I, DE WASCH AAN KANT De daling der werkloosheid i Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant DINSDAG 27 JUNI 1939 Om alcoholisten te redden Bondsdag St. Raphael Kath. Verbond voor kinderbescherming Een gebed AAN BOORD OVERLEDEN KALKZANDSTEENINDUSTRIE Instelling van een bedrijf «raad? VERDACHTE AUTO’S? In de onderwijswereld Buit was zeer gering Marine-mutaties f Clearingkoersen - Tegen gevaarlijke autobestuurders Naar de Nieuwe Gemeenschap Pauselijke lof voor Gezellenvereeniging Centraal Bureau voor de Statistiek Geen inbreuk gemaakt op briefgeheim Strenger optreden volgent de Wegenverkeerswet mogelyk Controle op post van vluchtelingen dient gehandhaafd Dr. Ariënsvereeniging heeft zware zorgen Huldiging van pastoor W. Mutsaertt Van April 1938 tot April 1939 met acht pet. verminderd DE ONREGELMATIGHEDEN TE ROSWINKEL Het droeve ongeval te Lonneker DE COLORADOKEVER OOK TE MAASTRICHT GESTOORDE INBRAAK OP PASTORIE Dr. 1denbar g volgt prof. Methorst op als directeur OUDE VROUW UIT RAAM GEVALLEN Ook de Vereeniging voor R.K. Gezinsvoogden toegetreden Kamerlid stelt er vragen over geantwoord de cijfers zUn hieraan ontleend: Totaal 257362 70.712 ra ▼er- T De politie stelt een ocder- De minister bevordert zooveel mogelük, dat de Wegenverkeerswet spoedig in werking zal treden. De in werking treding is evenwel mede afhankelijk van het tot stand brengen van een organisatie voor de keuring van motorrijtuigen ingevolge genoemde wet, waarbij de verkeers- bonden medewerking verleenen. Deze organi satie is nog niet geheel geregeld. Amilda-crënie, die teNrens zoo goed is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 et Door deze aansluiting zijn thans alle werkers in de katholieke kinderbescherming in één ver band samengebracht, hetgeen zonder twijfel zal leiden tot een meer intensieven en vruchtdra- genden arbeid ten bate van het katholieke mis deelde kind. Ter gelegenheid van het vierde lustrum van de R.K. Artsenvereeniging werd in de aula van de R.K. Universiteit te Nijmegen een groote lustrum-vergadering gehouden. Tijdens de rede van Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht Duizenden katholieke spoormannen zijn Zon dag met hun huisgenooten naar Tilburg geko men om daar de Bondsvergadering van den Ned. R K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel bU te wonen en den bondsadvlseur pastoor W. Mut saerts, die 8 Juni zijn zilveren priesterfeest vier de, te huldigen. In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage in de laatste Jaren als volgt tin het tijdvak Mei.tot en met November worden bü de berekening van de per centages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten): 1932 24,8. 1933 24.8, 1934 243. 1935 29,4, 1936 309. 1937: 243, 1938 23,4 en 1939: 183. De Aartsbisschop heeft het bidden van dit gebed bijzonder aanbevolen. Wij laten het hier volgen: doordat zij eerste vard den toestand naar het Alelda. Kramerzieken- Goedgekeurd en aanbevolen t Dr. J. DB JONG, Aartsbisschop van Utrecht. 38 689 158 774 59900 m." (Applaus). |tter Wigman De 79-jarige weduwe Zwiers te Coevorden is. 'J te ver uit het raam hing, van de ~7 op straat gevallen. Met een ■ware hersenschudding werd zjj in zorgwekken- en op van rechtvaardigheid en gemeenschap op te bou- ■4S Nu in de behandeling heeft het bureau zich, in overeenstemming met de toenemende behoefte aan statistische gege vens op allerlei terrein van het maatschappe lijk leven, belangrijk uitgebeeld. In 1927 werd hem de persoonlijke titel van dlrecteur-generaal der statistiek verleend, welken hij bü zijn af treden behoudt. De heer Methorst is secretarisgeneraal van het Internationaal statistisch Instituut en direc teur van het office permanent van dit instituut, hetwelk te 's Gravenhage gevestigd is, functies, welke hij blijft bekleeden. 2 HU blUft trouwens ook ten dienste van de Nederlandscbe statistiek werkzaam: hem is de voorbereiding en leiding van de volkstelling 1940 opgedragen. In de kampen en tehuizen, welke op’ grond van het vreemdelingenreglement voor vluchte lingen zijn irigerlcht. pleegt uitgaande post bü de kampleiding open te worden ingeleverd en zooveel mogelyk te worden gelezen. Ten aanzien van de binnenkomende post geschiedt uitzon deringen daargelaten opening, doch lezing pleegt hier slechts steekproefsgewijze te geschie den. Van personen, te wier aanzien büzondere waakzaamheid gewenscht is. wordt uiteraard alle correspondentie doorgelezen. In het belang der orde en tucht in de kampen en tehuizen kan aan de zeer geschakeerde be volking vooral in den eersten tyd geen onge controleerd contact met onbekende derden, meest vreemdelingen, worden toegestaan. Voorts dient er tegen te worden gewaakt, dat vreemdelingen, die de Nederlandscbe regeering in door haar beheerde kampen heeft opgenomen, zich op ontoelaatbare wüze over bultenlandsche toestanden enz. uitlaten. Dit laatste zou trou wens ook de belangen der in het buitenland wonende familieleden kunnen schaden. De directeur van den Rüksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten mede van de ver zameling door het Centraal Bureau voor de Statistiek van de voorloopige gegevens over de week 5 t/m. 10 Juni 1939. Toen de Texelsche boot, die Maandagmorgen uit Den Helder vertrok, een poosje op zee was, voelde een der passagiers, de heer K. Halsema wonende in Eierland, die zoo Juist uit het hospitaal ontslagen was. zich onwel worden. De hulp van een toevallig aan boord zijnde vrou- weljjke arts mocht niet meer baten, zoodat de heer H. aan boord is overleden. De boot keerde daarop naar Den Helder terug, waar de droeve last werd ontscheept. De overledene was on geveer veertig jaar oud. Met ruim een uur vertraging arriveerde de boot in de haven van Oudeschild. De minister van Sociale Zaken heeft aan de vaste leden van de commissie van advies, be doeld in artikel 8 der Bedrüfsradenwet. de vol gende personen als tjjdelijke leden toegevoegd: dr. W. L. v. d. Berg, Rhenen, A. H. baron van Hardenbroek van Ammerstol, Hillegom, H. H. Spoelstra, 's-Gravenhage, O. J. Verkerk. Ber gen (N. H J. W. de Vries, Amsterdam en A. v. d. Werff, 's-Gravenhage. Deze toevoeging geschiedt ten behoeve van het uitbrengen door vorengenoemde commis sie van een advies omtrent de wenscheiykheid van het instellen van een bedrijfsraad voor de kalkzandsteenindustrie en omtrent andere daarmede verband houdende onderwerpen, in artikel 8 der Bedrüfsradenwet bedoeld. stuurder tegen een boom is gereden, omgesla gen en vernield is. waarna de in Dwlngeloo wo nende eigenaar, die onder bedreiging met re volvers door de militairen gedwongen was ach ter in den auto plaats te nemen, na ondervra ging in de marechausseekazerne des nachts om eén uur in Emmen op straat is neergezet, ter- wyi hem tot h/den noch verontschuldiging noch schadevergoeding is aangeboden? Is de minister niet van meening, dat zoodanig optreden tegen een deel der Nederlandscbe staatsburgers ontoelaatbaar is en is hü bereid, onverwüld maatregelen te nemen, dat de ge noemde order ten spoedigste worde ingetrokken? Dit is een gevolg van steun aan minver mogenden. dus verklaarbaar en sympathiek. Maar, wanneer de Inkomsten niet grooter worden, zal in de toekomst niet meer op gelüke wüze hulp kunnen worden verleend. leef tüdsgroe pen mannen 14—24 jaar 25—50 jaar 51 jaar en ouder Koersen voor stortingen op 27 Juni tegen ver plichtingen. luidende in: Reichamarken ƒ7560. lire» ƒ830. 1 April 1939 is weder een telling verricht van het aantal geheel werkloozen en het aantal te werk gestelden bü werkverruimingen onder de als werkzoekende ingeschrevenen bü de organen der openbare arbeidsbemiddeling. De volgende In een perceel bouwland, beteeld met aard appelen. te St Pieter, naby Maastricht, ayn drie coloradokevers aangetroffen. Bü een nader onderzoek bleken zich ter plaatse nog honderden larven te bevinden. De plantenzlektenkundige dienst te Wagenln- gen is van deze vondst in kennis gesteld. Dezer dagen heeft de landelüke Vereeniging voor Katholieke Gezinsvoogden haar jaarverga dering gehouden te Nymegen. waar tevens een be zoek werd gebracht aan het Paedologisch in stituut. De geneesheer-directeur dier inrichting, dr. J. Meyknecht, hield een belangwekkende in leiding over het werk aldaar. Daarnaast stond als belangrijkste punt op de agenda de beslissing omtrent de aansluiting van de landelüke vereeniging met al haar afdeelln- gen in het geheele land bü het katholiek ver bond voor kinderbescherming. Nadat de secre taris van het verbond, mr. Ernest Larners, nog eens doel en werkwijze van het verbond had uiteengezet en had gewezen op het groote be lang van de concentratie van alle krachten in de katholieke kinderbescherming, waardoor een meer succesvolle en doeltreffende strüd tegen jeugdverwaarloozing en jeugdcriminaliteit mo gelük zou worden, werd met algemeene stemmen tot aansluiting besloten. De landelüke Vereeniging voor Katholieke Ge zinsvoogden zal als zoodanig biyven voortbestaan, doch wordt in haar geheel als derde afdeellng, die der gezinsvoogden, aan het Katholiek Ver bond voor kinderbescherming toegevoegd, zulks naast de beide reeds bestaande afdeellngen, die der voogdyvereenigingen en die der gestichten. 10 Juni 1939 waren bü de organen der open bare arbeidsbemiddeling ingeschreven 282.052 werkzoekenden (267.625 mannen en 14.427 vrou wen). Hiervan waren 205 071 (195.342 mannen en 9729 vrouwen) werkloos en waren 60 843 per sonen door overheidshulp te werk gesteld bü cultuur-technlsche en administratief daarmede gelijkgestelde werken. Biykbaar waren er dus 16 138 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrye bedryf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 5 t/m. 10 Juni 1939 waren by gesubsjgjeerde vereenlgingert met werkloo- zenkas aangesloten 586.518 personen, onder wie 77 020 landarbeiders. Van de 509 498 verzekerden buiten de land arbeiders was het werkloosheidspercentage 183 (in de vorige verslagweek. 22 t/m. 27 Mei 1939. was dit percentage 183). Onlangs werd de dag herdacht, waarop Adoli Kolplng met zeven gezellen negentig jaar ge leden in een schoollokaal te Keulen begon met het gezellenwerk, dat nu over de geheele wereld verrpreld is. Naar aanleiding hiervan heeft de president van dit werk, mgr. Hürth, te Keulen, uit het Vaticaan het volgende telegram ont vangen. „Op den negentigsten verjaardag van de stichting van het Kolping-werk, dat mag terug zien op een roeinrüke geschiedenis, gedenkt Züne Heiligheid de ontelbare jongemannen, die onder de banier van de waariyk groote aposto lische gestalte van Vader Kolping in vele ran den hebben medegewerkt aan de levensvernieu wing van de maatschappü volgens de ideale grondbeginselen van het chrlstelyke geloof en die tot nu toe, ondanks de vele offers, verdlen- (teUjk werk verrichten, en Hy schenkt aan al len, ook aan hun families, uit vaderiyke liefde Zün Apostolischen Zegen, die hen moge sterken, om de erfenis van den groeten Apostel te be waren en Ir» zyn geest temidden der geestelüke en sociale nooden van onzen tüd het licht van den christeiyken levensvorm vooruit te dragen.” In de St. Theresiakerk op de Veldhoven droeg pastoor Mutsaerts om twaalf uur een H. Mis op. De prachtige versiering van kerk en kerkplein, welke ter gelegenheid van het zilveren priesterfeest van den pastoor was aangebracht, was voor de zen dag intact gelaten. De parochianen hadden weer de vlag uitgestoken, zoodat kerkplein en omgeving een feestelyk aanzien hadden toen de duizenden spoormannen er binnentrokken. On der de H. Mis hield pastoor Mutsaerts een korte predikatie, waarin hy zün voorgangers, de bonds- advlseurs Mgr. Mutsaers en pastoor Donders, hgpdacHt. Na afloop trok de lange Moet, na eerst gedefi leerd te hebben voor pastoor Mutsaerts. die met zyn familie en het hoofdbestuur van St. Raphael had plaats genomen op de tribune voor den hoofdingang van de kerk, met zyn vele vaandels en niet minder dan zeven muziekkorpsen langs het Petrus Dondersmonument in het Wllhelmlna- park naar het Missiehuis aan den Bredascheweg, waar om drie uur de Bondsvergadering werd ge houden. De voorzitter van de afdeellng Tilburg, de heer G Damen. sprak een welkomstwoord tot allen, waarna de algemeene voorzitter van St. Raphael, de heer L. Wigman. in het büzonder welkom heette den heer Barend Mutsaers, den beschermheer van het Mgr. Mutsaersoord, wet houder H. Eykemans, de heeren A. Th. van RÜen, lid van Gedep. Staten en Laur. Janssens, lid van de Prov. Staten van Noord-Brabant, den stationschef van Tilburg, den heer Heil, en de vertegenwoordigers van het R. K. Werklieden verbond en van het Belgische Syndicaat. Daarna huldigde de heer Wigman pastoor Mutsaerts, den bondsadvlseur ter eere van wien deze vergadering, die oorspronkelyk in Arnhem zou plaats hebben, hier werd gehouden. De llef- de en hoogachting, die wü onzen eersten bonds- advlseur uw heeroom Mgr. Mutsaers toedroegen, hebben wy zonder reserve op u overgedragen. (Daverend applaus). Spr. biedt als stoffelyk biyk van belangstelling namens de spoormannen aan: het bronzen hek voor de doopkapel van de St. Theresiakerk. Met een „Lang leve pastoor Mutsaerts” stemden de duizenden aanwezigen in met de hulde. Pater Jacobs M.SC. heeft dan een rede ge houden over „De Nleüwe Gemeenschap", waarin hy in het büzonder de taak van het arbeidende volk by de voorbereiding van de nieuwe gemeen schap uitstippelde. De bondsadvlseur pastoor W. Mutsaerts heeft in harteiyke woorden zyn spoormannen bedankt voor de hulde hem als priester gebracht. ,Jk heb,” zelde hy, „nog niet veel voor u kunnen doen, maar myn beide voorgangers hebben ont- zag luk veel voor St. Raphael gedaan! Van myn 1 - - Nu het met betrekking tot de in de kampen opgenomen vluchtelingen noodige onderzoek in middels grootendeels is voltooid en hun in som mige opzichten wat meer vryheid van verkeer is toegestaan kunnen worden, zyn de ministers voornemens, met handhaving van de contröle op correspondentie naar het buitenland, te bevorde ren, dat zoowel de opening «als de lezing van de overige correspondentie worde beperkt tot die gevallen, waarin zulks om büzondere redenen wenscheiyk wordt geacht. De heer IdenbWrg Is lid van het Internatio naal Statistisch.instituut. Van zyn hand ver schenen verscheidene studiën zoowel op soclaal- paedagoglsch als statistisch gebied in blnnen- en bultenlandsche tydschriften. Hü vertegen woordigde de Nederlandscbe regeering meerma len op de conferenties van het Internationaal onderwüsbureau te Genève. Een ruimere publieke belangstelling en steun Is dringend noodzakelük, wil de Dr. Ariënsver eeniging op gelijke wüze als tot heden ook In de toekomst aan minvermogenden hulp kunnen verleenen. Wat de rustoord-verpleglng betreft, het vol gende: de geestelüke, psychiatrische en medische leiding bleef ongewyzlgd. Het aantal verpleeg- dagen voor mannen bedroeg in 1938 2568 (ter vergelüking zü vermeld: 1937, 2674; 1936, 2355 en 1935, 1625). Pater Patriclus gaf als algemeenen Indruk over 1938, dat de financleele toestand, waarin de vereeniging verkeert, een zekere bezorgdheid wekt en dat het moellük zal zün. het financleele probleem in goede banen te houden. Voorts deelde spr. een en ander mede over de ervaringen, welke hü heeft opgedaan bü de soortgeiyke vereeniging In Zwitserland, door hem bezocht. De propaganda was daar n.I. op veel grooter schaal, veel kostbaarder en inten siever. Daardoor waren de Inkomsten veel groo ter, hoewel ook daar geldgebrek een klacht was. De tegemoetkomingen, welke de Zwitsersche vereeniging van de offlcleele instanties ont vangt, zün echter veel ruimer. Bü de bestuursverkiezingen werden de zit tende leden herkozen. Na een herstemming werd de heer Douwes te Utrecht gekozen, we gens het aftreden van den heer Koetsenruyter. Hierna voerde pastoor Rientjes het woord. 1939. actie Naar de Nieuwe Ge- toepassel(jk plaatje, straks in 2H mlllioen exemplaren door het geheele land aan alle kerken doen uitrelkcn. Het is met büzondere warmte, dat wü onae katholieke gezinnen aansporen dit gebed op te nemen by die, welke men dagelijks in den kring Het comité van actie Naar de Nieuwe Ge meenschap doet ons mededeeling. dat Z. H. w™ Mgr. dr. J. de Jong zün hooge goedkeuring gehecht heeft aan een gebed tot het slagen van den bouw eener nieuwe gemeenschap. Het N.S.B. Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den minister van Defensie gevraagd of deze bereid is mede te deelen. op welken grond en met welk recht nummers van auto’s van leden der NBB., oa. van het lid van de Eerste Kamer Maarslngh. aan de militaire grensbewaking als „verdacht” zyn opgegeven, met opdracht, de deze nummers dragende auto's büzonder in het oog te houden. Is het den minister bekend, dat 25 April j.l. een ten gevolge van deze order onder Emmen in beslag genomen auto door den militairen be- onvergeteüjken heeroom Mgr. Mutsaers z.g., heb ik de liefde voor St. Raphaël geërfd en ik hoop deze liefde niet alleen mee in het graf, maar eens ook mee in den hemel té nei Met een dankwoord heeft va den Bondsdag gesloten. der familie pleegt te verrichten. Bovendien sporen wü alle katholieke organi saties geen enkele uitgezonderd aan, de vergaderingen met dit gebed aan te vangen of te sluiten, voorafgegaan of gevolgd door den christelyken groet. Mr. Van Dam van Isselt Is in 1903 aan het bureau in functie getreden. Gedurende vele jaren was hü chef van de afdeellng voor socl- aal-economlsche statistiek, welke in het kader van het bureau in dezen tüd een zeer belang- ryke plaats is gaan Innemen. Onder zün lei ding is ook het bekende maandschrift tot ont wikkeling gekomen. Hü was de leider van de eerste Nederlandscbe bedryfstelllng, welke in 1930 werd gehouden. In 1934 weid Mr. Van Dam van Isselt adjunct-dlrecteur. Mr. Van Dam van Isselt is lid van het Inter nationaal statistisch instituut. Hü was verte genwoordiger der Nederlandscbe regeering op de internationale conferenties over de arbeidssta- Ustiek bü het Internationaal arbeidsbureau te Op vragen van het soc.-dem. Tweede Kamer lid Donker betreffende het Inbreuk maken op het briefgeheim ten aanzien van Duitache vluch telingen. hebben de ministers van Justitie en van Blnnenlandsche Zaken als volgt geant woord: Toezicht op de correspondentie van Duitache vluchtelingen geschiedt uitsluitend voer zoovet dezen In kampen of tehuizen zün opgenomen Dit toezicht is noodzakelük. Op het briefgeheim (art. 166 der Grondwet) wordt ten deze geen inbreuk gemaakt. Prof. Methorst is gedurende veertig jaren ..n het bureau werkzaam geweest. Bü de op richting in 1889 werd hü chef van de afdeellng voor arbeldsstatlstiek en tevens secretaris van de centrale commissie voor de statistiek. In 1906 volgde de heer Methorst mr. C. A. Verrün Stuart op als directeur. Gedurende zün bewind Met levendige belangstelling wordt de actls naar de Nieuwe Gemeenschap ook in de onder wijswereld gevolgd in verschillende onderwijs kringen werd de Nieuwe Oemeenschapage- dachte reeds besproken. Thans heeft het be stuur van de Vereeniging van R-K Middclbai» Meisjesscholen In Nederland besloten in de op Dinsdag 18 Juli te houden jaarvergadering even eens een taleidlng te doen houden over opeet, doel en middelen van de actie. Als Inleider aal optreden de heer L. M. Beumer, secretaris van het Algemeen Comité. geheel te werk gesteld by werkloos werkverruimingen 4.636 55 020 HOM De Dr Ariënsvereeniging voor reddingswerk van alcoholisten heeft te Maarssgn haar 19e jaarvergadering gehouden. Uit alle deelen van het land waren vertegen woordigers der afdeellngen en correspondent schappen büeen gekomen; wü merkten om. op: den hoogeerw. heer Rientjes, pastoor van Maars- sen; den heer Maarlevelt, inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage. als verte genwoordiger van den minister van Sociale Zaken; den zeereerw. pater Elpidlus Bruna, di recteur van het Centraal Bureau van .JSobrlë- tas”; vertegenwoordigers van den Maria-Bond uit Utrecht, e.a. organisaties. De voorzitter, pater Patriclus OM. Cap., wees er op, dat thans allen daar zün. waar Dr. Ariëns neeft geleefd en gewerkt. Aan het jaarverslag ontleenen wü het vol gende: Terwül voor verpleging en verpleegden büna f 10.200 werd betaald, stond hiertegenover slechts een ontvangstpost van nog geen f 7100, zoodat alleen voor verpleging en verpleegden net tekort reeds meer dan f 3100 bedroeg, d.l f 1300 hooger, dan begroot was Vergelükt men het cüfer der geheel werk- loozen en te werk gestelde mannen te samen met het overeenkomstige cüfer van 1 April 1938, dan blükt, dat In den loop van een jaar het totaal aantal met 28.736 of pet. is terug- geloopen. Het aantal in de groep 1424 jaar is ver minderd met 12.191 of 22 pet. Het aantal in de groep 25—50 jaar met 14357 of 6% pet. en het aantal In de groep van 51 jaar en ouder met 1688 of 2 pet. Utrecht, 15 Mei Het comité van meenschap zal dit gebed, voorzien van plaatje, Het totaal aantal geheel werklooae vrouwen was 13.021. By beschikking van den minister van De fensie is de luitenant ter zee der le klasse G. IJ. C. Fraser den 26 Juni 1939 geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Vllssingen en is de luitenant ter aee der le klasse L. J. C Oordesius met een door den commandant der marine te Willemsoord te bepalen datum ge plaatst aan boord van Hr. Ms. „Tromp.” Op de vragen van het N S. B.-Eerste Kamer lid jhr. Von Bdnninghausen betreffende het nemen van maatregelen, om aan roekelooze bestuurders van motorrijtuigen gedurende hun leven of althans gedurende een groot aantal jaren de bevoegdheid tot het besturen van mo torrijtuigen te ontzeggen, hebben de ministers van Waterstaat en van Justitie het volgende Zaterdag kwam de dienstbode van den pas toor te Bosschenhoofd 's ochtends tot de ont dekking, dat >n den nacht ongenoode gasten op t*ïoek waren geweest in de bü keuken van de Pastorie, zy hadden zich blükbaar toegang ver- •chaft door een klein raampje aan den achter kant van het gebouw. Vanuit de bykeuken beb- k*n zy vervolgens pogingen ondernomen om verder het woonhuis binnen te dringen, hetgeen hu niet zulk een gemakkelük karwei was als üch liet aanzien. De tusschendeur was namelyk *is gewooniyk stevig gesloten en gegrendeld, terwül de jaznen der overige vertrekken door Winden waren gesloten. Vermoedeiyk zün de In brekers in hun werk gestoord en hebben zü toen overhaast de vlucht genomen met medeneming alleen van een gordün, dat in de bijkeuken lag, *n dat nu vermist werd. In den nacht te circa “*lf drie is de dienstbode even opgestaan en beeft zy licht ontstoken. Vermoedelijk hebben 6e nachtelyke bezoekers toen geluid gehoord en «0 mgfenende, dat zü ontdekt waren, op de ’lucht g« Genève. Ook voor Mr. Van Dam van Isselt is er nog een taak van beteekenls weggelegd: hü is benoemd tot hoofd der bedrüfstelllng 1940. De nieuwe directeur van het Centraal Bu reau voor de statistiek, dr. Ph. J. Idenbur» werd op 26 November 1901 geboren. Hü stu deerde aan de gemeentelüke universiteit te Amsterdam en promoveerde In 1928 tot doctor In de rechtsgeleerdheid aan de rüksuniversiteit te Lelden. Na enkele jaren werkzaam te zün geweest bü den schoolraad voor de scholen met den bübel. werd hü in 1927 benoemd tot secreta ris van de bezulnigingscommlssie, welke stond onder leiding van den oud-mlnister van Oorlog, W. F. Pop. In 1929 trad hü in dienst by het Centraal bureau voor de statistiek als chef van de nieuw opgerichte afdeellng onderwüsstatl- stlek. thans cultureele statistiek. In den laatsten tüd heeft dr. Idenburg daarnevens de leiding gehad van de afdeellng bevolkingsstatistiek. In 1934 werd hü secretaris van de Centrale Com missie voor de statistiek, In datzelfde jaar werd hü privaat-docent aan de Universiteit van Am sterdam. .7* f -w 7* U hebben, toen naar aanleiding van het rapport der Kamercom- v missie opnieuw in da anti-Gose- ling- en pro-marechaussee-përs een bits gekef werd aangeheven om het aftreden van den bewindsman aan Justitie af te dwingen, ons een beeldspraak veroorloofd, welke in verschillende bladen meer dan stout werd geheeten. Wij vergeleken n.I. de huidige regeering met een hert, dat een positief Christelijk kruis tusschen de horens draagt, en haar aanvallers met een meute van blaffende honden. De bedoeling van deze beeldspraak was om duidelijk te maken, dat de geheele Os- sche affaire en de wijze, waarop die van zekere zijden stelselmatig werd opgebla zen tot een weergaloos nationaal schandaal, slechts een onderdeel was van de geheele campagne, die door de teleurgestelde aanhangers van een te smalle „breede basis” en de anti-Chris- telijken en de legale staatsomwentelaars van den beginne af tegen deze regeering is gevoerd. Als Goseling viel dan zouden de andere katholieke ministers meeval len en dan was het doel, een regeerings- crisis, bereikt, zoo meende men. Vandaar, dat door velen er alles op gezet werd om de goê-gemeente ervan te overtui gen, dat na de uitspraak van de Kamer commissie, die notabene de goede en eerlijke bedoelingen van minister Gese ling boven allen twijfel verhief, deze bewindsman niet gehandhaafd kon worden- Vandaar ook dat men de maat regelen door den minister genomen heeft trachten voor te stellen als de uiting van een typisch Roomsche mentaliteit, waarmee dan/natuurlijk ook de andere Katholieke ministers, zij het ook nog latent, zouden zijn behept. in de Tweede Kamer bij van het rapport der Ka mercommissie degenen, die het met den minister niet eens zijn, niet veel beter weten te doen, dan te verklaren en te betoogen, dat zjj, indien zij minister geweest waren, anders zouden hebben gehandeld iets, dat wij gaarne geloo- ven, maar nog geenzins als een klem mend argument tegen de handelwijze van Z.Exc. Goseling kunnen beschou wen wordt het .steeds waarschijnlij ker, dat de berekening van de politieke exploitanten van de Ossche affaire een misrekening zal worden.' Het wil ons nJ. voorkomen, dat minister Goseling niet al te zwaar werk zal hebben om zijn tegenstanders aan het verstand te brengen, dat het nog iets anders is mi nister te zijn dan zich slechts in te den ken, dat men minister is. Verloopt de behandeling in de Tweede Kamer, naar aanleiding waarvan een enkele bijzien de katholieke collega geen spoor van hert en meute vermocht te ontdekken wat een wonder, het jachtterrein ligt veeleer buiten het Kamergebouw in het vrije persveld zooals wij verwachten, dan kan de minister van Justitie de conclusie van het rapport der Kamer commissie in zooverre tot de zijne ma ken, dat hij deze conclusie voor kennis geving aanneemt zooals de Kamercom missie zijn nota voor kennisgeving heeft aangenomen. En daarmee zal de met moedwil extra vuil gemaakte wasch van Oss, bestaande uit een ministerspanta- lon, enkele marechaussee-uniformen en een paar priestertogen, gewasschen zijn en zal men over kunnen gaan tot de orde van den dag: de nog steeds niet op geloste financleele kwestie, waarmee vooral het sociale wel-en-wee van ons volk ten nauwste samenhangt. Naar wü vernemen zullen met Ingang van 1 Juli prof. mr. H W. Methorst en mr. E. W. van Dam van Isselt hun functies resp. van directeur en adjunct-dlrecteur van het Cen traal Bureau voor de statistiek te Den Haag neerleggen. Tot directeur van het Centraal Bureau voor de statistiek is met ingang van denaelfden da tum benoemd dr. Ph. J. Idenburg, thans refe rendaris bü deze instelling. an tandpijn overvallen U meest al onverwachts. Zorg daarom steeds "AKKERTJES’’ in huis te hebben. Ze helpen U direct. De arrondissements-rechtbank te Assen heeft Vrydag JJ. de beslissing genomen in de zaak tegen den kassier van de Coöp. Boeren leenbank te Roswinkel, K. G., die zich te ver antwoorden heeft gehad wegens verduistering in dienstbetrekking en wegens valschheld In geschrifte. Voor het primair ten laste (.elegde sprak de rechtbank verdachte vrij, terwül hü wegens valschheld in geschrifte veroordeeld werd tot 1 jaar gevangenisstraf. Naar we vernemen, heeft de officier van Justitie bü de Asser Rechtbank tegen deze uit spraak hooger beroep aangeteekend. Op de vragen van het liberale Tweede Ka merlid Van Lidth öe Jeude In verband met een aanrüding op 18 Mei 1939 te Lonneker, veroor zaakt door een onder invloed van sterken drank verkeerenden autobestuurder heeft de mlnlstei van Waterstaat als volgt geantwoord: De minister kan zich voorstellen, dat in dit excessieve geval het rechtsgevoel naar andere middelen verlangt dan volgens de gewone straf- vorderlngsregellng nu eenmaal ten dienste staan. Toch zou het minder Juist zün, alleen met het oog op dergelüke uiterste gevallen, aanstonds een andere regeling In het leven te roepen. Dit standpunt is, zü het niet in ult- drukkelyke bewoordingen, ook Ingenomen bü de tot stand komlng van de Wegenver keerswet. Ingevolge artikel 36, derde lid. dier wet kan de bestuurder van een motorrijtuig, die onder den invloed van alcohol een doodelük ongeval veroorzaakt, met gevangenisstraf van ten hoog ste drie Jaar worden gestraft. Voorlooplge hechtenis kan echter, enkele hier niet ter zake doende gevallen buiten beschou wing gelaten, slechts worden toegepast in ge val van een misdrijf, waarop gevangenisstrai van vier Jaren of meer is gesteld. Voor exces sieve gevallen als het onderhavige heeft bü de regeling van de Wegenverkeerswet de opspo ringsambtenaar de bevoegdheid het rübewys in te vorderen van den bestuurder, die onder den invloed van alcohol op den weg wordt aan getroffen. Kom, Heilige Geest, vervul de harten Uwer geloovlgen en ontsteek in hen het vuur Uwer liefde. Zend Uw Geest uit en zü zullen herscha pen worden. En GÜ zult het aanschyn der aarde nieuwen. God, Die de waardigheid van de men- scheiyke natuur op wonderbare wüze hebt geschapen en nog wonderbaarder hebt her steld. geef dat wü de waardigheid van al onze medemenschen mogen erkennen en met hen er in slagen de ontredderde sa menleving In Christus te herstellen de grondslagen liefde, de nieuwe wen. Amen. De Wegenverkeerswet zal het den rechtei mogelyk maken, den bestuurders, die zich aan roekeloosheid of dronkenschap schuldig ge maakt hebben, de bevoegdheid, motorrütuigen te besturen, voor den tüd van vüf jaren en in geval van herhaling binnen vüf jaar voor den tüd van tien jaren te ontzeggen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5