Problemen der Amerikaansche Sïet ucïfiaal van den da# politiek Hoitika De luchtroovers van I I en F 250.- Vereenigde Staten Europa Raadsverkiezingen Brabant in de I I Het Geheim van zeven Schoorsteenen DONDERDAG 29 JUNI 1939 Een derde ambtsperiode van Roosevelt? Er kwam Slechte manieren Zware straf DOOR AGATHA CHRISTIE a F 3 f I bij de AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL iets tusschen i De positie van het socialisme Steden 1935 1935 Raad 1939: Staten 1939: raadsver- zou beurde Het bad had in eik geval geholpen. ..Wat tranen en zijn natten bol met het laken af en vroeg: moet ik nu beginnen?*’ HOOFDSTUK II te op EEN JONKVROUW IN NOOD ala le op die onzakeiyke (Wordt vervolgd.) de .-1 bfl verlies vm een band, een voeg «C een ea» den wat 7919 1435 351® 4434 1406 1835 1111 7492 4640 4208 2688 1355 6985 1267 3801 4894 1397 1333 1274 7919 3518 4434 1435 1406 17.04 7.20 10.32 24.12 12.89 13.91 13.40 De ge in .Het Volk” krabbelt A. B. K.: De vraag, hoe zwaar een straf is. op zich te laten Inwerken, is niet zoo gemakkelijk als het van buiten af lijkt. Zooveel jaar. zooveel maanden Een oordeel dus. op een getal gebouwd. Maar het zit 'm niet in dat getal. Eerder in den persoon, wiens vrijheid ermee gemoeid is. In de uitwerking. In de verdere gevolgen. Toch ontkomt geen van ons eraan, voor zichzelf zulke meeningen te vestigen, als rijn. je X. Hier, op je gezondheid. Dat de luxe grondig in de war Eindhoven Tilburg Breda 's-Bosch Helmond 17.04 7.14 8.27 19.23 11.91 16.81 10.42 Dat hielp inderdaad. Piet wist niet hoe gauw hij uit het bed springen, want hij dacht, dat er weer iets vreeeeUjke ge Piet droogde zijn Percen tages: 1939 Intusschen richten de Vereenigde Staten hun opmerkzaamheid op Latynsch Amerika. Kort voor het bezoek van Konlng George VI en Ko- nlngln Elisabeth was de president van Nicaragua die beslissing Washington op visite geweest en aldaar met Raadsverkie zingen: 1939 nonsens in welk ondergebracht Hendrik Weymer. die reden had om tevreden te zijn, floot een vroolyk wijsje. HU had plezier in z’n werk, men waardeerde hetgeen hy pres teerde en hfj bracht z’n avonden gezellig door met Lea. Eiken avond ontmoetten ze elkaar, wandelden door de winkelstraten en gingen dan ergens een kop koffie drinken. Wél gaf Lea dan min of meer bedekt te kennen, dat ze graag «rilde deelnemen aan de genoegens van het groote stadsleven, maar daarover waren ze het met elkander niet eens. Hij prefereerde een rus tig samenzijn met haar, ofschoon hij het goed vond, dat ze nu en dan ergens gingen dansen. Vanavond zou hy haar met een paar kaarten voor den schouwburg verrassen. Dat zou haar zeker veel genoegen doen. HU moest nu nog even de post doorlezen en dan ging hij vlug naar t postkantoor, waar hy Lea dageiyks trof Hil was. zooals gezegd, in een goede stemming en floot steeds lustig door, toen de telefoon op z’n bureau rinkelde, X Was Lea. ..Vanavond...." begon Hendrik, die z*n biyd- schap moeilijk bedwingen kon. ..Vanavond," onderbrak hem Lea. ..ben ik tot mUn spUt niet vrij." Even was het stil. „Wat wil je daarmee zeggen?” „Dat ik vanavond niet kan; er is iets tusschen gekomen.” „Iets tusschen gekomen?" verwonderde zich de jonge man. „Mag ik misschien ook weten, wat de oorzaak „Vraag niet zooveel s.v.p. Je wilt me toch niet dwingen, dat ik je iets voorlieg?” „Beteekent dat soms, dat je mU de waarheid niet zeggen kan?" „Nu, ik zal X je dan maar zeggen Men heeft me voor den schouwburg ultgenoodigd. En daar je al lang wist en ik je reeds meermalen ver zocht heb. wat meer met me uit te gaan....” „Zoo wist ik dit al lang?” ~Ja. JU wilt alleen maar praten en wandelen en ik „Als ik 't goed begrUp. Lea. zullen de vol gende avonden niet meer alleen voor ml) zyn?” „Daar kon je wel eens geluk In hebben.” binnen- als buitenlandsche gevaren. blyven streven naar steeds nauwere aaneensluiting van Zuid- en Noord-Amerika. Het vreedzame deel van Europa kan dit niet anders dan toejuichen want hoe grooter het wereldblok wordt, dat wars is van oorlog en overheerschlng, des te beter. De politiek van Roosevelt dient den vrede. W. F. ATT w-« A D/^IVTIK.T^1’C! epdtt blad Zijn ingevolge de verzekertngsvoorwaarden tegen Ft bfl levenslange geheele ongeschiktheid tot werken doer T“» bfl een ongeval east I sl <r< f bSVx IN IN Ui tj ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen UVa“ verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen X* OvJa" doodeUJken afloop Er is echter een beweging, die opaetteiyker en stelselmatiger dan welke andere bewe ging ook. aan onze samenleving dien eerbied voor een anders eeriyke en heilige overtui ging wil ontnemen! Er mag in het openbare leven maar één overtuiging mogelUk zijn. n.l. die van de leiders dier beweging zelf. De menschen van die beweging kunnen helaas niet meer in den tegenstander het goede erkennen, nog minder diens overtui ging respecteeren. Het „Nationale Dagblad” en „Volk en Vaderland de organen der NBB.. hebben naar aanleiding van den zeventigsten ver jaardag van dr. Colün een heele pagina bedrukt met hoonende afbeeldingen van den jarige en dito byschriften uit vroegere nummers van die organen. Dat is een ontaarding van politieke zeden, een ontaarding van de zeden in het alge meen. een omlaag zakken op angstwek kende wyze! van onze cultuur. Zulk een verschijnsel legt weer 'ns voor ons open den waren aard van het nationaal-socialis- me en er blüven er onder ons toch nog, die dien aard, naar het schynt. niet zien.' moeiiyk vinden, wil ..Heb je my verder niéts te zeggen?” „Niets meer dan je al weet.” „Dan wensch ik je een prettigen avond. Lea.” ..Dag. Hendrik.” .Het is.ik wil en kan vanavond niet alleen zUn.” stamelde Hendrik en eensklaps, alsof hem een idee overviel, vroeg hU: „Wilt u my misschien het genoegen doen, vanavond met my mee naar den schouwburg te gaan?” „O, ja. graag.” gaf ze hem ten antwoord, „te meer, omdat ik zoo weinig in een schouwburg kom. X Zal des te prettiger voor me zyn” „Dat is dan afgesproken We hebben overigens zoo heel veel tyd met meer. Ik zal nu gauw de post doorlezen en dan gaan we op weg.” „Dan knap ik me Inmiddels even een beetje op.” klonk het blU. HU doorliep even z’n brieven en trok daarna z’n jas aan. Ze was nog steeds niet terug en hy liep dus heen en weer in z’n kantoor. Daar hoorde hy uit haar klein kantoor haar stem komen. Ze scheen in een telefonisch gesprek gewikkeld te zyn. „Ik kan vanavond niet komen. Gustaaf,” hoor de hy haar zeggen. „Er is iets tusschen ge komen. Ik heb nu geen tyd meer. Wat zeg je? Morgen? Ik weet het nog niet. Maar ik zaü je een dezer dagen wel opbellen.” De nieuwsgierigheid over de kwestie, die de eerstkomende verkiezingen voor het presldent- schap in de Vereenigde Staten zal beheerschen. namelijk of President Roosevelt zich voor een derde ambtsperiode beschikbaar zal steller», of beter gezegd voor de derde maal als Candidast tal optreden, zal nog wel langen tyd onbevredigd blyven. Het ligt immers in het wezen van de taak, dat Rbosevelt pas op het laatste oogenbllk tyn beslissing zal nemen. Maar hoe zUn beslis sing ook moge uitvallen van tullen de kansen der democraten by de verkie zingen afhangen zeker is. dat in bepaalde richting Roosevelts Invloed ook na afloop van tyn achtjarigen ambtstyd zUn uitwerking op het staatsbestel er», het economisch leven niet zal missen. den vormen Kamer- en Statenverkiezingen een beteren maatstaf. Intusschen bevesti gen deze raadsverkiezingen opnieuw den Indruk, dat de S.DA.P. in eenlge steden van Brabant in zooverre bouwt op het vlotten de deel van de kiezers, dat breede contin genten bereid blijken de roode partij ten bate van min of meer kleurlooce lijsten in den steek te laten. Men kan tot op zekere hoogte in dat vlottende karakter van de roode stemmen een gunstigen factor zien. Desondanks schenkt de uitslag der raadsverkiezingen I in de Brabantsche steden oJ. geen reden I tot uitbundige voldoening t.a.v. de positie der S.D.A.P. Den grooten stemmencijfers en ze tel winst der katholieken ten spijt, blijft het een bedenkelijk feit, dat in sommige steden het roode percentage nabij de 20 komt Neem b.v. Eindhoven. Bevolking op 1 Jan. 1935: 103.000; 1 Jan. 1939: 111.500. Deze 'sterke absolute stijging van het zielental heeft niet belet, dat de S.D.A.P. haar stem menpercentage van 1935 heeft weten te handltaven. Wel verloor deze partij een ze tel in den Eindhovenschen raad, maar zulks is uitsluitend het gevolg van het stelsel der grootste gemiddelden. Overzien wjj, na de Staten- en Raadsver kiezingen het terrein in zijn geheel, dan moet de opvatting gehandhaafd blijven, dat ten opzichte van het socialisme in Brabant bedachtzaamheid geboden is. Niet alleen komt de constante stijging van het katholieke bevolkingscijfer geenszins in een relatieve vermindering van het socialisti sche stemmenpercentage tot uitdrukking (wij signaleerden reeds eerder, dat dit per centage voor gansch Brabant sinds 1927 ononderbroken steeg van 5.4 tot 7.8), daar naast breidt, zooals wij eveneens in vorige bijdragen aantoonden, de roode olievlek zich van de steden uit naar het platteland. DatTzulke opmerkingen reden van bestaan hebben zelfs in een depressieperiode der S.D.A.P., maakt de electorale les van 1939 des te belangrijker. glas en tralies en met een half dozyn neeren in bal-masqué-pakjes er omheen om Eindhoven ’s-Hertogenbosch Tilburg Breda Helmond Roosendaal Bergen op Zoom Hieruit blijkt, dat, met uitzondering van Roosendaal (waar belangrijke winst werd gemaakt) en Eindhoven (waar de toestand procentueel onveranderd bleef) de S.D.A.P. in de Brabantsche steden algemeen ver liezen leed. Tegen te groote voldoening daarover moeten wij echter waarschuwen. Raadsverkiezingen luisteren in sterke mate naar beweegredenen van plaatselijken en persoonlijken aard. Hoezeer dit het geval is. leert het verschil in de socialistische stemmencijfers bij de Staten- en raadsver kiezingen, welke slechts twee maanden van elkaar verwijderd liggen: buitengewoon eerbetoon ontvangen. Dit staats bezoek heeft tot een verdrag geleid. De kleine midden-Amerikaansche republiek ontving een i crediet van twee en een half millloen dollar en de Vereenigde Staten zullen technische en mili taire deskundigen naar Nicaragua zenden. Dit laatste Is van byzondere beteekenis in verband met de strategische positie der republiek en met de mogelijkheid van den bouw van een tweede Panama-kanaal. Er bestaat reeds lang een uit gewerkt Nicaragua-kanaal-project. In 1916, kort na de voltooiing van bet Panamakanaal, kreeg Amerika het recht, om. zoo gewenscht, een twee de kanaal te graven op het gebied van Nicara gua. De verwezeniyking van het plan strandde tot dusver op de enorme kosten. Het is mogelyk, dat deze kostenkwestie echter op den achter grond zal komen, nu het Japansch-Chineesche conflict opnieuw het vraagstuk heeft opgewor pen, of de Vereenigde Staten in het Panama kanaal een Oostverbindlng bezitten, die vol doende is om de oorlogsschepen van de eene naar de andere wereldzee te dlrigeeren. Gezien van dit standpunt en van den hacheUjken we- reldtoestand waren het bezoek van den president van Nicaragua en de gevolgen, welke het had. van byzonder gewicht. Washington verwacht binnenkort nog een an deren bezoeker. De toekomstige chef van den Amerikaanschen generalen staf, generaal George O. Marshall, was naar Brazilië vertrokken en heeft daar officieel den chef van het Braziliaan- sche leger, .generaal Pedro Aurelio de Goes Mon teiro geïnviteerd een bezoek aan Washington te brengen. De Amerikaansche generaal bleef eenl- gen tyd in Brazilië om de organisatie der weer macht te bestudeeren. De Brazlliaansche gene raal. die reeds door Duitschland en Italië was ultgenoodigd, zal nu eerst de Vereenigde Staten bezoeken. De betrekkingen tusschen de Vereenig de Staten en Brazilië zyn in den laatsten tijd zeer nauw en hartelyk geworden en in Zuid- Amerika vermoedt men, dat een Amerikaansch- Brazillaansch militair verbond reeds gesloten is of in den naasten tyd op komst is. Het een en ander staat natuuriyk in verband met de natio- naal-socialistische en fascistische propaganda onder de Duitschers en Italianen in Brazilië, Argentinië en Chili, waardoor geheel Zuid-Ame- rika zich bedreigd voelt en tegen welke propa ganda de Vereenigde Staten in eigen land even eens gedwongen zyn forsch op te treden. Het lykt dan ook vanzelfsprekend, dat de Vereenigde Staten zoowel met het oog op de gewoon, kin ge- W Wil „Zeg, X kon wel een beetje complimenteuzer Als je 'nagaat dat Castte uit meer dan honderd sollicitanten my gekozen heeftom myn aangenaam uiteriyk en dito manieren.” Jimmy grinnikte. „Van die aangename manieren heb ik van morgen een staaltje gezien „Loop naar de.... binnenlanden." Anthony stond weer op en begon de kamer op en neer te loopen. zyn wenkbrauwen waren licht-gefronst en het duurde wel een paar minu ten, vóór hy begon te spreken. „Zeg Jimmy,” zei hy toen, ..Stylptitch is te Parys gestorven. Waarom worden zyn mémoi res via Afrika van Parys naar Londen ge stuurd?” Jimmy schudde hulpeloos zijn hoofd. „Dat weet ik niet.” „Zoo, dat is dat," zei Anthony, terwyi hy zyn glas op tafel neerzette. .Met welke boot was Ju van plan te gaan?” .Met de Granarth Castle.” „Passage natuuriyk op je eigen naam geno men. Dan doe ik het beste, maar als Jimmy McGrath te gaan. De paspoort-misére-tyd is toch achter den rug, niet?” „Ook al was 't niet zoo! We lyken geen steek op elkaar en toch zouden we op zoo n ding dezelfde beschryving krygen. Groot 1.78. haar bruin, oogen blauw, neus gewoon, kin woon passen, dat je niets wegpakt.” „Zoo is X," stemde Jimmy toe. „Heeft hy nog iets meer dan dien gezegd? By voorbeeld dat hy wist museum de Wallace-collectie was?” Jimmy schudde van neen. „Hm!" zei Anthony. Hy stak zyn derde sigaret op en begon weer de kamer op en neer te loopen. „Je leest zeker zelden of nooit een krant, hè?” vroeg hy na een paar minuten. „Nee, tenminste zoowat nooit." bekende McGrath nederig. „D’r staat gewoonlyk niets in dat my barbaar, interesseert.” „Gelukkig dan dat ik wat gecivlliseerder ben. In den laatsten tyd wordt Herzo-Slowakye tel kens genoemd. Allerlei beweringen over een herstel van het koningschap." „Hm. Nikolaas IV zelf had geen kinderen," zei Jimmy. .Maar daarom hoeft de Oboio- vitch-dynastie niet uitgestorven te zyn. Er zijn waarschyniyk hoopen en hoopen jonge exem plaren, neefjes en nichtjes in den eersten of tweeden of zooveelsten graad.” .Dus X zou niet bepaald een presentabelen konlng te zeggen?" om te gaan. En een gelegenheid als die komt niet zoo gauw weer terug." ,Je bent onverbeteriyk, Jimmy. Duizend pond in de hand is toch meer waard dan een heele goudmyn in de lucht!" „Maar gesteld, dat X een flauwe grap is? De zaak staat dus zoo.... hier sta ik, met myn passage en alles in myn zak, op weg naar Kaapstad en daar sta jy, vertegenwoordiger van Caste Co, een baantje, waaraan Je het lano hebt.’ Anthony’sk^id op en haalde zyn sigaretten koker te voorschyn. „Ik begin te begrypen, waar je op afstuurt, James. Jy gaat op de goudjacht en ik naar Londen om die duizend pond voor je te incas- seeren.... Hoeveel zit er voor my aari?" „Een vierde.” „Tweehonderd vyftig pond, vry van rechten, enz., enz." Hy dacht even na. „t Spyt me Hendrik.” zei Lea weer, „maar ik heb op X oogenblik weinig tyd.” „Dat merk tk. Je schijnt veel haast te hebben, om van me at te komen." „Och, doe niet zoo sentimenteel. Onze avon den waren my te eentonig geworden. Ik ben jong en wil me amuseeren.’’ Dit was duidelyk gesproken. Het klonk als een aanklacht: helder, koud en hard. „En en wanneer zal Ut je weer eens spre ken. Lea?" vroeg hy weer. „Over eenlge dagen, denk ik; dan zal ik je van te voren wel even opbellen.” En zoo iets, dacht de teleurgestelde jongeman met bitterheid, zoo iets zei dezelfde vrouw, die hem nog kort ge leden verzekerd had. zich het le- f ven zonder hem niet te kunnen voorstellen, zelfs geen dag. zonder hem te zien of te spreken. Hy legde den hoorn op den haak. Ontmoedigd viel hy in z’n stoel neer en steunde het hoofd in z’n handen. „Hier is de post, mynheer,klonk de stem van de stenotypiste, die juist 1 kantoor binnen trad. Hendrik keek op Hy poogde met z’n gedach ten tot de werkelijkheid terug te keeren. „U ziet erg bleek.” zei het meisje zacht. „Voelt u zich soms niet goed?" Ze sprak met warmte en vol deelneming. Hy keek haar aan en voor X eerst viel X hem op. dat ze een,knappe verschoning was. "„Neen, ik mankeer niets." antwoordde hy on verschillig. „Ik had vandaag een paar kaarten voor den schouwburg gekocht en zoo juist heeft men my afgezegd.” „Nu. misschien kunt u de biljetten A>g terug geven," opperde zy. Hendrik moest aan z’n overkropt gemoed lucht geven en stiet ut: „Een vrouwdie ik blindelings vertrouw de.... die waarvan Ik.... ja. die heeft.... zonder behooriy ke reden „Ja. veel vrouwen zyn zoo.” meende het meis je. dat zag, dat hy moeite had om zich uit te spreken. De „Leidsche Courant” schrijft naar aanlei ding van de inderdaad weinig fyngevoelige hou ding van de organen der NSB. by den jongsten verjaardag van Dr. Coiyn: In onze samenleving is een kostbaar bezit; het vermogen, om den eerlyken tegenstan der, die eeriyk voor een hem waariyk heilige overtuiging strydt, te respecteeren; om In den begaafden tegenstander diens waariyk goede eigenschappen van verstand en hart te erkennen Dat is een kostbaar bezit, vrucht van ware cultuur dat onze samenleving ver- rykt en veraangenaamt. wy behoeven hierby niet op te merken, dat deze eerbied voor een anders eerlyke en heilige overtuiging niet uitslult. dat men den inhoud van die overtuiging kan en ook moet bestryden. Natuuriyk gaat ’t een met het ander samen, is 't een met het ander geenszins in stryd. Dat kostbaar bezit van oprechte verdraag zaamheid In onze cultureele samenleving zou veel grooter en veel effectiever In zyn uitwerking kunnen zyn. als wy het opzet- teiyk en stelselmatig zouden cultiveeren. „Goed. En om je nu even op stang te jagen, wil ik je vertellen, dat ik 't ooit voor honderd pond gedaan zou hebben. Jy wordt nooit ryk. Jimmy McGrath, manier doorgaat" me niet schelen. De hoofdzaak ia nu: je doet X?” „Ik doe Castle’s rondreis moge loopen.” Met gepast-ernstlge gezichten werd die toast gedronken. „Waarom hebben ze X niet netjes ingepakt en per post verzonden?" „Dat heb Ik me ook al afgevraagd.X 25ou heel wat normaler geweest zyn." „Natuuriyk weet ik wel," ging Antjtony voort, „dat het koningen en koninginnen en verderen hoogwaardigheldsbekleeders by de wet, o nee, by de etiquette, verboden is. iets op de eenvoudigst^, meest logische manier te doen Daarom had je vroeger de heeren „Boodschap pers des Konlngs”, Die kregen dan. by wyze van Sesam, open u. een zegelring mee. 's konings ring! U kunt doorgaan, edele heer! En meestal was die edele heer dan de bandiet, die den ring gestolen had. Ik heb me er aityd over verwondert!, waarom de een of andere ver lichte geest er in die dagen niet op gekomen is, een stelletje duplicaten te maken een dozyn of een half dozyn. en die dan aan den meestbiedende te verkoopen. Ze hebben In de Middeleeuwen deksels weinig initiatief gelwd." Jimmy gaapte. „Myn opmerkingen over de Middeleeuwen schynen je maar matig te interesseeren. Laten we het dan maar weer over graaf Stylptitch hebben. Als die je duizend pond cadeau had willen doen, had hy ze je in zyn testament kunnen vermaken. Godlof zyn we nog niet te trotsch om een erfenisje te accepteeren. man moet niet goed in zyn bovenkamer weest zyn.” „Tja.... daar lykt het tenminste op....” Anthony fronste zyn wenkbrauwen nog ster ker en zette zyn wandeling door de kamer voort. Niets had van te voren geduid op dit afscheid, dat nu zóó onverwacht gekomen was. Hendrik begreep, dat z’n gezelschap Lea plotseling scheen te vervelen De avonden, waarin ze vroeger bei den zooveel behagen hadden gevonden, behoor den nu en voor goed tot het verleden. Had hy soms iets gezegd, dat haar ontstemd had? Neen, "niets. Echter, er was een ander gekomen, waar door het verlangen van X meisje om meer uit te gaan, een feit was geworden. Hendrik Weymer keek strak voor zich uit. Hy begreep; z’n ver loving was af. ’t-Was een koel afscheid geweest. Zou hy nog in staat zyn. Lea, die hem ontglipte, tegen te houden? Hiertegen verzette zich z’n trots. Maar z’n hart sprak anders. Hy zou X probeeren en belde Lea op. „Ik ben het Lea,” sprak hy en zweeg. Hy wilde haar in de gelegenheid stellen, op haar z. 1. ongemotiveerd besluit terug te komen. „Wat is er?" vroeg ze ongeduldig. Nu moest hy spreken. „Ben je je er wel volkomen van bewust, Lea," vroeg hy, „dat deze afzegging niet alleen voor vanavond is. maar een afscheid voor.... Ja. voor aityd?" „Waarom?” geen enkele stem in Amerika is opgegaan, die verlangde, dat de Vereenigde Staten zich' aan de zyde van Duitschland en Italië zouden scharen. Het uiterste, hetwelk de Amerikaansche vrienden der as-mogendheden hopen te bereikeri, is het neutraal blyven der Vereenigde Staten, waarby zy zich dan neerleggen by het onvermydeiyke feit, dat deze neutraliteit op een wyze gehand haafd zou worden, die uiterst welwillend tegen over de Westelyke mogendheden zou zyn. Het bezoek van het Engelsche Koningspaar, dat zulk een opzienbarend enthousiasme in het Ameri kaansche volk wekte, heeft natuuriyk enorm bygedragen tot versterking der banden met En geland in het byzonder en met de Westelyke democratische mogendheden in het algemeen. Ook de vredesgedachte is daardoor versterkt, al ware het alleen maar door de demonstratie van vriendschappelyke verbondenheid van het mach tige Amerikaansche Noordelyke continent en het Britsche wereldlmperiiun. Wie, welke com binatie zou het In koelen bloede wagen, het met dit vriendschapsblok te verkerven? ,Ja. Wel, daarmee was de zaak voor het oogenblik uit. Ik ging naar Afrika terug en dacht er niet meer aantot twee weken ge leden, toen ik op een goeien ochtend een eigenaardig, pakketje kreeg. X Ding had me al maanden nagezworven. Ik had in de een of •ndere krant gelezen, dat graaf Stylptitch te Parijs gestorven was. Dat pakketje bevatte zyn mémoires en er was een brief by en en in dien brief stond, dat als ik het manuscript vóór den 13den October by een uitgeversfirma te Londen bezorgde, genoemde uitgeversfirma my dan duizend pond zou uitbetalen.” ..Duizend ponl! Vergis je je met, Jimmy?” «Nee, jongmensch. Ik ben alleen zoo nu en dan bang, dat X een soort van Aprilgrap is. Stel geen »ertrouwen in prinsen en staatslieden en dege nen, die Over u gesteld zyn! Maar nu in X Ding had me ^oo lang nagereisd, dat eigeniyk geen oogenblik meer te verliezen ™d. Maar X was jammer. Ik had juist den «telen boel voor m’n reis naar de binnenlan- ?oor elkaar en ik had me er op gespitst Men schrijft ons uit het Zuiden: -a u de raadsverkiezingen achter I^U rug zijn, moge, aansluitend op dezerzijds na de jongste Statenver kiezingen over het socialisme in Brabant werd opgemerkt, eenig commentaar op den uitslag der verkiezingen worden geleverd, waarbij wij ons hebben te beperken tot de Brabantsche steden, omdat, behoudens en kele uitzonderingen, op de dorpen bij de raadsverkiezingen socialistische lijsten ont braken. De volgende gegevens kunnen een beeld verstrekken t.a.v. de positie der S.D.A.P. in de voornaamste Brabantsche steden bij de twee laatste raadsverkiezingen: hy de berichten in de kranten leest: Die loopt leelyk tegen de lamp. Die komt ar genadig af. En in een enkel geval zeg je tegen jezelf: dat is veel te erg! In dat laatste parket kwamen wy, toen wy van een stel Amsterdamsche jongens lazen t die ergens by de grens onder de wapenen zyn. Ze zijn daar op een middag een adeliyk kasteel binnengekomen, althans de kelders daarvan, en hebbendaar vier flesschen wyn bemachtigd en leeggedron ken. Des avonds heeft een ander stelletje dat nog eens overgedaan. Ze hebben daar voor drie weken gevangenisstraf gekregen. En één van hen. die beide keeren is mee geweest, zal dubbel zooveel moeten opknap pen De verdediger sprak van een kwajongens streek, in verveling uitgehaald, maar dat pleit vond geen Ingang. Nu versta men óns niet verkeerd. Wy begrypen volkomen, dat zooiets ontoelaat baar is. En speciaal in het leger, waar men het zonder tucht niet stellen kan. Was dit geval disciplinair afgedaan, zoodat de zaak om zoo te zeggen binnenskamers was ge bleven, dan zouden wy de drie weken mis schien wel erg. maar niet te erg hebben gevonden. Maar het is de gevangenis, die ons hier zoo dwars zit. Een inrichting, waar niemand thuis hoort, die niet In den engeren zin van het woord een misdaad heeft bedreven. Hetgeen nog iets anders is dan een schaam- telooce en ontoelaatbare onbehoorlykheld. waarom die kasteelheer mogelyk had ge lachen. als hy X gemerkt had. wy kennen In ons land geen verschei denheid van strafgestichten. zooals yrr ver scheidenheid is van handelingen. Het is aityd dezelfde gevangenis, met dezelfde uit werking. met dezelfde gevolgen voor de toe komst. Het zou niet kwaad zyn daar in gevallen als deze beter om te denken. Deze cijfers bewijzen, dat bij kiezingen de juiste politieke graadmeter vaak ontbreekt. Ter beoordeeling van de positie der SJ3-A.P. in de Brabantsche ste- Deze Invloed zal voortduren. Niet alleen in den zin. waarvan de Amerikaansche geschied- schryver Charles A. Board In zyn boek „America In Midpassage", dat de geschiedenis van Ame rika In de laatste tien Jaren behandelt, spreekt wanneer hy Roosevelt karakteriseert als een groot opvoeder van het Amerikaansche volk wiens invloed zeer uitgebeeld is en diep, maar ook in dien zin, dat de meerderheidsverhoudln- gen. die Roosevelt in de lichamen, in wier han den de eindbeslissing over alle vraagstukken ligt, tot stand heeft gebracht, hem zullen over leven. Dit geldt voor den Senaat, die. hoe ook de verkiezingen voor het presidentschap in den herfst van 1940 mogen uitvallen, zyn democra tische meerderheid minstens tot de verkiezingen van 1942 zal behouden, dit geldt tevens voor het Hoogste Gerechtshof, waaraan Roosevelt, waq- neer niet alles bedriegt, voor een reeks van Jaren een meer liberaal (als tegenstelling van conser vatief-republikeinse)!) karakter Beeft gegeven. Thans is Roosevelt weer bezig, niet voor de eerste maal, toenadering te zoeken tot de con servatieve economische kringen. Van tyd tot tyd probeert men van beide zyden gouden bruggen te bouwen, maar altijd weer zonder durend suc ces. Terwyi het Amerikaansche economische leven nog een jaar geleden een opwaarts gaande conjunctuur vertoonde, laten de laatste maan den weer een duidelyke inzinking zien. De vraag is nu. waarvandaan de noodzakeiyke aanzetting van den motor moet komen. Roosevelt is van meening, dat het land thans voor het probleem staat van het systematische hooghouden van de koopkracht der consumenten en dat de Industrie en de landbouw niet anders dan voordeel kun nen hebben van op peil gehouden loonen en van een productieve werkloozenverzorging. Dit eischt echter van den anderen kant hooge belas tingen en een systematische tewerkstelling van staatswege. Roosevelt is geen socialist en denkt er niet? aan, de productie te organiseeren of te regelen (het begrip „ordening", dat ten onzent steeds meer ingang vindt, blyft voorloopig voor de Amerikanen een gesloten boek) en nog min der natuuriyk de verdeeling der producties. Hy beschouwt het probleem byna uitsluitend van de zyde der consumenten. HU beklaagt zich voort durend er over, dat sommige leidende economi sche kringen zyn plannen saboteeren. Aan den anderen kant klagen de economische kringen, dat de bemoeiingen der regeering en de centra- liseering van de staatsmacht (welke trouwens naar Europeesche opvattingen gemeten nog ai tyd verbazingwekkend gering is), het normale functionneeren en de herleving van het econo mische leven verhinderen. Met de grootste aandacht vervolgt Roosevelt de gebeurtenissen in Europa en in het Verre Oosten. De Amerikanen hebben den indruk, dat de nieuwe ontwikkeling van de Britsche politiek sedert einde Maart van dit jaar het oorlogs gevaar in Europa in hoogen mate verminderd heeft en dat het totstandkomen van het En- gelsch-Turksch pact en voomameiyk de Britsche bereidwilligheid tot een overeenkomst met Rus land te beschouwen zyn als de eerste groote nederlagen der as-partners. Tegenover deze fei ten is in de oogen der Amerikanen het sluiten van het Duftsch-Italiaartsche bondgenootschap niet veel meer dan een geste. Een deel der Ame rikanen blyft weliswaar wantrouwen koesteren jegens de politiek van Chamberlain en Bonnet, maar ook deze ontkomen niet aan den aldoor sterker wordenden indruk, dat het niet komen zal tot een Europeeschen oorlog, die eenlge we ken geleden nog als onvermydeiyk werd aan gezien. De vermindering van oorlogsgevaar in Europa heeft ook in Amerika kalmeerend ge werkt en de hartstochteiyke debatten over de houding van Amerika in een eventueelen nieu wen wereldoorlog naar den achtergrond gedron gen. Zooals men weet, werd er in Amerika leven dig gediscussieerd over de kwestie, of Amerika in een komenden oorlog neutraal moest blyven of openlyk de party van Engeland en Frankrijk moest kiezen. Interessant is te constateeren, dal „Ja, kijk eens, van filmopnamen, waarvoor we naar dit eiland gekomen zyn, komt natuuriyk niets meer. Maar zoodra de anderen, die gewond zijn, hersteld zyn, gaan we zoo gauw mogelyk naar Amerika terug. Ga dan met ons mee en zie. dat je vandaar weer naar huis komt. In Amerika is alles mogelyk. dus dat zal wel lukken. Trek zoolang maar een broek en een jasje van my aan.” „Heb je X ding gelezen?" vroeg hy opeens. „Welk ding?” ,,'t Manuscript natuuriyk.” „Beware me. nee! Waarom zou ik iemand als ik! iets dergeiyks gaan lezen?" Anthony glimlachte even. „Ik wou X alleen weten, anders niet. Je weet toch ook wel, dat mémoires dlkwyis hoopen moeiiykheden veroorzaken. Indiscrete onthul lingen en dat soort dingen meer. Je hebt van die menschen, die er een soort van genoegen in scheppen, nadat ze eerst hun heele leven lang zoo gesloten als een bus geweest zyn. na hun dood de lont in het krult te gooien Van te voren zitten ze dan zeker by die gedachte te gnuiven! Wat voor soort man was die graaf Stylptitch, Jimmy? jy hebt 'm gezien en jy hebt 'm gesproken en je hebt nogal menschen- kennis. Zou X kunnen zyn. dat hy er een van die stiekeme soort was?" Jimmy haalde zyn schouders op, .Moeliyk te zeggen. Den eersten keer had hy hem. wat je noemt, óm en den tweeden keer was hy op end’ op de gedistingeerde oude heer, die me kwam bedanken en die me compli mentjes stond te maken tot ik me geen raad meer wist." „En heeft hy niets gezegd, toen hy dronken was iets interessants, bedoel ik?” Jimmy zocht, met gefronste wenkbrauvren, in zyn herinnering rond. „Tja, dat hy wist, waar de Koh-l-noor was.” diepte hy toen weifelend op. „Dat weten we allemaal.” zei Anthony „In den Tower, als ik X wel heb. Achter dik spiegel-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9