NIEUWS HOORN CEBUTO I De richtlijnen van de nieuwe gemeen schap besproken Overdracht van het carillon SOCIALE ZONDAG VAN „Katholiek hoorn” MAANDAG 3 JULI 1939 PROVINCIAAL NIEUWS ASSENDELFT KROMMENIE De stad in feesttooi EEN GR WERK GEGUND OUDE-NIEDORP Middelen URSEM Ondanks tegenslagen optimistisch JAC. METS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Alkmaar SMEER MET F is Frankrijk Vruchtbare gedachten wisseling ^pM DE BESPARINGIJI De BESPARING Ie het rreetst bij geregelde ■seterversorgleg eess vskiiaa, Uw g«rageh< van 3de prU». 12.00 M. •t Zelf overtuigd katholiek zyn en plaats noodig de dat nu Gedachtenwisseling Te veel vereenigingen? het Een stukje historie Raadsvergadering. De heer Beumer In 1532 dat alle carillons in De kampioendraverij op 9 Juli Extra hulp werkloosen 4 Geen isolatie dat We moeten met allen, die van goeden wil zijn. Lichtpunten 738 c.a. te mogen koopen tegen f 375,in totaal. De nader Hooistekera Aanvulling Kerklijat •en 353. Rede burgemeester Leemhorst Opening automatiek PAROCHIE ST. BAVO Aflossing tuinderucrediet a Het gemeentebestuur aanvaardt het klokkenspel onder grooten dank i i i tot samenwerking kernen. Zoolang de Katholie ken zich isoleeren. komt er niets terecht. Met b d o 11 h d d I 1 i 1 1 daarvoor t 21.000 - t l I c c 1 c r 1 c z I I d z V 11 r d keuken. Een Fransche Cebuto Touringcar is van begin tot einde! Uit de Cebuto Massakous: 5 dg Parijs 7 dg Vogezen *1g. Fransche Jure, en Sevoye 10 dg Bretagne. Ifbrmandie. de 15 dg Fransche Rivi<bra fe»yNE ..De Ne- xnet haar het 54.75 74 10 Loire 'en Parijs «7 50 15 dg Fransche Rivièra 112 dg Zwitserland, Luzern 4* 50 Ook voor grivérelzen, vlieg- On bootpas sages chéoues en ver zekeringen CEBUTO Inlichtingen en Reisgids bij de N.V. N.A.C.O. - ALKMAAR in geb. Vr. en Dreesmann, Laat, Tel. 3755. N.V. ZWART - WORMERVEER Plein 13 No. 8. TeL 81270/81271. N.V. NJ4.C.O. - EGMOND A/ZEE Autobusstation. Telefoon „BOSKRO" - KROMMENIE Zulderhoofdstraat 3, Tel. 81082 N.V. N.A.C.O. PURMEREND Jaagweg 1 A. Telef. 49. RAN8HUY8EN ZAANDAM Gedempte Gracht 2. Telef. 3030 het Ideale touristeeland, met zijn kathedralen, zijn oude steden- *ch6on, zijn kunstschatten, zijn mon daine vermaken en zijn beroemde Een Fransche reis per genot Zaterdagmiddag is de automatiek van den heer Brugman in de Havensteeg geopend. Reeds direct trok zij veel bezoek. De diverse ..hapjes” worden alle uit de beste Ingrediënten vervaar digd en zijn smakelijk, wat we hebben kunnen constateeren. Het geheel is smaakvol en keurig Ingericht. De pilaren aan den voorkant zijn Mt marme ren tegels afgezet en de betimmering is in een licht-gelen tint gehouden. De automaten zijn van de modernste soort en zijn in grooten ge tale aanwezig. Waar de menschen den laatsten tijd veel animo vertoonen voor diverse „hapjes”, zal ook deze automatiek bet wel druk krijgen. DINSDAG 7.45 voor de overt, fam. Rading. AJaemeene H. Communie voor de kinderen. WOENSDAG 8 uur voor Joh. Sljjkerman. DONDERDAG 8 uur voor Anna StamSchou ten. Van 78 uur biechthooren. VRIJDAG kwart voor 7 en kwart over 7 uit reiken van de H. Communie. 7.30 gezongen H. Mis voor de fam. ZweetOverboom; 7.30 lof en Litanie ter eere van het H. Hart. ZATERDAG 8 uur voor Pastoor v. d. Poel en overl. fam. Van 45 en van 6.308.30 biecht hooren. ZONDAG 7.30 H. Mis voor Hermina Verbart— Snede; 10 uur voor de parochie. Gemeenteraad. De gemeenteraad vergader de Vrijdagavond onder leiding van burgemeester Bosma. Alle leden waren aanwezig. De VOORZITTER opende de vergadering met woorden van welkom tot de leden. De notulen werden vastgesteld. Eenlge Ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. De geloofsbrieven van de op 0 Juni nieuwbe noemde leden van den gemeenteraad werden nagezien door de heeren Waiboer, De Heer en Molenaar. De heer MOLÈNAAR rapporteerde dat de ge loofsbrieven in orde waren bevonden. De nieuwe raadsleden zullen worden toegelaten. Er zijn lichtpunten; langzaam begint het be sef, dat het aldus rfiet langer kan, baan te breken. Verschillende acties wijzen er op, dat we el kaar moeten vinden en tot elkaar moeten ko men om de toestanden, geestelijk en stoffelijk, te verbeteren. Het woord van de Koningin voor de moreele en geestelijke herbewapening is vooral op ons. Katholieken, van toepassing. Toch zijn de Ka tholieken te passief. Het lijkt wel of de priesters en nonnen moeten worden weggevoerd, voor en aleer de Katholieken tot actie en geestdrift komen. Op maatschappelijk gebied voltrekt zich een hervorming, een streven naar het gemeenschap pelijke is merkbaar. De actie .Naar de nieuwe Gemeenschap" is noodwendig, omdat de Katho lieken -en alle goedwillenden er voor hebben te zorgen, dat de maatschappelijke hervormingen zich gaan bewegen In een richting, die wij kun nen aanvaarden en die gegrondvest is op de leerstellingen van Quadragesimo Anno. Spr. weidde alsdan uit over het doel van de Nieuwe Gemeenschap: het herstel ëan de so ciale rechtvaardigheid en het utteindeljjk stich ten van een nieuwe gemeenschap, wat wij be kend mogen veronderstellen. Wanneer wij de waarde en waardigheid van lederen mensch gaan erkennen, volgt hieruit, dat wij gebonden zijn aan zedelljke normen. Er moeten dus verhoudingen, omstandigheden ge schapen worden, opdat we met deze waarden rekening kunnen houden. De structuur van de maatschappij moet dus veranderd worden. De basis van de actie is van natuurrechter lijk karakter; ook menschen van verschillende levensstellingen kunnen met elkaar overeen ko men. Verhooging Keurloon. Ingaande 1 Juli zijn de keurloonen voor vleesch enz. ook in Krom menie verhoogd. Zij zijn gebracht van 6,op 10,per koe. Voor het kleine vee geldt een overeenkomstige verhooging. B. en VI stelden voor, tuinderscrediet geheel t_’ Aldus besloten. B. en W. stelden voor de verordening tot hef fing van besmettelijke ziektegelden opnieuw vast te stellen. Deze verordening was geldig tot 1 Januari 1939. Gedeputeerde Staten verzochten, deze verordening opnieuw vast te stellen. Ei waren geen wijzigingen noodig volgens B. en W. De heer KOLKMAN vroeg, voor hoelang deze nieuwe verordening zal gelden. De VOORZITTER meende, dat dit voor 2 jaar zal zijn. Wanneer we consequent handelen als Katho lieken is dit een der beste middelen om de actie te bevorderen. Wij moeten een daad stel len. Overduidelijk blijkt in deze dagen dat de In tens- en goed gevoerde propaganda zeer veel kan bereiken. Het is noodig dat deze actie om- luisterd wordt door een goed gevoerde propa ganda. mogelifk gemaakt door allerlei offers. Een gej>erfectionne«rde, systematische propa ganda Is noodig. Dit kan slechts, als er in elke plaats menschen zijd, die mede willen werken. Het derde middel is het bevorderen en stimu- leeren van alle wetten en maatregelen, die wij zen op den totalen ombouw van de structuur Zal deze actie nu eenig effect sorteeren? Vast staat, dat het psychologisch moment heel ü-, een eertijds verleend af te lossen. B. en W stelden verder voor f 5.78 per werk- looze en f 1.89 per B-boer en B-tuinder beschik baar te stellen voor-extra hulp in 1939. Er zijn 27 werkloozen en 11 kleine boeren en tuinders. De gemeente zal voor de werkloozen f 54.en voor de tuinders en boeren f 11,moeten bij- dragéh. Aangenomen. Vervolgens kwam een voorstel van B. en W. tot verkoop van een gedeelte bouwterrein, gele gen aan den weg VerlaatOude Niedorp, ge naamd ,,’t Krom”, aan de orde. Van een Inwoner van Oude Niedorp is een verzoek ontvangen het Oostelijk gedeelte, groot DINSDAG 7 uur Lof. DONDERDAG 7 uur Lof. VRIJDAG 7 uur Kruisweg. ZONDAG 16 Juli zal onze stadgenoot de eerw. heer A. Mak te 9.30 zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. Voor de Hoogmis wordt de neomist feestelijk ingehaald. Mogen alle parochianen dien dag de H. Communie ontvangen tot Intentie van den jongen priester. NB. Ouders zendt uw schoolgaande kinderen des morgens naar de Schoolmis. Des winters is het te koud en des zomers gaan ze laat naar bed.... laat aile uitvluchten niet gelden en zendt se toch naar de kerk. Onze Lieve Heer wacht op ze en zal u en de kinderen zeker zegenen. Maandagavond 10 en 17 Juli zitting van het Kerkbestuur voor het innen van de plaatsen gelden in het Gezellenhuis. 31 Juli de plaats- verkoop. Aan N.V. v.h. H. J. Nederhorst. te Gouda, is gegund het maken van 3 viaducten van gewa pend beton in het vak HoornLambertschaag van weg no 7 van het Rijkswegenplan 1938, onder de gemeenten Berkhout. Wognum en Sijbecarspel, met bijkomende werken voor een bedrag van f 102 943. Van dit werk vond 20 Juni JJ. de aanbesteding plaats, waarbij de schenken, het zal een band van trouw zijn voor de ingezetenen en later zal men met blijdschap opnieuw luisteren naar de klanken genoten in zijn jeugd. Het is een geschenk vol zin. Geheel onbezwaard wordt het ons geboden. Nog even wees spr. op het feit restauratie van den spits af is. Dan werd officieel met mededeellng van het Raadsbesluit en de goedkeuring daarvan door Ged. Staten het geschenk aanvaard onder dank aan de schenkers en aan allen die eraan heb ben medegewerkt. Vervolgens werd de thee aangeboden, waar mede de plechtigheid ten einde was. Bulten was ook veel publiek, dat via loud speakers alles kon volgen. De eerste tonen van het Wilhèlmus werden beluisterd, gespeeld door den beiaardier Joh. W Meyll uit Nijkerk. Het programma luidde verder als volgt: Gavotte, W. de Fesch: Twee voerlui, J. J. Vlotta; De Wind. C. J. C. Geerllngs; Allegretto, A. Peichler; Lobe den Heem (met varia), (Lof zjj den Heer), Melodie uit 666. Tweede deel middagconcert (beiaardier de heer De Bruin): Feestmarsch. Jos. Reekers; Wjj willen Holland houen, Am. Spoel; Hollands Vlag. J P J. Wierts; Marachlledje, Rich. Hol; Kling-Klang. B. de Bruin; Hollandach liedje, S. Abramz; Voor Nederland (Gymna-.tenlied), Padvindersmarsch, Paul A. Rubens; Thema met Variaties, Gust. Ntes. Eerste deel Avondconcert (beiaardier de heer De Bruin)Neerlands Volkslied. J. W. Wllms; Prelude, W. de Vries; Speellied, Fr. Abt; Lim burg. mijn Vaderland, Henrl Tijseen; Frysk Folksliet, E. H. Halbertsma; Jef-Denyn. Gavotte Nico Gerharz; Wiegenlied. Rich. Hol; Wiegen lied. Joh. Brahms; Suite Archaïque, Georges Clement, a. Rigaudon, b. Pavane, c. Menuet. Tweede deel avondconcert (beiaardier de heer Joh. W. Meyll); De Gilde viert, Em. Hullebroeck; Lapper Krispijn, Dn. Hullebroeck; Glga, Couperin; Hollands Zee, Dan. de Lange; Klokke Roeland, J. Destoop; Intermezzo, Jef van Hoof; Wilt heden nu treden uit Valerius’ Gedenkclank; O Heer, die daar, uit Valerius’ Gedenkclank (1626). Het voorstel werd aangenomen. Aan de orde kwaïil RMIiia een voorstel de be groeting 1938 te wijzigen. Dit bétreft de gewone af- en overschrijvingen aan het einde van een dienstjaar. Aldus vastgesteld. De begrooting 1939 werd op verzoek van Ged. Staten gewijzigd; het betreft hier eenlge zaken van formeelen aard. De eindcijfers blijven gelijk. De Commissie van Overleg inzake de gemeen- tebegrootingen berichtte via Ged. Staten dat de post voor kosten van werkloosheidsvoorzie ning van f 10.380 tot f 8500 dient te worden te ruggebracht' Tegen den post voor steun aan kleine boeren en tuinders heeft de commissie geen bezwaar. B. en W. stelden voor, aan dit verzoek te voldoen. De raad ging hiermede accoord. goed is gekozen. In protestantsche kringen dringt deze actie door. Reeds wordt er gestreefd naar betere verhouding tusschen werknemer en werkgever. In verschillende niet-katholieke bladen wordt de actie welwillend beoordeeld. Al Is de actie niet specifiek katholiek, we betreden den zeker- sten weg als we onzen weg uitstippelen, naar de richtlijnen van de encycliek Quadragesimo Anno, en dus naar de richtlijnen van de Nieuwe Gemeenschap. Spr. hoopte, dat de richtlijnen welke binnenkort vanuit Utrecht gezonden zul len worden, goed zullen worden opgevolgd. De bedoeling is. dat de gemeenschapsgedachte overal zal worden uitgebreid. Een 150-tal ini tiatieven zal worden voorgelegd, die men plaat selijk kan schiften en toepassen. Boven alles Is noodig het gebed. Dit is het beste middel. Zonder de hulp van God doen we niets. Binnenkort zal aan de kerken een gebedje in een oplaag van 2 millloen worden verspreid. Spr. hoopte tenslotte dat het enthousiasme dat gewekt is. zou blijven duren. (Applaus). Voetbal. De beslissingswedstrijd Constan- Uus-R.E.O. welke ontmoeting plaats vond op het G.V.O.-terrein eindigde in een 42-over- winning voor Constantius. Aanbesteding B. en W. zullen Donderdag kj aanbesteden het maken van een pl.m. 300 M. lange afrastering van ijzer en het vergrooten v*n het meter- en regulateursgebouw van Gasbedrijf. B. en W. stelden voor dit gedeelte aan den heer H. B. Helleman te verkoopen op overeen te komen voorwaarden. De heer KOLKMAN: Daar komt hij goed koop aan. Niemand der heeren maakte bezwaar tegen dezen verkoop, zoodat conform het voorstel van B. en W wordt besloten. B. en W. stellen voor, de zekerheidsstelUng van den gemeente-ontvanger op.te heffen. Het is meer een formaliteit. Het voorstel werd zonder eenlge besprekingen aangenomen. Hoorn vlagde Zaterdag En met reden I Het carillon werd officieel overgedragen en na vele jaren zou het klokkenspel weer zijn tonen over de oude stad doen hooren. Reeds eeuwen geleden was Hoorn In het bezit van een klokkenspel. wist men reeds aardige vooizen te spelen op de 10 klokken, die men bezat. In 1670 vervaardigde Peter Hemony een ca rillon van 32 klokken, Noordholland overtrof. In 1838 brandde de Groote Kerk af en werd de toren geheel verwoest. Wel heeft toen een inteekenlijst gecirculeerd, maar de bijdragen waren zoodanig, dat er niet over viel te denken een nieuw carillon aan te schaffen. In 1852 verklaarde de Raad deze zaak als afgedaan. Sinds 1938 had men dus geen torenmuziek meer, wat te betreuren viel. Een lichtzijde is nu. dat men thans veel hoo rnen be- Zondagochtend werd In het St. Jansgasthuis. Uitgaande, van „Katholiek Hoorn", een Sociale Zondag gehouden, waarvan het doel was de richtlijngn voor de ..Nieuwe Gemeenschap" te bespreken. Enkele afgevaardigden van vele ver eenigingen woonden deze bijeenkomst bij. Begonnen werd des morgens om acht uur met een H. Mis in de kapel van het St. Jansgast huis. die werd opgedragen door den rector van het St. Bonifacius-missiehuis. father G. van Leeuwen. Onder de H. Mis communiceerden allen. Father van Leeuwen hield een predika tie. waarin hij uitging van het Epistel van den dag en waarin hjj in het kort het streven naar de Nieuwe Gemeenschap besprak. Na het gemeenschappelijk ontbijt en eenige verpoozing volgde de bijeenkomst, die door den voorzitter van Katholiek Hoorn, den heer A J. van der Knaap, geopend werd. Spr. ver klaarde verheugd te zijn de afgevaardigden van de vereenigingen te mogen begroeten. Sociale Zondagen komen niet veel voor, doch nu was er een goede reden voor. Spr. heette dan wel kom den heer L. M. G. A. Beumer, secretaris van het Algemeen Comité van de Actie naar de Nieuwe Gemeenschap. De hoogeerw. heer deken was wegens een bij zondere reden niet aanwezig, wat spreker be treurde. In verband met het feit, dat volgende week een jonge priester in onze parochie zijn in trede doet, is de vraag gesteld of het feest niet meer naar buiten gevierd moest worden. Men heeft nu besloten de receptie een bijzonder ca chet te geven. De leiding hiervan is in goede handen. Men is van plan een cadeau aan te bieden en spr. deed daarvopr een beroep op aller me dewerking. Spr. begroette den directeur van het St. Bo nifacius-missiehuis. rector G. van Leeuwen, en verklaarde dankbaar te zijn voor de predikatie onder de H Mis. B(j de hierna volgende gedachtenwisseling werd er op gewezen, dat, zoolang er veel abnor male menschen blijven, de actie vrijwel hope loos zou zijn. Als men met alle kracht het groote euvel van het mllltairisme uit den weg ruimt, bewijst men de nieuwe gemeenschap een grooten dienst. Dan kan er in de verre toe komst een nieuwe gemeenschap komen. Van andere zijde werd echter opgemerkt, dat de kans op oorlogen als noodzakelijk gevolg van de nieuwe gemeenschap zal verminderen. Er werd voorts de aandacht op gevestigd, dat er menschen van goeden wil zjjn, die geen kans zien de juiste richting uit te gaan. Het mlll- talrisme is een gevolg van verkeerde mentali teit. Deze moet veranderd worden en men moet onderzoeken, hoe dit uitvloeisel is ontstaan. Bovenal is noodig daden stellen We moeten bij onszelf beginen en ons volledig Katholiek iconen Vooral tegenover niet-Katholiekep is dit van niet te onderschatten belang. Men moet trachten zich te ontwikkelen en Rerum Nova- rum en Quadragesimo Anno eens goed bestudee- ren. De nieuwe Gashouder De gemeenteraad is voor een spoedeischende vergadering bijeenge roepen. De agenda vermeldt een voorstel tot verhooging van het crediet voor den bouw van een gashouder met meter en metergebouw van f 89.000.tot f 110.000.Verder stellen B. en W. voor den bouw onderhands te gunnen aan de ia. Braat te Rotterdam. Bij het proefheien Is gebleken, dat voor een degelijke fundeering aanmerkelijk zwaardere pa len noodig zullen zijn, waardoor de kpsten zullen stijgen. Met een hoogere uitgaaf van f 9000. voor de fundeering zou de houder van 6000 M.3 inhoud, telescopeerbaar tot 12.000 M.3 gebouwd kunnen worden. Echter heeft de adviseur, de directeur van bet Gasbedrijf Zaandam, eén andere oplosing voor gesteld. welke B. en W. voorkomt zeer gunstig te zijn. De fundeering wordt kostbaarder, doch in plaats van f 9000.slechts f 3500.duurder, wanneer een houder gebouwd wordt met een in houd van 4000 M.3 direct bjj den bouw geteles- copeerd tot 8000 M.3 Bij het uitvoeren van dit laatste bouwplan zal dan echter de houder zelf ook kostbaarder worden, nJ. f 70.500.inplaats van f60.000— zoodat de 4000. 8000, 12000 M3 houder hetzelfde bedrag zal kosten als de 6000. —12.000 M.3, nJ. f94.000. Toch meenen B. en W. dat hét aanbeveling verdient tot den bouw van een 4000800012000 M 3 houder over te gaan. Welke houder echter gebouwd wordt, thans is een bedrag van f 9000.hetzij voor fundeering alleen, hetzij voor fundeering en houder te sa men meer noodig dan oorspronkelijk geraamd is. Bovendien was de laagste inschrijving reeds t 5400.— bove nde raming en tenslotte is. door het plotseling overlijden van den directeur van het Gasbedrijf, de daardoor ontstane stagnatie en de spoed waarmede de bouw moest worden sapgevat. de geheele aangelegenheid wat over haast behandeld, waardoor vergeten is eenlge uitgaven te begrooten. Deze uitgaven zün: het leggen en omleggen der buisleidingen. welke het gas van de hoogovens aanvoeren f 2500. het aanschaffen van een regulateur f1100.’t schilderen van den houder f 1000.toeaicht en onvoorzien f 2000.tezamen f 6600.De kos ten van den bouw van een gashouder en een metergebouw met gasmeter zullen tegenover het geraamde bedrag van f 89.000. meer of in totaal f 110.000 bedragen --De gemeenteraad was dezer dagen in vergadering bijeen om éen be- gupning werd aangehouden en NV vJi H J Pemen ln de verhooging van het cre- Nederhorxt één J’ dlet voor den nieuwen gashouder met 21000,— Nederhorst op één na laagste inschrijver was. en djt te brengen op ƒ110.000. Tevens werd voor gesteld de bouw op te dragen aan de N.V. Con- structiewerkplaatsen Braat te Rotterdam. In verband met dezen bouw vroeg de heer Schut of er reeds een salarisregeling met den adviseur, den heer Van Goor getroffen was. Hierop ant woordde de voorzitter ontkennend, doch verze kerde dat dit het geraamde bedrag niet te boven zal gaan. De heer Schut zag toch liever tevoren een regeling getroffen om eventueele conflicten te voorkomen. Voorts zag spr. gaarne, in ver band met den langeren duur van de rente en afschrijving, de garantie van de Vereenlgde Blik- fabrleken verhoogd. De heer Groep moest dit sterk ontraden daar eventueel de Blikfabrieken hierop eveneens wel met een wijziging konden reageeren en dit zou het bestaande contract niet ten goede komen. Na de toezegging van den voorzitter een en ander nog eens onder de oogen te zien, werd zonder hoofdeljjke stemming een verhooging van het crediet tot 110.000,aan genomen. In verband met de gunning was een schrijven binnengekomen van de Middenstands- vereeniging waarin wordt verzocht de fundee- ringswerkzaamheden door plaatsgenooten te doen geschieden. De heer Jonker had gaarne gezien dat Krotnmenieërs voor den onderbouw hadden kunnen inschrijven, ook de communisten waren van eenzelfde gevoelen. Bij een eventueel ver zakken van de fundeering, aldus de voorzitter, zullen wij, wanneer alles in één hand is, de fa. Braat hiervoor aansprakelijk kunnen stellen, en daar de firma Zich hiervan volkomen bewust is zal zij voor de fundeering alleen een aannemer kiezen, waarin zij volkomen vertrouwen stelt- Dan leidde spr. met eenige woorden den spre ker, den heer Beumer in, die over t onderwerp: Wat wil de actie „Naar de Nieuwe Gemeen schap”? het woord voerde. Allereerst sprak spr. zijn vreugde uit over het feit, dat ln enkele maanden ruim 400 co mités gevormd waren, waarna spr. even uit weidde over het ontstaan van deze acties, uit gaande van het R.K. Werkliedenverbond. Is het nu noodig om, waar er reeds zooveel actie is, nog een nieuwe te ontplooien? Er is ontwrichting otf portaal, geestelijk en politiek terrein. Het Ontbindingsproces gaat over het algemeen terrein van het maatschap pelijk leven sinister verder. We wexen dat het. zooals het nu is, niet langer meer zijn kan. De wereld wankelt, aldus spr., waarover hU nog verder uitweidde. Er Is een gemeenschappelijke factor aan te wijzen, waarop alle andere factoren zijn aan gewezen. God was het middelpunt van alles. De kern van het individualisme en alles wat hieruit is voortgevloeid, is: de mensch meester der aarde. De mensch in zijn egdKsme stelt zich zelf in het middelpunt. Leaing Woensdagavond as. na het Lof. zal burgemeester J. de Boer een lezing houden over de historie van Assendelft. Alle personen boven de 17 jaar hebben gratis toegang. We hebben het reeds eerder opgemerkt: het lijkt wel at Hoorn in den hoek éjt, waar de sla gen vallen. Hoewel we ons eroververheugen.dat de prachtige snelweg AmsterdamLeeuwarden aangelegd wordt, waaraan ook verschillende van onze menschen werk vinden, is het toch te betreuren, dat deze weg juist onze stad mijdt, waardoor wij van het doorgaande verkeer niet zullen profiteeren. Kort geleden heeft onze stad weer een slag getroffen door den uittocht van een veertigtal gezinnen, die nu bij de spoorwe gen in andere steden, vooral in Alkmaar, werk zullen vinden. Het blijkt ook. dat het nieuwe postkantoor en de automatische telefoon nog wel eenige jaren op zich zullen laten wachten, zoodat de meeste Inwoners van onze stad ‘s avonds na negen uur gebruik zullen moeten maken van de overigens zeer practische telefoonkiosk aan de Turfha ven. Het gaat Hoorn in verschillende opzichten niet naar den vleeze en daarom kunnen wij juist den zoo optlmistischen toon van den heer Dell waardeeren. toen hij onlangs in de toe komst blikte en het volgende als zijn wensch voor latere jaren te kennen gaf: Opheffing van den wisseltonnendlenst Invoering van uniforme vuilnisemmers; Stofvrije verwijdering van vuil uit de ge meente Modemiseerlng der tractie. Hieruit blijkt, dat men ondanks de verschil lende tegenslagen toch zijn best doet om Hoorn niet ten achter te doen staan bU andere steden en dat men het toch proper wil houden. Laten we hopen, dat men, zoo er Hoomsche belangen ln het gedrang komen, actief zal zijn en zal trachten deze voor onze stad te behou den. Anders 4al het binnenkort zóó zijn, dat we weinig meer te verliezen hebben. Maar dat men dan allereerst met optlmistischen blik ln de toekoms| schouwe en zorge, dat de hoofdstad van West-Friesland de koopstad bhjve! Er was s middags veel belangstelling voor het stadhuis, waar de overdracht zou plaats vinden. Met belangstelling sloeg de burgerij het binnentreden der genoodigden gade. De ruime raadzaal bood een prettigen aanbllk. Naast de wethouders, de leden van den Raad en het bestuur van de Carlllonvereeniging, wa ren vele notabelen aanwezig o. a. de Hoogeerw. heer Deken, kapelaan Bakker, en een afvaar diging van „De Nederlandsche Klokkenspelver- eeniging", de heer Van Bergen, uit Heiliger- lee. Allereerst sprak de voorzitter van de Canl- Icnvereenlging, de heer G. Scholten. Deze bracht dank aan den burgemeester en den Raad voor de gelegenheid om hier het woord te voeren. De ontvangst getuigt wel van groote belangstelling. Daarna constateerde hij, met een variant op het gedichtje, dat op oen der klokken is geplaatst en vervaardigd werd coor Hoorns eersten burger „Dat straks zingt uw toren." Dat was voor enkele jaren niet te denken. Nog even, dan zal voldaan zijn aan den lang gekoesterden wensch. dat Hoorn in bezit is van een zeer modem carillon. Het Gemeentebestuur, aldus de burgemeester, brengt hartelijk dank aan hen. die door onver moeid werken dit prachtige resultaat hebben verkregen. Speciaal verheugt het spr., dat de voonétter van de Carillonvereenlging, de heer Scholten, op zijn gezegenden leeftijd dit heeft mogen be reiken. Met een mooie aanhaling uit Vergilius: Timeo Danaos, et dona ferentes „Ik vrees de Grieken, ook als ze geschenken brengéh", zei hij dit ge schenk niet te vreezen en niet bang te zijn hier mede het Trojaansche paard binnen te halen. Wat beteekent dit carillon niet voor ons? In b4jd« dagen zal bet ons ln eenheid vreugde In de voorbereidingen van de draverij om het kampioenschap van Noord-Holland op 9 Juli, komt steeds meer teekening. Een kijkje op het Juliana-sportveld geeft direct den in druk, dat, indien de weersomstandigheden gun stig zijn, hier voor liefhebbers van paarden sport een prachtige middag kan worden ge boden. Niet alleen, dat de baan zich zoo bij uitstek voor dit doel leent, door haar over zichtelijke ligging, maar ook de entourage is van dien aard, dat het bepaald een genoegen is, om gedurende enkele uren in deze lom merrijke omgeving te vertoeven. Het bestuur van de harddraverij-vereeniging doet zijn uiterste best, den bezoekers alle mogelijke com fort te bieden. Reeds is een aanvang gemaakt met het bouwen van een overdekte tribune voor voor plusminus 350 personen, terwijl zoo wel aan de Noord- als aan de Zuidzijde een tent voor ververschingen zal worden ge plaatst. Dat niet alleen onder het publiek belang stelling bestaat voor deze eerste draverij in West-Friesland op de 800 M. baan, blijkt wel, dat hoewel nog enkele dagen voor den inschrij vingsdatum reeds ruim 20 paarden voor deze course zijn ingeschreven. waarmede van de zijde der paardenetgenaars zeker de belang--- - rijkheid van deze draverij wordt erkend. Tenslotte wordt het voorstel van den heer Ger- Reeds kan worden gemeld, dat verschillende paarden zijn Ingeschreven, welke over het algemeen hier in West-Friesland niet op dra verijen worden geilen, zoodat de course hier mede zeker aan lelangrijkheid wint. Het kan niet anders of geheel West-Fries land stroomt op 9 Juli naar het Julianasjjort- park. Besproken werd het vereenigingsleven in onze stad. Vanuit de vergadering werd opgemerkt, dat er 107 vereenigingen zijn. Daardoor wordt het gezinsleven ondermjjnd. Op de eerste plaats is het noodig. dat het huisgezin, de belangrijke cel in de maatschappij, floreert, en door druk vergaderingbezoek Is dit veelal niet mogelijk. Laat men daarom, zoo werd er op aangedron gen, het vereenigingsleven wat inperken. Van bestuurszijde werd er echter op gewezen, dat dit geenszins een abnormaal verschijnsel is. Alle vereenigingen zijn stuk voor stuk onmis baar Men kan wel spreken van 107 vereenigin gen. doch daarbij zijn alle onderafdeelingen in begrepen. tot 24 vakafdeelingen van den R.K Volksbond en de R.K. Raadsfractie toe! Men meet niet zeggen: er gebeurt practlsch riets. Er wordt door de vele vereenigingen wel degelijk goed werk verricht. Echter er wordt te veel, te lang en te ongeordend vergaderd. Dat men hieraan zijn aandacht eens wijde. Het is echter niet goed als de menschen steeds uit hun gezin vandaan gehaald worden. ,X>e Katholieken alleen bereiken niets!”; ze ker, op staatkundig terrein Maar ln de vereeni gingen wordt soms zeer veel bereikt. De taak van den priester werd onder de aan dacht gebracht. De priester moet de actie sti- muleeren en bevorderen, dat er in alle gezinnen voor het bereiken van dit schoone doel wordt gebeden. „Swift”-—cru—tm Op de gisteren gehou den athletiekwedstrijden van .JDocos” te Lel den, wist „Bwift” de volgende successen te behalen: B-klasse. hardloopen 3000 M.: G. Gaal, prijs. B-klasse, verspringen. M. Al 2de prijs, 5.82 M.; id. Hoogspringen: M. Al 1ste prijs, 155 M.; id. 100 M. M. Al 4e prijs. 12.1 sec. A.-klasae, hlnkstapsprong M. Al, 1ste 12.60 M. Reeds Uw Grootmoeder gebruikte PELS' BRANDEWIJN voor haar kersen, aardbeien, etc. Sindsdien is alleen' dat veranderd dat haar kleindochter die brande wijn per telefoon (2585) bestelt. Brandewijn, per Liter v.a. f 2.70 Koorstraat 47 51 handhaving van eigen levensbeschouwing die nen we contact te zoeken met niet-Katholleken. Steeds moeten we bereid zijn te doen wat van ons verlangd wordt en we moeten uitvoeren wat we belijden. Daarom is het ook noodig. dat de daden de verkondigers van de Nieuwe Gemeenschap zullen beantwoorden aan hun woorden. Wanneer er een leider voor de plaatselUke actie wordt gekozen, moet deze onkreukbaar zUn. Ten overvloede wezen verschillende aanwezi gen er op, dat alle actie van de menschen zelf moet uitgaan. Crltiek uitoefenen Is heel gemak- kelljki Men moet echter fquten erkennen en deze trachten te verbeteren. Na deze vruchtbare gedachtenwisseling ver zocht de heer van der Knaap den besturen der vereenigingen deze week nog te zullen opgeven, wie ln het algemeen comité zitting zouden ne men. Dan kunnen het werkcomité en de propa gandaleider worden aangesteld Specialen dank bracht spr. aan de eerw. Zus ters die voor de noodige verfrisschlng en de ontbijttafel hadden zorggedragen. Spr. dankte den spreker en hoopte op groot succes, waarna sluiting met den Chr. Groet volgde. B. en W. stelden voor de hooistekers te her benoemen. waartoe de raad besloot. De heeren D. van Zoonen, J. Buisman, P. Wijnker en»J. Pepping werden als zoodanig herbenoemd. De heer Biersteker had één stem. In de rondvraag zeide de heer DE HEER, dat bij de landschouw de aandacht weer is gevallen op den lekkenden duiker tusschen ’n paar stuk ken land, onder het weggetje in de Frik. Wie moet dat in órde maken? Daar hjj toch geen dienst doet kan de duiker eigenlijk wel weg. De heer BAKKER: Het overtollige water kan dus wel een andere kant heen? De heer MOLENAAR geloofde dat het mees te water langs den duiker gaat inplaats van er door. De VOORZITTER zegde een onderzoek toe. De heer MOLENAAR deelde mede, dat bij de landerijenschouw is gebleken, dat deze redelijk in orde waren behalve van één huurder. De VOORZITTER hoopte dat ook deze ééne huurder zijn land in behoorlijken staat zal brengen. Daarna sluiting. ritse om voor den onderbouw een openbare in schrijving te houden, verworven met 65 stem men. Tegen stemden de heeren Groep, Winter IRK.), Alberts (AH.), Blanken en Jongeneel (6D.AJ>.) en Dekker tAR) Hierna sluiting. gere elschen kan stellen dan vroeger en dus thans over een modern carillon kan schikken. Hoe is men er toe gékomen? Velen waren de hoop blijven koesteren, er nog eens iets van zou komen. Iemand nam het Initiatief. Naar die iemand heeft men als een poethume hulde éen der klokken genoemd. Maarten Storm. Een vergadering werd belegd, er circuleerde een lijst. Als resultaat kwam de Carlllonvereeniging, die in 1926 de Kon. Goedkeuring verwierf. Veel heeft dat direct niet uitgehaald, kosten werden zoo hoog geraamd en de toren dermate afgekeurd, dat resultaat, niet te wach ten viel. De tijden veranderden. In 1934 werd de firma Van Bergen te Heiligeriee geraadpleegd. De toren bleek geschikt, de prijs viel niet tegen en dus ging met nieuwen moed de actie voort. Vele leden gaven zich op, verschillende families zegden een klok toe, kunstavonden werden gegeven, buurtcommissies werden op gericht. Nu is de zaak klaar. Natuurlijk zijn er ook onaangenaamheden ge weest. De heeren critici mogen door dit resul taat hun ongelijk inzien. Dank wenschte spr. te brengen aan hen die hielpen, aan het Gemeentebestuur, aan den heer Westering en zijn technisch personeel, aan den aannemer van de restauratie van den toren, den heer Blauw. Een hartelijk woord van dank werd gericht tot heel de plaatselijke pers. Een belangrijk deel van het succes is aan haar te danken. Bijzondere dank werd gebracht’ aan derlandsche Klokkenspelvereeniging”, die haar adviezen veel bereikt. Eenlge van ulterat-deskundige leden hebben ook Hoornsch carillon gekeurd. Dank bracht spr. aan de firma van Bergen te Heiligeriee, die met groote coulance de bestoking heeft uitgevoerd. Moge het Hoornsch Carillon hun roem verkonden. Dan kweet spr. zich van de aangename taak dit volledige carillon met moderne speeltafel en automatische speeltrommel aan de gemeente Hoorn aan te bieden. Moge het lange jaren getuigenis afleggen van den zin voor cultuur en den burgerzin van de in woners.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 12