GESLAAGD? het Auto tegen 'boom gebotst De pers over kabinet HET NIEUWE KABINET HET VERKEERSDRAMA BIJ EINDHOVEN EERSTE KANAAL VLUCHT VÓÓR 30 JAREN DINSDAG 25 JULI 1939 SPEK-EXPORT NAAR DUJTSCHLAND Nieuwe voorzitter W er ktuigencr ediet Commissie geïnstalleerd MOTORRIJDER VER ONGELUKT Twee auto*» gebotst Drie gewonden Clearingkoersen ■jb Hevig onweer boven Heérenveen Thans 32.000 lucht reizigers per jaar Vanaf Woensdag 26 Juli a.s. landt de K.L.M. weer op Ruzyne Op 25 Juli 1909 vloog Blériot van Calais naar Dover Ook een der overlevende kinderen in levensgevaar Luchtverkeer op Praag hersteld Minister Steenberghe geen Kamerlid Groote belangstelling voor de constitueerende vergadering Zes inzittenden gewond, van wie twee ernstig Goede vooruitzichten in ’t schoenbedrijf Liberale juichtonen, doch sombere Roode en Roomsche klanken 19e jaarvergadering van R.K. Bond in Utrecht Landarbeider en vee door den bliksem getroffen Tengevolge yan botsing te water geraakt en overleden en (lib.) geci) volgen in» Op het departement van Economische Zaken is Maandag geïnstalleerd de commisle voor toe wijzing van het „werktuigencrediet”, welke in stallatie namens den minister van Economische Zaken is geschied door dr. H. M. Hirschfeld, directeur van handel en Nijverheid Deze wees er op, dat dit creaiet gezien moet worden als een onderdeel van een algemeene positieve middenstandpolitiek. welke door den minister van Economische Zaken is voorgestaan. Nu reeds kan men de^ goede uitwerking van de Vestigingswet bespeuren. rudimentaire techniek, die echter gediend werd door moedige mannen. stond ter ia Oer». Volgens het financieel verslag van den heer C. de Jong, sloot de Inkomsten en uitgaven rekening met een bedrag van f 3386.38. Voor het volgend Jaar werd f 3400 begroot. wetd den de per een Heel anders is de toon van „Het Vol k” (8. D. A. P.) Tüdwinnen is het doel van deze merkwaardige crisis en haar oplossing, aldus het blaa: Een officleele van vóór welke, vindt. Het (lib.) „H a n d e 1 s b 1 ad" Juicht Colün en de zijnen vanzelfsprekend toe: Koersen voor stortingen op 35 Juli tegen ver plichtingen. luidende in Relchsmarkén 174,82 en Urea f9,00. Aan propaganda zal ongeveer tweemaal zoo veel worden uitgegeven als in de vorige periode. Het werktuigencrediet gaat een stap verder op den weg naar dlfferentieering. Het zal spe ciaal dat deel van den middenstand, hetwelk kan worden aangeduid met .ambacht en kleine industrie”, in staat stellen tot het financieren van technische objecten. De auto werd geheel vernield, waarbij alle zes inzittenden werden gew’bnd. Twee Jonge lui. de heer K. Smit en A. Scholten uit Giet hoorn. liepen ernstige verwondingen op. roo dst zjj onmiddelltjk naar bet ziekenhuis te Hee- renyeen werden vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. De vier anderen konden, na ter plaatse door een geneesheer te zijn behandeld, naar hun di verse woningen worden overgebracht Op den 25sten Juli, ’s morgens in alle vroegte, was het somber weer. Louis "Blériot was ziek, hü had zich ernstig aan één zijner voeten verwond. Indien hij verstandig was, zou hij van zijn poging afzien, maar uit zijn oogen straalde meer geestdrift dan voorzichtigheid. Hij richtte zich op met be hulp van zijn krukken en men heeschhem aan boord van net vUegtuig. HU trok er op uit om de zee te over winnen en vloog op van Calais om in Dover te landen en de ongeloovige en verbaasde wereld te toonen. wat men toen reeds kon verwachten van een in die dagen hoogst Ons Is echter duidelijk aangegeven met wel ke overwegingen w(j rekening zullen hebben te houden. Wjj zullen deze bü de uitvoering van onze taak voor oogen houden en gelooven alsdan te kunnen slagen met den arbeid, welk ons heden Is opgedragen. De eerste vlucht in gesloten circuit van de eene stad naar de andere deed Blériot begrijpen, wat men in de toekomst van de luchtvaart kon verwachter^ en op dat oogenblik begon hij te denken over een vlucht over het Kanaal. Met een buiten gewonen moed zet hij zich aan den arbeid, en in het jaar 190B construeert hij een toe stel, waarmede hü van plan is, wonderen te verrichten: een zwakke ééndekker, waar op hU een armzaligen motor van 25 P.K. monteert, en waaraan hü in ééns zijn for tuin en zUn leven, zün eigen goeden naam en den roem van de Fransche luchtvaart ging toevertrouwen. Dit broze toestel was het resultaat van zün stoutmoedigheid, herstelde fouten, zwijgzaamheid, van het risico, dat hü op zich had durven nemen, van intjiltle en berekeningen. Het is de beroemde „Blériot XI”, samengesteld uit hout, zeildoek en üzer, waarin Louis Blé riot het beste legde, wat in hem was. „Wanneer wü willen vaststellen, dat al wat het Bondsbestuur gedaan beeft zelf gedaan moest worden.... en wü bezien nu onze Organisatie, dan mogen wü toch ze ker zeggen, dat wü vooruitgegaan zün.” Omtrent den toestand van de slachtoffers, die in het 8t. Josephziekenhuls zün opgeno men, vernamen wij hedenmiddag, dat de moeder nog steeds bewusteloos is en in levens- gevaarlüken toestand verkeert. Bü een der kinderen, namelük het oudstemeisje, is ook een schedelbasisfractuur geconstateerd, zoodat de toestand ernstiger is dan men Zondagavond vermoedde. Men vreest dan ook voor haar leven. Het Jongste meisje, evenals de vader, maken het redelük wel. Het overleden meisje is zes jaar oud en heette Hendrlka Anthonia van Eyk. Het oudste meisje, Anthonia Hendrlka Francisca. is zeven Jaar, terwül het Jongste kind. Mathea Louisa Maria, büna drie Jaar oud is. De Duitsche .JFteichsanzelger” publiceert een verordening, welke het invoerrecht op door regen varkensspek, ingevoerd in stukken van ten minste 4 Kg. gezouten of gerookt, voor de periode 1 Augustus as. tot 1 October van het volgende jaar verlaagt van 150 op 30 mark per 100 kilo netto. verband met andersluidende berichten deelt minister Steenberghe ons mede, dat hü Kamerzetel ambieert. Wü weten, aldus spreker, uit verschillende maatregelen door den minister getroffen en bevorderd, welk een warm hart hü den middenstand toedraagt. Dit is ons zoo Juist opnieuw gebleken uit de wüzc waarop ons is uiteengezet, welke taak onze commissie tav. het industrleele deel van dien stand wacht. W‘J zün ons ten volle bewust dat zü niet een gemakkelüke zal zün en dat wü meermalen voor moeilyke beslissingen zul len worden geplaatst. In de maand Juli van het Jaar 1909 was hü gereed; een vlucht met een passagier gelukte en hü legde in 44 minuten en 20 seconden een afstand van ruim 41 KM. af, het traject Chi- cheryCroixPiquetChevllly. Hierna achtte Blériot de vlucht over het Kanaal, traject van 39 KM., binnen zün bereik, en dong hü naar den prijs van 25.000 francs, door de „Daily Mail” uitgeloofd voor den eersten vliegenier, die het Kanaal overstak. Hü riep de hulp van de Fransche regeering in, die hem beloofde, hem gedurende zün poging te doen begeleiden door den torpedojager „Escopette." •N BOSCH EN HElOE ZUTöü (SAST *0OQ BCANDóEVAAft DU6 OP«FW5T Het „Huisgezin” (R.K.) toont aan, dat het kabinet zich ook in het gunstigste geval nooit lang zal kunnen handhaven: Het „program-mlnlsterie” zal dus posltlel stelling hebben te nemen, ten minste in de bekende drie urgente vraagstukken, die op politiek terrein om oplossing vragen' 's lands defensie, 's lands financiën, en de werkloosheid als 's lands ernstige sociale euvel. En dat niet enkel in elk vraagstuk op zlph. maar ook in hun ouderlingen samen hang. Nu geldt van tweeën een, óf het pro gram. waarmede dr. Colün de Regeering van het land weder wenscht op te vatten verdient en verkrügt dan ook de instem ming van ben meerderheid in de Staten- Generaal niet, óf het verwerft deze instem ming wel. Maar zelfs in dit laatste voor dr. Colün gunstige geval is de samenstelling van het komende kabinet in zoo tastbare dishar monie met de meerderheid, waarop het zal steunen, dat het zich onmogelük zal kun nen handhaven. Maandagmorgen te ongeveer vier uur is ■n peraonen-auto uit Giethoorn, waarin een gezelschap van zes personen was gezeten, namelük vüf Jongelui uit Giethoorn en een uit Gorredük, die gevraagd had mee te mo gen rüden en die een bezoek gebracht had den aan de kermis le Leeuwarden, nabij Haskerdük. gemeente Haskerland. in een bocht in volle vaart tegen een boom gereden. In ons avondblad van gisteren gaven w» reeds de stemmen van die bladen, die in nun Zondagedities hun ireening over het nieuwe ka binet weergaven. Thans volgen hier nog eénlge uitspraken uit de avondbladen van gisteren •De Telegraaf” poogt te bewüzen. dat het kabinet Wel een meerderheid van het volk ach ter zich heeft, en het hoopt dan ook op een langen levensduur Dertig Jaar geleden vloog Louis Blériot over het Kanaaltien jaar later vestigde een Fransch vliegtuig de verbinding voor handelsdoeleinden tusschen Parijs en Lon den. 1909 en 1919, twee belangrüke data uit de geschiedenis der commercieele aviatiek. Direct daarna werd, om deze eerste lucht- lün ter wereld te exploiteeren, een maat- schappü opgericht: de „Compagnie Géné rale Transaérienne”, vervolgens de „Alr- Unlon”.... ten slotte de „Alr-France." ParijsLonden, een der drukste trajecten, werd spoedig het belangrykste luchtvaart- traject ter wereld. Van de ouderwetsche Bréguet 14 kwam men tot de machtige Bloch 160, die in één uur en tien minuten zestien passagiers in alle comfort over brengt. De gemiddelde snelheid van 120 KM. is thans tot 300 K.M. gestegen.... hetwelk zü nieuwe machines en werktuigen kunnen aanschaffen en in het algemeen hun outillage zullen kunnen verbeteren. Het zal de taak der commissie zün. de nor men voor deze credietgevlng vast te stellen en een beslissing te nemen op de aanvragen, wel ke haar, vergezeld van een prae-advies. door de Nederlandsche Middenstandsbank zullen wor den voorgelegd. Zü zal hierbij mogen rekenen op de medewerking van den rüksnüverhelds- dlenst, welke in het büzonder de nüverheids- consulenten bü de uitvoering van dit crediet ter beschikking stelt voor het uitbrengen van een technisch advies, waarbü om. rekening zal worden gehouden met den aard en den omvang van het bedrüf. de verhoudingen in den betref- fenden bedrüfstak en de kwaliteiten van aan vrager qls vakman. Deze rede werd beantwoord door den voorzit ter der commissie, dr. Groeneveld Meyer, ad ministrateur bü het departement van Écono mische Zaken. Nu uit de politieke groepeeringen behoorlijk en krachtig ministerie was sa men te stellen, juichen wü het toe, dat de formateur het over een geheel anderen boeg heeft gegooid. De behartiging van 's lands zaken zal nu worden toevertrouwd aan elf bekwame mannen, wier naam en verleden er borg voor staan dat zü zonder eenlg voor oordeel den weg zullen zoeken, die thans voor het land in zün geheel het nuttigst is en practisch begaanbaar zal zün. Dat daar- bü de medewerking van R. K. ministers moet worden gemist, is zeker niet de wensch van den formateur, maar de wil van de» Roomsch-Katholleken zelf. In zekeren zin’ verduldelükt dit het politieke beeld. Want wanneer men dc kabinetten der laatste Ja- ren beschouwt, is het immers voornamelük de tweeslachtige houding der R. K. geweest. tevergeefs trachtten zü den goocheltoer uit te voeren, tegelük te zün wat wü nu gemakshalve maar vooruitstrevend en be houdend zullen noemen wqlke een krach tig beheer, zie ook de óp niets uftloopende R. K. fronde in 1935. onmogelük heeft ge maakt. Een formatie op partü-basls is nu grondig vastgeloopen. Het ligt dan ook ge heel in de rede, dat thans de man. wiens ervgrlng, kundigheid en belangeloosheid door vriend en vüand worden geëerd, aan het hoofd komt te staan van een comblna- tie, wier eenlg doel zal zün: een krachtig en zakelük beheer in het nationaal belang. Blériot heeft zich een plaats in de Ge schiedenis veroverd. Hü zal voor komende ge neraties blüven: de man, die over het Kanaal vloog; en toch was dit heldenfeit niet meer of minder opmerkelük dan de vluchten van stad tot stad, die hü eenlge maanden eerder had volbracht. Dezen büzonderen roem verwierf hü echter door de politieke beteekënls van de Kanaalvlucht. Toen Louis Blériot's vliegtuig den Brltschen grond raakte, veranderde plotse ling de geografische positie van Engeland: het was geen eiland meer! ^oen Dr. Colljn ca. de kabinetscrisis I forceerde door het door hem zelf medegeformuleerde en mede-on- derteekende regeerlngsprogram van 1937 op een der meest essentieele punten nJ dat der werkloosheidsbestrijding te ver loochenen, hebben wij hem vergeleken met een koenen Buffalo Bill, die het durfde bestaan midden in een hache- - Ujken maalstroom van paard te verwis selen. Een tijdlang heeft hjj in het water Uggen spartelen, maar thans xlt hij te midden der woedende golven weer rustig In het zadelpp een nieuw, maar be jaard regeeringspaard, waarvan het nog te bezien staat, of het een grooter uit houdingsvermogen zal hebben, dan dat, «at hij lichtvaardig heeft laten verdrin ken. Er is veel duister in deze zonderlin ge kabinetscrisis-van-blnnenuit geble ven, maar wat o.i. wèl duidelijk is ge worden, is, dat hier een strijd is gevoerd tusschen oud en jong, tusschen liberaal eonservatisme en budgetaire orthodoxie «enerzijds en vooruitstrevenden positief Christel ijken socialen zin, die het geld voor de menschen en niet den mensch voor het geld wil gebruiken, anderzijds. Het eerste heeft overwonnen ten koste van den laatste, dan zij het feit, dat er geen ernstige kans aan de vooroorlog- sche generatie (wij bedoelen die van vóór 1914, en niet die van vóór 1870) Is gegeven om een parlementair meerder- heidskablnet te vormen op een program, dat ook in sociaal opzicht de instem ming zou hebben kunnen verwerven van driekwart van het Nederlandsche volk. De tusschenopdracht aan staatsraad Mr. Dr. Kooien Is ook door deze zelf niet als een dergelijke kans beschouwd. De „Nieuwe Rotterdamsche Cou- ynt” (lib.) gat. evenals de ,J4ederlan- <rer” en de „8 t a n d a a r d". tot nog toe geen redactloneele beschouwing. Wü ontleenen in middels een en ander aan een bericht over den mogelüken gang j^an zaken, waaruit wü min 01 meer de houding van het blad kunnen aan voelen Toen Smilde Smllde wilde passeeren, botste hü tegen een hem tege moet rüoenden personenauto, met het gevolg dat hü in de Drenteche Hoofdvaart terecht kwam. De chauffeur van den auto sprong hem direct na en bracht hem op het droge, waar bleek, dat hü overleden was. Het motorrüwlél werd geheel vernield. De politie steU een on derzoek in. Gistermorgen is te Nümegen op *t kruispunt Johannaweg en Kwakkenbergweg een ernstige aanrüding geschied tusschen twee personen auto's. beide uit Nümegen. welke zeer zwaar be schadigd werden. De oorzaak van de aanrüding is te wüten aan het feit, dat de bestuurden van de belde wagens elkaar te 'aat hebben op gemerkt. De chauffeur van den eerjen auto. De G. kreeg wonden aan het hoofd, terwül zün moeder het sleutelbeen In den rechterschouder brak. Mevrouw Sch., die met haar man T. Sch. in den anderen wagen was gezeten, brak haar rechterbeen. Dr. van Ewük verleende geneeskundige hulp. Mevrouw Sch. werd per ziekenauto naar het Canisius-ziekenhuls vervoerd. Mevrouw de G. kon naar huis worden gebracht. De auto'» moesten worden weggesleept. De omliggende plaatsen tn Utrecht zün m bewerking, zoodat verwacht mag worden, dat in het komende jaar het leden- en afdeelin- gengetal sterk zal stügen. In den algemeenen toestand in de repara- tie-bedrüven was vooral in het voorjaar eenlge opleving te bespeuren, mede nok in de maat- schoenmakerüen. De schoenwlnkellera waren over het alge meen goed tevreden. De politieke strijd in ons land zal gestre den worden om de volkswelvaart. En deze strüd zal er tevens één zün om den neer Colün. In opvatting. Er zün er. die beweren, dat het nieuwe kabinet slechts eerj klein gedeelte der Ne derlandsche kiezers achter zich heeft. Dit is een opvatting, die wü niet deelen. Op vier ministers na, die partülleden zün. bestaat het nieuwe ïhlnisterie uit persoonlükheden. die uitsluitend op grond van hun ultzon- derlüke kwaliteiten tot hun ambt zün ge roepen. Achter een bekwaam vakman moge geen partü staan, de groote meerderneio van ons volk eischt niet, dat een minister tot een politieke partü behoort, maar wel dat hü bekwaam is zijn ambt te vervullen Sedert lang is het moeilük geworden bin nen de politieke partüen geschikte candl daten voor hpoge ambten te vinden. Menig een zal het daarom toejuichen, dat de om standigheden dr. Colün hebben gedwongen te zoeken buiten het kader der beroeps politici. Het heeft groote moeite gekast dit nieu we kabinet te formeeren, maar nu het er is, zal het. naar wü vertrouwen, ten minste tot de aanstaande Tweede Kamer-verkle- zingen stand kunnen houden. De tijden zün er niet naar om onze democratische instel lingen in opspraak te brengen. Bovendien is het niet duidelijk, welke andere politieke oplossing op dit oogenblik mogelük zou zün geweest Wy hechten daarom geen geloof aan de sombere voorspellingen omtrent den levens duur van het nieuwe ministerie. der even als datu wat werd opgesteld, mogelijkheid niet Dr. Colljn, gezien houdingen die ubllcatie van de samenstelling het nieuwe kabinet wordt niet verwacht de beëediging van de nieuwe ministers, zooals gemeld, hedenochtend plaats xr. H. Colljn is er dus ten langen 1 leste toch in geslaagd een minis- terieel, team samen te stellen en wel zonder de katholieken. Voor allen, die zich geërgerd hebben aan den recht- matigen invloed, welken de katholieken overeenkomstig de stembusuitspraak van 1937 nu twee jaar lang op den gang van ’«lands zaken hebben uitgeoefend, is dit een bron van bijzondere verheugenis, en voor ons katholieken is dit een échec, dat wü in geenen deele uitermate tra gisch behoeven te nemen, aangezien uit eindelijk „alles zal regt kipt” en de in vloed van de katholieken in het parle ment, waarvoor de nieuwe regeering toch eenmaal zal moeten verschijnen, nog precies zoo groot Is als vóór deze wonderlijke, thans schijnbaar opgeloste kabinetscrisis. Wij bedoelen hiermee niet te zeggen, dat het de taak van de ka tholieken zou moeten zijn de nieuwe re- geering-ColiJn, alleen maar omdat er geen katholieken zitting in hebben, geen fair chanéë té’feven en haar bfl de eer* ite de beste gelegenheid, redelijk of niet, den voet dwars te zetten. Het mag en moet voor ons niet gaan om minister portefeuilles, maar om het landsbelang. En als het landsbelang, zooals wü dat overeenkomstig onze christelüke sociale beginselen moeten zien, ook maar eeni- gennate geschaad of verwaasloosd zou worden door de nieuwe combinatie, die niet onduidelük als een „zaken "-kabinet wordt aangediend, dan zullen de katho lieken minder dan ooit reden hebben om iets door de vingers te zien. Het is moge- Ujk, dat Colljn uit deze crisis iets geleerd heeft en thans met een werkloosheids- bestrüdingsprogram voor den dag zal komen, waarmee op een andere wijze dan minister Rc.mme voorstond toch iets goeds zal kunnen worden bereikt. Wil een eventueel eigen werkloosheidsbe- strüdingsprogram van de nieuwe regee ring genade kunnen vinden in de oogen katholieken, dan zal het minstens goed en doelmatig moeten wezen d§tv wat door minister Romme Maar dat wü deze groot achten, zal de verschillende hü heeft aangenomen, ons moeilük kwalük kunnen nemen. In ieder geval zien wü niet zonder nieuws gierigheid de regeeringsverklaring en het regeerlngsprogram van de nieuwe mi- nlsterleele ploeg op zeer korten termün tegemoet. Niet op de namen der nieuwe functionarissen, maar op den inhoud en den vorm ver zulk een verklaring en program zullen concrete verwachtingen of teleurstellingen kunnen worden geba seerd en dan nóg zelfs niet in al te stel lige mate, omdat het nu wel gebleken is, hoe lichtvaardig er met een regee- ringsprogram door hen, die het mede opstelden en onderschreven, kan worden omgesprongen. Van sociaal-democrati- sche züde is het den katholieken euvel geduid, dat zü de positief Christelüke combinatie, toen deze verbroken werd, niet wilden vervengen door een Roomsch-Roodc. De katholieken zagen daartoe nog niet de door hen daarvoor Tereischte „uiterste noodzaak”, maar als die uiterste noodzaak zich ooit zou voor doen, dan zal dat voor een groot deel geweten moeten worden aan de houding *an Colün, die thans gaat experimentee- ten met een kabinet, welks combinatie Waarschünlük minder vasten parlemen tairen grond onder de voeten zei vinden dan dat, wat hü prüsgaf. Men kan voor een overgangsexamen luisterrük slagen °m in een volgende klas jammerlük te takken. En meer dan een dubieus over gangsexamen heeft Dr. H. Colün dit keer biet gemaakt. volksvertegenwoordiging geen steun zullen vinden. Men moet met dezen man voorztchtlg zijn In dé verhoudingen van het ogenblik ligt voor de hand, wat de volksvertegenwoordi ging kan doen. Zo spoedig mogelük moe' den beer Colün aan het verstand worden gebracht, dat hü allerminst onmisbaar is en dat van zün nieuwe aanpassers-plannen niets zal kunnen komen. Het lükt ons voor alsnog volstrekt uitgesloten, dat hü de kans sou krügen. aan te blüven rm een afwü- zende uitspraak van de Kamer; in leder geval bevat zün nieuwe ministerie, als wü het goed zien, meer dan één figuur, die op zulk een beslist anti-democratischen weg niet één stap sou meegaan. Als de heer Colün en ,zün nieuwe colle ga's tüd wonnen, büvoorbeeld tot de behan deling van de begroting....; en als zü dan Intussen, tengevolge van een nieuwe inter nationale spanning, een beroep op de een heid des volks zouden moeten doen....; och. de speculatie is niet zo gek. veertigjarige winkelier L. Voa te motorfiets te Kloosterveen nabü vóór hem rüdenden melkwagen Het voorzitterschap van den Bond vier Jaar volüverig waargenomen door heer A. Llnneweever uit Den Haag. Maandag werd in zün plaats gekozen de he<r P v. d. Ing. uit TÏümegen. Herkozen werden als bestuurslid de heeren Schlaghecke en Stryards. nieuw gekoaen wer den de heeren Petera uit Hoensbroek en Q. v. Deel uit Amsterdam. Het voorstel van het Bondsbestuur de con tributie met f 1.per Jaar te verhoogen werd aangenomen. Bü de bespreking van de voorstellen der ver schillende afdeelingen beloofde het hoofdbe stuur het vraagstuk betreffende een vaste basis voor de loonen van werknemers in het schoen- bedrüf ernstig te zullen bestudeeren. De vergadering wordt voortgezet. De K.L.M. heeft van de züde der Duitsche autoriteiten bericht ontvangen, dat zü weer bo ven het voormalige Tsjecho-Slowaaksche grond gebied mag vliegen en landen op Ruzyne, het vliegveld van Praag. Zooals men weet moest in Maart jj.. na de be zetting van Tsjecho-Slowaküe door Duitsche troepen, het luchtverkeer op Praag gestaakt <orden. De dienst der KLM. op Budapest, de zg Blauwe Donau-expres, zal voortaan dus weer de vliegvelden tan Praag. Weenen en Budapest aandoen. Verschillende omstandigheden hebben er toe geleid dat bü deze beide groepen een sterke credietbehoefte wordt gevoeld. Niet alleen echter ten aanzien van deze kleine nüveren, doch ook uit een oogpunt van algemeen en Industrieel belang leek het ge- wenscht hier hulp te bieden. Het zou te be treuren zün wanneer hun productieve krachten niet tot ontwikkeling konden worden gebracht en een nüverheid. welker belang moet worden erkend, niet tn staat zou blüken zich te hand haven. Ook sociaal gezien zal met deze hulp een nuttig werk worden verricht. Uiteraard zullen slechts degenen, die uit hoofde van hun persoon en hun vakbekwaam heid en credletwaardlgheH daarvoor in aan merking komen, in staat worden gesteld <a het nieuwe crediet gebruik te maken, middels Men mist in deze lijst een minister van Economische Zaken. Naar wü vernemen, zal dr. Colün ad Interim deze functie waar nemen, totdat prof. ir. I. P. de Vooys de portefeuille zal kunnen aanvaarden. reactionnaire kringen heeft men de dat deze dr. Colün onmisbaai zou zün. Er is geen reden, te veronderstel len, dat de heer Colün zelf deze gedachte zou verwerpen. Enkele jaren geleden was zün prestige Inderdaad zeer groot, doch het had reeds lelijke deuken opgelopen in de periode, die sedert 1937 was verstreken en thans mogen dan de liberalen geneigd zün. den anti-revolutionnair, die in economisch opzicht hun geestverwant is, weer in gena de aan te nemen de vrüzinnig-democra- ten zün er niet ten tweeden male ingelopen en bü de grote katholieke partü heeft de heer Colün het helemaal verkorven. Van niet miMer gewicht is. dat de heer Colün ook vooMtile publieke opinie zün aureooi heeft verloren. En toch bhjft hü. Toch probeert hü op nieuw, de regeering in handen te houden en dat met een program en met een kabi net, waarvan hü bü voorbaat moet aanne men, dat zü bü de meerderheid van de Omtrent het verkeersongeluk op den Geldropschenweg te Eindhoven kunnen wü nog mededeelen. dat de dronken chauf feur Maandagmorgen, na verhoor door de politie, op vrüe voeten is gesteld. HU bleek Inderdaad, nadat hü de aanrüding had ver oorzaakt, zonder zich om het geval te be kommeren. een nabügelegen café bezocht te hebben, waar de politie hem heeft gear resteerd. Op de lün ParüsLonden doet het succes der luchtvaart voor commercieele doeleinden zich eiken dag meer gelden. Teneinde een dui- delük beeld te geven van den vooruitgang dezer Fransche luchtvaartlün, volgen hier eenige cUfers: In 1919 werden afgelegd 46.495 KM. en ver voerd 295 passagiers alsmede 7674 Kg. vracht goed; in 1931 1.034.789 KM. afgelegd met 13.057 passagiers. 1.067.048 Kg. vracht en 10.773 Kg. mail. Het vorig jaar werden 995.350 K.M. af gelegd met 31919 passagiers, 313373 Kg. Vracht en 67.600 Kg. mail. Van September 1919 tot 31 December 1937 werden afgelegd 13.671900 kilometers, vervoerd 200.000 passagiers. 9.011533 Kg. bestel- en vrachtgoed en 109.138 Kg. mail. Dit belangrüke passagiersvervoer wordt, in beide richtingen, door elf dagelüksche diensten verzorgd. Deze gegevens geven een duidelük, genoeg beeld van den weg. die sinds 30 Jaar 'werd' af gelegd en er is geen commentaar noodig om den nadruk te leggen op de beteekenis van de vlucht van Louis Blériot, toen hü, op 25 Juli 1909, het Kanaal van .Calais naar Dover over stak, wat toen als „het hoogtepunt van de ver overing van het luchtruim- gold. Deze opzien barende gebeurtenis vond evenveel weerklank als de vlucht New-YorkParijs van Charles Lindbergh, die 18 Jaar later, in Mei 1927. werd uitgevoerd. Louis Eférlot! Zün naam zal geschreven blü ven op de eerste bladzüde van het Gulden Boek der Luchtvaart. Hü was ingenieur, meer rük aan ideeën dan aan géld, en voelde zich tot de aviatiek aangetrokkén, toen deze zich nog in het beginstadium bevond. In dien tüd Werd voor de luchtvaart meer vermetelheid dan techniek, meer moed dan wetenschap vereischt: in één woord, een werkelük dus in die dagen irrationeel en ongerümd geloof in haar lotsbestemming was noodig om iets te kunnen bereiken. Slechts zeer weinigen voldeden aan deze vereischten, toen Louis Blériot in het be gin van deze eeuw op de eerste moeilükheden en hindernissen van dit probleem stootte. Maandagmiddag bestond er voor de oonstitu- eerende vergadering van het nieuwe kabinet waarvan de samenstelling nog niet officiee. is gepubliceerd begrüpelüke belangstelling. Voor bet gebouw van het departement van Algemeene Zaken aan den Kneuterdük te Den Haag stond een schare nieuwsgierigen opgesteld, onder wie vele Journalisten en persfotografen. Naarmate het uur van half drie naderde werd 'stukje voor beetje de sluier, die hoewel doorzichtig, toch de samenstelling van het kabinet tot nu toe had bedekt, opgelicht. Elke nieuwkomer immers, die de treden naar den Ingang van het oude paleis aan den Kneuterdük beklom, kon als een minister worden beschouwd. Achtereenvolgens arriveerden de heerendr H. Colün, C. W. Boden hausen. Jhr. Ir. O. C. A. van Udth de Jeude, C. van den Bussche,’ mr J. A. N. Patün, daarna gezamenlük de heeren mr. J. A. de Visser, H. van Boeyen en Ir. M. H. Damme;" daarna de heeren dr. J. J. C. van Dük en prof. dr. J. B. O. Schrleke. Men kan aannemen, dat de heeren Colün, Van Dük, Patün en "an Boeyen hun porte feuille behouden. Den heer De Visser wordt de portefeuille van Justitie, den heer Van den Bussche die van Koloniën toegeschreven. Voorts schünt het vast te staan, dat de heer Damme belast zal worden met' Sociale Zaken, de heer Schrleke met Onderw'js, Kunsten en „Weten schappen. de heer Bodenhausen met Financiën, terwül de heer Van Lldth de Jeude zal lerug- keeren op het in 1937 door hem verlaten depar tement van Waterstaat. Tüdens een kort maar hevig onweer, dat gistermorgen boven Heerenveen en omgeving woedde, werden drie koeien van den veehouder Hof te TJallebert door den bliksem getroffen en gedood. Bü den veehouder Zwaarstra te Boven- Knüpe, werden twee kalveren, vlak achter de veehouderü, tegen den grond geslagen en ge dood. Een arbeider, die in de onmiddellüke nabü; heid aan het maaien was, werd eveneens ge troffen en bewusteloos tegen den grond ge slagen. Zün toestand is zorgwekkend Deze conclusie stond vermeld tn het 19e jaarverslag, dat ter tafel kwam op de 19e jaarvergadering, welke de Ned R K. Bond van Schoenwinkellers- en Schoenmakerspatroons- vereenigingen Maandag en Dinsdag in Utrecht houdt. In het openingswoord van den voorzitter, den heer A. Llnneweever, kwam de voldoening, welke de genoemde conclusie uitdrukt, meer gedetailleerd tot uiting. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer H. Bergers ontleenen we nog hét vol gende: In het afgeloopen jaar is meer gewerkt aan de innerlüke versterking van de afdeelingen en een betere administratie dan aan propa- ganda naar buiten. Nieuwe afdeelingen werden opgericht en het ledental bleef constant. Uit den aard der zaak vraagt men zich in parlementairen kring af, of een derge- lüke eerste ontmoeting tusschen kabinet en Kamer reeds tot „ongelukken” zou kunnen leiden in dien zin. dat een meerderheid het kabinet terstond met een motie van afkeu ring of wantrouwen ten val zou brengen Ofschoon er ongetwüfeld bü een meerder heid. nl. bü sociaal-democraten en Roomsch-Katholieken (en wü mogen, ge looven wü. ook wel zeggen vrüzinnlg-demo- craten) ontstemming over de oplossing van de jongste kabinetscrisis bestaat, betwijfe len wü of een dergelüke motie on dit oogen blik Inderdaad een meerderheid zou halen Eerder verwachten wü. dat men zich b.v van R.K züde thans tot wat booze woor den, misschien ook zelfs tot woorden, die voorlooplg van wantrouwen getuigen, za. bepalen, om dan later, wellicht In het na jaar. aan de hand van de daden van het nieuwe kabinet pas een definitieve houding te vellen. Men zal trouwens in het R K kamp moeten begrüpen. dat indien men nu. te zamen met sociaal-democraten en an deren. dr. Colün en de zünen ten val zou brengen, hieruit onmlddellük de verplich ting voor de R. K. Staatspartü voortvloeit om dan met de sociaal-democraten. al dan niet met nog anderen, een nieuw bewind te vormen En nu zou het ons niet verbazen als men daarvoor op dit oogenblik in R K kringen mocht terugdeinzen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13