Droomerig Stijntje stal van Bij het aftreden Mgr. Taskin NIEUWS HOORN DE REUS DIE GEEN BEROUW HAD I DINSDAG 18 JULI 1939 AUTOBOTSING Benoemd fuli Stand der arbeidsbemiddeling FaZt ruli Straffeloos Vogélver gunning BURGERBRUG TENNIS L. T. M. OM DE DIOCESANE TITELS Geslaagde wedstrijden HEEMSKERK 367 werkzoekenden Werkloozenzorg Wat te doen? PROVINCIAAL NIEUWS Systematische hulp UIT SCHAGEN ERLKÖNIGS TOCHTER Stand der werkloosheid De primitieve mensch URSEM ’T VELD *T ZAND J., aar- Geleend geld terug gestolen Katholieken van Hol lands Noorderkwartier Een fraudeerende steuntrekker gerechtvaardigd heengezonden G.D.A. in beslissingswedstrijd met 20 geilagen Op den gevaarlijken hoek BreedKleine Noord n 1.10 M- Goed afgeloopen Op naar den Landdag te W armenhuizen! AKERSLOOT De Bisschopsbeker •voor W.S.V. Geslaagden voor Ulo diploma NIEUWE-NIEDORP ium. 10 deelneem- op 2.15 Urf (nieuwe tyd) J. Schmidt Jr. toe- Voorzitter. De a H. J. BOSMA. Men schrijft ons 1.3C de Jonker len is deser dagen een postduif aankomen in- en: Op Zaterdag 15 Juli stonden 21 werkloozen ingeschreven, waarvan 19 in de centrale werk- De de en der ntwikkeling van anderen mag dan ook ter meer worden volstaan. Alle beschik- moeten 'en tan: s in (bo- Maandagmiddag omstreeks vijf uur vond den gevaarlijken hoek BreedKleine Zondag organiseerde V.Z.V. -waaraan door --1 werd deel- vooe visch. l*g WO jen et”, flne too- ian, uur sün. den den «s in (bo n ne >te jvie -18 2.70 le in Het de om- tend W. VQl- V8V er— >DA ïven »Ur. aot- >40, uwe aad itok 2.20 iew. kers isen om- 0.00 per 12. An- S.V., Uit be en S.V. lent !D- ;be 00. •rs. tm- ode lin ten riel L00 1.50 uw tal. .50 per la riks bru- Di- ih. fceij- 20. 44. ter ing- 8 en rond uur, itoor trtfd, van het con- heid der ila- 17 fl«- lin- ny- 70. To- 70 t. rel- ALKMAAR <p flleden Nadat Zondag IS Mis van 8 uur een Generale vrouwelyke jeugdafdee- TTOd plaats gevonden, volgde een gemeenschappelijk ont- Theresia- en Mariachib! Tot .*?en heer L Schilder - i vliegen gemerkt Holland '39—200260. veldwachter onder de aangesteld Jac. Groot te Hensbroek bouwd worden. een begin gemaakt worden met den ”2/- loten der vereeniging Koninginnedag “in hee- Loon te in dames-enkelspel door mej. H. Spren- Haarlem, in heeren-dubbelspel door de gebr. Schmidt te Bergen, in dames-dubbelspel door de dames B. Brantjes te Haarlem en S Hillen te Overveen. De uitslagen van de B.- en C.-finales zijn als volgt: Heeren-enkelspel B-klasse Bergen 6—2 6—2. Dames-enkelspel B-klasse: mej. J. Stumpel Hoorn 64 6 -0. Heeren-dubbelspel B-klasse: A. en E. Stum pel te Hoorn 61 62. Dames-enkelspel B-klasse: de dames K. Boo- nekamp en B. Acda, Rotterdam 62 63. Gemengd-dubbelspel B-klasse: mej. J. Stum pel te Hoorn en de heer J. Schretlen. Den Haag Heerefi^fnkelspel C-klasse: J. Heins. Zaan dam 64 60. Heeren-dubbelspel C-klasse: Th. de Mooy en J. Boon. Zaandam 62 46 108. Het gemengd-dubbelspel in de C-klasse wordt a.s. Donderdag nog in Delft gespeeld. Nog slechts enkele dagen en katholiek Noord- hollands Noorderkwartier trekt op naar den zes tienden landdag, welke dit jaar wordt gehouden op 23 Juli as. te Warmenhuizen. Als sprekers Vheeft het bestuur gemeend te moeten uitnoodi- gen den Vlootaalmoezenier Majoor Bangert en Professor Steger. Waar beide sprekers wellicht voor U geen onbekenden zijn stellen wij ons voor, dat de keuze een gelukkige is geweest er. dat met deze eminente spreker» het succes van den landdag al is verzekerd. Reeds voor den zes tienden keer schrijft het bestuur van den Ka tholieken Landdag deze openluchtmeeting uit en wy vragen ons wel eens af of nu inderdaad deze landdagen in al die jaren een steentje heb ben bijgedragen tot den opbouw van het gods dienstig cultureele leven in onze parochies. Ze ker, velen zullen jaarlijks van den Kath. Land dag zijn teruggekeerd met de beste voornemens om te trachten in eigen omgeving het gemeen schapsbelang zooveel mogelijk te dienen, maar,... daar tegenover staan er nog zoovele honderden, die óók optrekken naarfbnze Land dagen en die terugkeeren in het volle bewust zijn, dat hetgeen zy dien middag hebben beluis terd niet in daden is om te zetten en het hooge ideaal: zich trachten dienstbaar te maken a^n de menschelyke samenleving toch niet valt te bereiken. Immers toch alléén in het gemeenschapsleven is volmaakte ontplooiing van den mensch mo gelijk en het is juist in een tijd als deze, dat wy katholieken daaraan zoo een dringende be hoefte hebben. Vandaar dan ook die wekroep lals een bazulnstoot van Quadragesimo Anno om sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Heb ben wy Katholieken in dit uitermate belangrijke tydsgewrlcht geen groote verantwoordelyke taak te vervullen? 1 tegen S.V W. 1 2 L„. Con Zelo met 20 gewonnen. Dan liezer a tegen verliezer b. Deze door b met 4—2 gewonnen. Na speelde Con Zelo 1 tegen Helder en 2en prys. Con-Zelp won met op hoek BreedKleine Noord een aanryding plaats, die nog goed is afgeloo pen. De bestuurder van een kleinen vracht auto. zekere K. uit Blokker, die op het Breed rechtdoor naar den Westerdijk wilde rijden verleende geen voorrang aan den van het Kleine Noord komenden wagen van het destructor- bedryf te Mid woud met het gevolg dat belde wagens tegen elkaar botsten. De vrachtwagen werd door den zwaarderen auto uit Midwoud hy aan voor beschadigd. De verwondingen Ziedaar de taak, welke de Commissie voor Hulshoudelyke Voorlichting ten Plattelande zich voorstelt té geven zooals haar naam het aanduidt aan de minder gegoede vrou wen ten plattelande. De voorlichting wordt niet opgedrongen, ze wenscht zich niet met het per- sooniyk leven der betrokkenen in te laten, doen desgevraagd adviseerend op te treden. Gediplo meerde leerkrachten, aoowel in kook- als naai- kunde. hebben hier de leiding. Dat deze vorm van assistentie op prys wordt gesteld, blykt wel uit het verslag van boven genoemde commissie, werkend in NoordhoUand, welke commissie sedert Augustus 1938 in to taal 158 cursussen organiseerde, bezocht door pirn. 2696 vrouwen van kleine boeren en tuin ders, arbeiders en werkloozen. Dat er niet meer cursussen werden gegeven moet gezocht worden in een tekort aan leerkrachten. De waardee- rlng der deelneemsters is ongemeen groot. Veie hunner volgden na een kookcursus een naaicursus. Vooral de matrasaencursussen gingen er in als boter. Wie de plattelandstnestanden by de minst gesitueerden kent, weet welk een zegen alleen het verstrekken en bevorderen van aanmaak van bedden is. ook ordeiyk is. En jaar op jaar bleef hy bezig met herstellingen en uitbreidingen, toen het aan tal seminaristen groeide; hy maakte van het oude huls een bewoonbaar geheel het uiteriyk kon hy niet intact bewaren by de verschillende uitbreidingen, maar het inneriyk laat hy in dus- danlgen toestand achter, dat het nog jaren die nen kan. Ook in geesteiyken zin voelde praeses Taskin voor de grootheid van het seminarie. Ik ben er getuige van geweest, hoe hy getobd en gezwoegd „De Katholiek”. heV verdienstelijke dat de Warmondsche traditie be- in moeiiyke tyden op de been te Aan den heer J. Klstemaker. Groeneweg H 39, is door den minister van Economische Za ken een vogelvergunning G verleend geldig van 14 Juli tot 1 September as. en van 15 October 1939 tot l Januari 1940. Hengelconcours te Akersloot Begunstigd door zeer fraai weer hield de hengelvereeniging „De Sander” te Akersloot haar eerste hengel- concours. Zondag om 9.30 uur verzamelde men zich in het bondscafé van Verduin, Kerklaan te Akersloot. De voorzitter der vereeniging opende de byeenkomst en heette allen van harte wel kom. Dan vertrok men gezamenlyk naar het Stet om vandaar met een pleizlerboot naar het Groot Noordhollandsch Kanaal, het vischterreln. te vertrekken. Ongeveer 11 uur werd met het visschen begonnen. De korpswedstryd duurde 2x3 kwartier. Na*den korpswedstryd volgde de pprsoneele wedstryd en de dameswedstryd, waarmede ongeveer eenzelfde tijd gemoeid was. Hierna gaf de heer van Melik een demon stratie. Allereerst werd een uiteenzetting ge geven van de soorten hengels en hun hoedanig heden Hierna volgde het werpen met den hen gel. Het werpen op verschillende afstanden en in verschillende richtingen vond zeer veel byval. Hierna werden eenige personen in de gelegen heid gestelci hetzelfde te doen, waarvan gaarne gebruik werd gemaakt. Dan vond de tocht plaats, wederom per boot met muziek van de plaatseiyke vereeniging St Caecilia Een kleine rendgang door het dorp volgde, waarna ver zameling in het bondscafé. De voorzitter dankte allen voor de medewer king. Hierna had de uitslag van den wedstryd met prijsuitreiking plaats. Arbeidsbemiddeling Het aantal ingeschre ven werkzoekenden by *het plaatseiyk orgaan der arbeidsbemiddeling te Akersloot bedraagt thans 15. verschaffing; 1 werklooae maakt een wacht- week door, 1 werklooae uit zijn bondskas trekt. Het behoeft niet omschreven, dat er in veie gezinnen, mede door de moeiiyke tijdsomstan digheden. welke over ons kwamen, een zorg zaam bestaan wordt geleden. De gevolgen hier van hebben een* sociaal, een hygiënisch en economisch, maar al te vaak ook een moreel karakter. Veel is en wordt gedaan om de deelige gevolgen te voorkomen, steun Is er verleend. Burgeriyke SUnd Geboren: Elisabeth, d. van Corn de Ruyter Czn. en M. G. Kapteln. Cornelia Martha, d. vsn Petr. J. van Dacle en Hendr. Heystek. Petronella Maria Antonia, d. van Petr A. Klaasse en A. M. Adrichem. Ondertrouwd: Joh. Th. Bakker te Beverwyk onlangs alhier en Cath. M v. Duyn te Bever wyk. Joh. Berkhout te Uitgeest en Corn. Zuur bier te Uitgeest onlangs alhier. Alb. c. Teloor alhier en Jac. Arn. B. Aarta”te Voorburg. Onze plaatsgenoot, de heer L. Kooinen, tele grambesteller ten postkantore alhier, is thans bevorderd tot hulpbesteller.- Opdracht-De heer Jo Trulman alhier, heeft den heer P, Tuin opdracht gegeven tot het bou wen van een dubbel woonhuis aan den Bosch- weg. Voetbal. De uitslag van Zondag Geel-Zwart W. NOLET, Pz 2 tégen Helder 2 is 03, Landdag Wannenhuilen. De gecombineer de besturen der RK Rywlel- en Prop. Club vergaderden in Jt"Kerkehuls. Ter sprake kwam de a.s. Katholieke landdag te Warmenhuizen op Zondag 23 Juli. De voor zitter van belde clubs, de heer B. Buter. heette allen welkom. Medegedeeld werd, dat de entrée-bewyzen in ontvangst waren genomen. Deze zullen vanaf heden te verkrijgen zyn bü den heer A. Buter te Burgerbrug Men wil trachten massaal per fiets naar den landdag op^ te trekken. Het vertrek is bepaald het Kerkplein. Hoe jammer dat ook dit werk weer moet worden stopgezet, bij gebrek aan geld. Het voorlichtlngswerk werd gratis gegeven alleen aan vrouwen, maar van alle gezindten. Slechts de les- en reiskosten der leeraréssen moeten worden betaald. De 158 cursussen wer den gesubsidieerd door de landelyke Stichting. Deze seinde dezer dagen S.O.8. wegens gebrek aan geld. Op Zaterdag 15 Juli stonden 38 personen als werkzoekende ingeschreven, waarvan 13 grond werkers, 1 opperman, 2 timmerlieden. 2 stuca- doors, 2 arbeiders-chauffeurs. 12 landarbeiders. 4 losse arbeiders. 1 magazijnbediende en 1 kleine koopman. Het vorig jaar bedroegjltt aantal in de over eenkomstige week 16, waarvan 7 in werkver schaffing en 8 stempelden. Moge dit bericht instellingen en particulieren er toe brengen eens te overwegen, of ze iets voor dit werk kunnen missen. Gironummer is: 336973 ten name van den secretaris-penningm. der Commissie voor Hulsh. Voori. ten Platte lande (H VPJ In de Provincie NoordhoUand t« Haarlem. De 20-jarige Stjjntje B. uit Hoorn, een beetje droomerig en'wat onzeker, was dievegge gewor- dsn, toen ze van haar tydeiijken patroon, V. te Hoorn, een briefje van tien stal en de beenen nam naar haar moeder. Als ze een bydeband meisje was geweest, zou ze vooruit geweten hebben, dat den volgenden dag al een politie agent by haar moeder aan de deur zou staan om Styntje mee te nemen naar het bureau want een tientje stelen als je dienstbode bent en meteen wegloopen. staat geluk met een be- kentenis Doch Styntje was geen handig meis je. maar, zooals gezegd, wat droomerig en on zeker in haar doen en laten. Mynheer Wiggera. de redasseeringsambtenaar, die over Styntje rapporteerde, zei, dat ze wat achterlyk leek, hetgeen men spoedig zegt van menschen als Stjjntje, en dat ze leefde In een erg verkeerde omgeving en groote kans liep heelemaal in de goot der samenleving weg te drijven naar dat gene, waaruit men zelden meer verlost wordt. Bet zou wel goed voor het meisje zijn, als ze naar een tehuis ging om eens opgevoed te wor den. maar in dat spontaan bereid tje geen bydehan begrip nad van hi Benoemd Tot onbezoldigd dezer gemeente belast met toezicht provinciale dulnterreinen alhier is af heer M No’ te Uitgeest. In de week van 9 t/m. 15 Juli 1939 waren 89 personen opgenomen in de steunregeling voor werklooze arbeiders en 22 in de steunregeling voor kleine tuinders. 33 werden geplaatst in de gemeentel uke en 82 in de centrale werkver schaffing. 85 perstenen namen deel aan de spaarregeling voor B-steun. De volgende aan tallen bons voor goedkoope levensmiddelen wer den afgegeven: Margarine 469, bak- en braadvet 218, toma tensoep 46. varkensvleesch in blik 25, gehakt in1 blik 19, versche groenten 1167, groenten in blik 37, versche visch 99. gerookte visch 11, gebak ken visch 14, zoute visch 'Ü^Totaal 2107. r in om ling-,, mt. leid •en- eel- een Zondag jJ. zyn op het tennispark „Carla” te Oegstgeest de diocesane tenniswedstrijden gehouden, die dit Jaar voor het eerst door den Sportraad en den Diocesanen Haarlemschen Sport Bond gezamenlyk werden georganiseerd .Een groot aantal tennisspelers (sters) had aan den oproep vatf*de beide diocesane Instanties gehoor gegeven. Het vertoonde spel was van behoor- lyke kwaliteit, terwyi de sportieve sfeer nog werd verhoogd door het gezellig samentreffen van de tennlsliefhebbers(sters) uit de verschil lende plaatsen van ons diocees. Zelfs uit Twente had zich een deelnemer Van deze wedstrijden gemeld. Ondanks het feit dat de regen spelbreker trachtte te worden, verliepen de wedstryden dank zy de goede organisatie en leiding, vlot van stapel, waardoor de meer dan 60 deel nemers (sters) toch nog tydig en zeer voldaan konden huiswaarts keeren. Er werd in 3 klassen gespeeld. De kampioenstitels werden behaald ren-enkelspel door den heer Th. v. Bergen, gers te worden. Hulde aan weerziens 1 Was enkele weken geleden de finale om den Bisschopsbeker tusschen G.D.A. en W.S.V. in een geiyk spel geëindigd, thans 1? de DH.V.B- ploeg erin geslaagd den nieuwbakken eerste klas I V.C.B -er met 2—0 te slaan In een vinnigen stryd, welke tot rust vrijwel gelyk opging, is de beslissing langen tyd een vraagteeken gebleven. Toen scheidsrechter Koet sier, die correct leidde, pauze floot, was de stand dan ook nog steeds dubbel blank. Na rust werd de strijd „op denzelfden voet" \portgezet. Een enthousiast W.8.V. wist een tSüïhlsch sterker G.D.A. echter voorloopig te bedwingen. Twintig minuten vóór tijd slaagden de D.H.VB.-ers er zelfs in de leiding te nemen en toen de voorsprong kort daarop tot 2o werd opgevoerd, was de zege een feit. Uitstekend kee pen van den D.VH.B.-doelman ontnam den Loosdulners alle kans om zelfs maar de eer te redden. Na afloop leikte de D.H.VB.-voorzitter, de heer Henrl Putter, den beker aan de winnende ploeg uit. Van onze RK.U1.O. St. Joseph deden Zater dag 15 Juli de 9 overgebleven candidaten ulo- examen. Na afloop heerschte er een angstige spanning. De uitslag was voor allen bevredig gend, want allen kregen hun diploma. De ge slaagden waren: B. V. d. terg, J. v. d. Riet en B. v. Zutphen uit Alkmaar; N. Bes. Tuit jen hom; A. Boode, Oudorp: J. de Groot, Oudkars- pel; C. Tamls en C. Zoon uit Hello en N. v. Dam, Egmond a. d. Hoef. De 22 candidaten van onze RK.UL.O. St. Joseph zyn allen goglaagd. Van de R.K. Meisjfe ULO slaagden voor dit diploma de volgende leerlingen: Miep Bart. Blni v. d. Berg, Dinl Landman, Paulien de Moei, Nel Kolkman. Willy v. Romunde, Net Husken, Hilda Schaap, Gré van Slingerland én Tinl Ver beek. Nu mag in het algemeen zeker njét worden gezegd, dat onze huismoeders niet weten wat kooken en naaien is.. Doch, wanneer men een uiterst beperkt inlrotnen heeft, is het veel moei- HJker om Iets te knoken en te naaien dat respectieveiyk voedzaam en dekkend is Dit moet men leeren. Armoede zoekt list, zegt het spreekwoord. Toch is een deskundige voorlich ting onmisbaar. geheel opzij geschoven, waarbij wielen en spatbord ernstig werd chauffeur kreeg eenige lichte veroorzaakt door glasscherven. De destructor-auto bekwam schade aan het spatbord. Beide auto's konden niet verder rydec en werden door kraanwagens opgesleept. Vele belangstellenden sloegen de opruimings werkzaamheden gade. De politie die spoedig ter plaatse verscheen en proces-verbaal opmaakte, zorgde voor een goede regeling van het verkeer. Verloting In de eerstkomende dagen zal -- 1 verkoop van loten der vereeniging Koninginnedag en Harddravery. waarvoor bereids toestemming van het gemeentebestuur is ontvangen waarvan de opbrengst dient tot styving Woningbouw gegund Door de fa Jonker en alhier zal voor rekening van den heer een. woonhuis ge- Jeugdbeweging. 1 gebracht voor het gebodene v~- mocht men constateeren dat. al is 't getal' clubleden ook klein, er toch door samenwerken iets moois kan tot stand gebracht van voor ^iuis waren ze ook niet zoo helpen, ook al. omdat Styn- melsje was. dat een helder r toestand en zekerheid kon geven op wat men noemt volledige reclasseenng. De gevangenis was eigenlijk ook niets en boven dien had Stijntje zelf bezwaren, want naar moeder was ziek en er was nog meer ellende thuis, zoodat ze niet gemist kon worden. Mr. Fruin keek naar het meisje, dat er een beetje zfellg en hulpeloos by stond, met de ar men slap langs het lyf, dat gehuld was in een armeljjk bruin manteltje, sprak wat met den officier en met mynheer Wiggers en opperde toen het idee van een onderzoek naar de geest vermogens van Styntje. Misschien kon de uit komst daarvan meer vastigheid geven voor een beslissing, die tenslotte toch genomen moest worden. De gedachte vond bijval en het voorlooplge besluit was, dat Styntje een paar keer naar Enk- huizen moet op bezoek by den psychiater, die zal zeggen, of Styntje achterlyk os af niet en wat het beste met haar gedaan kan worden. Gewooniyk moet men als verdachte niet al te breedsprakig zyn en zuinig wezen met be schuldigingen aan het adres van anderen, wil men niet een gevaariyk ongenoegen teweeg brengen. Mr. Fruin laat zich echter niet gemak- kelyk door stemmingen bewegen en dat was de reden, dat de Hoomsche typograaf v. d. B. aooveel kon zeggen en toch vrygesproken werd, niettegenstaande hy toch ook schuldig was. Hy had als steuntrekker opgegeven, dat zyn >°on f 350 per week verdiende, terwyi het f 1750 per masmd was, hetgeen precies f 4.03 en nog wat is per week. Dat was fraude, hoe wel het hem weinig voordeel gebracht zal heb ben. De man erkende, maar zei te goeder trouw te zyn geweest, want hy had verkeerd gerekend toen hy het maandloon in een weekloon moest veranderen en het feit, dat de eene maand 29. de andere 30 en weer een andere masmd 31 dagen heeft, had hem heelemaal van de wys gebracht. HU kon beter praten da^ rekenen Drie jaar lang had hy zoodoende een paar dub beltjes of kwartjes te kort opgegeven, terwyi men door informatie wist, wat de zoon verdien de en toch nooit een aanmerking maakte. Nu. nadat hy zeven jaar werkloos was geweest en weer werk had gekregen, pikte men hem, omdat hy alles met elkaar de overheid een paar gulden te goeder trouw te kort had gedasm. De directeur van de Arbeidsbeurs te Hoorn, als getuige gehoord, gaf toe, dat men buiten den verdachte om wel eens naar het loon van den zoon informeerde. De rechter mopperde wat over den gang van zaken en meende, dat men verdachte wel eens even apart had kunnen ne men over zoo’n kleinigheid, al woog het weer in het nadeel van den typo, dat die al eens eerder steunfraude had gepleegd en daarvoor was ver oordeeld. De officier vond, dat het niet ging om de knikker», 'tnaar om het spel en dat verdachte recidivist bleek, was erg. Hy had angstva_*g nauwkeurig moeten zyn. Een maand gevange nisstraf vorderde de officier. Verdachte schrok er erg van en ultte bittere w^prden over de Arbeidsbeurs, zoodat de rech ter hem moest intoomen. Het vonnis was: vrijspraak, omdat de rech ter niet geloofde,-dat verdachte opzetteiyk fraude had gepleegd. Een zeldzaam oordeel. dingen. Als leerling op Hageveld, als student te Warmond en vijftien jaar als medewerker. Zoo'n langdurig samenzyn in verschillende kwalltel ten geeft volop gelegenheid, om iemand te leeren kennen, in zyn sterke en zwakke zijden. Ge kunt u voorstellen, lezer, de sensatie, wan neer een jong priester met een man, tegen wien hy hoog opziet, die de leider geweest U van zyn jeugd, die hem niet gespaard heeft in zyn fouten, maar het niet heeft laten ontbreken aan bemoediging, min of meer op<oet van gelijk heid gaat samenwerken, het dagelijksch teven met hem gaat deelen. Zal het meevallen o: tegenvallen? Dat is my overkómen ten opzichte van Mgr. Taskin. En de eerbied, dien ik als student voor hem had, is niet verminderd, maar met het jaar grooter ’geworden. Hy was streng voor ons als jonge menschen, maar hy was streng voor zich zelf. Hy moest soms hard zyn, maar zelf leed hy daaronder het meest. Hy eischte stipte onderhouding van de regels, maar zyn eigen leven stond onder niet minder strenge regels. Een aardige anecdote illustreert dit: lederen ochtend was de Praeses voor half zes op, en het eerst in de kapel voor het ochtend gebed. Maar één keer in de vier en dertig jaar heeft hy zich verslapen. En de studenten in de kapel vreesden niet minder, dan dat hy dood op zyn bed zou gevonden worden! De levende Praeses te kort schieten in zijn regelmaat.... dat was onmogeiyk. Door zyn voorbeeld heeft hy gewerkt. Maar ook door zyn lessen. Praeses Taskin doceerde de moraal-theologle, een by uitstek praktisch vak, waarin ieder priester moet doorkneed zijn Van den eersten keer af waren zyn colleges praktisch en klaar. We hadden toen uitstekende docenten: Beysens, v. Noort. Vlaming, maar de Praeses spande de kroon, niet in de weten- schappelyke behandeling van de stof, maar in het pasklaar maken ervan, 00^. voor de .kleine verstanden. Het seminarie had zyn hart. Hy hee^*^ groot gemaakt in den materieelen zin van Iict woord; nauweiyks had hy zijn ambt aanvaard, <jf hy begon met bet herstel der gebouwen. Man stiik wist hy iyn te houden in zyn werk: ik kan niet vorderen, dat de jóngelui zich ordeiyk I hem kregen, gedragen wanneer niet het huls, dat ze bewonen, Pieter M die in Uitgeest woont en fabneks- •rbeider is, wanneer hU niet wat anders doet, leek net op Styntje. het smalle meisje met de kleffe haren om het witte gezicht. Pieter was zeer groot en breed, met beenen als kerkpilaren en een rug als een skl-schans. Eén ding had hy echter met haar gemeen, ook hy was anders dan wat men een gewoon mensch noemt. Zijn woor denschat bestond uit nauweiyks elf woorden en voor de rest drukte hy zyn gevoelens uit in een sobere gebarentaal van een zeldzaam soort. Overzy hangend op een been, zijn pet bengelend san den pink van zUn linkerhand, stond hy voor den rechter, die hem rekenschap vroeg van het feit, dat hy een collega, die de helft kleiner was. op het hoofd had geslagen. Traag kwam het er uit, dat de ander hem felkens bedreigde, hetgeen nogal onwaarschyn- Hjk leek, gezien de krachtsverhoudingen en de v»agheld, waarmee de bedreiging werd omschrë- ven De rechter vroeg of er geen vrouwenkwestie achter zat. welke vraag met een zeldzaam ka- •akteristiek gebaar van niet weten werd beant woord. v De geslagene zei echter, dat er wel degelijk een vrouw in het spel was en de rechter vroeg toen aan den reus, of hy niet had gezegd er een half jaar voor over te hebben om den an der wat te doen. Inderdaad had Pieter er een ttall jaar voor over, zelfs nu nog. .Onzin,” zei de rechter, Jk zou je adviaeeren énnee op te houden.” .Bestaat er kans, dat Je het weer doet?" vroeg <fe officier Verdachte antwoordde met een gebaar, dat een kevestlglng leek De officier vond hem een zeld zaam exemplaar, dat met een gevangenisstraf van 14 dagen het best gestraft kon worden om zooveel onverschilligheid. De rechter, beducht voor een hernieuwing van Toen in het begin van de Paaschvacantle 1906 we als Warmondsche theologanten het nieuws lazen, dat in de plaats van Mgr. M. Lans, de Subregent van het Seminarie Hageveld onze Praeses zou zyn, was de vreugde niet onver deeld. We kenden den Subregent als een recht vaardig man, als een. die zich geheel gaf aan zyr taak, wiens dagen van dén vroegen ochtend tot den laten avond in dienst stonden van de jonge levieten; maar we kenden hem ook als een. die hooge eischen stelde, die niet makkelyk iets door de vingers zag. omdat hU bezield werd door de diepe overtuiging, dat alleen een strak- volgehouden ascetische oefening gedurende de seminariejaren, waarborg biedt voor een hoog staand priesterleven. Na de vacantle werd de nieuwe Praeses in ons midden welkom geheeten; en zijn Intree-rede telde: „tot nu toe is het op op het KleinrSeminarie het moederiyk element, dat meer op den voorgrond is getreden: voortaan zal het meer het vaderlük element zyn.” Dat hield in een belofte van strengheid, maar ook een belofte van eeriykheid en redelijkheid. En nu de Praeses na byna vier en dertig jaar het Seminarie gaat verlaten, zullen honderden priesters, die hun vorming aan hem te dan ken hebben en onder wie tientallen In het diep ste van hun hart de zekerheid hebben, dat ze zonder Mgr. Taskin geen priester zouden gewór den zyn, of de moeilijkheden van het priester\ leven niet zouden zyn te boven gekomen, getui gen dat de Praeses zyn belofte gehouden heeft Schrijver dezes heeft het voorrecht gehad den Praeses te kennen in verschillende verhou- By de gemeentelyke en Districts Arbeidsbeurs te Hoorn stonden Zaterdag 15 Juli ingeschreven in totaal 367 worboekenden, waarvan werk loos 173 en ged. werkloos 20. Een biyde dag! Zondag 1.1. was het voor de vrouwelyke jeugdbeweging een blyde dag Op plechtige wyze werden namelyk aspirantleden ingekleed terwyi anderen hunne professie* af legden of hernieuwden en alzoo toetraden tot de Theresiaclub en Mariaclub. Daar ging stich ting van uit! Alles was prachtig georganiseerd en de kernachtige toespraak, die Pater Gardiaan Augustus de Hart, tot de jeugd richtte zal zeker er toe bydragen dat de gemaakte voornemens in de toekomst zullen worden gehandhaafd om aldus mede te werken aan de verheffing van het levensideaal, zoowel persoonlek als algemeen daarvoor mede strydende met de „Voor God”- actle. Op zeer duidelijke wyze werd de H. Vader Franclscus van Assisië, als Patroon van de Katholieke Actie voorgesteld en zyn deugden ter navolging aanbevolen. Zyn deugd van een voud en soberheid, stellende tegenover de ver waandheid en genotzucht onzer dagen; zyn liefde tot God en de arme medemensch. tegen over de Godloosheid en verdrukking der nood- lydenden onzer-dagen. Ongetwijfeld zal deze plechtigheid niet alleen by de Jeugd, maar ook by de aanwezigen een opwekkende herinnering te goede behouden. In aansluiting daarvan werd door het dames- zangkoor de plechtige Hoogmis gezongen en werden alzoo de kerkelyke plechtigheden op devote wyze uitgevoerd. Des avonds werd aan alle belangstellenden door de gezameniyke leden van de Maria- en Theresiaclub een filmavond aangeboden; en dank zy het schitterende programma, waren alle bezoekers van dezen genotvollen avond ten zeerste voldaan. Na afloop x«u_dezen dag werd aan de leden ?er_®!ybs ln 1 bü«onder aan de leidsters der mej. R Paauw. hartelyk dank --J van dezen dag en 1 der eendrachtig wy vernemen, dat de minister van justitie weer toestemming heeft verleend tot het hou den van de bekende L.T.M.-verlotlng (6000 loten ad 505Knt, hoofdprUs 2 vette koeien enz.). Door onoplettendheid is een vler-jang kind Maandagmiddag byna onder een 4auto geraakt. Het stak in de Gravenstraat plots^tpg over en door het krachtdadig remmen van den chauf feur van den auto en het omgooien van het stuur, kon een ongeval nog vermeden worden De wielen van den auto gingen rakelings langs de kleine. Men mag van geluk spreken, dat dit voorval nog zóó goed afgeloopen is. heeft, om tijdschrift, lichaamde, houden, hoe hy ons aanzette, om er in te schry- ven. Hy moedigde de professoren aan, om naar bulten op te treden in woord en geschrift, was vol belangstelling voor ieders werk. En dan is het eigenlyk wel passend, om dit in de courant te zetten? hy was de ziel van het gezelschap, de gulle gastheer van ieders wetenschappelijke vrienden, de bescheiden deelnemer aan alle ern stige debatten over vraagstukken van theologl- schen of actueelen aard. Maar veel meer nog was hy de persooniyke vriend van lederen pro fessor; hU wist onze gebreken en eigenaardig- heden, te verdragen als hy het noodig oor deelde*, vermaande hy vriendschappelijk onder vier oogen. In de vijftien Jaar. dat ik als pro fessor in Warmond was. is er nooit onaange-, naamheid geweest in het professorencollege, tJ de praeses wist de oplossing te vinden. Dat alles eischt een geweldige zelftucht. En by het aftreden van den praeses is het my een behoefte dit eens publiek te zeggen. Er is natuuriyk uit een zoo lange loopbaan veel meer mede te deelen. Wie later de geschie denis van het bisdom Haarlem gaat beschrijven, zal telkens deze figuur tegenkomen. Wannéér vandaag de geestelykheld van het bisdom Haar lem op de hoogte is van haar taak, wanneer ze „deugdzaam is en yverig, dan is dat te danken aan den man. die nu gaat rusten. Hem verge zellen de dankbare zegebeden van allen, die door hem gevormd werden; de dankbaarheid aan de Haarlemsche geloovigen, die hun priester» van het misdryf. voelde voor”*een stok achter d» “•Ur en velde het paedagogische vonnis van f 20 of 10 dagen en 1 maand gevangenLatf reT voorwaardehjk met 2 proefjaren. Pieter de reus gaat voortaan onzichtbaar ge boeid Inkleeding GnS Juli onder de H/ H. Communie vL ling van de Graaf in de gezellenzaal byt. Des namiddags te half drie geschiedde onder het Lof de plechtige inkleedlng van leidsters en aspirant-leden. Kapelaan Reiber hield eene treffende spraak over het doel der Graalbeweging Twee-en-twlntlg meisjes werden dan inge kleed. Na deze plechtigheid volgde een rondffang door het centrum van het dorp, waarna sa- menkomst in de* burcht. V.Z.V.-nieuws. Zondag organiseerde V.Z.V. serlewedstryden op haar terrein, waaraan door Helder 1. S.V W. 1 en Con Zelo 1 werd deel genomen Eerst speelde V.Z.V. 1 tegen Helder 1. Helder won met 10. Daarna speelde Con-Zelo 1" tegen S.V W. 1. Deze wedstryd werd door 1 speelde ver- wedstryd werd deze match 1 om de 2—1. Het is hard, wanneer je in Je goedigheid geld geleend hebt aan een vriend van je «n je moet ren van eeuwigheid tot zaligheid wachten tot je het terug krijgt, vooral, wanneer je ook niet tot de rijke jongens behoort. De Alkmaarder 8 had ook geld geleend en wel aan zyn vriend Z„ cok zonder dat het terug kwam. Toen ze samen eens een keer naar Amsterdam en terug' op de motorfiets gingen, Z. ais bestuurder en 8 ais duo-engel. bekroop laatstgenoenfde onderweg de niet te weerstane lust tot het bezigen van een illegaal middel om het geleende terug te krijgen. Hy wist, dat Z. wat geld in zyn porte- monnaie had en toen ze op den terugweg, op een aangenaam en tevreden zoemend motortje ja^s de heirbaan reden, schoof de hand van 8. in <fen achterzak van Z. en daarna in den zak van 8. zelf, onderwyi een goed gevulds porte- monnaie omvattend. Thuisgekomen miste Z. zyn geld en meenende, dat hij het verloren had, zocht hy met 8„ die rich braaf van den domme hield, het straatje voor het huls af en toen dat niets gaf, stapten ze samen op den motor en reden terug tot Zaan dijk waar de portemonnale nog in handen was geweest terug te om te zoeken; natuuriyk tevergeefs. Maar de waarheid wint altyd: de illegale han deling van 8. kwam aan het licht en zoodoende had hy Maandagmiddag voor den Alkmaarschen politierechter zyn schuld te beleiden. Mr. Krab be, de eigenlyke politierechter, is met vacantie en daarom neemt mr. Fruin de henneun in deze weken waar. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, vond het niet zoo mooi, wat 8. bad gedaan en aangezien S. al meer op zyn kerfstok had, mocht er zjjns Inziens geen clementie worden gebruikt en dien den 3 maanden gevangenisstraf te worden op gelegd. Mr. Fruin had meer erbarmen met den ver dachte, die het niet breed heeft en moeder en luster moet onderhouden. Het vonnis was al zoo f 25 of 10 dagen en 3 maanden gevangenis straf voorwaardeiyk met 3 proefjaren. Afd. XI uit Purmerend won met 20 stuks den Isten prys. voorzitter van deze vereeniging noodlgde vereeniging „De Sander" uit voor den revanchewedstryd as. Zondag. Dan vindt nJ. een hengelconcours plaats te Purmerend. Voor deelneming is geen inleggeld verschuldigd, dank zy de medewerking van V.V.V. te Purme rend. Dit aanbod werd met applaus ontvan gen. 2e prijs „VislustAlkmaar met 14 stuks. 3e prijs „Vlsverwachtlng" uit Slootdorp met 13 stuks, en zoo vervolgens. Totaal 6 prijzen Door den heer Lommers uit afd. XI. Purme rend. werd de grootste baars gevangen n.l. 25*4 cM. Hieraan was ook een prys verbonden. Uitslag personeeie wedstryd. Aantal deel nemers 57. Ie prys G. Th. P. de Swart te Limmen. 2e prys K Davidson te Alkmaar. 3e prys G van Dekker te Slootdorp en zoo vervolgens. Totaal 10 prijzen. Dameswedstryd. Ingeschreven ster». le prijs mevr, de Haas te Alkmaar. 2e prijs mevr. Davidson te Alkmaar. 3e prjjs mevr. Mooy ,te Alkmaar en zoo ver volgens. Totaal 5 prijzen. Een medaille was beschikbaar gesteld het grootste aantal bovenmaatsche Gewonnen door J. Haanhout te Beverwyk. De korpswedstrijden bestonden uit bekers, kransen, takken en medailles, personeeie en dameswed- styden uit luxe- en sportartikelen. Het valt niet te ontkennen, dat deze vorm van steunverleening productief Is. Een practlsch voorbeeld moge nog worden gegeven. Op den kookcursus heeft men geleerd te bakken met paardevet en heeft men geleerd hoe smakelijk en gezond het is den kinderen brood te geven met dun geschaafde winter peen. wy aten het zelf en vonden het gereed gemaakte lekker. Och hoe weinig is er nog te bespeuren van de ordening la onze katholieke samenleving. Met de middelen en methoden, welke tot dusverre wer den aangewend waaronder wij zeker de Katho lieke Landdagen mogen rekenen om invloed ten goede te kunnen uitoefenen op de maatschap, peiyke niet la bare krachten van alle goedwlllenden daarom in beweging worden gebracht, ja, zy moeten samengroeien en gericht worden enkel en alleen op dat ééne groote doel: het naderbij brengen van een gelukkige toekomst van de nieuwe gemeenschap. Laat ons met alle kracht en een vertrouwvol optimisme bouwen aan die nieuwe toekomst. Immer» het ideaal van de nieuwe gemeenschap is een onderdeel van bet Godsrijk. Het is dan ook daarom, dat het Bestuur van den Katholieken Landdag het initiatief heeft genomen de sprekers te verzoeken op dien dag het onderwerp: ,J)e Nieuwe Gemeenschap” te willen behandelen, opdat een leder bewust moge worden van zyn verheven taak mede te mogen werken aan de hooge idealen, welke onder ons Katholieke volk beginnen te leven. Katholieken "Vtm Hollands Noorderkwartier toont, dat gy in alles één zyt, dat gy medeleeft met het werken en streven van Uw geestelyke leiders in Uw parochie. Geeft gehoor aan den oproep van het Bestuur van den Landdag om kennis te nemen van wat de nieuwe gemeen schap voor ons Katholieken in het byzonder. maar ook voor het geheele land kan beteekenen. Werkt dus allen mede aan den heropbouw van de maatschappy op Christelyken grondslag en trekt op in grooten getale naar WarnMdhuizen voor het bywonen van den zestienden Katholie ken Landdag. Door de oratoriumvereenlging „Apollo” uit Schagerbrug zal hedenavond een concert wor den gegeven in den muziektuln. Uitgevoerd wordt het bekende werk „Erlkönlgs Tochter” van den Deenschen componist Niels W. Gade. 4 Een gang naar den toch al schoenen rauziek- tuin is dit concert zeker ten volle waard. .Apollozal er, onder bekwame leiding van Jac. Jansen, zeker in slagen een genotvollen avond te geven

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 3