ZONDERLING BETOOG D Gemeenschappelijk front tegen de tuberculose ons examen Plan tot muiterij op een schip Minister Funk in land Een prachtig MASSA-KEURINGEN ILLS DONDERDAG 6 JULI 1939 Drie reiziger» licht gewond i Auto op tram gereden opgenomen vaartuig laten zinken Door een auto gegrepen Ook andere wandaden bedreven d. HEIJDEN PROF. MR. E. R. K. BOUWPATROONS PASTOOR P. JONGMANS onze IN DE MODDER GESTIKT Samenwerking met de Overheid Trein ontspoord te Bedum Ook tutachen ongelijksoortige systemen kan een gemeen schappelijk resultaat worden bereikt Nauwkeurige opsporing van be smettingsbronnen in samenleving Ze» personen gewond drie in ziekenhui» te Rotterdam Aanklacht ingediend tegen Duitsche douane JEUGDIGE FIETSER ERNSTIG GEWOND NEDERLANDER MISHANDELD BIJ DE GRENS Twee tchepelingen wilden een Nederlandtch motorkuat- i- de f Groningen ik kan mogelyk wel een Kabinet maar Ik kan zeker geen cabinet Koning Carol van Roemenie bracht in Targoviste een bezoek aan de school voor officieren. De Koning inspecteert de pas beeedigde jonge officieren De minister van Economische Zaken, mr M P. L. Steenberghe. hield de volgende tafelrede: De stichting sa! zich voorloopig bepalen tot massa-keuringen In verband met de tubercu- lose-bestrydlng. Voor een zeer belangrijk deel is het Inder daad te danken aan het voortreffelijke werk Pastoor Jongmens te Enkhulzen heeft Woens dag wederom een maagbloeding gehad. Alhoe wel de toestand niet aoo ernstig Is. als drie jaai geleden, is absolute rust voorgeachreven. De gearresteerden, die thans In het Huis van Bewaring te Groningen vertoeven, worden beschikking van den Officier van Justitie ateld. ter ge- ook van zeer de bet eft SC O’S, >en MD aar net eel sen <e- i is er- de ooi oor uit ■an ee- oor ten rde me m- Woensdag is te Heeg (Fr.) de 22-jarige O. Fier te water geraakt Hy was op weg naar zyn werk te Sneek, en moest om daar te komen, gebruik maken van een bootje Vermoed wordt, dat de jongeman over boord geslagen is en in de modder gestikt. De om wonenden hebben geen hulpgeroep gehoord. E. was ongehuwd en eenige zoon. Op het oogenblik worden .10.000 sigarenma kers. metaalbewerkers en textielarbeiders ge keurd. waarvoor het prophylaxefonda gelden be schikbaar heeft gesteld. Het Nederlandsche motor kust vaartuig Nejaco uit Oroningen heeft in Maart en April een veel bewogen reis gehad. In de haven Treuro 'Engeland) brak brand uit aan boord op het oogenblik. dat de beman ning behalve de kek aan den wal was Bil te- TilSkOW 1st werd de brand krachtdadig bluscht. Ged boord steeds vermiste zijn aan geld wal ging tot vprj .offie. waarin het gif gemengd was. it. dat het Onmlddeliyk ontdekt werd zoo- dat geen nadeelige gevolgen voorkwamen. Dit waren de 56-jarige mevrouw A Zaanen- Schaarman. die een hersenschudding en eenige verwondingen had opgeloopen. en haar beide dochters, de 14-jarige Johanna Zaanen en de 18-jarlge Adri Zaanen. allen wonende te Al blasserdam, welke laatste een hersenschudding hadden. De 31-jarige mej. A E. Zaanen bleek snjj- wonden in het gelaat en aan den rechterarm te hebben opgeloopen. terwijl de 80-Jarlge heer J. A. Schaarman wonden aan beide armen had gekregen. Ook de tramwagen was ernstig beschadigd De auto is voor het onderzoek in beslag ge nomen. Doel en werking van deze stichting, welke onder presidium staat van dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, is uiteengezet op een persconferentie, waar dr. Van den Berg en de directeur van het Cen traal Bureau, de arts R. N M. Eykel. oud- geneeskundig hoofd-inspecteur van de volksge zondheid. het woord hebben gevoerd. J Inderdaad, men kan nooit te duidelijk zijn en de Maasbode zeker niet. Wjj laten het aan onze lezers gaarne over deze tekstver klaring te vergelijken met den tekst, welken wjj in ons artikel hebben aangehaald. Op één punt is de Maasbode ondanks alles toch te duidelijk geweest. nJ. dat zij in stand vastigheid van standpunt voor Dr. Coljjn niet onderdoet. Woensdag was een uit vijf personen bestaand gezelschap, wonende te Alblasserdam, in een huurauto, bestuurd door den 24-jarigen koop man P. F. v. d. Oraaf. eveneens wonende te Alblasserdam. op weg gegaan met bestemming Amsterdam. In Rotterdam koos de bestuurder zijn weg via den Oostzeedyk langs den Gerrit Jan de Jongweg. waar ook de trambanen van lijn 15 liggen. In een bocht naderde uit de richting van de Claes de Vrieselaan een motor wagen van Ijjn 15. bestuurd door den 46-jarigen wagenvoerder P. J. Chr. van Djjk. Dinsdagnacht is een Nederlander uit Blerick. die per fiets van de kermis te Kaldenkirchen LD.) naar huis reed, bjj het Duitsche douane kantoor Bchwancnhaus door een der dienst doende Zollbeambten tegen den grond geslagen en mishandeld. Naar het Handelsblad vernam, heeft 't slacht offer langs diplomatieken weg een klacht In- godlend tegen de Duitsche douane. Zjj bekenden gedeeltelijk de hun ten laste gelegde feiten. Hun plan was het schip te laten zinken, nadat zU de overige leden der bemanning onschadelyk hadden gemaakt en al het aanwezige geld hadden gestolen La ter werd het plan gemaakt de bemanning te vergiftigen. De kok kocht in een Engel- sche haven een slaapdrank. die door de koffie gemengd was. Vcorts had hU zich reeds voorzien van een vuurwapen en een paar dolken. In samenwerking met de departementen van Sociale Zaken, van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Justitie, alsmede een reeks van landelijke instellingen en organisa ties. is onlangs het centraal bureau voor keu ringen op medlsch-hygiënlach gebied in het leven geroepen. NB Bovenstaand artikel was reeds ge schreven. toen de Maasbode hedenmorgen met den volgenden terugzwaai voor den dag kwam: ter Romme. maar In mindere mate dan deze zeer serieuze en principieel standvastige minister met zijn verantwoordelijkheid kan dekken. Bovendien geeft de Maasbode zich over aan een gevaarlijke illusie, indien zij meent, dat oog bij een werkloosheidsbestrij ding in mindere mate de geleidelijke vermin dering der werkloosheid als vanzelf voortgang zou vinden. En het wil ons voorkomen, dat deze laatste illusie niet de eenige en ook niet de gevaariykste is. waaraan zij zich overgeeft baarlijk*, zorgalease dog. --in aan Oceocn- wog »on olie aangenaomsta Lp at do p.Higo oen dog vol of In de economische politiek is d a t juist, wat tot een goeo resultaat voert, en wat juist is. e Maasbode, aie volgens de anti- revolutionnatre .Standaard'’ zulk een uitzonderlijk waardige houding heeft aangenomen tegenover dr. Colyn in vergelij king met die. welke andere katholieke bladen tegenover den maker en breker van het positief Christelijke kabinet meenden te moeten aannemen, acht het dus nog mogelijk, dat dr. ColUn het standpunt, waarop hij het kabinet als op een keiharden steen uiteen- sloeg, weer laat varen De standvastigheid van dr. Colljn wordt met het veronderstellen van deze mogelijkheid niet bepaald geëerd, maar wij moeten erkennen, dat de Maasbode uit de met dr. Colljn herhaaldelyk opgedane ervaringen stof zou kunnen halen om de door haar veronder.,vcldc mogelijkheid als nog zoo gek niet aannemelijk te maken. Op grond waarvan de Maasbode echter al even weinig standvastigheid bjj de katholieken als moge lyk durft te veronderstellen, is ons niet duidelijk, of het moest zijn, dat haar eigen onstandvastigheid haar parten heeft gespeeld by de beoordeellng van anderen. Het lijkt ons ten eenenmale uitgesloten, dat Romme cs. hun ..non possumus willen, zullen en kunnen herroepen om terwille van Colljn, wiens houding tegenover hen zeer zeker minder waardig was dan die van de Maasbode tegenover Colljn, genoegen te ne men met schijn voor wezen Inzake het primaire nationale belang der werkloosheids bestrijding. Met alle respect maar niet ter wille van Colljn is Romme tot de uiterste grens van tegemoetkomendheid gegaan om de continuïteit van het positief Christelijke kabinet en zijn program in het belang van land en volk zoo mogelijk nog te redden. Verde" gaan zou echter princlpieele capitulatie in strijd met het landsbelang, zooals hij dat ziet, hebben beteekend en daarvoor bedankte bij terecht. Volgens de Maasbode heeft Colljn cp grond van een ..toch nauwelijks serieuze” aanleiding ons land onder de huidige uiter mate critleke internationale omstandigheden in een zeer betreurenswaardige regeerings- crlsls gestort, maar niettemin acht zij dr. Colljn nog altijd zonder twijfel den eerstaan- gewrzene voor de leiding van een nationaal kabinet. Het is alles heel zonderling en weinig standvastig, wal de Maasbode wenscht, en het sou verwarring kunnen stichten onder de katholieken, een verwarring, die door de tegenstanders onmlddeliyk zou worden uitge buit. Den molen van de Telegraaf, die al direct met den wind van een eenzijdige nationale leuze is gaan draaien, heeft zij reeds van welkom katholiek koren voorzien. Minister Romme s werkloosheidsbestrijding was gebaseerd op een minimum-program, waaraan niets meer valt af te doen zonder ernstige schade voor land en volk. Met dit Program had heel 'de regeerlng. dus ook dr Colljn, zich vereenigd. Colljn es. heeft dit echter niet willen handhaven en voortzetten, bil wilde het zelfs wijzigen en terugkomen op reeds gezamenlijk genomen en goedgekeurde beslissingen en dat op grond van de financi ële eischen, we'ke de internationale situatie k*n onze militaire defensie stelt, terwijl deze Internationale situatie reeds maandenlang een gelijke eischen stellende spanning vertoont. Deze stand van zaken valt nóch te verbloemen nóch te beteren en zeker niet op de wijze, waarvan de Maasbode blijkbaar niet afkee- Hg is, nl. door de werkloosheid te blijven bestraden in de richting van minis- „Het standpunt, waarop zich dr. Colljn bij het uitbreken van de crisis gesteld heeft ten opzichte van de werkloosheidsbestrijding, maakt het hem volstrekt onmogelijk voor dit standpunt een parlementaire meerder heid'te vinden. Blijft dr. Coljjn op zijn stand punt staan, dan kan hy. naar onze meening. als realpoliucus slechts deze ééne conclusie trekken vormen. vormen, dat op een meerderheid In de Sta ten-Generaal kan rekenen. Blijft dus dr Colljn op zijn standpunt staan, dan rest eigenlijk slechts één ratloneele conclusie, dat hij de opdracht aan Hare Majesteit terug geeft. Maar is het nu werkelijk onvermijdelijk, dat dr. Colljn op dit standpunt blijft staan? Na het jongste regeeringscommunique slaat dli wel vast, dat de tegemoetkopilng met name van de zijde van minister Romme wel zoo ver ging, dat het feltelijk verschil van meening, in mlllloenen uitgedrukt, toch nau welijks een serieuze aanleiding kon geven tot een kabinetscrisis in deze omstandigheden. Blijft slechts het theoretisch verschil, dat in de laatste alinea (over de noodzakelijkheid van Wijziging der tot nu toe gevoerde Werk- loosheldspohtlek en haar reeds genomen en goedgekeurde maatregelen) van het commu niqué werd geformuleerd. Dit is ongetwijfeld van grooter principieel belang. Maar wan neer men voorloopig over geringe felteiyke verschillen zou kunnen heenstappen en wan neer men ous vooralsnog de werkloosheid zou blijven bestrijden in de richting van minister Romme maar in mindere mate dan deze dat aanvankelijk wilde, dan zou de geleidelijke vermindering van de werkloosheid als vanzelf er toe lelden, oat ook Ijet theoretisch verschil van Inzicht ging verminderen Woensdagmiddag is even voor bet station van Bedum de uit Groningen binnenkomende K>- kaaltrein die om 13.11 uur vandaar naar Dell- zjjl was vertrokken, waarschijnlijk tengevolge van een verkeerden wiseelstand, ontspoord. De locomotief bleet in de rails, doch de twee per sonenrijtuigen en de bagagewagen derailleer den. waarbij zij in schuinen stand op de spoor baan bleven staan. Tengevolge van den schck en bet breken van eenige ruiten werden drie ieizlgers licht gewond Het waren de handen reizigers 8 Hoogstraal uit Amsterdam, de tó- jarige mevrouw S Smaal uit Delfzijl en haar tienjarig zoontje Twee dokters waren spoedig ter plaatse. De heer H, die schaafwonden aan het hoofd had gekregen, kon. na verbonden te zijn, de reis vei volgen. Mevrouw S.. die won den aan hoofd en armen had opgeloopen en bet jongetje, dat eenige schrammen en bullen had gekregen en zeer geschrokken was, zyn per ziekenauto naar hun woonplaats overge bracht. Aangezien er bjj het station dubbel spoor lig: ondervond bet treinverkeer geen vertraging. Onmlddeliyk werd met het oprulmingsweric begonnen. Aan het eind van den middag aad men een der rijtuigen weer op het goede spoor gebracht. doet Ge, als U zich op 't examen alles kunt herinneren, wat Go eens geloerd hebt. Go zijl heldor en geconcentreerd, rustig en kalm als Go zoo n „AKKERTJE" neemt. - et is de Maasbode bijzonder zwaar 1—1 gevallen van Dr. Colljn te scheiden J- J- en zl! sprak dan ook by het uitbre ken van de kabinetscrisis de hoop uit, dat de scheiding tusschen Colyn en de katholie ken slechts tydelljk en niet van langen duur ZOU zijn. De liefde voor Dr. Coiyn. die niet «en ieder aangeboren is, kwelt dit katnobeke blad uit Rotterdam zóózeer, dat het thans reeds «n poging aanwendt om Dr. Coiyn te vermurwen zijn nleuwgekocen standpunt te laten varen en de katholieken tot een nog verder gaande toegevendheid dan zij reeds betoonden te bewegen, opdat er een groote verzoendag gevierd zou kunnen wrirden m ven nationaal kabinet. Passen wy de middel- eeuwsebe ballade van de twee komngsklnde ren, die elkander zoo lief hadden, maar by elkander niet konden komen, omdat het wa ter tusschen hen veel te diep was. toe op dv huidige politieke situatie, dan kunnen wij zeggen, dat de Maasbode vol deernis de ge- scheldenen ervan wil overtuigen, dat het scheldende water heelemaal niet te diep is en dat er ook nog zoo iets als de kunst van het zwemmen bestaat. Zy schrijft om. het volgende Van al deze feiten werden twee schepelingen verdacht en de in Groningen wenende reeder heeft, toen het schip In Juni in Nederland te rug kwam, daarvan onmiddellljk aangifte ge daan by de politie De betreffende schepelingen, de 16-jarige kok P M uit Delfzijl en de 31- Jarige monteur T. K. uit Schlldwolde die thans in militairen dienst is. zy.n resp te DelfzUl en Utrecht aangehouden en naar ov erge bracht Een vchtv «••ren. «en l omgeven door al het prettige comfort voi •toomer. De warme stad ontvluchten I beslommeringen Brengt oo de wijze Uw dog door op het water, zeewind U verfrisschen en beleef wisseling en van ongekend genot I Oepelgk* behalve Zaterdags, Juh en Afvaart: Steiger 11 - De Ruyterkade UHgang U-Zi|de. C S Vertrek 10.1 9 u. en terug S u. Passage vanaf Rotterdam 3e kl. trein\v 3e kl. tre>n\ 2e kl. trein\. 2okl bootP Ie kl boot?411 ie kl. boot?’ lootsle aansluitende trein vit Rotterdam vertrekt 8 36 Prima buffetten en ruime eetzaal aan boord Profiteert van de extra goedkoop» gecombineerde Trein-bootkaarton Vraagt inlichtingen oen de voor, naamste Stations dor N.V of RgKRIJ KDPH N¥ 4, 5. T,l. 44400 (4 ontdekt en door optreden vaA de brandweer ge urende dezelfde reis werden aan niefstallen gepleegd. De kapitein I horloge, Iprwul een groot bedrag s gestolen Er werd voorts een po- [iftlging gedaan Gelukkig smaakte zoo En hier ligt het groote verschil: keuringen geschieden in opdracht van derden al be hoeft ook niemand tegen zyn wil onderzocht te worden en het resultaat van het onder zoek wordt, behalve aan den betrokkene, ook aan deze derden medegedeeld. De stichting: „Centraal bureau voor keurin gen op medlsch-hygiénisch gebied", zal zich, in tegenstelling met de consultatiebureaus, uitslui tend met keuringen bezig houden. Zy is tot stand gekomen door samenwerking van de reeds genoemde departementen met het propbylaxe- fonds. de algemeene Nederlandsche vereenlging ..Het Groene Kruis", de nationale federatie ..Het Wit-Oele Kruis", de Nederlandsche Maatschap- py tot Bevordering der Geneeskunst, de Neder landsche centrale vereenlging tot bestryding der tuberculose, de Rlfksverzekeringsbank, de Federatie van bedryfsvereenlglngen. de vereenl ging van Raden van Arbeid, het verbond van Nederlandsche Werkgevers, het Chr. Nationaal Vakverbond, het RJC. Werkliedenverbond, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenlgingen, de Vereenlging van Nederlandsche gemeenten Al deze lichamen, die ook het stichtingskapl- taal hebben byeengebracht, zijn vertegenwoor- vorderlng der Geneeskunst, maker, namens het sche Werkgevers en De goede economische betrekkingen tus schen Nederland en Duitschland en de stap pen. die aan beide kanten ondernomen wor den om zich voordoenoe moeilykheden te overwinnen, zyn het bewys ervan, dat ook tusschen ongelijksoortige economische sys temen een gemeenschappelyk resultaat kan worden bereikt. Indien men slechts den moed heeft zich van dogma en theorie vry te maken en dat doet wat verstandig en wat noodzakelyk is. Het verheugt my in het byzonder minister Funk in Nederland op de meest hartellike wijze welkom te heeten Ook mijn regeerlng verheugt zich hier een lid van de Duitsche regeerlng te kunnen begroeten. Voor my is uw bezoek in- tusschen een byzondere vreugde wyl Ik daar door de gelegenheid heb de vriendschappeiyke betrekkingen, welke wy te Berlyn hebben aan geknoopt. verder voort te zetten Aan myn be zoek te Berlyn heb Ik de aangenaamste her inneringen behouden en Ik spreek ook de hoop uit dat het u en mevrquw Funk by ons in Holland goed zal bevallen. Ik hoop, dat wU desen avond recht genoeglyk by elkander zyn. Gy leert In dezen kring ook een reeks van ver tegenwoordigers van het Nederlandsche bedryfs- leven kennen en in de gespr-kken met hen zult u. naar Ik hoop, bevrettgd zien hoe menigvul dig de economische betrekkingen tusschen Ne derland en het Duitsche Ryk zyn en welk een groot gewicht niet slechts voor de Nederland sche regeerlng. maar ook vcor de Nederland sche bedryven daarin is gelegen dat deze be trekkingen zich tot nut van beide landen in gunstlgen zin ontwikkelen. Ik hoop ook zeer, dat dit. uw eerste bezoek aan Nederland, u de gelegenheid moge schen ken ons land nader te leeren kennen. Welis waar is uw tyd slechts beperkt, maar morgen zult gy tn de gelegenheid zyn een zeer Interes sant deel van ons land te leeren kennen. nJ. het Zuiderzeegebied. Ge zult dan den. hoe Nederland In een voortdurenden strijd met de zee geleefd heeft en hoe het Nederlandsche volk zyn grond niet slechts door de natuur geschon ken heeft gekregen, maar dat het ook door eigen kracht en onder aanwending van de nieuwste middelen der techniek dezen grond moest winnen. De Zuiderzeewerken, die tot de bijzondere be moeienis van myn collega van Waterstaat be- hooren, zyn nog altijd In vollen gang en gtj zult in het byzonder de voorbereiding zien van den nieuwen Noord-Oostpolder. Terwyi ik hier de overtuiging tot uitdrukking breng, dat onze ontmoeting de sedert lang be staande vriendschappeiyke betrekkingen ver der zal bevorderen, moge ik een dronk Instellen op het welzyn van rtiksminister Funk Minister Funk heeft den Nederlandschen mi nister van Economische Zaken voor de vrlen- deiyke woorden van welkom oank geheecen en gaf uitdrukking van zyn oprechten vreugde over de zoo harteiyke ontvangst, welke hem in Den Haag ten deel was gevallen. De automobilist was In de meening. dat de tram linksaf zou slaan en daarom wendde hy het stuur. Te laat bemerkte hy. dat de tram rechtdoor reed, precies op hem aan. zoodat een botsing niet meer te voorkomen was. Met een hevigen slag botsten de belde voertuigen op el kaar De tram greep den wagen met de rech terzijde van het voorbalcon en vernielde de ge- heele rechterzijde van den auto. Het motorblok werd vrywel vernield, het dak scheurde open en alle ruiten vielen in scherven uiteen. De voorbank was naar achteren gedrukt en degene, die naast den chauffeur zat. werd door de glasscherven gewond. De chauffeur, die slechts Zeer lichte verwondingen had ojjge- loopen, bood dadeiyk hulp. Het bleek, dat alle vyf inzittenden gewond waren. Drie van hen moesten naar het ziekenhuis aan den Cool- slngel worden vervoerd, teneinde daar verpleegd te worden. Woensdagavond is op den Stadionweg te Rot terdam een ernstig ongeval gebeurd. Uit de richting Rotterdam naderde een personenauto, bestuurd door een Inwoner van IJsselmonde. Uit een zyiaan kwam op een fiets de 16-jarlge J. Stolk met een meisje, belden wonende te Rotterdam, plots den ryweg oprijden De flets werd gegrepen en de jongen een eind medege- sleurd Hy kreeg zeer ernstige verwondingen en is in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsinge 1 vervoerd. Aan dezen maaltijd zaten os. aan de minis ter van Waterstaat, mr. dr Ir J. A M. van Buuren. de minister van Kokmlén. Ch J I. M. Welter de Duitsche gezant, graaf J von Z«=h- Burkersroda. de Nederlandsche gezant te Ber lyn. jhr mr H M van Haenuna de With en voorts vele Nederlandsche en Duitsche per- sooniykbeden. w o. ir. A L. H Roehroek. dJrec* teur-generaal van den landbouw, mr. L. J. A- Trlp president van de Nederlandsche Bank, en verschillende voorzitters van kamers van koophandel en andere vertegenwoordigers van handel en industrie. Nederland en Duitschland. aldus dr. Funk, zyn niet alleen door oude nabuurschap ver- bonoen. maar ook door nauwe economische ban den en verplichtingen, welke berusten op ver vulling van de behoeften van de economie van beide landen. De persoonlyke gedachtenwisse ling met minister Steenberghe heeft er niet weinig toe bygedragen. om de goede economische betrekkingen tusschen beide landen nog nauwer aan te halen Hiertoe werkte mee de weten schap. dat beide layoen wederkeerlg de beste klanten van elkaar zyn. De economische goederen moeten In dienst van de volkeren worden gesteld, aldus vervolgde minister Funk Hiertoe zyn een juiste organisatie van de productie en consumptie en’een inscha keling van de overheid daar noodzakelyk. waar de vrije economie uit eigen kracht het pro bleem niet kan oplossen. is ook goed. Ten slotte bracht dr. Funk een dronk uit op minister Steenberghe. op de Hollandsche re geerlng en op de ontwikkeling van de Neder landsche en Duitsche handelsbetrekkingen. Woensdagmiddag heeft minister Funk een be zoek gebracht aan het Deutsches Helm te Den Haag. Heden zal dr. Funk In gezelschap van den minister van Buuren. Ir. de Blocq van Kuffeler, directeur-generaal der Zuiderzeewerken en eenige andere heeren een excursie maken over en langs het IJsselmeer. Na een bezoek aan den afsluit- dyk zal In Sneek worden geluncht. Daarna wordt naar Lemmer gereden, waar men aan boord gaat van een boot van het departement van Waterstaat. Hiermee zal men 04. Urk bezoeken en het gezelschap gaat in Kampen aan land. In Nykerk zal ten huize van den heer en mevrouw jhr. Van Haersma de With het avondmaal wor den gebruikt. Woensdag in den vooravond heeft mevrouw Steenberghe op .Meerrust" te Warmond me vrouw Funk ontvangen. Hierby waren mede aan wezig mevrouw Welter, echtgenoote van den minister van Koloniën, mevrouw Van Buuren. echtgenoote van den minister van Waterstaat, en mevrouw Van Haersma de With, echtgenoote van den Nederlandschen gezant te Berlyn, en eenige andere dames. der consultatiebureaux, dat de sterfte aan tu berculose In ons land zoo byzonder laag Is. Zelfs In deze tyden van economische moeilykheden houdt de daling van het sterftecyfer altyd nog aan. De consultatiebureaux hebben dan ook te recht het volle vertrouwen van de bevolking. De consultatiebureaux zyn echter krachtens hun opzet niet de aangewezen lichamen om deze keuringen te verrichten, zy zyn het ver- trouwensinstltuut van het publiek en zyn als het ware te beschouwen als een verlengstuk van den huisarts Op de consultatiebureaux ge schiedt het onderzoek op verzoek van den pa tiënt en wordt het resultaat ervan niet aan derden medegedeeld. Prof. mr. E. v. d. Heyden. hoogleeraar aan da R. K. Universiteit, die reeds gerulmen tyd in het St. Canlsiuszlekenhuis te Nymegen ter verpleging was opgenomen, heeft thans deze Inrichting kunnen verlaten, maar zal nog zeer langen tyd rust moeten nemen. HU heeft Nymegen verlaten. dlgd in het bestuur. Het dageiyksch bestuur is samengesteld als volgt: dr. C. van den Berg, directeur-generaal van de Volksgezondheid, na mens den minister van Sociale Zaken, voor zitter, dr. L. C. Kersbergen, namens de Neder landsche oentrale vereenlging tot bestryding der tuberculose, dr. C. H A. T. Fehmers, na mens de Nederlandsche Maatschappy tot Be- mr. B C. Slote- Verbond van Nederland- F. S Noordhoff. namens het Nederlandsch Verbond van Vakvereenlgin gen. Toegevoegd als secretaris is mr B Sllngen- berg Tot directeur van het bureau Is. zooals hier boven reeds werd medegedeeld benoemd de oud-hoofdlnspecteur van de Volksgezondheid, arts R. N. M Eykel. Het bureau is gevestigd te ’s Gravenhage. Van Alkemadelaan 700 Aan het bureau worden specialist-tuberculose-artsen verbonden. De werking van het bureau is als volgt: Wanneer een keuring wordt aangevraagd, ge schiedt deze. Indien grootere groepen worden onderzocht, op de plaats, waar deze werken of verblUven. De keurende tuberculose-arts gaat met het doorhebtingsapparaat daarheen. Per dag kan hy ongeveer 60 personen onderzoeken De twyfelachtige gevallen worden op het con sultatiebureau in overleg met den daar wer kenden arts onderzocht Alvorens echter tot keuring wordt overgegaan, informeert het cen trale bureau. Indien althans het onderzoek ar beiders betreft, of. wanneer een lyder gevon den wordt, die behandeling noodlg heeft, vol doende maatregelen kunnen worden getroffen om hem die behandeling deelachtig te doen worden, of voor het gezin gezorgd wordt ge durende den tyd. dat hy behandeld wordt, en of de patiënt na herstel weer in het bedrijf kan worden opgenomen Zou het antwoord op deze vragen onbevredigend zyn, dan kan het bureau de keuringen weigeren. Wanneer slechts voor enkele personen keu ring noodlg is. dan geschiedt deze in overleg met de vereerd gingen, die de consultatiebureaux exploiteeren, op deze bureaux. De minister van Economische Zaken mr. M. F. L. Steenberghe heeft zyn Duitechen collega, minister W. Funk, die op het oogenblik Hier te lande vertoeft, In kasteel oud-wassenaar Woensdagavond een diner aangeboden. Men kan nooit té duideiyk zyn. Als we in ons artikel: „Een nationaal ka binet?” één punt met groote en dan ook terecht opgemerkte scherpte op den voor grond hebben geplaatst, dan Is het dat: zal dr Ooiyn een nationaal kabinet willen vormen, dan zal hy het standpunt dienen te verlaten, waarop hy zich tegenover de werkloosheidsbestrijding heeft gesteld. Doet hy dit niet, dan is elke formatie, welke ook. van een levensvatbaar kabinet voor hem uitgesloten. Van de zijde van minister Romme is meer dan voldoende tegemoetkoming getoond: verdere tegemoetkoming kan alleen ge rechtvaardigd zyn door vermindering van de werkloosheid. En toch heeft men nog uit ons artikel meenen te lezen, dat wy een nationaal ka binet wilden mogelyk maken ook door ..ver dere concessies op het stuk der werkloos- heldspolltiek van de zijde der katholieke politici"! A 1 s de katholieke politici dergelyke con cessies zouden doen, dan zou de formatie van een werkelyk nationaal kabinet stellig afstuiten op den onwil van 8.D A P Wil dr. Coiyn zich aan het hoofd zien van een echt nationaal kabinet, dan is de beurt aan h m om concessies te doen. Doet hy dit niet, dan. zoo hebben wy het zoo scherp mogelyk geformuleerd, zie hy liever van elke formatie-poging af. En dan kan een ander de formatie van een werkelyk nationaal kabinet onderne men. Want nu de mogeiykheld van ’n rechtsch of een christeiyk kabinet is stuk geslagen, achten wy in de tegenwoordige omstandig heden deze oplossing de beste.” H A Woensdagmorgen Is te Maastricht het con gres van den Nederl. R K. Bond van Bouw- patroons voortgezet met d» behandeling van een abntal voorstellen der afdeellngen. Het voorstel-Alkmaar om het op de vorige Jaarvergadering In principe genomen besluit tot medewerking aan de registratie der beroepen in te trekken, ondervond van de zijde van het hoofdbestuur groote bezwaren. Daar 1 voorstel- Alkmaar verder geen steun vond, kwam het niet verder in behandeling. Alkmaar had voorts voorgesteld aan het hoofdbestuur op te dragen geen verdere actie meer te voeren by de regeerlng om de vestigingswet ook voor de bouwbedrijven in werking te stel len. maar een leidraad te volgen van den B. 8 B„ waarin om. rekening wordt gehouden met het schema van eischen der patroonsbon den, en waaraan de adspirant-patroons moeten voldoen om erkenning te verkrijgen. Het bondsbestuur ontraadde aanvaarding van dit voorstel om verschillende redenen van prac- tyk en de vergadering ging daarmede accoorJ In dit verband werd eveneens afgewezen het voorstel-Alkmaar om de actie voor de blndend- verklaring van het C A O. by de regeerlng te staken en in den B.S.B. een regeling te doen opnemen, dat het voor alle patroons verplich tend is het CAD. na te leven. Eenige discussie werd gevoero over het voor- stel-Enschede, dat van bondswege stappen wor den ondernomen ten einde te voorkomen, dat werken, uitgaande van het Ryk. anders dan publiek worden aanbesteed, en dat werken, uit gaande van R K. rekenplichtige instellingen en besturen, anders dan publiek onder R. K. ge- oiganlseerde bouwvakpatroong worden aanbe steed. Het hoofdbestuur zette, by monde van den voorzitter, den heer H. Klein Schiphorst, Haar lem, als zyn standpunt uiteen, dat het geen stelling kan en wil kiezen voor uitsluitend pu blieke aanbestedingen. Zoowel voor publieke als onderhandsche aanbestedingen is wat te zeggen. De vergadering ging ook hier accoord met Let standpunt van het bondsbestuur. De voorzitter zegde wel toe, dat het hoofd bestuur medewerking zal willen verleenen aan het door de afd. Gilze-Ryen voorgestane in niger contact tusschen de kringconunissles van den BSB. en de erkende patroons door op be paalde tyden onderlinge besprek Inge n te doen houden. Het voorstel der afdeeling Over-Betuwe om voortaan de omzetbelasting plus 1 pet. ad ministratiekosten te berekenen, ondervond geen verzet van het hoofdbestuur, integendeel, men vond die 1 pet. administratiekosten waariyk geen weelde. Maar de aannemers dienen zelf meer de hand te houden aan de blliyke kostenper- centages. Voorstellen der afdeeling Rotterdam Inzake bepalingen van den BSB en invoering op de be stekken door de architecten van de algemeene administratieve voorschriften lokten eveneens een gedachtenwisseling uit. De voorzitter deel de os. mede, dat de A.A.V. niet dwingend op gelegd. maar wel gepropageerd kunnen worden. De aannemers kunnen immers weigeren in te ."■chryven als de bepalingen der A. A. V. niet gelden. De bepaling van de plaats, waar de jaarver gadering 1940 zal worden gehouden, werd door het congres aan het bestuur overgelaten. Aan het slot van de vergadering bracht de afoeeling Den Haag, de gevoelens van de ge- heele zaal vertolkend, speciaal hulde aan den heer Klein Schiphorst, die op zoo byzondere wyse deze algemeene vergadering en congres dagen heeft geleid. Eveneens werd de afdeeling Maastricht, waar het congres ten gast la ge weest, bedankt voor de goede organisatie. Na de gezamenlyke lunch, welke in den Stads schouwburg werd gebruikt, is een huishoudelyke vergadering gehouden. Hierin werd het bestuursvoorstel inzake het bestedingsreglement voor aanbesteding van ka tholieke. z-g. rekenplichtige, instellingen be- Mxroken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5