2Cct urtfaal van den dag Hoitika De luchtroovers van 11 i de i 1 van Het Geheim zeven Schoorsteenen HELPT onze onafhankelijkheid HANDHAVEN „OCEAAN" WOENSDAG l^JULI 1939 OFF1CIEELE MEDEDEELINGEN Hinderwet GAANDE EN KOMENDE MAN UIT DEN OMTREK EGMOND-AAN-ZEE NOORDSCHARWOUDE uu De komenden DOOR AGATHA CHRISTIE 4 FS5 AMSTERDAM VEILINGOVERZICHT LANGENDIJK F! Het gezochte plantje ■I EUWS ^7 De gaanden Alkmaar. 11 Juli 1939 11 10 8 11 11 8 besteed. 'E^A*JS HOOFDSTUK VU de me a. jun geval voor de politie (Wordt vervolgd.) i. lert eren ■JHe „Maar J» P s> Agenten: METER CO’S SCHEEPVAART MIJ., N.V. AMSTERDAM ROTTERDAM de en Zuidscharwoude, en vervolgens opmarsch op het terrein. Om 3.15 uur beginnen de wed strijden en spelen. Om 6.30 uur vindt de prijs uitreiking plaats in het parochiehuis ..De Burg". Het geheel staat onder de kundige leiding van den heer 8. Tromp, hetgeen een keurig verzorg- den sportmiddag waarborgt De organisatie ver wacht. dat vele parochianen belang zullen stellen in het sportieve kunnen van genoemde vereeni- glngen. Mr MCGRATH BEDANKT VOOR EEN UITNOOD1GING F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris ir». Han- It ge pende Srave In Mi 3.0J 27« J26 2.97 2 19 I 29 123 2J2 Wordt begunstiger van het LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Ie Ele- denele- 1. tndsche Zwarte platte weinig Boter- js 1.41, k« Iets, G«regelde Vracht- en PMsariersdlenat naar en ran nederlandsch-indie IP J» IP Geleidelijk werd het donkerder en donkerder om hem heen. Het schip en de appels verdwenen voor zijn oogen en hy zag een licht, het leek de maan wel.... wat gek.... boomen?.... Nu opeens boomen, midden op zee? Ja, hij zag de maan dui- lyk. en die boomen dat waren zijn bekende knotwilgen, en hoor.... het was at hij de rivier hoorde kabbelen.Op belde armen steunend keek hij verwonderd rond. rwa- van taar het igen xen- itiek zeg- dat- iren. oor- ts tn een »wil. tden tns- ons die- ons ide- oor- icht sten sorg be nde het 'den export export 20; bl. e witte 150 Kg. 430. ■ka. 87 par- le soort M. 21— Dr M. C. in lar- 0.07 009 019 008 0-08 006 008 0.10 018 000 0.10 007 0.00 000 0.00 0-10 Dit bleek Inderdaad het geval, want Ik kwam nog net bijtijds om de verzamelde lieden te ver tellen dat het eerste, dat hier te doen viel niet was het verbinden der wonden of het verstellen van de stukgebeten en kapotgereten kleeren, maar het uitbranden van de bloedende plekken. Eigenlijk had Ik hem meteen naar een zieken huis willen laten vervoeren, maar daar wilde niemand van hoorei en leder had het maar voortdurend over een plant, die tegen dolheid kon worden aangewend, een plant, die er zijn STAD! de Hiervoor werd Noordschar- Lomax wist zijn ongerustheid niet te ver bergen. HU had beslist gedacht, dat hy. door straks even te telefoneeren, de gevraagde invi tatie had kunnen Intrekken. ..Bundle heeft me vanmorgen opgebeld om te vragen of ik kwaml' George Lomax besloot nog een laatste poging te wagen. .1 Zal damn keer niet amusant worden, alg 1 Geeft een jaarlijltsciie bij drage op giro 320.000 van het Luchtverdedigingafonda. t. n. v. d. Vereen, v. Nat. Veiligheid, den Haag, of •chrijft aan het Centr. Prop. Comité, Heerengracht 76. Amsterdam. Dragen duizenden be gunstiger» I Schoolfeest De rondgang by de parochia nen met lijsten voor het jaarljksche school feest voor de leerlingen der RK. Jongens- en Meisjesschool, heeft tot resultaat gehad, dat het schoolfeest ook dit jaar weer doorgang kan vinden. De lagere klassen zullen 't schoolfeest vieren op Dinsdag 18 Juli as. en gaan naar Schoon en Bergen; de hoogere klassen gaan op 20 Juli as. naar Amsterdam. G. Buis Op 71-jarigen leeftijd is te Eg- mond aam Zee overleden de heer G Buis, niet alleen In de gemeente maar ook daarbuiten, vooral onder de badgasten, een bekende figuur By de badgasten was de heer Bu s vooral ba- kend als bad-agent. Vele jaren. van 1905 tot 1932. heeft hij des zomers op het strand gesur veilleerd en de gasten met raad en daad terzijde gestaan, zoodat men het werkelijk als een gemis voelde, toen hij In 1932 werd gepenslonneerd en men zijn karakteristieke, martiale figuur voor - aan bij het strandleven miste. In velerlei functies heeft de heer Buis de ge meente gediend. In 1892 werd hij aangesteld als nachtwacht. Een andere functie uit den goeden ouden tyd. was die van lantaarn-opsteker Als zoodanig verzorgde de heer Buis eerst de ouderwetsche petroleum-lantaarns en later, na de stichting der gasfabriek in 1907. de gas-lantaams. Deze functie verviel door de Invoering van de auto matische ontsteking en blussching der lan'aams Voorts was de heer Buis nog kloklu'dër en doodgraver. In 1905 volgde zijn aanstelling tot politle-agent. terwijl hij daarnaast in 1913 werd aangesteld als gemeente-arbelder. Deze laatste betrekkingen bekleedde hy tot 1 Oc’ober 1932. toen hem wegens bereiken van de leeftijdsgrens van 65 jaar op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend. Juist kort tevoren had hy zijn veertigjarig jubileum mogen vieren, by welke gelegenheid hem van gemeentewege als aanden ken een gouden horloge met inscriptie werd ge schonken. terwijl hy ook van zijn collega’s en vele particulieren toen blijken van waardeerin- in ontvangst mocht nemen. eras; autoped. B. de Jong. Nleuwpoortslaan 34; rjjwielbelastlngmerk. firms Plet, Molen v. Piet, damestasch met inhoud, mej. De Groot, Leeu- wenhoekstraat 25; 2 waschdoekjes. J. Ver kant. Dubbele Buurt 9; blauwe ceintuur, C. übbels, Kennemerstraatweg 100; rtfwlelbelastingmerk in houder. A. Damsteen, Spoorstraat 55; 1 doos vet. Gouwen, Nleuwpoortslaan 213; houten auto- tje (kinderspeelgoed), C. Min. Bleekerslaan 5; houten paardje (kinderspeelgoed), P. de Rujj- ter, Ripplngstraat 37; koperen gewicht van kilo, H Erkamp. Lindenlaan 63; bruin zadel- dekje, J. Burgerlng, Raaks je 11; gladde gouden ring, J. Muelink. Nleuwesloot 22-/postduif met ring, J. Bijl, Westerhofje 3; sleutel, R. Kap- teln, Friescheweg 48; portemonnale met inhoud. T. de Jong. Boomkampstraat 4; vermoedelljk zilveren rozenkrans, H. Vet, Waterschapstraat 12; rUwlelbelastingmerk, A. v. d. Schilden. Koorstraat 35; linnen zak. M. W RuUsch, Ken nemerstraatweg 13 a Heiloo. Wanneer men weder In het bezit Is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. z.b.. RK, weg 74. noodgedwongen verminderd moeten worden om den achterstand niet nog veel grooter te maken. Voor de exporteurs geeft deze achter stand in de clearing ook nadeel, daar zy hier door veel langer op hun geld moeten wachten De exporteurs kunnen.* om aan de benoodigde financiën te komen, hun vorderingen wel over dragen aan bankinstellingen, maar tengevolge van de internationale spanning van den laatsten tijd wordt het risico, aan deze vorderingen verbonden, zoo hoog aangeslagen, dat de kos ten. welke hiervoor moeten worden vergoed het toch al niet groote winstpercentage van dèn handel voor een groot deel opeischen. Het gevolg hiervan is, dat thans niet veel vorde ringen meer worden overgedragen, hetgeen den handel natuurlijk moeüykhëBéb bezorgt. Er Is momenteel nogal eenigc belangstelling voor onze aardappelen voor export over’ zee. By sommige exporteurs worden vry groote hoe veelheden verpakt In kisten, om naar De Wes" te worden gezonden. Ook Engeland is nog al tijd aan de markt. Voor de blnnenlandsche markt is reeds eenige verscheidenheid In de aardappelsoorten. Er worden dagelijks behalve Schotsche muizen, blauwe eigenheimers gepresenteerd. Voor deze soort werd in het begin van ce week 67 per 100 kg. besteed. Later werden de prijzen iets lager, zoodat men op het laatst van de week van 4.505.60 per 100 kg. betaalde Een enkel partijtje deed nog f 6 De Schotsche muizen hebben meestal niet meer dan 4.50 per 100 kg. kunnen noteeren voor de mooiste partijen. Het grootste gedeelte van den niet doorgedraaiden aanvoer heeft echter f 4.of een paar dubbeltjes per 100 kg. meer kunnen maken. Drielingen gingen van de hand voor 2.50—3.00. boeren waren al hun dorps-. jongen bij me met de boodschap, dat er iets was met boer Die-en-Die Hij zou koortsig zijn en geen lust hebben in eten. De Parochiale Sportdag. Op Zondag 16 Juli» as. zal wederom de jaariyksche parochiale sport dag, op het R.K. Sportterrein, worden gehouden. Hieraan zullen medewerken de Vrouwelyke Jeugdbeweging „De Graal" met korfballen; de Maria-congregatle met hoogspringen touwtrek ken. estafette (hardloopen) en verspringen; de Kruisvaart, cohort „Sint Pancratius", de Sint Mlchlelsknapen met kussenslaan en de Sint Janskngpen met hardloopen met hindernissen; de Sint Josephs Gezellenvereenlging eveneens met hardloopen met hindernissen; de RK. Gym- r.astiekvereeniging ..Door Vlugheid Vooruit" en de Gymnastlekvereenging „E DO." te De Goorn met vrije en orde oefeningen en toestelturnen voor jongens en heeren, voorts paard, brug, rek, ringen en evenwiehtboom, terwijl belde vereeni- gingen zich later zullen bezig heuden met athle- tlek-wedstrjjden. hardloopen met hindernissen, hoog- en verspringen. Het R.K. Fanfarecorps „Genot door Kunst zal gedurende den middag zijn zeer gewaardeerde muziek doen hooren. ’s Middags om 2,uur een kort Lof, waarna een marsch van de deelnemende vereenlgingen door een gedeelte van de gemeenten Noordscharwou- Het werd een vreeselijk gevecht. Onophoude lijk dreven de klauwen en tanden van bet dolle beest in het lichaam van den sterken, jongen boer, die zijn mes niet trekken kon, omdat hjj dan het dier, dat hij bij den nek had gegrepen. Mos zou moeten laten. Hülp-roepen dorst hij niet. \ant hij wist, dat hij geen krachten mocht ver spillen Eindelijk hoorde hij een stem, die hem toe riep: Houd nog even vol, ik kom zoo gauw mo- geljjk bij je. Dit gaf den met de wolvin vechten den inmiddels op den grond geraakten boer moed en nieuwe kracht en hij slaagde erin den kop van de wolvin zoover van zich af te krij gen, dat de te hulp-gesnelde. die tot dan toe niet had durven schieten, uit vrees den man te zullen raken, nu met een welgemikt schot de lolle wolvin den dood in jagen kon. Toen de boer, die dit vreeseiyke gevecht had noeteii doorstaan. leunend op de schouders van dengene, die hemt gered had, in zijn huls terug keerde. was dit reeds vol menschen. die gehoord hadden wat zich had afgespeeld en die zich hadden gehaast om den hoofdpersoon van dit drama met eigen oogen te aanschouwen. Ook ik. zoo vertelde de notaris verder, had mij In allerijl naar de boerderij begeven, ook al met de gedachte, dat ik misschien van dienst zou liunnen zijn. moest, maar die er ongelukkig genoeg niet was. Op het laatst echter Wërd toch goedgevonden, dat hjj naar een ziekenhuis zou worden ver voerd, hetgeen dan ook geschiedde Na een be handeling die enkele dagen In beslag nam, keerde hij in zijn boerderij terug, genezen naai het scheen met nog slechts lltteekens waar hel vleesch was weggebrand. De boeren uit den omtrek waren er echtei allesbehalve gerust op en dat niet zoozeer om dat er met het uitbranden misschien te lang gewacht was, dan wel. omdat ze in het zieken huis in de stad heelemaal niet gedacht hadden aan de plant, die Immers altijd hielp. Ieder sloeg de angst om het hart telkens als de uit het kwam, moeders en de mannen deden in het oog- loopend hun best hem in een goede stemming te brengen, uit vrees dat hij misschien ir woede zou kunnen uitbarsten. Aanwezig aarv het Bureau van Politie, Kerk plein en aldaar te bevragen op e'ken Woensdag en Zaterdag tusschan H en 1 uur de navol gende gevenden voorwerpen, als gevonden ge deponeerd: Nummerbord auto GZ 48340; schroevendraai er; au to wieldop; hondenpenning; huissleutel; ceintuurs; bruine handschoen; roode slipover; tabaksdoos C—t het hart telkens als ziekenhuis ontslagen boer langs haalden hun kinderen binnen In ons vorig overzicht konden wij nog mel ding maken van den verkoop der aardappelen, zij het dan tetfbn de exportprijzen. De tuinders ontvingen echter toch den vastgestelden mi nimumprijs van f 4 per 100 kg., zoodat sy er geen schade by hadden, dat hun aardappelen doordraaiden In de nu afgclocpen week was het echter mis. Er zyn vry belangryke partyen onverkocht gebleven, ook voor export, zoodat de Inkuil-misère ook hier een aanvang heelt genomen. Zooals bekend is. wordt by Inkulllng de helft van den minlmumprys van 4.uit betaald, terwyi later de andere helft en de Inkuil-vergoedlng van 0.50 per 100 kg. worden uitgekeerd. Vele verbouwers hebben al weer met deze regeling kennis gemaakt, zoodat er zoo hier en daar verscheidene aardappelkuilen, zyn verrezen, de laatste dagen. De oorzaak van dit doordraaien Is wel groo- tendeels een gevolg van het verminderen van de vraag uit Duitschlsind Het beschikbare be- talingscontlngent zal zoo langzamerhand wei uitgeput zyn terwyi het extra bedrag van drie millloen mark, dat voor den tulnbouk’ beschik baar was gesteld, niet voor de aardappelen mocht worden gebruikt. De vergrootlng van den achterstand op de clearing met Dultschland wordt met leede oogen aangezien. Wanneer geen verandering wordt aangebracht In de verdeellng van de beschikbare gelden zal het bedrag van dezen achterstand steeds grooter worden en zullen de betalingscontlngenten Maar hij zat op zyn eigen plekje.... het was avond ge worden de maan scheenwat zouden ae thuis onge rust zyn.... hy moest In slaap zyn gevallen. Maar dan had hy al die avonturen maar gedroomd! Fyn wus het toch wel geweest.... hk ken hjj zich dat alles maar herinneren en opschryven. Hoort stemman.... Hy sprong overeind. e S a Nederlandsche Stoomvaart Mij. De maaJtyd was zoo Juist afgeloopen en ter- vyi de vrouwen zich raar den trein hadden be geven. waren de manneiyke deelnemers aan het maal nog wat na biyven praten by hun kleintje koffie en een sigaar. Hoe het zoo in het gesprek te pas kwam, is moeiiyk meer na te gaan, maar de conversatie liep eerst over honden om vandaar als vanzelf te geraken op hondsdolheid en op verschillende gevallen daarvan, zooals ze waren meegemaakt door de leden van het gezelschap. De notaris bleek wel geneigd zyn ervaringen op dit punt aan de nieuwsgierigen mede te deelen, maar erg veel zin om diep op het onder werp in te gaan, scheen hy toch ook weer niet te hebben, zoodat het gesprek uitgeput dreigde te raken. Plots set een van het gezelschap: Als de no taris eens vertelde wat hy heeft meegemaakt met een dol geworden man. De notaris keek eensklaps heel ernstig, maar hij verschoof zich toch in zyn stoel, het onmis kenbare teeken, dat hy tot een verhaal niet ongeneigd was. t Is. zoo begon hy. al wel een jaar of tien geleden dat het gebeurde. Al een heelen tyd had het gerucht geloopen, dat er wolven waren gezien. Kwaad was hy 's nachts wakker gewor den door het geblaf van zyn hond en toen hy het raam opendeed om te zien waarvoor de hond had aangeslagen, had hy regelrecht gekeken in den snoet van een grooten. grauwen wolf. Het gevaar was grooter dan de menschen op dit oogenbllk wel dachten, want het was niet maar een gewone wolf, die xioor honger ge dreven zich in de bewoonde wereld had ge waagd. maar een vrouwtjes-wolf, die bovendien nog door dolheid was aangetast. Op een middag zat dezelfde boer, waar ik zoo- even van sprak, voor zyn huls, toen hy zag. dat zyn schapen plotseling naar alle kanten wild wegvluchtten. Hy keek nog eens goed en Jawel, daar zag hy de wolvin, haar haren recht overeind en de witte tanden glinsterend in den wreeden muil. Hy sprong op en greep naar een steen om daarmee het dier te verjagen. In het algemeen zyn wolven, zoo gy weet, bang voor menschen. Maar deze wolvin, zy was dol. zooals ik al zei, ging niet op den loop. Integendeel, zy kwam regelrecht op den boer af en vóór hy kans zag den steen te gooien, waren de scherpe wolven- klauwen hem reeds in de borst gedrongen. De bospeen is weer voor lage pryzen van de hand gegaan. Een enkele maal werd meer dan 3.per 100 bos genoteerd, doch hoofd- zakeiyk ging het om 2.50—3 00. De roode koolpryzen. welke aanvankeiyk nog plm 5.— per 100 kg waren, zyn by het grooter worden van de aanvoeren gedaald De laatste dagen werd 2.003.00 per 100 besteed. Zaterdag stegen de noteeringen tot hoogstens 3 80 Maandag was te Broek op LangendUk eerste witte kool aan de markt 260 per 100 kg. besteed. Te woude werd Vrydag voor dc eerste wittekool 4 70 per 100 kg. betaald. Zllvernep is al weer iets goedkooper gewor- dsn. Werd in den beginne ongeveer 10.per ik t wel heb," aei hij. ,Ja zult ja er wei niet amuseeren, Virginia." „George, George I Waarom heb je me fc waarheid niet gezegd....! Maar *t is nog niet te laat! Keer terug van bet pad der sonde. Lomax drukt haar even slap de hand. ,Jk heb je de waarheid gezegd," zei hy, soc- der te blikken of de blosen. is beter," sei Virginia goedkeurend voor my toch niet goed genoeg. Kop op. George! Zaterdag ontmoet je me weer op De Schoorsteenen, my en m’n buitengewone charme! Als je eens wist, hoeveel amusanter Ik het leven opeens vlndl Eerst die chsntage-man en nu George Lomax in diplomatieke moei lijkheden! En zal hy zijn gemoed ontlasten ten aanhooren der schoone dame, die hem zoo pathetisch om zyn vertrouwen vraagt? Neen, hy verzwijgt alles tot het laatste hoofdstuk. Dog, George. Niet één blik, een lieve, zachte blik. vMr Je weggaat? Néé?.... Tot Zaterdag dandan zal Je kwade bul wel over zyn." Geen minuut nadat de voordeur zich achter een langzaam en neerslachtig stappenden George Lomax gesloten had. Mond Virginia al aan de telefoon. Na even wachten kreeg.se het nummer, dat ze gevraagd had. Heden is op de gemeente-secretarle ter In zage gelegd een verzoek met bylagen van The Condensed Milk Company of Holland N.V., alhier, om vergunning tot het uitbreiden van haar fabriek van melkproducten In het perêeél Helderscheweg nr. 3 (het aantal electromoto- ren voor het aandryven van diverse werk tuigen zal worden uitgebreid tot 68 met een gezamenyk vermogen van 613.25 PK.). Bezwaren tegen dese uitbreiding kunnen worden Ingediend ten stadhuise. mondeling op Dinsdag 25 Juli as., voormiddags te elf uur en schriftelyk vóór of op dien tyd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzopker en hy. die beswaren heeft Ingebracht op de secretarie dezer ge meente van de ter zake ingekomen stukken kennis nemen 10Ö Jcg. besteed, later ging de nep van de hand voor 6.00—8 00 per 100 kg. De tomatenprijzen zyn in de afgeloopen week nog weer beduidend gedaald De prijzen van Maandag zyn ongeveer gehalveerd in dit tyds- verloop A’s noteerden Zaterdag van f 6.80 tot 7.50, C van 5 30 tot f 5 80. De B’s. waarvan het aanbod niet groot is en welke voomameiyk voor het binnenland gebruikt worden, noteer den. 10.40 De snyboonen hebben ook een flinke daling ondergaan. Van rjiim 30 zjjn ze gedaald tot pl.m. 20 per 100 kg. Spercieboonen werden verhandeld voor f 26—32 per 100 kg Bloem kool was Zatardag te Broek lees duurder Wy noteerden voor eerste soort 11 per 100 st. Te Noordscharwoude betaalde men echter 4.70. Het aanbod van druiven wordt nog maar niet veel grooter. De gepresenteerde 12 kg. werden verkocht voor 55 per 100 kg. In de waarde der tuinboon kwam weinig verandering. De brieven waren weg! De eerste opwelling van Anthony Cade was, den dief na te zetten, en hem tot het terug geven van den buit te dwingen. Maar osunld- deliyk daarop realiseerde hy zich, dat een der- geiyke handelwyse niet aanging. Je kunt niet 's nachts om drie uur door een hotel gaan draven, sonder de aandacht te trekken, en de aandacht trekken was nu juist Iets, dat hy zich niet kon veroorloven. Daarby kwam nog het begrypen. dat Giuseppe het bundeltje brieven voor de mémoires aangezien had en ze in de volle overtuiging, dat hy de mémoires in handen had. had meegenomen. Zoodra hy zyn vergissing bemerkte, zou hy wel terugkomen om zyn fout te herstellen. Anthony besloot zich op die ontmoeting voor te bereiden. Voor het geval, dat Giuseppe niet terugkwam, bestond er nog een andere manier om de brie ven terug te krygen. meest gelezen dagblac Ik trof hem aan in zeer zenuwachtigen toe stand. Hy beklaagde zich voortdurend, dat men op den fatalen dag niet beter gezocht had naai de plant tegen dolheid, de plant, die he;n zeker totaal zou hebben genezen, terwyi nu.... Zoo goed en kwaad a!s het ging troostte ik den armen boer, trachtend hem te overtuigen, dat de behandeling In het ziekenhuis niets te wenachen had gelaten en hem versekerend. dat alles goed was en alles terecht zou komen. ’s Avonds hoorde ik dat hy yiende was en wild om ziA heen sloeg. Weer vroeg men my eens naar hem te gaan kijken en verder ver zocht men my naar een andere verbiy fplaats voor hem uit te zien, want uit het huls waar hy was. kon hy gemakkeiyk ’-luchten door het raam en dan zou hy op straat gekomen, vast en zeker Iedereen byten Ze relden het er wel niet met zooveel woorden by, maar uit heel hun houding kon ik opmaken, dat zy niet aarzelen zouden een geweer op hem af te schieten, zoodra hy zyn hoofd maar bulten de deur stak. Toen be sloot Ik te gaan. Ik trof hem in een tameiyk rustige bui. maar de kapotte meubels in het vertrek en het gebroken glaswerk op den vloer toonden maar al te üuideiyk wat zich reeds had af gespeeld. Op mijn poglnr hem te bewegen zyn woning te verlaten, ging hy niet in. Hy wilde biyven waar hy was. de anderen moesten maar heen gaan Er waren geen anderen, maar als om hem ge- lyk te geven, wierp 11- de deur open en riep luid: Vooruit, weg jullie allemaal, naar huls en toen tegen den boer: Kom nu maar lee. de weg is vry, we kunnen nu rustig naar het huls van je oom gaan. ’t Was me een ware op uchtlng toen hy naar zyn muts greep i aanstalten maakte my te volgen. Nadat Ik my had overtuigd, dat hy zich daar veilig en wel geïnstalleerd had. verliet ik hem laat op den avond, op straat meteen staande gehouden door by ia alle bewoners van het dorp, die weten wilden hoe het met hem gesteld was. Ik zelde hun, dat hy wel sterven zou en dat zy beter deden hem met rust te laten en te bidden voor zyn ziel en zaligheid, zy warer niet harteloos, maar vrees en zucht tot zelfbehoud kunnen sommige menschen in beesten ver anderen. Wat gebeurde er verder, vroeg eer uit het gezelschap. De notaris antwoordde niet. Hy maakte slechts een afwerend gebaar met zyn hand, terwyi hy zyn oogen als door pyn gedrongen sloot. advertentie In de Als Giuseppe een handlanger van de Broederschap van de Roode Hand, of. wat Anthony waarschijnlijker leek, van de Koningsgezinde Party was. had dese vangst niet de minste waarde voor zyn werk gevers en dus zouden ze de gelegenheid, pm wat extra's voor hun „kas" te verdienen, wel met belde handen aanvatten. Anthony besloot daarom wakker te blijven Maar pa drte kwarttor de wacht houden, kreeg i.uuneii uivtztttow**- De boer zelf scheen ook niet zoo heel van zyn genezing en ik had diep medelyden met hem by de gedachte, dat hy misschien wel rondliep met de idee: ze zeggen nu wel dat Ik beter ben. maar ik draag het gif in me en van daag of morgen werkt het uit. Maar het ging goed en de op het punt de geheele zaak van genoot te vergeten, toen er een kwam i—l - - 14 •Prins Mlchaël Obolovltch." gaf hy ten ant- *oord. toen Virginia hem vol verwachting bleef **nkyken. .Maar laat het niet bekend worden, »U je?" „Zeur niet. George. De kranten staan al vol met wetenswaardigheden, de geheele Obolovltch- tljnastle is opgegraven en over Nikolaas IV w°rdt geschreven alsof hy een soort kruising •as tusschen een heilige en een heldIn Plaats van een béte kereltje, dat op een ge- tfeven oogenbllk verliefd is geworden op een •ctrice van het achterste plan." Het gezicht van Lomax betrok. Nu was hy positief van overtuigd, dat hl) verkeerd ge- dean had, Virginia In die zaak te betrekken. Hoe eerder hy zich van haar afmaakte, des te beter was het wJe hebt gelyk, beste kind," zei hy haastig meteen stond hy op en ging al een paar Passen naar de deur „Ik heb verkeerd gedaan door met dat plan by jou aan te komen. Maar •e zouden graag willen, dat de Dominions, wat deze Herzo-Slowakysche kwestie betreft, één UiB met ons trokken, en MoGraih heeft veel L. T. B. Maandagavond hield de he< Mallekote, voor de leden van den L. T. I hotel „De Burg”, een lezing over de draal tigheid der kool. De aanwezigen maakten, door de wel kendheld en de kennis van zaken van den sj een leerzamen avond mede. „Ni«svanwaarde,” gaf Anthony veelbeteekenend ten antwoord. „Gelukklgl" zei hy „Maar, neem me niet kwaiyk. Mr McGrath. Uw houding in deze be- gryp ik niet. U heeft niet gescheld? U heeft niet om hulp geroepen? U is den dief niet achterna gegaan!” Anthony haalde zyn schouders op. .Zooals ik u al gezegd heb, was Ik niets van werkeiyke waarde kwyt. Natuuriyk begryp ik wel. dat dit feitelyk een geval is. waarvan aan gifte by de politie behoort gedaan te worden Hy wachtte even De gérant herhaalde zonder veel enthousiasme: „Zeker.... een zeker...." „Hallo, ben jy het zelf. Bundle?" zei ae. ,.Zeg. ik kom morgen wel op De Schoorsteenen Watl Denk je, dat ik me dood zal vervelen! Nee, geen sprake van. Ik kom! Voor geen tien duizend dukaatjss Uijf Ik thuis.... Adieu, tot morgsn. hoorl" R. A. M. Groefsema, z.b„ RK van Noorder- kade. 18 naar Bergen NJI.; J. Peereboom en gezin, voeger, RK /geen, van Overdlestraat 44 naar Haarlem; W. Th. J. H. Geveke. employé plantage, geen, van Nassaulaan 28 naar Paja- combo (NX); G. M. Stoker. z.b„ RJt., van Baanstraat 10a naar Bloemen daal; A. N. Nap en gezin, comm. redact, gemsecretarie, NH, vsn B. Bottemannestraat 10 naar Wierlnger- tneer; T. Molenaar, z.b„ N.H., van Boezemsingel 72 naar Wormer; J. H. de Vilder en gezin, uit voerder, RK van Dahliastraat 3 naar Tiel; F. Reek, fabrnrb.. geen, van Statuartstraat 28 naar Hilversum; J.'Vader, d.b„ NH.. vanOude- gracht 178 naar Oudorp N.H.; V. Dijkstra, z.b„ geen, van Elkelenbergstraat 1 naar Wlnters- wyk; M. Ursem. dienstbode, RK van Schaepmanstraat 10 naar Castrlcum; Kostelijk, kantoorbediende, geen, van R. Vls- scherstraat 15 naar Utrecht; j. M. Verhey. s.b„ geen, van Stuartstraat 64 naar Amsterdam; J. Kater, grondwerker, geen, van Spoorstraat 56 naar Barsingerhorn; A. A. Vreven, Radlotele- grafist, NJI.. van Spoorstraat 56 naar Zwolle; J. Steen, grondwerker, D.G., van Spoorstraat 56 naar Barslngerhom; O, M. Gaarthuls. R.K., van Lindenlaan 75 naar Heiloo; wed. W. Leh man—Admiraal, ass. hulsh NH, van Heul 7a naar Amsterdam; A. H. M. de Boer en gezin, z.b„ RK.. van Uitweg 2 naar Den Helder; G. Th. A. Jonkers, bankwerker. RK„ van Oude- gracht 147 naar ’s HertogenboschJ. C. Leve ring en gezin, kantoorbediende, RK., van Lin denlaan 82a naar Rh eden; N. Hoogeboom, bak kersknecht, R.K., van 2e Kabelstraat 21 naar Koedyk; J. Metselaar, chauffeur, RK.. van Elkelenbergstraat 21 naar Amsterdamwed. T. v. Amstel—v. Twisk, z.b„ NH, van Steynstraat 20 naar Voorburg; A. Evers, Bakkersknecht, HH„ van Omval 11 naar Hoensbroek; M. Ko nijn, dienstbode. RH, van Oudegracht 283 naar Zaandam; A. W. Daans, dienstbode. R.K.. van Verdronken Oord naar Limmen; F. v. d. Gragt, stratenmaker, R.K., van KI. Nieuwland 33 naar Hoorn; A. T. Brouwer, z.b., geen, van Schermerweg 4 nar Zaandam; G, J. Boom en echtgen., bankwerker, RK van Landstraat 10 naar Den Helder; M. J. Maars, dlenstb.. geen, van Stationsweg 1 naar Hulzen; M. Jansen, z.b., NJI., van Tuinstraat 38 naar Meppel; W. J. Oudshoom. naaister, N H van Zocherstraat 32a naar Amsterdam; C. Veldman, dienstbode. RK, van Lyceumstraat 33 naar H.H. Waard; tn tnUp kamer rondsloop. Ik draaide het licht op en betrapte genoemden Giuseppe by het door zoeken van myn koffer." De onverschilligheid van den gérant was als by tooverslag verdwenen. „Daar heb ik niets van gehoord." riep hy uit. „Hoe komt het, dat my dat niet dadelyk gemeld is?" „De man en ik raakten slaags. Hy was gewa pend met een lang mes, maar na even wor stelen. lukte 't me. hem dat afhandig te maken. Toen rukte hy zich los en wist door de balkon deuren te ontsnappen.” „En wat heeft u toen gedaan. Mr. McGrath?" „Ik heb myn koffer geïnspecteerd." „En miste u iets?” van hy genoeg van die vervelende karwei, te meer, daar hy wel begreep, dat Giuseppe dien nacht niet meer zou verschijnen en dus kroop hy onder de dekens en ging wat liggen lezen. Maar na een poos vielen zyn oogen dicht en sliep hy gerust. Hy werd wakker doordat de zon zyn kamer binnenscheen. Rustig achterover liggend, met zijn handen onder zyn hoofd, maakte hy een plan de campagne. Daarna stond hy op. kleedde zich op zyn gemak aan en ging zitten ont- byten, met het ochtendblad, dat vol stond met berichten over Herzo-Slowakye, open naast zyn bord. Na het ontbyt vroeg hy den gérant te spreken en daar hy Iemand was. die ge- wooniyk zyn zin kreeg, behoefde hy maar een minuut of vyf te wachten, vóórdat een kellner hem kwam zeggen, dat de gérant hem kon ont vangen. By zyn binnenkomen in het luxueus-lnge- richte privékantoor stond de gérant, een onbe rispelijk gekleede Franschman met onberispe- lyke manieren, beleefd op. „U wou me spreken. MrMcGrath?" ,Ja. Ik heb gisteren myn intrek in uw hotel :;enotnen en 's middags ben ik on myn kamer bediend doos, een kellner die Giuseppe heet." Hy wachtte even. „We zullen wel een kellner van dien naam hebben." aei de gérant onverschillig. „Het viel me dadelyk op, dat de man eenigs- ztns eigenaardig deed, maar omdat ik niets van hem wist, hechtte ik er toen geen beteekenis aan. Later echter, midden in den nacht, ten precies te zijn, werd ik wakker, doordat iemand Aanwezig en te bevragen by de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als ge vonden aangegeven: Roeenkrans. J. van Hage. Rulterstraat 5; 4 rentezegels 4 0.40. beurtdienst Stad Alkmaar. Luttik-Oudorp; boodschappentasch met Inhoud, A Stam, Koolmeerlaan B 56; bruine handschoen met gaatjes, M. Weber, Robjeskull 12; postduif met ring. J. Oud. Ie Kanaalstraat 18; zilveren rozenkrans, s. Louter, Zocherstraat 25; autoped merk Naether, J. Lichthart. Nleuwesloot 6; ro zenkrans in etui. C. van Doorn. Vamebroek 23: vulpen, merk ..Eagle", B Brwnvis. Meliusstr. 4; rywieltelastlngmerk (kosteloos), aan spe’d, C de Vries, Lyceustraat 40; kinderbril met hoor nen montuur, K. Klfffe, Bsnedenweg, St. Pan- Burg. en Weth. van Alkmaar: Virginia stond hem strak aan te kyken. By zUn laatste woorden barstte ze in lachten uit. „George, George!” zei ae, „wat ben je een onbeholpen leugenaar I" „Virginia!” JSe kent er niéts van, absoluut niets, iemand met jouw training had wat anders moeten be denken, Iets, dat waarschyniyk gelóófd zou wor den. Maar Ik kom er toch wel achter. Ook zon der jouw hulp, George-llef. Wees daar maar van overtuigd. Het mysterieuze geval McGrath. Alle kans, dat Ik op De Zeven Schoorsteenen wel de noodlge aanwyzingen kryg.” „Op De Zeven Schoorsteenen? Ga jy er dan ook naar toe?" Gevonden voorwerpen invloed In journalistieke kringen. En omdat jy vóór de monarchie bent en jaren in het land In kwestie hebt vertoefd, dachten we, dat het wel een goed idee was jullie met elkaar in kennis te brengen.” „Zoo, dat Is dus de ware reden?" „Ja, maar we hebben niet goed gezien. *jy sou hem waarschyniyk niet sympathiek ge vonden hebben en dan...." Wed. J. M. ZagtKoopman, z.b., van Baarn naar Nlc. Beetskade 16; J. S. Drenth en gez. fotograaf, geen, van Leeuwarden naar Tulp straat 16; W. K. Kuyters, z.b.. geen, van Epe naar Geesterslngel 5; H. O. Harderwijk, serg. luchtd.-art„ RK.. van Amersfoort naar Sta tionsstraat 5: D. de Boorder. varensgezel, geen, van Haarlem naar Tulpstraat 16; G. Dekker, dienstbode, R.K, van Zype (NJI.) naar Tie nenwal 34; J. Godthelp. z.b., LdH„ van Den Haag naar Elkelenbergstraat.38; J. v. Dyk en gezin, conducteur NB., geen/N.H„ van Oudorp (N.H.) naar C. W Brulnvlsstraat 29; A. v. Heugden en gezin, adj. onderoff. instr, luchtd.- art NH., van Amsterdam naar Rembrandt- straat 74; M Buter, z.b R.K., van Z. Scjiar- woude naar Baansingel 16a; J. Th. Jacobs. Deken, R.K., van Wognum naar Verdironken Oord 76; J. M. Drieman, huishoudster, en G.E. v. d. Moolen. dienstbode, R.K., van Wognum naar Verdr. Oord 76; J. Feld en M. A. de Roos, serg.-maj. luchtd.-art„ R.K., van Amsterdam naar Bergerweg 22; K. v. d. Berg en gezin, groentenventer, geen, van Zaandam naar Tuin straat 55; P. M. Moerenhout en gezin, serg. tnaj. luchtd.-art„ R.K. van Amsterdam naar Rozenstraat 15; E. Koopman. dl>., R.K., van Itergen (N.H.) naar Langestraat 2; P. Bont- hond. achoenmakersknecht. Ger. K van Win schoten naar St. Annastraat 30; 8. Boosman, klnderjuffr., N.H., van Haarlem naar L. Sin gel 55; H. de Vet, tuinder, geen, van Schoorl naar Hoeverweg 15; C. A. Boots, d.b„ R K., van Schoorl naar Oudegracht 283; G. de Kloe en gezin, serg. Ie kl. luchtd -art geen./N.H„ van Amsterdam naar Rembrandtstraat 58; G. J. Bakker. d.b„ R.K., van Heiloo naar Kennemer- singel\12; w. Abbo en gezin, expediteur, RK van Bergen (N.H.) naar J. v. Scorelkade 20; J. Hink, c^uffeur-monteur, RK., van Ouden- bosch naA Tuinstraat 4; A. O. passing, d.b„ RK, van Den Haag naar Drebnelstraat 30; N. J. Wastervai en gezin, koopman Import export, NH„ van Amsterdam naar Cabeljau- straat 10; F. Mayer, d.b.. R.K., van Amsterdam naar Verdr. Oord 94; J. Miedema en gezin, koopman, geen, van Franeker naar Kl. Nleuw- ■and 25; F. C. Dekker en gezin, kraanmachi nist. R.K., van Medemblik naar Lindenlaan 25; H- Faber, z.b„ van Haarlem naar Westerweg 51; G. W. Langerveld—Hoek. z.b„ NH., van Amsterdam naar Westerweg 84; Wed. R. Ver meerBoerman, z.b., NJI., van Haarlem naar Nlc. Beetskade 17; J. M. Sanderse en gezin, ondermach. NS., NH„ van Haarlem naar Nlc. Beetskade 17; H. de Joode en gezin, contr.- melkver., geen NH„ van Heiloo naar Brouwer- straat 13; a. v. Oort. kappersbediende, NJI., van Groningen naar Nleuwpoortslaan 47; C. Oosterhuls. z.b., van’ Koog a. d. Zaan naar Geesterslngel 27; G A. M. Boom, z.b., RK, van Emmen naar Kooltuin 31; J. O. Blankesteln. z.b., N.H., van Den Helder naar Heul 13a; P. J. T|attem. huish.. NK, van Amsterdam naar Brouwerstraat 31; K. v. 1 Veer en echtg., z.b.. D.G., van Haren naar Prinses Julianalaan 14; C. M. v. Heerwyk en gez., logementhouder, R K„ van Vlanen naar Kooltuin 13; K. Kossen, z.b., RK, van Warmenhulzen naar Berger-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15