Hoe Rome l nto MAATCORSETTEN OE TABLETTEN „AMAIGRITOL” van Dr. Schmidt doen geleidelijk en zonder gevaar of eetregel vermageren - Vele getuigschriften Alle Apotheken en Drogisten 4 Modem Amerika geïnspireerd chi' Cz °P eeuwenoud Indië pannen often en Sintjan viert' F f' HOLS’ KATTENBROOD het lekkerst. REESINK o ZATERDAG 24 JUNI 1939 UIT LAMSVLEESCH Schoonheidszorg van staatswege DE KNEEDBARE HOED I DE ZILVEREN/* MOEDER VECHT MET EEN KROKODIL |K#-' *- it* n- 4id tch xjd ?er ton it- •eg die ze De reddingsboot der vrouwen VAN DEN BRIEL VERSTER 1 ■n SANITAIR a Gabrielle B. ge- een vreemden term t hier ■w belooft l« in- toch inkelier ie* Cl. E. v nl P. r tel houdt telegram Hel J door Hruschka 30 rd het al telene’s oogen vochtig. (Smartelijke woord, Roland. .nden meer. aan. moet een een een marinade van half water, toegevoegd een takje dragon, "n ekselie en een paar worteltjes. >A van tijd tot tijd eens bedro- GRAIIS L* ler- ar- al Dommelstr. 2 2INDHOVKN de >e- ?er an b- lie lo :h «tr. de ter- ert, ler- iwe to >5 rd el ih 0, 6. al n el Vraagt Uw wi en toch vindt Uw POES 10 ct. per pak. Wed. J. van Nuenen Zn. I.IN N EN F A HIULK ZEELST •ost Meerveidhoven Tel K 4995 200 Uitzetten Linnenkasi- a an vulling gehou- gecre- In het toonaangevende Chi- cago-atelier van Madame Marg’, worden uit Indische batikstoffen ultra moderne zomermpdellen gecreëerd. Voor de Vrouw Een negerin uit Chimanda by Boelewayo in Zuid-Afrika ging naar de rivier om te wasschen. Haar baby legde ze vlak by haar op een be schaduwd plekje. Plotseling hoorde ze het kind huilen en toen ze omkeek, zap ze tot haar ont zetting dat een krokodil het kind in zyn bek hield. Schreeuwend van angst vloog de moeder er op af en pakte het dier by den staart. Het monster sloeg echter wild met zUn staart en de vrouw viel een paar maal op den grond. On danks alle krachtsinspanning gelukte het de negerin niet het dier vast te houden. Deze was byna met het kind by het water, toen de moeder Üch In haar wanhoop op zyn rug gooide. Ver schrikt sperde de krokodil Zijn bek open. Het zyn bult vallen. Snel greep de vrouw het kind en vluchtte met haar zoontje, zoo hard ze kon. vy venja, moedertje, vyf kinderen te houden! glimlachte, half ondeugend, half ver komt wordt aandacht gespannen. Natliurlijk wordt ook hier de slak niet vergeten en meerdere ma len rydt zij aan ons voorby in enorme afme tingen. En dan komt eindeiyk de apotheose: eenvoudig zeggen, nog Ulrich Gun bloed ZUTPHEN - ROTTERDAM (Leuv«hav«n 127) AMSTERDAM i*’» d B,r« Pring Hendrikkade 162 Wy leveren fr. door heel Nederi. ZONDER EENIG RISICO een prima maat corset voor M.50 Wy betalen U den vollen prijs terug, indien een. door ons ge leverd corset U niet zou bevallen, 'n HiiIs-hof-comet maakt U slank HULSHOF Engesfr. 14 -> Deventer Vraagt maatkaarten en uitgebreide offert» Natuuriyk in Beriyn is van rykswege een instituut geopend, waar kappers en experts op het gebied van schoonheldsverzorging uit het geheele ryk zich kunnen bekwamen. By de hooge elschen, die tegenwoordig aan elk mensch individueel gesteld worden, aldus het decreet, speelt zyn ulteriyk een groote rol, en heusch niet alleen by de vrouw. Ook de 'man moét het peil van zijn ulteriyk op de grootste hoogte brengen als middel om zoo ver mogeiyk vooruit te komen In dit leven. En de vrouw heeft als plicht, naést het kunnen koken en het kinderen verzorgen, er zoo aantrekkeiyk mogeiyk uit te zien. Er zit iets waars in! Ook voor vrye burgers. In Rome begint op den vooravond van feest, ten tyde van de Vespers het volk naar de groote Basiliek van Sint Jan van La- teranen te trekken. De hoofdwegen die naar de basiliek leiden zyn versierd en er hebben zich allerlei kooplui opgesteld. Op open wagens lig gen hun krameryen uitgestald: papieren mut sen, toeters, aardewerk, bellen enz. Deze toe ters en bellen zyn een van de grootste attrac ties van xhet feest. Straks zal hooren en zien Je vergaan van al het lawaai, want iedereen moet zooveel lawaai maken als maar mogeiyk Is! Ook wordt overal lavendel te koop aange boden, op aardige manier In elkaar gebonden, zoodat het gemakkeiyk opgehangen kan wor den in de kast tegen de motten, die nu hun aanvallen op weggeborgen wlnterkleeren en dekens zullen beginnen. Daar tusschen in staan de verkoopers van „porchetta”. Geen feest in Rome zonder porchetta. Dat Is een met allerlei kruideryen opgevuld speenvarken, dat aan het spit gebraden is. Het ligt daar nu opengesneden en laat den heeriyken geurigen® Inhoud van zyn binnenste zien. Het vleesch wordt in groote sneden op een stuk brood gelegd en zoo ver kocht en ondanks de warmte vindt het veel af trek. Langs marskramers pers in hun witte Jas, koi In een klein visschersdorp moeten in den tyd, dat de groote scholen haringen komen, alie mannen naar zee. om hun zware taak te ver richten. Zoo gebeurde het, Aat onlangs in het Engelsche visschersdorp Runswlck Bay de vrou wen van het dorp de reddingsboot naar zee moesten brengen, toen een plotseling opgekorr.en storm het leven van de mannen bedreigde. De weinige mannen, die in het dorp waren achter gebleven. waren juist talrijk genoeg om de red dingsboot te Bemannen. Maar er waren geer mannen meer, om dè boot in zee te brengen zoodat dit uitsluitend door vrouwen moest wor den verricht. Natuuriyk vervulden zy haar taak met grooten yver, want van haar hing het nu at, of haar mannen, die zich in volle zee bevon den, nog op tyd hulp zouden ontvangen. Toen de motorboot haar .weg door de golven gebaand had. en in de verte verdwenen was. bleven de energieke vrouwen vol bange verwachting op het strand staan wachten. Enkele uren later keerde de reddingsboot terug en bracht de vls- schers mee. En weer liepen de vrouwen met hooge waterlaarzen aan de booten tegemoet en brach ten ze aan wal. Het ging zooals Helene Andagola voorspeld had. De bloedtransfusie had een schier miracu leuze uitwerking. Met nieuw leven bezield, met een van geluk stralend gezicht, ligt de meesteresse van Sper- ber-Eck in de blanke, donzige kussens; zy wil de hand harer schoondochter byna niet meer loslatèn. O, myn kind, wat ben ik je verschuldigd! Ik dank je zelfs myn behoud.En dat jy hem gelukkig maakt! O, spreek my over hem! En hoewel de dokters ook voor mevrouw Andagola rust hebben voorgeschreven. vergeet zy toch telkens weer dat bevel, en vertelt, en vertelt! Ook mevrouw Von Turnwald spreekt over haar kinderen, vertelt, wat zy in den laatsten tyd geleden heeft, welke versehrikkeiyke din gen er gebeurden, zonder dat zjj iets van hun samenhang vermoedde,... heet! Helene, maar noem my Hela, zooals Ulrich. En nu moet ik gaan, want ik mag onze zieke niet zoo lang alléén latenTot ziens zusje! ZO kuste Vera, stak Roland de hand toe en verUet de kamer. 46 Ik hoop het. De wonden zyn tamelyk diep, en het bloedverlies maakt ons eenlgermate on gerust. Maar ook aan dit gevaar zullen wy het hoofd bieden. Ik heb er reeds niet dr. Thomayer over gesproken, en hy zal nog vandaag naar Graz om een tweeden medicus telegrafeeren. De dokters Tullen waarschyniyk morgen, tot een transfusie tusschen moeder en mij over- wisseling van een aantal telegrammen kwam Mr. UIleman tot de overtuiging, dat met Juan Andagola de verkeerde man was aangehouden. En zeker zou hy er nog niet van overtuigd zyn geweest, had men hem niet uit Bruck rechtstreeks en officieel geseind, dat In de stad met medewerking van Silas Hempel de echte moordenaar was aangehouden en dat deze reeds een volledige bekentenis had afgclegd. In den morgen van den derden dag na den gepleegden aanslag kon Silas Hempel eindelijk met Andagola naar Sperber-Eck vertrekken. Eerst onderweg vernam hy, noe Ulrich Von Turnwald aan den naam „Juan Anoagola” was gekomen; en de detective vertelde Ulrich, welke zware verdenking op hem had gerust en tot zyn aanhouding geleid had. Mevrouw Von Turnwald. die zich opgewekt en sterk gevoelde, zat omringd door haar kin deren en haar schoondochter, toen de twee mannen binnentraden. Het weerzien van Ulrich met haar, met zyn broer, zijn zusje en zyn vrouw was zoo tref fend, dat Silas Hempel, die zich In een venster- nis had teruggetrokken en met vochtige oogen op -het kiezeipleln staarde, misschien voor de eerste maal van zyn leven tot het volle be- wustzyn kwam van hetgeen hy als vrijgezel moest missen.... Het feest van Sint Jan dat is een groot feest voor de Inwoners van Rome. Wel byna over geheel de wereld is de dag van het feest van Sint Jan iets byzonders. Men ontsteekt johannesvuren of kent andere gebruiken en vóór of na St. Jars moet er van alles geplant en gesnoeid worden in den tuin. Natuuriyk is dit alles minder een devotie tot St. Jan den Dooper, dan wel het samenvallen van zyn feest met den langsten dag van het jaar. Volgens oude jaartelling was vier en twintig Juni de langste dag en vanaf de oude heidentyden waren er allerlei gebruiken en feesteiykheden om dit gebeuren te vieren. De booze geesten moesten op de vlucht gedreven worden, den hek sen die in dezen nacht byzondere macht had den, moest schrik aangejaagd worden. Vee! van de traditioneele gebruiken van dezen dag stammen nog uit die oeroude tyden. gen legt u een paar takjes peterselie noodig Wat zout en peper. De bovenste moet bestaan uit schyfjes aardappel. In deze creaties van batikstoffen, die den naam voeren van „Terrassdresses” en „Spectator sports dresses” hult de draagster zich bü voorkeur wanneer ze zich als toeschouwster in de wereld der sport bphoudt. De staande figuur toont, hoe de Javaansche sarong, onderwor pen aan de wetten van de moderne Westersche coupe, tot een up-to-date bolero-complet kan worden. Miss Lots Langton draagt onder den wijden bo venrok een taft onderrok in het kleurige roorl van dé batlkfiffuwrtf&s transfusie gaan. Wat is dat? Ik heb daar nog nooit iets van Behoord. Och een zekere hoeveelheid bloed van my wordt op Mama overgebracht, om het door haar Beleden verlies te herstellen, ’t Zal u verwon deren, hoe gauw Mama er dan weer boven op In het ziekenhuis te Buenos Aires heb ik Zoo langzaam maar zeker begint het tot de Hollandsche keuken door te dringen, dat het lam of het schaap een zeer etenswaardig dier is en wA zyn kwaliteiten van smaak en voe dingswaarde betreft, zeer zeker niet voor het gepreconiseerde rund of varken onderdoet In tegendeel, het lamsvleesch schynt het best ver teerbare van alle vleezen te zyn. die warme opeengedrukte menschenmassa. Maar zoodra de eerste versierde wagen langs is alle warmte en gedrang vergeten en ieders i zyn. Maar je hebt ons niet eens gezegd, hoe je Hoe goed begrypt nu Roland, dat zyn moe der weigerde, het verlovingsfeest by te wonen! Zy werd aldoor gefolterd door die verschrikke lijk, verdenking tegen den armen Ulrich.... Zeg, moedertje, is 't niet alsof Hela altyd bij ons is geweest? roept Roland plotseling en met geestdrift uit. Wat ben ik biy, dat nu ook Lilly kennis met haar zal maken! Dan zyn we met ons om Ven^g legen. Neen. Roly.... zes! Want Mr. Sorel be hoort ook tot ons. Ik heb my gisteren met hem verloofd Tegen elf uur in den morgen komt er een aan het adres van Hela Andagola. 't Is van Silas Hempel en luidt, zeer laconisch. als het vuurwerk. Onmogelyk dit te beschryven. In een geweldig tempo gaat het. Met een oor- verdoovenden knal worden de vuurpyien afge schoten, die omhoog suizen om dan weer ele gant in duizend gekleurde sterren omlaag te vallen. Zonnen draaien, fonteinen spatten sis sende vuurstralen, acrobaten van vuur op fiet sen van vuur maken fantastische toeren. We hebben geen oogen genoeg om alles tegeiyk te zien. Het dondert en knettert van alle kanten. Steeds méér vuufpyien. totdat heel de hemel bezaaid is met róode, gele, groene en gouden sterren. Het is een sprookje, een illusie die maar al te vlug ea letteriyk in rook verdwynt. Inplaats van al die wondere vonken en sterren, is er nu niets meer over dan een dikke zware rook. Je hals doet pyn van het naar boven kyken. Het feest is uit. In dichte drommen gaan de menschen weer naar huis en 's nachts droomen we van slakken. te bewegen van hun eeuwenoude kleur-tonen af te stappen en fel rood en blauw te gebrui ken. waardoor In combinatie met wit zeer le vendige patronen ontstonden. De show in New-York, die tenslotte deh weéd van de door Madame Marg' eerde modellen in deze kleurige, eeuwenoude dessins veroverden stormenderhand het hart van de vrouw Ölt de Nieuwe Wereld, die so wie so in jujnr binnenste een zwak plekje heeft voor alles wat aan eeuwenoude traditie gebon den is. De Nederlandsche vrouw, die aan dit com plex niet Ifjdt, zou deze mallotigheid uit Ons- Indië vast niet zoo gemakkeiyk accepteeren. A Bgl vriend, houdt u zich Behoort u vooral vandaag nietcby - - - u t, gróótste ge deelte van ons geluk te danken? Wie weet, wat er gebeurd zou zyn, als u ons niet ter hulp ge komen was! Ik heb eenvoudig myn plicht gedaan, mevrouw, en zeker zou ten slotte ook zonder my de waarheid aan het Heht zyn gekomen. De waarheid! Maar die kennen wt zelfs thans nog niet. Want naar ik zooeven van Ulrich verneem, hebt u ook hem nog niet ge zegd. wie eigenlijk de misdaad heeft bedreven, waarvan hy werd verdacht. Daarom.... (Slot volgt) Igt: irdenaar gevat! Hempel.” ■►slaakte een kreet van verlichting. Goddank, roept zy uit. Nu mogen wy hopen, dat hy ons spoedig Ulrich brengt.... XXVIII 't Had tegen Hempel’s verwachting vry 'ang geduurd vóórdat ten aanzien van Ulrich's invryheidstelling alles in orde was. Eerst na Mevrouw Von Turnwald was de eerste, die aan den detective dacht, zy riep hem tot zich en zei: Waarom, beste afzijdig? r *- ons?- Hebben wij niet aan Als de zomermaanden beginnen prijkt aan deh rand van het Hol- landsche bosch met groote letters het verzoek: Laat niet als dank voor 't aan genaam verpoozen den eigenaar van ’t bosch de ^schillen en de doozen. In Chicago zet men op de hoeken der parken prullemanden met het positieve verzoek: Toe helpt V mee ons park onbe rispelijk te houden. Hoe het resultaat is? We hopen voor de Chicago-be- woners, dat het minder bedroevend is, dan iiyünze Hollandsche bos- schen. Madame Marg', zooals ze in de wandeling ge noemd wordt, als afkorting van Marguerite, 'is een oude dame met. gesoigneerd grys haar en een allerliefst 'Innemend gezicht. Madame was en is nog een van Amerika’s eerste „dressdesig- ners'' zoovéél als mode-ontwerpsters Achter glas In haar studio staat een imposante ry glimmende cups, clig ze bp de verschlllendg mo de-shows gewonnen heeft. Jaren geleden was ze een van de eerste dress-advisers in Holly wood en niemand is er meer van doordrongen dan zij, Americas First Lady of Fashion, dat, vooral in Amerika de mode in hooge mat»«*e- invloed wordt door de film. Maar' ook den Invloed dien de kunst op de mo de kan hebben, verwaarloost Madame Marg' niet. „In de modewereld zegt Madame Mar guerite, is men veel te veel de meening toege daan. dat styi en c^ptie-vermogen uit Parys moetcri stammen. M®fr scheppend talent moet in Amerika evenzeer gestimuleerd worden ais in Pjirijs. Kunst, en Is mode niet ook in haar soort een onderdeel van het artistiek terrein, mag niet aan een bepaalde nationaliteit gebon den zyn. Kunst is algemeen en moet algemeen biyven. En deze geheele inleiding gebruikte Madame Marguerite als Introductie om haar nieuwe vinding: de modernste modellen vervaardigd van Indische batifc^stof, aan de*-Amenkaansche vrouw voor te zetten, door haar exquise mo delletjes op verleidelyke mannequins te deinon- streeren. De foto's getuigen dat haar vondst geen slechte geweest is. Verheugt het doodgewone katoen zich dit seizoen toch al In een buiten gewone belangstelling en mag dit simpele weef sel zelfs Casinozalen binnentreden, van veel voornamer allure, van artistieker inslag wordt een model vervaardigd van bebatlkt katoen met de fraaie, zeer kunstzinnige patronen. Het moet Iedere Hollandsche vrouw wel in- teresseeren. dat de dernier cri In Amerika ge- >ut is uit de eeuwenoude huisviyt van ons Indie. Het Amerikaansche dagblad, dat deze trou vaille van Madame Marguerite publiceerde, gaf by haar beschryvlng ’n uitgebreiden uitleg van het batik-proces, wy, die op de schoolbanken in de laagste klassen reeds onder de aardryks- kundeles leerden van het geheim van was^ay verf, herinneren ons nog wel voldoende van die techniek, waar de Inlandsche vrouwen “zoo'n groote bedrevenheid in bezitten. De ^beschaafde, gedekte kleuren, waarmee de Oostersche vrouw door de grilligheid der figu ren de meest kunstzinnige effecten weet te bereiken, waren echter voor den gepeperden Amerikaanschen smaak niet fel genoeg. Met zeer veel moeite en na eindelooze proefnemin gen waren de Javaansche vrouwen, die voor Madame Marguerite's zaakgelastigde werkten.- DE LINNENWKVEBS SINDS 1S47 Oóze populair» huwelijksuitzet onder volle garantie, gemerkt en geborduurd, nog geen II. ISO.Vraagt monstercollectie. BREI MET NEVEDA-WOL Aan de N.V. Ned.^Volspinnerij Heerengracht 483, A'dam (C. M.H., U gelieve mij op te ge ven. waar ik Neveda Wol on Gratie Neveda Breipatronen in mijn woonpl. kan verarygen Naam Adres: Woonplaats: menigmaal zulk een operatie bijgewoond De uitwerking ervan liet zich altyd onmiddeliyk ge voelen. Maar u. O, ik ben sterk en door-en-door gezond. Dat beetje bloed heb Ik spoedig terug. Sterke gestellen kunnen er goed tegen. Toch kan ik het u niet veroorloven, ver klaarde Roland. Ik kom het eerst aan de beurt.... Ook ik ben gezond en sterk. Roland, ik vorder hier recht op. Ik ben, om zoo te vreemde voor u, maar niettemin door sinds lang met u in den geest vereenlgd. my het geluk, voortaan ook door myn met onze Mama vereenlgd te zy! Roland keek haar lang en zwygend Als u de zaak zóó opneemt, zei hy ik wel by u achterstaan. Maar u is geen vreemde voor ons. Van het eerste oogenblik af had ik de gewaarwording, dat u tot ons behoort, wy zullen u voortaan beschouwen als een echte zuster. X Nu werden ook K Dank voor dal Ik heb van myn kant Tot nu toe had ik alleen Vera omhelsde haar opnieuw en zei: Ook ik houd van je en wy zullen zusters n de porchetta-verkoo- iomen we op het groote plein voor de Sint Jan. Als by tooverslag is het hier veranderd in één groot openlucht restaurant. Alle trottoirs, ook die van de nabye straten, staan vol gedekte tafels. Dat wat! We gaan eerst de kerk binnen, waar het vol en roezemoezig is. Na den dienst loopen de men schen rond in de groote kerk om alles te be kijken en het gebeurt wel dat in een onver- hoedsch oogenblik de lust om den nieuwen toe ter eens te probeeren aan een kleinen Romein te machtig wordt en er een schor getoet in de plechtige stilte opklinkt, dadeiyk gesust door moeder of grootmoeder! Nu wordt het steeds voller daar bulten en weldra zyn alle tafels op het pleinen in den - omtrek bezet om hét gerecht van <len dag te eten: slakken! We loopen tusschen de ‘tafels door, en zien niets dan slakken, porties slak ken. borden met slakken, pannen met slakken, niemand eet iets anders dan slakken. Er zijn er die ze eten keurig geserveerd door een kell- ner en van mooie borden anderen doen het eenvoudiger: moeder de vrouw heeft ze zelf thuis gekookt en is nu met de hcele familie plus pan meg slakken naar het Sint Jansplein getrokken, waar alles in de gezellige feest stemming en drukte wordt opgegeten, óók aan een tafeltje, ze hebben immers wat drinken be steld en de kastelein maakt geen bezwaar te gen het zelf meegebrachte maal. Iedereen is gelukkig en peutert met geduld in de huisjes om het lekkers er uit te halen. En nu begint het ook langzamerhand donker te worden, er komen nog steeds meer menschen en het la waai groeit met die menschenzee. Er staat nog meer op het programma dan slakken eten. Er zal nog een mooie optocht van allegorische karren voorby ryden en dan als slot wordt er een grandioos vuurwerk ontstoken. Iedereen zoekt zich een plaatsje om vooral niets te missen van het schouwspel en het is byna niet om uit te houden in opeengedrukte naast elkaar. Overgiet het geheel met bouillon of jus. niet te weinig, maar ook niet te veel, leg wat fiksche kluitjes boter bovenop en zet het geheel in een niet al te gloeienden oven, ongeveer twintig minuten of een half uurtje. De uiterste veelzydigheld der mode stimu leert onzen hang naar variatie. Het hiergetee- kende grondmodelletje, dat u misschien op het eerste gezicht voor eentoegespitste kachelpyp aanziet, is het zeer eenvoudige uitgangspunt, waar met een deuk en een duw de vier achtereenvolgans afgebeelde hoofddekseltjes kunsten ontstak^. We knippen het grondmodel uit het materi aal, dat ons als hoofdtooi het meest na aan het hart ligt, te weten, vilt, fluweel, suède, pi- ké of wat ook. Öm den goeden vorm te kry- gen, meten we onzen hoofdomvang. welke cen- timetermaat de basis is van den driehoek, die veertig centimeter hoog is en dien we voorzich tigheidshalve eerst uit vloeipapier knippen en op het hoofd fatsoeneeren om ons te vergewis sen van de Juiste coupe. Behalve wanneer we de schaar in vilt gaan zetten, rekenen we een centimeter extra aan te knippen voor afwerking. Aan de onderzy- de slaan we vervolgens twee centimeter van de stof in, nu spelden we de losse zyden aan el kaar op het hoofd met behulp van een vrien- delijke huisgenoote, die begrypt, dat een juis te omsluiting van het achterhoofd een belang- ryke factor is. die met minimale wyzigingen, vouwen en plooitjes ingebracht moet worden. Dan wordt het hoedje dichtgenaaid, dit wil zeggen, vanaf de onderzyde tot ongeveer hal verwege, dus over twintig centimeter. Juist door het openbiyven van den bovenkant bevat dit hoofddekseltje zooveel mogelijkheden. Op een mouwplankje persen we den achternaad en er rest ons dan niets anders, dan ’t nieuwe hoed je voor den spiegel op ons hoofd te planten en er mee te manoeuvreeren tot we er den meest flatteuzen draal aan meenen gegeven te heb ben. Wenschen we na een week een ander hoedje, wel we knippen een hechtdraad door, steken een speld hier of daar, draaien en trek ken wat en.... Madame est servie. t> Wie over de „vreemderigheld'' is heen stapt en zich gewend heeft aan den ietwat an deren men zegt „sterken”, maar ik vind dat smaak van het lams vleesch, zal ongetwyfeld gaan inzien, dat dit een zeer smakeiyk en niet duur maal kan op leveren. Nu kan men het lamsvleesch op vetschillenSè wyzen behandelen. Ik zal u niet aan boord ko men met een Engelsch recept, waarbij de mlnt- sauce een belangryk onderdeel uitmaakt, want ik ben er van overtuigd, dat dit den gangbaren Hollandschen smaak niet streelen zal. Maar er zyn vele andere wyzen van lamsvleesch bra den. die beter in deze lage landen op hun plaats zyn. Het meest voor de hand liggende gedeelte van het lam of schaap om mee te beginnen is wel de lamsbout, met of zonder been. Het is zaak dezen bout niet te klein te nemen. Wat u met de’ rest doet, zal ik straks vertellen. Wilt u den smaak, wat verminderen, dan is 't raad zaam het vleesch een dag van te voren te leg gen in een marinade van half water, half azyn. waaraay takje tym, pel Dat vleesch m< pen worden. Den'volgenden dag braadt u het vleesch op de gewone wyze en voegt af en toe iets van dat nat vaiT de marinade joe. Een lamsbout moet net, maar dan ook maar héél net gaar zyn. Ik voor my verkies den lamsbout zonder ma rinade, ja zelfs accentueer ik dm smaak met veel genoegen door hier en daar een teentje knoflook in het vleesch te steken vóór het bra den. Dat braden geschiedt ook dan op de ge wone wyze, liefst in den oven. Wat betreft de groenten by dit vleesch, het smakelijkste zyn wel gestoofde uitjes of ge stoofde prei. Een heel eenvoudig recept voor gestoofde uitjes is het volgende: U kiest klei ne uien, geen zilveruitjes maar een iets groo- tere soort. Op het oogenblik, nu de versche ui aan het verschynen is, is dit gerecht op zijn best. Deze uitjes worden geschild en even ge kookt in een weinig water. Dat koken moet heel zacht gaan, anders komt het binnenste van den ui naar buiten en dat is niet de bedoe ling. Daarna laat men ze uitlekken, stopt ze in een vuurvast schoteltje, giet er een restje jus by, legt op lederen ui ’n klontje boter en laat ze zacht in den oven stoven. Een beetje bruin mogen zy wel worden. Er bestaan nog veel in gewikkelder recepten voor het bereiden van uien, maar daar zal ik maar niet aan beginnen, daar de Hollanders over het algemeen geen uienminnaars zyn.Maar al doende leert men veel plezierigs. Nu beloofde ik nog een verwerking van dé rest van het lamsvleesch. Daarvan maken wij den volgenden dag eeh Irish Stew. Volgens de Engelsche methode moet men alle ingre diënten rauw nemen en het geheel in een over vloed van vocht laten stoven, maar ik heb die Engelsche stew nog nooit kunnen bewonderen en het recept, dat ik hier laat volgen, is zeer smakeiyk. Snydt d? rest lamsvleesch aan kleine stukjes. Zorg voor een hoeveelheid gekookte uien en aardappelen en wat takjes peterselie. Hak de uien en de aardappelen in kleine stukjes, maar houdt een paar aardappelen achter. Leg nu al les laag om laag in een vuurvasten schotel, te beginnen met aardappelen. Tusschen de la- i—1 en zoo laag netjes wat van 'i ’1 z VOOR ALLE

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15