ONS BLAD Engeland niet bereid te wijken laster of geweld voor Het Kabinet argetreden r van zee t Samenwerking met Berlijn mogelijk Polen viert he* jaarlijksche feest van de Lord Halifax waarschuwt Berlijn onze en onze na m r In geüal Dan agressie zyn wij vastbesloten kracht te gebruiken Verbintenissen na te komen Japan verscherpt de blokkade Moordaanslag te ’s-Bosch Er is iets gaande Danzig Opdracht aan dr. H. Colijn tot vorming van een nieuw ministerie Het nieuws van heden HDZ BELANG DER HA VENS ^GDYNIA EN DANZIG I AN geslacht op ge slacht ging de faam van HDZ-ringen over Ver lovtngs- en trouwringen van hooge distinctie) VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS een nieuwe F een naar Duitschland isoleert zichzelf en met succes Noodweer in Zuidoost» Europa A s. Geen schot zal worden af gevuurd tenzij hij aanval HEEFT DE DUCE EEN ONDER HOUD GEHAD MET HITLER? Engeland beoogt geen omsingeling Man bracht zyn vrouw een tiental steken toe DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Hitlers antwoord op de Britsche nota Steeds meer oorlogstuig de Vrye Stad .Autoriteiten te Tientsin hebben geen vertrouwen in de Britsch- Japansche onderhandeltngen President Moscicki wyst op de economische beteekenis van de Oostzee voor het land van Staat, kabinet. Zal langs diplomat ieken weg geschieden TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No. 230 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 et-p. ragel; Ingezonden Mededeelingen 40 ct p. r. BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REOUCTIi Uitvoerig tarief voor adverteeren bij abon nement wordt op aanvrage gaarne door onze De regeeringspersdienst meldt: De heeren ministers hebben bij schrijven van den voorzitter van den ministerraad van 29 Juni aan H. M. de Koningin ontheffing uit hun ambt verzocht. Hare Majesteit heeft dit verzoek in over weging genomen en den heeren ministers verzocht zich voorloopig met de behandeling, en de afdoening zoo mogelijk, van de: loopende zaken ie blijven belasten. Hedenmorgen heeft H. M. dr. H. Colijn, minister ontvangen en hem opdracht verleend tot vorming van een Dr. Colijn heeft verzocht die opdracht in beraad te mogen houden. Honderdzestig dooden Duitschland wint met 10 van Estland De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Lord Halifax, heeft Donderdagavond bij een diner van „The royal institute of international affairs” te Londen een rede gehouden over den internationalen toestand. Lord Halifax legde bijzonder den nadruk op Engelands onwrikbare vastbeslotenheid zich met alle kracht tegen aanvalsdaden in Europa te verzetten. De Duitsche bewering, dat Engelands doel zou zijn de omsingeling van Duitschland, weerlegde Halifax door er op te wijzen, dat dit land door zijn handelwijze zichzelf isoleert. Het Weer iiiiiiiiitiiiiiiiniiiiinnmimmmmnnme HET KABINET AFGETREQEN; OP DRACHT AAN DR. COLIJN TOT VORMING VAN EEN NIEUW MINIS TERIE. NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD •t vuur verwoest (Zie vervolg elders in dit nummer) Hlienea drebbeberg den Duitschland meen even van .0 I Daarna legden aUe aanwezigen den plech- tlgen eed aX. „Polens eeuwige rechten aan Opnieuw heeft in het centrum van Londen de binnenstad werd geheel door" Japan verscherpt de controle Britsche concessie te Tientsin. Inzegening der nieuwe kapel Pauselijke Internuntiatuur te Graven- hage. Het laatste dat wij wenschen is te zien, dat Indivldueele DUltsche mannen, vrouwen en kin deren lijden onder ontberingen, maar wanneer dat geschiedt, ligt de fout niet bjj ons en hangt het van Duitschland en van Duitschland alleen af of dit proces van isolatie voortgaat of niet. Want hgt kan lederen dag beëindigd worden door een politiek van samenwerking. net var. op BERLIJN, 20 Joni. (Renter) Langs niet- offlcieelen w«g uit Dsuixtg ontvangen be richten doen denken, dat daar zeker .iets gaande’ is en dat in ieder geval de toestand verergerd is. Zooals gebruikelijk »ün de ge- rockten ever ‘n herverdeeling van de Dntt- sche troepen ónmogelijk te verifieeren. vijfhonderd —d OP i Volgens Donderdagavond te Warschau uit de Vrije Stad ontvangen seml-offlcleele berichten komen voortdurend munitie en manschappen uit Oost-Pruisen in Donzig aan. Voorts worot gemeld, dat zestien kanonnen gisterenavond ten Oosten van Danzig aan land zijn gebracht. Met, wrok lezen wjj de kwaadwillige ver keerde voorstellingen van onze daden en beweegredenen, wetende, dat zü valsch zijn en wetende, dat degenen, die ze opstellen dit eveneens weten Deze dingen gaan met ongemerkt voorbij en evenmin de provoca tieve beleedlglngen van onze landgenootep verder In den vreemde. Met dat doel zijn de dagen dei see georganl- ■eeid Sterk te land en in de lucht wenschen wi. x>k op see krachtig te worden om den scha an onze verrichtingen ter zee te oewaren ei de taak van het Poolsche volk op zee gehee, I te kunnen vervullen.’ GDYNIA. 29 Juni (Reuter) Ter gele genheid van de viering van den -dag der see" is te Gdynia 'n groote demonstratie ge houden, waarop uiting werd gegeven aan de vastbeslotenheid van Polen om zijn positie aan de Oostzee te behouden. Kr ontstond een hevige woordenwisseling, waarbij de man zich zeer opwond. Plotseling haalde hij een mes te voorschijn en bracht zijn vrouw daarmede een tiental steken toe in borst en rug. Zwaar gewond wist de vrouw, nog on dersteund door voorbijgangers, een slagerswin kel te bereiken Men liet onmiddellijk een ge neesheer komen, die de vrouw naar het Groot Ziekengasthuis liet overbrengen. De man kon ter plaatse worden gearresteerd Juist om c;ze economische redenen spelen de navens van Gdynia en Danzlg een zoo belang- i uke rol in Let economische leven van ons ■and Het besel voor oe waarde van onze kust en de zee dringt door tot ae narten van alle Polen Hoe vijandiger ae bultenlandsche ontwik keling wordt des te duidelijker toont zich onze onbuigzame wil die bereid is. de grootste offers ti brengen om de stabiliteit van den Poolschen staat en zijn positie als zeemogendheid te ver zekeren t Op den dag. waarop wij ons respect voor onze medemenseten verliezen, zou de democratie Iets verloren hebben, waarvan haar levenskracht afhankelijk is. en zou zij terecht worden, wat onze critici er gaarne van denken. nJ. stervend» en dood, want zij zou Inderdaad het recht tot leven hebben verloren Donderdagavond zes uur heeft een zekere Van D. te ’s-Hertogenbosch zijn vrouw, met wie hij in onmin leefde, na een woordenwisseling met een mes aangevallen en eenlge steken toe gebracht. tengevolge waarvan z^j ernstig werd gewond. Het was tusschen Van D. en zijn vrouw reeds vaker tot oneenlgheld gekomeh. Hoewel beiden nog samenwoonden, liet de verstandhouding zeer te wenschen over. Toen Van D Donderdag middag zijn woning betrad, vond hij zijn vrouw niet thuis Hjj toog er op uit. om haar te roeken en ontmoette haar op den hoek van de Amout Gelderstraat en Moliusstraat. Officieel wordt bevestigd, dat Tsjautsjau ■ordelijke eindpunt van den spoorweg I'iuu op 50 KM afstand van deze stad r> Juni des middags om Mn uur gecapituleerd beeft. In een groot deel van de wereld worden oude normen var gedrag en gewoon menschelük fat soen. die de menschheld nijver opgebouwd hac terzijde gezet. Er worden thans dingen gedaan die wij nauwelijks ronder stomme verbazing kunnen lezen, zoo vreemd zijn zjj aan onze op oe Britsche vlootautorltelten te Hongkong hebben besloten een vtootescorte te verleener. aan twee Engelsche stoomschepen om de ha ven van Swatau oinnen te varen, zulks m verband met de weigering der Japanners cm de schepen. ,de Hslnhaimen en de Kwantoeng. de haven van Swatau te laten binnenkropen waar Sjj gistermorgen waren aangekomen TOKIO, 29 Juni. (Reuter). De Ja- pansche militaire autoriteiten te Tientsin hebben besloten de blok kade van de Britsche en Fransche concessies van Zaterdag of Zondag af te verscherpen. BUREAUX: ALKMAAR, Hof 6, Telefoon 4330 en 4220 DEN HELDER, Stationsstraat 4, Telefoon 771 HOORN, Groote Noord 54, rood. Telefoon 412 SCHAGEN, Molenstraat 52, Telefoon 81. ABONNEMENTSPRIJS: Mat Bibegrlp van gratis ongevaHenvarzeke- ring: «oor Alkmaar 2.— par kwertoal of 15 cents par week, voor buhan Alkmaar 2-50 per kwartaal of 20 cents per week. Ultg. N. V. Drukk. De Spaamestad - Haarlem. In tegenwoordigheid van 10 000 toeschouwers is Donderdag te Tallinn de landenwedstrva EestlandDuitschland gespeeld. Dultschlano won de ontmoeting met 30. nadat de rust reeds met een 10 voorsprong was ingegaan. De Dult- schers domineerden gedurende den geheelen wedstrijd. f Nader wordt gemeld, dat het aantal slachtoffers In het district Sevlleyo laat in den avond tot honderdzestig was gestegen. Vierhonderd hulzen zijn door het water weggespoeld. vatting ervan, hoe menschen hun medemen- schen behooren te behandelen. De regels voor het gedrag tusschen naties worden geminacht met dezelfde ongevoelige onverschilligheid als de gedragsregels tusschen menschen onderling. Het eerste, dat ons derhalve te doen staat, is er zorg voor te dragen, dat onze eigen gedragsnormen niet achteruit gaan. Op dit punt moet er een volledige nationale eenheid zijn, die er ook Is. Wij eerbiedigen onze mede- menschen. ATHENE. 29 Juni (Reuter) Door zeer zwa re regens, gevallen bij Llanokladi. 160 KM. ten Noord-Westen van Athene, zijn gedeelten van den hoofdspoorweg, die Athene met West-Europa verbindt, weggespoeld De Simplon-express zal vanavond niet van Athene vertrekken. Ook het Noorden van Bulgarije is door nood weer geteisterd. In den af ge kropen. nacht heeft het district Sevllevo van noodweer te lijden ge had. Hierdoor zijn veertig personen omgekomen, meest vrouwen en kinderen Ongeveer tweehon- aerd hulzen zijn vernield en ruim overstroomd. De materleele schade wordt eenlge millioenen Leva geraamd. De menschen werden gedurende den nacht verrast door een overstrooming De storm had de rivier Rossitz opgezweept tot een water massa van 10 meter hoogte. Het water sleurde alles mee wat op HJn weg kwam: bruggen, hui zen, vee en gewas. Ook uit andere deelen des lands worden overstroomlngen gemeld De auto riteiten nemen maatregelen om de getroffen bevolking te helpen. Lord Halifax begon met te verwijzen naar de recente overeenkomsten tot onderlinge verdedi ging, gesloten met Polen en Turkije, en naar de garanties, toegezegd aan Griekenland en Roemenië -Wij zijn thans, aldus ging lord Halifax voort, aan het onderhandelen met Sovjet Rusland. Ik hoop, dat deze onderhandelingen binnen zeer korten tijd tot een succesvol einde mogen worden gebracht, ten einde Rusland bij ons aan te slui ten ten behoeve van de verdediging van die sta ten In Europa, wier onafhankelijkheid en neu traliteit bedreigd zouden kunnen worden. Wij hebben verplichtingen op ons genomen en bereiden ons er op voor nog meer verplichtingen te aanvaarden met volledig begrip voor hare consequenties. WIJ reten, dat wanneer de vei ligheid en onafhankelijkheid van andere landen zouden verdwijnen, onze eigen veiligheid en on- afhankelijkheid ernstig bedreigd zullen zijn. Wjj weten, dat wanneer het internationale recht en de orde behouden willen worden, wij bereid moeten zijn te vechten voor hun ver dediging. In het verleden hebben wij ons altijd verzet tegen pogingen van welke enkele mogendheid ook om Europa te overheerschen ten korte van de vrijheden van andere naties. De Britsche politiek volgt derhalve slechts de onvermijdelijke H)n van Maar eigen historie, wanneer een der- gelUke poging opnieuw zou worden ondernomen. Achter onze geheele militaire krachtsinspan ning staat het Britsche volk, meer eendrachtig dan ooit tevoren en met al de te zijnen dienste staande rijkdommen én zijn industrieels hulp bronnen. Niets van deze ontzaglijke krachtsont plooiing zal in werking gesteld worden behalve ter verdediging tegen agressie. Geen slag zal worden geslagen geen schot algevuura. Van de waarheid hiervan 13. een ieder in dit land over tuigd. Persoonlijk geloot Ik, dat de meeste men- schen m de andere lauden In werkelijkheid dit ook aanvaarden ondanks de propaganda, die bet tegenovergestelde in hun ooren toetert. -In welingelichte Itallaansche kringen, aldus meldt de -.Tlm$»” uit Rome, wordt verklaard, dat Mussolini in de laatste dagen aan de Dultsch—Itallaansche grens een onderhoud heeft gehad met Hitler. Het is in leder geva] zeker, dat het doen en laten van den Duce tot Zondag jj. nauwkeurig In de Itallaansche pers is vermeld, doch dat betreffende dien Zondag geen enkel bericht is verschenen. Tot dusver was het In het geheel niet bekend hoe Musso lini dien dag had doorgebracht. Wtf zijn aan de Oostzee teruggekomen als staal want als volk waren wij er steecu geble ven Daarom gaan onze gedachten naar net verlenen en orengen wij nulde aan ae geslach ten die zich aan de Oostzee nebben gehandhaatp in bet tijdvak van onze onderwerping Wij willen Jen vrede aan de OosUeekust verzekeren maai Jat legt ons tevens den plicht op. de kracht van Polen ter zee te versterken Ik kan terstond zeggen, dat Groot-Brit- tannlë niet bereid Is te wijken hetzij voor laster hetzij voor geweld. Iedere beleedlging. die onzen menschen wordt aangedaan, iedere ruwe uittarting, welke gericht wordt tot wat wij op prijs stellen en vastbesloten zijn te verdedigen, vereenlgt ons slechts, ver groot onze vastberadenheid en versterkt onze trouw jegens die anderen, die onze gevoelens en ons streven deelen. LONDEN 30 Juni. (Reuter) zal binnen normaal tijdsverloop op de Britsche nota van Woensdag antwoorden, verneemt Reu ter in politieke kringen te Berlijn. Het ant woord zou langs de gebruikelijke diplomatieke kanalen geschieden. De nota Is hoofdzakelijk van technischen aard en leent zich daarom niet tot beantwoor ding in een groote rede van den Führer, gelijk het geval was met den oproep van Roosevelt. De Britsche ambassadeur Henderson zal as Dinsdag naar Londen vliegen om een week va- cantle te nemen Het is echter niet waarschijn lijk, dat het Duitsche antwoord dan reeds klaar is Er wordt ons gezegd, dat onze motieven zijn het Isoleeren van Duitschland binnen een ring van vijandelijke staten ten einde zijn natuur lijke uitgangen te verstikken en bet bestaan zelf van een groote natie te benauwen en te smo ren. Wat zijn de feiten? Zij zijn eenvoudig en leder kent ze. Duitschland Isoleert zich zelf en doet dit hoogst succesvol en volledig. Het isoleert zichzelf economisch van andere landen door zijn politiek van autarkie. Het isoleert zlchzelt politiek door een politiek, die voortdurend on gerustheid veroorzaakt voor andere naties en het isoleert zich cultureel door zijn rassenpoli tiek. Wanneer men zichzelf opzettelijk Isoleert van anderen door eigen daden, kan men nie mand anders dan zichzelf verantwoordelijk stel len en zoolang deze Isolatie voortgaat, moeten de onvermijdelijke consequenties daarvan ster ker en duidelijker worden. De viering werd begonnen met een H. Mis. door zeventigduizend menschen bijgewoond, waarin de Poolsche overwinning op de Duit sche ridders werd herdacht. Mgr Okoniewski zeide In zijn toespraak: „Dé Uefae voor de Oostzee is ten gouder. keten, die alle Poolsche harten bindt. De minister van Handel en Nijverheid, Ro- inaL. zeide: JJc jaarlijksche hulde, die wij aan de zee brengen ontleent haar groote beteekenis aan het feit, dat de zee en alles wat daar mede samenhangt, van het grootste belang zijn voor het geheele Poolsche volk De economische vooruitgang van Polen eischt en rechtvaardigt een grootsch opgezette uitbreiding van onze belde havens Gdynia en Danzlg. Op dit deel van ons eeuwenoude erfdeel zijn wij vast beslo ten uit eigen krachten een nieuwe oasis voor Polen als groote mogendheid te bouwen De tijd gedurende welken het verkeer naar en van de concessie wordt toegestaan, zal ver der worden verkort De rest van den tijd zul len de barricades gesloten blijven. De Japansche militaire autoriteiten te Tientsin blijken geen groote verwachtingen te koesteren van de aanstaande Brltsch-Japan- sche onderhandeiingen en zijn, naar verluidt, vast besloten de blokkade te verscherpen tenzij en totdat Engeland zijn housing ten opzichte van de ..nieuwe orde m Oost-Azië’ drastisch zal herzien Wat voorts thans volledig en alge- aanvaard wordt in dit land, maar wat wellicht nog niet goed elders begrepen wordt, is, dat in geval vsui een verdere agressie wij vast besloten zijn om terstond onze geheele kracht te gebruiken om onze verbintenissen tot bet bieden weerstand tegen agressie na te komen. (Langdurig applaus). Overeenstemming bereikt ten aanzien van overneming der saneeringsmaatrege- len in het bloembollenvak door de be- drjjfsgenooten 'jaarvergadering van den Bond ter be vordering Naar het Chineescte telegraaf-agentschap uit Hbngkong meldt is de scheepvaart tusschen Foetsjau en Hongkong in verband met len aangekondigden Japanschen aanval onder broken Het Britsche sa. Nlnghal is op 21. Juni in Wentsjau aangekomen. Het kon echter zijn lading niet lossen en was gedwongen terug te keeren Het Britsche s.s Tsjcengklng. nat oor spronkelijk gistermiddag uit Hongkong naar Wentsjau zou uitvaren heen zijn vertrek af- ge ast De banken te Hongkong zenden peen geld meer naar Wentsjau. doch geldzendingen naar Foetsjau worden nog aangenomen De telegrafische verbinding tusschen Hongkonv en de belde havensteden functlonneert nog. zij het met aanzienlijke vertraging de Oostzee en zijn toekomst op de zee te be schermen de onverwinnelljke wacht aan den mond van den Weichsel te betrekken, onze broeders aan de overzijde van de grens, die een onverbrekelijk deel van het Poolsche volk uitmaken te verdedigen." Ter gelegenheid van den dag der zee heeft president Moscicki een radiorede gehouden, waarin hij onder meer zeide: ..Gedurende de aagen der zee gaan de gedachten en de gevoelens van geheel Polen uit oaar'dé kust, dat kleine maar zoo belangrijke deel van onze grenzen, waarlangs meer dan driekwart van ons bulten- landsch verkeer passeert. VOOR HET GEHEELE LAND: half tot zwaar bewolkt, kans qp plaatselijk lichte regenbuien, iets warmer, zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidooste- S lijke wind. Zon op 4 M onder 21J26. Licht op 21-56. =E Maan op 20.09 onder 3.55. V. M 1 Juli. ^IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIlillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf^ RINGEN

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13