K Nieuwe ministers EEN NIEUW SCHANDAAL Samenwerking in het bankbedrijf a E duMAURIER he exclusive Filter Tip Cigarette TURKISM VIRGINIA «r - MAANDAG 24 JULI 1939 Mr. J. A. de Vitter Kerkelyk Leven H. H. WIJDINGEN Dr. ir. M. H. Damme In het Aartsbisdom 2) Prof. dr. B. Schrieke Onvoldoende op het verkeer gelet BENOEMINGEN l« In het bisdom Haarlem Bedevaart naar Lourdes Bij de paters Franciscanen C. van den Buttch C. W. Bodenhauten c Offerblok geleegd in R. K. kerk te Diemen charmante zonnebruining „Mijnheer Peperman gaat op reis” Schipper Zocht ruzie in den trein Prof. ir. I. P. de Vooyt de O.S. Clearingkoersen Speciale voorstellingen voor militairen Uitslag prijsvraag Gemeenschapslied Algemeene jaarvergadering afdeeling I Oude man aangereden en gedood NEDERLANDERS UIT ZUID-TIROL LIMBURGSCHE VOETBAL BOND DRONKENSCHAP MAAKTE ZEEMAN LASTIG SCHEEPJE TE DELFT GEZONKEN LOUIS DE VRIES GAAT VOORUIT Mooie, Mgr. J. P. Huibert aan het hoofd van 1800 pelgrimt De valsche munterij te Apeldoorn k OPENLUCHT-THEATER TE VALKENBURG en zijn knecht konden zich redden Geen enkele inzending komt voor bekroning in aanmerking Een- of tweemaal per maand gratit filmbezoek Onderhandelingen over schadevergoeding Argentinië schrijft in voor Drie arrettanten leggen min of meer bekenienitten af Jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude Belangengemeentchap tutteher Amtterdamtche Bank en Robaver o -<■ Economise ben flOForl/a ets 20 for 35 ets. I en de navolgende OfM; de De Argentynsche Voetbalbond heeft aan het t LAND O op een werd Koersen voor stortingen op 24 Juli tegen ver plichtingen luidende In: Rcichsmarken 15 en Lires t 9J0, was wilde en de na hij een aanstelling als Ingenieur by Staatsspoorwegen op Java kreeg. Na de naar ge- 1 en geen verbranden en vervellen met Amilda-Zonnebruin. Flacon 60. Tube 60, Doos 50 en 25 ct elukklg, er is weer eens een nieuw schandaal. Wij hebben er schan- wachten, wil De heer Mr. H. A. van Nierop heeft den wensch te kennen gegeven af ie treden als di recteur der Amsterdamsche Bank N.V. ruim loopen. walsdraad Doordat Het slachtoffer kwam uit een zyiaantje naast het Gerechtsgebouw en stak, zonder voldoende het verkeer te letten, den Singel, welke voorrangsweg is, over. Op dat oogenblik I hy gegrepen door een vrachtauto van expediteur Twlsk uit Heerhugowaard en tegen den grond geworpen. De man bleef bewusteloos met een zware hersenschudding liggen. Pastoor De Mol was onmiddeliyk ter plaatse, om het H. Oliesel toe te dienen. Nog voor het slacht offer kon worden vervoerd, was hy overleden. werd prof Amsterdam- Het politioneele onderzoek naar de valsche muntery te Apeldoorn heeft een zeer be vredigend verloop. Alle drie arrestanten hebben in den loop van Zaterdag, na een langdurig verhoor, min of meer uitvoerige bekentenissen afgelegd. en hun gezinnen. De jonge vrouw van B wist niet, dat haar man op deze wijze aan zyn geld kwam. Vele leveranciers In de omgeving der valsche munters zyn gedupeerd, aan één winkelbedrUf had men zelfs negen stuks ontvangen. De verdenking is op het complot gevallen by den handel op de paardenmarkt te Utrecht, waar zij vermoedelMk een behooriyk aantal bankbiljetten van de hand wilden doen. De kenmerken van het valsche biljet zyn om., dat de blauwe druk belang.-yk waziger is en onscherper dan by de echte biljetten, wat vooral tot uitdrukking komt by den bovenrand en de woorden „De fiederlandsche Bank". De pet van den „ouden man" is vlak l.p.v. geplooid, terwyl de baard onduidelyk is afgedrukt. Vermoedelyk zullen geen nieuwe arrestaties volgen. De politie heeft reeds meerdere per sonen verhoord, onder wie ook familieleden der arrestanten, dcch deze konden allen na afloop weer worden heengezonden. Zaterdagmorgen om kwart_voor twaalf is op den Geestersingel te Alkmaar de 70-jarlge heer Wortel door een vrachtauto aangereden en op slag gedood. De heet C. W Bodenha usen is 24 Juni 186» Leeuwarden geboren en is dus zeventig jaar oud. Na eindexamen H.B.S. te hebben gedaan, wyd- de hy zich aan de studie van belastingambte naar In 1891 werd hy surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accynzen. in 1895 ontvanger, in 1896 adjunct-inspecteur en in 1899 inspecteui. Van den Ryksdlenst ging de heer Bodenhau- sen in 1914 over naar den gemeentelijken dienst van de hoöfdstad. want in dat jaar werd hy be noemd tot directeur der gemeentebelastingen te Amsterdam. Tot 1921 bekleedde de heer Boden- hausen deze functie, waarna hy directeur van financiën in Nederlandsch-Indië werd. In 1929 benoemd tot lid van den Raad van Ned. Indië was hy van 19311933 vice-president van dit hooge college Na zyn repatrleering vestigde de heer Bodenhausen zich te Baarn. Bij herhëBing deed de regeering een beroep op zijn kennis en ervaring als belastingdeskundige door hem tot voorzitter van verschillende commissies te be namen. o.a. leidde hy de werkzaamheden van het commissariaat onderzoek inzake het com plex van nieuwe belastingontwerpen, die nog niet door de Staten-Generaal zün behandeld. Toen nu ongeveer anderhalf jaar geleden in t Vredespaleis de internationale vereeniging voor financieel en fiscaal recht werd opgericht, aan vaardde de heer Bodenhausen ’t voorzitterschap dier vereeniging. In die hoedanigheid opende hy het congres voor belastingwetenschap. dat zoo juist te Scheveningen. onder presidium van prof Bruins, is gehouden. De heer Bodenhausen is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur in de orde van Oranje Nassau. 3) van elk der banken wordt het uitgegeven kapitaal door terugbeta ling aan aandeelhouders terugge bracht tot f 35.OOO.OOO.en wordt de open reserve teruggebracht tot f 20.000.000.Hiertoe zal de Rot- terdamsche Bankverecniging N.V. een bedrag van f 3.000.000,aan haar stille reserve ontleenen. Hierna zullen derhalve het geza menlijk kapitaal der beide instellin gen f 70.000.00Ö.cn hare open reserves f 40.000.000.bedragen; -- --r onderneming 1929 redactloneele bijdragen, tusschen 1906 1920. in het tydschrlft ,J3e Beweging". schreef prof. De Vooys verschillende Naar wy vernemen is de gezondheidstoestand van Louis de Vries, die eenige maanden gele den vrij ernstig ziek is geworden, thans voor uitgaande. De tooneelspeler vertoeft reeds een tijd lang in Bloemendaal. waar hy. om volko men te genezen, voorloopig nog zal moeten blij ven. De 49-jarige L. M. dryft een zaak in vogel zaden en tweede handsch rad.o-artikelen. De 40-jarige J. T. heeft reeds verschillende baan tjes gehad, oa. paardenhandelaar en bakker In den volksmond heette hy een gelukszoeker Deze belde arrestanten zyn geen onbekenden van de politie. De 26-jarige F. B. is kortgeleden gehuwd en werkzaam in het carlonnagebed-yf. De valsche bankbiljetten van 10 werden den laatsten tyd ten huize van B aan den Kraaienweg te Apel doorn vervaardigd. Men gebruikte er een degel- persje met handbeweging voor, dat op de boven verdieping geplaatst was. Vroeger zou het ten huize van M gestaan hebben. De politie is Woensdagmorgen met de arres taties begonnenom zes uur ’s morgens vervoeg de zy zich by B. aan den Kraaienweg. Het degel- persje en het materiaal zyn op het politie bureau te Apeldoorn gedeponeerd Het had in de bedoeling van B. gelegen een afzonderlyk schuurtje voor de plaatsing van dit persje in zyn tuin te laten bdhwen. Menigeen had zich den laatsten tyd verwon-, derd over de royale uitgaven van de dne beeren De Provinciaal der paters Mlnderbroedei s Franciscanen heeft de volgende paters aange wezen om hun universitaire studies voort te zetten; derlandsch fabrlksat In 1936 promoveerde hy tot doctor honoris causa in de Technische we tenschappen aan de Technische Hoogeschooi te Delft Hy is lid van den raad van bes JU *- van de K. L. M De heer Damme is in het bezit van de vol- gende onderscheidingen: Hy is ridder in de orde van den Nederland schen Leeuw, commandeur In de orde van den Nyi, en groot-offlcier In de kroonorde var België. In Hotel de Kroon te Tegelen heelt Afdeeling I (Venlo, Roermond, Weert, e.o.) van den Llm- burgschen Voetbal Bond Zaterdagavond haar algemeene jaarvergadering gehouden. In zyn openingswoord heette de wnd. voor zitter Jos. Delslng uit Venlo den aanwezigen afge vaardigden der aangesloten vereenigingen en overige bondsofficials hartelyk welkom De no tulen der vorige vergadering, alsmede het jaar- Prol. dr. B. J. O. Schrieke is 18 September 1890 te Zandvoort geboren. Hy genoot gymnasiaal onderwys te Kampen waarna hy in Leiden in de taal en letterkunde van den Oosterschen Archipel ging studeeren lu 1916 is hy cum laude gepromoveerd tot doctor in ae Oosterse he letteren op een proef schrift. getiteld: het boek van Bovang. In hetzelfde jaar werd hy taalambtenaar aan het kantoor voor Inlandsche Zaken te Batavia, in 1920 adjunct-advlseur voor Inlandsche Zaken Sinds 1917 was hy lid van de directie van het Bataviaasch Genootschap, hy was toen reeds belast met het toezicht op de ethnografische verzameling van \het museum van dit genoot schap. In 1924is dr. Schrieke benoemd tot hoog leeraar voor de volkenkunde en de sociologie aan de in dit jaar opgerichte rechtshoogeschool. In 1926 vertegenwoordigde hy de regeering cp liet Panpacific congres te Tokio. In 1927 be noemde de regeering hem in de commissie van onderzoek naar de onrust onder de bevolking van Sumatra’s westkust. In 1928 volgde zyn be noeming tot directeur van het departement van Onderwys en Eeredienst. als hoedanig hy tot 1935 werkzaam is geweest. Na zyn pensionneering in 1936 Schrieke 12 November door den schen gemeenteraad benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de koloniale volkenkunde als op volger van wylen prof. J. C. van Eerde. Sinds 1938 is prof. Schrieke tevens directeur van de afdeeling volkenkunde van het koloniaal Insti tuut. Prof. Schrieke. die een broer is van den Leid- schen hoogleeraar mr. J. J. Schrieke. is ridder >n de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hy is correspondeerend lid d. Anthropologi- sche gesellschaft te Weenen. correspondent voor de Koninkiyke Academie voor Wetenschappen Veel wetenschappelUke arbeid Is van zyn hand verschenen. Prof. Ir. I. P. de Vooys is 3 Februari 1875 te Gouda geboren. Na de Hoogere Burgerschool in zyn geboorteplaats te hebben doorloopen stu deerde hy aan de Polytechnische School te Delft. In 1896 verkreeg hy het diploma van werktuigkundig ingenieur. Van 18961899 was hy eerst adjunct-inspecteur en daarna inspec teur van den arbeid achtereenvolgens te Breda Deventer en 's-Gravenhage. Van 19091917 was hy gewoon hoogleer: van 19181930 buitengewoon hoogleeraar mechanische technologie aan de Technische Hoo geschooi te Delft. Van 1914—1923 was prof. De Ongeveer 1500 pelgrims zullen naar Lourdes gaan, naar deze geheiligde plek, om vurig te gaan bidden voor hun eigen nooden en zeker ook voor de genezing en berusting van de 300 zieken, die met een extra ziekentrein vervoerd zullen wordep. Nederland zal dus gedurende de dagen van 26 Juli tot' en met 2 Augustus, onder de lei ding van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers. Bis schep van Haarlem, te Lourdes vertegenwoor digd zyn door ongeveer 1800 katholieken uit alle streken van ons vaderland. Dinsdag 25 Juli vertrekken tegen het mid daguur de drie treinen uit Roosendaal en een trein uit Nymegen. Deze laatste stopt aan de diverse stations tot en met Maastricht om de deelnemers op te némen. Mogen ook de katholieken in ons vaderland gedurende de dagen, dat de Bedevaart te Lour des is. herhaaldelijk een vurige smeekbede rich ten tot O. L. Vrouw, de Onbevlekt Ontvan- gene. dat door Haar voorbede in vervulling moge gaan de intentie, waarvoor deze bedevaart gehouden wordt: Het behoud van den wereld vrede. Door het hoofdbestuur van den Nederland- •chen Bioscoopbond is met het algemeen hoofdkwartier van den Generalen Staf te 's-Gravenhage een regeling getroffen, waarby is overeengekomen, dat, zoolang de huidige buitengewone Internationale toestand duurt, en derhalve een groot aantal militairen onder de wapenen wordt gehouden. In verschillende gemeenten, waar militairen gelegerd zyn. één of twee maal per maand van Bonds» ege spe ciale bioscoopvoorstellingen zullen worden ge organiseerd, en wel steeds op tyden. waarop 8een gewone voorstellingen worden gegeven. Voor deze voorstellingen mag geen entrée ge heven worden, terwyl ook voor het organlsee- **n daarvan geer, vast bedrag als vergoeding •al mogen worden bedongen. ^insch Olympische Comité meegedeeld, dat deze een vertegenwoordigende ploeg zal zenden naar de Olympische Spelen te Helsinki. De laat- maal namen de Argentynen deel aan de Olympische Spelen 1928. waar zy in de finale Ceslagen werden door Uruguay. Oücetwyfeld zal Argentinië de groote favoriet voor de komende Spelen. Z. H Exc. de Bisschop van Haarlem heeft den weleerw. heer W J. J. M. van den Berg, thans kapelaan te Vlaardingen, benoemd tot pastoor te WUk aan Zee. De heer C. van den Busache, die 2 Maai 1884 te Bergen op Zoom is geboren, heeft eei. merkwaardige ert eervolle loopbaan gevoEd Aanvankeiyk voor de houtvestery bestema. werd hy daartoe te Wagenlngen opgeleid. In 1905 ging hy als aspirant-houtvester Nederlandsch-Indië. Eerst in Semarang plaatst, daarna te Cherlbon. kwam hy in Bui tenzorg. waar hy in 1918 tydelyk ter beschik king werd gesteld van den directeur van land bouw. nyverheid en handel. In 1919 kwam hy aan financiën Na secretaris van de bezuinigingscctnmissie en thesaurier te zyn geweest, werd hy in 1926 thesaurier-gene-^ raai en nog in hetzelfde jaar directeur van fi nanciën. m 1933 werd hy lid van den raad van Nederlandsch-Indië en in 1936 vice-president van dien raad. Met ingang van 21 November van het vorige jaar is hem. op zyn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, onder dankbetuiging voor de zeer gewichtige geduren de vele Jaren aan den lande bewezen diensten. Evenals de verdiensten van den heer Boden hausen liggen ook de mérites van den heer Van den Bossche op het gebied van financiën De heer Van Jen Bussche is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en grootoffi- cler In de orde van Oranje-Nassau. Verder is hij commandeur tn de orde van den Witten Olifant van Stam en drager van het kruis van verdienste met de eter van de orde van den Duitschen Adelaar. Jhr. Van Lidth de Jeude werd 7 Juli 1881 te Tlel geboren, bezocht te H.B.S. en studeerde te Delft. In 1903 trad hy In dienst van den Rijks- «aterstaat. Onder zyn leiding werd het kanaal 's-HertogenboschDrongelen gegraven. In 1909 nam hy verlof om naar Curacao te gaan voor het ontwerpen van een nieuw havenplan. Hy was in den Waterstaat reeds een bekend man. toen in 1913 zyn relatie ontstond met de Nederlandsche Maatschappy van Havenwerken De Chineesche autoriteiten verzochten om een bekwaam Ingenieur voor het ontwerpen van een havenplan te Chefoe Terstond verzocht de di rectie Ir. Van Lidth de Jeude deze opdracht te willen aanvaarden Gedurende een verlof van een jaar heeft hy een plan gemaakt, dat direct werd goedgekeurd en ter uitvoering aan de Ne derlandsche Maatschappy werd opgedragen. Jhr. Van Lidth de Jeude is toen in dienst dezer maatschappij gebleven en werd in 1919 tot mede lid der directie benoemd Daarna zijn nog vele reizen gevolgd, naar het Verre Oosten. Ned. In dië. Portugal, enz. De heer Van Lidth de Jeude is thans onder voorzitter van de Liberale Staatspartij. Hy heeft zitting gehad in den gemeenteraad van Baarn. in de Provinciale Staten en is lid van de Twee de Kamer. In het kabinet, dat In 1937 aftrtfd. was hy alsc Minister van Waterstaat een der krachtigste fl- guren^ Duurte Technisch- ekono- steenkolenmijn-in dustrie 1926. De bloei eener onderneming 1927. Het sociaal karakter eener en •«- -r et Nationale Dagblad plaatst in I—I den kop van dit bericht nog een A vraagteeken, als twijfelde het zelf aan de Juistheid ervan, maar in den ttaart spuit het al het anti-Goseling en anti-inquisitie-partij-venljn, waarover het beschikt alsof het een onaantast baar feit betrof. Wij zullen dit looze ge rucht laten voor wat het is, en merken alleen op, dat de pensioengerechtigde leeftijd voor leden van de staande rech terlijke macht niet 70. maar 65 jaar is. Het Nationale Dagblad, dat zooveel van hooren zeggen heeft, heeft dat blijkbaar nog nimmer vernomen, want anders zou het de onbetrouwbaarheid van het ge rucht al direct in de gaten heb- ben gehad. Maar zelfs, indien dit ge rucht wél waar zou zijn, en het de be-, doeling zou wezen Baron Speyart van Woerden als Procureur Generaal over te plaatsen van Den Bosch, naar Den Haag, dan zou het Nationale Dagblad over zulk een straf en beleedigende achter uitzetting van dezen ambtenaar moe ten juichen. Immers toen de leden van de Ossche marechaussee-brigade in ge lijken rang oa. van Oss naar Maas tricht en Rotterdam werden overge plaatst, noemde het blad dit een on duldbaar onrecht, een onverdiende ztraf, een nationaal schandaal van on rechtvaardigheid. Een overplaatsing in gelijken rang van Oss naar steden als Maastricht en Rotterdam en Venlo lijkt toch meer op een bevordering en beloo- nlng dan zulk een overplaatsing van Den Bosch naar Den Haag. In de ge dachtengang van de N.S.B zou de Pro- cureur-Generaal te Den Bosch eventueel nóg zwaarder gestraft en teruggezet worden dan de volgens haar zoo schan delijk behandelde Ossche marechaussee- brigade. Dat zij hier anders over blijkt te denken, bevestigt opnieuw haar boos aardige en moedwillige inconsequent heid, wanneer het erom gaat schan daal te verwekken. Voorloopig blijft het N.S.B. geschrijf nog een grooter feitelijk •chandaal, dan al de vermeende schan- dalen, die zij op grond van hooren zeg gen opdischt. Zaterdagmorgen is tusschen negen uur en halt twaalf een offerblok, geplaatst In de R. K. kerk te Diemen, door onbevoegden geledigd. Een bedrag van naar schatting tien gulden is verdwenen. Uit het feit, dat nog eenig geld in het blok Is achtergebleven, concludeert de politie, dat de dader gestoord is by het misdryf. Een nader onderzoek wordt ingesteld. De Nederlandsche regeering is. naar de N.R C. verneemt, evenals de Zwitsersche. met de Itallaansche regeering in onderhandellng ge treden over schadevergoeding aan Nederlan ders die uit Zuid-Tirol zyn uitgewezen. Een positief resultaat ten deze is op het oogenblik nog niet bereikt. Vooys voorzitter van bet Koninklyk Natitaaal Steuncomité en van 1917—1930 directeur der Nederlandsche maatschappij «x ontginning van steenkolenvelden, later de N.V. mijnbouw genaamd. Sinds 1930 is prof. De Vooys directeur van de Algemeene Kunstzyde Unie te Arnhem en sinds 1933 voorzitter van den Economiseben Raad. Van zyn publicaties kunnen genoemd wor den: Leerboek der mechanische technologie, ge schreven in samenwerking met prof L. A. van Royen. dat in 1914 verscheen en in 1928 een Z H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft Zondag 23 Juli de H Wyding van het Pries terschap toegediend aan de navolgende theo loganten van het Groot-Seminarie .Jlijsen- burg” te Driebergen: W Akkermans. Th. B. Bax. G. J. van Ben- tum. H A. W. ten Brummelhuls. J. M. Galama. W. G. Griindeman. A. J. H. Hagdom, M. M. B Koggel. A. G Kroesen. K H. M Mars. J. G M Oosterbaan. P. A. Oostveen. M. A. M. Paan akker, G. J. Scholten, C. G B Sloot. H. W A. Sterenborg. H. Terra. H. J. .H. J. Veegei; en M H de Vries. Alsmede aan de Fraters Benedictus Mlchiel- sen. F runo Manders. Aloysius Lesger, Walter van Dortmont en Adelbertus Hollenberg van de Orde der Norbertynen; en het Subdiaconaat aan theologanten van het Groot-Semlnarle .Jtysen- burg”: W H Alink. J G A. Batenburg. H W A Blom. H. W. J. Brouwer. G. C. J. Goes. G. J. J. Harmelink. J. G. Hobbellnk. K. L. J. van Hoesel, J. H. Janning. W. Th. M. Jansen. F. Th. Janssen. J. J. J. Noordman. H. Platen kamp. H. P. van Schaick. N. J. M. Vendrlk en A. J. Wedemeyer; alsmede aan Fr Casimlrus Mentink van de Orde der Clsterciënsers te Diepenveen. Voorgesteld zal wordën te benoemen tot di recteuren der Amsterdamsche Bank N.V. de hee- ren Mr. K. P. van der Mandelc. Mr. Y. J H. van der Meulen, Mr. H. L. Wolterson, L. Pioos Hoogendyk en Mr. B J. K. Kolff, tot directeu ren der Rotterdamsche Bankvereenlging N.V. de heeren P. Hofstede de Groot. D. Andreson en Mr. W. M. Houwing; tot commissarissen der Amsterdamsche Bank N.V. de heeren Mr. Th. A. Fruin. Rob Bruns. D. G. van Beuningen. E Th. Geesink. A. J. M Goudtlaan, W. van der Vorm en Mr. H. A. van Nierop. tot commissa rissen der Rotterdamsche Bankvereeniging N.V de heeren Gottfr. H. Crone, Herbert Cremer. M C. Koning, J. W Verwey, C. H. Laan, Mr L. van Eeghen en F. I de Greve. Een zeeman 'uit Rotterdam, die op weg was naar de Duitsche havenstad Emden, is op het station Meppel uit den trein gezet, daar hy in een zoodanlgen staat van dronkenschap ver keerde dat hy uitermate hinderiyk was voor zyn medepassagiers. Voortdurend wilde hy vechten 1 Toen de Meppeler politie op het perron ver leen, was de man reeds slaags geraakt met .1 burger, tegen wlen hy echter het onder spit moest delven De politie nam hem geboeid mede en op het bureau heeft hy zyn roes uit geslapen. Aan de Hooikade te Delft is een 108 ton metend vaartuig gezonken, doordat het voor- geheel onverwachts vol water was ge- Het schip lag met een lading koper- langs een leeg vaartuig gemeerd enkele tonnen op het schip terecht kwamen, schrok de schipper wakker. Zoo spoedig mogelyk verliet hy met zyn knecht net zinkende schip. Het bleek net bytyds te zyn, want onmiddeliyk daarna zonk het schip. Waardevolle voorwerpen en andere eigendom men van den schipper gingen mee naar diepte. 4) ten einde ook de stille reserve der beide instellingen op gelijke hoogte te brengen zal aan aandeel houders der Amsterdamsche Bank N.V. worden voorgesteld een nader te bepalen bedrag van omstreeks f 10.000.000.van hare open re serve over te brengen naai haar stille reserve. Hierna zal zij het dqel der open reserve, hetgeen door terug brenging tot f 20.000 000.be schikbaar komt, na aftrek der ver schuldigde belastingen, uitkeeren. Het resultaat ,£an de door het comité voor da actie naar de Nieuwe Gemeenschap uitge schreven prysvraag voor een gemeenschapslied is geweest, dat niet minder dap 243 liederen zyn ingezonden. De jury, bestaande uit de heeren Bernard Verhoeven. Marius Monnikendam en dr. G. wydeveld. is echter van oordeel, dat geen der inzendingen voor bekroning in aanmerking kan komen De pogingen om tot een goed gemeenschapslied te komen, zullen thans in andere richting worden voortgezet. pater Leonorus Terentianus Seesink Hunger Bult O.FM pater pater Maternus Zaterdagavond heeft bet Gezelschap van den KOnlnklyken Nederlandschen Schouwburg van Antwerpen het speelseizoen van het Valken- burgsch Openlucht-theater geopend met de pre mière van .MUnheer Peperman gaat op reis", een biyspel uit het Fransch bewerkt door A. van Thillo. de leider van dit gezelschap. Niettegenstaande de druilende regen, mocht bet natuur-theater zich verheugen op een tal- ryk publiek en de flinke buien verhinderden het gezelschap niet in zyn spel. Dit biyspel „Mijnheer Peperman gaat op reis", dat de avonturen uitbeeldt van een ryk geworden „Vlaaikensbokker uit Lier", die voor het eerst van zyn leven op reis gaat, met een aardige jonge dochter en zyn echtgenoote, en de wedstryd van twee huweiyks-aanvragers. werd in zyn simpele humor op een aangename wyze vertolkt. Men kan van een systematisch tooneelspel niet spreken, het Vlaamsch tooneel verschilt hierin van opvattingen nogal ruim van het Hollandsch tooneel. en ook de enscenee- rlng van het openluchtplein is voor een stuk als dit niet by ster geschikt De spontaniteit waar mee de Vlamingen speelden, wist vooral door zyn gezonde spelultlng te charmeeren. Op de eerste plaats mag men dan wel denken aan A. van Thillo die het geheel te dragen had en de oude klerk W Benoy. die een voortreffeiyk rol letje speelde. Dit biyspel. geestig aan de streek waarin het speelde aangepakt, was een „plezan te” opening van het theater-selzoen te Valken burg. dallg lang op moeten want Nederland moet eiken dag, deze goed zijn, bij zijn ontbijt een schan daaltje hebben zooals de heer Mussert gyn zacht gekookte eitje. Of eet de heer Mussert bij zijn ontbijt geen zacht ge kookte eitje? Dat zou ons van hem, die den armen boeren en pluimveehouders zoo’n warm hart toedraagt, bar tegen vallen. WIJ hebben het echter van hoo ren zeggen, dat hij wél een zacht ge kookt eitje bij zijn ontbijt eet. En als men iets van hooren zeggen heeft, dan heeft men het uit goede bron en dan mag men het als zóó vaststaand aan nemen, dat men* er een paar geheide conclusies uit kan vormen, nietwaar? Dit is althans de methode van „Het Na tionale Dagblad dat beweert slechts de waarheid en niets dan de waarheid te willen dienen en campagnes voert en bewijzen construeert op grond van wat het slechts van hooren zeggen, dus uit goede bron, weet. Aan het Nationale Dagblad hebben wij dan ook het nieuw ste schandaal, dat een klap in het ge richt v. d. publieke opninie heet, te dan ken. Het Mussert-orgaan heeft n.l. „uit goede bron” vernomen, dat de procu- reur-generaal bij het Gerechtshof te Den Haag, Mr. A. Brants, van den de- missionariren minister Goseling 'n wenk heeft gekregen, dat hij zijn pensioen moet vragen en niet kan blijven zitten, totdat hij den pensioengerechtigden leeftijd van 70 jaar heeft bereikt. Deze wenk zou minister Goseling aan Mr. Brants hebben gegeven om hem te la ten plaats rtiaken voor den Bosschen procureur-generaal baron Speyart van Woerden, die een persoonlijk vriend van minister Goseling wordt genoemd, die een der vele mikpunten geweest is van de giftige Telegraaf- en Nationale Dag- bladpijlen bij de wilde Ossche jacht. pater Anno Galama O.FM voor de studie v.d. klassieken, pater Gebhard Voorvelt OFM. Fransch; pater Sybrand Galama OTM. klas sieken; pater Elzearius Bonke OJP.M. moraal theologie; pater Oswin v.d. Lubbe OFM v d Ned. letteren; pater Arno Mïedema OFM v.d. dogmatische theologie; pater Bertrand var. Bilsen OFM. kerkelyk recht; pater Walbert v.d. Vlist OFM klassieken Verder zyn de volgende paters voor de mis sles aangewezen Voor de Custodie van het H Land pater Gedeon Stol O.F.M.; pater Fraternus Beekman OFM. Voor de Missie van China: Schoor! O.FM.pater pater Sanctes Molenkamp OFM.; Dassen O.FM. Voor de Missie van Java: pater Docianus v.d. Hoogen OFM pater Gerbert Vermeulen O.FM.; pater Albuinus Kohier O.F.M.; pater E'dwold Rossen O.FM broeder Cassianus Boss O F M Voor de Missie van Karachi: pater Alexius Bors OF M pater Ulfrled Hendriks O.FM pater Richard Reynen O.F M. Voor het Commissariaat In Brazilië: pater Apastasius Appelboom OF M pater Cassius de"“Riuyter O.F.M.; pater Serenius v. d. Vlugt OF M pater Basilius Lokkertol OFM En de fraters: fr. Bonifatlus Nieuwenhulzen O.F.M.; fr. Rufinus Muré OFM.: fr. Gabriël Seesink OFM.; fr. Ambrosius Bode OFM.; fr Methodius de Haas OFM tr. Jeroen Jan sen O.F.M. In de Vrydag gehouden vergade ringen van commissarissen der Am sterdamsche Bank N.V. en der Rot- terdamsch Bankvereeniging N.V. is besloten de directies dier banken te machtigen om behoudens de goed keuring voor zoover noodig van de algemeene vergaderingen van aan deelhouders, het navolgende over een te komen: I de winsten en verliezen der beide vennootschappen worden met ingang van 1 Januari 1940 gelijke lijk verdeeld: de banken garandeeren ei kaars verbintenissen; verslag der afdeeling zyn acthereenvolgens goedgekeurd. De daaropvolgende bestuursver kiezing had tot resultaat, dat het aftredende bestuurslid F. van Kemenade uit Roermond by acclamatie werd herkozen. In de bestuursvaca- ture. ontstaan door het feit, dat de heer J. W. Jacobs. Venlo, secretaris der afdeeling. door het bondsbestuur tot afdeellngsvoorzltter werd be noemd. werd met meerderheid van stemmen ge kozen de heer 8t. Seelen, Tegelen. De vergade ring besloot om de candldatuur van de aftreden de bondsbestuurleden J. Mander. Roermond, en E. W. Reeters. Venlo, te steunen. Voor de finan- cieele commissie wordt de heer M. Delslng en voor de commissie van beroep de heer A. Poell. Tegelen. aanbevolen. Als woordvoerder ter A.V. werd de heer Jacobs aangewezen. Met een toe passelijk woord heeft de heer Delslng vervolgens den heer J. W. Jacobs geluk gewenscht met diens benoeming tot voorzitter en hem als zoo danig geïnstalleerd, waarna de nieuwe voorzitter een dankwoord heeft gesproken. vyfden druk beleefde. Socialisatieproblemen in 1920. Techniek en maatschappij 1921. Ehi-irte en duurte-bestryding 1922. mische grondslagen der Verder - gedichten. Van de armen 19*3, Achter de U*k 1928 en tijdschriftartikelen deeU onder het pseudoniem van J. Molenmaker of G. Burger. Prof. De Vooys is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur- in de orde van Oranje-Nassau. Mr. J. A. de Visser is een zoon van wylen den oud-minister van Onderwys. dr. J. Th. de Visser en is evenals zyn vader dit was, den Ctir. Hut. beginselen toegedaan. Hy is te Leusden geboren in 1883. bezocht de gymnasia te Am sterdam en Tiel. studeerde aan de Utrechtsclie universiteit in de rechten en promoveerde in 1909. Zyn ambteiyke loopbaan begon hy als ad- Junct-commies aan het departement van Kolo niën. Vervolgens trad hy in rechteriyke loop baan als ambtenaar van het Openbaar Ministe rie te^1 Assen. Na in die functie naar Amsterdam te zyn overgeplaatst, kwam hy te Assen terug, thans ais subsltuut officier van justitie. Van 1920 af was-hij gedurende tien jaren substituut officier van justitie te Rotterdam. In 1930 werd hy benoemd tot advocaat-gene- raal by het gerechtshof te Gravenhage. Vin 1935 af treedt hy op als procureur-generaal by het gerechtshof te Arnhem. Ook in het politieke leven heeft mr. De Visser een rol gespeeld. Ge durende zeven jaren was hy lid van den raad van Rotterdam, gedurende acht jaren lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland en kor ten tyd lid van den Haagschen raad Ook was hy voorzitter van den Chr. Hist Kamerkieskring Rotterdam. De heer De Visser is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. X Dr. Ir. M. H. Damme is 16 November 1876 te Breda geboren. Na aan de H. B. S. te Arnhem eindexamen te hebben gedaan, stu deerde hy aan de Polytechnische school te Delft. Het diploma voor werktuigkundig inge nieur behaalde de heer Damme in 1898 waar na hy een aanstelling als ingenieur by de ver. schillende rangen te hebben doorloopen. volgde de heer Damme In 1913 ir. H F van Stiprlaan Lulsclus op als hoofd van de staatsspoor- en tramwegen In Ned.-Indië. Na een onderbre king van twee jaar (1919—1921) toen de heer Damme een particulier bedryf leidde, de olie- fabriek Insulinde. keerde hy in gouvernements dienst terug en wel als gedelegeerd lid van de Semarangsche spoorwegcommissie met tot taak een oplossing te vinden voor het vraa.stuk der spoor- en tramlijnen te Semarang, die aan vaardbaar zou zijn voor de belangen van over heid en die van particulieren. De heer Damme vond de oplossing en kreeg toen een nieuwe taak. Als voorzitter van de salarlscomnussie voor burgerlyke landsdienaren ontwierp hy een herziening dier beaoldigingei. Na een be spreking in Nederland met den toenmaligen minister van Koloniën, den heer S. de Graaff, keerde de heer Damme naar Indië terug om het ontwerp als regeerlngsgevoimachtigde In den Volksraad te verdedigen. De raad aan vaardde het ontwerp en de heer Damme ging na 25 tropenjaren met pensioen. Lang heeft de heer Damme van zyn otium niet genoten, want in 1925 werd hy directeur- generaal der P. T. T„ welk staatsbedryf hy tot heden met groote energie en succes heeft ge leid. Sinds 1935 is de heer Damme eere-lid en vi ce-president van het Koninklyk Instituut voor ingenieurs en voorzitter van de vereeniging Ne-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 9