LUWS Knallen en LI bliksemschithten rond den Krakatau STAD’ Handeldrijvende marinemannen ZWARE WERKING' BIN a DINSDAG 27 JUNI 1939 Wordt eerlijkheid ook al gestraft? BONNEN VAN DE WEEK 1 Congregatie der H. Familie EEN CIRCUS VERRIJST Een nachtelijke botsing BURGERLIJKE STAND Adressen sigarenwinkeliers DJi.VR. Z Lood en oud tfzer ALWEER ÉÉN.... BIJLAGEN tot den raad ZEILEN Jai Aanbesteding adr Erupties tot duizend meter hoogte De intocht van het garnizoen Oprichting loodgieterscursus aan de Ambachtsschool Verkoop grond ten Zuiden van het Dr. Schaepmanplein Rekeningen 1938 scholen voor voorbereidend- onderwijs Ingebruikgeving bouwterrein Bergerweg-Zuidzyde Verkoop grond aan de Rozenstraat Gemeentebegrooting, dienst 1938 INSCHRIJVINGEN HANDELS- REGISTER EEN EERSTE LUSTRUM VIERING TEAM WEDSTRIJDEN OP DE ACHTERZAAN Ce e Wc afs; Verplichte sluiting van kappers en barbierszaken Constantius klopt R.E.O. Bevolking is reeds gewaarschuwd zich met transportmaterieel gereed te houden voor vertrek Beschikbaarstelling gronden voor kazernebouw en oefen terrein Een beslissingswedstrijd is nu noodzakelyk 9= Eerste militaire marsch een saldi Voor een der HET BESTUUR O Ho 197V twee 3-6 pnt.. 3. Z.Z.V. 1 1 «n I Onu 4a 1 dan De verdere ontwikkeling dient te worden af gewacht. De Mantri van den vulcanologlschen dienst Is gisteren van zijn waarnemingspost terugge keerd. Omtrent de werking van den Krakatau heeft het observatorium tot dusver nog geen duidelijke aanwijzingen opgeteekend. De heer A. Vos alhier, heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mogen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Rozenstraat, groot ongeveer 255 M2, voor den prijs van f 3600.in totaal, ten einde aan die straat vijf woningen te kunnen bouwen. voor het houden van militaire oefe- behalve over de Krocht, ook de be- Jaar geconver- in, teneinde uit het 185 een jaarlijksche ad f 12.110.aan de algemeene 3 3 Middenstand, Hanze” dag —O Vo lar tni. bel die op 1 Zot Hu Ko E dln •ijn E Boj wer van E Boj D 8t w| ve wi M D« Ju P* g« de ho wc gei vai da hei vai eet spt sUi len dei zie gre 1 Ce< Bij mei var ont Bui Out ten van gen eigt voo lan else tegi der nin van lan roei a. e ei n Ir st ei b. e< T U dl B ct e.e« et L d< di kt h ct m g< d< g< Pt vt Alk dit fa vo stt ,vo: All Van Rangkasbetoeng uit, een plaats, welke vanaf de kust circa' 60 km. het binnenland in Is gelegen, tusschen die kust en Batavia, van welke plaats het circa 80 km. ligt, zijn gisteren morgen van negen uur in den ochtend af erup ties gezien tot duizend meter hoogte. BATAVIA. 27 Juni (Aneta). Het meteorolo gisch observatorium te Batavia registreerde vanmorgen om zéven uur een aardbeving van matige sterkte, op een afstand van 200 km. De richting der beving was moeilijk vast te stellen. Van 10 uur tot 12 uur In den middag zijn 191 maal knalleh gehoord en 427 maal bliksemschichten waargenomen. Behalve dat er aan de kust op verschil lende plaatsen een aschregen is geval len, is hier ook nog zwavelreuk waar genomen. De waarnemingen zijn heden bemoei lijkt door een zeer donker uitzicht in verband met den westenwind. De heer J. Glas te Heiloo. heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mo- en koopen een r' t u teireit.' gelegen ten Zuiden van t Dr. Schaepmanplein, groot onge veer 958 M2, voor den prijs van f 7750— in to taal, teneinde daaron zes woningen te bouwen. De stand is nu als volgt: REO 3 1 Constantius 2 1 Vanmorgen heerschte er op het voormalig *»ww V ao WWW a gviivuutu uivv het bedrag, waarmede de winst van het electrl- zlelcenhulsterrein al vroeg een ongewone stem- binden aan de Ambachtsschool, wordt geoordeeld. De eerste inrichtingskosten dezen cursus worden geraamd op f 1500 en exploitatiekosten voor het Jaar 1940, Daar door sommige prefectessen bezwaar jg gemaakt tegen de vergadering, die zou plaats hebben op Woensdag as. 28 Juni, zoo is deze vergadering verzet op Woensdag 12 Juli des avonds na de congregatie in de tusschenzaal van het Gulden Vlies. Ja. lezer (es), alweer een bloemendag en nog wel een op as. Zondag 2 Juli en wii durven zonder meer daarvoor ook uw medewerking, uw daadwerkelijke medewerking Inroepen. Herwonnen Levenskracht, de katholieke ver- eeniging tot bestrijding der tuberculose, houdt haar jaarlijkschen Bloemendag. Ondanks moei lijken tijd, ondanks alles moet deze Bloemendag slagen. Komt, helpt ook een handje mee! Geeft U op als verkooper of als verkoopster. Het is zoo noodig met dat mooie werk door te gaan. Adres voor aangifte: Metiusstraat 2. B. en W bieden ter goedkeuring aan de reke ningen en verantwoording over 1938 van de scholen van de Vereenlging „Alkmaarsche Fröbelschool”, van de Roomsch-Katholieke Be waarscholen en van de Christelijke kleuterschool. Het nadeelig saldo op de exploitatie van de eerstgenoemde scholen van f 55150 komt ten laste van het reservefonds. Dit fonds, op 31 De cember 1937 nog groot f 1935.76, bedroeg mits dien op 31 December 1938 f 1384 26. B. en W. hebben gemeend tegen deze gedrags lijn geen bezwaren te moeten inbrengen. Gisteren vierde de firma Eckmann, Oude- gracht, haar vijfjarig bestaan. Op zich zelf is een bestaan van vijf jaar niet zoo buitengewoon, maar in dit geval is het wel belangwekkend omdat de heer Eckmann vijf jaar geleden in zijn woonhuis een corsetten- en bretelfabriekje be gon met als personeel één meisje en als inrich ting één naaimachine en thans een met de modernste electrische machines Ingerichte fa- Huize Voorhout. Overdracht grond en vestiging erfdienst baarheden Waar het Circus Strassburger tot heden toe overal groote successen oogstte (de laatste voorstelling te Leiden gisteravond was ook ge heel bezet) twijfelen we er niet aan, of ook te Alkmaar zal het bezoek aan het circus groot zijn, gezien de vele liefhebbers van paarden sport, die in de stad en omgeving wonen. Wegenbouw, Harlingen f 55.300; Nederlandse^ Bazalt Mij.. Zaandam f 56 200; N V. Bitumen- weg Utrecht f 56.900; J. Dienaar en Zonen te Velsen-Noord f 68.880. De gunning zal nader worden bekend gemaakt CHERIBON. 27 Juni (Aneta) Vanmorgen om zéven uur zijn te Cheribon en Koeningan lichte aardschokken waargenomen. De aardbe ving werd te Langgardjatl en Tjilimoes heviger gevoeld. Van een tiental hulzen zijn de muren en daken gescheurd. Hier en daar zijn plafonds ingestort, terwijl dakpannen van hun plaats schoven. De ingezetenen zijn dan ook vrij ernstig geschrokken. Sommigen beweren dat ook in den afgeloopen nacht om drie uur een schok werd gevoeld. Dit laatste wordt echter niet bevestigd. De kans die Constantius nog had om het I.V.C.B.-erschap te behouden, heeft 1 Zondag wel ten volie benut. Gelijk men weet, was dit elftal vorige week in De Rijp met 4—0 versla gen en de veronderstelling lag dus voor de hand, dat Reo het eene noodlge puntje voor de pro motie wel zou behalen. Van den anderen kant heeft Constantius ech ter begrepen, dat door een nederlaag vpor goed de kans op een plaats in den I.V.CB. was ver keken. Het resultaat, dat de ex-I.V.CJB.-er Geel Wit In de eerste klasse van den D.H.VJ3. heeft be haald en de vergeefschc moeite die RODA tot tweemaal toe heeft gedaan, spreekt ten deze duidelijke taal. Het werd dus een zeer spannende ontmoeting, die ver na het aanvangsuur een begin nam, omdat REO door pech met een touringcar te laat arriveerde en het toen niet zeker was of de match wel doorgang zou vinden. In het begin heeft Constantius een klein overwicht, dat REO echter door een flink en thousiasme probeert in te toornen. Echter is het Constantius, dat door Trommelen de leiding neemt, als deze speler na alleen tal van spelers gepasseerd te hebben inschiet. De gelijkmaker laat 13 minuten op zich wachten als O. Bakker na uitstekend samenspel inschiet 11. Nog voor de rust ziet Constantius kans wederom de lei ding te nemen door Kubbinga. Na de hervatting daurt het slechts twee mi nuten-of Uitert geeft zoo keurig aan, dat Amen de alleen maar behoeft in te koppen om den stand op 31 te brengen. Dat is flEO toch te erg. Alles wordt gedaan om deze nederlaag te ontgaan. Want slechts gelijk spel was noodig om te promoveeren. Diverse corners worden op het doel van Constantius genomen, doch ook de doelman Boer is in vorm. De voortdurende aan vallen hebben succes als Boer uitloopt om de trefkans te verminderen en Bakker toch den bal in het net weet te leggen. Met een 32-stand wordt er nu aan beide zijden verwoed gestreden, doch het lukt aan geen der beide partijen meer te doelpunten. Een beslissingswedstrijd zal nu uit moeten maken, wie uit deze promotlecom- petltle als winnaar naar veren zal treden. Hedennacht heelt een aanrijding plaats ge vonden tusschen 2 motorrijtuigen. De 38-jarige bestuurder E.’van één der motorrijtuigen, kwam, toen hij vanaf de Kaarsemakersgracht rechtsaf de Kanaalkade op wilde rijden, in botsing met een auto, bestuurd door den heer B. uit Wlerln- gerwerf. B. trachtte een aanrijding te voorkomen door het stuur naar links om te go&len. doch kwam toen in aanraking met een boom. De be stuurder en zijn naast hem zittende echtgenoot* werden licht gewond en konden, na in het Cen traal Ziekenhuis te zijn verbonden, per taxi huis waarts keeren. De auto werd zwaar beschadigd. Geboren: Johannes C., z. van Johannes W. J. Schotten en C. G. Rodenburg; Aafje, d. van Ni- colaas Sman en A. de Zeeuw. GetrouwdHenri J. M. van Kessel en Gertrn- dls G. E. M. Wagenaar. Overleden: Frederik 8. W. Verschuur gehuwd m. D. M. Hulst, oud 59 j. BANDOENG, 27 Juni (Aneta) De Krakatau vertoont thans uiterst zware werking. Tijdens de ontelbare erupties wordt het geknal gehoord van ontladin gen In de eruptlemassa. Te Pasaoeran, Anjer en Laboehan zijn gedurende den geheelen nacht aschregens gevallen. (Deze plaatsen liggen aan de Westkust van Java, tegenover den Krakatau). De waarnemende commandant van het 2e Regiment Luchtdoelartillerie heeft B. en W. verzocht nlngen, schikking te mogen hebben over het bouwter rein, gelegen ten Zuiden van den Bergerweg. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar. Vader en zoon de O. uit Hoorn, de een koop man en de ander houtbewerker, hadden zitplaats te nemen op het zondaarsbankje, omdat zij ten nadeele van den expediteur M. uit Wester Blok ker een looden waterleidingbuis, wegende 23 kg., zouden hebben gestolen. De vader, die het woord deed, ontkende. HU had van M. voor een rUksdaalder lood en oud Uzer gekocht en toen de koop gesloten was had M. gezegd, dat hü. de G„ nog maar eens rond moest neuzen of er wat van zijn gading was, want alles ging toch in den rommelkuil. HU. verd., had rondgeneusd en op zolder was hij de buis tegengekomen, die hU. ten aanschouwe van ieder had meegenomen. Als getuigen werden gehoord genoemde M. en F. W. uil Blokker, die verklaarden, dat de G. geen toestemming had gekregen om iets mee te nemen. De Officier vroeg voor den zoon, die alleen maar had geholpen bU het transport van het gekochte en het gestolene. vrijspraak en voor den vader, wiens schuld hü aannnam. f20.of 10 dagen. Het vonnis was f 10.of 5 dagen. WUzigingen Alkmaar: Firma Scheppers en Timmers, Bo- terstraat 17, instrumentmakerij enz.; rechts vorm gewijzigd. .De Magneet", HoutUl 46, ijzerhandel; over gegaan aan N. C. ZomerdUk. G. Doeschot en Zonen, Koningsweg 65, ner- stelplaats van Machinerieën; rechtsvorm ge- wüzigd. Anna Paulo wna: Coöp. Boerenleenbank te Anna Paulowna, Molenvaart 8; bestuurswüzi- ging. Den Helder: M. Smallegange, Brakkeveldweg 62, sigarenwinkel; overgegaan aan: F. J. Buach- man. Opheffingen: Den Helder: „Dlma”, Langestraat 77, winkel in electrische art., enz. In de raadszitting van 6 April j.l. werd aan- gehouden het voorstel inzake ruiling van grond met de N.V. Noordhollandsche Levensverzeke ringmaatschappij alhier teneinde de mogeUjk- held te onderzoeken, of genoemde N.V. zou kunnen volstaan met een overpad van 2 9 3 Meter voor het plaatsen van ladders e.d. aan de Noordwestzüde van den nieuwen vleugel van huize Voorhout. f daarvoor in onderhandeling ge- N.V. in het algemeen kan volstaan met recht van gebruik van een strook grond ongeveer 3 M. breed aan de Noordwestzüde het rusthuis, met dien verstande, dat zij BU adres d.d. 25 Februari jJ. richtte het Be stuur der vereenlging „De Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" alhier het verzoek tot het College om den Raad voor te stellen een be sluit te nemen, waarbij de oprichting? en in standhouding van een loodgieterscursus, te ver- noodig van de -in welk jaar de cursus slechts negen maanden zal du ren en slechts ten deele is Ingericht, op f 1705,68, terwijl voor de jaren, waarin de vol ledige 2-jaarlüksche cursus zal worden gege ven de exploitatiekosten worden geraamd op f 2505,12, waarvan 30% ten laste der gemeente komt. Van het ten laste der gemeente blUvende bedrag kan een gedeelte worden verhaald op andere gemeenten voor eventueel aldaar wonen de leerlingen, terwijl tevens 18% van de over- blüvende kosten als provinciaal subsidie kan worden genoten. De resident van Bantam heeft zich naar Pasa oeran begeven, teneinde van daaruit den Kra- katau waar te nemen. Men hoort van daaruit steeds gerommel, men ziet bliksemschichten. Het uitzicht echter is, tengevolge van de wind richting, niet gunstig. Het eiland is in asch- wolken gehuld. De erupties gaan tot duizend meter hoogte. De bevolking is rustig. Reeds is opdracht gegeven om karbouwen en andere trek dieren gereed te houden met het noodlge transportmaterieel, zoodat men op een eventueel alarm onmiddellUk kan ultwUken. HlerbU valt echter op te merken, dat in deze streek meermalen gelijke instructies zjjn gegeven. Bü brief van 31 Mei JJ. hebben Gedeputeerde Staten teruggezonden de gemeentebegrooting en de begrooting van het electriciteltsbedrjjf voor 1938. Het College deelt in dien brief mede, dat het onwaarschünlük is, dat de Regeerlng ook in de toekomst op eenlgerlel wijze in het tekort van vroegere dienstjaren bijdragen zal willen ver- leenen. Op grond hiervan achten Gedeputeerde Staten het van groot belang, dat een gemeente, hiertoe In staat is, die nadeelige andere wijze tracht te dekken. deze gemeente zou dit. naar Gedepu teerde Staten constateeren, mogelijk zijn door voor het op 1 Januari 1938 te dekken gedeelte van de oude saldi, dus zonder het nadeellg saldo van den dienst 1937, te beschikken over een gedeelte van de reserves der gemeente, met Inbegrip van die der bedrijven. Gedeputeerde Staten verzoeken te bevorderen, dat hiertoe worde overgegaan, waardoor een einde komt aan den naar hunne meenlng onge- wenschten toestand, dat de gemeente aan den eenen kant over reserves beschikt en aan den anderen kant ongedekte tekorten heeft. Voorts heeft de Commissie van overleg in zake de gemeentebegrootingen aan de Minis ters van Binhenlandsche Zaken en Financiën geadviseerd het tekort in de begrooting vast te stellen op f 202 563.en hierin een voorschot van f 127.500— te verleenen. Bij het bepalen van het tekort is reeds rekening gehouden met brlek heeft, waar bijna honderd meisjes werk vinden, terwijl ook eenig mannelijk personeel, als een vijftal reizigers er een bestaan aan heeft. Het eerste lustrum is door het personeel met een zekere uitbundigheid gevierd. Te tien uur had op het versierde binnenpleintje van de fa briek zich het personeel verzameld, dat, toen de firmanten, de heeren Eckmann en Katz, met hun echtgenooten, aan kwamen, een welkomst lied zong. Vervolgens hield mejuffrouw Leering, de onderdirectrice, een korte toespraak, waarin zij namens het personeel de firmanten geluk we_pschte en dank bracht voor het feit, dat zü zoeveel werkgelegenheid hadden geschapen Spreekster bood den firmanten een fraaie ets aan. Mejuffrouw Pisart hield ook namens het per soneel een toespraakje om vervolgens een elec trische klok aan te bieden. De heer Eckmann zei, mede namens zün com pagnon, den heer Katz, zeer verrast te zijn door de aardige huldiging, waarvoor hij hartelijk dank bracht. Spreker herinnerde er aan, hoe hjj in zijn woonhuis met behulp van zijn vrouw en meisje, mejuffrouw Leering, was begonnen. Hü bracht dank aan den Goeden God voor de ze gen, die blikbaar op de zaak rust. Ook dankte spr. de plaatselijke overheid en de Kamer van Koophandel voor den ondervonden steun en de regeerlng voor de faciliteiten, hem verleend. Mejuffrouw Leering bood hjj als blük van waardeering een gouden armband-horloge aan. Het personeel zong nogmaals het huldelled en hief een hartelük hoera dan. Nadien werden ververschlngen ipndgediend. Hét bataillon van het 2e Reg. Luchtdoelartil lerie. dat Donderdag as. om 9.44 tn Alkmaar arriveert, zal de volgende route marcheeren: Stationsweg. Scharloo. Westerweg. Egmonder- straat, Nassaulaan, Kennemerslngel, Kennemer- straatweg, Enunastraat, Costerstraat, Bleekers- kade, Nieuwlandersingel, Klein en Groot Nieuw- land, Laat, Huigbrouwerstraat, Langestraat Choorstraat, Laat. ming in verband met de komst van het wereld- circus Strassburger, dat thans 3 dagen te Alk maar zal spelen. Het is al weer eenlgen tijd ge leden dat op dit terrein een groot circus werd opgebouw en 't moet gezegd, dat ’t in verband met de centrale ligging wel bü uitstek geschikt is. De extra-trein kwam reeds zeer vroeg het station Alkmaar binnenloopen en eindeloos scheen ons de lange rü circuswagens. Dadelük werd met het lossen begonnen, waarbü werkollfant onschatbare diensten b^vrcec. Tien stadhuize werd Maandagmiddag door B. en W. aanbesteed: bet maken van een verkeers weg ten Noord-Oosten van Alkmaar van den Kanaaldijk af tot den Kraspolderdük. het be straten van den Kraspolderdük en verdere bü- komende werken. Ingekomen ware» 9 biljetten bovendien waren et twee te laat ingekomen Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Min, Ber gen f 49.540; de Moei en Hertnea. Alkmaar f 50.950; B. Bruil Jr.,'Naarden t 51500; J. J. Boeker, Wielingen f 53.000; Nationale Wegen de economische omstandigheden na September 1934 eerder slechter dan beter zün geworden, kan een herroeping der verklamg moeilijk wo, - den gemotiveerd. Afgezien van het vorenstaande is het adres van de sigarenwinkeliers van 23 Maart JJ. ook op andere gronden moeilük voor inwilliging vatbaar. Omuet de beide adressen hebben B. en W. bet advies ingewonnen van de Alkmaarsche Vereenlging voor den Handeldrüvenden en In- dustrieelen Middenstand, de afd. Alkmaar van den Christ. Handeldrüvenden en Industrieeien de RK. Midenstansvereeniging .De Hanze” af. Alkmaar en de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Naast de afd. Alkmaar van den Chr. Handel drüvenden en Industrieelen Middenstand, die advisilrt de sigarenwinkels op Zondag geheel te sluiten, zün de belde andere organisaties en de Kamer van Koophandel en Fabrieken van oordeel, dat aan ^i?t adres van de sigaren winkeliers van 23 Maart JJ. niet behoort te worden voldaan en de desbetreffende uitspraak van den Raad van 13 September 1934 niet moet worden Ingetrokken. Naar aanleiding van een en ander geven B. en W. in overweging op het adres der Siga renwinkeliers van 23 Maart JJ. afwijzend te beschikken en vervolgens het adres van de afd. Alkmaar van den Bond van Ned. Sigaren- wlnkeliersvereenlglngen d.d. 3 April JJ., voor kennisgeving aan te nemen. CiteitsbedrüL tengevolge van de wüzigtng van het tarief, waarvoor de electrische stroom door dit bedrüf zal worden ingekocht, verlaagd zal moeten worden Naar het oordeel van voornoemde Commissie, waarmede 7eveneens overleg is gepleegd over het dekken van de oude tekorten, zal óók net in de begrooting overblüvende tekort van f 75.063.uit de reserves moeten worden ge dekt. Gedeputeerde Staten verzoeken te bevorde ren, dat in verband hiermede de noodlge maat regelen worden genomen en de gemeentebegroo ting en de bedrüfsbegrootlng zoo spoedig moge- lük worden gewüzigd. B. en W. behoeven nauwelüks op te merken, dat deze uitkomst van het langdurig onderzoek van de begrooting 1938 hen ten zeerste heeft teleurgesteld. De gemeente heeft aan alle wen- schen en wenken van de Regeerlng en Gedepu teerde Staten gevolg gegeven, zoodat op rede- lüke gronden toekennng van de gevraagde bü- dragen mocht worden verwacht. In plaats daarvan wordt thans geëlscht, dat de gemeente, die reeds noodgedwongen uit eigen beweging (voor 1939) het kapitaal van gemeen tewerken heeft aangesproken, een nog veel die- peren greep zal doen in hetgeen zü nog aan algemeene en bedrljfsreserves bezit. De gemeente wordt dus gedwongen, haar kapitaal-., lp te< teren, Hat is wei een. bewüs, hoezeer, als gevolg van den algemeenen toe stand der openbare financiën, beproefde begin selen van deugdelijk financieel beleid moeten worden prijs gegeven. Dat de gemeente zich voortaan er op moet instellen, dat zü zich van haar kapitaal zal moeten ontdoen voordat zü voor büdrage uit het werklooaheidssubsidiefonds in aanmerking komt, is een weinig bemoedi gend perspectief en, naar B. en W. voorkomt, met de belangen der gemeente in strüd. Intusschen, verzet tegen den gestelden eisch zal tot geen ander resultaat dan nog verdere vertraging en verwarring leiden. Daarbü komt, dat aan bezuiniging gesteld al dat zü moge- lük ware ten aanzien van een dienstjaar, dat na enkele dagen wordt afgesloten, niet meer te denken valt. B. en W. meenen den raad dan ook te moeten voorstellen aan het verzoek van Gedeputeerde Staten te voldoen. dat de gemeente niet uitgekeerd krügt de ge raamde extra-büdage uit het werkloosheids- subsldiefonds ad f 84.195.noch de geraamde belastingbüdrage ad f 10.000. samen f 94.195.-—nieuwsgierigen ngstig maakte. Dit bedrag wordt ongeveer gevormd door het in den brief van Gedeputeerde Staten ge raamde overblüvende tekort van f 75.063.en het tekort op hoofdstuk I, ad f 18.00153. Het „voorschot” van f 127.500.kan, hoewel geen rechtstreeksch verband daarmede is ge legd, beschouwd worden als een voorloopige compensatie van het door de hoogere kosten van stroominkoop veroorzaakte winstverlies van het electriclteitsbêdrijf. Tot dekking van het bovengenoemde bedrag van f 94 195.zouden B. en W. willen beschik ken over een gedeelte van een in het reserve fonds voor büzondere doeleinden aanwezig kapi taal van f 96.333.53. dat sinds 1926 uit de renten en aflossingen van de in dat teerde leening 1920 is ontst aldus gevormde bedrag tot ultkeering middelen der gemeente ten goede te doen komen (het z.g. waterleldingfonds 1926). Verdere fondsvorming kan worden gestaakt. Het bü raadsbesluit van 21 Maart 1924 opge richte Reservefonds voor büzondere doeleinden zal moeten worden geliquideerd en de jaarlük- sche storting van rente en aflossing der in 1926 geconverteerde leening in dat Reservefonds zal achterwege moeten blüven; het bedrag van die rente en aflossing wordt eenvoudig onder de Inkomsten van elke begrooting opgenomen. Daar de leening. waarop deze storting betrek king heeft, in 1960 afloopt, zal de Inkomst uit dezen hoofde, na geleidelük te zün verminderd, na genoemd jaar geheel ophouden. Naar B. en W. meenen is dit de minst in grijpende maatregel, dien zü in overweging kunnen geven. De Minister van Defensie is bereid een be drag' van f 1500.gedurende 40 jaren voor re kening van zün Departement te nemen, als bü drage in de door de gemeente te maken kosten voor de kazerneering van het 2e Regiment Luchtdoelartillerie te Alkmaar. De Minister gaf In overweging de Raadsbesluiten van 19 Mei 1938 te herzien in dien zin, dat voor de uit gifte van de terreinen in erfpacht aan het Rijk zal worden uitbetaald een vergoeding van f 1500 ’s jaars gedurende 40 jaren in verband waar mede het beroep bü H. M. de Koningin tegen het nlet-verleenen van goedkeuring door Gede- planting zooveel mogelük bewaard blüft. De Commissies van büstand voor openbare werken en plantsoenen kunnen zich niet met het voorstel vereenigen, omdat de ove^tracht van grond niet met gesloten beurzen plaats heeft. B. en W. merken hlerbü op, dat juist op verzoek van den raad afgeweken is van het vroegere voorstel, dat een ruiling van grond met gesloten beurzen beoogde en daarvoor in de plaats is getreden de vestiging van een servi tuut van gebruik van grond met een'overdracht door de gemeente van een kleinere oppervlakte grond. Naar zü meenen kan, nu eenmaal van afstand van grond aan de Westzüde is afgezien, niet de eisch worden gesteld, dat de N.V. voor het mindere recht evenveel betaalt als het geval zou zün geweest wanneer zü den eigendom ver kreeg. puteerde Staten van Noordholland aan die be sluiten kan worden Ingetrokken. B. en W. hebben nadien nog een bespreking gehad met den Kapitein Eerst-Aanwezend Inge nieur van het Genle-Commandement te Haar lem, die medegedeeld heeft, dat Indien besluit in den door den Minister bedoelden zin. het De partement van Defensie ongeveer X Augustus ■a.s. zal beginnen met het storten van beton ten behoeve van 6 logiesgebouwen en bübehooren- de privaatgebouwen, terwül de gemeente onmid- dellijk na afloop der werkzaamheden (1 No vember as.) of, Indien dit technisch voor een deel van het terrein mogelük Is, reeds vroe ger zou móeten beginnen met de ophooging van het pverige voor den bouw bestemde kazeme- terreln. Was het door de gemeente op te hoogen ter rein aanvankelük groot 9 H.A^dit is door een hermetlng en door de Mervoor genoemde werk zaamheden vanwege het Departement van De fensie successlevelük teruggebracht tot 7 en 5 H.A. hetgeen voor de gemeente een niet onaan- zienlüke besparing van kosten geeft. Oorspronkelük bedroeg de raming van kos ten voor het ophoogen van het kazemeterrëin, het draineeren van het oefenterrein en het dem pen van de daar aanwezige slooten f 121.000. terwül de kosten daarvan thans worden geraamd op f 105.000. De van dë gemeente gevraagde ophooging zou op 1 Maart 1940 gereed moeten zün. opdat het Rük op dat tüdstip tot de aanbesteding gebouwen zou kunnen overgean. Met het oog op den spoedeischenden aard de zer werkzaamheden en de omstandigheid, dat de gemeente hierbü niet het minste risico van stag natie of minder vlotte uitvoering mag lüden, achten zü het noodig, da dit deel van het werk »-ordt aanbesteed onder de normale arbeids voorwaarden. Of de egaliseering enz. van het Oefenterrein in werkverschaffing kan worden uitgevoerd, vormt nog een punt van overleg. Bü brief van 16 Mei JJ. berichtte de Minis ter van Economische Zaken aan Burgemeester en Wethouders, zich te kunnen vereenigen met artikel 2 van het Raadsbesluit van 6 April jX betreffende verplichte sluiting van kappers en barbierszaken. in welk artikel de dagen wor den genoemd, waarop de sluiting niet zal gel den. De Minister geeft evenwel in overweging, in artikel 1 geen verschil te maken tusschen de localiteiten, maar de sluiting betrekking te ooen hebben op de kappers- of barblerswerk- zaamheden. ongeacht de vraag of in de locali- teit waarin die werkzaamheden worden ver richt, tevens winkelwaren worden verkocht. De verkoop van .winkelwaren zou dan kunnen doorgaan, ook al tnogen geen kappers- of oar- blerswerkzaamheden worden verricht. De Com missaris van Politie geeft uit een oogpunt van contröle ook de voorkeur aan de door den Mi nister bedoelde regeling. Het komt B. en W. daarom bü nadere over weging gewenscht voor de door den Ministar aangegeven wüaglng aan te brengen en de kappers- of berblersondernemingen op Dins dagnamiddag slechts te doen sluiten voor zoo ver het betreft het verrichten van kappers- of L«r biers werkzaamheden. .met. de N-V-. waarbü gebleken is, dat de een van van ne» rusthuis,, met dien verstande, «tac zü daar enboven nog ten behoeve van een Ingang aan de Noordzüde vanöhet gebouw den eigendom verkrügt va!h een strook van 2 M. breed en on geveer 14 M. lang. Voorts heeft de N.V. nog noodig een afzonder lijken in- en uitgang voor de lükenkamer, welke aan de Westzüde van het gebouw zich bevindt Aangezien de N.V, aan de gemeente zal over dragen een strook grond ter grootte van onge veer 62.60 M2, ter verbreedlng van het trottoir van den Kennemerstraatweg en de N.V. van de gemeente den eigendom vraagt van een strook groot ongeveer 30 M2., is een ruiling hier minder op haar plaats en wordt door de N.V. voorge steld den prüs der over te dragen strooken wte- derzüds op 10 per M2, te stellen. Naar aanleiding hiervan stelten B. en W. voor tot deze overdracht te besluiten. Bü het vestigen van de erfdienstbaarheid van gebruik ten laste van het plantsoen der gemeente van een strook ter breedte van onge- veel 3 M. kunnen de noodlge voorwaarden worden gesteld, dat de daarop aanwezige be- De directeur van het gemeentelük bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede dat gedurende het tüdvak van Woensdag 28 Juni tot en met Dinsdag 4 Juli 1939 de volgen de kleuren bons geldig zün: Margarlnebonnen blauwe kleur; vetbonnen witte kleur; vleeschbonnen groen met roode streep. een ^weee. Dit verstandige, rustige dier, ,Dise" geheeten, bleef onvermoeid bezig bü het afduwen der wagens en verzette een hoeveelheid werk, waarbü dat de menschen in ’t niet viel. Allereerst werden meer dan een half dozijn tractors gelost, die dadelük noodig waren om de wagens naar het terrein te brengen. Het duurde niet lang, of de eerste wagen rolde het Plein op, waar intusschen door den technischen staf, onder leiding van den directeur, reeds' alle afmetingen waren afgepaald voor den opbouw van tent en stallen. Het bleek in verband met de groote afmetingen van dit circus, dat 't erg passen en meten was geweest, om alles er op te krijgen. Het spreekt vanzelf, dat de belang stelling voor den opbouw zeer groot was, niet het minst van de züde der jeugd. Het viel ons op, dat het werk büzonder vlotte en dat alles zoo rustig toeging. Spoedig werden de vier groote masten opgericht, waaraan de groote tent moet hangen. Intusschen waren steeds meer wagens komen oprijden en ook hier verrichtte een olifant, „Pinans” geheeten, prachtig werk door de wagens op hun plaats te schuiven. Door het prachtige weer en de goede bodemgesteldheid deden zich bü den bouw geen complicaties voor. Na het oprichten der masten werden de groote stukken zeil uitgelegd, en een uur later werd het tentzeil opgeheschen. Langzamerhand kwamen nu ook de artisten opdagen en er heerschte op het plein thans die mengelmoes van talen, die zoo eigen is aan de internationale circuswereld. <Er zün in Circus Strassburger dan ook 18 nationaliteiten verte genwoordigd, naar de persdienst ons mede deelde). Intusschen waren ook stallen verrezen, Praktisch komt een en ander hierop neer, waar een zestigtal prachtige paarden, kamee- „u. ka olifanten, lama's stalling vinden. Ook hoor den we uit de roofdierenkooien het gegrom van leeuwen en tügers, wat vooral de Jeugdige Het adres van 23 Maart JJ. van een aantal sigarenwinkeliers alhier, houdende het ver zoek om de uitspraak van den Raad van 13 September 1934 ongedaan te maken, alsmede het adres van 3 April 1939 van de afd. Alkmaar van den Ned. Bond van Sigarenwinkellersver- eenigingen, verzoekende om de sluiting, niet voor den geheelen Zondag toe te passen,.stel-, de de Raad in handen van B. en W. om ad vies. 'Naar aanleiding daarvan berichten zü het volgende. Krachtens de wet van 27 Juli 1934. konden de gemeenteraden binnen 2 maanden na de afkondiging daarvan verklaren, dat er met het oog op de destüds bestaande buiten gewone omstandigheden aanleiding was om de toepassing van de verruiming van de verkoop- gelegenheid op Zondag voor een 5-tal catego rieën winkels. Eten dezer categorieën vormen de winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak tabaksartikelen ten verkoop in voorraad züa, doch de verruiming van de verkoopgelegenheid geldt dan uitsluitend voor den verkoop van tabaksartikelen. Bü besluit van 13 September 1934 heeft de Raad van Alkmaar verklaard, dat de toen be staande buitengewone omstandigheden aanlei ding geven tot bedoelde verruiming. Aangezien Op de Achterzaan vonden Zondag de Jaa-T" lüksche team-wedstrüden plaats tusschen de Zaanlandsche Zeilvereenlging, de Watersport" vereenlging „UHgtest”. de Alkmaarsche Roei-en Zeilvereenlging -teïr de .Zellvereeniging ,De on* derllnge." De resultaten waren als volgt: B.M.-klasse B: 1. De Onderlinge met punten; 2. Z.Z.V. met 40.2 pnt.; 3. Uitgeest n*» 33 Pnt- 16 M2. BM.-klasse A: 1. De Onderlinge nm 72.3 pnt., 2. Alkm. R. en Z.V. 52.1 pnt.. 3. Z.Z.V, 4 Uitgeest. 16 M2. B M.-klasse B: 1. De Onderlinge 44 1 pnt., 2. Z.Z.V. met 40 2 pnt., 3 Uitgeest tn« 33 I®1' 1. 16M2. BM.-klasse A met middenzwaardn De Onderlinge met 442, 2. Uitgeest met 35 pnn .12 VoetsJolten: 1. Z.Z.V. met 38.3 IM 08 bouw. Harlingen f 53.000; Noord NederlandscheOnderlinge met 38 pnt. De Alkmaarsche Politierechter mr. Krabbe, heeft in zün zitting van Maandagmiddag heel wat tüd besteed aan een eigenaardig Heldersch Marinezaakje. De korporaal-kwartiermeester W ten B„ een van de K 18 mannen en gegradu eerd. had goederen, welke onder zün beheer wa ren. ten eigen bate verkocht aan een vüftal an deren. Ten B. zit thans in de provoost, tot de Zeekrügsraad over zün daden zal oordeelen. maar de Alkmaarsche Politierechter had af te rekenen met de helers, die achtereenvolgens te- recht stonden. Ten B werd als getuige gehoord. Zün verkla ring gaf een kük op een eigenaardigen militai ren toestand, welke de eigenlüke oorzaak bleek te zün van den levendigen goederenhandel, wel ke dcor sommige Marinemannen werd ge pleegd. De artikelen, welke hü z.g. had verduis terd om ten eigen bate te verhoopen. kwamen niet op zün inventarislijst voor. Wanneer een schip binnenkwam, werden ze hem gegeven met het gezegde .Dat is wel wat voor jou”, waarmee men de zorg voor dergelüke zaken cp den kwar tiermeester overdroeg. Deze zaken waren echter niet officieel in zün bezit gekomen en mochten dus niet in zün bezit zün volgens de formeele normen. Stuurde hü ze terug naar het rüks- magazün of verantwoordde hü ze, dan kon hem word^p gevraagd: „Hoe kom je er aan" en dan was 't mogelük. dat hü een disciplinaire straf kreeg wegens „onjuist beheer" of zoo. Dergelüke goederen worden dus door de betrokkenen nood gedwongen als „over" beschouwd en ze meenen niet beter te doen dan ze maar te verkoopen of weg te geven; de baten komen, dat ligt voor de hand, niet in 'srüks schatkist. Ten B.. die aldus had gehandeld, zag nu wel in. dat hü het Rük had tfenadeeld, maar hü kon zich niet schuldig voelen, omdat voor hem geen andere handeling mogeljjk 'was, want toonde hü zich eerlük, dan kon hü straf krijgen. R. F., wonende te Den Helder, had een paar riemen van esschenhout in zün bezit gekregen. De Officier, mr. v. d. Feen de Lille, die zich evenals de rechter ondanks de uiteenzetting van den korporaal-kwartiermeester heel slecht met die verduisteringen en helingen kon vereenigen. vorderde tegen F. f25.of 15 dagen. Het von nis was conform. T. K. uit Nleuwwolde had verschillende scheepsbenoodigdheden voor een paar gulden overgenomen. Eisch en vonnis waren f 30.of 20 dagen. W. V.. schipper te Zwammerdam en in Den Helder goed bekend, had voor f 6.een paar trossen gekocht en daarbü een paar bussen verf en 'n nieuwen kurkenzak cadeau gekregen. Hem werd overeenkomstig den eisch f 50.of 25 da gen opgelegd. H. B., visscher te Den Helder, had voor f25 een staaldraadtros en een manillatros. belde van zeer groote lengte, overgenomen en eenige kleinere stukken kabel en een katrol toegekre-. gen. De waarde van het een en ander was veel grooter. Tegen hem vorderde de Officier er zat wer- kelük climax in de straffen liefst drie maan den gevangenisstraf. Het vonnis was twee maan den. De veerman<caféhouder K. had voor liter cognac twee nieuwe „overgebleven" roei riemen overgenomen, omdat de züne volkomen versleten waren. Hoewel hü. evenals de meeste anderen, beweerde te goeder trouw te zün ge weest, werd hem, conform den eisch. f 50.of 25 dagen opgelegd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10