Het af graven van duingronden Alkmaar, 14 Juli STAD EUWS Behoud van natuurschoon f VRIJDAG 14 JULI 1939 AGENDA Alle 21 zijn bereid Stevig debat verwacht DE KAASMARKT ALLES MACHINAAL Apothekeradienat OFFIC1EELE MEDEDEELINGEN CIRCUS OP HET SPORTPARK 40-JARIG AMBTSJUBILEUM WEGENBOUW GEGUND het Próvinciale wegen UIT DEN OMTREK BERGEN EGMOND-AAN-ZEE Gunning hoogspanningsgebouw Benoemd HE1LOO Aanbesteding 9' In OF I Tegen zand afgraving uit winat- bejag zal door Ged. Staten met kracht worden opgetreden Nieuwe wenachen in de commiaaie geuit De huisvrouw vrij van groenten schoonmaken WIELERWEDSTRIJDEN EN TURNDEMONSTRATIES Programma Gem. Radio. diatributie böiond n enW’ Kooke Verkoop en ruiling perceelsgedeel- ten door waterschap De Schermeer Vernieuwing van de brug over Amstel-Drechtkanaal te Vrouwenakker Uitslag veiling Luchtbeacherming en Brandweer [^e rijke dient te handelen el* de I rentmeester van God. HEER-HUGO WAARD ZATERDAG 15 JULI zich 100 pet. vroolijkheid Wethouders voor- aan Gedeputeerde Staten wilde die te V' nel n van vuuK (iet naar het oor- rjet kracht op ver sprak de hoop uit. Onze stadgenoot. Th. J. C. Verduin, leerling- ambtenaar ter secretarie van LTrsem. is tftnoemd tot ambtenaar ter secretarie van Noord-Schar - woude. Veel verbeterd. Thans is op den hoek Mid denwegHondenweg door den A. N. W. B. een bord geplaatst dat de richting aangeeft Schagen Wlerlngermeer. Over de voorgestelde wurging van de Pro vinciale verordening op het in stand houden der duinen en duingronden in de provincie, voerden verschillende leden bij de behande ling in de afdeeling der Prov. Staten het woord. Hoewel allen het eens waren over de urgentie van maatregelen tot bescherming van het natuurschoon van de duinen, gaf de wijze, waarop Oed. Staten voorstellen het beoogde doel te bereiken, aanleiding tot het tot uiting brengen van verschillende beden kingen. Van vrachtau gevallen. Donderdagavond zat een zoontje van den heer Milten boven den vrachtauto van den heer O. Bot. de auto draaide viel het jongetje er W'erkfondswerk zeu worden uitgevoerd. Het lid van Ged. Staten antwoordde, dat al licht eenige oude schoonheid verloren zou gaan, maar dat er met alle kracht naar zou worden gestreefd zooveel mogelijk natuurschoon te be waren. Het lag voorts niet in de bedoeling o<n het werk als Werkfondswerk uit te voeren. Zou er een aanbod van het Werkfonds komen, dan zouden Qed. Staten uiteraard de kwestie alsnog onder het oog zien. De commissie adviseert tot aanvaarding der voordracht. t V Opf ie vöiki celdt he ffiook in aanzien van Met medewerking van de directie van de Alkm. Wielerbaan worden Zondagavond wieler wedstrijden en turndemonstraties op deze baan gehouden. De turndemonstraties worden gegeven door de bekende Alkm. Gymnastiekvereen. „Tum- lust” onder leiding van den heer J. J. Poll, leeraar M.O. De turnoefeningen worden gege ven zoowel door de dames en heeren. als meis jes en jongens. Het programma omvat zoowel toestel als vrije oefeningen, welke laatste voor geschreven zijn door het K.N.O.V en een groot succes vormden van de bondsfeesten te Arnhem en den Olympischen dag te Amsterdam. Het wlelerprogramma bevat o.m. een 10 KM. race voor amateurs en onafhankelijken en een voor nieuwelingen en als de voorteekenen niet bedriegen, een zeer spannenden koppel wedstrijd. De wielerwedstrijden staan onder auspiciën van de federatie van Wielerclubs in N.-H. Het geheel belooft een interessante avond te worden0 en waar met dezen avond de propa ganda bedoeld wordt voor deze beide sporten, zijn de prijzen ook aangepast. Men zie daarvoor de annonce in dit nummer. Ernstig moesten Gedeputeerde Staten waarschuwen tegen eene verzwakking hoe gering ook van het voorgestelde verbod. Tegen zandafgraving uit winstbejag, zooals die. welke het Zwanewater dreigt; te ver nietigen. moest krachtig worden opgetre den. Vbor vrees voor het niet voldoende ter Begrafenis G. Buis Onder groote belang stelling is Woensdagmiddag om 3 uur het stoffe lijk overschot ten grave gedragen van den heer G. Buis. Aan de groeve werd het woord gevoerd door burgemeester Eyma, die er op wees, hoevelen den heer Buis zullen missen. Tot slot dalkte de burgemeester wijlen den heer Buis voor al wat hij voor de gemeente ge daan had. terwijl hij persoonlijk het gevoel had. dat een goed vriend van hem was heengegaan Domlné J. W. Roobol sprak woorden van troost en bemoediging aan de groeve van hem. die zelf dezen doodenakker altijd onderhouden heeft en er nu ook zelf zijn laatste rustplaats hier op aarde vindt. Namens de collega's sprak majoor A. Bergsma uit Purmerend, vroeger rjjksveldwachter te Eg- mond aan Zee. woorden van afscheid. Het blijkt, dat de 20 mannen, mitsgaders 1 dame, die door de gunst der kiezers op 21 Juni JL uitverkoren werden om vier lange en moei lijke jaren de stad te besturen, niet zooals het elders wel is geschied, hun of haar candidatuur als een grapje hebben beschouwd. Immers, wij vernemen, dat zij allen de noodlge bescheiden en bereidverklf.ringen hebben Ingezonden, en dat de commissie tot nazien der geloofsbrieven, in de laatste raadszitting benoemd, gisteravond heeft vergaderd, waarbij geconstateerd werd, dat alles dik in orde is. De bemanning is dus voltallig en het schip kan op den eersten Dinsdag van September veilig in zee steken. voor weg AlkmaarSchagen is Gedeputeerde Staten van Zoo vroeg een lid. of door de voorgestelde wij ziging van het artikel, waarin een absoluut ver bod om in de duinen en duingronden afgravin gen of vergravlngen te doen, is neergelegd, het eigendomsrecht niet te zeer in het gedrang zou komen. Naar zün meenlng zou het beter zijn, wanneer de omgekeerde procedure werd gevolgd, n.l.èdat Ged. Staten in gevallen, waarin zü van oordeel zijn, dat het natuurschoon wordt aan gerand. de bevoegdheid krijgen in het algemeen belang de afgraving te beletten. Zooals het voor stel er nu ligt, hing eigenlijk alles af van de wjjze. Waarop de onthefflngsbepallng zal wor den gehanteerd. Het was zoo meende dit lid niet ondienstig de vraag te stellen, welke hou ding Ged. Staten zullen aannemen tegenover af gravingen, welke beoogen cultuurgronden te scheppen. Andere leden sloten zich bit deze laatste vraag aan, er op wijzende, dat b.v. het afgraven van duingronden ten behoeve van uit breiding der boliencultuur bezwaarlijk kon wor den verboden, wanneer niet zeer belangrijke gronden, aan de bescherming van het natuur schoon ontleend, daarvoor konden worden aan gevoerd. Ook werd gewezen op de belangen van hen. die door vergrootlng van duinpannen het oppervlak van kleine stukken cultuurgrond wen- schen te vergrooten personeel vrijwillig brandweercorps. Ter voorziening in de vacature, ontstaan wegens vertrek uit de gemeente, van den heer Pep ping, is door het gemeentebestuur aangewezen als brandweerman, speciaal voor het dienstdoen bij hooibrand. de heer L. Hof. alhier. Het uitvoeren van grondwerken en het aan- brengen van een verharding van cementbeton met kantstrooken van klinkerkeien op de rijbaan van een vak van weg no. 9 (dj. een gedeelte AlkmaarStolpen) en van weg no. 10 (een ge deelte StolpenDen Helder) van het Rükswe- genplan 1938 en het maken van parkeerplaat sen met verharding van cementbeton langs eeni ge vakken van genoemde wegen met bijkomende werken, onder de gemeenten Züpe en Callants- oog _s na aanbesteding per 30 Juni IJ. te Haarlem, waarbij de gunning was aangehouden, thans gegund aan laagste inschrijfster. de N.V. Nederlandsche Basaltmaatschappy te Zaandam, die had Ingeschreven voor een bedrag van f 131.850.—. meentebesturen zijn, die handelingen verrich ten. welke de toepassing der nieuwe bepalin gen zeer noodig hebben. Het lid van Gedeputeerde Staten meende de beantwoording der sprekers het beste te kun nen beginnen door aan de commissie over te leggen een brief van de Stichting .Het Noord- hollandsch Landschap”. d.d. 26 Juni 1939 waar in aan Gedeputeerde Staten dank1 gebrac.it wordt voor het in zake de bescherming van het natuurschoon door het treffen van maatregelen tegen duinafgravlngen genomen initiatief. De Stichting had een enquête gehouden, waaruit bleek, dat weliswaar vier duingemeenten. t.w. Bloeqiendaal, Zandvoort, Velsen en Beverwijk, gemeentelijke verordeningen tegen duinafgra- vingen hebben, en tevens, dat een enkele burge meester over afgravingen in zijne gemeente niet te klagen had. doch waaruit het bestuur ook de slotsom had getrokken, dat verschillende duln- afgravingen het treffen van maatregelen noot zakelijk maakten. Het bestuur hoopte het ont werp te bestudeeren en zich eventueel te dezer zake nader tot Gedeputeerde Staten te wenden. In uw blad van Dinsdag 11 Juli kwam een belicht voor, aangaande de aankomst van 3 draagbare en rijdende motorspuiten. ten behoeve van den luchtbeschermingsdienst, zoodat wij. voor zoover het materiaal betreft, tevreden kun nen zijn. Of dit ook met de geoefendheid der manschap pen van de luchtbescherming (afdeeling Brand weer). het geval is. zou men cp z'n zachtst uit gedrukt, twijfelachtig kunnen noemen. Ik heb ten opzichte hiervan inlichtingen inge wonnen. En als deze juist zijn, is het met ce ge oefendheid dezer manschappen nog treurig ge steld. Niet doordat de lust tot oefenen zou ont breken. Ook is niet gebleken (is nfet kunnen bljjken) dat deze menschen ongeschikt zouaen zijn voor hun taak. Doch alleen om het simpele feit, dat geen oproep tot oefenen komt. Sinds de groote oefening in April j.l. waarbij volgens Ce bladen verschillende fouten en tekortkomin gen aan het licht kwamen (welke natuurlijk her steld kunnen worden), is er niet meer geoefend. De gemeente tof het Rijk?) heeft zich toch groote flnancieele offers getroost, voor aanschaf fing van materiaal, kleeding. schoeisel en gas maskers. Benevens een lokaal om dit materiaal te kunnen bergen en een gaskamer. Ik vroag mij af, is het verantwoord, in oezen tijd van inter nationale „hoogspanning” de zaak maar blauw blauw te laten? Is dit tegenover de bevolking wel verantwoord? En zou den burgers, die zich hiervoor hebben opgegeven, niet ce lust vergaan om zich nog langer beschikbaar te stellen (het geen zij deden uit gemeenschapszin) Indien er toch van hun diensten geen gebruik wordt ge maakt? En tenslotte, wat is de oorzaak van cit niet oefenen? Dat 't lokaal en de gaskamer niet gereed waren kan geen verontschuldiging zjjn, want oefenen met materiaal wordt toch op straat gedaan Naar men mij mededeelde, was het ce bedoeling der brandweerleldlng. deze vrijwilligers tot vol ledige .Jiulpbrandweer’’ op te leiden, daar naar beweren 60 pCt. der gewone brandweer bij eventueele mobilisatie onder ce wapenen moet komen. Zou het dan zoo*n bezwaar geweest zijn, deze menschen buiten het luchtbeschermings- verband om te oefenen? Ook kan men bezwaarlijk den zomeravonden de schuld geven. Het behoeft niet altijd met verduistering gepaard te gaan. Of is het een vast evangelie, dat in tijd van oorlog de vüancl alleen bqj avond of nacht een luchtaanval uitvoert? Hoe het zij, laat men alle geschillen, (indien ze er zijn), terzijde stellen. En den oproep van H. M. de Koningin, tot samenwerking en gees telijke en moreele herbewapening, in toepassing brengen. Dit alleen kan den leiders tot eer en de be volking tot nut strekken. Dankend voor de verleende ruimte. Een burger eer „Victorie-stad". Nachtdienst en Zondagsdienst van 915 Juli Mevr. SchoutenOele, Koorstraat 27. De Bisschop op vormreis in 't dekenaat Wervershoof. Z. H. Exc. had zijn intrek genomen in de pastorie te Wognum bij den hoogeerw. heer Deken L. H. Nieu wenhuizen. Links van Mgr. J. P. Huibers ziet men den deken van Wervershoof en rechts den zeereerw. heer G. van den Burg, directeur van de R.K. Kweekschool te Bergen Zich aansluitende bij de gemaakte opmerking, dat alles afhangt van de wijze, waarop Ged. Staten van de hun verleende, vérgaande be voegdheid zullen gebruik maken, vroeg een lid. of niet gevreesd moest worden, dat ten behoeve van groote objecten niet over voldoende zand- voorraden meer zou kunnen worden beschikt. Een ander lid duchtte moeilijkheden voor ge meentebesturen. die zelf een verordening op de bescherming van het natuurschoon bezitten, wanneer zij na de inwerkingtreding van de pro vinciale verordening voor het feit kwamen te staan, dat het belang van het natuurschoon af gewogen moest worden tegenover andere gewich tige belangen. Als voorbeeld noemde dit lid de gemeente Beverwijk, die in onderhandellng is over de uitbreiding van industrieterrein ten koste van een stuk natuurschoon. Hoe zal vroeg dit lid wanneer uitsluitend Ged. Staten oordeelen over het natuurschoon, die afweging van belangen op de juiste wijze geschieden, en moeten er. wanneer een gemeentebestuur in het algemeen belang wenscht over te gaan tot het omleggen van een duinweg, geen moeilijkheden worden gevreesd, wanneer de Provincie feitelijk de beslissing krijgt over het al of niet uitvoeren van dit werk? Het lid zou het daarom gewenscht vinden, dat Ged. Staten, alvorens een ontheffing te weigeren, overleg gepleegd moeten hebben met het gemeentebestuur, dat bij de afgraving be trokken is.. Voorts zou er aanleiding kunnen zijn, in art. 14 niet alleen de Rijkswerken, welke in het algemeen belang worden ondernomen, maar ook de met dit doel ondernomen gemeentelijke werken te noemen als objecten, waarvoor de ge vraagde ontheffing niet kan worden geweigerd. Eenige leden, de verontrusting van Ged. Sta ten deelende met betrekking tot de handhaving van het natuurschoon der duinen, zouden gaar ne zien, dat bij de toepassing van de nieuwe be palingen zoo min mogelijk bezwaren zouden wor den ondervonden van de iijde van de Rechter lijke Macht tengevolge van de vaagheid van sommige formuleeringen. Zoo werd gevraagd, of de gronden, waarop het verbod betrekking heeft, wel voldoende zijn afgebakend. In het voorge stelde artikel I is bepaald, dat onder duinen en duingronden te verstaan is de strook gronds. be grepen tusechen het strand der zee en „den bin- nenteen der duinen". Er werd op gewezen, dat er ook binnendulnen zijn. zg. nollen, die in den regel andere eigendomsverhoudingen hebben dan de eigenlijke duingronden. Als voorbeeld werden genoemd de nollen in de gemeente Schoort, wel ke voor bouwterrein zijn aangewend. Van andere zijde werd opgemerkt, dat de formuleerlng van het laatste lid van art. 14 wellicht moeilijkheden zou geven, omdat gesproken wordt van „bij wo ningen bëhoorende tuinen”. Gevraagd werd, of hieronder ook vallen bedrijfsgronden en of tui nen". Gevraagd werd, of hieronder ook vallen bedrijfsgronden en of tuinen bij woningen, die op binnenterreinen der duinen gelegen zijn, al tijd vrijgesteld zouden zijn. Als een bezwaar tegen den voorgestelden tekst voelde een der leden het, dat noch tr. den titel van de vordering, noch In het voor gestelde artikel 14, de ratio der wijziging, welxe de geheele verordening een nieuwe strekking geeft. nJ. de bescherming van het natuur schoon, terwijl vroeger alleen de bescherming der zeeweringen het uitgangspunt was. tot uiting komt. I^et zou verstandig zijn, eventueele gevaren van de nieuwe bepalingen af te wenden cjoor den tekst der bepalingen in overeenstemming te brengen met de strekking der verordening. Allicht zouden daardoor moeilijkheden bij het hanteeren van de verbodsbepaling kunnen wor den voorkomen. Hetzelfde lid vroeg, of het niet gewenscht was iu de verordening een bepaling op te nemen, analoog aan die vin artikel 7 der Piassenver ordening, betreffende de bevoegdheid der ge meentebesturen, aanvullende voorschriften vast te stellen. Er zou nJ. onzekerheid kunnen ont staan bij die gemeentebesturen, welke zelf reeds verordeningen op het behoud van natuurschoon in het leven hadden geroepen, wanneer zjj Ach geplaatst zien voor het feit, dat deze verorde ningen, althans wat de bepalingen betreft, in welker onderwerp door de provinciale verorde ning wordt voorzien, van rechtswege ophouden te gelden. Bedoeld lid kon zich ten slotte ver- eenigen met den door een ander lid eerder uit gesproken wensch, dat ook aan gemeentelijke werken, welke in het algemeen belang worden ondernomen, eene ontheffing niet kan worden geweigerd. Een ander lid vond de voorgestelde verorde ning buitengewoon sympathiek en hij zou dan ook niet gaarne zien, dat zü zou worden verzwakt. Wel zou het naar züne meenlng goed kunnen zün den titel van de verordening te ver anderen door de eigenlijke strekking er in op te nemen, doch verder zou hü voorshands toch niet willen gaan en met name zou hü het on- gewenscht vinden, dat gemeentelüke werken ten aanzien van de vrüstellingen op één lün gesteld zouden worden met Rükswerken, omdat er ge in de oommissie-vergaderlng van de Prov. Staten werd het voorstel: vernieuwing van de brug over het Amstel-Drechtkanaal te Vrou wenakker, besproken: Een lid wees op de grooj^ schoonheid van de oude brug over het Amstel-Drechtkanaal in het landschap. Hü sprak daarom de hoop uit, dat men by den bouw van een nieuwe brug en door een juiste vormkeuze en door een juiste plaat sing het natuurschoon zooveel mogelük zeu "greten te bewaren. Voorts vroeg het lid of de bouw van de nieuwe brug als vrij werk of als Het voorstel betreffende de financiering van 1 het plan van wegen voor doorgaand verkeer, die 1 ijjj de provincie in beheer en onderhoud zuilen zün. is in de afdeelingen der Prov. Staten be sproken. Een lid meende, gezien het groote belang van deze voordracht, eenige opmerkingen te moeten herhalen, welke hü ook in de Wegencommissie had gemaakt. Onder herinnering aan de uit eenzetting. welke tien jaar geleden de Hoofd- ingenleur-Directeur van den Provincialen Wa terstaat in „Dulnvermaak” aan de Staten had gegeven omtrent de plannen tot den aanleg van nieuwe provinciale wegen, mocht met vreugde geconstateerd worden, dat er enorm veel nuttigs en fraais tot stand gekomen Is. Bijzonder ver heugend was het, dat ook voor de verfraaiing van het landschap bü den aanleg van de wegen moeite noch kosten waren gespaard. Hetgeen tot stand gekomen was, strekte aan andere pro vincies tot voorbeeld en een warm woord van hulde aan Gedeputeerde Staten en aan de amb tenaren van den Provincialen Waterstaat, achtte het lid hier alleszins op zün plaats, Groote instemming betuigdéhü °°k met de af werking van de plannen tot aanleg van rüwiel- paden, aangezien de wielrijders in hun eigen belang en in het belang der automobilisten van de snelverkeerswegen dienen te worden ge weerd. Verschillende leden sloten zich bü deze woorden van lof aan. Een ander lid wees er op. dat er blükens de voordracht gerechte aanleiding bestond, aan de Staten een crediet van f 10 000.000 te vragen, terwül de gecalculeerde werken een som vergden van f 7500.000. Zoo hebben Ged. Staten een PM. poet uitgetrokken voor de bruggen over het Noord-Hollandsch Kanaal, waaronder ook die te Alkmaar. De chaotische verkeerstoestand, welke hier heerscht, maakte deel van dit lid gewenscht, i betering aan te dringen. HÜ" dat Gedeputeerde Staten zich niet door moei lijkheden zouden laten afschrikken om met spoed het werk aan te vatten. Van andere züde werd eenzelfde aansporing tot Ged. Staten ge richt met betrekking tot den verkeerstoestand bü de Beemsterbrug bü Purmerend. Een derde Jid hoopte, dat Ged. Staten er in zouden slagen een weg te vinden om het ontbrekende tracé bulten Haarlem van den provincialen weg HaarlemSchipholDiemen spoedig aan te leggen, aangezien de toestand waarin het Haar- lemsche wegvak zich bevindt, buitengewoon slecht Is. Met betrekking tot den toestand bü de Alkmaarder brug gaf een lid nog in overwe ging de Willem de Zwügerlaan reeds thans aan te leggen, omdat hierdoorde gewenschte op lossing wellicht zou kunnen worden bespoedigd. Het lid van Gedeputeerde Staten betuigde zün dank voor den aan Ged. Staten en aan den Prov. Waterstaat toegezwaaiden lof. Ged. Staten zouden niets liever zien dan dat met bekwamen spoed de verbeteringen. Wélke nog noodig zün. konden worden aangebracht, doch er waren nog talrüke moeilijkheden te overwinnen. Het tempo zou niet dan door het brengen van groote fl nancieele offers, welke, van uit het belang van de provincie gezien, niet gerechtvaardigd zün. op te voeren zün. Wanneer van de züde van het Rük, van de erbü-betrokken gemeentebesturen of van een ander provinciaal bestuur niet die medewerking werd verkregen, welke noodig is om tot een rechtvaardige verdeeling van kosten te komen, mocht van Ged. Staten kwalijk wor den gevergd, onevenredig groote offers door de provincie te laten brengen. Intusschen waren Ged. Staten gaarne bereid alsnog alles te doen wat mogelük was om het vinden van oplossin gen in de bedoelde gevallen te bevorderen. De Commissie adviseert tot aanvaarding der voordracht. Arbeidstijd in het badseizoen De hoofdin- spectie heeft aan mej. A. Belleman voor haar winkel in strandartikelen wegens badselzoen- drukte vergund, dat het personeel van 18 jaar en ouder tot 31 Augustus zoo noedig 58 uur per week mag werken en gedurende 3 weken van dit tydvak 62 uur. bezoe- voor de torenbeklimming, de meer bezoekers curatiehouder. namens het personeel. mr. D. Bosscher namens Hypotheekbank Noord-Hol landsch Grondcrediet N.V., 8. Polak, directeur van Bykantoor Rottetdam der N.V en A. -Tuy- ten. directeur Bijkantoor Hoorn der N.V. onder aanbieding van verschillende cadeaux het woord was gevoerd, dankte de heer Klün de verschil lende sprekers, er den nadruk op leggende, dat het voor hem een groot voorrecht was al die Jaren te hebben mogen werken onder een direc tie. die steeds op de bres stond voor de belangen van het personeel, waarvoor hü van deze plaats een hartelyk woord van dank bracht. Daarna vond een receptie plaats, waarvan door een groot aantal dames en heeren. cliënten van de Bank, collega's, vrienden en kennissen gebruik werd gemaakt om den jubilaris te com- plimenteeren. >-■ op Doordat af. Men waarschuwde dr. Zwart, die spoedig ter plaatse was en geen ernstig letsel constateerde. Het knaapje is per auto naar zün ouderlijke woning overge bracht. gehouden bü opbod op Woensdag 12 Juli 1939 ten overstaan van notaris G. A. Verkade. Alkmaar, betreffende de volgende perceelen te Alkmaar: Winkel- en woonhuis aan het Fnidsen no. 78 staande in bod op 10500.—. Pakhuis, aan den Achterdam no. 33 op 2500. De afslag blijft bepaald op Woensdag 19 Juli 1939r des avonds om 6 uur (aanvang alzoo 7 uur) in café Bos, Waagplein, Alkmaar. I4Jn 1: Hilversum I. Lün 1: Hilversum II. Lün 3: Keulen 8.00—10.30. Radio PTT Nord Brussel Brussel In aansluiting op ons bericht van gisteravond kunnen we mededeelen. dat de circus-directie er in geslaagd is het terrein tevens in te richten voor een Kermesse d'été. Wij kunnen U daarom ten volle garandeeren. Het terrein zal geopend zün: van ’s middags 2 tot 's avonds 10 uur. U komt toch??!! Dezer dagen herdacht de heer L. Klyn pro curatiehouder bü het Noord-Hollandsch Land- bouwcrediet N.V., den dag. dat hij voor 40 jaar bü de bank in dienst trad, na eerst aan de toen bestaande Normaalschool alhier voor het onder- wüs te zün opgeleid. In de v. Teylingenzaal van hotel Proot had de huldiging plaats van den jubilaris en zün fa milie. Namens de directie van Landbouwcredlel sprak de heer mr. M. Moens, die den jubilaris dank bracht voor hetgeen hü in die 40 jaar voor de bank is geweest, een stoere werker, die zich door zün büzondere eigenschappen een leidende po sitie bü Landbouwcrediet heeft verworven en steeds op de bres stond waar het gold, de be langen van de bank te behartigen, zoowel in slechtere als in betere tüden. Spreker noemde het ’n voorrecht met 'n man als den jubilaris zoo lang te hebben mogen samenwerken. Spr over handigde den jubilaris een prachtig Delftsch blauw bord met toepasselüken tekst en sprak daarbü den wensch uit, dat de Jubilaris nog vele Jaren zün beste krachten aan het welzün van de bank zou mogen geven. De heer jhr. H. v. Foreest. sprekende namens commissarissen der Vennootschap, bood den heer en mevrouw Klün een prachtige bloemenhulde aan. Nadat nog door de heeren van Besuyen, pro- Nadat overeengekomen was. over de gemaak te opmerkingen geen verder debat te voeren, aangezien de openbare zitting daartoe de volle gelegenheid zal geven, kregen de leden, wier opmerkingen het lid van Gedeputeerde Staten aanleiding hadden gegeven tot eene toespeling op een bü deze leden aanwezig geringer en thousiasme voor de bescherming der duinen dan bü een ander lid van dezelfde züde, de gelegen heid tot uitdrukking te brengen, dat geen der leden van de fractie, waartoe zü behoorden, zich in de Commissie had geuit op eene wüze. waardoor deze veronderstelling van het lid van Gedeputeerde Staten zou zijn te rechtvaardi gen. Een dezer leden verklaarde ten bewü» daarvan nog. dat de dringende wensch om de verbodsbepaling door het wegnemen van even tueele aanvalspunten zoo sterk mogelük te maken in stede van haar te willen verzwak ken hem, gelük hü naar hü dacht tn de discussie voldoende had doen blüken. aanlei ding had gegeven eenige wüzigingen in over weging te geven. Het bestuur van den polder ..Baafje" besteed de Donderdagavond te 7 uur In het café van den heer J. Morsch alhier aan het bouwen van een woning. Laagste inschrüver was fa. Heine te Heiloo voor f2185. De gunning is aangehouden; begroeting f2180. Onze tüd is er een van efficiency, d wz. dat men er op uit is. geen onnoodig werk te doen. Dit geldt vooral voor industrie en bedrüfsleven, maar dringt ook langzamerhand door in de huis houdens. Och. zoo redeneert men. waarom zou de huisvrouw uren lang zich bezig houden met aardappelschillen, groenten schrapen of snijden, als dit alles met een machine zooveel sneller kan. Kan ook de vrouw des huizes haar tüd niet nut tiger besteden? Daar zit misschien wel wat in, vooral in tüden van dienstbodennood. al zün wü zelf nog ouder- wetsch genoeg, om te dwee.ien met een huis moeder, die haar meest eigen departement, de keuken, volledig beheefscht. Hoe het zü. de wereld wil vooruitgang en dit I beseffende heeft de heer Jan v. d. Pol. de be- I kende groentenhandelaar uit „de Banaan" op de Laat, zich de nieuwste machine aangeschaft I tot nu toe de eenige hier ter stede dfe niet enkel aardappelen en wortelen schrapt, maar ook andere groenten als boonen en uien kan snüden Al deze bewerkingen kunnen tegelükertüd ge schieden, zoodat het kookklaar maken van een volledig maal niet meer dan enkele minuten vergt. In deze drukke inmaakmaanden kan de ma chine van den heer v. d. Pol voor velen een uit komst beteekenen! Indien de gewijzigde verordening in wer king zou treden, zouden de gemeentelüke verordeningen vervallen. De gemeentebe sturen behielden evenwel krachtens de Wet de bevoegdheid, aanvullende bepalingen te maken. Daarom bestond er naar de meenlng van het lid van Gedeputeerde Staten geen behoefte aan een artikel als de Piassenverordening er een bevat, waarin die bevoegdheid nog eens uit- drukkelük wordt erkend. Het lid van gaarne erkennen, dat zooals bü het enta- meeren van elke nieuwe zaak moellükheden bü de toepassing voor den rechter wel niet geheel zouden kunnen uitblüven. Zoo ten aan zien van de beteekenis van „den blnnenteen der duinen”. Wat Gedeputeerde Staten hier onder verstaan, is af te lezen uit een kaart van den Provincialen Waterstaat, bestaande uit vele vellen, waarop de begrenzing der duin gronden 13 aangegeven De binnendulnen vallen gedeeltelük binnen en gedeeltelük buiten de grens. Zou in de practyk blüken. dat het noo dig is de begrenzing der duingronden in de verordening door eene verwijzing naar bedoelde kaart op te nemen, dan zouden Gedeputeerde Staten niet aarzelen eene aanvulling voor te stellen. Om practische redenen moest dit thans nagelaten worden. Bovendien ware het dien stig. eerst het woord aan de practük te laten. Van - de omschrüving der tuinen, welke van het verbod om af te graven worden vrügesteld, duchtte het lid van Gedeputeerde Staten geen gevaarEr is lang naar de beste omschrüving gezocht en ten slotte leek de benaming „bü woningen behoorende tuinen" het veiligst. Het goed HoUandsche woord ,,tuin" sloot reeds uit, dat ook bedrtjfsgronden onder de vrüstelling zouden vallen, ook al zün die in de nabüheid van woningen gelegen. Vrüwel machteloos zou de Provincie worden, wanneer de bewüslast werd omgedraald, zoo als één der leden wenschte. Wanneer men zün gang maar kon gaan, totdat Gedeputeerde Sta ten bewezen hadden, dat de afgraving schade toebrengt aan het natuurschoon, dan zou dit gelük staan met.alle macht uit handen te ge ven. zoodat het gestelde doel niet zou worden bereikt Even weinig aan te bevelen was de verzwakking, welke de verordening zou onder gaan, wanneer toegegeven zou worden aan de bezwaren niet verwacht van de züde, waar van zü kwamen, hoewel van diezelfde züde door een ander lid warme bijval aan de natuurbe scherming was geschonken van de leden, die de gemeentelüke werken op één lün wenschten te stellen met Rükswerken. Voor werken, on dernomen in het algemeen belang, waaronder ook Defensiewerken moeten worden begrepen, kon het Rük zich bezwaarlük onder de con- tröle van de Provincie plaatsen, maar de ge meentebesturen vrü te laten en op het voet spoor daarvan misschien ook nog de water schappen, daaraan mocht onder geen beding worden gedacht. Dit behoefde Intusschen niet te beteekenen, dat Gedeputeerde Staten blind zouden zün voor bepaalde gemeentelüke belan gen. Wanneer een gemeentebestuur uit een oogpunt van werkverruiming of industrie-ult- breldlng een offer zou wenschen te brengen aan het natuurschoon, zouden Gedeputeerde Staten terdege de verschillende belangen tegen elkaar af wegen. Voor een onredelüke toepassing van de onthefflngsbepallng of een soort „Spielerei" met ontheffingen van hunne züde viel zeker niet te vreezen. Ook sprak het vanzelf dit ter geruststelling van een der leden, die hier toe den wensch te kennen gegeven had dat met de gemeentebesturen ernstig overleg zou worden gepleegd om tot de meest zuivere af weging van belangen te geraken met behoud van zooveel mogelük natuurschoon. 10.20—12.20, Brussel VI. 12.20—1430, Keulen 1430—15.50. Brussel Fr. 15.50—17.15, Keulen 17.15—18.05. Brussel VI. 18 05—19.35. Brussel Pr. 19.35—19.50. Pbrüs Radio 1950—20.20. Keulen 2030—2050. Brussel Fr. 20.50—23.00, Keulen 23.00—24.00. Lün 4: Brussel VI. 8.00—9.20, Radio PTT Nord 9.20—9.50. Luxemburg 9.50—1035, London Regional 1035—1150, Droitwich 1150—1430 London Regional 14.20—15.25, Droitwich 153s’ —1610, London Regional 16.10—l1I30. Droit wich 17.201850. London Regional 18501950 Droitwich 195024.00. Lün I; Diversen. Het bouwen van een hoogspanningsgebouw voor rekening van het gemeentebesetuur van Alkmaar is na aanbesteding thns gegund aan den heer D. Langedjjk. Stationsweg Heiloo. had ingeschreven voor f 2598. Een offer Uit dezen brief aldus het lid van Gedepu teerde Staten bleek, dat de gevaren met denkbeeldig waren; gevaren, die wezen in de richting van vernietiging van het mooie duin landschap. Gedeputeerde Staten hebben het als hun plicht beschouwd deze dreiging af te wenden. Het viel niet te ontkenn^i, dat dese er dergelüke maatregelen ter bescherming van een algemeen belang nadeelen oproepen voor belanghebbenden. Of dit offer mag worden gevraagd, moesten de Staten der provincie be- oordeelen. Gedeputeerde Staten zouden er steeds op bedacht zün. het natuurschoon te behouden met zoo gering mogelüke aantasting der eigendomsrechten. Wie zün de eigenaren? De Staten mochten er wel aan denken, dat de Provincie zelf een der grootste eigenaren is: 4000 H.A. van welhaast het mooiste duingebied behooren haar toe. Om het natuurschoon toc- gankelük te maken, heeft zü 29 KM. zarfdweg aangelegd. Zeer groote panden ten noorden var. Schoort en voorts de duinen, op de eilanden Texel. Vlieland en Terschelling behooren het Rük toe. Vervolgens zün er een aantal parti culiere eigenaren van groote panden, die, wan neer zü de neiging mochten hebben uit winst bejag de duinen af te graven, de nieuwe veror dening op hun weg zouden vinden. Ten slotte moeten worden genoemd de vele kleine eige naren van stukjes grond, die allicht hunne ak kertjes eens zouden willen vergrooten. Gede puteerde Staten zouden hunne aanvragen om ontheffing zoo willen beoordeelen, dat hun niets in den w?g wordt gelegd, wanneer zü het na tuurschoon niet aanranden en wanneer zü vol doen aan de gestelde voorwaarden, b.v. ten t analen van het wegwerpen van het afgegra ven zand. De eerste Vrüdag van het vacantieseizoen is voor de Alkmaarsche kaasmarkt goed Ingezet: prachtig zomerweer en vele duizenden kers! Er' was groote belangstelling diverse attracties: de uitstapjes, terwül ook steeds opgeven voor de prachtigeen tocht naar het rük der duizend eilanden. Men kon ook een sierlük dasspeldje of broche koopen met de attributen van de kaas markt, welken verkoop de Stichting tot behoud van de kaasmarkt in de komende weken organ!-i seert. Zeer velen brachten het kleine offertje van twee dubbeltjes of een 'kwartje, waardoor zü büdragen om de kaasmarkt in stand te houden "en tegelük een waardevolle herinnering aan Alkmaar -meenemen. De aanvoer was weer minder dan vorige week, toch is 115 000 K G. voor den tüd van het jaar nog niet kwaad. De prüzen verschilden maar heel weinig. De hoogste markt was even- vorlge week f 17.50, doch de gang was met J tot f 16.50 zeker niet minder dan toen. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter openbare kennis, dat het besluit van Hoofdingelanden van het waterschap de Schermeer d.d. 26 April 1939, nr. 5. tot ruiling en verkoop van perceelsgedeelten mede in ver band met de uitvoering van de werken den Provincialen goedgekeurd door Noordholland bü hun besluit van 5 Juli 1939, nr. 164. Genoemd besluit ligt van heden af gedu rende dertig dagen voor belanghebbenden ter Inzage ter secretarie dezer gemeente. Alkmaar, 14 Juli 1939. Burgemeester en noemd, H. KLAVER, lo. burgemeester. A. KOELA^A, secretaris. beschikking blüven vkn zand voor het uit voeren van groote objecten, bestond geen grond. Er bleven Immers taj van mogelük- heden over tot het zuigen van zand uit verschillende plassen, zonder het natuur schoon aan te tasten. Om al de genoemde redenen verzocht het lid van Gedeputeerde Staten den staten der provincie met klem, de vnorgestelde bepalingen ongewüzlgd te aanvaarden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 14