concessie Japansche druk op te Kanton toegenomen Indrukwekkende Zondagsmis in de Schotsche bergen MANNEN EN NAMEN R WEK UW IEVER-GAL OP koker Hartjes mee tegen hoofdpijn en vermoeidheid door verandering van lucht en leefwijze. l Lucht VerdediqinqsFonds Geen bespreking met Berlijn Grootste ooit in Nederland gebouwde militaire vliegtuig ’l VLOTTE BESPREKINGEN TE TOKIO Fokker T9 is bijna voltooid EEN OMGEVING ALS KATHEDRAAL PAARLRIVIER WORDT AFGESLOTEN HELPT onze onafhankelijkheid HANDHAVEN Ik WOENSDAG 26 JULI 1939 Nederland en de garanties ROVER SCOUT MOOT DERTIG MILLIOEN VOOR INDIE’S DEFENSIE Hollanders stelen eikaars klompen Clearingkoersen f r I Mit» andere voorschotgevers het voorbeeld volgen Maatregelen tegen de Br it ache concessie te Tientsin worden nog niet verzacht Tsjoenking verstoord op Londen Onvoorzichtige manoeuvre^'kostte een soldaat het leven Gestoeid met revolver in de hand Het oordeel van Tsjang Kai Sjek Antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Van Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer te I o Inzending loonlijsten Raden van Arbeid Officieele verklaring uit T sjoengking De voltallige delegaties zullen hedenmorgen om elf uur opnieuw vergaderen Werkvergunningen voor vreemdelingen EEN SCHULD VAN 215.256 WORDT KWIJTGESCHOLDEN Geeft een jaarlijksche bij drage op giro 320.000 van het Luchtverdedigingsfondy, t. n. v. d. Vereen, v. Nat. Veiligheid, den Haag, of schrijft aan het Centr. Prop. Comité, Heerengracht 78. Amsterdam. IVff vragen duizenden be gunstigen I De houding van Washington Regen stroomt neer Minister Stanley over de schorsing van de handelsbesprekingen met Duitschland besoek Veissm hadden I t t grand Z In Domei meldt uit Tokio, dat de Japansche A I I I In de verklaring, welke 3 Juli de Regeerlngi- ueredienst heeft gepubliceerd, heeft de regee- ring ten aanzien van de onderhavige aangele genheid al datgene bekend gemaakt, wat op dit oogenblik zonder schade voor het landsbelang kan worden medegedeeld. In hoeverre de door de regeertng gedane stap pen resultaat hebben gehad, kan niet wofUen medegedeeld Tot dat doel een fonds een z.g. defensie- fonds in net leven te roepen, acht de minis ter van Koloniën noodzakeüik noch wenschelljk Er Is vandaag geen krant in het kamp, onze ..Moot Pictorial" heeft geen Zondagsche editie, maar als ik in de perstent kom. zit daar een in ternationaal gezelschap te tikken alsof ze een gemotoriseerde brigade zijn geworden. Er Is dus toch geen volkomen Zondagsrust voor de pers en ze moeten zorgen, dat hun kopie klaar komt en de wereld overgaat. Arme journalisten die maar nu en dan eens kunnen meedoen aan een tea party of een hike. Maar maak u geen zorg, want vanavond ben ik ultgenoodlgd op een Schotsen kasteel en hoop ik voor 'n enkelen keer ae pri mitieve levensomstandigheden van ons kamp te verwisselen met het comfort van zulk een hul- zlnge. Het levers Is wel vol afwisseling nlng, bovenal grootere snelheid aan d>to actieradius zal paren. Iaat I n* terg Uit militaire autoriteiten in Noord-China besloten hebben de maatregelen tegen de Briteche con cessie te Tientsin niet te verzachten, alvorens Engeland de overeenkomst van Tokio In prac- t(jk brengt. ■ono- mot •tor. t aL 9 Wordt begunstiger van het LUCHTVER DED1GINGSFONDS. hoeve r7 _2_ 7* tuiden voor een verlenging van zulk een ver- gunning. Koersen voor stortingen op 26 Juli tegen ver plichtingen In. Relchsmarken 75.06. lires 990. de slaapzaal van een kazerne te Bergen op Zoom waren twee soldaten aan het stoelen.'waarop de een plotseling den ander tegen een krib aan gooide. waarbij deze zoo ongelukkig terecht kwam, dat hü met zijn rug tegen de krib stootte en een scheuring van zijn linker long opliep. De soldaat H. van der 8. bij het derde regi ment Infanterie te Bergen op Zoom had voor den Krijgsraad terecht gestaan, doch was des wege vrijgesproken. De advocaat-flscaal van het Hoog Militair Ge rechtshof mr L. B. J. Vermeulen eischte beves tiging van het vrijsprekend vonnis van den krijgsraad. De audlteur-mllltalr had hooger be roep aangeteekend. De sententie van het Hof volgt later. Men doet erg geheimzinnig met dit toeetei, er wordt niemand, maar dan ook niemand die met den bouw niets te maken heeft, bij toege- laten, nog minder een nadere Inlichting ver strekt Het eenige. wat we er op het oogenbrk over kunnen mededeelen. is. dat dit twee- motorige toestel nagenoeg gereed gekomen en zeer binnenkort naar één der vliegvelden waarschijnlijk Schiphol zal worden vervoero voor de finishing touch en de proefvluchten. Het ligt In de bedoeling van 't Indische Gou vernement bil het welslagen der proefvluchten een groote serie dezer T 9-bommenwerpers in opdracht te geven. Het ontwerp is in alle op zichten superieur aan de Olenn Martin-txxr.men- werpers. waarvan groote series In gebruik zün Het behoeft geen betoog dat de eerste vluchter van dit jongste product der nationale vliegtuig industrie met spanning worden tegemoet gezien. (Reuter). In het La- mlnivter van Handel dat geen ambtenaar De Chlneesche regeering merkt met zekere voldoening op dat naar Chamberlain In het Lagerhuis heeft verklaard het voor Groot Brlttannlë onmogelijk is zijn politiek op voor schrift van een andere mogendheid te wijzigen, en dat de Brltsche verklaring geen enkele wij ziging brengt in de Brltsche politiek in China. De Chlneesche regeering vertrouwt oprecht, dat ondanks de misvattingen waartoe de bekend making van de formules aanleiding heeft gege ven, de Fritsche regeering een standpunt zal innemen, dat In overeenstemming is met haar wettelüke en moreele verplichtingen jegens China bij de behandeling van de ig. geschillen over Tientsin, en door haar optreden de vast beradenheid van haar politiek ten aanzien van den door de Japansche agressie geschapen toe stand zal bewijzen. Het is ten zeerste te betreuren, aldus ver klaarde de woordvoerder verder, dat de Brit- sche regeering het gepast acht de z.g. bijzon dere elschen der Japansche strijdkrachten in China te erkennen en het is ook verwonderlijk, dat de Brltsche regeering op zich zou hebben genomen het den Brltechen autoriteiten en onderdanen in China duidelijk te maken, dat zU moeten afzien van daden of maatregelen, welke nadeelig zouden zijn voor de Japansche strijdkrachten bij het doel, dat deze zich stel len. Ambtenaren van het ministerie van bulten- Undsche zaken zelden, dat Washington niet voornemens is een overeenkomst te sluiten zooals Engeland gedaan heeft, zelfs al zou Ja pan daarop hopen. In het algemeen betreurt men de gevolgen, die de Britsch-Japansche overeenkomst voor het moreel der Chlneezen kan hebben, hoewel men erkent, dat Engeland eenige verontschuldigingen kan aanvoeren, in de eerste plaats zijn zorgen in Europa. In een officieel communiqué wordt ge zegd dat de commissie van vier, welke is Ingesteld om bepaalde bijzonderheden ten aanzien van den toestand te Tientsin te bestudeeren, van 9 tot 17.45 bijeen is ge weest, en dat de voltallige delegaties Woetfcdagochtend om half elf zullen bijeen komen. TOKIO. 35 Juli. (Domei) Het Britsch-Japan sche comité, voor Japan bestaande uit consul Tanaka en kolonel Ohta. en voor Engeland uit generaal Piggott en consu' Herbert, heeft in de woning van den vice-minister van Buitenland sche Zaken de kwestie besproken van het hand haven van orde en rust In de Brltsche concessie van Tientsin. Deze kwestie vormt het moeilijks te punt der individuatie vraagstukken rondom Tientsin. Vernomen wordt, dat de besprekingen verliepen in wrlendschappelljken geest overeen komstig het accoord, dat tusschen Artta en Cralgie bereikt is inzake de algemeene vraag stukken, welke den achtergrond vormen van de situatie van Tientsin. Welingelichte kringen gelooven, dat Indien de Engelschen en Japanners hierover eenstemmig heid bereiken oe regeling der andere afzonder lijke kwesties van-Tientsin, incl. die van eco- romischen aard, gunstig beïnvloed zal worden. Het Japansche kabinet Is vanmorgen bijeen, .gekomen om verschillende vraagstukken te be spreken. Arlta bracht verslag uit van de Btitsch- Japansche conferentie. De minister van Finan ciën deelt mede, dat de voornaamste oorzaak der devaluatie van de „Fap!” of den Chlr.eeschen dollar gelegen is in de terugtrekking van den steun door het egalisatiefonds. Hij voorspelde een verdere Inzinking van de Fapi en drong aan op de formuleerlng eener onafhankelijke valuta- polltlek door Japan, teneinde het hoofd te bie den aan den val van de Chlneesche valuta. ea u zult morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. ds« most uw lever een liter lever-gal lauw *n vloeien Wanneer dese stroom van 12 I onvoldoende Is. verteert uw voedsel niet, net bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. u - ,teru vrtl doen vloeien en u an"er menach voelen. Onschade- - i P,antaar<pr «acht. onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. -"wM b« «Poihekw. Bjj K. B. van 23 Juni 1939 zijn de kosten der •erkvergunnlngen voor vreemdelingen verhoogd. Bjj dit besluit, dat 1 Augustus In werking treedt, zün deze bedragen vastgesteld op drie gulden voor lederen vreemdeling, te wiens be- ~-;J een vergunning wordt verleend; twee De Chlneesche autoriteiten te Tajoengking hebben volgens Reuter den inhoud vernomen van de formule, waarop de Briteche regeering heeft toegestemd in beraadslagingen met Tokio. ZU kunnen hun teleurstelling niet verhelen over de houding, welke de Briteche regeering thans ter conferentie van Tokio aanneemt, al dus de woordvoerder van het Chlneesche mi nisterie van Buitenlandsche Zaken. Treffend was het oogenblik van de H. Com munie. De priesters gingen rond tusschen de rijen door en wie de H. Communie wenschte te ontvangen behoefde slechts te knielen op zijn plaats en de priester kwam bü hem. Zal hier niet de vereenzaamde katholieke Schot sterkte hebben gevonden en zal niet de Australiër be moediging hebben ondervonden door dit eene goddelijke Brood? Tc Zag een Franschman blij ven knielen op den natten grond, biddend met zün handen voor zijn oogen en een van onze Nederlandsche jongens stond stil als een beeld van marmer. Den prins van Liechtenstein zag ik biddend tusschen de anderen. Broederschap, ver heven en geadeld in Christus zelf. Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem <N.8B met betrekking tot de 3 Juli floer den Regeerlngspersdlenst gepubliceerd» officieele verklaring over de berichten, volgens welke Nederland zou zün genoemd in de onder- bandellngen tusschen afgevaardigden aer En arische en Fransche regeeringen met de regee ring der Sovjet-Unle. heeft de minister van Buitenlandsche Zaken het volgende geant woord: 'n Kille regen tikt tegen mijn tentdak, wanneer de tonen van de bagpipe me wek ken. Het is Zondagmorgen. Zondagmorgen in het kamp. Nu luiden In ons eigen land de klokken en brengen er de boodschap van den Zondag: het Sursum Corda vow de menschen. Hier In het Schotsclie land zün de klokken die ter H. Mis roepen spaarzaam verspreid en de katholieken leven vereenzaamd. Toch heb ben wij katholieke voortrekkers onze dage- lüksche H. Mis in deze tentenstad en komt de Meester dagelüks in de tent van ona hart. En vandaag is het Zondag en komt de Blssehop zelf, de grüze kerkvorst van Dun- kill en zal voor ons het H. Offer opdragen. De Prov. Staten van Drente hebben in hun *>merzitting besloten aan de Ned. Tramweg Mij. te Heerenveen 90 pct. van de rentelooze Voorschotten, welke de provincie in den loop «et jaren aan de N.V. verleend heeft, kwüt te •chelden, tot een totaal bedrag van ƒ215956, onder voorwaarde, dat andere voorschotgevers eveneens 90 pct. van hun vorderingen zullen «ütachelden. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot goedkeuring van de besluiten van den gou- verneur-generaal van Nederlandsch-Inaië tot wijziging en aanvulling van onderscheidene al-, deelingen der begroeting van Nederlandsch-In- olë voor het dienstjaar 1939 en vaststelling van de nieuwe afdeeltng IX A (marine-etabllsse- ment) van voornoemde begroeting. Daaraan is het volgende ontleend: Bij de beschouwing van het bedrag van rond 30 millloen. dat bij de onderhavige aanvullinga- begrooting voor de verdere versterking van hel leger wordt aangevraagd, mag niet uit het oog worden verloren, dat een groot deel van dit bedrag uitgaven voor eens betreft, uitgaven dus welke geen blüvenden druk op de bearootlns uitoefenen. Vandaar dan ook. dat van genoemd bedrag ruim 23.2 millloen ten laste van der buitengewonen dienst Is gebracht. Ten bate van dien dienst komt jaarlijks een bepaald gedeelte van de opbrengst der middelen, tot de buiten gewone uitgaven geheel zullen zün gedekt In fleze constructie is de büzondere financiering gelegen, waarop in het voorlooplg verslag wordt gedoeld. De Vereenlglng van Raden van Arbeid ve*-- *°ekt werkgevers, die hun premie ingevolge d» •ettelijke ongevallenverzekering per halfjaar een raad van Arbeid betalen, voor roove- betaling nog niet is geschied, dit alsnog te ®°en vóór 1 Augustus en in elk geval de loon "kt vóór dien datum aan genoemde instelling •9 t« sturen Ml W' J Bij apoth en drogisten, koker 12 St. 50 ct. - doosje 4 sl. 50 ct voor dergelüke noodlg zou Op de vraag of het, als resultaat van dat bezoek, in de bedoeling lag de Dultach-Brit- sche handelsbespreklngen. die na de gebeur tenissen van Maart geschorst waren, te her vatten. antwoordde Stanley, dat de toestand blüft zooals hü na de gebeurtenissen van Maart had medegedeeld. nJ dat de bespre kingen geschorst waren met het oog op den polltieken toestand. TSjang Kal Sjek heeft in een gisteren te Tsjoengklng gehouden toespraak verklaard dat Japan gedoemd is te falen, wanneer het hoopt dat China zich zal onderwerpen door toedoen van chanteerende mogend heden, welke met Japan compromissen aan gaan of probeert verraders er toe te bren gen het Chlneesche bedrijfsleven In de war te sturen. Onze jongens hebben voortrekkersspelen uitgezocht voor hun demonstratie en ze toonen hün lenigheid door een hunner, die zich op hun armen werpt, met een paar fiksche rukken aan den anderen kant van de rü weer op den grond te deponeeren. De spelen zün erg aardig en het publiek klapt hartelük wanneer ze In pittig tempo het veld verlaten. Zoo gaat de Zondag langzamerhand voor bij- Ik ga me kleeden in grand complet, want we zün Immers uitgenoodlgd. om de gastvrüheid van Schotland te gemeten. Het doet wel eens goed, als Je gedurende enkele uren weer uit je primitieven toestand tot de beschaving kunt terugkeeren. Hü betoogde, dat er geen sprake kan zijn van eenige parallel tusschen den huldigen toestand In het Verre Oosten en dien In Europa vóór Muenchen. Te spreken over een „Muenchen voor het Verre Oosten” achtte hü onjuist. Wü gelooven niet, dat onze vrienden ons zullen verlaten, wanneer wü stand houden. Het was de soldaat J. 8. bij het achtste regi ment veldartillerie te Lent, die op 11 April van dit jaar met een kameraad gestoeid had, waar bij S. een geladen revolver In de hand hield. Spelenderwüs drukte hü de revolver ter hoogte van de maagstreek tegen het lichaam van zün kameraad aan. waarop het wapén plotseling af ging en de ander doodelijk werd getroffen. Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft 8. zich voor den krijgsraad te ‘s Hertogen- bosch te verantwoorden gehad en is deswege tot één maand gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-flscaal bij het Hoog Militair Ge rechtshof, voor welk college 8. thans In hooger beroep terecht stond, eischte verzwaring van de door den Krügsraad opgelegde straf tot twee maanden gevangenisstraf. De uitspraak van het Hof volgt later. Het tweede geval betrof eveneens een stoel- partü, gelukkig met minder ernstlgen afloop. In onthulde de generaal dat de Chlneesche regee ring reeds een gezonder en rationeeler me thode van contróle In studie heeft, welke een grondige en definitieve oplossing van het vraagstuk beoogt. Ook heeft men Simon gevraagd of de regeering geen maatregelen sou nemen om een verdere depreciatie van den Chlnee- schen dollar tegen te gaar., aangezien de Briteche politiek handhaving van deze va luta scheen te beoogen. Simon antwoordde dat maatregelen een nieuwe wet zün. Verder heeft in het Lagerhuia minister Si mon verklaard dat de besprekingen met de Poolsche delegatie betrekking hebben op twee afzonderlüke punten. In de eerste plaats heeft de Brltsche regeering aangeooden ultvoercre- dleten tot een bedrag van acht millloen pon-4 te garandeeren. Ten aanzien van het tweede punt, de contante leenlngen van Engeland en Frankrük aan Polen, is men er niet In geslaagd de voorwaarden zoo spoedig vast te stellen, dat het huls vóór het reces de wetgevende maatregelen zal kunnen behandelen. Maar vanmorgen kwam er al vroeg bezoek vanuit Maitland naar Mackgill. Twee commlsaa- i issen en nog niet de eersten de besten Comm. Oosterlee en Telder Kwamen speuren In Mack- gill. want gedurende den nacht warer een paar blauwe klompen en de Jacobsataf van de Mait land -poort verdwenen. En nu kwamen de beide commissarissen zonder omwegen naar de andere Nederlanders. Je ziet, zooals de waard ia ver trouwt hü zn gasten! Den laatsten dag dat het kamp open is voor net publiek zün er natuurlük demonstraties. Maar ze verregenen hopeloos Het regent niet, het stortregent gewoonweg. De menschen die naar de Moot zün gekomen staan als verregende schapen onder de boomen bueen te dringen en de jassen en capes van de voortrekkers worden plotseling zeer cmvangruk. daar ze deze hebben uitgespreid over kleine welpen en verkenners, die wellicht van hun groep zün. of ook wel over wat al te zomersch gekleede jonge dames, die wellicht niet van hun groep zijn. Ook onze Nederlandsche jongens treden op. Ze volgen op de Franschen, die in een einde- looze fantasie gymnastische oefeningen uitvoe ren met behulp van *n paar palen, die door den regen wel wat glad schijnen te zün geworden. HONGKONG, 25 Jali. (Havas). SJamlen, de buitenlandsche concessie Kanton, wordt vernomen dat de Japan sche druk op de concessie de laatste da gen merkbaar is toegenomen. De Paarl- rivier zal Donderdag gesloten worden voor de Briteche, Fransche en Amerikaansche kanonneerbooten, die de buitenlandsche bewoners van SJamlen gewoonlük van voedsel vooralen. Men heeft aan talrüke Chlneesche firma's te Kanton verboden zaken to doen met buitenlandsche banken en zakenlieden te SJamlen. Een contrite op alle personen, die de concessie betreden et verlaten, wordt voorbereid. LONDEN. 25 Juli, gerhuls heeft de Stanley verklaard, van zün departement of van het departe ment van Overzeeschen Handel of van dat voor exportcredieten een ontmoeting met Wohltat heeft gehad tljde>.» het van den Duitscher. Het weer is niet goed gezind. We hebben regen en nog eens regen, a| een dag of vier Maar het opvallende Is. dat niemand er zich aan stoort. ..Keep smiling' zeggen de Engelschen en ae doen het ook Alleen dezen Zondagmiddag Is het wel wat erg. Den laatsten dag dat er bezoek wordt toegelaten in 't kamp stroomen de men- rchen 't kamp binnen, maar bü tusschenpoozen stroomen de regenbuien ook en dat Is erger. De poort, die toegang geeft tot het kampje van de Nederlanders, die in het zg. Mackgill gedeelte, is versierd met enkele stellen witte Hollandsche klompen Enkele dagen geleden bleek er gedurende dun nacht 'n stel te zün ver dwenen. Algemeene verontwaardiging bü de Hollanders In Mackgtll En waar werden ae terug gevonden? Ze bengelden aan d« poort van het MalUand-gedeelte van ons contingent. Als Ae bliksem werden ze evenwel naar Mackgill teruggebracht. Volgens Reuter voorspelt men in krin gen te Washington, die eenig gezag hebben, dat de regeering der Vereenigde Staten niet van haar politiek in het Verre Oosten zal afwüken, ongeacht de houding van Engeland. Het altaar Is niet van marmeienkele boom stammen schragen de altaartafel, en de treden zün gepionierd en het nabije bosch heeft de varens geleverd die als versiering dienen. Maar is niet de geheeie omgeving als een weidsche .tathedraalGeen torenspits wqst zoo hoog ten heme! als de bergen die wij rondom ons zien en de zware beukentoppen reiken elkaar de hand zooals de biddende bogen van een kerkgewelf. Wanneer het acht uur Is beginnen de groepen met hun vlaggen' op te trekken naar het al taar. Schouder aan schouder staan daar de jonge mannen. De uniform mag kleine verschilpunten hebben; de gezichten zün blank of gebruind, maar in het hart leeft het ééne Ideaal van de scouts-beweglng en bovenal het ééne geloof in Christus en Zün Kerk. Een kleurige wacht rond het altaar vormen de vaandeldragers der contingenten. We zien er de vlag van Hongarüe, Ierland. Zwitserland. Fiank- rük, Luxemburg, Nederland, België, Polen, Lithauen, Liechtenstein. Malta. Het Is een stille heilige MIs en de verkenners antwoorden de vaste gebeden, zingen het Credo als een getuigenis van het eene geloof. Na het evangelie werd in zes talen een briet voorgelezen, welken kardinaal Hlnsley schreef aan Lord Somers, den vertegenwoordiger van B P Terzijde van het altaar zagen we een Hongaar staan, die den mijter van den Blssehop droeg, terwül 'n Liechtensteiner den staf vasthield. Zou er wel ooit in het lange leven van dezen grüzen blssehop zulk een Internationale assistentie zün geweest? De woorden van den kardinaal, die we na het Evangelie gehoord hadden, klonken nog door en we moesten er aldoor aan denken. Hier was het werkelükheld wat Z. Eminentie schreef: Wü moeten ons eigen land allereerst liefhebben maar ook alle andere; we vormen Immers een groote familie Gedurende de H MIs werden korte liedjes gezongen in 't Engelsch, Fransch. Nederlandsch, Hongaarsch, Poolsch en Dultsch. Het kille regenachtige weer, dat we de laat ste dagen hier hebben, houdt ook vandaag aan en toen onder de H. MIs de regen gedurende enkele oogenbllkken neerviel, werd de Neder landsche vlag boven het altaar gespreid om Offer en Offeraar te beschermen. Sprekende over het vraagstuk der valuta verklaarde Tsjang dat ondanks den jongsten val van den wisselkoers „de grondslag van ons nationale bedrüf even hecht Is als ons mili tair apparaat". Hü gaf de verzekering dat de Chlneesche regeering zeer zeker de waarde van de nationale munt zal handhaven, ten behoeve van wettige transacties bultenland- ache valuta zal beschikbaar stellen en gepaste maatregelen zal nemen om het hoofd te bie den aan den toestand. Ten aanzien van de buitenlandsche valuta nder de huidige internationaal f 1 moeilijke omstandigheden eischt het landsbelang dringender dan ooit zekerheid omtrent het te voeren regeerlngsbeleid. Twee jaar lang heeft er aekerheid daaromtrent bestaan, al Is die zekerheid niet zoo sterk gebleken als z(j naar buiten wel scheen. Immers zooals Dr, Colljn op een vrij willekeurig en in ternationaal hachelijk moment de posl- tief Chrlstelüke zekerheid prüs heeft gegeven, zoo had hü het naar zijn belie gen ook vroeger b.v. na een jaar of na enkele maanden kunnen doen. Is die noodzakelüke zekerheid dus achteraf bezien niet steviger geweest dan de gebleken veranderlijkheid van Dr. Colijn's Inzichten en standpunten zelfs In de meest belangrüke vraagstukken, nu de naman van de nieuwe ministers, die met Dr. Colün diens vijfde kabinet vormen, bekend zijn, is de zekerheid om trent het te voeren beleid nóg onzeker der dan de bü de kabinetscrisis verloren gegane. In een van de hoekjes van de Fokker fabrieken in Amsterdam, goed beachut tegen nieuwsgierige blikken, hoort men al eentgen tijd het fel gerucht van het lasschen en net lawaai der overige metaalbewerkers. Hier werkt men n 1. aan een geheel nieuw type militair vliegtuig, dat in opdracht van de Nederlandsch-Indische Regeering gebouwfl wordt Het wordt een vervaarlüke. geheel metalen bommenwerper, type T 9 Zoo op het eerste gezicht lükt het vliegtuig wel veel op den T 5 luchtkrulser, zooals die op het oogenblik bü ons luchtwapen In gebruik Is. Maar dat waren gemengde constructies terwül de T 9. niet alleen grooter in af metingen, zwaarder In gewicht en bewape- 'Voor het Hoog Militair Gerechtshof hadden zich Dinsdag eenige soldaten te verantwoorden, aan wier onvoorzichtig optreden het te wijten Is geweest, dat een kameraad ernstig letsel be kwam. terwül in één geval zelfs de dood van het slachtoffer intrad. ^r-syver de waarschUnlükheden, die de I I voorzitter van den raad van minis- ters en minister van Algemeene Za ken biedt, durven wü ons. gezien de met hem opgedane ervaringen, nog niet uit laten. Meer houvast bieden de namen van X. Bxc. Dr. J. J C. van Dijk als minister van Defensie en van Z. Exc. Mr. J. A. N. Patjjn als minister van Bultenland- zche Zaken. De .eerste naam waarborgt, dat aan de militaire defensie van het rijk alle aandacht zal worden besteed, maar niet dat er ngg voldoende aan dacht en middelen zullen overblijven voor de sociale defensie, welke in be- langrükheid niet voor de militaire mag onderdoen. Bü minister Patljn blijft de handhaving van een strikte zelfstandig- heidspolitiek in goede handen, zoodat op dit punt geen reden voor ongerustheid behoeft te bestaan. Met Jhr. Ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft Dr. H. Colljn een minister van Waterstaat teruggeno men, wiens kunde en ervaring en voor een liberaal merkwaardige sociale inslag ook door de katholieken Indertijd hoo- gelük werden gewaardeerd. Het aanblij ven van Z. Exc. H. van Boejjen als minister van Blnnenlandsche Zaken schünt er op te wijzen, dat de plannen voor een Nederlandschen wereldomroep en de daaraan verbonden consequenties voor radio-belulsterend Nederland zullen I -prden uitgewerkt en doorgezet. Dat wij h Prof. dr. B. J. O. Schrieke aan On- Jfrwijs minder zouden mogen verwach ten dan van zijn voorganger, die bijna permanent dreigde te worden in die functie, is al heel erg onwaarschünlijk. Merkwaardig is voorzeker de figuur van Ir. M. H. Damme aan Sociale Zaken, wanneer men bedenkt, dat onder dezen dlrecteur-generaal het bedrijf der P.T.T. tot een zeer winstgevend Is gemaakt, mede door een vérgaande mechanisatie, waardoor levend personeel als overbodig kón worden uitgeschakeld en door een systeem van tljdelijke aanstelling op arbeidscontract Inplaats van vaste aan stelling. Voor de moderniseering en commercialiteit van het P.T.T.-bedrijf heeft ir. M. H. Damme zich zeker groo tere verdiensten verworven dan voor het sociale welzijn van een groot deel van het daaraan verbonden personeel. Over de andere nieuwe ministers valt voor alsnog weinig te zeggen. Zeker is, dat Dr. Colljn zich met in hun vak over het algemeen hoogst bekwame en rijp erva ren mannen heeft omringd, maar ook in hun vak hoogst bekwame en rijp ervaren mannen zijn als minister wel eens jam merlijk mislukt. In één opzicht dwingt deze nieuwe combinatie onmiddellljk en volstrekt eerbied af en wel door den leef tijd van verschillende harer deelen. Wanneer men JOedenkt, dat Indische jaren dubbel plegen te tellen, dan wordt selfs de zeventigjarige Dr. Colljn, die óók Indische jaren achter den rug heeft, op waarlijk oud-testamentarische wijze door enkelen van zijn nieuwe collega’s overtroefd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 13