ONS BLAD Dr. Colijn heeft opdracht niet aanvaard Nieuw onderhoud met Molotof Kruitmagazijn in de lucht gevlogen I 1 Het nieuws van heden m Een nieuwe weg? De Bischofsberg Danzig Het onderwijs in handen der Nazi’s H.M. de Koningin heeft Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien tot formateur benoemd RYNBENDE'S ZEER OUDE GENEVER voor den Man van Oud-Vaderiaadseb slag. Ivoorkleurig - Pittig toch ULCht T*a Tnwlr Danzig blijve een Vrije Stad” De onderhandelingen met Moskou BESPREKINGEN DUURDEN BIJNA 3 UUR DE BAROMETER DE GROOT-MOEFTI BESCHULDIGD FISK SAFTI- FLIGHT Reeds 30 dooden en 200 gewonden in dorp nabij Salamanca VOOR'SLECHTS 1* CENT om deze annonce uitgeknipt In open envelop als drukwerk aaa oas op to seadrn. fttktvaagt U uitvoerige brochures over bet HERSTEL mh HAARGROEI Vermeldt Uw naam en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan: Dr. H. Nanning’s Pharm. Fahr. N.V., Den Haag VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 1O JULI 1939 w Earl Delawarr over Engeland» taak Mr. Dr. D. A. P. N. KOOLEN De formateur van Bonnet AZIJN-EXTRACT GEDRONKEN Eisch tegen Besteiro: de doodstraf Men blijft hopen een formule te vinden Waar voor Oost-Pruisischs mili tairen een „kinderspeelplaats” wordt ingericht Soldaat je-spelen met echte kanonnen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN VROUW AAN SCHANDPAAL WEGENS DRONKENSCHAP „Geen definitief resultadt bereikt, aid ut meldt het agent schap Ta»» Arabische rebellenleiders klagen hem aan wegens wreedheid en corruptie de 200 1 Een verklaring Het Weer iiiiiiuiiitinnHmniHnumniiiiiiiiiiiii f VERWACHTING: Nazi-agenten in Brazilië gearresteerd Per Liierkruik f 3.75 Verwijdering van geestelijken en tasters uit tchool en ziekenhuis De Regeeringspersdienst meldt: Dr. H. Colijn heeft aan H. M. de Koningin verzocht van de opdracht tot vorming van een kabinet te mogen worden ontheven, daar zijn pogingen tot samenstelling daarvan in de richting, welke hij zich had gedacht, niet waren geslaagd. Zaterdagmiddag heeft Hare Majesteit mr. dr. D. A. P. N. Kooien ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. De heer Kooien heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden. EEN BETROUWBAAR REISGEZEL: TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 238 DE PRIJS DER ADVERTENTIES b«draagt 20 cl- P regel; Ingezonden Mededeelingen 40 et P BIJ CONTRACT AANMERKELIJKE REDUCTIE Uitvoerig tarief voor adverteeren bij «bon aanvrage gaarne door oma Istratle verstrekt Driejaudg kind aan vergiftiging gestorven NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD de- van grenzen aan O el- i een Omtrent dit onderhoud wordt medegedeeld, nament wordt Ad i I welke de tale dekt, de garan- a.a het Westen uien, daar het LI dekken voor- r* B O- e- IV- en in. et et benoeming bedankt. In 1925 werd hy echter op genomen In het kabinet-Colyn en belast met het beheer van het belangrijke departement van Arbeid. Handel en Nijverheid. Lang heeft het mlnlsterieele bewind van den heer Kooien niet geduurd, daar spoedig na de aanneming van het amendement-Kersten over het gezantschap by den H. Stoel het minlsterie-Coiyn aftrad. Hoe wel zijn opvolger In de Tweede Kamer, de heer O. W. Kampschöer, zijn zetel voor hem beschik baar stelde, is mr. Kooien niet meer in de Ka mer teruggekeerd. In 1930 volgde zyn benoeming tot lid van den Raad van State, in welk college hij voorzitter is van de afdeeling Arbeid, Handel en Nijverheid, terwijl hij tevens deel uitmaakt van de afdeeling Financiën. In den loop der Jaren vielen hem vele hooge onderscheidingen ten deel. Behalve vele functies In dienst van het katho lieke gemeenschapsleven is de heer Kooien o.a. curator van de Technische Hoogeschool te Delft en voorzitter van den Raad voor de luchtvaart. re en de ide el- let m. g. te pn in IIIIUIIIHIIIIIIIMimillllUmilHHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIlililllllir n- is- in. ns TB. de ral Uk en •eg to ld er ?n m ri ek s- en a- H- de et in in fe ist ei n de ?er re ist rer x>r lat de. /al en in. •r- ïe- Ive rre De Poolsche politie heeft te Puck, een klein len van Gdynia, dele L die zouden hgbbrn deelgenomen aan het smokkelen van Dultschers naar Danzig. Huldiging van dr- A. F. Philips te Eind hoven; hooge onderscheiding verleend. De Tour de France is vandaag begonnen. DANZIG. Juli. De eorrespondent van Reuter heeft een bezoek gebracht aan de verboden zone op den Bischofsberg, waar volgens de ptaataeijjke nazi-pers een kin derspeelplaats werd aangelegd. i een toespeling op de pogingen tot slul- ih een overeenkomst met de Sovjet Unie irde Bonnet, de Fransche minister van veron- VOOR HET GEHEELS LANND: Aanvankelijk betrekken tot swaar wolkt, later opklarend. dat dit het langste Is geweest, dat tot nu toe door dese politici is gevoerd. De snelle opeen volging van de besprekingen duldt op een ver sneld rhythme van de onderhandelingen. De besprekingen zullen nog wel een week, of langer kunnen duren, voordat nadere me- dedeelingen worden gedaan over de resultaten, zelfs indien men eerder In beginsel tot over eenstemming komt. be- kans op liehte regenbuien, vrtj koel weer, matige wind ■11 West tot Noordwest. I =rnniin Komt de ontheffing van dr. Colijn van de opdracht tot kabinetsformatie na de veelzijdige consulten van H. M. de Koningin voor velen betrekkelijk onverwacht, de nieuwe opdracht aan Staatsraad Kooien zal vrijwel voor iedereen een verrassing zijn. De katholieke Staatsraad, oud-mlnister van Arbeid en oud-voorzitter van den Bond van RJC. Kiesvereenlglngen, heeft zich sedert lange jaren In den kring van zijn ambtsbezigheden teruggetrokken en staat bulten het actieve leven der partij, waarin zijn gezagvolle figuur vroeger een voorname plaats heeft ingenomen. De opdracht aan Staatsraad Kooien moet dan ook blijkbaar niet zoo worden verstaan, dat na de ontheffing van dr Oolijn. die het kabinet In crisis verklaarde, nu de inrichten van de andere groep in het kabinet, «elke met dr. Colijn over het vraagstuk der werkloosheidspolltlek van meenlng verschilde, als grondslag van een nieuwe kabinetsformatie zouden worden beproefd. De opdracht aan Staatsraad Kooien lijkt veeleer bui ten de beide partijen van de crisis om te gaan. Werd ook van katholieke zijde wel e-ns de vrees geult, dat een opdracht aan een katholiek formateur de bestaande moeilijkheden zou ver scherpen, dan is die meenlng dan ook niet van toepassing tji.v. een figuur als Staatsraad Kooien. In welke richting de heer Kooien, wiens per soonlijke politieke inzichten de laatste jaren «eer zelden in het openbaar tot uiting zijn ge komen, de mogelijke vervulling van zijn opdracht «al aoeken, is daarom vooralsnog een open vraag. Zal hij trachten de tegenstellingen, die door de crisis openbaar geworden zijn, te over bruggen. of zal hij er bulten om streven naar de vorming van een kabinet van persoonlijk heden, die, evenals hij. buiten bet parlementaire slagveld staan of hebben gestaan? Een ding echter kan ol. reeds nu worden ge zegd. Voor de katholieke partij spelen persoon lijke elementen in deze crisis vrijwel geen rol, maar zij heeft zich vast verankerd aan een prlmalren eisch van sociale politiek, een zakelijk program van werkloosheidsbestrijding, zooals dat door minister Romme op even bekwame als energieke wijze was opgebouwd en dat als een minimum-program beschouwd wordt. Dit zake lijke standpunt zal de party. met haar fractie in het parlement en de ministers, die uit haar midden zijn voortgekomen, ook tegenover den hieuwen formateur moeten handhaven. Hy vertelt hoe hij op weg daarheen tal van Oost-Pruis ire he militaire vrachtauto’s zag. die zich naar den top van den heuvel begaven meteen door een dekzeil verborgen lading. Op den heuveltop, die door een prikkeldraadver sperring was omgeven, zag de Reuter-corres pondent luchtafweergeschut opgesteld. Kort nadat hy den top had bereikt, verschenen twee schildwachten, die hem, na zyn filmtoestel te hebben afgenomen, verzochten mee te gaaa. Het driejarig kindje van den arbeider A. K te Vroomshoop zag In een onbewaakt oogenblik kans een fleschje azijn-extract te bemachtigen De kleine dronk hiervan, met gevolg dat het wtard vergiftigd. Hgewel een dokter onmiddellijk alle middelen in het werk bad gesteld om verdere ernstige gevolgen te voorkomen, kon dit echter niet mee: baten. De kleine te aan de gevolgen overleden. LONDEN, 8 Juli. (Reuter) Earl Delawarr, lid van het Hoogerhuls en president van den .Hoard of Education", heeft In Derby een rede gehouden en den nadruk gelegd op het vaste voornemen der volkeren, die den vrede liefhebben, pal te staan tegenover iedere agressie en overheerschlng. Britache en Fransche ambassadeur heb ben een nieuw onderhoud met Molotof. Geen definitief resultaat bereikt. Gouwleider Forster wijst op de sterkte van Danzig; nieuwe incidenten Duitsch vliegtuig verongelukt bij een monatratie op het vliegveld Evere. Onderwijs en ziekenverpleging in Oos tenrijk in handen der nat.-socialisten. Kruitmagazijn nabij Salamanca in lucht gevlogen. Reeds 30 dooden en gewonden; 90 personen worden vermist. De gevechten aan de Mandsjoekwo. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Dr. Coliin heeft de opdracht tot vorming van een kabinet niet aanvaard. Staats raad Kooien tot formateur benoemd. De Dultsche regeering vertelt ons. aldus Earl Delawarr, dat Danzig niet waard is om er voor te vechten. Wy dienden dan een betere reden ie hebben, om hun werkeiyke beweegi edenen te wantrouwen. Indien zy bereid waren er eer. wereldoorlog om uit te lokken, zy beweren, dat de bevolking van Danzig voor negentig procent Duitsch is, doch dat was ook het geval verleden jaar, toen Hitler verklaarde: „Deze gevaariykste plek in Europa heeft haar bedreigingen volko men verloren." kustplaatsje ten Ni Dultschers gearresfa BEKLIJN, 9 Juli (Havas) Er staan in' Dultschland strenge straffen op het veroorzaken van verkeersongelukken. Volgens de Berliner Boersenzeitung heeft de politie te Solingen by Keulen een 81-jarige vrouw die wegens dron kenschap oorzaak was van een ongeluk op een plein, te kyk gesteld. Once eenige mogelyke richting Is derhalve standvastig te staan naast hen. wlen wy ons woord gegeven hebben en duldelyk te laten uit komen. dat Oroot-Brlttannlë in staat en bereid Is te vechten tegen lederen aanvaller, hoe in direct de manier van aanval ook moge zyn. Mr. dr. Dionysius Adrianus Petrus Norbertus Kooien werd 21 Januari 1871 te Ryswyk geboren. Hy bezocht het stedeiyk gymnasium te Utrecht en studeerde later In de rechten aan de Unlver- slteit aldaar. In 1894 promoveerde hy tot doctor in de staats- en rechtswetenschappen, waarna hy zich In 1903 in de Domstad vestigde als ad vocaat en procureur. Van 18971905 vervulde hy de functie van schoolopziener in het arrondis sement Usselsteln. terwijl hy in 1900 lid werd van den Utrechtschen gemeenteraad. Elf jaren heeft hy als zoodanig de belangen van zyn stad behartigd. In 1903 aanvaardde hy het lidmaatschap van den Centralen Raad van Beroep (Ongevallen verzekering). waarvan hij In 1909 ondervoorzit ter werd. Deze functie bleef hij tot het jaar 1919 waarnemen. De nieuwbenoemde formateur-nam al spoedig In het politieke leven een werkzaam aandeel. Hy was een dergenen, die in 1904 den stoot gaven tot de oprichting van den Algemeenen Bond van Katholieke Kiesvereenlglngen, by de reorganisa tie in 1926 omgezet in de R K. Staatsparty. By de verkiezingen in 1905 kreeg hy voor bet kiesdistrict Grave zitting in de Tweede Kamer, waar het jonge Kamerlid spoedig een vooraan staande plaats innam. Zyn adviezen Inzake on derwerpen van flnancieelen of van soclaal-econo- mlschen aard werden hier op hoogen prijs ge steld. Tbt de invoering der evenredige vertegen woordiging in 1918 werd zyn mandaat voor bet district Grave steeds vernieuwd. Als opvolger van mr. D. Fock, die tot gouver neur-generaal van Ned.-Indlé was benoemd, werd mr. Kooien in 1918 gekozen tot voorzitter der Tweede Kamer, welke functie hij tot 1935. op een wijze, die een ieders bewondering af dwong. heeft vervuld. Reeds in 1918 was hy aangezocht als minister Van Financiën, maar om persooniyke redenen had hy toen voor deze gewichtige en eervolle LONDEN, 8 Juli. (Reuter) Een mani fest onderteekend door acht vroegere Ara bische rebellenleiders wordt thans In Pa lestina wijd en zijd verspreid. Hierin wor den beschuldigingen van wreedheden en corruptie geult te«en het Hooge Arabische Comité en de rond den Moefti staande Ara bische extremisten. Tenslotte stelde Bonnet er prijs op te ver klaren, dat zoo de toestand al ernstig Is, de eensgezindheid der openbare meenlng en de onbuigzame vastberadenheid van Frankrtlk veroorloven de toekomst met volkomen kalmte onder oogen te rien. Zn September as. zal H.M. de Koningin de groote Spoorwegtentoonrtelling, te houden op het Paleis van VoUcsvlijtterrein te Amsterdam, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Nederlandsche Spoorwegen, openen. Overzicht van de in aanbouw zijnde groote tentoonstellingshal MOSKOU, 9 Juli. (Renter). De ambama- deurs van Groot-Brittannie en Frankrijk te Moskon, Seeds en Naggiar, alsmede Strang, hebben vanavond een onderhond gehad met den volkscommissaris van Bui- tenlandsche Zaken. Molotof, dat twee uur en vijftig minuten duurde. Reeds in/den herfst van het vorige jaar waken, roöals destijds gemeld, talryke zusten uit TOedfenryk vertrokken, aangezien bet recht om onderwijs te geven haar was ontnomen. Vooral de Ursullnen zyn door dezen maatregel getroffen, aangezien zij de leiding hadden over talryke opvoedingslrirlchtingen en scholen voor de opleiding voor onderwyzeresaen. De zusters van de orde van St Franclscus van Sa les, wier scholen eveneens gesloten zyn, zyn. gebleven, maar zy moesten een groot deel van haar klooster verhuren aan het Dultsche lucht wapen. De werkloose zusters der orden, die zich toeleggen op onderwys en ziekenverpleging, ge ven thans aan anoere zusters een beroepsop leiding en leren haar talen, teneinde emigratie te vergemakkeiyken. Verscheidene leeraren, dia behooren tot congregaties voor mannen, om. de Jezuïeten, zyn geëmigreerd naar kloosters in het buitenland. De directeur van het Schotten gymnasium. dat een wereldvermaardheid bezat, heeft thans oe leiding over de keuken van het klooster, welke taak by opgeruimd verricht. Het Benedlctynenklooster Krems te veranderd in een ordensburg. De monniken, die gearresteerd waren, zyn allen, op twee na. op vrije voeten gesteld. De Franciscanen van Salzburg, wier klooster kortelings Is opgeëteebt door óen Staat, zyn thans geïnstalleerd in het Benedictijnen klooster In Salzburg. Men oenkt, dat de Capu- cynen binnenkort hun klooser van Kapuzinen- berg by Salzburg zullen moeten ontruimen. Er zyn er twee noodlg om te vechten, maar ook twee om een compromis aan te gaazx Een compromis is op zichzelf evenwel nutteloos, In- dlen de eene party zich vty aqjit elk oogenblik zijn gegeven woord te kunnen verbrekeb. MADRID, 8 Jwtl. (Havas). Julian IteW- re. de oed-voorzitter van den Verdedi- gingaraad van Madrid, ig heden voor den krijgsraad verschenen. De proenreur-gene- raal heeft de doodstraf tegen hem geetachl Uit Salamanca, Samora, Valladolid en Avila hebben zich brandweren en militairen naar de plaats des onheils begeven. Tengevolge van het tekort aan water als gevolg van het zeer warme weer, stuitte het blusschingswerk evenwel op groote moeiiykheden. Generaal Franco heeft onmiddeliyk van zyn deelneming doen biyken en 3C0.000 peseta’s voor de getroffen bevolking beschikbaar gesteld. De oorzaak van de ontploffing te nog niet bekend. In de verklaring, welke door het agent schap Tass omtrent de besprekingen van Zondag in het Kremlin is gepubliceerd, wordt gezegd, dat .geen definitief resul taat Is bereikt" DIENST AANBIEDINGEN, Gevraagd of Aan geboden, geplaatst onder de Omroeper rubriek 10 O- per rageL wy liepen, zoo vertelt hy. langs zoo goed als voltooide barakken naar het wachthuis. Op een open plek telde Ik meer dan 50 nieuwe militaire vrachtauto’s, alle met Oost-Pruisische nummer borden. Half tusschen de boomen verborgen lagen veldkeukens en er dichtby schenen met dekzeilen bedekte tractors voor kanonnen te staan. Op de vraag van een Heimwehrman. wat Ik In het verboden gebied kwam doen zelde Ik. dat Ik naar de kinderspeelplaats kwam kyken. De correspondent kon gaan, nadat hem de film was ontnomen. Op zyn vraag, of de honderden jongemannen In oMJfgroene politie- unlformen met moderne automatische wapens en handgranaten de kinderspeelplaats zouden gaan gebnglken, werd hem geantwoord: jlat hangt van de toekomst af, doch hopelyk niet Het Poolsche telegraafagentschap meldt, dat reizigers van den Internationalen trein Beriyn- Boekarest, die over Polen rydt algemeen ge constateerd hebben, dat in het gebied van Breslau groote massa’s troepen met artillerie en munitietreinen worden samengetrokken. Het manifest, waarvan de tekst thans wordt gepubliceerd door het Engelsche ministerie van Koloniën, beweert o.a„ dat de daden van het Hooge Arabische Comité geleid worden door persooniyke beweegredenen, dat de leden bul- tenlandsche belangen dienen tegen een vaste belooning, dat het comité het witboek heeft verworpen, omdat het den Moefti verboden biyft naar Palestina terug te keeren, dat de leiders der extremisten het plan hadden voor aanstaande Arabieren en waarachtige patriotten te vermoorden, ter voldoening van hun gevoe lens van wraak en parsooniyken haat, dat de Moefti ten minste twee millioen pond sterling heeft opgehaald om den nood In Palestina te lenigen, maar dat niemand hiervan ooit een piaster gezien heeft, terwyi zyn trawanten, waaronder vele roovers en moordenaars, een leven van weelde leiden. Het manifest, zoo wordt verklaard, Is opge steld in een byeenkomst van .heilige krijgexs". die een eeriyke rel in hun oorspronkelyke actie tegen Engeland gespeeld hebben en later naar Syrië zyn uitgeweken. Het manifest zegt voorts dat de meerderheid der Arabieren het er vol komen over eens Is, dat het witboek een goede basis vormt voor de verweaenlyking van hun nationale aspiraties. De diplomatieke redacteur van de Sunday Tunes schrijft naar aanleiding van de onder handelingen met Rusland, dat ..Frankryk noch Groot-Brittannië den wensch der Sovjet Unie in twyfel trekt om tot een overeenkomst te ge raken en dat men biyit hopen, dat het moge- lyk zal zyn een formule te vinden, gevaren van een indirecte agrel Daarvoor, aldus het blad, zouden tie der kleine mogendheden v: door Rusland kunnen laten vj gevaar, waartegen men zich «1 al in het Oosten ligt. MADRID, 10 Juli (Havas). Gister middag is in het dorp Penaranda de Bracamonta nabij Salamanca kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Naar gemeld wordt xijn hierbij om streeks dertig personen om bet leven gekomen en 200 gewond, terwijl er nog 90 vermisten zijn. Een goederen trein, die zich in het station bevond, werd volkomen vernield- Een feit Is echter, dat tot aan de verdeehng van Polen. Danzig goms een Dultsche soms een Poolsche stad was. maar nog vaker een Vrye Stad, zooals zy heden Is. De huidige overeen komst Is daarom een regeling, welke zoowel door de geschiedenis gerechtvaardigd Is. alsook, tot voor enkele maanden, door Hitler zelf. Het is tevens een regeling, welke aan de bevolking van Danzig de volledige vryheld gegeven heeft haar eigen bestuursvorm te kiezen. Indien derhalve oorlog om *t geval Danzig sou uitbreken, sou dit geschieden omdat de Dultsche regeering inziet, dat Danzig de sleutel is naar de Poolsche onafhankeiykheid, en dat een vry Polen een bolwerk beteekent tegen een Dniteche overheerschlng van Europa. a WEENEN. 10 Juli (Havas) De natto- naal-tociallstlsch« autoriteiten gaan metho disch voort met de verwijdering van geeste- lyken en zusters uit het onderwys en de ziekenhuizen. Iedere week worden nieuwe kloosters en nieuwe katholieke instellingen overgedragen aan de partyorganlsatlea. Geleldeiyklworat ontslag verleend aan zus ters uit de ziekenhuizen, waar zy worden vervangen Moor leeken. MONTEVIDEO. 8 Juli (Havas). Volgens berichten van de grens, hebben de Braziliaan- sche autoriteiten in Rlo Grande onlangs twee nazl-agenten gearresteerd, en een groote hoe veelheid propagandamateriaal, die in hun bezit was. in beslag genomen. Met ting v verkla BultejUandsche ^aken: Laten wy niets achttamen, opdat de onderhandelingen tot een; gunstig resultaat komen en laten wy ho pen. dat het by de komende besprekingen mo- geiyk zal zyn een gelukkige oplossing te ver- krugen. Ten aanzien van Polen herinnerde de minis ter aan de redevoering van Daladier van 13 April en zyn verklaring van 9 Juni. Hu voeg de hieraan toe: Frankryk en Polen garandeeren elkander we- derzyds onmiddeliyk en direct tegen Iedere direete of indirecte bedreiging, welke hun vi tale belangen zou treffen. Polen weet, dat het niet alleen op zyn spreekwoordeiyk heroïsme kan rekenen, doch ook op den onvoorwaarde- lyken steun van Frankrijk en Engeland tegen lederen aanslag op zyn onafhankeiykheid en zyn rechten. - J

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 11