I IEUWS Laatste Nieuws STAD' Alkmaar, 1 Aug. De Friesche brug 21 Fractieleiders bij de Koningin R NIEUWE FUNCTIE VOOR QUEIPO DE LLANO DINSDAG 1 AUGUSTUS 1939 - OFFICIEELE MEDEDEELINGEN H.L.O.-NIEUWS AGENDA Film SLOOPWERK Eindelijk verbetering! T.B.C. ONDER RUNDVEE DE TEIL MOET VOL H UITSLAG AANBESTEDING AANBESTEDING GYMNASIUM FI HE1LOOERD1JK AFGESLOTEN BURGERLIJKE STAND R.K. E.H.B.O. GESLAAGD GEMEENTEZAKEN H. Mis AGENDA GEMEENTERAAD ou: ft. f R.K. Bond van Zang- vereenigingeti Hooibroei veroor zaakte feilen brand U. L. School BLOEMPJESDAG -5 Vg vr R NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR B. en Hinderwet Wandel* vond City: „De fatale nacht”. Alle dagen op ven- Boendermaker. Alle dagen tot IS Augustus. WOENSDAG 8 AUGUSTUS I. Maandbericht van Juli Apothekersdienst W.I die de Inschrijvingen Handelaregiater Oroene- had aangetroffen. Aan het bureau van politie alhier ztin nadere Inlichtingen te verkrMwn alhier zyn nadere Inlichtingen te verkrijgen. T urnsucceaaen d. twee uit dat bedrijf. het wor- De generaal benoemd tot chef der Spaansche militaire missie in Italië W. doen mededeelingen aan den raad Reorganisatie van den havendienst Wyziging gemeentebegrooting, dienst 1938 Wyziging der bebouwings- voorschriften Verhoop grond ten Zuiden van het Dr. Schaepmanplein Uitgaven in verband met fees telijkheden by de te verwach ten blyde gebeurtenis Benoeming onderwijzer Programma Gem. Radio- distributie Aankoop perceel grond in den polder Overdie en Achtermeer HM. de Koningin heeft hedenochtend op den Ruigenhoek ontvangen om half elf jhr. mr. D. J. de Geer, voorzitter van de Chr. Hlst. Tweede Kamerfractie, en om half twaalf mr. A. M Joekes, voorzitter van de Vrijz. Dem. fractie. Geboren: Anna C M dochter van Christiaan M. Eckhardt en J. C. van Vliet; Inge, dochter van Anne Sletsma en C. F. Nlentlmp. Overleden: Maarten H. Groen, oud 18 dagen. verband met een mogeiyke nieuwe indeellng van werkzaamheden beraden B. en W. zich nog. Wyziging gemeentebegrooting dienst 1938 (hoofdst. IX 2) De directeur der gemeentewerken van Alk maar maakt bekend, dat de Heilooerdyk tot nadere aankondiging voor alle rtfverkeer zal zijn afgesloten. Morgen. Woensdag, zal in de kapel op Katholieke Kerkhof te 9 uur een H. Mis den opgedragen. andere noernd. Nachtdienst en Zondagsdienst van 30 Juli—5 Aug.: Apotheek Wanna, Rltsevoort 5. On •laag verao V vra Hc Hl A Oa Hf Op: Zie nie Ma Da De heer J. Glas, te Heiloo. heeft verzocht voor zich of zijn lastgevers van de gemeente te mo gen koopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Ferdinand Bolstraat, groot ongeveer 736 M2., voor den prijs van f 5152 In totaal, teneinde daarop vjjf woningen te bouwen. De speldjesverkoop ten bate der steunkas van den Ned. R. K. Bond v. Gr. Gezinnen heeft op gebracht 146 85, waarvoor het bestuur allen har telijk dank zegt, in het bijzonder de vele jonge dames, die tot dit resultaat hebben medege werkt. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) f- - V<M ren i tweec ren s De verki De vertol Men schrijft ons: Ruim vier weken geleden Is het. dat de H.L.O.- ers een Zaterdagavondwandeling maakten. Na dien heeft de maan zijn schijngestalten weer doorloopen en lokt een nieuwe volle maan tot een avondwandeling. Deze is nu bepaald op heden. Dinsdag, waarop wjj om 8.15 uur van de Friesche brug (stads zijde) zullen vertrekken (voor laatkomers 830 van Hellooërbrug)De route zal afhangen van den aard der bewolking, zal echter niet langer dan 15 K M zijn, terwijl men langs de Berger- brug de stad weer binnenkomen aal. Is het nog noodig te wijzen op goed schoeisel en op prac- tlsche kleedlng. met het oog op de dalende tem peratuur na zonsondergang? In verband met de vele vacantlegangers en de minieme opkomst op den laatsten zwemavond zal er deze week niet gezwommen worden. H.L.O.-ers. profiteert nu van deze wandelge- legenheid en vergeet ook de trainlngsavonden van Maandag en Donderdag niet! ge vi Zon 'sa' Ver SOI Liti Lee neming weg 270, den viset veer •ska bier »jzo< nog Kind kunt stuui een De ring king sulle dona büdr •tige nate vein wens van Beke geve voor Heer prop dat teur, nood rond lever word gev hui Aar 8 ei Hot niet zit Brii Oor A 1 gev ken Zoo Lirr Hy: P. Leljen, J. der. H. A. Bllars. D. Steeman, F. Verkade, Peet, P. Bllars en C. Schoenmaker. van huize nog NV. van aehoc trekk midd ven. onder één kap liggen, werd ook het woonhuis spoedig aangetast door de vlammen. De sterke wind wakkerde het vuur hevig aan, zoodat de brandweer, die met de m'otorspult uitrukte, voor een hopelooze taak stond. De kapitale boerderij brandde tot den grond af. Bai ger. leeft! Dage bjj ei Lang enkel Verhoop grond aan de Ferdinand Bolstraat HENDAYE, 1 Aug. (Havaa) Vernomen wordt, dat generaal Queipo de Llano be noemd is tot chef van de Spaansche mili taire missie in Italië, een functie overeen komende met die, welke de Italiaansche generaal Gzmbara in Spanje bekleedt. Queipo de Llano zal In den loop dezer week naar Rome vertrekken. Overdracht grond en ves tiging erfdienstbaarheden, Huize Voorhout Personeelsbezetting ten kantore van den gemeente-ontvanger Zij bieden ter vaststelling aan een besluit tot wijziging van de l isaa. Voor het door de H. M V. gehouden examen te Den Haag, slaagden voor coupeuse oostuum- en mantelvak de dames B. Jansen en E. Berg, Alkmaar en C. Timmer. St. Pancras. BU besluit van 30 Juni 1938 werd een nieuwe verordening op het heffen en Invorderen van haven- en kaalgelden vastgesteld Volgens artikel 2 van die verordening zou het mogelijk zijn voortaan óók kaalgeld te heffen voor het aanliggen met schepen aan kaden of oevers: a. die uitsluitend gemeente-elgendom zijn, zonder derhalve bij de gemeente in onder houden en beheer te wezen (Vlctoriepark) af: b waarop de gemeente politietoezicht uitoefent of waarop de dienst der gemeente-relnlging werkzaamheden verrleht iNoorderkade. Helder- sche weg. enz Tegen de sub b bedoelde heffing maakten Ge deputeerde Staten bezwaar, in verband waar mede artikel 2 van' 15 Dec. 1938 werd gewijzigd. Vervolgens zonden Ged Staten aan B. en W. een brief van den Minister van Blnnenlandsche Zaken van 7 Maart 1939 waarin deze bewinds man als zl)n oordeel uitsprak, dat de artikelen 2 en 3 der verordening niet ongewijzigd kunnen blijven gehandhaafd, aangeslen om. het jaagpad aan bet Vlctoriepark niet bij de gemeente In onderhoud en beheer Is. zoodat een heffing van kaalgeld aldaar In strijd zou zijn met artikel 275 der Gemeentewet. De bezwaren tegen die opvatting hebben B. en W. aan den voorzitter van Ged Staten breed voerig uiteengezet. Blijkens een thans ter kennisneming ontvan gen brief van genoemden Minister aan Gedepu teerde Staten, kan Zijne Excellentie zich met het door B. en W. Ingenomen standpunt niet vereenigen. waarom opnieuw op wijziging van de verordening wordt aangedrongen Leest, mej. A Blom, mej. C. Hars, mevr. Schoen maker. mej. C. Ooms. mej. 8. van Wijk, mevr. Blom-Bruln. mej. Hulbers, mevr. Grutters, mej. J. Holten, mevr. Buur, mej. M. van Wijk, mevr. Belekam; en de heeren: H. J. van Duinen, P. de Boer, J. Koomen, J. Leek, H. S. Wynands, j. P. Hulbers. A. Rykenberg, H. J. van Westen, H. Bakker, J. Hengel, G. de Wit. W. Tesselaar, d. Eng, L. van Gasel. S. Schü- -- - d. v Onder overlegging van het advies der Com missie van bijstand voor de financiën bieden B. en W. ter vaststelling aan een besluit tot wijziging van de gemeente-begrootlng voor 1938. uitsluitend voor wat betreft hoofdstuk IX I 2. Ingevolge brief van Gedeputeerde Staten moe ten wijzigingen in genoemde paragraaf in een afzonderlijk besluit worden opgenomen. Aangezien het op den post voor onvoorziene uitgaven nog beschikbare bedrag geheel in het algemeen besluit tot wijziging van de begroe ting voor 1938 Is verwerkt, kon voor een bedrag van f 8.155 geen dekking worden gevonden. Ofschoon zij getracht'hebben het voor verhoo glng van uitgaafposten noodlge bedrag van f 168.550 door verlaging van uitgaafposten en verhooglng van pos<en van inkomst te dekken zijn zij daarin slechts tot een bedrag van f 153 820 geslaagd, zoodat het wjjzlgingsbeslult een tekort bevat van f 14730. Deze omstandigheid zal evenwel, vaar hierbij een noodzakelijke uitgaaf als de verhooglng van het subsidie van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijk hulpbetoon een beslissende rol heeft gespeeld naar zjj vertrouwen geen belet sel voor de goedkeuring van het besluit behoe ven op te leveren. Tengevolge van de ongunstige tijdsomstandig heden en de wijzigingen van het vervoer, dat zich veel meer dan vroeger bedient van de ver keerswegen te land, is de scheepvaart, althans voor wat deae gemeente betreft, de laatste jaren in beteekenis sterk achteruit gegaan Deae achteruitgang weerspiegelt zich duidelijk in de ontvangsten aan haven-, kade-, sluis- en bruggelden; beliep de ontvangst daarvan in 1930 In totaal een bedrag van 11964 64. in 1938 werd uit dien hoofde nog slechts 6705.40 ont vangen. Het aal duidelijk zijn, dat de functie van ha venmeester. als gevolg van de hierboven ge constateerde vermindering van de scheepvaart, tegenwoordig bij lange na niet meer zooveel vergt als vroeger en dat mitsdien de verhou ding tusschen de gevorderde arbetdspraestatles en het voor die betrekking vastgestelde salaris (volgens groep II 1570 tot 2100) verbroken Is. Aangeslen niet Is te verwachten, dat de scheepvaart op Alkmaar zich binnen afzlenba- ren tijd zal herstellen en weer zal kunnen uit groeien tot de beteekenis en den omvang van een tiental jaren geleden, verdient het aanbe veling tot een herziening van de bezoldiging van den havenmeester over te gaan, welke func tie met een besoldlging van 1000 per jaar vol doende wordt gewaardeerd. In verband met het bovenstaande stellen B en W. voor de betrekking van havenmeester uit groep II der Algemeene Balarlsverordening voor de ambtenaren te schrappen en deze vervolgens in te doelen In de 0-groep met een daaraan te verbinden besoldlging van 1000 ’s Jaars. Het spreekt vanzelf, dat deae wedde op dit bedrag eerst zal worden teruggebracht, zoodra een nieuwe functionaris met deze taak zal wor den belast. Over de wjjae van vooraening in In verband met de electriciteitsvoorzlenlng van woningen, gebouwd of te bouwen In den polder Overdie en Achtermeer, is het noodzake- HJk. dat het gemeentelijk electrlciteltsbedrljf de beschikking krijgt over een perceel grond, waar op een hoogspannlngsruimte gebouwd kan wor den De Naamlooze Vennootschap van onroe rende goederen ..Nooit Gedacht", alhier, is be reid voor dit doel aan de gemeente af te staan een aan de Louise de Colignystraat liggend tar- reintje ter grootte van plm. 52 M2, voor den prijs van f 1 in totaal. De N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Tolsduln” te Heemskerk heeft verzocht voor zich of haar lastgevers van de gemeente te mo gen koopen een perceel bouwterrein, gelegen ten Zuiden van het Dr. Schaepmanplein. groot on geveer 830 M2 voor den prijs van f 6650 In totaal, ten einde daarop vijf woningen te bou wen. In een dezer dagen gehouden bestuursverga dering is tot leider van de technische werk zaamheden van de vereeniglng tot bestrijding van de tuberculose onder het rundvee en van andere veeziekten In Noordholland benoemd de heer H. Venema, dierenarts te Bedum. Blijkens den brief van Gedeputeerde Staten, staat de Minister van Binnenlandsche Zaken toe. dat gemeenten, die bijzondere bijdragen uil het werklooaheids-subsldiefonda behoeven, gel den beschikbaar stellen voor de feestelijkheden bij de verwachte blijde gebeurtenis in de Prin selijke familie. Verhooglng van die bijdragen zal hieruit echter niet kunnen voortvloeien. Evenals bij de feestelijkheden In verband met de verloving van H. K. H. Prinses Julianji. de geboorte van Prinses Beatrix én het 40-Jarlg Regeerlngsjublleum van H.M. de Koningin zou den B. en W. thans een bedrag van f 0.25 per leerling van scholen voor lager, uitgebreid lager en buitengewoon lager onderwijs beschikbaar willen stellen, zoomede een bedrag van f 320 voor dé te organlseeren feestelijkheden. De totale kosten zullen ongeveer f 1500 bedragen. In de bebouwingsvoorschrlften. behoorende bjj de verschillende uitbreidingsplannen deaer ge meente, komt een bepaling voor, luidende: „Ge bouwen tot woning bestemd mogen niet tot fa brieken. werkplaatsen, garages, pakhuizen en magazijnen worden Ingericht zonder vergunning van burgemeester en wethouders.” In de prak tijk is het echter wenscheljjk gebleken om deze bepaling uit te breiden In dezen zin. dat zjj ook Inhoudt een verbod om woningen In te richten tot ainkels of als zoodanig te gebrui ken, tenzjj burgemeester en wethouders daartoe vergunning hebben verleend. Wanneer een be paling, als hier bedoeld, in de bebouwlngsvoor- schriften wordt opgenomen, zal het mogeiyk zijn ongewenschte aantasting van het aspect van een straat of woonwijk te verhinderen of tegen te gaan. In het tijdvak, gedurende hetwelk dit voorstel tot wijziging der bebouwingsvoorschrlften ter inzage heeft gelegen, zijn geen bezwaren er tegen ingebracht. Dezer dagen zijn In een__feastelljke bijeen komst in het Wapen van Heemskerk de diplo ma's uitgereikt aan leden van de R.K. EH B O., die in den afgeloopen winter een cursus in eer ste hulp bij ongelukken hebben gevolgd. Door den eerw. broeder Paneratius werd een toespraak gehouden, waarin hl) oa. dank bracht aan allen, die tot het welslagen van den eersten cursus hadden bijgedragen. In het bijzonder aan de doctoren Slujjmer en leeuwenberg en aan de Eerw. Zusters van het St. Ellsabethszie- kenhute Aan verschillende medewerkers bood spr. een geschenk asn als blijk van waardee- rtng. Door Dr. Slujjmer werd hulde gebracht aan den voorzitter. Br. Panératius, die zoo buitenge woon veel werk voor de vereeniglng heeft ver richt. Met groote instemming van allen bood spr. den voorzitter een geschenk aan. Aan de volgende leden werd het diploma voor eerste hulp uitgereikt: Mevr. Henneman, mevr. Palearl. mevr. Wlj- nands-Spruljt, mevr. Verver-Glelis, mevr. A. O. Veer, mej. J. Groot, mej. J. Hlmmelrelch, mej. R. Hlmmelrelch, mej. A. Spruljt, mej. T. B. en W van Alkmaar hebben Maandagmid dag te 1330 uur ten gemeentehuize aanbesteed.' het ophoogen. rioleeren en bestraten van een terrein ten Zuiden van het Dr. Schaepman plein met het verbreeden van een gedeelte van de Molentocht, volgens bestek no. 3 dient 1939. Ingekomen waren 9 biljetten, waaronder en kele niet op de voorbeschreven, waarover na der beraadslaagd zou worden. Ingeschreven werd als volgt: W. Aafjes en A. 8. Naarden, Assendelft, 12.440.D. Jong en W Borst. Bakkum. 12.800 G. v. d. Kulk. Alkmaar, 17941—; O. den AdeL Be verwijk. 11900.—; B. Brink. Naarden. ƒ13.200.N. V. Aanneem Maatschappij De Moei en Hermes, Alkmaar, 12380.R. Hol man en Zn.. Alkmaar, 12.470.Oebr. Mln. Bergen, 12450.—; J. Kuiper, Zürich, 13.600.—. De gunning Is aangehouden. Laagste inschrijver is dus de heer G. den Adel. Beverwijk, ƒ11.900.—. De burgemeester van Alkmaar roept de leden van den gemeenteraad op ter bijwoning eener vergadering op Donderdag 3 Augustus 1939 nam. één uur teneinde te beraadslagen en te beslui ten omtrent de hieronder vermelde punten. 1. Vaststelling van de notulen der vorige ver gadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een commissie van onder zoek der gemeenterekening over 1938. 3. Benoeming in vasten dienst van leeraren aan de Handelsavondschool. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de U. L. School. 5. Rapport der Raadscommissie inzake het onderzoek van de geloofsbrieven met bijlagen der bij de periodieke verkiezing gekozen ver klaarde Raadsleden. 6. Voorstel inzake herziening van het uitbrei dingsplan „West” (Kazerneterreln e.a.). 7. Idem tot ruiling van grond bij Huize „Voor hout” met vestiging van servituten. 8. Idem inzake de personeelsbezetting ten kan tore van den gmeeente-ontvanger en tot wijzi ging van de algemeene salarisverordening. 9. Idem tot het verleenen van een crediet van ten hoogste 1500 voor het doen van uitgaven In verband met feestelijkheden bij de te verwachten blijde gebeurtenis in de PrinseUjke Familie. 10. Idem met betrekking tot de vervanging van de Frieschebrug. 11. Idem Inzake de periodieke taxatie van het gemeentebegrooting. dienst grondbedrijf en tot het uitnemen van gronden Een jaar is bijna niets, vooral voor hen gezond zijn, vliegt de tijd om, maar er zijn zoo vele anderen, vooral zij die lijden aan de zoo zeer gevreesde t.b.c. Uw oude rljwlelplaatje kan helpen dit alles voor hen draagUjker te maken. Evenals vorig jaar stelt de firma Spaander zich beschikbaar voor Inzameling daarvan. Den diversen depots zal ook wederom ge vraagd worden in te zamelen. Bewaar uw oude plaatje voor de teil en werp het niet achteloos weg. uur. T entoonstellingen Konstaaal Boendermaker, Londelsweg, Ber gen: Schilderijen van Germ de Jong en Kees B en W. hebben Poll, B en W. van Oudorp N.H. hebban bij hun besluit van 29 Juli 1939 aan de Standard Ameri- kaansche Petroleum Comp N V. te 's-Graven- hage vergunning verleend tot het oprichten van een ondergrondsche benzine- en gasoliebewaar- plaats met aftaptnrichtlng, op het perceel Frie- scheweg no. 1, kadastraal bekend gemeente Oudorp NB Sectie A. nr. 919. Alkmaar. 1 Augustus 1939. B. en W. van Alkmaar, F H. VAN KINSCHOT. Burgemeester R VEENDORP. Lo-8ecretarls. Wyziging verordening op het heffen en invorderen van ha- aan den heer N. van de gedelegeerde-ontvanger, op zijn verzoek met ingang van 1 Juli jX eervol ontslag ver leend onder dankbetuiging voor de door hem gedurende een lange reeks van jaren aan de gemeente bewezen diensten. De gemeente-ontvanger heeft thans voorge steld de taak van den gedelegeerde-ontvanger door een wijziging van de werkverdeellng aan bet andere personeel op te dragen, met gelijk tijdige wijziging van de rangen van dat perso neel. De door den gemeente-ontvanger ontworpen werkverdeellng heeft de volle Instemming van het college. Zjj geeft bovendien voor de ge meente een niet onaanzienlijke besparing (In de eerste jaren zelfs tot een bedrag van plm. f 2600 per jaar). 12. Idem tot verhooglng van de credleten voor 193» ten behoeve van den gemeentelijken lucht beschermingsdienst. 13. Idem tot aankoop van een terrelntje In den polder Overdie en Achtermeer. 14. Idem tot verkoop van een perceel grond aan de Ferd. Bolstraat. 15; Idem tot verkoop van een perceel grond ten Zuiden van het Dr. Schaepmanplein. 16. Idem tot wijziging van de salarisregeling voor den administrateur van de avondscholen voor lager nijverheidsonderwijs. 17. Idem inzake aanschaffing van schoolboe ken. leer- en hulpmiddelen ten behoeve van R. K scholen. 18. Idem tot wijziging van de gemeentebe grooting. dienstjaar 1938. 19. Idem tot wijziging van de gemeentebegroo- tlng (hoofdstuk IX i 2), dienstjaar 1938. 20. Idem tot reorganisatie van den haven dienst en tot wijziging van de salarisregeling voor den havenmeester. 21. Idem tot wijziging van de bebouwlngsvoor- schriften, behoorende bUde verschillende uit breidingsplannen der gemeente Alkmaar. 22. Idem tot wijziging van de verordening op het heffen en invorderen van haven- en kaai- gelden. In den loop der maand Juli werd op de spaar bankboekjes Ingelegd f 186300.55 en terugbe taald f 193 468 60 Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans f 4.083325.85. Het aantal In den loop van Juli nieuw uitge geven boekjes bedraagt 145. Ingetrokken werden 133 boekjes. Het aantal In omloop zijnde boekjes bedraagt thans 13660. Van dit aantal behooren 8990 aan personen of Instellingen te Alkmaar gevestigd; 2719 aan personen elders woonachtig en 1951 aan school- spaarders. Onder de In Juli uilgerelkte nieuwe boekjes zijn begrepen 16 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de spaarbank een eersten Inleg van f 1). De lediging in den loop der maand Juli van 334 spaarbusjes leverde een bedrag van f 4478.41 aan kleine besparingen op. Het Hoofdbestuur van den R. K. Bond van Zangveteenlgingen In Noord- en Zuldholland heeft het plan opgevat een bondsreis te orga- niseeren naar de Watertentoonstelling te Luix. ten einde aldaar het groot internationaal zang- concours te kunnen bij wonen, hetwelk 20 Augus tus a-s zal worden gehouden. Dit zangconcours van uitsluitend superieure mannenkoren beioolt, gezien de Inschrijvingen iets geweldigs te wor den. Naast de deelname van 6 van de aller beste Nederlandsche koren, wo. de beroemde „Maastrichter Staer", „Euterpe" uit Amster dam enz., wordt aan dit concours deelgenomen door Belgische en Fransche mannenkoren. Om eenlg idee te geven van den grootschen opzet van dit concours kunnen wjj volgens ont vangen mededeelingen nog vermelden, dat de prestaties door 7 juryleden worden beoordeeld. Ook deze samenstelling Is internationaal. Elk deelnemend koor is verplicht 5 belangrijke wer ken te kunnen uitvoeren, waaruit de jury 3 werken aanwijst en het koor zelf het derde werk, dat uitgevoerd moej. worden, ihag kiezen. Elk koor voert dus 3 werken uit. De toekenning der prijzen, waarvan de eer- - ste prijs ƒ3000.bedraagt, de tweede prijs 1800 en denderde prijs 600.—, geschiedt bU stemming van de jury. Het programma Is In het kort als volg sa mengesteld: De reis gaat per trein. Vertrek van Amster dam 9.12 uur, aankomst te Luik 13.05 uur. Za~ terdagmlddag zal e^n bezoek gebracht worden -- ni™ v «f» 8*n de internationale watertentoonstelling te Spruljt, mej. C. Bel. mevr. A. Blom, meX de .8BVOnds Mn gala-concert zal wor den bijgewoond Zondag 20 Augustus bezoek internationaal zangconcours, terwijl op Maandag 21 Augustus een uitstapje in de omgeving van Luik op hei programma staat. Het vertrek uit Luik is dien De directeur der gemeentewerken van Alk maar besteedde Maandagmiddag te twee uur aan het afbreken van de boerderij en verdere opstallen op het terrein aan den Fergerweg no. 141. volgens onderh. bestek no. 131939. Ingekomen waren 9 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: J. Jansen en K. Schot. Alk maar 193; N. J. Mln en J. C. Punt. Bergen f71; J. C. v. d. Brink. Heemstede f 125; fa. C. en N. J. Glorie. Llmmen F7S; H. de Ruiter. Alk maar f96; J. P. Boot, Velsen (N.) f151; Gebr. 'Kops, Bergen f 10. Genoemde bedragen zijn bedoeld als te wor den bijbetaald door aannemer. De gunning Is aangehouden. Het verloren schaap Door een Inwoner dezer gemeente is om- rtreeks Kerstmis 1938 aangifte gedaan, van het vinden van een schaap, dat hij In zijn welde Ko 'Hartog. Alkmaar f 2072, f 10.885, f 10.714. Albers en Kluft. Amsterdam, f 7397. f 7696, f 798, f 2422. f 10.617, f 10316. Bern, de Graaff. Alkmaar, f 10310, f 0420. f 1123.70, f 2917, f 14350.70. f 13.461.45. Genefaas, Alkmaar i 10318. f 9428, f 1136, f 2924, f 14370, f 13 488. Groeneveld en v. d Poll. Amsterdam, f 7045 f 6556, f 790, f 2145, f 9950, 9400. Laagste Inschrijvers dus de heeren veld en v. d. Poll, Amsterdam. De gunning is aangehouden. In de periode van 25 Juli tot 1 Augustus 1939 werden Ingeschreven de volgende: Nieuwe zaken: Alkmaar: Handelsoi Geka, Ridderstraat 6a, kleinhandel sche apparaten; Café Sportlust, We café. Heiloo: J. Jonker, Westerweg C 236, groot handel in boter, kaas, eieren en margarine. Wleringermeer: C. Dekker. Ijzerhandel, Brug straat 35. handel In Ijzerwaren. Bestuurswijzigingen: Alkmaar: Bond van op Coöperatieven grondslag werkende zuivelfa brieken in Noord-Holland. Kerkplein 13. Barslngerhorn: Onderlinge brandwaarborg Maatschappij. Dorpsweg C 90. Behagen: N.V. Aardappelen-, Groente- en Fruithandel voorheen As. Deutekom. Noord. Andere wijzigingen: Heiloo: „Eekhof en Bur ger”, Laarmanstraat 210, woningbureau, rechts vorm gewijzigd. Den Helder: C. Bot. Soembastraat 35, tim merbedrijf; verplaatst naar: Haarlem; Aardappelen en groentenhandel tot voortset- tlng der zaken vji. gedreven door Pieter van Twisk, Bassingracht 18; statuten gewijzigd. 1620 Deutschlandsender; 16 20—18 20 Keulen- 182019.05 Brussel VI.; 19.0619 20 Brussel Pr.’ 1920—1935 Brussel VI.; 19.35—2120 Keulen; 2120—2130 Parijs Radio; 21.50—2230 Brussel VI.; 2230—23.00 Boedapest; 23.00—34.00 Keulen. Ujn 4: 8 00—920 Brussel Vl„- 930—950 Radio P. T. T. Nord; 93010.35 Luxemburg; mys 1130 London Regional; 11301335 Droitwlch; 13.3515.35 London Regional; 1535—18 50 Droitwlch; 18301930 London Regional; 1920 .—1950 Droitwlch; 1930—2020 London Regio nal; 20 20—24.00 Droitwlch. Lijn 5: Diversen. Zondag namen de heeren J. Bchuuring. L. van Bodegraven en Jac. Lensen. drie bekende Alkmaarsche turners, met succes deel san een open wedstrijd toestelturnen voor hoogrek en hooge brug te Wijdenes. Zij wisten hierbij be slag te leggen op niet minder dan zes prijzen. n.l. een eerste en vjjf tweede prijzen. In de algemeene klasseering werd v. Bode graven 4e geplaatst, Schuuiing 5e en Lensen 6e Een groot succes voor de turners, doch niet minder voor de gymnastlekvereeniging Turn- lust, waar zij lid van zijn. op het kerkhof In de raadszitting van 28 Juni j.l. werd aan gehouden het voorstel van het college betref fende overdracht van grond en vestiging erfdienstbaarheden met betrekking tot 1 Voorhout, teneinde deze aangelegenheid eens te bespreken met de directie der NoordhoUandsche Levensverzekeringsmaat schappij. Deze bespreking heeft plaats gehad op 12 Juli jj„ waartoe ook de commissie van bij stand voor openbare werken was ultgenoodlgd. Ir, deze bespreking la allereerst rechtgezet de onjuiste opvatting, als zou de erfdienstbaarheid van In-, uit- en doorgang over het plantsoen- pad naar het Zuidelijk gedeelte van dit gebouw noodig zjjn voor begrafenissen. Dit overpad is slechts voor bezoekers van de chapelle arden te daar de begrafenissen uit den hoofdingang van het gebouw zullen plaats hebben. Bjj de be sprekingen verklaarde de directeur der N.V. NoordhoUandsche Levensverzekering Maat schappij, dat zij bezwaar heeft tegen wijziging van haar aanbod om den prijs van den over te dragen grond te bepalen op f 10 per M2, als In bijlage nr. 79 omschreven. Maar dat zij geen bezwaar heeft tegen het oorspronkelijke voorstel van ruiling met gesloten beurzen van de strook aan de Oostzijde voor trottolrverbreedlng tegen de plantsoenstrook aan de Westzijde voor het schoonhouden en herstellen van het gebouw, mits de N.V. daarnaast krijgt het recht van erfdienstbaarheid van in- en uitgang naar en van de chapelle ardente. Onder deze omstandigheden geven B. en W en ook de bij de bespreking aanwezige leden der commissie van bijstand voor openbare wer ken de voorkeur aan een ruülng met gesloten beurzen als bedoeld In bijlage nr. 33. waarbij dan het daarin vervatte voorstel wordt aange vuld met het recht van overpad ten behoeve van de chapelle ardente en en kaaigelden Lijn 1: Hilversum Lijn 2: Hilversum n. Ujn 3: 8 00—10.20 Keulen; 1020—1220 Radio P T T. Nord; 1220—1330 Brussel VI.; 1336- 14 20 Brussel Fr.; 1420—1520 Keulen; 1520— Tb Heer Hugowaard is Maandagmiddag, toen men op de boerderij van den heer J. Umt in de Berkmeer bezig was met het uithalen van den hooiberg, daar bet hooi broeide, brand ontstaan. Spoedig sloeg het vuur aan alle kan ten uit. Daar het hier een NoordhoUandsche boerderij gold, waar woning en bedrijf onder 4 Mej. J. K. Sturing heeft den Raad verzocht haar ontslag te willen verleenen als onderwij zeres aan de U. L. school alhier, uit hoofde van hare benoeming tot hoofd van de Meisjesschool voor U. L. O. te Leiden. ïndlen de Raad dit verzoek Inwilligt, zal aan de U. L. school alhier een vacature ontstaan. In een normaal geval, of wanneer mej. Sturing de eenige onderwijzeres aan de school was. zouden B. en W. maatregelen hebben getroffen om In de vacature te voorzien door benoeming van een onderwijzeres. Op grond van de hierna genoemde omstandig heden dient echter, de wachtgelder van deze ge meente. de heer A. Govers. die ook reeds vroe ger aan de school verbonden was. In de open vallende plaats te worden benoemd. Geschiedt dit niet, dan zal niet alleen aan deze school een wachtgelder (ster) moeten worden be- maar zal tevens op overeenkomstige wijze moeten worden voorzien In de thans be staande vacatures aan de Lindenschool en aan de School voor centraal 7e en 8e leerjaar, en In andere vacatures van onderwijzer!esdie In de toekomst mochten ontstaan, terwijl voor lij delijke voorzieningen in de eerste plaats de heer Govers zou moeten worden aangewezen. Wordt de heer Govers thans aan de U. L. school be noemd. dan is de gemeente verder vrij by de benoemingen van vast en tydeiyk onderwyzend personeel van bystand. Maandagmiddag werd ten behoeve van den gymnaslumbouw, alhier de aanbesteding plaats van: A: het leveren, maken en bedrljfsvaardlg op leveren van een etectriache lichtinstallatie; AI: A. zonder hoofd verlichting In de aula; B: het leveren, maken, en bedrljfsvaardlg op leveren van een electrische krachtlnstallatie; C het leveren, maken en bedryfsvaardig op leveren van een electrische laad- en ontlaad- Inrichting, klokken-, telefoon-, nununertableau en schellnstaUatie D: massa A, B en C. E: massa AI. B en C. Als volgt werd Ingeschreven: Heerlnga en WUtrlch, Haarlem: A f 7240. AI f 6987. B f 825, C f 1932, D f 9997. E f 9748. Ter Meulen en Co.. Enschede, f 7860. f 7416. f 895, f 11335. f 10.885. Pedroll Alkmaar f 7883. f 7806, f 966, f 2038, f 10.785. f 10.710. Melman. Alkmaar. f 688447, f 659824, f 99830. f 2214.70, f 10.097.40. f 981123. Besteman,Alkmaar, f 9400, f 8650. f 1000, f 1798, f,12.198, f 11.448. Bakkenhoven en Meinders, Haarlem, f 7545, f 7275, f 1095. f 2475. 11.115, f 10345. Ko Bottemanne, Alkmaar, f 6987.10, f 6911, f 106630, f 2322.99, f 1036939, f 10 793 79. f 7864, f 7093. f 949, In 1936 hebben B. en W. den Raad mede- deellng gedaan van het plan voor de vernieu wing van de Frieschebrug. zooals dit was ult- gewerkt door den Rijkswaterstaat en waarvan de koeten toen geraamd werden op 270 000. De minister van Waterstaat vroeg voor de totstandkoming van dit werk van belangheb benden een bijdrage in de kosten van 40 pCt alzoo van f 108 000. Als belanghebbend werden door den Rijkswaterstaat beschouwd de ge meente Alkmaar en de provincie Noordholland Overeenkomstig deze destijds gedane toezeg ging. hebben B. en W. zich meermalen met Ged Staten van Noordholland In verbinding gesteld om medewerking te verkrygen voor de toekenning van een provinciaal subsidie. De onderhandelingen met Ged. Staten, die onge veer twee jaar hebben geduurd, hebben geen resultaat opgeleverd. Van een verzoek om bydragen aan de om liggende gemeenten verwachten B. en W. geen succes omdat deae gemeenten evenzeer als Alk maar met flnancieele moeilykheden hebben te kampen. Ten vorige jare hebben B. en W de aan dacht van het Werkfonds gevestigd op de ver vanging van de Frieschebrug als object voor werkverruiming. Het Werkfonds is bereid tot medewerking door verstrakking aan de ge meente van een voorschot, ten einde haar In staat te stellen door een bydrage aan den Itykswaterstaat dit werk mogelijk te maken. De kosten ven de vernieuwing van de Frie- schebrug worden thans hooger geraamd en wel op ƒ345.000, welk bedrag evenwel verminderd mag worden met 50.000. zijnde het gekapitali seerde bedrag, waarop de besparing aan bedie- ningskosten voor het Ryk berekend worden. De netto-kosten zUn dus 295.000, waarin de ge meente een bijdrage zal moeten verleenen van 40 pCt. of ƒ118.000. Daarnaast komt nog voor rekening van de gemeente het jaariyksch onderhoud der oprit ten. dat door den Rljks-waterstaat geraamd wordt op f 400. Met het werk zuUen ongeveer 1840 manweken gemoeid zijn, terwtjl de duur vaa het werk ge schat wordt op 15 maanden, ws>arby nog komt een tijdvak van 9 maanden •••oor de voorberei ding van het werk De nieuwe brug zal worden ontworpen met een 8 M. breede rijbaan tusschen de hoofdllg- gers en 2 M. breede rijwielpaden en 1.50 M breede voetpaden aan weerssyden. De brug Is gedacht als *n hooge bosculebrug. overeenkom stig die, welke over het Noordholiandsch kanaal bij de Stolpen Is gemaakt. De hooge ligging van de brug In gesloten stand is zoowel voor het land- als voor het scheepvaartverkeer van veel belang, omdat de brug dan niet dikwijls geopend behoeft te worden. By een hoogte van den on derkant van de brug op 330 M boven N A P. behoeft de brug 3 6 5 maal per dag geopend worden De doorvaartwljdte van de brug is op 1550 M. ontworpen. De Minister van Financiën is bereid aan de gemeente als door haar te verstrekken bijdrage in de kosten van het werk een voorschot van f 118300 te verstrekken tegen een annuïteit van f 4.778 pet., berekend naar een rentevoet van 2^ pet. en een afloasingsduur van 30 jaar. De arbeidsvoorwaarden, die by de uitvoering zullen gelden, zyn door het werkfonds vastge- steld in overleg met de vakcentrales. Het werk wordt Mitgevoerd volgens de door den Rijkswaterstaat te maken plannen en be stekken. welke door het werkfonds moeten wor den goedgekeurd. Dit werk zal van by zonder e beteekenis zyn voor de stad. Reeds jaren lang is op bouw van een nieuwe Frieschebrug aangedrongen. Da: deae algemeen gedeelde wensch thans door me dewerking van het Werkfonds kan worden ver vuld, stemt ons en ongetwyfeid ook uwe ver gadering tot groote voldoening B. en W. zijn dan ook van oordeel, dat het gemeentebelang meebrengt, dat het plan voor de vervanging van de Frieschebrug. zooals dat nader door den Rijkswaterstaat in overleg met het Werkfonds zal worden ontworpen, wordt Uitgevoerd, de gemeente daarin een bydrage verleent van 118.000 en daartoe een voorschot tot dat bedrag van den Staat der Nederlanden aanvaardt onder de gestelde voorwaarden. 23. Idem tot wyziging van de met de gemeen ten Broek op Langendyk, Oudkarspel. Zuld- scharwoude en Noordscharwoude aangegane ge meenschappelijke regeling betreffende de uit voering van het toezicht op de naleving van de bij of krachtens de Vleeschkeuringswet St. 1919, nr. 524, gestelde bepalingen en betreffende de destructie van vleeoch en vleeschwaren. dag te 15 uur, aankomst te Amsterdam te pl.m- 8 uur des avonds. In overleg met de Nederlandsche Spoorwe- gen zyn voor dit gezelschap zeer lage vervoer- pryzen berekend, terwijl te Luik reductie <mt” vangen wordt op diverse entrée-prijzen. Zonder twijfel zal deze reis veel te genieten geven, waarvan de hoogtepunten nX het ten- toonstelllngsbezoek en het zangconcours lang 1» herinnering zullen Wijven. Men kan zich opgeven voor deelname bij oen bondsvoorzitter, den heer J. A. Spigt te karspel of by den secretaris den heer B- Groot, „Laetare", Grootebroek. In verband met de goede voorbereiding regeling van de reis is spoedige opgave ulteriyz vóór 7 Augustus noodig. Op deze wijze hoopt te bond in het algemeen belang van haar leden verdlensteiyk werk t* doen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1939 | | pagina 10