NIEUWS Laatste Nieuws HOORN Zitting van den Kantonrechter CEBUTO WA TERLEIDING-MISÈRE Dr. Colijn weer formateur LIMMEN ’t VELD-ZIJDEW1ND EEN BRUTAALTJE! E.H.B.O.-WEDSTR1JD Een interessante nieuwigheid Geslaagd UIT SCHAGEN •T ZAND Regeling der plechtigheden HET KANALENPLAN Over elegantie en force majeur WILSON-THEATER DE PROVINCIE EN ARTIS De excursie gestoord Hinderwetvergunning N VOETBAL Bouwvergunning 5 Een vierbonden-tournooi Géén burenruzie K.R.O.-propaganda-avond Ze kon haar beter II B Samenwerking werpt vruchten af Verzocht de nieuwe opdracht in beraad te mogen houden PROVINCIAAL SUBSIDIE AAN LEESZALEN Viering verjaardag leden Koninklijk Huis Bezwaren tegen bemoeiingen en het antwoord daarop NATIONALE REDEVAART NAAR DOKKUM B. EN W. WILLEN IN BEROEP GAAN KUNSTKRING „WEST- FRIESLAND” tJEr ontbreekt niets aan de ver standhouding, want hij heeft zelfs een kuip met water by me op het land staan!” Werkloosheid en arbeids bemiddeling ar RÓÓKT NIET IN BOSCH OF HE’ Het verrichten van arbeid in loondiemt „Jongens in Uniform” en „Je kunt niet alles hebben” Stijgend ledental Onbewaakte overweg Volksconcerten van de Harmonie Steun aan orkesten Een revue-ster voor de balie II is ’t le klas Hotel waar da Cebuto gastan hun badje gespreid vinden, als ze na een genotvolle dag ergens In het buitenland arriveeron. Geen ver* moeiend gezoek naar logies, Cebuto zorgt voor alles, denkt om allesl Uit de Cebuto Massakeus: DONDERDAG 13 JULI 1939 (Gedeeltelik gecorrigeerd) In i examen eens vergadering dr 1 Hierbij A) 353 van By de fa. 8. I. de Vries kwam deze week een juffrouw een mantelpak op zicht halen. Ze gaf nauwkeurig haar naam en adres op, maar toen de firma om antwoord kwam, bleek, dat een valsche naam was opgegeven. De juffrouw bleef wijselijk weg, maar de politie zal trachten haar op te sporen. Gedeputeerde Staten van den voor te partlclpeeren van Burgerlijke Stand. Geboren: Jacobus P.. z van C. Valkering en C. Hes; Cornelia J.. z. van C. J. Groot en M. G. Verduin; Hubertus A„ z. van G. P. Kerssens en C.'M. Verver. Ondertrouwd: C. Th. Beentjes. 28 j., tuinder en A. C. Kaandorp, 27 j, z. b.; wed. van T. Schotvanger. 68 J„ kweeker, alhier en J. A. van Zoel J. van Ewük. 62 j„ huishoudster, alhier, on langs te Helloo Gehuwd: G J. Selgnette en A. O. Heere. Overleden: J. Koorn, 80 J.; H. J. van Dieren 76 J.; C. Klaase. wed. van Jan van der Park 70 j.; G. Kooij, echtg. van M. J. Blesterbos, 44 J. bevoeg- gedaan. Aan de Bataafsche Import Maatschappij te ’sGravenhage Is door B. en W. vergunning ver leend ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een electrisch gedreven benzine-installatle met een ondergrondsch reservoir en een boven- grondsche aftapinrichting op het perceel van den heer C. Krult aan de Loet. I A. Baltua. ploembollen- !n, wed. van m de di dr tei Mi zü arl 1 I t i t 1 v s t Het voorstel ten aanzien van provinciale sub- sidleering van openbare leeszalen en bibliothe ken, van de N.V. ..Het Concertgebouw" en van de Haarlemsche Orkestvereeniging heeft tot de volgende discussies in de afdeelingen aanleiding gegeven. Eenige leden betreurden, dat niet werd voor- PA beslo Beau 1 In «P' los set «ti> vai I 14.1 me len der bei «er Pi va SCI tw ad de eenlg de vast, vluel amb tegei raan nem< Waar Ve vhici Bet zulle: Pran afsta vorig een i Pers beglr Inlichtingen en Reisgids bij de N.V. N.A.C.O. - ALKMAAR In geb. Vr. en Dreesmann, Laat. Tel. 3755. N.V. ZWART - WORMERVEER Plein 13 No. 6. TeL 81270/81271. N.V. N.A.C.O. - EGMOND A/ZEE Autobusstation. Telefoon „BO8KRO” KROMMENIE Zulderhoofdstraat 3, Tel. 81082 N.V. NJLC.O. - PURMEREND Jaagweg 1 A. Telef49. RAN8HUY8EN - ZAANDAM Gedempte Gracht 2. Telef. 3030 Bij gelegenheid van de 14e Nationale St. Bo- nifatlus-bedevaart naar Dokkum op Zondag en Maandag 16 en 17 Juli zal Zondagsavonds om 7 uur in de St. Bonifatiuskerk te Leeuwarden Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Smit uit Rome een pon tificaal Lof celebreeren, waarbij prof. dr. T. Brandsma uit Nijmegen de predikatie zal hou den. Maandag 17 Juli, zal Z. H. Exc. de Aartsbis schop van Utrecht, Mgr. dr. J. de Jong, om 1030 uur in de Bedevaartskapel op het Martelveld te Dokkum de pontificale H. MIs opdragen Tijdens de H. MIs houdt de Zeereerwaarde heer H. de Greeve uit Haarlem de feestpredikatie. In de middaguren is de vereering der Reliquleën van den H Bonlfatlus. ’s Namiddags om 3 uur beginnen de plech tigheden in de Bedevaartskapel en op het St Bonifatiuspark, waarbij Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong de pelgrims zal toespreken. Na de middagplechtlgheden is er voldoende tijd voor aansluiting op alle treinverbindingen In het land. Naar aanleiding van het voorstel van Ged. Staten van Noordholland over de financiering vaan het Kanaalplan, werd In de afdeellng het volgende opgemerk* Als laatste kwam voor de fleurige en vroolijke revue-ster M. de D.. 10 jaar oud, en uit Berk hout afkomstig. We dankten dit bevallige en Innemende optreden echter aan een vergissing, daar zij gekomen was om de transactie-boete te betalen, doch niet al te goed in de haar toege- sonden papieren gekeken had en juist een dag te laat gearriveerd was. waarom de griffier haar maar de zaal instuurde. Met een glimlach trad ze voor de edelachtbare heeren. Toen ze 's avonds laat van een repetitie voor Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien heeft aan H. M. de Koningin verzocht van de opdracht tot vorming van een Kabinet te mogen worden ontheven. Hedenmorgen heeft Hare Majesteit dr. Col ij n ontvangen en hem andermaal op dracht gegeven tot vorming van een Kabi net. Dr. Colijn heeft verzocht deze nieuwe opdracht in beraad te mogen houden. Op Zaterdag 8 Juli stonden 22 werkloozen Ingeschreven, waarvan 1 In de steunregeling en 18 In de centrale werkverschaffing; 2 werk loozen maken een .wachtweek door, terwijl 1 werklooze uit zijn bondskas trekt. Voorts stonden 27 personen als werkzoekende ingeschreven, waarvan 9 grondwerkers. 1 opper man. 1 timmerman. 10 landarbeiders, 4 losse arbeiders, 1 kleine koopman en 1 magazijnbe diende. r In de overeenkomstige wee» in 1938 stonden 25 werkzoekenden ingeschreven en in 1937 32. De oontact-commissie, gevormd uit de R. K. Voetbal Federatie, de Nederlandsche Christelijke Voetbalbond, de Nederlandsche Arbeiders Sportbond en de Neutrale Voetbal Federatie, heeft In beginsel besloten, den be sturen van bovengenoemde bonden voor te stellen, jaarlijks een vler-bondentournooi te organiseeren. De autobus-exploitant. P. K moest terecht staan, omdat hij zonder de voorgeschreven goedkeuring personen in een zijner bussen had laten vervoeren. Zijn vrouw, mevr. V. K.B. was als zijn gemachtigde verschenen. Zü verklaarden, dat er wel goedkeuring ge kregen was voor een anderen bus. doch daar deze gerepareerd moest worden, had men een anderen, niet goedgekeurden, gebruikt. Hier mede waren de dames van den Bond van Boe rinnen en andere Plattelandsvrouwen op ex cursie gegaan. De bus was kort geleden gereviseerd en goed berijdbaar, en hij zou ook wel goedgekeurd zijn, maar het tijdstip van de 3-maandeUjksche keu ring was niet aangebroken, waarom men hegn. zonder goedgekeurd te zijn, maar liet rijden. De ambtenaar vroeg voor dit „vergrüp” f 6 of 6 dagen; waarna mevr. K.B. opmerkte, dat dat, nadat de wagen in beslag was genomen er een schade van f 40 aan den versnellingsbak was ontstaan. Het was volgens haar duidelijk, dat een onbevoegde ermede gereden had. Het zou moeilijk te bewijzen zijn, volgens den kantonrechter, wie de brokken gemaakt had, maar Intusschen kon de busexploitant een flink bedrag aan reparatie uitgeven. De geldboete werd niet gewijzigd, alleen vorderde de kanton rechter de helft van het aantal dagen. i Noordholland stel- fn de overneming de terreinen enz. van „Artls". Dit voorstel is in de commissie der Prov. Staten behandeld. De rapporteur schrijft: Een eer leden vraagt wat de verdere finan- r.leele consequenties van het voorstel voor de Provincie zullen zijn. Zal b.v. het onderhoud der aan te koopen gebouwen ten laste der Pro vincie komen, en hoe staat het met het bijdra gen in de exploitatie-tekorten? Een $nder lid vraagt, of in verband met de voordracht niet In ruimere mate de mogelijk heid van toegang voor mlncer-draagkrachti- gen, ook bulten de hoofdstad, zou kunnen wor den verkregen, waardoor wellicht mede de ex ploitatie gunstig zal worden beïnvloed. En zal het niet gewenscht zijn, dat de Provincie in het bestuur zitting neemt? Een lid, hoewel met de voordracht meegaande, is van meening. dat de huidige ligging van Ar tis eene moderniseerlng en gunstiger exploitatie zal tegenhouden. Een der leden verklaart zich om principieele redenen tegen de voordracht, otndat hij het in dezen tijd niet verantwoord acht, voor derge- Hjke doeleinden lasten op de overheid te leg gen. Het lid van Gedeputeerde Staten, in de Com missie aanwezig, bestrijdt deze laatste ziens wijze; zi) zou évenzeer gelden b.v. ten aanzien van hulp aan andere instellingen van cultu reel nut, waartegen geen bezwaren geopperd worden. Behalve voor vermaak en leering van het publiek en ter bevordering van de „vreem- aellngen-industrie", Is Artis ook voor de Uni-'. versiteit van groot belang. Hij vindt het min der gewenscht, dat de Provincie eene plaats in het bestuur zou verlangen, omdat Gedepu teerde Staten zich niet in de exploitatie willen mengen, daar cit zekere verplichtingen oplegt. Met het aannemen der voordracht verbinden de Provinciale Staten zich niet, fn oe toekomst bij te dragen In de exploitatie-tekorten. Zij blijven te dien aanzien vrij. Gedeputeerde Sta ten achteh het echter niet uitgesloten, dat zij tz.t. met een dergelijk voorstel moeten komen, al verwachten zij. dat Artls zal zorgen, cat deze noodzaak zoo lang mogelijk worde verschoven. Onder eenlg voorbehoud ondersteunt de commissie de voordracht, met uitsondering van het lid, dat de hierboven vermelde princi pieele bezwaren geult heeft. Door B. en W. Is besloten dat aan de open bare lagere scholen In deze gemeente op den verjaardag van HM. de Koningin den geheelen dag vrijaf zal worden gegeven. Op de verjaar dagen Van H.K H Prinses Juliana en Z JU Prins Bernhard zal alleen des namiddags vrijaf wor den gegeven, indien althans voor de viering van deze verjaardagen In de jffemeente eenlg feest plaats vindt. „Hij heeft zelfs een kuip met water bi) me op het land staan”, riep de veehouder J. R. uit, aldus beklemtonend, dat er aan de goede ver standhouding tusschen hem en zijn buur niets ontbrak. Altijd waren beiden beste maatjes ge weest. Er ontbrak nooit iets aan de goede ver standhouding. Ook niet, toen eenige van R.’s koeien gemeend hadden voor enkele uren het land, waar zij moesten grazen, „bij een smal dijkte", te ver laten. Zij hadden een wrak hekje omver geloo- pen en waren zoodoende beland op het land van den buur, die dit in het geheel niet erg vond. „Ze zijn maar effies door het hek geweest", nel verd. vergoeilljkend. „daarna is het direct weer gemaakt”. Het bleek duidelijk, dat het vergrijp niet erg was en dat de goede nabuurschap niet vertroe beld werd, waarom de ambtenaar zei, dement, te zijn en fS.of 5 dagen eischte(I). De kantonrechter nam genoegen met ƒ3. met een Ht Is mooi hoor!” verliet R. de zaal. Dezen keer was bijzonder weinig publiek op gekomen, om naar de verrichtingen van onze kapel te komen luisteren. De hardwerkende musici en de dirigent Jac. Jansen hadden wer kelijk meer belangstelling verdiend. Men opende het programma met den marsch ..Death or Glory” van Hall. Een klankrijk mu- ziekwerje, dat goed werd vertolkt. De hierop volgende ouverture .Lustsplel” van Bela, werd behoudens enkele onzuivere Inzetten goed ge speeld. Als derde nummer bracht men „Helnzel- mannehens Wachtparade", een oude bekende. De uitvoering van dit nummer was bijzonder goed verzorgd. Als laatste nummer voor de pauze gaf men een potpourri uit de opera ..Faust” v. Gounod. Dit zware nummer, dat soms sterk aan mid- deleeuwsche kerkmuziek herinnert, heeft vele zware passages, waar de heeren zich echter, onder de bezielende directie van Jac. Jansen, kranig doorheen sloegen. Na de pauze hervatte men het programma met den marsch „Oid Panama", gevolgd door de wals .Frères Joyeux” v. Volstedt. Het laat ste nummer maakte een eenigszins rotnmeligen indruk. Het volgende nummer was „Des Negers Traum”, een Amerikaansche fantasie van Mydd- leton. Dit eigenaardig aandoende muzieknum mer werd expressief vertolkt. Men besloot met de goed uitgevoerde Going to Pace van Rud. Monty, en het gebruikelijke toegiftje. We gelooven wel, dat de aanwezigen van de goede prestaties van de muzikanten hebben ge noten. Men verwacht een volgenden keer zeker meer belangstelling. r Ze had voorgekomen. „Laat die papieren maar zitten” zei de amb tenaar, „U weet zeker meer van de revue af.” „Als U Uw rol ook zoo slecht Inkjjkt deed de kantonrechter met veel misbaar. De boete werd niet veranderd, en met een danspas nam de actrice afscheid van het kan tongerecht. Öp ongeveer 1% meter afstand van den over weg bemerkte hij plotseling het naderende ge vaar. Hij probeerde in volle vaart nog over de rails te komen, doch de locomotief gréfep zijn auto van achteren, met bovenvermeld gevolg. Voor zijn onachtzaamheid kon M. f 10 betalen ot 10 da«en gaan zitten. Hierbij werd van het standpunt uitgegaan, dat, met volledige eerbiediging van Ieders over tuiging, het aanbeveling verdient de voetbal spelen uit de afzonderlijke bonden nader tot elkaar te brengen. Voor Internationale wedstrijden zal contact worden gezocht en wel in dier voege, dat ver tegen woordigenoe ploegen van Iedere interna tionale, In het bezoekende land ook wedstrijden tegen elftallen van andere bonden zullen kun nen spelen. Maatregelen werden besproken nopens samenwerking, terwijl kan worden vastgesteM. dat het optreden der commissie in sotntnlï* gevallen nuttige uitwerking beeft gehad. Eenige leden betreurden, dat de f^rovinclale Staten niet tevoren In de wijziging der plan nen, die t eene zoo aanzienlijke overschrijding der raming heeft geleid, gekend zijn. Was een en ander bovendien niet te voorzien geweest? Zü achtt voorts de wijze, waarop Gedepu teerde Staten berekenen, dat de ontworpen ver vanging var houten bruggen door bruggen van beton en ijzer ultiindelijk een voordeel voor de Provincie oplevert, uit commercieel oogpunt weinig elegant en ongebruikelijk, terwijl vol gens hen bü die vervanging geen rekening is gehouden met de daardoor veroorzaakte ver minderde werkgelegenheid. Het lid van Gedeputeerde Staten, in de Com missie aanwezig, gaf toe, dat men de Provin ciale Staten tevoren had kunnen raadplegen; evenwel Is het dikwijls onvermijdelijk, dat bij plannen, die over vele Jaren ontworpen wor den, eerst in den loop der werkzaamheden de noodzakelijkheid van wüziging blijkt. De gewraakte berekening acht hü volkomen verantwoord, waar het plan uit leeningsgelden wordt geflnancierc. en de exploitatie door de aangebrachte verandering in de plannen daad- werkelük gunstig wordt beïnvloed. De Commissie adviseert ten slotte met alge- meene stemmer, de vergadering, de voordracht aan te nemen. De film „Jongens li^ Uniform” vertelt een boeiend verhaal van een tweetal jongens, die opgroeien voor misdadiger, doch die tenslotte na een gevaarlijken boschbrand en vele andere wederwaardigheden, als goede menschen in de maatschappü terugkeeren. De geschiedenis is als volgt: Bü een poging om een warenhuis te berooven worden Tommy McGrath en Fats Moody, twee aankomende mLsda<)<gers. bijna gevangen, doch zü kunnen ontsnappen. Zü sluiten zich aan bü een militairen oplel- dingsdienst, waar Tommy zich gehaat maakt, daar hü niet wil gehoorzamen aan de wetten en regels. Wanneer hjj een der leiders belee- digt’ en in een gevecht met dezen herhaaldelijk neergeslagen wordt, leert hü resgject te krijgen voor zün uniform. Tommy wordt verliefd op de dochter van den sheriff, maar wanneer een der bewoners van het kamp gedood word, wordt Tommy hiervan verdacht, daar men heeft gehoord, dat hü juist ruzie met den betreffende had. Hü ontvlucht en verbergt zich in de buurt. Als hü door een detective gearresteerd zal wor den, weet hij zich los te rukken en den detective vast te binden aan een bed Als hü wil vluch ten. ziet hij, dat het bosch in brand staat en als hü tracht om het vuur te dooven. wordt hij in den schouder geschoten. Tommy gaat naar het kamp terug en brengt rapport uit over de juiste plaats van den brand. Dan keert hü terug om den detective te bevrij den en de dochter van den sheriff, die Tommy kwam waarschuwen. Tommy wordt bü het boschwezen aangesteld als hü den waren moordenaar heeft ontdekt. In de tweede film „Je kunt niet alles hebben" zingen Allee Faye en Don Ameche hun liefdes duetten, er wordt getapdanst. en er is mane schijn en bloemenweelde, doch op de eerste plaats zün er de Rltz-brothers, de drie dwaze grappenmakers, die ervoor gezorgd hebben, dat deze rolprent een gezond en vroolijk zomer- amusement voor jong en oud Is geworden. Met hun grollen en dwaze Invallen beheerschen zij het filmbeeld en zü doen dit zóó. dat de toe schouwer geregeld in lachbuien uitbarst. Voor 18-jarlgen en ouderen een aanbevelens- waardlg programma. Geslaagd. Op da te Den Haag gehouden examens slaagde onze plaatsgenoot, de heer Joh. C. van Schalk voor radlo-telegrafist 2e klasse. Sinds eenigen tijd is het voor de ingezetenen van de gemeente Wognum verplichtend gesteld, aangesloten te zün bü de waterleiding Vroeger reeds genoten ongeveer alle gemeenteharen aan den Dorpsweg of naaste omgeving van het heer lijke. doch „doode" leidingwater. Maar nu was er ook een buizennet aangelegd aan den. Noogd- dük en ieder, die minder dan veertig méter van dit net woonde, was verplicht een aansluiting en abonnement te nemen. Doch er waren verschillende ingezetenen, die de hoofden van hun kinderen liever waschten met regenwater, temeer daar dit niets kost. De veehouder G. S wonende aan den Noord- dük. meende „gegronde redenén" te hebben, om zich aan de aansluiting en de kosten daaraan verbanden, te onttrekken. Negen jaar geleden had hü een huls gebouwd, en daarbij "n flink bedrag, f68.90. moeten uit geven voor watervoorziening van zün gezin en vee Hü had een Nortonpomp aangeschaft, ver schillende reservoirs en vele goten laten aan leggen voor zijn vee. En hü vond het nu niet bepaald aangenaam deze kostbare geschiedenis te moeten opniimen. De burgemeester bad hem gezegd, dat hü het water kon laten keuren en dat het dan moge- iijfc zou zijn, dat hü geen aansluiting behoefde te hebben aan de waterleiding. Doch 8. had de zaak maar kalm afgewacht en tot zün groote verbazing een dagvaarding thuis gekregen. Verd. haalde Woensdagmiddag een bloemlezing op uit gesprekken met den burgemeester en een inspecteur. In leder geval „een voornaam ie mand". Het was wel amusant, dit aan te hoo- ren en het gaf den veehouder ook wel iets, doch tot vrijspraak kon men niet beslissen, daar de overtreaing begaan was; f 1.boete kon de vee houder betalen, waaraan hü grif gevolg gaf. Hü zal nu het water laten keuren en als het niet goedgekeurd wordt, zich moeten aansluiten. Er tat niets anders voor hem op. Hoorn. Bovenstaande namen garandeeren eenieder, dat een E H.B.O.-wedstrüd geen grapje betee- kent. maar dat er serieus gewerkt zal moeten worden, wil men voor een bekroning in aanmer king bomen En de prüzen zün zeker de moeite waard. Fiaaie E H B O.-emblemen, kransen, lau wertakken en bekers zün er beschikbaar gesteld. Os. door B en W. van Hoorn, de directie van de WACO. de IJsvereeniglng. de HRTC. mevr. Koster, Wieringerwerf, Hoornsche Mldden- standsvereenlging. R K. .EHBO ..St. Jan”. J. Lely, J. C. van der Meulen. Kunst na Arbeid. C. Kreüger. j. Hoogland en N. Bühouwer. Alle prü zen zün vanaf heden tentoongesteld in de eta lages van magazün „De Lelie” aan de Turf haven. Vermelden wij tenslotte nog. dat dank zü de medewerking van het gemeentebestuur, dat het Doelenplein gratis voor den wedstrüd afstond, het mogelük is, alle belangstellenden zonder be taling van entrée toe te laten. De oflicleele opening van de.i wedstrijd heeft oin één uur plaats in het Noord-Hollandsch Kolfiehuis van den heer PUnenburg en om twee uur begint het feest op het Doelenplein. Ongetwüfeld zal het daar als het weer maar even meeworkt niet aan de noodige belang stelling ontbreken. Aan den heer O. Kruit, alhier, is door B. en W. vergunning verleend tot het bouwen van een garage met een bovenwoning op een per ceel aan de Loet, en aan mevr, de wed. J. P. Roep tot het veranderen van een houten in een steenen schuurtje aan de Dorpen. R.K. Middenstand Dinsdagavond verga- cérde de R.K. Middenstand in café Blanken- daal. De heer P. Jong geeft verslag van de cen trale raadsvergadering. Bü de bestuursverkie zing werd Ce heer L. Valk tot bestuurslid ge kozen. Hierna werd uit het bestuur een voor zitter gekozen, waarvoor weer met een groote meerderheid van stemmen de heer Valk In aanmerking kwam. Hierna werd het reisplan voor 3 Augustus as. per Habo semi-of fideel medegedeeld door den heer W. Kolkman. Er werd besloten de bonnen-actle weer door te zetten, echter met nieuwe bonnen, zoodat dus de oude vervallen. Per 1 Augustus wordt met de uitgifte van de bonnen aangevangen. Eventueele over te hebben oude bonnen kun nen foor de middenstanders btj A. Mooi bor den ingeleverd tegen contanten. Van verschillende kanten werd, verzocht den nieuwen tüd in te voeren, waartoe te der plaatse een poging zal worden waarna sluiting. ,X>e Witte Engel” hield de kunstkring „West-Friesland” een ledenvergadering welke vrü goed bezocht was. Ojn. werd medegedeeld, dat het bestuur mo menteel met verschillende gezelschappen In cnderhandeling is voor het komende seizoen. Voor den eersten avond is men reeds uitstekend geslaagd. Deze zal gehouden worden op 19 Sep tember. Door het gezelschap Saalborn-Parser zal worden opgevoerd: „Als 't je tüd is". Het jaarverslag uitgebracht door den tweeden secretaris, den heer Kerkmeer, was in optlmis- tischen toon gesteld. O.m. werd het succes van het afgeloopen seizoen gereleveerd en mede gedeeld, dat het de vereeniglng dit jaar heel wat beter gegaan Is. dan vorige jaren. Het aan tal leden, dat In 1938 268 was. is nu gestegen tot 340. zoodat zü. die nog lid willen worden, zich moeten haasten, daar de Kring absoluut niet verder kan gaan dan 400 leden. Het financieel verslag, uitgebracht door den "penningmeester, den heer Van Dijk, gaf even- reden tot optimisme. Er was een batig saldo van 15.33 en daarenboven Is de vereenl- ging geheel schuldvrü door de aflossing van de geheele schuld van 325. In de flnancleele commissie werden vervol gens de heeren Korver en C. Krom benoemd. Bü de rondvraag wees de secretaris er op. dat het bestuur In zooverre in gebreke Is ge bleven, dat er niet gesproken is over de viering van het eerste lustrum van den Kring. Dit was in verband met de ziekte van den secretails niet in behandeling geweest. Spr. verzocht nu om opdrachten of wenken uit de vergadering. De dag van oprichting is 20 December, maar in verband met de seizoendrukte van d^ze maand werd in beginsel besloten om het lus trum In Januari te vieren, zoo mogelük met de opvoering van een klassiek stuk. Tenslotte drukte de heer Krom er zün te vredenheid over uit, dat het bestuur zooveel succes heeft gehad met zün pogingen om het gebruik van de geluidsinstallatie zooveel goed- kooper te maken, waarop de geanimeerde verga dering werd gesloten. Men aal zich nog herinneren het ongeval aan den onbewaakten overweg bü De Hulk, waarbü een veewagen beladen met koelen door een lo comotor gegrepen werd. Wonder boven wonder liep de botsing goed af, De wagen werd geheel, omver geworpén. de koeien rolden eruit en kwa men in den zachten grasberm terecht. Zü man keerden echter nlete en de volgende week wee ded zü net als andere koeien, die geen ongeval hadden meegemaakt, op de markt verkocht. De chauffeur, J. M. uit Purmerend. stond te recht, omdat hü de aanrüding veroorzaakt had. Hü verklaarde altüd goed op passeerende trei nen te letten, maar den locomotor niet opge merkt te hebben Hü keek meer den anderen kant uit. Hoorn voor haar premie ingevolge die wet ver schuldigd Is. Aangezien In verscheidene uitspraken van den Cent raten Raad van Beroep uitdrukkelijk werd gezegd, dat voor bet bestaan van loondienst de verhouding' van ondergeschiktheid noodza- kelük is en werkzaamheden verricht als uit vloeisel van een overeenkomst tot het verrichten van enkele diensten waarvan In deze geval len geen sprake is niet onder de werking der invaliditeitswet vallen, zün B. en W. van mee ning, dat met succes in beroep zal kunnen worden gegaan. Wü «rijzen den raad erop, dat de voor beide verloskundigen eventueel verschuldigde premie per Jaar ruim f 50.zal bedragen. B. en W. stelten den raad voor te besluiten: beroep in de stellen tegen de uitspraak van den Raad van Arbeid te Alkmaar, d.d. 20 Juni 1939. waarbü werd beslist, dat van het gemeen tebestuur van Hoorn terecht werd nagevorderd een bedrag ad f 5.40 wegens premie ingevolge de invaliditeitswet over het tüdvak 1 Januari 4 Maart 1939 met betrekking tot de verloskun dige, mej. A. de Boer. gesteld het subsidie voor de openbare leeszalen te herzien. Zü meenden, dat eenerzüds de be hoefte aan deze instellingen steeds groeide en dat zü anderzüds door de sinds 1934 aangevan gen verlaging der provinciale subsidies genood zaakt werden hun werkingskring In te krimpen. Het aanwezige lid van Gedeputeerde Staten heeft op grond der Jaarverslagen den indruk ge kregen. dat de openbareMeeszalen door verlaging der administratiekosten in staat zün gebleven hare taak behoorlijk te verrichten. Hü wijst er op, dat de leeszalen, naar aanleiding van den aandrang tot verhooging van het subsidie, bü de behandeling van de laatste begroeting uit de Provinciale Staten op Gedeputeerde Staten ge oefend, tot hen geen enkel vertoog tot onder steuning hebben gericht. Als evenwel wordt aan getoond, dat door de subsidieverlaging het werk werkelük In evenredigheid Is ingekrompen, zijn Gedeputeerde Staten bereid tegen de wlnterzlt- tlng der Provinciale Staten deze aangelegenheid aan de hand van een meer gedetailleerd over zicht In nadere overweging te nemen. Op de vraag van een lid. waarom de verhou ding tusschen het provinciale subsidie en die van Gemeente en Rük tji.v. de Haarlemsche Orkestvereenlging gunstiger is dan bü „Het Con certgebouw", antwoordt het lid van Gedepu teerde Staten, dat de lasten van een orkest In evenredigheid zwaarder drukken in eene kleinere gemeente, waarmede bü de vaststelling dier ver houding dan ook rekening is gehouden. Een ander lid merkt op, dat er, in verband met het aan „Het Concertgebouw" verleende subsi die, alle aanleiding Is de houding van het be stuur tegenover sommige omroepvereeniglngen nader onder het oog te zlenfr hij betreurt, dat het door het contract met de JnZ.R.O onmogelijk Is, dat zelfs op dagen, dat dfeze niet uitzendt, het orkest voor andere omroepvereeniglngen op treedt. Dq. Commissie adviseert de voordracht goed te keuren. Voor het examen tot toejating aan het Gym nasium te Alkmaar Is geslaagd H. v. d. Plas, leerling der Chr. school, alhier. Door welwillende medewerking van het be stuur van den KR O. Is het gelukt een 40-tal plaatsen In de Studio-concertzaal voor de afd. Schagen te reserveeren, tot het bijwonen van het Vroolijk Zaterdagavond-programma op 12 Augustus az. De H.AB.O. heeft de nieuwe 40-persoons tou ringcar voor een zeer laag tarief beschikbaar gesteld, waardoor Iedere KJl.O.-lulsteraar Inde gelegenheid wordt gesteld om hetgeen wü door de radio in onze huiskamers te hooren krijgen, nu eens persoonlük bij te wonen. Kaarten zün verkrüthaar bij Th. Bleeker, Noord en P. Deutekom, H.A.B.O. Ingevolge het bepaalde in art. 328 der Invali diteitswet heeft de Raad van Arbeid te Alkmaar een bedrag nagevorderd ter voldoening van de alsnog volgens hem verschuldigde premie ten aanzien van mej. A. de Boer, verloskundige, alhier. Zooals den raad bekend is. werd ter uitvoe ring van het raadsbesluit van 29 November 1938, no. 8, met mevr. E. van Ray geb. Kempkes en mej. A. de Boer, verloskundigen, alhier. een overeenkomst gesloten ten behoeve van bet verleehen van kostelooze verloskundige hulp aan de houdsters van door de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelük Hulpbetoon afge geven consenten. Aan de hand van deze overeenkomst meent de Raad van Arbeid tot de conclusie te moeten komen, dat mej de Boer hetgeen te züner tijd ook gezegd zal worden met betrekking tot de andere verloskundige, mevr, van Ray geb. Kempkes arbeid In loondienst verricht In de revue in Avenhorn kwam, was haar dynamo gezakt, waarom haar licht niet brandde. Ze w-vs voor het krassende ding algestapt, maar even te laat waarom een passeerende veldwachter haar een bon had gegeven. „Vreemd", peinsde de ambtenaar, „een re- vue-ster verspreidt licht, en de lantaarn niet." Hü vroeg drie gulden. Maria snuffelde wat In de papieren en ver klaarde openhartig er weinig van te begrüpen. Ze ha<t willen betaler» en nu was ze ineens Zondagmiddag as. zal alhier op het Doelen plein een wedstrüd plaats vinden, welke voor geheel Noord-Holland een primeur beteekent en wel een temp om den eeretitel. wie het beste en het snelste eerste hulp kan verleenen bü on gelukken De zeer actieve afdeelirfg Hoorn van de Neder landsen» vereenlging EHBO heeft dezen wed strüd georganiseerd om nog meerdere bekend heid te geven aan /het werk van naastenliefde, dat door de eerste helpers wordt verricht en het valt ten zeerste toe te Juichen, dat ze daar- bü zooveel medewerking ondervindt, hetgeen ojn. kan blüken uit <je vele prachtige prüzen. die beschikbaar zün gesteld. Men kan ervan verzekerd zün, dat 't schouw spel, dat as. Zondag geboden zal worden, zeer spectaculair zal zün en ongetwüfeld de noodige belangstelling zal trekken. De Hoornsche padvinders zün aangezocht om als .slachtoffers" te dienen. Hiervoor zün de EHBQ-ers zelf onbruikbaar, omdat het wel is voortkomen dat zwaargewonden, van die ver ondersteld werd, dat zü kilometers „buiten wes ten" waren, zelf de instructies gaven, hoe ze be handeld moesten worden. Het organjseeren van den EHBO-wedstrüd bleek nog niet zoo eenvoudig, vooral ook omdat men in deze ofngeving daarmede in het geheel nog geen yrvaring heeft opgedaan, maar van vele züden ontving mén hulp en voorlichting. Over de deelname beeft men zeker niet te klagen. Plus minus 2(i groepen van drie men schen hebben Ingeschreven, zoowel dames- als heerengroepen en hieronder zün er. die uit Den Haag, Leiden. Beverwük en Velzen komen om aan den wedstrüd deel te nemen. ZooaLs gezegd, bestaat een groep uit drie per sonen. Een daarvan is de leider, de belde ande ren zjjn de helpers. Nu ontvangt de leider, vüf minuten voor dat zün groep de patiënt onder handen zal nemen een gesloten couvert, waarin de opdiacht is omschreven. Gedurende die vüf minuten mag de leider het ongeval met zün hel pers bespreken, maar dan gaat de gong en is het „aanpakken", want gewonden kunnen niet wachten. En daarenboven moet eerste hulp snel en accuraat worden verleend, zoodat men de pa tiënt In precies een kwartier opgelapt moet heb ben, dit alles onder het crltlsche oog van twee jury's, leder bestaande uit drie doktoren, die niets doen dgn toeküken en onder het wel licht nog critischer oog van het publieki. dat zoo tusschenbelde zün opmerkingen wel ten beste zal geven.. De oeoordeellng van het werk der groep ge schiedt op punten; ieder Jurylid kan maximum 70 punten toekennen <7 maal een 10). zoodat wanneer de groep feilloos gewerkt heeft een eersten prjjs met 210 punten in de wacht ge sleept kan worden. Zes doktoren hebben zich bereid verklaard In de jury's zitting te nemen en wel Barnhoom te Biokke?, Gerwerda te Twisk. de heer Kloots te Hem, Van der Linden te Berkhout. Mulder te Mldwoud. Wesemael te Wognum. terwül de al- Geslaagd. Voor het afgenomen voor costumiére slaagden onze plaatsgenooten Anny Ranzün en Rie Jansen en Nel Konün Frd. voor lingerie, alllen leerlingen der Eerw. zusters te Schagen. i 3 dg Valkenburg en den Eifel 10.75 4 dg Belgische Ardennen 33.M 4 dg. Luxemburg 32.SO 4 dg. Parijs w 4 dg. Rijn 21» 8 dg. Zwitserland. Luxern M 41.50 12 dg. Zwitserland, Meer v. Genève 10B.— 13 dg. Praag-Weenen-Budapest 112.— Ook voor privèrelxen, vlieg- en bootpas sages chèques, enverzekeringen CEBlJTO

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10