van t De nieuwe president Warmond ZIJN AMSTERDAMSCHE JAREN WOENSDAG 26 JULI 1939 HEERHUGOWAARD Opvoeder der jeugd Roggetteunregeling Flinke vangst C.L.O.-contróle mengvoeder» HARENKARSPEL NOORDSCHARWOUDE Om den R.K. landstitel OUDKARSPEL ST.-MAARTEN UIT DEN OMTREK EGMOND-AAN-ZEE G< ZUIDSCHARWOUDE R.K. WEST-FRIESCHE DAMBOND Belangrijke vergadering te Den Haag PRINS BERNHARD OPENT HORTHY-TOURNOOI KON. NED. LANDBOUW- COMITÊ VEILINGOVERZICHT LANGENDIJK u. DE WEKELIJKSCHE KEURING IN HET KRELAGEHUIS Tennisclub „T.U.L.P.” Ondanks regen en wind zijn er gladiolen WARMENHUIZEN Hoe hy „de Voorzienigheid” uit breid de en moderniteerde een fa. van P* 20:20 partij R K poging op. maar schept zich 12—17 deze met den van veel Door wit gewonnen gegeven. minimumprijs, op. Waspeen van 3 tot 3.50. 23 34 9—14 12. 13. niet kinderen optredei Tot slot der feestelijkheden 36, 38, 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. Noode verliet hy dan ook in 1933 Hageveld, ooral daarom, omdat zyn pastoors-droom niet In vervulling ging. Hy werd priester-dtrecteur van de Congregatie der Arme Zusters van het Goddeiyk Kind en rector van de Voorzienigheid en het Jongens weeshuis. en scharrelde het werkvolk In zyn sterke handen ligt het roer van War mond veilig en vele dankbare harten zullen de Sterre der Zee bidden, dat hy het schip met de gouden lading veilig in de haven mag voeren. Onze beste wenschen vergezellen hem. Praeses de Jongh ad multos annos! 40. 41. 42. 43. 44 45. 46. 47. 48. 49. 37. 38. 39 43—39 34—30 Geslaagd. De heer W. Keppel slaagde te Amsterdam voor het examen Fransche Han- delscorrespondentle. Ongeluk Maandagavond had mej. C. Kok het ongeluk, terwvl ze met twee vriendinnen uit fietsen was, in het rywiel van haar buurmeisje Naar Z.KJI. uur Met veel afruilend spiel, waarbij zwart het meest in den aanval is geweest, staat de stand thans vruwel geluk. Doordat wit op gunstige wijze de halve hekstelling heeft ingenomen en daardoor in de gelegenheid is om zyn tempo spel te regelen, zouden we zelfs aan de stelling van wit nog iets de voorkeur kunnen geven. 21. -- 20—25 40—34 38:27 14—20 3— 9 30—24 38— 33 33:22 22—18 26:37 39— 33 40— 34 44—40 36—31 40—35 29:20 8—12 12—17 13:31 17—22 16—21 14—19 20— 25 21— 26 19—24 7—11 28—23 21:32 18—23 14 20 20 29 RO minis g loten By lagei te Andyk (W 18— 23 23—34 12—18 7—12 19— 23 14—34 10—14 6— 10 14—19 10—14 1— 7 17—22 11:22 19—23 23:34 14—19 7— 11 11:22 19—23 45—40 42— 38 43— 39 31—26 te men die vp 11 in c evei der thol ter frac dr. pooi klas kab nets klar ona: opei ter dige else) ge« haa pun trek D< de i in t bet en i teek legd heid bet Kan een hist< getu dus, loocl van geen de g natii Tr de i held ka tb reg«' vrcei Mnl ketd der invei even digir adre rend tholi ding uitvr zake Zit het I nisvc sleet het kath blnei Nb de f< Kabi van gena vnjze genv eerbi inste schil het i vaar: te kt De lljkh toesi stelt legd van tegei een baar onze: sche] onve leme nu ii Ho mogt nijve voon van i broki Deck fract het 1 het i te tr dat i sis f land He heidi Ce. stap «teer waai Peiy: ties vind. 10. 12. 13, 14 15. 16. 17. 18. 19. Op zyn manier heeft rector de Jongh ook mee de Jordaan gesaneerd. Heel wat krotten in de omgeving van „De Voorzienigheid” zyn door hem gesneuveld met als winst licht en lucht van alle zyden, ruime speelplaatsen voor de jeugd. Zoo annexeerde en saneerde hy o. m. de halve Konijnenstraat. Daarover kan de nieuwe president smakeiyx vertellen. Toen hy pas in ,,De Voorzienigheid” stond, bemerkte hy Zondagsmorgens in de kapel dat hier het huiseiyk gerucht van de aange bouwde oude huizen in de Konynenstraat dul- deiyk waarneembaar was. In de volgende dage a ging hy eens op verkenning uit, langs den eenlg mogeiyken weg, n.1. over de daken. Daar ont moette hy op een der buurdaken een man, opmetingen maakte. Verwonderd keek deze „Bent u pastoor Stolk?” vroeg hy. „Neen," antwoorde rector de Jongh. „Maar u wilt misschien wat koopen?” West-Friesland wel Wit: C. Belderok Een motorrijwiel gestolen. Ten nadeele van den heer C. Strybes werd op de kennis te Dirks- horo een motorrywiel ontvreemd. De heer Strybes had om een uitvoering iri de zaal van den heer Pyper by te kunnen wonen, zyn motor in bewaring gegeven, maar na afloop der uit voering bleek die niet meer aanwezig te zijn. De oppasser had. toen de uitvoering eenmaal aan den gang was, en hy niets meer had te doen, de deuren dicht gedaan en was een kykje gaan nemen in de zaal. Niemand, ook niet de men- schen die buiten met een kraam stonden, had iets bemerkt. De politie stelt een onderzoek in. De burgemeester van Harenkarspel heeft radio opsporing van den dader verzocht. In zyn ruime werkkamer in de pastorie aan het spiegelend groene Jordaangrachtje hebben wy gistermorgen nog even met den nieuwen president gepraat en vertelde hy ons iets van zyn Amsterdamsche jaren, waarop hy met veel vreugde en voldoening zal biyven terugzien. Het waren mooie en vruchtbare jaren. Het stille werk naar bin nen natuuriyk het voornaamste. Maar daar naast kon deze rector met aanleg en liefde voor alle techniek zeer veel nuttigs verrich ten. zoo is „De Voorzienlghei een der mo dernste complexen in de oude stad geworden, niet alleen in uiteriyk aanzien, maar in heel de inrichting. Ook de meisjes, die er wonen, hebben door zyn toedoen de vroegere gestichtskleeding af kunnen leggen, al blyft het traditioneel costuum toch bewaard, om by feesten en plechtigheden te worden gedragen. Voor overzichteiyk spel kwam thans 4944 en vervolgens 4440 in aanmerking. Ook de spelverhoudlng door 4944, 3328 en 38:40 gaf ongeveer hetzelfde resultaat. Maar zooals met de volgende zetten zal biyken, wilde wit biykbaar zyn halve hekstelling voorloopig nog intact houden. 22. 30—24 36. 33:24 37. 48—43 Wit weet naast het spelen van positiespel, om den verloren schyf terug te winnen, tevens nog steeds een combinatie-dreiging in het spel te houden. te Amsterdam 23—28 34—29 40:29 44—40 50—44 28—19 40:29 37—32 41—37 46—41 32—28 37—32 28::17 41—37 44—40 40:29 32—28 28:17 37—32 27. 28 29. 47—42 30. 31. 32. 33. 34. 35. 39—33 Een man. waar rust van uitgaat, de nieuwe president van Warmond. Een groote, krach tige verschyning met in zyn wezen een kalmte en bezadigdheid, dié een eigen sfeer om hem scheppen, waarin het goed is te zyn. Een man, die houdt van de strakke lyn, modem van geest en opvattingen, die ruimte om zich heen wenscht, licht en lucht, die afkeerig is van mooidoenery. Toch iets vaderiyks in zyn gebaar, dat vertrouwen geeft en vertrouwen wekt, een die de kunst verstaat met menschen om te gaan en voor al ook met menschen mee te leven, hun vriendschap te winnen. invloed toe te kennen by de ordening van den bandel in en de verwerking van landbouwpro ducten, waardeering ondervond, werden ook tal van bezwaren genoemd. Zoo werd de vrees uit gesproken. dat na de totstandkoming van deze wetteiyke regeling de regeering zou afwachten welke voorstellen van landbouwzüde zullen wor den gedaan ter verbetering van zijn positie. Voorts oordeelde men. dat het wetsontwerp on voldoende rekening houdt met de economisch zwakke positie van den landbouw tegenover den handel in en de verwerking van landbouwpro ducten. Bovendien ontbreken waarborgen voor een ongestoorden uitbouw van den afzet en de verwerking van landbouwproducten langs coö peratieven weg. Besloten werd de bezwaren uit ren te zetten in een adres aan den Minister van Econ. Zaken. Op verzoek van de Int. Landbouwfederatie werd besloten de in haar algemeene vergadering van 12 Juni 1939 te Dresden aangenomen reso lutie, betrefende een nieuwe internationale overeenkomst inzake de productie en den uit voer van tarwe ter kennis te brengen van onze regeering en haar te vragen de noodige stappen te willen doen ten gunste van het totstandko men dezer overeenkomst. HengelwedstrUd Zondag hield de Hengel- sportvereenlglng D.V.8. een wedstryd aan da Draai. De stemming was, niettegenstaande het slechte weer, best te noemen, ook al door het feit, dat er goed gevangen werd, terwijl de op komst ook tot aller bevrediging was. Een len prys behaalde W. Beers. 2en prys D. Bergmans. 3en prys H. Hcggelaar, 4en prys P. de Jong, 5en prijs L. Swlnkels en een 6en prys K. Betgmans, terwyi de overige pryzen by loting werden verdeeld als troostprys, zoodat allen ge troost naar huls toe gingen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld om trent de steunregeling voor rogge, oogst 1939. Hoewel deze regeling ongetwyfeld een groote vooruitgang beteekent na de gedragslijn, welke ten opzichte van den roggeoogst 1938 is gevolgd, was men over den vastgestelden minimumprijs niet tevreden Deze bedraagt voor rogge, gele verd in de week van 31 Juli tot en met 6 Au gustus 1939, f 7.45 per 100 kg. inclusief commis sie en vracht hetgeen neerkomt op f7.35 voor den verbouwer. Na de herhaalde besprekingen omtrent deze aangelegenheid, waarbij op een minimumprys van f 7.75 werd aangestuurd, achtte men een prijs van f 7.35 dermate onbe vredigend. dat daarin niet kan worden berust. Besloten werd deze aangelegenheid in de e.v. vergadering van de C.L.O. ter sprake te bren gen en voor te stellen dienaangaande stappen te noen by den Minister van Economische Zaken. Tenslotte werd nog de hoop uitgesproken, dat deze regeling, welke zooals reeds gezegd, ten op zichte van het verleden een aanzienlijke voor uitgang beteekent. niet zou mislukken, doordat de roggemarkt kort na den oogst zoodanig zoti worden overvoerd. dat eventueele overname door de centrale onmogeiyk zou worden. narleleven kende. Ruim 18 Jaar was hy leeruar aan Hageveld en de studenten herinneren zich allen nog den natuurkunde-leeraar, die eerst in zyn eentje alle proeven nam, maar by wien dan ook alles slaagde. Opgeleid voor priester, werd hy leeraar in de natuurkunde en door eigen studie, werkte hy zich op, tot een allereerste kracht. Ook hier zag men de ware kanten van zyn werkzame natuur: priester en practicus. Hy reorganiseerde, bouwde en verbouwde, kroop in de kelders by de nieuwe centrale ver warming. leidde zelf dit werk, bracht de nieuwste snufjes aan op electrisch gebied in een blauwe overall tusschen door. Hy bedacht een nieuw systeem toon, waarmee hy op dit wy van bevoegde zyde veruemjn tal Ptins Bernhard Zaterdagmiddag as. t, drie uur de officleele openingsplechtigheid verrichten van het waterpolotournooi om den Horthy-bokaal te Doetinchem. Mededeeling werd gedaan van een schrüven ian de commissie van beheer C1.O. mengvoe ders aan de CiLO., waarin o.m. de aandacht wordt gevestigd op de algemeene waardeering. welke C.L.O.-contróle op mengvoeders ten deel valt. Zooals bekend, omvat deze controle ver plichte vermelding van de procentische samen stelling van de label, terwijl de geheele bereiding van het mengvoeder onder contröle staat. In handelskringen heeft zich langzamerhand het besef baangebroken, dat men een instelling soortgeiyk aan de CX.O.-contröle zal noodlg hebben om het vertrouwen der afnemers te win nen an te behouden Slechts een enkeling blyft angstvallig 'vasthouden aan het zg. fabrieks geheim. Een contröle als hierbedoeld. zou evenals de C.L.O.-contróle onder oppertoezicht van het Ryk kunnen staan, terwijl de aansluiting vry- willig zou kunnen zyn. Fabrikanten die vast houden aan het fabrieksgeheim zouden buiten de contröle blyven. De vergadering vereenigda zich met 't denk beeld van het instellen eener mengvoedercon- tróle door den handel, onder toezicht van het Ryk. Uitdrukkeiyk werd echter de wensch uit gesproken. dat de C.L.O.-contróle niet zal wor den samengevoegd met de contröle van den handel, doch volkomeif zelfstandig zal blijven. De vergadering constateerde, dat bij de be handeling van het wetsontwerp Klnderbyslag- verzekering in de Tweede Kamer vrijwel geen rekening is gehouden met de door deze organi satie in haar adres aan genoemde Kamer uit gesproken wenschen. In verband hiermee werd besloten er by de Eerste Kamer op aan te drin gen. het wetsontwerp wel te willen verwerpen. Het wetsontwerp Bedryfsregellngswet waar van het onderzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer reeds is begonnen, werd besproken aan de hand van een door een kleine commissie uit gebracht toelichtend rapport. Hoewel de indie ning van het wetsontwerp, voorzoover het be doeld is den Reorganiseerden landbouw meer Het was wederom volop gladiolenbruiloft! Ze waren in grooten getale present en er was er geen die het bruiloftskleed vergeten had. In een deuren en grootte i het slechte bloe- laar de gladiool is De keuze der wethouders De as. keuze der wethouders houdt de gemoederen der raadsleden van deze gemeente bezig. Reeds zyn besprekin gen gevoerd tusschen de communisten en., de groep De Boer en V.D., als ook tusschen de laatsten en de R. K. De besprekingen hebben echter nog geen re sultaat afgeworpen. Het was weer geen onwekkende week, welke thans achter ons ligt. Er zijn voor tuinbouw en handel onaangename dingen gebeurd. De Neder- landsche Groenten- en Fruit-Centrale schynt niet meer zoo gelukkig te zyn met het nemen van beslissingen. In het begin van het seizoen begon het al met die eigenaardige handelingen t.a.v. de doorgedraaide aardappelen, welke naar Rotterdam moesten worden verzonden: later was men niet zoo vlug met het opgeven van de maat- veranderingen. waarmee men in dit seizoen nogal ryk bedeeld werd. Deze berichten kwamen echter meestal op een tydstip. dat znoeiiyk aan de voorschriften kon worden voldaan op het vastgestelde oogenblik. Er zal wel eens de hand mee zyn gelicht, gelooven we. De laatste maatregel, welke het ongenoegen opgewekt heeft, is wel geweest het vry geven van de doorgedraaide en ingekuilde aardappelen, welke tegen een zeer lagen minimumprys moch ten worden verkocht, terwyl de aangeboden ver- sche aardappelen juist zoo'n aardigen prys kon den opbrengen. De noteeringen van de in het begin van de afgeloopen week aangeboden ver- sche aardappelen liepen flink op, zoodat tot boven 5 per 100 Kg. kon worden gemaakt. Toen, op een zeer ongelegen moment, na afloop van de veiling, bekend werd, dat de ingekuilde aard appelen tegen 3 per 100 Kg. konden worden afgenomen, was het spoedig mis en liepen de prijzen terug. Aanvankeiyk schikte het nogal, maar op het einde vah de Week moest men al heel goede schotsche muizen hebben, wilde men tot 3.50 per 100 Kg. kunnen maken. De laagste noteeringen waren vanaf 1.80 per 100 Kg. Het is te begrypen, dat de tuinders, die nog eenigen voorraad aardappelen hadden, door deze onver wachte concurrentie (de prys is later ƒ2 per 100 Kg. geworden) schade hebben geleden, hetgeen betreurd wordt. Men had liever gzie'n, dat de minimumprys voor het binnenland op een iets hooger niveau was gesteld, byv. ƒ4 per 100 Kg., en dat voor export een lagere minimumprys was vastgesteld. Volgens de berichten in de Tuindery is de oogst van aardappelen in Argen tinië niet zoo groot als anders, zoodat verwacht wordt, dat er weer heel wat consumptie-aard- appelen zullen moeten worden ingevoerd. Allicht zouden de ingekuilde aardappelen naar Zuid- Amerika verkocht hebben kunnen worden. Nu, daartoe bestaat de gelegenheid nog wel, want de voorraad is nog lang niet uitgeput. Vergunningen Door B. en W. is aan J. de Pee. alhier, vergunning verleend tot het ver bouwen van den winkel en aanbouwen van «en keuken aan zyn bestaand perceel. Aan het bestuur van de afd. van het Witte Kruis is vergunning verleend tot uitbreiding van het magazijn. Comité Ouden van Dagen Het comité voor de Ouden van Dagen vergaderde alhier over <ie laatst gehouden autotocht De ontvangsten hier voor hadden bedragen 355.54. de uitgaven 310. zoodat er een batig saldo is van 45.54. Bevorderd Onze plaatsgenoot G. J. Boekel, student van het Seminarie „Hageveld" te Haar lem. slaagde te Amersfoort voor het Staats examen. Zes jaar heeft rector de Jongh, de nieuwe president van Warmond, in Amsterdam gewerkt op een heel byzondere plaats en in een heel bijzondere omgeving. Als directeur der Congre gatie der Arme Zusters van het Goddelyk Kind had hy de leiding over heel die nyvere gemeen schap tusschen Elandstraat en Lauriergracht in het hartje van de Jordaan, van „De Voor zienigheid", het Moederhuis, het Noviciaat, dc voorbereidende en lagere school, de Kweek school. Bovendien was hy belast met de gods dienstige verzorging van het R. K. Jongens weeshuis aan de Lauriergracht. Nu het rftnterselzoen eenigen tyd achter den fug is, kan worden nagegaan hoe groot de om zetten van de veilingen zyn geweest Die van den Noordermarktbond te Noordscharwoude heeft op een paar duizend gulden na in de eerste maan den van 1939, dank zij den beteren koolpryzen, een millioen gulden bedragen. In het geheele seizoen 19381939 was dit ruim 1.756.000, een omzet, zooals wy dien in vele jaren niet hebben kunnen vermelden. Men is echter nog lang niet aan het gemiddelde van de eerste 16 jaren van het bestaan van deze veillngsvereenlging toe. De gemiddelde omzet was toen 3.000.000. Het gaat echter de goede richting inl De pryzen van de vroege kool zyn langzamer hand gedaald. In het begin van de week werd nog wel eens boven /2 tot hoogstens ƒ2.80 per 100 Kg. betaald, later kon men evenwel slechts met moeite voor de mooiste kwaliteit 1.60 A 1.70 per 100 Kg. maken. De grootere kool werd verhandeld tegen prijzen vanaf 1 per 100 Kg. Doorgedraaid is er nog niet. Wittekool bracht van 1 tot 1.40 per 100 Kg. op de laatste da gen, hetgeen heel wat minder was dan in het begin van de week, toen nog van 2 tot 3 werd betaald. De gelekool heeft een flinke aderlating moeten ondergaan. De pryzen zyn van pl.m. 5 per 100 Kg. teruggeloopen tot 2.20 A 3.40 per 100 Kg. Van de aardappelen dienen wy ook de eigen heimers nog te vermelden. Hiervoor werd aan vankeiyk tot 4.50 per 100 Kg. betaald, doch dit werd ook beduidend minder, hoewel deze pryzen vrü lang op gemiddeld 4 hebben gestaan. De eindnoteering was voor blauwe eigenheimers te Broek op Langendyk van ƒ2.60 tot /8.80, te Noordscharwoude tot ƒ3. van blanke eigenhei mers 3.70. Met de tomaten gaat het nog verder achteruit. Ook de B-sorteering kan niet meer tot 10 ko men. ƒ7 tot ƒ9 noteerden wy hiervoor. A ging voor 6 A 7 van de hand, terwyi de C beden- kehjk dicht den minimumprys van ƒ4 benadert. Sla- en snyboonen hebben een flinke prysdaling ondergaan. De pryzen van slaboonen zyn van rond ƒ20 per 100 Kg. teruggeloopen tot plm. Ï0. Snyboonen van goede kwaliteit brachten eveneens ongeveer 10 op. Druiven waren iets goedkooper. De pryzen van de zilvemep varieer den meestel van ƒ6 tot iets boven ƒ7. Gelenep heeft byna voortdurend ongeveer ƒ6 per 100 Kg. opgebracht. Bospeen was goedkoop, ze bracht ƒ2.50, den Laat in den nacht brandde vaak nog t licht in het laboratorium, waar mynheer de Jongh bezig was. Licht, radio, bioscoop en centrale verwarming van het seminarie waren zyn troetelkinderen. Toch bleef deze mathematicus priester in den volstcn zin des woqrds. Nog een andere liefhebbery hield >hy er op na: hy maakte de horloges van de studenten. Daarmee kwamen zy op zyn kamer en kregen contact, persooniyk contact met den priester de Jongh Zoo werd hy de vertrouwde leidsman van vele studenten, die nu, zelf in de prac- tyk, de banden met „mijnheer" de Jongh nooit meer verbraken. Wit bewust dat hy vindingrijk is. De poging om de verloren schyf terug te winnen, tevens geen gunstig resultaat gehad. Wit geeft deze onderwyl een andere mogelykheid, hy offert één schyf, om volgenden zet weer terug te winnen. Tevens hoopt hy hiermede de kwali teit van zyn stelling terug te winnen. voor hulstele- waarmee hy op dit moment nog bezig is.... maar dat zal blijven rusten, hy maakte groote plannen, waarvan enkele juist dezer da gen hun beslag kregen, maar zy zullen moeten worden uitgevoerd door zyn opvolger. Dat was de practicus. Maar bovenal was hy priester. Bulten zyn gewone werk gaf hij conferenties voor de groote gestichtsmelsjes om ze klaar te maken voor het latere leven. Alle mogelyke on derwerpen behandelde hy met zyn clubjes en het is dan ook geen wonder, dat de meisjes later nA haar gestichtsleven by Rector de Jongh aan klopten. Als grondig menschenkenner en leider van zielen werd hy ook hier in ruimen kring ge waardeerd. En het zyn vooral deze eigenschappen, welke hem zoo geschikt maken voor zyn nieuwe func tie. Als paedagoog wist hy steeds de soms afwy- kende meeningen van zyn mede-werkers te waardeeren, verstond de kunst om het kind te laten uitspreken, peilde diep naar de motieven van diens handelwyze en nam dan zyn besluit. Eenmaal een besluit genomen, stond het vast. Niets was dan in staat hem van den gekozen weg af te brengen: dan was hy de leider. Het is dan ook geen wonder, dat Haarlems Bisschop het oog liet vallen op Rector de Jongh. nu praeses Taskin zyn welverdiende rust gaat nemen. De laatste zet van wit liet aan duidelykheid niets te wenschen over, maar die van zwart al niet veel minder. Er werden hooge troeven opgcspeeld Als zwart toch met den laatsten zet 227 of 410 had opgespeeld, dan was als volgt een damzet voor wit mogeiyk gewest, n.l. wit 27—21, 24—19, 33—28 en 31:20 of 4. Door den laatsten zet van zwaH wordt deze eventueele damzet niet alleen verhinderd, maar zwart maakt tevens reeds voorbereidingen om vanaf twee kanten te kunnen aanvallen. Dit is thans ech ter nog niet te zien, omdat zwart nog niet weet wa de eerstvolgende zetten van wit zullen zyn. 23. 35—30 25 :34 24. 33—28 22:33 Wit prefereert ingewikkeld spel, maar heeft biykbaar overzien, dat zwart van twee kanten kan aanvallen. Betrof het een eenzydigen aanval, waarby deze wel wat ver vooruitgescho ven voorpost op veld 24 met een gunstig re sultaat verdedigd kon worden, dan kan een dergeiyk eenzaam stuk het spel der tegen- party een tydlang belemmeren. 26 42—38 17—21 Wit kan nu niet 2722 en 31:22 spelen, daar zwart dan door een slagzetje, nl. 1318 en 8:30 een schyf wint. Dit is een finesse, waarby het wit al byster meeloopt. Geslaagd Zaterdag j.l. hadden op de Maria- naalschool van de Eerw. Zusters Ursulinen al hier de jaarlyksche linger ie-examens plaste. Het examen w^rd afgenomen door mej. M. A Jongerius uit Utrecht, inspectrice dre St. Anna- vereenlging De aeereerw. heer Pastoor O. Jon ge jan kon het diploma uitreiken aan: L. Nan- nes, C. Mooy, A. Beukers, M. de Groot, D. Groot M. Dekker van Warmenhuizen; T. Buter, J. Blankendaal, G. Broersen, C. Spaansen van Tuitjenhom; en J. Praat van Schoort. Gelukkig met dit succes, zullen al deze dame» .zich verder bekwamen voor costumière. De nieuwe cursussen beginnen 1 September. Meester als speler allicht iets heeft schat, d wz. dat, toen hy eenmaal Meester achter was, het De heer F. Fontaine, directeur van het R. K. Jongensweeshuis aan de Lauriergracht te Am sterdam. schryft ons nog: Het moet voor praeses Mgr. Taskin ’n troost rijke gedachte zyn, te weten, dat hy het stuur kan overgeven aan een zyner beste oud-leer- Ungen, rector W. J. de Jongh. Voor den nieuwen praeses echter een gevoel van groote verantwoordeiykheid te beseffen, dat hy dat roer overneemt uit de handen van hem, die zooveel Jaren op onvolprezen wyze het Oroot-Semlnarie heeft bestuurd. En dat hy deze verantwoordelykheid aanvoelt en er voor huivert, weten vooral zy. die hem kennen. By dezen man, die altyd recht op zyn doel afging, is het geen vrees voor het onbekende, maar het Juiste inzicht in de taak welke thans op zyn sterke, mannelyke schouders werd ge legd. Daarom ook geen aarzeling: de bisschop riep, hy gehoorzaamde en sterk door het ver trouwen dat Mgr. Huibers in hem stelt, staat hy thans aan den opgang van een nieuw le ven, waarin hgj leiden en vormen moet de nieu we geestelykheld van het Haarlenuche Diocees. Praeses de Jongh kent het Seminarieleven. Slechts zeer kort is hy in de perochie-practyk geweest, lang genoeg om er steeds naar te ver langen, om Ats pastoor in nauw contact met de menschen te staan. Hoe verheugde hy zich als byv. by feesteiyke gelegenheden de kapel van het R. K. Jongensweeshuis, waarover hy ook rector was. geheel gevuld was. en hy zyn predikatie kon Inrichten als voor een parochie. Dan hoorde men den welsprekenden redenaar en voelde men de groote diepte van zyn gemoed en genoot van zyn menschenkennls. Dan was de „pastoor", zooals hy dan schertsend noemd werd, op zyn best Contact met de achen was zyn ideaal. Doch de Bisschop riep en hy. die velen on der zyn gehoorzaamheid krijgt, aarzelde en aanvaardde. Wy zelden, dat rector de Jongh het Semi- Met de twpede ronde die Zondag j.l. te Wor- merveer werd gespeeld, is geen enkele remise- voorgekomen. Het gelukte J. Meester W.z. om de party tegen G. Belderok, kampioen van Amsterdam te winnen, terwyi de kampioenen van den Haarlemschen Dambond, Haver en 'Elsing, de partyen tegen de kampioe nen van de Zaanstreek. Stolk en Wortel, wis te winnen. Dit in tegenstelling met ronde no. 1, toen de punten door renjisespel meer ge deeld werden. Hoewel nog weinig, begint er thans reeds eenige teekening in den stryd te komen. Onderstaand volgt de party PelderokMees ter, waarin voornamelyk de bondsleden belang zullen stellen. Zwart: J. Meester Wz. Met den volgenden zet neemt wit de halve hekstelling in. 20. 32—27 21. 40:29 Stand na den 21sten zet van wit. Zwart 13 schyven op 2. 3. 4. 6, 8. 9, 15. 16, 18. 20 en 22. Wit 13 schijven op 27. 30, 31. 33, De klacht dit jaar, dat over het algemeen weinig visch wordt gevangen, betwisten wy niet, doch als er dan wat gevangen wordt, dan is het ook goed. De heer K. uit Heerhugowaard-Noord haoalde uit de „Spoorput” een karper met het respectabele gewicht van 13 pond. De strandfeeaten. De commissie voor de strandfeesten heeft besloten de eerste feesten van dit jaar te organiseeren op Vrijdag 28 Juli en Zaterdag 29 Juli. Vrijdag zullen op het strand verschillende kinderspelen en wedstrijden geor ganiseerd worden, zooals hardloopen met hin dernissen, zakloopen. noutjes rapen en derge lijke. ’s Avonds wordt "n lampionoptocht gehou den. Zaterdag vindt in de groote zaal van De Vergulde Valk de feesteiyke prijsuitreiking plaats, des middags om 2 uur Alle deelnemers hebben dvarby gra 's toegang. De bekende goochelaar Moretti uit A’kmaar zal dien middag voor de kreeg ook voor haar goed verzorgde Inzending het dipl. v. gouden medaille. Deze firma heeft meest Primulinussoorten; wy noemen Orchid Lilac, Illa; Sonnevanck, rose m. wit hart; Yo landa, (steenrood met gele lip); Eden, wit m. rood hart; Rose Papillon, rose m. donker hart; Miss Mary, rose m. paars hart; Bronze Beauty verkreeg het G. Verd; Potgieter, oranje m. geel hart; Pink Pearl, rose; Lisetti, crème m- róód hart; Jhr. Loudon, scharlaken rood; verder nog de grootbloemige gladiolen Eclipse, oranje rood m. geel hart. City of Haarlem, purper; Toscanini, scharlaken rood; Mengelberg, rose- rood; Herman Hopman, zalm m. donker roode' streep; Odilia, rose met rood-wit hart en nog vele andere goede soorten, hetgeen men van deze firma ook gewend is, De heer Frans Roozen te Vogelenzang liet een mand met verschillende beste zaailingen zien. Verder gplendous, granaatrood en nog beste gele Yellow Trillid. De heer C. Meyer te Helloo bracht zaailing 35. rood. De firma Bekker te Haarlem, zaailing No. 5, rose De firma H- J. Salman te Noordwyk was er met heel veel zaailingen nog zonder naam, vele er van zulleri we wel terugzien, want er wa ren heele goede by als: Sabina, wit; Cavatiite, rood m. wit hart;* Grape fruit, wit m. violette lip; Don Pedro, kannyn-rood No. 50, gei^nium- rood; Schoonoord, wit; Addis Abeba, purper- vlolet en Puccini, geranium-rood. Van deze soorten is Schoonoord de winnaar van het Engelsche certificaat 1938. Tbt zoover de gladiolen. De firma Belle en Teuwen te Llsse bracht de mooie Rtcharda ElHottlana, met beste gele kelken. De heer Jan Groen te Sint Pancras was er met twee soorten Dahlia’s, cactus Red Pearl, rood en Pompon Elsje Reeda. donker rood. De Gebr- de Ruiter te Oegstgeest brachten Mignon Dahlia No. 24. Mededeeling zitdagen Tot het aanvragen van kostelooze rywielbelastlngmerken voor de gemeente Heerhugowaard Huls no. C 1 tot en met C 27 en D 1 tot en met D 77 wordt zitting gehouden te Noordscharwoude, Oosterstraat M. uitsluitend op: Maandag 24 Juli 1939, njn. 7.at- 9.30 uur; Dinsdag 25 Juli 1939 n.m. 7.30— uur; Woensdag 26 Juli 1939 n.m. 7.30—9 30 jfaur; Donderdag 27 Juli 1939 n.m. 7.30930 uur; Za terdag 29 Juli 1939 nm. 3—530 uur n.t. Afhalen van kostelooze plaatjes zeer spoedig n* ontvangst der kaart. De vluchtheuvel Maandagmorgen is een ploeg arbeiders begonnen met werkzaamheden by de wegkrulsing DorpsstraatProvlncialeweg. De werkzaamheden toonen een ultgebreide ver- breeding aan van bedoeld kruispunt. Zal de lang verwachte vluchtheuvel nu spoe dig een feit worden? vast te geraken, waarby ze zoo ongelukkig te recht kwam, dat ze buiten bewustzijn geraakte. De astistent van dr. Zwarte veen, die ontbo den werd, vervoerde het slachtoffer naar de ouderlijke woning. De toestand van mej. K. laat zich voorloopig nogal tameiyk goed aanzien. Wit stond tenslotte geheel mat. Wel kon wit nog 35—30 en 3429 enz. of 3328 en 3127 enz. spelen, maar dit gold, omdat er geen door- komen aan was. voor slechts enkele zetten. Ook al wist wit nog door te slippen naar dam, dan verloor hy- toch door materieel overwicht. We nemen aan dat de Amsterdamsche kampioen, die vry zekgr al heel wat partyen van le klasse spelers gewonnen zal hebben, in deze party niet al te fortuinluk is geweest. Hy heeft de winst trachten te bereiken door de party moeiiyk berekenbaar te maken. Een systeem, waarin hy zich vry zeker hèeft gespecialiseerd en dat hem bygevolg al veel winstpartyen zal hebben opgeleverd. Hier by Meester heeft hy biykbaar een finesse, die zich naderhand zou openbaren, overzien. Ook kan het zyn dat hy onder- lets by hem niet meer is gelukt om geluk te komen. Met deze ontmoe ting heeft Meester dan ook een solide party dam gespeeld. Dat was -rector de Jongh elgeniyk niet plan maarjoeij hier een mooie kans werd ge boden door den man op het dak, die de eigenaar bleek te zyn, werd men het eens. De Konynen- atraat-huisjes gingen over in het bezit van „De Voorzienigheid”, werden gesloopt en de speel plaats der kinderen kon worden vergroot van 70 tot 300 M2. Minder vlot gingen andere anexa- ties o. a. de aankoop van een belendende bie- tenkokery in de Elandsstraat. Pas een brandje in het bedrijf hielp hier de onderhandellngen over het doode punt. En dan vertelt de nieuwe president van zyn leven. Hy, die altyd voor het parochiewerk hao gevoeld, die zoo graag als pastoor midden in de parochiegemeenschap had gestaan, kreeg eerst zoovele jaren zyn plaats onder de jonge jongens van Hageveld, vanwaar de overgang naar de meisjes van „De Voorzienigheid” wei heel groot was. Nu wyzlgt zich opnieuw de sfeer en komt de zooveel zwaardere arbeid onder de jongemannen van Warmond, de as. priesters ▼an het diocees. Met biymoedlgheid gaat de president dezj taak aanvaarden, maar een goede herinnering en een deel van zyn liefde blyven toch in het oude Amsterdam, de goede Jordaan met haar wankele hulzen, haar welvende brugjes, naar groene watervoren, in welks hart hy nochtans zijn drang naar ruimte, naar licht en frischheid wist uit te leven, zonder schoonheid te bezêeren de atmosfeer te storen. zal Zaterdagavond het fanfarecorps Eensgezind, heid uit Egmondbinnen op het Pompplein een concert geven. J.l. Zondag speelde genoemde club een wed stryd in Hoorn tegen „Wimbledom”. Vastgesteld waren 8 partyen. Hieronder volgen de nit-u gen: Heeren-enkelspelE. Stumpel (Wimbledom) N. Kras (T. U. L. P.) 3—6, 6—4. 6—2; M Stunt, pel (Wimbledon)S. Damen (T. U. L. P.) g Dames-enkelspel: A. Stumpel (Wimblodon)— E. HUsken (T. U. L. P.) 1—6, 36; J. Stumpel Wimbledon)— R. Bot (T. U. L. P.) 36 g» 2—6. Heeren-dubbelspelSchretlen en v. d. Lee— N. Kras en S. Damen 57, 62. 63. Dames-dubbelspelM. Botman en M Stumpel E. Hüsken en Af. Bot 46, 16. Gemengd dubbel: Mej. Verbragt en Welken— Mej. Af. Bot en A. Ruyter 1—6 2—6; Mej. Droog en VloonMej. R. Bot en S. Buis 36 4 g. De stand na deze partyen was 53 in het voordeel van T. U. L. P. Vervolgens werd nog een damesdubbelspel toegevoegd waarvan de uitslag was:. A. Stumpel en R. VerbragtAf. Bot en R Bot 4—6 4—6. groote verscheidenheid van «Al waren ze ter keuring nndanBs menweer der laatste dage^, ïni een bloem die wel wat regen verdragen kan. als het maar niet waait. Wij beginnen met de fa. Konünenburg en Mark te Noordwyk. Voor haar uitgelezen inzen ding verkreeg deze firma een diploma v- gou den medaille. Wy noemen uit. deze groote collectie eenige soortenGreta Garbo, rose wit m. licht- gele lip; Con Amore, lila m. donker-paarse vlek; Bonnie Lassie, zalm-rose; Semper Lassie, rose rood m. lichte vlek; Ober Bayern, blauw m. wit hart; Bungalow, geel; Covent Garden, rose m. lichte lip; Effectief, zalm-rose; Mrs. Mark's me mory, purper; AU Gold, goudkleurig; Frlederike. steenrood m- geelachtlg hart; Gilber Herald, canariegeel; Pharao, oranjerood; SUentium. wit m. rood hart; Bellona, créme-geel; het was. met nog vele andere prima soorten een prachtige groep! De fa. Joh. Captein te Heemstede bracht, primulinus Xanthia, een beste oranje-kleurige gladiool. De fa. C. P. Alkemade Cz. te Noordwyk, zag haar fraaie groep ook bekroond met het dipl. v. gouden medaille- Ingezonden werd o a. Semper Jucunda. rose, No. 102, grijsblauw; Vienne, rose m. lichte streep; Matador, rose, met naar onze meenlng iets te korte bloemtrossenSir Wm. Pitt, beste, rood; Dr. Euwe. rose m. licht hart; Gol- ■den Age. 1. geel; Pink Germ, zalm-rose; Miss Blanche, wit; Sol, scharlaken rood; Flevo, oud rose (iets te kort)Red’Signal, scharlaken rood; Dellce. rose; Erato, oranjekleurig (als Thomas Edison)Pomona, rose (o.i. te kort.) Wy schre ven liet reeds eerder, al zullen ze niet alle den koers uitloopen. ze zyn daarom niet on ve rdiensteiyk. De fa. Gebr. van Schendel te Beverwyk bracht wederom prima soorten, wy noemen er van: Van Schendel. abricooskleurlg; Clingen- daal, rood mét donkere vlek; Dr. Dentz, die het Engelsche certificaat heeft gewonnen, rose; Baronesse van Brienen, muiskleur; Dr. Verha gen. rood; Gold Dusk. geel. De N.V F. Byvoet en Co. te Overveen ver- Onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes te Ulrum werd de gecombineerde vergadering van de eerste afdeelinc en het bestuur van het Koninkiyk Nederlandsch Landbouwcomité te 's-Gravenhage gehou den. Opnieuw werd van gedachten gewisseld om trent het verleenen van landbouwverlof aan on der de wapenen geroepen landbouwers en land arbeiders. In het byzonder werd er de aandacht op gevestigd, dat de vergoeding welke wordt ontvangen voor de afwezigheid van den land- touwers-bedryfsleider. minder bedraagt dan bet loon van den persoon, die hem moet ver langen. wat onjuist moet worden geacht. Besloten werd, eventueel in "vereeniging met de andere C, L. O., by de betreffende officieele instanties stappen te doen ten gunste van den verhooging dezer vergoeding. Ingekomen was een klacht betreffende den steun aan de kleine boerenbedrijven. Als gevolg lan het verhoogen van de normen voor de uit komsten der verschillende gewassen, terwyi het basisloon op het onvoldoende peil van f 9.per week bleef gehandhaafd, is de steun aanmerke- iyk verlaagd. Onder de gesteunde kleine boeren is soms een noodtoestand ontstaan, zoodat zy by het burgeriyk armbestuur moeten aanklop pen om onderstand. Komt er geen verbetering, dan zullen zy zich niet op hun bedrijfjes kun nen handhaven. Besloten werd, eventueel in sa menwerking met de Confessloneele Centrale Landbouworganisaties, stappen te doen ten gun ste van een verhoogtng van het totaal bedrag, dat beschikbaar is voor steun aan de kleine boerenbedryven. waardoor het mogelijk zal wor den de bovengenoemde nortnen te verlagen of het basisloon te verhoogen. Besproken werd voorts het voorstel om van wege de Centrale Landbouworganisaties pogin gen in het werk te stellen om voor elke op het bedryf gestorven of uit nood geslachte koe of pink een extra kalverschets beschikbaar te stel len. De bedoeling is. daarvoor eenzelfde regeling te ontwerpen als ten aanzien van het toekomen van extra-schetsen wegens de schade van het mond- en klauwzeer is getroffen. De vergadering was van oordeel, dat aanne ming van dit voorstel op zoodanige wijze in breuk zou maken op de rundveeteeltregeling. dat deze even goed zou kunnen worden ongeheven Besloten werd zich tegen het voorstel uit te spreken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 18