Hoitika van De luchtroovers Johnny Braspenninx wint op het circuit van Zandvoort Twee titels voor Nederland i de AMERIKA DOMINEERDE TE WIMBLEDON van zeven M. JANSEN EERSTE DER AMATEURS Het Geheim Schoorsteenen De Geringe belangstelling TENNIS Tegenalag van P. v. d. Heyden Wooderaon wint de myl De zondenbok i Zee dapperen TOUR DE FRANCE Werner Jaiali vervangt hem MOTORSPORT Prachtig werk van Schatte Verbeteringen in het traject 5 De beslisaing 299 Competitie K.N.Z.B. - DOOR AGATHA CHRISTIE De Zwitser Knecht kan niet starten Een Schulte, die weer uitat ekend reed, werd gedwongen den atryd te ataken DE NATIONALE WEGRACES TE ZANDVOORT De Bruyn 2e in het diacua- werpen Alice Marble en Bobby Rigga be~ halen ieder drie kampioenatitela Osendarp verrekt een spier Bruyn A.A.A.-kampioen kogel- atooten, Braaaer op de 120 yarda horden aan den kop MAANDAG 10 JULI 1939 WIELRENNEN ATHLETIEK Brasser 6 5 1.88 3 2 1 1 den minimum-, ver- Plet draalde sUn bezem eens in den emmer om en wet» op den 'Nadruk verboden) k oelde zich pond te in der het 13 Hy I en klein bureau, dat tegen i die herkent u toch zeker i I Dl en k k t- 5. man liep op zijn maat toe en snauwde: toch altjjd mee, hè? Heb jij hier orders uit te deelen?” En ht) wees nijdig op Piet. De uitslag werd; 1. M. Jansen 1 uur 26 min. 33 sec; 2 H. Bloem; 3 J. Engel; H. Hoek; 5 O. Werdler; 6 M. Segaar; 7 C. de Groot; 8 C. de Best; 9 Chr. Smits; 10 P. Kots. De Zwltsersche renner Hans Knecht, welke hét vorige jaar te Valkenburg het wereldkam pioenschap voor amateurs won, heeft te elfder uur wegens ziekte van deelneming moeten af zien. Men wilde in zijn plaats Zimmerman op stellen, doch ook deze is onder doktershanden. Tenslotte werd de 23-jarige Werner Jaisli aan gewezen. In de ploeg van West-Frankrijk zjjn Cogan en Goaswat vervangen door Tassin en Tearon, hetgeen een beduidende verzwakking beteekent. ste gedeelte in zijn hand hield, heen en weer, keek verveeld en geërgerd naar zijn I I I g! I eersten den beste, die hij een eindje verder zag staan. De zee baar bemoei jy je Eenigen tijd ging het er nu vrü kalm aan toe. Er werden wat sprintjes verreden, die nau welijks leven in de brouwerij konden brengen en verder draaiden de renners regelmatig hun Baumgarten was op de 230 yards het eerst weg in een hoog tempo. Tegen het einde echter raakte hy vermoeid en eindigde tenslotte als laatste. Brasser won zijn serie op de 120 yards horden gemakkeiyk. In de finale nam Lockton aanvankelijk de leiding, doch bij de tweede horde was Brasser met hem gelijk en ging met onge veer een meter voorsprong voor den Enge lach man over de eindstreep. In den eindstrijd van het nummer 440 yards liep Baumgarten op de buitenbaan. HU liep zeer snel, doch op het rechte stuk viel hij terug en werd door alle deelnemers gepasseerd. In den eindstrijd van het nummer discuswer pen boekte onze landgenoot de Bruyn een fraaie prestatie door met 42 40 M de 2de plaats te be zetten, achter den Griekschen athleet Syllas. die 49.14 M. bereikte. Derde werd Nesbitt (Ierland) met een worp van 41.77 meter. Ten Bruggencate behaalde afstand van 38.12 meter niet. Virginia zonderlinge manier van doen. „Weet u wat dit is, mevrouw?” X ziet er uit als een brief,” (Van onzen redacteur) Toen wy voor de eerste maal in de gelegenheid waren kennis te maken met de nieuwe autoracebaan te Zand voort, kwam onmiddelliik bü ons de gedachte op, dat dit ruim 2 K.M. lange traject veel meer dan voor autoraces zou geschikt zjjn voor een wielerwed strijd- Inderdaad heeft het Zaterdag middag verreden Criterium van Zandvoort bewezen, dat dit traject met zjjn eigenaardigen „bult" nog heusch zoo gemakkeiyk niet ia als velen misschien hadden gedacht en zoo kon het gebeuren dat het voor de renners een allesbehalve gemakkeliike middag is geweest. Arend Loovers was vol geestdrift over deze geniale vondst der Amerlkaansche zakenlui; dat was nu eens fjjne koopmans-psychologie! Zoo n gesalarieerde zondenbok! Dat moest hy ook hebben Maar. een speciale zondenbok. die alleen De wedstrijd was 30 ronden oud, toen een zestal renners zich van de kopgroep afscheid den, t.w. Middelkamp, van Amsterdam, Bras penninx. Banken. Valentljn en O. Bakker. Deze laatste kon het tempo echter niet volhouden en moest zijn plaats bij de leiders afstaan aan Demmenie. De achterblijvers waren hiermede geslagen Zy zakten voortdurend af en lieten de beslis sing dus aan de zes kopmannen over. Even heeft het daar nog gespannen. In de voorlaatste ronde trokken Braspenninx en Middelkamp er tusschenult en namen eenigen De uitslag luidt: 1 j. Braspenninx, 2 u. 13 m. 11 sec; 2 A. v Amsterdam; 3 Th. Middelkamp; 4 J. Demmenie; 5 O. Valentljn; 6 j. Banken; 7 A. Bosma; 8 L. Motké; 9 O. Bakker; 10 L. Houtzeel; 11 j. Ryneveld; 12 Peperkamp; 13 Riethof; 14 Heyden; 15 Schippers. Damesdubbelspel, eindstrijd: Mevr. 8 Fabyan en mej. A. Marble (VB.) sloegen mej. H. Jacobs (VB.) en mej. Yorke (Engeland) 81, 80. Heerendubbelspel, eindstrijd: Cooke en Riggs (VB.) sloegen Hare en Wilde (Engeland) 63 3 6, 6—3, 9 7. Gemengd dubbelspel, eindstryd: Riggs en mej. Marble (VS.) sloegen Wilde en mej. N. Brown (Engeland) 97, 61, Twee titels heeft Nederland te Londen kunnen veroveren, n.l. door Brasser op de 130 yards horden en door de Bruyn op het nummer kogelstooten. Osendarp had veel kans op de 100 yards, doch in de finale ver rekte hy negen meter voor de finish een spier en moest opgeven. Ook opBde 220 yards startte hy niet meer. De uitslagen lulden: Kogelslingeren eindstrijd: 1. Heallon (Ierland) 49.31 meter; 2. Drake (Engeland) 46.76 meter; 3. Clarke (Ierland) 43,75 meter. (Houtzager 39,65 meter). 100 yards eerste serie: 1. Osendarp 10 sec.; 2. Masters (Engeland); tweede serie: 1. Holmes (Engeland) 10,4 sec.; 2. Ltffen (Engeland); op één meter: 4. Baumgarten. Halve eindstryd: eerste serie: 1. Osendarp 10,9 sec.; 2. Sweeney (Engeland). Finale: 1. Sweeney (Engeland) 9.9 sec.; 3. Holmes (Engeland); 3. Cumberbatch (Trinidad). 120 yards horden, eerste serie: 1. Brasser 14.9 sec. Eindstryd: 1. Brasser 14,7 sec. 3. Lockton (Engeland); 3. Scopes (Engeland). 440 yards eindstri'l: 1'. Pennington (Engeland) 48.8 sec.; 3. Pack (Engeland); 3. Palmer (Enge land). Kogelstooten eindstrijd: 1. de Bruyn 14,79 me ter; 2. Howland (Engeland) 13.75 meter; 3. Horan 13,34 meter; 4. Houtzager 13.12 meter. 1 mijl: 1. Wooderson (Engeland) 4 min. 11,8 sec.; 3. Peil (Engeland) 4 mln. 12 sec.; 3. Col lyer (Engeland) 4 mln. 15 sec.; 4. de Ruyter. 3 mijlen: 1. Emery (Engeland) 14 min. 8 sec.; 2. Ward (Engeland) 14 mln. 8,6 sec.; 3. Reeve (Engeland) 14 mln. 11,6 sec. 220 yards, eindstrijd: 1. Holmes (Engeland) De Zandvoortsche V.V.V. en de Haarlemsche rennersclub De Kampioen hebben het overigens niet by ster getroffen. De weersomstandigheden waren allesbehalve geschikt om veel publiek naar een badplaats te lokken en toen de wed strijden dan ook met die der amateurs begon nen. was er maar een schyntje publiek aan wezig. Gelukkig klaarde het nog Iets op en toen omstreeks half vier de profs van meet gingen, waren er tenminste wat meer toe schouwers. Om een uur of zes.” Ze ging naar een 1 den wand stond, sloot een van de laden open pakje slordig opgevouwen en haalde er een bankbiljetten uit ..Hier heeft u ongeveer veertig pond. Voor vandaag moet dat genoeg zyn," De man griste het haar by na uit de handen. ..En ga nu onmlddeliyk weg.” zei Virginia. Hy gehoorzaamde haar gedwee. Door de open deur zag Virginia Lomax die juist door Chilvers Zaterdag zyn op het volkomen uitver kochte centrecourt van Wimbledon de laat ste wedstrijden van de Internationale kam pioenschappen van Engeland gespeeld. On der de aanwezigen bevond zich wederom koningin Mary De K.N.M.V. organiseert Zaterdag 5 Augus tus. op het reeds bekende circuit van Zandvoort. nationale races voor motorryders. Deze week vonden besprekingen plaats met de Zandvoortsche autoriteiten. De K.N.MV.-sport- commissic. die daar groote bereidwilligheid tot medewerking ontmoette, wist gedaan te krijgen, dat het circuit, dat tydens de automobielraces niet geheel had voldaan, eenigszins gewyzlgd zal worden. Niet minder dan zes scherpe bochten zullen worden afgerond, waaronder de beruchte bocht by den radlotoren", die meer dan 5 meter wordt ingenomen. Deze afrondingen zullen, even als de weg zelf, in asfaltbeton worden uitge voerd. Het resultaat zal zyn. dat de K.N.M.V. op 5 Augustus de beschikking zal hebben over een weliswaar klein, doch zeldzaam vlot circuit, dat De myi werd gewonnen door Wooderson In 4 min. 118 sec., hetgeen een nieuw Engelsch re cord beteekende. By den start nam de Ruyter de leiding, maar na 200 mner werd hy gepas seerd door Lansdale. Toen er ongeveer een halve myl was afgelegd lag de Ruyter op de laatste plaats in de groep. Wooderson nam na drie kwart myl de leiding van Lansdale over. De Ruyter zette een geduchte eindspurt In en het gelukte hem inderdaad op de tweede plaats te komen.- Peil kwam echter hard opzetten, passeerde de Ruyter en even daarna zelfs Wooderson. Na een feilen stryd haalde Wooderson Peil drie meter voor de finish in en ging als eerste oveb de eind-, streep. zyn weerfja niet kent. De groote tribune zal. evenals by de wieler wedstrijden. zyn opgesteld. Verder wordt het geheele circuit, vanaf het Grand Hotel aan de Boulevard tot beneden toe by het sportterrein voor staanplaatsen ingericht. Ten aanzien van de indeeling der ryders is besloten een geheel ander systeem te volgen dan her tot nu toe gebrulkelyk was. De ryders wor den Ingedeeld in seniores en juniores en kunnen in het algemeen hun klasse zelf kiezen. voorsprong. Van Amsterdam was het daar ech ter volstrekt niet mee eens en spurtte er In eefi hevig vaartje achteraan. Inderdaad slaagde hy erin naar voren te komen en Middelkamp er onder te krygen. Braspenninx echter liep rus tig door en won tenslotte met behooriyken voorsprong. De vierde plaats was voor Dem menie. die In de sprint sneller bleek dan Valen- tyn en Banken. Boema, die de laatste ronden met Motké had gereden wist zich nog van dezen los te maken, terwyi Bakker hetzelfde deed met Houtzeel. die den geheelen wedstrijd eveneens by de leiders had vertoefd en daar voor tenslotte met een tiende plaats beloond werd. draalde den brief om en las Hem van a tot z aandachtlg door. Daarna bleef ze een poos lang onbeweeglyk staan nadenken. De Inhoud van den brief had haar duldelyk ge maakt, wat haar te wachten stond. „En, madame?” zei de man ten laatste. .Dat is uw naam, nietwaar?” „Zeker,” zei Virginia, „dat is mijn naam." Maar niet mijn schrift, had ze er aan toe kunnen voegen. Haar bezoeker keek of hy niet wist, hoe hy het had. Hy had een geheel andere houding verwacht, zyn instinct vertelde hem, dat de vrouw vóór hem niet bang voor hem was. „Nu moet ik u wat vragen. Ten eerste zou ik graag willen wéten. hoe u my gevonden hebt?" „Dat was gemakkeiyk genoeg.” Hy haalde een pagina van een geïllustreerd maandblad uit zyn zak en stak haar die toe Anthony Cade zou de groote illustratie onmld deliyk herkend hebben. Met haar fyne wenkbrauwen even gefronst In nadenken gaf ze het hem terug. „Op die manier!” zei ze. „Ja, dat is gemak keiyk geweest.” „U begrypt zeker wel, Mrs. Revel, dat dit niet de éénlge brief Is. Er zijn er nog wel vyf of zes meer." „Wel foei!" se! Virginia. „Wat ben ik slordig geweest.” Haar toon verbaasde hem meer en meer. En zy zag dit en dat maakte de situatie nog ver- mkkeiyker In haar oogen „In elk geval.” zei ze. terwyi ze hem, een en al bemlnnelykheld, toelachte, ,4s het buiten- niaal U kunt i van ver- „Goed, goed," iel ze daarom haastig. .Kom dan morgen terug, maar niet zoo vroeg later! jemunt hebben?" „Op my. George.” .Maar Virginia wat heb je dan gedaan?” .Dezen keer toevallig niets De goeie man ziet me voor iemand anders aan.” ,D»n heb je zeker onmlddeliyk de politie opgebeld?" .Heen, dat heb ik niet. Vind jy. dat ik dat had moeten doen?" De ander was ook niet om een antwoord verlegen. .Doop rond, waar heb je het nu weer over? Jy verbeeldt Je altyd maar, dat ik je dwars wil zitten en dat jong daar vertel me eerst liever eens waar dat zoo opeens vandaan komt!” En hy maakte van zyn handen een verrekyker om Plet beter te kunnen zien. Maar toen er 10 ronden waren verreden en Schulte naar zyn smaak lang genoeg in de wielen van het peleton had gelegen, ging hy er nog eens aan trekken, met het gevolg, dat de afstand zlenderoogen ver minderde. Wel gaven de koploopers zich niet zonder meer gewonnen, maar dat was voor den Bosschenaar toen geen bezwaar om in de achttiende ronde er moesten er veertig worden verreden zyn volgelingen op de kopgroep te trekken Hierby behoor den om. ook Middelkamp, v. Amsterdam en Demmenie. geval is het niet voor myn oogen bestemd." De man begon sarcastisch te lachen. tv maak u myn compliment, Mrs. Revel! U bent een geboren actrice Maar de onder- teekening dan.... C- -1- wel!" ,De onderteekening?” Virginia draalde den brief om en kreeg een schok van verbazing. Onder den brief stond in fyn, eenigszins oploopend schrift: Virginia Revel. Ze kreeg een impuls om iets te zeggen, 't ziet er uit als een brief,” gaf Vir ginia, die langzamerhand overtuigd begon te raken, dat ze met een krankzinnige te doen had, lankmoedig ten antwoord. „X. Is een tarief," zei de man. Jii misschien ziet u ook, aan wien hy geadresseerd is?” ,Ik kan lezen,” vertelde Virginia hem met een bemlnneiyk lachje. .Deze brief is geadresseerd aan kajitein O’Neill in de Rue de Quenelles, numéro 15, Parys.” De man keek haar doordringend aan. zocht in de uitdrukking van haar oogen naar iets, dat hy biykbaar niet vond. „Wees zoo goed hem te lezen!” Virginia nam de enveloppe van hem aan, haalde den brief er uit en vouwde hem open. Maar na het eerste doeyn woorden hief ae haar hoofd met een gebaar van afkeer op en stak hem enveloppe en brief toe. Dat is een particulier schry venIn elk By de amateurs heeft P. v. d. Heyden een zeer onfortulnlyken koers gereden. Nadat aan- vankeiyk drie renners, w.o. onze nationale kampioen Engel, aan kop hadden geloopen, was de Haarlemmer keurig naar voren gekomen en had niet alleen de wegloopers ingehaald, maar was er zelfs in stevig tempo nog vandoor ge gaan. zyn voorsprong op een gegeven oogen- blik zelfs tot 23 seconden opvoerend. Toen begon men het In bet peleton welletjes te vin den en werd daar een jacht Ingezet, die na zestien ronden succes had. Veel byzonders was er nacien niet meer te zien. De groep bleef rustig by een om in de sprint uit te maken wie met de bloemen zou gaan stryken. Anderhalve ronde voor het einde echter kreeg van der Heyden pech en zoo was de dappere Haarlemmer jammeriyk en onver diend uitgeachakeld. De eerste plaats was dit maal voor M. Jansen, die een flinke lengte voorbleef op Bloem en Engel. gewoon vrlendeiyk van u, dat u ze me bent komen terugbrengen.” De man kuchte en ahem-de. Hy biykbaar niet op z"n gemak „Ik ben een arme man, Mrs. Revel,” zei hy ten slotte op veelbeteekenenden toon. i „En als zoodanig zult u het ongetwyfeld zeer gemakkeiyk vinden in het Koninkrijk Hemelen te komen." ,Jk ben niet verantwoord, als ik u deze voor niets af sta.” „U stelt de zaak eenigszins verkeerd voor. Deze brieven zyn het eigendom van dengene, die se geschreven heeft.” „Volgens de wet, J« Maar de »et is er om ontdoken te worden. En.... zou u in dezen de wet te hulp willen roepen?" ,De wet oordeelt heel streng over menschen, die chantage plegen," waarschuwde Virginia hem. „Kom, mevrouw, Ik ben geen kind. Ik heb die brieven gelezen; X zijn brieven van een vrouw aan een aanbidder; ze staan vol lievig heden. maar ook vol betuigingen van angst voor ontdekking, ontdekking door haar man. Wilt u, dat ik met dese brieven naar uw man ga?” „U heeft één mogeiykheld niet onder de oogen gezien Die brieven zyn jaren geleden geschre ven. Gesteld dat ik in dien tijd.... in dien tyd weduwe’ geworden was.” De man schudde het hoofd met het air van iemand, die absoluut zeker van i*n zaak is. ,Kee.... die mogeiykheid is uitgesloten, want dan zoudt u niet voor marchandeeren met my te vinden geweest zyn." Arend Loovers heeft een manufactuurzaak, die, zooals men dat noemt, ..goed gaat.” Hy heeft dus niet te klagen, maar klaagt toch, om dat, naar zyn meenlng. een zakenman altyd moet klagen. Bovendien heeft hy arme bloed verwanten en de belasting valt ook niet mee. Echter, geen zaak gaat zóó goed, of ze kan nóg beter gaan. En daarom peinst Loovers, lederen dag en ieder uur over nieuwe verbeteringen en attracties in z'n zaak. Zoo las hy eenigen tyd géleden een bericht over een instelling in de Amerlkaansche waren huizen Daar" heeft men een zg. zondenbok. Iemand, die voor een behooriyk salaris niets anders te doen heeft, dan overal de sehuld van te krijgen en voor iedere fout, waarover de klan ten zich beklagen, uitgescholden en zelfs voor de leus ontslagen te worden „U hebt groot geiyk, mevrouw,” zegt de pa troon dan tegen een klant, die met een gemo tiveerde of ongemotiveerde klacht komt, „zoo iets mag in een groote. solide zaak niet voor komen. En X komt ook niet voor. Ik zal dien bediende direct ter verantwoording roepen. Hy had die minderwaardige stof onmlddeliyk aan den fabrikant moeten terug zenden Een volgende variatie: .Die heeft de prijzen verkeerd opgegeven. Mynheer Jansen moet da- delyk by mynheer komen.” En dan zegt de patroon tot mynheer Jansen in tegenwoordig heid van de klant: ..Ziet u wat u gedaan hebt? Zulk personeel kunnen wy hier niet hebben; u bent ontslagen." De heer Jansen wordt dan bleek, zooalj hy door z’n contract verplicht is; hy stamelt ex cuses. waar hy voor betaald wordt. En uit be- roepsyver perst hy een paar tranen 'uit z’nj daar oogen De klant, die eerst vinnig veeleischend was. kykt nu beduusd. Zóó heeft ze het niet bedoeld, zegt ze. Ze wil de oorzaak niet zyn, dat iemand broodeloos wordt. „Kom, kom," zegt de mevrouw of de juffrouw, „een vergissing kan overal voorkomen, mynheer; doet U my een pleizier en straft U dien jongen man niet zoo zwaar.” Op de dringende voorspraak van de mede lijdende klant wordt het ontslag van mynheer Jansen dan ingetrokken en hy kan verder gaan met het lezen van z'n roman, totdat hy opnieuw wordt opgeroepen, om ten prooi te worden voor geworpen aan een andere klaagster. voor zijn ambt als aondenbok betaald werd, kwam hem toch wel wat te duur. Die rol kon z'n ge wone personeel óók spelen; ieder op z’n beurt, dan had niemand reden tot klagen. Over ge krenkt eergevoel van z'n personeel tegenover een klant, déAr brak mynheer Loovers zich het hoofd niet mee! Gekrenkt eergevoel kwam In zyn zaak niet te pas; by hem niet en b(j tfn personeel heelemaal niet. Het personeel kreeg nu instructies. Fransen, de oudste jonge man, een steunpilaar der zaak, ingewyd in byna al de geheimen er van, sou de eerste week als zondenbok optreden. ,jy bent de slimste”, zei de patroon: „van jou kunnen de anderen leeren. hoe se X doen moe ten Oefen je al vast maar een beetje In X on gelukkig kyken als ik je ontsla en bedenk maar iets geschikts, om op zoo'n oogenbllk te zeggen. Je behoeft niet precies te hullen^ datis niet noodlg. maar X mag er toch wel dicht by zyn. En nu was X maar wachten op de eerste klacht. Daar kwam de vrouw van den notaris mee aan. een goede klant, die In eere moest worden gehouden. Ze had wel niet zooveel noo dlg voor zich zelf en haar klein gezin, maar elk Jaar kocht ze de sokken, borstrokken, wollen kindergoed en dergeiyke dingen In, die de ver- eeniging „Armenzorg" met Kerstmis noodlg had. Een en ander liep steeds op tot een vrij boog bedrag. De jonge notarisvrouw kwam dus en was zeer cntevreden Veertien dagen geleden had ze twee schorten voor d’r dienstbode gekocht, twee bon te katoenen schorten. En nu was het ééne schort gewasschen en had daardoor veel van d’r kleur verloren. Dat mocht natuuriyk niet voorkomen; wat de prils niet naar geweest en dat in een reëele zaak- Arend Loovers luisterde met belangstelling naar de klacht der dame Wel was de prijs zóó geweest, dat kleurechtheid niet verlangd kon worden. Dt dame mocht biy wezen als er nog iets wat op een schort geleek, uit de wasch te voorschyn was gekomen, maar niettemin was mynheer Loovers X volkomen eens met de no tarisvrouw X Was een schandaal, foeterde hy. dat zoo iets in s y n zaak was voorgekomen. Maar hy zou er een eind aan maken Onmld deliyk Hy zou een voorbeeld stellen. .Meneer Fransen." riep hy. „komt u eens even hier!" De geroepene stond een oogenbllk later voor hem. „Ja precies, die mynheer heeft me de schor ten verkocht,” verklaarde mevrouw. Dat trof, dacht Loeven ..Hoe krijgt u X In uw hoofd, om zoo iets te verkoopen?” blafte hy z'n ondergeschikte aan. „Heb ik u al niet honderd maal gezegd, dat de schorten uitgezócht moeten worden? Ik kan toch niet alles zelf doen? U boort myn zaak in den grond. Maar ik verzeker u. dat ik zoo iets niet voor i de tweede maar I riskeer. den eersten de maand trekken. Neen, ga maar liever direct weg; pak je boeltje. Je kunt aan de kas je salaris halen Fransen haalde de schouders op. „My bést.'' zei hy, meer niet. Z'n patroon keek hem strak en nydig aan, om hem er aan te herinneren, dat hy ter neer geslagen moest kyken. dat hy jammeren en smeeken moest. Maar Fransen keek niet ter meer geslagen en jammerde of smeekte niet. De aotarisvrouw was geschrokken; ze wreef zich Aeruiwachtig in de handen. .Maar mynheer Loovers,” sei ae, .JOO erg is X nu weer niet. O hoeft er den jongen man niet voor te ontslaan. Hy hesft me anders altyd goed bediend.” „Zulke dingen mogen in myn zaak niet voor komen.” sprak de patroon, fel en beslist. En toen gebeurde er iets onverwachts. Fran sen haalde nog eens de schouders op en zei: ,,’t Laat me koud Er zyn hier In de stad nog meer zaken, die me graag willen hebben." De notarisvrouw ging voort met jammeren: „Maar mynheer Loovers, ik heb altyd aoo'n plezier gehad in de aangename verhouding, die ik tusschen u en uw personeel opmerkte!" Als voorzichtig zakenman was Loovèrs er al tyd al een beetje bang voor geweest, dat Fran sen. z'n beste kracht, hem door een concurrent zou worden afgesnoept- Liever dan hem te ont slaan, zou hy een contract voor eenige jaren niet hein hebben afgesloten. ..Enfin.” besloot hy. „voor deaen keer kan je dan biyven. Zorg maar, dat je zoolets niet meer uithaalt.” Dat klonk edelmoedig en de vrouw van den notaris was tevreden Maar Fransen niet. „Ik vertrek liever," verklaarde hy gedecideerd, „of u moest me de 25.per maand opslag geven, die u me al een jaar geleden beloofd hebt.” „Opslag geven!” de stem van Arend Loovers beefde. ,Dat moest u maar doen, mynheer,” pleitte de notarisvrouw voor den jongen man. „Het leven is tegenwoordig duur.” „Nou. vooruit dan maar,” bromde Loovers, maar hy dachtwe spelen natuuriyk maar zon den bokje. „Dat doet me nu eens echt plezier,” lachte mevrouw, waarop ze nog twee schorten kocht en den winkel verliet Toen trok Loovers aan een knoop van de jas van z'n oudsten jongen man. „Zeg eens. die 25opslag was patuuriyk riaar comedie „Volstrekt niet,” antwoordde Fransen kalm, „ik heb de vrouw van den notaris als getuige.” Cp dit oogenbllk voegde zich Barends, de jongste bediende by het tweetdl. „Laat u my maar, na Fransen, als zondenbok komen, mynheer," zei hy. „Ik weet nu. hoe X moet.” Maar mynheer Arend Loovers verklaarde.dat hy de instelling toch niet zoo geschikt vond voor zyn zaak en dat hij haar maar meteen weer af schaf te. rondjes. Toen de wedstrijd meer dan de helft oud was, stapte plotseling Schulte van zyn fiets. Een onvervalschte Hollandsche steenpuist, om het beestje maar by zyn naam te noemen, dwong hem tot opgave. George, maar de kamer moest Ben je in de hall nog over die gevallen?” „Over wat?" „Over den chantage-man, George. O.H.AJ4.- TA.G.E., chantage-man. Een man. die chantage pleegt.” .Maar Virginia, je spreek toch ernst?” „Warempel wel!” •Maar wie maar op wie zou hy X dan Deze laatste wedstrijd is In een fraaie zege voor Johnny Braspenninx geëindigd. Vanaf het begin tot het einde heeft hy aan den kop gezeten en daar meerdere malen uitstekend werk gedaan. Troawens er was spanning genoeg dezen middag, want reeds na vier ronden hadden een zestal renners wat leven in de brouwery ge bracht. Dat waren Louis Motké, Braspenninx, Kuyper. Willemse. Houtzeel en Ryneveld, die al dadeiyk een voorsprong van ongeveer hon derd meter namen. Een tweede groep, bestaan de uit Zwartepoorte, Bosma. Griffioen, Hop staken en Demmenie. had op baar beurt weer een voorsprong op het peleton genomen, maar daarin jaagde Schulte zoo hard, dat zy weldra werden ingeloopen. Intusschen ging het aan den kop ook vrij stevig, met als gevolg, dat Kuyper en Willemse moesten lossen. De vier overigen bleven echter constant doormalen en wisten hun voorsprong zelfs tot 41 seconden te grooten. „U heeft me te spreken gevraagd,” begon ae. alk ben Mrs. Revel.” Db num g*f haar niet dadelijk antwoord. HJj bleef haar staan aankyken. brutaal-oplettend, alsof zy een voorwerp was. dat hy moest taxeeren. Die manier van kyken was zóó be- leedlgend, dat Virginia zich een kleur van ergernis voelde krijgen. „Wees zoo goed te zeggen, wat u hier komt doen," zei ze eenigszins uit de hoogte. „Bent u Mrs. Revel? Mrs. Timothy Revel?" .Ja. Dat heb ik zooeven al gezegd.” ^Zoo Verstandig van u, dat u me ontvan gen hebt. Mrs. Revel. Anders zou ik genood- aaakt geweest zijn, me tot uw man te wenden. VlrgS» keek him verbaasd aan, met moeite hield ze het antwoord, dat haar op de lippen lag, terug. In plaats daarvan zei ze droogjes: ÜMt zou u niet gemakkeiyk gevallen zyn.^ Jk geloof van wel. Ik zet door, wat Ik be gin. Maar nu ter zake. Misschien herkent u dltl" Hy zwaaide met Iets, dat hy voor het groot- De uitslagen van de waterpolowedstryden. welke voor de eerste klasse competitie van den KNZB zyn gespeeld, lulden: HZ en PZ 1Maas 83, UZCADZ 0-4 (dames). 21,9 sec.; 2. Sweeney (Engeland); 3. Saelens (België) J Hoogspringen: 1. Newman (Engeland) meter; 6 Spanjerdt 1.77 meter. Speerwerpen: 1. MacKillop (Engeland) 56.87 meter; 2 Arklnstall (Engeland) 50 63 meter: 3. Melchior (Engeland) 50 meter. Virginia glimlachte. „Wat vraagt u er voor?” vroeg ze opeens zakelyk. „Duizend pond dat is. voor alle zes. X Is veel te weinig, dat weet ik wel, maar ik houd niet van dit soort handel dryven.” ,Jk denk er niet aan. u duizend geven," verklaarde Virginia beslist. .Madame, ik laat niet afdingen. Op oogenbllk dat u my duizend pond overhandigt, geef ik u de brieven." Virginia dacht na. ,4k kan niet dadelyk beslissen." zei ze dan. „U zult me even den tyd moeten laten. Duizend pond is een som. die ik niet gemakkeiyk by elkaar zal krygen." .Den paar pond voorschot dan vyftlg of honderd by voorbeeld. Als u my die geeft, kom ik weer terug.” Virginia keek op de klok. Het was vyf minuten over vieren en George Lomax was altyd punctueel. „Goed, goed," zei ze daarom haastig. binnengelaten was en de trap opkwam. Daan de buitendeur dichtsloeg, riep Virginia hem over de balustrade by zyn naam. „Ik ben hier, in de bibliotheek, George. Wil Je hier thee serveeren, Chilvers?” Ze gooide allebei de ramen open en toen George Lomax binnenkwam, vond hy haar met gloeiende wangen en verwaaide haren midden in het vertrek staan. ul zr zoo dadelyk wel weer dichtdoen, clucht worden, chantage-man Alice Marble zegevierde In den eindstrijd van het damesenkelspel door de Engelsche speelster kansloos te slaan De Amerlkaansche was prach tig op dreef en speelde het sterk aanvallend spel, dat haar zoo eigen is. Alice Marble va rieerde haar slagen in hoog tempo en maakte vele ballen met zuivere smashes aan het net af. Kay Stammers’ forehand was uitstekend, doch zij zag geen kans om meer dan twee games in het geheel te maken. Met 62, 60 werd Alice Marble voor de eerste maal Wimbledon- kampioene 1939. In het heerendubbelsjrel wonnen Cooke en Riggs in vier sets van het Engelsche dubbel Hare en Wilde. Het damesdubbelspel werd gewonnen door mevr. Fabian en mej. Marble, de titelhoudsters. Zy sloegen mej. Jacobs en mej. Yorke in straight sets met 61, 60 Riggs en mej. Marble behaalden in het ge mengd dpbbelspel de overwinning op Wilde en mej. Brown, waardoor zy beiden drie titels ver overden. De Amerikanen bezetten wederom alle eerste plaatsen van het tournool. De uitslagen luiden: Damesenkelspel, eindstrijd: Alice Marble (VS.) sloeg Kay Stammers Engeland62.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7