Geen afzet voor onze tuin bouw-proc|ucten De Rijksmiddelen in Juni r Bedevaart naar Dokkum OOK VOOR DE BLINDEN BESTAANSMOGELIJKHEID ACHTERUITGANG IN 1938 - DINSDAG 18 JULI 1939 Het Staatarapport Binnenkort een R. K. Centraal Bureau Stroobulten door brand verteerd De velo-type St. Willibrordusfonds DE BRANDWEER HAD PECH Cijfers HET VLUCHTELINGENSCHIP Vuurzee te Breezand Te Antwerpen aangekomen DAME GEDOOD Door een auto gegrepen IV De weer Raming weer overschreden ONDER KOLEN BEDOLVEN BEJAARDE HEER GEDOOD t KINDERVERLAMMING TE BEILEN Zwaar onweer boven Oost-Groningen Twee opslagplaatsen in asch gelegd Mgr. dr. J. de Jong als eerste Stichter Voor vele zelfstandige blinden bleef de toestand slecht Plechtigheid op het graf van St. Bonifatius Intusschen ging het hui* in vlammen op Door snelrijdenden auto achterop gereden STRANDBOULEVARD TE HOEK VAN HOLLAND m <te taar Nu nog de directe belastingen rt halva eldingea tarschee gang. GEN.-MAJ. V. HOOGENHUYZE GEWOND De Goffert te Nijmegen geopend Groot kwantum tomaten verwerkt Betere prijzen voor hard fruit brachten de totale waarde van den export nog redelijk omhoog de groote^ JL van Harfjes van mijnh^rdt Opvoering van Shakespeare*s - „De vroolijke vrouwtjes’* Oorzaak van de branden nog niet vastgesteld 3&-jarige tremmer te Haairlem gedood Door burgemeester Oud geopend ,,Tapanoeli” te Rotterdam Tempo van den vooruit gang nog traag „Chronische verstopping kan mat succes worden bestreden** zeggen doktoren. Door een auto aangereden -3316 A van .M I tremmer J. van R. het leven kostte. wegwerken van V I Maandagavond omstreeks half negen is op den rjjksstraatweg tusschen Ede en Bennekom, ter hoogte van het Johannlter-ziekenhuis, een ern stig verkeersongeluk gebeurd, waarbij de onge veer zestigjarige mevrouw Brouwer uit Ede den dood vond. De fraai verluchte perkamenten stichtings oorkonde van het St. Willibrordusfonds waa»- uit zooals men weet op de eerste plaats de koe ten van het St. Wlllibrordusgedenkteeken zul len worden bestreden Is door Z.H. Exc. den Aartsbisschop mgr. dr. J. de Jong als eerste stichter geteekend voor een bedrag van duizend gulden. medewer- houdt zullen i een de actie. Al is het tempo van den vooruitgang soms traag, al rest er nog veel te doen, over den geestelijken en maatachappelijken opgang Is men verheugd. Het financieel verslag sluit op een totaal van f 4916.81. Aan de orde kwam dan het Staatarapport lx het bllndenvraagstuk. B. van het lichaam werd gerukt. Bovendien werd zij ernstig door een der koplampen van den auto geraakt. Zij was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot werd het Johanniter- zlekenhuls binnengebracht. Een sergeant, die met een anderen militair juist passeerde, viel bij het zien van het vreeselijk ongeluk flauw. Hij moest een nabijgelegen woning binnengedragen wor den. den te ■M- i de leur_ aanhankelijk - aan H M de In Bellen is een geval van kinderverlamming geconstateerdbjj een jongetje van tien maan den van den arbeider Joh. Kats te Tiendeveen. De kleine is op medisch advies opgenomen in de barak van het ziekenhuis .Bethesda” te Hoogeveen. Vervolgens had een demonstratie plaats met de velo-type. waarbij men voorloopig samen werking nastreeft tusschen -blinden en zlen- den. hoewel in de toekomst de machine enkel door blinden zal bediend kunnen worden. De op deze machine te bereiken snelheid bedraagt 350 lettergrepen per minuut. Het apparaat werkt volkomen onhoorbaar en is absoluut in ternationaal. Omstreeks twee uur Maandagmiddag brak door tot nu toe onbekende oorzaak op den zol der der woning van den tuinder J. Duyvestein aan het Poeldijkschepad te Honselersdijk brand uit. Door den feilen wind stond de woning spoe dig in lichter laaie. Men waarschuwde de brand weer, doch bjj vergissing eerst die te Poeldijk. Deze verscheen niet, omdat het terrein aan Honselersdijk behoorde, waarom daar de brand weer werd gewaarschuwd. Met dat al was een half uurtje gemoeid, en toen de motorspult op weg toog, verzakte het voertuig op eenigen afstand van de brandende woning in den grond. Men kon echter een deel van de spuit demonteeren en verder dragen, doch toen de brandweerlieden bij het huls kwa men was er niet veel meer te blusschen De schade wordt door verzekering gedekt. Van R was bezig met het gruiskolen over den loopenden band en is ver- moedeiyk onder de kolenmassa terecht geko men, toen deze begon te schuiven. Zeer spoedig Is te danken aan een combinatie van geneesmiddelen die eikaars werking wederkeerlg bevorderen bij de bestrijdii Zij geven wel L,-- is een nieuwe dosis noodzakelijk, want de oorzaak van de kwaal wordt er niet door weggenomen. Ultimo Juni van dit jaar was voor de Direc. te belastingen in totaal op kohier gebracht 73.786.364 bij een raming van 126.703.000. voor het geheele dienstjaar. Na het eerste half jaar van 1938 was het zuiver kohlerbedrag 61.665.705,05, zoodat thans een vooruitgang kan worden geconstateerd met 12.120.659 Wat de onderscheidene middelen betreft, kan worden opgemerkt, dat de Grondbelasting waar voor de raming 10.703.000 bedraagt, thans reeds heeft opgebracht f 10.496.984 (vorig jaar 10.464242). De Inkomstenbelasting (raming f 82.500 000.is voor het eerste half jaar ten kohlere gebracht ovor 46 261.363,48 tegenover 34 944.225,15 op ultimo Juni van het vorig Jaar, een vooruitgang derhalve van f 11.317.138.33 Ook de andere directe belastingen hebben de kohierbedragen van het vorig Jaar overtroffen en wel de Vermogensbelasting met 694.627 (kohlerbedrag thans 10.097.230), de Verdedl- gingsbelastlng met f 11.010 (kohlerbedrag thans f 5.465.214) en de belasting van de doode hand met 65.141,— (kohlerbedrag thans f 1.465.571) Het zuiver bedrag der Kohieren voor den dienst 1939/1940 van de Inkomsten ten bate van het Gemeentefonds was tot en met de maand Juni 15.233915,— tegenover f 10.246.042 het vorig jaar. Het totale gewicht van den tulnbouwuitvoer bedroeg in 1938 bijna 419 mlllioen KG. tegen 453 mlllioen K.O. in 1937, een daling derhalve van bijna 8 pCt. De totale waarde van dien ex tort was in 1938 rond ƒ432 mlllioen tegen 1399 mlllioen in het voorafgaande Jaar, een vermeerdering derhalve met 9 pCt., welke ech ter voornamelijk aan den grooteren export van hard fruit als gevolg van misoogsten el ders is toe te schrijven. Van dezen export ging ’35 mlllioen K.O. (1937: 135.4) voor f 162 mll- lioen <1937: ƒ15.4) naai; Duitschland en 201 mlllioen K.O. (1937; 197) voor ƒ19 mlllioen (1937: ƒ159) naar Engeland. De nationale bedevaart naar Dokkum naar het graf van den grooten geloofsver kondiger St. Bonifatius kreeg dit jaar wel een bijzonder karakter door het eeuwfeest van den anderen grooten apostel van Ne derland. St. WUUbrordus, die men beiden gewoonlijk in* een adem noemt. door Mgr. assistentie. Voorts toonden de volgende middelen ten op zichte van het vorig jaar een achteruitgang a de Accijns op Zout met 188 423,—, de accijns op het Geslacht met 102.794,de Couponbelas- tlng met f 195.834,—, de rechten van Boeten en Zegel met 924.077,de rechten en boeten van Registratie met 732.143,en de rechten en boeten van Successie, van overgang bij overlij den en van schenking met 5 413522,— Maandagmiddag Is het onder Panameesche vlag varende schip „Dora", komend van Am sterdam, te Antwerpen gearriveerd. Aan boord bevinden zich 298 Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. In Antwerpen was het streng verboden aan boord van het schip te gaan. Nadat rich aldaar ----- -3 Maan- Ult het overzicht van de Inkomsten ten bate van het Werklooshelds-subsldlefonds blijkt, dat bij een raming van 52.300.000,voor den dienst 1938 het zuiver bedrag der kohieren tot en met Juni 1939 heel» bedragen 53.189.760,—, terwijl voor den dienst 1939 he» kohlerbedrag op ultimo Juni jl. 34 118.514,- bedroeg bjj een raming van 51.621.000, De Inkomsten ten bate van het Verkeersfonds hebben in Juni bedragen f 1.7G6.525 en over het eerste half jaar 14.846531,— bij een jaarlljk- sche raming van 32 mlllioen. Men bedenke hierbij echter, dat de Rijwielbe- lastlng eerst in Juli en Augustus op volle toeren gaat loopen, en dat dan het dtcrès op de raming wel behoorlijk Ingehaald zal worden nog 165 andere Joodsche vluchtelingen boord hadden begeven, zou het schip dagavond naar Bangkok vertrekken. Voortdurend wordt dan in het jaarverslag van het Centraal Bureau naar voren gebracht, dat de verbetering van de ultvoerpositte het Sllesbeheerschende vraagstuk van heden en toekomst van den tuinder uitmaakt. Maandagmorgen om elf uur* is op het terrein Mevrouw B. liep aan de linkerzijde van den weg. Op dat moment kwam een personenauto uit Veenendaal haar tegemoet. De bestuurder trachtte de vrouw te ontwijken, doch doordat de auto slipte, slaagde hij hierin niet. De aanrijding was zoo hevig, dat het linkerbeen van mevrouw van de Haarlemsche gasfabriek een ernstig on geluk gebeurd, dat aan den 38-jarigen Het B. B. heeft zich afgevraagd, of het zich bij het standpunt der Staatscommissie moet neerleggen. Een onderhoud met de andere blin denorganisaties heeft inmiddels plaats gehad Besloten werd toen, een ontwerp samen te stel len, waarin den ministers verzocht “wordt, ten spoedigste uitvoering te geven aan wat in het rapport gewenscht geacht wordt. Zoo spoedig een nieuwe Regeerlng is gevormd, zal men zich uitspreken en oplossing van het blinden vraagstuk aanhangig trachten te maken Goedgekeurd werd het door het H. B. gevoer de beleid, terwij dit gemachtigd werd, in de toekomst naar omstandigheden te handelen. Bij de te voeren actie zal rekening worden gehou den met hetgeen in de R. K. Klesvereenigingen kan gedaan worden. De kwestie van centrale kernvorming werd, na eenige bespreking, aan het hoofdbestuur overgelaten. In den breede werd van gedachten gewisseld over het houden van propaganda- a vonden. Maandagmiddag was nabu Slootdorp de 68- Jarlge heer Venema, die bij zijn zoon te Mid— denmeer logeerde, per fiets onderweg. Een auto, .bestuurd door een garagehouder uit Nleuwe- Niedorp, die hem in snelle vaart achterop kwam, reed hem aan. De heer V. was op slag dood. Tegen den garagehouder is proces-verbaal op gemaakt. Bjj het doorleMf^R^djlMiltvoerig verslag, dat met een vloe^TShciJteïWJUWEMfcnvoer en den handel Is toegelicht. krijgt men toch wel een duidelijk beeld van de moeilijkheden, welke onze eens zoo bloeiende tuinbouw onder de huidige Internationale omstandigheden moet doorworstelen. De Regeerlng heeft de tuinders geholpen en helpt nog voortdurend, maar deze hulp kan uit den aard der zaak de groote kwaal, het gebrek aan exportmogelijkheid, niet genezen. Laten wjj, die in deze rubriek buiten alle po litieke twistvragen moeten blijven, even vastleg gen, dat een enkele maandstaat der rijksmidde len nóch voor de eene, nöc.i voor de andere stelling ook maar de minste bewijskracht heeft. Waarbij komt, dat deze Junistaat ondanks boven gememoreerde verschillen vrij jjle loos is Inderdaad, er werd ruim 2 mlllioen meer ont vangen dan 1/12 deel der raming, en zelfs kwam ruim 6 ton meer binnen dan in Juni 1938. doch dit alles zegt nog weinig of niets over de ge zondheid onzer financiën Immers men moet er rekening mee houden, dat sinds vorig jaar en sinds de begrooting werd vastgesteld, het per centage der Invoerrechten verhoogd werd, waar door deze IK mlllioen meer opbrachten dan In Juni 1938 De andere middelen schommelden In de goede of in de verkeerde richting. Wat dit laatste betreft, sloeg de Omzetoelasting een re cord. door 2 mlllioen minder op te brengen dan de raming. Kr is In deze dagen, nu een kabinetscrisis ver oorzaakt is door de landsfinanclën, wellicht nog meer interesse voor den staat der rijksmiddelen dan In normale Jaren het geval pleegt te zijn. Ieder meent daaruit voor zijn eigen stelling be wijzen te kunnen putten. De een zal misschien uit het feit, dat in deze tnaanc iets minder dan vorig Jaar werd ontvangen, concludeeren. dat de groep van het hinkend huishoudboekje het grootste gelijk van de wereld heeft. Daarente gen zullen anderen naar voren brengen, dat Juni 1939 toch maar ruim 2 mlllioen meer In het laatje bracht dan de overeenkomstige maand van 1938 en daaruit overtuigend meenen te kun nen bewijzen, dat een vlotte flnancieele politiek nog zoo onmogelijk niet is. Maandagavond omstreeks negen uur is tijdens een kort, maar zeer hevig onweer boven Oost- Oronlngen. de bliksem geslagen in de groote stroobulten, staande achter de strookarton- fabriek „De Union" te Oude Pekela. Het vuur breidde zich, aangewakkerd door den krachtlgen zuidwestenwind, snel uit. waar door na korten tijd drie mlllioen kilogram stroc in lichter laaie stond De brandweer van Oude en Nieuwe Pekela wist het vuur tot de stroobulten te localiseeren Het nablusschen van het smeulende stroo nam eenige uren In beslag Maandagmiddag Is in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten de nieuwe strandboulevard te Hoek van Holland, die feestelijk met de Ne derlandsche en RotterdamsChe kleuren was versierd, door den burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud, geopend. Als eerste spreker nam wethouder De Zeeuw het woord, die namens den wethouder van den gemeentelijken technlschen dienst te Rotter dam sprak. Spr. deelde eenige bijzonderheden mede over den boulevard en sprak de hoop utt, dat de bevolking veel plelzier mag hebben van dezen prachtlgen weg. waarna hU tenslotte den boulevard namens den gemeentelijken technlschen dienst aan den burgemeester over droeg. Namens den minister van Sociale Zaken sprak de heer Meyer de Vries nog een enkel woord. Namens de vereenlging „Algemeen Belang” sprak de heer Van Eeuwen en namens den rijkswaterstaat Ir. Jansen. Tenslotte verrichtte de burgemeester de ope ningsplechtigheid, waarna het gezelschap oen wandeling over den boulevard maakte. De tuinbouw staat In beginsel niet afkeertg tegenover de plannen der Regeerlng om de uitvoering van de onmisbare ordenlngsmaatre. gelen In de agrarische bedrijfstakken meer en meer in handen te leggen van het bedrijfsleven. Met waardeering wordt in het verslag melding gemaakt van de in'de laatste jaren sterk toe genomen belangstelling der Regeerlng voor de technische vraagstukken in den tuinbouw, wel ke belangstelling zich doet kennen In de reorga nisatie en uitbreiding van den Tulnbouw-voor- lichtlngsdienst. De regeling der vaste lasten in den tuin bouw heeft reeds voor een aantal bedrijven zeer Maandagavond brak brand uit in een opslag plaats van de coöperatieve land- en tuinbouw aankoopvereeniglng aan de Zandvaart te Bree zand. De schuur, die gevuld was met balen turf molm, teer en carbolineum. brandde zeer fel. De vlammen deelden zich al spoedig mede aan een tweede opslagplaats, waarin kunstmest en granen lagen. Toen het vuur ook vat op deze schuur had gekregen, arriveerde de brandspuit var Anna Paulowna, die nu kon verhinderen, dat de vlam men ook oversloegen op de belendende percee- len, een woning en een bollenschuur. Ook de Heldersche brandweer werd te hulp geroepen en gezamenlijk slaagde men erin, den brand mees ter te worden. Burgemeester Mijnlieff van Anna Paulowna en burgemeester Ritmeester van Den Helder woonden het blusschingswerk bij Beide opslag plaatsen brandden geheel uit. Dezer dagen Is het jaarverslag 1938 ver schenen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland. >rDe Nederlandsche tuinder, aldus wordt ge- segd, was het afgeloopen jaar met meer moed begonnen dan voorheen; het had er den schijn wn alsof een tijd van herstel voor het In den loop der jaren zoo zwaar getroffen tuinbouw bedrijf was aangebroken. Het begin van het jaar was inderdaad iets beter, doch al spoedig kwam een nieuwe Inzinking, voornamelijk door den achteruitgang In den handel met Duitsch land”. De moeilijkheden bij den uitvoer van groenten en fruit naar Duitschland nog steeds het belangrijkste afzetgebied van onzen tuinbouw hebben In dit jaar wederom een schaduw op het bedrijfsbeeld geworpen. gunstige resultaten gehad, terwijl met de bij zondere hulpverleenlng aan „kleine tuinders" vele kleinere bedrijven worden geholpen. De lijst van ..doorgedraaide" producten, d.ws de producten, welke de door de regeerlng ge stelde minimumprijzen op de veiling niet op brengen, bevat van sommige artikelen soms ontstellende hoeveelheden. Voor zoover mogelijk zjjn thans de onver koopbaar gebleven partijen groenten tegen ge ringe vergoeding onder de werkloozen en arm lastigen gedistribueerd. Overigens wordt in 1 verslag ol. terecht opgemerkt, dat bij het be- oordeelen van dit „doordraaien" van groente niet uit het oog moet worden verloren, dat rtien hier niet louter met een crisisverschijnsel heeft te doen. Het onverkoopbaar zijn van groote hoeveelheden groenten kwam ook In normale tijden voor. In den groentenhandel kan het nu eenmaal niet anders of vraag en aanbod moeten langs elkander schuiven, zoodat tekorten of over schotten van den oogst niet te vermijden zijn. Toch wordt het mogelijke gedaan om aan het overblijvende deel van den oogst een nut tige bestemming te geven. Zoo zijn de 135 mll lioen K.O. overgebleven tomaten goeddeels verwerkt tot tomatensoep. Het vraagstuk van de verhooglng der mini mumprijzen, d.w.z. de vraag of de minimum prijsregeling kan worden gebezigd om den tuinder een hoogere opbrengst voor zijn pro duct te verzekeren, heeft ook In 1938 de voort durende aandacht van het Centraal Bureau gehad. De teeltregellng in den tuinbouw, welke eenige Jaren geleden door de Regeerlng werd voorgeschreven, moest nog steeds onverzwakt worden gehandhaafd. Met allerlei middelen wordt getracht de kwa liteit van jiet Nederlandsche tuinbouwproduct te verbeteren. Voor den verkoop ter veiling worden strenge kwallteltselschen gehandhaafd, terwijl by export wordt toegezien, dat geen groenten of fruit over de grenzen gaan, waar van de kwaliteit, de sorteering of verpakking den goeden naam van het Nederlandsche pro duct zou kunnen schaden. Bij den verkoop van eenige belangrijke pro ducten, zooals vroege aardappelen, witte kool en aardbeien werd een afzetregellng gehand haafd ten einde den kweeker een zoo goed mo- gelijken prijs te doen verkrijgen. Zeer uitvoe rig behandelt het verslag verder het verloop van den uitvoer van groenten en fruit naar de verschillende afzetlanden en de talloooe moei lijkheden, welke zich daarbij voordoen. den voorzitter O. v. d. Berg.^die geruimen tijd ern stig ziek is geweest, namens den aanwezigen met zijn herstel. Besloten werd een H. Hartbeeld beschikbaar te stellen voor het nieuwe federatle-kantoor te Maastricht. Het denkbeeld werd voorts geopperd, oud-geest adviseur, pastoor Brandenhof, benoemen tot eere-lld van den Bond Aan het jaarverslag van den secretaris is het volgende ontleend. Zondagmorgen omstreeks half zes is het sa. „Tapanoell' van den Rotterdamschen Lloyd te Rotterdam aan de kade gemeerd. Zooals men zich herinnert heeft 6 Juli op tot nog toe on- verklaarbare wijze in twee der ruimen van dit «chip, toen het in Liverpool lag, brand ge woed. In ruim 1, dat geladen was met copra, brak een brand uil. welke geen grooten om- vang aannam en welke vrij spoedig gebluscht kon worden. Een half uur later echter brak brand uit in ruim 5. waarbij de brandweer van Liverpool assisen tie moest verleenen Een diep gaand onderzoek is Ingesteld, waartoe de rui men werden verzegeld. maar een resultaat heeft dit nóg niet opgeleverd. Zoodra het schip, waaraan ulterlijk van de branden weinig te bemerken is, gemeerd was. hebben wij met kapitein N. Baggus een on derhoud gehad. Hij bevestigde, dat inderdaad twee branden een half uur na elkaar gewoed hebben. Vermoedelijk zijn er ook twee brand haarden gesticht. De gezagvoerder wilde zich er echter niet over uitlaten, hoe de brand wellicht kon zijn ontstaan en door wie. Er zal in Nederland een diepgaand onderzoek inge steld worden, zoo zeide hij, want in Engeland I* men niet tot een slotsom kunnen komen „Wat er dus over deze zaak te zeggen vait, eindigde de heer Baggus het gesprek, „dat laat Ik over aan de autoriteiten, die het onderzoek «uilen leiden." Zaterdagavond werd het openluchttheater In het stadspark De Goffert te Nijmegen officieel geopend met een uitstekend geslaagde opvoe ring van Shakespeare's Vroolijke Vrouwtjes van Windsor ia de vertaling van Dr. Burgers- dük. Het gezelschap Zomerspelers 1939 onder artistiek? leiding van Albert van Dalsum en Paul Dufresne heeft een opvoering gegeven welke beschouwd mag worden als een der beste Shakespeare-vertolklngen uit den laatsten tijd. Meer dan 2000 toeschouwers, w.o. vertegen woordigers der R. K. Universiteit en van het geestelijk en burgerlijk gezag woonden de opvoe ring bij en juicht ?r de spelers' geestdriftig toe. Vooral Lou Ezerman als Sir John Falstaff en de dames Willy Haak en Sarah Heyblom als de belde vroolijke vrouwtjes oogstten het succes van den avond. Ook de andere rollen werden zeer goed vertolkt. Aan het slot werd door den heer De Goede en burgemeester Steinweg hulde gebracht aan alle artisten, hierbij inbegrepen Leo Pappenheim. die met de Arnhemsche’ Or- kestvereeniging de muzikale illustratie had ver zorgd. De activiteit van de organisatie en van heel het blindenwezen is wellicht nimmer zoo sterk geweest. In de wijze waarop de overheid zal moeten helpen, teekenen zich twee hoofdinzich ten af: de eene groep streeft naar subsidleerlng der werkinrichtingen en der werkverschaffing, de andere groep, waarbij ook onze organisatie behoort, acht deze oplossing niet algemeen en met Ideaal. Zij streeft naar individueele hulp- verleening, arbeid als plicht stellende, doch zich niet tot de werkverschaffing beperkende. Ons werk Is een onderdeel van het streven naar de nieuw^gemeenschap Het ledental steeg tot 383 Financiering en afzetmogelijkheid waren voor vele Instellingen de groote zorg. Van uit breiding Is dan ook geen sprake geweest. In talrijke gezinnen hebben ueze instellingen echter levensblijheid gebracht. Voor vele zelf standige blinden, vooral In de kleinere gemeen ten. bleef de toestand zeer slecht. De hoop, die was gesteld op het Rijks-Inkoopbureau, Is niet verwezenlijkt. Het jeugdig enthousiasme, dat alle kers van de organisaties blijft bezielen, de belofte In, dat wjj onverminderd voortstreven naar ons doel: Alle blinden een menschwaardlg bestaan. Reeds vele jaren duurt De heer B. Kok wees op een tekort aan leden van de Utrechtsche afdeeling en memo reerde het overlijden van haar voorzitter, den heer v. Ravensteijn. ten telegram van hulde en heldsbetuiging werd verzonden Koningin en den Aartsbisschop. De waarn. voorzitter complimenteerde Berg.^die geruimen tijd bemerkte men het ongeluk en werd Van R. uit gegraven. Onmiddellijk toegepaste kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Een inmid dels gearriveerde dokter kon slechts den dood c onstat cc ren. Het stoffelijk overschot Is naar het St Eli- sabethsgustbuis vervoerd. Het slachtoffar was gehuwd In Huize „St. Jan” te Utrecht hield de Ned. R.K. BUndenbond ,Rt OdUia" zijn jaarverga dering, onder leiding van den heer M. de Jong, die een uiteenzetting gaf van aard en beteekenis dezer organisatie. Door technlschen vooruitgang en sociale om vorming komen thans ook voor de blinden vor men van bestaan, waaraan men vroeger niet had kunnen en durven denken. De oplossing van het bllndenvraagstuk wordt echter aller eerst beïnvloed door de blinden zelf. Van de samenleving wordt gevraagd, dat deze aan de blinden de plaats inruime. welke zij behoorlijk kunnen bezetten Aan een 10-tal groot-bedrijven zijn reeds blinde steno-typisten In dienst. In haar geheel echter staat de samenleving nog vreemd tegenover den blinde, als zou deze niet geheel of gedeeltelijk in zijn (haar) levens onderhoud kunnen voorzien. Niet alle blinden kunnen zich voor een sgn. beroep bekwamei), maar allen hebben wel recht op een behoorlijk bestaan. In overeenstemming met de moraal Geestelijke en materieele opheffing van de blinden blijft het streven van dezen bond. De bijeenkomst werd bijgewoond door 35 af- afdeellngen, alsmede door dr. v. Voorthuijsen, oud-Inspecteur van het buitengewoon L.O. en den heer A. C. J. Moonen, voorzitter van de RK. Bllndenzorgfederatie, benevens den voor zitter van den Vlaamschen BUndenbond. Na het openingswoord van den voorzitter sprak kapelaan Beekers, geest, adviseur der afd. Utrecht, een hartelUk ..welkom". Ruw-reinigende laxeermiddelen zijn nutteloos ling van chronische verstopping, tijdelijk opluchting, maar spoedig Generaal-majoor titulair W. G. van Hoogen- ’Uyze. adjudant in buitengewonen dienst van HM. de Koningin en afdeellngschef ter beschik king van de KLM, is Zaterdagmiddag aange beden dooi een auto, bestuurd door een 29- J*Uge Wassenaarsche dame Generaal van Hoo- «enhuyze was op de fiets. De aanrijding ge keurde op den hoek van den Benoorderthout- •cheweg en de van Hoytemastraat te Den Haag Naar het ziekenhuis Bronovo vervoerd, bleek, de generaal een lichte hersenschudding had t’kregen en zes ribben had gebroken. Zijn toe stand was hedenochtend naar omstandigheden «deliJk wel. De heer Moonen wees 5p het Centraal Bureau voor ’t RK Blindenwezen, dat bin nen enkele dagen te Maastricht door Mgr. Letnmens zal worden Ingezegend. Van daar uit zal voor de blinden gewerkt worden in den geest van de Nieuwe Gemeenschap. Ten aanzien van de afzonderlijke middelen kan worden opgemerkt, dat de Dividend- en Tantièmebelastlng (opbrengst 9.611.000, bij de raming f 3.888.000,ten achter Is geble ven en 1.130.000,minder heeft opgebracht dan in het eerste baljaar van 1938. De rechten op den Invoer hebben de halfjaar- Ujksche raming met 8.517.826,overschreden en brachten het tot een opbrengst van 56.517.826,hetgeen In vergelijking met het vorig jaar een hoogere opbrengst beteekent van f 9.386.114,—. Hierbij dient natuurlijk in aanmerking geno men te worden, dat deze heffing bij KB. voor loopig Is verhoogd. Het Statlstlekrecht bracht ruim 43.000 meer op. de accijns op WJjn 68 500.de accijns op Gedistilleerd 664.475.de accijns op Bier 366918,de accijns op Suiker f 1.265.871, de accijns op Tabak 394.724,de Omzetbelas ting 3 038.003,en de opbtengst der Loods gelden 196.164,—. Dikwijls ligt deze in een gebrek aan masaa m de darmen. Een normale darmfunctie is alleen mogelijk, indien daar voldoende spijsvertering*- resten, de z.g. ballaststoffen, aanwezig zijn om weerstand re kunnen bieden aan de darm- spieren. welke door zich samen te trekken de dans beweging veroorzaken. De huidige sterk gecon centreerde voedingsmiddelen zijn evenwel arm aan spijsverteringsslakken. Daardoor ontstaat een ge- brek aan massa, - dus aan weerstand - in de darmen, zoodat de darmspieren gaan verslappen. Norwswcol herstalt 4e «tarmtanctle langs Mtuwrlljkoa weg. Vooreen succesvolle bestrijding van chronische ver stopping is het dus noodzakelijk, in het gebrek aan massa te voorzien. Normacol doet dat; de zuiver plantaardige korrels zwellen in den darminhoudgela- tineus op en vormen een sponsachtige massa, die de plaats inneemt der ontbrekende ballaststoffen. De darmspieren kunnen nu weer regelmatig wer ken en een gezonde stoelgang wordt verkregen. Neem nog heden een proef. Een kleine hoeveel heid Normacol, regelmatig ingenomen, heft chro nische verstopping onfeilbaar op. Het stadje Dokkum, bijna iu bet uiterste Noorden van ons land, ziet zelden een zoo grootsche geloofsbetutging als de nationale be devaart In den loop der jaren geworden is. Het telt ongeveer vijfduizend inwoners en hieron der zijn niet veel katholieken. Het heeft een eenvoudige kerk, niet groot, maar groot genoeg om de geloovigen te bevatten. Deze ligt midden in het stadje aan een straat, die niet stiller is dan de andere. Want er ia hier weinig verkeer en vertier, het groote verkeer komt er niet. Er loopen een paar grachtjes dwars door het plaatsje; grachtjes, die kinderlijk smal zijn, maar breed genoeg voor de paar bootjes, die er op een zomermiddag liggen; roerloos in het roerlooze water. Als men op een Zondagmiddag door het stadje dwaalt, zijn de stilte en de rust drukkend voor Iemand, die gewend is aan het leven In de groote stad en aan het drukke verkeer op de groote wegen. Maar eenmaal per jaar neemt het modems leven bezit van dit stadje. Dat is op den dag, waarop de nationale bedevaart trekt naar het graf van St. Bonifatius. Dan rijden er weer treinen over de reeds lang opgeheven spoorlijn; er verschijnen weer stoomtrams langs de wegen en van alle kanten komen de bussen naar Dok kum, aanvoerend de pelgrims, die den grooten bisschop en martelaar komen vereeren. Maar behalve dit moderne leven en dit moderne verkeer, neemt ook een oude traditie bezit van Dokkum: een traditie, welke zeer lang verloren is geweest, doch die thans weer begint op te bloeien, elk jaar schooner. Op dezen dag trekken duizenden vertegen woordigers van alle rangen en standen uit alle deelen van het land, achter de vaandels van organisaties, biddend en zwijgend, maar open lijk hun geloof manlfesteerend door de straten van het stille plaatsje, aan zulke drukte niet gewenfj. ZÜ trekken naar het St. Bonifatius- park, waar het primitieve, stemmingsvolle hei ligdom staat, het middelpunt van dezen dag; het doel van allen, van hoever zij ook kwamen. Dit heiligdom toch staat op de plaats, waar St. Bonifatius zijn bloed vergoten heeft, tosti lijj den Friezen het geloof kwam brengen. Een kerk kan men het niet noemenhet is niet meer dan een beschuttende gaanderij, met hout en ruwe steen opgetrokken om het altaar en de geloovigen te beschermen tegen de ele menten regen en wind, die hier soms al te fel kunnen woeden. Maar niet zoo fel. dat zij het enthousiasme en den geloofsijver der pelgrims kunnen dooven. De bedevaart van Maandag was niet begunstigd door mooi weer;' hevige regenbuien trokken door de lucht en vielen als een dicht watergordljn op het stadje Dokkum, op het St. Bonlfatiuspark en op de polders rondom. Niemand echter had zich hierdoor laten weerhouden, en toen om ongeveer half elf, de Pontificale Hoogmis begon, opgedragen door z H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, aartsbisschop van Utrecht, was het heiligdom geheel gevuld met een menigte, die op voorbeeld van den Aartsbtsschotf en opvolger van St. Bonifatius kwam bidden voor de algemeene intentie van deze bedevaart: ..Dankbare hulde aan St. Wll- librord en zjjn mede-arbeiders en opvolger St. Bonifatius, die het geloof en daarmee de be schaving aan onze voorvaderen hebben ge bracht", een thema, dat door den predikant, den weleerw. heer H. de Greeve, bU zijn preek onder de H. Mis nader werd uitgewerkt. In den tijd tusschen de H. Mis en het plech tig slultingslof met Sacramentsprocessie be stond gelegenheid de rellquleën van St. Bonifa tius te vereeren in de parochiekerk, welke ge legenheid door alle pelgrims werd benut om hun eerbied te betuigen aan den grooten ge loofsverkondiger en daarmede hun trouw en aanhankelijkheid aan zijn opvolger en aan het geloof, dat hjj aan onze voorvaderen heeft ge bracht. Na het Löf. gecelebreerd door Mgr. Jan Olav Smit, met Pontificale assistentie, waar* bjj Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong een predi katie heeft gehouden en na de Sacraments processie door het Bonlfatiuspark. vertrokken de pelgrims weer naar hun woonplaatsen, die vele van hen des morgens reeds seer vroeg hadden verlaten, en Verviel Dokkum weer m de droomende rust, waaruit het slechts eenmaal per Jaar wordt gewekt door de nationale bede vaart naar het graf van den grooten apostel. Belangrljker nog dan de maandopbrengst is. nu het fiscale halfjaar om is. het totaal over de maanden JanuariJuni. Om eenige cijfers te noemen, de opbrengst bedroeg 223 999.813 bij een raming van 220.862.500,tegenover een opbrengst van f 217 234 116 over het eerste halfjaar van 1938. een vooruitgang derhalve van ongeveer 6 765.700,—.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5