Colijn andermaal formateur mislukking? 4 Een tekort 350 millioen van Van Vliet wint den Grooten Prijs Amsterdam van J SUCCES DOOR 6 VRIJDAG 14 JULI 1939 De pers weinig enthousiast Drie huizen in asch gelegd STADIONBAAN AMSTERDAM Bestaande regeling ongezond? Informeel bezoek op 20 en 21 Juli i WAARSCHUWING Een der familie» reedt vow tweede maal slachtoffer Saneering van het Spoorweg pensioenfonds Directeur der N. S. wil ander stelsel Inval in een speelhol te Den Haag Prins Bernhard naar Limburg De Spoorwegen en de dienstplicht Tegen uitbreiding van grootwinkelbedrijf Committie-Beumer wil vooral voorkomen, dat de- wettelyke stortingen achterwege worden gelaten Boetekleed ontsiert den zondaar niet Tegen verdachte drie jaar gevan genisstraf geëischt Prof. Lieftinck acht tydelyfte maatregelen gewenscht Op één lijn met het Rijks personeel Man bij vechtpartij gedood 1 Uitslagen TOESLAG VOOR KLEEDING- 1NDUSTR1E de regeling wordt verlengd Duur van I I heeft thans rapport uitge- conunissie wor- a medewerking van enkele meer politieke fl- te lossen eenige bedrijven en instellin- 2 Derksen r I Volk" gedurende ia n Eén lid der commissie had tefen toepas sing van de beginselen van de thans gel dende pensioenregeling voor het nieuw in dienst te nemen spoorwegpersoneel groote bezwaren. De commissie acht het noodzakelijk, dat het tekort wordt gedelgd. Het ware zelfs gewenscht. Deze bracht. i Is het het te De uitslagen luiden: om den Orooten Prijs van Amsterdam, la rit; 1 Scherens, laatste scheidt van de bestaande, moet daarom wor den veroordeeld,. Van overwegende beteekenis is, dat het door bedoeld lid verdedigde stelsel, uit sociaal oog punt gesien, als een aanmerkelijke achteruit gang moet worden beschouwd. De dekking van het tekort zal derhalve over een bepaalde periode behooren te geschieden en hiertegenover Is ook geen bezwaar, mits de ter mijn niet te lang wordt genomen en mits vast staat, dat de stortingen In het spoorwegpen sioenfonds geregeld zullen geschieden. „Nieuwe Rotterdam- (11b.). In het Woensdag gehouden congres van den Christellfken Middenstandsbond heeft prof. mr. P Lieftinck, hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam, gesproken over „Actueele middenstandsvragen". waarbij hy uitvoerig 'oe- handelde de - verhouding van het grootbedrijf tot het kleinbedrijf en den detailhandel. De commissie heeft aan diverse mogelijkhe den haar aandacht gewijd, doch is betrekkelijk spoedig tot de overtuiging gekomen, dat het niet wel verdedigbaar Is, dergelyke extra bij dragen van het personeel of van het gewezen personeel te vorderen. I paalden datum, bjjv. 1 Januari sluiten. 2. i is, le met is ir. Ruim 10.000 toeschouwers, waaronder een groote en enthousiaste delegatie van ..het leger” zijn gisteravond getuige geweest van de wielerwedstrijden op de Amsterdamsche Stadlonbaan. Het programma rechtvaar digde zulks ook volkomen, daar de besu sprinters van de wielerwereld elkaar den Grooten Prijs van Amsterdam betwistten. Het feit, dat het tenslotte onze landgenoot en wereldkampioen Van Vliet was. die met den prijs ging strijken, droeg er zooals be grijpelijk is, niet weinig toe bij om de goede stemming te verhoogen. In den eersten rit werd Richter volgens de regelen van de kunst door de Nederlandsche combinatie Van Vliet-Van der Vijver „afge- dróogd". Hjj werd netjes IngesloUn en kreeg geen kans de zege van Van Vliet ook maar een oogenbllk In gevaar te brengen. Onze land genoot won met groot verschil. werkloosheid, tot elkaar te brengen. Haagsche politieke milieux gaf men echter te kennen, dat een dergelijke zoenlng dan wel zeer snel bracht zou zjjn. Bovendien Is het dan niet recht duide- De regeling van de spoorwegpensioenwet is zl., uit een bedrijfseconomisch oogpunt bezien, ongezond. De toe te kennen pensioenen han gen niet af van de voor den belanghebbende betaalde premiën, doch van het in de laat ste dienstjaren genoUn salaris. Feslissing: le rit: 1 A. v. Vliet 114/5, 2 Rich ter. 3 v. d. Vijver: 2e rit: 1 Scherens 12 3/5 sec., 2 Richter, 3 V. d. Vijver; 3e rit: 1 v. Vliet 12 sec., 2 Scherens, 3 v. d. Vijver; 4e rit: 1 v. Vliet 11 4/5 sec., 2 Scherens, 3 Richter. Totaalklassement: 1 v. Vliet 3 p.; 2 Scherens 5 p.; 3 Richter 7 p.; 4 v. d. Vijver 9 p. Sprintwedstrijd van amateurs der Olympische ploeg: le rit: 1 J Derksen 12 3/5 sec.. 2 J. Pronk; 2e rit; 1 P. Smits 12 2/5 sec., 2 J. Pronk; 3e rit: 1 Smits 12 2/5 sec., 2 Derksen; 4e rit: 1 Smits 12 1/5 sec., 2 Derksen, 3 Pronk. 1 Smits 3 p.; Aangezien de penslonneering van het thans in dienst zijnde spoorwegpersoneel ge heel geregeld is door den rjjkswetgever. die nen. alle zakelijke en persoonlijke banden, welke thans nog bestaan tusschen het fonds en het spoorwegbedrijf resp. de spoorweg directie, te worden losgemaakt. 3. Voor het na den sluitingsdatum in dienst tredende personeel dient een nieuwe pensioenregeling te worden opgebouwd, welke aan de hoogste eischen van solidiUit voldoet. De „Telegraaf” weet het nog beter en ziet drie mogelijkheden. Waarom werd de meerderheid van het Neder- landsche volk, die is voor een actieve welvaarts- politiek. gepasseerd. vraagt „H e t iS.DA.PJ. Het blad schrijft voorts: Slechts weinige wóórden vinden wi| in het avondblad van de sche Courant” De Haagsche politie heeft Woensdagavond omstreeks elf uur een inval ged4kn in het per ceel Jacob van der Doesstraat 84 te Den Haag op vermoeden, dat daar gelegenheid werd ge geven tot hazardspel. De overvalwagen reed on- middeiyk voor de deur, welke, nadat gebeld was van binnen werd opensetrokken. In de achter kamer van de eerste étage overviel de poiitie een groot gezelschap, dat geschaard was rond een speeltafel, waarop alle attributen voor hel roulettespel aanwezig waren. De politie kon een volledige roulette met 400 fiches en een sigaren kistje met ruim 87 gulden aan geld in beslag nemen. Het geheele gezelschap, bestaande uit 21 personen, waaronder vier dames, werd ge arresteerd. Na verhoor zijn ze in den vroegen ochtend heengezonden, de speelhuishouder ech ter. de 34-jarfge restaurateur W F van der W en de croupier, de 48-jarige kellner G. F. van der B. uit Amsterdam, werden beiden in ver zekering gesteld Het bleek, dat de hoofdbewo ner van het perceel, de 60-jarige L. P D.. nog twee maanden gevangenisstraf te goed had ter zake van flesschentrekkerlj. Hjj is vanmorgen voorgeleid en ingesloten. De kabinetscrisis is thans in een ander sta dium gekomen, doordat Mr Dr. Kooien zjj:> opdracht teruggaf en Dr. Colijn andermaal tot formateur werd aangewezen. De pers is over l algemeen weinig enthousiast over deze weder geboorte van Dr. Colijn. .De Maasbode’ gaat eerst ui^ocrig in op de opmerking, dat m geval van slagen van 'Kooien aan der vier zit tende katholieke ministers het veld had moeten ruimen. Waarom niet meer dan vier katholieken vraagt het blad. Het vervolgt dan: In tegenstelling met de verwachting, dat nog aan mr. de Geer die wellicht heelt bedankt of aan mr. Oud opdracht zou worden verstrekt, heeft H. M. de Koningin wederom een beroep gedaan op Colijn. Dit is het slot, dat velen van den aanvang af van de tragl-comedie. die men deze crisis bijna zou kunnen noemen, hebben voorspeld en dat nagenoeg allen, ook wij, hebben voe len aankomen. Dat het een stichtend slot zou zijn, als dr. Colijn al of niet met een meer of minder sterk gereconstrueerd kabinet zou aanbiy- ven kunnen wij in de verste verte niet be weren. Toen de crisis uitbrak hebben wjj aan stonds als onze opinie gegeven: laten de Katholieken en dr. Colijn voorloopig schei den; samenwerken gaat toch niet; het is voor beide partijen het beste. Als Colijn op het standpunt, bij het uit breken van de crisis ingenomen, zou blijven staan, dan handhaven wij dit inzicht ook wat betreft de nu ingetreden phase van oe crisis, ten volle. Dan is trouwens scheiding Bjj de beantwoording van de vragen welke naar aanleiding van zijn referaat gesteld waren, heeft prof. Lieftinck als zijn meening te kennen gegeven, dat noodig zou zijn, dat van overheids wege een maatregel getroffen wordt om de vestiging in kleine gemeenten van warenhuizen 'bijvoorbeeld in gemeenten beneden 100.000 in woners) te verbieden en om uitbreiding van be staande warenhuizen tegen te gaan door bijvoor beeld te verbieden uitbreiding van het aantal artikelen, dat er verkocht wordt. In den tweeden rit zorgde Scherens, dat hy achter Richter en vóór van der Vijver in tweede positie kwam te liggen. Vandaaruit deed hij op het juiste moment zl)n befaamden sprong om eveneens gemakkelljk te winnen. Van der Vijver kwam er niet meer aan te pas, evenmin als in den derden rit, waar hjj voor van Vliet de sprint aantrok. De Woerdenaar spurtte netjes over hem heen en zwiepte met Scherens aan zijn wiel op de eindstreep af, die hij met meer dan een wiel verschil het eerste bereikte. Nog gemakkelijker ging het In den laatsten en besllssenden rit. Nu zette van Vliet al aan in de voorlaatste bocht. Weer ging Scherens mee, terwijl Richter in derde positie was en bleef. De Belg trachtte onzen landgenoot nog even te be dreigen, maar deze zette er een zeer scherp tempo in en won ten slotte met enkele Jengten voor een Scherens. die ontmoedigd het hoofd schuddend de laatste tientallen meters uitreed. Bijzonder spijt ons de mislukking van de formatle-poging van mr. Kooien omdat de ze gericht was op het vormen van een rechtsch kabinet. Wij hadden geen hoop, dat hiertoe nu reeds zelfs een poging zou hebben kunnen worden gedaan, maar nu deze poging desondanks toch werd gedaan en wel door iemand die door zijn bekwaam heid en zijn relaties daartoe zoo sterk was aangewezen, blijft de mislukking zee- pijnlljk. Donderdag 20 Juli en Vrijdag 21 Juli zal z K. H. Prins Bernhard een bezoek aan Lim- burg brengen en 8®n bezoeken. Woensdagavond zijn drie woningen te Berkel Enschot door nog niet bekende oor zaak in de aseh gelegd. Niets kon gered worden. De inboedels waren niet verzekerd. Aan het rapport van de commissie in zake het tekort in het Spoorwegpensioen fonds toordt bet volgende ontleend: indien het binnen een zeer korten tijd zou kun nen worden aangezuiverd. Immers het tekort is voor een zeer belangrijk gedeelte te wijten aan pensioenuitgaven. welke reeds zjjn ge schied. Zou het goed zijn, dan behoorde der halve het tekort aan premiereserve, althans voor een deel, onmiddellijk op tafel te worden gelegd. De commissie begrijpt echter, dat dit, gezien de financieele positie zoowel van het rijk als van de Nederlandsche Spoorwegen, niet wel mogelijk is. I het eenig mogelijke: de katholieken kunnen er eenvoudig niet aan denken, hun stand punt, dat daarenboven het standpunt der groote meerderheid is, voor dat van dr. Co- Hjn prijs te geven. Maar ook zelfs, wanneer dr. Colijn toe nadering zou toonen, dan nog zullen de ka tholieken op hun „qui vlve” dienen te zijn en zich de noodlpe waarborgen moeten ver schaffen om tegen herhaling van hetgeen geschiedde beveiligd te zijn. Maar kunnen dergelijke waarborgen wor den gesteld? Indien ze niet van de stevigste soort zou den zjjn, dan zou onze meening blijven, laat de katholieken jerzijde blijven, bereid in objectieve rust de daden van een even tueel nieuw kabinet-Colyn af te wachten. Daarmede hangt samen, dat de bedrljfsvrij- heid der N.V. door een groote reeks van wet telijke voorschriften aan banden is gelegd. Eenerzljds heeft de wetgever In 1903 staking door hel personeel strafbaar gesteld en ander zijds is daartegenover aan dat personeel een zeker; bescherming gewaarborgd. Daardoor is de verhouding tusschen directie en personeel veel meer gebonden dan het geval is bij an dere ondernemingen. En terecht. De aard van het bedrijf brengt dit mede. De poging, den band tusschen de N.V. en haar personeel los ser te maken, door de invoering van een pen sioenregeling, welke zich principieel onder uit het voorgaande is gebleken, dat de meer derheid der commissie van meening is, dat het spoorwegpersoneel, wat zjjn pensioenaan spraken betreft, in beginsel met het rijksperso neel op één Hjn behoort te worden gesteld. De commissie stelde zich in -meerderheid zelfs op het standpunt, dat in deze richting nog iets verder behoort te worden gegaan en dat het gewenscht is. het spoorwegpersoneel (althans de nieuw aan te stellen ambtenaren) in het algemeen burgerlijk pensioenfonds op te nemen, omdat voor dit personeel voldoende premie wordt betaald en de verzekering dus als selfsupporting kan worden beschouwd. Een noodzakeljjk gevolg van dezen maatregel zou voorts wezen, dat het bestaande spoorweg pensioenfonds zou worden gefloten Enkele leden der commissie konden zich met het voorstel tot sluiting van het spoorwegpen sioenfonds en tot het onderbrengen van de nieuw aan te stellen ambtenaren in het alge meen burgerlijk pensioenfonds niet vereenigen. Naar htm meening bestond voor het treffen van eenen dergelijken maatregel niet voldoen de aanleiding. Voorts dient uitoefening van ambachten in warenhuizen te worden verboden. Spr. gaf deze conclusie onder voorbehoud. Hij moet eerst nog verdere studie maken van het onderwerp. Hjj gat als zjjn meening te kennen, dat de maat regelen tegen verdere uitbreiding van het grootwinkelbedrijf tijdelijk zullen moeten zijn. BÏyvend zullen moeten zijn maatregelen tegen unfaire en déloyale concurrentiemethoden. Totaalklassement 5 p.; 3 Pronk 7 p. Inhaalwedstrijd voor amateurs: 1 Olympische Ploeg (O. Moeke, P. v. d. Heyden. P. Evers. M Mensen) 4 K M in 5 49 2/5, 2 Gecombineerde Amsterdamsche ploeg. Klassementswedstrljden voor de uitvallers van den Grooten Prijs over 4 KM. (8 ronden): 1 Michard 10 p.; 2 Loatti 8 p 3 Gerardin 7 p «v Egmond 6 p.; 5 v d. Linden 6 p.; 6 Chaillot 4 p.; 7 Cools 3 p.; (Szamota opgegeven). Stayerswedstrüd*2 x 40 K.M.: le rit: 1 Wals 31 mln. 361/5 sec.; 2 Groenewegen 40 M.; 3 èlaats 300 M 4 Snoek 750 M.; 5 de Graaf 1050 M.; 6 v. d. Wulp 1890 M.; 7 Buis 9 ronden. Tweede rit: 1 Groenewegen 31.33 3/5 2 Slaats 250 M.; 3 de Graaf 495 M.; 4 Snoek 400 M 5 Wals 1040 M 6 V. d. Wulp 1400 M 7 Buis 6 ronden. De puzzel is nu geworden: heeft dr. Co- Hjn, óndanks de mislukking van zijn vorige poging en die van mr. Kooien, werkelijk nog eenige hoop op een compromis met zjjn r.-k. ambtgenoot van sociale zaken, of heeft hij hoop, een kabinet op andere wijze te kunnen samenstellen (waaronder begrepen het tegenwoordige kabinet te reconstru- eeren)? De commissie kan er niet genoeg den nadruk op leggen, dat herhaling moet worden voorko men van het euvel, dat de wettelUk vastgestelde stortingen achterwege worden gelaten. Immers, het is nu wel duidelijk gebleken, dat een nalatigheid op dit punt zulk een noodlottl- gen Invloed op het spoorwegpensioenfonds uit oefent. dat een saneering van het fonds daar door uiterst moeilijk wordt gemaakt. De commissie acht een aflossing in annuï teiten het meest aangewezen, omdat de lasten daardoor gedurende de eerste Jaren zóóveel mo gelijk worden beperkt. Het komt der commissie, na ampele overwe ging van deze aangelegenheid, voor, dat het aanbeveling verdient de in 1930 getroffen rege ling, zjj het op andere gronden, in beginsel te handhaven. Donderdag 20 Juli zal Z. K. H Roermond be doeken en daar aan het Landbouwhuis en de ®°öp. Roermondsche Eiermijn een bezoek bren- ttn om zich dan te begeven naar de Proefboer- d'rlj van den Limb. Land- en Tuinbouwbond onder Beesel Hier zal Prins ^Bernhard aanz^ten aan een koffietafel, bij gunstig weerin de open lucht. Vervolgens zal Z. K. H. verder reizen naar •taastricht, waar hij den nacht doorbrengt. Vrijdag 21 Juli zal een bezoek gebracht worden **n een der Limb, mijnen, waarschijnlijk de •taunts. Het bezoek zal een informeel karakter dragen. In de omgeving van de brandende woning was men met de motorspuit bezig een aardap pelveld te bespuiten met loodarsenaat, ter be strijding van den Coloradokever. Deze spuit werd onmiddellijk naar den brand gedirigeerd. Inmiddels was ook de brandweer ter plaatse en met alle beschikbare middelen werd het vuur bestreden. De vlammen hadden zich intusschen reeds medegedeeld aan de naastgelegen wonin gen van A. van de Boer en J. Hoogeboom en het mocht niet gelukken de als fakkels bran dende perceelen te redden. Even zag het er naar uit, dat ook een vierde huls, bewoond door C. Suos, aan het vuur ten offer zou vallen. Men haalde daarom al het huisraad naar bulten. Nadat twee uur lang alle krachten waren In gespannen, was het vuur gebluscht. De woning van de familie Suos was gespaard gebleven, doch de drie eerstgenoemde hulzen waren totaal verwoest. De Inboedels waren niet verzekerd. Het is reeds de tweede maal in korten tijd, dat de fa milie Van de Boer haar bezittingen In vlammen op Met gaan. Voor het beantwoorden van die vraag zijn de resultaten van het onderzoek dat mr. Kooien heeft ingesteld, var groote betee- kenis. Met name is van -zeer veel belang, of als vaststaande mag worden aangenomen, dat een opdracht tot vorming van een Ka binet aan een ander vooraanstaand Roomsch Katholiek wij noemen mr. Verschuur en dr. Deckers niet zou kunnen slagen,- hetzij omdat men van die zijde geen formatie onder R.K. leiding wenscht, hetzij omdat mén geen samenwerking begeert tusschen- R.K. en Soc. Dem., eventueel gesteund door Vrljz. Dem. en Chr. Historischen Aangezien op dit oogenbllk ook te dezen aanzien alle zekerheid ontbreekt, moeten wij de ontwikkeling der gebeurtenissen afwach ten. Wij hopen, dat deze bevredigend zal z(jn. Onbevredigend zou zij voor ons zijn, wan neer door dr. Coljjn een Kabinet werd ge vormd. dat slechts op zeer korten levens duur kan rekenen. Het ligt voor de hand, nu het tekort in het spoorwegpensioenfonds een zeer verontrus tend karakter heeft gekregen, dat overwogen wordt, of niet ook vanj de zijde van de deel- genooten van het fonds, hetzy deze nog in dienst van het spoorwegbedrijf zijn, hetzij zy dit reeds met pensioen hebben verlaten, een extra bijdrage zou kunnen worden gevorderd. Er zijn, voor zoover men zich aan voor spellingen mag wagen, drie mogelijkheden: Mr. Kooien heeft bij zjjn voorbereidende besprekingen een brug geslagen over de kloof, welke dr. Colijn en de katholieken scheidde, althans hij heeft ten dezen een weg gebaand en dan zou dus misschien het zelfde kabinet aan het bewind kunnen blij ven. Dan wel dr. Colijn beproeft een recon structie van het demissionnaire kabinet. En in de derde plaats is het denkbaar, dat dr. Colijn thans „van den grond af” een nieuwe kabinetsvorming gaat beproeven, waarbij dan een zakenkabinet al dan niet met een „nationaal” karakter, voorshands het meest in de Hjn der verwachtingen ligt. Gegevens, welke eenig houvast geven, ont breken nog en naar zich laat aanzien zul len er hedenmiddag ook wel geen houvast biedende aanwijzingen komen, aangezien dr. Coljjn de residentie heeft verlaten Er wordt eerst aan herinnerd dat het tekort op 31 December 1938 tot ongeveer 350 millioen was opgeloopen. Voorts aan de overeenkomst tusschen den Staat en de Spoorwegmaatschap pijen in 1931, volgens welke ter gedeeltelijke dekking van het tekort een bedrag in eens vaji f 8.160.000 en verder gedurende zestig jaren jaarlijks een bedrag van f 9.825.000 in het fonds zou worden gestort. Door de ongunstige bedrljfsultkomsten der Ned. Spoorwegen, en den slechten toestand van 's lands financiën zijn deze stortingen na 1934 achterwege gebleven. De commissie achtte dezen loop van zaken dermate verontrustend, dat zfj besloot zich on- middeliyk tot de regeering te wenden en deze met aandrang in overweging te geven, onver wijld maatregelen te treffen, waardoor althans een verder oploopen van het tekort zou den voorkomen, Een belangrijk punt, hetwelk de aandacht der commissie in bijzondere mate heeft bezig gehouden, is de vraag, of het spoorwegperso neel, wat zijn pensioenaanspraken betreft, in beginsel op één Hjn moet worden gesteld met het rijkspersoneel. Voor de vacantiekamer van de Groninger rechtbank heeft terechtgestaan de 32-jarige gehuwde arbeider J. J. V„ thans gedetineerd, beschuldigd van doodslag subsidiair zware mis handeling dei) dood tengevolge hebbend. Zaterdag 13 Mei. den eersten avond van de Groninger kermis, was aan het Binpendam- sterdiep nabij de Steentilburug ten vechtpartij ontstaan, waarbij de werkman W. de Weerd werd doodgestoken. Verdachte en De W. hadden in een café ruzie gekregen naar aanleiding van het feit, dat De W. een week tevoren de vrouw van ver dachte had lastig gevallen. De ruzie werd op straat voortgezet, waarbij beide zijden het mes werd getrokken. Verdachte beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld, maar volgens verschillende getuigen, die de vechtpartij hebben gezien, zou verdachte veeleer de aanvallende partij zijn ge weest. Twee steken in buik en rug. welke een inwendige bloeding tengevolge hadden, heb ben den dood van De W. veroorzaakt. De officier van justitie verwierp het beroep op noodweer en eischte wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. Weil, concludeerde tot vrijspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak volgt over veertien dagen. Aan het rapport is toegevoegd een nota van het lid der commissie J. Goudriaan. Deze kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel om het bestaande tekort in het spoorwegpensioenfonds aan te vullen door een hervatting van de periodieke stortingen van rijkswege. Hjj heeft evenwel tegen de andere voor stellen met betrekking tot het pensioenfonds dermate overwegende bezwaren, dat hjj er de voorkeur aan geeft het rapport niet mede te onderteekenen en in een afzonderlijke nota van zijn zienswijze te doen blijken. In deze nota komt de heer Goudriaan tot de volgende conclusies: 1. Het is gewepscht het bestaande spoor wegpensioenfonds met ingang van een be- 1940 te Nu deze opdracht een feit geworden blijft theoretisch beschouwd mogelijk: het aanblijven of reconstructie i een versterking van enkele zwakke stee- en van het demissionnaire kabinet. In dat geval zou het mr. Kooien gelukt moe ten zijn, tenminste voor een opvolgend formateur de tegengestelde meeningen, me de in het licht van het gunstige verloop der In on. ver- tot stand ge - Reeds enkele malen hebben wij melding ge maakt van de toeslag regeling voor de kleedlng- industrie. Deze regeling beoogt te bevorderen, dat mannelijke arbeidskrachten in de kleeding- industrie worden opgenomen. Te dien einde kan van overheidswege op de door bovenbe doelde arbeiders verdiende Iconen, een tijdperk van 26 weken, toeslag worden ver leend. De minister van Sociale Zaken heeft deser dagen goedgekeurd, dat de duur van deze re geling wordt verlengd. De toeslagregelüng thans van kracht tot en met 29 Febr. 1940 met dien verstande, dat, hoewel tot en met dien datum toeslag kan worden verstrekt, na 31 Augustus 1939 geen nieuwe toezeggingen kun- beerd, maar zijn poging is, zoals te voorziennen worden gedaan. De dire&ie der Nederlandsche Spoorwegen verzoekt ons mede te deelen, dat tot haar leed wezen in een advertentie voor nieuw personeel de voorwaarde is opgenomen: „Vrijgesteld van militairen dienst of eerste oefening vervuld hebbende". Deze beperking strekt geenszins tot haar be doelingen. Verplichting tot militairen dienst is in geen enkel opzicht een beletsel, om bij de Nederlandsche Spoorwegen in dienst te kun nen treden. Bjj gemeenschappelijke beschikking van 101 14 Juni 1938 hebben de ministers van Finan ciën en van Waterstaat een commissie van ad vies Ingesteld omtrent de maatregelen, welke noodig zijn ter voorziening in het tekort van het spoorwegpensioenfonds en benoemd tot lid en voorzitter van bovenbedoelde commissie mr. dr. E. J. Beumer, commissaris van de N.V. Nederlandscha Spoorwegen. Tot leden der com missie werden benoemd de heeren J. Bakker, administrateur bij het departement van Fi nanciën; H. J. v. Braambeek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr„ lid van de directie der N.V. Ne derlandsche Spoorwegen; mr. H. van Manen, lid van de directie der N.V. Ned. Spoorwegen; mr. G. van der Meulen, secretaris-generaal van het departement van Waterstaat; Jhr. mr. A. W. Wlchers, voorzitter van den Pensioenraad, en tot secretaris van bovenbedoelde commissie H. A. C. L. Barentsen, referendaris bij het departe ment van Financiën. Voor een bedrijf op commercleele basis een pensioenregeling, als thans voor 1 spoorwegpersoneel geldt, onaanvaardbaar. De overige leden der commissie waren 1 daarmee niet eens. Dit oordeel miskent eenenmale de beteekenis van enkele fundamen teel* feiten. In de eerste plaats gaat het niet aan, de geschiedenis vin de ontwikkeling der pensioenaanspraken van het spoorwegpersoneel over het hoofd te zien. Het tweede feit, dat hier van groot belang moet worden geacht, is de bijzondere betee kenis, welke de Nederlandsche Spoorwegen voor de samenleving ten onzent bezitten. Zal dr. Colijn thans slagen, vraagt „De Standaard” A.R.) 1 Het proces van de gelijkstelling van het spoorweg- met het overheidspersoneel, voor zoover de regeling van de pensioenaanspraken betreft, is zo8 ver voortgesclfreden. dat het niet mogelijk is. alleen voor de eerste groep een regeling vast te stellen, als hici werd besproken. De commissaris van politie te Apeldoorn 8®eft in overweging, dengenen, die wenschen te reflecteeren op een advertentie, waarin bjj J. A tan der Horst, wonende Stoppelbergweg no. 25 Beekbergen een huisknecht wordt gevraagd. ••Torens op die aanbieding in te gaan, zich inlichtingen tot hem te wenden. 200 M. 13 1/5 s., 2 Szamota; 2e rit: 1 A. v. Vliet 13 2/5 sec., 2 Cools; 3e rit: Richter 14 sec., 2 Chaillot; 4e rit: 1 Gerardin 13 3/5 sec., 2 v. d. Linden; 5e rit: 1 Loatti 13 sec.. 2 J. v. Egmond 6e rit: 1 v. d. Vijver 12 3 5 sec., 2 Michard. Herkansing le rit: 1 Chaillot 12 4/5, 2 J. v. Egmond, 3 Szamota; 2e rit: 1 Cools 13 1/5, 2 v. d. Linden, 3 Michard. Halve beslissing le rit: 1 Scherens., 2 Loatti; 2e rit: 1 A. v. Vliet 13 sec., 2 Chaillot; 3e rit: 1 Richter 133/5 sec., 2 Cools; 4e rit: 1 J. v. d. Vijver 13 sec., 2 Gerar din. lijk, waarom de nieuwe opdracht niet dade-, H)k na de audiëntie, welke H M. de Konin gin gistermiddag aan mr. Kooien heeft ver leend. zou zjjn gegeven. Want hoewel dien aangaande geen zekerheid bestaat, over- heerscht de meening. dat in dat geval geen aanleiding zou hebben bestaan het advies in te wfnnen van den Eerste Kamervoor zitter. Ten tweede denkt men aan de mogelijk heid der vorming van een zakenkabinet. Dr. Colijn zou er dan naar streven zich te omringen met bekwame mannen, wier per soonlijkheid en tegenwoordige functie op zichzelf aan land en volk reeds vertrou wen inboezemen. Dit zou niet a priori de Volgens het „Algemeen Handelc- b 1 a d” (lib.) zijn er twee mogelijkheden: Naar de qieenlng der commissie verdient het aanbeveling, dat de verplichting tot betaling van de annuïteit in de wet wordt vastgelegd. Dit is regelmatiger dan wanneer eenvoudig een bedrag op de rljksbegrooting wordt uitgetrok ken. Ook biedt het aan het spoorwegpensioenfonds de zekerheid, dat de betalingen Inderdaad zul len geschieden Afwijkende meening -j- et wordt een steeds wonderlijker I—I geschiedenis met de kabinetscrl- A sis. De man, die haar veroorzaakt heeft door het door hem zelf opgestelde en goedgekeurde regeeringsprogram ter bestrijding van de werkloosheid te ver loochenen, kreeg ook de opdracht haar te overwinnen. Hij slaagde daarin echter niet» dank zij de vasthoudendheid der katholieken, die ervoor bedankten om principieel te transigeeren op het punt der werkloosheidsbestrijding, welke be strijding zU met de meerderheid des volks terecht een nationaal belang van de allereerste grootte dat venr dat van defensie niet mag onderdoen, achten. Dr. Colijn zag zichzgenoopt de opdracht tot de vorming van een kabinet terug te geven. Toen verscheen Staatsraad mr. dr. Kooien ten tooneele als kabinetsfor mateur en- zijn verschijnen was voor velen een onverwachte verrassing. Ge ilen de moeilijkheden, waarvoor deze „oudere strijder der RK, Staatspartij” zich gesteld zag, gaven maar weinigen hem eenige kans van slagen en de hel derziende N. S. B-pers berichtte zelfs rijn falen meer dan een etmaal, vóórdat het een feit was geworden. Thans is het falen van mr. dr. Kooien echter een feit geworden en zien wij nieuwe verras sing dr. Colijn opnieuw tot kabinets formateur benoemd. Noch mr. Oud, noch jhr. de Geer zijn tegen veler verwachting in aan de beurt gekomen, en de duistere vraag blijft nu, wat zal de nieuwe oude kabinetsforma teur gaap ondernemen? Blijft hij op zjjn standpunt staan, dat de werklooshelds- politiek dient te worden omgebogen in een voor de katholieken principieel niet te aanvag^gaJfcm^l^Ljg^^^Lerugkee- ren tot heTnaarnuwe^eblSSn is, iet wat lichtvaardig prijsgegeven program? Zal hij ’t demissionnaire kabinet eenigs- sins reconstrueeren of zal hij met een combinatie voor den dag komen, die straks in het parlement zal worden ver worpen? Of zal zijn eerste mislukking door een tweede gevolgd worden? Dat al deze en nog meer belangrijke vragen kunnen gesteld worden, en ook gesteld worden, bewijst, dat men van Colijn heel wat kan verwachten, mits men maar niet te veel van zijn standvastig heid verwacht. Omstreeks zeven uur sloegen de* vlammen uit het rieten dak van de woning van B. Ambacht, gelegen aan den weg naar de Berkel-steenfa brieken. In een oogwenk stond het geheele huis in lichter laaie. De brandklokken werden geluid en van alle kanten kwamen de menschen toe geschoten. Het anders zoo rustige dorpje ge raakte in rep en roer Totaalklassement: J Groenewegen 3 p.; 2 Slaats 5 p.; 3 Wals 6 p.; 4 Snoek 8 p.; 5 de Graaf 8 p.; 8 v. d. Wulp 12 p.; 7 Buis 14 p. Zoo ziek geradbraakt gevoel Dag-ln, dag-ult dezelfde klachten. Loodzware armen en beenen, doffe zagende hoofdpijn, prikkelbaar en dan ook nog die stramme Pijn In armen en beenen. Dat zbn zekere teekenen van oververmoeidheid door onzuiver bloed. Kruschen zal dat verhelpen, zooals het deed by tienduizenden mannen en vrouwen, die zich eens even ellendig voelden als gj) nu. Neem Kruschen Salts! Kniechen’s zes minerale zouten sporen Uw bloedzuiverende organen, lever, nieren en Ingewanden, aan tot grootere werk zaamheid. waardoor alle schadelijk teveel aan zuren uit Uw gestel wordt gefilterd. Begin dadelijk Uw Kruschen-kuur. Over enkele «"eken zult ge U weer de oude voelen en fit en opge wekt Uw dageljjksch werk doen. Kruschen Salts, verkrijgbaar by apothekers en drogisten k 0 40. 0 75 en 1.60 (extra groot pak». Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Enge land). Opgericht 1756. was. mislukt. Toen volgde een katholiek» formateur; maar het was reeds een kwaad teken, dat voor deze functie niet één van d» werkeiyke vertegenwoordigers van de katho lieke sociale opvattingen werd uitverkoren, doch wél de heer Kooien, van wlen moest worden verondersteld, dat, hij weinig min der dan dr. Colyn onder de bekoring is van liberalistische opvattingen. De heer Kooien slaagde evenmin. En vervolgens? Het zou toch op zyn minst voor de hand hebben gelegen, dat een figuur die wél in de nieuwe economische opvattingen der wel- vaartspolitlek gelooft, een kans had gekre gen. Hoe de adviezen, dte het staatshoofd heeft ontvangen, hebben geluld is ons uiteraard onbekend, maar het is Ir. hog» mate teleurstellend, dat zelfs de mogelykheld om een moediger sociale en economische politiek in te luiden, niet wordt beproefd. Het doel van de pogingen tot oplossing van de kabinetscrisis kan en mag niet zyn. de stukken zo te schuiven, dat ten slotte toch in de één of andere vorm de kring van reactionnairen rondom den heer Colyn zyn zin krygt. In een democratisch bestel behoort dit pogen gericht te zijn op de verwerke lijking van de opvattingen van een zo groot mogelyk deel van volk en volksvertegenwoor diging. guren behoeven uit te sluiten. Wat hiervan ook moge zyn. van vele zy- den hoorden wy de hoop uitspreken. dat het dr. 'Öoiyn moye gelukken, binnen niet al te langen tyd de crisis op te lossen Wy achten deze gang van zaken in hoge mate onjuist. Het kabinet immers, kon niet langer in functie biyven, omdat de heer Colyn er op het stuk van de werkloosheid- zorg en de werkloosheidsbestrijding denk beelden op na hield, die de katholiike col lega's ondanks al hup sympathie voor de coalitie, niet kondën aanvaarden. Toen was er crisis. De eerste opdracht 'is gegeven aan den heer Colijn; ^>y heeft het nog eens gepro-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 17