HET GELD SPEELT Financieele offers voor onze Defensie Lambrichts blinkt uit in de tijdrace Caen—Vire is een IDOZAN helpt Welvaartspolitiek eerste eisch DIESEL AKKERTJES tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos 18 stuks - U stuivers3 stuks - 2 stuivers. EEN ROL BEVEROL EERSTE KAMERLEDEN o VRAGEN INLICHTINGEN Tour de france TWEEDE GEDEELTE WAS ONS MINDER GUNSTIG BIJEENKOMST VAN HET WERKLIEDENVERBOND WOENSDAG 12 JULI 1939 l Klein meisje noteerde autonummers achter een Brand te Leen» was JAN- TER HAAR Jr. De boterheffing Clearingkoerten Ver bond aver gadering atelt bealia- aing over verhooging van by drage aan herwonnen Levenakracht” uit ARRESTANT DOOD IN ZIJN CEL GEVONDEN Bestrijding van het extremisme THANS ALLEEN NAAR DE WEST Het vraag atuk der provinciale gemeentelijke voorzieningen onder het oog gezien BEJAARD ECHTPAAR TEGEN TAXI GELOOPEN De Nederland ache ploeg thana negende in het landen- klaaaement Fontenay draagt de gele trui MOTOR Op alag gedood, toen ze trailer vandaan kwam Wetswijziging vindt’bij velen instemming Tijdelijk voorzitter der C.-H. Eerste Kamerfractie 8O-jarige dame thans aan ver wondingen overleden aangestoken De Belgen kwamen er niet aan te paa Heffing en ateunuitkeering worden aangepaat aan den zomerprya Lambrichta de openbaring De uitalagen K I bil en t te <Van een speclalen verslaggever) OLIE VAN OLIESPECIALISTEN .Herstel” verdle- ndn. 5 sec.; Doch wh mogen tevreden z^jn voor het oogen- sccron f Valt 't werken U tegen stern* f Besprekingen werden gevoerd over het voor- 1 vergadering voortgezet. 1 zijn temperatuur en compressie hoogerl Koop daarom speciale dlesel-olie, die niet als bijpro duct wordt vervaardigd. De Korver was er zonder twijfel in geslaagd een goede plaats te bemachtigen als hfj niet tweemaal had moeten afstappen in den laatsten kilometer voor het einde om zijn ketting om te leggen. In de landeUfke omgeving van Normandië. Een overzicht tijdens de étappe naar Caen in den Tour de France souwrax IIMI blik, want onze landgenooten hebben zich als ploeg volledig gehandhaafd. Er zijn geen uitval lers en de stemming in het groepje is uitstekend. WU merkten meer op, dat alleen op deze wijze succes behaald kan worden. Een Kalf Wat betreft de financieele consequenties van de voorgenomen maatregelen, zoo wa ren deze leden van meening, dat, al heeft de regeering huns Inziens de goedkoopste methode gekozen, uitvoering van die maat regelen nochtans zeer zware lasten, ten be drage van millioenen guldens, op ons volk zal leggen. Op dit stuk konden deze leden niet Instemmen met degenen, die meen den, er op te moeten wijzen dat in som mige andere landen nóg zwaardere lasten op de bevolking worden gelegd. 1 i k n n. in P «ENNE5 covrwdir PIA4TS I WEOSTRUD rEGEN NET NORLOtf 1 De tactiek van unie Nederlandsche ploeg In het tweede gedeelte van de etappe van vandaag hebben wjj eerlijk gezegd niet kun nen bewonderen. Juist met het odg op het landenklaasement, hadden minstens drie on zer landgenooten moeten probeeren onder de eerste dertig aankomenden te beboeren. V. heeft een volledige bekentenis afgelegd Dinsdag is hij naar Groningen overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Aan het voorloopig verslag van de Eer ste Kamer over het wetsontwerp tot wij ziging van de Dienstplichtwet wordt het volgende ontleend: De voorzitter achtte het gewenscht op de sug gestie van den R.K. Bouwvakarbeldersbond in te gaan om de beslissing tot de volgende zomer vergadering uit te stellen. De arbeider, die veertien dagen geleden op het Taxandriaplein te Den Bosch zijn vrouw met een mes heeft aangevallen, en deswege was ge arresteerd, is Dinsdag in bet huis van be waring dood in zijn cel gevonden. Gedurende den tijd, dat hl) in voorarrest zat, had hjj reeds drie malen een poging gedaan zich van hét leven te «berooven. ter, de heer A. C. de Bruyn, voor de instem ming, die het werk van het Verbond in het algemeen mocht ondervinden. De opmerkingen omtrent nen inderdaad ernstige 'overweging. Het vraagstuk van de vrjje-tljd-bestedlng. dat reeds de volle aandacht van het bestuur heeft, zal opnieuw onder de oogen worden gezien. Het Internationaal Christelijk Vakverbond heeft het ook in behandeling genomen Wat het ploegenstelsel betreft,, meent spr., dat dit voor een groot deel zijn oorzaak vindt in de crisis -omstand igheden fhkele leden zouden •gaarne vernemen, of het in de bedoeling van de regeering ligt, ook ten onzent gelijk in andere landen pleegt te geschieden jonge vrouwen bjj de lands verdediging te betrekken. Eenige leden verklaarden, zich bij het ont- BU de voortgezette algemeene beschou wingen in de vergadering van het RK. Werkliedenverbond, die Dinsdag in het Jaar beursrestaurant te Utrecht gehouden is en heden wordt vervolgd, drong men aan op een sterke stimulans van de zijde van het Verbond tot het volhouden van een werk- loosheldspolltiek niet alleeq, maar het voe ren van een welvaartspolitiek in het alge meen. te doen, zooals het verkrijgen van iljken arbeidstijd en regeling vin stelsel. In zijn antwoord dankte de Verbondsvoorzit- Met het ss. „Stuyvesant” van de K.NSM is gistermiddag naar Suriname vertrokken het lid der Eerste Kamer, prof. dr. mr. jhr. B C. de Savornln Lohman, die door het genootschap ter bevordering van de kennis van Suriname en Curacao was ultgenoodigd tot het maken van een studiereis naar Suriname, evenals het lid der Tweede Kamer, mr. A. M. Joekes die even wel als fractievoorzitter der Vrijzinnige Demo cratische Kamergroep in verband met de kabi netscrisis van zijn reis moest afzien. Prof de Savornln Lohman werd uitgeleide gedaan door familieleden en vrienden alsmede door den secretaris van genoemd genootschap, den heer W R. Menkman. In het begin van October hoopt oe Utrechtsche hoogleeraar in ons land terug te zijn. De Limburgéf' Lambrichts werd tweede in het eerste gedeelte (tegen het hor loge) van de étappe CaenRennes Daarbü moet echter de afspraak gemaakt worden «m het voorstel concreet op de agenda te plaatsen, zoodat de verantwoording komt te rusten op de algemeene vergadering van de ver schillende aangesloten bonden. De vergadering ging daarmee accoord Hedenmorgen om half elf wordt de Verbonda- Met instemming hadden zij voorts kennis genomen van de verklaring van den minister van Defensie, dat de verzwakking, welke het beschikbaar houden van de jongste afgerichte lichting voor grens- en kustbevelllglng voor het Veldleger moet Inhouden, zal worden ge compenseerd door aanvulling uit oudere lich tingen Gistermorgen is te Langerak (Geld.) een ern stig ongeluk gebeurd. Het zesjarig dochtertje van de familie WJjers kwam achter een stilstaande trailer te voorschijn, juist op het oogenbllk. dat een auto uit de richting Doetlnchem naderde. Het kind werd gegrepen en op slag gedood. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Het meisje was bezig autonununers op schrijven. Vele leden verklaarden, zich met dit wetsontwerp te kunnen vereenlgen. Deze leden waren te meer bereid, hun stem aan dit wetsontwerp te geven, omdat de regeering in de gewisselde stukken en bij de openbare beraadslaging met nadruk heeft verklaard, dat van de bij artikel 30 te verleenen machtiging slechte gebruik zal worden gemaakt. Indien zich omstandighe den voordoen, die anders aanleiding zou den hebben moeten geven tot buitengewone oproeping van dienstplichtigen voor de grens- en kustbeveiliging. vi/liS10'116 1 R bederft het bette humeur I I Maar de zwaarste hoofdpijn verdwijnt binnen een kwar- tier met n "AKKERTJE", dat de nieuwste menging bevat tegen hoofd- en zenuwpijn. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is 't geheim der "AKKERTJES”, die door leen enkele imitatie wor- leëvenaard. nóch in ijzondere samenstel- Aan de bestrijding van het extremisme is wel wat gedaan en bovendien is er ook uit andere kringen van de bevolking niet zonder vrucht actie gevoerd, waarbij spr. vooral denkt aan de manifesten, die het Katholiek Comité van Actie ,,Voor God” verspreid heeft. Het bestuur zal met nauwgezetheid den toestand op den voet blijven volgen. Gezien de huidige positie der botermarkt ligt het in het voornemen, het bedrag van heffing •h steunuitkeering deze week aan te passen aan het in uitzicht gestelde peil van den zomer- prijs. Een andere wensch was het dóórzetten van de bestrijding van het extremisme. Geïnformeerd werd naar de onderhandellngen met den werknemenden Middenstand. Met waardeering sprak de afgevaardigde van den Bond van hotel-geëmployeerden over het geen het Verbond in samenwerking met deze organisatie gedaan had. om den socialen toe stand in het hotelbedrijf te verbeteren. Spr. vroeg hiermee door te gaan, want er is nog veel een behoor- het fooien- Maandagavond heeft de gemeenteveldwachter te Leens onder verdenking van brAidstlchtlng. den 17-jarigen M. V. uit Zuurdijk gearresteerd, knecht op de boerderij van een buurman van den heer H. Torrlnga. wiens boerderij Zaterdag nacht een prooi der vlammen is geworden. den T'hun (l^>£b))ling, nóch in hun gemak ka- lijk in te nemen rongen vorm. F °P *lk "AKKERTJE" staat t "AKKER"-merk: Uw garantie I Men deelt ons van bevoegde zijde het volgen de mede: Reeds sedert eenige weken is de zg. zomer- Prijs voor boter (nJ. de som van commls^jeno- teerlng en het bedrag van heffing en steunuit keering) vrij aanzienlijk boven het bedrag, het welk de minister van Economische Zaken ter- tzke heeft vastgesteld op 1.30, gestegen. Zulks houdt om. verband met de omstandigheid, dat wijziging in het bedrag van heffing en steun- uitkeering zooveel mogelijk wordt vermeden, teneinde een regelmatlgen uitvoer zooveel mo telijk te bevorderen. -j-^ r is geld genoeg in het land, dat H renteloos In de safes of nagenoeg renteloos In deposito’s Is opgebor gen, omdat men er geen deugdelijk em plooi Maar staat Woensdagavond JJ. is het bejaarde echtpaar v. d. WeteringNieuwendijk, wonende in de Rubensstraat te Rotterdam, toen het de Lust- hofstraat wilde oversteken, tegen een taxi geloo- ver- aan Verscheidene leden wezen op het groote be lang van een regeling van het vraagstuk van het verlies van een betrekking, als gevolg van het vervullen van militaire verplichtingen. Sommige leden bepleitten versterking van de grensbevelUging In Zuld-Limturg. Zij wezen op het groote belang van dat gebied met zijn goed uitgeruste kolenmijnen en zijn modem stlkstof- blndlngsbedrijf, voor ons land. Beide in dustrieën zijn, dus werd betoogd. levensbelan gen voor Nederland. Voorts werd de vraag gestelc, of voldoende zorg Is besteed aan de verdediging van de pro vincie Friesland. Eenige leden waren van meening, dat, hoe zeer viel toe te juichen, dat particulieren gel den beschikbaar stellen om in overleg met de militaire autoriteiten hun eigendommen tegen luchtaanvallen te verdedigen het in beginsel onjuist is, dat provinciën, als Friesland, en gemeenten, als Amsterdam en 's-Gravenhage dit voorbeeld volgen. Deze leden waren vai. oordeel, dat de landsoverheld voor de lands verdediging behoort te zorgen Deze leden waren van meening, dat het standpunt, door de regeering te dier zake in genomen. in strijd met de Grondwet moet worden geacht. Ten aanzien van den werknemenden Mid denstand deelde de voorzitter mee, dat 'n plan In studie Is, om nationaal en diocesaan federatief samen te werken. Het vraagstuk van het wederzfjdsch lidmaatschap Is bij ver krijging van dit accoord volledig opgelost. In de namiddagvergadering kwamen dc jaar verslagen van de verschillende Instellingen van het Verbond aan de orde, die na enkele b«ner- kingen werden goedgekeurd. t De aftredende functionarissen werden her kozen. In de vacature-Andriessen als bestuurs lid van Herwonnen Levenskracht zal door het Ver bonds bestuur worden voorzien. pen, ten gevolge waarvan belden ernstige wendingen opliepen en in het Ziekenhuis den Coolsingel moesten worden opgenomen. Thans is de 80-jarige mevr. K. J. lan de We tering—Nieuwendijk aan de bekomen verwon dingen overleden stel van den Ned R.K. Tabaksbewerkersbond en den Ned. R.K. Houtbewerkersbond om de ver plichte bijdrage van 1 cent per lid en per week voor .Herwonnen Levenskracht” op 2 cent per lid en per week te brengen. In een uitvoerig prae-advies juichte het Ver- bondsbestuur dit voorstel toe, erop wijzend, dat de inkomsten voor .Herwonnen Levenskracht” noodzakelijk Vermeerderd moeten worden om het zoo lang nagestreefde doel, het opruimen van den wachttijd van patiënten, te bereiken. Vrij wel regelmatig moeten thans 70 i 80 patiënten ongeveer een jaar wachten op uitzending. Het algemeen vermoeden was. dat de renners het in den middag kalm zouden opvatten, om dat de tijdrace hun in de beenen zou zitten. Geheel anders is het uitgekomen en wel vooral, doordat er tusschen de deelnemende ploegen zulk een groote rivaliteit heerscht. De directeuren-technique slaan telkens een het berekenen en aan de hand van deze gege vens wordt de tactiek vastgesteld. Hoewel de meening overheerschte. dat de Belgen vandaag zouden probeeren hun slag te slaan, waren het de Franschen, die gedurende de race van Vire naar Rennes mee wegliepen, toen enkele ren ners daarvoor kans zagen. Vooral de regonalen hadden het op hun heupen: Tassln werd eerste en Fontenay tweede. De geduchte Belgen kwa men er niet aan te pas. Over de Nederlanders schreven wij reeds. Ztj bleven in het laatste peloton hangen, terwijl de uitloopers hun voorsprong steeds wisten te vergrooten. Dominlcus had in de eerste kilome ters de tijdrace in de beenen. HU kwam moei zaam mee, maar langzamerhand werd het beter, zoodat hij nog als 33e binnenkwam. De Korver was onze snelste landgenoot met de 30e plaats op dezen middag. werp te kunnen neerleggen, omdat ook zij de noodzakelijkheid beaamden van maatregelen in het belang van een betere mobillsatledekkinv Zjj konden evenwel de oogen niet sluiten voor de financieele gevolgen van hetgeen than‘ wordt voorgesteld. Aan besnoeiing op andere uitgaven zal mer niet kunnen ontkomen, wil net land niet on der den druk bezwijken In de tweede etappe van de Ronde van Frankrijk was een tijdrace gelascht en wel het gedeelte van Caen naar Vire. over 63.5 k.m. In Caen werden de renners volgens een spe ciale formule gestart, waarna zij geheel op eigen kracht den rit naar Vire moesten onder nemen. Zulk een tijdrace is een kolfje naar de hand van de rouleurs, die In uiterste regelmaat een bepaald traject kunnen afleggen, maar lang niet alle deelnemers aan den Tour de France zi|n dit werk gewend, omdat de een liever uit een sprint een etappe wint, terwUl de ander voordeel tracht te behalen bij het beklimmen der bergen Vanmorgen waren de rouleurs aan de beurt en het is voor ons vanzelfsprekend verheugend, dat de jonge Limburger Lambrichts in deze tijdrace tusschen de sterkste renners zulk een prachtig succes heeft weten te behalen. Trouwens, onze landgenoot heeft giste ren tUdens de eerste etappe al zoo uitste kend gereden, dat hU de ontdekking van den tour werd genoemd. Dien indruk heeft hij zonder twUfel be vestigd door in de tijdrace als tweede te ein digen Romain Maes was slechte 24 secon den sneller dan de Nederlandsche renner. Onze landgenoot werd op die manier tweede In het algemeen klassement achter Romain Maes. Daaraan Is het te wijten, dat hU in de race van Vire naar Rennes de verkeerde, doch te begrijpen tactiek heeft gevolgd, het wiel van Romain Maes te houden HU heeft er niet op gelet, dat een vrij groote groep renners er in slaagde een voorsprong op de rest te nemen. Het wiel van Maes houdend, kwam hU steeds meer achter en hU eindigde in het tweede ge deelte van deze etappe inderdaad bU Romain Maes, doch met een achterstand van ongeveer 10 min. op den winnaar. Dit kost hem natuurlUk zijn fraaie plaats in het algemeen klassement, maar hoe dan ook, Lambrichts heeft bewezen dat hjj vlot mee kan en dat hU in dit illustere gezelschap van wieler- grooten op zUn beurt weet te schitteren. Koersen voor stortingen op 12 Juli 1939 tegen ’«rpUchtlngen. luidende in; Reichsmarken tHZ3, Ures f9M. ij de huidige kabinetscrisis speelt Li het geld een niet onbelangrijke rol. J-X Dat ij duidelijk gebleken uit de ver- schillende mededeellngen der regeering na het aftreden van minister De Wilde en na het uitbreken van de sinds lang latent aanwezige regeeringscrlsis. De moeilijkheden en meenlngsverschillen concentreeren zich op het budget, dat volgens huismoederlijke wijsheid sluitend of nagenoeg sluitend dient gemaakt te worden, ook al dwingen de omstandig heden tot voor het instandhouden van het huishouden onontbeerlijke zeer hoo- ge uitgaven, waarvoor het geld niet op tafel of in de huishoudscassa ligt. Hoe moet er aan het voor defensie en werk loosheidsbestrijding noodlge geld worden gekomen? Door bezuinigen en belasten, zegt de een, maar volgens den ander is er al zoo veel bezuinigd en zoo hoog belast, dat van bezuinigen en belasten geen heil, doch slechts onheil voor land en volk Is te verwachten. Door een nieuwe devaluatie, zegt een derde, ,maar velen achten dit middel erger dan de kwaal. Door de defensie-uitgaven voor te laten gaan en de werkloosheidsbestrijding achter op te stellen, zeggen Colijn c.s„ maar de katholieken willen daar niet van weten, omdat defensie en werkloos heidsbestrijding beide gelijkelijk en op één lijn dienen behandeld te worden als nationale belangen van de eerste grootte, en waarvan men het eene niet bij het ander kan achterstellen zonder met het eene ook het andere in ernstige mate te schaden. Maar er moet geld zijn, zuchten allen. Wat doet men wanneer men op een bepaald moment voor allernoodza kelijkste uitgaven geld noodlg heeft, dat men ap dat bepaalde moment niet bezit? Men tracht het te leenen. Dat is simpel, nietwaar? Maar om te kunnen leenen, moet er iemand zijn, die leenen kan en leenen wil. Men moet credietwaardig zijn en men moet niet meer leenen dan men binnen afzienbaren tijd terug kan betalen. En hier begint de schoen te wringen, zoodat minister De Wilde hem maar liever uittrok. Men verzoekt ons mede te deelen. dat tijdens de afwezigheid van den voorzitter der Chris telijk Historische Eerste Kamerfractie. prof mr. B. C. de Savornln Lohman, die een reis naar West-Indlë maakt, als voorzitter dier frac tie optreedt de heer Jan ter Haar Jr. Indien we dit vraagstuk van de moreele zijde bezien, aldus spr., zal er ongetwijfeld aanleiding gevonden worden om op beperking aan te dringen. Aan het voeren van een welvaartspolitiek, zooals dit het geval was totdat het kabinet- Colljn demissionnalr raakt, zal 't Verbond zeer zeker zjjn aandacht schenken. Het voorstel werd In het algemeen zeer sym pathiek geacht, maar verscheidene afgevaardig den vonden een dergelijke vermeerdering van lasten voor hun organisatie te zwaar Over de wijze van uitvoering van dit voorstel bestond eenig verschil. Gevreesd werd ook, dat door deze verhoogde bijdrage de vrijwillige stuiver-actie In het ge drang zou komen. Gevraagd werd het voorstel voorloopig in te trekken, totdat betere tijden zijn aangebroken. Andere afgevaardigden zagen evenzeer finan cieele bezwaren voor hun bonden, doch vonden het doel, dat met dit voorstel wordt beieikt te mooi, om zich er niet voor te verklaren. Dr. W. Bronkhorst, geneeshecr-dlrecteur van „Berg en Bosch" In Bllthoven sprak een warm woord van aanbeveling ten aanzien van het voorstel en wees erop, hoe het sanatorium geheel tot stand Is gekomen door het werk van de ar beiders. Dit heeft overal veel indruk gemaakt. Het laatste stukje, dat aan het mooie werk ontbreekt, moet ech»er worden afgemaakt. De heer B. Haver sprak als bestuurslid van .Herwonnen Levenskracht” een propagandistisch woord Gezien de besprekingen hier gehoord had spr. er geen bezwaar tegen het voorste! tot dc najaarsvergadering uit te stellen, ten einde het In de verschillende organisaties nog te bekijken c-n den leden aan te bevelen. Caen—Vire: 1. Romain Maes (België) 1 uui 40 min. 13 sec.; 3. Lambrichts 1 uur 40 min. 37 sec.; 3. Litechi (Zwitserland) 1 uur 41 min. 31 sec.; 15. Albert van Schendel 1 uur 44 mln.; 27. Bijen 1 uur 45 mln.; 44. Gommers 1 uur 46 min. 54 sec.; 52 De Korver 1 uur 47 min. 40 sec.; 55. Anton van Schendel 1 uur 48 mln.; 57. Hel- lemons 1 uur 48 mln. 20 sec.; 62. Dotninlcus 1 uur 48 mln. 57 sec. Vire—Rennes: 1. Tassln (Frankrijk) 3 uur 10 mln. 45 sec.; 2. Fontenay (Frankrijk) 3 uur 10 mln. 51 sec.; 30. De Korver 3 uur 18 mln. 19 sec.; 33. Dominlcus 3 uur 20 min. 21 sec.; 35. Anton van Schendel; 38. Lambrichta. zelfden tijd als Dominlcus; 49. Bijen 3 uur 24 mln. 25 sec.; 52. Albert van Schendel; 62. Oommers. zelfden tijd als Bijen; 69. Hellemens 3 uur 28 mln. 13 sec. Om den Prijs-Pernod: Klassement der sprinters: 1. Tassln 6 p.; 2. Fournier 5 p.; 3. en 4. R. Maes en Pontenay 4 p.; 5. en 6. Disseaux en M. Klnt 3 p.; 7. en 8. De Lathouwer en Coason 2 p.; 9. Vletto 1 p. Klassement der rouleurs: 1. R. Maes 5 p.; 2 Lambrichta 4 p.; 3 Lltschi 3 p.; 4. Vervaecke 2 p.; 5. Fontenay 1 p. De stand in de algemeene rangschikking Is: 1. Fontenay. 11 uur 15 min. 15 sec.; 2. Pe- droll, 11 uur 17 mln. 25 sec.; 3. Tassln, 11 uur 17 min. 26 sec.; 4. M Clemens. 11 uur 17 m. 31 sec 5. Dlsaeaux 11 u. 18 m. 31 s.; 6. S. Maes 11 u. 18 m. 55 s.; 7. Vlaemlnck 11 u. 19 m. 16 a.; 8. Galateau 11 u 19 m. 23 a.; 9. Coason 11 u. 19 m. 40 s.; 10. Le Moei 11 u. 20 m 22 s.; 18. lambrichts 11 u. 22 m. 55 s.; 38 De Korver 11 u. 30 m. 34 s.; 40. A. van Schendel 11 u. 30 m. 40 43. SUen 11 u 31 m 40 op de 49e plaats Gommers 11 uur 33 mln. 34 sec.; op de 51e plaats Dominlcus 11 uur 33 mln. 48 sec.; op de 59e plaats T. van Schendel 11 uur 40 mln. 31 sec.; op de 70e plaats Hellemons 11 uur 50 min. 49 sec Landen-klassement: 1. Zuid-Oost Frankrijk 33 uur 47 mln. 46 sec.; 2. Frankrijk 34 uur 1 mln. 45 sec.; 3. België-B. 34 uur 1 min. 54 sec.; 4. West Frankrijk 34 uur 2 min. 16 sec.; 5. Bel- glë-A. 34 uur 3 mln. 5 sec.; 6. Noord-Oost Frankrijk 34 uur 9 mln. 42 sec 7. Zuid-West Frankrijk 34 uur 12 mln. 22 sec.; 8. Luxemburg 34 uur 22 min. 18 sec 9. Nederland 34 uur 24 mln. 9 sec.; 10. Zwitserland 34 uur 51 mln. 23 sec. Heden leidt de derde etappe van de ronde van Rennes naar Brest, een afstand van 244 km. voor meent te kunnen vindeq. velen, die den Nederlandschen uit de tijdelijke ernstige finan- eieele moeilijkheden zouden kunnen hel pen, schijnen dat niet te willen doen. Waarom niet? Omdat, naar steeds luider gefluisterd wordt, de „haute finance”, lijdend aan de liberale ziekte van het b^uchte negenoog, alleen bereid zou zijn geweest de regeering geld te leenen, wanneer er gebroken werd met wat zij de lichtvaardige sociale experimenten van minister Romme gelieft te noemen. Indien dat waar zou zijn, hadden noch De Wilde noch Colijn voor dezen druk mogen bezwijken. Die zgn. lichtvaardige sociale experimenten van minister Rom me ter bestrijding van de werkloosheid en haar rampzalige gevolgen waren tot voor kort de uitgesproken en onder schreven regeeringspolitlek. Indien de liberale „haute finance” onwillig zou zijn gebleken, haar groote onbelegde ka pitalen aan den Nederlandschen Staat voor de allernoodzakelijkste levens- en bestaansbehoeften op redelijke voorwaar den te leenen, waren er tal van middelen te vinden geweest om haar te dwingen dat toch te doen,,b.v. door het uitschrij ven van een gedwongen nationale defen- sie-leening, door te dreigen met een hef fing Ineens van onbelegde kapitalen, door de bepaling, dat de obligaties van een defensleleenlng a pari zullen wor den aanvaard voor het betalen van be lasting enz., enz. De rol van de „haute finance” ook In ons staatkundig leven is een groote en goeddeels geheimzin nige. Indien deze rol geen mooie en onder de huidige omstandigheden zelfs een anti-nationale zou zijn geweest, Wordt het meer dan tijd, dat daar eens «en sterk stokje voor gestoken wordt. liberale terreur van het Gouden zou een schandaal zijn heel wat grooter en ergerlijker dan de heele af- falre-Oss In haar meest onwaarachtig opgeblazen gedaante. Andere leden voerden tegen een en ander aan, dat de landsoverheld heeft te zorgen voor de verdediging des lands, in algemeen verband gezien. Zoo een provincie of gemeente. een voor haar zeer belangrijk object speciaal verdedigd wenscht te zien, terwjjl die verde diging niet is opgenomen in her algemeene de- fensiestelsel, dan behoort zij dit voor hare re kening te nemen. Strijdig met de Grondwet achtten zij de evenbedoelde besluiten van de provincie Friesland en van de gemeenten Amsterdam en 's-Oravenhage niet. RENNES, I I Juli. Op den tweeden - dag van de Ronde van Frankrijk zijn zoowel tijdens den tijdrit als in de tweede helft van de étappe gron dige wijzigingen in de klasseering der renners gekomen, wel een bewijs, hoe fel de strjjd ia. Fournier raakte zyn gele trui kwijt aan zijn landge noot Fontenay. En voor wat de Ne derlanders betreft, kwam Lambrichts 1 op de achtste plaats, de Korver werd 1 38e (gisteren 55e), Albert van Schendel 40e (gisteren 20e), S(jen 43e (na de eerste étappe 22e), Gom mers 49e (gisteren 21e), Dominicus 51e (na de eerste étappe 54e), An ton van Schendel 59e (gisteren 65e) en Hellemons werd 70e in de rang schikking, een plaats, welke hjj giste- rerj ook bezette- De Luxemburger Leisen werd geëlimineerd, omdat hij vandaag als laafste in het klassement stond. Zjj verzochten een zoo volledig tnogelljk overzicht van de financieele consequentie) van de getroffen en straks te verwachten voor zieningen. Andere leden vroegen nadere Inlichtingen nopens de financieele offers, die voor de de fensie In haar geheel van het Nederlandsche volk staan te worden gevraagd, met inbegrip van de kosten, aan de verdediging van Neder- landsch-Indië verbonden. ;caen

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13