a r I Kiespun DE WASCH AAN KANT De daling der werkloosheid 1 I Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant DINSDAG 27 JUNI 1939 I Om alcoholisten te redden Bondsdag St. Raphaël kinderbescherming AAN BOORD OVERLEDEN KALKZANDSTEENINDUSTRIE VERDACHTE AUTO’S? Marine-mutatie* Clearingkoersen Pauselijke lof voor Gezellenvereeniging Centraal Bureau voor de Statistiek Geen inbreuk gemaakt op briefgeheim Naar de Nieuwe Gemeenschap GESTOORDE INBRAAK OP PASTORIE I Dr. Idenburg volgt prof. Methorst op als directeur OUDE VROUW UIT RAAM GEVALLEN Tegen gevaarlijke autobestuurders - V DE COLORADOKEVER OOK TE MAASTRICHT Kath. Verbond voor bi i de 51 Totaal 257362 70712 ▼rouwen 3 Een gebed ver- van aan f In de onderwijswereld Buit was zeer gering 1 Strenger optreden volgent de Wegenverkeertwet mogelyk Ook de Vereeniging voor R.K. Gezinsvoogden toegetreden Dr. Ariënsvereeniging heeft zware zorgen Huldiging van pastoor W. Mutsaerts Controle op post van vluchtelingen dient gehandhaafd DE ONREGELMATIGHEDEN TE ROSWINKEL Het droeve ongeval te Lonneker Van April 1938 tot April 1939 met acht pet. verminderd Nu in de behandeling De minister bevordert zooveel mogelijk, dat de Wegenverkeerswet spoedig in werking zal treden. De in werking treding is evenwel mede afhankelijk van het tot stand brengen van een organisatie «oor de keuring van motorrijtuigen ingevolge genoemde wet, waarbij d* verkeers- bonden medewerking verleenen. Deze organi satie is nog niet geheel geregeld. Door deze aansluiting zijn thans alle werkers in de katholieke kinderbescherming in één ver band samengebracht, hetgeen zonder twijfel zal leiden tot een meer intensieven en vruchtdra- genden arbeid ten bate van het katholieke mis deelde kind. Ter gelegenheid van het vierde lustrum van de R.K. Artsenvereeniging werd in de aula van de R.K. Universiteit te Nijmegen een groote lustrum-vergadering gehouden. Tijdens de rede van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong. Aartsbisschop van Utrecht Duizenden katholieke spoormannen zijn Zon dag met hun huisgenooten naar Tilburg geko men om daar de Bondsvergadering van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel bij te wonen en den bondsadvlseur pastoor W. Mut saerts, die 6 Juni zijn zilveren priesterfeest vier de. te huldigen. en sociale nooden van onzen tijd het licht van den christeljjken levensvorm vooruit te dragen.' Amilda-crême, die tevens zoo goed Is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 et van Waterstaat geantwoord der familie pleegt te verrichten. Bovendien sporen wij alle katholieke organi saties geen enkele uitgezonderd aan. de vergaderingen met dit gebed aan te vangen of te sluiten, voorafgegaan of gevolgd door den christelijken groet. De Aartsbisschop heeft het bidden van dit gebed bijzonder aanbevolen. Wij laten het hier volgen: In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de berekening van de per centages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten): 1933 24,6, 1933 24,6, 1934 24,8, 1935 29,4, 1938 309. 1937 243, 1938 23.4 en 1939: 183. Goedgekeurd en aanbevolen t Dr. J. DE JONG. Aartsbisschop van Utrecht. 38 689 158.774 59900 Genève. Ook voor Mr. Van Dam' van Isselt is er nog een taak van beteekenis weggelegd: hij is benoemd tot hoofd der bedrijf stelling 1940. leeftijdsgroepen mannen 14—24 jaar -50 jaar jaar en ouder Utrecht, 15 Mei Het comité van i heeft het bureau zich, in overeenstemming met de toenemende behoefte aan statistische gege vens op allerlei terrein van het maatschappe lijk leven, belangrijk uitgebeeld. In 1927 werd hem de persoonlijke titel van dlrecteur-generaal der statistiek verleend, welken hij bij zijn af-‘ treden behoudt. De heer Methorst Is secretaris-generaal van bet internationaal statistisch instituut en direc teur van het office permanent van dit instituut, hetwelk te 's Gravenhage gevestigd is, functies, welke hij blijft bekleeden. Hij blijft trouwens ook ten dienste van de Nederlandsche statistiek werkzaam; hem is de voorbereiding en leiding van de volkstelling 1940 opgedragen. In de kampen en tehuizen, welke op grond van het vreemdelingenreglement voor vluchte lingen zijn Ingericht, pleegt uitgaande post bij de kampleiding open te worden ingeleverd en zooveel mogelijk te worden gelezen. Ten aanzien van de binnenkomende post geschiedt uitzon deringen daargelaten opening, doch lezing De directeur van den Rljkkdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de ver- zamellng door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week 5 t/m. 10 Juni 1939. Toen de Texelsche boot, die Maandagmorgen uit Den Helder vertrok, een poosje op zee was. voelde een der passagiers, de heer K. Halsema wonende in Eierland, die zoo juist uit het hospitaal ontslagen was, zich onwel worden. De hulp van. een toevallig aan boord zijnde vrou welijke arts mocht niet meer baten, zoodat de heer H. aan boord is overleden. De boot keerde daarop naar Den Helder terug, waar de droeve last werd ontscheept. De overledene was on geveer veertig jaar oud. Met ruim een uur vertraging arriveerde de boot in de haven van Oudeschild. stuurder tegen een boom is gereden, omgesla gen en vernield is. waarna de in Dwtngeloo wo nende eigenaar, die onder bedreiging met re volvers door de militairen gedwongen was ach ter in den auto plaats te nemen, na ondervra ging in de marechausseekazerne des nachts om eén uur in Emmen op straat is neergezet, ter wijl hem tot heden noch verontschuldiging noch schadevergoeding is aangeboden? Is de minister niet van meenlng. dat zoodanig optreden tegen een deel der Nederlandsche staatsburgers ontoelaatbaar is en is hij bereid, onverwijld maatregelen te nemen, dat de ge noemde order ten spoedigste worde ingetrokken? den. Van personen, te wier aanzien bijzondere waakzaamheid gewenscht is. wordt uiteraard alle correspondentie doorgelezen. In het belang der orde en tucht in de kampen en tehuizen kan aan de zeer geschakeerde be volking vooral in den eersten tijd geen onge controleerd contact met onbekende derden, meest vreemdelingen, worden toegestaan. Voorts dient er tegen te worden gewaakt, dat vreemdelingen, die de Nederlandsche regeering in door haar beheerde kampen heeft opgenomen, zich op ontoelaatbare wijze over buitenlandsche toestanden enz. uitlaten. Dit laatste zou trou wens ook de belangen der In het buitenland wonende familieleden kunnen schaden. Nu het met betrekking tot de in de kampen opgenomen vluchtelingen noodlge onderzoek in middels grootendeels is voltooid en hun in som mige opzichten wat meer vrijheid van verkeer is toegestaan kunnen worden, zjjn de ministers voornemens, met handhaving van de contröle op correspondentie naar het buitenland, te bevorde ren, dat zoowel de opening als de lezing van de overige correspondentie worde beperkt tot die gevallen, waarin zulks om bijzondere redenen wenschelfjk wordt geacht. Dit is een gevolg van steun aan minver mogenden. dus verklaarbaar en sympathiek. Maar, wanneer de inkomsten niet grooter worden, zal in de toekomst niet meer op gelijke wijze hulp kunnen worden verleend. Bjj beschikking van den minister van De fensie is de luitenant ter zee der le klasse G. LI. C. Fraser den 26 Juni 1939 geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vllssingen en is de luitenant ter zee der le klasse L. J. C Cordesius met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum ge plaatst aan boord van Hr. Ms. „Tromp.’' De 79-jartje weduwe Zwiers te Coevorden is. doordat zij te ver uit het raam hing, van de eerste verdieping op straat gevallen Met een zware hersenschudding werd zjj in zorgwekken- den toestand naar het Alelda Kramerzieken- huis te Coevorden overgebracht. 1 April 1939 is weder een telling verricht van het aantal geheel weridoozen en het aantal te werk gestelden bij werkverruimingen onder de als werkzoekende ingeschrevenen bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling. De volgende cijfers zijn hieraan ontleend: Koersen voor stortingen op 27 Juni tegen ver plichtingen. luidende in: Reichsmarken 75.80, Urm ƒ990. sn sa- X> van rechtvaardigheid en gemeenschap op te bou- Dezer dagen heeft de landelijke Vereeniging voor Katholieke Gezinsvoogden haar jaarverga dering gehouden te Nijmegen, waar tevens een be zoek werd gebracht aan het Paedologisch in stituut. De geneesheer-directeur dier inrichting, dr. J. Meyknecht, hield een belangwekkende in leiding over het werk aldaar. Daarnaast stond als belangrijkste punt op de agenda de beslissing omtrent de aansluiting van de landelijke vereeniging met al haar afdeelin- gen in het geheele land bij het katholiek ver bond voor kinderbescherming. Nadat de secre taris van het verbond, mr. Ernest launers, nog eens doel en werkwijze van het verbond had uiteengezet en had gewezen op het groote be lang van de concentratie van alle krachten in de katholieke kinderbescherming, waardoor een meer succesvolle en doeltreffende strijd tegen jeugdverwaarloozing en jeugdcriminaliteit mo gelijk zou worden, werd met algemeene stemmen tot aansluiting besloten. De landelijke Vereeniging voor Katholieke Ge zinsvoogden zal als zoodanig blijven voortbestaan, doch wordt in haar geheel als derde afdeelin® die der gezinsvoogden, aan het Katholiek Ver bond voor kinderbescherming toegevoegd, zulks naast de beide reeds bestaande afdeelingen, die der voogdijvereenlglngen en die der gestichten. In een perceel bouwland, beteeld met aard appelen. te St Pieter, nabij Maastricht, zijn drie coloradokevers aangetroffen. Bij een nader onderzoek bleken zich ter plaatse nog honderden larven te bevinden. De plantenzlektenkundige dienst te Wagenin- gen is van deze vondst in kennis gesteld. 10 Juni 1939 waren bij de organen der open bare arbeidsbemiddeling Ingeschreven 282.052 werkzoekenden (287.825 mannen en 14.427 vrou wen). Hiervan waren 205.071 <195.343 mannen en 9729 vrouwen) werkloos en waren 60343 per sonen door overheidshulp te werk gesteld bij cultuur-technlsche en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 18.138 personen als werkzoekende Ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 5 t/m. 10 Juni 1939 waren by gesubsidieerde vereenlglngen met werkloo- zenkas aangesloten 586318 personen, onder wie 77 020 landarbeiders Van de 509 498 verzekerden bulten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 183 (in de vorige verslagweek. 22 t/m. 27 Mei 1939. was dit percentage 189). Prof. Methorst is gedurende veertig jaren aan het bureau werkzaam geweest. Bij de op richting in 1889 werd hij chef van de afdeellng voor arbeldsstatistiek en tevens secretaris van de centrale commissie voor de statistiek. In 1908 volgde de heer Methorst mr. O. A. Verrijn Stuart op als directeur. Gedurende zjjn bewind Op vragen van het soc -dem. Tweede Kamer lid Donker betreffende het Inbreuk maken op het briefgeheim ten aanzien van Duitsche vluch telingen, hebben de ministers van Justitie en ?van- Binnenlandsche Zaken als volgt geant woord: Toezicht op de correepondentle van Duftsche vluchtelingen geschiedt uitsluitend voer aoovei dezen In kampen of tehuizen Zijn opgenomen Dit toezicht is noodzakelijk. Op het briefgeheim (art. 166 der Grondwet) wordt ten deze geen inbreuk gemaakt. Mr. Vari Dam van Isselt is in 1903 aan het bureau in functie getreden. Gedurende vele jaren was hij chef van de afdeellng voor soci- aal-economische statistiek, welke In het kader van het bureau in dezen tjjd een zeer belang rijke plaats is gaan innemen. Onder zijn lei ding is ook het bekende maandschrift tot ont wikkeling gekomen. Hij was de leider van de eerste Nederlandsche bedrijfstelling, welke in 1930 werd gehouden. In 1934 werd Mr. Van Dam van Isselt adjunct-directeur. Mr. Van Dam van Isselt is lid van hét Inter nationaal statistisch instituut. Hij was verte genwoordiger der Nederlandsche regeering op d< internationale conferenties over de arbeidssta- tistiek bli bet Internationaal arbeidsbureau te Onlangs werd de dag herdacht, waarop Adoli Kolping met zeven gezellen negentig jaar ge leden in een schoollokaal te Keulen begon met het gezeDenwerk, dat nu over de geheele wereld verrpreld is. Naar aanleiding hiervan beeft de president van dit werk, mgr. Hürth, te Keulen, uit het Vatlcaan het volgende telegram ont vangen. „Op den negentigsten verjaardag van de stichting van het Kolplng-werk, dat mag terug- zien op een roemrijke geschiedenis, gedenkt Zijne Heiligheid de ontelbare jongemannen, die onder de banier van de waarlijk groote aposto lische gestalte van Vader Kolping in vele ran den hebben medegewerkt aan de levensvernieu wing van de maatschappij volgens de ideale grondbeginselen van het christelijke geloof en die tot nu toe, ondanks de vele offers, verdien stelijk werk verrichten, en Hij schenkt aan al len, ook aan hun families, uit vaderlijke liefde Zijn Apostolischen Zegen, die hen moge sterken, om de erfenis van den grooten Apostel te be waren en in zjjn geest temidden der geestelijke De heer Idenburg is lid van het Internatio naal Statistisch instituut. Van zijn hand ver schenen verscheidene studiën zoowel op sociaal- paedagogisch als statistisch gebied in blnnen- en buitenlandsche tijdschriften. HU vertegen woordigde de Nederlandsche regeering meerma len op de conferenties van het Internationaal onderwijsbureau te Genève, De Dr. Ariënsvereeniging voor reddingswerk van alcoholisten heeft te Maarssen haar 19e jaarvergadering gehouden. Uit alle deelen van het land waren vertegen woordigers der afdeelingen en correspondent schappen bijeen gekomen; wU merkten o.m. op: den hoogeerw. heer Rientjee, pastoor van Maars sen; den heer Maarlevelt, inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage, als verte genwoordiger van den minister van Sociale Zaken; den zeereerw. pater Elpidlus Bruna, di recteur van het Centraal Bureau van .JBobrlë- taa"; vertegenwoordigers van den Maria-Bond uit Utrecht, ea. organisaties. De voorzitter, pater Patriclus OM. Cap., wees er op, dat thans allen daar zUn, waar Dr. Ariëns heeft geleefd en gewerkt. Aan het jaarverslag ontleenen wU het vol gende: In de St. Theresiakerk op de Veldhoven droeg pastoor Mutsaerts om twaalf uur een H. Mis op. De prachtige verziering van kerk en kerkplein, welke ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van den pastoor was aangebracht, was voor de zen dag intact gelaten. De parochianen hadden weer de vlag uitgestoken, zoodat kerkplein en omgeving een feestelijk aanzien hadden toen de duizenden spoormannen er binnentrokken. On der de H. Mis hield pastoor Mutsaerts een korte predikatie, waarin hij zijn voorgangers, de bonds- adviseurs Mgr. Mutsaers en pastoor Donders, herdacht. Na afloop trok de lange stoet, na eerst gedefi leerd te hebben voor pastoor Mutsaerts, die met zUn familie en het hoofdbestuur van St. Raphaël had plaats genomen op de tribune voor den hoofding^ng van de kerk, met zyn vele vaandels en niet minder dan zeven muziekkorpsen langs het Petrus Dondersmonument in het Wilhelmlna- park naar het Missiehuis aan den Bredascheweg, waar om drie uur de Bondsvergadering werd ge houden. De voorzitter van de afdeellng Tilburg, de heer G. Domen, sprak een welkomstwoord tot allen, waarna de algemeene voorzitter van St. Raphaël. de heer L. Wlgman. in het by zonder welkom heette den heer Barend Mutsaers, den beschermheer van het Mgr. Mutsaersoord, wet houder H. Eljkemans, de heeren A. Th. van, Rijen, lid van Gedep. Staten en Laur. Janssens, lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant. den stationschef van Tilburg, den heer Heil, en de vertegenwoordigers van het R. K. Werklieden verbond en van het Belgische Syndicaat. Daarna huldigde de heer Wlgnfan pastoor Mutsaerts, den bondsadvlseur ter eere van wien deze vergadering, die oorspronkelijk in Arnhem zou plaats hebben, hier werd gehouden. De lief de en hoogachting, die wij onzen eersten bonds advlseur uw heeroom Mgr. Mutsaers toedroegen, hebben wij zonder reserve op u overgedragen. (Daverend applaus). Spr. biedt als stoffelijk blijk van belangstelling namens de spoormannen aan: het bronzen hek voor de doopkapel van de St. Theresiakerk. Met een „Lang leve pastoor Mutsaerts" stemden de duizenden aanwezigen in met de hulde. Pater Jacobs M.S.C. heeft dan een rede ge houden over „De Nieuwe Gemeenschap”.'waarin hij in het bijzonder de taak van het arbeidende volk bij de voorbereiding van de nieuwe gemeen schap uitstippelde. De bondsadvlseur pastoor W. Mutsaerts heeft in hartelijke woorden zijn spoormannen bedankt voor de hulde hem als priester gebracht. „Ik heb,” zeide hij. ..nog niet veel voor u kunnen doen, maar mijn beide voorgangers hebben ont zaglijk veel voor St. Raphaël gedaan! Van mijn onvergetelljken heeroom Mgr. Mutsaers zg., heb ik de liefde voor St. Raphaël geërfd en ik hoop deze liefde niet alleen mee in het graf, maar eens ook mee in den hemel te nemen.(Applaus). Met een dankwoord heeft voorzitter Wlgman den Bondsdag gesloten. Het N.S.B. Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den minister van Defensie gevraagd of deze bereid is mede te deelen. op welken grond en met welk recht nummers van auto's van leden der NSB., oa. van het lid van de Eerste Kamer Maarsingh. aan de militaire grensbewaking als „verdacht” zijn opgegeven, met opdracht, de deze nummers dragende auto's bijzonder in het oog te houden. Is het den minister bekend, dat 25 April j.l. een ten gevolge van deze order onder Emmen in beslag genomen auto door den militairen be- geheel te werk gesteld bij werkloos werkverruimingen 4 636 55 020 11.066 Terwijl voor verpleging en verpleegden bijna t 10900 werd betaald, stond hiertegenover slechts een ontvangstpost van nog geen f 7100, zoodat alleen voor verpleging en verpleegden net tekort reeds meer dan f 3100 bedroeg, dl f 1300 hooger, dan begroot was Het comité van actie Naar de Nieuwe Ge meenschap doet ons mededeeltng. dat Z H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong zijn hooge goedkeuring gehecht heeft aan een gebed tot het slagen van den bouw eener nieuwe gemeenschap. 1939. actie Naar de Nieuwe Ge meenschap zal dit gebed, voorzien van een toepasselijk plaatje, straks in 2% miUioen exemplaren door het geheele land aan alle kerken doen ultreikcn. Het is met bijzondere warmte, dat wij onze katholieke gezinnen aansporen dit gebed op te nemen bij die. welke men dagelijks in den kring Het totaal aantal geheel werklooae was 13 021. Met levendige belangstelling wordt de actie naar de Nieuwe Gemeenschap ook in de onder wijswereld gevolgd. In verschillende onderwijs kringen werd de Nieuwe Gemeenschapege- d ach te reeds besproken. Thans heeft het be stuur van de Vereeniging van RB. Middelbare Meisjesscholen in Nederland besloten in de op Dinsdag 18 Juli te houden jaarvergadering even eens een inleiding te doen houden over opeet, doel en middelen van de actie. AJs Inleider aal optreden de heer L, M. Beumer, secretaris van het Algemeen Comité. Vergelijkt men het cijfer der geheel werk- looaen en te werk gestelde mannen te zamen met het overeenkomstige cijfer van 1 April 1938, dan blijkt, dat in den loop van een jaar het totaal aantal met 28.736 of 8 pet. is terug- geloopen. Het aantal in de groep 1424 Jaar is ver minderd met 12.191 of 22 pet. Het aantal in de groep 25—50 jaar met 14357 of 6% pet. en het aantal in de groep van 51 jaar en ouder met 1688 of 2 pet. Op de vragen van het N S. B -Eerste Kamer lid jhr. Von Bönninghausen betreffende het nemen van maatregelen, om aan roekelooze bestuurders van motorrijtuigen gedurende hun leven of althans gedurende een groot asin tal - jaren de bevoegdheid tot het besturen van mo- PleeKt .hl«' slechts steekproefsgewijze te geschie- torrljtulgen te ontzeggen, hebben de ministers en van Justitie bet volgende De nieuwe directeur van het Centraal Bu reau voor de statistiek, dr. Ph. J. Idenburg. werd op 26 November 1901 geboren. Hij stu deerde aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam en promoveerde in 1928 tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden. Na enkele jaren werkzaam te zijn geweest bij den schoolraad voor de scholen met den bijbel, werd hij in 1927 benoemd tot secreta ris van de bezulnigingscommissie, welke stond onder leiding van den oud-minister van Oorlog. W. F. Pop. In 1929 trad hjj in dienst bij het Centraal bureau voor de statistiek als chef van de nieuw opgerichte afdeellng onderwijsstatl- stlek, thans cultureele statistiek. In den laatsten tijd heeft dr. Idenburg daarnevens de leiding gehad van de afdeellng bevolkingsstatistiek. In 1934 werd hjj secretaris van de Centrale Com missie voor de statistiek, in datzelfde jaar werd hy privaat-docent aan de Universiteit van Am sterdam. Eèn ruimere publieke belangstelling en steun is dringend noodzakelijk, wil de Dr. Ariënsver eeniging op gelijke wjjze als tot heden ook in de toekomst aan minvermogenden hulp kunnen verleenen. Wat de rustoord,-verpleging betreft, het vol gende: de geestelijke, psychiatrische en medische leiding bleef ongewijzigd. Het aantal verpleeg- dagen voor mannen bedroeg in 1938 2568 (ter vergelijking zjj vermeld: 1937. 2674; 1936. 2355 en 1935, 1625). Pater Patriclus gaf als algemeenen Indruk over 1938, dat de financieele toestand, waarin de vereeniging verkeert, een zekere bezorgdheid wekt en dat het moeilijk zal zijn, het financieele probleem in goede banen te houden. Voorts deelde spr een en ander mede over de ervaringen, welke hfj heeft opgedaan bU de soortgelijke vereeniging in Zwitserland, door hem bezocht. De propaganda was daar nj. op veel grooter schaal, veel kostbaarder en Inten siever. Daardoor waren de Inkomsten veel groo ter. hoewel ook daar geldgebrek een klacht was. De tegemoetkomingen, welke de Zwttsersche vereeniging van de officieele Instanties ont vangt, zjjn echter veel ruimer. BIJ de bestuursverkiezingen werden de zit tende leden herkozen. Na een herstemming werd de heer Douwes te Utrecht gekozen, we gens het aftreden van den heer Koetsenruyter. Hierna voerde pastoor Rientjes het woord. Zaterdag kwam de dienstbode van den pas toor te Bosschenhoofd ’s ochtends tot de ont dekking. dat in den nacht ongenoode gasten op t*zoek waren geweest in de bijkeuken van de Pastorie Zij hadden zich blijkbaar toegang ver schaft door een klein raampje aan den achter kant van het gebouw. Vanuit de bijkeuken heb ben zjj vervolgens pogingen ondernomen om verder het woonhuis binnen te dringen, hetgeen nu niet zulk een gemakkelijk karwei was als Sch liet aanzien. De tusschendeur was namelijk gewoonljjk stevig gesloten en gegrendeld, terwijl de ramen der overige vertrekken door blinden waren gesloten. Vermoedelijk zijn de In brekers in hun werk gestoord en hebben zü toen overhaast de vlucht genomen met medeneming •Deen van een gordijn, dat in de bijkeuken lag. *n dat nu vermist werd. In den nacht te circa baU drie is de dienstbode even opgestaan en beeft zü licht ontstoken. Vermoedelijk hebben de nachtelijke bezoekers toen geluid gehoord en •ün zjj meenende, dat zij ontdekt waren, op de ’tocht geslagen. De noUtie stelt een onder- •oek in. en tandpijn overvallen U meest al onverwachts. Zorg dsarom steeds AKKERTJES’’ in huis te hebben. Ze helpen U direct. Y y -r tf hebben, toen naar aanleiding van het rapport der Kamercom- missie opnieuw in de anti-Gose- ling- en pro-marechaussee-pers een bits I gekef werd aangeheven om het aftreden van den bewindsman aan Justitie af te dwingen, ons een beeldspraak veroorloofd. wclRe in verschillende bladen meer dan stout werd geheeten. Wij vergeleken n.l. de huidige regeering met een hert, dat een positief Christelijk kruis tusschen de horens draagt, en haar aanvallers met een meute van blaffende honden. De bedoeling van deze beeldspraak was om duidelijk te maken, dat de geheele Os- sche affaire en de wijze, waarop die van zekere zijden stelselmatig werd opgebla zen tot een weergaloos nationaal schandaal, slechts een onderdeel was van de geheele campagne, die door de° teleurgestelde aanhangers van een te smalle „bi^gde basis” en de anti-Chrls- telijken en legale staatsomwentelaars van den beginne af tegen dejfUwgWFIng is gevoerd. Als Goseling viel'dan zouden de andere katholieke ministers meeval len en dan was het doet, een regeerings- crisis, berelkt^zoo meende men. Vandaar, dat door velen er alles op gezet werd om de goê-gemeente ervan te overtui gen,' dat na de uitspraak van de Kamer commissie, die notabene de goede en eerlijke bedoelingen van minister Gose ling boven allen twijfel verhief, deze bewindsman niet gehandhaafd kon worden. Vandaar ook dat men de maat regelen door den minister genomen heeft trachten voor te stellea als de uiting van een typisch Roomsche mentaliteit, waarmee dan natuurlijk ook de andere Katholieke ministers, zij het ook nog latent, zouden zijn behept. in de Tweede Kamer bij van het rapport der Ka mercommissie degenen, die het met den minister niet eens zijn, niet veel beter weten te doen, dan te verklaren en te betoogen, dat zij, indjpn zij minister geweest waren, anders zouden hebben gehandeld iets, dat wij gaarne geloo- ven, maar nog geenzins als een klem mend argument tegen de handelwijze van Z.Exc. Goseling kunnen beschou wen wordt het steeds waarschijnlij ker, dat de berekening van de politieke exploitanten van de Ossche affaire een misrekening zal worden. Het wil ons nl. voorkomen, dat minister Goseling niet al te zwaar werk zal hebben om zijn tegenstanders aan het verstand te brengen, dat het nog iets anders is mi nister te zijn dan zich slechts in te den ken, dat men minister is. Verloopt de behandeling in de Tweede Kamer, naar aanleiding waarvan een enkele bijzien de katholieke collega geen spoor van hert en meute vermocht te ontdekken wat een wonder, het jachtterrein ligt veeleer buiten het Kamergebouw in het vrije persveld zooals wij verwachten, dan kan de minister van Justitie de conclusie van het rapport der Kamer commissie in zooverre tot de zijne ma ken, dat hij deze conclusie voor kennis geving aanneemt zooals de Kamercom missie zijn nota voor kennisgeving heeft aangenomexv- En daarmee zal de met moedwil extra vuil gemaakte wasch van Oss, bestaande uit een ministerspanta- lon, enkele marechaussee-uniformen en een paar priestertogen, gewasschen zijn en zal men over kunnen gaan tot de orde van den dag: de nog steeds niet op geloste financieele kwestie, waarmee vooral het sociale wel-en-wee van ons - volk ten nauwste samenhangt. Naar wij vernemen zullen met Ingang van 1 Juli prof. mr. H W Methorst en mr. E. W. van Dam van Isselt hun functies reap, van directeur en adjunct-directeur van het Cen traal Bureau voor de statistiek te Den Haag neerleggen. Tot directeur van het Centraal Bureau voor de statistiek is met ingang van denselfden da tum benoemd dr. Ph. J. Idenburg. thans refe rendaris bU deze instelling. De arrondlssements-rechtbank te Assen heeft Vrijdag JJ. de beslissing genomen in de zaak tegen den kassier van de Coöp. Boeren leenbank te Roswinkel. K. G., die zich te ver antwoorden heeft gehad wegens verduistering in dienstbetrekking en wegens valschheid in geschrifte. Voor het primair ten laste gelegde sprak de rechtbank verdachte vrij, terwijl hü wegens valschheid in geschrifte veroordeeld werd tot 1 jaar gevangenisstraf. Naar we vernemen, heeft de officier van Justitie bij de Asser Rechtbank tegen deze uit spraak hooger beroep aangeteekend. Kamerlid stelt er vragen over Kom, Heilige Geest, vervul de harten Uwer geloovlgen en ontsteek in ben het vuur Uwer liefde. Zend Uw Geest uit en zij zullen herscha pen worden. En Gtj zult het aanschijn der aarde nieuwen. God. Die de waardigheid van de men- schelijke natuur op wonderbare wijze hebt geschapen en nog wonderbaarder hebt her steld, geef dat wij de waardigheid van al onze medemenschen mogen erkennen met hen er in slagen de ontredderde menleving in Christus te herstellen en de grondslagen liefde, de nieuwe wen. Amen. Op de vragen van het liberale Tweede Ka merlid Van Lidth de Jeude in verband met een aanrijding op 18 Mei 1939 te Lonneker, veroor zaakt door een onder invloed van sterken drank verkeerenden autobestuurder heeft de ministei van Waterstaat als volgt geantwoord: De minister kan zich voorstellen, dat in dit excessieve geval het rechtsgevoel naar andere middelen verlangt dan volgens de gewone straf- vorderfngsregellng nu eenmaal ten dienste staan. Toch zou het minder juist zijn, alleen met het oog op dergelijke uiterste gevallen, aanstonds een andere regeling in het leven te roepen. Dit standpunt is, zij het niet in uit drukkelijke bewoordingen, ook ingenomen bjj de tot stand komlng van de Wegenver keerswet. Ingevolge artikel 36, derde lid. dier wet kan de bestuurder van een motorrijtuig, die onder den invloed van alcohol een doodelijk ongeval veroorzaakt, met gevangenisstraf van ten hoog ste drie jaar worden gestraft. Voorloopige hechtenis kan echter, enkele hier niet ter zake doende gevallen buiten beschou wing gelaten, slechts worden toegepast in ge val van een misdrijf, waarop gevangenisstraf van vier jaren of meer is gesteld. Voor exces sieve gevallen als het onderhavige heeft by de regeling van de Wegenverkeerswet de opspo ringsambtenaar de bevoegdheid het rijbewijs in te vorderen van den bestuurder, die onder den invloed van alcohol op den weg wordt aan getroffen. Instelling van een bedrijf graad? De minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, be doeld in artikel 8 der Bedrijfsradenwet, de vol gende personen als tjjdelyke leden toegevoegd: dr. W. L. v. d. Berg, Rhenen, A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, Hillegom, H. H. Spoelstra, 's-Gravenhage, O. J. Verkerk. Ber gen (N H J. W. de Vries, Amsterdam en A. v. d. Werff, ’s-Gravenhage. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door vorengenoemde commis sie van een advies omtrent de wenscheiykheid van het Instellen van een bedrUfsraad voor de kalkzandsteenlndustrie en omtrent andere daarmede verband houdende onderwerpen, in artikel 8 der Bedrijfsradenwet bedoeld. De Wegenverkeerswet zal het den rechtej mogelijk maken, den bestuurders, die zich aan roekeloosheid of dronkenschap schuldig ge maakt hebben, de bevoegdheid, motorrijtuigen te besturen, voor den tijd van vijf jaren en in geval van herhaling binnen vijf jaar voor den tijd van tien jaren te ontzeggen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13