LAND WES De oude stad aan de Zuiderzee D Vari dag tot dag f .e De stand der gewassen HET PRILLE BEGIN WOENSDAG 12 JULI 1939 STOOMVAARTLIJNEN G roententeeltgewaeeen fruitteelt gewassen Het begin MARKTEN HOOGWOUD PROVINCIAAL NIEUWS HEEMSKERK bü VERDRONKEN R.K. Mulo te Hoorn MEDEMBLIK ENKHUIZEN Het Jeugd nummer van Opbloei MONNIKENDAM en 1 t De hoofd ver keer sw eg C West-Friesland 8 f We weten nog zoo weinig van onze stad Ontstaan op de plaats, waar oude land- en waterwegen samen kwamen Westfriesche agenda 12 Juli rijk* dient te handelen als de rentmeester van God. VEILINGOVERZICHT LANGENDIJK onze Bobsu de is? v< te STAPEL, Afwezig van 13 tot 27 Juli Spoedgevallen nemen de Hoorn- ache collega's waar. St. Bavo” KROMMENIE Samengesteld naar gegevens per 30 Juni 1.1. Opbrengst ten bate van het B itschoptfondt 10 naar Buena excursie naar Bergen Amsterdam Kopenhagen naar Juli Puerto naar naar glas geteelde groenten en ook het te te Sen Juli. i de stad Eerst toen door Floris Welrejuien. De uitslag van den gehouden de 1.: J 30—36 cent. DEN BURG kipeierenL. passeerde 10 Gibraltar. In deze omgeving moet men de eerste be woners van Hoorn zoeken. We laten'hierbij de Homburgsche broeders, die brouwer van hun vak waren, de eer, dat er in 1316 by de haven aan den Roósteen drie huizen gebouwd hebben. Dit zijn echter zeker niet dc eerste hulzen, tenzij men misschien hieronder wil verstaan, dat zij de eerste steenen huizen gebouwd hebben. kwamen over te halen maakte het mogelijk, dat Opbrengst collecte. De collecte voor ..Na zorg" heeft alhier opgebracht f 14094%. De groenten, welke in den open grond worden geteeld, hebben in ernstige mate van deze droogte te rijden gehad, waardoor de stand van verschillende gewassen sinds de vorige berichtgeving verminderd is. wij vernemen zal het naar aanleiding van „Kom je ook achter de tralies?” eft .Bet Dulv elslegioen'' in het Wilsontheater te Hoorn (boven 14 jaar). 7 uur (o. t.) Raad Grbotebroek. Gunning Het aanbrengei rastering is gegund aan de 13 fa. P. de Jong Wormerveer v& grooten van het metergeboijy gund aan den laagsten u de Jong alhier voor f 2164. i de Kat- Dl 10 Juli. ..De Tuinbouw" aardappel 43760 kg Boni van 300 M af- jste Inschrijfster f 2146. Het ver- eboijpv Is eveneens ge- inscffryver den heer A. TANDARTS In ons vorig overzicht konden wij nog mel ding maken van den verkoop der aardappelen, zij het dan tegen de exportprijzen. De tuinders ontvingen echter toch den vastgestelden mi nimumprijs van 4 per 100 kg zoodat zy er geen schade by hadden, dat hun aardappelen doordraalden. In de nu afgcloopen week was bet echter mis. Er zyn vry belangryke partyen onverkocht, gebleven, ook voor export, zoodat de inkuil-misère ook hier een aan vang heeft genomen. Zooals bekend is, wordt by inkulllng de helft van den mlnlmumprys van 4.uit betaald, terwyi later de andere helft en de inkuil-vergoedlng van 0.50 per 100 kg. worden uitgekeerd. Vele verbouwers hebben met zoo Het aangekondigde Jeugdnummer van ,JBt. Bavo”, dat zou worden uitgegeven ter gele genheid van het komende 40-jarig priester- feeet van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. is thans verschenen. Te Alkmaar slaagden op 11 Juli voor het Mulo- dlploma A: J. Huiberts, Beemster; A. Comman deur en M. Appel, Wognum; Fr. Klaver en Th. de Wit, Grootebroek; J. Vlaar, Zwaag; voor het aanvullingsdiploma B: P. Laan, Wervershoof. Huldiging Naar Olympla-Fanfarecorps, naar aanleiding het onlangs behaalde concourssucces. Donder dagavond zyn dirigent, huldigen. Met muziek zal de heer Sanders worden ingehaald en na een feestmarsch door de stad in „De Posthoorn" worden toegesproken. De weersgesteldheid in de maand Mei Ken merkte zich door een geringen. regenval. nL 36 mm. tegenover 48 mm. normaal. Nachtvorsten van beteekenis zyn in deze maand niet vóórge komen. Het droge weer zette zich ook in Juni voort; in de eerste 10 dagen dezer maand werd geen regen waargenomen. In de periode van 10 —20 Juni is meer regen gevallen, vooral in Noord- en Zuld-Holland, Friesland, Zeeland en West-Brabant. waar de neerslag 530 pet oo- ven normaal bedroeg. In de overige deelen des lands heeft de regenval echter weinig te betee- kenen gehad. Het aantal uren zonneschyn bedroeg in de periode van 1 tot 20 Juni 199, tegenover 139 normaal. Oranjevereeniging. Dezer dagen heeft in de Poort van Cleve een vergadering plaats van de Oranje-vereeniging, ten einde plannen te bespreken voor de as. feesten ter gelegenheid van de blyde gebeurtenis in het Prinselijk gezin 100 kg. jneer kunnen, ^chap van 104 personen in 19 Auto's en 2 bussen na eerst een ronde door de stad te hebben ge maakt, hartelyk toegewuifd door geheel de be volking. Een mooie rit vla de Jullanabrug langs Schip hol braéht het gezelschap naar Breukelen waar het bekende slot Nyenrode werd bezichtigd en een verversching werd gebruikt. Vervolgens werd over Utrecht naar Zeist gereden om de bekende uitspanning .Het Jagerhuls" met een bezoek te vereeren. In uitstekende stemming werd de tocht voortgezet via Bllthoven langs Soestdyk om ten slotte in Valkeveen te belanden. Het diner vormde het hoogtepunt van den dag met toespraken van den heer v. d. Geer als voorzitter van het comité en van burgemeester Helkens. die met zyn echtgenoote deze excursie meemaakte Toen ging het langzaam huiswaarts. Tegen kwart over negen arriveerde de kleine auto-karavaan. Met de muziek voorop met een dansende jeugd aan den kop, ging het door de stad. In de Botterzaal van Hotel .De Posthoorn” werd nog eenigen tyd in gezellig samenzyn doorgebracht, opgevrooiykt door de muziek van het corps. Ouden van dagen Maandag heb ouden van dagen van Monnikendam I woude hun jaariyksch uitstapje gehad, in staat gesteld door de gaven der bui een Comité. Des morgens om half acht vertrok het gezel- Uit vorenstaande biykt wel, dat Hoorn op een byzonder gunstig gelegep punt is ontstaan.«De water- en landwegen kwam op één punt te zamen, zoodat het heel begrypelQk is, dat men hier een begin maakte met de stichting van het gehucht, dat uitgroeide tot den zetel der be faamde Oost-Indische Compagnie. iver. ..St. Jozef" fyne 1.00 cent. Bor- SL Caecilia Het bestuur van de R. K. Gemengde zangvereeniging „St. Caecilia" ver zoekt ons opname van het vólgende: Den vorl- gen keer geschiedde hier een oproep voor aan sluiting by St. Caecilia. Enkelen gaven hieraan reeds gehoor, zoodat de R. K. Zangvereeniging wederom eenlge leden is ryker geworden. Steunt uw R. K. zangvereeniging te Kromme nie, zelfs zij of hij die zeer hooge e'schen stel len aan een zangvereeniging is by ”8t. Caeclllla” op zyn plaats. En thans begint deze vereeniging aan de studie van enkele sdioone werken, wie doet hieraan mee! Vrydag op de repetitie om 8 uur aanmelding van nieuwe leden. deelen, (Hoogwoud, de zt. vliedbergen Andijvie staat er in Zuldholland, op de Zuid- hollandsche eilanden en in Utrecht goed voor; in de overige gebieden verloopt de ontwikkeling van het gewas matig tot goed. Sla. De droogte heeft de ontwikkeling van dit gewas geremd. Daarnaast ondervindt de sla schade door het optreden van het verschynsel van „randen” en het voorkomen van luis. Door- eengenomen is de stand dan ook matig tot goea. dank aan de aanwe- 'erkinq^|| sluit deze Enkel gebroken Tijdens een voetbalwedstryd tusschen veteranen van Waterland en een elftal van winkeliers uit Edam, had onze oud-plaats- genoot. 8. Snieder uit Volendam, het ongeluk zyn enkel te breken. Dr. Scholte legde ter plaat se een noodverband aan en Het het gedupeerde voetbalslachtoffer naar het Burgerzlekenhuls in Amsterdam vervoeren. 11 Juli van Australië te R'dam. uitreis. 10 Juli te Perth (Austr.). HOLLAND-O.-AZIE LTJN OROOTEKERK uitreis. 9 Juli te Manilla. ZUIDERKERK. thuisreis, g Juli van Mllke. Over het algemeen wordt het jaar 1316 als het stichtingsjaar van Hoorn aangegeven. Hier tegenover staat echter, dat in 1311 ondei andere een zekere Drebaau Hoghen in Homae wegens belangryke overtredingen beboet werd, aldus de rekening aan den baljuw van Medem- blik. Met zekerheid kan men dus het stichtings jaar niet aangeven. West friesland, benevens het geheele Noor derkwartier bestond in die dagen uit grootere en kleinere eilanden en talryke meeren, poe len en dollen (d. z. kleine meertjes). By hoog water werd het land overstroomd. De schaar- sche bevolking woonde her en der verspreid op enkele hooggelegen Wognum, Ursem) of op (terpen). Burgerlijke Stand Geboren: Anna F. R.. d. van H. Borstlap en van D. E. E. Niederbrünlng; Aldert, z. van A. Broers en van H. Pruim; Dide- rikus D., z. van P. Kleft en Van G. Ketwich. Ondertrouwd: 8. Jongeneel en R. Reymers. Overleden: N. Draisma, 4Ó j„ echtg. van C. van Gerve; O. Hart, 62 j., echtgen. van J. Boe- Boekelaar. f Graalleden worden ingekleed Zondag 16 Juli des namiddags half drie onder het Lof zul len eenlge leidsters en een twintigtal leden van de Graal worden ingeiyfd. Na het Lof zullen eenlgè Spelletjes worden gedaan in den Burcht van den oude Zuster school. waarbij de ouders worden uitgenoodlgd. Na afloop zullen de dames een wandeling door het dorp maken met ontplotfde vaandels en ba nieren. Hlerby zy nog opgemerkt, dat de koolgewas- sen te kampen hebben met aantasting door de made van de koolvlieg, welke in verschillende gebieden betrekkeiyk ernstige schade aan het gewas toebrengt Wat de fruitteeltgewassen betreft, zyn de ver wachtingen niet meer zoo hoog gespannen als zit aanvankeiyk waren, in het byzonder wat de peren en pruimen betreft; de stand der appelen valt hier en daar tegen; het kleln-frul geeft zonder uitzondering een goed tot zeer goed be schot De onder l' fruit beloveneveneens goede opbrengsten zullen geven oogst lulden de verwachtingen zeer verschillend. Reine Victoria is goed tot zeer goed beladen: van Belle de Lctlvaln verwacht men eveneens een goeden tot zeer goeden oogst, urigezonderd op de Zuidhollandsche Eilanden, waar de stand slecht wordt genoemd; de varlëwiten Czar en Eldensche blauwe zullen een goede opbrengst geven. Daarentegen lulden de vooruitzichten ten aanzien van Reine Claude d'Oulllns en Reine Claude Verte matig tot slecht. Kersen. Over het algemeen zyn de oogstver- wachtfiigen goed. Meikersen geven een matig tot goed beschot; de weersgesteldheid der laatste dagen heeft veel tot verbetering van den stapd bygedragen. Basterd-dlkke is slecht tot matig beladen. De overige variëteiten zullen echter een goeden oogst geven. Kruisbessen staan er goed voor. Roode en zwarte bessen geven goede tot zeer goede vooruitzichten. Frambozen. Hoewel plaatseiyk nog eenlge schade door de vorst in December JL waar neembaar is. staan de framboeen er over het al gemeen toch zeer goed voor. Deze brochure beoogt niet, zooals menigeen zou verwachten, een dorre opsomming van allerlei bestaande jeugdorganisaties. De juists bedoeling van dit goed uitgevoerde en zeer lees bare nummer is veeleer een algemeen inzicht te geven in de ontwikkeling en de plannen der jeugdbeweging voor de toekomst. Op het schema der gegevens, dat zoowel de mannelijke als vrouweiyke jeugdvereenigingen verstrekten, wordt een overzicht uitgewerkt van den arbeid, welken de drie laatste bisschop pen van het diocees Haarlem voor de jeugd hebben verricht. Mgr. H. J. M. Taskln richt zich met een in leidend woord tot de jongens en meisjes en wyst hen op de beteekenis van het blyde Bls- schopsfeest. Aan den elgeniyken Inhoud gaat nog vooraf een wel zeer beknopte, doch duidelijke beschrij ving van pastoor Nolet «ver de geschiedenis Beiaard-concert. Het programma van de Belaardbespellng op den Zuidertoren. door Dick van Wilgenburg, hedenavond van 89 uur, luidt: 1 a. Vensterliedeken, W. F. G. Nicolai; b Een bloemken, W. F. G. Nicolai; c Een vrouw- ken gezwind te spinnen zat, G. Antheunis; 2 Preludium, Gustaaf Nees; 3. a. Oost West. Thuis best, L. A. van Tetterode; b. Ons Vader land, J. Blockx; c. De vroolyke jongen, P. Kal- lenbach; 4. Sonate (op 36) Clemente. Ie deel, belaard-bewerking F. Denyn; 5. a. Freiheit die ich minne, C. Croos; b. Oostenrijks volkslied. J. Haydn; c„ Hell dlr im Siegenkranz, H. Carey; 6. a Ungarisches lied (CzArdAs); b. Geschlch- ten aus dem Wienerwald (walzen). Joh. Strauss sprintwedstryd over 300 meter is: 1. Jb. van Weelden 4 gewonnen2. P. Dalsem 3 gewonnen; 8. P. van Doornik 2 gewonnen; 4. A. Dalsem 1 gewonnen; 5. Bielsma 0 gewonnen. HOLLANDAMERIKA LIJN DAMSTERDIJK, «huisreis, 10 Juli Francisco. BRKEDIJK. 11 Juli van New Orleans te R'dam. BUROERDIJK. thuisreis, 10 Juli Se Landen. NOORDAM. uitreis, pass. 9 Juli Heard WESTERNLAND, uitreis, pass. 9 Juli Lizard DELFTDIJK. uitreis. 8 Juli van Champertco VOLENDAM, thuisreis, 10 Juli van Plymouth voor de „groote" schepen ■jhet loseen der goe- 141 voorzien van een Getrouw schoolbezoek. In de gehouden vergadering van „Getrouw Schoolbezoek” wer den de volgende regelingen getroffen aangaan de de Kinderfeesten: Donderdag 13 Juli voor 61 kinderen. Maandag 17 Juli: uitstapje naar Amsterdam vtx>r 91 kinderen. Vrydag 21 Juli: schoolfeest- In de Parktuinen voor 575 kinderen. Als gewooniyk wordt het schoolfeest gevolgd door een avondfeest op het terrein, met wel willende medewerking van het Stedelyk Mu ziekkorps. Er zal gezorgd worden voor eenlge attracties os. vertooning van films in de ga rage Ruiter. Eenlge jongedames zullen dezer dagen by de burgery z.g. tydkaartjes ten verkoop aanbieden. Er moeten 3600 van die kaartjes aan den man gebracht worden en de penningmeester rekent er op, dat geen enkel kaartje by hem terug komt. Men wijze dus de aanbieding niet af Graal stonden opgesteld, terwyi veel parochia nen hun belangstelling toonden. In de kerk zongen de vormelingen 1 Sacerdos en de bisschop schreed zegenend naar het pries terkoor. Aan plm. 150 kinderen werd het Vormsel toegediend. Hartelyk sprak Monseigneur de kinderen toe en wees hen op het groote ge wicht van het ontvangen Sacrament, waardoor hun lichamen tempels van den H. Geest waren geworden. Na een kort verbiyf keerde Monseigneur naar Wognum terug. te worden gezonden. Ook Engeland is nog al- tyd aan de markt. Voor jde blnnenlandsche markt is reeds eenlge verscheidenheid in de aardappelsoorten Er worden dagelyks behalve Schotsche muizen, blauwe eigenheimers gepresenteerd. Voor deze soort werd in het begin van ce week 67 per 100 kg. besteed. Later werden de pryaen iets lager, zoodat men op het laatst van de week van 4505.60 per 100 kg. betaalde. Een enkel partytje deed nog 6.De Schotsche muizen hebben meestal niet meer dan f 4.50 per 100 kg. kunnen noteeren voor de mooiste partyen. Het grootste gedeelte van den niet doorgedraaiden aanvoer heeft echter f 4.of een paar dubbeltjes per I" - maken. Drielingen gingen van de hand voor 2 50—3.00. De bospeen is weer voor lage pryzen van de hand gegaan. Een enkele maal werd meer dan 3.per 100 bos genoteerd, doch hoofd- zakeiyk ging het om 2503.00. De roode koolpryzen, welke aanvankeiyk nog plm f 5.— per 100 kg. waren, zyn by het 0-ooter worden van de aanvoeren gedaald. De laatste dagen werd f 2.003.00 per 10Q_ kg. Besteed. Zaterdag stegen de noteeringen iets, tot hoogstens 3.80. Maandag was te Broek op Langendyk eerste witte kool aan de markt Hiervoor werd f 2.60 per 100 kg. besteed. Te Noordschar- woude werd Vrydag voor de eerste wittekool 4.70 per 100 kg. betaald. Zilvernep is al weer iets goedkooper gewor den. Werd in den beginne ongeveer f 10.per 100 kg. besteed, later ging de nep van de hand voor 6.008.00 per 100 kg. De tomatenpryzen zyn in de afgeloopen week nog weer beduidend gedaald De prijzen van Maandag zyn ongeveer gehalveerd in dit tyds- verloop. A's noteerden Zaterdag van f 6.80 tot f 7.50, C van 5.30 tot 5.80. De B’s, waarvan het aanbod niet groot is en welke voornameiyk voor het binnenland gebruikt worden, noteer den 10.40. De snyboonen hebben ook een flinke daling ondergaan. Van ruim 30 zyn ae gedaald tot plm. 20 per 100 kg. Spercleboonen werden verhandeld voor 3632 per 100 kg Bloem kool was Zaterdag te Broek *lets duurder, wy noteerden voor eerste soort f 11 per 100 st. Te Noordscharwoude betaalde men echter f 4.70. Het aanbod van druiven wordt nog maar niet veel grooter De gepresenteerde 12 kg werden verkocht voor 55 per 100 kg. In de waarde der tuinboon kwam weinig verandering. Het twee en een halfjarig Jongetje J. T. uit Bovenkarspel, dat sinds den middag vermist werd, is 's avonds laat levenloos uit het water opgehaald, nadat urenlang gedregd was. De hoofdverkeersweg van Weetfriesland naar ons toen nog heel kleine en bescheiden stadje was wel de Zwaagdyk. Hy vormde de schei ding tusschen de vier Noorder Koggen en Drechterland en begon by den Schlnkeldyk te Wervershoef, liep verder Westwaarts tot den Hooraschen weg en heette hier Rysdam. ging ver in het Keem en eindigde langs het Kleine en Groote Noord (vroeger: Oude Noord) aan de Oostzijde van den Roósteen Daar waren in den Weetfriescben dijk (West en Oost) een overtoom en een sluis gemaakt. De overtoom diende om de schepen die van Wognum, langs V in 1287 de vrye Westfriezen volledig waren onderworpen, begon voor het Westfriesche land een tydvak van op bloei in moreelen en stoffeiyken zin. De West friezen. alhoewel gebreideld in hun vryheids- zin moesten erkennen, dat hun meerdere wel vaart een gevolg is geweest van het maken der kunstwerken, van den Westfrieschen Zeedijk welken Floris V zooal niet gemaakt, dan toch zeker, versterkt en verhoogd heeft, tot wering niet alleen van de zomervloeder.. maar bovenal van de alles overstroomende stormvloeden In het wlntergety. Jan I, zoon van Floris V, graaf van Holland en Zeeland en Heer van Friesland, gaf daarna in 1298 eenlge bepalingen voor de bedijking van Hoghehoutwoudenamtacht Drechterland en Westfriesland, welke bepalingen ook alweer het volk ten goede kwamen Door Willem III werden deze bepalingen in 1328 en in volg - de jaren weer aangevuld. In dezen tyd ontstonden de kernspelen of parochlendorpen in Westfriesland, waaronder onze goede stad Hoorn. Leefde men vroeger van de opbrengst van landbouw, jacht en vlsschery en bepaalde men zich in die tyden tot het voorzien in eigen behoeften, later toen de middelen van ver voer beter werden werd aan landbouw en vee teelt meer zorg besteed. Dit is vooral te dan ken aan den invloed van de agrarische kloos terorden van Benedlctynen. Cisterclënsers en Praemcmstratensers. Ook de verkeersmiddelen verkeerswegen werden verbeterd. Aldus ontstond overproduc tie. ruilhandel, daarna vervoer der koopwaren vooral over het water naar verder gelegen land streken. Zoo kunnen we begrypen, dat de producten van Westfriesland (vee, zuivel, koren en visch» uitgevoerd gingen woeden naar de ^overzijde der Zuiderzee en naar Oostland, waaronder men dient te verstaan Denemarken, Noorwe gen en de steden Breinen en Hamburg. Een volgende maal willen we in het‘byzon- "kerk, waar een gedeelte der schooljeugd en de der de talryke uitbreidingen, welke onze ondergaan heeft, bespreken -c lOTOe, 11 Juli van Gdynia te Amsterdam. naar Vlsschery. De vlsschery naar aal, paling en nest is van hier uit in de afgeloopen week weer druk in het Ijsselmeer uitgeoefend. Door ten hoogste 58 vaartuigen per dag (vorig jaar in de overeenkomende week ten hoogste 30) werd hier aan de afslag gebracht 34380 (voor gaande week 30160) pond aal en paling. Kor en kuitaal 24800 pond, gold 17%22% ct. per pond. Laatste markt van Zaterdag 22 cent. De pryzen van hoekpaling 9580 pond varieerden van 21 tot 41 ct. Fuikaal werd niet meer aangevoerd. In de overeenkomende week van verleden jaar bedroeg hier de vangst 22530 pond aal. De ge middelde dagvangst per vaartuig van de kor- en krulders bedroeg 161 pond, van de hoekwant- vlsschers 111 pond. Gemiddelde dagvangst in de overeenkomende week van verleden Jaar 155 pond. Voor nest (meest kleine posjes, waarde loos voor de consumptie) werd 43 cent per mand van 75 pond uitbetaald. Aanvoer per dag ge middeld 100 manden. De uitkomsten van de poldervisschery in West-Friesland waren over het geheel zeer on voldoende. Men besteedde voor schieraal en telpaling 4045 cent, kleine aal 2026 cent, baars (meest klein van stuk) 720 cent per pond. tai van illustraties tusschen den tekst opgeno men. De opbrengst van dit boekje, dat tegen lagen prys op groote schaal zal worden verspreid, zal ten goede kotsen aan het Bisschopsfonds tot steun aan arme parochies en tot oprichting van nieuwe kerken, waar dat dringend noo- dlg is. Een aansporing om niet .joetm” te zeggen, wanneer dit fraaie boekje wordt aangeboden, lijkt dus volkomen overbodig. Appelen. Ten opzichte van den komenden appelenoogst koestert men gunstige verwach tingen. Over het algemeen vertoonen de appelen een goeden stand. Perzlkroode zomerappelen en Early Victoria zullen eén goeden. Yellow Trans parant een goeden tot zeer goeden oogst geven Van Groninger Kroon en Present van Engeland verwacht men eveneens een goede tot zeer goede opbrengst. Ook Schoone van Boskoop (goud- relnette) staat er goed voor; de stand van de Bellefleurs is daarentegen matig, terwyi de voor uitzichten voor de Sterappelen in Limburg ma tig en elders matig tot goed worden genoemd. Peren vertoonen een matigen stand, welke voor verschillende variëteiten zeer ulteenloo- pend is. De stand van Clapp's Favorite is be houdens enkele uitzonderingen matig tot slecht; van Précose de Trévoux verwacht men een goe den tot zeer goeden oogst. Trlomphe de Vienne is vrtjwel mislukt; Bonne Louise d’Avranches zal daarentegen een matig tot goeden oogst geven. De vooruitzichten voor de variëteiten Conférence, Comtesse de Paris en Légipont loopen uiteen van slecht tot göëd. Oomsklnderperen (kruldenlersperen) zullen een goede opbrengst geven. Ook ten aanzien van de stoofperen wordt zonder uitzondering een goede oogst verwacht. r Pruimen. Ook ten aanzien van den oogst luiden de verwachtingen zeer traktatie. volksspelen afd. rypere Jeugd en ouderen, vervolgens een z.g. bonte avond, te geven door „Crscendozang, tooneel, gymnastlekvereenlgingen en particulieren, hetgeen door spr. wordt uiteengezet. Boven dien zyn er volkszangen en vreugdevuren in de Westerhaven. Het comité zal het pro gramma nader uitwerken en nogmaals ver gaderen met de diverse vereeniglngen om alzoo een feest te organiseeren dat klinkt als een klok. De voorzitter brengt zigen voor hun medewi vergadering. Annterdam, passeerde van Cristóbal al weer Cleze regeling kennis gemaakt, zoodat er nier en daar verscheidene aardappelkuilen zyn verrezen, de laatste dagen. De oorzaak van dit doordraaien is wel groo- tendeels een gevolg van het verminderen van de vraag uit Duitschland. Het beschikbare be- tallngscontingent zal zoo langzamerhand wel uitgeput zijn terwyi het extra bejrgg van- drie millloen mark, dat voor den tuinbouw beschik baar was gesteld, niet voor de aardappelen mocht worden gebruikt. De vergrootlng van den achterstand op de clearing met Duitschland wordt met leede oogen aangezien. Wanneer geen verandering wordt aangebracht in de verdeeling van de beschikbare gelden zal het bedrag van dezen achterstand steeds grooter worden en zullen de betallngscontingenten noodgedwongen verminderd moeten worden, om den achterstand niet nog veel grooter te maken. Voor de exporteurs geeft deze achter stand in de clearing ook nadeel, daar zy hier door veel.langer op hun geld moeten wachten De exporteurs kunnen, om aan de benoodigde financiën te komen, hun vorderingen wel over dragen aan bankinstellingen, maar tengevolge van de internationale spanning van den laatsten tyd wordt het risico, aan deze vorderingen verbonden, zoo hoog aangeslagen, dat de kos ten, welke hiervoor moeten worden vergoed, het toch al niet groote winstpercentage van den handel voor een groot deel opeischen. Het gevolg hiervan is, dat thans niet veel vorde ringen meer worden overgedragen, hetgeen den handel natuuriyk moeliykheden bezorgt. Er is momenteel nogal eenigc belangstelling voor onze aardappelen voor export over zee. By sommige exporteurs worden vrij groote hoe veelheden verpakt in kisten, om naar De Weet van het bisdom Haarlem. Verdere hoofdstukken zyn g^iteld: Kerk en Jeugd; de Kerk spreekt (een hymne aan de Kerk van Gertrud von Lefort) en Bisschop en Jeugd. Om de talryke schakeeringen van het katho lieke jeugdleven beter;,te doen uitkomen, zijn de Vale Hen en het water van het Achterom in de haven. De sluis dé schepen van Zwaag, die door den Tocht en de Gouw kwa men. in de~ haven voeren. De haven' zoo lezen wy werd gevormd door een „kil”, d wz een kleine waterdiepte, welke lag in het „voorland of het buitendyks gelegen land. Om gelegenheid te maken voor, dereh werd deze kil in 13' dykje. Dit dykje liep van den Zeedyk (West) door het voorland tot aan den havenmond. Dit voorland bestond meest uit riet en was ongeschikt voor het dryven van vee en voor het opslaan van zware lasten. Later werd ge noemd dykje bebouwd en noemde men het den Nieuwenydam. 11 Juli van We loopen over de Gouw, zonder te we ten, dat hier eertyds een waar moeras was, we spreken over Oost en West, zonder er by te denken, dat dit vroeger de zeedyken waren, die het opgezwiepte water van de toenmaals onstuimige Zuiderzee moesten keeren; by „Het Witter Paard” komen we op het Keern, soms zelfs niet beseffend, dat zich hier eertycs de stadspoort, de Noorderpoort. verhief. Wat weten velen eigenlyk van stad, behalve, dat er huizen van staan en dat Jan Pieterszoon Coen. stichter van Batavia, hier geboren Somwyien bedroevend weinig. En daarom meenen we, dat het niet on interessant en tevens leerzaam is, om den Ho- rlnees eens nauwkeurig het ontstaan en de Uitbreiding van zyn stad te verhalen, terwyi we tevens een klein stukje geschiedenis van Westfriesland hierdoor weven. Het is toch ni£t passend, dat somwylen de buitenstaander meer over onze goede stad, die zoo n- roemryk verleden gehad heeft, weet te vertellen dan de Inwoner zelf. We putten hlerby verschillende gegevens uit de nalatenschap van Rector A. L. Roozen z.g., die, zooals men weet, nauwkeurig het verleden van onze stad heeft nagevorscht. H. vormsel Beierend kondigden de klok ken der R.K. Kerk aan, dat er hoog bezoek op komst was. Mgr. Huibers bezocht onze parochie. Vele huizen hadden de vlag met pauseiyken wimpel uitgestoken. Om half 4 arriveerde de bisschop PURMEREND. 11 Juli. .Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken” Aardappelen: Bchot- sche Muizen 4.006. BI. Eigenheimers 5.006, Bonte 2 603. Blauwe 2 503 60 per 100 kg. Dubb. Slabooneii met draad 16.00—19, breeds Stamslaboonen 10UX)15, Tuinbonnen 2.30— Peulen 8.0014. Doperwten 59.50. Oew. Blauwschokkers 5.00. Blauwe Blauwschokkers 5.00—8. Roode Aalbessen' 8.0021. Zwarte bessen 35.00—37, Klapbessen 8.00—14 per 100 kg. Aard- bezlén 4050 cent per kg. Bloemkool 4.0011 per 100 stuks. 81a 5080 cent per 100 krop. Andijvie 1.60 per 100 krop. ZWAAG, 10 Juli. Velllngsver „Bangert en O". Atardappelen: Scbotache groote 44.20. kleine 7 502.70. Blauwe 4.605.60. Wortelen 4.10— 9.60. Bloemkool 4.60—13.50. Meloenen 18.00—21, 81a 6080 cent. Andijvie 1.503 20. Waachpeen 3.006. Groene kool 1.802.70. Gele kool 5 10 6. Roode kool 3.504.90, Spinazie 5.0011. Postelein 2.303. Komkommers 2 103.70. Tuin bonnen 2.402.80. Slaboonen 24.00—28. Snybnn- nen 21.0025. Doperwten 9.0012. Peulen 9.00 22. Aardbeien 32 0056. Rabarber 3.704.10, Prankentbalers 36.0045. Tomaten 8.0012. Roode bessen 11.5016.80. Zwarte bessen Bloc 33 70. Kruisbessen 8.00—19. Proleflcbessen 16.50 20.50. FTsmbozen 26 0053. Perrtken 6.10 11.50. ENKHUIZEN. 11 Juli Aan den Gem. Vlachaf- slag werd aangevoerd door 24 vaartuigen 2100 pond Koraal 2033^ cent en door 11 vaartuigen 1500 pond Lynaal 2932.5 cent per pond. ENKHUIZEN. 11 Juli. Veiling Bloemenlust Aardappelen: Schotsche groote 44 60. grove 2.00. export 44.10, binnenland: kleine Sclfflt^^ ache 2 502.80. kriel 1.00, Bgenheimers 4.60 4.80, Idem kleine 2.603.80. GroentenKomkom mers 3 00, Slaboonen 2025 cent per kg. Fram bozen 25 cent. BOVENKARSPEL. 11 Juli. „De Tuinbouw” 22000 baal aardappelen waarvan doorgedraald 7000 balen. Aardappelen: Ninetyfold 1.50. Schot- ache grof 2—2.05. fyne 22.10, kleine 1 25—1.35. kriel 5065 cent. Elgenh 2.052.25. kleine IJS —1.35. grof 2—3.05 per baal. HONSELER8DIJK. 11 Juli. Exportvelllng Alicante 4962 cent. Golden Champion 66 97 cent. Colman 92 cent per kg. Bloemkool 3 25 per 100. Netmeloenen 1117 cent per stuk. To maten: A 70—00. B 7085. C 65—90. CC 60 cent per pak Groene Komkommers 3.10 per 100. WESTLAND. 11 Juli. Mlddenprys v. d Westl. veilingen Roode bessen 9.50. witte bessen 6.50 per 100 kg. (Beide fabriek). Alicante 5863. Golden Champion 6980. dubb. boonen 1619. snyboonen 28 cent per kg. Aardappelen 105 .35. poters 6595. krielen 3555 cent per kist. Pe en2 50, Bloemkool 35.50. Komkommers 3.10 per 100 stuks. Netmeloenen 1338 cent. Sulker- meioenen 25 oent per stuk. Tomaten 7585 cent. B 95—125. C 6080. CC 90. bonken 55 cent per bak. Coöp. Centr. Westl. Snjbloetnenvelllng. Gloxi nia 1540. Hangers 813. Tropen 46. Cou- leurs 514. Geraniums 711. Campanulla 8 11. Fuchsia 1340. Saint Paulla 13, Bolbegonla 410, primula 1621. lobelia 34, asplenlum 3144. 3144. celosla 35 cent per pot. Anjers 11.50. Japansche lelies 3.30 per 100. Oranje-oomité Het Oranje-comlté had Maandagavond een vergadering uitgeschreven waarby alle plaatselyke vereeniglngen waren' uitgenoodlgd. De edelachtbare heep burge meester Peters heette allen welkom. In verband met de az. blyde gebeurtenis is” het noodlg dat reeds blannen worden gemaakt. Als offlcieela feestdag zal worden beschouwd de dag na de geboorte. Wtat het feest, voor de kinderen betreft is de bedoeling dit meer speciaal te houden op Konlngl nnedag Vervolgens worden verschillende plannen naar voren gebracht. In beginsel wordt besloten de eerste avond te beginnen met klokluiden, concert, fakkeloptocht, taptoe, verlichting, enz. De dag hierna klokluiden, saluutschoten. Bloemkool zal een matigen oogst geven plaatserijk staat het gewas er zelfs slecht by De made van de koolvlieg brengt veel schade toe, terwyi ook hartloosheld optreedt. Roode, witte en Savoyekool geven slechts ma tige vooruitzichten; in Weet-Friesland verwacht men nog een matig tot goeden oogst. Spitskool vertoont in het Noorden des lands. Utrecht en Zuidholland een goeden, in de overi ge gebieden een matigen stand. Peen. De ontwikkeling van dit gewas geeft 1 een goed verloop te kien, behoudens in Zuid holland (ultgezonaerd de Eilanden), waar nc 1 gewas er matig voorstaat. 1 Erwten en peulen geven een goeden oogst. I Snjj- en pronkboonen ontwikkelen zich goed, 1 uitgezonderd In Limburg en Oost-Brabant. waar 1 de vooruitzichten matig lulden. Stok- en stamprinaemeboonen zullen in Llm- 5 burg en het Westland een matig en elders een goed beschot geven. Tuinbonnen. Algemeen staat dit fcewas. dat gunstig werd beïnvloed door het zonnige en droge weer, er goed voor. Augurken profiteerden eveneens van deze weersomstandigheden en zullen een goede op brengst geven. Komkommers geven rond Amsterdam een ma- ÏÏJën stand te zien; elders is deze goed en in Groningen zelfs zeer goed. Meloenen. De ontwikkeling van dit gewas biyft iets ten achter by die van de komkom mers. Groei en vruchtzettlng verloopen echter bevredigend, zoodat een goede oogst te gemoet wordt gezien. Tomaten. Gemiddeld is de stand der zg. kou de tomaten (d. 1. in onverwarmde kassen of wa renhuizen geteeld) goed, In Groningen, de Ve nen en Noordholland goed tot zeer goed. Stook- tomaten geven eveneens een goeden oogst. Aardbeien leveren dooreen genomen een slech te opbrengst; alleen op perceelen, welke In min dere mate door de vorst in December zijn ge troffen. wordt nog een matige oogst verwacht, in het byzonder wat de variëteiten Mad. Lefèbre en Mad. Moutot betreft. Daarnaast bracht ook de droogte schade toe aan bet gewas. Vroege aardappelen geven een matig tot goed beschot; het droge weer heeft de ontwikkeling van dit gewas geremd. Uien staan er matig tot goed voor; plaatseiyk heeft het gewas te kampen met het optreden van de uienvlieg. WARMKNHUIZEN. 11 Juli Aardappelen Schotsche Muizen 44.30. groote 4.00, Drielin gen 3.503.90. kleine 1.201.40. Blauwe Eigen heimers 5.00. ZUvemep 6.407. 172 aanvoerders. Handel matig. AVENHORN, 11 Juli. Coüp. L bouw- en Marktvreeen Avenhorn Aardappelen: 63500 253700 kg. Schotsche Schotsche Drielingen 3 502.70. 1700 Kg. Eigen heimers 4.304.60 per 100 kg. 10 zak dubb. Sla boonen z. dr. 3.15 per 15 kg BEVERWIJK. 11 Juli. Aardbeien. Aan de ju- middagmarkt war ende pryzen voor 1ste soort aardbeien 33.0045 en voor 2de soort 16.0024 Alles per 100 kg. u,. HEM (Zulder-Kogge), 11 Juli. Anrdappelvepod line. Schötsche grof 2.00, middelbaar 44 20, 4 10. middelbaar. 44.60. kleine 9.50, alles perlS kleine 2.502 80. kriel l.po. Blauwe Elgenh. grol 100 kg. Aanvoer 183 nummers. DEN-BURG. 11 Juli. Aanvoer 2 koelen 165 00 180, 89 graakalveren 25.0050, 7 nuchtere kalveren. 7.00—14, 122 schapen 9.0015. 377 lammeren 67.50, 32 biggen 8.0019, 40 hanen O. 11 Juli. ElervelHng. 66000 stuks 5(1-56 2.80—3.10, 58-62 3.15—3.35, 62-64 3.30—3.40. 66-70 3.50—3.80. MEDEMBLIK. 11 Juli. Velllngsver. Aardappelen: Schotsche grove 1.002. —2, kleine 1261.30. kriel 50—55 gers 22.05. OBDAM. 10 Juli. „De Tuinbouw” 109525 kg. groote aardappelen 4.00, 9650 kg. Drielingen 2.50. 42760 kg. Bonken 4.00. 675 kg. Nep 7.50. BLOKKER. 11 Juli. „Op Hoop van Zegen” Slaboonen 30.0029. Tuinbonnen 3.30—3.50, Schotsche aardappelen: Bonken niet verkocht, groote 44 40. kleine 3.50, kriel 130. Eigenhei mers: Bonken 4.00, groote 4.104.70, kleine 2.50 2.80. Aardbeien 32.0048, Roode bessen 8.60 12.80, Frambozen 28.0032, Trosbessen 11.50 —13.90, Proleflcbessen 13.60—18. Kersen 29.00-^ 32. Kruisbessen 6.009. KON. NEB. STOOMBOOT MIJ. BERENICE. 11 Juli vsn Mlddl. Zee laatst Rot terdam te Amsterdam. DEUCALION. naar Juli Flnlsterre. HELDER, 9 Juli Venture. IRIS. 11 JuJi van Bordeaux te Ami. OBERON. 10 Juli van Tarragona n. Alicante. ORPHEUS, naar Amsterdam, paaseerd'e 10 Juli n m 7 uur Brunsbuttel. TTTUS. 11 Juli van Palermo naar Piraeus. TELAMON. 9 Juli ren New York te Phila delphia. nc~t~ -- STU VVE8ANT, West-Indlë ODYSSEUS, 1 1JU11 van Gdynia. FAUNA, naar Amsterdam, passeerde 11 n.m. 1 uur Ouessant. NERO. 10 Jul van Cristobal Barrios. TRAJANUS, naar Amsterdam. Juli v.m. 3 uur Flnlsterre. VENUS, paaeerdh 10 Juli Mlddl. Zee. BAARN, 11 Juli van Antwerpen te Amsterdam. AURORA. 11 Juli van Nauplla te Calamata. NEREUS 11 Juli van StetMn te Amst. PERICUS, naar Amst., pass. 11 Juli de Azoren. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN AM8TKLKERK. 10 Juli van Dakar naar Havre. NIGERSTROOM, 10 Jul van Lagos n. Kotonou. VER. N'ED. SCHEEPVAART MIJ. HOLLANDAFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN 11 JuU vm. 8 uur ren Dar es Salaam naar Zanzibar. KLIPFONTEIN, Rotterdam naar Noordzee, 11 Juli uit den N. Waterweg, op den technlachen proeftocht. o HOLLANDAUSTRALIË LIJN ALMKERK. ALGENIB. 11 Juli. Coöp. Land- en Tuln- L-i en Omstreken, kg. Schotsche grove 4.00. groote 44.10, 47800 kg. .502.70, 1700 kg. Eigen- boonen z. dr. 3.15 per 15 kg

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2