Dr. .A. F. Philips gehuldigd KpninQüt Cnna" „Prinses föeatrix." NE I af BREEDER DAN DE B.S.B. IN DE VAART Z IJ N ONS VACANTIESPROOKJE HOOGE ONDERSCHEIDING VERLEEND Kerkelijk leven MAANDAG 10 JULI 1939 Personeel dankt zijn patroon 14 dagen voor ƒ122. Fellé brand te Leen» VROUWEN VAN NAZARETH Verkiezing algemeene Overate ^Groningen De Hbrand NAAR DE MISSIE Veehouder aan den praat gehouden PATER A. d. WEDDEN Portefeuille met f 600 ontatolen Conflict om een film-cautie H.H. WIJDINGEN in TEXTIELDETAILHANDEL DE PRINS NAAR DRENTE Kath. atichting voor de opleiding BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem PARTICULIER BEZOEK Marinemutaties Zuster* Ursulinen l 2CFci-55<t*. Door trein gegrepen en gedood Groote grasdrogerij afgebrand Radio-belasting opkomst? Ongeluk op onbewaakten overweg by Den Boach Groot aantal gegadigden voor 24 bedrijven De omgekomenen onder puin bedolven Prof. De Savornin Lohman bij dr. Colijn Meer fabrikanten worden ingeschakeld Internuntius zal de missiekruisen uitreiken Gepromoveerd tot doctor in de Godgeleerdheid DE GROENTENEXPORT NAAR DUITSCHLAND WEER TOMATENSOEP IN BLIK MOTORRIJDER TEGEN TAXI GEBOTST 91 '■Een reiaverhaal dat voor U werkelijkheid kan worden In de nabyheid der luchthaven te Leeuwarden BOERDERIJEN OP NIEUW- ONTGONNEN GROND Dankwoord van dr. Philip» rapport der omroep- organiaatie» Miniater Steenberghe uit zijn waar deer ing voor het levenawerk van den acheidenden directeur heeft Mini ft er Steenberghe apreekt mr. Bioacoopbond veroordeeld Bij de Pater* Jezuïeten ii der - de' MAATSCHAPPIJ ZEELAND Gij hebt de gaven gehad om u voor elke plaats de medewerkers te kiezen, die In staat zijn een kleiner of grooter deel van de taak op zich te nemen, welke het PhllipsbedrUf als geheel heeft uit te voeren. In het moederhuis van de Vrouwen van Na zareth, de Tutenberg, Vogelenzang, is Woens dag de verkiezing geweest van de algemeene overste. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers zat deze verkiezing voor. Moeder Marguérite van Otlse werd als algemeene overste herkozen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd: tot pastoor te Muiden den weleerw. beer G. D. van Bnmerik; tot pastoor te Sche- venlngen (O. L. Vrouw van Lourdes) den wel eerw. heer R J. Rejjnen; tot rector te Leiden (St. Elisabeth Gasthuis) den weleerw. heer F. A. Bernefeld, thans kapelaan te Oegstgeest. Uw ind Zondagochtend ongeveer half acht is op den •nbewaakten overweg tusscben Den Bosch en Rosmalen, onder „De Vllert”, een ongeveer 32- jarige man, v. uit Den Bosch In het Collegium Ferchmanianum der Paters Jezuïeten te Nijmegen zal ZS. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van ’s Hertogenbosch, Vrijdag 14 Juli de Tonsuur en de Vier Mindere Orden toedienen aan de volgende Fraters der Socië teit van Jezus: F. Babicek. J. Baeten, J. Barten, J. Buran, J. Eggels. J. Evers. H. van Meer, J. Mooyman. Th. Mulder, A. Remmerswaal, H. Ruding. h. Smit, A. Sterkens, O. Ziekman. d- rt- m Spreker besloot met de mededeellng. dat het H. M. de Koningin had behaagd, dr. Philips te benoemen tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Vast is komen te staan, dat beide men- schen na de instorting van den zolder mee naar beneden zijn gevallen en onder het puin werden bedolven. Binnenkort is, naar de Telegraaf verneemt, de indiening te verwachten van een wetsont werp, dat beoogt te voorzien in de financierim van televisie en wereldomroep. volk het van Kort geleden vóór de kabinetscrisis is, naar het Handelsblad meldt, besloten, om ook dit jaar weer van overheidswege tomatensoep in blik te doen maken, zelfs nog op grooter* schaal dan in het afgeloopen jaar. Het aantal conservenfabriekanten, dat daarmee zal women belast, zal echter aanzienlijk worden uitgebreid. De productie van vorig jaar heeft 4 5 millioen kilo bedragen, waarvan 3.5 via den middenstand op normale wijze aan den consument is ver kocht, terwijl één millioen kilo via het depar tement van Sociale Zaken aan werklooeen en behoeftigen werd verstrekt. De productie van vorig jaar is thans vrijwel geheel geruimd. Bij Pauselijk indult is als Provinciale Overste der Zusters Ursulinen (Provinclaal-hula te Vught) wederom voor drie jaren benoemd da ZeerEerw. Mère Marie Xavier Düttinw d. Oriendt geheeten, door een komenden trein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer woonde in Den Bosch en was ongehuwd. Het lukkig heen De gemeentepolitie te Sneek beeft een vrouw aangehouden, die 's avonds, toen zij met een vee handelaar stond te praten, hem zijn portefeuille met ƒ600.— ontstolen had. Later heeft zij die portefeuille weer aan hem teruggegeven, doch inmiddels had de echtgenoot van de vrouw daaruit ƒ300.— genomen. Ook de man is aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Op een klein gedeelte na is het ontvreemde geld weer in beslag genomen. De vrouw, moeder van vier kleine kinderen, is weer op vrjje voeten gesteld. Over den- brand te Groningen werd Zaterdag nog gemeld:'- Nadat er geen gevaar voor instorting van zol ders of muren meer bestond, is de brandweer onmiddellijk begonnen met hat zoeken naar de lijken van het echtpaar Walrecht. Het is haar tenslotte gelukt, om negen uur het verkoolde Hik van de SO-jarige mevr. Walrecht te vinden.. Het lichaam was vreeselijk verminkt. De brand weer zette haar tragische werk voort en om tien uur had zij ook het lijk van den heer Wal recht gevonden. Tyet merkwaardige geval doet zich I thans echter voor, dat tijdens het noenmaal, dat de Dultsche gezant té ’s-Gravenhage, graaf von Zech Bur kersroda ter eere van het bezoek van den Dultschen rljksminister van Econo mische Zaken gaf, minister Funk in naam van den Dultschen rijkskanselier en Führer Adolf Hitler aan dr. H. M. Hirschfeld het kruis van verdienste van de orcfe van den Duitsehen Adelaar met de ster heeft uitgereikt om hem te eeren voor het vele en belangrijke werk, dat deze ten gunste van de Nederlandsch- Duitsche handelsbetrekkingen heeft ge- praesteerd. Een pijnlijk lesje in loyale er- kenning van verdienste voor de N.S.B., dat dit keer nu eens niet komt van de zijde van wat de N.S.B. voor politiek- katholieke-vrijmetselaars-Joden wenacht te houden, maar van de door haar hoog vereerde en zeer bewonderde zijde van den Führer Adolf Hitler, en diens Rijks- regeering zelf. Zwaar gewond naar het ziekenhuis Hoog sloegen de vlammen uit, toen de brand weer aankwam. Met drie stralen op de motor- spuit had deze het vuur spoedig bedwongen. De persmachine werd door het vuur en het water vernield, terwijl ook de drie motoren be schadigd werden en onklaar geraakten. Twee tot drieduizend kilo droge stof ging verloren. Het gebouw brandde gedeeltelijk uit. Zondag 30 Juli zal in het missiehuis der pa ters van het Goddelijk Woord een groot af scheidsfeest gehouden worden. De Pauselijke Internuntius, Z. H. Exc. Mgr. P. Globbe, zal aan 130 missionarissen voor hun vertrek naar de missiegebieden de missiekruisen uitreiken. ank uen Ihe een n<ct het Te Rome promoveerde aan het Angelicum tot Doctor in de Godgeleerdheid op proefschrift „De Agonia Christus” magna cum laude p. AWana- sius v. d. Weyden OXB^ug. w P. v. d. Weyden zal zijn studies voortzetten aan het Bijbelinstituut te Rome. Na deze massale huldiging bestond gelegenheid om den heer en mevrouw Philips persoonlijk de hand te drukken, waarvan zeer druk gebruik werd gemaakt. Ter gelegenheid van het neerleggen zij ner functie als president-dlrecteur der N.V. Philips Gloeilampen fabrieken heeft het personeel dr. A. F. Philips Zaterdagmid dag in de groote Philips’ schouwburgzaal te Eindhoven een grootsche huldiging be reid. Het gebruik is, dat de leden van den bond bij het verlaten der organisatie hun gestorte cautie terugkrijgen. Het spreekt dus van zelf, dat ook de Fransche firma haar effect van duizend gul den terug vroeg, toen haar vertegenwoordiger den Bioscoopbond verliet De Bioscoopbond ech ter weigerde, ondanks aanmaningen, teruggave van het effect en verklaarde dit te hebben over geschreven op naam van een andere Fransche firma, voor wie bovengenoemde Nederlandsche vertegenwoordiger eveneens was opgetreden. De oneenlgheid, welke hieruit ontstond, leidde tot een procedure, waarin Mr. A. de Leeuw de Fransche firma en Mr. Ch. Karsten den Bios coopbond vertegenwoordigde. De advocaat van de Fransche firma had slechts één getuige tot zijn beschikking, nJ. den procuratiehouder van den vertegenwoordiger der Fransche filmondernemlng, hierboven bedoeld, waardoor het moeilijk werd te bewijzen, dat de directeur van den Bioscoopbond bij conferentie, die volgens de klaagster in 1935 zou hebben plaats gehad nadrukkelijk gewaarschuwd zou zijn, dat het effect in kwestie eigendom van de Fransche firma was. Behalve de verklaring van dezen getuige kon Mr. de Leeuw echter een schriftelijke bevestiging overleggen van bedoelde conferentie, uit welke Daarnaast hebt gij het sociaal verantwoor delijkheidsgevoel getoond, waardoor tal van maatregelen en inrichtingen zijn ontstaan, wel ke uw medewerkers niet alleen voor hun be- roepstaak geschikt maken, doch hen ook tot menschelijke ontplooiing brengen. Gij hebt hiermede een duidelijk bewijs ge geven. dat gfj ook in uw geweldig bedrijf den mensch niet uit het oog verliest, doch beseft, dat de mensch ook bij uw economisch werk het middelpunt behoort te blijven. Het moge u gegeven zijn nog tal van jaren. sarhexL met uw echtgënoote. die in zooveel opzichten' bjj.^4 uitvoering van uw taak heeft gesteund, uw otium cum dlgnitate te genieten en den voorspoed van het Phlllpsber'rijf gade te slaan Volgens opgave van den rentmeester Staatsdomeinen te Zwolle hebben zich'voor de. thans door den Staat in pacht uit te geven 24 boerderijen, waarvan 5 zullen worden gebouwd in de provincie Friesland. 12 in de provincie Groningen en 7 in het land van Vollenhove, nabij Giethoorn (provincie Overysel) in totaal 262 gegadigden aangemeld. Van deze personen wonen 241 in de vier noor delijke provinciën, n.L 51 In Friesland, 104 In Groningen. 44 in Drenthe, 42 in Overfjsel en 21 in de overige provinciën. Naar deze gegadigden zal thans een uitgebreid onderzoek worden ingesteld. In verband met het relatief groot aantal re flectanten zal dit onderzoek gerulmen tijd vor deren en zal de toewijzing, naar verwacht mag worden, eerst in den loop van de maand Sep tember kunnen geschieden. De algemeene Nederlandsche bond van fruit-, groenten- en aardappelen-exporteurs schrijft cns. dat hij den minister van Economische Zaken telegrafisch om audiëntie verzocht in verband met den z.l. voor groenten-exporteurs op Duitschland onhoudbaren toestand, veroorzaakt door de wachttermijnen over de clearing en het ontbre ken eener dlsconto-regeling. Sinds enkele dagen h de toestand nog ernstiger geworden dan hij Al was. Bij beschikking van den minister van Defensie 1 met een door den commandant der Marine t* Willemsoord te bepalen datum, de luitenant ter zee der le klasse L. Ttroband belast met de betrekking van le officier bij de marinekazerne alhier en de luitenant ter zee der le klasse A. N- Schrakamp. onder eervolle ontheffing van die bejeekklng, geplaatst aan boord van Hr. Ms. .Tromp", Zaterdagavond ontstond door onbekende Oor zaak brand in de door de Friesche maat schappij van landbouw geëxploiteerde gras drogerij, welke is ondergebracht m een gebouw in de onmiddellijke nabijheid van de Leeuwarder luchthaven. Hierna dankte dr. Philips in de eerste plaats H M. de Koningin voor de onderscheiding, die hem was ten deel gevallen en -hij verzocht Zijne Exc. minister Steenberghe zijn groote erkente lijkheid aan H. M. over te Krengen. Spr. richtte zich hierbij tevens tot de aanwezigen en riep zichtbaar bewogen uit: ,Dit is niet voor mij. maar voor ons geheele concern, dat immer op de bres zal staan om de vlag van Nederland hoog te houden.” Voorts richtte dr. Philips zich tot den Com missaris der Koningin, jhr. mr. dr. A van Rycke- vorsel, wien hij de verzekering gaf. dat hij het land, waaraan hij zjj'i hart verpand had. niet ontrouw zou worden en er altijd zal blijven wonen Den burgemeester van Eindnoven. den heer Verdijk, dankte de aftredende president met enkele welgekozen woorden, waarin een aanspo ring lag opgesloten om de wederzijdsche vrend- schap tusschen de N.V. en de gemeente Eindho ven te bestendigen en zoo mogelijk te bevorde ren. Zeer dankbaar toonde spr. zich ook jegens de overige sprekers. Dr. Philips dankte voorts het geheele personeel voor het hem aangeboden huldeblijk, Mevrouw A. Philipsde Jong, die meerdere malen in de hulde betrokken werd ten aanzien van het sociale werk, sprak onder luid applaus haar grooten dank hiervoor uit. Aan H. M. de Koningin werd een telegram van aanhankelijkheid gezonden, alsmede een tele gram aai\dr. Ing. Gerard Philips, als grondlegger van het bedrijf. Onze rei* naar de Zwitaersche Italiaanache meren, naar Bazel. Luzern. Como, Milaan, Padua. Venetië en den Hongaarachen Donaudroom Boedapeat. ia een jubileumreia omdat dit het vijfde jaar ia waarin we naar Boedapeat reizen. En het ia het tweede jaar. dat we dit over Zwitserland en Italië doen. Daarom ia allee zoo goed verzorgd. Alle buitenlandache autoriteiten helpen ona de rei* van 7 tot en met 20 Augustus tot uw reiaaprookje. tot uw vacantiedroom te maken! Hebt u zich al opgegeven aan de Vereenigde Ka tholieke Pera ’t Kaateel van Acmatel, N.^. Voorburgwal 65-73. Amaterdam, telefoon 46878? Vraagt een geïllua- treerd uitvoerig proapectus aan. Men reist onder beproefde deakundige ka tholieke leiding in Roomach verband. Sluiting der aanmelding 19 Juli. Alleen voor Katholieke Nederlandera., Geer pai noodig! Bij het aanstaande bezoek aan Drenthe zal ZK.H. prins Bernhard 13 Juli des namiddags ongeveer half drie te De Wijk aankomen en Aldaar een demonstratie van fokvee bezoeken, ’elke op het land van „Huize Voorwijk” zal worden gehouden. Daarna zal een bezoek wor den gebracht aan de tuinbouwschool van de Maatschappij van Weldadigheid te Frederlks- oord- Van daar zal naar Assen worden gereden. 14 Juli zal de Prins om ongeveer half tien Tan de ambtswoning van den Commissaris der Koningin vertrekken. Dien dag zal een bezoek worden gebracht aan de ontginning Het Witteveen in de gemeente Westerbork en het veenbedrijf van de maat- •chappij Klazieneveen. Prof. dr. G. Holst, sprekende namens het laboratorium, bracht huid* aan dr. Philips voor het destijds door hem genomen initiatief tot het oprichten van *en laboratorium De heer J. B. Vink voerde het woord namens de bevriende ondernemingen in het buitenland. De heer P. Staal, oud onder-directeur der N.V.. bood namens de oudere medewerkers dr. Philips een bloemenhulde aan. De heer Th. P. A. HeLen, voorzitter van de beambtenkem en de heer L. Kauffeld. voorzit ter van de arbeiderskern gewaagden var. groote waardcering die dr. Philips allerwege bij net personeel geniet. mr. Ed. J. Philips, die zelde, dat hier nog geen reden tot afscheldsweemoed was, aangezien dr; Philips in zijn nieuwe functie van president- commissaris en gedelegeerd commissaris voor het bedrijf behouden bleef. Vervolgens richtte Ir. Otten, president der N. V, een persoonlijk woord tot dr. Philips Namens het fabrleksperaoneel roemde onder- oirecteur ir. J. C. Lokker de overbruisende werkkracht en strijdlust, het koopmanstalen! en doorzettingsvermogen van den scheldenden president. Uit naam van het geheele perso neel bood spr. een door prof. Wenckebach ver vaardigd borstbeeld van dr. Philips aan. Als tolk der commercieele afdeellngen voerde directeur O. M. E. Loupart het woord. Spreker bood dr. Philips een album aan met foto’s en handschriften van velen zijner medewerkers. Dezer dagen kwamen de hoofdbesturen van de Katholieke Organisatie voor het Grootwin kelbedrijf (K.O.G.), van den Ned. katholieken vakbond voor den Textleldetailhandel ..St. Willlbrordus” en van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" te Utrecht in vergade ring bijeen, bij welke gelegenheid na onderling overleg besloten werd tot de oprichting van een Katholieke Stichting voor de Opleiding m den Textleldetailhandel Doel van de Stichting is het oprichten en instandhouden van cursussen in het geheele land ten behoeve van hen, die zich in den textleldetailhandel de noodlge vakbekwaamheid wenschen eigen te maken resp. te voldoen aan de straks te stellen wettelijke elschen (Vesti gingswet Kleinbedrijf 1937). De practijk heeft voorts geleerd, dat een zoo groot mogelijke uni formiteit in de opleiding dient te worden nage streefd. Het Stichtingsbestuur bestaat uit een af vaardiging van 4 personen van elk der hierboven genoemde organisaties. Het secretariaat is ge vestigd Jan Luijkenstraat 12 te Amsterdam (Z.). Telefoon 92108—94769. jwartgehemde gelederen, maar alras schakelde de NB.B. zich ook in dit op zicht gelijk-met haar origineel van over de grenzen. Dag in dag uit kan men nu in haar persorganen wilde aanvallen lezen op het Jodendom en de Joden, die jnet het zgn. politiek katholicisme en de vrijmetselarij ons land heeten te regee- ren. Een der vele doornen in haar racis tisch doorgeloopen oog was dr. H. M. Hirschfeld, die de uitermate belangrijke functie van directeur van Handel en Nijverheid vervult en bij herhaling in opdracht van de Nederlandsche regee- ring moeilijke onderhandelingen moest voeren met Duitschland om te komen tot over-en-weer zoo bevredigend mo- gelijke economische en financieele rege lingen. De N.S.B.-j>ers, die zelf het sum mum van tactische wijsheid in pacht meent te hebben, vond het een onbe grijpelijke tactische fout, 3at de Neder- Undsche regeerlng zich voor deze pré caire en voor ons land zoo belangrijke onderhandelingen bediende van een functionaris van niet-Arische afkomst. Zij was blijkbaar van meening, dat het met de Nederlandsche geestelijke onaf hankelijkheid en fierheid, waarover zij zoo gaarne den mond meer dan vol neemt, zou strooken, indien Nederland zijn vertegenwoordigers en onderhandelaars sou aanpassen aan den smaak en de hobbies en opvattingen van haar weder partij, oo*t al zou zulk een aanpassing niet in overeenstemming te brengen zijn met wat wij naar goed vaderlandsche en echt Nederlandsche zede nog altijd rechtvaardig en juist achten. Wanneer de resultaten van de economische oa- derhandellngen soms niet zoo gunstig uitvielen als wel werd verhoopt of ver wacht, weet de N.S.B.-pers dit nimmer aan de onhandelbaarheid van de Dult sche onderhandelaars, maar altijd aan de onhandigheid der Nederlandsche re- geerlng, die Dr. Hirschfeld afvaardigde, en aan de Nederlandsche delegatie on der diens leiding. Eveneens Zaterdagavond is een felle brand ultgebroken in de kapitale boerderij van den heer H. Torringa (eig. wed. J. Torringa), staande te Warfhuizen in de gemeente Leens. In korten tijd stonden het woonhuis en twee groote aan grenzende schuren in lichter laaie. De familie, die zich reeds ter ruste had be- gegeven, kon zich nog tijdig in veiligheid stel len. De brandweer van Leens bestreed het vuur. De beide schuren, waarin de oogst reeds ge deeltelijk was geborgen, werden een prooi der vlammen. Het woonhuis is voor het grootste ge deelte eveneens afgebrand. Van den inboedel kon slechts weinig gered worden. Tot in verren omtrek was de brand waar te nemen, vandaar dat de Groningsche brand weer gealarmeerd werd. Deze rukte uit, doch keerde aan de grens der gemeeent* Leens ge komen. onverrich terzake terug. De burgemees ter van Leens. de heer J. N. Spoelstra, was op het terrein van den brand aanwezig. Vele honderden toeschouwers sloegen in het nachte lijk uur het blusschingswerk eveneens gade. De oorzaak van den brand is onbekend. Zondagmiddag is de 24-jarige motorrijder Lotte, afkomstig uit Amsterdam, op den provin cialen weg te Zaandam nabij het station in volle vaart tegen een taxi gereden. De motorrijder werd tegen den grond geslingerd en ernstig ge wond naar het gemeentelijk dekenhuis overge bracht. Onder de verschillende, hierbij aanwezigs autoriteiten, bevonden zich om.: Zijne Exc. mr M. P. L. Steenberghe, minister van Economi sche Zaken, jhr. mr. dr. A. van Ryckevoraei, Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, dr. H. M. Hirschfeld. directeur-generaal van Handel en Nijverheid. B. en W. van Eindho ven en prof. dr. Ir. J. Goudriaan, directeur- generaal der Nederlandsche Spoorwegen. Nadat dr. A. F. Philips en mevrouw A. P. Phllipe-de Jongh onder hartelijk applaus, vp het rijk met bloemen versierde podium hadden plaats genomen, werden de aanwezigen door mr.'H. F. van Walsem welkom geheeten. Hierna net woord richtend tot dr. Philips, wees spr. erop, dat het gerucht, als zou dr. Philips thans afscheid nemen van het door hem met «oo enorme krachtsinspanning ópgebouwde le venswerk, geenszins waarheid bevat. Het geldt bier een afscheid van een oude functie om een nieuwe functie te aanvaarden, minstens even gewichtig als de vorige. Spr. besloot met den wenscb, dat dr. Philips nog lange Jar-n getuige zou mogen zijn van den stijgenden groei van Het bedrijf, dat als zijn levenswerk moet worden beschouwd. Rer ambulance-auto zijn de stoffelijke over schotten vih het echtpaar naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De toestand van den heer Wiegman is naar omstandigheden goed. Wat zou Einohoien zijn, indien het geen Phl- llpsstad geworden was? Het is in de tweede plaats het Nederlandsche volk in zijn geheel, dat van uw werk heeft mogen profiteeren. Doch het zfjn niet alleen Eindhoven en het Nederlandsche volk, welke u dankbaar moeten zijn. Ook anderen volken hebt gij werkgelegen heid gegeven en de heele wereld heeft direct of indirect van den vooruitgang op electro- technisch gebied geprofiteerd, waaraan het Phllipsbedrijf een zoo groot aandeel heeft ge had. Spr. ging vervolgens na aan welke persoon lijke factorën het succes toe te schrijven is, dat drt Philips van zijn levenswerk heeft ge maakt. Daar zijn in de eerste plaats uw veelzijdige vakbekwaamheden in technisch, commercieel en financieel opzicht. Daarnaast hebt gij de leiderscapaciteiten en de organisatorische talenten ontplooid, welke het mogeljjk maakten de technische en econo mische ontwikkelirfg in uw bedrijf op te van gen, en dit op een ordjUjjce wijze te doen uit groeien tot een evenwichtig organisme, dal doelmatig functionneert en in staat was de schokken op te vangen, die oorlog en hevige economische crisis teweegbrachten. Ondanks periodes van snellen vooruitgang is het geen revolutiebouw maar soiled Hollandsch metsel werk. waaruit het Phlllpsgebouw bestaat. Het is zeker niet uw geringste verdienste, dat de ordening in uw bedrijf niet van boven af is opgelegd. Dit zou trouwens niet doelmatig zijn. Vervolgens sprak mr. M. P. L. Steen berghe. minister van Economische Zaken. Prof. De Savornin Lohman verzoekt ons mede te deelen. dat het bezoek, hetwelk hij Zaterdagochtend aan Dr. Colijn op het depar tement van Algemeene Zaken heeft gebracht, een zuiver paAUculier karakter droeg, in ver band met zijn vërtrek dezer dagen naar Weat- Indlë. Onlangs heeft de Amslerdmnscbe Aechtn een conflict moeten beslechtelFnmëchen i Nederlandschen Bioscoopbond en een Frans firma, welke laatste een paar jaar geleden cautie had gestort in den vorm van een efl ter waarde van f 1000.zulks Ingevolge reglement van den Bioscoopbond, waarvan Nederlandsche vertegenwoordiger der Fransche’ firma lid was. De nieuwe motorschepe voor den DAGDIENST VLISSINGEN-HARWICH v Gepakt en gezakt voor do vacantie, zelfs mot groote kampeeruitrustingen, wilt U naar de mooie Wadden eilanden f Zeer goedkoop en comfortabel brengen luxe salonbooten, die een regelmatigen dienst onder houden, U er hoen. Een prachtige tocht over het IJssetmeer, Afsluitdijk, onz - Vanaf Amaterdam i Botoor TexelF. 2.7S 1.— M Vlieland on ToraaheNlno M 5.79 - 4. M HarlingenM 3.— - 3.10 H Leeuwarden via Harlingen 3.49 - 2.99 NOOBDZKKTOCHTEH i Juli on Augustus, degelijks behalve Zaterdags. - Passage vanaf Amsterdam le klas 2.79. 2e klas 1.79. Vraagt volledige dienstregeling on prijzen aan bi| RHHKIJKCPPI KY 4. 5. Am.iOTZ.rn T.L 44400 (4 hpra.) De demissionnaire regeerlng zou zich deze fi nanciering in dier voege hebben gedacht, dat aü. die thans aangesloten zijn bij radiovereenl- ïingen of dixtrlbutiecentrales. niets behoeven te betalen. De bezitters van radiotoestellen, die zich niet hebben aangesloten bij een der radlo- omroepvereenlglngen, zullen voor de keus ge steld worden, of zich bij een der vereenlglngen aan te melden als lid, of een belasting te be talen aan de regeerlng, welke f 1 per jaar noo- 8er *al rijn dan de gemiddelde bijdrage der le den van omroepvereenlgingen thans bedraagt. Dit bericht houdt, naar we vernemen, zeer waarschijnlijk verband met een rapport over een plan in die richting, dat de Centrale Raad van Beheer der vier groote omroepor ganisaties onlangs bij de regeerlng ingediend. De mededeellng, dat dit plan reeds nu tot de indiening van een wetsontwerp zou heo- ben geleid, te dus wel als praematuur t* be schouwen. Nederlandsche volk kan zich ge- prijzen, dat het door de eeuwen een aantal van eminente ondc:- •lemers-figuren heeft voortgebracht. Overvloe dig kunnen zij uiteraard nooit zijn, er zijn tij den geweest, dat zij nagenoeg ontbroken heb ben. In de 17e eeuw waren zjj rijk gezaaid Eerst in de tweede helft van de 19e eeuw en in de 20e eeuw wordt dit peil opnieuw bereikt In de reeks van illustre ondernemers-figuren, die de renaissance van Nederlands economische leven sinds het einde van de vorige eeuw heb ben gedragen, zijt gij. mijnheer Philips, ongc- ’wijfeld een der prominenten. bevestiging bleek, dat de directeur van den bond inderdaad gewaarschuwd was, ook al herinnerde hu zich zulks niet meer. Een en ander was voor de Rechtbank vol doende aanleiding om vast te stellen, ’3Ft de Bioscoopbond fout was. Mr. Karaten had nog getracht de meening ingang te doen vinden, als zou zUn client te goeder trouw hebben gehan deld, doch de Rechtbank oordeelde, dat de Bios- bond het effect terug moest geven en de kosten van het geding te betalen had, terwUl zij de getuigenverklaring van den directeur van den Bioscoopbond als onaannemelUk qualiflceerde. Onder de vele geschillen, welke het Officieele orgaan van den Bioscoopbond in zijn laatste nummer behandelt, hebben wU omtrent deze zaak niets aangetroffen. De volgende spreker, jhr. mr. dr. Van Ryckc- vorsel, commissaris der Koningin in Noori- Brabant, wees in het bijzonder op de geweste- lijke beteekenis van dit wereldbedrUf. dat door dr. A. F. Philips op een zoo voor Brabant gun stig moment te Eindhoven tot ontwikkeling ge bracht was. TegelUkertUd stichtte dr. Philips daarmede in Brabant een wetenschappelijk cen trum met wereldnaam. In de huidige geschie denis van Brabant, zoo besloot spr., zal dr. Philips een groote plaats innemen. De burgemeester van Eindhoven, de heer Verdijk, die hierna het woord verkreeg, wees er op, dat ook in ipoeilUke tijden dr. Philips de leider-triomphator bleef. Niet wy, zoo ver volgde spreker, kunnen u tot eereburger benoe men. daar dit jn ons land geen officieelen grondslag heeft, doch gU hebt u zelf tot eere burger van onze stad gemaakt. Spr. bood dr. Philips hierna een eerepennlng aan met een symbolische voorstelling van de veelzijdige as pecten, waardoor Thillps Eindhoven aan zich beeft verplicht. Namens den raad van commissarissen sprak znvankelljk was de NSB. niet uit gesproken anti-semletisch en kon-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15