De pers over het Kamervotum Bloemen en kruisen na den laatsten dag Ferdinand Hamer WEK UW LEVER-GAL OP HET DEFENSIE-CREDIEJ SLECHTS TWEE KT. UITVALLERS ZATERDAG 29 JULI 1939 DE VIERDAAGSCHE VAN WEEK TOT WEEK OVERZICHT TWEEDE KAMER parcoart Clearingkoersen LX er N ie f 1 d- i*argrn o* !•- Sportieve prestatie van een blinde Bekroningen voor kranig marcheeren Een korte zitting van weinig belang Interdiocetane committie ingetteld Z. K. H. Prine Bernhard volgde per .auto een deel van het 4OOO»te wegwijzer van den A.N.W.B. Print Bernhard verrichtte de onthulling BELGISCHE GEZANT BIJ DE KONINGIN ARBEIDSTOESTANDEN IN TEXTIEL-INDUSTRIE JEUGDLUCHTVAARTDAG OP SCHIPHOL 3a Het auto-ongeluk te Cannes Het R. K. Woonwagen- Liefdewerk AVIOLANDA ONTWERPT EEN SNELLEN JAGER DE KONINGIN NAAR DEN RUIGENHOEK Mr. van Rijckevortel en echtge- noote tlechtt zeer licht gewond B t (Van onsen parlementairen redacteur) uenmaal deelneming Veltkamp. P. Rcgtlen, G. J. Thyssen Eerwaarde Zoon, Rlef, O. M G. C. G Dink- worden de uit omstandigheid bezwaar van Soestdyk. 13 t kabinet ha De „Standaard" wijst op het „Fransche” le. en maakt. ■- d- voorultloonen oo de gebeurtenissen. komt vei*- H. M de Koningin heeft Vrijdagmiddag den Belgischen gezant en mevr. Herry ten paleize Noordeinde ontvangen. „Het Huisgezin” acht voor een nationaal kabinet een reëele kans geschapen. M. Blieker. G. de Jonge, Fh. H Keyzer E. van den Hooit. A. A. van der Kley, M. J. van der i len en ieb te I be Onze dat het indienen van de motie in strijd was met onze parlementaire zeden gebruiken, aangezien er nog - enkel opzicht sprake kon zijn De „Limburger Koerier" acht den gang van zaken zeer gelukkig: Wij achten het heel gelukkig, dat op deze wijze nog eens nadrukkelijk onder- ter iM int 1 tö- Micno- t. J -P. oo- S, ter, AU ur- an- ui. ér- de len je- rts to rnt or. el- en LD- m- er- t JOANNES PETRUS. Bisschop van Haarlem Haarlem. 34 Juli 19» (8t. Bavo). eersten dag vertrok Een zeer goed resultaat dus. waaruit wel bltjkt, dat alle deelnemers zien zeer goed hebben voorbereid Het zijn er ongeveer 5 11 geweest, zoodat het totaal aantal uitvallers in deae - Vierdaagsche een M 1 10 was. Dit beteekent ongeveer twee procent van het aantal deelnemers, dat den de Weyer. J. H Th. Riet. J. N. Óverweg. H. J Wuyster. 8 M Rou J Hascher, J. A. A. I—- Dr. Colijn heeft zich in de Kamer vergist, aldus „De Volkskrant". De centrale jeugdcommissie van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart organiseert dit jaar voor de zesde maal een nationalen jeugdlucntvaart- dag. die Zaterdag 19 Augustus wordt gehouden op het vliegveld Schiphol. Uit het programma blijkt, dat vele luchtvaartinstanties hun mede- werking hebben toegezegd. Het programma wordt op aanvraag franco toegezonden door het secretariaat der centrale jeugdcommissie - KN VVL.. Anna Paulowna- plein 3. Den Haag. H M de Koningin is Vrydagmiddag even ovrr half vijf van het paleis Noordeinde naar dan Ruigenhoek vertrokken. - - Over wilskracht gesproken. Het is deze rarJ voor de eerste maal in de historie van de Vier daagsche geweest, dat een blinde aan de mar seden heeft deelgenomen. Het was de heer R v. d. Zee uit Rotterdam, die met den nee.' Rothmeijer als begeleider eiken dag z’n veertig kilometertjes heeft afgelegd. Een prestatie, die een extra compliment waard is en het was dan ook kapitein Breuneee persoonlijk, die den heer v d. Zee met deze buitengewone sportieve daad gelukwenschte De aympathieke leider van de Vierdaa.-sehe heeft trouwens ook dit jaar weer bjj het uitrei ken der beloonlngen verscheidene handen ge drukt en gelukwenschen geuit. Zoo zagen we hem het groepje Fransche deelnemers, die eer gisteren een uitvaller onder de heeren te.'den. namens den N. B. v L. O. de gelukwenschen overbrengen, waarbij deze deelnemers de stel lige belofte aflegden ook het volgende jaar weer aanwezig te zullen zijn. Voor de hand ligt overigens, dat de lei der van de oppositie welke zich ditmaal zeer deloyaal gedroeg in de gelegenheid wordt gesteld tot de formatie van een RoomschRood Kabinet, waarin ook een of meer Vryzinnlg-Democraten zitting ne men. en eventueel ook de z.g. Jongere Christelijk-Historischen vertegenwoordigd worden. Zal Dr. Deckers, indien hij een opdracht ontvangt, slagen? Op deze vraag blijven wij het antwoord schuldig. Te vreezen is. dat wij een periode van verwarring tegemoet gaan. De Anti-revolutionnair. die getrouw wil zijn, kent ook dan zijn roeping en taak God regeert B(j besluit van het Hoogwaardig Episcopaat d.d 10 Mei 1939 is opgeheven en vervallen ver klaard: de Federatie van Diocesane Bonden van het R. K Woonwagen-Llefdewerk.” In de plaats van deze Federatie werd Inge steld: een „Interdiocesane Commissie voor het Woonwagen werk In deae Commissie zal voor het Bisdom Haar lem zitting nemen de Weleerw heer P. J. de Wit. kapelaan. Arnslerdamstraat M. te Haar lem. Deze zal. als voorzitter der Stichting „Ka tholiek Woonwagenwerk voor het Bisdom Haar lem”. gevestigd te Haarlem. Ons in deae Com missie vertegenwoordigen. streept wordt, hoezeer dr. Coljjh verkeerd gedaan heeft door een eind te maken aan de samenwerking In het afgetreden Kabinet, terwllle van zijn conservatieve inzichten op financieel gebied, en daarna kennelijk heeft nagelaten te bevorderen, dat een be hoorlijke kans tot het vormen van een Ka binet werd geboden aan diegenen, wier In zichten op financieel gebied aan de zijne waren tegengesteld en daarvoor van steun der meerderheid van de Tweede Kamer verzekerd konden zijn. Blijkbaar heeft de katholieke Kamerfrac tie veel waarde eraan gehecht om voor de parlementaire geschiedenis van Nederland vast te leggen, dat iedere dubbelzinnigheid in de practijk van ons staatkundig leven zooveel mogelijk moet worden voorkomen, van welke dubbelzinnigheid maar al te ge makkelijk misbruik-zou kunnen worden ge maakt door politici die zich zelf geroepen achten om het land uitsluitend volgens eigen meening te regeerep met voorbijgaan van de gezindheid en den' wil der volksver tegenwoordiging in hare meerderheid. Het behoeft wel geen betoog, dat wy de situatie als geheel langdurige, crisis, optreden ten slotte van een Kabinet, dat een program aankondigt, dat de meerder heid der Kamer met zorg vervult, debat, motie, vermoedelijk wéér crisis sterk betreuren. Het is geen tijd voor dergelijke parle mentaire krachtproeven, die de verhoudin gen tusschen de verschillende groepen der bevolking vertroebelen en verscherpen. Het is voor de Nederlandsche verhoudin gen ongebruikelijk, dat een nieuw optre dend Ministerie bjj de eerste ontmoeting met de Kamer getroffen wordt door de aanvaarding eener motie, die het optreden van dat Ministerie afkeurt. Men kan nu echter wel gerulmen tijd voortgaan met het ontwikkelen van staats- rechtelijke bezwaren tégen een motie als gisteren aanvaard en daarnaast wijzen op feiten en gegevens, die een verklaring kun nen zijn van de houding der Kamermeerder heid voor het oogenblik is dat niet de politiek nuttigste handelwijze. Op het oogenblik gaat het er om of een beleid in uitzicht kan worden gesteld, dat bij de groote meerderheid van ons volk ver trouwen wekt en dat perspectieven opent voor hen. die economisch en sociaal zoo zwaar zijn getroffen. Dan kunnen door de eendrachtige samen werking van hen. die van de noodzakelijk heid van zulk een beleid overtuigd zijn, groote resultaten bereikt worden. Naar wij vernemen hebben mr. L. E. M Rijckevorsel, vice-consul der Nederlanden, ver bonden aan de Nederlandsche delegatie te Pa rijs, die. zooals gemeld. Donderdagavond bij een auto-ongeval te Cannes werden gewond, slechts zeer lichte kwetsuren opgeloopen. Na het ongeval waren zy weliswaar naar een ziekenhuis te Cannes overgebracht, doch dat konden zij. na verbonden te zyn. terstond weer verlaten, waarna zy naar het hotel, waar zy tydeiyk verblijven, zijn teruggekeerd Koersen voor stortingen op 39 Juli tegen ver plichtingen. luidende in- Reichsmarken 75.46; Lires 990. Kampennen, O. B. H Keyaer. E. van den Hooft, A. A. H F van Hemmen, P 8j. Panhuis. M J de Bruln^G^lh. Pluim. R O. J. F. van DEN HAAG, 38 Juli 1939 Nadat de voorzitter de Kamer mededeeUng had gedaan van het feit, dat het vijfde, kabinet- Colyn precies vier weken na het vierde en drie dagen na zyn eigen belediging aan Hare Ma jesteit de Koningin zyn ontslag had aangeboden weid het defensie-credlet met den opnieuw- demissionnalren minister dr. van Dyk afgehan deld Zulks op uitdrukkelyk verzoek der Regee ring. Dr. Colyn. die als minister van Economi sche Zaken ad Interim by de behandeling van een aantal contingenteeringsontwerpjes aanwezig behoorde te zyn. was absent. Minister van'Dyk vertegenwoordigde de heele Regeer!ng Het defensie-crediet had weinig om bet lyf. Een supptetoire begroeting met een groot aantal hooge en minder hooge aanvullende posten, die maar tot hoogst enkele aanmerkingen van eenige beteekenls aanleiding gaven. Een flauwe stilte na den storm van gisteren en eergisteren. Uit het debat stippen wy slechts aan: dat de Kamer zich by monde van den heer Tllanus (C.H) bezorgd maakte voor haar bud getrecht Zy had te weinig gelegenheid om het haar toegezortden ontwerp rustig te bestudeeren. omdat er zooveel haast achter zat. De minister antwoordde, dat hy er werkeUJk niets aan doen kan. Er zitten enkele spoedeischende voorstellen in het ontwerp vervat en die hebben een aantal reeds eerder gereed liggende posten meegenomen op hun tocht naar het Staatsblad. Dat is de ge wone gang van zaken nu eenmaal met aan vullende begroetingen. dat de Kamer zich by monde van den heer van Poft (RK.) afvroeg of wel voldoende de- fensie-orders aan de Nederlandsche industrie werden gegeven, waarop de minister antwoord de. dat van alle vliegtuigen daar ging het in hoofdzaak over die tot dusverre voor het leger werden gebouwd, er slechts 31 uit het bui tenland kwamen en dat, indien de Nederlandsche industrie uit eigen kracht en op het juiste mo ment vliegtuigen levert, die voor militaire doel einden kunnen worden gebruikt, in dien geest zal worden voortgehandeld. dat de Regeering, toen zy zag dat Waal haven niet beschikbaar kwam voor militair vlieg veld. een vliegveld in de buurt van Nerhoven zal stichten, een vliegveld, dubbel voordeelig: vooreerst omdat het dicht by de Koninklyke Militaire Academie ligt, waar eerstdaags een op leiding voor de luchtvaart aan wordt verbonden en vervolgens omdat het goedkooper is dan Waalhaven. dat de kwestie van het oproepen grensprovincies nog in onderzoek is. En daarmee ging de Kamer op reces. Een kort reces dit jaar. Dezer dagen is een byeenkomst gehouden tusschen de hoofdbesturen van de drie texttel- arbeidersbonden en de besturen van het N V.V.. het RK. Weiklledenverbond in Nederland en het Chrlsteiyk Nationaal Vakverbond In Ne derland, ter bespreking van de arbeidstoestan den in de Twentsch-Geldersche textielindustrie Verschillende maatregelen werden besproken welke tot betere verhoudingen in deze indus trie kunnen leiden. De besprekingen zullen binnenkort voortgezet. in geen enkel opzicht sprake kon zyn van eenig materieel conflict tusschen Regeering en Parlement; 3e. dat het verlangen, dat in de motie reëel tot uitdrukking was ge bracht nl. dat het Kabinet zyn ontslag zou vragen niet in 's Lands belang is, mede gelet op de huidige zeer moeüyke po litieke omstandigheden. Men reageerde daarop niet eens meer, tot het kwaad ten volle be- Hlerouder laten *'U volgen de lijst vad de voornaamste indlvidueele bekroningen, het re sultaat van vier dagen kranig marenecren Het gouden kruis voor ontvingen: C J Schoenmaker. J. J. C. Kiep, Na de stemmen der groote bladen, die wy gisteren reeds gaven, nog eenige andere stem men. Een voorzichtig artikel van ,X> e Neder lander” tracht een verklaring te vinden voor de motie in de Tweede Kamer. Het blad hoopt, dat een beleid zal kunnen gaan gevoerd wor den, dat by de meerderheid van het volk ver trouwen wekt. Men was sloten. Het Kabinet heeft, wy hadden niet an ders verwacht, in de aanneming dezer mo tie aanleiding gevonden zyn ontslag aan H. M. de Koningin aan te bieden. Wat nu? wy moeten afwachten en kunnen niet Vrijdagmiddag werd de 4000ste wegwyzer van den Konmkiyken Nederlandschen Toeristen bond A N W B geplaatst te Bilthoven aan den provincialen betonweg van Soestdyk naar Utrecht, waar deze weg zich splitst in oe rich tingen Bilthoven en Maartensdyk. Dit gedenkwaardig feit heeft 2- K. H. Prina Bernhard, eerevoorzltter van den A.N.W.B.. aan gegrepen om persoonlyk sympathie te oetuigeu met het streven van den bond, door met alleen by deze korte en unieke plechtigheid zeU te genwoordig te zyn. doch tevens de onthulling te verrichten. in de gisteren gevolgde methode van het aan nemen van een motie van afkeuring. Het blad is van meening: elfmaal deelneming l. C. de Willige D. Vleghert. L. Apon. H. Schoenhagen. J rius. A. H Snoek, dr J. C. Röhner. Roe leven. Th. A. Groothuizen, H. F Henneman, mevr E. HuurmanKuiper De gouden twaalf: J. V- - - De 39e Vierdaagsche is alweer historie geworden. Het was Vrijdag, den laatsten dag. feest. Voor de deelnemen, omdat de prestatie was volbracht, al waren er dan ook heel wat. die verkondigden, dat ze er geruft nog een paar dagen zoo by zouden willen hebben eh voor de toeschouwers, omdat deze laatste dag van de Vierdaapiche alty’d een byzonder cachet draagt Zooiets als ook by de uitslag van een examen wordt aan getroffen. een sfeer, die spanning in zien draagt. - Omstreeks half vier arriveerde Prins Bern-- hard met zyn auto op de plaats, waar de plech* tigheid zou geschieden. Na een korte begroeting nam de heer H. P. J. Bloemers. voorzitter van den ANWB- het woord Hij sprak een rede uit, waarin hy me moreerde. dat het bestuur van den A N W B eeds kort na de oprichting besloot zUn werk zaamheid niet te beperken tot de behartiging uitsluitend van de belangen van zyn leden, doch het dienen van het algemeen belang als richtsnoer voor zyn werk te nemen. De leiders van het bondswerk vonden in den loop der jaren een dankbaar arbeidsveld in het versprgiden van kennis betreffende de schoon heid van ons land. In tal van geschriften hebben zy ons volk in figuurlyken zin den weg gewezen naar veel moois, waarvan het beslaan oen ge middelden Nederlander tot dusvpr onbekend as Maar in 1890 al gaf de voorzitter van den A N W B., de l eer Bergsma, uiting aan de ge dachte. dat er ook in oen letterlyken zin des woords het wyaen van den weg voor den bond een laak was weggelega. Van 1890 tot 1895 heeft het bestuur zich by de uitvoering van die taak bepaald tdt bet bevorderen van het plaatsen van wegwyaers door de betrokken gemeenten; in laatstgenoemd jaar besloot het de bewegwyzerlng zelf ter hand te nemen. De toenmalige bestuurders hebben zich zeker niet kunnen voorstellen, welke consequenties dat besluit zou hebben, welken om vang dit werk op den duur zou aannemen. Het aantal geplaatste modeiwegwyzers heeft thans het getal van 4000 bereikt, ongerekend eenerzyds de byna 3000 door ons langs de rij wielpaden geplaatste en anderzyds de 1000 spe ciale aanwyzingen voor het snelverkeer. Spr. ging hierna de ontwikkeling der weg- wyzers na. De wegwyzer no. 4000 is geplaatst op hei kruispunt van den secundalren weg Boestdyk Utrecht en den terlialren weg van Bilthoven naar Maartensdijk Hy wyst niet alleen naar Utrecht en jiaar Amsterdam, maar evenzeer naar Zeist. Maartensdyk, Hooge Vuurzche en Soestdyk. Zich tot Prins Bernhard richtend zeide de heer Bloemers. dat Zyn belangstelling het be stuur van den bond mede een spoorslag aal tyn, om dit belangryk onderdeel van de bonds taat te doen biyven beantwoorden aan de euchen van het zich steeds ontwikkelend ver keer. Hy verzocht den Prins vervolgens, door net wegnemen van de beletselen, den 4000sten wegwyzer m dienst te stellen van de wegge bruikers. Prins Bernhard trok dan aan een pianje- koord. waarna de A.N W.B.-vlag van den weg- w yzer omlaag viel. Wy zegenen U Eerw. in den naam des Vaders, dek Zoons en des H. Geestea, hopende dat de goede God dezen zegen moge aannemen, en dat Hy door ZUn Engel U verder op den weg zal bescher men. Van onzen kant hopen en bevelen wy U Eerw dat gy altyd den Heer getrou- weiyk dienen zult. Hebt God altyd in uwe gedachten, eert uwe overheid en vraagt hunnen wyzen raad en laat nooit geen hoovaardy in uw hart of gedach ten de overhand hebben. Alles daaruit voort Immers, die zich heft, zal vernederd worden. Verder bevelen wy u den arme aan. Geeft aalmoezen, keert uw aangezigt nooit van den arme af en doet barm hartigheid naar uw vermogen. Hopende, dat gy dit weinige uit een welmeenend hart gezegd, ten goede zult aannemen, en dat wy elkaar in het ge bed niet zullen vergeten, zoo biyven wy na u Eerw een voorspoedige reis toege- wenscht te hebben, met hoogachting Uw dierbare Ouders Hier ligt het hoofdbezwaar tegen het op treden van het vyfde kabinet-Colyn: uit tast de Juiste parlementaire verhoudingen aan. Daarby wordt het bezwaar tegen het program der Regeering. hoezeer een wezen- lyk element in de beoordeeltng van de si tuatie. want oorsprong van het gebrek aan staatkundig vertrouwen in het beleid het ministerie, een zaak van secundair be lang. Ons lykt thans een reëe'.e kans gescha pen voor een waariyk nationaal kabi net. een kabinet, dat mogelyk niet direct vertegenwoordigers van alle groote volks groepen omvat, maar door zyn waariyk constructief regeerlngsprogram, op elk terrein van actie, door de instemming van het gansche volk zal worden gedragen. Kwam zulk een kabinet thans tot stand, er zou aanleiding zyn by dr. Colyn's staat kundige fout van een „felix culpa" te spreken. Naar wy vernemen, heeft de vllegtuigenfa- briek Aviolanda te Papendrecht. welke zich tot nji toe voornameiyk met licentiebouw van bul- tenlandsche vliegtuigtypen heeft bezig gehou den, een zeer snel. gel*el metalen Jachtvlieg tuig ontworpen. Het project wordt op het oogen blik door de militaire autoriteiten gekeurd en het Is zeer goed mogeiyk. dat hierop een be stelling gegeven zal worden. Aviolanda bouwde eenige jaren geleden een aantal Curtiss-jagers voor de Nederlandsch-In- dische luchtvaBrtafdeeling in licentie, daarna de Dornier- Wall-vllegbooten. die in Indie by de Marine Luchtvaart Dienst in gébruik zyn. Mo menteel houdt men zich met licentiebouw der 3-motorige Domier Do 34 bezig, welke vlieg- booten eveneens voor Indië bestemd zyn. Men kan het ook anders zeggen: ook in de politiek, juist in de politiek, behoort men consequent te zyn. Minister Colyn had In het kabinet de eenheid terbroken hy men behoeft mr. De Wilde niet met het od.um te beladen is de man geweest, die een andere poli tiek wilde Invoeren dan men was overeen gekomen. Het financiële tekort wegwerken sindsdien al tot benaderen verzwakt was niet de hoofdzaak, zoals aanvankelyk is voorgesteld. Het ging om het wezen der werkloos heidsbestrijding en om alles wat aan dit vraagstuk vast zit. Minister Colyn wenste een andere koers te volgen, de koers van versobering en aan passing over de hele linie. Daarvoor had hy een ander nodig. Maar hy vergat, dat hy daarvoor ook een andere Kamer had moeten hebben. Die was er niet, en die sou er by Kamer ontbinding ook niet zyn gekomen. Welnu, dr. Colyn wilde met een anders samengestelde en hoe samengestelde! ministeriële escouade dezelfde Kamer zyn gewyzigde Inzichten opleggen. Een man van zyn [Xilltieke ervaring had moeten beseffen dat dit niet ging, dat een Kamer geen compagnie is die den kapitein, welke bokkesprongen deze maakt, blyft volgen. Zoals sommige van zyn voorgangers in de tydrekenkunde heeft de heer Colyn zich in de mentaliteit der Kamer vergist. Vergist met name wat de houding der katholieke party betreft: van roee en rood, en knalrood had hy een politieke demon stratie verwacht, van de katholieken biyk- baar niet. Trouwens. Is de Vierdaagsche niet net zoo goed een examen op het gebied van de llchame lyke opvoeding? Het kruisje of het cyfer is eei- beloonlng. die evengoed waarde heeft als welk ander diploma ook en even vurig begeerd Waar al die bloemen vandaan gekomen zyn. welke meegedragen werden, bloemen, die spon taan werden uitgereikt door de bevolking van de Keizer Karelstad. dat is een volkomen raadsel. Ook den laatsten dag is alles weer als gesmeern gegaan. Natuuriyk. het was velen aan te xier. dat zy een viertal Inspannende dagen achter den rug hadden, maar hoe meer Nymegen in zicht kwam, hoe minder de moeheid gevoeld werd. Maar toch, er is nog wel een verschil tusschen de wandelaars, die zich werkelUk nog fit gevoelen en zy. die de laatste kilometers ais het ware op hun zenuwen loopen Na een paar dagen van spanning of ze het wel zullen ha len. is dat echter geen wonder en juist in deze omstandigheden komt de wilskracht egn woordje meespreken. Onder de autoriteiten, die we dezen dag heb ben opgemerkt, bevonden zich voorts de Chef van den Generalen Staf, vertegenwoordigers van den Minister van Onderwys. Kunsten en Wetenschappen, van de Fransche, Belgische en Poolsche gezanten en de luitenant-generaa. Reynders, chef van den Generalen Staf. Het parcours was den vierden dag voortret- feiyk; vooral nu de weg van Gennep naar Cuyk verbeterd is. En het weer heeft de laatste da gen werkelyk z’n best gedaan om den eersten dag goed te maken, zoodat achteraf bezien onze weervoorspeller by Piasmolen, het oude boer tje, dat ons op den eersten dag verzekerde, dat het weer beter zou worden, inderdaad geluk gekregen heeft. Och. er zouden kolommen vol te schryven zyn over de Vierdaagsche En toch, wanneer men het nooit heeft meegemaakt, dan leert men er oe sfeer, den prettigen kameraadschappeiyken en ongedwongen omgang niet begrypen Het zyn vermoeiende dagen, maar voor de goed geoefen de deelnemers zyn het ook dagen van groote voldoening, van vry zyn in de mooie natuur Er zUn wandelaars, die zoo zuiver voor hun ple zier loopen, alsof het maar een ommetje is Dat zUn de goede Toch zyn er ook nog altyd van die hardloopers. die van de mooie natuur niets zien, omdat al hun aandacht nog op de .wijzerplaat van het horloge is geconcentreerd Dat zyn de slechte en die ziet de leiding van de Vierdaagsche eigenlyk liever niet meedoen, omdat het gevaar niet denkbeeldig is. dat zy het karakter van deze marschen bederven Min der erg. maar toch ook niet in het kader van deze marschen passende, zyn de deelnemers, die. hoe dan ook. willen opvallen, die van de gelegen heid. dat ze door veel menschen gezien worden, gebruik, of liever misbruik maken, om door excentrieke kleeding eens wat men populair uit drukt Jn de gaten willen loopen”. Op den laatsten dag Is de Vierdaagsche op een sterkte van 3733 man uitgerukt, omdat er op den ochtend van den Vrijdag nog een acht tal deelnemers het niet meer aandurtde. Dne dagen hebben zy het geprobeerd en dan is het wtl- erg Jammer in het gezicht van de haven te moeten stranden. Ook gedurende den laatsten dag zyn er en kele deelnemers geweest, voor wien de laatste loodjes toch nog te zwaar bleken. Daar op den laatsten dag veel tyd In beslag genomen wordt by het bepalen en tellen der behaalde tro peeën. was het juiste aantal uitvallers ons nog niet bekend Deze brief met zyn ietwat styt-deftige Hoog achting. waarachter het trillende gevoel zich als liet ware „goed houdt” om niet uit te barsten In betuigingen van hartstochtelyke genegenheid, is misschien de diepste verklaring van Monseig neur Hamers geloofsmoed. „Van onzen kant ho pen en bevelen wy u eerw., dat gy altyq den Heer getrouw dienen zult”. Dit bevel van den Nymeegschen kruidenier aan zyn heerzoon, die r.aar de missie vertrekt, is zoo doep ontroerend, zoo aangrijpend door het bewustzUn van net verhevene, dat men telkens weer in den brief naar dezen regel zoekt, en er al de rest, ook de „Hoogachting" van het slot, om vergeet. „wy bevelen U”hoe plechtig zyn die woorden na dien plechtigen vaderzegen, hoe klinken zy door! ZU hebben dit leven doorklon ken. Zy herinnerden eraan, dat de heroïek der grooten is^oorbereld door het zelfbedwang en de vroomheid der goeden! zy maken de grootschheld van het lot ondergeschikt aan de waardigheid van den eenvoud. De ouders van Monseigneur Hamer zyn hun zoon waard geweest. Dit is de eerste en wel licht voor menigeen de vruchtbaarste gedachte, die gewekt wordt door het zeer aanbevelenswaar- üige boek van pater Schneiders. Wiilemse. C. H Ben- mnk, H de Jonge. H J van Diepenbeek, mevr. P H. JanssenDewaal. De gouden veertien: W. J. Korte. De gouden vyftlen: W. F. l. K Vis. W de Haa^ en mevr. KleyVryenhoek. De gouden zeventien: Jhr G H. A. van Kin schot. D. F J. Brandwyk en J. H. Teumssen van Manen De gouden achttien: A. A. M Göbel. De gouden een en twintig: A. C. C. huysen en P J. van der Kaay e cllché-taal bevredigt. lïferaan ^maaïcT zich pater Schneiders niet schuldig, maar hy schrijft de draaglyke cllché-taal van bet be- «hwfde gesprek „Wie ooit aan Nymegen een bezoek gebracht heeft, kent de Molenstraat; «Ut te voor Nymegen wat de Kalverstraat te voor Amsterdam”enz. Heel leesbaar. Ge- noegiyk aelfs. Maar niet bepaald oorspron- kelyk In die Molenstraat werd Ferdinand Hamer geboren op 31 Mei 1826. hU studeerde op de seminaria van het aartsbisdom, te Kuilenburg, dat toen in 1853, het jaar van het herstel der bteschoppelyke hiërarchie, nog door de Jezuïeten werd bestuurd, en te Driebergen. Een Uitblinker in <fe studie was hy niet, maar ,Jiy maakte een behooriyk figuur", zooals zyn bio graaf zegt; op 10 Augustus 1864 werd hy pries ter gewyd. Het volgende jaar trad hy in by de missionarissen van Scheut. 34 Augustus vertrok hy naar China. Zoekt men in deze periode van zyn leven naar tets, dat zich van het gewone onderscheidt, dan vindt men alleen den prachtigen brief, dien de ouders van Ferdinand Hamer naar hun zoon stuurden, toen hy op het punt stond te vertrek ken. Deze brief moge hier volgen: Ate men het leven van den Nederlandschen rtelsar Mgr Ferdinand Hamer uit Ny- BTfen leest, zooals dat onlangs werd be- ^areven door pater Nic. Schneiders, van de rwncrewatle van Scheut, en onder den. Utel jlqr Ferdinand Hamer, ren heldenfiguur den Bokser-opstand in China", met een Adelding van prof. dr. Alph Mulders, hoog- jecaar in de misslologie aan de RK. Unlver- fiUH, het licht zag by J. J Romen en Zonen te Roermond dan gaat men onwillekeurig degen dapperen Nederlander vergelyken met zyn tydgenooten. en men komt er zelfs toe. 0rh de vraag te stellen, of de heldhaftige - dood die dit leven bekroonde, niet meteen bte «enige feit was, dat in heel dit vrome be- ^•n tets beteekende. Dese vraag klinkt op Ast eerste gehoor onaangenaam. Ze wekt de dzggestie. dat de geloofspionler, omtrent mens daden wy niets dan lofteiyks hooren, toch eigenlyk maar een doodgewone man was. die door een ongewonen dood tot een buiten gewoon mensch werd verheven. En dit ver- oraagt ons gemoed niet. Een geloofsheld zoo verwachten wy. moet herkenbaar zyn aan al syn daden Datgene, wat hij als bloedgetuige aoo onverschrokken bekrachtigde, heeft hem getwijfeld zyn leven lang bezield. Het kan niet anders, of als wy maat goed toezien, atxdt ons dit duideiyk. De streving van den jywnsbeschriiver zal dus zyn, alle daden en gezegden in het volle licht te stellen, die de heldhaftigheid, de diepe oveituiglng, de onge- aone vroomheid van den verheeriykten mar telaar doen kennen of vermoeden De buiten gewone moed, in het sterven betoond, wekt ten zekere nieuwsgierigheid naar het teven. Zooals de NUmeegsche hoogleeraar dr. Mul ders het uitdrukt: „Wie zou niet graag iets naders willen vernemen omtrent de jeugd en studiejaren, het missionarisleven en de be stuursperiode. de deugden en den marteldood van Mgr. Hamer. Deze bisscoop en diens Ne- derlandsche priester-gezellen. Dobbe. Zylmans en Jasjters. zyn toch waariyk helden geweest to den christeiyken zin van bet woord." De stemming van geprikkelde nieuwsgierig heid, met ietwat huiverenden eerbied gemengd, die ons beheerscht. wannéér wy het boekje van pater Schneiders ter hand nemen, is door dese woorden van prof. Mulder' precies weer gegeven en daarmede werd iets aangeduid vai. de geheimzinnigheid onzer menschelijke na tuur. Het klinkt zoo dóór en dóór verklaar baar, zoo „voor de hand liggend" (geiyk men zegt),- dat wy een gespannen belangstelling zullen hebben voor al de levensfeiten van tewiand, dien wy vereeren als held, temeer wanneer wy recht hebben om t- hopen, dat wjj hem ook nog eens zullen vereeren als eer heilige. Bewondering schept belangstelling en deze zoekt op welhaast onverzadigbare wyze naar bevrediging. Wy zyn in aanraking gekomen met het verhevene, het grootsche. het boven- menscheiyke van een heldendaad, en dit gaf ons werkelyk het gevoel van een aan raking”', iets geestelUks weliswaar, maar toch voor den geest als het ware tastbaar Er is geiyk wy dan zeggen iets In ons ge raakt. Wat het is. weten wy niet precies. Hoe dit aanrakingsproces zich voltrekt, kunnen wy ons nauwelijks bewust maken, maar onmlddel- Ujk wordt de geest daadvaardlg. wy worden „geest-driftig" in den tetterlyken zin van dit woord. Wy gaan zoeken en zoeken. WU willen steeds meer weten. Het beeld van den held moet zoo duidelyk mogelyk voor ons staan en om deze begeerte te bevredigen, richten •dj zyn standbeeld, eenmaal misschien zUn heiligenbeeld op, zoodat wy den held vóór ons kunnen zien, duidelyk afgeteekend, krachtig en groot. Ook het geestelyk beeld willen w-y trekje voor trekje verhelderen. Geen kleinig heid mag ons ontgaan. Iedere brief, teder ge sproken woord, dat een betrouwbaar getuige zich herinnerde, iedere daad krygt nu lang voor onze werkzame verbeelding. gewekte geestdrift, eenmaal uitgegaan op on derzoek, eischt dat het beeld beslist volledig zal zyn. Hoe komt dat? De eenige verklaring, die ons houdbaar lykt, moeten wy dunkt my wel zoeken by een geheimzinnig verlangen van onze natuur om zich met de voorwerpen barer grootste bewondering eemgermate te vereenzelvigen. Elk mensch is eenzaam. Elk mensch is de gevangene van zyn eigen gesloten peraoonlykheld. Maar in elk mensch is «ie natuurverwantschap met alle andere schep selen en, krachtens zyn geestelyk wezen, ook «ie allergeheimzinnigste natuurverwantschap met den Schepper een werk ladige kracht, die •treeft naar gemeenschap en gemeenzaamheid Vereering, vriendschap, liefde zyn de wegen, waarlangs onze natuurverwantschap in staat is, de eenzaamheid van ons wezen te doorbre ken. In alle heldenvereering en dus ook in alle heiligenvereering is dit element aanwezig. Vandaar, dat het zoo voor ce hand ligt, wat prpfessor Mulders vraagt: „Wie zou niet iets naders willen vernemen over den held?" Zoo moeten wy het zten, als pater Schnei ders ons biadzydenlang allerhande levensby- aonderheden vertelt over Monseigneur Hamer. Om de ronde waarheid te zeggen, heel wat van «iie inzonderheden zyn niet zoo buitengewoon Pakkend Er waren zeker leeftydgenooten van M«r- Hamer, uit wier jeugd en vormingsjaren ®en veel „interessanter détails zou kunnen verzamelen Wanneer de bissci.op niet voor bet geloof zyn teven hadde geofferd, sou dit •even zeker niet voor zoo uitvoerige besebry- *ing in aanmerking zyn genomen Wy moe ien dit, by allen eerbied, erkennen. Prijzenswaardig is echter oe yver, waarmede P*ter Schneiders alle gegevens heeft verza meld en gerangschikt in een „onopgesmukt Ixtek. zooals zyn inleider het heel terecht doemt. Naar buitengewone stylmiddeten nam de auteur zyn toevlucht niet Men kan zonder •«oze bedoeling, ja zelfs in lovenden rin vast stellen, dat hy ..heel gewoontjes” schrijft, vele •briligenievens worden verknoeid door een •teht naar rhetorlek, die zich dan in bombas- Aan dezen laatsten dag werd ook door een andere omstandigheid nog een byzonder aangenaam karakter gegeven, daar Z. K. H Prins Bernhard een bezoek aan de Vier daagsche bracht. De Prins arriveerde om streeks half 13 in een open auto en heelt een groot gedeelte van de route gevolgd, waarbij Z. K H. door Mook. Cuyck. Gennep. Piasmolen en Molenhoek kwam. Tot om streeks kwart voor 3 heeft de Prins net voorbytrekken van de deelnemers gade ge slagen. Dat dit hooge bezoek ten zeerste gewaardeerd werd, dat behoeft zeker geen nader betoog. ea a zult morgens uit bed springen, gereed nm bergen *e verwetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gnl la uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer dese stroom vsn lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, bet bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam la vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet allee zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slecht.' lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PtLLETJEB nemen om deze liter lever-gal vry te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade- IUk plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter s Lever-Ptllotjes bg apothekers en drogisten, t. 0.7S. D- _r M. Mnasen. P. H. J. Janssen. J. C. J. M van Groeningen. Joh. Tax. G j M- Rief. O. M Lammennks. A. M. C. V. Keyzer. P. M van Wyk. T. Folmer. Th. Janssen, mej. C. Th. Steffelaar, mevr. M KlaverBudding en M. A. Hemelop. De gouden kroon voor kregrn: H. O. Anemaet. A. Bon Phzn. H A. Fcenstra, D. de Wilde, A. M Veltkamp, F. RegUen. G. J. Thyssen F. Keur. L. Winters. M C H F. Schneider. G W.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 5