WES LAND Het ziekentriduum te Zwaag <1 t j i’i Van dag tot dag. til I Uit den Raad van Grootebroek VERHEVEN MOMENTEN f i WOENSDAG 28 JUNI 1939 Westfriesche agenda 28 Jmi t WÉR VERSHOOF ZWAAGDIJK De zieken naar Jezus gebracht Predikatie /ele helper» en helpster» PROVINCIAAL NIEUWS HEEMSKERK KROMMENIE Treffend tchouwtpel MARKTEN UITGEEST MEDEMBLIK SPIERDIJK Krot opruim ing WORMER WEST-FRIESLAND R. K. P. T. T.-personeel ENKHUIZEN Woningbouw tutte hen Snoeck- ttraat en verbindingtweg verworpen BESTRIJDING DER DRAAI HARTIGHEID BIJ KOOL v Kh: W. de ceel De verbindingsweg heet Raadhuislaan* O Lof met procettie 8 h- L 1 j Aanbidding en handoplegging „Wy moeten onzen wil voegen naar dien van God en bidden: „Niet myn wil, maar Uw wil geschiede” HEM-VENHUIZEN Woningbouw tusechen Snoeck- ttraat en Verbindingtweg HS-S ■Ml concert a in de subsidie gevolg geven. minister wenden met het of VO van van i d 1 J 1 t c 4 De Kruisvaart. Woensdag kwart over teven adsplrantenban <8t. Wllllbrord). Aanbesteding. Maandagavond had In cafe Koopman de aanbesteding plaats van den bouw Het was tegelijkertijd treffend, deze zieken te zien liggen. Verschillenden van hen hebben langen tijd de kerk niet kunnen bezoeken; op hoogtijdagen konden zjj nooit In de kerk aan God hun offer opdragen. Nu genoten zij het werd een door den heer H. bewerking van den heer J. digde proloog vertolkt, waarin Een overzichtsfoto van de deelnemers aan het Westfriesche ziekentriduum parochiekerk te Zwaag t i i J I D leid de ken was vooi of de als zal en niet heb drei D dat wor 1 Burgerlijke Stand Geboren: Theodoras H soon van N. Kerssens en B. B. Noom. Overleden: R Schrleken, 63 Jaar, wedn. Elisabeth Dekker. B de van aan Z slac nen exp fun verl van gen alac teni alac Ouc der gro< alac den de at wi nu t Ongerief. Dinsdag geraakte een groote trailer, komende van Rotterdam, bü het viaduct in den berm. De ooraak vu, dat hier geen waarschuwingsbord geplaatst was voor uit de richting Broekerhaven komende wagens in ver- D van E was een 1 Van van ve wc bu I Bi m< ba 1 gei ne: me lei< wo he< vai en I te dez vai act der ver !-8ch SOU 9 tot k<M3 sch a van een kruidenierszaak te Spierdijk gemeente Spanbroek ten behoeve van den heer Jn. Rood Dzn. Het metselwerk zal worden uitgevoerd door den heer A. Dekker te Zuid-Spierdjjk voor de som van f 2380het timmerwerk door den heer C. Wester te Heerhugowaard voor f 1749, en het schilderwerk door de heeren C. Hinke en R. Sjjm alhier voor f 360.Totale aanneem- :om alzoo f 4489.De uitvoering zal onder toezicht staan van den bouwkundige Jo Bakker te Obdam. Het werk moet ulterlyk over twaalt weken gereed zijn. H. Vormsel. Door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem zal op Dinsdag 11 Juli in onze parochie het H. Vormsel worden toegediend. lhuivuij 19.00—35, Roode bessen 28 0033. 1 48 0080. Het nieuwe raadhuis. Dinsdag is de laatste heipaal geslagen voor den bouw van het nieuwe raadhuis, wat met eenlg ceremonieel, n.l. het ontsteken van kruit, geschiedde en veel belang stelling trok. f Nadien, om twee uur, was er plechtig Dof met processie. In zijn predikatie wees de Zeer eerw. heer Pastoor Schamper op het geloof, dat het lijden veel kon verachten. Als wij ge- looven krijgt het lijden en het kruis een geheel ander aspect. Door het lijden geeft God ons een kans onze zonden uit te boeten. In het vaste com- het pro ven den R.K.V.V. D.V.O. Als beloonlng voor het be haalde kampioenschap maakten onze junioren Zondag een reisje, waarbij het bestuur en elf talcommissie ook present waren. Om 11 uur vertrok men per H A B O.-touringcar naar Bever wijk, waar de jongens om 1 uur een wedstrijd peelden tegen junioren b van DEM Ook hier handhaafden zij het ongeslagen record van de competitie en wisten in een aardlgen wedstrijd met 32 te winnen. Beide vereen hadden een medaille beschikbaar gesteld, zoodat ieder met een prijs naar huls ging. De reis werd vervolgd en een bezoek werd gebracht aan „het kopje" te Bloemend aal. Toen naar Schiphol en Amsterdam voor een bezoek aan de Cineac. Na eenige ververschingen werd de thuisreis aanvaard. Speldjesdag K. R- O. De speldjesdag ten bate van den K. R O. heeft alhier de som van f 29.80 opgebracht. Een alleszins mooi resultaat. Dank zijn het lofwaardig initiatief en de groote stuwkracht van den pastoor van Zwaag, den Zeereerwaarden Heer L. J. Schamper, en mede dank' zij de wel willende en enthousiaste medewerking van tallooze katholieken, hebben we Dlnsoag- morgen het feit mogen beleven, dat het ziekentriduum te Zwaag, gedurende het welk de zieken zich voor een drietal dagen In een gewijde omgeving geheel aan God kunnen wijden, geopend werd. Na wat wij Zaterdag reeds over de voorbe reidingen van dit triduum hebben geschreven, kunnen wü verder kort zijn. Woorden van lof n.ogen wel geult worden op den allereerste plaats tot oen pastoor, die niet alleen de voor bereidingen bijna geheel verzorgde, doch die ook nu de leiding heeft. Ook mag de onmisbare me dewerking van dr. J. B. Bamhoom uit.Blokker, den medisch leider, vermeld woroen. evenals die ran den staf van verpleegsters elk onder leiding van eea gedWlöfoedrdï?^* feP’dé pa rochianen voor aHerlel diensten- Zeer sympa thiek was ook 'èe hahóelwüzëVah “vele’parti culieren. die bun auto gratis hadden afgestaan. De organisatie en verzorging was voortref felijk. Daarom alle hulde aan pastoor Scham per. wlen niets te veel is geweest om alles te regelen, en voor te bereiden, zoodat de eerste dag reeds in de beste orde verliep. voor het centrumplan gewijzigd, waardoor het nadeeiig saIdo verminderd is tot f 5400. bereid ganiseeren. Spr. hoopte op het voortbestaan van dezelfde openhartigheid en goedmoedigheid, die voor Wormer kenmerkend is. Kapelaan Klaver wees vooral op het doel der vereenlglng op het gebied van verbetering der zeden en der maatschappelijke inrichting vol gens de richtlijnen in Rerum Novarum en Qua- dragesimo Anno. De heer J. Kamp bracht namens het perso neel der school dank. Namens W.S.V. feliciteerde dezelfde spr. en bracht dank voor de juiste wijze van samen werking. De zeereerw. heer Pastoor L. J. Schamper heette In zljri predikatie onaer de H. Mis de zieken van harte welkom. Het ziekentriduum is voor de zieken altijd lets heel bijzonders Men kan bet een vacantle noemen, waarmede gepaard gaat een verdieping van het godsdien stig leven. Spr. liep reeds lang met plannen rond om een dergelijk triduum te organIseeren. De hoogeerw. heer Deken toonde zich zeer enthousiast, zoodat de plannen vaster vormen aannamen en tenslotte ten uitvoer werden ge bracht. Spr. verklaarde verheugd te zün over, het feit dat bet triduum gehouden kon worden. Toen Jezus leefde deed 'men veel móelte om de zieken bjj Hem te brengen, opdat HU ge nezing zou geven. Er heerschte een groote lief de voor de zieken. Deze liefde heeft deze dagen velen bezield. Men heeft zich .veel moeite ge troost om de zieken te brengen bU Hem, Dien we kennen als den minnaar der zieken en der on gelukkigen. Spr. hoopte, dat bü allen het geestelUk leven verdiept zou mogen worden. De opwekking van het geestelUk leven is het hoofddoel van dit triduum, aldus spreker. De bedoeling Is de zie ken een nog inniger contact te geven met den Zaligmaker. Ook fs het de bedoeling, dat God U hopenlyk zal geven verbetering in uw licha- melUken toestand en wellicht wel genezing. Christus vraagt van U een groot en sterk vertrouwen. Nooit £s dat vertrouwen te groot. Er zullen zieken zUn, die hun vertrouwen noode- loos achten. Doch spr drong er op aan een groot vertrouwen te hebben en vurig te bidden. Dan zullen deze dagen, aldus besloot spr., dagen zün van genade en zegen. Na den zegen had men gelegenheid te ont bijten en zich wat te verpoozen Vele zieken die dat konden maakten van de gelegenheid gebruik in de Lourdeskapel een gebed te storten. De kerk, eerst de plaats waar Ingetogen naar de woorden van den Pastoor geluisterd werd en waar het H. Misoffer met alle aandacht werd ge*lgd, was dan geworden tot een recreatle- gelegenheld. waarin een 15-tal meisjes van de parochie bedrUvlg rondliep om het een en an der aan te brengen en met de eerw. zusters de zieken te verzorgen. voorrecht gedurende een drietal dagen in het kerkgebouw het H. Misoffer bU te kunnen wonen in de stille afgeslotenheid van het tri duum. ZU stortten menig gebed voor hun gene zing, maar verklaarden ook in hun lot te wil len berusten, als God het wilde. Bovenal be toonden zU veel vertrouwen in de GoddelUke Voorzienigheid, die toch den levensweg van den mensch leidt. De eerste dag was voor de zieken van groote ontroering en schoonheid. Voor de H. Mis zegende de Hoogeerw. Heer Deken *J. C. W. van de Wiel de zieken. Zyne Hoogeerw. wees er nog op, dat dit Misoffer een offer van boetvaardigheid moest zün en spoorde aan de schuldbelüdenis goed mede te belUden. opdat het offer dat den Heer opge dragen werd in vereenlglng met het offer der zieken Hem aangenaam zou mogen zyn. De Hoogeerw. Heer Deken droeg dë H.' MIs op, daarbü geassisteerd door de weleerw. Heeren H. Bakker en J. Vester, kapelaan te Wester - blokker. Het zangkoor zong onder leiding van den heer D. van Westen de gezangen. Plechtig was het moment der Consecratie, waaronder de zieken vertrouwvol hun oogen ophieven naar den Zaligmaker, terwül zon door de glas-in-lood-ramen stemmige kleurschakee- ringen op de bedden tooverde Verheven was ook het moment waarop de zieken de H Teer spijze ontvingen. Pastoor Schamper en een ka pelaan van Zwaag, schreden met het Allerheilig ste langs de bedden en ligstoelen en reikten Dezen uit aan hen. die zoo veel moeten ont beren. lijden dienen wü te zien de liefde van God voor ons. Door ons kruis kunnen wü zeer veel ver dienen voor den hemel. Als de zieken hun toe stand bezien In het licht der eeuwigheid zün sü niet ongelukkig, maar gelukkig. De ziekte is een onderpand voor de groote liefde, waar mede God ons bemint. In oe levens van alle heiligen leest men. dat zü veel moesten Hjden. „Als we moeten lüden. zün we veel meer dan dat we wonderen zouden doen", zegt de H. Augustinus. De zieke Immers draagt zün lüoen aan God op. waardoor hü veel genaop verdient. Het geloof neemt de zwaarte van leder Hjden weg. r Dat de zieken dan ook hun lüden asm den Almachtige oparagen. Hierna werd de processie gehouden, waarin de bruidjes meeliepen. De aanroepingen wer den verricht zooals deze te Lourdes geschieden en aan eiken zieke afzonoerlük werd de zegen met het Allerheiligste gegeven, wat een tref fend schouwspel was. Na het Lof vertrokken de zieken weer naar hun woonplaats; enkelen bleven bü familieleden en kennissen in Zwaag. Oranjevereeniging Maandagavond hield de Oranjevereenlging haar tweede halfjaarlüksche vergadering in hotel „De Ooievaar". De op komst viel nogal mee. Na opening werden de uitgebreide notulen van den secretaris ongewyrigd vastgesteld. Een vroeger gedaan voorstel door een der leden, be treffende uitbreiding van het bestuur, werd door het bestuur niet geaccepteerd en de meerder heid der vergadering sprak zich tegen uitbrei ding uit. Bü de gehouden verkiezing wegens pe. riodieke aftreding van de heeren J. C* Merz cn A. C. Twisk, waarbü laatstgenoemde zich niet meer herkiesbaar stelde, werden de heeren J. C. Merz en H. Zurlohe gekozen. Daarop werd door de vergadering de heer J. C. Merz als voorzitter herkozen. In de contrdle-commissie werden beaoemd de heeren Schoenmaker, H. Vrouwe en D. de Ridder Sr. Wat de as. feestviering betreft, het bestuur had reeds een beknopt schema "samengeste'd. Wel werd begrepen, dat de maand Augustus, welke een vakantiemaand Is, voor feestviering nogal veel bezwaren met zich brengt. Infor maties van algemeenen aard zullen in verband hiermede gedaan worden. De heer D. de Ridder Jr. deed bü een eventueele heuglüke gebeurte nis het plan aan de hand voor *t organiseeren van een estafetteloop. Het bestuur stond daar sympathiek tegenover en zal dit trachten te verwezenlijken Na de rondvraag sluiting. Jubileum van st. Willibrordus. Op groot- sche wüze heeft de afdeeling Wormer haar zil veren bestaansfeest gevierd. Te half tien werd de Hoogmis, waaronder de leden ter H. Tafel naderden, opgedragen door pastoor P. Verwer, geassisteerd door pastoor Kooü, kapelaan Kla ver, pater Goedhart en kapelaan Broersen. Vóór des middags te drie uur de receptie aan ving werd door den eersten voorzitter van de afdeeling, den heer C. Groen, het vaandel met een toepasselük woord aan het bestuur over gedragen. De voorzitter, de heer H. Rozemeüer heette allen welkom en dankte degenen wlen dank toe kwam. Als eerste in de rü der sprekers werd ’t woord gevoerd door pastoor Verwer, die meer als her der der parochie dan als adviseur, namens het Kerkbestuur feliciteerde en te kennen gaf trotsch te zün op deze vereenlglng. verkrüglng van rükssteun en Dr. Leefmans deelt mede, dat wederom koolgalmuggen versche nen zijn en dat hij het raadzaam acht vooral op die terreinen waar het vorige jaar matige tot ernstige schade door draathartigheid is op getreden tot nader bericht te spui ten met nicotine 1/10 of pyri dine 2 met bijvoeging van 1% zachte zeep. Dit geldt zoowel voor sluitkool als voor bloemkool. ..Brand In Hotel Albion” en „Zeeduivels" m het Wllsontheater te Hborn (boven 18 jaar). 8.30 uur in de Noorderkerk te Hoorn concert van .JSappho” voor het carillon. 8 uur: Raad Abbekerk. 8 30 uur. Raad Sübekarspel. 2 uur. Raad Beemster a In het Wandelpark te Medemblik door de harmonie ..Crescendo”. De burgemeester wenschte. dat men de te genwoordigheid van het dagelüksch bestuur der gemeente zou zien als blük van waardeering voor het werk der vereenlglng, dat ook van groote waarde is voor het maatschappelük bestel. Voor de directie der papierfabriek sprak de heer Keet. Pastoor Kooü bracht meer speciaal hulde aan de pionnlers, die den moed hadden zich te or- Hlema stelden B. en W. voor om op de ver zoeken van P. Baas, C. Swart en L. van Stra ten om premie voor krotoprulming en aanvul lend hypothecair Rükscredlet volgens E.W.P.- regeling gunstig te beschikken en te advlseeren Deze oplossingen ‘zün In principe door den In specteur der Volkshuisvesting goedgekeurd. In verband met de oplossing van het geval van Straten stellen B. en W tevens voor over te gaan tot aankoop van 'n gedeelte van zün bouw terrein voor rekening der gemeente ter ver- keersverbetering van den Hom-ultgang. Dit punt werd In comité behandeld. Op een ingekomen schriftelü'.Z' Informatie van J. Appel, waarin gevraagd werd waarom de plaatselüke vaklieden gepasseerd worden bü de inschrüving van benoodigde werken, voor de verbetering van den weg, antwoordde de VOOR ZITTER dat de opgedane ervaring hiertoe heeft geleld. Hierna aluiting. Gememoreero mag nog wel worden het giro nummer van den pastoor, daar alles kosteloos aan de zieken wordt verstrekt. Het is 236015. Giften voor alt Schoone doel zullen gaarne aan vaard worden. Het PTT.-personeel hield de algemeene ver gadering in het lokaal van den heer Ragetlie te Westwoud onder voorzitterschap van den heer Zeegers uit Enkhuizen, die met den Chr. groet opende Spr. wees op het groote nut als men zich katholiek organiseert. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat er een batig saldo van f 86.62 in kas is Door den heer C. Knol uit Zwaag werd een verslag uitgebracht vap het gehouden congres. Dg aftredende voorzitter werd herkozen, ter wijl tot z'n secretaris werd gekozen de heer C. Knol. Het reisfonds is kwünende, doch besloten werd dit fonds nieuw leven in te blazen, daar enkele leden aandrongen op het behoud hier van. daar de reizen steeds schitterend zün ver- loopen. Om de kas niet onnoodig te verzwaren werd besloten zooveel mogelük plaatselijk de con tributie te doen innen door leden. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter met een opwekkend woord de vergadering. dig officieel geopend kon worden, te „Raadhuislaan”. Aan de orde was alsdan het onderzoek der geloofsbrieven van de leden van den nieuwen Raad. De heer J. KRIJGer zei, dat de commissie een en ander in orde had bevonden, waarna tot toelating werd besloten. De VOORZITTER complimenteerde den raad met het uitgesproken vertrouwen der gemeen tenaren. waardoor allen weer in den raad te- rugkeeren, uitgezonderd de heer P. Buüsman, die vrüwllllg ontslag genomen heeft. Voor de wüzlging der suppletolre begrootlng 1939, ten behoeve van een büdrage in de onkos ten voor den auto van den gemeente-archltect, C. P. Weel, zünde een bedrag van f 300 voor de vier betrokken gemeenten, kon geen meerder heid verkregen worden. Met 56 stemmen werd het voorstel van B. en W. verworpen. Om twaalf uur vond de gezamenlüke aan bidding plaats waaronder de handoplegging ge schiedde. Een tiental priesters had plaats genomen op het ruime priesterkoor. Na net zingen van het Adoro Te werd het gebed met vollen aflaat aangeheven. Dan ban pastoor Schamper een acte van liefde en aanbidding, waarin hü vooral den nadruk vestigde op de onderworpenheid aan God. Toen Christus Zün Kruis te dragen had, al dus spr., bad Hü tot den Hemelschen Vader. Ook wü die ens Kruis te dragen hebben, bidden en verzuchten: Vader, laat dezen kelk aan mü voorby gaan. Echter, ws moeten onzen wil voegen naar dien van God en zeggen: niet mün wil maar Uw wil geschiede. Dat fs zwaar, maar we hebben den wil om onzen wil te vormen naar aten van God. Het vleesch is zwak. Vragen we daarom in kinderlüken ootmoed de kracht en de genade, opdat wü onzen wil naar dien van God voegen. Spr. bad dan, dat God de zielen genadig sou züim als 'Hü door de hand oplegging der priesters tot hen kwam. Hierna vond de handoplegging door de pries ters plaats, wat bü velen groote ontroering te weeg bracht. Een voor een schreden de priesters langs de bedden der zieken om de genade van God over hen af te szneeken. „WU zeggen U daarvoor hartelük dank”, al dus pastoor Schamper dfe hierna de gevoelens der zieken vertolkte. „Wat gü ons gebracht hebt is van groote waarde voor ons, daar onze ziel Is versterkt en wü ons geheel aan U kun nen geven. Tot dank geven wü U ons hart. Zorg, dat het Ooddelük Hart en ons hart van liefde voor elkander zullen bUjven kloppen.” Scholier komt emotie te vallen. De 15-jari ge scholier P. Eleboas uit Castrieiua reed op den Rüksstraatweg, ter hoogte van het voormalige tolhek, per rijwiel naar de Mulo-school te Be- verwük. Hü reed tegen de motorbakfiets van den melkhandelaar W. Schipper, welke aan den kant van den weg stond. De jongen kwam met zün flets te vallen en liep hierby ernstige hoofd wonden op. Een juist passeerende dokter nam de gewonde in zün auto mede en bracht hem naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwük. band met de aldaar zünde werkzaamheden aan den nieuwen weg. Na een half uur wroeten is bet vehikel met een motorwals uit de vette klei getrokken. Attentie! Het plan Is om Zondag as naar Volendam en Marken te gaan. Iedereen, die mee wU. kome Vrüdagavond even op den burcht, waar we dan het een en ander zuilen bespre ken. Tot Vrüdagavond half acht dus. Christo Regi! J8 rent, kleine aal ceAt per pond. Benoemd. Het gemeentebeauiur heeft In de vacature van gemeenteiyk op^ichter-teeke- naar de heer P. Stojhp te Zeist benoemd. Namens het hoofdbestuur sprak de heer J. Kooü, die ook persooniyk de afdeeling geluk wenschte. Verder werd gesproken voor de afd. Velsen door den héér Laurent, voor Wormerveer door den heer v. d. Laan, voor Zaandam door den heer Mandjes, voor de Vakgroep Paplerbewerkers door den heer J. Mooü, voor de Graal door Mej. J. Butter, voor Sursum Corda, de R. K. Staats party, afd. Wormer en het Comité voor de Nieuwe Gemeenschap doof den heer P, E. Kra mer, voor Zwembad. Wormer door den heer N. D. Hooischuur, voor de Bouwvakarbeiders Wormerveer dóór den heer J. Wortel, voor de Hanze en den L.T.B. door den heer H. Floore, voor de afd. Beverwük door den heer A. Boon, voor den Volksbond door den heer P. Kroon. Ook schriftelljk waren verder felicitaties bin nengekomen. Na dit gedeelte ging de voorzitter van de feestcommissie, de heer P. de Leeuw, over tot huldiging van 'de jubileerende bestuursleden, de heeren Jb. Groot, H. Rozemeüer, N. Mak, C. Selle en P. Kleü. Met een toepasselük woora overhandigde spr. allen het werk MaatschappU- leer van Dr. Koenraadt en v. Peil, terwijl de echtgenoote van den penningmeester, den heer P. Kley, bovendien na een zeer gevoelvol woord een mooie schoorsteenklok in ontvangst mocht nemen. De heer H. Rozemeüer sloot met een alge meen dankwoord, na nogmaals groote waardee- ring te hebben geult over de aanwezigheid van de directie der papierfabriek en het Dag. Best, der gemeente. Des avonds werd in de bovenzaal van Ons Huis de eerste feestavond gegeven. Ook het too neel had voor deze gelegenheid een speciaal décor. Door de dames A. Rozemeüer en G. Clünk Straaten met me- d. Horst vervaar- i het verleden, het heden en de toekomst ten gehoore werden gebracht. Dan werd het woord verleend aan den oud- plaatsgenoot J. Nooy, die een algemeenen blik wierp op de afgeloopen 35 jaar. Het verdere, vroolüke deel van den werd tot zeer laat op eminente wüze ve door het Hado-Trlo en de Tapband onder lei ding van de heeren P. van Dolen en H. Schuur man. De vtechvangst. De poldervisschery in W - Friesland bepaalt zich tegenwoordig uitsluitend tot de aal- en palingvangst. De uitkomsten blyven nog in weerwil van de vroege uit zetting van pootvisch onvoldoende. Men be steedde de laatste dagen voor dikke paling 52 tot 60 cent, roode aa! 27 tot 38 20 tot 24 cent, zeelt 7 tot 10 Dit triduum voor de zieken Is het eerste, aat in Westfriesland plaats vindt. Reeds eerder hebben in ons land triduüms plaats gevonden, doch de zieken van Westfriesland mogen met reden verheugd zün over het feit, oat het tri duüm nu zoo dicht In hun midden gehouden wordt. Niet minder dan 160\ zieken hadden zich aan- gemeld, komend uit 18 gemeenten. Er waren er uit Ursem. Waarland, Enkhuizen, de Weere. Spierdük en nog vele andere plaatsen. Zü wer den In den morgen, dfe opgevroolUkt werd door een blijde zomerzon, vanuit de alverse plaat sen gebracht naar de stemmige en prachtige parochiekerk té Zwaag, waar de bedden, lig stoelen en leunstoelen gereea stonden. Hulpvaardige en bedreven handen hielpen de zieken op het practlsch aangelegde plein voor de kerk uit de auto’s het kerkgebouw binnen. Het was op het eerste oog een vreemd en tegeiyk kleurig schouwspel. Alle Ögnken wa ren uft de kerk verwüderd. Bedrijvige zusters liepen af en aan om de zieken te helpen en aan hun wenschen tegemoet te komen. i Het zomerfeest geslaagd. ^Te twee uur trok ken alle Graaldeelneemsters iet zomerfeest op naar de parochiekerk om .gpzameniyk de Vespers bü te wonen. Aldus ingezet had het zomerfeest aanstonds een echt katholiek?, cachet en het karakter van een algemeen en parochieel feest De Hoogeerw Heer Deken v. d. Wiel heeft daarbü niet slechts door züne tegenwoordigheid het feest opgeluisterd. doch heeft ook na de Vespers de parochianen en in het büzonder de leden van de Graal toegesproken. Dit zomer feest. aldus spr., is door zün katholiek karakter terecht een tegenhanger van het zonnewende- feest zooals dat wordt gevierd in de heldensche wereld. Wü katholieken doen alles met God. Het zomerfeest is een dag van ontspanning, die door voorafgaande inspanning moet worden verdiend. Maar ook de ontspanning sta zooals de inspan ning in het teeken van Godsdienstigheid. Vervolgens wees de Hoogeerw. heer Deken op de beteekenis van het gebed en de Sacramenten voor het leven der ziel. Zü rijn daarvoor even noodzakeiyk als licht en lucht dit zün voor het gezonde leven van het lichaam. De campagne- gedachte: „sentire cum ecclesia" moet ook blü- ven gedurende het zomerfeest, in dien zin dat de werking der sacrementen voortdurend alles beïnvloedt. Ook wees spr. op het gebed voor de Missie, vooral in deze week waarin de Aposteldag wordt gevierd. Moge tenslotte, aldus spr.. deze zomer- feestdag er toe bydragen. dat er in een gezond lichaam plaats worde gemaakt voor een echt gezonde en flinke ziel! Na de Vespers trokken alle deelneemsters In formatie van drie op naar het Valkenterrein onder muzikale begeleiding van de harmonie St. Lucas, terwül ook alle afdeellngsvlaggen. zoowel de parochieele. alsook die der genoodigde zuster- afdeellngen, werden meegedragen. Op het feestterrein aangekomen werden nog enkele muzieknummers geblazen. De pastoor opende vervolgens officieel met een hartelük woord van welkom aan de gasten. Er waren delegaties van de Graal uit Hoorn, Groo tebroek, Hoogkarpsel en Zwaag. De pastoor ult- te zün vreugde over de goede belangstelling, waarvan de zusterafdeellngen door hunne op komst blük gaven en dankte allen zoowel van elders als van eigen parochie, die iets hadden bygedragen tot welslagen van het feest. Tot kerngedachte van zün korte toespraak koos de Z E Heer pastoor Christus’ eigen woor den .Due In altum”, die hü voorstelde als „Leitmotiv” om bü alles te streven naar levens- dlepte die In de geheele wereld dreigt verloren te gaan. Verder spoorde spr. allen aan, dit feest In ernst te vieren In dien zin, dat het tot deze levensdlepte iets zou mogen bydragen. Hiermede werd het feest voor geopend verklaard. Allereerst werden de twee volksdansen ..Rlré- gelrei” en ..Blauwe muts” uitgevoerd, waarna volkszang volgde door alle deelneemsters onder leiding van mej. A. Schoutsen uit Zwaag. De korfbalwedstrijd VenhuizenGrootebroek werd met veel animo gespeeld en door de toe schouwers gevolgd. Zü bezorgde een overwin ning van 62 aan Venhuizen die daarvoor als Prijs een bloemenvaas ontving. Na de prüsuitdeeling zorgde St. Lucas weder om voor prettige muziek waarna volksdansen werden uitgevoerd en volkszang. Tenslotte werd door alle deelneemsters de Zevensprong uitge voerd. een volksdans waarmede tevens aan de feesteiykheden op het terrein een einde werd ge maakt. In opgewekt marschtempo zün daarop alle deelneemsters wederom door de harmonie naar het jongensschoolpleln gebracht, waar In vroolüke en amicale stemming het voorbüe feest werd besproken en afscheid werd genomen van de gasten. DKN HELDER. 27 Juni. Gem Vlscbafslzg. Aan gebracht door Kordera: Tongan 6368. Slip» 45 48 cent per kg. Schol I 77 65. II 3 30—4. Schar 1.003. Bot 44.75 per klat. DEN BURG. 37 Juni. 470 lammeren 4 008. 73 schapen 14.0017. 4 graakalveren 30.0045. 6 nuchtere kalveren 7 0014. DEN BURG. 37 Juni. Elervelllng. Aanvogr 69300 stuks klpeieren: 50-56 3.103.35, 58-63 3.353.55. 63-64 3.503.65. 66-70 3.704. ENKHUIZEN. 37 Juni Vlach. Aan den Gem. Vlschafslag werd heden door 20 vaartuigen 2800 pond Koraal aangevoerd, 19.533 5 cent per pond: door 15 vaartuigen 3100 pond LUnaal 36 538 5 cent per pond. ENKHUIZEN. 27 Juni. Veiling Bloemenlust Aardappelen: Schotsche grof 3.004. grof 410— 6.70. mlddenprUs 4.40. Drielingen 3 503.80. knel I. 00. Sla 6070 cent per 100 atuks. Bloemenveiling. Rozen I 1630. n 58. Ranon- kela 3031 cent per 10 boa. Anemonen I 7. n 2 5. Buphthalmum 8 cent per 25 stuks. Lllium Re gale 50 cent per 100 kelken. Lllium Candldum I 7. II 45 cent. Zinnia 9 cent per stuk Gladiolen: Early Sunrise 31 cent per 10 stuks. PURMEREND. 37 Juni. „Afslagver Beemster. Purjnerend en Omstreken”. Aardsppelen: Schot sche Muizen 45.30. Idem kleine 3.70 per 100 kg. Tulnboonen 3 30—3 70. Peulen 8.00— 30. Doperw ten 59.50. Gew. Blauwschokkers 8.00. Blauwe Blauwschokkers 9—9 60. per 100 kg. Aardbeziën 4648 cent per kg. Sla O.Sflt—1 20. Andüvte 0 803 p*r 100 krop. Wortelen 3.006 per 100 boa. OBDAM. 37 Juni. .De Tuinbouw" 103600 kg. groote aardappelen 4.00, 18700 kg Drielingen 3 50, 70000 kg. Bonken 4—430. 300 kg. kriel 1 00. PURMEREND, 27 Juni. Ooöp. Centrale Bler- velllng G A Aanvoer 85.000 eendeleren f 2.70— 2.85; 80.000 kippeneieren f 3353.80. PURMEREND. 27 Juni. Gemeentelüke Kaas- beurs. Verhandeld 31 partijen, wegende 100000 Kg. Handel matig. Hoogste prijs 18. BLOKKER. 27 Juni. „Op Hoop van Zegen” Sla 50—70 cent Slaboonen 25 00—36. Doperwten II. 00—13. Peulen 10.00—12. Bchotaohe aardappe len: Bonken 4 00. groote 4—420. kleine 2.80— 3.80, kriel 1.50—1 70, Aardbeien 26.0033. Perzi ken 5.00—8. AVENHORN. 37 Juni. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktver. Avenhorn en Omstreken Vroege aardappelen: 87850 kg. Schotsche groot® 44.20. 25900 kg. Schotsche Drielingen 3.50—3 per 100 kg. TER AAR. 27 Juni. Centrale »Velllng Peulen 0.601.95, Doperwten 8092 cent. Capucijnera 8083 cent. Witte Capucünere 0.801 05. Blauw schokkers 1.05—1.15, Tulnboonen 3937 cent. Snüboonen 2 10—2.95, Stek 1—1.70, Dubb. Stam- boonen 3.65. HEM (Zulder-Kogge), 27 Juni. Aardappelvel- llng Aanvoer 141 nummera. Schotsche grof 390 —4.50. middelbaar 3.304.50. kleine 2 50—3.50. kriel 1160 per 100 kg. MEDEMBLIK. 37 Juni. Veillngaver. ,Bt. JczeT- Groote Muizen 32.30. kleine 125I SO, knel 50—70 cent BOVENKARSPM,; 37 Juni. „De Tuinbouw 19000 baal aardappelen: Schotsche grof 2OS— 2.40. fijne 3325. kleine 125—1.60. kriel0.60—1. Elgenh. 3.25—2.85, kleine 1.351.40, grof 310— 3.65 per baal. ZWAAG. 36 Juni. Veillngaver. „Bangert en O— Aardappelen: Schotsche groote 44.30, ld. kleine 2.50—2 80. Wortelen 3.108.30, Bloemkool 420^ 18.10. Sis 0 50—170. Andüvle 1.30—2. Waschoeen 3 00—6. Spinazie 5.06—11. Postelein 3—7.80 Kom kommers 3 60—4 50. Tulnboonen 2.30—3 90, Sla boonen 36.0031. Snüboonen 27.0039. Doperw ten 8.00—12. Peulen 6 00—18. Aardbeien M(T' 34. Rabarber 3—5.50. Druiven: Frankentbaier» 48.0056. Tomaten 19.00—35. Reine Victoria 6.00. Roode bessen 28 00—32. Kruisbessen 9 w. Proleficbessen 48.0060. Perziken ISO1O'“' Frambozen 80.0092. WARMENHUIZEN. 37 Juni. Aardappelen- Schotache Muizen 4 -4.10. Idem voor ezport 8.40. Drielingen 3.503.30, kleine 1.30—1" 35 aanvoerders, handel matig. Mtva-actie. Zondagmorgen vond te Zwaag- dük na de Hoogmis een sobere doch treffende plechtigheid plaats, n.l. de inzegening van het door de parochianen van Akersloot en Zwaag- dük geschonken motorrüwiel aan den Zeer eerw. pater Willem van Baar, missionaris op Nieuw-Guinea. Op het plein vóór het Gezellengebouw had den zich vele parochianen verzameld, om de plechtigheid mee te maken en om de machine een glanzend nieuwe Simplex te bezich tigen. Alvorens tot de Inzegening over te gaan, hield de Zeereerw. heer pastoor Hermans een korte toespraak, waarin hü wees op de symbolische beteekenis der plechtigheid Spr hoopte, dat, geiyk in de oudheid de profeet Ellas In een vurigen wagen ten Hem^j opsteeg, dit moder ne verkeersmiddel er toe mocht bydragen. de vurigheid en mlssleyver van den missionaris aan te wakkeren. Na de inzegening nam de heer van den Berg, vice-voorzitter van de Miva. het woord, waarbij hü zelde. met genoegen van Amsterdam geko men te zün. omdat het hem telkens verheugde, wanneer het comité weder een motor of auto kon uitreiken. Spreker schetste in het kort de Miva-ge- dachte en spoorde de aanwezigen aan. om toch door daadwerkelyken steun mee te werken het moeiiyke werk der geloofsverkondigers te verlichten. Veel is er reeds gedaan, doch ter Illustratie van hetgeen er nog moet gebeuren vertelde spr., dat wilde men aan alle aanvra gen, die op het bureau zün binnengekomen, vtildoen. een bedrag van f 150.000.noodle zon zün. Tot slot sprak de Zeereerw. Pater een dank woord. waarin hü den Pastoor, de parochianen, doch vboral de heeren van den Berg en- Lie- voort betrok. Spr. meende In het feit, dat Juist op zün patroonsfeest de overdracht van den motor kon plaats hebben, een goed voorteeken te zien en beloofde de schenkers in zün gebeden te zullen gedenken. Spr. hoopte, dat zün Engelbewaarder hem voor ongelukken zou behoeden en dat hü nog jaren pleizier van dit mooie geschenk zou mogen beleven. De Provincie heeft zich thans bereid ver klaard de helft dezer kosten voor haar rekening te nemen onder voorwaarde, dat het Rük het restant voteert. B. en W. stelden voor deze voorwaarde te aanvaarden en te trachten bü het Rük aubridle te verkrijgen. Inmiddels kan, nu ook over het’ concept uit breidingsplan (centrum) met de vi missie overeenstemming ia verkregen, ces voortgang hebben en het advies inspecteur aan den minister worden uitgetg-acht. B. en W. stelden voor het vorige besluit In te trekken en met inachtneming van genoemde gegevens vast te stellen. De heer NEUVEL achtte de toezegging der provincie al te vaag en stelde meer prüs op behoud van het oonpronkelük plan-Ooet. Dat Is gunstiger voor den woningbouw en in het be lang der tuinders. VOORZITTER zei, dat wat de landarbel- derswoningen betreft, hiertegen geen bezwaar zal bestaan. Bebouwing volgens het centrum plan echter bevordert de normale ontwikkeling der gemeentebebouwing. Verschillende leden uitten nog hun bezwaren tegen het voorgestelde plan, waarna met 93 stemmen, het voorstel van B. en W verworpen werd. B. en W. stelden voor het uitbreidingsplan met den weg AndükGrootebroek aan te vullen. Hlerbü dient rekening gehouden te worden met de mogelükheid voor landarbeiders om een per ceel te stichten langs dien weg tot de bocht In de Oosterslulssloot en de verbinding Snoeck- straatVerbindingsweg. Aldus besloten. Besloten werd de Verbindingsweg, welke spoe dig officieel geopend kon worden, te noemen. ^Dinsdagavond kwam de Raad eter gemeente Grootebroek in openbare vergadering büeen. Hd bestuur der RJC. Middenstandsschool y*1 zocht om bü de Kroon In beroep te gaan tegen de afvoering van de subsidie aan de school door den minister. De Raad kon hieraan geen gevolg gc-,“n, deze voorwaarde gesteld was voor de In zooverre Is aanvaard. Wel echter kan de Raad zich tot den minister wenden met het verzoek om op zün besluit terug te komen. B. en W. ste den voor hiertoe over te gaan, waartoe besloten werd De heer J. APPEL vroeg waarom geen meisjes op de bedoelde school toegelaten, worden, waar op de VOORZITTER het antwoprd schuld ij moest byjven, daar hem de redenen niet be kend zün. Van den RUksdlenst voor werkverruiming Werd mededeeling ontvangen dat ƒ27 426.50 is beschikbaar gesteld tot dekk'ng van het aan deel van de gemeente in de bükomende kosten van den aanleg van weg en vaart Andük— Grootebroek. De minister van Financiën heeft medegedeeld, dat deze ge'den moeten renten PCt. en worden af gelost In 30 jaren. De kosten van werkverschaffing kuf^n voor 100 pet. in rekening worden gebracht.^ brug gen moeten worden aanbesteed. Aangezien de berekening van de kosten ligt beneden het be drag door den Raad o* 2 Maart 1936 aanvaard «telden B. en W. voor om de verelschte posten op de begroeting uit te trekken. heer NEUVEL drong aan op verbetering aldaar en achtte het wenschelük. dat de raad den bestaanden toestand in oogenschouw zal ne men. Met de geopperde bezwaren zal rekening gehouden worden. De verelschte posten werden uitgetrokken. In het prae-advies van 17 April jj. wac tekort op de centrumexploitatle becüferd I 10.800. Hierop is een bijdrage gevraagd de provinciale commissie. In overleg met de betrokken takken dienst der Provincie, is het exploltatle-schema

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2