comes ^xa/n en ‘frinse.s foeatrix. „When my dreamboat home” 81 NE N IS IN DE VAART IN IR af Dr. A. Zimmerman overleden MR. GOSELING IN DE KAMER TERUG EEN TOEKOMST WENKT IN ARGENTINIË Men neemt n AKKERTJE MELODIE DER „ORANJE” MAANDAG 3 JULI 1939 Land en klimaat ala het onze Vernuftig organisme KATHOL1EKE ACTIE Paard schrok van een witten muur ijn uil Het aftreden der W. J. Koekenberg gehuldigd Regeering LANDGOED OPENGESTELD Nog enkele peraatemmen E KT WEESVADER VEROORDEELD EEN W1LLIBRORDUSSPEL Pater Jac. Schreurs M.S.C. Clearingkoersen Het nieuwe motorschip Zorg voor de volks gezondheid Prins Bernhard bij de Johanniters Motorrijder over den kop- geslagen Reorganisatie van het leger Onlange aangekondigde wijzigin gen thana in werking getreden Kasteel Keppel bij den weg DoesburgDoetinchem Gunatige vooruitzichten voor Ne- derlandache boeren en tuinder» in de Parana-delta Fransche auto in de Haarlemmer meer geramd KONINKLIJKE GIFT VOOR ZONNESTRAAL NIEUWE KATHOLIEKE ORGANISATIE ZES GEWONDEN BIJ EEN AANRIJDING 25 JAAR BODE BIJ DE EERSTE KAMER mishandeling kinderen KAP.-LUIT. TER ZEE J. W. TERMIJTELEN B" »AM ct* F EN Twee ernatig gewonden naar ziekenhui» Mr, J. van Maaraeveen zou zyn zetel weder ter beachikking hebben geateld Dr. C. Banning te Zaandam tot geneeakundig hoofdintpecteur benoemd doet mén thans zonder last van 'zenuwen Schuldig aan ▼an Doelmatigheid, »c hoon heid en comfort vereenigd Het bevel over de „Tromp” aanvaard Motorrydkr geraakt en gedood Handelaren in glas, porcelein, luxe- en huishoudelijke artikelen Oud-burgemee»ter van Dordrecht Rotterdam en oud-Volken- bondt-gedeleg eerde te Weenen T MEEST GEWAARDEERD! DRIESSEN CHOCOLAAD CARROS en a A Een voor- uitge- In Eerste De nabU met •ox- De dne-star redacteur van de (AJU) 8tan~ voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v.v. der MAATSCHAPPIJ ..ZEELAND I Voorts Is met ingang van 1 Juli 1939 opge richt het wapen der militaire luchtvaart, staande uit den staf van het wapen en luchtvaartreglmenten. hulzen, de uitrusting der alles ademt den rechten Wanneer wy dus de „Oranje” 3en droom schip noemen is het niet, omdat het een drijvend sprookjespaleis is uit Duizend en eenen Nacht, maar omdat hier doelmatig heid, schoonheid en comfort zijn vereenigd en verwezenlijkt op een wijze, die de droom moet zijn van alle rechtgeaarde scheeps bouwers en reeders. ln- van Aloten, aldus lezen wy in ,J3t. Ba- Kuwere samenwerking in deze met ilsdom. zoodat het tijdschrift „Actlo groep om een QÜS De kapiteln-luitenant ter ree J. W. Termjj- telen heeft het bevel aanvaard over Hr. Ms „Tromp”, welke thans gereed gemaakt wordt voor de reis naar Ned.-Indlë. welke, zooals ge meld, 19 Augustus zal beginnen. be- drle Jarige H. F. B. uit Heemstede reed echtgenoote en schoonzuster In zyn rjjkswag Keppel. Ir» spaar o heid BN- t la >or- Uw ind Om het Juiste begrip van de Actlo Cathollca overal Ingang te doen vinden en tevens om de eenheid van werkwijze te bevorderen, heeft Z. H. Exc. de Blsschop van Haarlem. Mgr. J. P. Hulbers. vo”, tot het Aar Cathollca" van het Aartsbisdom voortaan ook het orgaan van het Bisdom Haarlem zal zijn. De (CJi.) Nederlander zegt In een arti kel onder den titel „Barst of breuk?” o.m., dat het liever had gezien, dat nog een uitweg ware gevonden om het kabinet in staat te stellen zijn teak voort te zetten. Na een uitvoerig afwegen van de twee stroo- rnlngen, welke thans de financieele politiek dei regeering zouden willen beheerschen. conclu deert het blad als volgt: Ir. Tellegen zal in den loop van Juli in Ne derland terugkomen. Tenslotte is het wapen der genie gereorgani seerd tot een brigade van drie regimenten en kustartlllerie, de motordlenst en de troepen met nieuwe formaties daard blijft van oordeel, dat, ook te midden fan de tegenwoordige bijzondere omstandighe den, het beleid van de regeering zich dient te richten op de gezondmaking van het Rljkz- budget. tot als ter provinciale griffie dr Aartswoud. kar werd voertuig werd geslingerd tegen een hek vloog, liggen. Twee dokters, waren, constateerden een schedelfractuur en een bloeduitstorting In de hersenen. Het "slachtoffer werd onmiddellijk naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Daar achtte men zijn toestand hope loos. In den loop van den avond is hy over leden Als gevolg daarvan bestaat, van genoemden datum af. het veldleger uit 4 legerkorpsen en 1 lichte divisie. Elk legerkorps is samengesteld uit 2 division en 1 regiment motorartlllerie, el ke divisie uit 3 regimenten infanterie en 1 re giment veldartillerie. De standplaatsen der legerkorpscommandan- ten zijn onderscheidenlijk 's-Gravenhage (1ste), Arnhem (2de>. Breda (3de) en Amersfoort (4de)die der divlslecommandanten ’s-Graven hage (1ste), Ede (2de), Assen (3de). Arnhem (4de), Venlo (5de), Breda (6de>, Harderwijk <7de) en Amersfoort (8ste). De commandant van de lichte divisie tf, gevestigd te 's-Oraven- hage. Van een rondgang door dit reusaehtig scheepsbedrijf behoudt men ten slotte den in druk als van een vervaarlijk kunstmatig orga nisme, dat leeft in al zjjn geledingen, dat oogen heeft, tast- en oriëntatievermogen. dat zien voortbeweegt, dat ademt, een bloedsomloop be zit en een zenuwstelsel, kortom een der meest opmerkelijke voortbrengselen mag heeten van het menschelljk vernuft. De weesvader van het Joodsche weeshuis aan de Mathenesserlaan te Rotterdam S. K. is Vrij dag tot een boete van 100 subs. 10 dagen hechtenis veroordeeld wegens mishandeling. De rechtbank legde hem daarbij een voor- waardelUke gevangenisstraf van twee maanden op. 8. K. had in de jaren 1935. 1936. 1937 en 1938 verschillende onder zijn toezicht staande kinderen uit bet weeshuis met een zweep of met de hand mishandeld. 1 I (Van onzen speclalen verslaggever) .When my dreamboat comes home...." De sentlmenteele Schlager-melodie zoem de zacht door de eetzaal le klasse van het mA. .Oranje”, op den laatster, avond der driedaagsche proefvaart, aan het captain's diner, dat ter eere van den verjaardag van Prins Bernhard een extra feestelijk karak ter droeg. „When my dreamboat comes home...." Boven het gerucht van stemmen, het ge rinkel van messen en vorken, herhaalde zich het refrein. WU zagen terloops in de zaal, waar Iets verder twee directeuren der .Nederland" tafelden. De oudste, de heer Koning. hield het vaderlljk-grUze noofd luisterend geheven; hij glimlachte. De heer Bronzing, tegenover hem, spitste den smal- len mond en met een vinger tikte hy zacht tegen zyn glas: in de goud-gele champagne draafden belletjes omhoog „When my dreamboat comes home...." Dachten beiden aan hun droomschip, dat thans huistoe kwam; stoute ondememers- droom. die verwezenlijkt was’ mlng Is met dat al nog lang niet volledig, maar geeft toch een indruk van het decora tieve element in de aankleeding van het schip. Dat het schip een bioscoop heeft en een zwembad is bekend, minder misschien het feit, dat er een groote gemeenschappeiyke eetzaal is voor de blanke schepelingen, zoo goed als hun bruine broeders in hun „Kraton" een flinke lokaliteit bezitten, om eens genoeglijk „onder ons” te zyn. Trouwens de verblijven der be manning maken een uitstekenden indruk; het Is er huiseiyk. overal heeft men radio en wy gelooven gaarne de verzekering, dat de men- seben In de havens veel minder den wal zoe ken. sinds hun eigen schepen zooveel beter be-' woonbaar zyn geworden Het „netjes" dient men dan te verstaan als comfortabel, doelmatig, voornaam, zonder er gens in overdaad of weelde te vervallen. Alles Is sober gehouden en dat wekt op het schip een sfeer van rust, die weldadig aandoet. Hier geen pracht ea praal, die vermoeit, maar een beschaafde prettige aankleeding, smaakvol en kunstzinnig zonder dat men zich aan iets be hoeft te vergapen, In dit opzicht hebben de bouwers van de „Oranje” aan het schip alles gegeven wat het noodig had. Nletg minder, maar ook niets meer. En wy gelooven, dat de- toekomstige passagiers hier bet best mee zyn gediend Alfred Rudolf Zimmerman werd 1* Januari i860 te Amsterdam geboren Na het gymnasium aldaar te hebben doorlocpen. studeerde hy aan de Universitelt te Leiden in de rechts- en staats wetenschappen. In 1894 promoveerde hit op een dissertatie „over internationale arbitrage" doctor, waarna hy gedurende twee jaren commies werkzaam was van Zuid-Holland. Van 1896 tot 1899 was Zimmerman gemeente-secretaris van Dordrecht en vervolgens tot 1906 burgemeester van deze stad. In dat jaar volgde zyn benoeming tot bur gemeester van Rotterdam, m welke gemeente hy tevens curator was van de Nederlandsche handelshocgeschool. Rotterdam heeft aan dr Zimmerman veel te danken. HU nam o.a het initiatief tot den bouw van het nieuwe stadhuis, tot een belangryke uitbreiding der havenwerken en tot den aanleg van villawyken. die het wonen in de Maasstad aantrekkelijk zouden maken. In 1921 werd dr. Zimmerman afgevaardigd om Nederland te vertegenwoordigen cp de finan cieele conferentie te Brussel. Kort daarop was hij bemiddelaar tusschen Oostenrijk en Honga- rye inzake financieele geschillen ten aanzien van de afscheiding van het Burgentend. Aan het einde van 1922 werd dr. Zimmerman benoemd tot commissarls-generaal van den Vol kenbond te Weenen. waar hü tot taak had de Oostenryksche financiën te sa nee ren In April 1923, toen hy deze functie definitief aanvaard- de. vroeg hy tevens ontslag als burgemeester van Rotterdam. In 1926 verviel dit ambt, daar de Volkenbonds- bemoellngen met Oostenryk in dat Jaar aflie pen. In 1927 vertrok dr. Zimmerman naar Vera Cruz, zulks zls voorzitter var\ de Anglo-Mexican Claims commission voor de regeling der Engel- sche aanspraken in Mexico, welke dateerden uit de jaren 19101920 Als Nederlandsche afgevaardigde nam dr. Zimmerman daarop zitting in de contröle-com- mlssle der garantiestaten voor de Oostenryk sche opbouwleenlng. In 1930 werd hy benoemd tot voorzitter der Fransch-Zweedsche verzoe ningscommissie. Van zyn hand zyn ojv. publi caties vejschenen over Amerika. Italië en over ons land Koersen voor stortingen op 8 Juli 1930 tegen verplichtingen, luldenda In Relchsmarken 6). Lires 9.90. Ook de bekende Llmburgsche dichter Pater Jac. Schreurs M8C. heeft een Wlllibrordus- spel voltooid -Het Koekoeksjong". Het stuk is speciaal geschreven voor een ongemengde be zetting en zal vooral den ouderen leden onzer manneiyke Jeugdgroepeeringeu goede diensten kunnen bewyzen. Deitr dagen zal dit nieuwe spel by Tooneelfonds „Ons t lekenspel'’ te Bus- sum bet licht zien Het wis een droomschip, dat dezen zonnigen zomerdag met jacht in de wolken en schuim op de golven huistoe ging, een droomschip zoo als het groot en Mank de vaderlandsche kust langs voer, tegen den gloed van de ondergaan de zon tot een bleek-blauw silhouet verkleurde, om ankerend voor Schevenlngen in het al nachteiyk duister, gegrepen in een vloletten glans door testende bundels der kustzoekllch- ten, onwezenlijk op te doemen. En het bleef een drodtnschip, ook voor de Amsterdammers, die het den volgenden morgen op het IJ zagen verschynen. het IJ, dat immers de schelp wak uit welks rand dit kostelijk werkstuk door Am- s^erdamschen ondememinsgecM te voorschijn werd geroepen, een werkstuk, dat thans in de practyk zyn groote deugdeiykheid had getoond. Eenlgen tyd geleden is Jhr. tr H. J. van Kretschmar van Veen, inspecteur bij den cul- tuur-tec hnischen dienst van den Wieringer- meerpolder fn ons jano teruggekeerd van een studiereis naar Argentinië, welke hy tezamen met ir. B. D. H. Tellegen in opdracht van een Nederlandsche financiers heeft gemaakt, onderzoek in te stellen naar de inpol- derlngs- en kolonlsatle-mogeiykheden van het Delte-gebied van de Rio Parana, ten noorden van Buenos Aires Zaterdagmiddag zyn op den Kruisweg naby het museum de Cruqulus in de Haarlemmermeer twee personenauto's tegen el kaar gebotst.waarby niet minder dan zes per sonen zyn gewond, van wie een zeer ernstig. (R.K) Volkskrant een beschouwing de ontslag-aanvrage van het ministerie. Behoudens een verblijf van enkele weken te Tres Aroyos en verschillende besprekingen te Aires heeft Ir -Kretschmer ongeveer halve maand in de Parana-Delta Dr. Banning is geboren te Bolsward in 1894. Hy studeerde aan de gemeentelijke unfversltelt te Amsterdam, waar hy in 1917 tot arts bevor derd werd. Na vervolgens ruim een Jaar Inwo nend assistent op de Interne afdeeling van bet St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem te zyn ge weest. vestigde hy zich In 1918 als huisarts te Zaandam. Hoewel dr. Banning reeos spoedig een zeer drukke praktyk verkreeg, heeft hU daarnaast steeds gelegenheid gevonden om zoo wel op maatschappelijk als op wetenschappelijk gebied een belangryke activiteit te ontwikkelen, waarby steeds bleek, dat het centrum van zijn belangstelling op het terrein der volksgezond heid lag. Oedurenoe vele jaren was hy werk zaam als voorzitter der gezondheidscommissie te Zaanaan.. een werkzaamheid waaraan geen einde kwam door dë opheffing der officieele ge zondheidscommissie. omdat oeze commissie na de opheffing herrees als „vrywillige gezond heids- en woningcomn.lssle voor de geheele Zaanstreek”, van welke commissie dr. Banning nog steeds voorzitter is. Op wetenschappelyk gebied vestigde dr. Ban ning de aandacht op zich ooor het bewerken van een proefschrift over „de voeding te Zaan dam In 1929 1930” waarop hy in 1931 aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde. Dit proefschrift was de aanleiding tot een uitnoo- dlging die dr. Banning ontving van den Volken bond om op te treoen als expert op een in 1932 te Rome gehouden conferentie van voedings onderzoeken. Ook na dien tyd heeft dr. Ban ning zich met de studie van het voeding-vraag- stuk bezig gehouden, zooals biykt uit verschil lende artikelen die daarover van zijn hand zyn verschenen en uit de voordrachten die daar over voor medici werden gehouden. wy staan in het conflict, dat het kabl- net-Ooiyn heeft genoopt zyn ontslag te verzoeken zonder eenige aarzeling aan de zijde van*dr. Colyn. en achten het streven, om 's Rijks financieels positie als van on dergeschikt belang te beschouwen, verwer- peiyk. Toch behoort de „Oranje” niet tot de meest luxueuze schepen, die de Oceanen be varen. Zeelui onder elkaar kennen het grapje op de initialen der Stoomvaart Maatschappij Nederland en spreken van Bober Maar Netjes, waarmee zy Inderdaad den geest der Maatschappij niet geheel on juist typeeren. En als dit .sober, maar net jes” in den ruimsten zin des woords ergens op toepasselijk is, dan wel op t vlaggeschip van de 8. M. N., op de „Oranje". Zondagmiddag om half vier reed op het Zuid- etnde te Hoogwoud een met een paard bespan nen wagen. Het dier, dat biykbaar schrok van een witten muur, maakte hierby een zysprong, met het gevolg, dat een posseerende motor rijder. de 23-jarige timmerman D. Wiedyk. uit door een der lemoenen van de getroffen, waardoor htf van zyn en met het hoofd De man bleef bewusteioos dte spoedig ter plaatse Merkwaardig u, ten slotte hoe de twee belangrUkste onderdeelen in het hart van het schip te samen zyn gebracht: de ma- chine-kamer. waar de voortstuwing, de keu kens, waar de voeding wordt verzorgd, beide in continu-bedryf. beide indrukwekkend vaa perfectie De machinekamer met haar drie verdiepingen is weinig minder dan een fabriekshal, waar de 37 500 P.K.'s worden geleverd. De keukens. Ingericht volgens roulatie- en loopende band-systeem. kun nen snel en hygiënisch de meer dan 1000 magen, die driemaal daags onder den in vloed der zeelucht gaan knorren, bevredi gen En zooals bunkers vol olie gretig wor den verbruikt, zyn de uitgestrekte pro viand- en koelkamers als onuitputtelyke reservoirs, die den dagelykschen disch wel voorzien houden H M de Koningin heeft voor de collecte, die 8 Juli gehouden wordt vanwege de Nederland sche vereeniglng tot het oprichten van arbelds- kolonies voor tuberculoselijders In Nederland „Zonnestraal" een gift geschonken. zyn de lichte breid. Buitengewoon jammer moet men het vinden, dat het zoover is gekomen, aldus besluit de ovei De met de reorganisatie verbandhouden de bouw van kazernes en magazijnen, richting van oefenterreinen en aanleg vliegvelden is ten deele voltooid, ten deele uitvoering. Donderdag kwam een aantal katholieke han delaren In glas, porcelein, luxe- en huishou delijke artikelen te Utrecht tn vergadering by- een. Besloten werd tot oprichting van den Ned Ka th. bond van handelaren in glas, porcelein, luxe- en hulshoudeiyke artikelen, loopig bestuur werd gevormd Het secretariaat van den bond is gevestigd: Mauritskade 23, 's-Oravenhage. Bij beschikking van de Ministers van Eco nomische Zaken en van Financiën is onder de natuurschoonwet 1928 gerangschikt het land goed kasteel Keppgl te Laag Keppel. Een gedeelte ter grootte van 76 H A is voor het publiek opengesteld op wandelkaarten. die kosteloos verkrijgbaar zyn by den tuinbaas van het kasteel Keppel. Da voor het publiek toegankeiyk gestelde ter rein» liggen grootendeels ten Noorden van den DoesburgDoetinchem naby Laag wy kunnen niet anders dan met de grootst mogeluke reserve het resultaat van de door dr Colijn ondernomen poging te gemoet zien. Wy kunnen nauwelijks geloo ven, dat daaruit Iets goeds kan voortkomen Mocht onze vrees ongegrond zyn en mocht dr. Colyn er in slagen een kabinet te vor men, dat zoowel ten aanzien van de ver sterking van de defensie als ten aanzien van de bestrijding van de werkloosheid een krachtige politiek gaat voeren, dan zullen wy het kabinet, vooraoover dat ons als orgaan van de publieke opinie mogelyk ts. van ganseber harte steunen. Slaagt hy daarin niet, dan zullen wy. In ons geweten gebonden aan ons Inzicht in hetgeen het volksbelang eischt, wel eens tegenover het kabinet komen te staan. In den ouderdom van zeventig jaar is Zon dagmiddag op zyn buitenverblijf aan den bou levard te Velp. waar hy juist Zaterdag was te* ruggekeerd. plotseling overleden dr. A R Zim merman. oud-burgemeestêr van Dordrecht en Rotterdam en oud-Volkenbondsccmmissaris voor Oostenryk. Buenos vier en een vertoefd. Aan een medewerker heeft hij een en ander medegedeeld over de resultaten van zyn reis. Practisch kan men zeggen, dat het geheele gebied nog vry Is en op ontginning voor inten sieve bebouwing ligt te wachten Ir. van Kretschmar van veen heeft in het bijzonder oe Jandbouw-mogeiykheden, bodem gesteldheid en marktsituatie bestudeerd. Voor het kolonlsatle-probleetn is van het grootste belang, dat het Delta-gebied gelegen is in een gematigde luchtstreek, met een gunstiger kli maat dan het Nederlandsche. maar overigens zelfs nog niet sub-tropisch. Er groeien dan ook. evenals In het Nederlandsche poloerland. wilgen en populieren en als het land eenmaal tngedykt ts en het Friesche of rbodbonte vee er graast, zal het in vele opzichten aan het Hollandsche polderlandschap herinneren. Ir. van Kretschmar heeft verscheidene grond monsters meegebracht dfe zyn onderzoent en geanaliseerd door prof. or. J. Hudig, hoog leraar In de landbouw-schelkunde aan de land- bouwhoogeschool te Wageningen. Deze heeft reeds gerapporteerd, dat de samenstelling van den grond van een zeldzame loeale structuur is. die by groote bevochtiging voor 100 procent aan de productie kan deelnemen. Deze grond leent zich by uitstek voor veeteelt en vooral voor tuinbouw en fruitteelt. Ir. van Kretschmar kwam by zyn onderzoek van de markttoestanden en afzetmogelijkheden te Buenos Aires tot de conclusie, dat oeze bloeiende reuzenstad met byna drie millloen In woners ongeveer een kwart van de bevolking van Argentinië leeft hier byeen dringend" behoefte heeft aan grooteren toevoer van versch fruit, versche groenten en zulvelproduc tn van goede kwaliteit, alsmede van pluimvee en eieren. Nederlandsche tulnoers. in het Parana- gebied, dat voorzoover het voor inpoldering in aanmerking komt in zyn verste uithoeken slechts 100 KM van Buenos Aires verwijderd is. zullen hun vertrouwde producten van ge- lyke kwaliteit als in Nederlano kunnen verbou wen en daarvoor op de markt van Buenos Aires goede prjjzen kunnen maken, los van de fluc tuatie van de wereldmarkt en mits de afzet ge organiseerd wordt, hetgeen men by de vestiging van een Neoerlandsche nederzetting gemakke- lyk In.de hand heeft. Dan zal de Nederlandsche kleine boer, die op het oogenblik in het vaderland geen grond kan vinden om er een bedryf op te vestigen, een welvarend bedryf kunnen stichten onder hem vertrouwde clisnatologische omstandighe den. in een hem vertrouwd landschap. zy net ook aan den anderen kant van den evenaar. Het staat evenwel nog niet vast op welke aryze de plannen verder sullen worden uitge werkt. Zaterdag herdacht de bode by de Kamer de Staten-Generrfal W j. Koekenberg den dag, waarop hy vóór 25 Jaren in dienst trad by dit,, college. De griffier. mr. De Block. heeft In tegenwoordigheid van het bedienend personeel In een van groote waardeerlng getuigende toe spraak de verdiensten van den jubilaris geme moreerd en hem een passena geschenk over handigd, waaraan de geheele Kamer, de beide griffiers en de ambtenaren ter griffie hadden bygedragen. Hierna werd de jubilaris nog gecomplimen teerd door den referendaris Kiewit en den adjunct-commles Bordewjjk, welke laatste mede namens hét bedienend personeel der Kamer een stoffeiyk aandenken aanbood. Een bekende peardensportman, de ruim 70- jarlge H. F. B. uit Heemstede reed met zyn echtgenoote en schoonzuster in zyn auto over den provincialen Kruisweg van Heemstede naar Hoofddorp, zyn echtgenoote zat achter het stuur. Door tot nog toe onbekende oorzaak kwam de auto in aanraking met een In den berm staand reflectorpaalt je. juist waar de Kruisweg naby den ouden Kruisweg een flauwe bocht maakt Tengevolge daarvan bracht de bestuurster het stuurrad naar links, doch by deze manoeuvre heeft zy zeer vermoedelijk te veel gas gegeven, waardoor de auto plotseling naar de linkerzijde van den weg schoot en daar In botsing kwam met een uit de richting Hoofddorp naderenden Franschen personenauto, waarin een Indisch verlofganger uit Frankrijk, twee Fransche dames en een. kind gezeten Waren. De bestuurder van dezen auto, zelf van Hol- landschen afkomst, bleek aeer ernstig gewond te rijn en lag bewusteloos in de zwaar gehaven- den auto. De andere inzittenden liepeh tenge volge van het versplinterde glas lichtere sny- wonden op. ook mevr. B en haar zuster kregen lichte verwondingen, beiden klaagden over Pijn In de borst. Dr. H D. Namünga. wiens hulp was Inge-- foppen, was spoedig aanwezig en mnste?eert!" by den bestuurder van den Franschen auto ëfci zeer ernstige bersenschudddlng. zoodat opne ming in een ziekenhuis noodzakelyk was. Met den gemeentelijken Ziekenauto is de man naar het ziekenhuis St Joannes da Deo te Haarlem vervoerd. De overige gewonden zyn per luxe auto naar hun woning en- verblijfplaats ge bracht De zwaar beschadigde auto's zyn door de rijkspolitie uit Haarlemmermeer In beslag ge nomen en naar Hoofddorp gesleept. De Officier van Justitie, Mr Slkkej uit Haar- lem. heeft zich persoonlyk op de hoogte gesteld omtrent de toedracht van dit ongeval. Ter gelegenheid van den ridderdag van de commendery Nederland der Johannlterprde bracht Z. K H. Prins Bernnard, die eere- rechtsridder dezer orde is. Zaterdagmiddag een bezoek aan het Johanniter ziekenhuis te Ben- nekom. Hier warefi ook de ongeveer zeventig rid ders der orde, die des middags de jaariyksche ridderdagvergaderlng in kasteel .JDe Doorwerth” hadden bygewoond. aanwezig. De Prins, die vergezeld was van zyn secre taris jhr. C. Dedel. werd verwelkomd door den voorzitter van het ziekenhuisbestuur den heer K. G. W. baron Van 'Wassenaar en'den pen ningmeester. jhr. E. W van Holthe. Onder leiding van deze beide heerer en van de di rectrice, zuster Schroeder nam de Prins het ziekenhuis, dat tn September 1938 een ruime huisvesting kreeg in villa „Oud-Vossenhol” en dat thans een dertigtal bedden telt, in oogen- schouw. Met groote belangstelling informeerde de Prins naar de verschillende bijzonderheden van hetziekenhuis. Z. K. H. m^kte ook een wandeling door den fraalen tuin en bezocht tevens de póllkllnlek en het zusterhuis. Het bezoek nam drie kwar tier ln> beslag. Om kwart over zes verliet Prins Bernhard luide toegejuicht door de samengestroomde be volking. „Oud-Vosrenhol”. om zich met de ridders te begeven naar kasteel .De Door werth". waar de ridderdag werd besloten met een diner. Intusschen zal het schip aan den meest ver wenden smaak kunnen beantwoorden. De aan kleeding van Zalen en salons, de inrichting der hutten, de betimmering van halls en trappen- pr omenad edekk en. Nederland "-geest, beschaafd en voornaam. Het is ondoenlyk om een volledige opsomming te geven van wat er te zien en op te merken valt In dit 20.000 ton groote schip dat 126 meter lang en 25 meter breed is en aan 747 passagiers, alsmede een bemanning van 380 koppen huisvesting kan verleenen. Edele houtsoorten als Cuba- mahonie, coromandel en ebbenhout zyn gebe- rigd, verder palissander-, kamfer-, noten- en eenvoudig mahoniehout, terwyi ook bekleedlng van perkament en varkens- en rundleder werd toegepast. De naam van het schip heeft geïnspireerd by de keuze der onderwerpen voor de decoratieve verziering van het schip. In de groote vestibule rijn in een nis de marmeren reliefs aange bracht van Prins Willem I. den stadhoudér- koning Willem III naar het ontwerp van prof. Wenckebach en Koning Willem I. Op het trap- bordes naar boven vindt men 'n der gelijk relief van A. Zjjl. voorstellend Koningin Wilhelmina op het lager gelegen bordes de afbeeldingen van Prinses Juliana en Prins Bernhard. ont worpen door Van der Veen. In de bibliotheek «et men verder reliefs, voorstellende Prinses Beatrix, een geschenk van het Indische perso neel, dat tydens den proeftocht aan de directie der 8M.N. werd aangeboden by monde van jhr; mr. L. H. L. de Stuers. Als pendant is in de bibliotheek de afbeelding van Koningin Emma^ aangebracht. Verder bevat de rooksalon le klas reliefs van Prins Hendrik. Koning Wil lem III en diens broeder Prins Hendrik, by- genaamd „Oe aeevaarder" Ten slotte dient ver meld het kostbaar paneel van Japansch lak werk in de le klas bar. voorsteDende het stadje Oranje in de 17e eeuw. Belangrijke feiten uit de vaderlandsche histo rie zyn eveneens in beeld gebracht, op paneelen of gobelins Zoo ziet niets reliefs, voorstellende o.a. de thuiskomst der tweede Oost-Indlë-vloot, geschilderde paneelen, die een afbeelding geven van den slag op de Zuiderzee, het ontzet van Leiden, enz. °ok aan Amsterdam en Indlë is vanzelfspre kend aandacht geschonken. Amsterdamsche stadsgezichten In marmerpaneelen uitgebeeld of uitgevoerd in gobelin, vormen het pendant van Jacatra. van gesneden en gepollchromeerde I paneelen der voornaamste eilanden, voorstellin gen van Indische volkstypen en tafereelen uit een oud-Javaansch tooneelspel. Wy noemen dan nog fraaie mozaïek-paneelen wan aardewerk, waarin 24 wapens van bet i Oranjehuis zyn verwerkt, een ander met de Dillenburg, een glas-moealek. ‘het - oogenblik t weergevend, dat Philips n afscheid neemt van I Prins Willem van Oranje, en een glaspaneei. i H** d» wereldkaart te rien geeft. Deze opsotn- Zondagmlddag om vier uur wilde de auto bestuurder A. van der Graaff uit Rotterdam, komende uit de richting Apeldoorn en rijdende naar Ede. op het kruispunt RijkswegOtterlo- scheweg by Eede den rijksweg, d'.e 'n voorrang-s weg is. oversteken. hoewel hy zag. dat een motorfiets met zijspan in de onmiddeliyke na bijheid uit de richting Arnhem naderde. Het gevolg was. dat de motor met zijspan tegen den auto botste, vervolgens tegen een steenen'paal reed en over den kop sloeg. De motorrijder, de heer A. Grull. uit Amsterdam, brak een sleu telbeen en een paar ribben Zyn echtgenoote, die in een zysixin was gezeten, liep een sche- delbaslsfractuur op. alsn.ede verwonlngen aan het hoofd. Beiden zyn naar het Jullanarieken- huls te Ede vervoerd. De auto werd lloht. het motorrijwiel ern stig beschadigd. De regeerlngspersdienst meldt: Met Ingang van 1 Juli 1939 treedt voor de landmacht een gewijzigde vredesorgani satie in werking. Naar wij vernemen. Is mr. Gosellng voornemens om, wanneer H. M. de Koningin het ontslag van het Kabinet zal hebben aanvaard, wederom als Kamerlid op te treden. Mr. J. H. van Maarseveen, die destijds de plaats van minister Geseling innam, zou deze weder ter beschikking hebben gesteld. Tot geneeskundig hoofdinspecteur van de volksgezondheid, als opvolger van wijlen dr. J« J. Th. Doyer, is benoemd dr. C. Banning te Zaanoam. Dat eenzijdig gebroken ging worden met hetgeen „tot behoud en versterking der Nederlandsche volkskracht" aanvankelijk was overeengekomen. Geen woord over de detensle-maatrege- len: daarin en in de daarmee verband hou dende overschryding der begrootingscyfers is blijkbaar eenparig bewilligd. Voor de werkloosheidsbestrijding was er geen overschrydllng der begrooting van 1939, er werd zelfs bezuinigd, maar naar de meenlng van dr. Colyn en de zijnen niet genoeg. Het oordeel van den afgetreden minister De Wilde, van den heer Trip, van den heer Crone woog zwaarder dan dat van den ver antwoordelijken minister, van diens mede standers envan de meerderheid van het parlement. Wil nu de heer Colijn met zyn nieuwe escouade tegen de meerderheid van het parlement gaan regeeren? Waarom zitten we nu elgeniyk, te mid den van de dreigende Internationale don derkoppen. midden in den mist?

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17