-ondan ENZ. van Schrijfwijze van onze taal Versterking der Nederlandsche gemeenschap Een ijzeren long Philips Twee ton voor vacantie-oord EVENTJES LACHEN U1B RBEHRU KDPH MV ondankbare vluchteling Manifest aan ons volk i Steun voor bestaat 25 jaar 3 I In één dorpje zeventien gouden bruiloften Ruimte voor patiënt en verpleger Waarom hot gewenacht ia deze te Zwolle te veatigen Directiestandplaats N.O.-polder De tekat der Kon. Bealuiten in de Staatabladen PRINS BERNHARD NAAR LIMBURG Beachikbaaratelling van dit bedrag uit het Reaervefonda door het R.K. Werkliedenverbond verantwoord geacht Congrea van den Ned. R.K. Politiebond „De Jonge Werkman” Beataande buitenlandache ayate- men aan de hand van de practyk belangrijk verbeterd Een aubaidie Werkman” St. Michaël” voor „De Jonge Vordering tegen het Icatholieke comité afgewezen Bezoek aan Maaatricht en de mynatreek DONDERDAG 13 JULI 1939 DE KABINETSCRISIS I mag een- over- van Handels- I i 2.29 1 50 I I De R echter Overheidspersoneel voor het toej>assingsgetueo voor een De t voor >ver- Het is Juist, dat de regeerlng het voornemen heeft, de directie, belast met de ontginning en kolonisatie in den Noord-Oostelijken polder, te Zwolle en een deel van haar technischen bui tendienst te Kampen te vestigen. L I I I k l Zij beteekenen wel het doelbewuste aankwee- ken van den wil, het wezenlijke van bet bijkom stige te onderscheiden. Bijkomstigheden dienen thans te worden opzij gezet; 1 komt er thans op aan de gelederen te sluiten in den gemeenschap- In Pondettes. een der meest pittoreske dorp jes van het Departement Touralne, hetwelk als de tuin van Frankrijk bekend staat, vierden de zer dagen op denzelfden dag zeventien echtpa ren hun gouden huwelijksfeest, terwijl de pas toor den dag mocht herdenken, waarop hij voor vijftig jaar tot priester werd gewijd. Bij zooveel vreugde wilde de trtsschop van Tours niet ach terblijven. Op den grooten dag kwam Z H.Excel lentie naar Fondettes om de jubilarissen geluk te wenschen en hun zijn zegen te schenken. 1 i i k I E t Uit een dat geen heer Jos. Veldman het dageljjksche verrichten. Indien wij naar aanleiding van eigen waar nemingen bij beide demonstraties ons aan een vergeiykend*oorceel mogen wagen, dan meenen wjj te mogen opmerken, oat de Philips Respi rator zeer groote voordeelen heeft boven den Both Respirator. Het zou ons niet verwonderen, indien ook de medici aan het Phflips-toesiel voor het gebruik in de ziekenhuizen de voor keur zullen geven. In aansluiting op de Verbondsvergaderlng Is Woensdagmiddag, eveneens in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht, de Vak bondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond gehouden. De voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, stel de aan de orde het voorstel van het Verbonds- bestuur, te besluiten voor de tot stand bren- ging van een vacantle- tevens rustoord het Reservefonds beschikbaar te stellen bedrag van 200.000, onder de conditie, minstens gedurende vijf jaren daarvan rente zal worden gevorderd. De medische wetenschap schenkt op het oögenblik zeer groote aandacht aan de „Ijzeren long”, welke den laatsten tijd zeef veel van zich heeft doen spreken, voorna melijk als gevolg van de toepassing van dit apparaat bij den zoon van den Anferi- kaanschen mlllionnalr Fred Snlte. De Phillps-fabrleken te Eindhoven heb ben thans voor de eerste-maal in Neder- lanc' een dergelijk toestel vervaardigo. dat £n zich vele verbeteringen in vergelijking «net in het buitenland vervaardigde* .res piratoren” vereenlgt. Zn de Phüipsfdbrieken te Eindhoven is - thans een ijzeren long gefabriceerd, welke het mogelijk maakt, dat verpleger of geneesheer den patiënt in het inwendige van het toestel helpen of onderzoeken kan. Een vrijwillig „slacht offer”, dat zich opgewekt aan een proef onderwerpt terwijl juist een dokter de „long" is binnengegaan. Met twee handles kan de deur luchtdicht achter den „bezoeker" worden gesloten Eventueele blijken van Instemming met het bovenstaande gelieve men te richten aan „Ver sterking der Nederlandsche Gemeenschap” 's Gravenhage, Emmastraat 10. gebouwd, cat hij ook als zuurkamer te gebrui ken Is. In welk geval de patiënt ook met het hoofd in de „long" wordt opgesloten. Ook ver vaardigde Philips een borstkuras, dat voor de nazorg van patiënten van beteekenls is en ove rigens op dezglfae beginselen berust als de long. Dan kwam In behandeling het voorstel van het Verbondsbestuur, van de thans ten behoeve van de katholieke arbeidersbeweging op Curacao betaalde contributie ad 5 cent per lid en per jaar. die bij den aanvang van het volgend jaar komt te vervallen. 2 cent per lid en per jaar te handhaven ten behoeve van het Verbond „De Jonge Werkman”. Het Verbond .De Jonge Werkman” had aan het Verbondsbestuur een subsidie ad 2000 voor 1939 en 3000 voor de volgende jaren ge vraagd, ten einde daardoor mogelljk te maken de aanstelling van een jongen bestuurder, die met ,den werk zal Het voorstel werd z. h. st. aangenomen met aanteekening, dat de Grafische Bond, de Transportarbeidersbond, de Tabaksbewerkers- bond, de Houtbewerkersbond en de Handels-, Kantoor- en Winkelbediendenbond tegen zijn. Op vragen van de Tweede Kamerleden Bakker en Algera betreffende de plaats van vestiging van de bureaux der directie en van den technischen dienst van den Noord-Ooste- Ijjken polder en de indeeling van dien polder bij gemeenten en provincies heeft de minister van Waterstaat, mede namens den minister van Binnenlandsche Zaken, om. het volgende geantwoord Mr Fokma. Rotterdam. Dr W. F. v. Gunsteren. 's Gravenhage Mr. H. Ph. de Kanter. Wassenaar. Dr p. Kuln, *s Gravenhage Prof. mr. P. Lieftinck. Rotterdam Prof. dr. J. E. de Quay. Tilburg z Mr. J. J. Schokking. Wassenaar nder de vele kijkers in het koffie- f 1 dik der regeerlngscrlsls zijn er en- kele van een bijzondere helder- dendheid. En onder deze helderzienden die als maar herhalen: „Ik zie wat, wat jij niet ziet” neemt het „Nationale dag blad” van de NBB. een wezenlijk voor aanstaande plaats in. Zoo bracht het „Nationale Dagblad”, welks hoofdopstel ler In de Tweede Kamer zetelt, in een kader den lOden Juli op de voorpagina bet volgende sensationeele bericht: A Jfi, Hebt U familie in F rie alenW, Grenlneen. Drente en Twente 7 Goat U hen bezoeken I Doet dit dan op de goedkoopste en meest aonaename wijze en wel met een fraaie en snelle Salonboot over het Usselmoer, welke aansluit op een dicht net van snelle, gerieflijke en goedkoop» tram- en aeconcessioneerde busdiensten in deze provincies. Gedurende Juli en Augustus dog- en nachtdiensten, behalve Zondags Amstordem-Kempen-Zwelle met aansluitingen •«aar Twente en Drente. Anaeterdem-Lemmer met aan sluitingen naar Frledend en Groningen. Beteer Groningen Naar de Limb. K verneemt sal Z. K. H Prim Bernhard binnenkort een beaoek brengen aan Limburg. Daarbij staan ojn. op het program Maastricht en de mijnstreek, waar een van de mijnen bezocht zal worden. katholieke politiemannen in een afdeellng op te nemen. BU de bespreking van het beleid van het hoofdbestuur bepleitte de afdeellng Rotterdam meer contact tusschen hoofdbestuur en afdee- Ungen. Andere afdeellngen hadden grooten lof voor de betoonde activiteit. In de middaguren maakten de congressisten een demonstratleven tocht door de stad, met muzikale begeleiding van het Tilburgsch PoUtiemuziekkorps onder leiding van den heer Van Abeelen Om twee uur werd het congres officieel ten stadhuize ontvangen. In de namiddagvergadering werden de af tredende bestuursleden Kruyk, Schrader en Spee bij acclamatie herkozen. Tot voorzitter werd gekozen P. J. Kruyk, met 1956 van 2018 stemmen. De begrooting werd goedgekeurd op totaal ƒ22 116. Tot regent-bestuurder van de stichting ..Pastoor Merselfonds” werd benoemd de heer W. Kipperman uit Nijmegen (vacature Van Duin). De voorzitter begroette speciaal pater de Rooy. adviseur van het C.O.P. De middagvergadering werd vereerd met de persoonlijke tegenwoordigheid van Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van 's Hertogenbosch. Deze werd door den voorzitter verwelkomd en voor zyn belangstelling gedankt Mgr. Diepen richtte hierop een hartelyk woord van gelukwensch tot den bond bij het 25r-jarig bestaan der or ganisatie HU wenschte den bond een blyven- den groei toe en spoorde de leden aan tot groote actie, waarvoor Hjj Zijn gebed en zegen gaf. Speciaal in Zijn eigen bisdom spoorde Mgr tot sterke actie aan. Mgr. deed een beroep op de mildheid der leden ten behoeve van het ge vormde priesterfonds. Ook het retraitewerk beval Mgr. krachtig aan. Tenslotte wees Hij er op. dat dit congres wordt gehouden in de Mariastad en nog wel tijdens de omgangsdagen De voorzitter begroette hierop den burge meester van St. Mlchiels-gestel. A. Scheltus, die verscheen als lid van het schoolbestuur en namens de Noordbrabantsche burgemeesters. De heer De Kort, bondsambtenaar. behandelde de pensioenwet, hare voordeelen en tekortko mingen voor den politieman. Na de uiteenzetting gaf Mgr. Diepen den aan wezigen Zijn Zegen. Een telegram werd aan HM de Koningin gezonden. De voorzitter schorste daarna de vergadering tot Woensdag. I pelijken strijd voor Nederlands geestelijk en stof felijk welvaren. De versplintering van het heden kan slechts voeren tot een toestand, waarin door zeer velen, ten einde raad, zou worden geroepen om een radicaal, niemand en niets ontziend ingrijpen. Nederlands traditie en kostelijkste goederen zouden onder het gewicht van zulk een ingrijpen aldra bezwijken. Daartoe behoeft het niet te komen! Daartoe mkg het niet komen! Het is de harde plicht van allen, die zich ver antwoordelijk gevoelen voor de Nederlandsche Gemeenschap, naar eendracht en saamhoorlg- heid te streven. Hiertegenover komt de vraag hoé en ten aan zien van wélk beleid dit moet gebeuren op de tweede plaats. Waar een wil Is, Is een weg; waar de wil ont breekt, behoeft niemand zich erover te verwon deren. dat ook de weg niet wordt gevonden. Voor wie goed toeziet, wijzen de moeilijke tijden, die wij beleven, den weg dien Nederland gaan moet, nagenoeg van zelf aan. Hem zal de samengesteldheid der hedendaag- sche toestanden veel hoofdbrekens blijven kos ten, doch, wat de hoofdrichtlng aangaat, niet op een dwaalspoor brengen. Zoo zette ons volk zich in voor de politieke en maatschappelijke verwerkelijking van zijn een dracht, zoo arbeide het aan zijn toekomst, bid dend. dat God het beware voor zichzelf en voor de wereld. Mogen de eensgezinde wil van ons volk en de manmoedigheid van zijn leiders, daarin voor gegaan door het Huis van Oranje, den stoot geven tot de veelomvattende daden. welke de handhaving van het rijk in Europa en J zee en voor den opbouw van onze werkelijke volkskracht onverbiddelijk noodlg zijn. Namens de beweging tot Versterking der Ne derlandsche Gemeenschap: Het groote voordeel van het nieuwe Phlllps- apparaat is de mogelijkheid om een patiënt in het toestel te onderzoeken en te helpen. Naar aanleioing van practise!)» bezwaren, voort- vloeiende uit het feit, dat bij andere ..ijzeren longen” de patiënt, van wien alléén het hoofd buiten het toestel uitsteekt, doch wiens lichaam overigens tamelijk nauw door den metalen cylinder of kist wordt omgeven, practisch on bereikbaar is, heeft Philips oen inhoud van de „long” zoo groot gemaakt, dat er naast de matras, waarop de patiënt rust, een kleine ruimte voor verpleger of medicus overblijft. Het toestel, dat ongeveer 1.80 M. hoog Is, be vat daarom een ceur, welke met twee grendels In enkele seconden hermetisch geopend en ge sloten kan worden. Het betreden van c<e long kost dientengevolge zoo weinig tijd, dat de kunstmatige ademhaling ononderbroken voort gaat. De groote inhoud van de long heeft ook nog als voorcjeel, dat de ventilatie gemakkeljjker tot stand komt, waardoor de temperatuur ge lijkmatig blyft en in de long toch geen tocht optreeot. Bij de Engelsche long werd daar entegen geconstateerd, dat de temperatuur vrij spoedig benauwd werd, terwijl bjj voldoende ventilatie de instroomende lucht een hinderlijk gevoel van tocht veroorzaakte. De ooor Philips vervaardigde long, die bij fabricatie aan de hand van met het eerste model opgedane ervaringen nog verschillende verbeteringen zal ondergaan, bevat de gebrui kelijke ventilatie- en contróle-apparaten. waar onder een rood veiligheldslampje en een door den patiënt, zoo deze althans -niet geheel ver lamd is., beweegbaren kijkspiegel. Een bijzonderheid is nog. dat de matras ujt twee deelen bestaat, waardoor desgewenscht twee jeugdige patiëntjes gelijktijdig in het toe stel kunnen worden verpleegd. Aan belde ein den is de „cel” daartoe voorzien van een ope ning. waardoor het hoofd van den patiënt kan worden gestoken Rondom den hals van den pa tiënt wordt de long luchtdicht afgesloten met behulp van.een oun rubber membraan. De luchtverdichling en -verdunning geschiedt door middel van een met een motor aangedre ven blaasbalg, welke in geval van een storing In een toevoer van electriciteit ook met de hand in beweging kan woroen gebracht. Het bed. waarop de patiënt rust, kan van buiten af met behulp van een handle worden versteld, waardoor de zgn. Jigging van Tren delenburg” wórdt verkregen, die van beteeke- nis is als voorbehoedmiddel tegen longontste king. Het meest bekente toepassingsgebied voor den respirator geldt de behandeling van patiën ten. <_4e tengevolge van kinderverlamming stoornis in de functie van de ademhalings- Het is gewenscht, dat de directie, die veel vuldig contact met handel en Industrie en el ders in het land gevestigde ambteiyke instan ties zal hebben te onderhouden, is gevestigd op een plaats, welke zoowel uit den nieuwen pol der als uit de overige deelen van het land ge- makkeiyk bereikbaar is. Op dezen grond is voor de standplaats van de directie de keuze op Zwolle gevallen, waar bovendien een goede huis vesting te verkrijgen Is. De afdeellng landbouwkundig onderzoek zal te Kampen worden gevestigd, vanwaar men zoowel Zwolle als de Noord-Oost polder gronden gemakkelijk kan bereiken. Voorts zal tot het tijdstip, waarop in den Noord-Oostpolder huis vesting kan worden verkregen, de leiding van de ontglnnings- en exploitatie-afdeeling té Kampen worden gevestigd, hetgeen noodzake- Uik is voor een goede samenwerking van de beide afdeelingen. Nog zjj opgemerkt, dat de plaatsen, waar, de landbouworganisaties gevestigd zijn, den zetel der directie niet beheerschen. Hiervoor toch moet de geographisch aangewezen plaats wor den gekozen. Voor een vlot verloop vin de ontginnings werken zal het ongetwijfeld noodzakelük zijn, op verschillende plaatsen rond den nieuwen pol der technische steunpunten in te schakelen. Hoewel nader zal moeten worden onderzocht, welke plaatsen hiervóór in aanmerking komen, ®*g wel worden aangenomen, dat één of meer ’an dergelijke steunpunten ook aan den noorde lijken polderrand zullen worden gevestigd. Door de vestiging var, de bureaux te Zwolle en te Kampen wordt geenszins vooruitgeloopen °P de lijdelijke of definitieve indeeling van het Bebled van den N.O.-ix>lder bij gemeenten en Provincies. Deze indeeling zal alleen bij de wet kunnen geschieden. K. Landarbeidersbond ondersteunde het voorstel, omdat het van groot belang Is. dat de jeugd voor de vakorganisatie gewonnen wordt. Daar men In het bisdom Haarlem niet by „De Jonge Werkman” is aangesloten, zag spr. gaarne een combinatie tot stand ge bracht, waardoor men ook daar van deze re geling profiteert. De R. K. Bond van wenschte. dat van jaar tot jaar over beschik baarstelling van een bedrag beslist wordt. De R. K. Bouwvakarbeidersbond was beperking tot drie jaar. De afgevaardigde van den R. K. Houtbewer kersbond vroeg, of het met de arbeidersorga nisatie op Curacao thans zoo gesteld Is. dat zy op eigen wieken kan drijven Of is het een mislukking geworden? De R. K. Metaalbewerkersoond achtte beter, dat „De Jonge Werkman” de financie ring van een tweeden vrygestelde zelf op zich neemt. De voorzitter deelde mee, dat de arbeiders beweging op Curacao thans zoo hervormd is dat zy op eigen beenen kan staan. In verband met opmerkingen over de jeugd organisatie in het bisdom Haarlem. noemde spr. het een Verblydend verschynsel. dat zoo wel de St. Josephsgezellenvereentgtng als ,J>e Jonge Werkman” bloeit. Er Is reeds een orgaan, dat beide organisa ties gelyk stelt. Wat thans wordt voorgesteld, komt ongc- twyfeld ook aan de St. Josephsgezellenvereeni- ging ten goede. Het voorstel werd z. h. st. goedgekeurd, waar na de vergadering gesloten werd. e hoofdredactie van het „Nationale J Dagblad” liet zich een geweldigen canard aan den neus hangen, want staatsraad Kooien, die de opdracht tot kabinetsvormlng nog steeds in beraad heeft, heeft die opdracht niet terugge geven, maar zet zijn besprekingen met politici voort. Niettemin acht het blad, dat slechts de waarheid zegt te verkon digen in tegenstelling met de overige verpolitiekte leugenpers, dit volkomen looze gerucht niet een bewijs, maar let wél het bewijs, dat de rechtschapen groep van de oudere strijders der Staats partij den nieuwen heeren der Staatspar tij onwelgevallig is. Hoe rijmt het .Natio nale Dagblad” de rechtschapenheid der oudere strijders in de Staatspartij met het feit, dat zij lid blijven van een partij, waarvan de jongere leiding, volgens zijn zeggen. Oranje onder haar Juk wil laten doorgaan en over en tegen het volk en Oranje wil heerschen? Het .Natio nale Dagblad” levert met dezen sensatio- neelen canard en den daaraan toegevoeg- den commentaar een treffend bewijs van zijn eigen rechtschapenheid, die in de Os- sche affaire gelijksoortige geruchten en „feiten" als even zoovele bewijzen heeft trachten uit te spelen. In het Casino te ’s Hertogenbosch ving Dins dag het Jaariyksch tweedaagsch congres aan van den Ned. RK. Politiebond ,St. Michaël”, welke dezen dag zyn 2j-jarig bestaan vierde. Tot de vergadering, welke onder presidium stond van den heer P. Kruyk jjlt Amsterdam, sprak de voorzitter van de Bossche afdeellng J. Verhagen een woord van welkom en geluk wensch met het jubileum. Als stoffeiyk hulde- biyk bood hy het hoofdbestuur een fraaie bloe menmand aan. Na een woord van dank sprak de voorzitter een herdenkingsrede uit, daarby herinnerend aan de moeiiyke eerste jaren van principleele organisatie. Niettegenstaande de bezwaren zyn de oprichters doorgegaan, afdee lingen verschenen. St. Michaël ontstond. Naast dank aan God komt dank toe aan de pioniers en daarby niet te vergeten de geesteiyke advi seurs van hoofdbestuur en afdeelingen, op de allereerste plaats pastoor Mersel z.g., de groote stuwende kracht\ Hij werd opgevolgd door pastoor Goossens (mede ter vergadering aan wezig), een opvolger zooals niet beter kon wor den verwacht. Dank bracht spr. ook voor het werk der afdeelings-adviseurs, der afdelings besturen en van hen, die de opleiding der politie behartigden. By dit 25-jarig bestaan wordt be sloten onvervaard voort te gaan op den Inge slagen weg tot verheffing van den polltiestand. De komende 25 jaar zal er worden geyverd voor verbetering der materieele elschen der politie Ook aan de indivldueele ontwikkeling van den politieman zal moeten worden gearbeid. Spr betreurt dat er nog steeds katholieke gemeen ten zyn waar de raadsleden schamper spreken over kindertoeslag. Tenslotte deelde hy mede, dat het ledental steeg tot 2245. Oprichting van een afdeellng Weert kan dezer dagen tegemoet gezien worden. Succes wordt verhoopt van po gingen die te Almeloo gedaan worden, om de !n den loop van de laatste maanden heeft de fultsche vluchteling Dr. J. K. A. Sindermann Mn een groot aantal dagbladen, aan besturen *n organisaties en aan talrijke vooraanstaande Patonen in binnen- en buitenland mededeelln- verstrekt en nota’s gezonden, waarin de verantwoordeiyke leiders van het Katholiek yooiité voor Vluchtelingen te Utrecht van de ~Mst afkeurenswaardlge praktyken tegenover ■Jn persoon werden beschuldigd. v - Arrondlssements-rechtbank te Utrecht *®*t intusschen deze zaak berecht. In haar ult- heeft zy de vordering afgewezen. Hii»0CUrtUr Van elscher was mr. J. Roelse te uversum. van gedaagde mr. J. H. van Maarse- té Utrecht. Woensdag zyn uitgegeven de Staatsbladen nos. 365 tot en met 368. zynde de Koninkiyke Besluiten van 8 Juni 1939, betreffende de schryfwyze van de Nederlandsche taal by het eindexamen der gymnasia, het examen, ver meld in artikel 12 der Hooger-Onderwyswet de eindexamens van de openbare en aangewezen bijzondere hoogere burgerscholen B en.de exa- v mens ter verkryging van de akte van bekwaam heid als onderwyzer en als hoofdonderwyzer. Hierin is bepaald, dat de besluiten van 28 Augustus 1934 (Staatsbladen nos 484 tot en met 487). zooals deze zyn gewijzigd by K. B. van 18 Juli 1936 (Staatsblad 369) met Ingang van 1 September 1939 als volgt gelezen moe ten worden: „By het schrifteiyk werk volgt de adspirant de schryfwyze volgens De Vries en Te Winkel, evenwel met Inachtneming van het onoer- staahde: 1. De e wordt in’ open lettergrepen niet ver dubbeld. De ee blyft echter aan het einde van een woord, alsmede in afleidingen en samenstel lingen van woorden op ee. Als samenstellingen van woorden op ee worden ook beschouwd sa menstellingen, waarvan het eerste lid. op een ee-klank uitgaande, niet of niet meer als af- zonderiyk woord voorkomt 2. De o wordt in open lettergrepen niet ver dubbeld. De oo blyft echter voor ch in de woorden goochelen, goochem, loochenen, alsmede in hun afleidingen en samenstellingen. 3. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt. De ch blyft echter in het achtervoegsel isch 4. De verbuigingsuitgangen e en en van net lidwoord een. van geen en van de byvoeglljk gebruikte bezittelijke voornaamwoorden mijn, uw. zijn. hun. haar, mogen worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als hare hoog heid, te zynen huize en In byzondere taal en bijzonderen styi. 5a. De schryfwyze der namen van publiek- rechteiyxe lichamen blyft onveranderd, zoo lang niet langs wetteiyken weg tot verandering is besloten. De regels 1 tot 3 worden derhalve op deze namen niet toegepast. b. Op aardrykskundige namen, ..die geen aan duiding zyn van een publlekrechteiyk lichaam, mogen de regels 1 tot 3 worden toegepast. Dit geldt ook evenwel met overeenkomstige toe passing van het onder c bepaalde voor de byvoeglyke naamwoorden, al of niet van een aardrykskundigen naam afgeleid, die als af- zonderlyk woord deel uitmaken van zoodanige aardrykskundige namen. c. In woorden, die van aardrykskundige na men zyn afgeleid, en geen deel uitmaken van een aardrijkskundigen naam. volgt het achter voegsel de regels 1 tot 3. Het grondwoord ot het gedeelte daarvan, dat In de afleiding voor komt. behoudt den vorm, dien het volgens het onder a en b bepaalde heeft, evenwel met dien verstande, dat de regels 1 tot 3 worden toege past op den klinker van de lettergreep, die on- middellyk aan het achtervoegsel voorafgaat In afleidingen van aardrykskundige namen, die volgens het onder a en b bepaalde sch aan het einde behouden, blyft (s) sch bewaard- d. Namen van landen, zeeën, rivieren, steden enz in het buitenland, waarvoor men in Ne derland een eigen benaming beeft, alsmede hun afleidingen volgen de regels 1 tot 3.” NOORDZEiTOCHTIN Juli «n Augu»fu>, dogeltjk» behalve Zaterdags. - Passage vanaf Amsterdam klas 2.75. 2e klas 1.75. Vraagt volledige dienstregeling en prijzen aan bij 4. Ri^terk.4.. St.ifl.r 5. T J. 44400 (4 hi-«n) Landgenootenl In de wereld om ons heen nemen de span ningen met den dag toe. Allerwege binden de volkeren hun krachten samen. Wantrouwen heeft zich opgezameld in alle hoeken en gaten der wereld en dreigt eerlang gewelddadig tot uitbarsting te komen. Onder die omstandigheden blytot de Neder landsche politiek ten prooi aan machteloose ver deeldheid. Deze verdeeldheid tast ons volk aan In zijn kern. Zoowel In als buiten het parlement heeft het veelal den schyn, alsof de politieke partUen en de onderscheiden maatschappelijke groepen slechts krachten kunnen ontwikkelen die tegen elkander gericht zyn. Alle Nederlanders zonder onderscheid zyn by d't gebeuren onmlddeliyk betrokken. In hoeyerre zyn de tegenstellingen in den boe zem der natie inderdaad niet te overbruggen? De ondergeteekenden. byna allen deel uitma kend van een politieke party, voelen zich ver plicht, openiyk biyk te geven van hun eens gezinde overtuiging, dat het geheel niet onder de verscheidenheid zijner groepeeringen lyden. Ondanks die verscheidenheid is hechte dracht heden geboden en mogeiyk. De ondergeteekenden weten In hunne tuigingen niet alleen te staan. Zy weten deze door honderden In den lande gedeeld. Eenlge byeenkomsten, in het afgeloopen half jaar gehouden, hebben deze overtuiging ge grondvest; sedert dien werd zy In een gemeen- schappelijke actie bevestigd. „Ik weet, dat de wil tot opbouw, uitgaande boven alle verdeeldheid, by zeer velen aanwezig is Toen voor eenige maanden dit Koninkiyke woord tot het Nederlandsche volk werd gericht, heeft de heele natie beseft, dat hierin een ver langen werd uitgesproken, diep levend in aller hart. De taak, waarvoor ons volk heden staat, is duideiyk. De geesteiyke en materieele weerkracht ons volk moet worden omhoog gebracht. De defensie moet worden opgevoerd tot het peil, hetwelk de plicht tot handhaving onzer cnafhankeiykheld thans voorschrijft. Aan het nog immer schrijnende euvel der werkloosheid moet een einde worden gemaakt. Ons volk is tegen die taak opgewassen. Persooniyke én zakeiyke offers zyn daartoe onmisbaar. Zy moeten worden gebracht door de enkelingen en door de georganiseerde groepen. Ons volk is In beginsel tot die offers volkomen bereid. Doch de offers moeten worden gevraagd door bestierders, die, wyi zy elkander hebben weten te vinden, by het heele volk vertrouwen ver mogen te wekken In hun beleid. De verdeeldheid, welke zich nu vertoont, werkt het tegendeel uit; zy schept achterdocht en maakt overal, wederom bjj enkelingen en geor ganiseerde groepen, de neiging gaande zich hals starrig aan eigen bezit vast te klampen. Met de werkeiyke behoefte onzer Nederlandsche samen leving strookt alt niet. In de wijze, waarop de gemeenschappelyke z^ak van ons volk thans wordt behandeld, ko- mén de nooden der werkelykheid niet zuiver aan het woord. Onvruchtbare polemieken verstikken de krach ten, die levenwekkend zouden kunnen zyn. Ons volk hunkert naar eendracht, rijn ver langen komt in dekoorden en in de daden van zyn leiders niet voldoende tot uitdrukking. Eendracht en saamhoorigheld beteekenen geen vervluchtiging van de verschillen naar beginsel, welke onze volkssamenlevtng kent, en welke zy niet zoude kunnen verliezen zon der schade voor zichzelf. ten. stoornis i spieren hebben gekregen. Echter is dit lang niet de eenige indi catie; In alle gevallen, waarin de aaemhallngs- functie zoodanig Is gestoord, dat kunstmatige ademhaling geïndiceerd is (b.v. vergiftiging door lichtgas of narcotica, electricitelts-onge- vallen. verdrinking), verdient de respirator verre de voorkeur boven de gewone methoden van kunstmatige ademhaling. Tenslotte Is de Phülps-respirator zoodanig Onlangs is te Woudschoten opgericht de be weging: Versterking der Nederlandsche Ge meenschap. bestaande uit personen van ver schillende politieke en geesteiyke richtingen. Deze beweging onderhoudt sinds eenlgen tyd ook contact met de St. Adelbertsvereenlglng. die ons thans verzoekt het volgende manifest aan het Nederlandsche volk te willen publl- ceeren: In de Verbondsvergaderlng was in principe tot. oprichting van een vacantle-oord besloten. De R. K. Houtbewerkersbond verklaarde zich er tegen, dal de daarvoor benoodlgde gelden uit het Reservefonds worden gehaald. De afgevaardigde van „St. Raphael” Oppo neerde tegen vastlegging van genoemd bedrag voor deze stichting en merkte op, dat naar zyn meening een vacantle-oord niet ten goede zal komen aan de armstfn en de groote ge zinnen. Van de zyde van den R. K. Handels- en Kantoorbedlendenbond werd .betoogd, dat aan het desbetreffend rapport elke flnancieele grondslag ontbreekt. Is het niet mogelyk, dat een aparte flnancieele commissie wordt be noemd? Verder zag spr. de gelden gaarne op andere wyze byeen gebracht dan vanuit het Reservefonds. De voorzitter wees er op, dat het ook hier om een beginsel-uitspraak gaat. Er worden la ter nog uitvoerige gegevens verstrekt, waar over nader beslist kan worden. Afzonderiyk zal onder de oogen gezien moeten worden, hoe de armsten geholpen kunnen worden. De eeni ge weg om op andere wyze aan de middelen te komen is een beroep te doen op de Vak bonden. Er zyn echter vakbonden, die daar aan niet zouden kunnen meewerken. De penningmeester, de heer J. H. Schutte, zette uiteen, hoe de beschikbaarstelling van het gevraagde bedrag financieel verantwoord is. Tydens een demonstratie in het Phillps- laboratorium te Eindhoven, waarby dr. Buyez, ir. B M. Woldringh en de technische ontwer per van de „yzeren long”. Ir. J. B. Anenga. ons de byzonoerheden toelichtten, hebben wy dit nieuwe resultaat van ce samenwerking tus schen de medische en technische wetenschap pen en de industrie in werking gezien en daar by tevens vergelykingen kunnen maken met den ..Both Cabinet Respirator”, de „yzeren long", zooals er in Engeland door de vrygevig- heid van Loro Nuffield tientallen aan ce zie kenhuizen worden geschonken en welke wU veertien dagen geleden in het Wllhelir.ina- gasthuis te Amsterdam voor de eerste maal aanschouwden. O Gaf Kooien zijn opdracht terug? Naar wij vernemen zou de heer Kooien zijn opdracht tot kabinetsvor- ming hebben teruggegeven. Dit is het bewijs, dat dié Katholieken, die evenals de heer Kooien van het poli tiek Katholicisme wars zijn, die dus be- hooren tot de rechtschapen groep van de oudere strijders der Staatspartij, de nieuwe heeren der Staatspartij, die naar de macht grijpen, onwelgevallig zijn. Deze laatste heeren wenschen dat Oranje onder hun juk doorgaat; zij willen heer schen over en tegen het volk, over en tegen Oranje. NAAR GOED KOOPE RETOURS WAAGT INUCHTING4NI O* iv/evire „KONINGIN KMMA' „eniNses nes rmx- e.n n.rwlch Mg. „zeeLANO- A,

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15