tKclu&Aaal winden daq Hoitika De luchtroovers van Problemen der Amerikaansche politiek en m Raadsverkiezingen Brabant Vereenigde Staten Europa ALLEABONNÉ’S F 750.-F750.-1XTX F 250.- zeven Het Geheim van de Schoorsteenen DONDERDAG 29 JUNI 1939 Roosevelt? Er kwam l Slechte manieren Zware straf DOOR AGATHA CHRISTIE s 1 iets tu,sschen I AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERUES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL Sel De positie van het socialisme Een derde ambtsperiode Van 1 vk Steden 1939 1935 ja, die heeft.... Staten 1939-. Raad 1939: raadsver- tranen en zün natten bol met het laken af en vroeg: „Wat moet Ik nu beginnen?” HOOFDSTUK II te op EEN JONKVROUW IN NOOD gewoon. De (Wordt vervolgd.) de Deze Invloed zal voortduren. Niet alleen in Amerikaansche geschied- >ard In zijn boek „America McGrath, manier doorgaat.” de de Eindhoven Tilburg Breda 's-Boech Helmond 7919 1435 3518 4434 1406 1835 1111 17.04 7.14 8.27 19 23 11.91 16.81 10.42 7919 3518 4434 1435 1406 17.04 7.20 10.32 24.12 12.89 13.91 13.40 geen van ons eraan, voor ieeningen te vestigen, als Bü de Hier, op je geeondheid. Dat de luxe grondig in de war 7492 4640 4208, 2668 1355 ver gaan. 6985 1267 3801 4894. 1397 1333 1274 eeeeeeeeeezzaeseeeeeeee nonsens in welk ondergebraeht Raadsverkie zingen: 1935 Percen tages: 1939 De nieuwsgierigheid over de kwestie, die dè eerstkomende verkiezingen voor het president schap in de Vereenigde Staten zal beheerschen. namelijk of President Roosevelt zich voor een derde ambtsperiode beschikbaar zal stellen, of beter gezegd voor de derde maal als candidaat zal optreden, zal nog wel langen tijd onbevredigd blijven. Het ligt immers in het wezen van de ■aak. dat Roosevelt pas op het laatste oogenblik ■ün beslissing zal nemen. Maar hoe zijn beslis sing ook moge uitvallen van die beslissing ■uilen de kansen der democraten bü de verkie- singen afhangen zeker te. dat in bepaalde richting Roosevelts invloed ook na afloop van ■ün achtjarigen ambtstüd zijn uitwerking op het staatsbestel en bet economisch leven niet aal missen. De .Xeldsche Courant" schrüft naar aanlei ding van de Inderdaad weinig füngevoelige hou ding van de organen der NS B. bü den jongsten verjaardag van Dr Colün: In onze samenleving te een kostbaar bezit het vermogen, om den eerlüken tegenstan der, die eerlijk voor een hem waarlijk heilige overtuiging strüdt, te respecteerenom In den begaafden tegenstander diens waarlijk goede- eigenschappen van verstand en hart te erkennen Dat is een kostbaar bezit, vrucht van ware cultuur dat onze samenleving ver rijkt en veraangenaamt. Wij behoeven hierbij niet op te merken, dat deze eerbied voor een anders eerlijke en heilige overtuiging niet uitsluit, dat men den inhoud van die overtuiging kan en ook moet bestrijden Natuurlijk gaat X een met het ander samen, te X een met het ander geenszins in strüd. Dat kostbaar bezit van oprechte verdraag zaamheid in onze cultureele samenleving zou veel grooter en veel effectiever in zijn uitwerking kunnen «ün. als wü het opzet telijk en stelselmatig zouden cultiveeren. binnen- als bultenlandsche gevaren blüven streven naar steeds nauwere aaneensluiting van Zuid- en Noord-Amerika. Het vreedzame deel van Europa kan dit niet anders dan toejuichen want hoe grooter het wereldblok wordt, dat wars te van oorlog en overheerschlng, des te beter De politiek van Roosevelt dient den vrede. W F. Dat hielp inderdaad. Piet wtet niet hoe gauw hü uit het bed zou springen, want hü dacht, dat er weer iets vreeeelüke ge beurde Het bad had in eik geval geholpen. Plet droogde zijn Er te echter een beweging, die opaettelüker en stelselmatiger dan welke andere bewe ging ook. aan onze samenleving dien eerbied voor een anders eerlüke en heilige overtui ging wil ontnemen! Er mag in het openbare leven maar één overtuiging mogelUk zijn. n.l. die van de leiders dier beweging zelf. De menschen van die beweging kunnen helaas niet meer in den tegenstander het goede erkennen, nog minder diens overtui ging respecteeren. Het „Nationale Dagblad'- en „Volk en Vaderland”, de organen der NBB. hebben naar aanleiding van den zeventigsten ver jaardag van dr. Colün een heele pagina bedrukt met hoonende afbeeldingen van den jarige en dito bijschriften uit vroegere nummers van die organen. Dat te een ontaarding van politieke zeden, een ontaarding van de zeden in het alge meen, een omlaag sakken op angstwek kende wijze! vah onze cultuur. Zulk een verschijnsel legt weer 'ns voor ons open den waren aard van het nationaal-socialte- me en er blüven er onder ons toch nog, die dien aard, naar het schijnt, niet zien! moeilük «ün. vinden, wil je om te gaan. En een gelegenheid als die komt niet zoo gauw weer terug.” ,Je bent onverbeteriük, Jimmy. Duizend pond In de hand te toch meer waard dan een heele goudmün in de lucht!” .Maar gesteld, dat X eén flauwe grap te? De zaak staat dus zoo.... hier sta ik. met mijn passage en alles in mün zak, op weg naar Kaapstad en daar sta JU. vertegenwoordiger van Caste Co, een baantje, waaraan je het lana hebt.' Anthony stond op en haalde zün sigaretten koker te voorschyn. „Ik begin te begrijpen, waar je op afstuurt, James. JU gaat' op de goudjacht en ik naar Londen om die duizend pond voor je te incas- seeren.... Hoeveel zit er voor mij aan?” „Een vierde.” „Tweehonderd vüftig pond, vrü van rechten, enz., enz.” Nlfts had van te voren geduld op dit afscheid, dat- nu zóó onverwacht gekomen was. Hendrik begreep, dat z'n gezelschap Lea plotseling scheen te vervelen. De avonden, waarin ae vroeger bel den zooveel behagen hadden gevonden, behoor den nu en voor goed tot het verleden Had hü soms Iets gezegd, dat haar ontstemd had? Neen, niets. Echter, er was een ander gekomen, waar door het verlangen van X meisje om meer uit ,n. een feit was geworden. Hendrik Weymer •Irak voor zich uit. Hü begreep; sn ver- loving was af 1 Was een koel afscheid geweest. Zou hü nog In staat zün. Lea, die hem ontglipte, tegen te houden?—Hiertegen verzette zich z'n, trots. Maar z'n hart sprak anders Hü zou t' °p. probeeren en belde Lea op „Ik ben het Lea,” sprak hü en zweeg. HU In „Het Volk” krabbelt A. B. K: De vraag, hoe zwaar een straf te. op rich te laten inwerken,'te niet zoo gemakkelük ate het van buiten af lükt. Zooveel jaar, zooveel maanden. Ben oordeel dus, op een getal gebouwd. Maar het zit 'm niet in dat getal. Eerder in den persoon, wiens vrüheld ermee gemoeid te. In de uitwerking. In de verdere gevolgen. Toch ontkol zichzelf zulke nu „Het te.Ik wil en kan vanavond niet alleen zün," stamelde Hendrik en eensklaps, alsof hem een Idee overviel, vroeg hü: „Wilt u mü misschien het genoegen doen, vanavond met mü mee naar den schouwburg te gaan?" „O. ja, graag." gaf ae hem ten antwoord, .te meer, omdat ik zoo weinig In een schouwburg kom. t Zal des te prettiger voor me zün ..Dat te dan afgesproken. We hebben overigens zoo heel veel tüd niet meer. Ik zal nu gauw de post doorlezen en dan gaan we op weg." Jkn knap Ik me Inmiddels even een beetje klonk het blü- Hü doorliep even s'n brieven en trok daarna z'n jas aan. Ze was nog steeds niet terug en hü liep dus heen en weer in z’n kantoor. Daar hoorde hü uit haar klein kantoor haar atmn komen. Ze scheen in een telefonisch gesprek gewikkeld te zün. „Ik kan vanavond niet komen, Guataaf,” hoor de hü haar zeggen. „Er te tets tusschen ge komen. Ik heb nu geen tüd meer. Wat aeg ja? Morgen? Ik weet het nog niet- Maar ik aal ja een deser dagen wel opbellen." den vormen Kamer- en Statenverkiezingen een beteren maatstaf. ïntusschen bevesti gen deze raadsverkiezingen opnieuw den Indruk, dat de S.D.A.P. in eenlge steden van Brabant In zooverre bouwt op het vlotten de deel van de kiezers, dat breede contin genten bereid blü ken de roode partij ten bate van mln of meer kleurlooae lijsten in den steek te laten. Men kan tot op zekere hoogte in dat vlottende karakter van de roode stemmen een gunstigen factor zien. Desondanks schenkt de uitslag der raadsverkiezingen In de Brabantsche steden o.l. geen reden tot uitbundige voldoening t.a.v. de positie der 8.D.A.P. Den grooten stemmencijfers en zetelwinst der katholieken ten spüt, blüft het een bedenkelük feit, dat in sommige steden het roode percentage nabij de 20 komt. Neem b.v. Eindhoven. Bevolking op 1 Jan. 1935: 103.000; 1 Jan. 1939: 111.500. Deze sterke absolute stijging van het zielental heeft niet belet, dat de S.D.A.P. haar stem menpercentage van 1935 heeft weten te handhaven. Wel verloor deze partü een ze tel in den Eindhovenschen raad, maar zulks is uitsluitend het gevolg van het stelsel der grootste gemiddelden. Overzien wij, na de Staten- en Raadsver kiezingen het terrein in zijn geheel, dan moet de opvatting gehandhaafd blüven, dat ten opzichte van het socialisme in Brabant bedachtzaamheid geboden is. Niet alleen komt de constante stüging van het katholieke bevolkingscüfer geenszins in een relatieve vermindering van het socialisti sche stemmenpercentage tot uitdrukking (wü signaleerden reeds eerder, dat dit per centage voor gansch Brabant sinds 1927 ononderbroken steeg van 5.4 tot 7.8). daar naast bpeidt, zooals wü eveneens in vorige büdragen aan toonden, de roode olievlek zich van de steden uit naar het platteland. Dat zulke opmerkingen reden van bestaan hebben zelfs in een depressieperiode der S.D.A.P., maakt de electorale les van 1939 des te belangrijker. Men schrüft ons uit het Zuiden: -w y u de raadsverkiezingen achter den rug «ün, moge, aansluitend op wat dezerzüds na de jongste Statenver kiezingen over het socialisme In Brabant werd opgemerkt, eenig commentaar op den uitslag der verkiezingen worden geleverd, waarbü wü ons hebben te bemerken tot de Brabantsche steden, omdat, behoudens en kele uitzonderingen, op de dorpen bü de raadsverkiezingen socialistische lüsten ont braken. De volgende gegevens kunnen een beeld verstrekken t.a.v. de positie der S D.A.P. in de voornaamste Brabantsche steden bü de twee laatste raadsverkiezingen: »Ja. Wel, daarmee was de zaak voor het oogenblik uit. Ik ging naar Afrika terug en dacht er niet meer aan.tot twee weken ge leden, toen ik op een goeien ochtend een eigenaardig, pakketje kreeg, X Ding had me al waanden nagezworven. Ik had in de een of andere krant gelezen, dat graaf Stylptitch te Parijs gestorven was. Dat pakketje bevatte zün mémoires en er was een brief bü en en in dien brief stond, dat als ik het manuscript vóór den 13den October bü een uitgeversfirma te Londen bezorgde, genoemde uitgeversfirma mü dan duizend pond zou uitbetalen." -Duizend ponll Vergis je je niet, Jimmy?" -Nee, jongmensch. Ik ben alleen zoo nu en dan **0*. dat X een sóórt van Aprilgrap is. Stel geen tertrouwen in prinsen en staatslieden en dege- ®en. die over u gesteld zün! Maar nu in 't Ding had me zoo lang nagereisd, dat éigenlük geen oogenblik meer te verliezen **d. Maar 1 was Jammer- Ik had juist den beelen boel voor m'n reis naar de binnenlan- OeB voor elkaar en ik had me er op gespitst hü de berichten in de kranten leest: Dis loopt leelük tegen de lamp. Die komt ar genadig af. En in een enkel geval aeg je tegen jezelf: dat te veel te erg! In dat laatste parket kwamen wü. toen wü van een stel Amsterdamsche jongens laaen. die ergens bü de grens onder de wapenen zijn. Ze zün daar op een middag een adellük kasteel binnengekomen, althans de kelders daarvan, en hebben daar vier flesschen wün bemachtigd en leeggedron ken. Des avonds heeft een ander stelletje dat nog eens overgedaan. Ze hebben daar voor drie weken gevangenisstraf gekregen. En één van hen. die belde keeren te mee geweest, aal dubbel zooveel moeten opknap pen. De verdediger sprak van een kwajongens streek, in verveling uitgehaald, maar dat pleit vond geen Ingang. Nu versta men ons niet verkeerd. Wü begrijpen volkomen, dat zoolets ontoelaat baar is. En speciaal in het leger, waar men het zonder tucht niet stellen kan. Was dit geval disciplinair afgedaan, aoodat de zaak om zoo te zeggen binnenskamers was ge bleven, dan zouden wü de drie weken mis schien wel erg. maar niet te erg hebben gevonden. Maar het te de gevangenis, die ons hier zoo dwars zit. Een Inrichting, waar niemand thuis hoort, die niet in den engeren zin van het woord een misdaad heeft bedreven. Hetgeen nog Iets anders te dan een schaam telooss en ontoelaatbare onbehoorlükheld. waarom die kasteelheer mogelük had ge lachen. als hü X gemerkt had. Wü kennen in ons land geen verschei denheid van strafgestichten, zooals er ver scheidenheid te van handelingen. Het te altüd dezelfde gevangenis, met dezelfde uit werking. met dezelfde gevolgen voor de toe komst. Het zou niet kwaad «ün daar in gevallen als deze beter om te denken. Deze cüfers bewüzen, dat bü kiezingen de Juiste politieke graadmeter vaak ontbreekt. Ter beoordeeling van de positie der S.DA.P. in de Brabantsche ste- Eindhoven 's - Her togenbosc h Tilburg Breda Helmond Roosendaal Bergen op Zoom Hieruit blükt, dat, met uitzondering van Roosendaal (waar belangrüke winst werd gemaakt) en Eindhoven (waar de toestand procentueel onveranderd bleef) de S.D.A.P. in de Brabantsche steden algemeen ver liezen leed. Tegen te groote voldoening daarover moeten wü echter waarschuwen. Raadsverkiezingen luisteren in sterke mate naar beweegredenen van plaatselüken en persoonlüken aard. Hoezeer dit het geval is, leert het verschil in de socialistische stemmencüfers bü de Staten- en raadsver kiezingen, welke slechts twee maanden van elkaar verwüderd liggen: glas en tralies en met een half doaün heeran in bal-masqué-pakjes er omheen om passen, dat je niets wegpakt.” „Zoo te X," stemde Jimmy toe. „Heeft hü nog iets meer dan dien gezegd? Bü voorbeeld dat hü wist museum de Wallace-collectle was?” Jimmy schudde van neen. „Hm!" zei Anthony. Hü stak «ün derde sigaret op en begon waar de kamer op en neer te loopen. .Je leest zeker zelden of nooit een krant, hè?” vroeg hü na een paar minuten. „Nee. tenminste aoowat nooit,” bekende McGrath nederig. „D'r staat gewoonlük niets ih dat mü, barbaar, interesseert." „Gelukkig dan dat ik wat gecivlliseerder bsn. In den laatsten tüd wordt Herzo-Slowaküe tel kens genoemd. Allerlei beweringen over een herstel van het koningschap.” ,Jim Nikolaas IV zelf had geen kinderen.” zei Jimmy. .Maar daarom hoeft da Obolo- vltch-dynastie niet uitgestorven te zün. Er «ün waarschünlük hoopen en hoepen jonge exem plaren. neefjes en nichtjes in den eersten of tweeden of zooveelsten graad." „Dus 1 zou niet bepaald een presentabelen konlng te zeggen?" „Goed. En om je nu even op stang te jagen, wil Ut je vertellen, dat ik X ook voor honderd pond gedaan zou hebben. JU wordt nooit rük. Jimmy McGrath, ate je op die onzakelüke manier doorgaat." „Kan me niet schelen. De hoofdzaak te nu: je doet X?" „Ik doe X. Castle’s rondreis moge loopen.” Met gepast-ernstige gesichten werd die toast gedronken. wilde haar in de gelegenheid stellen, op haar z. 1. ongemotiveerd besluit terug te komen. „Wat te er?" vroeg ze ongeduldig Nu moest hü spreken. Ben je je er wel volkomen van bewust, Lea,” vroeg hü, „dat deze afzegging niet alleen voor vanavond te, maar een afscheid voor ja. voor altüd?” „Waarom?" „Waarom hebben ze X niet netjes Ingepakt en per post verzonden?" „Dat heb ik me ook al afgevraagd. X Zou heel wat normaler geweest zün.” „Natuurlük weet ik wel,” ging Anthony voort, „dat het koningen en koninginnen en verderen hoogwaardlgheldsbekleeders bü de wet. o nee, bü de etiquette, verboden te, iets op de eenvoudigste, meest logische manier te doen. Daarom had je voeger de heeren „Boodschap pers des Konings”. Die kregen dan. bü wü«e van Sesam, open u, een zegelring mee, 's konings ring! U kunt doorgaan, edele heer! Er meestal was die edele heer dan de bandiet, die den ring gestolen had. Ik heb me er altüd over verwonderd, waarom de een of andere ver lichte geest er in die dagen niet oo gekomen is. een stelletje duplicaten te maken een dozün of een half doeün. en die dan aan den meestbiedende te verkoopen. Ze hebben in de Middeleeuwen deksels weinig initiatief gehad.” Jimmy gaapte. .Mijn opmerkingen over de Middeleeuwen schünen je maar matig te interesseeren. Laten we het dan maar weer over graaf Stylptitch hebben. Als die je duizend pond cadeau had willen doen, had hü ze Je in zün testament kunnen vermaken. Godlof zün we nog niet te trotsch om een erfenisje te accepteeren. man moet niet goed in zün bovenkamer weest zün." „Tja.daar lükt het tenminste op....” Anthony fronste zijn wenkbrauwen nog ster ker en zette zün wandeling door de kamer voort. den zin. waarvan i schrijver Charles A. in Mldpassagedat de geschiedenis van Ame rika in de laatste tien jaren behandelt, spreekt wanneer hü Roosevelt karakteriseert als een groot opvoeder van het Amerikaansche volk, wiens invloed zeer uitgebreid is en diep, maar ook in dien zin. dat de meerderheidsvérhoudin- gen, die Roosevelt in de lichamen, in wier han den de eindbeslissing over alle vraagstukken ligt, tot stand heeft gebracht, hem zullen over leven. Dit geldt voor den Senaat, die. hoe ook de verkiezingen voor het presidentschap in den herfst van 1940 mogen uitvallen, zün democra tische meerderheid minstens tot de verkiezingen van 1942 zal behouden, dit geldt tevens voor het Hoogste Gerechtshof, waaraan Roosevelt, wan neer niet alles bedriegt, voor een reeks van jaren een meer liberaal (als tegenstelling van conaer- vatief-republikeinsch) karakter heeft gegeven. Thans te Roosevelt weer bezig, niet voor de eerste maal, toenadering te zoeken tot de con servatieve economische kringen. Van tüd tot tüd probeert men van beide züden gouden bruggen te bouwen, maar altüd weer zonder durend suc ces. Terwül het Amerikaansche economische leven nog een jaar geleden een opwaarts gaande conjunctuur vertoonde, laten de laatste maan den weer een duidelijke Inzinking zien De vraag te nu. waarvandaan de noodzakelüke aanzetting van den motor moet komen. Roosevelt te van meening, dat het land thans voor het probleem staat van het systematische hooghouden van de koopkracht der consumenten en dat de industrie en de landbouw niet anders dan voordeel kun nen hebben van op peil gehouden loonen en van een productieve werkloozenverzorglng. Dit etecht echter van den anderen kant hooge belas tingen en een systematische tewerkstelling van staatswege. Roosevelt is geen socialist en denkt er niet aan, de productie te organteeeren of te regelen (het begrip „ordening”, dat ten onzent steeds meer ingang vindt, blüft voorlooplg voor de Amerikanen een gesloten boek) en nog min der natuurlük de verdeeling der producties. Hü beschouwt het probleem b0na uitsluitend van de züde der consumenten. Hü beklaagt zich voort durend er over, dat sommige leidende economi sche kringen zün plannen saboteeren. Aan den anderen kant klagen de economische kringen, dat de bemoeiingen der regeering en de centra- llseering van de staatsmacht (welke trouwens naar Europeesche opvattingen gemeten nog al tüd verbazingwekkend gering te), het normale functlonneeren en de herleving van het econo mische leven verhinderen. Met de grootste aandacht vervolgt Roosevelt de gebeurtenissen in Europa en in het Verre Oosten. De Amerikanen hebben den indruk, dat de nieuwe ontwikkeling van de Britsche politiek sedert einde Maart van dit jaar het oorlogs gevaar in Europa in hoogen mate verminderd heeft en dat het totstandkomen van het En- getech-Turksch pact en voornamelük de Britsche bereidwilligheid tot een overeenkomst met Rus land te beschouwen zün als de eerste groote nederlagen der as-partners. Tegenover deze fel- ten is in de oogen der Amerikanen het sluiten van het Dultsch-Italiaansche bondgenootschap niet veel meer dan een geste. Een deel der Ame rikanen blüft Weliswaar wantrouwen koesteren Jegens de politiek van Chamberlain en Bonnet, maar ook deze ontkomen niet aan den aldoor sterker wordenden indruk, dat het niet komen zal tot een Europeeschen oorlog, die eenlge we ken geleden nog als onvermüdelük werd aan gezien. De vermindering van oorlogsgevaar in Europa heeft ook in Amerika kalmeerend ge werkt en de hartstochtelüke debatten over dè heudlng van Amerika in een eventueelen nieu wen wereldoorlog naar den achtergrond gedron gen. Zooals men weet, werd er in Amerika leven dig gediscussieerd over de kwestie, of Amerika in een komenden oorlog neutraal moest blüven of openlük de partü van Engeland en Frankrijk moest kiezen. Interessant is te constateeren, dat geen enkele stem in Amerika te opgegaan, die verlangde, dat de Vereenigde Staten rich aan de züde van Dultschland en Italië zouden scharen. Het uiterste, hetwelk de Amerikaansche vrienden der as-mogendheden hopen te bereiken, te het neutraal blüven der Vereenigde Staten, waarbü zich dan neerleggen bü het onvarmüdelüke feit, dat deze neutraliteit op een wü*e gehand haafd zou worden, die uiterst welwillend tegen over de Westelüke mogendheden zou zün. Het bezoek van het Engelsche Koningspaar, dat zulk een opzienbarend enthousiasme In het Ameii- kaansche volk wekte, heeft natuurlük enorm bügedragen tot versterking der banden met En geland in het büzonder en met de Westelüke democratische mogendheden in het algemeen. Ook de vredesgedachte te daardoor versterkt, al ware het alleen maar door de demonstratie van vriendschappelüke verbondenheid van het mach tige Amerikaansche Noordelüke continent en het Britsche wereldlmperium. Wie. welke com binatie zou het in koelen bloede wagen, het met dit vriendschapsblok te verkerven? ïntusschen richten de Vereenigde Staten hun opmerkzaamheid op Latünsch Amerika. Kort voor het bezoek van Konlng George VI en Ko ningin Elisabeth was de president van Nicaragua te Washington op visite geweest en aldaar met buitengewoon eerbetoon ontvangen. Dit staats bezoek heeft tot een verdrag geleid. De kleine midden-Amerikaansche republiek ontving een crediet van twee en een half mlllloen dollar en de Vereenigde Staten sullen technische en mill- taire deskundigen naar Nicaragua zenden. Dit laatste te van büzondere beteekenis in verband met de strategische positie der republiek en met de mogelükheid van den bouw van een tweede Panama-kanaal. Er bestaat reeds lang een uit gewerkt Nicaragua-kanaal-project. In 1916, kort na de voltooiing van het Panamakanaal, kreeg Amerika het recht, om. zoo gewenscht. een twee de kanaal te graven op het gebied van Nicara gua De verwezenlüking van het plan strandde tot dusver op de enorme kosten. Het te mogelük. dat deze kostenkwestle echter op den achter grond zal komen, nu het Japansch-Chlneesche conflict opnieuw het vraagstuk heeft opgeaor- pen, of de Vereenigde Staten in het Panama kanaal een Oostverblnding bezitten, die vol doende te om de oorlogsschepen van de eene naar de andere wereldzee te dlrigeeren Gezlgn van dit standpunt en van den hacheUjken we- reldtoestand waren het bezoek van den president van Nicaragua en de gevolgen, welke het had. van büzonder gewicht. Washington verwacht binnenkort nog een an deren bezoeker. De toekomstige chef van den Amerikaanschen generalen staf, generaal George O. Marshall, was naar Brazilië vertrokken en heeft daar officieel den chef van het Brazillaan- sche leger, generaal Pedro Aurelio de Goes Mon teiro geïnviteerd een bezoek aan Washington te brengen. De Amerikaansche generaal bleef eenl- gen tüd in Brazilië om de organisatie der weer- i. macht te bestudeeren. De Brazlliaansch«^ gene raal, die reeds door Dultschland en Italië was ultgenoodlgd. zal nu eerst de Vereenigde Staten bezoeken. De betrekkingen tusschen de Vereenig de Staten en Brazilië zün in den laatsten tüd zeer nauw en hartelük geworden en in Zuld- Amerika vermoedt men, dat een Amerikaansch- Braziliaansch militair verbond reeds gesloten is of in den naasten tüd op komst is. Het een en ander staat natuurlük in verband met de natio- naal-soclallstische en fascistische propaganda onder da Duitschers en Italianen in Brazilië, Argentinië en Chili, waardoor geheel Zuid-Ame- rika rich bedreigd voelt en tegen welke propa ganda de Vereenigde Staten in eigen land even eens gedwongen zün forsch op te treden. Het lükt dan ook vanzelfsprekend, dat Vereenigde Staten zoowel met het oog op ,JZoo, dat te dat,” zei Anthony, terwül hü zün glas op tafel neerzette. .Met welke boot was Jü van plan te gun?" „Met de Granarth Castle." ..Passage natuurlük op je eigen naam geno men. Dan doe ik het beste, maar als Jimmy McGrath te gaan. De paspoort-misère-tüd te toch achter den rug, niet?" „Ook al was X niet zoo! We lüken geen steek op elkaar en toch zouden we op zoon ding dezelfde beschrüving krügen. Groot 1.78. haar bruin, oogen blauw, neus gewoon, kin ge woon.. „Zeg, X kon wel een beetje complimenteuzer! Als je 'nagaat dat Oastle uit meer dan honderd sollicitanten mü gekozen heeft.... om mün aangenaam uiterlük en dito manieren.” Jimmy grinnikte. „Van die aangename manieren heb ik van morgen een staaltje gezien „Loop naar de.... binnenlanden.” Anthony stond weer op en begon de kamer op en neer te loopen. Zün wenkbrauwen waren llcht-gefronst en het duurde wel een pjar minu ten, vóór hü begon te spreken. „Zeg Jimmy,” zei hü toen, „Stylptitch te te Parüs gestorven. Waarom worden zün mémoi res vla Afrika van Parijs naar Londen ge stuurd?” Jimmy schudde hulpeloos zün hoofd. .Dat weet ik niet." HU dacht even na. „X Spüt me Hendrik," zei Lea weer, „maar ik heb op X oogenblik weinig tüd." „Dat merk ik. Je schünt veel haast te hebben, om van me af te komen." „Och, doe niet zoo sentimenteel. Onze avon den waren mü te eentonig geworden. Ik ben jong en wil me amuseeren." Dit was duldelük gesproken. Het klonk als een aanklacht: helder, koud en hard. „En enwanneer zal ik je weer eens spre ken. Lea?" vroeg hü weer. „Over eenlge dagen, denk ik; dan ml ik je van te voren wel even opbellen.” En zoo iets, dacht de teleurgestelde jongeman met bitterheid, zoo iets zei dezelfde vrouw, die hem nog kort ge- •••e»»»seeeeeeeeee9eeeeeaaeee leden verzekerd 1 had. rich het‘le ven zonder hem niet te kunnen voorstellen. zelU geen dag. zonder hem te zien of te spreken, Hü legde den hoorn op den haak Ontmoedigd viel hü in z’n stoel neer en steunde het hoofd In z'n handen. „Hier te de post. mUnheer,” klonk de stem van de stenotypiste, die juist X kantoor binnen trad. Hendrik keek op. HU poogde met z'n gedach ten tot de werkelükheld terug te keeren. „U ziet erg bleek,” zei het meisje zacht. „Voelt u zich soms niet goed?” Ze sprak met warmte en vol deelneming. HU keek haar aan en voor X eerst viel X hem op. dat ze een knappe verschüning was. „Neen, ik mankeer niets,” antwoordde hü on verschillig. „Ik had vandaag een paar kaarten voor den schouwburg gekocht en zoo juist heeft men mü af gezegd." ..Nu. misschien kunt u de biljetten nog terug geven." opperde zü. Hendrik moest aan z'n overkropt gemoed lucht geven en stiet ut: „Een vrouwdie ik blindelings vertrouw dediewaarvan ik ■onder behoorlüke reden.... „Ja. veel vrouwen zün zoo." meende het meis je, dat zag. dakJiü moeite had om zich uit te spreken. „Ja, kük eens. van filmopnamen, waarvoor we naar dit eiland gekomen zün, komt natuurlük niets meer. Maar zoodra de anderen, die gewond zün. hersteld zün. gaan we zoo gauw mogelük naar Amerika terug. Ga dan met ons mee en zie. dat je vandaar weer naar hi^s komt. In Amerika te alles mogelük. dus dat zal wel lukken. Trek zoolang maar een broek en een jasje van mü aan." Hendrik Weymer. die reden had om tevreden te zün. floot een vroolük wüsje. HU had plezier in z'n werk, men waardeerde hetgeen hü pres teerde en hü bracht s’n avonden gezellig door met Lea. Eiken avond ontmoetten ze elkaar, wandelden door de winkelstraten en gingen dam ergens een kop koffie drinken. Wél gaf Lea dan mln of meer bedekt te kennen, dat ae graag wilde deelnemen aan de genoegens van het groote stadsleven, maar daarover waren ze het met elkander niet eens. HU prefereerde een rus tig samenzün met haar, ofschoon hü het goed vond, dat ze nu en dan ergens gingen dansen. Vanavond zou hü haar met een paar kaarten voor den schouwburg verrassen. Dat zou haar zeker veel genoegen doen. HU moest nu nog even de poet doorlezen en dan ging hü vlug naar X postkantoor, waar hü Lea dagelüks trof. Hü was. zooals gezegd. In een goede stemming en floot steeds lustig door, toen de telefoon op z’n bureau rinkelde. X Was Lea. „Vanavondbegon Hendrik, die z’n blüd- schap moeilük bedwingen kon. „Vanavond." onderbrak hem Lea. „ben ik tot mün spüt niet vrU? Even was het stil „Wat wil je daarmee zeggen?" „Dat ik vanavond niet kan; er te iets tusschen gekomen.' „Iets tusschen gekomen?" verwonderde zich de jonge man. „Mag ik misschien ook weten, wat de oorzaak. „Vrasta niet zooveel s.v.p. Je wilt me toch niet dwingen, dat ik je iets voorlieg?" „Beteekent dat soms, dat je mü de waarheid niet zeggen kan?" „Nu. ik zal X je dan maar zeggen. Men heeft me voor den schouwburg ultgenoodlgd. En daar je al lang wtet en ik je reeds meermalen zocht heb, wat meer met me uit te „Zoo.... wist ik dit al lang?” „Ja. JU wilt alleen maar praten en wandelen en ik „Als ik X goed begrüp. Lea, zullen de vol gende avonden niet meer alleen voor mü «ün?" „Daar kon je wel eens gelük in hebben „Heb je mü verder niets te zeggen?” „Niets meer dan je al weet." „Dan wensch ik je een prettigen avond. Lea." „Dag, Hendrik „Heb je X ding gelesen?” vroeg hü opeens. „Welk ding?' „X Manuscript natuurlük." „Beware me, nee! Waarom zou ik iemand als ik! iets dergelüks gaan lezen?” Anthony glimlachte even. „Ik wou X alleen weten, anders niet. Je weet toch ook wel, dat mémoires dlkwüls hoopen moeilUkheden veroorzaken Indiscrete onthul lingen en dat soort dingen meer. Je hebt van die menschen. die er een soort van genoegen in scheppen, nadat ze eerst hun heele leven lang zoo gesloten als een bus geweest zün. na hun dood de lont in het kruit te gooien Van te voren ritten ae dan zeker bü die gedachte te gnuiven! Wat voor soort man was die graaf Stylptitch, Jimmy? JU hebt ’m gezien en Jü hebt ’m gesproken en Je hebt nogal menschen- kennis. Zou X kunnen zUn, dat hü er een van die stiekeme soort was?” Jimmy haalde zün schouders op. .Moeilük te zeggen. Den eersten keer had hü hem, wat je noemt, óm en den tweeden keer was hU op end’ op de gedistingeerde oude heer, die me kwam bedanken en die me compli mentjes stond te maken tot ik me geen raad meer wtet." ,Jn heeft hü niets gezegd, toen hü dronken wasiets interessants, bedoel ik?" Jimmy zocht, met gefronste wenkbrauwen, in zün herinnering rond. „Tja. dat hü wist, waar de Koh-i-noor was," diepte hü toen weifelend op. ..Dat weten we allemaal." zei Anthony. ,Jn <ba Tower, ate ik X wel heb. Achter dik spiegel-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 19