een nieuw H Nieuwe ministers SCHANDAAL Samenwerking in het bankbedrijf V 'duMAURIER MAANDAG 24 JULI 1939 ME *rV* Kerkelyk Leven H. H. WIJDINGEN Dr. ir. M. H. Damme In het Aartsbisdom Prof. dr. B. Sc hr ie ke Onvoldoende op het verkeer gelet BENOEMINGEN In het bisdom Haarlem Bedevaart naar Lourdes Bij de paters Franciscanen C. van den Buaach C. W. Bodenhauaen N Offerblok geleegd in R. K. kerk te Diemen charmante zon neb ruining Prof. ir. I. P. de Vooya de O.S. Clearingkoersen Speciale voorstellingen voor militairen Uitslag prijsvraag Gemeenschapslied Oude man aangereden en gedood Algemeene jaarvergadering afdeeling I Schipper en zijn knecht konden zich redden NEDERLANDERS UIT ZUID-T1ROL LIMBURGSCHE VOETBAL BOND DRONKENSCHAP MAAKTE ZEEMAN LASTIG SCHEEPJE TE DELFT GEZONKEN LOUIS DE VRIES GAAT VOORUIT OPENLUCHT-THEATER TE VALKENBURG Mooie Mgr. J. P. Huibert aan het hoofd van 1800 pelgrim» Onderhandelingen over schadevergoeding Een- of tweemaal per maand gratia filmbezoek Geen enkele inzending komt voor bekroning in aanmerking Argentinië schrijft in voor De valsche munterij te Apeldoorn Belangengemeenachap tuaacher Amaterdamache Bank en Robaver Drie arreatanten leggen min of meer bekenteniaaen af 1O for 17:4 ets 20 for 35 ets. de n ‘D le ie op de 1 I Zocht ruzie in den trein mogen worden bedongen. De NJl E* Argentljnsche Voetbalbond heeft aan het I. erd au len Mr. J. A. de Visser Is een soon van wijlen den oud-minister van Onderwijs, dr. J. Th. de Visser en is evenals zün vader dit was, den Ctr H>st. beginselen toegedaan. Hü te te Leusden geboren In 1883. bezocht de gymnasia te Am sterdam én Tiel. studeerde aan de Utrechtsche unlversitelt in de rechten en promoveerde in 1909 Zfjn ambtelijke loopbaan begon hij als ad- junct-commles aan het departement van Kolo niën. Vervolgens trad hU in rechterlijke loop baan als ambtenaar van het Openbaar Ministe rie te Assen. Na jn die functie naar Amsterdam te zun overgeplaatst, kwam hij te Assen terug thans ais subsltuut officier van justiUe. Van 1920 af was hu gedurende tien jaren substituut officier van justitie te Rotterdam. In 1930 werd hu benoemd tot advocaat-gene- raal bü bet gerechtshof te 's Gravenhage Van 1935 af treedt hjj op als procureur-generaal bij het gerechtshof te Arnhem. Ook in het pollUeke leven heeft mr. De Visser een rol gespeeld. Ge durende seven jaren was hu Ud van den raad van Rotterdam, gedurende acht jaren lid van de Provinciale Staten van Zuld-Holland en kor ten tijd lid van den Haagschen raad. Ook was hü voorzitter van den Chr Hist Kamerkieakrtng Rotterdam. De heer De Visser is ridder In de orde van den Nederlandschen Leeuw. IJ o. 3 Juli tegen ver- narken f 75 en m- 'an dt- aet M: enz 122 net :ir- aul 12 fus 62 iet pe; sl tl 1 n. -SCh- in orde. lag :edes ge- r In 'PPel islng :hen Has- (iller Toen en t»n- ssel- 'asse faar egen fdek t hjj een akte trijd rac- re- zoo igen 'ang op en ‘al »r. een uut. den ide, iola op :en, lier Sa te tide ge- Als e op. Lang door 3enz. Lang irm- den d- en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 60, Tube 60. Doos 50 en 25 ct. De heer Mr. H. A. van NJerop heeft den wensch te kennen gegeven af te treden als dl recteur der Amsterdamsche Bank N.V. Naar wij vernemen is de gezondheidstoestand van Louis de Vries, die eenige maanden gele den vrij ernstig ziek is geworden, thans voor uitgaande De tooneelspeler vertoeft reeds een tijd lang in Bloemendaal. waar hij. om volko men te genezen, voorloopig nog zal moeten blij ven. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer W J. J. M. van den Berg, thans kapelaan te Vlaardlngen, benoemd tot pastoor te Wijk aan Zee Zaterdagavond heeft het Gezelschap van den Koninklijken Nederlandschen Schouwburg van Antwerpen het speelseizoen van het Valken- burgsch Openlucht-theater geopend met de pre mière van .Mijnheer Peperman gaat op reis’, een blijspel uit het Fransch bewnkt door A. van Thlllo. de leider van dit gezelschap. Niettegenstaande de druilende regen, mocht bet natuur-theater zich verheugen op een tal- ruk publiek en de flinke buien verhinderden het gezelschap niet in zijn spel. Dit blijspel ..Mijnheer Peperman gaat reis", dat de avonturen uitbeeldt van een rijk geworden ..Vlaalkensbakker uit Lier die voor het eerst van zUn leven op reis gaat, met een aardige jonge dochter en zijn echtgenoote. en de wedstrijd van twee huwelijks-aanvragers, werd in zijn simpele humor op een aangename wijze vertolkt Men kan van een systematisch tooneelspel niet spreken; het Vlaamsch tooneel verschilt hierin van opvattingen nogal ruim van het Hollandsch tooneel. en ook de enscenee- ring van het openluchtplein is voor een stuk als dit niet bijster geschikt De spontaniteit waar mee de Vlamingen speelden, wist vooral door zijn gezonde speluttlng te charmeeren. Op de eerste plaats mag men dan wel denken aan A. van Thillo die het geheel te dragen had en de oude klerk W Benoy die een voortreffelijk rol letje speelde Dit blijspel geestig aan de streek waarin het speelde aangepast, was een plezan te" opening van het theater-seisoen te Valken burg en hun gezinnen. De jonge vrouw van B wist niet, dat haar man op deze wijze aan zijn geld kwam. Vele leveranciers in de omgeving der valsche munters zijn gedupeerd, aan éèn winkelbedrijf had men zelfs negen stuks ontvangen. De verdenking is op het complot gevallen bij den handel op de paardenmarkt te Utrecht, waar zij vermoedelijk een behoorlijk aantal bankbiljetten van de hand wilden doen. De kenmerken van het valsche biljet zijn o.m., dat de blauwe druk belangrijk waziger is en onscherper dan bij de echte biljetten, wat vooral tot uitdrukking komt bij den bovenrand en de woorden _De fiederlandsche Bank". De pet van den „ouden man” te vlak l.p.v. geplooid, terwijl de baard onduidelijk is afgedrukt. Vermoedelijk zullen geen nieuwe arrestaties volgen. De politie heeft reeds meerdere per sonen verhoord, onder wie ook familieleden der arrestanten, doch deze konden allen na afloop weer worden heengezonden. ^Insch Olympische Comité meegedecld. dat deze vertegenwoordigende ploeg zal zenden naar Olympische Spelen te Helsinki. De laat- ®aal namen de Argentijnen deel asm de Zaterdagmorgen om kwart voor twaalf is Op den Geestersingel te Alkmaar de 70-jarige heer Wortel door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. Ongeveer 1500 pelgrims zullen naar Lourdes gaan, naar deze geheiligde plek, om vurig te gaan bidden voor hun eigen nooden en zeker ook voor de genezing en berusting van de 300 zieken, die met een extra ziekentrein vervoerd zullen worden. Nederland zal dus gedurende de dagen van 26 JuIJ tot en met 2 Augustus, onder de lei ding van Z H Exc. Mgr. J. P Huibers. Bis schop van Haarlem, te Lourdes vertegenwoor digd zijn door ongeveer 1800 katholieken uit alle streken van ons vaderland. Dinsdag 25 Juli vertrekken tegen het mid daguur de drie treinen uit Roosendaal en een trein uit Nijmegen Deze laatste stopt aan de diverse stations tot en met Maastricht om de deelnemers op te nemen Mogen ook de katholieken in ons vaderland gedurende de dagen, dat de Bedevaart te Lour des is. herhaaldelijk een vurige smeekbede rich ten tot O L Viouw, de Onbevlekt Ontvan- gene. dat door Haar voorbede in vervulling moge gaan de intentie, waarvoor deze bedevaart gehouden wordt: Het behoud van den wereld vrede. Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude De Provinciaal der paters Mlnderbroedets Franciscanen heeft de volgende paters aange wezen om hun universitaire studies voort te zetten; Een zeeman uit Rotterdam, die op weg was naar de Dultsche havenstad Emden, is op het station Meppel uit den trein gezet, daar hij in een zoodanigen staat van dronkenschap ver keerde dat hij uitermate hinderlijk was voor zijn medepassagiers. Voortdurend wilde hü vechten I Toen de Meppeler politie op het perron ver scheen, was de man reeds slaags geraakt met een burger, tegen wlen hü echter het onder spit moest delven De politie nam hem geboeid mede en op het bureau heeft hü *Ün roes uit geslapen. Koersen voor stortingen op ^4 p'icht’r.gen luidende in: Reichfc Lires f 9.90. exclusive Filter Tip Cigarette TURKISM fr VIRGINIA De 49-jarige L. M. drijft een zaak in vogel zaden en tweede handsch radlo-artlkelen. De 40-Jarifie J. T. heeft reeds verschillende baan tjes gehad. o.a. paardenhandelaar en bakker In den volksmond heette hü een gelukszoeker. Deze beide arrestanten zün geen onbekenden van de politie. De 26-jarige F. B. is kortgeleden gehuwd en werkzaam in het cartonnagebed-üf De valsche bankbiljetten van 10 werden den laatsten tüd ten huize van B aan den Kraaienweg te Apel doorn vervaardigd. Men gebruikte er een degel- persje met handbeweging voor, dat op de boven verdieping geplaatst was. Vroeger zou het ten huize van M gestaan hebben De politie is Woensdagmorgen met de arres taties begonnen; om zes uur 's morgens vervoeg de zü zich bü B. aan den Kraaienweg. Het degel - persje en het materiaal zün op het politie bureau te Apeldoorn gedeponeerd Het had in de bedoeling van B. gelegen een afzonderlük schuurtje voor de plaatsing van dit persje in zün tuin te laten bouwen. Menigeen had zich den laatsten tüd verwon derd over de royale uitgaven van de drie heeren Prof. ar. B. J. O. Schrleke is 18 September 1890 te Zandvoort geboren. Hu genoot gymnasiaal onderwijs te Kampen, waarna hü in Lelden in de taal en letterkunde van den Oosterscben Archipel ging studeeren In 1918 Is hü cum laude gepromoveerd tot doctor In de Oosterzcbe letteren op een proef schrift. getiteld: bedboek van Bovang. In hetzelfde jaar werd hü taalambtenaar aan het kantoor voor Inlandsche Zaken te Batavia, in 1920 adjunct-adviseur voor Inlandsche Zaken Sinds 1917 was hü Ud van de directie van het Bataviaaach Genootschap, hU was toen reeds belast met het toezicht opde ethnografische verzameling van het museum van dit genoot schap. In 1924 Is dr. Schrleke benoemd tot hoog- leeraar voor de volkenkunde en de sociologie aan de In dit jaar opgerichte rechtshoogeschool. In 1926 vertegenwoordigde hü de regèerlng op liet Panpaclflc congres te Tokio. In 1927 be noemde de regeerlng hem in de commissie van onderzoek naar de onrust onder de bevolking van Sumatra’s westkust. In 1928 volgde zün be- noeiplng tot directeur van het departement van Onderwüs en Eeredienst. als hoedanig hü to< 1935 werkzaam is geweest. Na zijn pensionneering in 1936 werd prof Schrleke 12 November door den Amsterdam- schen gemeenteraad benoemd tot buitengewoon hoogleeraar In de koloniale volkenkunde als op volger van wülen prof J. C. van Eerde Sinds .1938 Is prof, schrleke tevens directeur van de afdeeling volkenkunde van het koloniaal insti tuut. Prof Schrleke. die een broer is van den Leid- rchen hoogleeraar mr J. J. Schrleke. is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hü Is correspondeerend lid v d. Anthropologi- sche gesellschaft te Weenen. correspondent voor de Koninklijke Academie voor Wetenschappen Veel wetenschappelijke arbeid is van zijn hand verschenen. 3) van elk der banken wordt het uitgegeven kapitaal door terugbeta ling aan aandeelhouders terugge bracht tot f 35.OOO.OOO.en wordt de open reserve teruggebracht tot f 20.000.000.-Hiertoe zal de Rot- terdamsche Bankverecniging N.V. een bed rak van f 3.000.000,- aan haar stille réserve ontleenen. Hierna zjt|len derhalve het geza menlijk kapitaal der beide instellin gen f 70.000.000.- en hare open reserves f 40.000.000.bedragen; «en de Me Olympische Spelen 1928. waar zü ih de finale •blagen werden door Uruguay. Ongetwijfeld zal Argentinië de groote favoriet •ta voor de komende Spelen. Het politioneele onderzoek naar de valsche munterü te Apeldoorn heeft een zeer be vredigend verloop. Alle drie arrestanten hebben in den loop van Zaterdag, na een langdurig verhoor, min of meer uitvoerige bekentenissen afgelegd. Nederlandsche regeering is, naar de C. verneemt,' evenals de Zwitsersche. met de Italiaansche regeerlng In onderhandellng* ge treden over schadevergoeding aan Nederlan ders die uit Zuid-Tlrol zün u.tgewezen. Een positief resultaat ten deze is op het oogenblik nog niet bereikt. Jhr. Van Lidth de Jeude werd 7 Juli 1881 te Tlel geboren bezocht te H.BB. en studeerde te Delft. In 1903 trad hü in dienst van den Rüks- waterstaat Onder zun leiding werd het kanaal 's-HertogenboschDrongelen gegraven. In 1909 nam hü verlof om naar Curasao te gaan voor het ontwerpen van een nieuw havenplan. Hü was in den Waterstaat reeds een bekend man. toen In 1913 zün relatie ontstond met de Nederlandsche Maatschappü van Havenwerken De Chlneesche autoriteiten verzochten om een bekwaam ingenieur voor het ontwerpen van een havenplan te Chefoe Terstond verzocht de di rectie ir. Van Lidth de Jeude deze opdracht te willen aanvaarden Gedurende een verlof van een jaar heeft hü een plan gemaakt, dat direct werd goedgekeurd en ter uitvoering aan de Ne derlandsche Maatschappü werd opgedragen. Jhr Van Lidth de Jeude is toen In dienst dezer maatschappü gebleven en werd in 1919 tot mede lid der directie benoemd Daarna zlln nog vele reizen gevolgd, naar het Verre Oosten. Ned. In- dië, Portugal, enz. De heer Van Lidth de Jeude is thans onder voorzitter van de Liberale Staatspartij Ntt heeft zitting gehad in den gemeenteraad van Burn, in de Provinciale Staten en is lid van de Twee de Kamer. In het kabinet, dat In 1937 aftrad, was hi1 als Minister van Waterstaat een der krachtigste fi guren. De heet C, W Bodenhausen is 24 Juni 1869 Leeuwarden geboren en Is dus zeventig jaar oud. «- Na eindexamen H.B.S. te hebben gedaan, wüd- de hü zich aan de studie van belastingambte naar In 1891 werd hü surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen tn 1895 ontvanger, in 1896 adjunct-lnspecteur en in 1899 inspecteui. Van den Rüksdienst ging de heer Bodenhau- sen In 1914 over naar den gemeentelijken dienst van de hoofdstad, want In dat Jaar werd hü be noemd tot directeur der gemeentebelastingen te Amsterdam Tot 1921 bekleedde de heer Boden- hausen deze functie, waarna hü directeur van financiën In Nederlandsch-Indië werd. In 1929 benoemd tot lid van den Raad van Ned Indië was hü van 19311933 vice-president van dit hooge college Na zün repatrleering vestigde de lieer Bodenhausen zich te Baarn Bij herhaling Leed de regeerlng een beroep op zijn kennis en ervaring als belastingdeskundige door hem tot voorzitter van verschillende commissies te be, n-emen, o.a leidde hü de werkzaamheden van het commissariaat onderzoek Inzake het com plex van nieuwe betastingontwerpen. die nog niet door de Staten-Generaal zün behandeld. Toen nu ongeveer anderhalf jaar geleden In 't Vredespaleis de internationale vereeniglng voor financieel en fiscaal recht werd opgericht, aan vaardde de heer Bodenhausen 't voorzitterschap dier vereeniglng In die hoedanigheid opende hü het congres voor belastingwetenschap. dat zoo juist te Scheveningen. onder presidium van prof Bruins. Is gehouden. De heer Bodenhausen is ridder In de Orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur In de orde van Oranje Nassau. Zaterdagmorgen Is tusschen negen uur en half twaalf een offerblok, geplaatst In de R. K. kerk te Diemen, door onbevoegden geledigd. Een bedrag van naar schatting tien gulden is verdwenen Uit het feit, dat nog eenig geld in het blok is achtergebleven, concludeert de politie, dat de dader gestoord Is bü het misdrijf. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Het slachtoffer kwam uit een zülaantje naast het Gerechtsgebouw en stak, zonder voldoende op het verkeer te letten, den Singel, welke een voorrangsweg is. over. Op dat oogenbllk werd hü gegrepen door een vrachtauto van expediteur Twisk uit Heerhugowaard en tegen den grond geworpen De man bleef bewusteloos met een zware hersenschudding liggen. PAstoor De Mol was onmiddellijk ter plaatse, om het H. Oliesel toe te dienen. Nog voor het slacht offer kon worden vervoerd, was hü overleden. Z H. Exc de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zondag 23 Juli de H. Wijding van het Pries terschap toegediend aan de navolgende theo loganten van het Oroot-Semlnarie Jtüsen- burg” te Driebergen W Akkermans. Th. B. Bax. O. J. vsn Ben- tum. H. A. W. ten Brummelhuls. J. M Galama. W. O. Gründeman, A. J. H. Hagdora. M M B Koggel. A. G. Kroesen. K. H. M Mars, J. O M Oosterba'an. P. A. Oost veen. M A. M Paan akker, G. J Scholten. C. G B Sloot. H W. A. Sterenborg. H. Terra. H. J. H. J. Veeger en M. H. de Vries. e Alsmede aan de Fraters Benedlctus Mlchiel- sen. Pruno Manders. Aloysius Lesger. Walter van Dortmont en Adelbertus Hollenberg van de Orde der Norbertünen; en het Subdiaconaat aan de navolgende theologanten van het Oroot-Seminarle Jtüsen- burg W H Alink, J G. A. Batenburg. H W A. Blom. H. W. J. Brouwer. G. C. J. Goes. G J. J. Harmellnk.J O. Hobbelink. K L. J. van Hoesel. J. H. Janning. W Th. M Jansen. F. Th. Janssen. J. J. J. Noordman. H. Platen kamp. H P van Schaick. N. J M Vendrik en A. J. Wedemeyer; alsmede aan Fr Casimtrus Mentink van de Orde der Cisterciènsers te Diepenveen et Nationale Dagblad plaatst in den kop van dit bericht nog' een vraagteeken, als twijfelde het zelf aan de juistheid ervan, maar in den ataart spuit het al het anti-Gosellng en anti-inquisitie-partij-venijn, waarover het beschikt alsof het een onaantast baar feit betrof. Wij zullen dit looze ge rucht laten voor wat het is, en merken alleen op. dat de pensioengerechtigde leeftijd voor leden van de staande rech terlijke macht niet 70, maar 65 jaar is. Het Nationale Dagblad, dat zooveel van hooren zeggen heeft, heeft dat blijkbaar nog nimmer vernomen, want anders zou het de onbetrouwbaarheid van het ge rucht al direct in de gaten heb ben gehad. Maar zelfs, indien dit ge rucht wèl waar zou zijn, en het de be doeling zou wezen Baron Speyart van Woerden als Procureur Generaal over te plaatsen van Den Bosch naar Den Haag, dan zou het Nationale Dagblad over zulk een straf en beleedigende achter uitzetting van dezen ambtenaar moe ten juichen. Immers toen de leden van- de Ossche marechaussee-brigade in ge lijken rang o-a. van Oss naar Maas tricht en Rotterdam werden overge plaatst, noemde het blad dit «en on duldbaar onrecht, een onverdiende rtraf, een nationaal schandaal van on- 1 echt vaardigheid. Een overplaatsing in gelijken rang van Oss naar steden als Maastricht en Rotterdam en Venlo lijkt toch meer op een bevordering en beloo- ning dan zulk een overplaatsing van Den Bosch naar Den Haag. In de ge dachtengang van de N S B zou de Pro- cureur-Generaal te Den Bosch eventueel nóg zwaarder gestraft en teruggezet worden dan de volgens haar zoo schan delijk behandelde Ossche marechaussee- brigade. Pat zij hier anders over blijkt ♦t denken, bevestigt opnieuw haar boos aardige en moedwillige inconsequent heid. wanneer het erom gaat schan daal te verwekken. Voorloopig blijft het NSB. geschrijf nog een grooter feitelijk schandaal, dan al de vermeende schan dalen, die zij op grond vap hooren zeg gen opdischt. In Hotel de Kroon te Tegelen heeft Afdeeling I (Venlo. Roermond. Weert, e.o.) vsn den Lim- burgschen Voetbal Bond Zaterdagavond haar algemeene jaarvergadering gehouden. In zün openingswoord heette de wnd. voor zitter Jos. Delsing uit Venlo den aanwezigen afge vaardigden der aangesloten vereenlgingen en overige bondsofficials hartelijk welkom. De no tulen der vorige vergadering, alsmede het jaar- Prof. ir. I. P. de Vooys is 3 Februari 1875 te Gouda geboren Na de Hoogere Burgerschool in zün geboorteplaats te hebben noortoopen stu deerde hü aan de Polytechnische School te Delft. In 1896 verkreeg hü het diploma van werktuigkundig ingenieur. Van 18961899 was hü eerst adjunct-lnspecteur en daarna inspec teur van den arbeid achtereenvolgens te Breda Deventer en 's-Gravenhage. Van 1909—1917 was hü gewoon hoogleeraar en van 1918—1930 buitengewoon hoogleeraar In de mechanische technologie aan de Technische Hoo- geschool te Delft. Vsn 1914—1923 was prof. De Het resultaat van de door het comité voor de actie naar de Nieuwe Gemeenschap uitge schreven prijsvraag voor een gemeenschapslied Is geweest, dat niet minder dan 243 liederen zün ingezonden. De Jury, bestaande uit de heeren Bernard Verhoeven, Marius Monnikendam en dr. G. Wüdeveld, is echter van oordeel, dat geen der inzendingen voor bekroning in aanmerking kan komen - De pogingen om tot een goedgremeenschapslied te komen, zuilen thgns in andere richting worden voortgezeL 4) ten einde ook de stille reserve der beide instellingen op gelijke boogte te brengen zal aan aandeel houders der Amsterdamsche Bank N.V. worden voorgesteld een nader te bepalen bedrag van omstreeks f 10.000.000.van hare open re serve over te brengen naar haar stille reserve. Hierna zal zü het deel der open reserve, hetgeen door terug brenging tot f 20.000 000.be schikbaar komt, na aftrek der ver schuldigde belastingen, uitkeeseti. pater Leonorus Tenntianus Seesink Hunger Bult O.FMpater pater Matemus verslag der afdeeling zün acthereenvolgens goedgekeurd De daaropvolgende bestuursver kiezing had tot resultaat, dat het aftredende bestuurslid F. van Kemenade uit Roermond bü acclamatie werd herkozen. In de bestuursvaca- ture. ontstaan door het feit, dat de heer J. W. Jacobs Venlo, secretaris der afdeeling. door het bondsbestuur tot afdeellngsvoorzitter werd be noemd. werd met meerderheid van stemmen ge kozen de heer St. Seelen. Tegelen. De vergade ring besloot om de candidatuur van de aftreden de bondsbestuurleden J. Mander. Roermond, en E. W. Peeters. Venlo, te steunen. Voor de finan- cieele commissie wordt de heer M. Delsing en voor de commissie van beroep de heer A. Poell, Tegelen. aanbevolen. Als woordvoerder ter A.V. werd de heer Jacobs aangewezen. Met een toe- passelük woord heeft de heer Delsing vervolgens den heer J. W. Jacobs geluk gewenscht met diens benoeming tot voorzitter en hem als zoo danig geïnstalleerd, waarna de nieuwe voorzitter een dankwoord heeft gesproken. geheel onverwachts vol water was ge- Het schip lag met een lading koper- langs een leeg vaartuig gemeerd enkele tonnen op het schip terecht kwamen, schrok de schipper wakker. Zoo spoedig mogelük verliet hü met zün knechi net zinkende schip. Het bleek net bütüds te zün. want onmiddellük daarna zonk het schip. Waardevolle voorwerpen en andere eigendom men van den schipper gingen mee naar diepte. pater Anno Galama O.FM voor de studie v.d. klassieken, pater Gebhard Voorvelt O .FM Fransch; pater Sybrand Galama OFM klas sieken; pater Elzearius Bonke OFM moraal theologie; pater Oswln v.d Lubbe OFM v.d Ned. letteren; pater Amo Miedema OTM. v.d. dogmatische theologie; pater Bertrand var. Bilsen OFM kerkelük recht; pater Walbert v.d. Vlist OFM. klassieken Verder zün de volgende paters voor de mis sies aangewezen: Voor de Custodie van het H Land peter Gedeon Stol O.FM pater Fratemus Beekman OJFM. Voor de Missie van China: Schoorl O.FM.; pater OFM; pater Sanctes Molenkamp OFM.; Dassen OFM Voor de Missie van Javapater Daclanus v.d. Hoogen OFM pater Oerbert Vermeulen O.FM pater Albuinus Köhler OFM pater Etiwold Rossen O.FM; broeder Cassianus Boss OJ*M Voor de Missie van Karachi: pater Alexius Bors O F M pater Ulfried Hendriks O FM pater Richard Rennen OFM Voor het Commissariaat In Brazilië: pater Anastasius Appelboom OFM pater Cassius de Ruyter O FM pater Serenlus v. d. Vlugt OFM pater Basihus Lokk-rbol OFM En de fraters: fr. Bonifattus Nieuwenhuiaen OJ’M fr. Rufinus Muré O.FM fr. Gabriël Seesink OJFM.; fr. Ambrosius Bode O.FM fr Methodius dé Haas O.FM fr Jeroen Jan sen O.FM. elukkig, er is weer eens een nieuw schandaal. Wij hebben er schan- wJ dalig lang op moeten wachten, want Nederland moet eiken dag, wil deze goed zijn, bij zijn ontbüt een schan daaltje hebben zooals de heer Mussert jjjn zacht gekookte eitje. Of eet de heer Mussert bij zijn ontbijt geen zacht ge kookte eitje? Dat zou ons. van hem, die den armen boeren en pluimveehouders joo’n warm hart toedraagt, baf tegen vallen. Wij hebben het echter van hoo ren zeggen, dat hü wèl een zacht ge kookt eitje bü zün ontbüt eet. En als men iets van hooren zeggen heeft, dan heeft men het uit goede bron en dan mag men het als zóó vaststaand aan-' nemen, dat men er een paar geheide conclusies uit kan vormen, nietwaar? Dit is althans de methode van ,JIet Na tionale Dagblad’’, dat beweert slechts de waarheid en niets dan de waarheid le willen dienen en campagnes voert en bewijzen construeert op grond van wat het slechts van hooren zeggen, dus uit goede bfon, weet. Aan het Nationale Dagblad hebben wü dan ook het nieuw ste schandaal, dat een klap in het ge richt v. d. publieke opninie heet, te dan ken. Het Mussert-orgaan heeft n.l. „uit goede bron” vernomen, dat de procu reur-generaal bü het Gerechtshof te Den Haag, Mr. A. Brants, van den de- missionariren minister Geseling ’n wenk heeft gekregen, dat hü zün pensioen moet vragen en niet kan blüven zitten, totdat hü den pensioengerechtigden leeftüd van 70 jaar heeft bereikt. Deze wenk zou minister Goseling aan Mr. Brants hebben gegeven om hem te la- ten plaats maken voor den Bosschen procureur-generaal baron Speyart van Woerden, die een persoonlük vriend van minister Goseling wordt genoemd, die een der vele mikpunten geweest is van de giftige Telegraaf- en Nationale Dag- bladpijlen bü de wilde Ossche jacht. Door het hoofdbestuur van den Nederland- •chen Bioscoopbond is met het algemeen hoofdkwartier van den Generalen Staf :e ’s-Gravenhage een regeling getroffen, waarbü is overeengekomen, dat. zoolang de huidige buitengewone internationale toestand duurt, *n derhalve een groot aantal militairen onder de wapenen wordt gehouden. In verschillende gemeenten, waar militairen gelegerd zün. één «f twee maal per maand van Bondswege spe ciale bioscoopvoorstellingen zullen worden ge organiseerd, en wel steeds op tüden. waarop geen gewone voorstellingen worden gegeven. Voor deze voorstellingen mag geen entrée ge heven worden, terwül ook voor het organise?- ten daarvan geer, vast bedrag als vergoeding Dr. Ir M. H. Damme te 16 November 1876 te Breda geboren. Na aan de H. B. S. te Arnhem eindexamen te hebben gedaan, stu deerde hü aan de Polytechnische school le Delft. Het diploma voor werktuigkundig inge nieur behaalde de heer Damme In 1898. waar na hü een aanstelling als ingenieur bü de Staatsspoorwegen op Java kreeg Na de ver schillende rangen te hebben doerloopen. volgde de heer Damme in 1913 Ir. H F van Stipriaan Luiscius op als hoofd van de staatsspoor- en tramwegen in Ned.-Indië. Na een onderbre king van twee jaar (1919—19211 toen de heer Damme een particulier bedrijf leidde, de olie- fabrlek Insullnde. keerde hü in gouvernements dienst terug en wel als gedelegeerd lid van de Semarangsche spoorwegcommissie met tot taak een oplossing te vinden voor het vraagstuk der spoor- en tramlunen te Semarang. die aan vaardbaar zou zün voor de belangen van over heid en die van particulieren. De heer Damme vond de oplossing en kreeg toen een nieuwe taak. Als voorzitter van de salariscommissie voor burgerlüke landsdienaren ontwierp hü een herziening dier bezoldlglngei.. Na een be- spreking in Nederland met den toenmaligen minister van Koloniën, den heer S de Graaff, keerde de heer Damme naar Indië terug om bet ontwerp als regeeringsgevolmachtigde In den Volksraad te verdedigen. De raad aan vaardde het ontwerp en de heer Dimme ging na 25 tropenjaren met pensioen. Lang heeft de heer Damme van zün otium niet genoten, want in 1925 werd hü directeur- generaal der P. T. T.. welk staa'sbedrüf hü tot heden met groote energie en succes heeft ge leid. Sinds 1935 te de heer Damme eere-Ud en vi ce-president van het Koninklük Instituut vcor ingenieurs en voorzitter van de vereeniglng Ne- derlandsch fabrikaat. In 1938 promoveerde hü tot doctor honoris causa In de Technische we tenschappen aan de Technische Hoogeschoo te Delft HÜ te Jld van den raad van beetjur van de K. L. M. De heer Damme is tn het bezit van de vol gende onderscheidingen Hü te ridder in de orde van der. Nederland schen Leeuw, commandeur in de orde van den Nül. en groot-offleier In de kroonorde vai België Duurte Technisch- ekono- steenkolenmijn-in dustrie 1926. De bloei eenez. onderneming 1927. Het sociaal karakter eener oncernemlng 1929 en redactioneels bijdragen, tussehen 1906 en 1930. in het tüdschrift „De Beweging Verder schreef prof. De Vooys verschillende gedichten. Van de armen 1903. Achter de taak 1928 en tijdschriftartikelen deels onder het pseudoniem van J. Molenmaker of G. Burger. Prof. De Vooys te ridder tn de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur In de orde Tan Óranje-Nassau De heer C. van den Busache. dte 2 Maai 1884 te Bergen op Zoona te geboren, heeft evg merkwaardige en eervolle loopbaan gevol d Aanvankelük voor de houtvesterij bestemd werd hü daartoe te Wagenlngen opgeleid. In 1905 ging hü als aspirant-houtvester naar Nederlandsch-Indië. Eerst in Semarang ge plaatst. daarna te Cheribon.kwam hü m Bui tenzorg, waar hü In 1918 tüdeiük ter beschik king werd gesteld van den directeur van land bouw. nüverheid en handel. In 1919 kwam hü aan financiën Na secretaris van de bezulnlgingscommtesle en thesaurier te zün geweest, werd hü tn 1926 thesaurier-gene- raal en nog tn hetzelfde jaar directeur van fi nanciën. In 1933 werd hü Ud van den raad van Nederlandsch-Indië en in 1936 vice-president van dien raad. Met ingang van -1 November van het vorige jaar te hem. op zün verzoek, eervol ontslag uit ’a lands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de zeer gewichtige geduren de vele jaren aan den lande bewezen diensten. Evenals de verdiensten van den heer Boden hausen Uggen ook de mérites van den heer Van den Bussche op het gebied van financiën De heer Van den Bussche te ridder in de ord«- van den Nederlandschen Leeuw en grootoffl- cier in de orde van Oranje-Nassau. Verder te hü commandeur in de orde van der Witten OUfant van Stam en drager van het kruis van verdienste met de ster van de orrf van den Duitschen Adelaar. In de Vrjjdag gehouden vergade ringen van commissarissen der Am sterdamsche Bank N.V. en der Rot- terdamsch Bankvereeniging N.V. ia besloten de directies dier banken te machtigen om behoudens de goed keuring voor zoover noodig van de algemeene vergaderingen van aan deelhouders, het navolgende over een te komen: 1de winsten en verliezen der beide vennootschappen worden met ingang van 1 Januari 1940 gelijke lijk verdeeld; 2) de banken garandeeren ei kaars verbintenissen; Aan de Hooikade te Delft Is een 108 ton metend vaartuig gezonken, doordat het voor ruim loopen. walsdraad Doordat Voorgesteld zal worden te benoemen tot di recteuren der Amsterdamsche Bank N.V. de hee ren Mr. K. P. van der Mandelc. Mr. Y. J H van der Meuten. Mr. H. L. Wollersot). L. Proos Hoogendük en Mr. B. J. K. Kolff. tot directeu ren der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V. de heeren P. Hofstede de Groot, D. Andreson en Mr. W M Housring; tot commissarissen der Amsterdamsche Bank N.V. de heeren Mr. Th. A. Fruin, Rob. Bruns, D. G. van Beuningen. E Th. Geesink, A. J. M Ooudriaan. W. van der Vorm en Mr. H. A. van Nlerop. tot commissa rissen der Rotterdamsche BankvereerÉgiag N.V de heeren Gottfr. H. Crone, Herbert Cremer. M C. Koning, J. W. Verwey. C. H. Laan. Mr. L. C van Eeghen en F. I de Greve Vooys voorzitter van bet Koninkluk Nationaal Steuncomité en van 1917—1930 directeur der Nederlandsche maatschappü «X ontginning van steenkolen velden, later de NV. münbouw genaamd. Sinds 1930 Is prof De Vooys directeur van de Algemeene Kunstzijde Unie te Arnhem en sinds 1933 voorzitter van den Economischen Raad. Vsn zün publicaties kunnen genoemd wor den: Leerboek der mechanische technologie, ge schreven in samenwerking met prof L. A. van Royen. dat in 1914 verscheen en in 1928 een vüfden druk beleefde. Soclallsaiieproblemen in 1920. Techniek en maatschsppij 1921. Duurte en duurte-bestrüding 1922. mteche grondslag^! der

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 15