ONS BLAD Scherpe Japansche controle op scheepvaart te Swatau I a L-, DOMINI? I Het nieuws van heden Londen bestudeert Russisch antwoord ENAvanMEVERDEN Vergist U niet m Engeland!” BRITSCHE MARINE WIL RECHTEN HANDHA VEN DIJKDOORBRAAK BIJ HET ALBERTKANAAL RADI0-DISTR1BUTIE PER TELEFOON NIEUW LUCHTGEVECHT IN MONGOLIË ACCOUNTANT, lid ned.uniev.acc DIJJERS MIGDE KATHOLIEKE PERS VER DINSDAG 27 JUNI 1939 Schandelijke behandeling Rondzwemmend vee moet worden gered Korea door noodweer geteisterd Kerkblad van Weenen in beslag genomen □Ta I Wordt de blokkade te Tientsin verscherpt? Over de militaire operatief rondom Swatau loopen de verschil- lende berichten uiteen Brug tusschen Danzig en Oost-Pruisen aantai Italiaansche vliegers vertoeft thans te Berlijn, waar zij hun vaardigheid aan de Duitschers toonen DUITSCHLANDS TEKORT AAN ARBEIDSKRACHTEN N eutraliteitswet voornaamste zorg der regeering te Washington Schepen zyn vergaan en bruggen weggeslagen Een waarschuwing van de Times Amerika* s vloot naar het Verre Oosten? In Engeland naast de automatische doorgave van tijd- en weerbericht De luchtgevechten in Mandsjoekwo DIT NUMMER,BESTAAT UIT 8 BLADZIJDEN Duitsche gendarmen te Praag veroordeeld Japansch communiqué bestrijdt Russische berichten Een modderige watervloed stroomt door een breede opening in de richting Hasselt WEER „DIKKE BERTHA’S” IN DE MAAK? ^v\\\\\uuiiiiiiin«///////^6s In de nabijheid van het Boeir-meer raken Russische en Japansche vliegtuigen slaags Krachtig Britsch protest te Tokio F"*' pë^ënteT'^ënrT^T" Diepenv. weg 265 Danzigsche Senaat gaat ook een Vrijwilligerscorps oprichten mayonnaise - AV» Iw (m5ALADE5AU$ Berlijn zal meer verbaasd zijn dan in 1914, wanneer een directe uitdaging Engeland in den oorlog dryft De Japansche lezing Het Weer lllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllll 11111= Chef-ingenieur der werken omgekomen Hotel des Galeries SCKEVENTNGEN Telef. SS*SM Moeilijkheden in onderhandelingen vergrooten het risico voor een Europeesch conflict HOTEL - CAFE - RESTAURANT NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD 1 TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 227 van o o dat 99 Ben MAGER MFN de aan- Hetzelfde Poolsche blad bericht, dat de Se naat besloten heeft een vrijwilligerscorps van 10.000 man op te richten. Deze vrijwilligers moeten tusschen 21 en 35 jaar oud zijn en zullen op 45 verschillende plaatsen op het Danziger gebied worden gelegerd, op de eerste plaats In scholen. sedert Jajen de tijdmelding Te Tilburg is de Bondsdag van St. Ra phael gehouden. De Japanners belemmeren sterk de Brit- sche scheepvaart op Swatau. Mededeelingen omtrent de daling de werkloosheid. Reuter verneemt uit Londen, dat de Britsche ambassadeur te Tokte zeer krachtig heeft gu- HASSELT, 26 Juni. (Belga). Nabij Hasselt I» vanavond een dijk van het Albertksnaai gebroken. De minister van Buitenlandsche Zaken, lord Halifax, heeft in krachtige bewoordingen gespro ken tot den Japanschen ambassadeur en ook de Britsche ambassadeur te Tokte heeft krachtige stappen ondernomen. „Ik heb reden om aan te nemen, dat dese besprekingen sullen lelden tot een regeling van het incident van Tientsin en daarom wil ik niets zeggen, dat een bevredigende regeling met de Japansche regeering sou kunnen schaden. Ik sta er evenwel op dat de Japansche soldaten de Britache onderdanen behoorlijk be handelen.” TOKIO, 26 JuqI. (Domei). Gisteren en eer gisteren is het noordoosten van Korea door een hevigen storm geteisterd. Er werden 130 vls- schersschepen van hun ankers geslagen, 16 zijn gezonken en 11 stukgeslagen, terwijl negen per sonen zijn omgekomen. Verscheidene bruggen zijn weggeslagen en te lefoon- en telegraaflijnen zijn vernield. Ook de oogst heeft ernstig geleden. Stead sp Dasiterdag M uw vw. Tdïj* Vorige stead 761A WARSCHAU. 26 Juni (Havas). Volgens de „Wleczor Warzawski” heeft de Senaat van Danzig besloten een nieuwe brug te bouwen over de Nogat, den rechterarm van de Weich- selmonding, welke het gebied van Danzig scheidt van Oost-Prulsen. Deze brug zal lig gen in het verlengde van den weg van Tle- genhof naar Eibling en zal de kortste ver binding vormen tusschen Danzlg en Koe nigs berg. 760 Het ministerie van Oorlog te Tsjoengking deelt mede, dat de Japansche troepen bjj Swa tau er niet in geslaagd zijn den opmarsch naar het binnenland voort te zetten. Zaterdag en Zondag is rondom de stad bloedig gevochten. De Japanners blijven troepen aan land zetten ten noordwesten van Swatau. in het bijzonder bü Toengtsjk proiesteerd naar aanleiding van de incidenten te Tientsin, waarbij Britsche onderdanen door Japanners en hun Chineesche agenten onwaar- dig behandeld zijn. De Japansche autoriteiten te Tokio hebben een onderzoek toegezegd. Te Londen wordt de publicatie nul een offi- cieeie verklaring met bijzonderheden over de incidenten overwogen. BERLIJN. 24 Juni (DNR.) De nationaal socialistische leider Hupfauer. heeft in een te Wernigerode gehouden bijeenkomst verklaard, dat het Duitsche bedrijfsleven volgens officieel» schattingen twee mlllloen arbeiders te kort komt. Het tekort is het meest nijpend in den landbouw en in de metaalnijverheid. Volgens Havas gaat te Tientsin het gerucht dat de Japansche autoriteiten besloten hebben de blokkade te verscherpen, ten einde de auto riteiten van de Fransch-Britsche nederzettli^ te dwingen de elscben van de voorloopige re geering te Peking in te willigen. Deze eischen zijn Vrijdag JJ. overhandigd aan de ambas sadeurs van Frankrijk en Engeland en hebben ten doel de Samenwerking van de autoriteiten in de concessie te krijgen in den strijd tegen de communistische elementen en de aanban gers van Tsjang Kal Sjek, alsmede In het niet aanvaarden van de munt van Tsjoengking. welvaart een droombeeld blijven, totdat, zeide, Dultschland zijn rechtvaardige verdenking laat varen en dat het oprecht wenscht deel te nemen aan redelijke besprekingen met redelijke menschen SJANGHAI, 26 Juni (Reuter). De Brit sche marine-autoriteiten hebben vandaag verklaard, dat zij staan op het onbeperkte recht van binnenvaren voor Britsche sche pen te Swatau en zoo noodig de schepen sullen doen convoyeeren. Terwijl de Japanners Zaterdag w in heb ben toegestemd, dat Britsche schepen vrijelijk konden binnenloopen, hebben s<jer vandaag de Britsche autoriteiten van In kennis gesteld, dat zij slechts één schip per week zullen toelaten. Rendom de ha vens en opslagplaatsen sjjn prikkeldraad versperringen aangebracht die door Japan sche mariniers bewaakt worden, soodat Engelsche schepen, die binnenkomen, niet kunnen laden of lossen. Zoo zUn heden twee Engelsche schepen weer vertrokken, zonder passagiers te heb ben afgezet en zonder te zijn gelost. LONDEN. 26 Juni (Reuter) In het Lagerhuis heeft Chamberlain mededeelingen gedaan over de onderhandellngen met Moskou en den toestand in het Verre Oosten. Vooreerst zei de premier, dat de Britsche regeering in samenwerking met de Pransche het antwoord van de regeering der Sovjet unie op de voorstellen, waarvan hjj melding maakte op 19 JunlgJJ., bestudeert. De minis ter van Buitenlandsche Zaken hoopt binnen kort in staat te zijn nieuwe instructies te zenden aan den ambassadeur van het Brit sche rijk te Moskou. De gelukkige tijd van wederzjjdsch begrip en groote welvaart voor de Europeesche volken moet een droombeeld blijven, totdat. zooals Chamberlain zeide, Dultschland zijn onge- toont, TOKIO. 26 Juni. (Domei) In een com mentaar op het communiqué van de re geering der Sovjet-Unle over het incident van Nomonhan zeide de woordvoerder van het Japansche ministerie van Oorlog, dat dit een schromelijke overdrijving is en ver keerde voorstellingen geeft. Mededeelingen van Chamberlain besprekingen te Moskou en in het Verre Oosten. [Amsterdam - Tel 36948 Mamixsfr 425 Omtrent de doorbraak van de dijken van het Albert-kanaal wordt nader gemeld, dat deze zijn gebroken boven Hasselt in de richting van Genk, op 150 meter afstand van de brug van Godscheld. Aan beide zijden van het kanaal rijn de dijken bezweken, en aangezien het land hier onder den waterspiegel ligt, zijn de welden overstroomd. De doorbraken hebben een breedte van 25 tot 40 meter. Tot aan de sluis van Hasselt, over een lengte van drie kilometer, zijn diepe voren van 10 tot 15 meter breedte Ontstaan. MOSKOU, 27 Juni (Tass*. Volgens be richten, ontvangen van het hoofdkwartier der Mongooisch-Russische troepen in de Mongoolsehe volksrepubliek, hebben op 26 Jonl ongeveer 66 Japansche vliegtuigen de grens geschonden in het gebied van het Boete Nor. Ten aanzien van den toestand te Tientsin zeide Chamberlain dat de algemeene situatie ongewij zigd is. De aankomst van aan bederf onderhevige levensmiddelen is sporadisch en bedraagt on geveer tien tot twintig procent van normaal. Sleepbooten en lichters worden onderworpen aan een onderzoek, hetgeen aanzienlijk oponthoud meebrengt. De plaatselijke civiele en militaire autoriteiten bestudeeren voortdurend het voed- selvraagstuk en hebben machtiging voor de noodzakelijke maatregelen. Slechts weinig Brit sche onderdanen overschrijden de grens van de nederzetting doch een aantal is nog op on waardige wijze behandeld. De afgevaardigde van de Labourparty, Dalton, spoorde de regeering aan een meer energieke houding aan te nemen, door een minister naar Moskou te zenden. Chamberlain antwoordde hierop dat volgens zijn meening dat niet zou helpen. Dalton vroeg vervolgens of het niet dui delijk was, dat deze moeilijkheden groote vol doening wekken te Berlijn en het risico ver- grooten van een nieuwen Dultschen aanval en een algemeenen oorlog In Europa. Hierop ant woordde de minister-president: „Dit kan heel goed zijn en ik hoop, dat de regeering van de Sovjet-Unle dit ook Inziet.” Op 23 Juni bijvoorbeeld zouden volgens bei Sovjet-Russlsche communique 31 van de 120 Japansche vliegtuigen door 95 Russische zijn neergeechoten. De woordvoerder verklaarde, dat de Japansche strijdmacht op dien dag nog niet de helft van 120 toestellen telde, terwijl de Japanners 49 Russen neerschoten en niet 11 zooals in bet Russische communiqué werd gezegd. over de den toestand Naar wij vernemen is nr. 21 va» het „Wiener kiKhenbiatt” door de Gestapo in beslag geno- De conservatieve afgevaardigde. Ward Lew- mllne. vroeg, of niet het ernstige gevaar bestaat, dat de geduldige, verzoenende politiek van Chamberlain ook In het Verre Oosten niet be grepen zal worden, zooals ook In Dultschland het geval is en of het geen aanbeveling verdiende te dreigen met economische represailles. De minister-president antwoordde hierop dat hjj dit alles overweegt en hij spoorde den vrager aan zijn geduld te bewaren. Het is wel haast vanzelfsprekend, dat Japansche lezing over dit luchtgevecht merkelijk verschilt van de Russische. Naar uit Tokio door Domei wórdt gemeld zijn van zestig Russische en bulten-Mongooi- sche vliegtuigen, die Maandagmiddag om 17 u. boven het gebied kwamen van West-Mands joekwo. er zes neergeschoten door drie Japan sche vliegtuigen in een verwoed luchtgevecht dat dertig minuten duurde, nabij het Boete van toe- PRAAG. 36 Juni. (Havas). De Duitsche gen darmen Bulla en Stehr, die te Nachod den Tsje chische» politieman Muller hebben vermoord zijn vandaag door de Duitsche rechtbank te' Praag veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis straf. WASHINGTON. 36 Juni. (Reuter). De mogelijkheid, dat de Amerir.aansche vloot naar de wateren in het Verre Oosten ge zonden zal worden, „teneinde de agressieve neigingen aldaar in te toornen" wordt te Washington besproken volgens William Wile, den deskundige in buitenlandsche po litieke aangelegenheden van de .Washing ton star”. VOOR HET GEHEELE LAND: in den middag gedeeltelijk bewolkt warmer dan gisteren, droog weer, meest zwakke. Westelijke tot Zuidelijke wind. Zon op 4.39 onder 21.26. Licht op 21.56. Maan op 17.15 onder 1.54. V.M. 1 Juli. De Britsche ambassadeur te Tokio protesteert krachtig tegen het optreden der Japanners tegenover Engelschen te Tientsin. itiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiH Met ingang van 30 Juni zullen Chineezen. die niet voorzien zijn van een bijzonder pas poort, niet meer tot de concessie worden toe gelaten. Verder is een krachtige campagne te gen de concessie ontketend. Op het Chineesche gebied worden aanplakbiljetten aangebracht, waarin de leden van den bond van ricksha-koe- Ues worden aangespoord de concessie te ver laten. Bovendien wordt een krachtige anti- Britsche campagne gevoerd. Auto’s met op schriften en voorzien van luidsprekers trekken door de straten, rijden door de Chineesche stad en door de Japansche nederzetting om propa ganda te maken tegen d» Engelschen. Boven Mongoolse» gebied werd een luchtge vecht geleverd in de streek van Mongol Ryts, waarbij 50 Russisch-Mongoolsehe vliegtuigen betrokken werden. De luchtslag duurde onge veer twee uur en was van hardnekkiger! aard. Tenslotte nam de Japansche luchtmacht de wijk, achtervolgd door de Russisch-Mongool se he toestellen tot het gebied van Kantsjoer Er werden 25 Japansche gevechtsvliegtuigen b(j den slag vernietigd. Na het gevecht keerden 3 Russisch-Mongoolsche vliegtuigen niet te rug. Men blijft nog naar hen zoeken. men. Deze beschikking heeft des te meer ver wondering gewekt, omdat het kerkblad van Weenen sinds meer dan een jaar niet de ge ringste poging meer heeft ondernomen, In te gaan tegen den kultuurstrjjd en de Kerkver volging. Naar verluidt zou deze inbeslagname te wijten zijn aan een artikel van pater Peter Schmidt 8.VD. over „Moederdag - Dag van verdieping.” Aan de linkerzijde, in de richting van Luik, is een bres van vjjf meter breedts ontstaan. De palen van het electrische net en de meerpalen voor de schepen zijn weg geslagen. Aan de rechterzijde, In de richting van sHasselt, is de dijk over een lengte van ongeveer 100 meter weggeslagen en de wa termassa, welke zich over het land uitstortte, heeft een van de belde sluiswachtershuisjes, welke pas voltooid zijn, vernield. Een modderige watermassa stroomt in de richting van Hasselt. Ook de Demer ia hierdoor buiten de oevers getreden en de wegen worden bedreigd. De gendarmerie en de bevolking stellen alles in het werk om het vee, dat In het water rondzwemt, te redden. HASSELT, 26 Juni. (Belga). De dijkdoorbraak van het Albertkanaal heeft een doode geèischt, den chef-Ingenieur der werken, die zich niet tij dig in veiligheid kon stellen. Andere slachtoffers zijn niet gevallen. Het kanaalgedeelte tusschen de sluizen van Hasselt- en die van Diepenbeek, een stuk van 3 kilometer, blijft leegloopen in de vlakte van de Demer. Honderden hectaren grond «Un overstroomd. De geheele bevolking van Has selt is uitgeloopen om de overstroomlngsramp gade te slaan. voert in Tientsin. Amoy en Swatau. veel ern stiger te dan het eenvoudige sabelgekletter, dat het smile besluit van Theodore Roosevelt ten gevolge had. Uit offlcleele kringen komt geen commen taar ten aanzien van Wiles denkbeelden. Tij dens vroegere perioden van spanning in het Verre Oosten echter is de mogelijkheid van een verplaatsing van de Amerlkaansche vloot naar Hawaii of zelfs naar Manila In vlootkrlngen besproken. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat hoewel niet gezegd kan worden wat voor ern stige gebeurtenissen de zomer kan brengen, de voornaamste zorg der regeering op het oogen- bllk is de amendeering van de neutraliteits- regeling De regeering zal derhalve hopen iedere actie te vermijden, die nadeellg zou kun nen zijn voor de behandeling daarvan In het congres. Terzelfder tijd wordt hieraan toege voegd dat ieder, die geneigd zou zijn om pro- -fljt te trekken -*an de omstandigheid, dat Amerika met blnnenlandsche wetgeving schijnt te worden beziggehouden, om de provocaties te verhevigen, zich ernstig zou vergissen. Verder verneemt Reuter uit Tientsin, gisteren mr. en mrs. Finlay genoodzaakt zijn bij de Japansche afzetting zich geheel te ont- kleeden^ In de concessie is men over dit feit zeer verontwaardigd. AMSTERDAM TEL 9OJ61-22561 PC. HOOFTSTR.7 na 6uur 25725. Geheel nieuw en modern geïnstalleerd. 100 Ka mer», 100 maal warm en koud water 100 meet fraai ultalcht, 100 maal eenheidsprijzen 100 maal 100 ontbijt ƒ2 50. volledig pension f 4.60. Ook in hoogaels Weekend f kso. BERLIJN, 26 Juni. (Reuter). Generaal von Bock, commandant van het eerste legercorps, schrijft in de „Wehrmacht”: „De nieuwste zware artillerie van Dultschland zal, als de noodzakelijkheid zich voordoet een even groote verrassing voor de wereld zijn als de „dikke Bertha” in den wereldoorlog was.” Een ernstige dijkdoorbraak vond in België plaats aan het Albertkanaal bü Hasselt. LONDEN, 26 JnnL (Renter). De Times schrijft in een hoofdartikel, dat het onver mogen of de onwil van de leiders der Dnit- sche publieke opinie om rekening te hou den met de waarde der duidelijke verklarin gen van Britsche staatslieden, één van de gevaarlijkste ontwikkelingen in den ge- heelen Internationalen toestand te Wile gelooft dat aan de mogelijkheid ge dacht wordt om een herhaling te geven van de bekende uitzending der Amerlkaansche vloot rond de wereld door Theodors Roosevelt In 1907. tn bet bijzonder met bet oog op Japan Wile schrijft voorts, dat de provocatie, die Ja pan ten aanzten van de Vereenlgde Staten ult- GelUktUdlg komen berichten uit Londen en uit Den Haag melden, dat de posterijen in Engeland en in Nederland den telefoondienst voor een nog veel ruimer, gedeeltelijk ook meer automatisch, gebruik van den abonné beschik baar willen stellen. Men zou daardoor zoowel als plaatsruimte (voor telefoon plus willen besparen dat dertig minuten duurde, nabij het NorDit wordt gemeld In een telegrarfi de strijdkrachten te velde, dat hieraan voegt, dat de drie Japansche vliegtuigen veilig terugkeerden naar hun basis na de overige Russische en Buiten-Mongoolsche toestellen van Mandsjoerljsch gebied te hebben ver dreven. De Japansche consul-generaal te Tientsin heeft op zijn beurt den Britschen consul-gene- raal een nota doen toekomen, waarin geprotes teerd wordt tegen „de zeer onjuiste voorstel ling van zaken”, gegeven door de Britsche pers over den toestand te Tientsin, aldus meldt Domei. Het blad schrijft verder: „De verwondering van Von Bethman-Hollweg, dat Engeland in 1914 bereid was in den oorlog te gaan voor w%t hij een vodje papier beliefde te noemen, zal niets zijn, vergeleken met de verbazing van het Duitsche volk, als een directe uitdaging der belangen van Engeland of zijn bondgenooten het land tot oorlog zou drijven. De Italiaansche maarschalk Badoglio maakt een inspectiereis door Albanië. De maarschalk te Tirana Buitenhof Telefoon IK .75 l>« ri II.11: Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd OP VASTEND 4GEN’ SPECIA1.E SCHOTELS Het zal een ramp voor de geheele wereld zijn, als men geen nota neemt van Cham berlain’s en Halifax's herhaalde verklaringen dat geweld met geweld zal worden beant woord. Als het eenmaal zoover gekomen is, zal de dag voor onderhandellngen voorbij zijn. kosten radio). Hier kennen wij reeds telefonische (automatische) tijdmelding De gemeentelijke telefoondienst in Den Haag schijnt bovendien nu ook besloten, de weerberlchtaan- vrage automatisch te doen beantwoorden. In ,X3e Ingenieur” geeft te. A. W Renaud reeds een uitvoerige beschrijving van de zgn. .magnetische geluidsfilm”, d wz de voor door gave van het weerbericht te bezigen appara tuur, welke op het net van den gemeentelijken telefoondienst van Den Haag eerst practlsch zal geprobeerd worden, alsvorens algemeen te kunnen worden. In Engeland gaat men met het gebruik van de telefoon héél wat verder. De minister der Posterijen hoopt daar tegen het einde van dit jaar gereed te zijn met een systeem van radlo- dlstributle per telefoon, waardoor de abonné voor minder dan ’n shilling (45 ct.) per week aangesloten kan worden op de radio-distrlbu- tlecentrale der Britache posterijen. Het ont- vangst-toestel moet natuurlijk apart betaald worden. De vele proefnemingen heeten zeer geslaagd. ..Het experiment zal eerstens beproefd wor den voor Groot-Londen, Edinburgh, Birming ham en Manchester. U schakelt uw toestel in op dit nieuw systeem door op n knopje te drukken.” verklaarde de minister. „Wilt u «eten, hoe laat het is of welk weer we krijgen "n druk op het knopje is voldoende. Om Drolt- wich of het Nationale programma In te schake len *n druk op een ander knopje; en als ua dan nóg ’ns op dat knopje drukt, krijgt u den’ omroep van het Britsche rijk aan de telefoon. En dit alles voor weinig meer dan stuiver per dag allemaal in één apparaatje gebouwd, dat géén plaats inneemt". De socialisten hadden intusschen de regeering geïnterpelleerd en ook crltiek op het besluit uit geoefend. Daar vergunningen voor radiodistri- butle in Engeland niet goedkoop zijn, en al die particuliere distributiebedrijven hun eigen dradennet hebben moeten aanleggen, vroeg de oppositie uitstel van tenminste 10 jaar. welk verzoek met 149 tegen 106 werd verworpen. Men vertelt den Duitschers en Italianen voortdurend dat het Britsche Rijk in een staat van hulpeloosheid en verval verkeert. Men ver geet. dat een bulldog, hoe zeer hü ook gesard wordt, niet blaft voor hjj bijt, maar, als hij bjjt. laat hjj niet los. De pers van Duitschers en Italianen is zoo vol van schreeuwende uit dagingen. dat de rustige gematigdheid van de Engelsche redevoeringen verkeerd begrepen wordt. i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1