Geen afzet voor onze tuin bouw-producten De Rijksmiddëlen Juni Bedevaart naar Dokkum m r OOK VOOR DE BLINDEN BESTAANSMOGELIJKHEID ACHTERUITGANG IN 1938 de tfroote fcXJLjl DINSDAG 18 JULI 1939 Het Staatarapport Zwaar onweer boven Binnenkort een R.K. Oost-Groningen Centraal Bureau Stroobulten door brand verteerd Groot kwantum tomaten verwerkt De velo-type St. Willibrordusfonds DE BRANDWEER HAD PECH Cijfer» HET VLUCHTELINGENSCHIP Vuurzee te Breezand Te Antwerpen aangekomen DAME GEDOOD J Door een auto gegrepen De weer Nu nog de directe belattingen Raming weer overschreden Door burgemeester Oud geopend ONDER KOLEN BEDOLVEN v Oorzaak van de branden nog niet vaatgeateld Twee opalagplaataen in aach gelegd Voor vele zelfatandige blinden bleef de toeatand alecht 38-jarige tremmer te Haarlem gedood Mgr. dr. J. de Jong ala eerate Stichter Intusschen ging het huis in vlammen op Door snelrijdenden auto achterop gereden Plechtigheid op het graf van St. Bonifatiua I» KINDERVERLAMMING TE BEILEN STRANDBOULEVARD TE HOEK VAN HOLLAND BEJAARDE HEER GEDOOD GEN.-MAJ. V. HOOGENHUYZE GEWOND „Tapanoeli te Rotterdam van Harkjes van munhardt De Goffert te Nijmegen geopend Betere pryzen voor hard fruit brachten de totale waarde van den export nog redelyk omhoog Opvoering van Shakeapeare* a „De vroolijke vrouwtjea” „Chronische verstopping kan mat succes worden bestreden", zeggen doktoren. Tempo van den vooruit gang nog traag Door een auto aangereden p in den I ie van Maandagmorgen om elf uur is or het terrein gemaakt. f. B i-’ De fraai verluchte perkamenten stichtings oorkonde van het St. Willibrordusfonds waar uit zooals men weet op de eerste plaats de kos ten van het St. Willibrordusgedenkteeken zul len worden bestreden Is door Z.H. Exc. den Aartsbisschop mgr. dr. J. de Jong als eerste stichter geteekend voor een bedrag fan duizend gulden. Ie IT I- >1 B. van het lichaam werd gerukt. Bovendien werd zy ernstig door een der koplampen van den auto geraakt. Zij was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot werd het Johanniter- zlekenhuis binnengebracht. Een sergeant, die met een anderen militair juist passeerde, viel by het zien van het vreeseiyk ongeluk flauw. Hij moest een nabijgelegen woning binnengedragen wor ded. igea chea lan» den te de actie. Al is het tempo van den vooruitgang soms traag, al rest er nog veel te doen, over den geestelijken en maatschappelijken opgang is men verheugd. Het financieel verslag sluit op een totaal van f 491651. Aan de orde kwam dan het Staatarapport lx het bllndenvraagstuk. 5 aan Maan- ope- ccn Mevrouw B. liep aan de linkerzijde van den •weg. Op dat moment kwam een personenauto uit Veenendaal haar tegemoet. De bestuurder trachtte de vrouw te ontwijken, doch doordat de auto slipte, slaagde hij hierin niet. De aanrijding was zoo hevig, dat het linkerbeen van mevrouw Is te danken aan een combinatie van geneesmiddelen die eikaars werking wederkeerlg bevorderen. In Bellen Is een geval van kinderverlamming geconstateerd bij een jongetje van tien maan den van den arbeider Joh.~Kats te Tiende veen. De kleine is op medisch advies opgenomen in de barak van het ziekenhuis ..Bethesda" te Hoogeveen. aanhankeiyk- aan H. M. de Vervolgens had een demonstratie plaats met de velo-type. waarbij men voorloopig samen werking nastreeft tusschen blinden en zien- den. hoewel in de toekomst de machine enkel door blinden zal bediend kunnen worden. De op deze machine te bereiken snelheid bedraagt 350 lettergrepen per minuut. Het apparaat werkt volkomen onhoorbaar en is absoluut in ternationaal. Zaterdagavond werd het openluchttheater hpt stadspark De Goffert te Nijmegen officieel geopend met een uitstekend geslaagde opvoe ring van Shakespeare's Vroolijke Vrouwtjes van Windsor ui de vertaling van Dr. Burgers- dyk. Het gezelschap Zomerspelers 1939 onder artistieke leiding van Albert van Dalsum en Paul Dufresne heeft een opvoering gegeven welke beschouwd mag worden als een der beste Shakespeare-vertolklngen uit den laatsten tijd. Meer dan 2000 toeschouwers, wx>. vertegen woordigers der R. K. Universiteit en van bet geestelijk en burgerlijk gezag woonden de opvoe ring bij er juich t er de spelers geestdriftig toe. Vooral Lou Ezerman als Sir John Falstaff en de dames Willy Haak en Sarah Heyblom als de beide vroolijke vrouwtjes oogstten het succes van den avond. Ook de andere rollen werden zeer goed vertolkt. Aan het slot werd door den heer De Goede en burgemeester Stelnweg hulde gebracht aan alle artisten, hierbij inbegrepen Leo Pappenheim, die met de Arnhemsche Or- kestvereenlging de muzikale illustratie had ver zorgd. Omstreeks twee uur Maandagmiddag brak door tot nu toe onbekende oorzaak op den zol der der woning van den tuinder J. Duyvesteln aan het Poeldjjkschepad te Honselersdjjk brand uit. Door den feilen wind stond de woning spoe dig in lichter laaie. Men waarschuwde de brand weer, doch bij vergissing eerst die te Poeldijk. Deze verscheen niet, omdat het terrein aan Honselersdjjk behoorde, waarom daar de brand weer werd gewaarschuwd. Met dat al was een half uurtje gemoeid, en toen de motorsputt. op 'weg toog, verzakte het voertuig op eenigen afstand van de brandende woning in den grond. Men kon echter een deel van de spuit demonteeren en verder dragen, doch toen de brandweerlieden bij het huis kwa men was er niet veel meer te blusschen. De schade wordt door verzekering gedekt. Voorts toonden de volgende middelen ten op zichte van het vorig jaar een achteruitgang: de Accijns op Zout met 188.423,de accijns op het Geslacht met 102.794,de Couponbelas- tlng met f 195.834.de rechten van Boeten en Zegel, met 924.077,de rechten en boeten van Registratie met 732.143,en de rechten en boeten van Successie, van overgang bij overlij den en van schenking met 5.413522,—, werd voorts geopperd, -pastoor Brandenhof, benoemen tot eere-lld van den Bond. Aan het jaarverslag van den secretaris is het volgende ontleend. Het B. B. heeft zich afgevraagd. of het zich bjj het standpunt der Staatscommissie moe', neerleggen. Een onderhoud met de andere blln- denorganisaties heeft inmiddels plaats gehad Besloten werd toen, een ontwerp samen te stel len. waarin den ministers verzpcht wordt, ten spoedigste uitvoering te geven aan wat in het rapport gewenscht geacht wordt. Zoo spoedig een nieuwe Regeerlng is gevormd, zal men zich uitspreken en oplossing van het blinden vraagstuk aanhangig trachten te maken Goedgekeurd werd het door het H. B. gevoer de beleid, terwij dit gemachtigd werd, in oe toekomst naar omstandigheden te handelen. Bij de O voeren actie zal rekening worden gehou den met hetgeen In de R. K Klesvereenigingen kan gedaan worden. D* kwestie van centrale kernvorming werd, na eenlge bespreking, aan het hoofdbestuur overgelaten In den breede werd van gedachten gewisseld over het houden van "propaganda- a vonden. Ultimo Juni van dit Jaar was voor de Direc te belastingen in totaal op kohier gebracht 73.786.364 bjj een raining van 126.703.000. voor het geheele dienstjaar. Na het eerste half jaar van 1938 was het zuiver kohlerbedrag 61.665.705,05, zoodat thans'een vooruitgang kan worden geconstateerd met f 12.120 659. Wat de onderscheidene mklaelen betreft, kan worden opgemerkt, dat de Grondbelasting waar voor de raming 10.703.000 bedraagt. thans reeds heeft opgebracht 10.496 984 «vorig jaar f 10.464.242). De Inkomstenbelasting (raming 82.500.000,is voor het eerste half Jaar ten kohiere gebracht ovor 46.261 363.48 tegenover 34 944.225.15 op ultimo Juni van het vorig Jaar, een vooruitgang derhalve van 11.317.138,33 Ook de andere directe belastingen hebben de kohierbedragen van het vorig Jaar overtroffen en wel de Vermogensbelasting met 694.627 (kohlerbedrag thans f 10.097.230), de Verdedi- gingsbelasting met 11.010 (kohlerbedrag thans 5.465.214) en de belasting van de doode hand met 65.141,— (kohlerbedrag thans 1 465 571) Het zuiver bedrag der Kohieren voor den dienst 1939/1940 van de inkomsten ten bate van het Gemeentefonds was tot en met de maand Juni 15.233.915,— tegenover 10 246 042 het vorig Jaar. Maandagmiddag is het onder Panameesche vlag varende schip „Dora", komend van Am sterdam, te Antwerpen gearriveerd. Aan boord bevinden zich 298 Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. In Antwerpen was het streng verboden aan boord van het schip te gaan. Nadat zich aldaar nog 165 andere Joodsche vluchtelingen boord hadden begeven, zou het schip dagavond naar Bangkok vertrekken. Voortdurend wordt dan in het Jaarverslag van het Centraal Bureau naar voren gebracht, dat de verbetering van de ultvoerpositie het allesbeheerschende vraagstuk van heden en toekomst van der» tuinder uitmaakt. Maandagavond omstreeks half negen is op den ryksstraatweg tugpchen Ede en Bennekom, ter hoogte van het Johanniter-ziekenhuis, een ern-a stig verkeersongeluk gebeurd, waarby de onge veer zestigjarige mevrouw Brouwer uit Ede den dood vond. Van R. r gruiskolen over den loopenden band moedeljjk onder de kolenmassa t“ men, toen deze begon te schuiven. Zeer spoedig bemerkte men het ongeluk en werd Van R. uit gegraven. Onmiddelljjk toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Een inmid dels gearriveerde dokter kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het St. Ell- sabethsgasthnis vervoerd. Het slachtoffer was gehuwd gunstige resultaten gehad, terwjjl met de bij zondere hulpverleenlng aan .kleine tuinders" vele kleinere bedrijven worden geholpen. voorzitter G. v. d. Berg, die gerulmen tijd ern stig ziek is geweest, namens den aanwezigen met zijn herstel. Besloten werd een H. Hartbeeld beschikbaar te stellen voor het nieuwe federatie-kantoor te Maastricht. Het denkbeeld oud-geest. adviseur, Maandagmiddag was nabij Slootdorp de 66- Jarige heer Venetna, die bij zijn zoon te Mid- denmeer logeerde, per flets onderweg. Een auto, bestuurd door een garagehouder uit Nieuwa- Niedorp, die hem in snelle vaart achterop kwam, reed hem aan. De heer V. was op slag dood. Tegen den garagehouder is proces-verbaal op Uit het overzicht van de inkomsten ten bate van het Werklooshelds-subsidiefonds blijkt, dat bij een raming van f 52200.000,voor den dienst 1938 het zuiver bedrag der kohieren tot en met Juni 1939 heeft bedragen 53 189 760— terwijl voor den dienst 1939 he* kohlerbedrag op ultimo Juni JJ. 34.118.514,— bedroeg bjj een raming van 51.621.000, De Inkomsten ten bate van het Verkeersfonds hebben In Juni bedragen 1.706525 en over het eerste half jaar 14.846531,— bij een Jaarljjk- sche raming van 32 mlflioen. Men bedenke hierbij echter, dat de Rjjwlelbe- lastlng eerst in Juli en Augustus op volle toeren gaat loopen, en dat dan het décrts op de raming wel behoorlijk Ingehaald zal worden Generaal-majoor titulair W. G. van Hoogen- luyze, adjudant in buitengewonen dienst van HM. de Koningin en afdeellngschef ter beschik king van de KLM, is Zaterdagmiddag aange reden door een auto, bestuurd door een 29- Jarige Wassenaarsche dame Generaal van Hoo- genhuyze was op de flets. De aanrijding ge beurde op den hoek van den Benoordenhout- •cheweg en de van Hoytemastraat te Den Haag. Naar het ziekenhuis Bronoyp vervoerd, bleek, dat de generaal een liehte hersenschudding had kekregen en zes ribben had gebroken. Zijn toe- •tand was hedenochtend naar omstandigheden redelyk wei. Maandagmiddag is in tegenwoordigheid van tairljke autoriteiten de nieuwe strandboulevard te Hoek van Holland, die feestelijk met de Ne- derlandsche en Rotterdamsche 'kleuren was versierd, door den burgemeester van Rotter dam, mr. F J. Oud, geopend. Als eerste spreker nam wethouder De Zeeuw het woord, die namens den wethouder van den gemeentelijken technlschen dienst te Rotter dam sprak. Spr. deelde eenige bijzonderheden mede over den boulevard en sprak de hoop uit, dat de bevolking veel plelzier mag hebben van dezen prachtlgen weg. waarna hjj tenslotte óen boulevard namens den gemeentelijken technlschen dienst aan den burgemeester over droeg. Namens den minister van Sociale Zaken sprak de heer Meyer de Vries nog een enkel woord. Namens de vereenlging ..Algemeen Belang” sprak de heer Van Eeuwen en namens den rijkswaterstaat Ir. Jansen. Tenslotte verrichtte de burgemeester de nlngsplechtlgheld. waarna het gezelschap wandeling over den boulevard maakte. Maandagavond omstreeks negen uur is tijdens een kort, maar zeer hevig onweer boven Oost- Gronlngen. de bliksem geslagen In de groote stroobulten. staande achter de strookarton- iabriek „De Union" te Oude Pekela. Het vuur breidde zich, aangewakkerd door had kunnen en durven denken, den kflichtlgen zuidwestenwind, snel uit, waar door na korten tijd drie millioen kilogram stroo in lichter laaie stond De brandweer van Oude en Nieuwe Pekela wist het vuur tot de stroobulten te localiseereu Het nablusschen van het smeulende stroo nam eenlge uren in beslag De Hjst van ..doorgedraalde'' producten, d.wz. de producten, welke de door de regeerlng ge stelde minimumprijzen op de veiling niet op brengen, bevat van sommige artikelen soms ontstellende hoeveelheden. Voor zoover mogelijk zjjn thans de onver koopbaar gebleven partijen groenten tegen ge ringe vergoeding onder de werkloozen en arm lastigen gedistribueerd. Overigens wordt in 't verslag oX terecht opgemerkt, dat bjj het be- oordeelen van dit .Voordraaien" van groente niet uit het oog moet worden verloren, dat men bier niet louter met een crisisverschijnsel heeft te doen. Het onverkoopbaar zijn van groote hoeveelheden groenten kwam ook in normale tijden voor. In den groentenhandel kan het nu eenmaal niet anders of vraag en aanbod moeten langs elkander schuiven, zoodat tekorten of over schotten van den oogst niet te vermijden zijn. Toch wordt het mogelijke gedaan om aan het overblijvende deel van den oogst een nut tige bestemming te geven. Zoo zijn de 135 mil lioen K.G. overgebleven tomaten goeddeels verwerkt tot tomatensoep. Het vraagstuk van de verhooging der mini mumprijzen, d.w.z. de vraag of de minimum prijsregeling kan worden gebezigd om den tuinder een hoogere opbrengst voor zijn pro duct te verzekeren, heeft ook in 1938 de voort durende aandacht van het Centraal Bureru gehad. De teeltregellng In den tuinbouw, weize eenige Jaren geleden door de Regeerlng werd voorgeschreven, moest nog steeds onverzwakt worden gehandhaafd. Met allerlei middelen wordt getracht de kwa liteit van het Nederlandsche tuinbouwproduct te verbeteren. Voor den verkoop ter veiling worden strenge kwaliteitseischengehandhaafd, terwjjl bij export wordt toegezien, dat geen groenten of fruit over de grenzen gaan, waar van de kwaliteit, de sorteerlng of verpakking den goeden naam van het Nederlandsche pro duct zou kunnen schaden. By den verkoop van eenige belangrijke pro ducten. zooals vroege aardappelen, witte kool en aardbeien werd een afzetregellng gehand haafd ten einde den kweeker een zoo goed’ mo- geljjken prijs te doen verkrijgen. Zeer uitvoe rig behandelt het verslag verder het verloop van den uitroer van groenten en fruit naar de verschillende afzetlanden en de tallooze moei lijkheden, welke zich daarbij voordoen. Het totale gewicht van den tuinbouwuitvoer bedroeg In 1938 bijna 419 millioen K.G. tegen 453 millioen K.G. In 1937, een daling derhalve van bijna 8 pCt. De totale waarde van dien ex port was in 1938 rond 43.3 millioen tegen f 399 millioen In het voorafgaande jaar. een vermeerdering derhalve met 9 pCt., welke ech ter voornamelijk aan den grooteren export van hard fruit als gevolg van misoogsten el ders is toe te schrijven. Van dezen export ging ’35 millioen K.G. (1937: 135.4) voor f 162 mil lioen 1937J 15.6} n^ar puitschland, en 2C1 millioen K.G. (1937: 197) voor ƒ19 millioen (1937: ƒ159) naar Engeland Maandagavond brak brand uit in een opslag plaats van de coöperatieve land- en tuinbouw aankoopvereeniging aan de Zandvaart te Bree zand. De schuur, die gevuld was met balen turf molm, teer en carbolineum, brandde zeer fel. De vlammen deelden zich al spoedig mede aao een tweede opslagplaats, waarin kunstmest en granen lagen. Toen het vuur ook vat op deze schuur had gekregen, arriveerde de brandspuit var Anna Paulowna, die nu kon verhinderen, dat de vlam men ook oversloegen op de belendende percee- len, een woning en een bollenschuur Ook de Heldersche brandweer werd te hulp geroepen en gezameniyk slaagde men erin, den brand mees ter te worden. Burgemeester MUnlleff van Anna Paulowna en burgemeester Ritmeester van Den Helder woonden het blusschingswerk bU. Beide opslag plaatsen brandden geheel uit. Jan -- ----- waar bij Z H. Exc. Mgr. dr. X de Jong een predi katie heeft gehouden en na de Sacraments processie door het Bonifatluspark. vertrokken de pelgrims weer naar hun woonplaatsen, die vele van hen des morgens reeds zeer vroeg hadden verlaten, en vendel Dokkum weer m de droomende rust, waaruit het slechts eenmaal per jaar wordt gewekt door de nationale bede vaart naar hec graf van den grooten apostel. Laten wij, die in deze rubriek buiten alle po litieke twistvragen moeten blijven, even vastleg gen, dat een enkele maandstaat der ryksmidde- len nóch voor de eene, nöc.i voor de andere stelling ook maar de minste bewyskracht heeft Waarbij komt, dat deze Junlstaat ondanks de boven gememoreerde verschillen vrij kleur, loos is. Inderdaad, er werd ruim 2 millioen meer ont vangen dan 1/12 deel der raming, en zelfs kwam ruim 6 ton meer binnen dan in Juni 1938, doch dit alles zegt nog weinig of niets over de ge zondheid onzer financiën. Immers men moet er rekening mee houden, dat sinds vorig jaar en sinds de begrooting werd vastgesteld, het per centage der Invoerrechten verl.oogd werd, waar door deze 1% millioen meer opbrachten dan in Juni 1938. De andere middelen schommelden in de goede of in de verkeerde richting. Wat dit laatste betreft, sloeg de Omzetbelasting een re cord. door 2 millioen minder op te brengen dan de raming. Er is in deze dagen, nu een kabinetscrisis ver oorzaakt is door de landsfinanciën, wellicht nog meer interesse voor den staat der rUksmlddelen dan in normale jaren het geval pleegt te zjjn. Ieder meent daaruit voor zijn eigen stelling be wijzen te kunnen putten. De een zal misschien uit het feit, dat in deze rnaanc iets minder dan vorig jaar werd ontvangen, concludeeren, dat de groep van het hinkend huishoudboekje het grootste geljjk van de wereld heeft. Daarente gen zullen anderen naar voren brengen, dat Juni 1939 toch maar ruim 2 millioen meer in het laatje bracht dan de overeenkomstige maand van 1938 en daaruit overtuigend meenen te kun nen bewyzen, dat een vlotte flnancieele politiek nog zoo ónmogelijk niet is. De tuinbouw staat in beginsel niet afkeerig tegenover de plannen der Regeerlng om de uitvoering van de onmisbare ordeningsmaatre. gelen in de agrarische bedrijfstakken meer en meer in handen te leiggen van het bedrijfsleven Met waardeering wordt in het verslag melding gemaakt van de in de laatste jaren sterk toe genomen belangstelling der Regeerlng voor de technische vraagstukken in den tuinbouw, wel ke belangstelling zich doet kennen in de reorga nisatie en uitbreiding van den Tuinbouw-voor- llchtingsdienst. De regeling der vaste lasten in den tuin bouw heeft reeds voor een-aantal'bedrijven zeer De nationale bedevaart naar Dokkum naar het graf van den grooten geloofsver kondiger St. Bonifatius kreeg dit jaar wel een byzonder karakter door bet eeuwfeest van den anderen grooten apostel van Ne derland. 8t. WUllbrordus, die men beiden gewoonlyk in een adem noemt. Dezer dagen is het jaarverslag 1938 ver schenen van bet Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. Kederlandsche tuinder, aldus woedt ge- zegd, was het afgeloopen jaar met meer moed bronnen dan voorheen; het had er den schijn van, alsof een tijd van herstel voor het In den loop der jaren zoo zwaar getroffen tuinbouw bedrijf was aangebroken. Het begin van het jaar was inderdaad iets beter, doch al spoedig kwam een lileuwe inzinking, voornamelijk door den achteruitgang in den handel met Duitsch landDe moeilijkheden by den uitvoer van groenten en fruit naar Duitschland nog Steeds het belangrijkste afzetgebied van onzen tuinbouw hebben in dit jaar wederom een schaduw op het bedryfsbeeld geworpen. Zondagmorgen omstreeks half zes is het ss. „Tapanoeli' van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam aan de kade gemeerd. Zooals men zich herinnert heeft 6 Juli op tot nog toe on verklaarbare wijze In twee der ruimen van dit «chip, toen het in Liverpool lag, brand ge woed. In ruim 1, dat geladen was met copra, brak een bgpnd uit, welke geen grooten om- vang aannam en welke vrij spoedig gebluscht kon worden. Een half uur later echter brak brand uit in ruim 5. waarby de brandweer van Liverpool assisen tie moest verleenen. Een diep gaand onderzoek is Ingesteld, waartoe de rui men werden verzegeld, maar een resultaat beeft dit nog niet opgeleverd. Zoodra het schip, waaraan ulteriyk van de branden weinig te bemerken is, gemeerd was, hebben wij met kapitein N. Baggus een on derhoud gehad. Hjj bevestigde, dat inderdaad twee branden een half uur na elkaar gewoed hebben. Vermoedelyk zijn er ook twee brand haarden gesticht. De gezagvoerder wilde zich er echter niet over uitlaten, hoe de brand wellicht kon zjjn ontstaan en door wie. Er zal in Nederland een diepgaand onderzoek inge steld worden, zoo zeide hy, want in Engeland is men niet tot een slotsom kunnen komen „Wat er dus over deze zaak te zeggen vait, eindigde de heer Baggus het gesprek, „dat laat ik over aan de autoriteiten, die het onderzoek zullen leiden." Ten aanzien van de afzonderlijke midfielen kan worden opgemerkt, dat de Dividend- en Tantièmebelasting (opbrengst 9.611.000, bjj de raming 3.888.000,— ten achter is geble ven en f 1.130.000,minder heeft opgebracht dan in het eerste baljaar van 1938. De rechten op den invoer hebben de halfjaar- lyksche raming met 8.517.826,overschreden en brachten het tot een opbrengst van 56.517.826,hetgeen in vergelijking met het vorig jaar een hoogere opbrengst beteekent van f 9.386.114,—. Hierbij dient natuurlijk in aanmerking geno men te worden, dat deze heffing by K.B. voor loopig is verhoogd. Het Statistiekrecht bracht ruim 43.000 meer op, de accyns op wyn 68.500,de accUns op Gedistilleerd 664.475,de accijns op Bier 366.918,de accijns op Suiker f 1.265.871. de accyns op Tabak 394.724.— de Omzetbelas ting 3.038.003,en de opbrengst der Loods gelden 196.164,—. van de Haarlemsche gasfabriek een ernstig on geluk gebeurd, dat aan den 38-Jarigen tremmer J. van R. het leven kostte. Ruw-reinigende laxeermiddelen zijn nutteloos bij de bestrijding van chronische verstopping. Zij geven wel tijdelijk opluchting, msar spoedig is een nieuwe dosis noodzakelijk, want de oorzaak van de kwaal wordt er niet door weggenomen. Du wwrzMlt der kwaal. Dikwijls ligt deze in een gebrek aan massa in de darmen. Een normale darmfunctie is alleen mogelijk, indien daar voldoende spijsverterings- resten. de z.g. ballaststoffen, aanwezig zijn om weerstand te kunnen bieden aan de darm- spieren, welke door zich samen te trekken de darm- beweging veroorzaken. De huidige sterk gecon centreerde voedingsmiddelen zijn evenwel arm aan spijsvertenngsslakken Daardoor ontstaat een ge brek aan massa, - dut aan weerstand - in de darmen, zoodat de darmspieren gaga verslappen. Hwwweal hwrrtuk du darnriwnetlu la»wa MtwMriljkow wo«. Vooreen succesvolle bestrijding van chronische ver stopping is het dus noodzakelijk, in het gebrek aan massa te voorzien. Normacol doet dat; de zuiver plantaardige korrels zwellen in den darminhoudgeM- tmeus op en vormen een sponsachtige massa, die de plaats inneemt der ontbrekende ballaststoffen. De darmspieren kunnen nu weer regelmatig wer ken en een gezonde stoelgang wordt verkregen. Neem nog beden een proef. Een kleine hoeveel heid Normacol. regelmatig ingenomen, heft chro nische verstopping onfeilbaar op. By het doorlezen van het uitvoerig verslag, dat met een vloed van cyters over den aanvoer en den handel is toegelicht, krygt men toch wel een duidelyk beeld van de moeliykheden, welke onze eens zoo bloeiende tuinbouw onder de huidige Internationale omstandigheden taoet doorworstelen. De Regeerlng heeft de tuinders geholpen en helpt nog voortdurend, maar deze hulp kan uit den aard der zaak de groote kwaal, het gebrek aan exportmogeiykhetd, niet genezen. was bezig met het wegwerken van I en ia ver- terecht geko- De activiteit van de organisatie en van heel het blindenwezen is wellicht nimmer zoo sterk geweest. In de wyze waarop de overheid zal moeten helpen, teekenen zich twee hoofdlmdch- ten afde eene groep streeft naar subsidieering der werkinrichtingen en der werkverschaffing, de andere-’ groep, waarby ook onze organisatie behoort, acht deze oplossing niet algemeen en niet ideaal, zy streeft naar individueele hulp- verleening, arbeid als plicht stellende, doch zich niet tot de werkverschaffing beperkende. Ons werk is een onderdeel van het streven naar de nieuwe gemeenschap Het .ledental steeg tot 383 Financiering en afzetmogeiykheid waren voor vele instellingen de groote zorg. Van uit breiding is dan ook geen sprake geweest. In talryke gezinnen hebben deze instellingen echter levensbiyheld gebracht. Voor vele zelf standige blinden, vooral in de kleinere gemeen ten. bleef de toestand zeer slecht. De hoop, die was gesteld op het Ryks-Inkoopbureau, is niet verwezenlijkt. Het jeugdig enthousiasme, dat alle medewer kers van de organisaties biyft bezielen houdt de belofte in. dat wy onverminderd zullen voortstreven naar ons doel: Alle blinden een menschwaardig bestaan. Reeds vele jaren duurt De heer B. Kok wees op een tekort aan leden van de Utrechtse lie afdeeling en memo reerde het overlijden van haar voorzitter, den heer v. Ravensteyn. Een telegram van hulde en heldsbetuiging werd verzonden Koningin en den Aartsbisschop. De waarn. voorzitter complimenteerde d. Berg, die gerulmen tijd em- De heer Moonen wees _>p het Centraal Bureau voor 't RK. Blindenwezen, dat bin nen enkele dagen te Maastricht door Mgr. Lemmens zal worden Ingezegend. Van daar uit zal voor de blinden gewerkt worden In den geest van de Nieuwe Gemeenschap. In Huize „St. Jan" te Utrecht hield de Ned. R.K. Bllndenbond ..St. Odiliazyn jaarverga dering, onder leiding van den heer M. de Jong, die een uiteenzetting gaf van aard en betreken is dezer organisatie. Door technlschen vooruitgang en sociale om vorming komen thans ook voot de blinden vor men van bestaan, waarrfhn men vroeger niet De oplossing van het bllndenvraagstuk wordt echter aller eerst beïnvloed dooa de blinden zelf. Van de sanjenlevlng wordt gevraagd, dat deze aan de blinden de plaats inruime. welke zy behooriyk kunnen bezetten Aan een 10-tal groot-bedryven zyn reeds blinde steno-typisten in dienst. In haar geheel echter staat de samenleving nog vreemd tegenover den blinde, als sou deze niet geheel of gedeeltelyk in zyn (haar) levens onderhoud kunnen voorzien. Niet alle blinden kunnen zich voor een zgn. beroep bekwamen, maar allen hebben wel ^eeht op een behooriyk bestaan, in overeenstemming met de moraal Geesteiyke en materieele opheffing van de blinden biyft het streven van dezen bond. De byeenkomst werd bygewoond door 35 af- afdeelingen, alsmede door dr. v. Voorthuysen, oud-inspecteur van het buitengewoon L.O. en den heer A. C. J. Moonen. voorzitter van de R.K. Bllndenzorgfederatie, benevens den voor zitter van den Vlaamschen Bllndenbond Na het openingswoord van den voorzitter sprak kapelaan Beekers. geest, adviseur der afd. Utrecht, een harteiyk .welkom". Belangryker nog dan de maandopbrengst is, nu het fiscale halfjaar om is. het totaal over de maanden JanuariJuni. Om eenige cyfers te noemen, de opbrengst bedroeg 223 999.813 by een raming van 220.862.500,— tegenóver een opbrengst van 217234.116 over het eerste halfjaar van 1938. een vooruitgang derhalve van ongeveer 6 765.700.—. Het stadje Dokkum, by na iu bet uiterste Noorden van ons land, ziet zelden een zoo grootsche geloofsbetulglng als de nationale be devaart in den loop der jaren geworden is. Het telt ongeveer vyfduizend Inwoners en hieron der zyn niet veel katholieken. Het heeft een eenvoudige kerk, niet groot, maar grooflgenoeg om de geloovlgen te bevatten. Deze llgt^nidder. in het stadje aan een straat, die niet stiller is dan de andere. Want er is hier weinig verkeer en vertier, het groote verkeer komt er niet. Er loopen een paar grachtjes dwars door het plaatsje; grachtjes, die klnderiyk smal zyn, maar breed genoeg voor de paar bootjes, die er op een zomermiddag liggen; roerloos In het roerlooze water. Als men op een Zondagmiddag door het stadje dwaalt, zyn de stilte en de rust drukkend voor iemand, die gewend is aan het leven In de groote stad en aan het drukke verkeer op de groote wegen. Maar eenmaal per jaar neemt het moderne leven bezit van dit stadje. Dat is op den dag. waarop de nationale bedevaart trekt naar het graf van St. Bonifatius. Dan ryden er weer treinen over de reeds lang opgeheven spoorlijn: er verschynen weer stoomtrams langs de wegen en van alle kanten komen de bussen naar Dok kum. aan voerend de pelgrims, die den grooten blsschop en martelaar komen vereeren. Maar behalve dit moderne leven en dit moderne verkeer, neemt ook een oude traditie bezit van Dokkum; een traditie, welke zeer lang verloren is geweest, doch die thans weer begint óp te bloeien, elk jaar schooner. Op dezen dag trekken duizenden vertegen woordigers van alle rangen en standen uit alle deelen van het land, achter de vaandels van organisaties, biddend en zwygend. maar open ly k hun geloof manifesteerenc door de straten van het stille plaatsje, aan zulke drukte niet gewend. Zy trekken naar het St. Bonifatlus park. waar het primitieve, stemmingsvolle hei ligdom staat, het middelpunt van dezen dag; het doel van allen, van hoever zy ook kwamen. Dit heiligdom toch staat op de plaats, waar St. Bonifatius zyn bloed vergoten heeft, toen hy den Friezen het geloof kwam brengen. Een kerk kan men het niet noemenhet is niet meer dan een beschuttende gaandery, met hout en ruwe steen opgetrokken om het altaar en de geloovlgen te beschermen tegen de ele menten regen en wind, die hier soms al te fel kunnen woeden. Maar niet zoo fel. dat zü bet enthousiasme en den geloofsyver der pelgrims kunnen dooven. De bedevaart van Maandag was niet begunstigd door mooi weer; hevige regenbuien trokken door de lucht en vielen als ten dicht watergordyn op het stadje Dokkum, op het St. Bonifatluspark en op de polders rondom. Niemand 'echter had zich hierdoor laten weerhouden, en toen om ongeveer halt elf de Pontificale Hoogmis begon, opgedragen door Z H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, was het heiligdom geheel gevuld met een menigte, die op voorbeeld van den Aartsbisschop en opvolger van St. Bonifatius kwam bidden voor de algemeene intentie van deze bedevaart: ..Dankbare hulde aan 8t. Wil- librord en zyn mede-arbeiders en opvolger St. Bonifatius, die het geloof eh daarmee de be schaving aan onze voorvaderen hebben ge bracht". een theiria. dat door den predikant, den weleerw heer H. de Greeve. by zyn prees onder de H. Mis nader werd uitgewerkt. In den tyd tusschen de H. Mis en het plech tig slultingslof met Sacramentsprocessie be stond gelegenheid de rellquleën van St. Bonifa tius te vereeren in de parochiekerk, welke ge legenheid door alle pelgrims werd benut om hun eerbied te betuigen aan den grooten ge loofsverkondiger en daarmede hun trouw en aanhankelykheid aan zyn opvolger en aan het geloof, dat hy aan onze voorvaderen heeft ge bracht. Na het Lof. gecelebreerd door Mgr. Olav Smit, met Pontificale assistentie.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13