Colijn andermaal formateur Een tekort van 350 millioen Van Vliet wint den Grooten Amsterdam van SUCCES DOOR MISLUKKING? 1 Saneering van het Spoorweg pensioenfonds De pers weinig enthousiast waarschuwing Afwijkende meening Directeur der N. S. wil ander stelsel Drie huizen in asch gelegd t STAD1ONBAAN AMSTERDAM Bestaande regeling ongezond? Informeel bezoek op 20 en 21 Juli 3 Een der families reeds voor tweede maal slachtoffer Inval in een speelhol te Den Haag De Spoorwegen en de dienstplicht Tegen uitbreiding van o grootwinkelbedrijf Commissie-Beumer wil vooral voorkomen, dat de wettelijke stortingen achterwege worden gelaten Op één lijn met het Rijks personeel Boetekleed ontsiert den zondaar niet Tegen verdachte drie jaar gevan genisstraf geëischt Prof. Lieftinck acht tydelyke maatregelen gewenscht de regeling wordt verlengd TOESLAG VOOR KLEED1NG- INDUSTRIE Man bij vechtpartij gedood Uitslagen Zoo’n ziek geradbraakt gevoel Prin$ Bernhard naar Limburg Duur van VRIJDAG 14 JULI 1939 vraagt „D e o commissie heeft thans rapport ultge- en ziet 2 Derksen l gedurende ia Eén lid der commissie had tegen toepas sing van de beginselen van de thans gel dende pensioenregeling voor het nieuw in dienst te nemen spoorwegpersoneel groote bezwaren. De commissie heeft aan diverse mogelijkhe den haar aandacht gewüd, doch is betrekkelfjk spoedig tot de overtuiging gekomen, dat het niet wel verdedigbaar is, dergelUke extra bij dragen van het personeel of van het gewezen personeel te vorderen. Deae bracht. De commissie acht het noodzakelijk, dat het tekort wordt gedelgd. Het ware zelfs gewenscht. scheidt van de bestaande, moet daarom wor den veroordeeld. De commissie kan er niet genoeg den nadruk op leggen, dat herhaling moet worden voorko men van het envel, dat de wettelifk vastgestelde stortingen achterwege worden gelaten. De „Telegraaf" weet het nog beter drie mogelijkheden. r» u> het te De dekking van het tekort zal derhalve over een bepaalde periode behooren te geschieden en hiertegenover is ook geen bezwaar, mits de ter mijn niet te lang wordt genomen en mits vast staat, dat de stortingen in het spoorwegpen sioenfonds geregeld zullen geschieden. In het Woensdag gehouden congres van den Christelüken Middenstandsbond heeft prof. mr. P. Lieftinck, hoogleeraar aan de Handelshooge- school te Rotterdam, gesproken over ..Actueele mlddenstandsvragen”, waarbij hij uitvoerig oe- handelde de verhouding van het grootbedrijf tot het kleinbedrijf en den detailhandel. paaiden datum, bijv. 1 Januari sluiten. 2. Enkele leden der commissie konden zich met het voorstel tot sluiting van het spoorwegpen sioenfonds en tot het onderbrengen van de nieuw aan te stellen ambtenaren in het alge meen burgerlijk -pensioenfonds niet vereenigen. Naar hun meening bestond voor het treffen van eenen dergelijken maatregel niet voldoen de aanleiding. Voorts dient uitoefening van ambachten in warenhuizen te worden verboden. Spr. gaf deze conclusie onder voorbehoud. HU moet eerst nog verdere studie maken van het onderwerp. HU gaf als zUn meening te kennen, dat de maat regelen tegen verdere uitbreiding van het grootwlnkelbedrUf tijdelijk zullen moeten zün. BlUvend zullen moeten zUn maatregelen tegen unfaire en déloyale concurrentlemethoden. Naar de meening der commissie verdient het aanbeveling, dat de verplichting tot betaling van de annuïteit in de wet wordt vastgelegd Dit is regelmatiger dan wanneer eenvoudig een bedrag op de rüksbegrootlng wordt uitgetrok ken. Ook biedt het aan het spoorwegpensioenfonds de zekerheid, dat de betalingen inderdaad zul len genlieden den hoorden wü de hoop uitspreken, dat niet De regeling van de spoorwegpensloenwet is zl., uit een bedrUfseconomlsch oogpunt bezien, ongezond. De toe te kennen pensioenen han gen niet af van de voor den belanghebbende betaalde premiën, doch van het in de laat ste dienstjaren genoten salaris. Immers, het is nu wel duldelUk gebleken, dat een nalatigheid op dit punt zulk een noodlottl- gen invloed op het spoorwegpensioenfonds uit oefent. dat een saneering van het fonds daar door uiterst moeilUk wordt gemaakt. De commissie acht een aflossing in annuï teiten het meest aangewezen, omdat de lasten daardoor gedurende de eerste jaren zooveel mo- gelUk worden beperkt. Het komt der commissie, na ampele overwe ging van deze aangelegenheid, voor, dat het aanbeveling verdient de in 1930 getroffen rege ling. zU het op andere gronden, in beginsel te handhaven. Aangezien de pensionneering van het thans in dienst zUnde spoorwegpersoneel ge heel geregeld is door den rUkswetgever, die nen alle zakelUke en persoonlUke banden, welke thans nog bestaan tusschen het fonds en het spoorwegbedrUf resp. de spoorweg directie, te worden losgemaakt 3. Voor het na den sluitingsdatum in dienst tredende personeel dient een nieuwe pensioenregeling te worden opgebouwd, welke aan de hoogste eischen van soliditeit voldoet. Donderdag 20 Juli en Vrijdag 21 Juli zal z. K. H. Prins Bernhard een bezoek aan Lim burg brengen en eenlge bedrUven en instellin gen bezoeken. De uitslagen luidenom den Grooten PrUs van Amsterdam. Ie rit: 1 Scherens. laatste BU de beantwoording van de vragen welke naar aanleiding van zün referaat gesteld waren, heeft prof. Lieftinck als zün meening te kennen gegeven, dat noodlg zou zün, dkt van overheids wege een maatregel getroffen wordt om de d vestiging in kleine gemeenten van warenhuizen <bUvoorbeeld in gemeenten beneden 100.000 in woners) te verbieden en om uitbreiding van be staande warenhuizen tegen te gaan door büvoor beeld te verbieden uitbreiding van het aantal artikelen, dat er verkocht wordt. De Haagsche politie heeft Woensdagavond omstreeks 0f uur een inval gedffan in het per ceel Jacob van der Doesstraat 84 te Den Haag op vermoeden, dat daar gelegenheid werd ge geven tot hazardspel. De overvalwagen reed on- mlddelUk voor de deur, welke, nadat gebeld was van binnen werd opengetrokken. In de achter kamer van de eerste étage overviel de poiitle een groot gezelschap, dat geschaard was rond een speeltafel, waarop alle attributen voor hel roulettespel aanwezig waren. De politie kon een volledige roulette met 400 fiches en een sigaren kistje met ruim 87 gulden aan geld in beslag nemen. Het geheele gezelschap, bestaande uit 21 personen, waaronder vier dames, werd ge arresteerd. Na verhpor zUn ze in den vroegen ochtend heengezonden, de speelhuishouder ech ter, de 34-jarige restaurateur W F. van der W. en de croupier, de 48-jarige kellner G. F. van der B uit Amsterdam, werden belden in ver zekering gesteld Het bleek, dat de hoofdbewo ner van het perceel, de 60-jarlge L. P D., nog twee maanden gevangenisstraf te goed had ter zake van flesschentrekkerU. Hu is vanmorgen voorgeleld en Ingesloten. BUaonder spüt ons de mislukking van tie formatle-poging van mr. Kooien omdat de ze gericht was op het vormen van een rechtsch kabinet. WU hadden geen noop. dat hiertoe nu reeds zelfs een poging zou hebben kunnen worden gedaan, maar nu deze poging desondanks toch werd gedaan en wel door iemand die door zUn bekwaam heid en zUn relaties daartoe zoo sterk was aangewezen, bluft de mislukking zee- pUnlUk. Donderdag 20 Juli zal Z. K. H. Roermond be zoeken en daar aan het Landbouwhuis en de Coöp. Roermondsche Eiermün een bezoek bren gen om zich dan te begeven naar de Proefboer- derU van den Limb. Land- en Tuinbouwbond onder Beesel. Hier zal Prins Bemhard aanzitten aan een koffietafel, bü gunstig weerin de open lucht. Vervolgens zal Z. K. H. verder reizen naar Maastricht, waar hU den nacht doorbrengt. VrUdag 21 Juli zal een bezoek gebracht worden aan een der Limb. mUnen, waarschUnlUk de Mauri ts. Het bezoek zal een informeel karakter dragen. Ruim 10.000 toeschouwers, waaronder een groote «en enthousiaste delegatie van* ..het leger”9ün gisteravond getuige geweest van de wielerwedstrUden op de Amsterdamsche Stadionbaan. Het programma rechtvaar digde zulks ook volkomen, daar de beste sprinters van de wlelerwereld elkaar den Grooten Prijs van Amsterdam betwistten. Het feit, dat het tenslotte onze landgenoot en wereldkampioen Van Vliet was. die met den prijs ging strUken, droeg er zooals be grijpelijk is, niet weinig toe bü om de goede stemming te verhoogen. Volgens het .Algemeen Handels- blad" (11b.) zUn er twee mogelUkheden Totaalklassement 5 p.; 3 Pronk 7 p. InhaalwedstrUd voor amateurs: 1 Olympische Ploeg (O. Moeke, P. v. d. Heyden, P. Evers, M Mensen) 4 K.M. in 5.49 2/5, 2 Gecombineerde Amsterdamsche ploeg. KlassementswèdstrUden voor de-uitvallers van den Grooten PrUs over 4 KM. (8 ronden): 1 Mlchard 10 p.; 2 Loatti 8 p.; 3 Gerardin 7 p.: 4 v. Egmond 6 p.; 5 v. d. Linden 6 p.; 6 Chaillot 4 p.; 7 Cools 3 p.; (Szamota opgegeven). StayerswedstrUd 2x40 K.M le rit: 1 „Wals 31 mln. 361/5 sec.; 2 Groenewegen 40 M.; 3 Slaats 300 M 4 Snoek 750 M.; 5 de Graaf 1050 M.; 6 v. d. Wulp 1890 M.; 7 Buis 9 ronden. Tweede rit: 1 Groenewegen 31.33 3/5; 2 Slaats 250 M.; 3 de Graaf 495 M.; 4 Snoek 400 M 5 Wals 1040 M 6 v. d. Wulp 1400 M 7 Buis ,6 ronden. Daarmede hangt samen, dat de bedrUfsvrU- heid der N.V. door een groote reeks van wet- telUke voorschriften aan banden is gelegd. EenerzUds heeft de wetgever in 1903 staking door het personeel strafbaar gesteld en ander zijds is daartegenover aan dat personeel een zekere bescherming gewaarborgd. Daardoor is dé verhouding tusschen directie en personeel veel meer gebonden dan het geval is bü an dere ondernemingen. En terecht. De aard van het bedrijf brengt dit mede. De poging, den band tusschen de N.V. en haar personeel los ser te maken, door de invoering van een pen sioenregeling, welke zich principieel onder- Voor de vacantiekamer van de Groninger rechtbank heeft terechtgestaan de 32-jarige gehuwde arbeider J. J. V.. thans gedetineerd, beschuldigd van doodslag subsidiair zware mis handeling den dood tengevolge hebbend. Zaterdag 13 Mei. den eersten avond van de Groninger kermis, was aan het Binnendam- sterdiep nabij de Steentilburug (en vechtpartU ontstaan, waarbU de workman W. de Weerd werd doodgestoken. Verdachte en De W. hadden in een café ruzie gekregen naar aanleiding van het feit, dat De W een week tevoren de vrouw van ver dachte had lastig gevallen. De ruzie werd op straat voortgezet, waarbU van beide zUden het mes werd getrokken. Verdachte beweerde uit zelfverdediging te hebben gehandeld, maar volgens verschillende getuigen, die de vechtpartij hebben gezien, zou verdachte veeleer de aanvallende partU zUn ge weest. Twee steken in bulk en rug, welke een inwendige bloeding tengevolge hadden, heb ben den dood van De W. veroorzaakt. -De officier van justitie verwierp het beroep op noodweer en eischte wegens doodslag drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. O. Well, concludeerde tot vrUspraak, subs, ontslag van rechtsvervolging. De uitspraak volgt over veertien dagen. Aan het rapport van de commissie in zake het tekort in het Spoorwegpensioen fonds wordt het volgende ontleend: In den eersten rit werd Richter volgens de regelen van de kunst door de Nederlandsche combinatie Van Vliet-Van der Vüver „afge- droogd”. HU werd netjes ingesloten en kreeg geen kans de zege van Van Vliet ook maar een oogenblik in gevaar te brengen. Onze land genoot won met groot verschil. In den tweeden rit zorgde Scherens. dat hü achter Richter en vóór van der Vüver in tweede positie kwam te liggen. Vandaaruit deed hü op het juiste moment zün befaamden sprong om eveneens gemakkelük te winnen. Van der Vüver kwam er niet meer aan te pas, evenmin als in den derden rit, waar hü voor van Vliet de sprint aantrok. De Woerdenaar spurtte netjes over hem heen en zwiepte met Scherens aan zün wiel op de eindstreep af, die hü met meer dan een wiel verschil het eerste bereikte. Nog gemakkelUker ging het in den laatsten en beslissenden rit. Nu zette van Vliet al aan in de voorlaatste bocht. Weer ging Scherens mee, terwül Richter in derde positie was ,ep bleef. De Belg trachtte onzen landgenoot nog even te be dreigen, maar deze zette er een zeer scherp tempo in en won ten slotte met enkele lengten voor een Scherens. die ontmoedigd het hoofd schuddend de laatste tientallen meters uitreed. Indien het binnen een zeer korten tüd zou kun nen worden aangezuiverd. Immers het tekbrt is voor een zeer belangrijk gedeelte te wfjten aan pensioenuttgaven. welke reeds zün ge schied. Zou het goed zün, dan behoorde der halve het tekort aan premiereserve, althans voor een deel, onmiddellük op tafel te worden gelegd. De commissie begrijpt echter, dat dit, gezien de flnancleele positie zoowel van het rük als van de Nederlandsche Spoorwegen, niet wel mogelük is. In tegenstelling met de verwachting, dat nog aan mr. de Geer dié wellicht heeft bedankt of aan mr. Oud opdracht zou worden verstrekt, heeft H. M. de Koningin wederom een beroep gedaan op Colün. Dit Is het slot, dat velen van den aanvang af van de tragi-comedie. die men deze crisis bijna zou kunnen noemen, hebben voorspeld en dat nagenoeg alleh, ook wü. hebben voe len aankomen. Dat het een stichtend slot zou zün, als dr. Colün al of niet met een meer of minder sterk gereconstrueerd kabinet zou aanblU- ven kunnen wü in de verste verte niet be weren. Toen de crisis uitbrak hebben wü aan stonds als onze opinie gegeven: laten de Katholieken en dr. Colün voorloopig schei den; samenwerken gaat toch niet; het is voor beide part-üen het beste. Als Colün op het standpunt, bü het uit breken van de crisis Ingenomen, zou blüven staan, dan handhaven wü dit inzicht ook wat betreft de nu ingetreden phase van ae crisis, ten volle. Dan is trouwens scheiding het eenlg mogelüke; de katholieken künnen er eenvoudig niet aan denken, hun stand punt, dat daarenboven het standpunt der groote meerderheid is, voor dat van dr. Co lün prüs te geven. Maar ook zelfs, wanneer dr. Colün toe nadering zou toonen, dan nog zullen de ka tholieken op hun „qul vlve” dienen te zün en zich de noodige waarborgen moeten ver schaffen om tegen herhaling van hetgeen geschiedde beveiligd te zün. Maar künnen dergelUke waarborgen wor den gesteld? Indien ze niet van de stevigste soort zou den zün, dan zou onze meening blüven. laat de katholieken terzüde blüven, bereid in objectieve rust de daden van een even tueel nieuw kabinet-Colün af te wachten. Slechts weinige woorden vinden wij in het avondblad van de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant" (lib.). De kabinetscrisis is thans in een ander sta dium gekomen, doordat Mr Dr. Kooien zü’ opdracht teruggaf en Dr. Colün andermaal tot formateur werd aangewezen. De pers is over t1 algemeen weinig enthousiast over deze weoer- geboorte van Dr. Colün. „De Maasbode’ gaat eerst uitvoerig In op de opmerking, dat ui geval van slagen van Kooien een der vier zit- tende katholieke ministers het veld had moeten ruimen. Waarom niet meer dan vier katholleker vraagt het blad Het vervolgt dan: Het ligt voor de hand, nu het tekort in het spoorwegpensioenfonds een zeer verontrus tend karakter heeft gekregen, dat overwogen wordt, of niet ook van de züde van de deel- genooten van het fonds, hetzü deze nog in dienst van het spoorwegbedrijf zün. hetzü zü dit reeds met pensioen hebben verlaten, een extra büdrage zou kunnen worden gevorderd. Voor het beantwoorden van die vraag zijs de resultaten van, het onderzoek, dat mr. Kooien heeft Ingésteld. var groote betee- keftls. Met name is van zeer veel belang, of als vaststaande mag worden aangenomen, dat een opdracht tot vorming van een Ka binet aan een ander vooraanstaand Roomsch Katholiek wü noemen mr. Verschuur en dr. Deckers niet zou kunnen slagen, hetzü omdat men van die züde geen formatie onder R.K. leiding wenscht, hetzü omdat men geen samenwerking begeert tusschen RJC. en Soc. Dem., eventueel gesteund door Vrüz. Dem. en Chr. Historlsahen. Aangezien op dit oogenblik ook te dezen aanzien alle zekerheid ontbreekt, moeten wü de ontwikkeling der gebeurtenissen afwach ten. Wü hopen, dat deze bevredigend zal zün. Onbevredigend zou zü voor ons zün. wan neer door dr. Colün een Kabinet werd ge vormd, dat slechts op zeer korten levens duur kan rekenen. In de omgeving van de brandende woning was men met de motorspult bezig een aardap pelveld te bespuiten met loodarsenaat, ter be strijding van den Coloradokever. Deze spuit werd onmiddellük naar den brand gedirigeerd. Inmiddels was ook de brandweer ter plaatse en met alle beschikbare middelen werd het vuur bestraden. De vlammen hadden zich intusschen reeds medegedeeld aan de naastgelegen wonin gen van A. van de Boer en J. Hoogeboom en het mocht niet gelukken de als fakkels bran dende perceelen te redden. Even zag het er naar uit, dat ook een vierde huls, bewoond door C. Suos, aan het vuur ten offer zou vallen. Men haalde daarom al het huisraad naar bulten. Nadat twee uur lang alle krachten waren In gespannen, was het vuur gebluscht. De woning van de familie Suos was gespaard gebleven, doch de drie eerstgenoemde hulzen waren totaal verwoest De inboedels waren niet verzekerd. Het is reeds de tweede maal in korten tüd, dat de fa milie Van de Boer haar bezittingen in vlammen op ziet gaan. Dag-ln. dag-ult dezelfde klachten. Loodzware armen en beenen, doffe zagende hoofdpün. prikkelbaar en dan ook nog die stramme pün In armen en beenen. Dat zün zekere teekenen van oververmoeidheid door onzuiver bloed. Kruschen zal dat verhelpen, zooals het deed bü tienduizenden mannen en vrouwen, die zich eens even ellendig voelden als gü nu Neem Kruschen Balts! Kru>chen’s zes minerale zouten sporen Uw bloedzuiverende organen, lever, nieren en Ingewanden, aan tot grootere werk zaamheid. waardoor alle schadelük teveel aan zuren uit Uw gestel wordt gefilterd. Begifï dadelük Uw Kruschen-kuur. Over enkele weken zult ge U weer de oude voelen en fit en opge wekt Uw dagelüksch werk doen. Kruschen Balts, verkrügbaar bü apothekers en drogisten k 0.40. 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Ekige- land). Opgericht 1756. Uit het voorgaande is gebleken, dat de meer derheid der commissie van meening is, dat het spoorwegpersoneel, wat zün pensioenaan spraken betreft, In beginsel met het rijksperso neel op één hjn behoort te worden gesteld. De commissie stelde zich in meerderheid zelfs op het standpunt, dat in deze richting nog iets verder behoort te worden gegaan en dat het gewenscht is. het spoorwegpersoneel (althans de nieuw aan te stellen ambtenaren) In het algemeen burgerlük pensioenfonds op te nemen, omdat voor dit personeel voldoende premie wordt betaald en de verzekering dus als selfsupporting kan worden beschouwd. Een noodzakelük gevolg van dezen maatregel zou voorts wezen, dat het bestaande spoorweg pensioenfonds zou worden gesloten. Beslissing: le rit: 1 A. v. Vliet 114/5, 2 Rich ter. 3 v. d. Vüver; 2e rit: 1 Scherens 12 3/5 sec., 2 Richter, 3 v. d. Vüver; 3e rit: 1 v. Vliet 12 sec., 2 Scherens, 3 v. d. Vüver; 4e rit: 1 v. Vliet 114/5 sec., 2 Scherens, 3 Richter. Totaalklassement: 1 v. Vliet 3 p.; 2 Scherens 5 p.; 3 Richter 7 p.; 4 v. d. Vüver 9 p. Sprintwedstrüd van amateurs der Olympische ploeg: le rit: 1 J Derksen 12 3/5 sec., 2 J. Pronk; 2e rit; 1 P. Smits 12 2/5 sec., 2 J. Pronk; 3e rit: 1 Smits 12 2/5 sec.. 2 Derksen; 4e rit: 1 Smits 12 1/5 sec., 2 Derksen, 3 Pronk. 1 Smita 3 p.; - De commissaris van politie te Apeldoorn leeft In overweging, dengenen, die wenschen te reflecteeren op een advertentie, waarin bü J- A. van der Horst, wonende Stoppelbergweg no. 25 te Beekbergen een huisknecht wordt gevraagd alvorens op die aanbieding in te gaan, zich om inlichtingen tot hem te wenden Totaalklassement: 1 Groenewegen 3 p.; 2 Slaats 5 p.; 3 Wals 6 p.; 4 Snoek 8 p.; 5 de Graaf 8 o.: 6 v. d. Wulp 12 o.; 7 Buis 14 p. Bü gemeenschappelüke beschikking van 101 14 Juni 1938 hebben de ministers van Finan ciën en van Waterstaat een commissie van ad vies ingesteld omtrent de maatregelen, welke noodlg zün ter voorziening in het tekort van spoorwegpensioenfonds en benoemd tot en voorzitter van bovenbedoelde commissie Voor een bedrüf op commercieele basis is het Aan het rapport is toegevoegd een nota van het lid der commissie J. Goudriaan. Deze kan zich zeer goed vereenigen met het voorstel om het bestaande lekort in het spoorwegpensioenfonds aan te vullen door een hervatting van de periodieke stortingen van rükswege. Hü heeft evenwel tegen de andere voor stellen met betrekking tot het pensioenfonds dermate overwegende bezwaren, dat hü er de voorkeur aan geeft het rapport niet mede te onderteekenen en in een afzonderlüke nota van zün zienswüze te doen blüken. In deze nota komt de heer Goudriaan tot de volgende conclusies: 1. Het is gewenscht het bestaande spoor wegpensioenfonds met ingang van een be- 1940 te Reeds enkele malen hebben wü melding ge maakt van de toeslagregeling voor de kleeding- industrie. Deze regeling beoogt te bevorderen, dat mannelüke arbeidskrachten in de kleeding- industrie worden opgenomen. Te dien einde kan van overheidswege op de door bovenbe doelde arbeiders verdiende loonen. een tijdperk van 26 weken, toeslag worden ver leend. De minister van Sociale Zaken heeft dezer dagen goedgekeurd, dat de duur van deze re geling wordt verlengd. De' toeslagregellng thans van kracht tot en met 29 Febr. 1940 met dien verstande, dat. hoewel tot en met dien datum toeslag kan worden verstrekt, na 31 Augustus 1939 geen nieuwe toezeggingen kun nen worden gedaan. een pensioenregeling, als thans voor spoorwegpersoneel geldt, onaanvaardbaar. De overige leden der commissie waren daarmee niet eens. Dit oordeel miskent eenenmale de beteekenls van enkele fundamen- teele feiten. In de eerste plaats gaat het niet aan, de geschiedenis van de ontwikkeling der pensioenaanspraken van het spoorwegpersoneel over bet hoofd te zien. Het tweede feit, dat hier van groot belang moet worden geacht, is de bijzondere betee kenls, welke de Nederlandsche Spoorwegen voor de samenleving ten onzent bezitten. De puzzel is nu geworden: heeft dr. Co lün. óndanks de mislukking van zün vorige poging en die van mr. Kooien, werkelük nog eenlge hoop op een compromis met zün r.-k. ambtgenoot van sociale zaken, of heeft hü hoop, een kabinet op andere wüze te kunnen samenstellen (waaronder begrepen het tegenwoordige kabinet te reconstru- eeren)? Van overwegende beteekenls is, dat het door bedoeld lid verdedigde stelsel, uit sociaal oog punt gezien, als een aanmerkelüke achteruit gang moet worden beschouwd. 1 Het proces van dé gelükstelling van het spoorweg- met het overheidspersoneel, voor zoover de regeling wan de pensioenaanspraken betreft, Is zoo ver voortgeschieden, dat het niet mogelük is, alleen voor de eerste groep een regeling vast te stellen, als hier werd besproken. Wü achten deze gang van zaken in hoge mate onjuist. Het kabinet immers, kon niet langer In functie blüven, omdat de heer Colün er op het stuk van de werkloosheid- zorg en de werkloosheidsbestrijding denk beelden op na hield, die de katholieke col lega’s ondanks al hun sympathie voor de coalitie, niet konden aanvaarden. Toen was er crisis. De eerste opdracht is gegeven aan den heer Colün; hü heeft het nog eens geffro- beerd, maar zün poging is, zoals te voorzien 200 M. 13 1/5 s.. 2 Szamota; 2e rit: 1 A. v. Vliet ,13 2/5 sec., 2 Cools; 3e rit: Richter 14 sec., 2 Chaillot; 4e rit: 1 Gerardin 13 3/5 sec.,12 V. d. Linden; 5e rit: 1 Loatti 13 sec., 2 J. v. Egmond; 6e rij: 1 v. d. Vüver 12 3/5 sec., 2 Mlchard. Herkansing le rit: 1 Chaillot 12 4/5, 2 J. V. Egmond. 3 Szamota; 2e rit: 1 Cools 13 1/5, 2 v. d. Linden, 3 Mlchard. Halve beslissing le rit: 1 Scherens., 2 Loatti; 2e rit: 1 A. v. Wiet 13 sec., 2 Chaillot; 3e rit: 1 Richter 13 3/5 sec., 2 Cools; 4e rit: 1 J. v. d. Vüver 13 sec.. 2 Gerar din. y -j- et wordt een steeds wonderlijker j—1 geschiedenis met de kablnetscri- sis. De man, die haar veroorzaakt heeft door het door hem zelf opgestelde en goedgekeurde regeeringsprogram ter bestrijding van de werkloosheid te ver loochenen, kreeg ook de opdracht haar te overwinnen. HU slaagde daarin echter niet, dank zij de vasthoudendheid der katholieken, die ervoor bedankten om principieel te transigeeren op het punt der werkloosheidsbestrijding, welke be strijding zij met de meerderheid des volks terecht een nationaal belang van de allereerste grootte dat voor dat van defensie niet mag onderdoen, achten. Dr. Colijn zag zich genoopt de opdracht tot de vorming van een kabinet terug te geven. Toen verscheen Staatsraad mr. dr. Kooien ten tooneele als kabinetsfor-' mateur en zijn verschijnen was voor velen een onverwachte verrassing. Ge zien de moeilijkheden, waarvoor deze „oudere strijder der RJC. Staatspartij” zich gesteld zag, gaven maar weinigen hem eenlge kans van slagen en de hel- aerziende N. S. B -pers berichtte zelfs zijn falen meer dan een etmaal, vóórdat, het een feit was geworden. Thans is het falen van mr. dr. Kooien echter een feit geworden en zien wij nieuwe verras sing dr. Colijn opnieuw tot kabinets- tormateur benoemd. Noch mr. Oud, noch Jhr. de Geer zijn tegen veler verwachting in aan de beurt gekomen, en de duistere vraag blijft nu, wat zal de nieuwe oude kabinetsforma teur gaan ondernemen? Blijft hij op zijn standpunt staan, dat de werkloosheids- politiek dient te worden omgebogen in een voor de katholieken principieel niet te aanvaarden zin? Of zal hij terugkeè- ren tot het, naar nu wel gebleken is, Iet wat lichtvaardig prijsgegeven program? Zal hij ’t demissionnaire kabinet eenigs- zins reconstrueeren of zal hij met een combinatie voor den dag komen, die straks in het parlement zal worden ver worpen? Of zal zün eerste mislukking door een tweede gevolgd worden? Dat al deze en nog meer belangrijke vragen kunnen gesteld worden, en ook gesteld worden, bewijst, dat men van Colijn heel wat kan verwachten, mits men maar niet te veel van zijn standvastig heid verwacht. Zal dr. Colün thans slagen. Standaard’’ (AJt.)l het lid mr. dr. E. J. Beumer, commissaris van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen. Tot leden der com missie werden benoemd de heeren J. Bakker, administrateur bü het departement van Fi nanciën; H. J. v. Braambeek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; prof. dr. Ir. J, Goudriaan Jr., lid van de directie der N.V. Ne derlandsche Spoorwegen; mr. H. van Manen, lid van de directie der N.V. Ned. Spoorwegen; mr. G. van der Meulen, secretaris-generaal van het departement van Waterstaat; jhr. mr. A. W. Wichers, voorzitter van den Pensioenraad, en tot secretaris van bovenbedoelde commissie H. A. C. L. Barentsen, referendaris bü het departe ment van Financiën. Nu deze opdracht een feit geworden is, blüft theoretisch beschouwd mogelük: le het aanblüven of reconstructie met een versterking van enkele zwakke stee- en van het demissionnaire kabinet. In dat geval zou het mr. Kooien gelukt moe ten zün, tenminste voor een opvolgend formateur de tegengestelde meeningen, me de in het licht van het gunstige verloop der werkloosheid, tot elkaar te brengen. In Haagsche politieke milieux gaf men ons echter te kennen, dat een dergelUke ver zoening dan wel zeer snel tot stand ge bracht zou zün. Bovendien is het dan niet recht dulde - Waarom werd de meerderheid van het Neder landsche volk, die is voor een actieve welvaarts- politiek, gepasseerd, vraagt ,H e t Volk” (S.D.A.P.). Het blad schrijft voorts: Er zün, voor zoover men zich aan voor spellingen mag wagen, drie mogelUkheden: Mr. Kooien heeft bü zün voorbereidende besprekingen een brug geslagen over de kloof, welke dr. Colün en de katholieken scheidde, althans hü heeft ten dezen een weg gebaand en dan zou dus misschien het zelfde kabinet aan het bewind kunnen blü ven. Dan wel dr. Colün beproeft een recon structie van het demissionnaire kabinet. En in de derde plaats is het denkbaar dat dr. Colün thans „van den grond af” een nieuwe kabinetsvormlng gaat beproeven, waarbü dan een zakenkabinet tl dan niet met een ..nationaal’’ karakter, voorshands het meest in de lün der verwachtingen ligt. Gegevens, welke eenlg hoavasfc’geven, ont breken nog en naar zich laat aanzien zul-’' len er hedenmiddag ook wel .geen houvast biedende aanwüzingen komen, aangezien dr. Colün de residentie heeft verlaten Omstreeks zeven uur sloegen de vlammen uit het rieten dak van de woning van B. Ambacht, gelegen aan den weg naar de Berkel-steenfa- brieken. In een oogwenk stond het geheele huls in lichter laaie. De brandklokken werden geluid en van alle kanten kwamen de menschen toe geschoten. Het anders zoo rustige dorpje ge raakte in rep en roer. lük, waarom de nieuwe opdracht niet dade lük na de audiëntie, welke H M. de Konin gin gistermiddag aan mr. Kooien heeft ver leend. zou zün gegeven. Want hoewel dien aangaande geen zekerheid bestaat, over- heerscht de meening, dat in dat geval geen aanleiding zou hebben bestaan het advies in te winnen van den Eerste Kamervoor zitter. Ten tweede denkt men aan de mogelük- held der vorming van een zakenkabinet. Dr. Colün zou er dan naar streven zich re omringen met bekwame mannen, wier per soonlijkheid en tegenwoordige- functie op zichzelf aan land en volk reeds vertrou wen inboezemen. Dit zou niet a priori de medewerking van enkele meer politieke fi guren behoeven uit te sluiten. Wat hiervan ook moge zün, van vele zü- het dr. Colün moge gelukken binnen al te langen tüd de crisis op té lossen. was, mislukt. Toen volgde een katholiek» formateur; maar het was reeds een kwaad teken, dat voor deze functie niet één van da werkelüke vertegenwoordigers van de katho lieke sociale opvattingen werd uitverkoren, doch wél de heer Kooien, van wier, moest worden verondersteld, dat hü weinig min ter dan dr. Colün onder de bekoring is van iberalistische opvattingen. De heer Kooien Jaagde evenmin. En vervolgens? Het zou toch op zün minst voor de hand lebben gelegen, dat een figuur die wél in Je nieuwe economische opvattingen der wel- vaartspolitlek gelooft, een kans had gekre gen. Hoe de adviezen, die het staatshoofd heeft ontvangen, hebben geluld is ons uiteraard onbekend, maar het is Ir. hog» mate teleurstellend, dat zelfs de mogelükheid om een moediger sociale en economische politiek in te luiden, niet wordt beproefd. Het doel van de pogingen tot oplossing van de kabinetscrisis kan en mag niet zün. de stukken zo te schuiven, dat ten slotte toch in de één of andere vopn de kring van reactlonnairen rondom den heer Colün zün zin krijgt. In een democratisch bestel behoort dit pogen gericht te zün op de verwerke- lüklng van de opvattingen van een zo groot mogelük deel van volk en volksvertegenwoor diging. Woensdagavond zün drie woningen te Berkel Enschot door nog niet bekende oor zaak in de asch gelegd. Niets kon gered worden. De inboedels waren niet verzekerd. Er wordt eerst aan herinnerd dat het tekort op 31 December 1938 tot ongeveer 350 millioen was opgeloopen. Voorts aam de overeenkomst tusschen den Staat ep de Spoorwegmaatschap- PÜen in 1931, volgens welke ter gedeeltelüke dekking van het tekort een bedrag in eens van 8.160.000 en verder gedurende zestig jaren jaarlüks een bedrag van 9.825.000 in het fonds zou worden gestort. Door de ongunstige bedrüfsultkomsten der Ned. Spoorwegen en den slechten toestand van ’s lands financiën zün deze stortingen na 1934 achterwege gebleven. De commissie achtte dezen loop van zaken dermate verontrustend, dat zü besloot zich on middellük tot de regeerlng te wenden en deze met aandrang in overweging te geven, onver- wüld maatregelen te treffen, waardoor althans een verder oploopen van het tekort zou wor den voorkomen. Een belangrük punt, hetwelk de aandacht der commissie in büzondere mate heeft bezig gehouden, is de vraag, of het spoorwegperso neel, wat zün pensioenaanspraken betreft, in beginsel op één lün moet woeden gesteld met het rükspersoneel. De directie der Nederlandsche Spoorwegen verzoekt ons mede te deelen, dat tot haar leed wezen in een advertentie voor nieuw personeel de voorwaarde is opgenomen: „Vrügesteld van militairen dienst of eerste oefening vervuld hebbende”. Deze beperking strekt geenszins tot haar be doelingen. Verplichting tot militairen dienst is In geen enkel opzicht een beletsel, om bü de Nederlandsche Spoorwegen in dienst te kun nen treden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5