WES LAND Van dag tot N.V. I JAI kAADM. NED. HARINGVISSCHERIJ TOCH CENTRUMPLAN TE GROOTEBROEK Fc AA Westfriesche agenda R. K. Mulo te Hoorn BOVENKARSPEL E enige obstructie ENKHUIZEN PROVINCIAAL NIEUWS KROMMENIE BOND VAN VEEHANDELAREN c/ Jaarvergadering te Utrecht Bouw groote gezinswoningen UITGEEST GROOTEBROEK HEM-VENHUIZEN LUTJEBROEK SPIERDIJK De eerste veiling op 25 Juli VEILINGOVERZICHT De Streek Propaganda-meeting West-Friesland MARKTEN i. 1 Groeiende bevolking van Noord-Holland Zilveren jubileum der Reed er s- vereeniging met een feest diner herdacht SUBSIDIE OPENLUCHT MUSEUM TE ARNHEM Heeft de provincie geen •ubtidie-ayateem T NIEUWE BOLLENGEBOUW VAN „DE TUINBOUW” RESTAURATIE VAN OUDE GEBOUWEN EAUX REUK Hun» Run» tand haab BRttl SCHEI SNEE- N.V. Wilton Theater Hoorn IN UNIFORM" n. „JE KUNT NIET ALLES HEBBEN" Forenzenplaatsen gaan nog steeds sterk vooruit Aangedrongen zal worden op den bouw van landarbeiderswonin- gen langs den weg Andijk Grootebroek DONDERDAG 13 JULI 1939 14 J*U U JnU het IS Jali 17 Jail 18 Jali 19 Jali De Hell He het Al) van spr. zich gaarne aansluiten aan de hulde. De o 4 Het is duidelijk, dat de algemeene bedrjjfstoe- stand op dit oogenbllk ongunstig is. En zoo ligt het voor de hand, dat de drijfnet- harlngvisscherU voor de Nederlandsche regeering een zorgenkind is geworden. Spctdjeadag. De opbrengst van den speld- Jesdag ten bate van Onderling Hulpbetoon be droeg ruim f 20. Opbrengst collecte. De collecte voor bet Roode Kruis heeft in onze gemeente opgebracht de som van f 35 17. Geslaagd Onze plaatsgenooten de heeren P. Jlnsen en F. J. Nieuwenhulzen slaagden te Amsterdam voor bet examen in vakbekwaam heid voor broodbakkers. G.V.O. weastrjjd in de Rijp, bij "gelegenheid len 2 aardaf kriel Am; Nlc. Met geb Sportpark Dinsdagavond vergaderde het bestuur van het „Sportpark St. George" ten huize van den heer G. Duyn. Als agendapunt een tot gevt kern doel dli stc vai dei St. All doi vrt AU Hu R» die ont' 1 In wi Vi de dr. van 15 BEVER WI. De die dag in den te het bar V Cl zulle Huw dag in d; Dom All Kt Sc Re (Mai To weg GH Van VrUdag 14 tot en met Woensdag 19 Juli „JONGENS Een aangrgpend en M*- Batloneel filmwerk EEN KLUCHT MET DE „BITZ BROTHERS" Bur(; van A aan te 31 Jüli huize: 1 en tei Sc vei te Volg! 1939 m Best< inzage meentt verkrij Na of ove ning n franco Inlicl Opbrengst speldjesdag. De gehouden speld- jesdag ten bate van Sobriëtas heeft totaal 18 60 opgebracht. baal voor export naar alle landen. De vergoedlngsprijs aan de telers bleef ge handhaafd op f 2 voor de gele en f 1.50 voor de witte, wat zeer zeker aanleiding gaf tot groote voldoening. De verwachting dat deze verlaging den export sterk zou stlmuleeren ging echter niet In ver vulling. Het blijkt dat de prijs alleen geen door slaggevende factor is. want noch deze zeer ge ringe prijs, noch het feit dat maar zelden aard appelen van zoo n uitstekende en houdbare kwa liteit worden aangeboden kon verhinderen, dat het doordraaien aan de orde van den dag blijft I Veelal blijft een derde deel van den aanvoer on verkocht, overal verrijzen de hoopen met inge kuilde onverkoopbare aardappelen, eigendom van de Ned. Groentecentrale. die daarop de helft van den prijs in voorschot heeft betaald. Op het oogenbllk valt hier over de teelt niet te klagen en bij een prijs van f2 zijn de uitkom sten over het algemeen niet bepaald ongunstig De regeling van afzet en minimumprijzen geldt echter tot en met 15 Juli, na welken da tum de handel zijn vrijheid terugkrijgk Autotocht ouden van dagen. Dinsdag maak ten onze oudjes onder begunstiging van goed weer met particuliere auto's een uitstapje, o.m. naar Schiphol. Te negen uur werden ze des avonds met twee muziekkorpsen bij het begin van het dorp afgehaald. Allen hadden een pret- tlgen middag gehad. Dameaaangvereen. Naar wU vernemen be staan er plannen om te geraken tot oprichting van een R. K. Dameszangvereenlglng. onder leiding van den heer R. Moeskops te Hoogkars- pel. Reeds zijn enkele personen aangezocht, om een commissie te vormen, waaruit dan later eventueel een bestuur zal worden gekozen. Kerkconcert. Op 25 Juli zal tn de Wester- kerk een concert worden gegeven. Solisten zijn Dick van Wilgenburg, orgel. Henriëtte Sala, so praan. Charles van Tsterdael. cello. Onderlinge Oefening. Onze harmonie „On derlinge Oefening" behaald* dezer dagen op X concours te Zaandijk een 2en prijs. Algemeene Reedersvereeniglng Is gebracht. Het Is wel merkwaardig, dat de geboorte der vereenlglng geschiedde als direct gevolg van den nood der tijden en dat ook thans bij de herden king van het 25-jarig bestaan der vereenlglng de drtffnetharingvisscherij buitengewoon moei lijke tijden heeft door te worstelen. Te Alkmaar slaagden op 12 Juli voor Mulo-diploma A: A. Blokker, B. van Dommelen en B. Bos, allen te Hoorn. Zeilwedstrijden. Zondag houdt de plaatse lijke watersportvereeniging „Almere" een ou derlingen zeilwedstrijd met de watersportver eeniging „Hoorn". De start heeft plaats bij het havenhoofd te Enkhulzen met route over Krab- bersgat en Het Slijk. De start van zellbooten met 18 M 2 zeil en grooter Is om 2 uur 30 mln., die voor zellboo ten van 12 M2 zeil om 2 uur 40 mln. De duur van den zeilwedstrijd zal ongeveer 2 uur zijn. De leiding van dezen wedstrijd berust bij de heeren Aarents, Henstra cn Teullngs. hoof Jn. de Vries, Café „de Zwaan”, Andjjk- West, K. Kuln. Caféhouder. Tot mandencontroleurs zijn' aangesteld: K. Appelman en J. Botman. „Je kunt niet alles hebben” en .Jngens in Uniform" fn het WUsontheater te Hoorn (bo ven 18 jaar). .Je kunt niet alles hebben’’ en .Jongens in Uniform" in het WUsontheater te Hoorn (bo ven 18 jaar). ,4e kunt niet alles hebben’’ en „Jongens in Uniform" in het WUsontheater te Hoorn (bo ven 18 Jaar), ,4e kunt niet aUes hebben’’ en „Jongens in Uniform" in het WUsontheater te Hoorn (bo ven 18 jaar). Geslaagd. Voor het toelatingsexamen RK. Muloschool te Beverwijk slaagden Jac. Zonjée, Th. Verheul en Jan van der Eng Czn.. en voor het R. K. Lyceum te Alkmaar: Plet Tuinman en Klaas van Duin, allen leetetngen der R. K Jongensschool alhier. R- K. Vereenlglng voor Klnderuitaendtag. De speldjesverkoop ten bate van de afd. „Uit geest" van de R. K. Vereenlglng voor uitzen ding van zwakke kinderen heeft in totaal f36.40 opgebracht. Een uitstapje voor de Gezellen De plannen der Gezellen zijn thans definitief vastgesteld en bepaald tijdens de Grootebroeker kermisdagen. Het programma luidt als volgt: per touring car van de WA.CO via Utrecht, Den Bosch. Hasselt naar Luik. Na aankomst aldaar, bezoek aan de internationale Watertentoonstelling. Ge logeerd wordt In Hotel .Brittannla." Den tweeden dag: na het ontbijt bezoek aan de tentoonsteUlng, ongeveer 12 uur lunch waar na de terugtocht aanvaard wordt vla Brussel en Antwerpen. In Breda het diner om daarna over Utrecht weer huiswaarts te koeren. Nog enkele plaatsen zijn beschikbaar, ook oud-gezellen mogen aan deze veelbelovende reis deelnemen. Opgave, liefst zoo spoedig mogelijk, bij den Senior P. Grootjes. De Reedersvereeniglng van de Nederlandsche Harlngvisschertj vierde Woensdagavond haar 25-jarig jubileum met een feestdiner In kasteel oud-Wassenaar. Hierbij zat een honderdtal per sonen aan, onder wie de minister van Economi sche Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, mr. dr. A. A. van Rhjjn, secretaris-generaal van het departement van Economische Zaken, waar nemend regeeringscommissarls voor de vissche rij en dr. H. M. Hlrschfeld, directeur-generaal van Handel en Nijverheid. Ongeval Dinsdagavond te ongeveer 6 uur geraakte het 5-jarig dochtertje van den heer P. Groot te Zuld-SplerdiJk onder den postauto van de N. A. C. O., die uit de richting Spierdijk kwam. Hevig bloedend en met diepe verwondingen werd zij opgenomen. Spoedig verleenden twee geneesheeren os dokter Bloem, eerste hulp. De leden van den Nederl. Bond van Veehan delaren kwamen Woensdagmiddag onder leiding van den heer J. P. v. d. Stoel te Utrecht In hotel Noord-Brabant in jaarvergadering bijeen. Collecte De verkoop van bloempjes, ten bate van den reeds gehouden autotocht voor Ounen van Dagen, heeft opgebracht f 54.64. De slechte afname van de aardappelen was voor de Groente-centrale aanleiding om Vrijdag jl. de exportprijs te herzien. Op dien datum werd die voor de grooten en bonken van de gele de heeren Mantel, terwijl Goedkeuring was ontvangen van het besluit op 4 Juli in lichter laaie stond, tot beschikbaarstelling van 1500— voor de beharding van den nieuwen weg en van 3000 voor de rioleering en beschoeiing te Lutjebroek. delüke organisatie heeft ingezien en daarom wil welke aan de oprichters en latere bestuursleden der Ten aanzien van het vraagstuk der ordening zelve, zij het Volgende gememoreerd. Gelijk bekend was een commissie benoemd die Volgens het Besluit der alg. vergadering ia het Tulnbouwbestuur overgegaan tot de stich ting van een nieuwe opslagplaats van bloem bollen. Dit gebouw nadert de voltooiing. Het Is bui tengewoon gunstig gelegen voor het verkeer te water, per auto en spoor. De oppervlakte be draagt 900 vierkante meter en biedt plaats voor 4 mlllloen bloembollen, terwijl het oude ge bouw nog in reserve gehouden wordt, zoodat op koopen nog wel even hadden kunnen doorgaan, hebben het gelijk wel aan hun kant gekregen, want naar den huldigen toestand te rekenen is er nog te veel vee en ook van dat soort vee dat werd overgenomen. Iedere tuinder voelt aan. dat deze vrijheid voor hem wel eens een catastrofe kan beteeke- nen en daarom is het te begrijpen dat alle zei len worden bijgezet cm voor of op dien datum „los” te komen tenminste voor zoover het de exportaoorten betreft. Dit is dan ook de reden dat de aanvoeren nog lederen dag geweldig groot zijn, Dinsdag waren er ruim 22.000 balen en Woensdag was het niet zooveel minder. Zooals gezegd blijven we met 1/3 van den aanvoer zitten, welk getal Woensdag opliep tot bijna de helft, in hoofdzaak de middelsoort doch de laatste dagen gaan de graven ook niet vlot meer weg. De binnenlandsche markt kan de Eigenheimers nog opnemen doch tegen steeds dalende prijs die momenteel op f 22.15 is aangeland. Sinds enkele dagen is de Sluitkool aan de markt gekomen, Roodekool bracht f 3.30. nadien f 2 50 per 100 kilo op, wlttekool f 1.20—1.80 dus ook al geen veelbelovend debuut! De omzet aan de veiling bereikte Woensdag 12 JulMeen mlllloen gulden, welk cijfer X vorige jaar op 7 Juli werd bereikt. Rekening houdende met de waarde van de ge kuilde aardappelen is de omzet vrijwel aan die van het vorige jaar gelijk. Het vorige jaar kwam deze omzet geheel voort uit den handel, dit jaar zit hierin een enorm bedrag aan directen steun van de Regeering! Om ruimte te maken voor de bloembollenvei lingen en ook met het oog op de te verwachten sterke daling van den aanvoer, wordt met in gang van Dinsdag 18 Juli de veiling voortaan des morgens te 8 uur gehouden. De Nederlandsche Visscherij Centrale werd voor de visscherij in haar geheel in het leven geroepen. In redelijkheid moet worden geconclu deerd. dat de centrale de visscherij, alle omstan digheden in aanmerking genomen, tot dusver goed gediend heeft. Als een in onze dagen in algemeenen zin en voor het harlngbedrijf in X bijzonder zeer ge wichtig terrein van overheidszorg noemde spr verder dat der handelspolitiek. - Niet in de laatste plaats den minister van Economische Zaken en zijn onderhandelaren wenschte spr. toe, dat de omstandigheden in de toekomst de mogelijkheid zullen bieden voor onzen export in algemeenen zin en dus ook voor de haring grootere resultaten te bereiken. De oprichting van de Reedersvereeniglng da teert uit den aanvang van den wereldoorlog. Tegenover de gedachte eener landelijke organisa tie stonden velen In 1914 nog onwennig. Bijna zeker zou de oprichting toch nog langer op zich hebben laten wachten, indien de oudste gast van dezen avond, de heer N. Parlevliet Lzn., met alle voortvarendheid, hem in 1914 eigen, zich deze zaak van algemeen belang niet had aange trokken. Spr. bracht namens het geheele bedrijf den heer Parlevliet hulde voor zijn initiatief. Toegevende, dat haar verschillende onvolko menheden aankleven, zoo meende spr, toch te mogen zeggen, dat de vereenlglng een zeer, be hoorlijken grondslag voor verdere samenwerking in de toekomst biedt. Vervolgens nam de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, het woord. De minister wenschte de Jubileerende Reeders- vereeniglng voor de Nederlandsche Haringvis scherij In de eerste plaats hartelijk geluk bij de herdenking van het 26-jarig bestaan. De Nederlandsche haringvisscherij kan zich er op beroemen tot de eeuwenoude bedrijven en tot de voornaamste bestaansmiddelen van ons volk te behooren. De uitoefening der haringvisscherij is in de laatste crisisjaren onder den drang der tijdsom standigheden eenlgermate beperkt, voornamelijk wat betreft de vroegvisscherij op maatjesharing. De getroffen maatregel, die het uitvaren der schepen met een beperkt aantal netten voor schrijft, beoogt het tegengaan van een te groo ten aanvoer van een product, hetwelk minder voor uitvoer is geschikt en in eigen land dient te worden geconsumeerd. Het valt toe te juichen, dat men in 1914 de noodzakelijkheid van het vormen van een lan- De bedrij fslieden kunnen er van verzekerd zijn, dat naast al hetgeen verricht wordt, om het haringvlsscherijbedriJf zelf op gang te houden, ook op het gebied der handelspolitiek tot dusver al het mogelijke Is gedaan, om den ondervonden moeilijkheden het hoofd te bieden. Tot slot sprak nog de heer W. Richter Ultden- bogaardt, oud-voorsitter van de Reedersvereeni glng voor de Nederlandsche Haringvisscherij. Uit het jaarverslag van den algemeenen secre taris ontleenen wi) het volgende: In internationaal opdicht is de toestand ten behoeve van den handel niets verbeterd. Van export van vee is geen sprake geweest en eenig uitzicht op export laat zich niet bezien. Bezien we het terrein van den handel in na tionaal opzicht dan kunnen evenmin opwekkende klanken te berde worden gebracht. Het mond en klauwzeer liet in den herfst van vorig jaar zijn sporen nog gevoelig achter en het feit dat er vee van mindere kwaliteit te over was, maak te den handel met eenige winst totaal ónmoge lijk. De aankoop van in hoofdzaak 3e kwaliteit soort slecht vee werd in November begonnen en in Februari van dit jaar meende de regeering dat de markt weer aan zich zelf kon worden overgelaten, dit In betrekking mede tot de vleeschmarkt, op grond waarvan de aankoopen ophielden. Zij die toen van meening waren dat de aan- Woensdagavcnd vergaderde de Raad der ge meente Grootebroek onder leiding van burge meester J. Bcbrijnder. De beer Broersen was met kennisgeving af wezig. Voor de benoeming van een tUdelljken veld wachter Is de oproeping van sollicitanten ge schied op grondslag van minimum jaarwedde. nJ. 1300.Het is de bedoeling te benoemen op arbeidsovereenkomst. In verband hiermede zal het noodlg zijn overeenkomstig artikel 134 van de Ambtenarenwet 1929 de voorwaarden vast te stellen, waaronder door of vanwege de gemeente In dienstneming op arbeldaovereen-’ komst naar burgerlijk recht kan plaats hebben. De VOORZITTER deelde mede, dat nader bepaald is, dat een jaarwedde van 1000. - wordt verieend op arbeidsovereenkomst. Voor kleedlng zal 55.beschikbaar worden gesteld. De raad ging hiermede accoord. De VOORZITTER zei dat het noodlg is dst voor de lucht bescherming 635.uitgetrokken wordt, dl. 35meer dan het tevoren ge raamde. Deze post moet op de begrootlng ge plaatst worden WARMENHUIZEN. 12 Juli. Groenteveiling. Aardappelen: Schotsche muizen 4.00—4.20. Groote Schotsche muizen 4.002A0. Drielingen 2.50—3.00. Kleine 140—140. 164 aanvoerders, handel matig. PURMEREND. 13 Juli. „Alslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken". Aardappelen: Schot sche Muizen .006. BI. Kgenh. 55A0. kleine Schotsche Muizen 2 50—3 40. kleine Blauwe 2.50 4 per 100 kg. Dubb. Slaboonen z. dr. 16.0019. StokanUboonen 19 00—22. breede Stamanijboonen 11 0014. Tulnboonen 2.00. Peulen 5.0016. Dop erwten 5.00—11. Oew. Blauwachokken 5.008. Blauwe Biauwechnkken 5.009. Roode Aalbessen Nadat de Raad In comité was geweest, deel de de VOORZITI’EK mede, dat indien de Raad niet sou overgaan tot goedkeuring van het centrum-plan de medewerking van den in specteur voor de volkshuisvesting voor den voorgenomen woningbouw zou vervallen. Spr ■el, dat als het besluit van de vorige vergade ring niet ingetrokken wordt, er nooit goedkeu ring zal worden verleend tot woningbouw aan den weg AndijkGrootebroek. Men moet vol gens spr. nemen, wat men krijgen kan. Het pu bliek zal zeker niet ontevreden zijn. werd besproken: De opening van het nieuwe sportpark op 6 Aug. en de daarvoor noodzake lijke toebereidselen. Het sportveld bestaat uit twee terreinen. Het eerste veld mee 125 bij 80 meer, waarop een speelruimte van 104 bij 66 meter zal worden af gezet door middel van betonnen paren met bo vendraad; voorlooplg zullen de palen op zes me ter afstand van elkaar worden geplaaut. Ter plaatse zal prijsopgaaf worden gevraagd voor twee doelen. Op voorstel van den voorzitter dokter Bloem, zal aan den hoofdopzichter der Ned. Heide Mi), te Haarlem, welke Mij. uit voerster der terreinwerken is, opgaaf worden gevraagd van den stand der kostenrekening ten einde te kunnen nagaan, in hoeverre de be grootlng benaderd of misschien overschreden Is. De tribune-tent en het daarin geborgen mate riaal zijn tegen brandschade verzekerd gewor den. Het voorlooplg programma voor de feestelijke opening op 6 Aug. Is als volgt samengesteld: Op dien Zondag zal een H. Mis worden opge dragen tot Intentie van de voetbalvereenlglng, waaronder H. Communie voor bestuur en leden der club en van het bestuur van X Sportpark Te 1 uur (o.t.) ontvangst van de genoodlgden in het Jeugdhuis, waar de eerewjjn zal worden aangeboden. Te ongeveer 2 uur zal de Inwij ding van het Sportpark geschieden door de parochiegeestelijken, waarna de vlaggen zullen worden geheschen, die ten geschenke worden gegeven door de dames- en heerensupporters. Het fanfarecorps „Accordando" zal worden ult- genoodlgd ter verzorging van het muzikaal ge deelte. Voor den offlcleelen aftrap zal de pas toor ultgenoodlgd worden, terwijl na de rust burgemeester Best hiervoor aangezocht zal wor den Dien middag zal gespeeld worden tegen V.V.A. 1 uit Amsterdam. Nadere gegevens zullen tegen 6 Aug. worden medegedeeld. Omaet groente- en fruitveiling. Aan de groente- en fruitveiling de „Zulderkogge". alhier te in da maand Juni omgezet aan groente f84183.13 en aan fruit f271741. H«t vuur was de assurantie te vlug af. Bij den brand aan den Oosterdijk, waarbij de boer derij van de gebrs. Mantel door het vuur ver teerd werd, is een eigenaardig verzekeringsfeit betrokken. De heeren Mantel, wier Inboedel verzekerd was. kregen van hun maatschappij bericht, dat zij het risico hiervan niet meer op zich nam en dientengevolge het contract in gaande 10 Juli opzegde. Dit schrijven ontvin gen de heeren Mantel, terwijl Jtun boerderij De heeren Man tel zullen dus hun inboedel vergoed krijgen, al hoewel de schade evenwel groot te. daar het gebouw, eigendom van den heer K. Mantel, niet verzekerd was. Het hooi van Jn. Mantel was wel en|van den heer KI. Mantel niet verzekerd Verschenen is het Provinciaal blad van Noord-Holland, waarin een overzicht wordt ge geven van den loop der bevolking in de ge meenten der provincie over 1938. Het totaal aantal Inwoners steeg van 1.646458 tot 1.666.368. Gemeenten met meer dan 30.000 Inwoners boekten alle grlnst, terwijl die met minder dan 2.000 burgers bijna alle achteruit gingen. De bevolkingsaanwas In de Wlerin- germeer was ongeveer 10 pet. Vanzelfsprekend staan de forensengemeenten er weer het beste voor. Bloemendaal steeg van 16461 tot 16.706, Heemstede van 19459 tot 19.518. Bennebroek van 2.652 tot 2.801, Castricum 7.138 tot 7524. t Ook het Gooi telt meer bewoners dan jaar geleden. Hilversum groeide van 70.006 72.439, Bussum van 28.181 tot 28.792, Naarden van 8.883 tot 9478, Laren van 8 483 tot 8.804 en Blaricum van 3.620 tot 3.785. Er zijn maar vjjf gemeenten In Nbord-Hol- land, die tusschen 15.000 en 20.000 Inwoners hebben en eveneens vijf, die tusschen 20.000 en 40.000 Inwoners tellen. Amsterdam 793.526, Haarlem 137.576. Hilver sum 72.439, Velsen 47.470 en Alkmaar 31.774. Er zijn 19 gemeenten met minder dan 1000 Inwoners en 6, die nog geen 500 halen. De klein ste gemeente is Katwoude met 235 Inwoners. Amsterdam heeft bijna de helft van het aan tal inwoners der geheele provincie. De hoofdstad des lands en de hoofdstad der provincie hebben te zamen 932 102 Inwoners. voldoende plaatsruimte gerekend mag worden, en witte soorten vastgesteld op slechts f 1 per waarmede de bestaande beswaren volkomen1 zijn opgelost en vele oude aanvoerders van „de Tuinbouw” terug zullen keeren. te meer omdat de Tuinbouwveiling in handelskringen zich reeds een goede reputatie wist te verwerven en met de Melbetallngen van den aanvang af aan de spits heeft gestaan. De eerste veiling zal plaats hebben op Dins dag 25 Juli as. des namiddags 12 uur (sonne- Wd). De Inbrengdagen zijn vastgesteld op Donder dag en Vrijdag, 's voormlddags van 7 tot 12 en •s namiddags van 1.30 tot 6 uur, alles oude ttfd, dus voor de eerste veiling op 20 en 21 Juli. Hiermede wordt bereikt In tegenstelling van voorheen, dat de catalogus met de juiste ge tallen en aanvoer thdlg bij de handelaren be kend Is. De Veiling stelt voldoende manden beechik- baar tegen een huurprijs van 10 ct. per 14 da gen, nadien wordt de huur met 25 ct verhoogd. Mandendepöts zijn gevestigd: te Lutjebroek bij P. C. Jong, Hoogkarspel N. Kors Wijzend, ^waagdjjk Jac de Wit, Expediteur, Wervers- ,4e kunt niet alles hebben" en „Jongens in Uniform” in het WUsontheater te Hoorn (bo ven 18 jaar). ,4e kunt niet alles hebben” en ,4ongens In Uniform” In het WUsontheater te Hoorn (bo ven 18 jaar). Om negen uur werd een pauze gehouden, om den heer mr. J. H. Klewiet de Jonge, voorzitter van de jubileerende vereenlglng en tevens voor zitter van de Nederlandsche Visscherij Centrale, de gelegenheid te geven tot het uitsproken van zijn tafelrede. Een verrassing was, dat zijn rede, evenals die van den minister van Economische Zaken, die na hem het woord voerde, door den zakelljken zender Scheveningen-haven werd uit gezonden voor de visschers, die op zee vertoeven. Mr. Klewiet de Jonge zeide om. het volgende: Aan dezen maaltijd te voorafgegaan een mas sale bijeenkomst In den Dierentuin In het belang der propaganda voor het haringverbrulk binnen de landsgrenzen. Dank zij de krachtdadige me dewerking van de commissie tot propaganda van het vlschverbruik in Nederland te deze bij eenkomst een groot succes, het hoogtepunt van den dag geworden. Spr. wees op het groote belang, dat de haring- vlsscherij sinds de uitvinding van het haring kaken door Jan Willem Beukelszoon van Bier vliet voor de welvaart van ons land had. De groote welvaart van steden als Enkhulzen en Hoorn was In dien tijd ten nauwste verbonden met de uitkomsten van dezen tak van bedrijf. Zoo was het, zoo Is het nu niet meet;. Nog kunnen wij bogen op een drijfnetharing- vloot van rond 250 schepen, bemand met onge veer 4000 koppen, terwijl het aantal werknemers aan den wal op 3000 te te schatten. De uitvoer bedroeg naar waarde in het afge- loopen jaar ruim 7500.000. In 1929 vóór de crisis luidde het overeenkomstige cijfer bijna f 15.000.000. De vergelijking van de cijfers van de waarde van den uitvoer In 1938 en 1929 toont een ach teruitgang van ongeveer 50 pet. Vóór de crisis was Dultschland onze beste klant. In 1929 werd nog voor ruim 9.000.000 aan haring naar onze Oosterburen geëxporteerd, hetgeen neerkwam op ruim 60 pct. van den totalen export in dat jaar. In 1938 luidde het overeenkomstige cijfer slechts ƒ.1.700 000. - Veiling Hedenavond wordt geveild In de sociëteit alhier, een huls waarin café, met aan- hooren en erf, in de Noorder Hoofdstraat 48, bewoond door den heer D. Dekker. Zondagmiddag speelt G.V.O. een van c<e V.V.V.-feesten aldaar. Vertrek per bus om 1 uur van het gebouw. Banne Grootebroek-Latjebroek. Het dag. bestuur der Banne brengt ter openbare kennis de goedkeuring door Ged. Staten van het be sluit van hoofdingelanden, tot ruiling van per- ceelsgedeelten met de gemeente Grootebroek, welke besluiten ter inzage liggen bij den secre taris A. Broersen aan huis, van des morgens 9 tot des namiddags 5 uur, gedurende 30 dagen. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Reedersvereeniglng van de Nederlandsche Haringvisscherij heeft de vaste commissie ter bevordering van het vischgebrulk in Nederland Woensdag in de geheel gevulde groote zaal van den Haagschen Dierentuin een groote meeting georganiseerd, om te wijzen op de nationale be tekenis van de Nederlandsche zeevlsscherü. De voorzitter van de commissie, de heer T. H. Meijerlng, sprak een openingswoord. Vervolgens werd de haringvisscherij-film ver toond. In de pauze werd gratis haring op toast ge serveerd, terwijl tevens recepten voor tal van harlnggerechten verkrijgbaar werden gesteld Op de trawlervlsscherlj-fllm volgde een pre mière kleurenbeelden, waarna mr. J. H. Kle wiet de Jonge, voorzitter van de Nederlandsche Visscherij Centrale en voorzitter van de jubl- leerer.de Reedersvereeniglng. ean slotwoord sprak. dit vraagstuk had na te gaan. Verschillende ma len is deze commissie In vergadering bijeen ge weest, maar al heel spoedig stuitte zij op ver schillende moeilijkheden. Dank zij echter de wel willende medewerking van den Ned. Industrie ën Handelsraad voor Land- en Tuinbouw In Den Haag, konden deze moeilijkheden ondervan gen worden en kwam het den leden toegezonden rapport omtrent ordening In den veehandel tot stand. Het ledental van den bond bedraagt 1278. Blijkens de rekening en verantwoording van den penningmeester bedroeg het wlnstsaldo op 31 Mei 1939 334.87. Met algemeene stemmen werd hierna de heer J. P. v. d. Stoel uit Lelden als bondsvoorzitter herkozen. De verkiezing leden van het D. B. had tot resultaat dat als zoodanig benoemd werden de heeren J. S. Wiersma (Wleuwerd), C. v. Gel der (Zutphen), C. Alkemade (Rotterdam) en H. Noom (Marken-Binnen) De voorzitter vroeg hierna de vergadering het H. B. te machtigen op den Ingeslagen weg voort te gaan. De afgevaardigden vereenigden zich eendrach tig met het beleid van het H.B. Aan de orde kwaïp vervolgens de bespreking ordenings vraagstuk. Op een vraag van den afgevaardigde van Friesland Inzake de concrete toepassing van de ordening, antwoordde de voorzitter dat het in de bedoeling ligt om contact te zoeken met den Industrie- en Handelsraad en in overleg zal wor den getreden met andere handelaren. De heer Giessen uit Den Haag, secretaris van genoemden raad, zegde de gevraagde medewer king aan den Bond van Veehandelaren toe. Hierna ontwikkelde zich nog onder de afge vaardigden een discussie over het ordenings- vraagstuk. commissie uit Prov. Staten van Noord- holland, die het voorstel .Subsidie openlucht museum” te Arnhem behandelde, rapporteert: Wen lid wenscht inlichtingen te ontvangen, waarom de Provincie Noordholland meer bij draagt dan Gelderland, waar het museum te ge vestigd. Het lid van Gedeputeerde Staten, in de Com missie aanwezig, wijst er op, dat het hier geen provinciaal-Geldersche Instelling, doch een nationaal museum betreft. Bovendien nemen de van Noordholland afkomstige objecten, wat aantal en grootte betreft, een zeer vooraan staande plaats in bet museum In, en juist deze brengen in evenredigheid hooge onderhouds kosten mee. 7.0018. Zwarte beaaen 33.0045, Klapbessen 8.00 14 per 100 kg. Aardbeziën 36—66 cent per kg. Tomaten: A 12 00. C 10.00 per 100 kg. Bloemkool 3.00^—17 per 100 stuks. Roode kool 5.00, Savoys kool 1.90, Postelein 8.009 per 100 kg. 61a 0 50 1.10, Andijvie 0.502 per 100 krop. Rabarber 2.00 —5. Wortelen 2.50—7, Prei 2.004 p. 100 bos. Druiven: Frankenthalers 46 0048 per 100 kg. Me loenen 34.00 per 100 stuks. AVENHORN. 13 Juli. Coöp. Land- en Tuin bouw- en Marktvereen. Avent^prn en Omstreken. Aardappelen: 53300 kg. Schotsche grove 4.00. 348700 kg. Schotsche groote 44.10, 48500 kg. Schotsche Drielingen 2 502 60. 800 kg. Elgenn. 4 104.50 per 100 kg. 8 zak dubb. Slaboonen z. kg. 2 60 per 15 kg. :JK. 13 Juli. Vereen. Veilingen ..Ksn- nemerland en Vrije Veiling”. Spinazie 30—46, Poe- teleln 1836 cent per kleine kist. Sla 0.501.60 per 100 krop. Andijvie 0 80—1.30 per 100 krop. Wortelen 35. Rabarber 34, Selderie 1.53, Peterselie 11.5 cent per bos. Aardappelen 3 4.10 per 100 kg. Tomaten 810, Waschpeen 3.5 3.5 cent per kg. Bloemkool I 813, n 3—5, Kom kommers I 34. II 33.5 cent per stuk. Snij beto nen 3530. Dubb. Boonen 3533. Doppers 814, Raspers 1316, Capucijners witte 10—13, Idem bruine 1014. Peulen 1330. Tulnboonen 35 cent per kg. Aardbeien 1014 cent per doosje. Aardbeien 75105 cent per alof. Kruisbessen 45 55 cent, Roode bessen 4550 cent. Zwarte bes sen 0 951.30 per alof. DEN HELDER. 13 Juli. Oen. Vischafslag Aan- gebraebt door Korders: Tongen 1.18. Slips 78—88 cent per kg. Schol I 77.65, II 3.603.40, Schar 32^5 per kist. Door garnalenvisschersgekookte garnalen 16 cent per kg. ENKHUIZEN. 13 Juli. Vlsch. Aan den Gem. Vlschatslag werd aangevoerd 13 vaartuigen met 1800 pond Koraal 30315 cent, 10 vaartuigen met 700 pond Lijnaal 3639 cent per pond. ENKHUIZEN. 13 Juli Eigenheimers grof 4.00, ld. groot 44.50, idem klein 3.50. Schotsche grof 4 00, groot 44 60. klein 3.50—3.70. kriel 1.00, alles per baal van 100 kg. BLOKKER. 13 Juli. „Op Hoop van Zegen" Andijvie 0.501.50, Bloemkool 6.6011 10, Kom kommers 33.10. Oele kool 4.705.30. Roode kool 4.304.50. Rabarber 4.204.90. Sla 5060 cent, Slaboonen 16.0021. Snljboonen 19.0038, Worte- TQ—4.60, Tulnboonen 3 50a.70. Schotsche pélen: gróoie 4-^430?«élner 3 50- 2*». 1—1.40. Eigenheimers 44.60. Aardbeien 30 CO46, Xtxsüti beaaen A7O-ilg.lA Zwarte bessen 36.00, Druiven 37 0047. Frambozen 32.0040, Trosbeasen 8.9012.70, Perziken 5.408.70. Or. Blauwe Pruimen 5.40. Tomaten 7.1010.10, Prole- rict»seen 11.90—15.40, Kersen 30.00—33. VOLENDAM. 13 Juli. Heden werden aan de vei ling aangevoerd 34415 eendeleren, prijs 3.85 per 100 stuks. MEDEMBLIK. 13 Juli. Velllngsver. ..St Jozef". Aardappelen: Schotsche grove 1.002, fijne 1.00 —3. kleine 1.25. Borgera 2—2.10 TER AAR, 13 Juli Centrale Veiling. Spinazie 3033. Andijvie 1319. Peulen 60. Doperwten 80 -100. Capucijners 80, Witte Capucijners 8095. Tulnboonen 1518. Snijboonen 160330. Stek 50 130. Prlncesseboonen 265280, dubb. Stamboo- nen 165180. Waschpeen 160170. Bospeen 350 310, Prei 30—370, Spitskool 150, Zwarte bessen 19 —33. Zllveruien 600—1200, Kroten 170200, Ra barber 200400, Selderie 50—90, Sla 50—160. Bloemkool 2001100, Komkommers 200300. Tomaten 400600. Augurken'B 120. C 60, D 90— 100. E 40—70, C-D 30 cent. OBDAM. 12 Juli. „De Tuinbouw” 117700 kg. groote aardappelen 4.00, 11535 kg. drielingen 3 50. 47975 bonken 4.00. BOVENKARSPEL. 13 Juli. .De Tuinbouw” 20500 baal aardappelen, waarvan doorgedraald 13000 baal. Ninetyfold 1.50, Schotsche: grof 3.00. fijne 3—3.10, kleine 1.28—1.35. kriel 50—60 cent. Eigenh. 23.35. kleine 1.251.35, grof 32.10 per baal. HEM (Zulder-Kogge), 13 Juli. Groenten- en fruitveiling. Bloemkool I 6.709.70. II 4 506 80, III 3.504.30 per 100 stuks. Sla 0.501.30 per 100 krop. Wortelen 3305.50 per 100 boe. Doperwten 5— 8.60, Tulnboonen 2.603.40. Rabarber 4 50 per 100 kg. Peulen 15—18, Slaboonen zonder draad 1417, idem met draad 1315. StamsnUboonen 1825 cent per kg- Uien 3 90—4.10 per 100 bos. Aardappelvelllng. Aanvoer 173 nummers. Schot- sche grof 2 00. middelbaar 44.20, kleine 2 60— 80. kriel 11.10, Blauwe Eigenh. grof 4.00, ld. middelbaar 44.50, kleine 3.50 per 100 kg. Roode koolvelllng. Aanvoer 9 nummers 1.36— 3 40 per 100 kg. Fruit. Proleflcbessen 11.2013. Trosbeesen 10 20 1130. Gewoonrood 7.909 40, Witte bessen 8.80 10.40. Zwarte bessen 37 cent per kg. Frambozen I 33—39, II 23—33, Aardbeien I 33—48. II 35— 34 cent per kg. Perziken 1.806.80 per 100 et. Kruisbessen 13 cent per BEVERWIJK. 12 Juli. Bloemenveiling t Cen trum. Delflllum 46. Korenbloemen 5--6. Malve 35, Ach 111 Is 57. dlv. bloemen van Lathyrus 3 6, Anemonen en Ranonkels 35. dlv. Dahlia’s 612. Gladiolen: Halley 6—10, Pooltje 11—19. Prof Piccard 2028. Sunrise 1115. diverse 7— 15. Rozen per 100 35. Slaapmutsjes 33. Gouds bloemen 34. Margrieten 510. Alstromerla’s 8 13. Stroobloemen 5, Glpekruld 48, Statlce 4 10. San tor la’s 48. Schabloee 8, Juffertje in ’t Groen 36, Holl. Anjers 36. Am. Idem per 10 stuks 33.50, Convtljes 916, Zinnia’s 816, VuurpUlen 1013, Godetla 50. Afrlcaantjes 9 9. Zomerchrysantjes 5—6. allee In centen per bos. BEVERWIJK. 12 Juli. H. E. T. N.V. 13 uur Zwarte bessen 105—115. roode 3565. rijp 35—50. Aardbeien 65135 cent per alof. Dlv. Doperwten 816, Snyboonen 16—33. dubb. z. dr. 2632. Tulnboonen 34. Postelein 35. Spinazie 613. roode en groene kool 3.80—4.50. Peulen 1118. Muizen 3.005 fier 100 kg. Peen 3—5. Hout 3—4. Soep 150 per 100 boe. Bloemkool In dlv. kwal. 2-14. Komkommers 34. Perziken 38. Sla 0 60 1.80. AndUvle 0.90—3 70 per 100 stuks. Aardbeien veiling 1430 u. Gemiddeld betaalden de fabrieken per slof pl.m. 100 cent. Per 100 kg. werd door den blnnenl. handel van 34.0039 be taald. Moulln Rouge, die nu sterk het veld ge ruimd beeft, ging van 75110 cent per slof weg. Naar aanleiding van het voorstel om perceel Koogerstraat 1 te Den Burg aan te koopen en te restaureeren, schrijft de commissie uit Prov. Staten: Een der leden ziet weinig lijn In de voorstel len tot bijdrage voor de restauratie van gebou wen. Er wordt te veel te hooi en te gras ge restaureerd, zonder dat men een juist overzicht heeft van alle In aanmerking komende objecten, terwijl eJ. niet altijd voldoende gelet wordt op tijdig IngrUiien. Een ander lid verklaart zich zonder nadere motlveering tegen de voordracht, omdat hij meent, cat het object de begroot* aanzienlijke koeten van restauratie niet wettigt. Het Hd van Ged. Staten, in de Commissie aanwezig, legt er den nadruk op. dat het initia tief tot restauratie steeds van andere instanties dan de Provincie uitgaat; deze heeft ter zake slechts een aanvullende taak. Het RUk beslist omtrent, subsidieering, na een advies van de Rijkscommlssle voor de Monumentenzorg te heb ben Ingewonnen en de belanghebbende zich daarna om een bijdrage tot de Provincie wendt. Het lid van Ged. Staten koestert het vertrou wen, dat de genoemde andere Instanties voldoen de actief zijn om ook tijdig In te grijpen. Een der leden acht de voordracht tot restau ratie van plafondschilderingen In perceel Hee- rengracht 366. Amsterdam. In zooverre een af wijking van overeenkomstige voorstellen tot sub sidieering In de kosten van restauratie van ge bouwen. dat het hier betreft een niet voor het publiek toegankelijk gebouw. Bovendien zal door de restauratie het pand voor den eigenaar in waarde stijgen. Het Hd van Ged. Staten. In de Commissie aanwezig, wijst er op, dat deze eventueele waar devermeerdering niet opweegt tegen de verplich tingen, die de eigenaar op zich nemt. Volgens de „Voorwaarden, waarop Rijkssubal- dfes worden verleend voor de instandhouding van monumenten van geschiedenis en kunst” is de eigenaar van het gerestaureerde monument na afloop der werkzaamheden verplicht, het monument kosteloos ter bezichtiging te stellen. Enkele deskundigen kunnen midden Augustus teel voorlichting geven, doch dit zal weinig nieuw* punten aan het licht brengen. De heer NEUVEL merkte op, dat bijna alle ingezetenen tuinders zijn. Als er Industrie was. zou een dichte bebouwing noodlg zijn Men moet, volgens spr.. de gelegenheid benutten de bevol king dichter bij hun bedrijven te doen wonen Spr. vindt centrumbebouwlng niet mooi Spr «al. voornamelijk, omdat tn Grootebroek Xi land bouwende bevolking woont, tegen het centrum plan stemmen. De VOORZITTER legde den nadruk op de luchtige bouw van het centrumplan Men moet met de realiteit rekening houden. Een ander uitbreidingsplan zullen de desbetreffende In stanties niet goedkeuren Wel te het mogelijk, dat langs den weg AndijkGrootebroek land- arbeidershutejes geplaatst worden. Het argument, dat de menschen dichter bU hun land willen wtrnen, te voor de commissie niet klemmend genoeg. De heer APPEL hoopte, dat het oentrumplan «>u doorgaan. Er te reeds veel gepraat over uit breiding en spr. achtte het noodlg, dat nu door gezet wordt. De VOORZrmnt zei. dat de arbeiders liever in het centrum van het dorp zullen wonen. De heer SLAG Tek meende, dat men voor een voldongen feit staat, en dat men slechte oentrumplan heeft te aanvaarden. De heer NEUVEL merkte op. dat het een practisch belang te voor de arbeiders, als zU •an den Noordkant wonen. Weth. JONG wees er op. dat er voornamelijk gezinnen met minstens 5 kinderen In de wo ningen zullen komen. De heer ROOSJE pleitte ook voor het cen trumplan. De VOORZITTER ael, dat de mogelijkheid die zich nu voordoet, gebruikt moet worden. De raad kan zijn best blijven doen voor den bouw van landarbeiderswonlngen aan den weg An dijkGrootebroek. De heeren J. BUIJSMAN en KRUGER ves tigden de aandacht op het feit, dat de grond •an de Noord-Oostzijde goedkooper te, dan die in het centrumplan. Dit te van veel belang. De heer BUIJSMAN verklaarde, afwijzend te •taan tegenover het centrumplan. De heer KRIJGER zou zich erbij neerleggen. Besloten werd het centrumplan aan te nemen en op bebouwing van landarbeiderswonlngen langs den weg AndijkGrootebroek aan te dringen. De VOORZrrnER dankte den raad voor de koersverandering, wtearna de vergadering ge sloten werd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 2