Minderwaardigheidscomplexen DE KRANT HAREN zomerplag» HELIOTROOP, de geurende ÜE TABLETTEN ..AMAIGRITOL” van Dr. Sdunidi doen geleidelijk en zander gevaar of eetregel vermageren - Vele getuigschriften Alle Apotheken en Drogisten in de de Gevleugelde ELIZABETH TURNER’S PRODUCTEN KLEURIGE HAPJES VOOR DE KOFFIETAFEL van Het Geheim zeven Schoorsteenen Hoe kom je er aan Hoe kom je er af Vliegenztüammen Driekleurensla BON DOOR AGATHA CHRISTIE WAAR VINDT DE VROUW HET GELUK? l/AN BLAUW BAND C. KAHMANN v/h Directeur ii firae KLOOSTERHUIS N Z. Voorburgwal 332 Tel. 33016 Amsterdam Verlichtingsartikelen Bronzen - - - Wed. J. van Nuenen Zn. UNNEXUBKILM ZEIXST Dr. E. HOEKSTRA’S TECHN. BUREAU „COLEO” DOETINCHEM TELEFOON 655 Pommes Frites zooals men België op straat eet ze in „TOSA" Prijsf 1.75 ZATERDAG 15 JULI 1939 tot De verstopte den van jrS. 1 Heerei verwijdert voor altijd GEZICHT en scherp, onder vroeg Voor on- ge- Joan Crawford, de film-heldin, die haar minderwaardigheidsgevoelens achter een masker van hooghartigheid, maar zichzelf hervond die iooren dan een Maar welke onze werkkring ook is, leder van ons moet zich er wel van doordringen, dat we Ons algeheel geven, daar waar ötïze plaats is Daar moet ons hééle hart zijn. Waarin vindt een vrouw het geluk? In het vergeten van zichzelf, zegt mevrouw Kajjsa Kallio zonder aarzelen. Zelf heeft me vrouw Kallio reeds dertien jaar het algeheele oppertoezicht van de groote famllle-hoeve, wat heel wat wil zeggen. Ze moet namelijk ook het werk doen voor haar man. die zitting heeft in den Rijksdag. GRATIS I I paiaoïH o„v>' LICHAAM, waarbij weder aangroeien uitgesloten. WAARBORG: GEEN BAAT UW GELÖ TERUG VRAAGT GRATIS BROCHURE AAN HOOIINBRUGLAAN 29 K RIJSWIJK Z.H. rouw Op het groote huisvrouwen-congres. dat langs in Flnlands hoofdstad, Helsinki is houden, werd de voorzitster mevrouw Kallio ge interviewd. Welke is de meest belangrijke plaats, die de vrouw in de huidige samenleving moet innemen? In haar gezin, was het prompte antwoord. Maar onmiddellijk voegde ze daaraan toe. met een tinteling in haar blik: Wie voor het gezin bedoeld is, moet zich offeren voor het gezin. Wie geroepen is om in de maatschappij te wer ken. moet zich offeren voor de maatschappij wist. I>akken voor haar", ..Wat een flauwe grap!” riep Virginia driftig uit. „Je weet heel goed. Elise, dat ik van plan was, naar De Schoorsteenen te taan. Vanmor gen heb ik je t nog gezegd." _Ik dacht, dat madame haar gedachten ver- BREI MET NEVEDA-WOL Aan de N.V Ned. Wolspinnerij Heerengracht 483. A'dam (C.) M.H., U gelieve mjj op te ge ven. waar tk Neveda Wol en Gratis Neveda Brelpatrenen in mjjn woonpl. kan verkrijgen Naam: AdresW oonplaats i'oal Meerveldhovsn Tel. K 4995 200 Uitzeilen aanvulling Die hebben we lijdzaam te ondergaan in vorm van zoemende, gonzende, prikkende, s kende en snoepende insecten, die door o| ramen en deuren binnenfladderen en vlieg of zich door kieren en spleten en gaatjes onze huizen binnendringen. Wil men 's zomers des avonds buiten op een terras of in den tuin rustig zitten lezen, dan' is er geen ander middel, om die hinderlijke zoemers op een afstand te houden, dan door te rooken. En eigenlijk zou het heel plausibel zijn, als in dit geval ook de vrouw maar een pijpje ging, opsteken! Nood breekt wet. Ze keek van den man in den stoel naar de telefoon en weer terug. Het was duidelijk, wat haar te doen stond. Ze moest de politie opbel len en haar van de griezelige vondst op de hoogte brengen. Maar ze deed niets Ze bleet onbeweeglijk op dezelfde plaats staan; haar lichaam verlamd van schrik, haar brein een draaikolk van voortdu rend elkaar verdringende gedachten. Dat tele gram! Had dat misschien iets met dit te maken gehad? Gestel, dat Elise niet op haar was blijven wachten! Dan zou zij de voordeur opengesloten hebben gewoonlijk had ze haar huissleutel bij zich en dan zou zij op een ge geven oogenblik alleen geweest zijn met een vermoorden man, een man, die bU een vorige gelegenheid had getracht, haar geld af te persen- Voor zichzelf wist ze natuurlijk wel. waarom ze dat toegelaten had. maar hoe zouden anderen daarover denken? George Lomax bij voorbeeld had de reden die ze opgegeven had. puren on zin gevonden. En die brieven ze had ze natuurlijk niet geschreven, maar zou dat te bewijzen zijn? iWordt vervolgd! Reken voor een éénpersoons-schoteltjeEen half ons bloemkool, een middelmatig groote tomaat, een half ons kropsla, anderhalve eet- lepel slaolie, een halve eetlepel azijn of ci troensap. eenige druppels Maggi, ietsje mosterd, peper en zout. Rasp de gewasschen bloemkool, snijd de ge- wasschen tomaat in plakjes en maak de krop sla op de gewone wijze schoon. Klop de olie en de Al de kelkjes, vormen, Men gebruikt twee pannen. In de eerste pan is kokend ossenvet, in de tweede pan een kilo gram varkensreuzel gesmolten nyet een half pond natuurboter. Het vet In beidt pannen moet zeer heet zijn. De gesneden aardapjielen mo gen ongeveer vijf minuten sputteren in de eer ste pan. totdat ze aan de oppervlakte drijven, waarna ze er met een schuimspaan uitge- vlscht worden en in de tweede pan nog plus minus vijf minuten tot lichtgebrulnd mogen doorbraden. Serveert men de pommes frites dan in kleine puntzakjes met wat mosterd en zout, dan heeft men een knappend, origineel en smakelijk avondhapje, dat bij klein en groot in den smaak zal vallen. een van de overkomen. Bloedzuiverende pillen bestrijden" de ongemakken, ontstaan door onzuiver bloed, en 'bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 90 ct. en 1.56 per doos met gebriiiL>aan- wijzing Verkijgbaar in Apotheken en Drogisterijen. Oa. te Amsterdam bjj Apoth. Sanders. Rokin 8; Drog. de Boer. Over toom 91. Te Haarlem o.a. Pa. v. d. Pigge. Gierstraat 3. Te Heemstede oa. Drog. G. Brühl. Binnenweg 143. Te Utrecht bij Fa. T. P. v. d. Bergh, Steenweg 65. 'eterband In fel gedacht. ergste dingen, wanneer ge te hi Voorkom die vuile plekken op Uw deur of neem ze weg met een COLEO METALEN DEURPLAAT (inplaats van glas of celluloid) 50 X 5 en SO X S c.M. Allereerst zijn er de lastige vliegen, dieov al op en aan gaan zitten. Vliegen te bestrijd is niet zoo eenvoudig: we probeeren het met kleverige. ontsierende vllegenvangerstrook door kamers, gang en trap goed te laten do waaien, door op de bovenramen groen en g geruit glaspapier te plakken, of door het ho werk, voor zoover dat kan (keuken en bijki ken), hardblauw te schilderen. Muggen, die niet als de vliegen schade zijn, uit hygiënisch oogpunt, kunnen echter i avonds en 's nachts een ware plaag zijn, di met hun onafgebroken gezoem en hun jeuk- veroorzakende steken slapen ónmogelijk tema ken. Wat bestaan er al niet voor middeltjes om muggen op een afstand te houden, als cltroen- olie, kruidnagel-olie, notebladeren enz., die ech ter geen van alle afdoende helpen. Petro leum. dat als bedwelmingmlddel jiltstekend Is. is echter zoo bezwaarlijk toe te passen. Wie 's nachts door geen enkele mug gehin derd wil worden, moet onmiddellijk na zonson dergang de slaapkamerramen sluiten, want in den schemer zwermen ze naar binnen. Om niet geh’el van frissche lucht verstoken te blijven, kan het raam opengezet worden, voorzien van een passende hor van fijn gaas. Vóór het naar bed gaan overtuige men zich, dat er geen en kele mug meer tegen gordijn, muur of raam verscholen zit. en doet men verstandig eerst op de muggenjacht te gaan. In sommige hulzen heeft men er last van. dat het plafond van den kelder zwart zit van de muggen. Hier komt men op de eenvoudig ste manier van af. door ze af te branden met een spiritusvlam, hetgeen zeer vlug, maar voor zichtig moet gebeuren. Vliegen- en muggenplagen kan men ook be strijden door de kamers te bespuiten met een of ander insectendoodend (of bedwelmend) middel, waardoor ze op den grond vallen, bij elkaar geveegd kunnen worden en vernietigd. Ook met den stofzuiger kan men de lastige diertjes van muren, gordijnen en ramen weg- zulgen met den azijn of het citroensap, de Maggi de kruiden door elkaar; maak leder van drie groentesoorten met een gedeelte van de slasaus aan en schik fje dan kransgewüs of vaksgewijs op een schoteltje of een dessert- bordje. onderkant van de eie ren wat bij, zoodat* ze stevig staan; vul ze glad af met het dooiermengsel. Snijd van de toma ten aan weerszijden een mooi rond kapje, als „hoed" van de vliegenzwam; hol de toma tenstukjes wat uit en vul ze met het nog over gebleven dooiermengsel; druk ze dan stevig op de gevulde eieren en strooi er wat overgehou den fijngehakt eiwit overheen. Leg de kropsla- bladeren op een schotel en schik daarop de „vliegenzwammen Vacantie dat wil voor de huisvrouw zeg gen: kans op onverwachte gasten! En omdat het altijd verstandig is om bij voorkomende gevallen van te voren zich de mogelijkheden te hebben ingedacht, raden de aanstaande gastvrouw aan, haar recepten keus reeds thans eenigszins aan te vullen. 't Zullen vooral van die kleinigheden zijn, die het oog prettig aandoen en dS tong tege lijkertijd streelen; geen bewerkelijke schotels, waarvoor koken, bakken of braden noodzakelijk is. maar frissche slaatjes etc aardig en appe tijtelijk gearrangeerd. Eieren hebben we ge- woonlljk wel in huis, en rüpe tomaten begin nen reeds hun vaste plaats in vruchtenmand of fruitschaal in te nemen. Een potje mayon naise ot een flesch slasaus hebben we in het .slaselzoen” waarschijnlijk ook steeds bij de film-heldin voor anderen hun nut kunnen heb ben. Andermans openhartigheid kan voor ons soms wijsheid inhouden. Van dat wollige, onwillige korenblauw zijn de negen strikken die dit eenvoudige serre-kussen een vroolljk aanzien geven. Alsof er vlinders op het grove, crèmewitte materiaal waren neergestreken, dat het kussen-overtrek vormt. Voor een meisjeska mer. die wat opgefleurd moet worden, op een divanbed, waar de kussens meer voor pronk dan voor gebruik liggen, is zoo n kussen ook geknipt. Er zijn zooveel aardige grove, matwitte weefsels in den handel, dat het al heelemaal geen moeite zal opleveren, een geschikt lapje te vinden. En het blauwe veterband is 'n aan schaf, waar een miniem bedragje mee gemoeid is. Vergeten we niet, behalve voor de strikken ook nog wat ellemaat te nemen voor omlijs ting van het middenvlak. Het opnaaien van *t bokkige band is een werkje, dat geduld eischt en overleg, in zooverre, dat men het band eerst nauwkeurig op de stof rijgt, opdat het niet la ter onder het opnaaien verschuift. De strikjes maken we vooral niet te pompeus. Het kussen zou daardoor aan vroolljke lichtheid inboeten. rol had. Toen ik echter hoorde, dat ik Clark Gable als tegenspeler had, kreeg Ik hartklop pingen van angst. Clark, zoo'n beroemdheid, zou natuurlijk dadelijk dóór hebben, dat Ik maar een bakvisch uit de provincie was. Ik zet te er alles en alles op. om toch maar de .gran de dame” te lijken en ik forceerde me. de rol van groote diva vol te houden, terwijl Ik me het liefst achter mijn moeders rokken verstopt had. Want Clark Imponeerde me geweldig met zijn man-van-de-wereld optreden. Hoe kon ik weten, dat hij net zoo nerveus was geweest voor mjj als ik voor hem? Zoo heel lang was het heusch niet geleden, dat ook hjj maar een ge wone jongen van de provincie was. En mijn hooghartigheid speelde iedereen parten. Toch ben ik door het spelen in die film tot inzicht gekomen Voor dien tijd had ik altijd getracht, mezelf achter een masker te verschuilen. Ik was misschien wel mooi, maar lang niet mooi ge noeg en ik 'was er heilig van overtuigd, dat geen levende ziel zich kon interesseeren voor een zoo onopvallend wezen als ik was. Daarom forceerde ik me. ondanks mijn negentien jaren tot een exotisch, laatdunkend vrouwelijk wezen, dat Ik eigenlijk heelemaal niet was. Ik slaagde. Ik kreeg enkele kleine rollen, maar mijn hemel, wat moest ik vechten om mijn aangenomen houding te handhaven, wat voelde ik me een zaam. Want wie mag er nu graag een hooghar tig. laatdunkend, met zich zelf Ingenomen mensch? Een algeheelen ommekeer in mezelf heb ik eigenlijk te danken aan een tragi-komisch ge beurtenisje. Er werd een .sterren"-bal gegeven in Hollywood en ik had me zoo mooi mogelijk gemaakt en mijn gezicht in de plooi gebracht van de allergrootste zelfingenomenheid. Maar mijn tanden "klapperden van nervositeit toen ik mijn entrée moest maken in de groote, ver lichte zaal. En toen gebeurde het. Ik struikel de over mijn sleep en viel langtjjt. Ik schaam me niet het te bekennen: ik huilde als een kind van ellende en schaamte. Wie zich toen naar me toe haastte en zich allerliefst aan me voorstelde was Norma Shearer. Norma is een prachtig mensch, rlip. harmonisch en eenvou dig; ze doorzag me dadelijk, ze begreep on middellijk. dat mijn spelletje eigenlijk alleen bedoeld was om mezelf te beschermen. Van haar echter ging zoo n hartelijkheid uit. zoo'n gemeende bescheidenheid, zoo Iets natuurlijks, dat Ik. wanneer Ik met haar samen was, voor het eerst sinds mijn verblijf In Hollywood, me zelf durfde te zijn. Als Ik met haar wandelde, zwom of paard reed, liet ik mijn aangenomen ik varen, dan was Ik de doodgewone Joan. Er kwqm een fotograaf, die een aantal op namen mbest maken van Norma’s privé be staan; het ging om Norma, ik kon doodgewoon zjjn. En wat bleek? Toen de foto's aan den di recteur werden voorgelegd, ging zijn belangstel ling naar mij uit. naar mij, als doodgewoon sportief meisje, in haar dagelijksche leven. Zóó wil ik je voortaan in de filmen zien, zei hij, zoo heel natuurlijk. Ik kon mijn eigen ooren niet gelooven. Toen begon er een nieuwe phase In mijn be staan; ik stond niet langer uren voor den spie gel; als Ik in gezelschap was, ging mijn be langstelling ook naar anderen uit. Dat is een raad, dien ik allen met-zich-zelf-ingenomen menschen zou willen geven: interesseer u voor anderen, dat trekt de gedachten vanzelf van uw eigen „ik" af. Ik was voor het eerst in mijn le ven In staat om werkelijk van iemand te hou den: wat denkt hü wel van mij, was niet lan ger mijn grootste zorg. Ik had Hef. ik kon geven, dat was het ware. Psychologen beweren, dat’de kiem voor de minderwaardigheidscomplexen reeds in de Jeugd gelegd wordt. „Heel wel mogelijk,” zegt Joan Crawford, „maar dat neemt niet weg. dat men toch maar moet zien uit het moeras te komen. Wees Jezelf, durf Jezelf te zijn, daar komt het op aan. Richt je belangstelling op dingen bul ten je, op je medemenschen; het minderwaar digheidsgevoel wordt daardoor kleiner en het Innerlijk evenwicht grooter," Misschien, dat deze ontboezemingen van een .Madame heeft toch een telegram gestuurd! Dat kon geen vergissing zjjn. Een uur geleden is het gebracht.” „Ik heb geen telegram gestuurd! Wat stond er in?” „Het ligt nog daar, li-bas, op het tafeltje.” Elise ging de hall in, nam het telegram op en hield het haar mevrouw met een triomfan- telijk gezicht voor. „Voili, madame!" Het telegram was geadresseerd aan Chilvers en luidde: „Vertrek onmiddellijk met overige bedienden naar landhuis. Breng alles in gereedheid voor week-end daar. Neem trein 5 49." Dat was een misleiding met kennis van zaken, want zóó. op die betrekkelijk noncha lante manier, liet ze het haar butler altjjd weten, gis ze. door hier en daar een invitatie, een Impromptu-week-end in haar landhuisje aan de rivier aan het organiseeren was; ze nam altjjd haar geheele dienstpersoneel mee; oude vrouw bleef als huisbewaarster achter. Chilvers had dus niets ongewoons In die nuch tere kennisgeving gezien, en was. als een goed geschoolde bediende, met al zjjn onderhoorigen verdwenen. „Ik ben gebleven," legde Elise haar uit, .4k dat madame mij zou wenschen voor het de Nil satijnen" kweelde Elise nu weer op end’ op de kamenier. ..Nee, die neem ik niet mee. En nu naar boven, Elise. en voortmaken. We hebben niet veel tijd meer. Ik zal Chilvers een telegram sturen en ik zal met den agent, die deze buurt heeft, over deze kwestie spreken dan zal hij wel een oogje in 't zeil houden. Begin nu asje blief niet weer met Je oogen te rollen, Elise Als Je nu al zoo'n drukte maakt nog vóór er iets gebeurd is, wat doe je dan als er straks uit een donker hoekje een man te voorschijn springt en je met een mes steekt?” Elise liet een nerveus plep-geluld hooren en verdween haastig naar hoogere regionen. En' onder het naar boven loopen keek ze bange lijk. dan over den eenen, dan over den anderen schouder. Virginia trok een gezicht tegen den verdwij nenden rug, keerde zich om en liep dwars de hall door naar de zoogenaamde bibliotheek, een klein, knus-ingerlcht vertrek, waar ook de tele foon was Het was beter, om het politie-bureau even op te bellen en de dienaren van de Hei lige Hermandad zóó om medewerking te ver zoeken. dan de kans te loopen. dat de agent, die deze wijk had. straks niet op kwam dagen. Ze deed de deur open en liep naar de tele foon. Maar met haar hand al op den haak, bleef ze opeens doodstil staan. In den s rooien stoel naast den haard zat een man in een eigenaardige houding, slap, halfineengezakt. Door het zonderlinge telegram had ze haar chantage-bezoeker geheel vergeten. Blijkbaar was hij. moe en verveeld door het wachten, in „He. dat altijd en eeuwige afwasschen", zuchtte een Jonge huismoeder, terwijl ze de laatste vettige pan uitschuurde, en tersluiks het bekruimde aanrecht en het gevlekte gasstel bekeek. die ook nog onderhanden genomen moesten worden, vóór de dagtaak ten einde was, en ze eindelijk eens rustig kon gaan zit- ■ten met haar boek. ..Je bent eigenlijk nooit klaar", overpeinsde ze. terwijl ze den gootsteen schoonmaakte, en de laatste glibberige restjes met haar vaatdoek trachtte te verdrijven: ,jiu is die doek weer vuil, en moet ik die weer uitwasschen en zoo blijf je aan den gang.*' Ja. 't is waar, het werk van een huisvrouw is een riem zonder einde, maar dat neemt niet weg. dat leder onderdeel daarom zoo efficient mogeljjk gemaakt kan worden. Dat het eeuwig terugkeerende omwasschen een vervelend werkje is. zal iedere huisvrouw hartgrondig beamen, en zeker als het zonder orde en systeem gebeurt van het tevoren soort bjj soort klaar zetten van het vaatwerk, het zilver In een kom warm water en de pannen in de week waar door het.... bijna tot een plezier wordt. Laat voorts een flink pak oude kranten uw nooit ontbrekende hulp zijn in de keuken. Terwijl de vuile vaat systematisch wordt klaar gezet, veegt u de borden een voor een met een prop krantenpapier af, om de grootste vettig heid alvast weg te nemen; evenzoo worden het zilver, de messen en de pannen onderhanden genomen. De onderkant van een koekepan of een braad slede wordt afgedroogd met een stuk krant, dat zoowel vocht als vettigheid absorbeert. Om diezelfde reden is krantenpapier het geknipte materiaal om den gootsteen mee uit te vegen en schoon te wrijven, waardoor de doeken ge spaard blijven. Als de omwasch gedaan is, schuren we het grootste vuil van het aanrecht weg met een krant, en het fornuis of de gasstellen worden met zoo'n prop duchtig gewreven; zelfs de ketel die een paar streken mcekrügt wordt glimmend schoon Nadat we den afval-emmer, waarin al die afgewerkte krantenproppien gedeponeerd zijn, leeggegooid hebben, leggen we onderin een dlk- gevouwen stuk schoone krant, om den binnen kant te sparen. Leven de kranten in de keuken I Het is eigenlijk een' bloem uit een vergeeld poëzie-album. met een geur, die te fijn en te zacht is om voor den modernen mensch dezelf de romantische bekoring te hebben, die de he liotroop had voor onze grootmoeders. Maar het is een veel te aardig plantje, om in het vergeetboek te raken, met de gezond- gave, ruwe bladeren de heliotroop hoort tot de familie van de ruwbladlgen. waar ook de vergeetmijniet lid van is en met de teerlila bloempjes, die uit hun kleine kelkjes den be scheiden. maar nadrukkelijken vanillegeur op zenden. .slaseizoen” waarschijnlijk ook steeds bij de hand, terwijl het druppelfleschje met Maggi's Aroma natuurlijk altijd op de gedekte tafel te vinden is. Wat belet ons dan om onze gasten bij de lunch met Zoo'n aardigen schotel ..vliegen zwammen" te verrassen? Of met een schilder achtige „driekleurensla?” recepten vertellen hoe de ..hapjes" stand komen: veel tijd Is er niet voor noodlg! Zes eieren, vijftig gram boter, wat peper en zout, een theelepel Maggi, een theelepel fijn gehakte peterselie, zes middelmatig groote to maten. eenige frissche blaadjes kropsla. Kook de eieren hard, dompel ze dadelijk in koud water en pel ze Snijd van elk ei de punt af en neem er -r- met behulp van een thee lepeltje voorzichtig den dooier uit: wrijf de dooiers fijn met de boter, de peterselie, de Maggi en zooveel zout en peper als voor smaak noodlg blijkt. Snijdzoo noodlg den 17 De jonge man gooide zijn hoofd in zjjn nek an lachte luidop, aanstekeiyk. Virginia moest meelachen, of ze wilde of niet. Ondertusschen nam ze hem, nonchalant weg. eens op en deed daarbij de ontdekking, dat hij een heel wat aantrekkelijker type was dan de „doorsnee”- werklooze. Hij had een intelligent gezicht en zjjn lichaani zag er stoer en gehard uit. Eén oogenblik kwam zelfs de gedachte bij haar op. dat het haar' speet, dat ze geen betrekking voor hem had. Maar op dat oogenblik ging de deur open Virginia vergat alles, het werklooeenprobleem en den chantage-man. want in plaats van Chil-® ’ers, de butler, stond haar kamenier. Elise. ▼oor haar. „Waar is Chilvers?" vroeg ze het naar binnengaan. ..Chilvers! Gh|lvers is weg, madame, weg met de anderen ..Welke anderen? En waar naar toe weg?" ■•Naar Datchet, madame, naar het landhuisje. ■ooals In het telegram stond.” „Een telegram? Welk telegram?' Virginia. slaap gevallen. Met even een humoristischen trek om haar moolen mond ging ze naar den stoel. Maar opeens bleef ze staan; haar oogen werden grooter. de glimlach trok weg De man in den stoel sliep niet De man was dood! Ze v wist het opeens, ze voelde het intuïtief, nog voor ze het kleine, glimmende wa[>én op het kleedje naast hem. het ronde schróeigat. met den luguberen donkeren kring eromheen, de machteloos-weggezakte onderkaak gezien had. Met haar hand tegen haar hart gedrukt, bleef ze onbeweeglijk staan. Daar kwamen vlugge voetstappen de trap af! Elise! „Madame! Madame!" „Ja, wat is er?” Virginia ging met bewegingen, die aan een automaat deden denken, naar de deur. Eén ding was haar maar duidelijk. ^Ten koste van alles, voor het oogenblik althans dit dit gruwe lijke te verbergen voor Elise! Elise zou natuurlijk dadelijk een zenuwtoeval krijgen en zenuwtoe vallen kon ze op dat oogenblik niet gebruiken. Ze moest tijd hebben om te denken, om kalm te overleggen wat haar te doen stond. „Madame, zou het niet beter zijn, als tk den ketting op de deur deed? Deze booswichten, elk oogenblik kunnen zij binnenkomen.” „Goed! Ga je gang maar Doe maar, wat je wilt." Ze hoorde 't rinkelen van den ketting en even daarna Elise's vlugge voetstappen, die weer snel de trap op en de gang af gingen. Onwillekeurig slaakte ze een zucht van verlichting.... anderd had. Zoo nu en dan dat gebeurt, n’est-ce pas, madame?" Virginia gaf de waarheid van deze verkapte beschuldlgng met een glimlach toe. Maar ondertusschen zochten haar gedachten al vlijtig naar het „motief" achter deze schijnbare flauwe grap. Elise kwam haar met een veronderstelling te hulp. „Mon Dleu!” riep ze uit, terwijl ze haar handen In een gebaar van angst vouwde ..Als het boosdoeners, als het dieven waren! Zü sturen telegrammen en zoo zU krijgen alle domestlques uit het huis en dan zij komen om het te be- róoven.” „Ja, dat zou kunnen zijn.” zei Virginia naden kend. „Oul. oui, madame, dat Is zoo. zonder twijfel! Eiken dag leest men In de krant van zulke din gen. Waarschuw de politie, madame.... schel ze op.... voor de booswichten, zü komen om ons den hals af te snijden „Wind Je niet zoo op, Elise. Ze komen ons niet op klaarlichten dag, om zes uur 's middags, den hals afsnijden .Madame, ik bid u, laat me gaan naar bulten en roepen een agent van politie." „Waarom, In 's hemelsnaam. Elise! Stel je asjeblieft niet zoo aan. Ga naar boven en pak m'n koffer voor De Schoorsteenen, als Je dat tenminste nog niet gedaan hebt. Mijn nieuwe japon van Callleaux en m'n witte crêpe maro- caln enjaen dan m'n zwarte fluweelen maar.... bü politiek hoort zwart fluweel, vind je niet?” ■Madame ziet er verrukelnk uit in baar eau i vele parmantig-kleine. zachtpaarse met wit hartje, die de bloementoef geven de heliotroop, terwül die toch eigenlük een stüve plant is, iets levendigs. Elk bloemetje op zich is een klein wonder van maaksel, een miniatuur windekelkje lükt het met door heel füne feeënvingers ingestreken plooitjes en vouwtjes, die het licht vangen en temperen en een kleurschakeering geven: licht lila, donkerlila. roze, die aan een oud cathe- draalraam doen denken. Er bloeit buiten tusschen het hooge gras van de wellanden, voor zoover die nog niet gemaaid zün, een hardblauw bloemetje, dat met wüd- open oogen de wereld inkükt: de eereprijs of veronica. „Mannertreu" hebben de Dultschers het genoemd, wat geen nader betoog behoeft voor ieder, die den eereprüs plukte en mét het afbreken van den steel de blauwe bloemblaad jes moest zien vallen. De heliotroop met haar stevigen bloementuil, die den ganschen zomer onverstoord doorbloeit, houdt In deze de eer van het plantenrijk op. De heliotroop is name lijk het symbool van de trouw, de toewüding Vandaar dat men haar zoo gaarne penseelde op de bladzüden van het album der innige spreuken. Vroeger toen de menschen nog rustig waren en tijd in overvloed hadden otp poëti sche gedachten in zich om te dragen, was ieder een vertrouwd met de bloemennamen als sym bolen van deugd of ondeugd; dat hoorde in de romantiek van den toenmallgen omgang inge vlochten. Het heliotroop-plantje. wat ouderwetse!) van stül. wat stüf van bouw, niet exuberant van kleur. Is het typische perkplantje voor den on- berispelüken tuin rond het nlet-modeme, sta tige buiten. Omdat het zoo’n stevig, duurzaam bloelertje is. worden houten bakken langs terrassen en vensterkozünen er mee gevuld, in combinatie met levendiger bloeiend goed. Wie zich met één kamer, met een bovenhuis of een woning zonder tuin tevreden moet stel len. en op de vensterbank voor het raajn toch haar klein ..binnentuintje” wil hebben. die koope eenige heliotroop-plantjes. Ze geuren en bloeien, als ze ruim water en niet te overdadig zon krügen. den langen lieven zomer door. Met de minderwaardigheidscomplexen Is het net zooiets als met de vitaminen. Toen we nog niet uitgevonden hadden, dat ze bestonden, za ten ze toch al in ons voedsel. Dat er kiemen van minderwaardigheidscomplexen op den bo dem van Ieders ziel liggen, daar waren de men schen vroeger zich alleen maar niet zoo dui delijk van bewust, De met den langen naam aangeduide, ingewikkelde knoopen In het ge voelsleven we zeggen knoopen. want het is Iets, dat den mensch inwendig verstrikt —hoo ren In het kader van dezen tüd. De mensch negentienveertlg wil In menig opzicht In het algebraïsch kwadraat van zichzelf leven; het lukt hem echter niet heelemaal; waarden ver warren zich in zün begrip; hü voelt zich ver wond; hü lüdt aan het zoo moderne minder waardigheidscomplex. Ziet u er tegen op. wanneer ge vreemde men leken moet ontmoeten? Heeft u het gevoel, dat op straat iedereen u aankijkt? Zoudt ge het besterven, wanneer u In gezel schap gevraagd werd op te staan en een paar woorden te zeggen? Voelt ge u dood op uw gemak, wanneer ge een of andere geschiedenis voordraagt? Begroet ge menschen, die ver boven u staan met even groot gemak als uw gelüken? voelt ge u. wanneer ge iets nieuws aan hebt als een middelpunt, dat aller blikken tot zich trekt? Is het u kunnen krijgt, dat ge een fout hebt gemaakt? Leeft u in een voortdurende angst om een onjuistheid te begaan? Geeft ge een genadig glimlachje, wanneer 'n ander een blunder slaat en voelt ge u daar dan ver boven verheven? Zet ge anderen, op wie ge zeer gesteld züt, op een overdreven hoog voetstuk en Idealiseert ge uw besten vriend? Zoudt ge het liefst door den grond zinken, wanneer uw beste vriendin in het openbaar een zeer opvallend gebaar maakt? Bent u er van overtuigd, dat leder ander, be ter, gelukkiger en flinker Is dan ge zelf züt? Als ge aan minderwaardigheidscomplexen lüdt dan zult ge met ,Ja” moeten antwoorden op de meeste vragen van dit lüstje, dat we In een bui tenlandse!) vrouwentüdschrift als test vonden aangegeven. En hoort ge tot de ja-zeggers, dan bent u heusch niet de eenige. Koningen, kei zers en beroemdheden hebben hun leven lang met deze ellende moeten worstelen. Keizer Wil helm leed In zün jeugd hevig aan minderwaar digheidscomplexen en daaruit is grootendeels zün houding in latere jaren gegroeid. Lodewük de Veertiende. Mark Twain, Napoleon hoorden tot degenen, die onder het mom van zeer uit de hoogte te doen, hun gevoel van minderwaar digheid verstopten. Het minderwaard igheldscomptex ïs 'nwért- waardige adder onder het gras van 's m?n- schen „zijfi” voor zoover dit het Ingewikkeld samenstel is van ulterlük en innerlük. Men kan bü den buitenstaander den indruk wekken, vol- maakt gelukkig te zün. men kan uitstekend ge kleed gaan, knap zün, over ruim geld beschik ken en zich toch ontwricht voelen door min derwaardigheidscomplexen. Nog sterker: men kan getrouwd zün met den man, dien men zich gewenscht heeft, men kan als vrouw-al- leen carrière gemaakt hebben en zich toch nog minderwaardig voelen. Waarom? Omdat er een zwakke plek zit in het tandrad van ons ge voelsleven. Hoe we er van af komen Is grooter belang dan hoe we er aan gekomen •ün. Een vrouw, die toch zeker in de oogen der wereld carrière gemaakt heeft en desal niettemin aan minderwaardigheidscomplexen leed, is Joan Crawford. Het kUnkt misschien weinig aannemelük voor iemand, die het geko zen heeft, te leven/ln het volle licht van de pu blieke belangstelling. We laten haar daarom zelf aan het woord om tevens van haar te hoo ren. hoe ze er bovenuit gekomen is. Want wie aan deze geestelüke kwaal lüdt. behoeft zich nog niet tot de ongeneeselük zieken te rekenen, mits hü door de omstandigheden of door zich zelf op de juiste wijze wordt aangepakt. Ge voel voor humor kan hierbü van onschatbare waarde zün. Joan Crawford vertelt op haar geestige ma nier van de eerste ontmoeting tusschen haar en Clark Gable ook een sterk met minder waardigheidscomplexen behept mensch met wien zü voor het eerst in een film zou samen spelen. „Ik was al In vele rollen opgetreden, maar dit was dan voor het eerst, dat Ik een „ster”-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 23