Goseling spreekt drie Defensiebegrooting dient met f 33 millioen verhoogd uren! M fel l 1 IDOZAN helpt WAAR GEBROKEN WORDT, MOET GEBOUWD WORDEN i Door mosterdgas besmet dubbel hardnekkig, maar HARTJES van MIJNHARDT brengen dadelijk betertchapl Door do typische hartvorm gemakkelijk In te nemen. WETSONTWERP IS INGEDIEND GEEN NIEUWE FEITEN II I LUIK 1939 WOENSDAG 28 JUNI 1939 Artillerie-materieel en vliegkampen Het Hoogovenbedrijf Monument te Utrecht voor St. Willibrord 4 UIT HOOIBERG GEVALLEN IS OVERZICHT TWEEDE KAMER De zaak der geestelijken FRANS LANGEVELD t j 1 KOKEND WATER OVER HET LICHAAM INTERNATIONALE WATER TENTOONSTELLING bisschep dier stad Vliegkampen aange- HAVAS GELDER Clearingkoersén Houwitaera van< 10.5 c.M. tijdsomstandigheden (Van onzen parlementairen redacteur) l DEN HAAG, 27 Juni 1939. heeft Den Bent U nerveus en prikkelbaar? 1 •4 »n O.m. eiachen de tydaomatandig- heden dat voorzieningen met apoed getroffen worden Den eersten keer dat hy by ..Artl" exposeerde, verwierf hy den Willlnck van Collen-prys. Nu 37 jaar geleden vestigde hy zich te Laren. De stadsgezichten van Frans Langeveld geno ten een groote vermaardheid, terwyi hy voorts landschap, figuur en intereur schilderde. De bedoeling van het bestuur van den Ned. Katholiekendag was, de stad Utrecht een mo nument aan te bieden, geschikt, om de herin- De gemeente Utrecht heeft voor het monu ment het plantsoentje afgestaan, dat gelegen is voor St. Joan de Deo op de Marlaplaats. geseponeerde male niet Aangezien het een dringende elsch is het ar- tUlertettech vermogen van onze weermacht W verhoogen, zal zoo spoedig mogelyk over hou witsers van 10.5 c.M moeten worden beschikt. Zeer spoedige beschikbaarstelling daarvan ia vereischt mede met het oog op het voornemen, de opleiding van het voor de bediening van deze houwitsers te bestemmen personeel reeds 1 October as. te doen aanvangen Ter toelichting moge dienen, dat sedert de plannen voor dit schip geruunen tyd geleden werden ontworpen, de afweer tegen luchtaan vallen op schepen aanzienlyk is uitgebreid spe- deze haar staat 10 Februari 1877. Hy bezocht de H. B. S. en daarna de Ryksnormaalschool voor teekenon- derwys, waar hy onderwys kreeg van den leer- aar Huybers. Op de Burgeravondschool kreeg hy les van den bekenden aquarium- en vlsschen- schilder IJsselhof; daarna vestigde hy een ate lier aan den Overtoom te Amsterdam en werkte vervolgens te Parys en MUnchen. Genoeg over de feiten Ben goed deel van zyn betoog heeft de ifflg 4 gi I tart lam leol •ar on- Coiyn - valt Het tienjarig zoontje van den heer J. Ossen- dryver te Hooglanderveen Is by het hooien uit een hooiberg gevallen. Het kind kwam zoo on gelukkig terecht, dat het vrywel onmlddellijk overleed. ge- 16 gaan claal wat de automatische wapens betreft. In verband hiermede werd de tweede fiot- tieljeleider dan ook ontworpen met een lucht- afweerbewapening van de dubbele sterkte van die van Hr Ms. „Tromp”. De gevraagde gelden dienen, om ook van laatstgenoemd schip het afwerend vermogen tot dat peil op te voeren. Voorts zyn gelden aangevraagd voor 19 vlleg- tulgtorpedo’s, bestemd voor de torpedo-vlieg- tuigen, welke in aanbouw zyn en eerder gereed ^BWen komen dan aanvankeiyk werd voorzien. TCen slotte Is in dit bedrag begrepen ƒ600.000 voor de defensieve uitrusting van koopvaardy- schepen. Bij apothekers en drogisten, koker 12 st. 50 ct. doosje 6 st. 50 ct Van deze gelegenheid wordt tevens gebruik gemaakt, aan art. 4 der wet van 24 Februari 1939 een nieuw lid toe te voegen, waaromtrent het volgende moge worden medegedeeld: Aangezien oe in September 1938 buitenge woon onder de wapenen geroepen dienstplichti gen reeds .na korten tyd weder met groot ver lof gezonden konden worden als gevolg van de' toen Ingetreden ontspanning in den Interna tionalen toestand, was het mogelyk de ultga- In de tweede plaats is het in verband met de tydsomstandlgheden geboden, ver schillende voorzieningen, oie volgens den aanvankelyken opzet der plannen eerst in den loop van. een aantal jaren zouden wor den ingevoerd, met spoed ter hand te ne men. In hoofdzaak betreft dit aanschaffin gen van geschut en munitie voor zee- en landmacht, alsmede van voorraden inten- dance-goederen. Het gaat hier in feite om hiaten en tekorten, die niet langer besten digd mogen biyven Voor wat betreft de aanschaffing van 100 vuurmonden van 4.9 c.M. wordt opgemerkt, dat in het urgentieprogramma, dat heeft gediend voor den opaet van de kapitaalsuitgaven, reeds was voorzien in de aanschaffing van pantser- afweerkanonnen tot een aantal, waarin de hier bedoelde 100 vuurmonden waren begrepen. Fen gedeelte van dit totale aantal zal in het bin nenland worden vervaardigd De groot* Internationale Water. Tentoonstelling biedt U sensatio neel* attractie* wedstrijden, acrobatie, het wondere Goud- Paviljoen", enz... Het geheel een grootsch en origineel schouwspel MEI-NOVEMBER Ongeval aan de Hembrug gevolg van samenloop van omatandigheden ‘tl Aan de memorie van toelichting is het vol gende ontleend: De aanschaffingen en voorzieningen, waar voor in de onderwerpeiyke suppletolre begroe ting gelden worden aangevraagd, kunnen be houdens enkele uitzonderingen in twee groepen worden verdeeld. In de eerste plaats worden bedragen opge bracht voor datgene, ten aanzien waarvan in de memorie van toelichting op het VHIe hoofd stuk der Ryksbegrooting voor 1939 werd uit eengezet, aat een verhooging van de aanvan kelijk noodlg geachte kapitaalsuitgaven was te verwachten. Het betreft hier de uitgaven voor de maritieme wal-ln: ichtingen, voor magazynen van de landmacht en voor kazemeering. y-w at deze positief Christelijke regee- 1 ringscombinatie nog zoo slecht niet is als velen zeggen te meenen, heeft de wettelljke kinderbjjslagregeling Naar wy vernemen, is de voorbereiding van het op te richten St. Wlllibrordmonument. dat het bestuur van den Ned. Katholiekendag het gemeentebestuur van Utrecht heeft aangebo den, zoover gevorderd, dat een beoordeelings- commissie is samengesteld en een ultnoodlging is uitgegaan naar de beeldhouwersleden in de groep Beeldende Kunst der Algemeene Katho lieke Kunstenaarsvereenigtng. Voor nieuwe gebouwen en werken is een ver hooging gevraagd van f 3425.000. waarvan be stemd is f 2.200.000 voor magazynen voor ber ging van materiaal en munitie. Dit laatste ia noodlg, om te kunnen voorzien m de vereischte bergruimte voor materieel en munitie, dat in belangryk sneller tempo zal worden afgeleverd dan oorspronkeiyk was te verwachten Voor uitbreiding van het centraal' magazyn van militaire kleeding en uitrusting te Woerden is f 205 000 in de gevraagde vejhooging van f 3.125.000 begrepen. Als gevolg van de grootere llchtingsterkte en den langeren duur der eerste oefening zyn be langrijke vefbouwingen en uitbreidingen der werkplaatsen en opslagruimten van het cen traal magazijn van militaire kleeding en uitrus ting te Woerden noodig gebleken. Voor kleeding. uitrusting, ledergoed, verple- gingsvoertuigen en verdere intendancegoederen wordt een verhooging gevraagd van f 7.947 000. waarvan bestemd is voor aanschaffing van in tendancegoederen f 6 932 000 Voor de marine-vliegkampen is in totaal noodig: voor „De Kooy” ƒ467.500, voor ..De Mok” 294.000, voor Schellingwoude 262.100. voor Veere 216.000. Daarenboven voor terreinuitbreldlng van „De Kooy" nog een bedrag van ƒ50.000. Voor aanbouw, aankoop, bewapening en uit rusting van schepen, vaartuigen en vliegtuigen is een hooger bedrag van 1.354 000 aange vraagd. Hiervan is noodlg 354.000 voor ver dubbeling van de luchtafweer bewapening var Hr. Ms. „Tromp” en de daarmede verband hou dende aanschaffing van munitie. Aan de Katholieke Kunstenaarsvereeniging is uitvoerig medegedeeld, welke de voorwaarden van inzending zyn. wat moet worden ingezon den, regeling van honoraria, auteursrechten, enz. De van den munitievoorraad luchtdoelgeschut f 5.000.000, van 1 PO vuurmonden i. (pantserafweergeschut) f 1.000000, aanschaffing van trans- portrijwielen voor het vervoer van ra diotoestellen, ingedeeld bij de bere den artillerie f 40.000. w 'T oor 1 Juli as. moeten de ministers het eens zyn geworden over de be- grooting van 1940, aldus wil het het ultimatum van Dr. Colijn. Mocht dat niet slagen, dan staat het ernstig te be zien, of de katholieken bereid zullen blijken deel te nemen aan een nieuwe, zgn, breede basis, welke haar ondeugde lijkheid nu reeds bij voorbaat heeft be wezen. Vindt men de christelijke basis van het huidige kabinet te smal, dan moet men niet streven naar een even eens te smalle en zeker niet vruchtbaar der basis. Dan is het consequent, gezien den ernst der tijden, te streven naar een waarlijk breede nationale basis, waaraan de voornaamste groote partijen des lands moeten medewerken. Maar hoevelen van hen, die hopen, dat er een regee- ringscrlsis zal uitbreken, of die de bud- getaire eischen van meer belang achten dan die van den ,4n Mühe und Not" levenden mensch, durven deze conse quentie aanvaarden? Het is eenmaal zóó, dat waar gebroken wordt, de .uiterste noodzaak ontstaat om te bouwen. Voor materieel der artillerie met toebehooren, genie-materieel en uit gaven voor de militaire luchtvaart is een hooger bedrag van f 18.890.000 aangevraagd. Hiervan zijn bestemd voor: Aan schaffing van houwitsers met bijbe- hoorende munitie f 12-850.000, uit breiding van den voor aanschaffing van 4.7 cm. Doch neen; principiis obst.i Rapporten en verbalen in strafzaken dienen ten eenen male niet aan welke openbaarheid dan ook te worden prijs gegeven. Menschen te wier aanzien eenmaal is uitgemaakt, dat zy geen aanleiding tot rechts vervolging, tot strafvordering hebben gegeven, mogen niet het gevaar loopen. tóch nog, by wijze van volksgericht, dat is dus anders dan langs wegen, door de wet erkend, te worden berecht. By een interpellatie in 1907 weigerde de Regeering by monde van minister Van Raalte overlegging van het dossier in een wél vervolgde zaak. Hoeveel te meer moet thans het dossier van een niet vervolgde zaak, waarin zelfs de beschuldigde niet werd verhoort!, niet de kans tot verdediging kreeg, worden ge weigerd. Zou men anders handelen, zou men in desen een precedent scheppen, den regel laten vallen, dan zou dit een der ernstigste gevqlgen zyn, die de zaak-Oss voor bej Nederlandsche rechtsleven kon meebrengen Niét om bepaalde personen te ontzien, doch om 4iet stelsel te verdedigen heeft de minister het verzoek van de Kamercommissie geweigerd. Dinsdagmorgen te te Laren (N.H.) op 63-jan- J*0 leeftijd overleden de bekende Larensche kunstschilder Frans Langeveld. D* overledene werd te Amsterdam geboren op ontwerpen worden ingewacht tusschen 28 Augustus en 2 September 1939 aan het Mu seum voor Nieuwe Religieuze Kunst, Lange Nieuwstraat 38, Utrecht. De Feoordeelings- commtesle zal haar oordeel ulteriyk 30 Sept 1939 geven. Den heer Schouten (A. R.) was dit niet naar den zin. In de rede, die hy na het betoog van mr. Goseling met een half uur 'tus- schenpauze hield en die hy morgen voortzet -bleef hy op dit punt ver beneden de maat van een belangryk fractieleider. Inplaats van ruiteriyk te erkennen, dat de minister een groot goed van onze rechtsorde heeft willen beschermen en zich daarby neer te leggen, bleef hy toch maar vinden, dat de minister de commissie haar zin had moeten geven, voor dat eene onschuldige keest je! Fraai was deze houding allesbehalve. 4 bewezen. Noch de liberalen, noch de Vrljzinnig-democraten de twee groe pen, die beschouwd worden als de meest deugdelijke en bruikbare bouwsteenen voor de zgn. breede, maar in werkelijk heid te smalle basis, welke Coljjn bij de jongste kabinetsformatie slechts noode heeft laten varen hebben vóór deze wet gestemd. Van een kabinet, waarin zij mede zitting zouden hebben gehad, zou men dus, gelijk de „Standaard” terecht opmerkt, het invoeren van een dergellj- ken belAngryken socialen maatregel niet hebben kunnen verwachten. Al biedt dit resultaat nog geen argument voor een koste wat het kost in standhouden van dit kabinet, het duidt er toch wel op, dat de huidige regeeringsbasls beter is voor land en volk dan een zgn. breede basis met liberalen en vrljzinnig-democraten. Christelijken, katholieken en sociaal democraten hebben door hun stem aan dit wetsontwerp te geven de eer verdiend dit goede werk te hebben helpen tot stand brengen. Een teeken, niet zonder beteekenls in de huidige constellatie. By de familie F. te Heerlerheide te een tra gisch ongeluk gebeurd, waarvan het jongste kindje het slachtoffer te geworden. Het kindje zestien maanden oud. is in een onbewaakt oogenblik in de nabyheid van het fornuis ge komen, waarop een ketel met water stond te koken. Het trok aan den ketel en kreeg oen inhoud over het lichaam. Overdekt met brand wonden werd het kindje opgenomen Het te later aan de gevolgen overleden. Drie uren aan één stuk heeft de minister van Justitie, mr. Goseling. de Kamer in ge spannen aandacht gehouden met zyn antwoord op de beschouwingen, in eersten termyn aan de zaak-Oss gewyd Zyn betoog was klemmeno, doch had niets sensationeels, niets dramatisch over zich. Hy sprak rustig, Ingehouden en zelfs erkennend, dat hy zich wellicht op één enkel punt had vergist: in den weerslag, dien zyn maatregel tegen de brigade Oss van de Koninklyke Mare chaussee by een deel van ons volk zou ver wekken Niet alleen uit bet slot van zyn betoog, maar uit alles, wat hy zelde en uit de manier, waarop hy het zei, sprak de kalme zekerheid van den bewindsman, die door alles wat hy in den loop van ruim een jaar heeft ondervonden aan wanbegrip, smaad en laster heen, „de rust van zyn geweten als het hoogste goed, dat niets en niemand hem kan ontnemen” bad bewaard. Geen andere, dan Integere gronden had hy destyds om tot zyn besluit te geraken. Verre was hem de bedoeling den normalen rechtsgang voor de opsporing en berechting van strafbar» feiten U doorbreken Bevoorrechting van wie ook heeft hy nooit geduld en zal hy nooH dulden. Doch nog steeds draagt hU de overtuiging, dat wat men thans van hem verlangt onrecht is en rechtsongeiykheid ten gevolge zou hebben ten aanzien van menschen. die evenzeer als d» marechaussee. beschermd dienen te worden Nog steeds houdt hy vol. dat er destyds vol doende redenen waren om de brigade haar opsporingsbevoegdheid tydel:;k te ontnemen En hy adstrueerde dit met een nauwkeurig» ontleding van alle feiten, die verleden Jaar Daar de huidige tijdsomstandigheden het noodzakeiyk maken, dat eerder over het onder werpeiyke geschut wordt beschikt, zijn 100 stukken alsnog by den buitenlandschen leveran cier in bestelling gegeven, waardoor deze be langrijk eerder beschikbaar komen, dan by aan maak hier te lande het geval zou zijn geweest. Wederom een kunstschilder overleden tot dien maatregel leidden Hy bracht geen nieuwe feiten ter tafel Gelukkig. De héér Albarda liet verleden week Vrijdag geen twyfel bestaan over zyn voornemen uitstel van de heele behandeling te vragen voor het geval de minister wél met nieuwe, niet door de commtesie-Schouten onderzochte feiten zou komen. Men loert aan de linkerzyde op do kans nieuw uitstel te krijgen. Straks vóór het eind van deze maand, heeft dr. by de interpellatle-Wynkoop gezegd de beslissing over het al ot niet aanbiyven van het kabinet. Wat zou het niet een heeriyk politiek fortuintje voor de ünkergroepen zyn als zy den heer Goseling met een onafgedane zaak-Oss konden héénsturen! De heer Albarda heeft zyn kans niet ge kregen. Gelukkig. De zaak kan worden afgewerkt Definitief en in de rustige sfeer, door den mi nister geschapen. Ingediend is een ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdstuk (Defensie) der rijksbegrooting voor 1939. Dit ontwerp van wet heeft tengevol ge een verhooging van den geheelen dienst met f 33.141.655, waarvan een verhooging met f 32.226 000 op den kapitaaldienst. Uitnoodiging aan katholieke beeld houwer a nering aan den eersten levend te houden. Daarby had het bestuur niet zoozeer gedacht aan een standbeeld in engeren zin, maar aan een monument, waarin de figuur van St. Willi brord het voornaamste en domlneerende deel zal worden. De kunstenaar te geheel vry in de wijze van voorstelling. Hy moet er echter reke ning mee houden, dat niet een kerkeiyk beeld wordt gevraagd, maar een beeld aan een open baar plein, waar ook met de omliggende ge bouwen moet worden gerekend. éénlg nieuw strafbaar feit de belde feiten, waarvan de maxmen getuigden, waren verjaard haar ter kennis was gekomen, ging de marechaussee ertoe over alle misdienaars van den pastoor aan een verhoor te onderwerpen. Afgezien nog van de vraag ot dat tegenover tien pastoor gerechtvaardigd was, maar wat werd daar by die kinderen kapot gemaakt) En daar vond de commls^ie-Schouten, die deze feiten toegeeft, geen woord van keuring voor! Hebben de heeren-leden dezer commis sie zich zoo iets wel eens Ingedacht in hun eigen omgeving? Als het hun' kinderen een* gebeurde! Wat den tweeden pastoor betreft: Men te in deze zaak, die niet door oe ruchtbaarheid der getuigen, doch door toevallige verklaringen werd aangebracht, een 36-jarige vrouw, lukklg gehuwd en met 3 kinderen. sin0s jaar uit Oss vandaan, in Den Haag hooren. Terwyi vast stond, dat te haren aan zien niets, maar dan ook niets te onderzoeken viel, dat er géén strafbaar feit tegen haar kón worden ingebracht. Welnu: deze vrouw werd door den wachtmeester in stryd met de waar heid verzekerd, dat de pastoor reeds een be kentente had afgelegd. De commissie sust die beschuldiging in haar rapport. Maar hoe verklaart ri< dan, dat deze vrouw onmiddeliyk na het verhoor van de marechaussee, nog dienzelfden dag aan den priester schreef: „Myn God hoe hebt u zoo iets kunnen bekennen. Ge wéét toch, dat het niet waar te!" Vergoeiykt de commissie dan welbewust alles, wat de marechaussee deed of nietl Met wat voor argumenten kbmt men overi gens aandragen. De heer Van der Goes van Naters (8. D. A. P.) stelde het voor, alsof een der door de marechaussee aangepakte lieden door een geheimzinnig notaris in Brabant werd beschermd. En om duldeiyk te maken hoezeer deze notaris met den procureur-gene raal, baron Speyart van Woerden, op goeden voet stond, yertelde hy een verhaaltje over een rechtszaak^ waarin hem .de hand boven het hoofd was gehouden. Die rechtszaak da teerde, naar de minister meedeelde, van 13 September 1934. En baron Speyart van Woerden werd op 8 October 1934 tot procureur-generaal benoemd! Met zulke feiten werkt een Van der Goe* van Naters* By het verrichten van graafwerk in Mei 1.1. op een gedeelte van het terrein der artillerle-in- richtlngen aan de Hembrug zyn negen werklie den en hun baas, die in dienst van een aanne mersfirma waren, in aanraking gekomen met resten van chemicaliën. Deze chemicaliën be vatten mosterdgas, welke stof tot de „gifgassen" moet worden gerekend. Zes werklieden hebben hun werkzaamheden moeten staken, van wie vyf thuis onder dokters behandeling kwamen, terwyi.voor den zesde verpleging in het ziekenhuis gewenscht werd geacht. Het bekomen letsel van laatstbedoelde bestaat uit een aantal blaren op verschillende dealen van het lichaam en moet als ernstig wor den beschouwd. Zyn huidige toestand te intus- «chen gunstig te noemen. In hoeverre de aan doening tot stoornis van blyvenden aard zal lel den. te thans nog niet te zeggen. De overige drie werklieden en de werkbaas werden in loopende behandeling genomen bij den geneeskundigen dienst van de fabriek. Be halve de in het ziekenhuis opgenomen arbeider ajn thans nog twee arbeiders onder geneeskun dige behandeling. De overige getroffenen zyn al len hersteld en hebben het werk hervat. De hiervoren bedoelde chemicaliën waren een vijftal maanden geleden op deskundige wyze, volgens de hiervoor gebrulkelyke methode, na voorlichting en onder toezicht van chemici op een daartoe uitgekozen plaats, welke zoowel van het elgeniyke fabrieksterrein als van de ver dere omgeving door een hek was afgesloten, ter beutralteeerlng begraven, in de vaste overtuiging der deskundigen, dat ze aldus in korten tyd haar activiteit zouden verliezen. De gestefdheld dezer chemicaliën maakte het practtech onmogelyk de activiteit vooraf te neu- tralteeeren. Het ongeval moet worden toegeschreven •an een samenloop van omstandigheden, waarvoor geen personen aansprakelyk kun nen worden gesteld. Van verzuim kan hier niet gesproken wor den. De deskundigen staan voor een nieuw feit, nl oat de activiteit dezer in den grond begraven chemicaliën na ruim vijf maanden nog niet ge heel verdwenen was. Zen rapport over het bedrijfsongeval wordt ter ttiffle gedeponeerd. Toen gebleken was, dat zich hier een voor des- •undlgen onverwacht feit voordeed, zyn aan- ‘tonds de noodlge maatregelen getroffen, ten einde door aanwyzing van speciale stortplaatsen en het geven van voorschriften, welke de behan deling en neutralteeering van schadeiyke stoffen tetelen, te trachten, dergehjke ongevallen in de bekomst zooveel mogelyk te voorkomen. y aar aanleiding van de door het |Xl heengaan van minister De Wilde X v gebleken tegenstelling in het ka binet een tegenstelling, welke Z. Exc. Colijn nog tracht te overbruggen heeft de Arbeiderspers met een voorba righeid, den wensch eigen, gecomman deerd: .Aftredenl" De nood der tjjden, vooral de sociale nood, eischt een sterk en uit overtuiging eensgezind kabinet en niet een kabinet als een met kunst- en vliegwerk gekramde kruik, die nog wat blijft dobberen op de wilde baren, of schoon zij reeds gebarsten is. Voor deze redeneerlng valt oogenschljniyk veel te zeggen, maar een gekramde kruik Is altijd nog beter dan niet meer te lijmen scherven, vooral als men niet zeker is, dat men een nieuwe en betere kan koo- pen. Wij zouden het betreuren. Indien de budgetalre moeilijkheden door gebrek aan durf en inzicht niet in den door de katholieken gewenschten zin zouden worden opgelost, zoodat door gebrek aan aanpassingsvermogen aan de niet straf feloos te miskennen eischen van sociale rechtvaardigheid en bittere militaire noodzaak deze regeering uiteen zou komen te vallen. Noch op militair defen sief terrein noch op sociaal gebied heeft regeering stil gezeten en gezien vele goede, in vergevorderden van voorbereiding verkeerende plannen mag men verwachten, dat zij allerminst van zins zou zijn stil te gaan zitten. Gaat zij heen, dan zou dr veel nuttig en verdienstelijk 'werk vergeefs zijn gedaan en kostbare tyd zijn verlo ren. Maar, hoezeer wij het ook zouden betreuren, indien er geen overeenstem ming in het zittende kabinet te berei ken zou blijken, deze overeenstemming mag niet gekocht worden ten koste van het elementaire sociale welzijn van land L en volk en wij verwachten dan ook, dat I de katholieken niet bereid zullen blijken zulk een prijs, indien hij gevraagd zou worden, te betalen. ven beperkt te houden tot een bedrag van on geveer f 3 millioen. NU de Internationale omstandigheden het in April JJ. wederom noodzakeiyk maakten over te gaan tot de buitengewone oproeping uit wendige veiligheid werd het niet noodlg ge acht. hiervoor een buitengewoon kreolet aan te vragen. Van het ty de wet van 30 September 1938 toegestane bedrag kon nameiyk met toepas sing van art. 24 der comptabiliteitswet 1927 f 97 millioen worden toegevoegd aan de defen- sie-begrooting voor het dienstjaar 1939. Artikel 4 der wet van 34 Februari 1939 tot vaststelling van de Defensiebegrooting 1939. dient dan echter te wórden aangevulo met een bepaling, als voorkomende in art. 3 van boven genoemde wet van 30 September 1938 betref fende het buitengewoon krediet van f 100 mil- lioen. Eerate Kamer neemt wetaont- werp tot deelneming in preferent kapitaal aan De Eerste Kamer kwam Dinsdagavond by- een onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk. Verschillende wetsontwerpen worden nomen. By het wetsontwerp tot wyziging en ver- booging van het zevende hoofdstuk B der Ryksbegrooting voor 1938 (deelneming in pre ferent kapitaal der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden), (bevordering van de uitbreiding der fabriek met een watee- ry). zegt de heer VAN BÖNNINGHAUSEN (N.S.B.), van oordeel te zyn. dat het parti culiere kapitaal liever in het buitenland wordt geïnvesteerd, daar geen belangstelling bestond voor de laatste 700.000 in het preferente ka pitaal der hoogovens. Dit is geen uiting van krachtige politiek. Een groot gedeelte van het Nederlandsche kapitaal ligt braak of wordt in het buitenland gëïnvesteerd. Spr's standpunt te anders: credieten aan levensvatbare bedrij ven moeten geweigerd worden. Er bestaat een geweldige behoefte aan kapitaal by hat be drijfsleven. De regeering ziet maar lydeiyk toe Zoolang het kapitaal werkloos bluft liggen, zal men de werkloozeri by honderdduizenden kun nen tellen. De keuze van de' beleggingen moet niet aan de vryheid van de kapitaalmarkt wor den overgelaten. De minister van Economische Zaken, de heer STEENBERGHE, betoogt, dat het onjuist te, dat de particulieren geen geld over hebben De particulieren zyn begonnen met 1.175.000 te investeeren. De uitkomsten van dit bedryf zyn niet zoo geweest, dat deze investeerlngen aan lokken. Deze investeeringen zyn geheel vry- willig geschied. Er is geen aanleiding, om smaad te werpen op het particulier initiatief. Vergeiykingen met het buitenland zyn van achter de regeeringstafel heel wat moeiiyker dan uit de Kamer. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aangenomen. Om 30.55 uur werd de vergadering gesloten. Koersen voor stortingen op 28 Juni tegen ver plichtingen, luidende in Reichsmarken 75.58; Lires 990. Zooate gezegd: de minister heeft opnieuw nauwkeurig de feiten ontleed, die tot zyn maatregel voerden. Op een tweetal moge slechts de aandacht worden gevestigd: op d» wyze, waarop de marechaussee het onderzoek »n de zaken der beide geestelyken heeft ge leld. Het heeft den minister zéér verwonderd dat de commissle-Schouten juist tegen die wjjae van ondenoek geen bezwaar koesterde. Men lette op wat vaststaat; Tegen één der belde pastoors werd een klacht Ingediend door twee mannen, een van 30 en een van 25 jaar. De iwstoor zou straf bare handelingen hebben gepleegd met den één 14 i 16 jaar met den ander 10 jaar ge leden. Zeven jaren tevoren hadden die zelfde beide mannen, die toen géén kinderen waren de commtesie-Schouten spreekt te dien aan zien héél roerend doch volkomen buiten de zaak over de waarde van he» kjndergetuigenls doch respectieve'yk een man van 23 en een iongeman van 18. met evenveel stelligheid diezelfde feiten ontkend. Zonder dat dus Op vragen van het Tweede Kamerlid Van Sleen (SDA.P.) betreffende de besmetting met gifgas van arbeiders by het verrichten van werk zaamheden op de terreinen van de artillerie- iniichtingen aan de Hembrug heeft de minister van Defensie het volgende geantwoord: minister gewyd aan de vraag of hy de com missie Inzage had mogen geven van de door haar gevraagde dossiers. Twee jaar geleden heeft de heer Rutgers van Rozenburg over mr. Gosellhg gesproken als over een man, die, indien hy geen moei- lykheden op zyn weg zou ontmoeten. zelf moeiiykheden zou scheppen om ze te kunnen overwinnen. Het weigeren der gevraagde dossiers had Inderdaad iets van deze figuur weg. De minister was zich zéér wel bewust, dat hy zyn eigen, persoonlijk belang veel meer zou hebben gediend, wanneer hy de documen ten rustig had afgestaan. De commissie van beoordeel ing wordt ge vormd door de heeren: Jan Eloy Brom, edel smid en conservator der Aartsbisschoppelijke Musea te Utrecht; Joan Collette, sierkunste naar; W. Nolet, pastoor, secretaris van den Né- derlandschen Katholiekendag; dr. W. C. Schuy- lenburg, directeur van het Centraal Museum te Utrecht; Ir. Alph. Siebers, architect.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5