NIEUWS HOORN AR AL G wjïê 1 R.K.STAATSPARTU TiAsschen oofd-en KERK STAAF ONZE „REISSPROKE 1 tfruittore WORDT LID DER VRIJDAG 14 JULI 1939 - De Westerkerk te RAADSVERGADERING T Enkhuizen Een cultureele taak H.P.C. „AMICITIA” Wigtnini kampioen Het Murmellius Gymnas ium Eerste steen gelegd Faillissementen Volksspelen op het Nieuwland Geslaagd BURGERBRUG Een schilderij aangeboden TUITJENHORN HET A.S. PRIESTERFEEST Autobotsing Feestelijke receptie Geslaagd UIT SCHAGEN MARKTOVERZICHT Ambtenaren en luchtbescherming ZIJPE naar de aan De heer D. Dell 25 jaar bij de gemeente De veelbesproken ramen Achterstraat Vaststelling suppletoire begrooting Woensdag middag heeft de zoor, van den burgemeester den eersten steen gelegd voor het nieuwe gymnasium. Dc burgemeester, jhr. mr. F. H. v. Kinschot tijdens zijn rede O. L. school voor voorbereidend onderwijs DE TEELT VAN EIGEN HEIMERS Sluiting inschrijving 19 Juli GARANTIEPRIJS PLANT- AARDAPPELEN R.K DAP prlmi ontbi bur Hebt U al kennis genomen van ons geïllustreerd prospectus? Het concours van Apollo” 6 een luidt DIRK. De 4 D. kalf- en gelde- in 193S, de Oevru boven W. S. de Wit V Men gelieve bij het lezen hiervan te be denken. dat de u in het klassieke latyn wordt voorgesteld door de v). Het Latynsche opschrift op den steen als volgt: de bonken en de grooten op f 4 en voor de drie lingen od f 2.50 per 100 K.G. vastgesteld. Bi) doordraaien mogen deze eigenheimers niet voor export worden overgeveild; ze worden door de N.G F C niet overgenomen, zoodat er ook geen vergoedingsprijs voor mag worden uitbetaald. i c s k 10. 11 12. 13 14. 1. van dl kettï ♦oor 1< «ML 1S J zoekt S» Ja van Biedt Aangezien te verwachten was. dat Visser ring der ramen zou komen is door van gemeentewerken een ontwerp vi verdeeling gemaakt, waardoor het en en na- maar R BAK Br dit t V aar wat bro Str< aeil Ne< we Ii Bi ut trus •chi E heit zijn Vr. L Hur het Den Bi Hch het dooi welt kert Ir relie ♦orn groo kertt Bi fen: nem de i alsoc pitte voor Ni gebit 1607 kapt: To kwat de K Oevraa Fabric een JON( Ertevei ••087. Oevrw om w bjjvert •n me in *ei rUn fc Hollen ••071. Adipil nend» Briev< Rotte Bs* werkz en n Br. or Voor het eindexamen voor het ULO-dlploma Slaagden de dames C. Rees en M. Hokkeling. beiden te Hoorn. den dienst, doch niet aan schuld of onvoorzich tigheid van den ambtenaar zijn te wijten. In verband hiermede is het zeer gewenscht. dat een dwingend voorschrift bestaat, volgens het welk een ambtenaar, indien hij daartoe wordt aangewezen, verplicht is, werkzaamheden ten behoeve van de luchtbescherming te verrichten. B en W. stellen daarom voor, een ontwerp besluit. waarmede de Commissie van overleg voor de ambtenaren zich heeft vereenigd, vast te stellen. de dames Spaans en Van Egten. Met verlangen ziet Nieuwlandia den feestdag tegemoet. Vivat Gymnasivm Hoe Crescatqve et Floreat Vsqve Avspicalem hvnc lapldem posvlt A D IV ID IVL. ANNI MCM XXXIX Pro senatv Alcmariensi Hvivs Scholae Alvmnvs Henrlcvs Kinschotivs. Naar wy vernemen zal de directeur van den Reinigingsdienst, Marktwezen etc., de heer D Dell, Zaterdag ts. den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst der gemeente trad. De heer Dell was eerst vele Jaren adjunct- oommles eerste klasse ter secretarie, van Augus tus 1937 tot Januari 1939 waarnemend dlrecteui van den Reinigingsdienst, marktwezen etc. waarna hij in Januari tot directeur van deze takken van dienst werd aangesteld. Het zal derf sympathleken directeur op dezen dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Reisje ouden van dagen De ouden van da gen van Schagerbrug en omgeving maakten Woensdag hun jaarlyksch autotochtje, ditmaal naar Oud-Valkeveen. Op den heenweg werd Be verwijk .aangedaan" alwaar een kop koffie goed smaakte. Vervolgens ging de reis over Amster dam naar het einddoel .Oud-Valkeveen. waar het gezelschap op het midden van den dag aan kwam. In het restaurant „Oud-Valkeveen" ge bruikte men het middagmaal. Gerüimen tyd bleef men daarna nog gezellig te Oud-Valkeveen bijeen. Op den terugweg via Amsterdam werd de thee gebruikt in een hotel te Uitgeest. Ruim 8 uur keerde het opgewekte gezelschap weer in Scha gerbrug terug. In zaal Zuidscharwoude aldaar werden nog ververschingen aangeboden. Voor deze gelegenheid was de zaal met bloemen ver sierd, terwijl ook vroolijke muziek niet ontbrak. Hier werd tot slot van dezen zeer geslaagden dag nog het woord gevoerd door den heer O. van der Sluffs, die een beschrijving van de reis gaf. Mr. De Alkm Rechtbank heeft heden failliet ver klaard: Jacob de Hart, chauffeur te Hoorn. R.C. mr. v. d. Loo Cur. mr. Windhausen. By de vellingsvereenigingen is een circulaire ingekomen over het oogsten, veilen en sorteeren van de op oogst vergunning met bruine balk ge oogste Eigenheimers. Met ingang van 10 Juli j.l. mogen Eigenhei mers gerooid worden in enkele deelen des lands en wel in de warmoezeujen, gelegen in en rond om de gemeenten Utrecht. Nykerk, Harderwijk. El burg, Apeldoorn, Zutphen, Deventer, IJssel- muiden. Steenwjjk. de streek, gelegen tusschen Enkhuizen en Wervershoof. alsmede het veilings- district St. Annaland. De veilingen in bedoelde streken zullen be doelde eigenheimers mogen vellen wanneer de oogster in het bezit is van een in 1937 uitgereikte grijze oogstvergunning. voorzien van een verti cale bruine balk, welke vergunningen ook voor 1939 geldig zijn. De teler-oogster zal alleen dan tot oogsten mogen overgaan, wanneer hij in het bezit is van bovenbedoelde vergunning en mag geen grootere oppervlakte oogsten d»n op de vergunning is vermeld. De sorteering is ge lijk aan die in groep De ophoudprys ie voor Aan het priesterfeest van den weleerw heer Father A. Mak zal Zondag een bijzonder cachet worden gegeven. Zoo men weet draagt Z. Eerw. zijn eerste plechtige H. Mis op in de parochiekerk om half tien. 's Middags om 2 uur vindt een feestelijke receptie plaats in het Gezellenhuls, waartoe deputaties van de besturen van vele vereenlgin- gen zijn uitgenoodigd. Er zal namens Katholiek Hoorn een bijzon dere hulde worden bereid, waarbij een kort, een voudig programma zal worden afgewerkt. Naar wy vernemen zullen dan optreden het Volkszangkoor van de Studie- en Actleclub en deputaties van Graal, Kruisvaart en Gezellen. Het zal velen goed doen te bemerken, dat in onze parochie meer aandacht besteed wordt aan de priesterfeeeten en dat den pasge wijden bij zondere hulde wordt gebracht. Zoo men weet zal vanwege de parochie een geschenk aangeboden worden en we meenen dat een beroep onzerzijds op den offerzin der paro chianen zeker niet ongegrond is. Geslaagd Wjj vernamen, dat de heer J van Schalk te Den Haag is geslaagd voor diploma marconist. Onze R. K. Jongens-U.L.O. St. Joseph heeft Woensdag 12 Juli vijf candidaten naar het examen gestuurd en alle vijf zijn ze met hun diploma thuis gekomen. De geslaagden waren: G. v. d. Molen, Nd- Scharwoude: J. Molenkamp, W. Mooy. H. Mtln- ninghoff en W. Popma, allen uit Alkmaar Voor de zevende maal viert de bekende populaire harmonie .Apollo" haar lustrum der tracitie getrouw is ook nu weer een Uonaal concours uitgeschreven. Voordat Zondag het muziekfestijn zal aan- Vangen wocot heden Vrijdagavond in den Park- z tuin een eere-concert gegeven, waarvoor wii gaarne de belangstelling van de vele genoo- digden vragen, daar clt muzikaal evenement in den verlichten Parktuin zeker een artistiek gebeuren zal zijn, hetgeen reeds blijkt uit de samenstelling van het programma. Dikwijls is de vraag gesteld waarom weder om een concours wordt gehoucen. daar oit toch naast veel zorg, ook nog een groot financieel risico met zich brengt. En hier mag zeker wel een duitelyk antwoord op worden gegeven. Op de eerste plaats is .Apollo" dit aan haar haan, verplicht. ^Apollo", de jopulaire veree niging. die 35 jaar lang den moreelen en 11- nancfeelen steun heeft mogen genieten van de burgerij, wil door het uitschrijven van dit con cours uiting geven aan haar dankbaarheio je gens allen, die haar in staat hebben gesteld .Apollo" te kunnen ontwikkelen tot een su perieure vereeniging Door dit concours zal Hoorn, cwt toch reeds zoon goeden naam heeft in den lande, wat betreft zijn muziek- en zangverenigingen. weer met eere worden ge noemd En ten tweede is .Apollo zich ten volle bewust van de cultureele taak die zy heeft te vervullen En lener Hoornsch burger weet, wat .Apollo" heeft te beteekenen voor het muzikale leven In onze stad. Men denkt bij dit festijn aan hen. die aan den bloei van ..Apollo" hebben gewerkt, <je hee- ren H. N. Koop z.g en J. J. Velt en den eerc- dlrecteur den heer D Koning Naast den huldigen directeur, den heer Leo Koning. heeft zeker een groot aanoeel in den bloei van .Apollo" de heer G. Stam, die als ondercirecteur de opleiding van jonge krach ten op zich genomen heeft en dit op lofwaar dige wijze doet als 3d B« d ♦oor omgei doorn Burgerlijke Stand Geboren Maarten S„ z. v. M. M A. Janssen en G. M. Llgthart. Ondertrouwd: P. Blaauw. 20 jr., marconist te St. Maarten en A de Groot. 20 jr. te Zype. Overleden: Levenl. kind van P Waiboer en A Quak; P de Wit. 18 j, en E. C. Schilder heer opnieuw met een verzoek om verande- lyt bureau 'O* de roede- bezwaar, dat de bewoners juist tegen een roede zouden aan kijken geheel zou vervallen. Deze teekening kon de goedkeuring van de bouw pi an-commissie wegdragen. Daarna is door den gemeente-arcl.itect aan den heer N. Lengerljs te Wester-Blokker be doelde wijziging van de ramen aangegeven en deze heeft daarvan mededeellng gedaan aan den heer Visser. Niettemin Is daarop vergunning gevraagd tot het wijzigen van de beneden- en bovenramen in den voor- en zijgevel van bedoeld perceel zon der dat met de gegeven wenken rekening is ge houden. De verandering zooals die door adressant «rordt gewenscht ontmoet ook than», uit een oogpunt van welstand, bezwaar, zoodat de ge vraagde vergunning door B. en W. is geweigerd. Aangezien B en W. nog steeds de meenlng rfjn toegedaan dat een overwegende bezwaren bij dc bewoners Minnen bestaan tegen handhaving van den bestaand en toestand, adviseeren zij de gevraagde vergunning niet te verlcenen De leden van den Raad dezer gemeente zijn opgeroepen tot bijwoning van een vergadering van den gemeenteraad', welke zal worden ge houden op Dmsdag 18 Juli 1939. des avonds om 8 uur. De agenda vermeldt o m Voorstel tot herziening van de salarissen van het hoofd en de onderwijzers van de openbare school voor voorbereioend oncerwjjs. Voorstel tot wijziging van het reglement voor de ambtenaren in dienst der gemeente, in ver band met de luchtbescherming. Voorstel tot aanvaarding van een schilderij dat de heer Dr C. J. K van Aalst aan de gemeente wenscht aan te bieden. Voorstel tot het instellen van beroep tegen eeti uitspraak van den Raac' van Arbeid en tot het aan burgemeester en wethouders over dragen van de bevoegdheid neergelegd in het 3e lid van art. 212 der gemeentewet. Prae-advies op .een verzoekschrift van den heer IJ. Visser alhier om vergunning tot het doen veranderen van de ramen van het perceel Achterstraat 28. De dag, voor de sluiting der in schrijving bepaald, nadert. 19 Juli is de laatste dag dat men zich kan laten inschrijven bij de Vereenigde Katholieke Pers, 't Kasteel van Arm ste], N.Z- Voorburgwal 65-73 te Am sterdam, telefoon 46878. onder stor ting der reissom. groot f 122 plus f 3 administratiegeld op gironummer 22884 voor onze jubileumreis van twea volle weken, 7 tot en met 20 Augustus, de Zwitsersche en Italiaansche meren, naar Bazel, Luzern, Fluelen, Como, Milaan, Pavia, Padua, Venetië, Boedapest en Keulen. Alles is in den prijs begrepen. Zelfs geen pas noodig. Vraagt prospectus. De Ncderlandsche Groenten en Fruit Cen» trale heeft in een circulaire bekend gemaakt, aan welke voorwaarden de telers van plant- aardappelen zullen moeten voldoen om voor den garantieprijs in aanmerking te komen. De plantaardappclen moeten geteeld zijn op een tuinbouwteelt vergunning, niet zijnde een teeltvergunning met opdruk „Pootaardappel- bedrjjf". De poters moeten goedgekeurd zijn door de NA.K. en de teler zal hiervan een bewijs moeten overlegden, vermeldende de klasse, waarin deze poters gerangschikt zijn. De poters moeten voor 1 Augustus 1939 ge- roold zijn en voor zoover niet reeds verkocht behoorlijk zijn opgekuild ter plaatse, waar ge rooid is of opgeslagen in bergplaatsen, zoodat 1 controle door de NG.F.C. mogelijk is. Alleen voor de door de N.A.^C. als pootgoed toegelaten aardappelen van de maat 2850 m.M. (vierkante maat) zal de volgende prijs worden gegarandeerd De garantieprijs zal per 100 KG veor dc by aflevering gezonde en in klasse A, B of C. goedgekeurde poters resp. voor A f 3.70. B f 3 50 en C f 3.30 bedragen, vermeerderd met f 050 bewaarloon. waartegen de kweeker voor een goede verzorging behoort in te staan. De garantie geldt tot een nader door de NGFC. vast te stellen datum voor de op dien datum nog aan de N.A.K—elschen beantwoordende poters De opgegeven aardappelen zullen over de vei ling geveild moeten worden, zoodat uit de vel- lingsstaten de aflevering blijkt. De telers zullen het aangifte-formuller naar waarheid moeten invullen en teekenen Deze formulieren kunnen aan de veilingen worden aangevraagd. Uitcrlijk voor 6 Augustus 1939 zul len de ingevulde en geteekende formulieren door de veilingen moeten zijn ingeleverd. Door den heer Dr. C. J. K. van Aalst, wo nende te Hoevelaken, wordt aan de gemeente Hoorn ten geschenke aangeboden een schilden; uit de 17e eeuw van de schilders M. Withoos en Steven Duyven. die eenige jaren in Hoorn heb ben gewerkt, voorstellende een familie onder welke voor zoover kon worden nagegaan eenige Regenten van Hoorn voorkomen. Onder mededeellng dat kamer no. 4 in het Stadhuis naar de meening van B en W. zeer geschikte en passende omgeving voor het schilderij zou zijn, stellen zy voor de bovenbe doelde schenking met grooten dank aan den schenker te aanvaarden. Op een Westerdyk heeft Donoerdagmorgen te ongeveer half twaalf een aanrijding plaats gehad tusschen eer» vrachtauto van de fa Mas tenbroek uit Venhuizen en een luxe auto van de fa. F. Groot, welke met stukgoederen was beladen. De vrachtauto van de fa. Masten broek zouvanaf het Breed den Westerdyk op- ryden, toen vanaf den uitrit van oe Vale Hen aan de zjjce van den Jodensingel de luxe auto den hoek om kwam. Een portier van den luxe auto werd in elkaar gedrukt, een spatbord werd beschadigo en de motor werd ontzet, tcr- wyl eenige ruiten sneuvelden. Van den vracht auto werden een spatbord en de motorkap be schadigd. Op dit punt geschiedden reeds meermalen ernstige verkeersongelukken. Dit is echter nog goed afgeloopen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. I kocht. De geweldige droogte is zeer schadelyk voor alles. Slachtpaarden brachten ƒ200 op. hitten ƒ80 in vette varkens. tot 150, handel vry goed Trekkend was de handel hoogste noteering 26J4 cent ner pond. 7 week- sche biggen 10.tot 14.12 weeksche big gen ƒ14.tot ƒ18.handel dezen keer vry goed. Schrammen tot 40. handel matig. Bok ken en geiten is hier altyd goed. De duurste kippen tot 90 ets., haantjes tot 60 ets., kony- nen tot f 1.00, handel goed. Over het geheel was de markt nogal stille tjes, maar wy zitten nog in den hooibouw, de volgende week zal het wel wat beier zijn. schot gekocht voor 200, Sleutel, alhier. De handel was vry goed, maar geen hooge pryzen Matig koeien. Vette kalveren tot ƒ50.handel zeer matig. De nuchtere kalveren werden van week tot week duurder, de handel was vlug, ongeveer 8 uur was alles verkocht. De har.de 1 in jonge vette schapen was slecht, hoogste noteering tot 15.Ook de handel in oude vette schapen was lang niet best, hoog ste noteering 18.Lammeren voor den dood niet verkocht, er is ook geen uitvoer, ook de lammeren voor het leven werden slecht ver- Blykens de voordracht van B. en W. inzake oe gemeenterekening over 1937, daalt het na- deellg slot van hoofdstuk 15 van den kapitaal- dlenst 1937 met f 0 60 en bedraagt derhalve thans f 14310.10. Dit nadeehg slot is echter in de 20e supple toire begrooting der gemeente, dienst 1938, ▼astgesteld in de vergadering van 27 Juni 1939, overgebracht tot het vroegere bedrag van l 14310.70. Het is derhalve noodzakeiyk de hiermede in verband staande posten in de ge- Dieentebegrooting 1938 alsnog te herzien. Deze veranderingen zyn opgenomen in het ontwerp ran de 21e suppletoire begrooting. dienst welke ter vaststelling wordt aangeboden. Voor de ambtenaren welke deelnemen aan de luchtbescherming (oefeningen, cursussen e d. inbegrepenis het van veel belang, dat voor zoover zy dit in dienstbetrekking doen vaststaat dat het opgedragen werkzaamheden betreft. Alleen in dat geval kunnen zy n.l., in dien zy ten gevolge van een ongeval, dat plaats vindt by bedoelde werkzaamheden, ongeschikt worden verklaard voor het verder vervullen van hun betrekking in aanmerking komen voor eer. verhoogd invalldlteits-pensloen dat verleend wordt wegens ziekten of gebreken welke het rechtetreeksch gevolg zyn van de uitoefening var. B en W. stellen den Raad voor: 1. De verordening regelende salarissen en loo- nen van de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Hoorn met ingang van 1 Augustus 1939 te wijzigen in dier voege, dat: a. de Jaarwedde van het hoofd der openbare school voor voorbereidend lager onderwys wordt bepaald op f 1300; b. in de plaats van „Eerste onderwyzetes aan de openbare school voor voorbereidend lager on derwys f 1032f 1224" wordt gelezen: „Onder- wyzeres aan de openbare school voor voorberei dend lager onderwys t 1000.” 2. a Te bepalen dat aan het tegenwoordig hoofd van de openbare school voor voorbereidend lager onderwys. mej. R. P. Janknegt. voor het tijdvak van 1 Augustus 1939 tot en met 31 Juli 1940 een persoonlyke toelage zal worden ver leend, berekend naar f 128 per jaar; b. Te bepalen dat aan de tegenwoordige on- derwyzeres aan de openbare school voor voor bereidend lager onderwys. mej. S. A. G. Remijn voor het tydvak van 1 Augustus 1939 tot en met 31 Juli 1940 een persoonlyke toelage zal wor den verleend, berekend naar f 40 40 per jaar. D. Breebaart dankte, namens de chauf feurs. de commissie voor de goede organisatie van den tocht. De heer Vaa der Sluys dankte tot slot allen, die op eenigerlei wyze aan het welslagen van dezen tocht hebben medegewerkt. Zoo werd Zondag j.l de laatste Vitesse-vlucht voor het kampioenschap vervlogen De duiven werden «net Z W wina en bewolkte lucht om 7 uur 40 min te Pont St. Maxance. afstand 410 K M ln vryheid gesteld. Den eersten prys won D van Berkum om 12 uur 33 mln. 19 sec deze duif hac' een voorsprong van 12 minuten weten te behalen op no 2. «en prestatie, cie hoogst zelden wordt bereikt Twee was J R Wigmans en hierna kwamen de duiven snel af. zoodat om 12 uur 58 de 14oe prijswin naar geklokt was. Hieronder de eindstand eer Vltesse-vluchten van seizoen 1939: 1ste kampioen J. R Wigmans met 388 p 2de kampioen D. van Berkum met 330 p. 3e kampioen J. van Mierlo «net 284 p. No. 4. D. Feller met 260 p. No. 5. J. van Hinten met 190 p. No. 6 Gebr Lieshout met 170 p. No. 7. P Feller met 165 p. No. 8. C. Swlnkels met 158 p. No. 9 J. Houter met 109 p. No. 10. J. Koning met 46 p. No. 11. J. Wiggerts met 0 p. Zooals men ziet is J. R Wigman kampioen geworden Hy vloog zelfs de eerste vlucht niet mee. doch daar de vlucht door het slechte en kouoe weer nadeellg was voor de ancere duiven, en door de geringe deelname maar weinig pun ten gaf. werden alle royaal door hen. ingehaald Hy «naakte een paar keer pracht-uitslagen en vloog regelmatig aan den kop. wy willen den heer J. R Wigmans met dft kampioenschap hartelyk feliciteeren D van Berkum werd tweede kampioen, cie ook verscheidene keeren bizondere uitslagen be haalde. doch eenmaal een heel slechte vlucht had. hetgeen hem het kampioenschap kostte. Ook aan van Berkum onze felicitaties J van Mierlo»werd eerde kampioen, de plaats die dezen goeden liefhebber werkelyk toekomt. De uitslag van ce Zondag jJ. gehouden wed vlucht luidt als volgt: D. van Berkum 55 p.; 3. J. R Wigmans 51 p.; 10. J. van Mierlo 47 p.; 7. J. R. Wigmans 43 p. J. van Mierlo 39 p. J. van Mierlo 35 p. J. R. Wigmans 31 p. Gebr Lieshout 29 p.; 5. C. Swlnkels 27 p.; 3. Gebr. Lieshout 25 p. D. Feller 23 p.; 9. P. Feller 21 p.; 4. J. R. Wigmans 19 p. J. R. Wigmans 17 p. Duif Kampioen 1939, op de Vitesse-vluchten de 337. A. 24454. van D. van Berkum met 207 punten. Deze duif leverde Zondag jJ. de geweldige prestatie om den laten prys met grooten voorsprong in onzen grooten bond Noord-Holland te verdienen. Voor deze tvre kam pioen-prestaties ónze hartelyke felicitaties. Hanaevergadering. De R. K. Middenstands- vereenlging hield een goed bezochte vergadering onder leiding van haar nieuwen voorzitter, den heer N. Wester. Deze heette allen welkom en wierp een blik op den internationalen toestand en de gevolgen van de kabinetscrisis. Medegedeeld werd dat het bestuur een drietal vergaderingen heeft ge hou-Jen. waarjn getracht is de zaak weer een beetje nieuw leven in te blazen. De penningmeester zai er voortaan geen afbetaiings- systeem op nahouden; leden die hun contributie niet op tyd oetalcn, worden geroyeerd. Nieuwe leden moeten vyt gulden inieggeld betalen en zullen drie maanderr lid moeten zyn voor zy in rechten treden Het zijn krasse maatregelen, zeide de voorzitter, maar ze zijn noodzakeiyk gebleken. Met het bestuur van den Volksbond is een bespreking gehouden over de levering van brandstoffen door den Middenstand, maar om dat het Volksbondbestuur over te weinig gege vens beschikte, heeft deae conferentie geen re sultaat opgeleverd. De gedachte om te komen tot de verspreiding van een parochie-weekblaadje, is door den voorzitter nader uitgewerkt. Deken Kuüs en Pastoor de Wit hebben hun medewer king reeds toegezegd. Voorzitter heeft goede hoop dat de zaak spoedig voor elkaar zal ko men. Een schreven om een bijdrage voor het Bisschopsfonds wordt voor kennisgeving aange nomen. omdat de afdeellng geen geld kan mis sen. Met het hoofdbestuur zal overleg worden gepleegd over de datums van het te houden tri duüm. Ofschoon de afdeellng uit den aard der zaak wel een beetje klein is, meende men toch de gelegenheid om een .triduüm te kunnen hou den, niet ongebruikt te mogen laten voorby- gaan. Daarna werd eens van gedachten gewis seld over .Jdikanto" en de nuttige werking er van, tot tenslotte werd besloten bij het hoofd bestuur nadere inlichtingen te vragen. Door den voorzitter werd de vraag gesteld of er met St. Nlcolaas nog iets moest gebeuren. Toen een der leden adviseerde een tentoonstel ling te houden, kwamen de tongen los en na eenlgen tyd over dit onderwrerp te hebben ge discussieerd werd besloten dat het bestuur een nader onderzoek zal Instellen naar de kosten, enz. De heer Smit relde, dat het den vrachtrijders door P. T. T. is verboden om brieven mee te ne men. Voortaan is het dus aan te raden, de be- stelorders te richten aan de vrachtryders en niet aan de firma waar men goederen van wenscht te betrekken. Op voorstel van den heer Tieble wordt besloten een Santos-speldjesdag te orga- nfseeren Door eenige leden wordt het betreurd, dat de Volksbond niet in contact is getreden met den middenstand alvorens men tot aankoop van dekens en brandstoffen overging. Met een beetje goeden wil was het toch mogelyk te ma ken. dat de bestellingen plaatselyk werden ge daan. De dekenleverantie bleek niet meer te redden te zyn, maar het schynt dat er nog een geringe kans bestaat dat de brandstoffen toch nog plaatselyk worden ingekocht. Met een krachtige opwekking tot meer solida riteit sloot voorzitter de zeer geanimeerde verga dering. Natuurlijk 1 Elk begin n de kiem smoren. En vee' beter nog is het r>m heelemoal n'et 'ooken bosch of h»?. Op de gisteren gehouden markt was de aan voer van vette koeien nogal belangrijk, duurste koeien werden gekocht door de sla gers Korver en Groen uit Den Helder voor 245; dit was ongeveer 34 ets. per pond. Door Gebr. van Schle uit Haarlem werd een afkomstig van Indertijd hepben wy melding gemaakt van den noodkreet geslaakt door de besturen der Hervormde Kerk te Enkhuizen, waarin gezegd werd dat er een tekort was van ongeveer 3000 en waarin de mogelijkheid is besproken, dat een der kerken, de Zuider- of Westerkerk ge sloten zou moeten worden. Het gevolg van deze bekendmaking is dat de gemoederen der ge meentenaren in beroering gebracht zyn, zóó zelfs, dat de heer J. van der Land zich ge roepen gevoelde, in de plaatselyke bladen in een ingezonden stuk het voorstel te doen om de Westerkerk maar af te breken en een nieuwe daarvoor in de plaats te bouwen met centrale verwarming en prettige zitgelegenheid met lange ronde banken enz. Behalve de tekorten die er dan niet meer zouden zyn, zou het bovendien een prachtig werkobject zyn dat aan verschei dene handen werk zou verschaffen De kosten zouden pijn, 80.000 bedragen. En wanneer het werk uitsluitend door Enkhulzer vaklui uitge voerd zou worden blyft het geheele bedrag in Enkhuizen. Prachtig uitgerekend! Maar ge noemde heer verliest uit het oog dat een der belangrijkste historische gebouwen hiermede ver loren zou gaan. Laat ons eens een korte beschryving geven van de Westerkerk. Oorspronkelyk was zy toe- gewyd aan St. Gomarus. een Heilige uit de 8e eeuw, wiens gebeente rust te Lier by Ant werpen en die door de gemeenschap van het westelyk deel van wat later Enkhuizen geheeten werd, als patreon van hun kerspel, en alzoo Gommerskerspel genaamd, was aangenomen. Over het stichtingsjaar der ferk bestaat onzeker heid, men spreekt van 1351, 1370, 1427 en 1426. Niet dadeiyk heeft het gebouw zyn tegenwoordige grootte en omvang gekregen. Voor 1424 was het kerspel nog klein, maAr naarmate de bevolking in aantal en welvaart toenam werden nieuwe deelen aangebouwd. Zoo meent men het oos- teiyk dee! der kerk (het koor), als het oudste te kunnen aanmerken (voor 1443). Later is dit naarmate de behoefte grooter werd tweemaal verder naar het Westen uitgebouwd. De Sint Gomaruskerk werd mettertijd het middelpunt van een kring van kloosters en andere gebouwen van geesteiyken dienst. Afgezien van de groote historische waarde van dit uit drie beuken be staande gebouw bezit het een preekstoel ge beeldhouwd in de jaren 1567 en 1568, een koor hek dat het jaartal 1572 draagt en een orgel I gebouwd in 15481549. kunstwerken van bul- i tengewone waarde die men in verren omtrek niet i zal kunnen vinden. Dan een kostbare ..Librye I dit is een oude kerkbibliotheek. tellende 333 folio I en 52 kwartonummers. Bovendien zjjn er tien- i tallen grafsteenen in den vloer der kerk aan wezig, die van Enkhulzers historie getuigen en waarin namen gebeiteld zyn die oud Eukhuizer geslachten voor den geest roepen. Het oorspronkelyk plan onf de kerk ook te voorzien van een toren, evenredig met de groot te van het gebouw, en die volgens oude aan- teekenlngen den Zuidertoren (75 meter) in hoogte zou overtreffen is niet uitgevoerd. Men heeft zich ten slotte moeten bepalen tot het I bouwen van een houteh klokhuis 'in 1519), dat •wiiauwernood boven de\kerk uitsteekt. Nu komt bij ons de vraajfop: Zouden de Enk hulzers. katholieken en protestanten, zonder uit zondering, die zich in dit kerkgebouw zooveel herinneringen uit vroeger dagen voor den geest roepen, zoo maar voetstoots afHand van dit historisch gebouw kunnen doen! Natuuriyk zal dit niet direct gebeuren Daar zyn oudheidkundigen te over -die als één man op de bres zouden staan foor dit eerbiedwaar dige monument en ef voor zullen waken dat het ooit onder d«ri hamer of moker zal vallen. Daarom Enkhulzers: weest paraat, lét op UW saek! Dit is meh verschuldigd uit piëteit tegen over zyn vSbrvadgren. die het nageslacht toonden wat offerzin tot stand kan brengen voor den bouw van een Gcdshuis! Voor den aan vang von het concours vinden de ontvangst van jury, voorzitters en directeu ren in het staohuls en een marschwedstrijd op de Veemarkt plaats, 's Avonds word de eere-wedstryd gehouden Het programma voor Zondag 23 Juli is geiykluklend. De jury, voor zitters en directeuren zullen dan In het Park hotel worden ontvangen. Op Woensoag 19 Juli, 's nam. te 830 uur geeft de organiseerence vereeniging een po pulair volksconcert We spreken de hoop uit, dat het weer zoo wel op de concoursdagen als by ,de concerten gunstig mag zyn en hopen, dat de resultaten toeschouwers en .Apollo" zullen bevredigen. was de handel Reeds enkele maanden na de aanbesteding zyn de werkzaamheden aan het nieuwe Mur- mellftis Gymnasium, in den Dergerhout. zoover gevorderd dat Woensdagmiddag de eerste steen legging kon geschieden. By deze korte plechtigheid waren zeer velen tegenwoordig, oa. het voltallige college van B. en W Curatoren, raadsleden, leeraren, leer lingen en ouders van leerlingen, directie en aannemers van het werk. enz. B(j den hoofdingang, die verryst in Zweedsch graniet wapperden de Alkmaarsche en Neder- landsche vlag. Hier hing ook aan een takel de groote steen, eveneens van Zweedsch graniet, waarop in gouden letters is uitgebeiteld dat hy tot groei en bloei van het Gymnasium, door Hans van Kinschot leerling der school, hier is bevestigd. Alvorens deze leerling zijn eerste metselwerk verrichtte, sprak burgemeester Jhr. Mr. F. H. van Kinschot eenige woorden van welkom .by deze eerste plechtigheid van het nieuwe gym nasium. By de oude Romeinen was een eerste steenlegging een groote gebeurtenis, daar deze steen aan de góden werd toegewyd om hun zegen te vragen. Wel zyn de tyden en de omstandigheden ver anderd. doch de plechtigheid is gebleven. Spr. herinnert aan de huisvesting van het Gymnasium in het oude Weeshuis, welke toe stand. mede door den groei van het Gym., on houdbaar was geworden. Dank zij de medewerking van het Werkfonds was het mogelijk, adt de Raad in 1937 besloot tot den bouw van een nieuw Gymnasium. Vele moeilijkheden, ook wat de plaats betreft, waren nog te overwinnen, maar in het vroege voor jaar kon toch het werk beginnen, waarvan wy nu de eerste resultaten zien. Hoewel by de officieele opening aan velen dank zal gebracht moeten worden, wil spr. nu reeds allen, die op eenige wyze aan de totstand koming van dit gebouw hebben meegewerkt, daarvoor dank betuigen. Hierna werd, terwgl de leerlingen een La- tynsch lied zongen, door dentoon van den bur gemeester. Jhr. Henri Francois van Kinschot, de eerste steen bevestigd, na welke plechtigheid Mr. Ledeboer. president van het Curatorium, nog eenige woorden van dank sprak. In een vergadering van de buurtvereenlgir.g „Nieuwlandia" werden de komende feesteiyk- heden bepsproken. Er wa^ in kas een saldo van f 33,waarom men beslooteen kleine feestviering op touw te zetten, met wat versiering en muziek. Enkele damesleden gevoelden echter meer voor een meer grootscli opgezette leestviering en méenden. dat er geen afwachtende houding aangenomen moest worden. Besloten werd dan om de kas te versterken met een flinke extra-contributie, en op den na tional en feestdag volksspelen te organlseeren op het Nieuwland. Het dagelyksch bestuur werd uitgebreid met

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10