor Colün het groote voorrecht, dat hü het vertrouwen heeft Een groot Nederlander is Colün, aldus ..d» Volkskrant". In de ..Residentiebode” lezen wü: Maar vooral waren er een groot karakter en een vast Godsbetrouwen noodig. om in al de wisselende kwaliteiten het godsdien- stlg-politieke Ideaal hoog te houden en het landsbelang voorop te stellen; zü hebben Colün gedragen tot het leiderschap züner partü en tot wat wü gerust mogen noemen het nationale leiderschap. Colün streeft niets na en heeft geen an der object voor oogen dan het welsün, d* veiligheid en de rust van zün land. Hü is een groot Nederlander. Zoo ziet hem het Nederlandsche volk van welke denkwüs of ^richting ook: een groot Nederlander. inval die Vanzelfsprekend bieden aan den vooravono van den seventlgsten verjaardag vrijwel alle Nederlandsche bladen behalve Nationale Dagblad en Volksdagblad, blen étonne's de ae trouver ensemble aan onzen minister-presf- dent hun gelukwenschen aan. Zoo achrüft Prof. Mr. Aalberse in ,De Maas- booe”: Morgen zal minister Colün 70 jaar wor den. Voor- en tegenstanders en ook zü. dia mln of meer neutraal tegenover zün po Utlek beleid staan, zullen erkennen, dat hü. in eerr tüd waarin de eersterangsftguren op het staatkundige tooneel met een lantaarntje zün te zoeken, met gaven is toegerust, die hem onder de tegenwoordige politieke om- standigheoen een leidersrol verzekeren. Al is aan die rol sinds 1937 wel wat komen te ontbreken en al is zün gezag ook door wat er nadien is gebeurd wel wat getaand, bü een gelegenheid als deze zullen wü daarbü niet stfl staan en ons liever afvragen, of de toekomst zün ster weer wat hooger zal doen rüzen Prof. Dr. Oerretson geeft In het „Utrechtsch Dagblad" aan waar Colün s populariteit In wor telt- voor tenten. J. J. V. deeld fe tot sonen door. Du 's uit P«>- müia ld en zegt L D* tver- o*ef, rven, ?err« Zün populariteit wortelt dan ook dieper, dan in Instemming met zün politiek, die. in een overgangstüdperk als het onze, uit den aard der zaak geen duurzamen algemeenen büval kan vinden. De warmte, waarmede zün feest wordt meegevierd, straalt dan ook uit van een anderen haard, dan die waarin de politieke partügangerschap haar vuurtje stookt. Zü komt voort uit de waardeering voor zün karakter, wasudn het volk enkele der beste deugden liefheeft, waardoor het zelf uitblinkt: zün rust, zün eenvoud, zün trouw. t le- over- i den zeker con- i Tu il, rmal vele ■nsli Al and Vla- sün atie Gall, beleid rijk- man- ver» een, willig Emi- wordt igrijk ver- zus- Een hooger eenheid zien wü In dit leven, als wü Colün beschouwen als den man van diep geloof en van vast Godsvertrouwen. Die lün loopt door zün geheele leven, van jongs af tot nu, al spreekt zü luider tot ons, wanneer de oud-milltalr en latere zakenman hebben plaats gemaakt voor den antl-revolutlonnalren Staatsman Of wü hem hier zien als leider züner partü. of als lia der Staten-Generaal. of als Minister, steeds is dat, wat ons het meest treft: de man van diepe, in zün geloof gegronde begin selen. ..Het Volk-- schrijft over den persoon van Dr. Colün het volgende: dag te melden op strafte van In een gesloten kamp te worden gezet. Wat is dat nu voor een figuur. Het <R K) minister al over het laatste wetsontwerp spreken over den ruimen armslag van zün optreden en oe gevoelige, ietwat naar het familiare neigende goedhartigheid, die hü niet zelden in het persoonlijk verkeer aan den dag weet te leggen. Colün bezit het voor een staatsman, voor een leider onmisbare voorrecht, dat hü het vertrouwen heeft. Heeft de lezer zich al 'ns rekenschap ge geven van het feit, dat in spannende dagen een rustige radio-toespraak van Colün de kalmte bewaart of doet wederkeeren? Er zün niet veel mannen in ons land, die door het vertrouwen, hetwelk zü genieten zulk een Invloed hebben van hoog tot laagl Slechts weinigen, die het voorrecht han den, persoonlük met dr. Colün in aanraking te komen, ontsnappen aan de sterke be koring, die van zijn optreden uitgaat. Hü is geen man van Uevlgheldjes, maar ver staat toch bü uitnemendheid de kunst, an deren voor hem in te nemen. Zelfs iemand als wülen H. H. van Kol, ole hem zoo vaak en zoo fel bestreden heeft, getuigt, dat hü den heer Colün meerdere malen van een zeer sympathieke züde heeft leeren kennen. In de Tweede Kamer hebben wü dikwijls met studie gadegeslagen, hoe de minister- président het verstaat om met lieden van allerlei slag om te springen en hen om de vinger te winden. Er gaat een bekoring, een fluïde van hem uit, waaraan het moeilijk is, weerstand te bieden. En zün naast* medewerkers dragen hem op de handen Meer dan eens hoorden wü. in persoonlük gesprek, lieden, die met colün hebben sa mengewerkt, woorden van uitbundigen lof Verder onderging de wet meer. De heer Vos (Ub.) poogde de kindertoesla gen aan een loongrens te binden. De heer Woudenberg (N.8.B.). die verleden week de kinderbüslagen een fooi had genoemd, verklaarde zich nota bene vóór debe poging, die leder verband van de kinderbüslagen met da loonrechtvaardigheid losmaakte en er prin cipieel een fooienstelsel van zou maken I Het hielp Dr. Vos niet. Het stellen van een loongrens brengt practisch geen verlichting aan het be drijfsleven, argumenteerde de heer Smeenk (A.R.) Een loongrens .wordt ook nergens in het buitenland gesteld, voegde de minister er aan toe. De loongrens werd verworpen. Dr. Vos liet zich niet ontmoedigen: hü stelde voor de leeftijdsgrens voor de kinderen, waar over toeslagen worden toegekend, van IS op 14 jaar te verlagen. Als de kinderen 14 zijn beginnen zü immers te verdienen I Maar zóó veel verdienen zü niet, repliceerde de heer Drees iS.DA.P.) En de minister vroeg: Wilt ge dan de kinderen van 14 jaar met alle geweld het be drüfsleven injagen? Ten tweeden male: geen succes. eezj "'vporbeeklig vaderlander is zün hoogste eeretitel. Zoo heftig als juist de heeren Vorrlnk (SD-AT.) en Kranenburg (VB.) bü de be groeting van Justitie opkwamen tegen de anti- semletische uitlatingen, die de nationaal-socia listische Pers zich veroorlooft, even zoo gretig wierpen zü thans met volle hand koren op den anti-semietischen molen. Nóch den heer Vorrlnk, nóch den heer Kra nenburg ontsnapte ook maar één enkel woord van waardeering voor hetgeen de Regeering gedaan heeft en nog voortdurend doet voor de gevluchte Joden. Het is alles niet goed genoeg. De Joden zün nog niet binnen ot deze heeren maken zich hun tolk en brengen hun elschen in de Kamer. Wie geniet zulk een autoriteit als Colün, al dus het ..Huisgezin”. Onder de thans levende staatslieden is er geen, die in den lande zulk een autoriteit geniet; geen ook. die zoozeer in staat is het middelpunt te zün van de verscheidene po litieke richtingen; die ook door zün per- sooniyke gaven samenwerking daartus- schen mogelük maakt. De zeventigste verjaardag vindt niet plaats onder onverdeeld gunstige omstandigheden, zoo schrüft de „Limburger Koerier". Dat dit kabinet juist tegen den verjaar dag van zün president in ernstige moeilük- heden verkeert, werpt wellicht een schaduw op den feestdag van dr. Colün. Dit neemt niet weg. dat desniettegenstaande het Ne derlandsche volk in breede kringen niet na laten zal de belangrpke diensten, welke dr. Colün ons land bewezen heeft, met dank baarheid te gedenken en evenzeer in wüden kring hem de beste wenschen op zün ze- ventigsten verjaardag zullen worden toege dacht en toegebeden. Eenvoud is het kenmerk van het ware, schrjft „Nieuwe Venlosche Courant”. Dr. Colün: hü is een echte eenvoudig* Hollander gebleven, hoe hoog hü ook steeg. Deze rasechte eenvoudigheid is een züner aangenaamste eigenschappen en ook een zü ner waardevolste. Daar heeft hü voor een grcot gedeelte zün waarde en populariteit aan te danken. „Simplex sigillum veri": een voud is het kenmerk van ware, zooais de groote Boerhaave zei. sowieso al zeven leeftüdsgroepen onderscheiden; verdeelt men die leder weer onder naar confes sie. dan heeft men er 21; en dan kan men nog de intellectueelen bü elkaar tellen en nog an dere onderscheidingen gaan maken, zóó, dat men tot 27 A 36 groepen komt. Waar ligt dan de grens? De plannen stichting van der aeer verscheiden terreinen, waarop hll zich in zün lange leven heeft bewogen. En daarnaast wü comblneeren nu de tweede en derde oorzaak het feit, dat hü steeds weer getuigd heeft van eigen vast geloof en eigen beginselen, zonder zich echter daarbü van anderen af te sluiten, integendeel steeds weer zoekende naar wat vereent. Ik geloof dat de populariteit van Coiün hierin gelegen is, dat hü. voor ons en voor het buitenland, het proto-type is van oen stoeren goeden Nederlander. Bedaard, voor zichtig, om den drommel niet bang, maar geneigd tot overleg en tot laveeren. SlAAp er liever een nachtje over. Maar staat een maal practisch en naar overtuiging de wük* van handelen vasj, dan ook recht er op af en niet letten op de winkelhaken werd den heer van Sasse van Ysselt te machtig. Om kwart over drie zou ds aan het woord komen. Gaat dat niet t* vlug, vroeg hü. Zou de minister daar niet eens over wil len nadenken. Tot morgenochtend. Wat drommel, neen, zei de heer van Vessem; door werken! En de Senaat wérkte door de bes ten kunnen vanavond weer naar buis. Die liberalen toch! In vroeger jaren hebben zü altijd beweerd, dat den bedrüfsraden geen economische, doch alleen een sociale taak toe kwam. Nu heeft minister Romme onder de uit voeringsorganen voor de kinderbüslagverseke- rlng de bedrüfsraden voorop gezet en nu deugt het niet. Nu dient Dr. Vos een serie amendementen tn om van achterover te vallen. Alle tezamen dienende om het systeem van de wet zoodanig om te vormen, dat de bedrüfs raden met de uitvoering heelemaal niets meer te maken krijgen. In de uitvoering van de kinderbüslagverze- kering heeft de minister. zooais hü gisteren reeds selde. gestreefd naar coördinatie en uni ficatie. Naar unificatie door per bedrüfstak niet meer dan één orgaan met de uitvoering te be lasten, anders dus. dan de practük is gewor den van andere sociale verzekeringen, vooral de ziektewet, waar ieder bedrüf de wet haast door een andere bedrüfsvereeniging laat uit voeren. Doch de minister streeft niet naar unificatie alleen, zooais de heer Krol (C.H.) dat wilde, die slechts één orgaan erkend wilde zien Hü wilde de organen van het bedrüfsle^* op en dan eerst, als deze het niet op zicjjwii uitvoering van rükawege. En onder de organen van het bedrüfsleven wil hü die vooropeetten, welke het ideaal eener bedrüfsrepresentatie. het ideaal van het zelf-doen-door-het-bedrüfsleven het meest benadert, dat zün de bedrüfsraden „Vooropzetten", dat beteekent niet, dat van overheidswege, overal dAAr, waar een bedrüts- raad bestaat, dezen raad de uitvoering wordt opgedragen. Bedrüfsraden zün anders, dan de heer Joekes (VB.) meende geen staats organen. Zü komen uit het vrüe bedrüfsleven op Het bedrüfsleven zélf moet hun ook opdra gen deze verzekering uit te voeren. Geeft het de voorkeur aan één representatieve bedrüfs vereeniging. waarin het bijvoorbeeld uitvoering van de ziektewet reeds is opgenomen, dan staat de wet dit niet in den weg. Vrüheid, blüheid dus voor het bedrüfsleven- Maar neen, zei Dr. Vos. die bedrüfsraden moeten eruit. Hü kreeg zün zin niet. Wel echter de heer Smeenk (A.R.), die een amendement had ingediend, dat van de ge dachte uitging, dat de minister, nu hü eenmaal in eert Sociale verzekeringswet van de bedrüfs raden heeft gesproken, dit volkomen logische systeem ook elders, met name in de Ziektewet zal Invoeren. De heer Smeenk achtte het niet gewenscht. de bedrüfsraden alléén voor de kin- derbüslagverzekering te Introduceeren. Wan neer in één bedrüf de kinderbijslagverzekerlng ever den bedrüfsraad en de zlekteveAekenng over een of meer bedrüfsvereeniglngen loopt, wordt de uitvoering der sociale verzekeringen onnoodig duur. Geen bedrüfsraden dus in de ééne wet voordat de andere ze óók kent. Het amendement-Smeenk beoogde dus de artikelen nopens de bedrüfsraden buiten werking te stel len. totdat deze organen ook als uitvoerende instanties In de Ziektewet zün erkend. Dit amendement werd aangenomen. Als die vluchtelingen hier vrü moeten kun nen rondloopen, waartoe hebben wü dan wet ten aangenomen om de Nederlandsche arbeids markt te beschermen tegen vreemdelingen, vroeg volkomen terecht de heer de Bruyn (R.K.). Want van tweeën één: als zü vrü rondloopen scharrelen zü zelf hun levensonderhoud büeen en dat beteekent. dat er weer een paar dui zend Nederlanders op straat komen. Ofwel zü blüven ten laste van de Nederlandsche ge meenschap en dAn wordt hun verblüf véél en véél duurder, dan wanneer zü allen in één kamp worden ondergebracht, waar zü geschoold kun nen worden voor de emigratie dat kan in de verspreiding en In de groote stad niet en waar zü zelf voor het kamp en voor elkander kunnen werken. Zoo denken de comités er ook over. Het Is volkomen onjuist, zei de heer de Bruyn, die zéér wel op de hoogte is ntët wat er voor de katholieke vluchtelingen gebeurt, het is volko men onjuist, dat de vluchtelingencomité's bü den minister niet vrü konden spreken. Alle za ken zün met de grootste vriendschappelükheid in vruchtbaar overleg behandeld. Hetgeen de Minister onderschreef. Tot in détails heef» Minister van Boeüen de zaken met hen door gepraat en zü hebben ten volle erkend, dat de Regeering in haar zorg voor de vluchtelingen de juiste richting heeft ingeslagen. Het Haagsche gerechtshof heeft bevestigd het Vonnis van de Rotterdamsche rechtbank, waar- 71‘Jarlk® commissionnair in effecten - wegens bedrieglüke bankbreuk veroor- - ~l een gevangenisstraf van één jaar. Neen, wü hebben Colün, nu hjj zeventig jaar wordt, iets anders te zeggen; iets veel eenvoudigers, iets veel meer persoonlüks: iets, waarvoor wü maar weinig woorden noodig hebben. Het is enkel dit: wü zün in den loop der lange jaren, waarin hü met ons heeft geleefd en gewerkt, van den eerste tot óen laatste, van den hoogste tot den laagste, allen evenveel van hem gaan houden. Op zün jaardag schuift de Staats man en de krügsman en de leidsman naar den achtergrond. Met den man, die dan overbluft, en met hem alleen vieren wü dien verjaardag van heeler harte mee. Zóó zien wü hem niet meer boven ons uitste ken. maar hoort hü heelemaal bü en aan ons. Henry Truchy leidt het boek van H. Pradel: Jju lectures des Jeunes” in. Hü zegt om.: Alles wat de opvoeding der jeugd aangaat is moeilijk: allermeest wel het waken over de lectuur van kinderen en jonge menschen. Zorgvuldig toezien, behoeden, leiding geven en vorming; dAt moet hierbü de taak van den op voeder zün. Niets kan zoozeer een zegen zün als de lec tuur, maar niets ook kan zoo noodlottig wer ken. Het geheele leven door zal de ziel iets bewaren van de eerste Indrukken die boek, krant, tüdschrift of illustratie ts-.eeg brach ten. Men moet de jeugd smaak voor lezen bü- brengen en de leesstof moet zorgvuldig worden uitgekozen. Hoe zou het kind zelf een goede keuze kunnen doen? Als het geen leiding krijgt, als men niet toeziet, geen raad gééft, zal het lezen wat het toevallig in handen komt en dat kan op het geheele leven een noodlot- tlgen invloed hebben, kan "het in verkeerde banen leiden, het bederven, ja, het geheel ten gronde richten. Hier hebben ouders en opvoeders een taak te vervullen; op hen rust een verantwoorde lijkheid. waaraan zü zich niet moge onttrek ken. Het is een zware, moeilük te volbrengen taak. Tact, welwillendheid en een zekere han digheid moeten samengaan met vastberaden heid er beslistheid. De ouders zün de voornaamste opvoeders van hun kinderen. De opvoeding in en door het gezin kan dan ook nooit, door wat ook, •'hepper •tül”; de C. W. van der Hoogiprüs aan den “renter Eduard Hoomlk voor zün episch dicht werk kend gtnk ■Mattheus." Deze prüs werd hem toege- ha loting, omdat de dichteres Clara Eg- Toor haar bundel Het Schiereiland" een WÜk aantal stemmen verwierf. Zoo staat zün robuste figuur nog midden in de natie; zoo zün wü vast overtuigd.dat een groote meerderheid des vólks hem voor- loopig nog aan het hoofd wil tyen van wélk bewind dan ook. Boven alle verschillen en programs uit wenscht het hém. Hooge boomen vangen veel wind. En Colün heeft heel wat wind gevangen. Van critiek; van bestrijding; van laster, gemee- nen lagen laster zelfs. Maar de boom bleef staan. Hü staat nóg, Hoe lang nog dat weet niemand. God geve, in het belang van ons gemeenebest nog véle jaren. In hun oogen deugde aan het voornemen van de Regeering tot stichting van een cen traal vluchtelingenkamp in Westerbork, geen draad. Dat zou een concentratiekamp worden, waar menschen uit Allerlei streken büeenge- bracht, uit allerlei milieus afkomstig en van allerlei intellectueele ontwikkeling samen moe ten leven en werken. Daar kan geen behoorlüke arbeidsverdeeling worden gevonden; dat moet leiden tot een psychische depressie. Die men schen kunnen daar hun emigratie niet vol doende voorbereiden (waarom niet; kunnen zü van dAAruit hun relaties in Amerika en Zuid- Amerika niet aanschrüven?). Dat is een straf kamp, sooals dat in Nunspeet, wzar de barak ken uit 1914 dateeren en waar de outillage ver beneden het bescheidenste minimum blüft. De comités zün het daar niet mee eens en had den liever, dat de vluchtelingen zich volkomen vrü konden bewegen op onzen vaderlandschen bodem. Desnoods met den plicht zich lederen Wat de Regeering wil en waar de comités kennelük mee instemmen, is volkomen redelijk. Een centraal kamp Werkt efficiënter en kost oaardoor minder dan een verspreide onder brenging. Het opent de mogelükheid - tot scho ling en herscholing. Het houdt de vluchtelingen, die tot één gezin be hoor en in gezinsverband büeen. Het is niet zóó groot, dat alle vluchte lingen er beslist in moeten om het te vullen; van de 3500 A 3600 vluchtelingen, die op voor waarde van plaatsing in een kamp werden bin nengelaten. kunnen er maar 2500 daadwerkelük worden opgenomen en er blüft dus speling, ruimte genoeg om de bevolking uit t« zoeken, om degenen, die op grond van hun leeftüd. bun vorming, hun arbeidskracht of anderszins met geschikt zün voor het verblüf in het kamp daarbuiten te houden Menschen, die 50 jaar zün genieten nu reeds practisch de vrij heid om zich in de vrüe maatschappü een plaats te zoeken; hun arbeidskracht is tóch voor 40. 50 of 60 pCt op. En wat zou de Regeering anders moeten doen. Verschillende kampen maken voor de groé- pen met verschillende behoeften? Hoeveel van die groepen moet zy dan wel erkennen. Men kan Tenslotte een amendement Drees. Dit be oogde de invoering van een uniforme uitkee- nng voor alle loon groepen. Geenverschil meer tusschen loonen tot 24 gulden per week, die 10 cents, loonen tot 36 gulden, die 15 cents en zoo hooger tot 20 en 25 cents per dag per kind toe slag krügen neen, één uniform bedrag van 15 cen^. Alweer: dan gaat ge van een verkeerd stand punt uit, zei de minister. Het is geen kwestie van steun aan de kinderen. Het is een kwestie van rechtvaardigheid in het loon. Ge kunt dus het verband met het loon niet loslaten. Wie meer verdient, moet meer büslag ontvangen, zoo luidt het advies ook van de overgroot* meerderheid in den Hoogen Raad van Arbeid. Het amendement-Drees werd verworpen en een amendement-Woudenberg, dat ook de in voering van een eenheidsbüslag beoogde, alleen een hóógere 25 cents voor alle toongroepen kon wegens onvoldoende ondersteuning niet in’ behandeling komen. Het kinderbüslag-ontwerp werd met 66 tegen 20 stemmen aangenomen. Glansrük erdoort De liberalen, de vrüzinnig-democraten. Kersten en Zandt en mevrouw Mackay-Katz iCH.' waren tegen. En morgen: Oea. Conform den elsch van den officier van justi tie heeft de Amsterdamsche Rechtbank den commissionnair in effecten P. J. K., vroeger kantoorhoudende aan de Prinsengracht te Am sterdam. wegens verduistering, namelük het bewegen van het publiek door het opzettelük verzwjgen of verminken van ware of voorspie gelen van valsche feiten of omstandigheden tot het koopen van aandeelen van een vennoot schap en wegens het publlceeren van valsche balansen tot 2% jaar gevangenisstraf met af trek van den tüd in voorarrest doorgebracht (ongeveer een half jaar). Medio December deed de justitie een in het kantoor van den commissionnair, tevens beheerder was van de N.V. Petra Prima. Korten tüd later werd hü failliet verklaard met een tekort van ruim f 115.000. De officier had hem verduistering van f 30 A 40.000 ten laste gelegd, als beheerder van Petra Prima gepleegd. Deze gelden had hü als be heerder van de N. V. ontvangen en direct in privé geleend. Ook de beide andere feiten door mr. Wassenbergh ten laste gelegd, achtte de rechtbank bewezen. De comités koesteren echter de ernstige grief, dat menschen, die zich nooit met d* practische zorg voor de uitgewekenen hebben bezig gehouden, achter him rug om stemming maken tegen het centrale kamp en het aldus der Regeering moeilük maken. En inderdaad: prof. Kranenburg beriep zich in zün betoog herhaaldelük niet op het vluchtelingencomité, maar op een of andere Joodsche stichting, die geheel bulten de offi cieel* zorg staat. DAAr ligt dus het geheim van de tweeslach tigheid. die in de Tweede Kamer bü de behan deling van het vluchtelingenkamp bleek: tegenstelling tusschen de leden der Kamer, die zich terwille van de vrüheid op de „comité's" beroepen en de Regeering, die zich óók op de ..comité’s" beroept om het kamp te verdedigen. Daar zün andere Instanties, dan de officieel* comité's, aan het stoken en de zaak der vluchtelingen, eerlük gezegd, aan het vertroe belen. indien niet grondig aan het bedervenl fn de Woensdag gehouden vergadering van de “•(schappij der Nederlandsche Letterkunde •erden de volgende prüzen toegekend: I de Meesterschapsprüs aan dr. Wobbe de vries; f.11- de Wynaendts Franckenprüs aan M. o Ozinga voor zün biografie .Daniël Marot.de van den Hollandschen Lodewük XIV- het gezin kan dan ook nooit, door wat ook, teheel worden vervangen. Om smaak te hebben voor mooie en goede lectuur, moet men vanaf zün kindsheid geleld en t'vormd zün, want dwaalt men in het be- fn bü de keuze van den te volgen weg, dan kopt men vast of stort in den afgrond. Alle goede dingen m drieen: ook hei derde amendement, waarmee Dr. Vos de lasten voor het bedrüfsleven wilde verminderen, een amen dement. volgens hetwelk niet bü het derde, maar bü het vierde kind de bjslagen zouden beginnen, kreeg geen meerderheid Waarom ook. Van de 170 collectieve arbeidscontracten, die kinderbüslagen bevatten, beginnen 140 die bij slagen bü het derde kind óf eerder uit te be talen. Van de 175.000 man overheidspersoneel, die kindertoeslagen genieten, vangt het genot dezer toeslagen bü 160.000 aan bü het derd» kind of eerder. De practük van het bedrüfsleven wüst dus naar het derde kind, dat is het eerste boven het gemiddeld kindertal in alle gezinnen des lands. Zjn laatste amendement, dat het nadruk- kelük mogelük maakte de premie van deze ver zekering op den arbeider te verhalen, liet dr. Vos vallen voor een amendement^-Smeenk, dat alleen het verbod van premie-verhaal schrapte. Dit voorstel werd óók verworpen. Het blüft ver boden de premie te verhalen. e N. 8. B. leeft van afbrekande critiek. Positieve politiek komt zelden of nooit uit haar zwart- rooden koker. En als het den schijn heeft, dat zij wel degelijk opbouwenden arbeid wil verrichten, dan blijkt het al ras, dat deze schijn te valsch is om an deren dan volkomen argeloozen joA _on-^- wetenden te kunnen bedriegen. Zoo is het geweest bü haar voorstel om de rij- wielbelasting af te schaffen en zoo is het ook nu weer gegaan met haar voor stel óm ter wille van de Zondagsheili ging het houden van politieke vergade ringen op Zondagen en erkende Chris- teUjke feestdagen te verbieden. Biykens het voorlooplg verslag over dit wets voorstel van graaf De Marchant et d’Ansembourg c.s. heeft de Kamer zich niet laten beetnemen. Zij heeft niet ge hapt in dit dom gecamoufleerde lokaas met zichtbare politieke weerhaken. Terecht was men algemeen van oor deel, dat dit ontwerp niet „au sérieux” mocht worden genomen en dat het niet ter wille van een grootere eerbiediging en heiliging van den Zondag was inge- ciend. Was het den N.S.B.ers daarom - wél te doen geweest, dan zouden zü niet alleen, en zeker niet op de eerste plaats aan het verbieden van politieke vergaderingen, maar aan wedstrüder. en openbare vermakelijkheden hebben ge dacht. Wat zü onder politieke vergade ringen wenschten te verstaan, hadden zü zelfs niet eens nader omschreven, en dat is erg zonderling van lieden, die in alles en nog wat politiek willen zien, omdat zü zelven niets anders dan politiek bedrijven. Algemeen werd dan ook dit wetsontwerp als een innerlijk onwaar achtige parlementaire manoeuvre ver oordeeld. Met de afschaffing van de rüwielbe- lasting wilde de N. 8. B. in het gevlü komen van alle wielrijders in fietsend Nederland, maar de sympathie en de be ginselen van den rechtgeaarden Neder lander zün niet voor 2.50 per jaar te koop. Met het nieuwste wetsoskwerp heeft de N.S.B. een mooi gebaar, willen maken naar dat deel der Nederlandsche bevolking, dat principieel voorstander is van een zoo streng mogehjke Zondags viering. In plaats van een schoon gebaar is het een ietwat lachwekkende come- die geworden. De Christelüke partijen, oie het over de wüze, waarop de Zon dagsrust geëerbiedigd dient te worden, niet geheel en al eens zün, hebben ge weigerd zich tegen elkaar te laten op hitsen door hen, wier leer in prac- ti.’k niet slechts tot een ergerlijke ont heiliging van den Zondag, maar tot een verbanning van het Christendom uit het openbare leven leidt. De Kamer is nog niet zoo dom als de N.S.B.-ers het zouden wenschen en het Christelüke Ne derlandsche volk is dat evenmin. Wat verklaart het succes van dit leven wel. en wat is het geheim van het nationale dezer figuur? Wat het eerste betreft: de aanwezigheid van willen, kunnen en ^durven en van vol maakt, rustig evenwicht, tiflschen die drie. Men moet, om een leven tot vol succes te brengen, den wil hebben om er te komen, men moet het vermogen hebben om te bereiken wat men wil, en men moet den durf hebben otr. het dan ook te doen en de grens van zün kunnen weten. Men moet zelfvertrouwen hebbenen self- kennis. die voor overschatting hoedt. Al deze drie heeft de heer Colün en wel in het juiste, rustige evenwicht dat leiot tot de synthese der kracht. En het is dat synthetische, dat. naast het veelzüdlge van het feestelüke vermo gen. voor een groot deel verklaart dat deze man, die toch óók zün sterke eigen over tuiging heeft, kon worden tot nationale figuur. Na alles was „De Standaard'' reeos in haar extra uitgaven schreef, lezen wü thans in haar laatste nummer voor de voor haar ..grooten dag" nog: der Regeering hebben met de een concentratiekamp niets te u.aken; zü beoogen. de heer de Bruyn ael het zéér juist, de vorming van een werkgemeen schap onder lieden, die van nature, daar wees oe heer van Vessem (N6.B op en de minis ter viel hem bü. een sterk gemeenschaps- en saamhoorigheidsgevoel bezitten, waardoor vele moeilükheden zullen worden overwonnen. Aan het crediet voor het vluchtelingenkamp ging een heele lüst wetsontwerpen vooraf be- langrüke wetsontwerpen zelfs waarover ech ter weinig werd gesproken Bü een der normalisatie-ontwerpen tikte minister Goseling den nationaal-socialistischen afgevaardigde- van Vessem op de vingers omdat deze den heer Alexlch. oud-gezant van Schuschnigg's Oostenrijk, die in dit ontwerp mede weéd genaturaliseerd een trap nagaf als een overwonnen tegenstander Wat had de heer van Vessem bovendien tegen Schuschnigg's Oostenrük? Was hü vergeten, dat de heer Rost van Tonningen. toen hü pas uit Weenen naar Ne derland terugkeerde, zün hooge waardeering uitsprak voor de toenmalige regeering daar te lande? Met soortgeljke kleine schermutselingen gin gen de aanvullende begrootlng van de Artllle- r!e-inrichtlngen. de verschillende economiscnr oorlogswetten en de wet op het autovervoer per- onder den hamer van den voorzitter NAAR VRAAGT INLICHTINGEN t «Maw» „KONINOIN IMM»' r* Vlliiiagst-Mtrvicli tr.tr. dor •ettajpiJ ^ZEELAHDT U i» do roort» tttafor—U^ u. „PRINSES BEA TR/X'JoH VI IS SIMQ tN

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5