Haaren JCetmAaal wm den day 100 JAREN I Kabouter Flip zijn vriendje Wip en VI LUX B' Het Groot-Seminane van beschaty mijj Ontstaan en geschiedenis WERKVERSCHUIVING de reiizen/Mik het Waarom het reu zen pak Het Geheim van zeven Schoorsteenen DINSDAG 18 JULI 1939 Ik wacht op je Naar Haaren De knoop DOOR AGATHA CHRISTIE :o GEBR Gemeenschappen werkloozen ‘«E AANGIFTE MOET.OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN. GESCHIEDEN UIT ERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL De eerste priesteropleiding De kroon op het tOerk r s ’a-Hertogen- (Van onzen parlementairen redacteur) „Woensdagmiddag 5 16 15 (Nadruk verboden in ..Boeken- 12 8 8 F een I OP ELKE BUS EEN BON Hy haalde zei hü. „Hoe verklaart u dit Ze (Wordt vervolgd) U 0252* 1—7». 11 dat men den werkloozen arbeid wil geven, die reeds door apderen wordt verricht, dat men dus arbeid verschuift In plaats van verstrekt. Gedurende de lange wintermaanden worden, er gezellige muziekavondjes gegeven, waaraan ver.-chlllende kleine gevederde zangers hun me dewerking verleenen. bfl vern«* van aan band. aan vaat at jjtedom I Juli Groot feest is het op het Seminarie geweest, toen Z. H Exc. Mgr. A. F. Diepen op 22 Mei n verscheidene gemeenten houdt men zich bezig met de oprichting van zoo genaamde „Werkgemeenschappen voor de werkloozen", instellingen die naar het heet „de werklooze slachtoffers onzer sa menleving naar den geluk aanbrengenden arbeid van het vrije bedrijfsleven willen brengen”, zulks in navolging van soortge lijke gemeenschappen, die reeds elders be staan. teeren en niet voor anderen en van an-' deren. Aanvankelijk meenden de stichters dezer werkgemeenschappen een systeem van di- e i e i 51 W H 91* l i r i 8 nlng eden 87 I8 31 83 66% 29 52 2% )1 M 14 59 14 13 Pater van Heugten schrijft schouw": Voor léfeers. die een „ontknooping" verwach ten, zij medegedeeld, dat deze beschouwing deei uitmaakt van een opstel over A. den Doolaard als voorstander van het knooplooae leven. Dese schrijver vertoeft n.l. graag tn landen, waar de broeksknoop nog uitgevonden moet worden. Pa ter van Heugten's artikel heet dan ook „op de vlucht voor den knoop". 35 i.40 I 27% ■88* 90 42% op den zijnen en gaat de straat op. Willy I leden 80# 00 98% 95 .40 Z1 18 17% yi )i o -3 80, ks. ivoer 353 1 en ■tten. kw. kw. D. 2e Icht) kw. 60, apen n le VI 5% 11% VOOR GESCHENK^] Antonius van Gils, die, na een onder breking van enkele jaren, tijdens welke Matheus Burgers de leiding had tot 1834 het presidium over het Groot Seminarie voerde, bereidde, voor zoover zijn afnemende krachten zulks hem nog toelleten in aller eerst stadium den bouw van een nieuw Se minarie voor. Doch hem zou het niet zijn toegestaan de plannen te zien uitgevoerd evenmin als aan zijn opvolger Phlllppus van de Ven, die reeds In 1837 stierf. ters. welks het voortbracht, een stroom van ge naden is gevloeid, de zielen van duizenden tot heil, tot behoud en verdieping van het Geloof. Geen wonder is het dan ook, dat dit eeuw feest allen zonder uitzondering tot dankbaar heid stemt, tot groote dankbaarheid zelfs. Mooier uiting daarvan is niet denkbaar. Want is in het jubeljaar het 'Seminarie niet verrijkt met een machtige kapel, die qua architectuur en Inrichting tot de mooiste Godshuizen be hoort. welke er in het Bisdom en ver daar buiten bestaan? Het zijn Ijverige kleine mannetjes, die er met hun lange baarden en kleine puntmutsjes sierlijk uitzien. Het geheele jaar werken maar door. Voor alle jaargetijden valt er wat te doen. Tot goed begrip van een en ander dient men te weten, dat deze Werkgemeenschap pen uitgingen van menschen wier hart ver knocht is aan de Bellamy-beweging, men schen, die zich vóórstelden de werkloozen -tot een soort Staat In den Staat, tot een ge meenschap van heelemaal op elkander aangewezen en van de buitenwereld afge zonderde wezens te maken, van menschen De menschen hadden echter thans machines, die alles veel vlugger konden doen. De kinderen wisten haast niet meer, dat er ooit kabouters hadden bestaan. Doch tn het oude bosch, in dikke holle boomen wonen ze nog steeds. XVatholieken, God heeft alleen aan onze Kerk de eenige eeuwig» waarheid gegeven om haar te dienen, te beschermen aa la verspreiden. Waakt en bidt in het vertrou wen op Christus’ woord, dat de poorten der hél. ondanks alles, haar nimmer zullen over weldigen. 800 Omdat het reuzenpak bijzon der voordelig is! Het bevat meer dan dubbel zoveel als het gewone pak en kost toch maar 25 ct. Endan nog twee verschillende breipatro- nen en een hele bon voor ge schenken. steenen. Tenminste, dat was ik van plan.* Anthony keerde zich met een ruk naar haar toe. ..Wat zegt u daar! Herhaal tl* „Ik was van plan vanavond naar De Schoor steenen te gaan." herhaalde Virginia. Anthony staarde haar aan. _t Begint te dagenOfschoonik kan natuurlijk glad er naast zijn, maar de moge lijkheid bestaat. Kan t zün dat iemand u ten koste van alles wilde verhinderen om naar De Schoorsteenen te gaan?" „Mijn achterneef George Lomax." zei Virgi nia met een glimlach, ..maar die komt niet in aanmerking.... stel je voor, George een moord doen!" Anthony lachte niet. Diep in gedachten stond hjj vóór zich uit te kijken. „Als we de politie opbellen, is de kans om vanavondof zelfs morgen naar De Schoor steenen te gaan, verkeken, absoluut verkeken. En ik wil vanavond zoo graag er naar toe. AI was het alleen maar om een streep door de reke ning van onze onbekende vrienden te halen... Daar gaan we dan! Mrs. Revel, wilt u zich In deze zaak aan mij toe vertrouwen?" „O, dan wordt het dus plan nummer twee?" „Ja, 't wordt plan nummer twee. Om beginnen moet die kamenier van u weggewerkt worden Ziet u daar kans toe?" Virginia ging de hall in en riep, onder aan de trap: ..Ellse!.,.. Eliae!" „Madame I' Van pon maar niemand beeft het willen doen. In een’automatiek heeft *e wat gegeten en ia toen weer verder gegaan door de besneeuwde straten. Langs groote mode-magazijnen kwam ze. welker lichtbundels stralend naar buiten stroomden. Wassen poppen lachten verstard, tn hun bontmantels en avondjaponnen en hielden haar uitdagend bet prijskaartje voor In een portaal zocht Willy beschutting. Met gesloten oogen leunt zü tegen den muur en dreigt in onmacht te vallen Iemand spreekt. Willy opent de oogen. HU is ongeveer 35 jaar oud, flink postuur, gebruind. „Is u ziek?" .Misschien wel." stamelt Willy en kükt tn de rustige oogen. die haar kalmeeren. ..Heeft u honger?' En als bet meisje geen antwoord geeft, bracht hü zijn ultnoodiging wat meer concreet: „Gaat u met me mee. In een restaurant kunt u wat op verhaal komen." - Kalm, maar vastberaden legt de man haar arm gaat mee, zonder het te willen. Maar plotseling bltjft zij staan. Wat wil die man eigenlijk? Ze heeft toch geen honger en Albert wacht.. Meteen rukt WiUy zich los en is in een straat verdwenen. De man staat perplex Langs een kleinen omweg la Willy bü de Brandenburgerpoort aangekomen. Met het hoed je diep over de oogen getrokken en het hoofd voorover gebogen, komt ze naderDaar staat een man.... Albert?.... uister ColUn dit doet, is zoon handdruk u. hooge mate historisch omdat een premier- handdruk altijd verband houdt met andere din gen. Wie in een samenleving, die nog niet aan den knoop toe is, niet slechts handen drukt, maar zelfs koppen snelt, bluft nog tn de prae- historische orde. Waar de knoop ontbreekt, is nog geen samenhang tenzij die van den stam BU den stam begint en eindigt de wereld even als bU een enkel Europeesch volk. Uit de praehistorle treedt de mensch niei zonder knoop of iets dat voorloopig den knoop vervangt Deze heeft dus ongeveer de wacht be trokken aan de wieg der cultuur. Een nutsoo- ject als de knoop heeft natuurlijk al wat naar levensverfraaiing, naar schoonheid of poëzie zweemt, reeds eeuwen afgelegd. Zün sfeer is uitsluitend de gebruikssfeer geworden dermate dat er geen poëzieloozer verbeeldingsarmer, ge- voelsontdaner voorwerp denkbaar is dan een knoop. Het woord reeds is shocking in verheven of exquise situaties. De knoop in zün siersta- dlum is: de haak, de gesp, de spang. Welk een imaginaire wereld roept dit laatste woord op „de spang". edfWvereld van rulschende gewaden, van edelmetaal en fonkelend gesteente en daar achter feestmalen, llefde-tafreelen. stroomen de wUn, goudbokalen en minnezangers, entourage vol romantiek”. „De knoop is een dier voorbijgeziene haast ongeweten spillen waarom het leven der mensch- heid cirkelt. Een samenleving zonder knoopen is, vooral in het Noordelijk nalfrond, even on denkbaar als een staat zonder hoofd, een plane tenstelsel zonder zon Misschien bestaan er knoopenlooze samenlevingen in de Congo, in de Zuidzee-ellanden of in Midden-Australië, doch daar heerscht ongeveer nog wat wü de prat historie noemen. Wat daar geschiedt is nog geen historie/ Er is géén verband, geen samen hang van gebeurtenissen (wat de historie uitmaakt) en zoo zijn er, symbolisch gesproken, geen knoopen noodlg. daar ze Immers ter ver binding dienen. Als ik of gU iemand de hand drukt, is dit geen historisch feit, maar als nri- De man, die pas haastig is aan komen loopen. bemerkt de gebogen gestalte, die hem langzaam nadert OnmlddellUk herkent hü haar Dat is de vrouw, die hü nog ge r kwartier geleden gevraagd heeft lets met hem te gaan eten. U ze hem achterna geloopen?... Maar hier kan hü haar niet ontmoetenAls Willy hem dan zag.... Met enkele vlugge passen is hü ver dwenen Willy is bü het gedenk teeken aangekomen en licht het hoofd op. Stond hier zoo juist nog niet een kleine mannen-gestalte? Nu la er nie mand meer Heeft Albert haar vergeten? Maar in den brief stond toch: „Woensdagmiddag 5 uur. „Albert De naam is haar mond ontsnapt.... Maar niemand heeft hem gehoord Het pletn is een zaam en leeg. Een claxon van een voorbü-spet- tcrende taxi verscheurt de stiltedan is alles weer verlaten. Langzaam dwarrelt de sneeuw omlaag en be- poetert een gebogen gestalte. Een man spoedt zich naar een hotel. Den volgenden dag brengt de express Albert, beroemd cellist en welgesteld, naar Genua, van waar de boot hem naar Zuid- Amerika terug brengt. ATT <7 A TT/^WTXT^1 °P dit blad Zijn ingevolge de versekeringsvoorwaarden tegen 17 b(j levenslange geheele ongeschlkthekf tot werken door TJ ’7CA een oogevnl met WJ OPA I «I W1LJ ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeeringen F l OUa** verlies van beide armen, belde beenen of belde oogen F OVza“ doodelUken afloop F mDUs* „Het doel van deze Werkgemeenschappen is, zoo schrUft men, ons. dat werkloozen nuttigen arbeid voor elkaar verrichten, zoowel admi nistratief als het repareeren van schoenen, kleeren, bedden, meubelen, klokken. rUwielen, enz. enz. De groote achterstand, welke in deze gezinnen heerscht kan aldus worden ingehaald. De werkloozen worden door de hun eigen werk zaamheid in staat gesteld, nuttige en noodlge reparaties te laten uitvoeren, waartpe zU an ders nooit financieel in staat zouden zUn ge weest.” bracht de dingen onder woorden, die zü. vaag, gevoeld had. Anthony haalde zijn zakdoek uit zün zak, wond hem om zün vingers en pakte de revolver op. „Wij, misdadigers, kunnen niet te voorzichtig zün," zei hü verontschuldigend. „Vingerafdruk ken weet u wel.” Opeens zag ze zün heele lichaam verstrakken. En toen hü weer begon te spreken, was zün stem ook veranderd. Kort en zakelük, alsof hü een mindere voor had, zoo sprak hü nu tegen haar. „Heeft u deze revolver nooit eerder gezien?" vroeg hü- „Nee," gaf. Vlrginia, lichtelük verwonderd, ten antwoord. „Bent u daar zeker van?” „Ja, positief." „Heeft u zelf een revolver?” „Nee." ..Heeft u er ook nooit een gehad?" „Nee, nooit." „Bent u daar zeker van?” ,Ja. Natuurlük." Wel een halve minuut bleef hü haar strak staan aanküken. En Virginia keek, verbaasd en geërgerd door die ongemotiveerde verandering van toon even strak terug. Dan lieten zün oogen haar los. verlicht adem. „Zonderling!" dan?” Hü hield haar de revolver voor. Het was een klein, sierlük wapen, een stuk speelgoed, meer het phllosophicum heeft Ingezegend en daags daarna de kapel heeft geconsacreerd. De vreug de, welke er die dagen onder professoren en studenten heerschte, werd nog vergroot door de hooge onderscheiding, welke Z. H. de Paus aan President Sweens schonk, namelük diens verheffing tot Hulsprelaat van den H. Stoel. Groot feest was het nauwelüks eenige weken later wederom in het Huis, toen Mgr. Sweens zün gouden priesterjubileum herdacht en uit het gansche bisdom, overal vandaan de gees- telUkheid, wareldlüke autoriteiten en honder den particulieren den weg naar Haaren namen om hem van hun sympathie en erkentelükheid te doen blüken en daardoor tevens het Insti tuut zelf te eeren. En thans, zU het dan ook eerst over enkele maanden, zullen opnieuw de versieringen voor den dag worden gehaald: allereerst om den Gever van alle goeds dank te zeggen voor den zegen, dien Hü zoo mild en overvloedig aan allen, die in het gebouw in den loop van de voorbüe eeuw gestudeerd en gearbeid hebben, heeft geschonken. Doch daarnaast zeker om uiting te geven aan de groote blUdschap om den bloei, waarin het Seminarie zich, ondanks acties, welke zich keeren tegen God en Zün Godsdienst, mag blüven verheugen. Als wü zeggen, dat 1939 met gulden letteren in de geschiedboeken van het Groot-Semlnarie in het Bossche Bisdom zal worden opgeteekend, maken wü ons niet aan het gebruik van een gemeenplaats schuldig. recten goederenruil tusachen de werkloo- zen onderling te kunnen Invóeren. Men meende, dat wanneer de eene werklooze de jas van een ander repareerde hij van dien ander rechtstreeks een reparatie van zijn schoenen mocht vorderen. Spoedig bleek, dat deze opzet al te simpel was, aangezien niet iedere kleermaker wiens hulp door een schoenmaker werd ingeroe pen voor de reparatie van een jas op het zelfde oogenblik een paar kapotte schoe nen ter beschikking had. Men ging toen een bonnenstelsel invoeren, een puntentel ling, een eigen geldsysteem dus naast het gewone gangbare. Heel aardig bedacht, doch niet zonder bezwaren. Al aanstonds bracht dit stelsel de betrokkenen in moei lijkheden met de steunverleening. Moest men daar, gegeven het systeem van aftrek der nevenverdiensten, de op deze wijze ver kregen profijten meetellen in de bereke ning van het steunbedrag? Dat leverde echter groote bezwaren. In iedere stad werd ieder punt anders gewaardeerd; de schaal van de bonnen varieerde van gemeente tot gemeente en hoe moest men de verhouding vinden tusschen deze schaal en die van het normale geld? Van Overheidswege werd er dus op aangedrongen dit eigenaardige puntenstelsel dat niets dan particuliere liefhebberij is, te laten schieten en een normaal geldstelsel voor de bepalingen van de waarde der verschillende diensten op te zetten. De mogelijkheid bleef dan altijd bestaan elkander ten aanzien van de prij zen te bevoordeelen. - Deed men echter dit laatste, dan raakte men in onoverkomelijke moeilijkheden met den middenstand. Dit laatste voert tot het kernbezwaar te gen de werkgemeenschappen. De werklooze arbeider is niet de eenige die in zorgen ver keert. Ook de kleine zelfstandigen maken moeilijke tijden door, juist omdat de koop kracht door de werkloosheid zoo zeer is verminderd. Gaan nu de werkloozen alle diensten, die zij in hun huis noodig heb ben, elkander onderling bewijzen, dan on dermijnen zij de positie Van den midden stand nog verder. Zij kunnen dat alléén doen, omdat hun normaal levensonder houd, anders dan bij den middenstand, be taald wordt door de Overheid. Lukt het hun niet door diensten aan hun lotgenoo- ten hun kost bijeen te krijgen, dan is de Overheid er nog altijd met haar steun, ter wijl de middenstander aan zijn lot is over gelaten en maar zien moet hoe hij met zijn gezin den kost, de reparatie van zijn klee ren, zijn meubelen, zijn, beddegoed en al het andere betaalt. Het is alles mooi bedoeld, ongetwijfeld, maar het leidt tot onaanvaardbare conse- die voor elkaar werken, van elkaar profl- ^quenties. De fout ligt In de omstandigheid, Men begrüpt. dat de opleiding van priesters in het Bossche Bisdom niet dateert van het oogenblik af, waarop het nu jubileerende se minarie werd in gebruik genomen. Reeds In de 12e eeuw vormden de Norbertü- nen en andere geestelijke orden in hun scho len priesters. Doch zü bepaalden de opleiding tot een beperkten kring. Toen evenwel in de veertiende eeuw Geert Groote de vorming van jeugdige levieten op zich nam. richtten ook- de Bisschoppen Latün- sche scholen op, die weliswaar hiet direct tot doel hadden jongelieden tot het H. Priester schap voor te bereiden, maar toch om hen ook met de hoogere studiën voor het Priester-ambt vertrouwd te maken, ten einde hun straks el ders op unlversltelten de gelegenheid te bieden zich volledig te bekwamen, x De Kerk voelde de leemte varx^bet bestaan van seminaria en het Concilie van Trente werd de onmiddellüke aanleiding tot het stichten President Jacobus Cuyten zag zich nu de verwezenlüklng van den nieuwbouw opgedra gen. Nog In het jaar van zün benoeming kon den te Haaren de benoodigde gronden ter oppervlakte van ruim 30 H A. worden aan gekocht en onder leiding van een bouwcom missie, bestaande uit deken A. de Wüs te Box tel, die tevens provisor van het Seminarie was. Pastoor J. Zwüsen te Tilburg. Pastoor W. van Druenen te Haaren, eveneens provisor en de heeren Henrl de Wüs en Jan van Ryckevorsel, beiden te ’s-Hertogenbosch woonachtig, werd met den bouw aangevangen. Dy uitvoering was aan den architect Ehsens uit Oisterwyk toever trouwd. Bü het bouwen in eersten aanleg bepaalde men zich tot het hoogst noodzakelüke gedeelte. De hoofdbouw werd aanbesteed. In twee jaren tüds was het werk voltooid: Op 16 Juli 1839 namen de theologanten van Herlaar in Haaren hun Intrek. Eerst ruim een jaar later, 5 Augus tus 1840, kon de kapel door Mgr. C. L. baron de Wyckerslooth, blsschop van Curium l.p.l. worden geconsacreerd en St. Franclscus van Sales worden toegewüd. Ruim vüftien jaren voldeed het Seminarie aan de eischen en de behoeften. Toen was ook dit te klein en moest uitvoering worden gegeven aan het totale plan: in 1860 werd het vergroot met de reeds eerder ontworpen twee vleugels. De loop der jaren zou echter, en gelukkig, leeren, dat da ruimte nóg onvoldoende was. Telkens en telkens waren uitbreidingen noo dlg. Ze kwamen overeenkomstig de wenschen onder het presidium van Mgr. Cuyten (1837 1884), Mgr. A. J. F. Mutsaers (1884—1904), Mgr. dr. L. Berkvens (19041921), tot stand. De huidige president, mgr. A. F. M. Sweens, die reeds sedert 1921 de teugels voert, mocht evenwel de kroon op het uitbreidingswerk plaatsen! Want juist in het eeuwfeestjaar kwam de bouw van het philosophicum en voor al van de nieuwe majestueuze kapel, de laatste opgetrokken naar het ontwerp van professor ir. M. Granpré-Molière. in samenwerking met rec tor van Helvoort, secretaris-penningmeester van de Kerkelüke Bouwcommissie, gereed. handelen: lo de politie opbellen, de heele histo rie vertellen en op uw vlekkeloos verleden en uw huidige positie vertrouwen; 2o ik kan een poging doen om het lichaam spoorloos te laten verdwijnen. Ik voor mü prefereer natuurlük nummer twee. X Is van mün prilste jeugd af een soort Ideaal voor me geweest, om eens te zien of ik een misdaad niet met de noodlge slimheid zou kunnen wegmoffelen, maar ik heb nooit over een zekere Jongejufferachtige, aver sie tegen bloedvergieten kunnen heenkomen Tja, nummer één is eigenlük wel X veiligste. En dan heb je natuurlük ook nog nummer één met variaties. De politie opbellen, etc., maar de revolver en de brieven verzwügen. dat wil zeg gen, als hü ze nog bü zich heeft" Hü boog zich over den vermoorden man heen en fouilleerde zün zakken. „Schoon uitgeschud." kondigde hü aan. .Hm. dat wordt een vervelende geschiedenis met die brieven.... Halt wat hebben we daar! Xi Gat In de voering.... iets in vastgehaakt en ruw er uit getrokken.... en daar hebben we een stukje papier." HU haalde een stukje papier te voorschün en ging er mee naar het licht. Virginia kwam naast hem staan. .Jammer, dat we X niet in »’n geheel heb ben," mompelde hü- ..De Schoorsteenen. 11.45 Donderdag.... Dat lükt wel een afspraakje." „De Schoorsteenen!” riep Virginia uit. Wart merkwaardig!" „Waarom merkwaardig? Te chic voor een man van dit kaliber?’ „Nee. Ik ga Vanavond ook naar De Schoor- Het Groot-Semlnarie van het X-Hertogenbosch bestond Zondag 16 honderd jaar. De viering van dit eeuwfeest zal in ver band met de vacantles eerst in het najaar plaats vinden. niet, ook al was in dat stuk speelgoed een mechanisme verborgen, dat doodelük werk ver richten kon. Dwars over den greep was de naam Virginia gegraveerd. ..Nee, onmogelük!" riep Virginia uit. Haar verwondering was zoo echt, dat Anthony haar wel gelooven moest. „Ga eens rustig zitten," zei hü ernstig. ,Xr zit hier méér achter, dan ik op het eerste ge zicht dacht. Om te beginnen: van welke stelling gaan wü uit? Volgens mü zün er maar twee mogelükheden. De echte Virginia, de schrüfster van de brieven, is om de eetaof andere reden plotseling ten tooneele verschenen. Ze heeft den man laten nagaan of ze is hem zelf gevolgd, en toen heeft ze hem neergeschoten, de revolver laten vallen, de blieven van zün zak naar den hare laten verhuizen en Is verdwenen. Dat is niet mogelük, hm?" ..Neen.” zei Virginia twüfelend. „De tweede mogelijkheid Ls veel interessan ter De man of vrouw, die Giuseppe zou dood schieten, wou u compromitteeren'dat zal trouwens wel het hoofddoel geweest zün. Want dat doodschieten kon overal gebeuren en ze hebben zich de noodlge moeite gegeven om hem hier te krügen en. wie het ook geweest is of geweest zün, ze wisten alles van d, van Uw huls in Datchet. van uw gewoonten, en dat u van middag in Ranelagh was. X Is een rare vraag, maar heeft u misschien vüanden, mrs. Revel?" „Nee. natuurlük niet.... dat soort vüanden tenminste niet." „De kwestie is nu,” ging Anthony voort, „wat zullen we doen? We kunen op twee manieren Door de smalle vensters van de kaaerne- wonlng staart Willy Braussner naar het drukke kinderspel in de straat, aonder het echter te zien. Haar'gedachten zün met het verleden bezig en voor haar prachtige, bruine oogen verschünen beelden, vol charme en warmte Dan glinstert er iets in die on beweeg lüke staande pupillen, die maar steeds naar één punt zien, oneindig ver in een matelooze ruimte; even trilt de mondhoek, dan is ook het heerlüke beeld weg en stroomen melancholische en bedroevende ge dachten door haar afgetobde brein, tot er diepe '-roeven rond haar smallen mond komen Vroeger was ze een gevierde zangeres, waarnaar een select publiek luisterde in volle overgave: men eerde haar met bloemen en woorden en perscommentaren; nu te ae vergeten door al len. Met de vaak pünlüke herinnering aan het schoone. dat eenmaal haar deel was. gaat zü nu als kellnerlnnetje in een burger restaurantje door bet leven. Albert heeft zü lief gehad; oneindig teeder heeft zü hem bemind. Op ‘n kwaden dag te hü echter de wereld ingetrokken, carrière wilde hü maken. Was hü geen begaafd cellist? En waren de gages in de nieuwe wereld niet veel hooger dan in Europa, dat den oorlog gekend had? Als hü zich eenmaal een positie had verworven, dan. Willy had zich vastgeklampt aan die toezeg ging. maar was dat wel gerechtvaardigd? Bü- kans een jaar was er voorbü gegaan, vóór zü den errsten brief van Albert had ontvangen. San Francisco stond er op den postzegel gestempeld Maar wat moest ze antwoorden?.... Dat ze ziek was en niet meer kon optreden? Kon ze zoo maar aan hem schrijven- „Ik heb mün stem verloren?” Een kort, maar o zoo bekend tikje op de deur brengt Willy tot de zorgen-van-allen-dag terug. De pensionhoudster.... huurt! Haar verdiensten zün eigenlük te gering om dese kamer te be wonen Maar wat moet ze dan? Eindelük Ingaan op het aanbod van den caféhouder en daar in tern komen? Maar ze wil haar eigen baas blüven....!! „Binnen!” zwakjes te haar antwoord op net venünige klopje, maar de hospita beeft scher pe ooren en heeft de deur al geopend „Een brief voor u. Juffrouw en....* Willy hoort niet eens, dat ze. als ze morgen niet be taalt. de deur gesloten zal vinden. dien brief dat handschrift „Uit Londen!" Dichtbü dusdat beteekent, dat hü komtAlbert. Intuïtief heeft Willy den briefinhoud Mwsgevoeld en wordt niet be drogen. „Woensdagmiddag om 5 uur hoop ik Je te ontmoeten bü de Brandenburgerpoort. Heb Je nog die prachtige rose, züden japon?. Toe, doe die dan aan. Zoo zou ik je zoo graag weer willen ontmoeten, nu je ongetwüfeld nog meer gevierd en bewonderd wordt Elndeloozer dan de avond duurt de nacht. En de dag, die daar op volgt, schünt niet voor uit te willen. Kennissen, die zich vroeger zoo gaarne „vrienden” noemden, heeft ze aange klampt en gevraagd haar vüttig Mark te willen leenen. vüftig Mark voor ’n rose, züden ja- „Hü heeft X uiterlük van een Italiaan,” ze ze. „Hü te een Italiaan,” gaf Anthony ten ant woord. „Een Italiaan, die kellner van zün be roep was. *t Geld afpersen deed hü in zün vrijen tüd. X Zou me niets verwonderen als hü Giu seppe heette.” „Groote genade!" riep Virginia uit. „U bent toch geen zoon of neef van Sherlock Holmes?” „Neen,” zei Anthony. .Jammer genoeg niet. X Is niets dan *at goochelen. Als u de feiten wist.... maar dié vertel Ik u straks wel.... U heeft me zooeven gezegd, dat die man u brie ven Bet zien en om geld vroeg. Heeft u hem dat gegeven?" .Ja.” „Veertig pond.” .Hoeveel?" „Dat is leelüker,” zei Anthony, zonder eenige verwondering te toonen. „En nu het telegram Laten we dat eerst eens beküken." Virginia nam het var? haar kleine, ronde tafeltje vóór zich en stak het Anthony toe. Ze zag zün gezicht betrekken, toen hü van den in houd kennis nam. „Wat te er?” vroeg ze ongerust. Hü hield het haar voor met zün vinger bü den naam van de plaats, waar vandaan het ge stuurd was. „Barnes." zei hü. „En u bent den heelen middag,in Ranelagh geweest. Wie gelooft u, als u vertelt, dat u X niet verzonden heeft?” Virginia zat hem geboeid aan te staren, had een gewaarwording, of het net al dichter en dichter om haar heen getrokken werd. Hü 19 .Jk vind het jammer, Mrs. Revel. Ate u met uw kamenier, samen dus, dadelük na uw thuis komst het lichaam hadt gevonden, zou de zaak heel wat eenvoudiger geweest zün. Dan stond het vast, dat de man vóór uw thuiskomst dood geschoten was." ..En nu kan X evengoed er na gebeurd zün. Dat te zoo." Hü bleef haar terwül zü die moge- lükheld overdacht. Ja. zün eerste indruk was «oed geweest. Ze was niet alleen mooL maar ze had ook durf, grooten durf.” Virginia was zóó verdiept in de puzzle, die haar zoo opeens voorgelegd werd, dat het -Mrs Revel” van den onbekenden man haar ontgaan was. .Maar hoe komt het dan, dat EUse het schot gehoord heeft,” mompelde ze. Juist raasde er, luid knallend, een motorfiets Voorbü. Anthony wees naar het open raam. „Daardoor. In een stad als Londen valt een •chot niet op." Met een rilling van afschuw keek Virginia naar het lichaam in den stoel. Langs den Rüksweg, die van ’s-Hertogen bosch naar Tilburg voert, ligt aan het einde van een prachtige breede laan het Groot-Se- mlnarie van het Bisdom Den Bosch. Met zUn breed gespreide vleugels is het een majestueus gebouw. In gouden letters staat J>o Optimo Maximo” In zün gevel gegrift en daarmede duldt het reeds op het doel, waartoe bet nu honderd jaren geleden werd opgericht. Iedereen kent het, iedereen weet, dat hier de toekomstige priesters van het Bisdom wor den gevormd, dat hier allen, die er verblüven. zich voorbereiden op en zich wüden aan den dienst van God. teneinde Hem den hoogsten luister te schenken, welke Hem geschonken kan worden. Het te het huis, dat in den loop van een eeuw het Bisdom tot zegen heeft gestrekt, van waaruit over de katholieken middels de pries ters. welks het voortbracht, een stroom van ge- van een seminarie voor theologanten te s-Her- togenbosch. In 1571 werd het geopend en wel in het Fraterhuis aan de Torenstraat, ctednecht tegenover de Kathedrale Basiliek van W Jan gelegen was. Een langdurig bestaan was het echter niet beschoren, want na tien jaren moest het verdwünen Rond 1620 kon weer met de aeminarieoplei- ding worden begonnen, doch ook nu was het bestaan, er van van korten duur, want de in neming van'den Bosch door Frederik Hendrik in 1639 had de noodlottigste gevolgen voor het katholicisme, ook in de Hertogstad. Zoowel Seminarie als lagere colleges moesten worden gesloten en zü. die de hoogere studies wilden volgen waren gedwongen naar Leuven, naar het bisdom Roermond of Antwerpen te gaan. Tot 1797 bleef het Bossche Bisdom zonder Seminarie. De studenten waren derhalve ge noodzaakt de Latünsche scholen van Gemert. Megen. Boxmeer en Gheel en later die van Helmond, Eindhoven, Uden en Ravenstein voor de .kleine” lessen te volgen en daarna de hoo gere studiën voor de priesterlüke bediening bul ten het eigen bisdom te voltooien. Na de vernietiging van de Leuvensche Uni- versiteit tengevolge van de Napoleontische moellükheden besloot de toenmalige professor aan deze unlversiteit. dr. Antonius van Gils, die TUburger van geboorte was. naar het Noorden uit te wüken. Hü vond er in Den Bosch den toenmaligen vlcarius-apostollcus Antonius van Alphen on- mlddellük bereid de stichting van een semina rie te bevorderen. Drie huizen, gelegen aan de Trinlteltstraat In de tegenwoordige Bisschops stad werden gehuurd en daarin werden de les sen hervat en van Glls werd de eerste president. De IngebrulkriAnlng van het Seminarie ge schiedde op den feestdag van den H. Francls cus Salesius. Om deze redenen werd Sint Fran clscus tot Patroon van het Seminarie uitgeroe pen en hü is dit tot op den huldigen dag ge bleven. Maar nog zou het Instituut geen vasten bo dem onder de „voeten” hpbben. Nauwelüks een Jaar later werd voor 17.000 te St. Michlels Gestel het oude kasteeltje Nleuw- Herlaar gekocht. Op 29 Maart 1799 vestigden zich er 32 theologanten. Steeds kwamen er meer bü: de kapel van Herlaar moest worden uitgebreid 1806 Het seminarie voldeed geruimen tüd aan de behoeften van het bisdom, maar in den loop der jaren nam het aantal studenten zoodahig toe, dat de gebouwen en zelfs de vergroote ka pel te klein wérden. (r

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 7