ZOO IS ALASKA rijden DE DETECTIVE Veilig verkeer door langzamer 1 De winter is de vacantietijd BLINDE PASSAGIERS MOEDER WEELDE De boodschap aan de 7 Oste eeuw LAND VAN FRAPPANTE TEGENSTELLINGEN Een campagne die succes had Pessimistische stemmen De winter Menschen die alles uithouden Minimum rij snelheid l’Enfant terrible De zomer Het korte verhaal Een boeiend stemmingsbeeld De trpts der poppenmoedertjes Providence de stad zonder verkeersongelukken 1 Enorm gletschergebied ontdekt Het succes üan Parker Eldorado voor de huisvrouw verlichten 4 Professor Einstein schrijft bet de f G o< G< Ge Ge Btl clu 1 i I 1 i i te begrijpen documenten 6c Cl Inl bn 8 8 m< In ou bCl ho op: (Ui sel ▼ei bu oi f 1 Hl 1 h 3 k I ia l 1 t I 1 I c I 1 I I 1 pl ve bti ini mi Op dai J ie ti vai BI D Br Wanneer zij betrapt worden en hun kans om te ontkomen is tegenwoordig maar heel ge ring zijn,zij gedoemd op het schip te blijven. Als ze dan niét aanstonds achter slot en grendel gezet worden, moeten zfj het zwaarste werk aan boord verrichten, krijgen geen loon en worden bij de landing terstond aan de autoriteiten uit geleverd. Meestal staat hun dan vier weken ge- vangenisstra' of zware dwangarbeid te wachten. Soms wordt, er ook een ander vonnis geveld: het aan boord sluipen zonder toestemming van den eigenaar wordt met 20 pond (180 gulden) of drie maanden hechtenis gestraft. Ieder jaar staan er ongeveer honderd blinde passagiers voor de Winchester-rechtbank die voor dergcljjke gevallen competent is. Het komt ook wel eens voor dat een blinde passagier niet gestraft wordt. Zqp werd er bij voorbeeld eens een op de „Berengaria" ontdekt, die vroeger als steward op schepen gediend had. Het was toen juist de tijd, dat de toeristen in grooten getale van Amerika naar Europa stroom den en de blinde passagiers kwam als geroepen. Hij werd direct aan het werk gezet en is ook nu nog op hetzelfde schip werkzaam. Maar zulke gevallen zijn uiterst zeldzaam. Doch overigens kent de huisvrouw hier vele zorgen niet, waarmee men in Europa voortdu rend te kampen heeft. Mottenpoeder of kam- roc fit 1— Ge ferbolletjes zijn er in heel Fairbanks krijgen, omdat er geen motten zijn. En roesten de messen en vorken kent men hier niet, want in de droge ijle lucht roest niets. Een ijskast beeft de huisvrouw ook niet noodig; terwijl In den winter de kelder, waarin ook meestal de pomp staat, door de warmte van de kachel on temperatuur gehouden wordt, zoodat de porno rok nooit -bevriest, moet men in den zomer goed oppassen, dat de pomp open .blijft, want dan trekt de zon de vorst uit dén grond omhoog, en wat in den winter nooit gebeurde, kan in den heetsten zomer voorkomen: dat het water in den put bevriest. •Ijskastenfabrikanten kunnen hier in Alaska dan ook, ondanks den hecten zomer, geen zaken doen. Va geen ge-chreeuw, geen De scheepsofficieren op den Atlantischen Oceaan houden nu een waakzaam oog op blinde passagiers. In de kolenbunkers achter de scheeps- ketels onder de ketels zelf in de ankerketting- kasten op de lading onder de reddingbooten. in de ventilatoren, overal wordt naar hen gezocht; ja. deze ongewenschte passagiers klimmen zelfs in den hollen voormast naar het kraaiennest. Het Cadadeesche Stowaway Season”, ’t sel-, zoen van de blinde passagiers is weer begqnnen. De winter heerscht in de steden en dorpen van het Noorden en voor vele ambachten is er nu geen werk meer. Kou-lijdende werkloozen bevol ken de dokken en velen staan voor de keuze: niet te I „Varen of ten gronde gaan!” Welk lot hun ook te wachten staat, aan boord of aan land, niets kan deze vagebonden, meestal Engelschen, weer houden om naar huis terug te keeren. Daarvoor willen ze alles verduren. Het risico dat zij daar bij loopen is verschrikkelijk. De wanhopige men schen todhen een buitengewone sluwheid en moed. Het is voorgekomen dat menschen in de ankerkettingkast kropen en toen het anker ge licht werd door den eruitschietenden ketting In een brij van bloed, vleesch en beenderen werden veranderd. Een man, die den dood nabij ontdekt werd had zjch in krantenpapier gewikkeld en was in den kolenbunker gekropen/waar hü tót aan zijn hals in de kolen stond en zjjn hoofd met een oude jas had bedekt. Een ware hel werd verduurd door een Jongen, die op de ladder van een schoorsteen klom en zich toen in den schoorsteen verstopte. Het schip voer weg en de jongen in den schoorsteen werd zoo verschrikkelijk toegetakeld, dat de autoriteiten meenden dat hjj genoeg gestraft was en hem geen verdere straf meer ojregden. De wet is niet erg welwillend tegenover blinde passagiers. Een wetenschappelijke expeditie van de Har vard Unlversiteit heeft in het poolgebied nabü Alaska het grootste gletschergebied ter wereld ontdekt, natuurlijk met uitsluiting van de Zuid pool. De bedoelde expeditie was aanvankelijk voornemens het begin van den grooten Bering- gletscher vast te stellen. Men ging uit van Cor dova (Alaska) en vloog over den gletscher. Het bleek toen, dat deze gletscher met de gletscher» Hubbard en Malaspina verbonden was. De ge- heele Ijsvlakte is meer dan 100 mijlen lang en gemiddeld 2000 meter hoog. Tot nu toe was d» gletschermassa door een bergketen voor het oog verborgen. Eerst van een vliegtuig uit kon men ongeveer 5000 meter hoog waarnemen, dat de vermoedens, die men reeds had, juist waren. In het begin van October vriezen de rivie ren en meren dicht, en in November verstijven ook de wildste bergbeken. De thermometer daalt ongelooflijk; onzen kwlkzilverthermometer zou den we hier niet meer kunnen gebruiken, want kwikzilver bevriest bij een temperatuur van 40 graden Celsius. Doch hier daalt de thermometer soms tot 50, ja 80 graden Celsius onder nul. Dan willen zelfs de anders nooit versagende slede honden niet meer: ze graven een diep gat in de sneeuw en versuffen roerloos de dagen van de grootste koude. Dan is het gevaarlijk in- de open lucht een of ander zwaar werk te doen, waarbij men sneller moet ademen; als de lon gen bevriezen is men verloren. In een van de laatste winters heeft een van de vliegeniers die ook in den winter regelmatig hun route bevliegen, slechts één keer bjj zoo’n koude voor een seconde zijn winterbril afgeno men, omdat hjj te erg drukte; nu heeft hjj maar één oog meer. En toch houden alle menschen hier meer van den winter dan van den zomer. De winter in centraal -Alaska is droog en absoluut windstil.; de onbewogen lucht is heerlijk en opwekkend als „champagne”. De groote, gevaarlijke kou heerscht slechts zelden en gedurende weinige dagen, en in menigen winter daalt de thermo meter nooit onder 35 graden. De kleeding is zoo danig aan de wintertemperatuur aangepast, dat niemand kou behoeft te Hjden. Hier is de zomer de werkelijkheid: want dan alleen is er genoeg water, om goud te wasschep, en om den eeuwig bevroren bodem te ontdooien. In den winter wor- oen de feesten gevierd: ,J> winter is onze va- cantietljd”. zeggen de menschen. Neen, het Wérkelijke gevaar van den win ter in het hooge Noorden Ms niet de koude, maar de sneeuwblindheid, die weliswaar niet het gezichtsvermogen verwoest maar de oogen toch zooveel pijn doet, dat men niet meer kan zien; de sneeuwblindheid wordt veroorzaakt door den ondraaglljken overvloed van licht, da*, de verblindende sneeuw reflecteert. Het gevaar, om sneeuwblind te worden is het grootst en dat is alweer even paradoxaal als- zoovele an dere dingen in Mei, wanneer de winter eigenlijk al voorbü is. Dan heeft de zon al een groote lichtsterkte, maar is toch nog niet'warm genoeg om de sneeuw te doen dooien. Het licht wordt dan beslist moorddadig en de huisvrouw moet zelfs in de keuken haar sneeuwbrll dra gen, want een onvoorzichtige blik naar het Zui den over de wlt-vlammende sneeuw kan haar voor enkele dagen sneeuwblind maken. Interessant en leerzaam ls de volgende ge schiedenis van den strijd vau een stad tegen het ontstellend aantal automobiel-ongevallen dat zich in haar straten, op haar pleinen en wegen bU voortduring voordeed, een strijd die tot een overwinning leidde. De stad die dezen slag inzette en hem won, heet „Nomen est omen”? Providence (dl. voorzienigheid). Zij is gelegen op Rhode Island (Amerika) en telt omstreeks 250.000 in woners. Dat is op het eerste gezicht een be scheiden bevolking. aangezien Providence de centrale inkoopstad voor de geheele omge ving is. zijn het meerdere honderdduizenden die dagelijks haar straten passeeren en dat Is oorzaak dat men zonder meer van een groote stad, ook voor Amerikaansche begrippen, spre ken mag. Zü is overigens vry slecht gebouwd, met weinig ruime open pleinen maar daaren tegen veel nauwe onsymmetrische straten met onoverzichtelijke hoeken en een legio aantal kruisingen. Er zijn menschen dié beweren dat Providence naar haar uiterlijk de Europeescbb stad van de Vereenigde Staten is. Hoe het ook zij: de verkeersongelukken wa ren er niet van de lucht en tr ging geen dag voorbij zonder ongevallen, met doodelijken af loop. En heden ten dage is dit soort ongeluk ken in Providence zoo zeldzaam geworden als was deze levendige stad een gehucht in een provincialen achterhoek van het land. Een rustiek dorpje uit de achttiende eeuw zou. wat dat betreft, geen vredelievender sfeer kunnen ademen dan deze Amerikaansche stad. De verdienste voor deze zonder twijfel unieke ont wikkeling moet ten volle op rekening van den heer John J. Parker worden geboekt, den hoofdcommissaris van politie, een vrjj jongen, maar ongekend energieken man, tot wien de autoriteiten zich ten langen leste wendden toen zü ten einde raad waren. den ouders en kinderen het teeken geeft, dat de kinderen van de straat moeten, anders spe len ze misschien om 2 uur nog haasje-over in de warme zon. De oude Alaska-plonlers vertel len, dat zij in de jaren rond 1900, toen er nog niet zooveel klokken in den Poolcirkel waren, een speciale manier hadden om te weten of het 3 uur in den nacht of 3 uur in den namiddag was: om 3 uur 's nachts stond nameljjk John achter de toonbank in de kroeg en om 3 uur In den namiddag Jack; de een had nachtdienst, de ander dagdienst. Ook vele volwassenen worden door den over vloed van licht zoo gehinderd, dat zij in den zo mer voor het slapen-gaan een" zwart masker voor de odfcen binden, want de vensters moet men open laten, anders zou het te heet zijn om te slapen. Hier heeft zich namelijk nog niemand over te weinig warmte in den zomer beklaagd; wel kla gen alle menschen hier in centraal-Alaska over te veel hitte! Wij stellen ons de landen van het hooge Noorden, en vooral het verre Alaska, al tijd voor als geheel bedekt met sneeuw en ijs; niets is minder waar. Nog in het begin van September, toen ik lp Fairbanks vertoefde, waren de hulzen met prachtige bloementuinen omgeven; menig blok huis is bijna geheel begroeid; de oneindige bos- schen stralen in de duizend kleuren van den noordelijken herfst, die hjer de mooiste tijd van het jaar is. ’s Nachts vriest het soms al een beetje, maar de dagen zjjn warm en toch is de grootste zomerplaag, de muskieten, al voorbij. Alle ven sters, alle deuren hebben vast-lngebouwde mus kietennetten, anders zouden ■“de beesten je ge woon ombrengen. Mannen en vrouwen dragen, wanneer zij langen tijd buiten moeten werken, of ergens heengaan, dichte sluiers om hun hoe den precies zooals in de tropen. De inmetseling van de boodschap aan onze rakomellngen, die pas na 5.000 jaar, in het jaar 6939 door de menschheid geopend mag worden, is thans op de wereldtentoonstelling te New York geschied. De dokumenten, die opgeborgen zjjn in een koker van een'speciale metaallegeering, zijn thans bekend gemaakt en verschillende Amerikaansche bladen publioeeren den in houd. Er is voor gezorgd, dat de menschen van de 70ste eeuw deze documenten kunnen ontcij feren, al kennen ze misschien geen Engelscb meer. Men heeft er nJ. een bijzonderen sleutel in den vorm van gemakkelijk hlëroglyphen bijgevoegd. De rusten thans, 15 meter diep, licht- en water dicht afgesloten in de gewelven en op een plaat staat het verzoek het gewelf pas na 5 eeuwen te openen. Wij geven hier den inhoud van een tweetal documenten. volgende: „Onze tijd is rijk aan geniale menschen ge weest. De verovering der natuur en de kennis der wetenschappen zouden ons het bestaan aanmerkelijk hebben kunnen verlichten. We gebruiken de natuurkrachten, om da menschen langzamerhand van het zwaarste werk te ver lossen. We kunnen vliegen en met aikaat 'spre ken door middel van onzichtbare stralen. Maar de productie en de verdeeling der goederen is slecht georganiseerd. Ieder mensch leeft m voortdurenden angst uitgesloten te worden van het economische proces. Bovendien vinden de menschen van andere landen het van tjjd tot tijd noodig, elkaar te dooden en daarom leeft leder in angst voor de toekomst. De oorzaak hiervan vindt men in het feit, dat het verstand en karakter van den doorsnee mensch veel minder is dan die van hen, die de groote ont dekkingen voor ons doen.” Ook de boodschap van Thomas Mann is bijna even pessimistisch gestemd: „De voorstelling van de toekomst als een „betere wereld” is een der grootste fouten van de leer van den vooruitgang. Niettegenstaande dat hebben we toch niet alle hoop verloren voor u verre nakomelingen. Gfj zult ons zien, zooais wjj de menschen zien, die 5000 jaar voor ons geleefd hebben en ook in uw tijd zal de men- schelljke geest het moeilijk hebben. Maar de menschelUke geest heeft het nooit gemakkelijc gehad op aarde; want anders zou de mensch heid daar geen behoefte aan hebben. Een opti mistische voorstelling over een betere toekomst Is slechts een uiting voor het eeuwige streven van den mensch, zjjn eigen hoop te verwezen lijken, eens een menschwaardig bestaan te kun nen leiden. Broeders der toekomst, gjj zult we ten, dat wij, niettegenstaande dit alles, In de» hoop en in dit streven gelijk staan met ui” Men zal waarschijnlijk in de 70ste eeuw geen al te goede meening over de twintigste eeuw hebben op grond van deze documenten; want na 5 eeuwen zullen de gebeurtenissen, die aan leiding waren voor een dergelijk pessimisme wei vergeten zijn. „Rr is maar een mogelijkheid”, zet Parker, .jen dat is om de rijsnelheid tot een minimum terug te brengen.” De deskundigen lachten harteljjk: „Ten eerste zou een te langzaam verkeer het geheele stadsverkeer lamleggen en ten tweede zou geen sterveling zich aan de voorschriften storen”..Op zjjn beurt glimlachte de commissaris en merkte op: „Wie langzaam rjjdt komt bjj de „verkeersbezettlng” van onze stad In haar nauwe bochtige straten even spel vooruit als wie er doorheen vliegt. Bovendien moet de heele politie in het geweer worden geroepen om te controleeren of geen enkele burger, te beginnen bjj den burgemeester, de maximumsnelheid overschrijdt. Ten -slotte moeten wij het heele geval op de juiste manier propageeren; het publiek in zijn zwakke zijde tasten, een beroep doen op het eergevoel en de aangelegenheid als een soort sport be schouwen, waaraan elkeen meedoet. „Geeft U mu de vrije hand en U zult zien wat wjj voor resultaten boeken”. Men gaf hem de vrije hand. Parker zorgde er voor dat de verkeerspolitie in aantal ver drievoudigd werd; op lederen straathoek en bU iedere kruising kwam een agent te staan. Heele regimenten andere ambtenaren verdeel den waarschuwingsbriefjes, hetzij door ze den automobilisten te overhandigen, hetzU door ze eenvoudig op parkeerende wagens te plakken. De mees ten trokken de schouders op: „dat duurt zoo lang niet!” Maar reeds gedurende de eerste dagen werden er honderden te snel rijdende autobestuurders aangehouden en voor den politierechter gebracht. Daaronder bevon den zich zeer prominente lieden uit de stad, eenmaal zelfs de secretaris van den politie rechter zelf, maar zij allen werden zonder aan zien des peraoons, even hoog gestraft^ Protes ten en verweerschriften baatten niet: wie meer dan 25 mijl per uur gereden had kon op zijn straf rekenen. Terzelfder tijd zorgde Parker ervoor dat alle predikanten vanaf den kansel het euvel der auto-ongelukken In de kerken besprak. En met de radio-maatschappljen kwam hij overeen dat alle pauzes tusschen de uitzendingen benut werden voor instructieve verkeers-praatjes voor de kinderen, die dag in, dag uit op de gevaren van den weg gewezen werden. De paedagogi sche beteekenis van de straat-verkeerslessen misten hun doel niet en de aangewezen amb tenaren schrokken er niet voor terug om kin deren die in het drukke verkeer buiten speel den eenvoudig bjj den arm te nemen en thuis „af te leveren" met de noodlge waarschuwin gen en goede raadgevingen erbij. Langzamerhand begon de publieke belai<- stelllng werkelijk te ontwaken; ook de pers bemoeide zich ermee; men begon de dagen te tellen vanaf Parker’s eersten veldtocht en toen er zestig verstreken waren zonder dat er ook maar één ernstig verkeersongeval gebéurd was, droegen de ambtenaren op straat *n witten band om hun arm met het cijfer 80 er op, als hulde aan den man, die het initiatief tot een rustiger Providence genómen had. De geestdrift steeg met den day; de auto mobilisten stelden er een eer in zoo langzaam mogelljk te rijden, (waarbü zü inderdaad kon den vaststellen dal zij hun doel in de stad even vlug bereikten!) en wie in die dagen een voetganger zou hebben overreden, zou waar schijnlijk ter plaatse zjjn gelyncht! Op den Goud is allang niet meer de belangrijkste in dustrie van Alaska, ondanks Jack London. De xalmvisscherU brengt alleen al dubbel zooveel op maar zalmen zijn onromantisch: hun ^vangst beteekent harde gevaarlijke arbeid. De grond van het grootste deel van Alaska Is eeuwig bevroren en doolt in den zomer slechts tot een diepte van een meter. En toch kweeken hier een naar farmers aardbeien zoo groot als kindervuisten, en tarwe, die de beste tarwe van Amerika overtreft. Dit land zou meer men schen kunnen voeden dan Noorwegen. Zweden en Finland samen. De Indianen, die al sinds langen tijd het heele Zuidelijke dee! van Alaska bewonen, drinken zich tegenwoordig naar het schfint lang zaam dood. Hoe ze dat klaar spelen, terwijl aan hen heelemaal geen alcohol verkocht mag worden, is een raadsel. Fairbanks heeft met zijn 2500 inwoners 800 auto's. Naar verhouding heeft het de meeste vliegtuigen en vliegvelden van de heele wereld. Tn plaats van idyllische totems, die iedereen al wel eens op een foto gezien heeft, zijn er enorm veel telegraafpalen. De meeste menschen in Fairbanks hebben nog nooit een Eskimo ge zien Qok van gletschers is er In het centrum van Alaska niets te merken: in plaats daarvan bloeiden, toen ik er was. heele bossen bonte bloemen in de tuinen, hoewel buiten de boe- schen reeds in hersttooi stonden en over drie of vier weken de winter moest beginnen. ■w—e brutale inbraak bjj de N.V. Wipra was 1 het gesprek van den dag. Voor de kran- tenbureaux verdrongen zich de nieuws gierigen bjj tientallen, herlazen de uitgebreide berichten over dit aansationeele gebeuren en bespraken de kansen van dieven en politie. En kele dagen duurde de spanning en juist toen zij dreigde te verloopen, verschenen op de ste- deljjke reclamezuilen vetgedrukte plakkaten, die ’t publiek tegen de animeerende beloonlng van 1000 aanzetten eventueele speurtalenten mede in dienst van de gerechtigheid te zetten, om de dieven zoo spoedig mogelijk achter slot cn grendel te brengen. Weer was de naam „Wipra” op aller lippen; de met het onderzoek belaste rechercheurs waren de eerstvolgende dagen de meest betreurenswaardige bewoners van het schamele politiebureau. De eerste dagen had Willly Hearsten alle nieuwtjes over de Wipra-affaire met’n hautaine minachting aan zich voorbij laten gaan. Hem beheerschten belangrljker zaken: trouwplannen! Dat zijn belangstelling zich nu verplaatst had naar dievencomplotten en wat dies meer zü, is niet zoo heel verwonderlük, als men zich realiseert, dat men van trouwplannen via het slordige bedrag van duizend gulden wel eens tot de meest zonderlinge gedachten komt. Willy Hearsten had nog verschillende zaken op zün ultzetlüstje staan, die hjj zoo graag werkelük- heid zag wotden. Die politle-oproep kwam hem voor als de op het juiste moment toegestoken reddende hand. Dus toog Willy Hearsten aan het speuren. Minutieus las hij de diverse kran tenberichten, waarin de Inbraak nauwkeurig beschreven was, bekeek de gepubliceerde foto's van alle kranten, nam het uitwendige van het Wipra-gebouw van onder tot boven in zich op, omdat het hem niet gelukte een onderzoek ter plaatse in te stellen; deduceerde, combineerde en besloot ten slotte den volgenden dag in de vrüe natuur alles nog eens rustig te overwegen, om dan zün conclusies te trekken. Waren niet alle groote mannen, wanneer voor moeilijke En Alaska Is ook volstrekt niet het land van eeuwigen donkeren Poolnacht. In den zomer wtjrdt deze namelük afgelost door den Pooldag. Wat licht betreft, komt men er dus niets te kort. In den zomer krügen de menschen zelfs meer dan genoeg van het eeuwige daglicht, en zü zetten hun wekker gereed om te gaan slapen! Dat is geen vergissing: de wekker loopt wer kelijk af om te gaan slapen, want anders zou den de menschen dat inderdaad vergeten. In den zomer is het namelük des avonds om 11 uur nog precies even licht als om 9 uur; en de voetbalwedstrijden worden in Fairbanks, waar men nauwelüks 140 kilometer van den Poolcirkel verwüderd is, 's nachts om half twaalf of nog later gespoeld, omdat het dan.... niet meer zoo heet is als overdag, en vooral omdat er rond dien tüd maar weinig muskieten on derweg zün. Alles is hier onder den Poolhemel naar onzen smaak verkeerd ingericht, en men schen uit de gematigde zones, die betrekkelijk aan koele zomers en warme winters gewend zün, hebben een heele poos noodig. voor zü zich aan de schijnbare tegenstrijdigheden van dit onbeschrijflük mooie land in het hooge Noor den hebben aangepast. De kinderen geraken in den nachtloozen noordelüken zomer geheel van de wüs, geen wonder, dat zü niet willen gaan slapen. .Moe der, ik kan toch niet slapen, de zon schünt nog zoo fel!” En zü vinden het heelemaal niet in orde, dat zü door de verstandige moeder toch in bed gestopt worden: vooral dan wanneer de Mnderklok al geluld is; om 10 uur 's avonds wordt er namelük een speciale klok geluld, die gerechtigheid in zoo’n negorü op hem had al ten wachten, am toe te grijpen. Willy Hearsten liep wat hij loopen kon, 't leek hem dat de afstand kleiner werd. Nu bleef de kerel staan, zette zün koffer neer en hügde amechtig. Toen draaide hjj even zün hoofd om, 'n oogenblik maar en was toen weer een en al actie. Op nieuw begon de wedloop langs verlaten lande rijen, over moeilijk begaanbare, modderige landpaden, steeds verder, steeds voort. Op den duur had Willy Hearsten het voordeel, dat hjj geen bagage had mee te sjouwen en deze ge dachte was het, die hem moed gaf in een wed loop, die nu al een half uur duurde. Maar toen was het dan ook afgeloopen. Nog slechts enkele meters en toen had hij den man Ingehaald. ,4e had je al die moeite best kunnen bespa ren, amice, het helpt je toch niets!” hügde hü. De man schrok. „Wat.,zuHen we nou hebben,” baste hü. „Hoe weet u dat zoo precies?” Een gelukkig lachje gleed over het van zweet glimmende gelaat van den detective-in-spe. „Tja man, dat Is voor jou een vraag, maar voor mü een weet. Scherpzinnigheid is 'n hoe danigheid, die 'h mensch ingeboren is." „Als ik dat had geweten.... als ik dat had geweten,” en 's mans linkerhand ging naar zün broekzak. Onmiddelhjk doorzag 'tyilly de situatie. „Laat dat!” schreeuwde hü. „Of....!” Verwonder^ keek de man hem aan. „Maar je ziet toch dat ik zweet als 'n paard,” en meteen wischte hü met z’n jasmouw dikke druppels van ^jn voorhoofd. Willy Hearsten begon zich onprettig te ge voelen. De ander kuchte meewarig, keek eens naar den koffer en dan weer naar zün achter volger. „t Is jammer,” begon de man opnieuw, ,Jk dacht het nog wel te kunnen halen! En daór loop je je eigen voor in 't zweet! Je moet maar pech hebben!” „Tja man. Vrouwe Fortuna lacht maar enkelen stervelingen toe!” gnuifde Willy Hearsten. ..En ik kan je verzekeren, dat ik me maar wat in m'n nopjes gevoel, dat ik een dier weinigen ben!” „U?” verbaasde de ander zich. Maar moest u dan ook niet met den trein mee, welke om 17.53 uit Pencilhyde vertrekt?” Een half uur later arriveerden aan het lan delijk stationnetje twee mannen, de een droeg een rugzak, de ander een koffer en ze waren In 'a druk, vrooiljk gesprek gewikkeld. jpan de Hongaarsche poesia (Van een bijzonderen correspondent) Alaska is, zooals men weet, het land, waar de meeste verhalen van Jack London spelen. Toch liggen Dawson en de Klondike eigenlijk heelemaal niet in Alaska, maar in het Cana- deesche Yukon-gebied. En zoo is het ook met büna alle andere verhalen, die over Alaska in omloop zün: op vele punten zün ze nfet heele- maal juist: Klondike büvoorbeeld. dat in alle verhalen van Jack London voorkomt, is heele maal geen stad, maar een rivier. In het klassieke land van de goudkoorts wordt er intusschen altijd nog hevig naar goud ge zocht; aan de Chisana; de Nabesna en andere beken met namen, die Je toch niet kunt ont houden. is kortgeleden weer goud gevonden, en in het hartje van Alaska, waar altüd weerman nen in korten tüd rük worden, zün de hotels vol pootige kerels, die ofwel Juist weg zün naar de beken of er van terugkeeren. Geld schünen de menschen in Alaska te heb ben als water. Fairbanks heeft 2500 Inwoners, ongeplaveide, modderige wegen en een heele wijk huizen van twüfelachtige reputatie. Hier kost de goedkoopste maaltüd een dollar, en een slechte hotelkamer vüf dollar. De bioscoop van dezen grooten hoop door den wind scheef ge- trokken blokhuizen kan roemen op een Wur- litzer-orgel. zooals er maar weinig zün. Van hieruit kan men in anderhalven dag naar New- York vliegen, als men er maar de noodlge dut ten of het noodlge goudstof voor heeft. Tot op den huldigen dag heeft men nog al tüd geen recept gevonden om het goud op- dé vlugste manier te vinden. Nog steeds geldt de oude ..Sourdough"-regel: „Goud is alleen daar, waar men het vindt!" beslissingen stonden, in de eenzaamheid ge vlucht? Voor een landelüke herberg, met een onbe perkt vergezicht over eindelooze landerüen met grazend vee, dronk Willy Hearsten z’n potje bier en bepeinsde de Wipra-affaire. Dat het geen beroepsinbrekers waren geweest, stond voor hem als een paal boven water; enkel als hü zich de vraag stelde „waarom?" moest hü het antwoord schuldig blijven. Maar over zulke kleinigheden wist Willy Hagrsten zich gemak- kelük heen te werken. Naar zün meening waren het óf de bankemployé s zelf geweest, die dezen kraak gepleegd hadden, of een toevallig pas seer end gedegenereerd type, die plotseling de kans schoon zag op heel eenvoudige manier zich van 'n respectabel aantal bankbiljetten meester te maken. Wanneer en waar ter wereld zou het kunnen gebeuren, dat op een gegeven moment de kassier van een bank moederziel alleen in het gebouw aanwezig is? Zoo’n gele genheid maakt den dief. Toen Willy Hearsten met z’n gedachten zoo ver gekomen was, liep 'n groote, sjofel gekleede man langs hem heen de gelagkamer binnen. Willy Hearsten sprong overeind, maar beheersch- te zich het volgende oogenblik reeds weer en bespiedde den man nauwkeurig. Op z'n rug droeg hü een grooten. zwaargevulden rugzak en de koffer, die hü vlak naast zich neerzette, scheen ook niet licht te zün. De man gedroeg zich een beetje vreemd. Met schuwen blik keek hü om zich heen, sloeg haastig zün borrel naar binnen, wierp een geldstuk op de toonbank en verdween. Onmlddellük daarop stond Willy Héarsten voor den waard, betaalde zün verte ring en ging toen bliksemsnel de richting waar in hü den vreemdeling had zien verdwünen. De kerel had intusschen een flinken voorsprong genomen; ondanks zün zwanen last liep hü alsof de duivel hem op de hielen zat. Deze ge dachte zette Willy Hearsten tot grooteren spoed aan. Voor dien kerel moest hü wel Satan in hoogst eigen persoon zün; hü had toch moellük kunnen verwachten, dat de wrekende ann der Een slank en teer vrouwtje had juist met haar zoontje plaats genomen in een trelncoupé, toen een groote. zware vrouw binnentrad. Haar zoontje zat een poosje aandachtlg groote vrouw te beküken en vroeg toen aan zün moeder, terwül hü op de nieuwgekomene wees: „Zeg, moeder, is dat allemaal één vrouw?” 82sten dag ontstond er een botsing tusschen een particulieren en een vrachtauto. Er vielen geen dooden te betreuren, doch slechts een gewonde. De heele stad was er opgewonden van. Parker liet den beschadigden auto in een der hoofdstraten tentoonstellen en 20.000 men schen defileerden langs het wrak. Daarna werd men nog voorzichtiger en het werd zoo lang zamerhand een genoegen om langs Provin- dence’s straten te wanderen, het verkeer gleed langzaam voort: i---- lawaai, geen gekraak, geen ongevallen. En 125 dagen lang wapperde van den to ren van het raadhuis de witte vlag die aan toonde dat er geen doodeiük ongéval te be- reuren viel. 125 Dagen dat was in de laat ste tien jaar in geen Amerikaansche stad voor, gekomen. En op den 126sten dag werd voor het eerst de zwarte vlag geheschen; men bracht dien dag als een nationalen rouwdag door Men moge ietwal sceptisch staan tegenover deze Amerikaansche wüze van ingrüpen. maar zü heeft bewezen een zegen te zün voor een groote groep medemenschen. En in dat licht gezien kan men voor het optreden van den heer Parker slechts diep respect hebben. ’s Zomers verlichten vele kleine steden •s nachts voorzoover er althans een nacht is hun straten niet. In den winter is net elgenlük ook niet noodig en de minder vooruit strevende plaatsen doen het^ook niet, want hoe wel het midden in den winter 20 uren volop nacht is. stralen het Noorderlicht, de sterren en de maan zoo sterk op de verblindende sneeuw, dat de straatlantaarns inderdaad over bodig zün. Hier is geen echte nood: hier schiet iedereen zün hert of eland, hü vangt de noodlge visch. verbouwt zün aardappelen aardbeien en haver zelf; het is een afgelegen en streng, maar toch gelukkig land. En de kinderen hebben hier nog een of twee vrüe dagen meer dan in andere landen. Want als de lente met enorme kracht en snelheid het Üs in de rivieren breekt, dan luiden de klokken en huilen de sirenes; de scholen, winkels en restaurants sluiten, want aljcs loopt naar de rivier om te zien, hoe de lange winter krakend en donderend de rivier afzwemt. ia col Lei

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10