ONS BLAD Dr. Colijn heeft opdracht Nieuw onderhoud met Molotof niet Kruitmagazijn in de lucht gevlogen i 1 I Het nieuws van heden Een Het onderwijs in handen der Nazi’s H.M. de Koningin heeft Staatsrc mr. dr. D. A. P. N. Kooien tot formateur benoemd nieuwe weg? RYNBENDE'S ZEER OUDE GENEVER voor den Man van Ond-Vaderlandacb alag. Ivoorkleurig Pittig maar toch zacht «maak Danzig blijve een Vrije Stad” De Bischofsberg in Danzig I BESPREKINGEN DUURDEN BIJNA 3 UUR DE BAROMETER Reeds 30 dooden en 200 gewonden in dorp nabij Salamanca DE GROOTMOEFTI BESCHULDIGD VOOR SLECHTS In CENT annonce uit<eknipt la open •nveiap alt drakwark aaa »aa ap ta «andea. ontvangt D nitvoerife HERSTEL»» Uw HAARGROEI Vermeldt Uw ö&am en adres op de achterzijde (V.K.P.) der enveloppe en adresseert aan: Dr. H. Nanning's Pharm. Fabr. N.V., Den Maag De onderhandellngen met Moskou MAANDAG IO JULI 1939 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Earl Delawarr over Engelands taak Eisch tegen Besteiro: de doodstraf De formateur AZIJN-EXTRACT GEDRONKEN J^WXWWWllll 1IIH//Z/Z/Z7W7Z „Geen definitief resultaat bereikt,” aldus meldf> het agent schap T ass Men blijft hopen een formule te vinden Soldaat je-spelen met echte kanonnen FISK SAFTI- FUGHT DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN VROUW AAN SCHANDPAAL WEGENS DRONKENSCHAP Waar voor Oost-Pruisische mili tairen een „kinderspeelplaats” wordt ingericht Per Lilerkruik f3.75 Nazi-agenten in Brazilië gearresteerd TWEE EN DERTIGSTE JAARGANG No 238 DE PRIJS DER ADVERTENTIEN bedraagt 20 ct. P Een verklaring van Bonnet Arabische rebellenleiders klagen hem aan wegens wreedheid en corruptie Verwijdering van geestelijken xusters uit school en ziekenhuis Het Weer iiiiHiiiiiiiiiiininiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiMii EEN BETROUWBAAR REISGEZEL: De Regeeringspersdienst meldt: Dr. H. Colijn heeft aan H. M. de Koningin verzo van de opdracht tot vorming van een kabinet te mogen wor< ontheven, daar zijn pogingen tot samenstelling daarvan in richting, welke hij zich had gedacht, niet waren geslaagd. Zaterdagmiddag heeft Hare Majesteit mr. dr. D. P. N. Kooien ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorm van een kabinet. De heer Kooien heeft verzocht deze opdra in beraad te mogen houden. s B Driejarig kind aan vergiftiging gestorven i NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD A: •IJ CONTRACT AANMERKELIJKE rubriek 10 ct. pf regeL bu t van grenzen aan De Tour de France is vandaag begonnen. w een Omtrent dit onderhoud wordt medegedeeld, H. >9- dat dit het langste Is geweest, dat tot nu toe door deze politici is gevoerd. De snelle opeen volging van de besprekingen duidt op een ver sneld rhythme van de onderhandellngen. VERWACHTING: VOOR HET GEHEELE LANND: Aanvankelijk betrekken iet swaar welkt, later spktarend. m. DANZIG, 8 JalL De eerrnpondent van Renter heeft een bezoek gebracht aan de verboden zone op den Biwhofsberg, waar volgens de plaatselijke nari-pers een kin derspeelplaats werd aangelegd Stand ep Maandag 10 aar v.sa. ML* Vorige stand de 200 1- de e- BERUJN, 9 Juli (Havas) Er staan in Dultachlsnd strenge straffen op het veroorzaken van verkeersongelukken. Volgens de Berliner Boersenzeitung heeft de politie te Solingen bij Keulen een 61-jarige vrouw die wegens dron kenschap oorzaak was van een ongeluk op een plein, te kijk gesteld. LONDEN, 8 Juli. (Reuter). Een mani fest onderteekend door acht vroegere Ara bische rebellenleiders wordt thans in Pa lestina wijd en zijd verspreid. Hierin wor den beschuldigingen van wreedheden en corruptie geuit togen het Hooge Arabische Comité en de rund den Moefti staande Ara bische extremisten. >e Dultsche regeering vertelt ons, aldus Earl lawarr, dat Danzig niet waard is om er voor vechten. Wy dienden dan een betere reden hebben, om hun werkelijke beweegt edenen te □trouwen, indien zy bereid waren er een -eldoorlog om uit te lokken, zy beweren, dat bevolking van Danzig voor negentig procent itsch is, doch dat was ook het geval verleden r, toen Hitler verklaarde: „Deze gevaarlijkste k in Europa heeft haar bedreigingen volko- n verloren." Huldiging van dr. A. F. Philip» te Eind hoven; hooge onderscheiding verleend. benoeming bedankt. In 1925 genomen in het kabinet-Colyn en belast met het beheer van het belangrijke departement van Arbeid, Handel en NUverheid. Lang heeft het ministerieele bewind van den heer Kooien niet geduurd, daar spoedig na de aanneming van het amendement-Kersten over het gezantschap bij den H. Stoel het ministerie-Qoiyn aftrad. Hoe wel zyn opvolger in de Tweede Kamer, de heer O. W. Kampschöer, zyn zetel voor hem beschik baar stelde, is mr. Kooien niet meer in de Ka mer teruggekeerd. In 1926 volgde zyn benoeming tot lid van den Raad van State, in welk college hy voorzitter is van de afdeeling Arbeid, Handel en Nijverheid, terwijl hy tevens deel uitmaakt van de afdeeling Financién. In den loop der jaren vielen hem vele hooge onderscheidingen ten deel. Behalve vele functies in dienst van het katho lieke gemeenschapsleven is de heer Kooien o.a. curator van de Technische Hoogeschool te Delft en voorzitter van den Baad voor de luchtvaart. MONTEVIDEO. 8 Juli (Havas). Volgens berichten van de grens, hebben de Brazillaan- sche autoriteiten in Rlo Grande onlangs twee nazl-agenten gearresteerd, en een groote Hoe veelheid propagandamateriaal, dl» in hun bezit was, in beslag genomen. schap Zondag wordt taat is bereikt”. be- kans »p lichte regenbuie», vrij koel weer, matige wind ■it West tot Noordwest. Komt de ontheffing van dr. Colyn van de opdracht tot kabinetsformatie na de veelzijdige consulten van H. M. de Koningin voor velen betrekkeiyk onverwacht, de nieuwe opdracht aan Staatsraad Kooien zal vrijwel voor iedereen •en verrassing zyn. De katholieke Staatsraad, oud-minister van Arbeid en oud-voorzitter van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen, heeft zich sedert lange jaren in den kring van zyn ambtsbezigheden teruggetrokken en staat bulten het actieve leven der party, waarin zyn gezagvolle figuur vroeger een voorname plaats heeft» Ingenomen. De opdracht aan Staatsraad Kooien moet dan ook biykbaar niet zoo worden verstaan, dat na de ontheffing van dr. Colijn, die het kabinet to crisis verklaarde, nu de Inzichten van de andere groep in het kabinet, welke met dr Colyn over het vraagstuk der werkloosheldspoUtlek van meenlng verschilde, als grondslag van een nieuwe kabinetsformatie zouden worden beproefd. De opdracht aan Staatsraad Kooien lykt veeleer bul ten de beide partyen van de crisis om te gaan. Werd ook van katholieke zyde wel eens de vrees geuit, dat een opdracht aan een katholiek formateur de bestaande moeiiykheden zou ver scherpen, dan is die meenlng dan ook met van toepassing tji.v. een figuur als Staatsraad Kooien. In welke richting de heer Kooien, wiens per soonlyke politieke inzichten de laatste jaren zeer zelden in het openbaar tot uiting zjjn ge komen, <je mogeiyke vervulling van zyn opdracht zal zoeken, is daarom vooralsnog een open vraag. Zal hy trachten de tegenstellingen, die door de crisis openbaar geworden pyn. te over bruggen, of zal hy er bulten om streven naar de vorming van een kabinet van persoonlyk- heden, die, evenals hy. buiten het parlementaire slagveld staan of hebben gestaan? Een ding echter kan ol. reeds nu worden ge zegd. Voor de katholieke party spelen persoon lijke elementen in deze crisis vrijwel geen rol. maar zy heeft zich vast verankerd aan een primairen eisch van sociale politiek een zakelyk program van werkloosheldsbestrydtog, zooals dat door minister Romme op even bekwame als energieke wyze was opgebouwd en dat als een minimum-program beschouwd wordt. Dit zake- Ujke standpunt zal de partij, met haar fractie in het parlement en de ministers die uit haar midden zyn voortgekomen, ook tegenover den nieuwen formateur moeten handhaven. LONDEN. 8 Juli. (Reuter) Earl Delawarr, 1 van het Hoogerhute. en president van den Soard at Education", heeft in Derby een de gehouden en den nadruk gelegd op het iste voornemen der volkeren, die den vrede •fhebben. pal te staan tegenover iedere jressie en overheersching. Hy vertelt hoe hy op weg daarheen tal van Oost-Pruisische militaire vrachtauto’s zag. die zich naar den top van den heuvel begaven met een door een dekzeil verborgen lading. Op den heuveltop, die door een prikkeldraadver sperring was omgeven, zag de Reuter-corre’- pondent luchtafweergeschut opgesteld. Kort nadat hy den top had bereikt verschenen twee schildwachten, die hem, na zijn filmtoestel te hebben af genomen, verzochten mee te gaan. In de verklaring, welke door het agent- Tass omtrent de besprekingen van in het Kremlin is gepubliceerd, gezegd, dat „geen definitief resul- 0 Met een toespeling op de pogingen tot slui ting van een overeenkomst met de Sovjet Unie verklaarde Bonnet, de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken; Laten wy niets veron achtzamen, opdat de onderhandellngen tot een gunstig resultaat komen en laten wy ho pen. dat het by de komende besprekingen mo- teiyk zal zUn een gelukkige oplossing te ver krijgen. Uit Salamanca, Samora. Valladolid en Avila hebben zich brandweren en militairen naar de plaats des onheils begeven. Tengevolge van het tekort aan water als gevolg vun het zeer warme weer, stuitte het blusschingswerk evenwel op groote moeiiykheden. Generaal Franco heeft onmiddeliyk van zyn deelneming doen blijken en 2CO.OOO peseta’s voor de getroffen bevolking beschikbaar gesteld. De oorzaak van de ontploffing is nog niet DIENST AANBIEDINGEN. Gevraagd of A»n geboden, geplaatst onder da Omroeper Onze eenige mogelyke richting is derhalve standvastig te staan naast hen, wien wy ons woord gegeven hebben en duidelyk te laten uit komen, dat Groot-Brittannlë in staat en bereid is te vechten tegen lederen aanvaller, hoe in direct de manier van aanval ook moge zyn. Tenslotte stelde Bonnet er prys op te ver klaren, dat zoo de toestand al ernstig u, de eensgezindheid der openbare meenlng en de onbuigzame vastberadenheid van Frankrijk veroorloven de toekomst met volkomen kalmte onder oogen te alen. Het driejarig kindje van den arbeider A. K te Vroomshoop zag in een onbewaakt oogenbllk kans een fleschje azljn-extract ,te bemachtigen Dé kleine dronk hiervan, met gevolg dat het w»rd vergiftigd. Hoewel een dokter onmiddeliyk alle middelen in het werk had gesteld om verdere ernstige gexolgen te voorkomen, kon dit echter niet meet baten. De kleine is aan de gevolgen overleden. feit Is echter, dat tot aan de verdeellng van Polen. Danzig soms een Dultsche soms een Poolsche stad was. maar nog vaker een Vrye Stad, zooals zy heden is. De huidige overeen komst is daarom een regeling, welke zoowel door de geschiedenis gerechtvaardigd is. alsook, tot voor enkele maanden, door Hitler zelf. Het is tevens een regeling, welke aan de bevolking van Darfzlg de volledige vrijheid gegeven heeft haar eigen bestuursvorm te kiezen. Mr. dr. Dionysius Adrianus Petrus Norbertus Kooien werd 21 Januari 1871 te Ryswyk geboren. Hy bezocht het stedelyk gymnasium te Utrecht en studeerde later in de rechten aan de Unlver- siteit aldaar. In 1894 promoveerde hy tot doctor in de staats- en rechtswetenschappen, waarna hy zich In 1903 in de Domstad vestigde als ad vocaat en procureur. Van 1897—1905 vervulde hy de functie van schoolopziener in het arrondis sement IJsselsteln, terwyi hy in 1900 lid werd van den Utrechtschen gemeenteraad. Elf jaren heeft hy als zoodanig de belangen van zyn stad behartigd. In 1903 aanvaardde, hij het lidmaatschap van den Centralen Raad van Beroep (Ongevallen verzekering), waarvan hy in 1909 ondervoorzit ter werd. Deze functie bleef hij tot het jaar 1919 waarnemen. De nieuwbenoemde formateur nam al spoedig in het politieke leven een werkzaam aandeel. Hy was een dergenen, die in 1904 den stoot gaven tot de oprichting van den Algemeenen Bond van Katholieke Kiesvereenigingen. by de reorganisa tie in 1926 omgezet to de R. K. Staatsparty. By de verkiezingen in 1905 kreeg hy voor het kiesdistrict Grave zitting in de Tweede Kamer, waar het jonge Kamerlid spoedig een vooraan staande plaats innam. Zijn adviezen inzake on derwerpen van financieelen of van sociaal-econo- tnischen aard werden hier op hoogen prijs ge steld. Tot de invoering der evenredige vertegen woordiging in 1918 werd zijn mandaat voor het district Grave steeds vernieuwd. Als opvolger van mr. D. Fock, die tot gouver neur-generaal van Ned.-Indië was benoemd, ’•rd mr. Kooien in 1918 gekozen tot voorzitter der Tweede Kamer, welke functie hij tot 1925 op een wijze, die een ieders bewondering af- dwong. heeft vervuld. Reeds to 1918 was hij aangezocht als minister 7an Financiën, maar om persoonlyke redenen had hy toen voor deze gewichtige en eervolle MOSKOU, 9 Juli. (Renter). De ambassa deurs van Groot-Brittannlë en Frankrijk ie Moskou, Seeds en Naggiar, alsmede Strang, hebben vanavond een onderhoud gehad met den volkscommissaris van Bul- tenlandsche Zaken, Molotof, dat twee uur en vijftig minuten duurde. De besprekingen zullen nog wel een week, of langer kunnen duren,' voordat nadere me- dedeelingen worden gedaan over de resultaten, zelfs indien men eerder in beginsel tot over eenstemming komt. Reeds in den herfst van het vorige jaar waren, zooals destijds gemeld, talrijke zusters uit Oostenrijk vertrokken, aangezien het recht om onderwijs te geven haar was ontnomen. Vooral de Ursullnen zyn door dezen maatregel getroffen, aangezien zij de leiding hadden over talrijke opvoedingslnrichtingen en scholen voor de opleiding voor onderwijzeressen. De zusters van de orde van St. Franciscus van Sa les. wier scholen eveneens gesloten zyn. zijn gebleven, maar zy moesten een groot deel van haar klooster verhuren aan het Dultsche lucht wapen. De werklooee zusters der orden, die zich toeleggen op onderwijs en ziekenverpleging, ge ven thans aan andere zusters een beroepsop leiding en leren haar talen, teneinde emigratie te vergemakkeiyken. Verscheidene leeraren, dl» behooren tot congregaties voor mannen, o.rn. de Jezuïeten, zijn geëmigreerd naar kloosters to het buitenland. De directeur van het Schotten gymnasium. dat een wereldvermaardheid bezat, heeft thans oe leiding over de keuken van het klooster, welke taak by opgeruimd verricht. Het Benedlctynenklooster Krenu is veranderd in een ordensburg. De monniken, die gearresteerd waren, zijn allen, op twee na. op vrije voeten gesteld. De Franciscanen van Salzburg, wier klooster kortelings Is opgeëischt door óen Staat, zyn thans geïnstalleerd in het Benedictijnen klooster in Salzburg. Men oenkt, dat de Capu< cijnen binnenkort hun klooser van Kapuztoerr- berg by Salzburg zullen moeten ontruimen. In September as. zal HJt. de Koningin de groote Spoorwegtentoonstelltngte houden op het Paleis van Volksvlijtterrem te Amsterdam, ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Nederlandsche Spoorwegen, openen. Overzicht van de tn aanbouw zijnde groote tentoonstellingshal Ten aanzien van Polen herinnerde de minis ter aan de redevoering van Daladler van 13 April en zijn verklaring van 9 Juni. Hy voeg de hieraan toe: Frankrijk en Polen garandeeren elkander we derzijds onmiddellijk en direct tegen iedere directe of indirecte bedreiging, welke hun vi tale belangen zou treffen. Polen weet, dat het niet alleen op zyn spreekwoordeiyk heroïsme kan rekenen, doch ook op den onvoorwaaroe- lyken steun van Frankrijk en Engeland tegen lederen aanslag op zyn onafhankelijkheid en zijn rechten. Indien derhalve oorlog om ’t geval Danzig xou uitbreken, sou dit geschieden omdat de Dultsche regeering inziet, dat Danzig de sleutel is naar de Poolsche onafhankelijkheid, en dat een vrjj Polen een bolwerk beteekent tegen een Dultsche overheersching van Europa. Er zyn er twee noodlg om te vechten, maar ook twee om een compromis aan te gaan. Een compromte i» op «tehkrtf evenwel nuttetote, to- dien de «ene party zich vrij acht elk oogenbllk haar Danzig, «ijn gegeven woord te kunnen verbreken. Het manifest, waarvan de tekst thans wordt gepubliceerd door het Engelsche ministerie van Koloniën, beweert oa., dat de daden van het Hooge Arabische Comité geleid worden door persoonlyke beweegredenen, dat de leden bui tenlandsche belangen dienen tegen een vaste beloonlr.g, dat het comité het witboek heeft verworpen, omdat het den Moefti verboden blyft naar Palestina terug te keeren. dat de leiders der extremisten het plan hadden voor aanstaande Arabieren en waarachtige patriotten te vermoorden, ter voldoening van hun gevoe lens van wraak en persoonleken haat, dat de Moefti ten minste twee millioen pond sterling heeft opgehaald om den nood to Palestina te lenigen, maar dat niemand hiervan, ooit een piaster gezien heeft, terwyi zijn trawanten, waaronder vele roovers en moordenaars, een leven van weelde leiden. Het manifest, zoo wordt verklaard, is opge steld in een byeenkomst van „heilige krijgers’’, die een eeriyke rel in hun oorspronkelyke actie te<ten Engeland gespeeld hebben en later naar Syrië zijn uitgeweken Het manifest zegt voorts dat de meerderheid der Arabieren het er vol komen over eens Is. dat het witboek een goede basis vormt voor de verwezenlyking van hun nationale aspiraties. B s MADRID, 10 Juli (Havas). Gister middag is in het dorp Penaranda de Bracamonta nabij Salamanca kruitmagazijn in de lucht gevlogen. Naar gemeld wordt zijn hierbij om streeks dertig personen om het leven gekomen en 200 gewond, terwijl er nog 90 vermisten zijn. Een goederen trein, die zich in het station bevond, werd volkomen vernield. De diplomatieke redacteur van de Sundey Tunes schrijft naar aanleiding van de onder handellngen met Rusland, dat „Frankryk noch Groot-Brittannlë den wensch der Sovjet Unie in twyfel trekt om tot een overeenkomst te ge raken en dat men blyft hopen, dat het rnoge- lyk zal zjjn een formule te vinden, welke de gevaren van een indirecte agressie dekt. Daarvoor, aldus het blad, zouden wy de garan tie der kleine mogendheden van het WesUn door Rusland kunnen laten vallen, daar het gevaar, waartegen men zich wil dekken voor al to het Oosten ligt. MADRID, 8 Juli. (Havas). Julian Bestel- ra, de oud-voorzitter van den Verdedi- gingsrsud van Madrid, is heden voor den krijgsraad verschenen. De procureur-gene raal heeft de doodstraf tegen hem geëtochl Wy liepen, zoo vertelt hi£ langs zoo goed als voltooide barakken naar het wachthuis. Op een open plek telde ik meer dan 50 nieuwe militaire vrachtauto’s, alle met Oost-Pruisische nummer borden. Half tusschen de boonien veeborger» lagen veldkeukens en er diclitby schenen met dekzeilen bedekte tractors voor kanonnen te staan. Op de vraag van een Heimwehrman. wat ik tn het verboden gebied kwam doen zeide ik. dat ik naar de kinderspeelplaats kwam kyken. De correspondent kon gaan, nadat hem de film was ontnomen. Op zijn vraag, of de honderden jongemannen in olyfgroene politie- unlformen met -moderne automatische wapens en handgranaten de kinderspeelplaats zouden gaan gebruiken, werd hem geantwoord: „dat hangt van de toekomst af. doch hopeiyk niet" Het Poolsche telegraafagentschap meldt, dat reizigers van den internationalen trein Berlijn- Boekarest, die over Polen rydt algemeen ge constateerd hebben, dat in het gebied van Breslau groote massa’s troepen met artillerie en munitietrefnen worden samengetrokken De Poolsche politie heeft te Puck, een klein kustplaatsje ten Noorden van Gdynia, drie Duitschers gearresteerd, die souden hebben deelgenomen aan het smokkelen van Duitschers Britsche en Fransche ambassadeur heb ben een nieuw onderhoud met Molotof. Geen definitief resultaat bereikt. Gouwleider Forster wijst op de sterkte van Danzig; nieuwe incidenten- Duitsch vliegtuig verongelukt bij monstratie op het vliegve'd Evere.- Onderwys en ziekenverpleging in Oos tenrijk in handen der nat.-socialisten. Kruitmagazijn nabij Salamanca in lucht gevlogen. Reeds 30 dooden en gewonden; 90 personen worden vermist. De gevechten aan de Mandsjoekwo. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Dr. Coliin heeW de opdracht tot vormin» van een kabinet niet aanvaard. Staats raad Kooien tot formateur benoemd. WEENEN, 10 Juli (Havas) De natio- naal-soclalfstlsche autoriteiten gaan metho disch voort met de verwyderlng van geeste lijken en zusters uit het onderwijs en de ziekenhuisen. Iedere week worden nieuwe kloosters en nieuwe katholieke instellingen overgedragen aan de partyorgantsaUex. Geleidelyk worat ontslag verleend aan zus ters uit de ziekenhuizen, waar zij worden vervangen door leeken. brochures ovar ast IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHh" -REDUCTIE Ültvoarig tariaf voor adveriaaran bij abon nament wordt op aanvrage gaarne door onzs Administratie verstrekt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 1